U let toeh allereerst op KWALITEIT... of jaagt U alleen naar lage prijzen? HET TWEEDE PAK vwi halvepiujs De Draaikolk Veenendaal wist knappe 3-1 zege te behalen op Longa '30 G.V.V.V. won in matige wedstrijd met 2-1 van Bloemenkwartier 2 D.O.V.O. kan toch nog kampioen worden trouwpartij Scherpenzeel moest in faire strijd winst aan Veense boys laten Oranje-Wit won met 4—2 van Hoogland Volleybalzege van V.V.V.-dames Tafeltennisnieuws Cobu Boys - Triangel Boys 6-0 Ned. zaterdagelftal naar Monaco vliegt Mysterie rond Matjan opgelost Matjan deelde eerlijk met Posthoorn 2-2 Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas VRAAG EN AANBOD Als de Hollandse huisvrouw niet zo'n goede neus had voor betere waar, zou De Gruyter geen honderdduizenden huis vrouwen tot klant hebben. Géén geknibbel op kwaliteit géén gefoezel met prijzen, maar altijd op de eerste plaats betere waar. Bovendien door 10% kor ting een duidelijk voordeel dat in contante guldens wordt uitbetaald. Dan het Snoepje van de Week en regelmatig een speciale aanbieding. H üiH Bij elke aankoop van een pak Reuze rijst a 62 ct. Reuze tafelrijst 500 gram pak 62 ct. Extra tafelrijst 500 gram pak 55 ct. Tafelrijst 500 gram pak 49 Ct. Goede rijst 500 gram pak 41 ct. Paprijst 500 gram pak 43 ct. Gebroken rijst 500 gram pak 37 ct. FEUILLETON Veenendaal had er tegen Longa '30 goe de zin in. Vooral in de eerste helft werd er behoorlijk gevoetbald, met een vast beradenheid zoals men die de laatste tjjd niet meer van de geel-blaawen gezien heeft. Trouwens, om eerlijk te zijn, Longa is ons wel wat tegengevallen. Veenendaal had de vrü jeugdige Ger ritsen op de rechtsbackplaats staan in de plaats van Ilenzen. Die heeft het voor de eerste keer wel heel aardig gedaan en wist voor het doel in nogal moeilijke si tuaties behoorlijk In te grijpen. Hg voet balt wel erg rustig, soms zelfs angstig rustig. Temeer daar we juist de beweeg lijkheid van Ilenzen gewoon zijn. Er werd in een behoorlijk hoog tempo begonnen en reeds in de achtste minuut kreeg Veenendaal een redelijke kans om de leiding te nemen, toen een keurige voorzet van de goed op dreef zijnde rechtsbuiten Henzen door Rebergen werd opgevangen. Jammer genoeg schepte deze de bal, waardoor zijn schot hoog over het doel ging. Direct daarna brachten de gasten bij een snelle aanval het Veenendaalse doel ernstig in gevaar, toen zij door zwak spel van spil De Kleuver een vrije schietkans kregen. Een harde kogel volgde, die Van de Pol echter nog juist corner kon slaan. Het spel werd levendiger en om beur ten trokken beide teams ten aanval, waarbij Van de Pol nog al eens handelend moest optreden. Even hielden de Veenen- dalers hun adem in, toen Gaasbeek, schuin voor het doel de bal te pakken kreeg. Zijn schot, in moeilijke positie af gevuurd, ging echter voor het doel langs. In de 23ste minuut was het dan wel raak. Gaasbeek gaf een knappe voorzet, die door de hoog opspringende Joop Hei kamp over de uit balans gebrachte doel man Elskamp, in het doel werd gekopt (1—0). Het spel bleef snel en aantrekkelijk, maar zuiver schieten was aan geen van beiden kanten bij, alles ging over of naast. Juist voor de rust kwam Veenen daal goed door, toen midvoor Tenten listig gebruik makende van een foutje in de achterhoede, rakelings langs het Veenendaalse doel schoot. De tweede helft was van veel minder gehalte, aanvankelijk zagen we de Vee- nendaalers eigenlijk helemaal niet meer. Toch kreeg Corry Heikamp in de tiende minuut nog een goede kans, maar te on verwachts om succes te hebben. Geleide- kreeg een vrije trap te nemen waarbij linkshalf Hollenberg de bal terug tracht te te spelenop zijn doelman. Tot zijn grote schrik belandde de bal echter in het doel, waarmee Veenendaal een 20 voorsprong bereikte. Meteen daarna kwamen de gasten he vig opzetten. De gehele achterhoede, in cluis doelman Van de Pol, werd gepas seerd. Een schot volgde, maar door on verklaarbare oorzaak, kwam de bal weer in het veld terug en kon worden wegge werkt. Weer werd Veenendaal in de verdedi ging gedrukt, maar de achterhoede wist, zij het dan met enig geluk, stand te houden. Veertien minuten voor het einde kreeg Toebes een goede kans om te scoren. De bal ging echter hoog over. Daarna werd goed doorzetten van Corry Heikamp met een doelpunt beloond (30). Direct daar op was het linksbinnen Holkenberg, die na een keurig open aanval, toch nog de eer wist te redden, door langs de uit lopende Van de Pol te schieten (31). De overwinning, die de VSW-mannen vorige week behaalden, schijnt weinig inspiratie te hebben gebracht, want za terdagmiddag verloren zij zeer verdiend met flinke cijfers van Cobu Boys. Reeds na vijf minuten spelen had de thuisclub de leiding uit een penalty, die in feite een te zware straf betekende. Tien minuten later was het reeds 20, doch ook van dit doelpunt hadden de Cobu Boys niet veel eer, want het werd in buitenspel-positie gescoord. Deze bei de slagen zijn de Veenendalers niet meer te boven gekomen, want vlak voor rust was het reeds 30. Na de rust werden de gasten volkomen overspeeld en geleidelijk aan werd de score tot 60 opgevoerd. Vooral in het laatste half uur van de wedstrijd deed zich de vermoeidheid en het tekort aan uithoudingsvermogen bij de Triangel Boys gelden en zij mogen blij zijn, dat de nederlaag nog niet groter is geworden. Door deze nederlaag is de Veenendaal se club in groot degradatiegevaar geko men, temeer daar zij nog twee zeer zware uitwedstrijden op hun programma heb ben. GVVV kreeg zaterdag meer dan het toekwam, dank zij de onproduktiviteit van de voorhoede van het Hilversumse Bloemenkwartier. Nu had GVVV niet bepaald het beste elftal in het veld gebracht, maar moge lijk is het feit, dat het tweede elftal, dat tegen VRC 3 moest spelen en nog een re delijke kans op het kampioenschap heeft, hier niet vreemd aan geweest. Hoe dan ook, er werd door GVVV niet al te best gevoetbald en bij Bloemenkwartier wer den de aanvallen zeer slecht afgewerkt. Eon uitzondering maakte wel Jan Prins, die was als een rots in de branding op de backplaats en doelman Van de Pavert. die een strafschop stopte. Dat was in de eerste helft, toen Leppers een overtre ding beging. Even later was het aan de andere kant Jan Ditewig, die GVVV de leiding bracht (1-0). Kort na de rust kregen de Veenen dalers weer een strafschop tegen. Nu kon Van de Pavert echter geen redding bren gen, zodat de stand gelijk werd (11). Daarna zetten de Hilversummers een stevig offensief in, wat GVVV geheel in lijk kwam de thuisclub er weer beter in, de verdediging drukte. Dat GVVV toch maar het snelle aantrekkelijke voetbal uit een van de spaarzame uitvallen door van voor rust zagen we togh niet meer. Van Essen, nog het winnende doelpunt In de vijftiende minuut kwam Veenen- i kon scoren, rechtvaardigt alleen het daal aan een gelukkig doelpunt. Gaasbeek „zonder geluk vaart niemand wel". Vrouwe Fortuna stond zaterdagmiddag zeker aan de zijde van de vele DOVO- aanhangers, die naar Kampen waren ge togen om de beslissende wedstrijd Go Ahead VVOG bij te wonen. Wanneer VVOG deze wedstrijd zou winnen, zouden zij kampioen zijn. Het is echter niet zo gegaan, want de voet ballers uit Kampen hebben zich tot het uiterste gegeven om de overwinning te bemachtigen. Dit is hun niet gelukt, maar in een uiterst spannende en van de ze nuwen alles vergende wedstrijd was de einduitslag 1—1. Hierdoor staat VVOG thans 2 punten voor op DOVO, maar DOVO moet nog een wedstrijd spelen en wel tegen Sparta in Enschede, waardoor de roodwitten dus gelijk kunnen komen. Er is echter nog een ploeg, die met nog drie te spelen Naar wij vernemen zal het Nederlands Zaterdagelftal de reis naar Monaco, waar het op paaszaterdag de wedstrijd tegen het Franse Zaterdagelftal speelt, per KLM maken. Spelers en officials ver trekken op Goede Vrijdag van Schiphol naar Nice en komen op paasmaandag in Nederland terug. De Veenendaler Teus van Laar (DOVO) heeft een heel goede kans, dat hij deze reis kan meemaken, daar hij volgende week zaterdag in het voorlopige Neder landse Elftal staat opgesteld. Wanneer Van Laar in dit elftal een goede indruk geeft, zal hij zeker voor verkiezing in aanmerking komen, daar Van der Schee (Spijkenisse) zaterdag j.l. niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Het mysterie rond Matjan in verband met het Jonathan Matjan-incident is opgelost. Die mensen, die voor de vaste waar heid wiste te vertellen, dat Matjan nooit meer zou voetballen, of dat deze club minstens naar de tweede klas verwezen zou worden, hebben dik ongelijk gekre gen. Matjan heeft alleen twee winst punten in mindering gekregen, plus een boete van 7,50. Tevens is bepaald, dat mocht het voor de competitiestand nodig blijken te zijn, de tweede helft tegen Jo nathan, toch nog gespeeld zal moeten worden, beginnende met de 20 achter stand van de Veenendalers. Dat is alles. wedstrijden gelijk kan eindigen en dat is Genemuiden. Het belooft dus een zeer spannend einde van de competitie te worden. De stand is thans: VVOG DOVO Genemuiden DES Go Ahead Sparta WHC SVVN Apeldoorn Exczlsior '31 Het tweede deed het beter en behoudt met een 31 overwinning een redelijke kans op het kampioenschap. Matjan deed het maar povertjes en kon het tegen het Amersfoortse Posthoorn niet verder brengen dan een 2—2 gelijk spel. Een stand waar beide partijen dik tevreden mee kunnen zijn. Bij de aftrap begonnen de Posthoorn mannen al direct vinnig van zich af te bijten, wat tot gevolg had, dat de Matjan achterhoede alle zeilen moest bijzetten om doelpunten te voorkomen. Dat lukte aanvankelijk wel, maar het was toch niet vol te houden. Wel kon Jan Stuivenberg de bal nog een keer juist van de doellijn afwerken, maar even later was het toch raak, toen Posthoorn uit een vrije trap via de paal de leiding nam (0—1). Dit was het sein voor de Pantermensen om beter aan te pakken, wat dan ook spoedig beloond werd, met een goed doel punt van Jan Heikamp (1—1). Hadden zij toen maar doorgezet, maar men verviel weer in het oude spelletje, wat ten koste ging van weer een tegenpunt, door een klein tikkeltje blunderen van de reserve doelman, die de geblesseerde Van Eist verving. Na de thee ging het wel een beetje beter, maar denderen werd het geenszins. Dat Bolderman na een half uur spelen toch nog gelijk wist te maken (22) had dan ook niets met uitzonder lijke prestaties te maken. Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te koop aangeb. wegens plaatsgebrek 2 grote clubs. Rembrandtlaan 13 I, Veenen daal. 18 10 6 2 26 (50-30) Jonathan 15 11 2 2 24 51-24 17 11 2 4 24 (58-28) IJsselm.vogels 2 14 10 3 1 23 52-21 16 11 0 5 22 (63-24) Cobu Boys 15 11 1 3 23 61-26 18 11 0 7 22 (34-31) GVVV 16 8 4 4 18 44-33 17 9 1 7 19 (45-38) De Merino's 16 8 1 .7 17 46-45 15 7 0 8 14 (42-32) Matjan 15 7 4 4 16 43-31 17 5 3 9 13 (41-48) BI.kwartier 2 16 4 1 11 9 30-59 17 4 4 9 12 (32-53) DEV 15 3 2 10 8 26-54 18 5 1 12 11 (30-70) De Posthoorn 16 3 1 12 7 31-55 17 3 1 13 7 (32-73) Triangel Boys 16 2 1 13 5 18-54 Te koop aangeb. 2 in prima staat verkerende Solex-rU- wielen. Prijs per stuk 75,-. Tussen 78 uur. Klaas Ka terstraat 16. Veenendaal. Te koop drachtige varkens. Te bevr. M. v. d. Brink. Bo- veneindsestraat 7, Kestercn. tel. 282. Te koop 200 hennen. Wit hamps. 12 w. oud. A. van de Lustgraaf, Zandstraat 117- 119, tel. 2129, Veenendaal. Te koop een gascomfoor, crème. Benedeneind IA, Veenendaal, tel. 2202. Te koop 300 w.l. x h. hennen. Nieuweweg 217, Veenendaal. Te koop aangeboden een in goede staat verkerend inva lidenwagentje op luchtban den. Te bevr. Cuneraw. 419, Rhenen. Te koop ijzeren volière met broedhok 100 x 150 cm. Te bevragen Kerkewijk 6, Vee nendaal. Te koop bromfiets, slechts 65,en herenfiets 45, G. Meijer, Mr. Heemskerk straat 64, Veenendaal. Te koop bromfiets Kaptein Mobylette i.g.st. Tevens sa- lonkast met ingeb. radio toestel (Philips). Kastanjel. 23, Veenendaal. Te koop 10-weekse hennen, goede kwal. T. v. d. Scheur, Molenweg 14, Achterberg, Rhenen. In een spannende wedstrijd is het Veense Boys gelukt een 01 overwin ning te behalen. Bij deze wedstrijd is weer duidelijk komen vast te staan, dat voetballen niet alleen een kwestie is van techniek, maar dat ten slotte doelpunten beslissen. Het was overigens een sportie ve wedstrijd. Jammer was het dat de linksbuiten van Veense Boys, door een onsportieve truc een strafschop uitlokte, die Brandsen in een doelpunt wist om te zetten. De doelman van de Boys toonde zich deze middag niet alleen een goed doel- verdediger, maar ook sportman. Toen de scheidsrechter even weifelde en de grens rechter doelschop toegaf werd op zijn ad vies door de scheidsrechter een corner toegewezen. De eerste helft was volledig voor Scherpenzeel. Het technisch veel beter spelende Scherpenzeel zette direct het Boys-doel onder zware druk. Na drie mi nuten kreeg invaller Verwey zijn eerste kans, maar zijn schot ging over. Een schot van H. van Eden werkte de doelman cor ner. Scherpenzeel overspeelde de gasten totaal en in deze periode was de Boys doelman bijzonder in vorm. Na de rust konden de Boys met de wind in de rug zich wat meer loswerken en met verre trappen steeds weer op midvoor Brandsen gespeeld trachtte men de Scherpenzeelverdediging te passeren. Maar verder dan een schot tegen de bui tenkant van de paal en één er naast kon ook Brandsen niet komen. Na 13 minuten spelen hield een der Boys-achterspelers Verweij vast. De scheidsrechter wees naar de witte stip. Onder grote spanning In het begin van de wedstrijd stond het spel op hoog peil, maar na ongeveer 20 minuten spelen zakte het mooie spel af en werd het aan beide zijden een hope loos gestuntel. Direct na de aftrap trok Oranje-Wit (met de wind mee) ten aanval en de doelman Hoogland, de enige die goed werk te zien gaf van Hoogland, moest verschillende malen ingrijpen. Een ge weldige spurt naar voren van Van Mou- rik, gevolgd door een goede voorzet, werd door Ursinus tegen de paal ge schoten. Even later werd een schot van Ursinus, dat weer goed door Van Mourik was op gebracht, door de keeper corner ge stompt. Na 13 minuten spelen wist Peters met een hard schot voor Oranje-Wit het eerste doelpunt te scoren (10). Toen zakte het spelpeil aan beide kan ten af, en dit zou zo blijven tot het einde. Enkele minuten voor rust wist Lodder met een ver schot de keeper van Hoog land volkomen te verrassen (20). Nog maar pas was de bal het veld ingescho ten, of Lodder wist andermaal door te breken en hij bracht de stand op 30 voor Oranje-Wit. Na de thee was het spel al niet veel beter. Het bleef zonder enig elan. Oranje- Wit miste wel zijn midvoor Onink, die door omstandigheden niet mee kon spe- Zaterdagavond werd in de gymnastiek zaal aan de J. G. Sandbrinkstraat de da mesvolleybalwedstrijd gespeeld xtussen VVV en Edo (Utrecht). Edo, dat met maar liefst vier invallers kwam, kon het tegen het zeer sterk spe lende VVV niet bolwerken. Dat bleek al na de eerste game, waarin VVV won met 15—0! Door zeer goed samenspel en harde smashes wis tVVV deze game-overwin- ning te bereiken. Edo ving deze smashes wel goed op, maar tot een goede aanval is het deze set niet gekomen. De tweede en derde set gaf precies het zelfde spelbeeld. Vooral de dames H. en T Wouda en W. Versteeg waren goed op dreef. De tweede game werd gewonnen met 156. en ook de derde met 156. De VVV-dames kunnen deze overwin ning uitstekend gebruiken, omdat ze nu nog maar 1 punt van de leidster SW staan. Mocht VVV in de twee resterende wedstrijden SVV voorbij gaan, dan komen de Veenendaalse volleybalsters in de hoofdklasse! A.s. zaterdagavond wordt in bovenge noemde zaal om negen uur de herenwed strijd gespeeld tussen VVV en Zevu (Utrecht). De heren staan op dit moment goede vijfde in de tweede klasse. len. Tien minuten na de hervatting maak te W. v. d. Scheur voor het doel van Hoogland een overtreding en de scheids rechter wees naar de stip. Hiervan wist Hoogland te profiteren (3—1). Uit een schermutseling voor het doel van Hoogland, ontstond het vierde doel punt door Van de Berg (41). Even later kreeg deze weer een prachtkans, maar die werd zeer slecht afgewerkt. Nadat twee spelers waren gevallen moest Peters van Oranje-Wit, die een blessure had opgelopen, door Stuivenberg worden ver vangen. Vijf minuten voor het einde wist de linksbuiten van Hoogland, door een blunder in de Oranje-Wit-achterhoede, de achterstand te verkleinen tot 42, waarmee tevens het einde kwam. nam H. Veldhuizen het schot voor zijn rekening, maar de snel reagerende doel- verdediger stompte hem het veld weer in. Rootselaar zag plotseling zijn kans schoon, wilde schieten, de bal sprong echter op en het schot was iets te zacht en met de toppen van zijn vingers wist de Boys-doelman nog weer te redden. Doordat Climax zaterdag met 64 van Wilskracht verloor moet het nu definitief degradatiewedstrijden spelen. Doordat Vitus ook won, nl. met 73 van Never Down 1, had ook een overwinning Cli max niet meer kunnen redden. Doordat een van de gebroeders Schip peren een paar dagen geleden uit de militaire dienst werd ontslagen kon Wils kracht één van de weinige keren in deze competitie volledig uitkomen en was zo te sterk voor Climax. Alleen Vos was deze avond bijzonder goed op dreef en wist zijn drie partijen te winnen. Van de Loosdrecht en Van Eist konden het niet tot winst brengen. Doordat Cli max tenslotte het dubbelspel nog won werd met het kleinst mogelijke verschil verloren. Wanneer de degradatiewedstrijden wor den gespeeld is nog niet bekend. Nu in de meeste klasse de competitie zo goed als afgewerkt is, is alle aandacht gericht op het toernooi om de kampioenschappen van de Gelderse Vallei, dat zaterdag in gebouw „Eltheto" door Climax wordt georganiseerd. Door een record-aantal deelnemers en omdat alle prominente spelers uit de om geving hebben ingeschreven kan er een felle strijd worden verwacht. Donderdag avond zijn er al enige voorronden in het speellokaal van Climax achter de Ko ningin Julianaschool, terwijl zaterdagmid dag om half twee wordt gestart in „El theto". Nog enige uitslagen: le klasse A. RTTV 1 Treffers 2 4—6 4e klasse II. RTC 3 RTC 5 5—5 RTTV 4 Swift 57—3 Swift 4 RTC 3 5—5 4e klasse I. DS 2 RTTV 5 7—3 RTC 4 Kr. en Vr. 3 9—1 VSW 3 Ritac 6 7—3 Climax 6 Swift 5 28 Te koop melkgeit, 27 maart gelamd. G. Mol, Bovenweg 53, Achterberg, Rhenen. Wie ruilt mijn nieuwbouw woning in centrum Rhenen (huur 6,15 p.w.) tegen huis m. tuintje. Br. letter N. boekh. C. Waiboer, Rhenen. Chauffeur, voorzien van alle rijbewijzen, wil van werk kring veranderen. Br. onder nr. 3286 aan het bur, van dit blad. Te koop een driewielige damesfiets. Inlichtingen te verkrijgen bij rijwielhandel J. v. Voorthuizen, Molenstr. 1, Renswoude. Textielzaak vraagt gerouti neerde huisnaaisters voor jongensbroekjes en schor ten. Br. onder nr. 3287 aan het bur. van dit blad. Orgel te koop. Prima in orde, 11 registers, Bevragen Munnikenweg 70, Veenend. Een prima kinderwagen te koop. Te bevragen Kerkew. 28. Textielzaak vraagt gerouti neerde huisnaaisters voor jongensbroekjes en schor ten. Br. onder nr. 3287 aan het bur. van dit blad. Uw geld terug of een twee de radio cadeau! Ook u hebt deze kans als u nu naar Radio Ballegoyen stapt en hier een Philips Radio koopt. Molenstraat 16, Rhe nen. Te koop accordeons, nieuwe en tweede handse. Tweede Achterkerkstr. 4, Veenend. Lederen kleding. Gem. be talingscondities. Leder- en Sportmagazijn „Albers", Hoofdstr. 15, Veenendaal. SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat Sl Veenendaal Ï'S;:,:? mli WÊ Wm "w% m&lMm&z 0 w geldig van 3 t/m 9 april 1957 DE GRUYTER 570403 DOOR REIN VAN GELDER Jan de Kruif is lucht voor haar ge worden, ook voor Fik en de geit van schele Teunis. Hy roept de hond, die enige passen naar het hek doet, en dan weifelend in houdt. Dit duurt maar heel even, hij draait zich plotseling om en rent naar Sientje terug, die met de geit is doorge lopen. Jan de Kruif staat sprakeloos. Alsof het roofzieke zwervers zijn, heeft hg het drietal afgewezen. Die gedachte overvalt hem en meteen rukt hij het gro te hek open, het smakt met een harde klap tegen de stutpalen en veert terug. Dan stormt hij de weg op, achter het meisje en de twee dieren aan. De hond voelt zich schuldig omdat hy niet ge luisterd heeft naar de roep van zijn baas. Hy steekt de staart tussen de achter poten en legt de oren plat. Vreesachtig loert hy naar Jan de Kruif. De geit maakt gekke sprongen naar de sloot en wil het weiland in. Het kind staat verwezen op de weg en opnieuw is Jan de Kruif bij haar. Het lijkt wel of ze kleiner geworden is in enkele ogenblikken. Het valt hem op, met de wyde ruimte om haar heen. Hy ziet op haar neer. Een weerloos wezen is het, zo teer als porselein en even breekbaar. Het spreekt niet, het vraagt niet, het wacht, met nietsziende oogjes. Haar blanke gezichtje is doorschgnend. Alles ziet hy weerspiegeld in die oogjes. Alles, maar geen angst. In gedachten ziet hy een wiegje, waarin het kind geslapen heeft, kort na haar geboorte. Hy ziet het kleine zorgeiyke vrouwtje, dat haar het leven schonk. Wat zal deze vrouw ge voeld hebben op het ziekbed, wat zal er in haar zgn omgegaan, toen ze de zeker heid had, dat dit meisje zonder moeder achter zou biyven Wat zou ze verwacht hebben van de wereld, die haar taak moest overnemen? Hy voelt zich onzeker worden, onzeker over zyn handelswyze en tegeiykertyd komt er een warm en biy gevoel beslag op hem leggen. Hg vraagt zich niet meer af wat goed voor hem zou zyn, of voor Hendrika. Het is alles ondergeschikt aan de vraag, wat is goed voor het kind En dan zegt hy„Sientje, wil je my een handje geven? Dan behoef je niet weg, dan zal ik hek open doen." Hy herhaalt het nog vriendeiyker en ze wendt zich naar de hond en de geit, die stukje voor stukje naderbij gekomen zyn. De hond kwispelt zelfs. Hy kent zyn baas beter dan Sientje. Die zou hem eerst later leren kennen. Voorzichtig doet ze een stapje vooruit en aarzelend komt het handje. De kleine vingertje liggen in zyn grote hand. Ze zyn zacht en warm. Hy bukt zich plotse ling. Een lachje verheldert haar gezicht je, het is een en al zonneschijn. Het an dere armpje legt ze vertrouweiyk om zyn hals. Zyn pet rolt op de grond en Fik loopt er spelend mee weg. Dan tilt hy haar op in zyn gespierde armen en verzint tal van geruststellende woordjes. Hg wil opeens kind worden, kinderlgker nog dan zij en spreekt aller lei korte zinnetjes met onbeholpen klan ken. „Sientje zoet meegaan, hè? Sientje lekkere melk krggen en boterhammetjes met suiker. Ik ben niet kwaad op Sientje, nee hoor. Kom maar, meisje. Het hondje en de geit mogen óók mee hoor!" Hy kan niet genoeg naar haar kyken. Nimmer zag hy in een menselgk wezen zo'n wonderiyke verandering. De oogjes zyn lichtjes en deze lichtjes lachen. De tranen zyn opgedroogd, de handjes kroe len in zyn haar, ze schatert en springt op zyn armen. Fik ravot als een dolle met de pet in nauwe kringen om hen heen. Alleen de geit is beduusd, en staat op een kleine afstand toe te zien. De sik beweegt gestadig op en neer. „Mag ik weer by je spelen, baas, boer?" „Ja, Sientje mag weer spelen, iedere dag. Maar de geit moet terug naar schele Teunis Hendrika laat van verbazing de koffie pot omvallen, zo wild gaat de keuken deur open. Jan komt binnen, het kind zit op zyn schouder, aan ieder kant van zyn hoofd is een beentje. Achter hem trippelt de geit de keuken in en even er na de hond met iets dat vroeger een pet was. Ze voelt 't kind tegen zich aangedrukt, hoort Jan's stem, die haar hele wezen schokt, tot diep in de ziel. „Alstublieft, Drika, hier heb je je eer ste kind, de rest komt vanzelf." En daarna werd de geit weggejaagd, vanwege de zwarte knikkers die er vie len. Fik, die biyven mocht, likte het beentje van Sientje, waarvan de kous op het klompje hing. „Het eerste kind, Jan, ik was al bang, dat je ze weg zou sturen." Jan de Kruif bukte zich om zyn geha vende pet op te rapen en ging zwygend de keuken uit. Toch kwam hy nog even terug om de rommel van de geit op te ruimen. Tersluiks keek hy zo nu en dan naar Drika. Hg zag het kind met de armpjes om haar hals. Het ontging hem niet, dat Hendrik lachte en schreide te- geiyk en hg vond het beter die twee maar alleen te laten met de hond, die geduldig stond te wachten tot hg Sientje weer terug zou krggen. Ja, hg zou maar het erf opgaan. Dat was beter voor zgn gemoeds-gesteldheid. Dus verdween hy uit de keuken, zyn ogen strak gericht op het vuilnisblik. Voor het afrollen der balletjes. DE STAMHOUDER Vader de Kruif was over de gang van zaken maar matig tevreden, sedert die kleine Sientje zowat iedere dag in huis kwam. Hy haalde zich allerlei nare din gen voor de geest en vroeg zich allereerst af, of het de Heer welgevallig kon zyn, dat ze niet vlugger opschoten met eigen kinderen. Het binnenhalen van een vreemd kind, hoe lief het ook is, kan in deze tyd van wachten en hopen nooit goed wezen, want op die manier laten ze de nakome lingschap, waarvoor ze getrouwd zgn, zo'n beetje op z'n beloop. Ze zgn dan ge neigd om er geen haast mee te maken. Evenwel, het kan ook een goede zyde hebben als Steven Brink opnieuw gaat trouwen, want dan haalt hy het kind na- tuuriyk dadelgk weg. Daar hebben Jan en Hendrika toch rekening mee te hou den. Als ze dat nu maar goed begrijpen hy zal het hen nog eens onder het oog brengen dan hebben ze zelf een kind, vóór Sientje verdwgnt. Zorgen ze daar niet voor, dan staan ze op een gegeven ogenblik met lege handen. Zoals Steven nu alleen voorthobbelt, kan hg toch op de duur niet big ven doorgaan. Vroeg be ginnen en laat thuiskomen en dan nog zelf voor het eten zorgen, dat houdt geen mens vol, al is hy van de zorg voor Sien tje af. Want die wordt gekleed en gevoed door Hendrika. Vader de Kruif's redenering was heel logisch. Maar de gebeurtenissen maak ten haar waardeloos. Steven Brink trouwde niet. Hg kookte niet meer voor zichzelf en waste Sientje niet meer 's morgens. Hy hoefde niet zo vroeg meer op te staan om by Dries van Duim te gaan werken. Want het noodlot sloeg genadeloos toe. Steven stond nooit meer op, nadat hij uit de hooiberg viel. Van grote hoogte plofte hg omlaag, hetgeen voor Dries van Duim nogal narigheid meebracht, want de hooiwagen stond half afgeladen en waar haal je midden in de hooitijd zo gauw een arbeider vandaan En dan een zoals Steven? Hy jammerde over de tegenslag en rekende tegeiyk uit, dat hij nu met een half dagloon kon volstaan, want Steven had maar een halve dag ge werkt. Hendrika maakte nu een bedje klaar voor Sientje, alsof het vanzelf sprak, dat de Wilgenburg het voorlopig tehuis voor het kind zou zyn. Iedere avond ging Jan met zgn vrouw mee naar boven, om Sien tje naar bed te brengen, zoals hg 't noem de. Samen zaten ze dan op de rand van het ledikantje en hielden zich bezig met het kind, totdat de oogjes dichtvielen. Maar vader de Kruif zag nu de toe stand heel donker in en liet keer op keer na het eten de teksten door de kamer dreunen, 's Avonds na het papeten deed hg dat nu ook al, waarby Sientje hem strak zat aan te kgken. Jan wist niet dat er zoveel passende teksten op kinderen waren. Het voorlezen ervan scheen voor vader het enige recept te zgn, wat hg de kinderen nog kon voorschryven. By dok ter Sandering hoefde hy al niet meer aan te komen, over dat onderwerp. Die had hem dringend maar beleefd aangeraden om asjeblieft weg te biyven uit de spreekkamer. Er waren ook nog patiën ten die werkeiyk hulp nodig hadden. Als de Kruif dat maar wilde aannemen. Op een avond toen Jan met Drika al leen was, zei hy„Drika, je moet Sientje maar veel op de schoot nemen. Je moet ze diep in de ogen kgken en twintig keer achter elkaar zeggen, ik wil een kind. Drika lachte om dit vreemde voorstel maar beloofde het te zullen doen: „Dan krggen we misschien ook wel zo'n lief meisje, Jan." „Een jongen," verbeterde hy. „Nou ja, eerst een jongen natuurlijk, maar daarna een meisje," gaf ze toe. Er was aanleiding om dit zo grif te beloven, want ze kon haar grote geheim haast niet langer meer voor zich houden. Ze rekende erop dat voorbarigheid wel eens op teleurstelling kon uitlopen. Daarom wachtte ze met het nieuws totdat ze niet langer meer twyfelde. Daarmee verlie pen nog enige weken. Toen was het officieel zover met Drika. Vader kocht voor Jan een kist van hon derd sigaren van twee cent per stuk met bandjes erom. Voor Drika bracht hy een gouden armband mee. Hy ging zelf met paard en rijtuig de notaris en diens vrouw halen. Ze dronken en rookten samen, ter- wgl Drika, gelukkig lachend toezag. Jan zat verheeriykt naar zyn vrouw te kg ken. Ze zag er weer zo goed uit de laatste tgd, sedert dat kind van Steven Brink in huis was gekomen. Ze was opgeruimd de hele dag, zong met Sientje in haar na- bijheid, die met een yi vibrerend stem metje mee zong. Ja, Sientje was een lichtje in huis. „Een mooi versje is dat, juffrouw, tante." „Vind je het mooi Sientje? Nou dan zingen we dadeiyk nog eens. Zal ik Sien tje eens wat vertellen?" „Asteblieft, vrouw." „Moet je eens goed luisteren. Er komt hier een heel klein broertje." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4