Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld van WEEK-tot-WEEK Grenswijzigingen rond Veenendaal uitgesteld Debat over verlaging vermakelijkheids belasting Luxor Theater MULDER Groot olympisch feest in Veenendaal Verkeersdiploma voor 359 Veenendaalse scholieren Leersum wint E.H.B.O.-rayonwedstrijden 31e jaargang WOENSDAG 3 APRIL 1957 No. 27 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nog dit zittingsjaar in Tweede Kamer Auto reed tegen paal en doodde hond Motorrijtuig reed achter op auto Inleg en terugbetaling Rijkspostspaarbank Benoeming ter secretarie Leerlingenavond der Koningin Julianaschool mm AGENDA Route voor palmpaas- optocht Geslaagden Avond Nij verheidsschool Verzorger uit Pakistan naar Rhenen vakantie plannen? Veel deelname voor verkeerscursus Wie vermist per post verzonden pakjes SCHERPENZEEL Provinciale vergadering plattelandsvrouwen ELST Beerput in plantsoen geledigd UIT DE RAADSZAAL VAN RENSWOUDE Laatste week juli tnarktliaiiclel EDER VEEN RBENEN Aprilmop bracht geen verkeersverbetering Sociëteit nam afscheid van Laheij Toerbusralley naar Ouwehand r ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Bedactle; W'. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Naar wij vernemen is de tijd tussen de laatst in Utrecht gehouden openbare vergadering van de interprovinciale commissie grenswijzigingen Gelderland- Utrecht en de streefdatum van 1 juli 1958 toch tekort gebleken, en zou men nu besloten hebben de uitvoering van de grenswijzigingsplannen voorlopig uit te stellen tot 1 januari 1959. Het wetsontwerp is thans weer voor het laatst in bewerking op het depar tement van Binnenlandse Zaken in Den Haag, en het is daar dat men nu geen kans meer ziet dit nog tijdig voor be handeling in de Tweede Kamer gereed te hebben. Wel vernemen wij nog dat het in de bedoeling ligt het wetsontwerp in ieder geval nog in dit zittingsjaar in de Ka mer te doen behandelen. Zoals bekend, was de datum van 1 juli 1958 ook aangehouden om te voorkomen, dat in de betrokken ge- Zaterdagmorgen reed de heer Schot uit Driebergen tegen een paal op de Kerke- wijk, doordat hij de hond van de heer K. overreed. De hond werd gedood, ter wijl de auto materiële schade aan bum per en spatbord opliep. De bestuurder van de auto werd niet gewond. Toen de heer G. uit Arnhem zijn per sonenauto in de Hoofdstraat wilde keren ter hoogte van het gemeentehuis, reed een achter hem rijdende motorrijder v. d. H. uit Veenendaal tegen hem op. Beide voertuigen liepen flinke schade op, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie maakte procesverbaal op. Aan het postkantoor Veenendaal en de daaronder ressorterende postinrichtingen werd gedurende de maand maart 1957 ontvangen 135.961,77 en uitbetaald 150.063,37. Aantal geopende rekeningen 57. Burgemeester en wethouders hebben met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot ambtenaar buitendienst bij de afdeling sociale zaken de heer W. Goedman te Rossum (Gld.). VEILIG VERKEER VERGADERDE Vrijdagavond kwam de afdeling Vee nendaal van Veilig Verkeer in jaarver gadering bijeen. Uit de verslagen van de secretaris en de penningmeester bleek, dat de vereniging nog steeds groeiende is. De aftredende bestuursleden, de heren H. A. Boers en J. H. van den Bosch, wer den herkozen. De voorzitter van de ver eniging, de heer J. J. Welle kon wegens drukke werkzaamheden niet langer in het bestuur blijven. Tot zijn opvolger werd gekozen de inspecteur van politie, de heer W. C. H. Dekker. J.l. donderdagavond hield bovenge noemde school in het gebouw aan de Eikenlaan een zeer geslaagde leerlingen avond. De zaal was tot op de laatste plaats bezet, toen het hoofd der school, dr. J. G. Thoomes, opende. Hij liet in zijn openingswoord uitkomen, dat de belang stelling én van de leerlingen, én van de ouders, zowel van de lagere als van de Muloschool zo overweldigend groot was, dat helaas de leerlingen der eerste Ulo klassen geen plaats konden krijgen. Een kleine verrassing werd deze teleurgestel- den in het vooruitzicht gesteld, terwijl het volgend jaar twee leerlingenavonden zouden worden gehouden, één voor de lagere en één voor de Uloschool. In een vlot tempo werd vervolgens het programma afgewerkt. Zang, muziek en spelletjes volgden elkaar in een bonte rij op, waarbij alle klassen der lagere school van hun kunnen blijk gaven. Aan mej. Arnoldussen, die bijna 72 jaar oud is en die per 1 mei de school definitief zal moeten verlaten, werd door de leerlingen van haar klas een kapstok aangeboden. Dr. Thoomes wees erop, dat het een uni cum is, dat iemand van haar leeftijd nog op een dergelijke wijze haar werk ver richt. Na de pauze waren het vooral de gym nastiekoefeningen, die aller aandacht en bewondering trokken. Vooral de presta ties van de leerlingen der hoogste Ulo klassen maakten indruk. Met grote tevredenheid kan de Koning in Julianaschool op deze avond terugzien. r miiiuiii.>ii VEENENDAAL Heden, woensdag 3 april, Groene Krulsgeb., 8 uur, Jaarverg. Groene Kruis. Luxor theater, heden woens- dag, „In einer kleiner Konditorei", y donderdag „Onteerde meisjes", vrij- dag t.m. maandag „Gevechtsklaar". RHENEN Vrijdag 5 april „Irene", Mulo-avond. Dinsdag, 9 april, „Eigen Gebouw" 11 Filmavond Alg. Ned. Bouwbedrijfs- §1 bond. Donderdag 11 april, „Eigen li Gebouw" uitreiking diploma's Veilig f| Verkeer. f= SCHERPENZEEL Heden, woensdag, 3 april, „Socië- 1= telt", 8 uur, Jaarverg. VW. Zater- |i dag, 6 april, Gem. Eierhal. gymnastiekver. „DOTO". AMERONGEN Zaterdag 6 april, uitv. „Kamike Ha- waiians". Zaterdag 13 april, bonte avond „De Woudlopers". WOUDENBERG Donderdag 4 april „De Schans", 8 uur alg. ledenverg. Oranjever. uitv. li Waarschijnlijk voor 18 mei of 25 mei a.s. hebben de vereniging „Oranjedag" en de commissie van het veteranen- tournooi een groot olympisch feest ge organiseerd, waaraan zo mogelijk alle Veenendaalse sportverenigingen zullen deelnemen. Zo zullen op deze sportdag te zien zijn de sporten voetbal, volleybal, bad minton, gymnastiek en atletiek. Een belangrijk onderdeel vormt stel lig de voetbalwedstrijd Veenendaal te gen Veenendaal-rest, terwijl het laatst gehouden. Ook is het niet uitgesloten genoemde elftal nog weer door enkele dat, nu men over het bezwaar van die bekende le klasse-spelers zal worden verkiezingen is heengestapt, men zich versterkt, in welk verband ook de naam niet verder zal overhaasten en dat het van Bleijenberg wordt genoemd, nog weieens 1960 zou kunnen worden j Nadere bijzonderheden over een en eer de grenswijzigingen hun beslag ander worden gepubliceerd in een vol krijgen. I gena nummer van ons blad. meenten kort achtereen twee gemeen teraadsverkiezingen zouden moeten worden. In de procedure van een wijzi ging van gemeentegrenzen is uiteraard ook de verkiezing van een nieuwe ge meenteraad opgenomen. Nu men van genoemde streefdatum heeft afgezien, zal straks toch tussen tijds een verkiezing moeten worden In gebouw „Eltheto" werden de di ploma's uitgereikt aan de leerlingen, die voor het verkeersexamen zijn ge slaagd. In totaal werd door 381 kandi daten aan dit examen deelgenomen, waarvan er dertien op het theoretische gedeelte werden afgewezen. Op het praktische examen werden nog eens elf afgewezen. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van Veilig Verkeer, de heer J. J. Welle, die een woord van dank bracht aan de inspecteur van po litie voor de verleende medewerking. Een speciaal woord van dank kreeg de opleider, de heer C. H. J. van Duuren, die een tinnetje cigaretten in ontvangst mocht nemen. Burgemeester Bakker reikte daarna de door het gemeentebe stuur beschikbaar gestelde wisselbeker uit aan de heer J. van Rijswijk van de Prinses Beatrixschool. Deze school had met een percentage van 94.15 het beste resultaat geboekt. De burgemeester dankte verder de hoofden van scholen en de hoofdagent van politie de heer C. H. J. van Duuren, voor het geven van de lessen. Aan acht leerlingen die het De palmpaasoptocht, welke volgende week zaterdagmiddag wordt gehouden, zal te half vier vanaf de eierhal vertrek ken en de volgende route nomen: Kost- verloren, Zandstraat, Hoogstraat, Prins Bernhardplein draaien, de Hoogstraat, Hoofdstraat, J. G. Sandbrinkstraat en in de Tuinstraat ontbonden worden. Na afloop ontvangt elk deelnemend kind een surprise. Aan deze optocht kun nen alle kinderen deelnemen, die zich met een palmpasen of een haantje pik in de eierhal melden om drie uur. Aan kinderen die met een netje met eieren of een kip in een mandje meedoen, wordt geen surprise uitgereikt. De kinderen uit Veenendaal-Zuid kun nen gelijk met „Caecilia" naar de eierhal komen. Het muziekkorps vertrekt kwart voor drie vanaf het oefenlokaal aan de Klaas Katerstraat. Vrijdagavond vond in de feestelijk met bloemen versierde tekenzaal van het ge bouw aan de Kerkewijk de uitreiking plaats van de getuigschriften voor de verschillende cursussen. De directeur der school, de heer C. T. H. Kroes, opende en heette allen welkom. Vervolgens gaf hij een overzicht van het werk in de afgelopen cursus en de verdere studiemogelijkheden. Tevens gaf hij de leerlingen de raad het hierbij niet te laten, maar verder te studeren. Hierna vond de uitreiking plaats. Aan de volgende leerlingen werd het getuig schrift uitgereikt. 3-jarige vooropleiding Werktuigbouw kunde: A. v. d. Scheur; A. v. Manen en M. v. Kooten. 2-jarige vervolgcursus Bouwkunde: J. Bos, C. Bouman, J. v. Holland, A. van 't Hoog, G. Nap, C. v. d. Pol, K. Wijnberger. 2e jarige vervolgcursus Werktuigbouw kunde: H. Braafhard, H. de Bruin, H. v. Doorn, A. de Kamper en W. v. Hunnik. Verklaring afgegeven aan: A. v. d. Weerdhof voor volgen van tekenlessen; A. E. Hasselaar voor volgen van metsel- cursus. De heer Kroesbergen feliciteerde de leerlingen namens het bestuur van de school met het behaalde resultaat en dankte directeur en leraren voor het ge noten onderwijs. Tijdens de pauze werd koffie gedron ken, waarna een filmvertoning plaats vond van de bouw van de „Golden Gate Bridge" te San Francisco, de grootste hangbrug ter wereld. In zijn slotwoord dankte de directeur voor de aangename samenwerking en wenste hij de leerlingen Gods zegen toe op hun verdere levensweg, waarna hij voorging in dankgebed. De olifant, welke thans onderweg is vanuit Pakistan naar Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg, wordt door een verzorger uit dat land begeleid. Het ligt in de bedoeling, dat deze Pakistanees ge durende geruime tijd in Ouwehands Die renpark zal blijven, om de eerste tijd nog op de jonge olifant een geschenk van Pakistan aan de Nederlandse jeugd te blijven passen. :EEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal examen zonder fouten hadden afgelegd, reikte de burgemeester de diploma's uit. Dit waren van de Prinses Beatrix school: Johannes Sep ter, Aantje Hiensch Jan Bouman en Albert de Groot; van de Chr. Nat. school I: Dirk Bos en Jan van Engelenburg; van de Oranje- school: Bertus Hament en van de Gr. van Prinstererschool: David van de Beid. Deze acht leerlingen kregen als bijzondere beloning een prijs aange boden van de vereniging voor veilig verkeer, welke bestond uit een boek of een spel. De heer Van Rijswijk van de Prinses Beatrixschool voerde nog het woord en bracht dank namens alle scholen aan de heer Van Duuren. Deze mocht als dank een elektrische infra-straalkachel en rokertjes ontvangen. Tot slot werd voor de kinderen een film van een ijsrevue en de hoofdfilm „Klaar-over" vertoond. Op 9 april a.s. zal de algemene ver keerscursus, welke door de afdeling Vee nendaal van de Vereniging Veilig Ver keer wordt georganiseerd, starten. Het aantal deelnemers bedraagt plm. 70. Dit is zo groot, dat er in drie groepen les ge geven zal worden. Voor de derde groep bestaat nog gelegenheid zich aan te mel den op de adressen Klaas Katerstraat 29, Bergweg 46 en J. P. C. Leinweberstraat 64. Zoals bekend bedragen de kosten van de cursus plm. 2,50. Inwoners van Scherpenzeel, Wouden berg, Renswoude en Ederveen en om geving, die de laatste maanden van 1956 en begin 1957 een pakje per PTT hebben verzonden, dat is zoek geraakt en daar van nog geen aangifte hebben gedaan bij de PTT, worden thans verzocht hiervan aangifte te doen bij postcommandant der rijkspolitie te Scherpenzeel. Tot het componeren van het Duitsland lied werd Joseph Haydn geïnspireerd, toen hij een Kroatisch volkslied hoorde. De bewoners van die streek het Bur- genland waren echterDuitsers uit Zwabenland. Een ware vrouweninvasie was het in Scherpenzeel toen de afdeling Scherpen zeel van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen de eer had de voorjaarsvergade ring van de provincie Utrecht te orga niseren in de Sociëteit. De zaal was hier voor feestelijk versierd en verschillende grote doeken met de namen van de af delingen er op sierden de wand. De pre sidente, mevrouw J. van Zonneveld-De Wijn, sprak een woord van welkom en heette in het bijzonder welkom de bur gemeester C. P. Hoytema van Konijnen burg en dienst echtgenote. Voorts zagen wij onder de belangstellenden mevrouw Molengraaf, lid van het hoofdbestuur en In de stadsschouwburg te Amsterdam werd op plechtige wijze de boekenweek geopend. Onder de aanwezigen be vond zich ook II.K.H. Prinses Beatrix. Op de foto ziet u haar samen met de voorzitter van de Commissie voor de collectieve Propaganda van het Neder landse boek, de heer C. Leeflang. De afdeling EHBO van Leersum heeft rongen, 161 p., leider Slotboom IV 68 p. de rayonwedstrydeu, die zaterdag in het Wethouder De Bonte van Amerongen clubhuis te Amerongen werden gehouden, reikte namens de burgemeester de ver- gewonnen, waardoor deze ploeg in de schillende prijzen uit. gewestelijke wedstrijden in Utrecht zal uitkomen. Aan deze wedstrijden namen ploegen deel uit Amerongen, Leersum, Eist, Veenendaal en Langbroek. Nadat de voorzitter van de organise rende vereniging van Amerongen een welkomstwoord had gesproken, werd met de wedstrijd een aanvang gemaakt. De ploegen kregen de volgende opgave: Als u rustig in huis zit, wordt u opgeschrikt door een hevige knal. Als u ter plaatse komt verneemt u, dat twee personen, die een gevonden vliegtuigbom wilden de monteren, ernstig zijn gewond. Het eerste slachtoffer had een grote buikwond, de tweede een afgeslagen voet. Het ongeval was door goed schminkwerk van de he ren Van de Meyden en Van Veenendaal uit Zuilen zo in elkaar gezet, dat het de werkelijkheid benaderde. De talrijke aan wezigen konden toen zien, hoe de ver schillende ploegen de patiënten op een voortreffelijke wijze eerste hulp verleen den en velen zullen toen hebben beseft, dat EHBO bij rampen en ongevallen on misbaar is. Na de wedstrijd kende de jury, die be stond uit dr. Bakker van Leersum, dr. Kars uit Amerongen en de doktoren Mei boom en Giesbergen uit Zeist, de volgen de punten toe: 1. Leersum 242 p., leider mej. Schuurman 1 87 p.; II. Langbroek 233 p., leider Reuier III 72 p. III Veenen daal 220 p., leider Aalderink II 73 p., IV. Eist 218 p., leider De Uil V 47 p., V. Ame- mevrouw Verbruch, presidente van het gewest Gelderland. Ter inleiding van het verdere pro gramma werd als eerste nummer het bondslied gezongen. Ook het beoefenen van de samenzang was een onderdeel, dat zeer goed verliep. Als huishoudelijke za ken voerde men bespreking over de voor jaarsvergadering van de landelijke orga nisatie. Uit de jaarverslagen werd aan getoond dat ook in de provincie Utrecht grote activiteit heeft geheerst bij het ge west. 's Middags werd opgevoerd het blij spel „Het antieke kastje" dat een groot succes werd. De organisatie van de af deling Scherpenzeel was prima. Op de Franseweg, waar geen riolering is, hebben de bewoners allen bij hun huizen, putten, waarin de gebruikelijke afval terecht komt. Vroeger was dat geen bezwaar, toen had ieder bij zijn huis nog een stuk grond, waarop de in houd der putten als mest kon worden ge bruikt. Nu is dit niet steeds meer het ge val. Er zijn nu verschillende huizen, waar geen of bijna geen grond meer bij is, zodat men de putten daarop niet meer kan ledigen .Nu is zaterdag de inhoud van een beerput in het plantsoen op de hoek Franseweg-Woudweg, gedeponeerd. Een andere put, die vol is, loopt in dit plantsoen over. Men kan wel begrijpen, dat dit „plantsoen" geen lust voor het oog is, nog minder voor de neus. JAARVERGADERING MEISJESVERENIGING VEENEIND GAAT NIET DOOR De jaarvergadering van.de jongens- en meisjesvereniging van het Veeneind gaat a.s. vrijdag wegens een plotseling sterf geval niet door. De vergadering zal nu plaats vinden op 12 april a.s. DAMMEN De uitslagen van de onderlinge compe titie luiden deze week: A. v. d. Kolk G. v. d. Grift 02; Van Loon M. v. d. Grift 11; Meijer Rebergen 20; Van Viegen De Groot 02; Faber A. v. d. Grift 1—1; Reede Veldhuizen 0—2; E. v. Zomeren v. d. Berg 20; M. Blankestein C. Blankestein 20; Vonk Maris 02; Kleinveld Meerwijk 02. BRAND In de nacht van zaterdag op zondag werd ons stille dorp opgeschrikt door het gillen van de brandsirene. Een grote houtmijt naast het huis van bakker O. in de B. v. d. Boschstr. was door onbe kende oorzaak in brand geraakt. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist de schade tot het hout beperkt te houden. Ondanks het nachtelijk uur was er veel belangstelling. MR. SNELLER SPRAK VOOR CHR. VROUWENBOND In het lokaal achter de Ned. Herv. Kerk hield de Ned. Chr. Vrouwenbond onder leiding van de presidente, me vrouw Van de Linden, de maandelijkse vergadering. Na het behandelen van en kele huishoudelijke aangelegenheden gaf zij het woord aan mej. mr. H. A. Sneller, officier bij de rijkskinderpolitie uit Arn- Maandagavond was de voltallige raad van Renswoude onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Hosang ten gemeentehuize byeen. De raad had. byna drie uur nodig om een agenda van 19 punten af te wer ken. Onder meer deed burgemeester Hosang in deze vergadering enkele in teressante mededelingen inzake de op handen zijnde grenswijzigingen. Verder besloot de raad tot aankoop van grond aan de Oude Holleweg en tot aanbesteding van twee woningwet woningen. Direct na de opening waren de raads leden reeds in een felle woordenstrijd gewikkeld aangaande een verzoek van de heer J. B. Westland te Velp tot ver laging van de vermakelykheidsbelas- ting van het Luxor Theater. Nadat de heer Zweers door gemeen tesecretaris de heer N. van 't Wout was verbonden, omdat deze last had van een neusbloeding, kon de voorzitter deze raadsvergadering op de gebruike lijke wijze openen. Direct na de opening heet de voor zitter in het bijzonder welkom het raadslid de heer J. T. Wolleswinkel, die wegens ziekte lange tijd geen verga deringen heeft kunnen bijwonen. Bur gemeester spreekt zijn vreugde uit over het feit dat de heer Wolleswinkel weer geheel van zijn ziekte is hersteld en hoopt dat deze genezing zich nog ver der zal ontwikkelen. hem. Spreekster, die sinds april 1940 bij de kinderpolitie werkzaam is in het res sort Gelderland en Overijssel, deelde mede, dat in 1911 in Rotterdam zeer schuchter was begonnen met het aan stellen van vrouwelijke beambten. An dere plaatsen volgden toen spoedig dit voorbeeld. Uit hetgeen zij vertelde blijkt, dat de politie het eerste doet. De chef van de kinderpolitie is meestal een vrouw. De werkzaamheden bestaan veel al uit het instellen van een onderzoek en het indienen van een rapport daarvan aan de Raad van Kinderbescherming, die dan verdere maatregelen neemt, bijvoorbeeld in gevallen van grove verwaarlozing van kinderen. Verder ging sprekster uitvoe rig in op de door de kinderpolitie ont vangen klachten, zoals „Onhandelbaar heid van kinderen, wangedrag en on macht om kinderen op te voeden, als mede de bestrijding daarvan en aan de oorzaak. Mr. Sneller had een aandachtig gehoor. VERKEERSDIPLOMA VOOR VOLWASSENEN Tijdens de onlangs in „Marktzicht" ge houden verkeerscursus werden de deel nemers in de gelegenheid gesteld voor het instituut „Parola", te Rotterdam een examen af te leggen. Hiervoor slaagden de dames J. Wolswinkel, A. Veldhuizen, L. Gerritsen en Van Setten-ter Maaten en de heren H. Gerritsen, C. Valkenburg Czn., F. Osnabrugge en W. v. Setten. GOEDE UITVOERING VAN „FORTISSIMO" Donderdagavond gaf de Scherpenzeelse accordeonvereniging „Fortissimo" de tweede winteruitvoering in de Sociëteit. De publieke belangstelling was niet bij zonder groot, maar vergeleken bij de eerste uitvoering was het veel beter. Het was in de zaal zeer rustig en het muzi kale gedeelte van het programma werd zeer vlot en op uitstekende wijze uitge voerd onder leiding van de dirigent, de heer P. Pot. De pianobegeleiding was weer in zeer goede handen bij mevrouw Boom-Molleman. Nadat de heer G. Peut in zijn functie van voorzitter allen een hartelijk welkom had toegeroepen en de donateurs had bedankt voor de steun in het afgelopen jaar, werd geopend met de bekende feestmars van J. R. v. d. Glas. Na een zenuwachtig begin kwam het orkest er steeds beter in en in het vijfde num mer, „Vineta Clocken" ging het zeer goed. Het was uit alles te merken dat er trouw was gestudeerd. Er was bij het na jaar vergeleken goede vooruitgang ge maakt. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld door de toneelvereniging „Antonpark" uit Zeist met het blijspel Polly Bekens van Gerard Nielen. Het op treden van deze vereniging was, evenals vorige keer met dit stuk weer een groot succes. GRAFWAARTS. Op een dorpspleintje in Noord-Italië arriveerden gelyktydig twee begrafenisstoeten. Achter het stuur van de twee lijkauto's zaten de twee begrafenisonder nemers ter plaatse, die van va der op zoon in een dodelijke concurrentiestrijd zyn gewik keld. Op het moment dat de riva len elkaar in het oog kregen begonnen ze als gekken te claxonneren en te manoevreren, want van het plein loopt maar één straatje naar het kerkhof en elk wilde ter meerdere ere en reclame van zjjn bedrijf de eerste zyn en dat moest op het pleintje worden uitgevoch ten want het straatje daar is zo smal dat er slechts een auto tegeljjk door kan. Achter en om de voorrang rijdende auto's liepen de treu rende families, zich niets be wust van wat er aan de hand was. Totdat de beide chauffeurs zich niet meer konden bedwin gen en vol gas gaven. Opge schrikt en luid roepende en gesticulerende renden de rou wenden achter hun auto's aan tot het straatje werd bereikt, waar de auto's gelijktijdig arri veerden en broederlijk naast elkaar tussen de huizen vastlie pen. Prompt stapten de chauf feurs uit en vlogen elkaar in de haren evenals hun helpers, de dragers. Het werd een verwoe de veldslag, die één slachtoffer met een schedelbreuk opleverde. De families van de doden sloegen het drama geagiteerd gade en toen de strijd was ge streden duwden ze broederlijk de beide auto's met mankracht naar het doel. Die Italianen toch HUWELIJK (1). De nieuw ste Amerikaanse robot garan deert een ideaal huwelijk. Hij wordt in kennis gesteld van het karakter der diverse kandida ten van, beide sexes-, waarna hjj onfeilbaar aanwijst wie zonder gevaar by elkaar In het huwe- ïyksbootje kunnen klimmen. HUWELIJK (2). Maar er is daar in de Ver. Staten niet ge noeg keus. Tenminste voor de ongetrouwde vrouwen niet, want die zijn met twee miljoen méér dan er ongetrouwde jon gemannen zijn. Tien miljoen be ginnen daarom een campagne om een huwelijksverbod te ver krijgen voor de in Duitsland gestationeerde soldaten, die meer en meer met een Duits meisje aan de arm naar hun land terug keren. HUWELIJK (8). Dit kon dan wel eens de reden zyn waarom generaal Watlington de ln Duitsland gelegerde Ame rikanen heeft verboden uit te gaan met de Duitse meisjes die by de geallieerde troepen ln dienst zyn als secretaressen, vertaalsters, enz. Officieel geeft hy echter als reden op, dat deze meisjes meestal uit 'een sociaal inferieur milieu afkomstig zyn. Tegen welke uitlating deze dames vanzelfsprekend heftig hebben geprotesteerd. FAILLIET. Zelfbediening moge voor de nuchtere en prak tische Amerikanen „het van het" zyn, voor de warmbloedige Italiaanse huisvrouwen is het maar een mager surrogaat van het werkeiyke leven (dus: win kelen). Zy kunnen niet buiten het gewoontepraatje met de be- diensters noch willen ze van de goede vaderlandse gewoonte van het afdingen afstand doen, met het gevolg dat de eerste zelfbedieningswinkels in Milaan het gemeentebestuur van een prompt failliet is gegaan. WEL GEVLEID. Wèl gevleid is dorp in de buurt van Tokio dat zrjn gemeente by voorkeur wordt uitgekozen om zelfmoord te plegen. Maar, voegt het aan zyn verklaring toe, wy zouden wel willen dat aspirant zelf moordenaars minder noncha lant waren en tenminste hun identiteitsbewijs meebrachten. In 1956 had het dorp drie mil joen yen op te brengen om vyf- tien van deze lieden een graf te bezorgen omdat zy niet te iden tificeren waren en omdat ze geen cent op zak hadden. KAARTJE. De belangstel ling voor een voetbalwedstrijd te Bournemouth in Engeland was zo intens, dat toen er iemand overleed zijn echtgenote prompt de volgende morgen werd opgebeld door allerlei lie den die het toegangskaartje van de gestorvene wilden over nemen. TAPIJT. Generaal Norstad, opperbevelhebber van de Atlan tische strydkrachten, heeft uit zyn bureau in het hoofdkwar tier te Parys het tapyt laten verwijderen waarin generaal Eisenhower vóór hy president werd een gat had geslagen met zyn golfstick. Zyn voorganger, generaal Gruenther had het nooit willen laten verwyderen noch herstellen. SCHILDERIJ. Volgens pro fessor Soria van de universiteit te Michigan zyn er de laatste twintig jaar 9000 schilderyen van Rembrandt, 110.000 van Watteau en 104.000 van Corot de Ver. Staten binnengekomen. LICHT. Op een Rembrandt uit een museum te Florence, die in Nederland ten toon zou wor den gesteld is voor de verzen ding de kleur van het gelaat van de uitgebeelde figuur met enkele (voorlopige) penseel streken veranderd. Het licht effect was te Italiaans, vonden de experts, voor de Nederlan ders moest het een beetje wor den afgedempt. Een sterk verhaal dunkt ons. ZESTIEN. Voor het eerst worden er in Europa gramo- foons met vier versnellingen op de markt gebracht: 78, 45, 33 en 16 toeren. Een plaat met 16 toeren-snelheid speelt een uur en drie kwartier aan een stuk. FRANS. Een Amerikaans echtpaar heeft een Franse baby van vyf maand geadopteerd en is nu druk bezig Frans te leren spreken. Want, zeggen zy, wy willen dat do baby ons kan ver staan zodra hy begint te pra ten GRENSWIJZIGINGEN Vervolgens kan de voorzitter enkele interessante mededelingen doen aan gaande de op handen zijnde grens wijzigingen. Hij deelt n.l. mede, dat hij uit zeer goede bron heeft vernomen, dat deze grenswijzigingen beslist niet op 1 juli 1958 zullen ingaan, maar dat deze datum voorlopig is verschoven naar 1 januari 1959. LUXOR THEATER Van de heer J. B. Westland te Velp waren twee verzoeken binnengekomen. Een hiervan betrof een verzoek om het percentage der vermakelijkheidsbelas ting te verlagen. Als eerste spreker voert de heer J. T. Wolleswinkel (CHU) het woord. Hij voelt er niet veel voor deze belasting te verlagen, doch hij heeft een tegenvoor stel. Wanneer in de toekomst in het Luxor Theater alleen maar belangrijk cultureel opbouwende films zullen wor den vertoond, die geen afbreuk meer zullen doen aan het moreel van de jongelui, dan zou spreker er voor zijn de belasting te verminderen en wel met de helft. (Zie verder pag. 2.) LEDENVERGADERING HERVORMDE SCHOOL Vrijdagavond hield de Ned. Herv. school ledenvergadering in het Vereni gingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk al hier. De voorzitter, ds. Treure, opende de vergadering met het laten zingen van psalm 25 2 en het lezen van een gedeelte van een gedeelte van 1 Petr. 1, waarna hij voorging in gebed. In zijn toespraak zei spreker o.m., dat vooral het ruimte gebrek voor de school een probleem was geweest, maar dat dit door het in gebruik nemen van de noodlokalen gelukkig gro tendeels was opgelost. Na het voorlezen van de notulen door de secretaris, bracht de penningmeester het jaarverslag uit. Ook werd een kascommissie benoemd, bestaande uit de heren Van de Meyden en De Gooier. De aftredende bestuurs leden C. Treure en E. J. Sukkel werden beiden herkozen. Ter vervanging van de heer H. Stoer, die naar Renswoude is vertrokken, werd de heer De Gooier ge kozen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot ds. Treure de vergadering met ge bed. Na afloop werd nog een collecte ge houden ten bate van de actie Goed-zo. Opmerkzame inwoners van Rhenen hebben er in de vroege ochtend van de eerste april kennis van kunnen nemen, op welke wijze de Parallelweg, lopende langs het Fred. v. d. Paltshof voorbij het postkantoor, voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in één richting ge sloten was verklaard. Zonder dat dit steunde op een besluit van de Rhenense gemeenteraad was op de hoek bij de firma Hoefsloot onderaan de Molenstraat een origineel verkeers bord rood front met in het midden de witte dwarsbalk door onbekenden aan gebracht. De bewoners langs de smalle boulevard klagen al jaren steen en been over het verkeer, dat hier vlak langs de winkels „raast". Kennelijk heeft men in de vorm van een april-mop aan willen tonen, hoe men het graag zou willen zien. Helaas is het voor hen bij een mop gebleven, want al spoedig kwam de po litie om het bord te verwijderen. Bestuur en leden van de Sociëteit voor Ouden van dagen, genaamd „De Har monie", gastvrij onderdak genietend in hotel „Het Wapen van Hardenbroek", hebben afscheid genomen van hun gast heer, de eigenaar van het hotel de heer H. Laheij, die per 1 mei in Roermond de leiding zal krijgen over de stationsrestau ratie van de Nederlandse Spoorwegen al- dqar. De heer Laheij werd een fraai ge schenk overhandigd in de vorm van een prachtige klok. Inmiddels vernemen wij nog. dat de heer Heij is afgetreden als voorzitter van de soos en is opgevolgd door de heer L. v. Zwieserijn. Verder stelt men pogingen in het werk om de twee sociëteiten (de andere is ge vestigd in het oude stadhuis op de Vis markt) weer onder één dak te krijgen. De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Toerbusondernemingen, de KNVTO, houdt op 14 mei een rally door Neder land met fraaie autobussen. Elke autobus bevat een geselecteerd gezelschap. Er zullen toeringcars bij zijn, geheel bezet met burgemeesters, andere weer met wezen, weer andere met ouden van dagen enz. enz. Op genoemde datum vindt de prijsuit reiking van de ralley in het Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg plaats. WIJZE WOORDEN - UITVINDEN Een uitvinding is niet zozeer Inspiratie als wel transpiratie (Th. A. Edison) ASSURANTIEKANTOOR KERKEWIJK 167 -TEL.3000 - VEE N E N DAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1