»Wat Lezers Schrijven Gevaarlijke brand in nieuw winkelpand De gekostumeerde „Goed zo" voetbal wedstrijd Ziekenfondsen beëindigen tandheelkundige hulpverlening Schitterende jubileumuitvoering van „T.I.P." te Renswoude Gunstige resultaten Melkcontrolevereniging „Ederveen en omstreken" Veenendaalse biljarters nu definitief kampioen ROVANNA Uitslag Veenendaalse volleybalcompetitie Wim Slok van klein naar groot RE\SWOUDE Geslaagden Christelijke Huishoudschool Veenendaal SCHERPENZEEL Geslaagde ouderavond openbare school WOUDENBERG Nieuwe decors grote verrassing Goed seizoen voor alle spelers Marktberichten Uit de raadszaal van Renswoude HET RAADSEL VAN Gisteravond om 11 uur precies loeide baar materiaal, dat tenslotte met schuim de brandsirene over onze gemeente. In moest worden geblust. het magazijn van de firma G. J. Hiensch in de Zandstraat, dus in het prachtige nieuwe pand daar, was brand uitgebro ken. Nadat men aanvankelijk met emmers water getracht had het vuur te doven bleek toch al spoedig dat men het niet zonder de brandweer kon stellen. Spoe dig was de nevelspuit ter plaatse, ter wijl later ook nog de motorspuit voor eventuele assistentie arriveerde. Al spoedig kon de brandweer het vuur lokaliseren, al had men zeer veel moeite met een hoeveelheid zeer brand- Donderdagavond werden de laatste volleybalwedstrijden gespeeld van een onderlinge competitie tussen enkele teams in Veenendaal. Het volleybal team van de personeelsvereniging der gemeente Veenendaal won de wissel beker, een team van de N.V. D. S. van Schuppen legde beslag op de tweede plaats en kwam daardoor in het bezit van een medaille. De uitslag na acht wedstrijden was: 1. Personeelsvereniging gemeente Vee nendaal; 2. D.S.; 3. Dinsdagavondclub (V.Z.C.); 4. Sparta Veteranen; 5. Woens dagavondclub. Dat de heer Wim Slok zich ook kan behelpen als het moet, heeft hij over tuigend bewezen toen hij met zijn le- vensmiddelenbedrijf tijdelijk winkelde in de kleine ruimte van wat nu zijn garage aan de Frans Halslaan is. Het was er wel knus en er was van alles te koop, maar wie zal niet begrijpen dat de heer Slok nu zoveel meer in zijn sas is, nu hij zijn klanten kan ontvangen in zijn imposante, nieuwgebouwde pand op de hoek van de Jan Steenlaan in een ruimte die van alle gemakken en de nieuwste vindingen is voorzien. Een inrichting ook die vooral interessant is door het feit, dat wij hier te doen heb ben met een semi-zelfbedieningszaak. Men kan hier namelijk naar believen en gemakkelijk zelf uitzoeken en maar pakken, hetgeen een op zichzelf toch altijd weer aangename bezigheid is. De heer Slok heeft het wel ineens goed gedaan. Hij heeft bij de bouw van de nieuwe winkel aan alles gedacht. Een enorme verscheidenheid van artikelen vindt men hier dan ook overzichtelijk en aantrekkelijk ondergebracht. Dat er op de openingsdag groot feest was op Jan Steenlaan 29, kon men van verre wel zien. De publieke belangstel ling was enorm en de winkel werd overladen met de prachtigste bloem stukken. Ook wij wensen de heer Slok zeer veel succes in zijn prachtige nieuwe pand. Door de speciale betonnen constructie van het gebouw is er vrijwel geen ge vaar geweest voor de winkel en het woonhuis boven de brand. De schade aan verbrande materialen is niet on belangrijk en wordt door verzekering gedekt. v Het ontstaan van de brand wordt ge weten aan het te heet oplopen van de verwarmingsketel die eveneens in het magazijn is ondergebracht, waardoor het omliggende materiaal heeft vlam gevat. Ondanks het late uur was de pu blieke belangstelling voor de brand enorm. O.m. waren ook burgemeester Bakker en wethouder De Ruiter getuige van het blussingswerk. INDELING VZC-ZEVENTAL De indeling voor de bondscompetitie van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond voor de zomer 1957 is thans bekend. Het eerste herenzevental van de Veenen daalse Zwemclub zal het a.s. seizoen uit komen in de 3e klasse F. met de volgen de ploegen: Flevo I (Nijkerk), Mooi-Zeist I, Wilskracht I (Utrecht) en Zeist I. VZC lijkt ons niet geheel kansloos op een kampioenschap in deze afdeling, ge zien de huidige samenstelling van de Veenendaalse poloploeg. Hoewel van jle deelnemende zeventallen is feitelijk al leen de kracht van Zeist en Flevo bekend. Deze ploegen speelden ook met VZC in de afgelopen zomercompetitie. GOUDEN HORLOGE EN BLOEMENMAND Vorige week was het precies 25 jaar geleden, dat de heer J. Vink, wonende Oude Holleweg 10, in dienst kwam bij de firma Van Doorn in Scherpenzeel als timmerman. Na 25 jaar trouwe arbeid meende zijn werkgever dat dit feit niet onopge merkt voorbij moest gaan en zaterdag morgen moesten alle werknemers bin nenkomen en aan een grote dis plaats nemen. Tot zijn verwondering zag de heer Vink, het was nog vroeg, ook zijn echtgenote zitten. De heer Van Doorn sprak de heer Vink hierna in hartelijke bewoordingen toe en overhandigde hem een gouden horloge met inscriptie. Aan mevrouw Vink werd een bloemenmand aange boden. Nadat de heer Vink in ontroerende woorden allen had dank gezegd, bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. Deze week gaat het personeel van de firma Van Doorn ter gelegenheid van dit heuglijke feit ook nog een dagje uit. STRAATVERLICHTING BRANDDE NIET Het is de laatste tijd reeds verschil lende malen voorgekomen dat de straat verlichting in Renswoude niet brandde. Ook zondag- en maandagavond was dit weer het geval, hoewel de verlichting maandagavond laat wel werd aange stoken, nadat de gemeentesecretaris had gebeld naar Woudenberg. Wij ho pen dat hierop terdege wordt toegezien, daar ongelukken anders weieens het gevolg zouden kunnen zijn. Het getuigschrift der Primaire Oplei ding werd uitgereikt aan: E. Bolderman, N. v. d. Bosch, J. v. d. Brink, T. Dave- laar, T. Davelaar, C. v. Geenhuizen, A. Jansen, I. v. d. Klift, C. Laros, L. Mark, W. v. Nieuw Amerongen, S. Schrijver, A. v. Soest, I. Sterkenburg, C. Verstee'g, H. v. Altena. J. Bos, J. de Bruin, T. v. Dee- len, J. Diepeveen, E. v. Dijk, E. Dijkhui zen, J. Fassen, R. Heikamp, M. Jansen, D. Klaassen, W. Kooiker, G. Lucas, M. v. Manen, T. Meyer, G. Muller, C. Otte, D. Scheper, T. Scharrenburg, N. v. d. Smitte, T. Veldhuizen en T. v. Voorst, al len te Veenendaal, J. v. d. Mrandhof, G. v. Doorn, M. Gerits, F. Pattiasina, M. Pattiasina. T. v. Hunen, A. v. d. Kraats, A. v. Roekei, C. v. Schoonhoven en H. Stomphorst, allen te Ederveen, E. v. Dijk, M. Hol en D. v. d. Weerd te Lunteren, D v. d. Fliert te Leersum. E. Zwetselaar te Amerongen, B. v. d. Weerdhof, N. v. d. Kuindert en J. Heikamp te Veenen daal, B. v. d. Brandhof, A. v. Ginkel, G. Hansen, D. v. d. Kaa, J. Oostenbrugge, G. Pater, T. v. Ravenhorst en H. Vink, allen te Renswoude, J. ten Broek, W. v. d. Broek, A. den Hartog, G. Lansing, L. Osnabrugge, D. Verschuur en H. Wagens- veld, allen te Scherpenzeel, J. Pul, Wou denberg, J. Valkenburg, Achterveld, S. Gerrits, Ederveen, E. ter Haar en I. Slok te Veenendaal. Het diploma Assistente in de huis houding behaalden de dames: J. v. Doorn, F. Drost, J. Hendriks, D. Hilgers, E. Hogendoorn, J. Koen, G. Scheper, J. Schoemaker, H. Wisgerhof en H. Piso te Veenendaal en F. Evertsen te Ede. Het diploma naaister werd uitgereikt aan: N. v. Egdom te Woudenberg. TENTOONSTELLING AVONDNIJVERHEIDSSCIIOOL DRUK BEZOCHT Vrijdagavond was het druk in „Markt- zicht" tijdens de tentoonstelling van de Avondnijverheidsschool. Na een kort ope ningswoord door de voorzitter van de vereniging sprak allereerst de burge meester mr. C. P. Hoytema van Konij nenburg, die met beide wethouders het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Hij memoreerde, dat het bezoek van de school goed was geweest en bracht hulde aan het bestuur der vereniging en aan de leerkrachten. De voorzitter, de heer Westerhuis, wees er nog op, dat men steeds over jongens sprak, maar dat er ook getrouwde mannen onder de leer lingen waren. Vervolgens sprak de con sulent van het leerlingstelsel. Hij noem de een goede opleiding een verzekering van de toekomst. De directeur der school, de heer T. Verhoef, dankte het gemeen tebestuur voor de medewerking en reikte hierna aan een tiental cursisten het di ploma uit. De geslaagden waren: de me taalbewerkers J. v. Setten, B. v. Dijk, B. v. Kampen, B. Methorst en H. Dijk- horst, de timmerlieden C. v. d. Broek, P. v. d. Grift, L. v. Heemsbergen en G. v. d. Vliert en de metselaars T. H. Aarsen en H. de Koning. Voorzitter Westerhuis dankte tenslotte de leraren voor het vele werk, door hen gedaan voor de school en cursisten. Ook deed hij nog een be roep op hen die hiervoor in aanmerking komen aan te moedigen zich in augustus voor een cursus op te geven. Hierna kon men het werk der leerlingen bezichtigen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De reeds aangekondigde gekostumeerde voetbalwedstrijd ten bate van „Goed-zo", tussen het elftal van de buurtvereniging „Westersingel" en de Frisia wolfabriek, a.s. zaterdag om half vijf op het voetbal veld aan de Westersingel zal worden op geluisterd door de Harmonie van da Kon. Scheepjeswolfabrieken. Van te voren zal deze harmonie een mars maken door Veenendaal-Z. De gekostumeerde voet ballers zullen achter de muziek mar cheren. De bonte stoet vertrekt om kwart-voor vier vanaf de Scheepjeswolfabriek en gaat via de Hoofdstraat - Kerkewijk - Patrimoniumlaan - Klaas Katerstraat naar het Dr. Slotemaker de Bruïneplein. Hier zal de Scheepjeswolharmonie enkele marsen ten gehore brengen. Daarna 'gaat het naar het voetbalveld aan de WeSter- singel, waar omstreeks half vijf de wed strijd een aanvang zal nemen. Gedurende de mars en op het voetbalveld wordt er gecollecteerd voor „Goed-zo". Deze actie draagt trouwens een geheel Zuidelijk-Veenendaals karakter. Een za kenman in Veenendaal-Zuid heeft name lijk een dames- of herenhorloge naar keuze beschikbaar gesteld aan de buurt vereniging om dit te gelde te maken voor Goed-zo". Tegen een bedrag van een kwartje kan men nu raden hoe groot de opbrengst van de Veenendaalse collecte zal wor den. Degene, die het bedrag raadt of er Vrijdagavond werd in gebouw ,,'t Tref punt" een ouderavond gehouden van de openbare lagere school. Voor de pauze werd door de leerlingen een feestelijk programma gebracht, terwijl na de pauze het huishoudelijk gedeelte werd afge werkt. De avond werd geopend met een schets je van twee leerlingen, waarna er een mode-show-wedstrijd volgde. Het publiek moest de namen opschrijven van de lan den, welke werden uitgebeeld. Een leer ling, die als sneltekenaar optrad deed het publiek versteld staan van zijn kunnen. Hij wist zelfs een getekende koe te be wegen tot melk geven! Een andere leer ling, die als de helderziende Mi Ben Sa lem optrad zette acht van zijn vrouwe lijke mede-leerlingen in het zonnetje door hun gezichten zwart te maken waar ze bijstonden, zonder dat de jongedames er erg in hadden. Tot slot werd door een aantal leer lingen het stukje „De kok en de dieven" opgevoerd, dat zeer op de lachspieren werkte. Na de pauze volgde het huishoudelijk gedeelte van de avond. Het hoofd van de school, de heer J. van der Walle, die ook de leiding van deze avond had, sprak o.a. over het zitten blijven van leerlingen en het geneeskundig schooltoezicht. Tot leden van de oudercommissie wer den nog gekozen mevrouw Vermeij en de heer Koster. het dichtst bij is zal het horloge in ont vangst kunnen nemen. Bij meerdere goe de oplossingen beslist het lot. Men is nog bezig een plan uit te wer ken, waardoor het voor iedereen betrek kelijk gemakkelijk zal zijn om aan deze prijsvraag deel te nemen. In ons nummer van a.s. vrijdag wordt u hierover nader ingelicht. TIMMERMAN WORDT MILJONAIR Dicht voor de kust van Swakopmund in Zuidwest-Afrika, heeft de Zwitser se timmerman Adolf Winter een hou ten, kunstmatig eiland van liefst 17000 vierkante meter op houten palen doen ontstaan. De aalscholvers zorgen voor de door lopende levering van enorme hoeveel heden guano (vogelmest) die Winter door middel van zijn eigen kabelbaan naar het vasteland vervoert en met enorme winst ter plaatse van de hand doet. OverigensWinter kon voor zijn „gekken-project" geen financier vinden. FAMILIEDAG FAMILIE HOOFT VAN WOUDENBERG-GEERESTEIN Op donderdag werd door jhr. J. H. C. Hooft van Woudenberg-Geerestein een zgn. familiedag gehouden, ten huize van zijn pachter H. A. van Westerveld, Ekris 51. Deze dag was georganiseerd naar aan leiding van het feit, dat het juist 100 jaren was geleden, dat de grootvader van de tegenwoordige pachter H. A. Wester veld, de boerderij huurde van de familie jhr. Hooft van Woudenberg. Vele fami lieleden, buurtbewoners en vaste pach ters van Geerestein waren op de receptie aanwezig. Jhr. Hooft sprak en memoreerde, hoe de familie Westerveld, thans reeds 100 jaren de hofstede huurt van zijn familie. Veel is er in die jaren veranderd, doch het oude gebouw van 1619 is, wat het woonhuis en de stallen betreft, in de oorspronkelijke toestand gebleven. Spreker haalde nog vele oudere herin neringen op, waaruit wel bleek, dat de verstandhauding tussen pachtheer en pachter steeds uitstekend was te noemen. Jhr. Hooft zei, wel enige kleine verande ringen te willen aanbrengen, doch wilde, de traditie getrouw, de oorspronkelijke stijl gaarne behouden. De woonkamer, met hoog schouw met de daarbij behorende haardijzers en het oude kabinet en Friese staartklok, geven het interieur een aanzien uit lang ver vlogen tijden. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op R. C. J. Bakhuizen van den Brink, rentmeester van Geere stein, J. de Witte, jachtopziener van jhr. Hooft, de heer J. Douma, de heer H. J. Reussink, oud- en nieuwe directeur, roomboterfabriek „De Vooruitgang". BETER MATERIAAL BIJ STIERENKEURING De Prov. Commissie voor Stierenkeu ring, bestaande uit de heren: H. Snoek, Abcoude, P. Zeldenrijk, Eemnès, C. J. Oostveen, Utrecht, A. v. d. Groot, inspec teur, Ned. Rundveestamboek en W. v. Oyen, rijksveeteeltconsulent, beide te Utrecht, hield maandagmorgen een stie renkeuring op het terrein van de heer M. Schimmel, alhier. Uitslagen keuringscommissie: „Sijtse", eig. C. G. de Kruif, B-; „Wo- dan", eig. F. v. Kolfschoten, B- 78 p.; „Bernhard", eig. W. A. Voskuilen, B-; „Lammigje Adema", eig. G. J. van Donke laar, BC- 76 p.; „Gerties Steven II", eig. Jac. v. d. Vliert, B-; „Claudius", eig. A. v. d. Lagemaat, B-; „Boukjes Adema", eig. C. v. Voorthuizen, B-, 77 p.; „Hertog III", eig. R. van Ee, B-; „Keizer", eig. H. Haanschoten, B+ 82 p., primeur; „Mein- tjes Adema II", eig. C. Willigenburg, BC+; „Brigetties Adema 8", eig. Jac. v. d. Vliert, B-; „Eridon", eig. R. v. d. La gemaat, B-, allen te Woudenberg. „N.N." eig. J. Ruitenberg, BC+ te Maarsbergen. De stieren waarbij geen punten zijn vermeld, waren nog te jong. Enkele stie ren werden afgekeurd, terwijl verschil lende dieren werden aangewezen voor de centrale keuring te Utrecht. INSTELLING VAN CENTRALE DOKTERSPOST TE EDE Reeds lang werd door de Edese huis artsen gezocht naar een mogelijkheid de weekenddiensten zowel voot de patiënten als voor de artsen doeltreffender te doen verlopen. Dit werd nu bereikt door de in stelling van een telefonische centrale dokterspost, die met ingang van 30 maart begint te functioneren. Het voordeel voor de patiënten is, dat men nu niet meer van week tot week behoeft na te zoeken wie van de artsen dienst heeft. Men kan voortaan steeds hetzelfde nummer draaien n.l.: 9888. Het voordeel voor de arts is in de eerste plaats, dat zijn eigen telefoon ont last wordt, zodat de weekenddienst in rustiger sfeer verloopt, hetgeen ook de patiënten weer ten goede komt. In het vervolg dient men dus voor spoedgevallen tijdens het weekende en op feestdagen 9888 te bellen. De dokters- post, die uitsluitend telefonische meldin gen kan aannemen, geeft deze dan weer door of verwijst de patiënt zo deze daartoe in staat is naar de woning van de dienstdoende arts. Ook door de week kan men 9888 bel len voor nadere inlichtingen als men de eigen huisarts niet bereiken kan. Als gevolg van de omstandigheid, dat de tandartsen vanaf 1 april 1957 niet meer aan de Algemene Ziekenfondsen verbonden wensen te blijven, zijn de ziekenfondsen op grond van wettelijke en reglementaire voorschriften genood zaakt, de tandheelkundige hulpverle ning te beëindigen, zoals ook blijkt uit de betreffende bekendmaking van de ziekenfondsen, elders in dit blad. De ziekenfondsen constateren, dat zij voor de onmogelijkheid zijn geplaatst hun verzekerden de hulp, verleend door tandartsen, overeenkomstig de bepalin gen van het ziekenfondsenbesluit, hun statuten en reglementen, te verstrek ken. Om dezelfde redenen kunnen de zie kenfondsen ook geen terugbetaling doen van door de verzekerden rechtstreeks aan de tandarts betaalde bedragen voor verleende hulp. De verzekerden wordt in overweging gegeven zelf te beoordelen of het in roepen van tandheelkundige hulp onder Naar aanleiding van de publikatie in „De Vallei" d.d. 29 maart j.l. onder bo venstaande titel, zijn wij zo vrij op te merken, dat de inhoud van die publikatie niet geheel met de werkelijkheid over eenstemt. In bedoelde publikatie werd namelijk gesteld dat er verschillende besprekingen met „ondernemingsraden" zouden zijn geweest en dat „in overleg met onder nemingsraden" een plan ontworpen is om de werknemers in de Veenendaalse on dernemingen geheel vrijwillig lU °/o van het loon te laten afhouden geduren de een jaar.." Deze mededeling zou de indruk kunnen wekken, dat bij een plan als vorenbe doeld de Ondernemingsraden betrokken zouden zijn geweest. Dit is naar onze mening beslist niet het geval. Wel heeft men meerdere malen pogingen gedaan de individuele ondernemingsraadsleden op vergaderingen te krijgen die waren uitgeschreven door de propagandacom- missie van het Julianaziekenhuis. Aan deze uitnodigingen is bij herhaling echter door de ondernemingsraadsleden van de bij onze Christelijke Vakbeweging aangesloten organisaties praktisch geen gehoor gegeven. Dit behoeft niet te be vreemden, daar het bestuur van onze Chr. Besturenbond van meet af aan dui delijk te kennen heeft gegeven niet ach ter een plan als door bedoelde propa- gandacommissie voorgesteld, te staan. De ondernemingsraadsleden van de bij onze Chr. besturenbond aangesloten organisa ties hebben derhalve ook in de Onder nemingsraden voorzover daarin over bedoeld plan is gesproken, hetgeen niet eens in alle ondernemingen het geval is geweest te kennen gegeven in deze geen advies te willen uitbrengen, omdat o.a. hier geen taak voor de onder nemingsraad bestond. Het leek ons goed op de onjuistheid van het gepubliceerde in uw blad van 29 maart 1.1. te wijzen en wij menen dat het goed is dat de lezers van uw blad ook van het vorenstaande kenns kunnen nemen. Voor de plaatsing van het vorenstaande zeggen wij u gaarne dank. Het bestuur van de Chr. Besturenbond Veenendaal Zaterdagavond was de grote zaal van gebouw „Rchoboth" reeds ver voor het aanvangsuur bezet, toen daar het toneel gezelschap „TIP" haar jubileumuitvoe ring zou geven. Toen de voorzitter, de heer T. van Kooten, de aanwezigen een welkom toeriep, waren er tientallen per sonen, die met- een staanplaats achter in de zaal genoegen namen. Na de opening kon de heer H. School- derman de aanwezigen allereerst de nieu we aanwinsten van „TIP" laten zien. Dit waren de geheel nieuwe decors, die het toneel meer cachet zullen geven. Deze decors zijn door leden van TIP zelf ge maakt. Werkelijk een waardevolle aan winst voor dit sublieme toneelgezelschap. Men had zich voor deze lustrumuitvoe ring geen mooier cadeau kunnen denken. Nadat al het nieuws was bewonderd, werden de verschillende spelers door de heer Schoolderman aan het publiek voor gesteld. Men voerde daarna een klucht op, die zeker bij de aanwezigen in de smaak is gevallen. „De rare familie" van Arnold Bach, speelt in een grote stad, ten huize van professor Wolter Weber. De gekste familiegeschiedenissen, die men zou heb ben kunnen meemaken, zouden bij lange niet op kunnen tegen de wildvreemde ta ferelen in deze klucht. De rolverdeling was als volgt: Theo- door Nagtegaal, referendaris, de heer T. van Kooten, Mathilde zijn vrouw, mevr. T. Overeem, Henny hun dochter, mevr. B. Schoolderman, professor Wolter We ber, man van Henny, de heer P. van Manen, Helga Luders, vriendin van Hen ny en romanschrijfster, mej. Nelie Bos, mr. Paul Welling, advocaat, de heer J. van de Kaa, Frits Pappenheimer, het kind, de heer H. Vonk. Anny, dienst meisje bij Weber, mevr. J. van de Pol, Beentjes, een timmerman, de heer J. D. Overeem. In zeer korte tijd heeft „TIP" dit moei lijk te spelen stuk ingestudeerd en we mogen gerust zeggen zeer goed. Dat het hier een jubileumuitvoering betrof, was duidelijk te merken. De spelers gaven zich volkomen en na afloop klonk dan ook een welverdiend en minutenlang applaus. Zeker, foutjes werden er ge maakt, maar waar zien we die niet. Er waren uitblinkers, en weer was het bij de dames mevrouw Van de Pol, die in haar eeuwige rol van dienstbode of pen sionhoudster, alle anderen de loef afstak en werkelijk subliem speelde. Maar toch, vorige week zeiden we het reeds, „TIP" komt met nieuw en jong talent, want mej. Nelie Bos vonden wij deze avond zeker een van de besten en zij overtrof in haar spel al onze verwachtingen. Bij de heren was het weer P. van Ma nen, die zich zeer onderscheidde, maar toch waren ook hier helemaal geen zwakke schakels te vinden. Een compli ment verdient ook de heer D. Vonk in zijn zeer moeilijke rol, die hij echter tot het einde goed heeft weten te volbrengen. De heren Jan van de Kaa en T. van Kooten vonden wij in deze uitvoering be slist beter dan voorheen. Verder werd deze avond medewerking verleend door de Hasselaar Band uit Veenendaal. Deze band is bij de aan wezigen zeer in de smaak gevallen en vooral na de pauze, toen de heer Rudie Hasselaar enkele xylofoonsolo's weggaf, begeleid door de heer Willemsen met accordeon. Wij willen besluiten met het stopwoord van de referendaris: „Hou eens even vast." Ja, „TIP", hou inderdaad eens even vast en we zijn zo weer bij het tweede lustrum en bij wellicht nog be tere toneelaccomodatie en nog betere prestaties. De melkcontrolevereniging „Ederveen en Omstreken" hield dinsdag j.l. in café Van de Linden jaarvergadering. De voor zitter, de heer Hupkes' opende. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat er een batig saldo van 639,35 in kas was. De aftredende be stuursleden A. Boers en T. B. Boer wer den herkozen. Na de pauze bracht de controleur P. v. Bummelen het jaarver slag over de periode 30 juni 19551 juli 1956 uit. Hieruit konden we het volgende ontlenen: Jaar 1953 1954 1955 1956/57 aant. leden 59 68 71 85 510 615 643 755 uitger. kg melk aant. kg melk leeft. Vet gr. kg lijsten vet dagen p. dag p. dag vet 492 4048 3,49 303 13,36 4 141 550 3950 3,57 313 12,62 4.- 450 141 539 4257 3,64 317 13,43 4.- 488 155 Men kan hieruit dus opmaken, dat de Melkcontróledienst. Wil men een melk- JAARVERGADERING VREEMDELINGENVERKEER De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft voor he denavond 3 april in de „Sociëteit" de jaarvergadering belegd, die om 8 uur aanvangt. De agenda vermeldt o.m. de vertoning van een film. UITVOERING GYMNASTIEK VERENIGING „DOTO" De Scherpenzeelse gymnastiekvereni ging „DOTO" heeft voor a.s. zaterdag avond 6 april een grootse uitvoering aangekondigd. Deze uitvoering zal wor den gehouden in de gemeentelijke eier- hal. Het eerste team van de Biljart Ver eniging Veenendaal is er na een spannen de strijd tegen Nationaal uit Wageningen voor de negende achtereenvolgende maal in geslaagd het kampioenschap van de biljartbond „Wageningen en Omstreken" te behalen, en dat nog wel in de hoogste afdeling, nl. de hoofdklasse. Een opmer kelijk goede prestatie van de Veenenda- lers, die ook dit jaar weer een bijzonder goed seizoen achter de rug hebben. De wedstrijd tegen Nationaal was uit zonderlijk spannend, want na twee ge speelde wedstrijden had Nationaal een 40 voorsprong verkregen, enerzijds door te nonchalant spel van Piet van den Bosch en anderzijds door aardig spel in de tweede party van de Wageninger Proost, die J. Vonk beslist kansloos wist te slaan. In de eerste partij nam Piet van den Bosch reeds direct een vrij grote voor sprong, want na vijf beurten was de stand 66 tegen 0 voor de Veenendaler. Geleide lijk liep Van den Bosch nu verder uit en na 14 beurten 286 voor Van den Bosch tegen 61 voor Holleman uit Wageningen. In de zeventiende beurt, die beslissend had kunnen zijn, bleef Van den Bosch op 303 staan, terwijl hij 305 caramboles moest scoren. Zijn tegenstander moest toen nog 49 caramboles maken. Ogenschijnlijk was er voor Piet nog geen kou aan de lucht, maar hij had zijn tegenstander toch on derschat, want in de achttiende beurt werden die 49 caramboles bijeengedraaid. Hierna miste Van den Bosch de afstoot. Inderdaad deze partij werd ongelukkig verloren, maar het bleek weer eens, dat men de tegenstander nooit mag onder schatten. De hoogste serie van Piet was 68 en het gemiddelde was 16.84, hetgeen bij zonder fraai te noemen is. De tweede partij in deze beslissende wedstrijd, gespeeld door J. Vonk, werd eveneens door Wageningen gewonnen. Proost gaf Jan bijzonder lang spel en dat ligt hem juist niet. De hoogste serie van Vonk bedroeg 22, terwijl zijn ge middelde ook ver beneden de maat bleef. Dit was 4.41. De derde partij gaf de Vee- nrndalers meer moed, want Jan Kroes- bergen ging direct op een goed gemid delde aan. Zonder veel moeite won hij zijn partij met een hoogste serie van 25 en een gemiddelde van 6.20. De vierde partij moest dus voor een puntenverdeling zorgen en daarmee het kampioenschap naar Veenendaal brengen. Wim van Asselt had weinig moeite met Jan Hallers, die als invaller fungeerde. In een aardige partij met een hoogste serie van 24 en een gemiddelde van even eens 6,2 maakte hij zijn wedstrijd uit. Er bestond voor deze ontmoeting veel be langstelling. Wel heeft men in deze week nog enkele wedstrijden te spelen, doch het kampioenschap is nu reeds definitief in het bezit van BW JAPANSE ECONOMIE Het zou voor Japan een gemakkelijk kunstje zijn, buitenlands kapitaal aan te trekken. De Japanners beweren echter, dat ze doodsbenauwd zijn voor een overheersing van vreemd kapitaal. Insiders menen, dat slechts indirect een korreltje waarheid achter deze bewering schuilt. Hoofdzaak is, dat de grote Japanse concerns er bang voor zijn, dat ze ook op de inlandse markt door de buitenlandse ondernemingen, die een veel efficiënter werkwijze hebben, zouden worden doodgedrukt. EDE. Maandag 1 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 220.000 stuks. De prijzen va rieerden van 11,50 tot 12,50 per 100 stuks bij een redelijke handel. WOUDENBERG. Dinsdag 2 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 180.000 stuks. De prijzen varieerden van 12,— tot 13,25 bij een middelprijs van 12,50 per 100 stuks. De handel was flauw. VEENENDAAL. Dinsdag 2 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 130.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,50 tot 13, per 100 stuks, bij een vlugge handel. BlKRenmarkt. Aanvoer 75 stuks. Er werden prijzen besteed van 44,tot 68,— per stuk bij een matige handel. SCHERPENZEEL. Woensdag 3 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 850.000 stuks. De prijzen varieerden van 10,50 tot 12,per 100 stuks bij een trage han del. Biggenmarkt. Aanvoer 90 stuks. Er werden prijzen besteed van 48,tot 58,per stuk, bij een matige handel. Varkensmarkt. Aanvoer 7 stuks. Er wer den prijzen besteed van 275,tot 350,bij een matige handel. produktie stijgende is, nl. 307 kg melk met 0,07 vet hoger dan verleden jaar. Omgerekend in geld krijgt men dan het volgende te zien: Dit jaar 155 kg vet a 5,— 775,— Vorig jaar 141 kg vet a 5,705, Verschil per koe 70, Dit verschil bedroeg over 539 koeien dus 539 x 70,— ƒ37730,—. Ook werd met enkele cijfers aangetoond hoe elke veeslag het afzonderlijk had gemaakt. Financieel hadden deze veeslagen af zonderlijk opgebracht: FH 156 kg vet per koe 780, MRIJ 154 kg vet per koe 770, Gr. BI. 155 kg vet per koe 775, Vorig jaar was dit: FH 141 kg vet per koe 705, MRIJ 146 kg vet per koe 730,— Gr. BI. 133 kg vet per koe 665, Ook het gemiddelde van elk bedrijf af zonderlijk werd gegeven, zodat elk lid kon zien hoe zijn veestapel er bij staat. Er was nog belangrijk verschil in de hoogste of laagste opbrengst. Hierna werd de kampioenskoe bekend gemaakt en werden de eerste erelijsten voorge lezen. De kampioene was: Koosje 2, 1734, eige nares, wed. H. Sukkel te Gelders Vee nendaal. Produktie 4.11 jaar: 7062 kg melk, 3,59 °/o vet, 306 dagen, 254 kg vet, 23,08 kg melk per dag, 829 vetgr. per dag. De heer Van Brummen noemde ook nog enkele voorschriften voor de uitvoe ring en behartiging van de melkcontrole. 1. Het unster moet (vooral 's winters) op een vast punt worden opgehangen. Dit mag niet in de hand worden ge houden. 2. Volledig en nauwkeurig de kalf- en geboortedatums opgeven van de pas af gekalfde koeien. 3. De dekdatum in het melkboekje no teren. 4. Afgifte van de melklijsten. Dit is een nieuw voorschrift van de Provinciale lijst afhalen, dan moet de rode schets van de te verkopen koe meegebracht worden, want de serieletter en het nummer van de schets moeten op de melklijst ver meld staan voor de verkoop en tegen knoeierij. De kosten van deze melklijsten zijn 1,50. Dit is een nieuw voorschrift van de PMD en er mogen dus geen ge wone melklijsten meer worden afgege ven. 5. Direct gaan melken, wanneer de monsternemer komt en deze niet laten wachten. Ook had men dit jaar met 7 koeien van 6 leden deelgenomen aan de districtsfok- dag in Barneveld op 29 september 1956, waar deze koeien voor de eerste maal dat zij het keuringsterrein betraden geen slecht figuur sloegen en als volgt uit de bus kwamen: Trijntje, no 348949 R met 2 B prijs, eigenares wed. H. Sukkel te Gld. Veenen daal. Wilma, no. 348952 S. met 3 A prijs, eige naar J. v. Heerikhuizen te Ede. Elsje 5 en Elsje 7, no. 321663 R en 884119 Ro J met 3 B prijs, eigenaar W. Achter straat te Ede. Pietje, no. 348950 R met 3 C prijs, eige naar J. v. Doorn te Geld. Veenendaal. Rieka no. 213544 R, met 3 C prijs, eige naar G. Geurtsen te Ederveen. Riki 2, no. 774829 R v J met 4 B prijs, eigenaar G. J. v. d. Berg te Gld. Veenen daal. Deze koeien waren alle met een lintje uit de ring gekomen, wat voor de vereni ging een meevaller was geweest, omdat geen voorkeuring had plaats gevonden, zoals bij de andere verenigingen. De heer Van Brummelen wenste de le den tenslotte nog verdere successen met hun stijgende produktie en hoopte de ko mende jaren nog hogere cijfers te kunnen verwerken dan deze keer. Na de gebrui kelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. (Vervolg van pagina 1.) De heer E. Zweers (pvda) voelt er niet veel voor om deze gedachte bij de heer Westland bekend te maken. Wij raken het theater toch kwijt, aldus de heer Zweers en de heer Westland zal hier dan ook zeker „niet in trappen". De heer Joh. van de Brandhof (chu) is het volkomen met eerste spreker eens, doch de heer W. van de Brandhof (gem. bel.) staat volkomen achter de heer Zweers. Toch is de meerderheid van de raad voor het voorstel van de heer Wol- leswinkel en men besluit afwijzend te beschikken en genoemde gedachte bij de heer Westland bekend te maken. Op een tweede verzoek van de heer J. B. Westland om ontheffing of wijziging van de bepaling in artikel 4 der verorde ning, waarbij kinderen jonger dan 14 jaar, behoudens toestemming van bur gemeester en wethouders, niet tot bio scoopvoorstellingen mogen worden toege laten, werd afwijzend beschikt. MARKTHANDEL Tenslotte was er nog een verzoek bin nengekomen van de plaatselijke winke liersvereniging, nl. om op de laatste woensdag in de maand juli een verkoping met kramen te houden gedurende de avonduren tot 22 uur. Deze markt zal dan zijn op het plein voor de woning van de heer Van de Vendel. B. en w. staan niet afwijzend tegen over dit verzoek en zonder op- of aan- marking wordt de gevraagde medewer king verleend. Hierna ging de raad over tot het on bewoonbaar verklaren van de woning Dorpsstraat 48. Deze woning moet binnen zes maanden zijn ontruimd. Een en ander deed de heer Joh. van de Brandhof vragen of door dit onbewoon baar verklaren ook het bouwvolume wordt vergroot. Renswoude heeft reeds zoveel van deze woningen, die niet meer bewoonbaar zijn. De voorzitter kan hierop slechts ont kennend antwoorden en zegt verder dat Renswoude thans wel voldoende bouw volume heeft, dit is nl. veel groter dan enkele jaren geleden, maar dat thans de financiële kant een geducht woordje mee spreekt. SCHOLEN Van het bestuur tot stichting en in standhouding van een School met de Bijbel werd een bedrag van 16,06 te ruggevorderd wegens een teveel verleend voorschot. Aan genoemd bestuur werd voor de afdeling kleuteronderwijs over het jaar 1957 een voorschot verleend van 1211,94. Aan het R.K. Kerk- en school bestuur werd voor het jaar 1957 een voorschot verleend van 2090,—, terwijl aan de School met de Bijbel een voor schot werd verleend van 6847,50. Aan het R.K. Kerk- en schoolbestuur werd verder nog een voorschot verleend voor het jaar 1957 voor vergoeding in de kos ten van een aan die school verbonden vakonderwijzeres met de akte K., groot 684,75. Aan de Ver. tot instandhouding van een school met de Bijbel werd tenslotte nog het benodigde geld beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een handnaai machine wegens uitbreiding van het on derwijs in het vak nuttige handwerken voor de hoogste leerjaren. VERHUUR GEMEENTEWONINGEN De raad ging vervolgens over tot de regeling van de verhuur van gemeente lijke woningwetwoningen. Bij deze wo- deze omstandigheden dringend nood zakelijk is. Indien blijkt, dat tandartsen bereid zijn na 31 maart de verzekerden op de tot dusverre voor de ziekenfondsen geldende voorwaarden te blijven be handelen, kunnen de verzekerden uiteraard op de normale wijze van de tandheelkundige hulp voor rekening van het ziekenfonds gebruik maken. De verzekerden wordt aangeraden zich zo nodig te vergewissen of hun tandarts bereid is om aan ziekenfonds verzekerden op de vóór 1 april 1957 geldende voorwaarden voor fondsreke ning tandheelkundige hulp te blijven verstrekken. ningen treft men een groot verschil in huurprijs aan en dit was aanleiding voor de heer J. T. Wolleswinkel om hierover inlichtingen te vragen. Het stuit spreker tegen de borst, dat de een 4,meer moet betalen dan de ander. Spreker vraagt of het niet mogelijk is om alles dooreen te nemen en een gemiddelde huurprijs vast te stellen. Voorzitter antwoordt vragensteller, dat dit zeker niet onaantrekkelijk toeschijnt, maar dat dit voorstel toch niet is te ver wezenlijken. Er is ook veel verschil in de woningen, het is hier niet alleen het feit dat de bouwkosten zoveel hoger zijn ge worden, maar ook zijn de duurdere wo ningen veel beter gebouwd en moderner ingericht. De heer Wolleswinkel vraagt hierna of men dan langzamerhand niet op een huurpeil komt, dat door veel mensen niet meer is te betalen en spreker blijft de gedachte toegedaan, dat men als raad zo veel mogelijk naar evenwicht moet zoe ken. Voorzitter zegt hierop, dat het inder daad al vaak voorkomt dat mensen liever een goede oude woning hebben dan een nieuwe. Het probleem van huurprijzen treft men echter niet alleen in Rens woude. De openbare vergadering werd hierna ruim een uur geschorst. Na de herope ning werd medegedeeld dat de raad is overgegaan tot aankoop van bouwterrein. Hierop zullen twee woningwetwoningen worden gebouwd, welke onderhands wor den aanbesteed aan de firma S. Otte te Gelders Veenendaal. Deze woningen zul len ongeveer tegenover de Chr. school worden gebouwd. RONDVRAAG De heer Joh. van de Brandhof infor meerde naar de afbakening op de Kooi weg in de bocht bij de heer C. van de Brandhof. De voorzitter zei, dat deze nog van de week zal worden aangebracht. Verder is de heer Van de Brandhof ter ore gekomen dat de Schalmlaan zal wor den verhard en hij informeerde naar de juistheid van deze geruchten. De voor zitter antwoordde dat er inderdaad ge dachten in deze richting leven, maar dat verder nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. Tenslotte was vragensteller nog ter ore gekomen, dat de grond achter de Taets van Amerongenstraat ongeschikt zou zijn voor bouwterrein. De voorzitter zegt, dat dit een kwaad gerucht is. Inderdaad, er zal wel wat aan moeten worden gedaan, maar dat is zeker niet schrikbarend. NOGMAALS GRENSWIJZIGINGEN De heer J. T. Wolleswinkel wilde wel eens de persoonlijke gedachte van voor zitter vernemen omtrent de grenswijzi ging. Is het nu definitief 1 januari 1959? Is er nog kans voor Renswoude op ge biedsuitbreiding of compensatie in finan ciële zin? Voorzitter moet op de meeste van deze vragen het antwoord schuldig blijven. Uit een speciaal onderhoud is de voor zitter nog eens gebleken dat er voor Renswoude weinig hoop op een gunstig resultaat is. Of er een financiële compen satie komt? Daar is nog helemaal niets over bekend. Voorzitter besloot met te zeggen, dat de gehele kwestie grens wijzigingen een moeilijke affaire is. Uit de pers is voldoende gebleken welk een krachtig betoog hij op 5 februari j.l. heeft gehouden voor de interprovinciale commissie. De heer Wolleswinkel sprak hierna zijn erkentelijkheid uit over de moderne verlichting in het „noorderkwartier". Het spijt spreker echter dat in verband met de bestedingsbeperking de Barne- veldseweg nog niet voor verbetering in aanmerking komt. Spreker vraagt of er geen mogelijkheid is tot verbreding. De voorzitter is de mening toegedaan dat dit technisch waarschijnlijk niet zal kun nen. Hij is echter ook geen wegenbouw kundige en zal dus met de betrokken per sonen eens spreken. Verder is er een be spreking geweest met b. en w. van Bar neveld, aangaande deze weg. Deze willen echter eerst nog eens contact opnemen met de Cult. Techn. Dienst om dan nog eens nader over deze weg te spreken. De heer Zweers roerde het onderwerp van de vuilnisbelt nog eens aan. Er moet zeer veel vuil worden weggereden van deze stortplaats. Dit kost geld. Men moet omzien naar een andere stortplaats. Ver der is spreker ter ore gekomen, dat de heer Bakkenes hier grond wil kopen van de familie Taets van Amerongen. De voorzitter zei dat het vuil deze keer wel al te lang was blijven liggen en het daardoor zo veel was. Een ander terrein is moeilijk te vinden alhoewel ook de voorzitter weet dat deze stortplaats be slist niet ideaal is. Hier spreekt echter ook het ruilverkavelingspland Lunterse Beek II een woordje mee. zodat dit wel zal worden opgelost. De heer W. van de Brandhof zei, dat op de Barneveldseweg nabij de heer J. Vink de doornenheg teveel naar de straat over helt. 's Avonds krijgt men er, wanneer een auto passeert soms de takken in het gezicht. De Voorzitter zegde toe, dat hierin ver andering zal worden gebracht. De heer G. Hardeman (sgp) vraagt waai de witte banden over de weg nabij het monument blijven. Het is hier te gevaar lijk voor schoolkinderen. Er moet een goede oversteekplaats worden gemaakt. De voorzitter zei, dat b. en w. zich heb ben laten adviseren door de ANWB en dat zeer binnenkort nadere beslissingen zullen worden genomen. Hierna sluiting. (3) „Goedemiddag", groette Aram, terwijl hij de stal binnentrad. „Waarom is er niemand om mijn paard over te nemen?" Onmiddellijk verstomde het gesprek. Verward staarden de stalknechts hem aan en de man, die de ring in zijn hand hield, trachtte het sieraad haastig onder zijn muts weg te moffe len. Doch met twee passen was Aram bij hem. „Hé daar, wat gebeurt hier, dat ik niet mag weten?" vroeg hij streng. „Wat tracht ge daar te verber gen?" „Vergeving, heer", stamelde de man zenuw achtig, terwijl hij Aram de ring overhandigde, „het was slechts een grap!" Verbaasd keek de jonge ridder naar het voorwerp, dat de stalknecht hem overhandigde: een kostbare, gouden ring, zwaar bezet met edelstenen. In de grootste was een wapen gegraveerd. „Hoe komt ge hieraan?" beet Aram de stalknecht toe. „Wat heeft dit alles te betekenen?" Terwijl de anderen onrustig stonden te schuifelen, vertelde de man met horten en stoten zijn verhaal. Er was een haveloze vreemdeling geweest, die met alle geweld een paard had willen hebben. Geld had hij niet, maar tenslotte had hij hun de ring in ruil gegeven. „Was dat de vreemdeling, die zojuist de poort uitreed?" vroeg Aram. De stalknecht knikte bevestigend. „Maar zijt ge dan allen zot geworden?'-' barstte Aram uit. „Wat bezielt jullie om zo iets te doen zonder mijn voorkennis?! Verdwijn uit mijn ogen, ik zal later nog met jullie spreken!" Zonder zich verder om de verblufte mannen te bekommeren schreed Aram haastig de stal uit. Hij wierp zich in het zadel en een ogenblik later draafde hij als een dolleman de poort uit. „Ik moet die kerel trachten in te halen!" mom pelde hij, terwijl hij scherp naar het spoor van de vreemde ruiter tuurde. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2