DE VALLEI EDE Zelfs schilderen valt heus erg mee VEENENDAA L RHENEN AMERONGEN WOUDENBERG LIENDEN I litbreidingsplan „Domineesberg" omvat (luizend woningen Voor de Jeugd Flip, de Indiaan ROVANNA §Mr RESTEREN Volleybaloverwinningen van V.V.V. A.s. dinsdag weer dagmarkt Gouden insigne voor C.M.B.'er Raadsvergadering Firma van Engelenburg in een prachtig nieuw huis Rhenense P.T.T.'ers zamelden 1000,in voor „Goed Zo" Palmpasen in onze omgeving Met eieren truien op de Vendel Verkeersexamen bracht drie bollebozen Opbrengst inzameling „Oranjedag" magertjes Bestuur „Sport en spel" is boos Marktberichten HET RAADSEL VAN Bloesem-excursierit Een nieuw teken van het feit dat de zomer nadert is ook dit jaar weer dat de Veenendaalse dinsdagmarkt weer de ge hele dag zal worden gehouden en wel met ingang van dinsdag 16 april a.s. Tijdens de maandagavond gehouden ledenvergadering van de afdeling Vee- nendaal der CMB werd o.m. aan de heer J. Davelaar, Pelikaanstraat alhier het gouden insigne aangeboden in verband met -diens 25-jarig lidmaatschap. Het was de eerste keer in het bestaan van de plaatselijke afdeling, dat dit insigne kon worden uitgereikt. De Veenendaalse gemeenteraad is voor het houden van een periodieke openbare vergadering bijeen geroepen a.s. maan dagavond 15 april om half acht in de tijdelijke raadszaal in het voormalig post kantoor aan de Kerkewijk. RITMEESTERSCHAKERS SPELEN GELIJK TEGEN BENNEKOM Het eerste Ritmeesterteam, dat sterk favoriet was in de competitiewedstrijd tegen Bennekom, heeft het voorlopig niet verder kunnen brengen dan een gelijke 4»/*4'/i stand. De afgebroken partij tus sen G. Achterberg en Th. van Egmond is voor Ritmeester weinig hoopgevend. De persoonlijke uitslagen zijn: M. v. d. Bovenkamp J. Kroon VzV2; G. A. Blankestijn M. Botte 1—0; Drs. G. J. Koomen T. v. d. Kamp 10; G. Ach terberg Th. v. Egmond. afgebr.; G. Davelaar M. Forster 01; C. Beger J. v. Holland 01; J. de Fluiter S. Bosch 1/2l/2; E. J. Kalter J. Hahl 01; G. D. Reininga H. J. Soetebier 10; M. Hoesen J. Laarberg VaVa. Voorlopige uitslag 4Va4Va. Vrijdag, de dag van de opening, en ook daarna nog heeft de heer B. C. W. van Engelenburg, Prins Bernhardlaan 68, zich in een enorme belangstelling voor zijn nieuwgebouwd winkelpand kunnen ver heugen. Groot was ook het aantal bij de ingebruikneming ontvangen bloemstuk ken, waardoor het feestelijke van een en ander nog weer in niet gering mate werd verhoogd. Is het buitenaanzicht van het pand «eer fraai van lijn en uitvoering en is de com binatie woon-winkelhuis opvallend ge slaagd; de winkel zelf is een juweel en vooral voor wat de betimmering en in richting betreft een voorbeeld van prak tisch inzicht en goede smaak. Men heeft hier door kleur en stijl een wel zeer prettige en innemende sfeer weten te scheppen. Voor een winkel nu eenmaal een bijzonder belangrijk element. De ko per dient de omgeving aangenaam te vinden en er zich op zijn gemak te voe len. Dat dit ook bereikt kan worden met strakke lijnen en de moderne open win kelbouw werd door onmiskenbaar vak manschap van de bouwer en aannemer, de firma Van Dijk van de Eenvoudlaan en de winkelinstallateur, de firma Van Ginkel uit Bennekom bewezen. De etalage voldoet uitstekend en ver vult een belangrijke functie in het geheel. En dat niet alleen naar buiten, maak ook in het interieur van de winkel. Ook de wijze waarop deze voor de eerste keer is opgemaakt verdient vermelding. Even min mag ongenoemd blijven de vele toonbankruimte, waarover men in de winkel beschikt. Deze toonbanken zijn al even praktisch en ten volle benut, doordat ze grotendeels uit glas bestaan en zo gelijk dienst doen als een open en overzichtelijke vitrine, waarin een grote hoeveelheid kleding, waaronder zeer fraaie en exclusieve damespakjes, vesten, enz. een plaats vindt. De grote sortering, vooral van gebreide kleding, hier aan wezig, wordt verklaard doordat de firma Van Engelenburg zich hierin gespeciali seerd heeft. Overigens vormt dit nieuwe pand wel een schrille tegenstelling met de verkoop ruimte van voorheen en niet in het minst ook een zeer fraaie aanwinst voor de zich gestadig uitbreidende winkelstand op de Prins Bernhardlaan. Heeren Verryzeniase." De heer Middel hoven vertelde ons, dat de Veenendaalse jeugd voorheen met Pasen op de Vendel met gekookte eieren ging „truien" d.i. tikken, vermoedeiyk een restant van oud volksgeloof, volgens hetwelk men de eierschalen moest kneuzen om be schermd te zyn tegen de heksen. Het liedje dat men te Veenendaal zong (en nog zingt?) tydens de ommegang, luidt Palm, palm, Paschen, Eikokerij. D'andre week en Maandag, Dan krijgen wy een ei. Het woord eikokery is een verbetering van het Griekse Kyrie eleison, Heer, er barm U onzer. D. Philips. MET DRAAIORGEL DOOR RHENENS STRATEN De bestellers van de PTT hebben actie gevoerd voor „Goed-zo". Met een draai orgel op de gemeentelijke vrachtwagen trokken de geüniformeerde mannen van „Tante Pos" er op uit. Zelfs de directeur van het Rhenerjse kantoor ontbrak niet op het appèl, evenmin als de ambtenaren van het postkantoor. Het gemeentebe stuur van Rhenen had geheel belange loos de vrachtauto van gemeentewerken beschikbaar gesteld, terwijl de gemeen telijke chauffeur J. van Setten zich ge heel belangeloos beschikbaar had gesteld om te rijden. De PTT'ers zijn het ge meentebestuur en de heer Van Setten erg dankbaar, maar ook de ingezetenen van Rhenen, die voor meer dan 1000 offer den. Bovendien stelde een van de Rhe nense meubelfabrikanten enkele stoelen beschikbaar, die bij opbod mogen worden verkocht, zodat de opbrengst van deze verkoping nog bij bovengenoemd bedrag zal kunnen worden gevoegd. In Achter berg vierde de familie B. v. d. Scheur bruiloft. Toen de PTT'ers hier lont van roken, draaiden zij een paar extra num mertjes voor de bruiloftsgasten en de op brengst was hier ruim 15,—. De actie werd gevoerd onder de leuze: Goed-zo vraagt, wij draaien!" PALMPAASOPTOCHT Wij herinneren er aan, dat a.s. zater dag 's middags om half vier de optocht van de „Haantjes Pik" zal plaats hebben. Tevoren vindt een keuring plaats in ge bouw Lievendaal. Deze optocht zal even als vorige jaren zeker veel belangstelling trekken. DAMMEN De uitslagen van de onderling compe titiewedstrijd luiden deze week: Van Ewijk Van den Berg 02 C. v. d. Kolk Rebergen 20 Maris C. Blankestein 20 Mei.)er A. v. d. Grift 2—0 C. v. d. Kolk M. v. d. Grift1—1 Van Loon Van den Berg 20 A. v. d. Kolk Vonk 1—1 Kleinveld E. v. d. Grift 0—2 Van Viegen Faber 20 Van Wamel Veldhuizen 02 M. Blankestein Van Ewijk 02 G. v. d. Grift E. van Zomeren 02 Swetselaar Maris 02 Meerwijk Van Veenendaal 02 „BEGRAFENISFONDS GRONINGEN" Dinsdagavond j.l. werd een vergade ring gehouden van de leden van de commissie en de medewerkers van het „Begrafenisfonds Groningen". Een bestuurslid en de directeur van het Begrafenisfonds waren ook aan wezig. De leiding beruste bij de directeur, de heer Fens. Deze gaf een uiteenzetting van het doel en de betekenis van een verzekering in natura en wees op de gestadige groei van het aantal leden in Veenendaal. Spreker zei, dat het ons is gelukt in Veenendaal te starten en dat nu reeds in enkele maanden tegen de 150 verzekeringen zijn afgesloten. De heer Bosch, secretaris van het fonds Groningen, vertelde over de re serve en de soliditeit van het fonds, die voortdurend onder controle staan. Reeds jaren, aldus spreker, ben ik secretaris van het fonds en ik kan u verzekeren, dat de financiële toestand uitstekend is. Verschillende vragen werden nog be sproken. De heer Van Asselt gaf nog een toelichting op de kosten en het onderhoud der graven. De commissie uitvaartverzorging bestaat uit de heren: Dr. G. Annot, G. Gerritsen, C. Goote, E. W. Heerma en G. Wijnmalen. De mede werkers zijn de heren: D. van Asselt, Dennenlaan 38, G. Achterberg, Prinses- selaan 16, J. Davelaar, Julianastraat 70 en K. Heerma, Beatrixstraat. (Vervolg van pagina 1.) zwaan op de palmpasen als een indrin ger, evenals prof. Schrgnen. Als men bij de aanstaande palmpaas- optocht nauwlettend toeziet, ontdekt men palmpasen waarbij de stok allerlei lekkers doorboort: het Friese type. An dere dragen een horizontaal of verticaal rad of wiel van brood, de krans, soms een krakeling: het Saksische type, ver sierd met snoeren, vijgen, rozijnen en an dere vruchtbaarheidszinnebeelden. Toen in de middeleeuwen de palmpro- cessie ontstond, werd de meiboom daar in opgenomen. Het kerkelijk feest nam de elementen van het natuurfeest in zich op, maar deze maakten zich op den duur weer onafhankeiyk. Pastoor R. Beckers heeft dit gebruik weer te Veenendaal in ere hersteld. Palm en palmwijding behoren echter niet tot het wezen van de meiboom, die veel ouder is. In de gekerstende meiboom bracht men de foltertuigen der Passio Christi aan. Ook het ei, oorspronkelijk symbool der vruchtbaarheid, kreeg een gekerstende betekenis. De Vlaamse dich ter Gezelle zegt in zijn Duikalmanak: „Een ei is een nieuw stenen graf: het geen er in is schynt dood, maar het kan levende uitbreken; 't is het beeld van ons Van de 164 kandidaten, die deelnamen aan het schriftelijk verkeersexamen, konden er vier niet meedoen aan het praktisch gedeelte, dat vrijdag werd ge houden. 160 jongens en meisjes, leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, verschenen enthousiast aan de start, de meesten van hen met gepoetste en bijge- lakte fietsen met nieuw blinkende bellen, om op de stralende voorjaarsdag hun beste kunnen op de weg te demonstreren. Dat de op de lessen geleerde verkeers problemen goed werden opgelost bleek wel uit de uitslag. Van de 164 kandidaten slaagden er ten slotte 153. Hierbij mag zeker nog worden vermeld, dat de drie volgende leerlingen het hele examen foutloos hebben afgelegd en dus het diploma „met lof" zal worden uitge reikt: A. van Nieuwamerongdn van de School met de Bijbel; Ch. N. P. Rommes van de Openbare Lagere Halschool, H. G. Smit van de R.K. St. Cuneraschool. De feestelijke uitreiking van de diplo ma's vindt plaats morgen donderdag 11 april in Eigen Gebouw. DE PLANNEN VAN DE ORANJEVERENIGING Het bestuur van de Oranjevereniging Woudenberg hield algemene ledenver gadering in hotel „De Schans". De voor zitter, de heer A. van Gent, sprak een welkomstwoord voor een klein aantal le den. Hij vond het jammer dat er zo wei nig animo bestond tot het bezoeken van vergaderingen. Het verheugde hem ech ter dat de heer H. Haanschoten, voorzit ter van de Marktvereniging aanwezig was. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental nog steeds stijgende en thans 300 is. Ook de penningmeester, de heer C. A. Allers, liet een optimistisch geluid horen en kon een batig saldo melden van 2096,—. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren D. Marringa, J. Doornekamp en H. A. G. H. Bijker. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden C. A. Allers en J. G. van 't Boveneind herkozen, terwijl voor de heer A. G. Versteeg, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen, de heer J. Vlastuin. De voorzitter bracht een woord van dank aan het aftredende lid A. G. Versteeg, die vele jaren in het bestuur zitting had, voor het vele werk, in het belang van de vereniging gedaan. Daarna volgde de ver jaardag van H.M. Koningin Juliana. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur niet stil had gezeten en reeds plannen had uitgewerkt. Hij memoreerde, dat het in de bedoeling lag in de week, waarin Koninginnedag valt een toneelavond te arrangeren. Op 30 april zullen dan de gebruikelijke kinderspelen worden ge houden. Bij goed weer op het gemeente lijk sportterrein, bij slecht weer in de gemeentelijke eierhal. Verzocht zal wor den medewerking van de plaatselijke ver enigingen „Fidelio" of de Accordeonclub en de zangvereniging „De Lijster" op de avond van 30 april a.s. De heer Haan- schoten deelde nog mede, dat 30 april op dinsdag valt en dan de eierhal wordt ge bruikt voor eiermarkt, doch dat door hem overleg was gepleegd met de eier- handelaren, om die dag bij slecht weer, tegen 10 uur te ontruimen. De voorzitter deelde verder nog mede, dat er bij het bestuur plannen waren op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard (19 juni) de traditionele puzzlerit te houden voor rijwielen en bromfietsen en in september een openluchtspel op te voeren. Het bestuur zal een en ander nader uitwerken. EXTRA CONCERT VAN IIET GELDERS ORKEST AFGELAST Het bestuur van Het Gelders Orkest is er helaas niet in geslaagd het extra con cert van Yehudi Menuhin, hetwelk in november wegens ziekte van de solist geen doorgang kon vinden, nog dit sei zoen te geven. In het drukke reisschema van de solist was slechts één vrije datum te vinden, maar voor die dag had het orkest reeds een contractuele afspraak gemaakt voor de begeleiding van een van de Gelderse koorverenigingen, welke niet ongedaan gemaakt kon worden. Voor vele muziekliefhebbers zal het een te leurstelling zijn te vernemen, dat de grote violist thans wel in ons land verblijft, maar niettemin riet met Het Gelders Orkest kan optreden. De reeds afge haalde entreekaarten zullen door Het Gelders Orkest worden teruggenomen. BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS. P. BOUW Na des morgens bevestigd te zijn door zijn collega ds. G. M. van Dieren, heeft ds. P. Bouw, gekomen van Ridderkerk-Slik- keveer, zich zondagavond in de oude Ned. Hervormde kerk verbonden aan de ge meente van Ede met een predikatie over Markus 1 14 en 15. Bij het begin van zijn predikatie her innerde ds. Bouw er aan, dat hij reeds drie jaar geleden een beroep kreeg van de hervormde gemeente van Ede om de vierde predikantsplaats, die door het ver trek van ds. Van Sliedregt vakant ge worden was, te komen vervullen. Hij kon toen echter geen vrijmoedigheid vinden om zich van de gemeente van Slikkeveer los te maken. Maar nu de kerkeraad van Ede, na talrijke vergeefse beroepen, hem I voor de tweede maal verzocht naar Ede te komen, heeft hij deze roeping in volle vrijmoedigheid aanvaard. In aansluiting op de géitozen tekst om- schreef de nieuwe predikant zijn roeping als het brengen van de goede boodschap j van het koninkriik Gods. Achtereenvol gens beantwoordde hij de vragen door wie deze boodschap wordt gebracht, wan neer ze is gebracht, wat ze inhoudt en hoe ze wordt ontvangen. Nadat ds. Bouw zijn predikatie had uitgesproken richtte hij zich met een per soonlijk woord allereerst tot de kerke raad en de kerkvoogdij, die hij dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en voor de hartelijke ontvangst, die hem ten deel is gevallen. Daarna richtte hij zich tot de vertegenwoordigers van de classi caal bestuur en herinnerde daarbij aan de moeilijkheden, die er in de hervormde kerk van Ede zijn geweest en ook in de toekomst nog wel zullen komen. Naar het apostolisch woord verklaarde hij mede lijden te willen hebben met hen die dwa len en daardoor een zo grote verwarring in de kerk hebben aangericht. Hij zeide verder, graag te willen meewerken aan de bevordering van een zo groot moge lijke eenheid, maar dan op grond van Gods Woord en de belijdenis. HET BABEL VAN SOVJET-RUSLAND Men beweert wel, dat de Russen om der wille van de eennheid tal van volken hebben uitgeroeid, dat zij althans geen rekening meer wilden houden met hun volksaard, taal enz. in de wetenschap, dat het vegeteren gedurende enkele gene raties in Siberië of elders, het oude volk volkomen in de smeltkroes der rassen doet opgaan. DS. J. VAN VLIET DEED INTREDE Het was zondag voor de Hervormde gemeente van Ommeren een blijde dag. Na een vakature van 15 maanden mocht zij weer een eigen herder en leraar ont vangen. In een stampvol kerkgebouw werd de nieuwe predikant, ds. J. van Vliet, overgekomen uit Haamstede door ds. E. S. de Lint van Lienden met een viertal verzen uit Lucas 8, de gelijkenis van de zaaijer, bevestigd. In de middagdienst in een eveneens tot de laatste plaats bezette kerk, deed ds. Van Vliet zijn intrede met als tekst 2 Timotheus 4 1 t.m. 4. Uit deze tekst verzen nam de prediker als hoofdmotief de woorden: „Predik het Woord". In een gloedvolle predikatie heeft ds. Van de Vliet de rijke inhoud van dit Schriftge deelte ontvouwd. In deze predikatie heeft de predikant met grote nadruk het Cristo-centrische in de prediking als noodzakelijk en onmisbaar onderstreept. Men kan als predikant, aldus ds. Van Vliet, het accent leggen op het Woord, maar evenzo op het „Predik". Naar spre kers overtuiging is het de bedoeling van de apostel Paulus geweest zijn jonge vriend Timotheus op het hart te druk ken, dat hij moet prediken, dat wil zeg gen: geen verhaaltjes vertellen, maar het Woord des Heeren proclameren. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN De 43-jarige ongehuwde Liendense in woner O. van der Linden, die vorige week zondag onder Tiel door een bromfiets werd aangereden en ernstig gewond naar het ziekenhuis werd gebracht, is daar aan de opgelopen verwondingen over leden. (Vervolg van pagina 1.) zijn vier flats van vier woonlagen ge projecteerd met acht woningen op een rij, in totaal plaats biedend aan honderd achtentwintig gezinnen. De plaats van deze flats is gedacht voorbij de algemene begraafplaats aan de Achterbergsestraat- weg in noordelijke richting. De ontwer per is van mening, dat het plan „Domi- neesberg" slechts kan slagen wanneer men zorgt voor afwisseling, zowel in de ruimtevorming als in de massa's der woonblokken. Het schetsplan valt in drie delen uit een, namelijk de terreinen gelegen tussen bergweg de terreinen gelegen tussen Do- Nieuwe Veenendaalseweg en Dominees- mineesbergweg en het centrale plein, als mede de terreinen gelegen tussen de Hoofdstraat over het plan en het spoor wegravijn. AANSLUITING OP VREEWIJK Wat het eerste gedeelte betreft wordt aansluiting gezocht bij het dichtbevolkte Vreewijk. De bebouwing tegen het oude Vreewijk aan is voornamelijk gesloten arbeiderswoningbouw. Naar het noorden toe verdunt zich de intensiteit en eindigt aan de rand met het villaatje voor de gegoede middenstand. De hoofdstraat in dit stuk, loodrecht uitmondend op de De eerste flats in Rhenen zyn inmiddels in aanbouw op het plan Bantuin- weg Dr. Wal- lerstraat. Hier komt een ge- meenschappe- ltfk park, dat het stadsschoon aanmerkelijk ten goede zal komen De Rhenense ingezetenen zijn wat col lecten betreft vrij goedgeefs. Maar wan neer in één tijdsbestek meerdere inzame lingen tegelijk plaats vinden, dan komt óf de één óf de ander er bekaaid af. Dit heeft ook de vereniging „Oranjedag" weer ervaren. De collecte, welke door de leden van de wandelvereniging „De Vro lijke Jantjes" werd gehouden ten bate van het te houden Oranjefeest op 30 april, bracht slechts plm. 150,op. Wij spraken hierover met de voorzitter van de vereniging, de heer G. v. d. Steeg, die zeer teleurgesteld was over dit re sultaat, doch die ons verzekerde, dat het programma op Koninginnedag toch door gang zal vinden. De organisatoren hopen nog andere wegen te vinden om aan de benodigde pecunia te komen. De voorzitter van „De Vrolijke Jan tjes" deelde ons mede, dat in één week verschillende inzamelingen waren ge houden, hetgeen noch voor de één noch voor de ander bevorderlijk is. DREIGT MET AFTREDEN In een bestuursvergadering van de speeltuinvereniging „Sport en Spel" is het wel en wee besproken rond het speel tuinwerk in het afgelopen jaar. Met vol doening kon de vergadering terugzien op verschillende successen die binnen de laatste twee jaar werden geboekt. Eén daarvan betreft de plaatsing van een complete glijbaan ter waarden van plm. 2000,Het huisje op het terrein aan de Groeneweg werd door de bestuursle den in hun vrije tijd geheel onderhanden genomen. Het ligt in het voornemen de speeltuin op 19 april voor de jeugd van Rhenen opnieuw open te stellen. Het bestuur van deze vereniging be klaagde zich over te weinig medewer king, naar men verklaarde zowel van de zijde van het gemeentebestuur als van de zijde van de ingezetenen. Men overweegt zelfs, wanneer hierin geen verbetering komt, en bloc het bijltje er bij neer te leggen, waarbij zelfs wordt overwogen verschillende toestellen onder de hamer te brengen. Mocht het speeltuinbestuur, dat in het verleden getoond heeft het goed met de jeugd van Rhenen voor te hebben, deze verregaande stappen te ondernemen, dan valt dit alleen maar te betreuren. Wij zouden van onze kant een ernstig beroep willen doen op de Rhenenaren het niet zover te laten komen. Daar de vereniging binnenkort een nieuwe bewaker voor de speeltuin moet aanstellen, wordt een dringend beroep gedaan op eventuele gegadigden. VEENENDAAL. Dinsdag, 9 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 135.000 stuks. De prijzen varieerden van 10,50 tot 12, bij een trage handel. Biggenmarkt. Aan voer 76 stuks. Er werden prijzen besteed van 46,— tot 60,— per stuk bij een redelijke handel. SCHERPENZEEL. Woensdag, 10 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 750.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,tot 11,60 per 100 stuks bij een matige han del. Biggenmarkt. Aanvoer 90 stuks. Er werden prijzen besteed van 48,tot ƒ58— bij een matige handel. Varkens- markt. Aanvoer 9 varkens. Er werden prijzen besteed van 275,— tot 350, by" een matige handel. EDE. Maandag, 8 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 225.000 stuks. De prijzen varieer den van ƒ11— tot ƒ12,— per 100 stuks bij een kalme handel. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Onze jarigen 12 april Gerrie van Dijk; 12 Tonny Nijhoff; 12 Dinie Berends; 12 Eefje de Kruyff; 12 Doornroosje; 13 Corrie Berends; 13 Tiny Roos; 14 Rika de Kleuver; 14 Hermien Breeschoten; 14 Henny Srübe; 17 Beppie de Ruiter. Oplossing raadsels I. Als er een ruiter op zit. II. 1. de bast; 2. Titanic; 3. Velsen; 4. Mount Everest; 5. Gelderland; 6. linkerarm uitsteken en achterom kij ken. III. Het schip van een kerk. I. Een dakpan. II. 1. omdat een eendagsvlieg maar één dag leeft; 2. ds.; 3. Wildervank en Beilen; 4. Schacht; 5. Haarlem; 6. van een vierkant zijn alle zijden even lang, van een rechthoek zijn ze 2 bij 2 even lang. III. Een schildersezel. Nieuwe raadsels Voor ouderen. Xplaats in Gelderland Xplaats in Groningen Xplaats in Friesland Xplaats in Zeeland X plaats in Friesland plaats in Gelderland Xplaats in Utrecht plaats 'in Friesland Xplaats in Gelderland Xplaats in Gelderland plaats in Overijsel Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden, de naam van een land in Euro pa. II. Wat is het verschil tussen een lekke pan en een lekke schoen? Ill.'welke graansoort wordt een ligplaats voor schepen als je de laatste letter ver anderd? Voor jongeren. Met st ben ik een slaapplaats voor dieren Met b kun je met me spelen Met d ben ik het tegenovergestelde van een berg Met g ben ik een bittere vloeistof Met v dien ik om dieren te vangen. dier dat op het strand ligt; stekelig dier; roofvogel; viervoetig dier; zwarte vogel. Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden, de naam van een insekt. III. Ik groei in het bos, doch keer je me om, dan besta ik uit cijfers. EEN SPELLETJE Op tafel zet je naast elkaar twee ge lijke bakjes of dozen. Je vult de bakjes met zand of zaagsel. In elk bakje verstop je 3 knikkers; je kunt er ook vier of vijf nemen. Nu moeten er steeds twee kam pen. Ze starten op gelijke afstand van de tafel. Ze halen de knikkers te voorschijn en vliegen naar het punt van uitgang te rug. Wie daar het eerst drie tikjes tegen de muur of stoel gegeven heeft, is win naar van de ronde. De andere valt af. Per slot blijft er één over, die dan een prijsje krijgt .Je kunt het ook buiten doen, om dat je licht wat zand of zaagsel morst. Maar anders veeg je dat zand wel even op. Toen Flip negen jaar werd, kreeg hij een prachtig Indianenpak. Wat was hij daar blij mee. Het was ook een schitte rend pak. Een bruin jasje en broek met allerlei mooie versierselen er op en voor zijn hoofd een glanzende verentooi. Maar het allermooiste was de gordel, met aan de ene kant een tas met een revolver en aan de andere kant een schede met een mes. De revolver en het mes waren wel van hout, maar dat gaf niks, het leek net echt Toen Flip 's middags uit school kwam, trok hij het Indianenpak aan en ging hij de straat op. Daar zagen zijn beide vriendjes Herman en Rudi hem en ze waren allebei meteen razend jaloers. Wat zag die Flip er prachtig uit en wat zou den de vriendjes ook graag zo'n pak willen hebben. Flip zag wel dat de vriendjes hem bewonderend bekeken en toen liep hij krijgshafitg door de straat, met een krul in de staart van verwaand heid. „Jongens", zei Flip, „we gaan naar buiten het weiland in en dan gaan we Indiaantje spelen. Ik ben. Arendsklauw, het opperhoofd, en ik ga strijden tegen de bleekgezichten." Herman en Rudi gin gen graag mee, want ze wilden wel eens zien, hoe Arendsklauw de bleekgezichten te lijf ging. Toen ze even buiten de stad over een landweg liepen zei Rudi: „Nou Flip, veel bleekgezichten zijn er niet te zien, er zal niet erg veel te vechten zijn." Het was inderdaad heel eenzaam op de landweg, maar Flip zette een hoge borst op en zei: „Alle bleekgezichten zijn gevlucht toen ze mij zagen aankomen, alles beeft voor mij als ik op het oorlogs pad ben." Dat vonden de vriendjes maar krijgshaftig gezegd. Ze liepen verder en ineens zagen ze een weiland, waarin een stuk of tien schapen liepen. „Ha ha", zei Arendsklauw, „wat ziet mijn oog, een kudde elanden, dat bete kent vlees voor mijn wigwam, ik zal een van de elanden vangen en mijn onder danen zullen vanavond vlees eten en de heldenmoed van hun opperhoofd prijzen." Flip had veel Indianenboeken gelezen en hij wist de taal van de Indianen aar dig na te bootsen. Maar Herman zei: „Pas maar op met je elanden, het lijken wel bange schapen, maar ze kunnen wel wild worden als ze al die veren op je kop zien en dan ben je nog niet ge lukkig." Arendsklauw kent geen vrees", zei Flip, „zijn revolver zal spreken en de elanden zullen vluchten, hugh". En toen klom Arendsklauw over het hek en stapte on verschrokken naar de kudde schapen. Herman en Rudi bleven op de weg, om te kijken hoe de Indiaan het er af zou brengen. Steeds dichter kwam Flip bij de scha- (5) Onmiddellijk wendde Aram de teugel en leidde zijn paard in de richting, waar het rumoer vandaan kwam. Hij behoefde niet ver te gaan, want plot seling zag hij tussen de bomen een man weghollen en direct achter hem aan een troep vreemde krij gers, die de vluchteling vlak op de hielen zaten. „Wat heeft dat te betekenen?" mompelde Aram fronsend. „Wat hebben die kerels op mijn gebied Het was duidelijk, dat de vluchteling geen enkele kans maakte, aan zijn achtervolgers te ontkomen. De man zwaaide onder het lopen en Aram zag Nu het voorjaarszonnetje de kamers weer opvrolijkt treedt ook onbarmhar tig aan het licht dat een verfje zo hier en daar zeker niet overbodig is. Het houtwerk kan best wat hebben en dat speeltafeltje van de jongste mag er wel wat fleuriger uitzien. Dat zo overziende en in een algemene voorjaars-vernieu- wings-stemming verkerende wordt al gauw de verzuchting geslaakt: konden we alles maar eens vernieuwen. Nu kost alles vernieuwen veel geld en dat is niet voor iedereen weggelegd. Toch is het mogelijk om zonder al te veel kosten het interieur een geheel ander aanzien te ge ven door een verfje. De moderne kleuren verrichten wonderen. Ga eens te rade bij de schilder of de verf detaillist en over leg welke kleurencombinaties uw ka mers het best tot hun recht doen komen en durf eens in meer dan één kleur te schilderen, maar dan natuurlijk in verantwoorde kleurencombinaties. Willen we ons gehele huis opknappen, dan zal de vakman daaraan te pas moe ten komen. Daar de schilders het werk door de vele nieuwbouw en het onder houdswerk juist in het voorjaar nauwe lijks aankunnen, zullen vele huisvaders en -moeders bg kleine verfkarweitjes zelf de kwast of rolborstel ter hand moe ten nemen; de Nederlandse verfindustrie houdt hiermede rekening door het fabri ceren van speciale verven voor gebruik door particulieren, terwijl schilder of verfdetaillist alle voorlichting geven. pen, die, als alle schapen, zich al weer vreselijk benauwd maakten en op een kluitje bij elkaar gingen staan. Met een sierlijke zwaai trok Flip het houten mes uit de schede en hij zwaaide er mee rond. „Ik val aan", schreeuwde Arendsklauw en hij blikte nog even naar zijn vriendjes op de weg, die in spanning het avontuur volgden. Toen schrokken de schapen van die vreemde gedaante met al die wappe rende veren en zwaaiende armen en in galop gingen ze er vandoor. Maar één schaap bleef staan en dat was blijkbaar niet bang. Dat was het mannetjesschaap, de ram, die bij de kudde hoorde en dat wist Flipje niet. „Grijp hem in de klad den, Flip", schreeuwden de jongens op de weg. Maar Flip stond stil, want het stond hem niets aan dat dit schaap niet aan de haal ging. Het werd zelfs nog erger. De ram kwam langzaam naar Flip toe. „Kssssst schaap", schreeuwde de Indiaan. Maar de ram boog de kop en kwam dreigend op Arendsklauw af. Dat was te veel voor Flip. Hij draaide zich om en zo hard hij lopen kon ging Arendsklauw er vandoor. Maar de ram zette woedend de achter volging in. Wat hadden de vriendjes op de weg een schik. Daar ging de dappere Indiaan in zijn mooie pakje. „Toe maar Flip", schreeuwden ze, „lopen jongen." Dat be hoefden ze niet te zeggen, want Flipje draafde zoals, hij nog nooit van zijn leven gedraafd had, met de kwaaie ram op de hielen. En toen stond Flipje ineens voor een sloot. De sloot was niet zo erg breed, maar Flip had niet meer de tijd om het even te bekijken voor hij de sprong nam en de Indianenkleren hinderden hem ook. En toen gaf de ram Flip een duw in de rug en Arendsklauw kwam met een plof midden in de sloot terecht. Herman en Rudi lagen voorover op het landweggetje van het lachen. Moeizaam kroop Flip aan de andere kant uit de sloot, nat tot aan zijn middel. De kluiten modder hingen aan zijn Indianenpak. Aan de revolver tas wapperde een sliert waterplant. De ram keerde naar zijn schapen terug. Je zag het niet, maar die ram moet inwen dig ook gelachen hebben. Arendsklauw was verslagen en droop letterlijk, geu rend naar slootwater en woedend op zijn nog steeds lachende vriendjes. Tien mi nuten na zijn thuiskomst hing de prach tige Indianenuitrusting aan de lijn te drogen en stopte een mopperende moe der de koude Arendsklauw op zijn ver jaardag in bed om met een warme kruik weer een beetje op verhaal te komen. Er bestaan voor dit doel lakverven en muurverven. De lakverven, die worden gebruikt voor het verven van houtwerk, kunnen worden onderscheiden in lakverf met hoogglans en lakverf met zijde glans. De zijdeglans geeft een doffe in druk en is daardoor zeer geschikt voor het verven van grote vlakken zoals deu ren. Een te groot glanzend vlak zou storend werken. De muurverven worden ook geleverd in kwaliteiten die geschikt zijn om behang te verven; zg zijn dof. Hebt U zich nooit op dit terrein begeven, begin dan eens met dat speeltafeltje of een ander eenvoudig voorwerp. U zult zeker enthousiast worden. Koop nooit een te kleine of goedkope kwast en gebruik bij het verren van mu ren bg voorkeur een rolborstel. Komt het aanschaffen hiervan U te duur dan kunt U hem als regel bij de detaillist huren of in bruikleen ontvangen. Bij muurverf wordt geen grondverf gebruikt, voor een goede dekking kunt U Nieuwe Veenendaalseweg, is een be staande zandweg, die verhard kan wor den. Deze weg maakt deel uit van een rondweg, welke in het in voorbereiding zijnde plan in hoofdzaak is opgenomen als wijkverbindende weg rond Rhenen. Deze weg krijgt dus de functie alle par tiële uitbreidingsplannen van Rhenen aaneen te koppelen. In het gehele plan is hogere bebouwing gedacht langs de hoofdstraten. Als bijzondere moeilijkheid in het plan moet de Joodse begraafplaats worden ge zien, die als groenplantsoen in het stra mien werd opgenomen. WIJKCENTRUM Het wijkcentrum vormt het plein, wat ongeveer veertig meter breed is en 175 meter lang en zich hellend naar het zuiden verwijdt. Aan dit plein denkt men zich de verzorgende bedrijven voor dit gebied, dat Rhenen-hoog zou kunnen worden genoemd. Overigens biedt deze wijk plaats aan arbeiders- en midden standswoningen. Aan de noordzijde wordt ze weer beëindigd met vrijstaande woon huizen van groot formaat. Deze gordel van vrijstaande woningen heeft deze wijk gemeen met het derde deel van het ge bied, namelijk de terreinen gelegen tus sen de Hoofdstraat over het plan en het spoorwegravijn. Op dit gebied, groot 375 x 125 meter, staan vier blokken met flatbouw in vier woonlagen (en sousterrain) geprojecteerd. De zaagbebouwing van deze blokken ver toont een rytme, wat door het verschil in hoogteaanleg der blokken vanwege de helling nog geaccentueerd zal worden. Een laag openbaar gebouw is hier ge dacht, met in de buurt achtentwintig woningen voor onvolledige gezinnen en tevens een kerk met vrijstaande toren. Benoorden de Jan van Arkelweg is een driehoekig terrein, wat bebouwd kan worden met vrijstaande woningen voor de gegoede middenstand, in het karakter als zich dat thans langs het spoorweg ravijn bezuiden deze weg ook laat zien. Het plan, zoals het er nu ligt en nog aan allerlei wijzigingen onderhevig is het moet nog definitief door de ge meenteraad worden vastgesteld biedt ruimte aan ruim duizend woningen, waaronder vijf openbare gebouwen. de muur meermalen schilderen. Bij lak verf kunt U grondverf gebruiken. Waagt U zelf niet aan plamuren. Is plamuren noodzakelijk, dan kunt U beter de vak man te hulp roepen. Laat U zich goed voorlichten door de gene bij wie U de verf koopt, zowel over de kwaliteit en de kleuren welke U gaat gebruiken als over de techniek van het verven. Kiest behang in overeenstem ming met de verf. Evenals de afgelopen jaren zal de Nederlandse Fruittelers Organisatie ook dit jaar weer een bloesem-excursierit uitschrijven. Deze vierde rit zal zater dagmiddag, 27 april a.s., worden ge houden. Om 13.31 zal de eerste deel nemer starten vanaf het veilingterrein te Zetten, daarna zullen de volgenden om de minuut vertrekken. De start, evenals de pauze, wordt te Zetten gehouden. Het eindpunt is de Vereniging te Eist. De eerste groep is een rit van on geveer 42 km met gedeeltelijk een ge middelde van 21 km. De tweede groep kan zich opgeven voor de A-klasse. Deze route is iets minder eenvoudig. Zij is langer, n.l. 58 km en het ge middelde is hier 29 km. Opgaven voor deelname kunnen bij het secretariaat van de kring Rijn en Waal van de N.F.O., Tielsestraat 95 te Kesteren, telefoon K 8886-291, worden ingediend. EERSTE AARDBEIEN OP DE VEILING Het mooie zonnige weer van de laatste dagen heeft er niet alleen toe bijgedra gen, dat de bloesem van enkele vroege rassen zich sneller aan ons oog ontpopt, dan oorspronkelijk werd verwacht, doch ook op de veiling van de veilingsvereni ging „Kesteren en Omstreken" waren vrijdag de eerste symptomen van een vroeg voorjaar te aanschouwen, want op deze dag werden de eerste aardbeien aangevoerd. Voor zover ons bekend heeft elders nog geen aanvoer van deze pro- dukten plaats gehad. De aardbeien, die er bijzonder aanlokkelijk uitzagen brach ten een prijs op van 21 cent per stuk. De aardbeien werden aangevoerd door de N.V. Tuinbouwonderneming „De Ho- gewei" te Kesteren. DE LONDENSE MIST OVERWONNEN? Het Engelse woord „fog" heeft de be tekenis van mist - het Engelse woord „smoke" betekent x-ook. De combinatie van de rook der vele schoorstenen en de mist is bijzonder nadelig voor de gezond heid. Voor deze combinatie hebben de Engelse het woord „smog" uitgevonden. De meteorologische stations in de na bijheid van Londen hebben nu vastgesteld dat het gedurende de wintermaanden der laatste jaren veel minder erg is ge worden met de gevreesde „smog". De verbetering van de stook-installaties zou daaraan niet vreemd zijn. Zaterdagavond j.l. werden in de zaal aan de J. G. Sandbrinkstraat twee matige volleybalwedstrijden gespeeld, nl. WV SOS II dames en VVV Levu (Utr.) heren. De dames moesten het opnemen tegen SOS II. Het lag ongetwijfeld aan de te genstandsters, dat VVV niet tot het nor male spel kon komen. Door o.a. harde services van T. Wouda en dito smashes van M. Dijkstra werd deze wedstrijd gewonnen met de game- uitslagen van 155, 157 en 159 (30). Om negen uur begonnen de heren- ploegen van VVV en Levu de strijd. Deze wedstrijd stond op zo'n laag peil, dat men zich afvroeg of hier volleyballers of handballers aan het werk waren. En dat „handballers" sloeg op de ploeg van Levu, want van techniek had men schijn baar nog nooit gehoord. Geen wonder, dat VVV niet tot het spel van enkele weken geleden kon komen. De eerste game werd gewonnen met 156, de tweede met 152. 715, want de VVV-ploeg speelde nu zo onderschattend en onsamenhangend, dat het voor hetzelfde geld 015 had kunnen zijn. In de vierde' begon VVV weer te vol leyballen en won dan ook met 152 (3—1). A.s. zaterdag speelt het VVV-heren- team uit tegen Polina (Utrecht) en gezien de ranglijst kan VVV ook deze wedstrijd winnen, al is het dan niet zo gemakkelijk als tegen Levu. ROLSCHAATSEN GING VOOR! In 1882 - 75 jaar geleden - werd het Berlijns Philharmonisch Orkest opge richt. Het eerste concert, waarvoor de toegangskaarten 75 pfenning tot 1 mark kosten, werd 17 oktober van dat jaar gegeven ineen rolschaatsenbaan. Rolschaatsen was toen in Berlijn de grote mode. Eerst toen die rage wat was geluwd, werd de grote zaal ook In de derde won Levu verdiend met verhuurd om er een concert te geven! duidelijk, dat hij uitgeput moest zijn. Nog voordat hij zijn paard de sporen had gegeven, wankelde de vluchteling. De jonge ridder zag hem struikelen en het volgende ogenblik hadden de krijgers hem in gehaald. „Bah, wat een helden!" dacht Aram. „Met zijn drieën tegen een ongewapende boer! Daar zal ik toch moeten ingrijpen!" Een ogenblik later had hij zijn paard naderbij gedreven. De vluchteling lag nog steeds op de grond. „Genade, heer, genade!" hoorde Aram hem smeken. De langste van de drie krijgers stond over het slachtoffer heengebogen en hief juist een lange knuppel op om de weerloze man daarmee een af ranseling te geven. „We zullen u leren, schavuit!" hoonde hij. „De gravin houdt niet van dieven en landlopers!" Met kracht liet hij de stok neerdalen en de man op de grond slaakte een doordringende kreet. Doch zijn beulen schenen zich niets van zijn gekerm aan te trekken. Ook de tweede maakte zich gereed erop los te ranselen. Doch plotseling bleef zijn stok halfweg in de lucht zweven. „Halt!" donderde een stem achter hem en Aram hief be velend zijn hand op. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2