Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vermakelijke vertoning voor Goed-zo PALMPASEN in onze omgeving D e Wereld« van WEEK-lot-WEEK f Bouwen van woningen over de berg technisch mogelijk MULDER AGENDA Lading katoen op vrachtwagen in brand 15.000 gulden schade SCHERPENZEEL 400 Veenendaalse scholieren naar Ouwehands Dierenpark RHENEN ACHTERBERG 31e jaargang WOENSDAG 10 APRIL 1957 No. 29 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel mmm Goede opbrengst van Westersingelaktie Veenendaalse tippelaars maakten goede indruk in Amsterdam Koninklijke onderscheiding B Twee Veenendaalse dammers naar finale Zeer geslaagde uitvoering van D.O.T.O. Wandelvereniging „Rhenen" intact Verenigingsleven Grebbestad in de subsidie? Stam, krans en haan vakantie plannen? Hanengevechten in Veenendaal ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent fVkJ De grootse aktie van de buurtvereni ging „Westersingel" van zaterdagmid dag, voor „Goed-Zo", heeft een bedrag van 618,14 opgebracht. Het hoogtepunt van deze aktie was een gekostumeerde voetbalwedstrijd tussen een elftal van deze buurtvereni ging en een elftal van de Frisia wol- spinjaerij. De gekostumeerde spelers reden op een vrachtauto achter de har monie van de Koninklijke Scheepjeswol door de straten, terwijl een veertigtal collectanten tegelijkertijd geld in zamelde. De belangstelling voor deze gekostu meerde voetbalwedstrijd op het voet- SPIES MET DE BAARD OOK VAN DE PARTIJ Tijdens de grote wandeltocht, ten bate van de actie Goed-zo, zaterdagmiddag in Amsterdam gehouden hebben de drie deelnemende Veenendaalse wandelgroe pen een goede indruk gemaakt. De Hoi- landia Tricot-groep wist zelfs beslag te leggen op een tweede prijs, bestaande uit een rood-wit-blauw vaandel en een zil veren standaard, welke prijs werd uitge reikt door Johan Bodegraven. Onder de niet minder dan 6000 deel nemers maakte ook de groepen van de Hollandia Wol, de Pehavee en de Scheep jeswol een zeer goed figuur. Bij de groep van de Hollandia-wol liep de heer Spies met zijn Goed-zo-baard voorop en deze genoot uiteraard bijzondere belangstelling bij het Amsterdamse publiek. Dinsdag 2 april was het 40 jaar geleden dat de heer P. van de Bovenkamp, Ach terkerkstraat 47 alhier, in dienst kwam bij de Scheepjeswolfabriek. Ter herden king van dit feit werd deze jubilaris door de directie gehuldigd. Burgemeester Bakker had een wel zeer grote verras sing voor hem toen deze hem de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau kon opspelden, welke on derscheiding hem bij Koninklijk besluit was verleend. DRIE JUBILARISSEN BIJ TEXTIELFABRIEK „VEENENDAAL" Zaterdag j.l. wapperde de driekleur weer in top bij de N.V. Textielfabriek „Veenendaal", aan de Dijkstraat. In een gezellige bijeenkomst werden drie jubliarissen gehuldigd, nl. de heren W. v. d. Bovenkamp en P. van Doorn, die beiden 40 jaar in de textielindustrie werkzaam waren. Voorts werd de heer H. Gaasbeek gehuldigd, die gedurende 50 jaar in de textielindustrie heeft gewerkt. Hoewel de Dijkstraat momenteel zeer moeilijk begaanbaar is, tengevolge van de werkzaamheden aan deze straat, was dit voor burgemeester Bakker geen be letsel ook aanwezig te zijn. De heer Gaasbeek werd in een geestige speech door burgemeester Bakker toegesproken en ontving daarbij het eremetaal in brons. Vervolgens sprak de directeur, de heer D. Sandbrink, de jubilarissen toe en dankte hen allen voor al hun werk in de loop der jaren in het belang van het be drijf in prettige samenwerking verricht, waarbij hij met name de heer Gaasbeek feliciteerde met de uit handen van bur gemeester Bakker ontvangen Koninklijke onderscheiding. Daarna werd door de heer Sandbrink de jubilarissen een prachtig blijvend geschenk overhandigd. Tot slot sprak de heer G. J. Gerritsen de jubilarissen toe namens het gehele personeel en overhandigde hen namens alle T.V.'ers een mooi bloemstuk. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. L. Kievit te Woerden heeft be dankt voor het beroep dat de Ned. Herv. gemeente van Veenendaal op hem had uitgebracht ter vervulling van de vijfde predikantsplaats. ^HV.u;;iiiii.iiiKi!;ini!n;....,...iiiiiiiiiiiiiuiiummm\;it:Rr.v.ir.iv.r.;^^ VEENENDAAL f Zaterdag, 13 april, 3.30 uur, vertrek li Eierhal Palmpaasoptocht. Lnxor f! II theater t.m. donderdag „Duivels |i spel". g 11 RHENEN Donderdag 11 april „Eigen Ge- bouw", uitr. diploma's Veilig Ver- keer. AMERONGEN g" Zaterdag, 13 april, bonte avond „De Woudlopers". WOUDENBERG sf Donderdag, 11 april, „De Schans", 8 ff uur, filmavond Ned. Reisver. Van heden, woensdag 10 april t.m. zater- dag 13 april, winkelweek. If balterrein nabij de Westersingel, was zeer groot en daverende lachsalvo's klonken bij de vreemde capriolen van de spelers, waarbij het voetballen eigen lijk maar bijzaak was. De hoofdzaak was de geldinzameling en ook dit slaag de volkomen. Een horloge, voor degene die de opbrengst van de collecte zou raden, werd gewonnen door mevr. A. van de Craats-van de Loosdrecht. Aan de wedstrijden om het persoon lijk kampioenschap hoofdklasse van de U.P.D.B. zullen twee spelers van de Veenendaalse damclub V.D.C. deelne men en wel de heer J. Edink, de kam pioen van vorig jaar, en de heer E. de Kleuver, die kampioen werd bij de wedstrijden in de voorronde. De wed strijden worden gespeeld in de kan- Utrecht en vangen aan vrijdag 12 april. Het gaat hier om een sterk bezet toernooi met 15 spelers. De kampioen van deze groep kan meespelen om het kampioenschap van Nederland. We wensen onze plaatsgenoten veel succes toe. LANDSTEINER PLAQUETTES IN VEENENDAAL Vrijdagavond a.s. houdt de afdeling Veenendaal van het Nederlandse Rode Kruis een bijeenkomst in hotel „De Ko renbeurs" aan de Markt, waarbij aan niet minder dan dertig Veenendaalse donors de Landsteiner plaquette met oorkonde en aan nog een twintigtal de Landsteiner penning wordt uitgereikt. Verder zal deze avond nog door de heer B. B. van Leeuwen een causerie worden gehouden over zijn reis naar het Midden-Oosten, verlucht met zijn zelf opgenomen kleurendia's. EXPOSITIE VAN KANTOORDRUKMACHINES Heden woensdag en morgen donderdag wordt in hotel „De Korenbeurs" alhier een expositie en demonstratie gehouden van de nieuwste Gestetner-kantoordruk- machines. Maandagmiddag raakten door tot nogtoe onopgehelderde oorzaak de op een vrachtwagen geladen balen katoen op het Stationsplein in brand. De brandweer rukte uit met nevel spuit en brandspuit en hoewel het erg ste vuur al gauw bedwongen was, is men toch nog lange tyd bezig geweest het in de balen doorsmeulende vuur te blussen. De lading katoen, die bestemd was voor de VSW, de Veenendaalse Stoom- spinnerij en Weverij N.V., werd geheel onbruikbaar. De hierdoor ontstane schadepost beloopt 15.000 gulden. De chauffeur had de wagen vanaf het stationsemplacement even buiten het hek op het Stationsplein neergezet met de bedoeling zijn collega, die nog met het laden van een volgende vracht bezig was, te helpen. Op een gegeven moment ontdekte men de brand op de VOETBALLEN VOOR GOED-ZO Een elftal van „De Merino's" en van Neveda zullen donderdagavond om half zeven een voetbalwedstrijd spelen op het veld van de Merino's aan de Wa- geningselaan. De baten van deze wed strijd zijn voor de bekende „Goed-Zo aktie". VERGADERING VAN P.V.D.A. Woensdagavond 10 april belegde de afdeling Veenendaal van de Partij van de Arbeid een kaderscholingsvergade- ring in gebouw „De Samenwerking". De spreker van deze avond is de heer drs. J. Koopman, lid van de Tweede Kamer, die het onderwerp „De huidige politieke situatie" behandelen zal. Er wordt gelegenheid gegeven voor discussie. alleenstaande wagen en ogenblikkelijk ging men er heen om het vuur te do ven. Door de brandbaarheid van het katoen en de jute zakken waarin dit verpakt is, slaagde men daarin niet en ten einde raad besloot men de bran dende katoen van de wagen af te wer ken om althans deze voor verbranding te behoeden. Het verkeer naar en van het stations emplacement ondervond slechts weinig vertraging door het gebeurde. De gymnastiekvereniging DOTO kan op een goed geslaagde uitvoering terug zien, gegeven in de Eierhal. Er was meer belangstelling dan DOTO de laatste jaren gewend is. Het was een zeer juist besluit de Eierhal voor deze uitvoering te ge bruiken. Hier had men de ruimte om de oefe ningen goed tot hun recht te doen ko men. Een bijzondere attractie was wel de demonstratie, gegeven door de heer N. Valkenburg, kampioen turnen van de provincie Utrecht, met zijn echtgenote. Valkenburg is oud-lid van DOTO. Voor de aanvang sprak de voorzitter, de heer R. Keitz, een woord van welkom tot de burgemeester, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, ere-leden en de afge vaardigden van bevriende verenigingen. Verder deelde hij nog mede, dat de ver eniging plannen heeft voor een serie uit voeringen, die zich in stijgende lijn zullen bewegen. Vervolgens bracht hij dank aan allen die zich voor de vereniging ver dienstelijk hadden gemaakt. Aan het einde van de avond bracht de voorzitter bijzondere hulde aan mej. F. v. d. Wetering voor het leiden van de kleuters en P. ten Daas voor zijn mede werking met het organiseren van deze avond. DE OPVOEDING VAN HET KIND Donderdagavond sprak mevrouw U. Tellegen-Veldstra, lid van de Tweede Kamer in „De Kleine Holevoet" voor de afdeling Scherpenzeel van de Partij van de Arbeid over „Moeilijkheden met en van opgroeiende kinderen." Spreekster begon haar inleiding met te zeggen, dat men niet van het standpunt mag uitgaan, zo is het en zo moet het, maar men moet vooral het kind van ver schillende zijden proberen te benaderen. Het is niet alleen tegenwoordig dat er spanningen zijn tussen ouders en kinde ren, maar de hele geschiedenis door kan men dit terugvinden. Onze houding van te veel autoriteit geeft soms veel moei lijkheden. Vroeger waren vader en moe der de baas, maar tegenwoordig is er meer een tendens naar een elkaar be grijpen. Men moet het kind door het ge ven van een zekere vrijheid leiden naar zelfstandigheid. De optredende koppig heid op 'n zekere leeftijd noemde spreek ster meer een grooiverschijnsel en meest al de weg naar een zelf beslissen en een zkere zelfstandigheid, welke men niet moet onderdrukken, maar begrijpen. Ook noemde zij het gevaarlijk als de geeste lijke of levensbeschouwing van de ouders de kinderen wordt opgedrongen. Door het voorlopig werkcomitee van de jeugdnatuurwacht „Veenendaal" werd enige maanden geleden een opstelwed strijd uitgeschreven voor de Veenendaalse schooljeugd. Voor elke school werd een eerste en een tweede prijs, alsmede een groepsprijs toegezegd. In totaal beliep het aantal deelne mers aan deze opstelwedstrijd 400 Vee-: nendaalse scholieren. Als bijzondere beloning werd ook een bezoek aan Ouwehands Dierenpark toegezegd en in het kader hiervan zullen op de ko mende dagen steeds groepen van onge veer 50 een excursie naar het dieren park maken. Het wordt inderdaad een excursie, want een van de employé's van het park zal deze groepen rond leiden en ook een kijkje achter de schermen van een dierenpark laten nemen. De uitslag van deze opstelwedstrijd is: Prinses Batrixschool. 1. Kokkie v. d. Dik- kenberg; 2. Rietje van Schuppen; groeps prijs klas 5. Chr. Nat. School I. 1. Jeanette Jansen; 2. Job van Amerongen; groepsprijs 5e klas. Chr."Nat. SchoTn^ïi. 1. Puck Oskam; 2. Jos. Verdurmen; groepsprijs 4e klas. Chr. Huishoudschool. 1. Nelie van de Meent; 2. Corrie van Geenhuizen; groeps prijs klas 2a. Kon. Julianaschool afd. Ulo. 1. Irma Cor- nelissen; 2. Jan van Soest. Kon. Julianaschool afd. L.O. 1. Toos Griffioen; 2. Kees Jansen; groepsprijs klas 5a. Openbare Lagere School. 1. Ton Anbeek v. d. Meyden; 2. Riekie Bakkenes; groeps prijs klas 5. Patrimoniumschool. 1. Wout van Brug gen; 2. Bettie van Elsacker; groepsprijs klas 6c. Salvatorschool. 1. Bertie van Leemput; 2. Andree Brekelmans; groepsprijs 6e klas. Jul. van Stolbergschool. 1. Ria Mark; 2. Kees van de Haar. Pr. Wilhelminaschool. 1. Dikkie Maassen; 2. Cor Berends. Willem de Zwijgerschool. 1. Aart Muller; 2. J. H. Valkenburg BROOD DONKERDER VAN KLEUR Opgepompt uit de grond kan water volkomen helder zijn. Stelt men dit water echter bloot aan zuurstof van de lucht dan wordt het bruin indien het ijzerhou dend is. Ook brood, met dit water bereid, wordt na enige tijd donkerder van kruim. Bij het bakken van volkorenbrood blijft een bepaald laagje, dat zich dicht onder de zemelen bevindt, in het meel. Deze stof is reeds sinds het tijdperk van Na poleon I bekend. Zij kreeg de naam „ce- realine" en doet het meel onder het bak ken 'oruiner worden. CENSUUR IN OOST-BERLIJN De censuur heeft in de Duitse Volks- Republiek een dubbel doel. Niet alleen dat zij voor de bescherming van de staat zorgt, bovendien moeten er door de cen suur ook verklikkers worden gekweekt. Voor het mechanische gedeelte van de briefcensuur werken in Berlijn alleen 120 meisjes in drie ploegen. De Wandelvereniging Rhenen, of kort weg „WVR" geheten, is weer nieuw leven ingeblazen, na een lange periode van rust. In Amsterdam nam men deel aan de Goed-zo-wandeltocht over 22 km. „WVR" startte met negen deelnemers, waaronder Wim ter Haar (11 jaar) als jongste. Een serie plaatselijke verenigingen in Rhenen heeft een verzoek ontvangen van burgemeester en wethouders vóór 15 april ter gemeentesecretarie in te leveren een exploitatierekening over 1956, een begro ting van kosten voor 1957 en een leden lijst, in verband met de toekenning van een eventueel gemeentelijk subsidie. Er was niet bij vermeld hoeveel deze subsidie wel zal bedragen. Vrijdagavond j.l. was de loonwerker L. met zijn landbouwtractor in het veld in de Meent aan het werk. Toen hij zich omstreeks 10.30 uur naar huis wilde be geven, vloog de tractor, vermoedelijk door kortsluiting in brand. De heer L. kon zich zelf redden door vlug van de tractor te springen. Voor dat de vrij willige brandweer van Achterberg was gearriveerd, was de tractor reeds geheel uitgebrand, zodat alleen de smeulende resten nog konden worden gedoofd. Het is een treurig gezicht, dat uitgebrande tractor in het veld te zien staan. Voor de heer L. is het een behoorlijke schadepost. VERKEERSEXAMEN Vrijdag j.l. werd te Rhenen het ver- keersexamen afgenomen voor de kinde ren van de hoogste klas van de O.L. school te Achterberg. Voor dit examen slaagden 24 kinderen. Het bonte feest van een palmjaasdra- gende kinderen zal men over enige da gen ook weer in onze omgeving te zien zijn. Een palmpaas nu is eigenlijk niets an ders dan een meiboom. De meiboom is het oude vegetatiesymbool, het geïncer- neerde vruchtbaarheidsbeginsei. In de top prijkt gewoonlijk een haan, recht streeks de vogel die de boze geesten ver jaagt en daardoor indirect de brenger van vruchtbaarheid. Voorts wordt de meiboom versierd met linten, kransen en vooral ook mogen eieren niet ontbreken, die immers steeds als symbool der groei kracht gegolden hebben. We vinden de meiboom nog terug in de tak of boom die op het dak geplaatst wordt, als men „gericht" d.w.z. het huis onder de kap gebracht heeft, een gebruik ook nog in onze omgeving in ere. Als een teken van triomf verheft deze zogenaamde richt- mei zich in de hoogte tegen de wijde hemel met zijn slepende wolken. Behal ve de richtmei onderscheidt men nog een oogst-, liefde-, bruids-, graf- en schutsmei. Op het eerste gezicht wekt het verwondering de meiboom terug te vinden in de palmpaas. Men denkt vaak, dat de palmpaas uit christelijke tijden stamt, maar dat is onjuist. Hij is afkomstig uit vóór-christelijke perioden, toen men in een vorm van onbewuste natuurgodsdienst het lentefeest vierde, de terugkeer van het leven, de overwin ning van het licht op de duisternis, de triomf van de zomer op de winter. Ligt de kern van deze gedachte niet in de menselijke natuur, door de hand Gods gevormd? Is de viering van de Lente niet van algemeen-religieuze aard? Het Paasvuur, de Hartjesdag in Amsterdam, ja, de naam april afgeleid naar men wil van aperire d.i. openen, omdat de aarde zich dan als het ware opent ter Rhenen is gebouwd op heuvels. Dat brengt consekwenties met zich mee. Niet alleen voor de bewoners van het stadje, die dagelijks de berg op en af moeten, maar ook voor de overheid. Het hoogte verschil speelt er altijd een rol. Wil men voor het stadje bouwplannen ontwerpen, dan komt als eerste vraag naar voren, is er een mogelijkheid van rioolaanleg of vormt de berg misschien een struikelblok om het afvalwater op de Rijn te lozen. PLAN „OP DE BERG" Deze vraag houdt de gemoederen reeds lang bezig ten opzichte van dat deel van de gemeente, dat is gelegen ten noorden van het uitbreidingsplan 1956. De uit breidingsmogelijkheden in dit „plan op de berg" waren uitgeput. Het beoogde een afbouwen van het plan Vreewijk, ontstaan in de twintiger jaren. Noordelijker dan de noordhelling van de berg kon men niet gaan, daar niet voorzien was in een rioleringsstelsel. De noordhelling name lijk is die, welke van de Rijn afgewend is. Inmiddels is daar verandering in ge komen. Door het spoorwegravijn, waar door de nieuwe noord-zuid-verbinding Oss-Amersfoort loopt, is tegelijk met het graafwerk voor de nieuwe verkeers weg een hoofdriool gelegd, dat op de Rijn loost. Het is dus nu mogelijk ge worden terrein voor woningbouw te be stemmen over de kruin van de berg heen. Deze terrein zijn met een grote omweg naar het zuiden toch weer met de Rijn verbonden. Beide hellingen van de Utrechtse heuvelrug zijn thans benut voor een aflopend rioolbuizensysteem. De stedebouwkundig adviseur van de gemeente Rhenen, ir. F. H. Klokke, ver bonden aan het adviesbureau van de ver eniging van Nederlandse gemeenten heeft thans op verzoek van het gemeentebe stuur van Rhenen het uitbreidingsplan „Domineesberg" ontworpen, zo genoemd naar het bosgebied ten noorden en noord oosten van Vreewijk, dat wordt begrensd door de autoweg door de Rhenense bos sen. Toch vormt deze autoweg met opzet niet de noordelijk begrenzing van het plan, omdat vanaf de ontmoeting Domi neesbergweg met de autoweg het uitzicht op de teen der bergglooiing nog vrijblijft, wat bijzonder fraai genoemd kan worden. In dit eerste ontwerp is dus nog wel de gelijk rekening gehouden met het fraaie natuurschoon in deze omgeving. Daar waar bossen zijn, kunnen bungalows worden gebouwd. Niet op kaalgeslagen terreinen, maar tussen de bomen in, ech ter met grote tussenruimten. Voorname lijk is in dit plan gebruik gemaakt van kale bouwgrond, thans nog volop in ge bruik als bouwland. Men heeft bij de ge dachte om het natuurschoon zoveel mo gelijk in tact te houden zelfs rekening gehouden met de grote koppel prachtige beuken bij de Domineesbergweg, door die in tact te laten. Deze weg, nu nog een onbeduidend karspoor, kan door leuke bebouwing aardig worden opgehaald. GEMEENSCHAPPELIJKE VOORTUIN Benoorden de autoweg zal in de toe komst geen bebouwing meer worden tóe- gestaan. De woningbehoeften in die nieu we wijk lopen uiteraard nogal uiteen, zo schrijft ir. Klokke in zijn toelichting op het plan. Er dient veel plaats te worden ingeruimd voor bungalows, voor de ren- BU de projectie van het uitbrei dingsplan „Do mineesberg" wordt rekening gehouden met het fraaie na tuurschoon. De splitsing van de Domineesberg weg geeft een beeld van de schitterende omgeving, met rechts de groep oude beuken. Hier is ruimte voor bungalow- bouw. Op de achtergrond Vreewijk tenierende kleine burgeren voor arbei derswoningen, in rijen aaneen. Teneinde monotonie tegen te gaan, heeft men beide categorieën weer verdeeld in bungalows op verschillende terreinhoogten en arbei derswoningen als eengezinswoningen en als verdiepingsbouw. Er is plaats voor een zeer gemeleerde bebouwing, zoals villa's, bungalows, arbeiderswoningen, traditionele bouw met voortuintjes, de zelfde bouw direct grenzende aan het trottoir en traditionele bouw met ge meenschappelijke voortuin. Dit laatste is voor Rhenen wel iets nieuws, hoewel het straks ook zal worden toegepast bij de flatbouw aan de Bantuinweg, waar thans reeds volop wordt gewerkt. VIER FLATS VAN VIER HOOG Op het hoogste punt met een fraai uit zicht op de Gelderse Vallei tot aan Ede (Zie verder pag. 2.) voortbrenging van allerlei gewas wij zen alle op het oude lentefeest. Later werd de oorspronkelijke gedachte over woekerd door bijgeloof. Vandaar dat de Kerk der middeleeuwen de onuitroeibare gebruiken een nieuwe inhoud gaf. Zo zien we de meiboom tot kruisboom wor den door God voor Zijn geliefde, de ziel, geplant. Jezus' kruis is de meiboom met t nieuwe leven. Christus is de „fiere nachtegale" die het lied der liefde „soe lude" zingt: Van minnen so sterf die fiere nachtegale. Wij kennen geen schoner geestelijk lied uit de middeleeuwen dan de zang van de meiboom, schoon om zijn visie èn om zijn zoet-vloeiende melodieuze klank en wij kunnen de verleiding niet weerstaan het lied voor U af te schrijven. DES CRUCEN MEY Hoe schone ende ghenoegelyc is ons des crucen mey gedaen, Het spruyten ghelu gele) bloemkens aen der groender heyden. So wie met druck, met liden is beraen, In Jesus wonden mach hi hem zich) vermeyden. Die mey die is al bij den wech gheset, Op eenen berch ende die staet alsoe hoghe, Om dat een yeghelijc sonde sonder let Den soeten cruycen meye aenscouwen moghen. Nu siet des meyen taeken uut ghespreyt Ende bloeyen schoon ghelijck die roode roosen. So wie sijn sonden, sijn gebreken hier bescreyt, Onder desen boom so sal hi hem verpoosen. Recht op ghewassen so is den edelen greyn boom) Ende is gheplant in al so diepen dale, Dat is Maria, die suver maget reyn. Van minnen so sterf die fiere nachtegale. Die fiere nachtegale des crucen boom op clam; Hi heeft sijn vederkens also wide ontploken. Hi sanck so lude die seren noten hooch, So dat zijn edele hertken is ghebroken. Nu is die fiere nachtegale bleven doot Om die minne van eender suvere joncf rouwen. Hi quam so hooghe al uut sijns vaders schoot, Wie hoorde ye ooit) ghelijcke deser trouwen So wien sijn sinnen noch onghestadich sijn Ende eleven noch op aertsche creatueren, Die aenmereke desen edelen nachtegael fijn, Hoe hi den doot om onsen wil wonde besueren. Een palmpasen bestaat, evenals de meiboom, uit drie delen: stam, krans en haan. De stam, oorspronkelijk een boom De Zweedse gezant in Nederland, de heer S. Dahlman, opende de Linaeushof in Bennebroek. Voor op de foto ziet u de heer Roozen (toepasselijke naam voor de direkteur van dit bloemenlustoord) met mevrouw Dahlman. Daarachter mevrouw Roozen en de heer Dahlman BROMFIETS CONTRA MOTOR Maandagavond kwamen een brom fiets en een motor in de Jan Steenstraat met elkaar in botsing doordat de be stuurder van de bromfiets geen voor rang verleende. Beide voertuigen wer den vrij ernstig beschadigd. Er was geen lichamelijk letsel. GEEN VOORRANG VERLEEND Doordat de bestuurder van een groen tewagen, die zaterdagmorgen vanuit de Patrimoniumlaan de Kerkewijk wilde oprijden, geen voorrang verleende aan een andere auto, was een botsing on vermijdelijk. De gevolgen bleven gelukkig beperkt tot materiële schade. SEEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, teL 3184, Veenendaal SPELD. Geen bloemen meer om verliefdheidsseinen te ge ven, dit voorjaar, aan de Ame rikaanse universiteiten de studenten doen het nu met spel den: twee parallel op de bloese ge stoken, betekent: kom maar, ik ben vrij; maken de spelden een rechte hoek, dan is dat het sein voor: ik heb een vriend, maar dat doet er niet zo veel toe; in v-vorm seinen de spelden: ik wil serieus met je uit; in gekruiste vorm waarschu wen ze: pas op, ik ben reeds verloren; in verticale stand roepen de spelden: halt! ik ben bijna ver loofd. Dit zijn de tekens die de meisjes seinen, de jongens heb ben voldoende aan één speld. Naar beneden gericht betekent die: ik ben niet geïnteresseerd; naar boven: ik zoek een ziel die me begrijpt. JUISTE METHODE OP JUISTE PLAATS? Tijdens zijn reis door Afrika is vice-presi dent Nixon tot de conclusie ge komen dat de methode die hij in de Ver. Staten in praJktyk heeft gebracht voor de presi dentsverkiezing in 't algemeen bijzonder geschikt is voor ach tergebleven volken VOETEN. De bijna tiendui zend Duitse jongemannen, die voor de lichting 1957 zijn opge roepen in militaire dienst, zijn met zoveel hoffelijkheid in de kazerne ontvangen, dat men zich afvraagt waar dat met die Duitsers heen gaat. De order luidde dat de groentjes de in druk moest worden gegeven dat zij respectabele burgers in uniform zijn. Zij werden daar om met auto's van de trein ge haald opdat zij niet naar de ka zernes behoefden te lopen. Met dat lopen schijnt echt iets niet in orde te zijn: er is een miljoen mark uitgetrokken voor spe ciale schoenen voor recruten met platvoeten. GROT. Ouders en politie hebben in Oklahoma een halve dag moeten graven om een grot bloot te leggen, waarin twee jongens van dertien en veertien jaar zich verstopten. Zeven maanden lang brachten ze daar elke dag door in plaats van naar school te gaan. Vóór ze 's avonds naar huis gingen staken ze bij klasgenoten het schoolnieuws op om thuis by vragen over school niet met de mond vol tanden te staan. KUSSEN. Te Minneapolis in Amerika lieten twee mannen zich in een hotel inschrijven en wilden daarna de kussens van hun auto naar hun hotelkamer dragen. De portier verwonder de zich hierover, waarop de twee verklaarden dat zij zo ge wend waren op hun autokus sens te zitten, dat zij ze niet wilden missen! Deze verklaring overtuigde de portier echter niet, hij belde de politie op, die spoedig ter plaatse was en voor twee miljoen gulden aan vals bankpapier in de kussens vond. BONS. De directeur van een Amerikaanse vakvereniging is gearresteerd omdat bleek, dat hy op rekening van de kas had gekocht: voor 217 dollar aan overhemden, voor 54 dollar aan golfballen, voor 235 dollar een wasmachine, voor 1242 dollar aan meubels, enz. WALVIS. Een vflftigtal walvissen, variërende van 2 tot 5 meter lengte, heeft aan de kust van Florida zelfmoord ge pleegd. Hun kadavers blokkeer den er de haven van Colony Beach. MILJONAIR. Volgens de belastingstatistieken waren er in 1956 in de Ver. Staten 145 mensen met een inkomen van meer dan een miljoen dollar. POSTZEGEL. Op het Fran se ministerie van volksgezond heid is een brief ontvangen, staat, zegt over de rock 'n' roll- rage: „'t Is gewoon opgewarm de ouwe soep" 1 APRIL. Honderden En gelsen hebben de B.B.C. opge beld om te vertellen dat de spaghetti niet aan een boom groeit. Nu wist de B.B.C. dat ook wel, maar ter gelegenheid van 1 april had ze een uitzen ding in elkaar gezet waarin de kijkers op het t.v.-scherm het groei- en oogstproces van de spaghetti aan Zwitserse bomen werd vertoond. Een Siciliaan maakte het op die dag ook bont. Hij nodigde al zyn vrienden en familie uit om hem te komen begraven. Op de begraafplaats stapte hij waarin de schryver zich erover zelf uit een der volgrfltuigen beklaagt, dat hij al jaren lang de behandeling voorgeschreven door dit ministerie ter bestrij ding van de tuberculose volgt, maar dat hij in zijn ziekte geen verbetering kan constateren. By onderzoek bleek, dat de man postzegels uitgegeven ter bestryding van deze ziekte kocht en ze op zijn borst plakte. GEEN ROCK-AND-ROLL. Geen rock-and-roll meer, ten minste niet in Griekenland waar de Grieks Orthodoxe kerk zyn gelovigen heeft verboden deze dans te dansen. OUWE SOEP. Louis Arm strong, die al meer dan dertig jaar ongeslagen in de voorste rijen van de jazz (de échte!) PASSAGE. In de trein, op weg naar een plaats waar hij een recital zou geven, realiseer de de pianist Hans Henkemans zich plotseling, dat hij zijn mu ziek had vergeten mee te ne men. Zoals dat dan gaat, werd hij ongerust over enkele passa ges in een Beethoven-sonate. Wat te doen Henkemans nam een notitieboekje en schreef de hele sonate uit het hoofd over, zonder haperen. Daarmee had hij zichzelf er van overtuigd, dat hij die passages wél kende. Had hij later dit voorval verteld aan het applau disserende publiek, dan zou men hem waarschijnlijk niet geloofd hebben of levende tak, verpersoonlijking en te vens symbool der levenverwekkende na tuurkracht, werd later een stok, met groen versierd. De krans herinnert aan de zon of aan het wiel van de zonnewagen, de vier spa ken suggereren de vier jaargetijden. Want het overoude Paasfeest, ouder dan het joodse en christelijke, was de viering van het gaan der zon door het lentepunt: transitus solis. Ook het wiel, voorkomend in wapens, wijst terug naar de zonnewagen. Niet alleen in wapen figuren valt het zonnewiel te herkennen, maar ook in de brandende wielen die men in sommige streken van Duitsland en Oostenryk omstreeks Pasen van de bergen laat rollen, voorts in de brood- krans van de palmpasen enin de kransjes en krakelingen bij de thee! De palmpasen wordt bekroond door de haan, teken van de victorie van het licht op de duisternis, verjager van de boze geesten. In het volksleven heeft de haan steeds een belangrijke rol gespeeld. Ha nengevechten waren voorheen ook in Veenendaal niet ongewoon. Men hield ze volgens de oude heer Middelhoven op de Vendel. Thans knipt men nog bomen in haanvorm b.v. te Renswoude. De haan (en het paard) sieren in Saksische stre ken (Achterhoek, Twente, Drente, Gro ningen) de boerderijgevels. Hij stelt ook de bliksem voor, die de onweerswolken splijt en de lucht zuivert: vandaar zijn aanwezigheid op onze torens. In Fries land en Vlaanderen ziet men echter meer de zwaan. Prof. Moll beschouwt de (Zie verder pag. 2.) WIJZE WOORDEN VOOR U EN.... VOOR MIJ Men maakt regels voor anderen uitzondemigen voor zichzelf (Lemesle) KERKEWIJK 167 -TEL. 3000 VE E N E N DAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1