Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken waar is de vallei-riks? Voor de KANTONRECHTER Gebouw voor gezondheidszorg in november gereed WONDERKINDEREN Staalkaart van bijzondere jonge wereldburgers Aantal t.b.c.-patiënten enigszins verminderd Wist U. Een grootse sportdag in Veenendaal SCHERPENZEEL Nationale zwemkampioenschappen in Rhenen EDER VEEN RENSWOUDE Nieuws uit de omgeving Fa. J. F. TAK 31e jaargang VRIJDAG 5 APRIL 1957 No. 28 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Hear, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Rensvvoude, Scherpenzee! Reeds meer dan 5000 leden I| AGENDA Hij is 7,50 waard K 276470 Ten bate van tocht ouden van dagen Tafeltennistoernooi De Gelderse Vallei Raden voor Goed-zo „Jeugd van deze tijd" Ook in Zweden ligt een Grebbestad Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Groter activiteit van V.V.V. Scherpenzeel ft ft ft ft Burgemeester en de zondagsrust Wist 11 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De vereniging „Het Groene Kruis" voor Stichts en Gelders Veenendaal is de 5000 leden gepasseerd. Dit cijfer verstrekte de penningmeester van de vereniging tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering van „Het Groene Kruis" woensdagavond in het gebouw aan de Kerkewyk. Maakte de secretaris van de vereniging, de heer W. F. Schoemaker in zijn jaar verslag nog gewag van een aantal leden van ruim 4800, op 31 december van het afgelopen jaar, op dit moment is dit meer dan 5000. De vergadering, welke door 14 stemge rechtigde, inclusief een bestuur van 6 personen, van de 5000 leden werd bezocht, werd geopend door de voorzitter, dokter J. P. Vergouwen. De aftredende bestuursleden, dokter J. H. Kets en de heer F. H. van Schuppen, werden herkozen, terwijl in de plaats van mevrouw J. M. Heij-van Buuren en me vrouw J. C. Blankespoor-Konings, die zich resp. wegens vertrek en om gezondheids redenen niet herkiesbaar stelden, werden gekozen mevrouw A. L. E. Wijnmaalen- Geilvoet en mevrouw M. J. Hoogenboom- Richter. De rekening over het jaar 1956 ver toonde een nadelig saldo van ruim 7100, terwijl de begroting voor 1957 een tekort van 8500,vertoonde. De heer J. J. Welle, penningmeester van „Het Groene Kruis" gaf het bestuur dan ook in overweging mettertijd de con tributie van 5,op 7,per jaar te brengen. In tal van plaatsen bedraagt de contributie reeds 7,en er is niet aan te ontkomen. Niet alleen het stichten van het nieuwe gebouw, doch ook salaris- en prijsverhogingen maken een verhoging van de inkomsten noodzakelijk. Eén der aanwezige leden merkte zelfs op, dat in Culemborg de contributie reeds 10,— per jaar bedraagt. Het is mogelijk, dat we m.i.v. 1 januari 1958 de contributie reeds moeten verho gen. Het is een harde noodzaak, aldus de heer Welle. Dokter Vergouwen verstrekte als voor zitter nadere gegevens over de bouw van het nieuwe gebouw voor sociale gezond heidszorg aan de Kerkewijk. Het bestuur is reeds in het bezit van de bouwvergun ning en de aanbesteding is onderhands geschied. Een onderhandse aanbesteding van het gebouw was noodzakelijk, aan gezien aannemers, werkzaam in de wo ningbouw, van een dergelijk ..object zijn uitgesloten. Er kon aldus een keuze wor den gemaakt uit slechts vier aannemers en de fa. W. B. de Geit te Veenendaal kwam als laagste inschrijver uit de bus. Aan deze firma werd ook de bouw ge gund. Inmiddels is met de voorbereiden de werkzaamheden een aanvang gemaakt en binnenkort gaat men met het graaf werk beginnen. Architect en aannemer hebben ons de verzekering gegeven, dat het gebouw oktober/november a.s. gereed is. Dit staat ook in het bestek. U ziet, zo besloot dokter Vergouwen zijn nadere mededelingen, de stichting van het nieu we gebouw is nu aanstaande. Aan het verslag van de secretaris, de dat de Kerkewijk precies 2Ve km lang is? dat de Veenendaalse hoofdver keersader, gevormd door de Kerkewijk en de Hoofdstraat samen, zich over ruim 3 km uitstrekt? dat de brand van woensdagavond in de Zandstraat de eerste was dit jaar in Veenendaal? dat heden 50 jaar geleden aan de Kerkewijk een grote brand woedde? dat toen de Frisia Wolspinnerij door die brand werd verwoest? dat de naam van deze fabriek toen was Machinale Sajetfabriek v.h. D. van Woudenberg? dat daarom nu nog wel wordt ge sproken van 't Woudenbergse febriek? dat toen de brandweer die brand nog te lijf moest met handbrandspuiten? dat er vorig jaar in het gebouw van het Groene Kruis aan de Kerke wijk weer niet minder dan 10.310 douchebaden werden genomen? dat dit aantal nu al enige jaren lang constant gebleven is, ondanks het feit dat de nieuwe woningen steeds een douchecel bevatten en ook de fabrieken douchegelegenheid hebben laten ma ken? dat de Cuneratoren in Rhenen in de zomermaanden weer door publiek kan worden beklommen? dat men vanaf deze toren een prachtig vergezicht heeft over onze omgeving? dat men in Rhenen al begint te spreken over een Brugfeest ter gele genheid van de openstelling der nieuwe Rijnbrug, komend najaar? ^«liliiimiiiiii iiiiiiaiiiiHi* 111111111111111111iiiitiiitiiiiitt miiiiiiiiiMi VEENENDAAL II Zaterdag, 6 april, 3.30 uur vertrek |i II Eierhal Palmpaasoptocht; 3.45 uur ff f| Vertrek vanaf Scheepjeswolfabr. ge- kostumeerde voetballers. 4.30 uur wedstrijd op terrein Westersingel, ff „Eltheto" tafeltennistoernooi om II kampioenschap „De Gelderse Val- ff ff lei". Dinsdag, 9 april ,,'t Trefpunt", ff 7.45 uur Interkerkelijke jeugdbijeen- ff komst. Luxor theater, vrijdag t.m. If maandag „Gevechtsklaar", dinsdag ff t.m. donderdag „Duivels spel". g RHENEN ff Heden, vrijdag 5 april, „Irene", ff Mulo-avond. Dinsdag, 9 april „Eigen §1 ff Gebouw", Filmavond Alg. Ned. II Bouwbedrijfsbond. Donderdag 11 ff f! april, „Eigen Gebouw", uitreiking diploma's Veilig Verkeer. SCHERPENZEEL H Zaterdag 6 april, Gem. Eierhal, uit- |f li voering gymnastiekver. „DOTO"". AMERONGEN Zaterdag 6 april, uitv. „Kamike Ha- f= waiians". Zaterdag, 13 april, bonte §f II avond „De Woudlopers". WOUDENBERG 1= Donderdag, 11 april, „De Schans", :f II 8 uur, filmavond Ned. Reisver. Van |i maandag 8 april t.m. zaterdag 13 ff april winkelweek. ^i.>^\M:ii.mnv.\v.;uiniiiiiiuiu:::Kl.r.:K»f>.:!!:::ii!:u!!!!.,iiii:i;iii;:ii:i^r heer Schoemaker, ontlenen wij nog de volgende bijzonderheden. Een belangrijk feit voor de vereniging was, dat het gemeentebestuur van Vee nendaal de 'subsidie verdubbeld heeft, ter wijl ook het gemeentebestuur van Ede toegezegd heeft het voorbeeld van Vee nendaal te zullen volgen. DE WIJKKRAAMVERPLEGING Wegens huwelijk van zuster Valk trad per 15 oktober 1956 als wijkverpleegster in dienst mej. Post, terwijl het bestuur in 1956 tengevolge van grotere drukte en ziektegevallen mej. zuster De Jong be noemde als vijfde wijkverpleegster, welke functie door haar per 1 februari 1957 werd aangevangen. Voor de wijkkraamverzorging kwam per 1 mei 1956 als 3e wijkkraamverzorg- ster mej. Davelaar de twee reeds lang in dienst zijnde wijkkraamverzorgsters te hulp. De vier wijkverpleegsters brachten in totaal 9108 bezoeken aan 506 zieken voor de wijkverpleging, inclusief hoogtezonbe- straling. Voorts werden door de wijkver pleegsters nog 10 bejaarden bezocht met 26 bezoeken, 3 lichamelijk gebrekkigen met 12 bezoeken, en 4 patiënten met 12 bezoeken voor de Geestelijke Volksge zondheid. Voor de rheumatiekbestrijding werden 32 patiënten bezocht met 110 be zoeken. De laatste hulp na overlijden werd 82 maal ingeroepen, terwijl in het wijkge- bouw 39 patiënten werden bestraald met de hoogtezon, waarbij 675 bestralingen plaats vonden. De drie wijkkraamver zorgsters hielpen 168 kraamvrouwen, waarbij zij samen 3005 bezoeken brach ten. Verder werd 31 maal hulp verleend bij een bevalling aan de Stichting Kraam- centrum voor de z.o.-hoek der Provincie Utrecht, terwijl mej. Davelaar gedurende 5 dagen hulp in een gezin verleende voor genoemd centrum. Uit het verplegingsartikelenmagazijn werden 25 verschillende soorten uitge- sanatoria, en wel 3 naar Oranje-Nassau- oord te Renkum; 1 naar „Hoog-Blaricum" te Laren en 1 naar het Militair Hospitaal te Amersfoort. De verpleging werd voortgezet voor 20 patiënten, nl. 9 in „Oranje-Nassau-oord te Renkum, 1 in sanatorium „Berg en Bosch" te De Bilt, 4 in ziekenhuizen, 1 in het militair sanatorium te Amersfoort, 2 (Zie verder pagina 4.) 1000,— GEWONNEN MET PRIJSVRAAG Het personeel van manufacturenhandel „De Erven" te Veenendaal heeft een prijs van 1000,gewonnen van een prijs vraag, uitgeschreven door de Stichting Kapok Propaganda. De prijsvraag bestond uit een aantal technische vragen over kapok. Deze prijs van 1000,zijnde de eerste prijs, zal in contanten worden uitbetaald. Het per soneel van „De Erven" weet dus AVel iets van kapok af. De Vallei-riks van de vorige keer werd uitgegeven bg groentehandel Berends in de Boslaan te Veenendaal, maar niet gevonden. De waarde van de riks van deze weck is daardoor weer met 2,50 gestegen en 7,50 ge worden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is weer een rood gedrukt num mer. Kijkt U dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer K 276470. Indien u deze rijksdaalder voor a.s. donderdag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke thans dus weer vijf gulden bedraagt, direct in contanten uitbetaald. De organisatie-commissie van het Veteranentoernooi, dat jaarlijks het veteranentoernooi organiseert voor de tocht van ouden van dagen, en onlangs een bazaar voor dit doel organiseerde, heeft thans, zoals wij reeds eerder konden berichten, het plan opgevat om op zaterdag 11 mei een sportdag te organiseren, eveneens ten bate van de komende tocht van ouden van dagen. Gisteravond werd in hotel Kosters een bespreking gevoerd met een aantal af gevaardigden van sportverenigingen en muziekverenigingen, teneinde het pro gramma te bespreken. Alle sportvereni gingen bleken bereid te zijn hun mede werking te verlenen. Deze sportdag wordt op het terrein van de voetbalvereniging „Veenendaal" georganiseerd en zal om 14.55 uur door burgemeester Bakker of ficieel worden geopend. Het ligt in de bedoeling, dat alle sportverenigingen te voren een mars naar het terrein maken vanaf het Zwaaiplein. Het voorlopige progfamma ziet er als volgt uit: 15.00 uur. Ie optreden van de gymnas tiekvereniging Sparta. 15.15 uur. Volleybalwedstrijd. Men zal daartoe aanzoeken de plaatselijke volley balvereniging VVV, het volleybalteam van het Chr. Lyceum, van de Gem. Sport vereniging en van D.S. 15.35 tot 15.45. Gymnastiekoefeningen. 15.45 tot 15.50. Meisjes estafette 4x80 m. 15.50 tot 10.00. Speerwerpen. 16.00 tot 10.10. Heren estafette 4 x 100 m. 16.10 tot 16.25. 3000 m. koppelrace. 16.30 tot 17.15. Eerste helft van een korf balwedstrijd, waarvoor aangezocht zullen AUTOMOBILIST RICHTTE RAVAGE AAN De 67-jarige R. uit Woudenberg richtte met zijn auto maandagavond in Scher- penzeel een ware ravage aan. Hij reed op de Stationsweg ter hoogte van de proeftuin, komende uit de richting „De Holevoet", allereerst aan de rechterzijde een stuk afrastering kapot en stak daar na dwars de grote weg over en vernielde aan de overzijde ook nog het nodige. Toen R. niet verder kon reed hij gauw met een passerende vriend mee. De ech ter snel ter plaatse zijnde rijks- en ver keerspolitie stelde een onderzoek in en achterhaalde de man. Zijn rijbewijs werd in beslag genomen. 7UID leend met totaal 1769 uitleningen. Op het Consultatiebureau der Prov. Utr. Ver. tot bestrijding der tuberculose bedroeg het aantal consulten 3227, terwijl een groot aantal schoolkinderen werd doorgelicht, tevens werden veel foto's gemaakt, o.a. ook voor emigratie-kandi daten. Het aantal bezoeken door de vier wijkverpleegsters gebracht aan tbc-pa- tiënten bedroeg 989. Op 1 januari 1956 waren ingeschreven 102 gezinnen met 116 patiënten. Daarbij kwamen in 1956 10 gezinnen met 9 pa tiënten, terwijl werden afgevoerd 24 ge zinnen met 31 patiënten, zodat op 1 ja nuari 1957 nog werden bezocht 88 gezin nen met 94 patiënten. De woningtoestand was goed in 59 gevallen, voldoende in 28 gevallen en slecht in gelukkig maar 1 geval. Uitgezonden werden 5 patiënten naar Zaterdagmiddag en zaterdagavond zul len tijdens het tafeltennistoernooi in het gebouw „Eltheto" de tennisballetjes op verschillende wedstrijdtafels hun korte droge tik laten horen. Donderdagavond zijn reeds een aantal voorronden ge speeld. Deze voorronden waren nodig om a.s. zaterdagavond zover gereed te zijn, dat dan de verschillende finales gespeeld kunnen worden. Deze tafeltenniskam pioenschappen geven elk jaar een goede propaganda voor de tafeltennissport en ook zaterdag zullen ongetwijfeld weer vele toeschouwers in Eltheto aanwezig zijn om van aantrekkelijke wedstrijden getuige te zijn. Verrassende uitslagen zijn op zulke kampioenschappen geen zeld zaamheden en zullen zich zaterdag on getwijfeld weer voordoen. De oplossingen van de prijsvraag, verbonden aan de collecte ten bate van de radio-actie „Goed-zo", welke de buurtvereniging „Westersingel" a.s. zaterdag organiseert, kunnen in geslo ten envelop onder bijvoeging van een kwartje worden ingeleverd op de on derstaande adressen tot en met a.s. za terdag: Fa. Jan van Hardeveld, bureau V.V.V., Zandstraat 7; Sigarenmagazijn Zuid (Van Walsem), Dr. Slotemaker de Bruïneplein 7; Sigarenmagazijn Van de Weerdhof, Prins Bernhardlaan; Siga renmagazijn Van Walsem, Achterkerk straat; Sigarenmagazijn Van Kooten, Gortstraat, hoek Munnikenweg; Siga renmagazijn Van Essen, Cederlaan. Het gaat dus om het raden van de opbrengst van de collecte. Een dames- of herenhorloge naar keuze is voor de winnaar beschikbaar. De gecostumeerde voetbalwedstrijd begint omstreeks half vijf A.s. dinsdagavond 9 april zal de laatste interkerkelijke Jeugdbijeenkomst van dit seizoen worden gehouden in het gebouw 't Trefpunt. Aanvang 7.45 uur. Spreker voor deze avond is de heer Faber uit Amsterdam met het onderwerp „De jeugd van deze tijd". Mej. Coby Diepeveen, studente aan het Conservatorium, zal enkele soli ten ge hore brengen, o.a. van G. F. Handel, ter wijl ook nog koorzang aanwezig zal zijn. Deze bijeenkomst is voor iedereen gratis toegankelijk. Wel zal er een collecte ge houden worden voor de onkostendekking. worden Vada uit Wageningen enTovers uit Zeist. 17.15 tot 17.30. Gymnastiek. 17.30 tot 18.15. 2e helft korfbalwedstrijd. 18.30 tot 19.15. Voetbalwedstrijd tussen Veénendaal I tegen rest van Veenendaal. In de pauze een demonstratie van bad minton door leden wan de B.C. „Flash" uit Veenendaal. De Veteranen-commissie zal dit pro gramma verder uitwerken en de ver schillende contacten leggen. Het stadje aan de Grebbeberg heet ook wel „De Grebbestad". De directie van de metaalwarenfabriek „Pako" te Rhenen kwam tot de ontdekking, dat Rhenen hiermee echter geen primeur heeft. Deze firma namelijk kreeg op dracht sierlepeltjes te vervaardigen voor een firma in „Grebbestad", ge legen in Zweden! Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 SCHERPENZEELSE DAMMERS WINNEN VAN WOUDENBERG De Scherpenzeelse damvereniging speelde maandagavond een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Woudenberg. Scherpenzeel won met 155. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de rijkspostspaarbank te Scherpen zeel werd over de maand maart ingelegd 35.695,61 en terugbetaald 17.745,62. Woensdagavond hield de Scherpenzeel se Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer een goed bezochte jaarvergadering in de Sociëteit, onder leiding van de voor zitter, de heer Stotijn. In zijn openings woord heette deze bijzonder welkom de heer Van Wijngaarden, die .na afloop van het huishoudelijke gedeelte enkele films zou vertonen over het werk der levens verzekeringen. De secretaris, de heer H. Verkerk, meldde grote activiteit van de vereniging, t.w. het meer bekend maken van de aantrekkelijkheden van Scherpen zeel bij de vreemdeling. Afgelopen jaar was er meer pensionruimte beschikbaar geweest dan in voorgaande jaren. Een verzoek aan de posterijen voor plaatsing van een postzegel-automaat werd afge wezen. Het fietspad langs het Valleika naal bleef voor het publiek gesloten. De penningmeester, de heer E. M. Blanken, kon een batig kassaldo melden. In de kascommissie werden gekozen de heren B. Hooier en G. Aarsen. Het financiële verslag van de Floraliatentoonstelling was zeer gunstig. Er kwamen ruim 1500 bezoekers. Bijzondere dank bracht de voorzitter aan het gemeentebestuur dar dit de huur als subsidie had terugbetaald. Verder deelde de voorzitter o.m. mede een goede riolering in Scherpenzeel no dig te achten. Men hoopte dit jaar enkele boeren bereid te vinden kampeerders te huisvesten. Besloten werd op voorstel van mevrouw Zwaan om de bekende ballonvaardersfamilie Boersman uit te nodigen voor een lezing, samen met de plattelandsvrouwen. Hulde werd gebracht aan de heer J. Renes en zijn medewer kers voor het werk aan het ooievaars nest. De aftredende bestuursleden, de he ren A. Bolk en G. v. d. Woerd, werden herkozen. C Wonderkinderen zijn er al de eeuwen door geweest. Wonderkinderen zullen zich ook in de komende eeuwen van tijd tot tijd voordoen. Mozart, de beroemde componist was een van hen. Al op 4- jarige leeftijd schreef hij zijn eerste vi oolconcert. Ook Beethoven was een muzi kaal wonderkind en de beroemde Spaan se pianist en componist Isaac Albaniz gaf op vierjarige leeftijd zijn eerste pi anoconcert in het Romeotheater te Ma drid. Veel heeft men enige tijd geleden kun nen lezen over het Franse wonderkind Minou Drouet. Alle dagbladen schreven over de deining in de Parijse literaire millieus, ontstaan rondom de achtjarige dichteres. Het fijne weten wij er ook nu nog niet van, maar de laatste gegevens schijnen toch te bewijzen in de richting van een abnormaal begaafde. Immers, verschillende malen heeft de twijfel het hoofd opgestoken. Hebben critici, uitgevers en journalisten deze kwestie willen uiteenrafelen, ontkennen, bekritiseren en honen. Vermoedelijk ech ter zullen er nu geen heren met baarden meer komen en zal het meisje Minou voortaan met rust worden gelaten om verder te rijpen. Want enkele maanden geleden is Mi nou Drouet het jongste lid geworden van de Franse auteurs vereniging Sacem (So- ciéte des auteurs, compositeurs en édi- teurs de musique met een gedicht, waar van niemand nog redelijkerwijze kan be weren, dat het door iemand anders of zelfs maar onder impuls van iemand an ders geschreven is. Ook in Engeland Zoals Frankrijk haar Minou Drouet heeft, heeft Engeland de twaalfjarige James Rank uit Birmingham. Het eigen aardige is, dat deze knaap tot 1951 voor achterlijk werd aangezien. Immers, op zevenjarige leeftijd bleek hij amper in staat om de letters van het alfabet te herkennen en toonde de grootste moeite om de eenvoudigste gedachten in woor den om te zetten. Om deze reden werd hij onder de hoede gesteld van dokter Pringle, die aan de universiteit de leiding heeft van een opvoedingscentrum, dat zich vooral bezig houdt met kinderen, die van de gewone normen afwijken. Deze dokter Pringle was de mening toegedaan, dat James onderhevig was aan een soort geestelijke verlamming en zich daardoor ncoit by zijn milieu zou kunnen aanpassen. De proeven die in de eerste weken met deze jongen werden gedaan, bleven dan ook zonder gevolg. Maar op een namiddag gebeurde het wonder. Toen dokter Pringle de jongen een kom melk wilde geven, zei deze: „Hoewel dit centrum geen gewone school is, mag het toch werkelijk grootmoedig genoemd worden mij kosteloos melk te bezorgen". Dat de dokter verrast was door deze woordkeus behoeft geen betoog. Van dat moment af werd de vooruitgang van dit eerste achterlijke jongetje spectaculair. In minder dan vier maanden las deze knaap de vier en twintig delen van de Britse encyclopedie, wat toch bepaald geen kinderlectuur is. Dit deed hij op zevenjarige leeftijd. Op achtjarige leeftyd ontleedde het ventje met een onverwachte scherpzinnigheid ingewikkelde vragen van geschiedkundi ge en letterkundige aard. Ook was hij vertrouwd met alle wiskundige hoofdbe werkingen. Reeds op negenjarige leeftijd kwam hq op de universiteit en verbaasde dqf juryleden, die hem het toelatingsexa men afnamen. Gouden stipjes Terug naar Frankrijk. Want in het dorpje Saint-Mars-des-Pres woont de zesjarige Monique Paradis. De iric in de ogen van dit meisje vertoont gouden stipjes, een cirkel vormend gelijk aan de uurplaat van een klok. En in deze stipjes kan men duidelijk de Romeinse cqfers van een tot twaalf lezen. (Zie verder tweede blad.) De nog maar pas opgerichte Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen", die gehuisvest zal worden in het prachtige bad van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg, heeft aansluiting verkre gen bij de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond. Tegelijkertijd heeft het voorlopig bestuur, dat bestaat uit de heren H. Valk (Rotterdamse Bank) voor zitter, Joop Bovenschen (stadhuis) se cretaris en A. Ouwehand (Ouwehands Dierenpark) penningmeester, onderhan delingen aangeknoopt met vooraan staande personen uit de Nederlandse zwem- en polowereld om te trachten de nationale zwemkampioenschappen dit jaar meteen in Rhenen te krijgen. Hoewel er aanvankelijk nogal wat be zwaren van de zijde van deze bond naar voren werden gebracht met het oog op de geringe ervaring die men in Rhenen uiteraard heeft op het gebied van de zwemsport, heeft het bestuur van de K.N.Z.B. uiteindelijk toch de knoop doorgehakt en dit grootse eve nement aan Rhenen toegewezen. Er zijn drie dagen mee gemoeid, namelijk 2, 3 en 4 augustus. Er komen ongeveer driehonderd zwemmers en zwemsters driehonderd zwemmers en zwemsters uit alle windstreken naar de Grebbe berg, waaronder natuurlijk alle cracks die Nederland op dit gebied heeft. Er zit een uitgebreide organisatie aan vast, waarvoor verschillende werkcom- missies, zoals sportcommissie, organi satiecommissie en huisvestingscommis sie, in het leven moeten worden ge roepen. „De Forellen" krijgen de steun van de Kring Midden van Nederland van de K.N.Z.B. Met deze instantie vindt thans op korte termijn de eerste vergadering plaats. Het bestuur van de zwemclub heeft inmiddels overeen stemming verkregen met de directie van het bad over het gebruik van de inrichting. Op 24 mei wordt het bad officieel ge opend door de echtgenote van de bur gemeester van Rhenen, mevrouw jkvr. J. M. A. Bosch van Rosenthal-den Tex. Er zullen dan vermoedelijk reeds plaat selijke zwemwedstrijden aan verbonden zijn. De zitting van vrijdag van het Kanton gerecht te Wageningen was stellig niet een van de kortste. Voornamelijk waren het weer verkeerszondaars, die voor de balie verschenen. Tot een geldboete van driemaal 4, subsidiair 3 keer twee dagen hechtenis werd G. L. te Veenendaal veroordeeld. De eis van de officier van justitie, mr. A. J. J. Pfeil, was overeenkomstig. L. was ten laste gelegd het laten chaufferen vah personen, die niet in het bezit van de vereiste geneeskundige verklaring waren geweest. Dit was tot driemaal toe gecon stateerd. De verdachte wilde dit niet ont kennen, maar gaf te verstaan, dat het familieleden van hem waren. De officier was van oordeel, dat L. met het straf bare feit op de hoogte had kunnen zijn, omdat verdachte zelf toch wel over de geneeskundige verklaring beschikt. Ove rigens achtte mr. Pfeil dit een minder ernstig vergrijp. Voor baldadigheid werd aan de 27- jarige ingenieur J. H. uit Arnhem door de kantonrechter mr. A. C. van den Brandt een boete opgelegd van 30,te ver vangen door 12 dagen hechtenis. Het bleek, dat H. een avondje uit was ge weest in Renkum; op de terugweg was hij even uit de auto gestapt en had een brandende lantaarn van de wegafzetting gehaald, die hij even later in het bos ge slingerd had. Verdachte verklaarde zo gehandeld te hebben, omdat hij op dat moment in een zeer prettige stemming verkeerde. De volgende dag had hij ech ter de lantaarn weer opgezocht en had de schade vergoed. Hiermee meende hij zijn plicht gedaan te hebben. Mr. Pfeil begon zijn requisitoir met zijn verwondering uit te spreken over de ge bleken onnadenkendheid van verdachte, die geheel niet in overeenstemming was met de plaats, die H. in de maatschappij inneemt. Twee strafwetten waren op dit geval van toepassing, maar de officier wilde de wegenverkeerswet hier niet toetsen, omdat hier vooral sprake was van baldadigheid. Voor dit laatste was de maximum straf slechts 30,De officier lichtte de geringheid van dit maximum-bedrag toe, door op te merken, dat de wet het plegen van baldadigheid ziet als het werk van kleine jongens. Daarom wilde hij in zijn eis ook niet ho ger gaan. De 36-jarige elektromonteur C. T. N. uit Renkum had zich te verantwoorden voor het feit. dat hij met een fiets op de openbare weg gereden had, terwijl een verplicht rijwielpad naast de weg liep. Verdachte zei slechts enige honderden meters zo gefiet'st te hebben; hij was op weg naar zijn werk geweest en wilde het tweemaal oversteken van de drukke ver keersweg vermijden. Mr. Pfeil vond 7.50, het bedrag, waarmee N. had kun nen schikken, voor dit vergrijp wat te hoog en eiste 5,—. Rekening houdende met de situatie ter plaatse kwam mr. Van den Brandt bij zijn uitspraak tot een boete van 2,50. ft Voor stropen stonden in de volgende zaak terecht de Veenendaler v. R. en zijn Uioeder, die echter niét ter zitting was verschenen. Beiden werden veroordeeld tot een geldboete van 25,met boven dien verbeurdverklaring en vernietiging van de twee honden, waarmee de strope rij gepleegd was. Deze waren het eigen dom van mevrouw R. Op 23 december was gezien, dat de zoon deze twee hon den achter een haas liet jagen, die na gevangen te zijn, door R. werd opgehaald. Verdachte sprak dit tegen en bleef ook na het horen van de getuige Van M. uit Ede hardnekkig ontkennen. Van M. be schreef uitvoerig hoe hij tussen Veenen daal en Ede twee honden, die wel aan het signalement voldeden, in het veld een haas had zien opjagen. Dit was ge beurd op 18 december. De honden hadden beurtelings achter de. haas aangejaagd en het dier ten slotte dood gebeten. Daarna was er een persoon op een bromfiets ten tonele verschenen, die de haas had mee genomen. De getuige kon echter in de verdachte niet deze persoon herkennen. Niettemin achtte mr. Pfeil in zijn re quisitoir het bewijs in deze zaak gele verd. Jagen zonder vergunning is nu een maal verboden. De officier vond het geen gewenste toestand, dat de verdachte tot bewaarder van de in beslag genomen honden was aangesteld. Sarcastisch viel hij tegen verdachte uit, toen deze zeide, dat dat één der honden inmiddels was gestorven: „Dan zorgt u maar, dat de hond weer levend wordt, dergelijke ver halen hebben we al te vaak gehoord." 5,boete voor elk was de uitspraak in de zaak tegen de gebroeders A. P. en J. J. D., 48 en 33 jaar oud en beiden zon der vaste woonplaats. Als opkopers van oud ijzer had het tweetal zaken gedaan in de gemeente Ede, zonder in het bezit te zijn van een vergunning hiertoe. Met het ten laste gelegde waren de verdach ten het geheel niet eens, althans in het begin. Maar na enig „loven en bieden" wilden de gebroeders D. er toch wel rond voor uitkomen, dat ze in overtreding wa ren geweest. Aanvankelijk heette het, dat er geen handel was gedreven, er was alleen maar geruild: een polshorloge te gen een partij oud roest ter waarde van 15,—. Bij deze transactie zou de jongste broer echter niet aanwezig geweest zijn; die was pas later verschenen om te hel pen bij het opladen. A. D. wist zich ook te herinneren, dat hij bij de ruil boven dien nog wat geld voor het horloge had ontvangen. Teneinde meer klaarheid te scheppen stelde de officier voor de zaak aan te houden tot 26 april, om dan twee getuigen de verbaliserende agenten te horen. Mr. Pfeil gaf de verdachten te verstaan, dat hij strenge eisen zou stel len, als mocht blijken dat hun verhaal ver van de waarheid afweek. De gebroe ders D. verklaarden bezwaarlijk over een maand op de zitting te kunnen verschij nen, omdat hun bedrijf hen noopte, bin nenkort uit deze omgeving te vertrekken naar het noorden des lands. Toen de of ficier hun duidelijk maakte, dat hij bij een bekentenis nu geen grote boete zou eisen, werd het duidelijk, dat verdachten ook graag zo spoedig mogelijk van de zaken af wilden zijn. De uitspraak luidde overeenkomstig de eis. Omdat hij de oorzaak van een aanrij ding van twee wagens was geweest, werd v. L. uit Rhenen overeenkomstig de eis veroordeeld tot een boete van 25,of 10 dagen hechtenis. De officier was aan vankelijk geneigd op grond van de aard van de overtreding een hogere boete te eisen, maar mede door L.'s houding tij dens de zitting besloot hij tot een lichtere straf. v. L. had met een pas gekochte tweede-hands auto op de Nude in de rich ting Wageningen gereden. Voor hem reed een tractor met aanhangwagen, v. L. had gemeend een vrachtwagen met aanhanger te zullen inhalen en bereken de daardoor de snelheid van het voor hem liggende voertuig verkeerd. Hij zat dan ook al vlak achter deze tractor toen hij inzag, dat hij niet kon inhalen, omdat er een tegenligger aankwam. Om een botsing met de tractor te voorkomen, schoot hij de berm van de weg in, maar raakte daarbij toch ook de aanhangwagen zijdelings. De schade, die het andere voer tuig daarbij had opgelopen, 36,was door v. L. persoonlijk vergoed, want hij was niet verzekerd. Mr. Pfeil memoreer de in zijn requisitoir, dat verdachte geen chicanes had tijdens de zitting. Hij heeft te hard gereden en niet goed opgelet. Wel vond de officier het onverantwoor delijk om te rijden zonder verzekering. Verdachte vertelde toen, dat er nog van alles aan de wagen mankeerde. Hij was naar Wageningen gereden, om de auto te laten opknappen en had niet het voor nemen voor de zomer met deze wagen te rijden. Een boete van 60,— daarentegen kreeg de chauffeur W. uit Renswoude, die op de Kerkewijk te Veenendaal enige maanden geleden een bromfietser had aangereden. Er was toen nog geen apart rijwielpad. Ongeveer gelijktijdig met W. wilde de bromfietser een tweetal fietsers passeren. Vlak na het inhalen had de chauffeur de rechterkant van de weg opgezocht, waardoor hij de bromfietser opzij had geduwd, zodat hij ten val was gekomen. Verdachte werd tijdens de zit ting bijgestaan door mr. Dammering. Met de feiten, zoals deze uit het proces-ver- baal naar voren kwamen, kon de raads man zich wel verenigen, echter interpre teerde hij ze anders dan de officier. Vol gens de raadsman was de bromfietser in eerste instantie fout geweest, omdat hij bij het inhalen voorrang had moeten ver lenen aan het verkeer, dat sneller gaat. Het was niet het recht der sterkste, maar het recht van de snelste. Mr. Dammering beriep zich hierbij op een vaste juris prudentie. Mr. Pfeil laakte de houding van de verdachte. Rekening houdende met het feit, dat het ongeval op een spits uur en in het donker was geschied, wilde hij nog niet tot intrekken van de rijbe voegdheid overgaan, maar voelde zich wel genoodzaakt een forse boete te eisen. BEëDIGD 'ALS MAKELAAR Dezer dagen werd bij de Arrondis sementsrechtbank te Arnhem als ma kelaar beëdigd de heer H. B. Gaasbeek alhier. VAN HET GROENE LAKEN Het biljartseizoen voor de biljartver eniging „Renswoude" is nu definitief ten einde. De eindstanden in de diverse af delingen zijn nog niet bekend,, daar nog enkele achterstallige wedstrijden zullen moeten worden ingehaald. Het eerste team speelde de laatste wed strijd tegen „Wormshoef" uit Lunteren. Het werd hier een verdeling der punten, na enkele bijzonder spannende partijen. Vooral de eerste partij tussen G. Rieze- bos en C. Vink hield de toeschouwers in geweldige spanning. Riezebos moest 35 caramboles meer maken dan Vink, maar juist op het moment dat hij deze caram boles had ingelopen kwam Vink terug met een serie van 21, terwijl Riezebos hierna poedelde. Toch kwam Riezebos via enkele fraaie series terug en weer liep hij zijn achter stand in. Beide spelers moesten nog tien caramboles maken. Vink was op dat mo ment aan de beurt en hij scoorde inder daad de laatste tien caramboles. Met een EDERVEEN, vrijdag 5 april 1957. Eier markt. Aanvoer 500.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,tot 12,50 per 100 stuks. Henneëieren 7,50 tot 10,50. De handel was vlug. EINDLES LANDBOUWWINTER- CURSUS In de christelijke school werd dezer dagen de eindles gehouden van de twee jarige landbouwwintercursus, die door de C.B.T.B. wordt gegeven. Alle acht cursisten kon het diploma worden uit gereikt. Het examen werd bijgewoond door de heer G. Scholts, vertegenwoor diger van het rijkstoezicht op het land bouwonderwijs. De namen der geslaag den zijn: G. Bouw, W. Evers, G .Harde man, T. M. Soetendal, J. W. van Brum- melen, C. van Ginkel, A. van Ginkel en H. Hogedoorn. Het ligt in de bedoeling om met sep tember een nieuwe cursus te beginnen. Tijdens de laatste vergadering van de Edese gemeenteraad vond de heer Van Prooyen (sgp) het nodig een „zeer ernstig protest" te laten horen tegen de handel wijze van burgemeester H. M. Oldenhof en wethouder M. Wiegeraadt van Ede omdat zij namens het gemeentebestuur tegen woordig zijn geweest bij de eerste steen legging van de Rooms Katholieke kerk te Bennekom. Hij vond het „een zeer ern stige zaak én krachtens Gods Woord vol komen ontoelaatbaar", dat beide heren „Gods dag" voor een dergelijk doel heb ben misbruikt. De burgemeester kondigde aan, dat b. en w. op deze beschuldiging schriftelijk zullen antwoorden. In afwachting daar van kan de heer Van Prooyen met dit verhaal dus verder de boer opgaan, aldus de heer Oldenhof, die daarbij doelde op een lezing, die de heer Van Prooyen in Kampen heeft gehouden, waarbij hij de zelfde beschuldiging heeft geuit. Overi gens verklaarde de burgemeester reeds nu het belachelijk te vinden, dat het bij wonen van een kerkelijke plechtigheid in verband wordt gebracht met de zondags rust. gemiddelde van byna vijf won hij de partij. De tweede en derde partij, resp. gespeeld door de heren G. van de Kaa en C. de Fluiter, leverde beide een nederlaag op. Het tweede team deed dat niet, want dat verloor woensdagavond van De Kroon uit Wageningen. De eerste twee partijen gespeeld door de heren H. van de Kaa en J. van Voorthuizen werden beiden ver loren. De derde partij leverde een over winning op voor de heer J. D. Overeem, terwijl de vierde partij, gespeeld door de heer L. Stutvoet, nog weer een nederlaag werd. LIENDEN. Gisteren is de 75-jarige on gehuwde landbouwer Joh. L., gewoond hebbende aan de Bomberg te Lienden, in de Oude Rijn, even ten oosten van de gemeentelijke vuilnisbelt, verdronken. Omtrent de toedracht tast men in het duister. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat de hoogbejaarde man, die klaarbiykelijk kort langs de waterkant heeft gelopen, onwel is geworden en zo te water is geraakt. L. was al betrekke lijk vroeg in de morgen van huis gegaan. Zijn familie verkeerde in de veronder stelling dat hij naar het land was ge gaan. Omstreeks elf uur liepen een paar schooljongens, die een vrije dag hadden, omdat het personeel der school een on derwijzersvergadering bezocht, langs de Oude Rijn naar vis te kijken. Plotseling zagen ze een man voorover in de diepe watergang liggen. Ze herkenden hem als L. en gingen een in de buurt werkende man, Van M„ waarschuwen. WAGENINGEN. In de deze week ge houden vergadering van de Wageningse gemeenteraad vond de verkiezing plaats van een wethouder in de plaats van de heer Baaiman die meende als wethouder te moeten aftreden, werd met algemene stemmen gekozen diens partijgenoot de heer J. Rothuizen (chu). WIJZE WOORDENv UITSTEL AFSTEL Langs de straat van „straks" komt men aan het huis van „nooit" (Cervantes) dat een gemengd bedrijf goed koper leveren kan dan speciaal zaken KOOP DAAROM EEN NIEUWE BRIL BIJ Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 Veenendaal REPARATIES VLUG EN BILLIJK

De Vallei | 1957 | | pagina 1