Koopjes kunt U overal vinden... BETERE WAAR is een specialiteit van DE GRUTTER vmti halvepRys De Draaikolk Veenendaal leed in Arnhem onfortuinlijke nederlaag tegen Eendracht Om het Tafeltenniskam- pioenschap van de Gelderse Vallei Selectie-elftal was „speel goed" voor vlot spelend DOVO BEDIENDE C. Hop een pakje Goudmerkcacao Scherpenzeel won met 2-0 van Renswoude trouwpartij Valleivogels verloor met 3-1 Musketiers en Scherpenzeel delen de punten U kunt het toch niet afschreeuwen Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas Volkswagen Pootaardappelen ADVERTEREN De Gruyter beknibbelt nooit op de kwaliteit. Dat geeft de huis vrouw absolute zekerheid. Elk artikel in elke prijsklasse is het allerbeste. Maar er wordt ook nooit be knibbeld aan 10°/o korting. Dat is het grote voordeel van klant zijn bij De Gruyter. Door dik en dun: en betere waar en 10°/o korting. Honderdduizenden huis vrouwen zijn daarom klant van De Gruyter. Er komen steeds meer winkels en steeds meer klanten bij. Bij elke aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen De Gruyter's cacao Goudmerk 100 gr. pak 65 ct. Roodmerk 100 gr. pak 60 ct. Blauwmerk 100 gr. pak 50 ct. Siertrommel. 500 gram 370 ct met 10°/o korting FEUILLETON De landbouwradiorubriek Weer een nederlaag voor Veenendaal. Nu was het Eendracht, dat in Arnhem een 3—1 zege op de Veense jongens boek te. Maar het gekke is, dat deze uitslag de spelverhouding helemaal niet weergeeft. Vooral in de eerste helft was Veenendaal technisch superieur. Het was dan ook geheel tegen de krachtsverhouding in, dat de thuisclub reeds voor de rust een 20 voorsprong had. Veenendaal trok steeds weer, keurigcombinerend, ten aan val, maar voor het doel was het steeds weer mis, wat echter ook voor een groot deel te wijten was aan het resoluut op treden van doelman De Knegt, die deze middag in een wel uitzonderlijke vorm stak. Bij de Veenendalers had Corry Hei kamp zich laten vervangen door Anton Muller. Een verbetering konden we hier in echter met de beste wil niet bespeuren. Doelman Van de Pol heeft niet veel moeilijk werk gehad, wat misschien maar goed was ook, want helemaal safe leek hij ons deze middag niet. Kees Henzen had het op de rechtsbuitcnplaats wel erg moeilijk, maar nochtans kwam het enige Veenendaalse doelpunt uit een van zijn keurige voorzetten. Veenendaal ging werkelijk hoopvol van start. Keurige combinaties leidden dan Zaterdag speelde Valleivogels de laatste competitiewedstrijd tegen AWEP uit Utrecht. Deze wedstrijd, die alleen van belang was voor de onderling rangschik king, was dan ook een van de slechtste, die Valleivogels in deze competitie heeft gespeeld en vooral aanvoerder B. Snitse- laar was slecht op dreef. En er was weinig over van het anders zo hard wer kende Valleivogels. Na zeven minuten spelen trapte B. Snitselaar in eigen doel (0—1). Toen even later een bal via de deklat terug stuitte, ging hij via de rug van de te ver voor megen. het doel opgestelde doelman Steinmann j weer in het doel (02). Na een half uur: r? -«r i .«.•.m. 1 wist ten slotte AWEP zelf er 03 van te tu. Vos won drie titels maken. Na de pauze was Veldhuizen ver- j vangen door B. Veenvliet. Het spelbeeld De overgangsklasse was dit jaar zeer veranderde echter weinig. Tien minuten goed bezet met 24 inschrijvingen. Hierbij voor het einde wist de veteraan Vermeu- j waren minstens tien serieuze kandidaten len voor Valleivogels de eer te redden. I voor de titel. Uit de poules wisten de vol- AWÉP had een verdiende overwinning j gende acht spelers zich in de kwartfinale behaald. te plaatsen: T. v. d. Weert (Ritac)' W. v. ook direct al tot enkele goede aanvallen, waarbij het leek of Joop Heikamp met een al succes zou hebben, toen hij een hard schot op het doel afvuurde. Doel man De Knegt kon echter de bal nog juist uit zijn doel slaan. Was er toen een Veenendaler in de buurt geweest, dan had de voor het doel heen rollende bal rustig in het net gewerkt kunnen worden. Helaas kostte dat allemaal te veel tijd om succes te hebben, Hoewel de Veenen dalers steeds in de aanval bleven, werd het toch in de tiende minuut 10 voor de gastheren, toen linksbuiten Karssen langs de te vroeg uitgelopen Van de Pol schoot. Acht minuten later werd het zelfs 20, toen de Veenendaalse achterhoede bij een snelle uitval van Eendracht, niet snel genoegreageerde en linksbinnen Kaaijk de onthutste Van de Pol verschalkte. Weer kwam Veenendaal terug, waarbij Reber- gen enkele van zijn befaamde schoten afvuurde. De Knegt gaf echter geen krimp. Nadat een kogel van Rebergen nog juist corner werd gewerkt, kreeg Joop Heikamp nog een redelijke kans, maar schoot de bal precies ln de handen van de doelman. TOCH EEN DOELPUNT Na ruim een half uur spelen kwam er eindelijk een tegenpuntje, toen Henzen, na afgemeten doorgeven van Rebergen, een goede voorzet gaf, die door Joop Hei kamp keurig benut werd (21). In de tweede helft kregen we aan vankelijk een zelfde spelbeeld te zien. Maar nu was het in de achtste minuut Gaasbeek, die een goede kans kreeg, maar hoog over schoot. Even later hielden de Veenendaal-sup- porters nog weer even de adem in, toen De Kleuver terug speelde, terwijl Van de Pol gedekt stond. Gelukkig kon de Vee nendaalse doelman, met de grootste in spanning, corner werken. Hoewel de Veenendalers alles probeerden en steeds weer keurige aanvallen opbouwden, ble ken zij toch het nodige tempo te kort te komen om door te stoten. Twaalf minu- tten voor het einde was het Aaldering, die, toen de Veenendaalse defensie bleef staan, voor vermeend buitenspel, de bal over Van de Pol heen in het doel plaatste en daarmede de stand op 3—1 bracht. In de laatste minuten kreeg Gaasbeek nog een juweel van een kans, toen hij plotseling alleen voor De Knegt kwam te staan. Hij raakte de bal echter maar half, zodat De Knegt zonder enige moeite kon ingrijpen. Zaterdag werd in „Eltheto" het tafel- tennistoernooi gehouden om het kam pioenschap van de Gelderse Vallei in de verschillende klassen. Doordat donder dagavond al enige voorronden verspeeld waren was het mogelijk enige tafels min der dan andere jaren te plaatsen. Hier door werd de speelruimte aanmerkelijk beter. Ook de verlichting was boven elke tafel uitstekend. Mede door de goede or ganisatie, welke in handen was bü de heren Hermans, Van de Pol en Blanke- stein, kan Climax terugzien op een uit stekend geslaagd toernooi. Bondsgedele- geerde was de heer K. Stappers uit Nil- DOVO speelde zaterdagmiddag op het terrein van DTS te Ede een gastwedstrijd tegen een selectieteam van de afdeling Arnhem. Reeds bij de eerste trappen was het duidelijk te zien, dat DOVO weinig tegenstand van dit selectieteam zou on dervinden. De rood-witten gingen deze match dan ook reeds spoedig als een goede oefenwedstrijd beschouwen. Het terrein van de voetbalvereniging DTS bleek wat accomodatie betreft heel goed voor deze wedstrijd geschikt te zijn. Men heeft in Ede een prima sportveld (wanneer zal DOVO dat eens krijgen?) en ook de lokaliteit om zich te kleden is voortreffelijk verzorgd. Nadat beide partijen het terrein wat hadden verkend werd het na tien minu ten spelen 10 voor DOVO, toen rechts half P. van Ojik op het middenveld een vrije trap kreeg te nemen. Snel plaatste hij de bal naar rechtsbuiten B. van de Pol die met een prachtige soloren enkele spelers passeerden om toen hard en on houdbaar in de touwen te schieten. Tien minuten later kwamen beide par tijen weer op gelijke voet, toen de de fensie van DOVO niet voldoende ingreep en de middenvoor van de tegenpartij, die overigens een aardige partij ten beste gaf, alleen voor keeper Van Hardeveld kwam en deze kansloos kon passeren. Hoewel tegen de spelverhouding, kon het selectieteam in de 26ste minuut zelfs de leiding nemen door een goed schot van rechtsbinnen Koole van DTS, ook een van de beste spelers uit dit team. Twee minuten later was het echter al weer gelijk, toen DOVO een strafschop kreeg toegewezen. B. van de Pol plaatste zich achter het leer en schoot hard in, doch de keeper stopte de bal voortreffe lijk. Het oordeel van de arbiter luidde overnemen, daar de doelverdediger niet had stilgestaan. Nu maakte B. van de Pol geen fout en keihard schoot hij in de Het zaterdagelftal van Scherpenzeel wist door een 44 gelijk spel tegen het bezoekende Musketiers weer een stapje verder van de onderste plaats te komen. Het was overigens een futloze wedstrijd en alleen G. Meerveld en F. H. de Koning toonden behoorlijke activiteit. Beide ploe gen mochten met de uitslag tevreden zijn. Nadat eerst Musketiers een voor sprong hadden genomen, wist Scherpen zeel de leiding te nemen, maar moest deze tenslotte weer afstaan. Na 22 minuten spelen was de stand 0—1 voor Musketiers en even later werd het zelfs 02. Scherpenzeel zette daarop een offensief in, maar het bracht voor de rust niet meer op dan een kogel van J. v. As tegen de paal. Na de rust bleef Scherpenzeel sterker en het was D. Co- zijnsen die met een fraai schot de stand op 12 bracht. Met een zuiver buiten spel-doelpunt vergrootte Musketiers de voorsprong. Scherpenzeel gaf het echter niet op en maakte met twee goede doel punten de stand gelijk (33). Vlastuin maakte er zelfs 43 van. Dit liet Muske tiers weer niet op zich zitten en even voor het einde werd de stand weer ge lijk (4—4. De scheidsrechter leidde cor rect. linkerbenedenhoek. Twee minuten voor het verstrijken van de eerste speelhelft wa6 het Klaas van Hall, die weer eens aan het dribbelen ging, hij was vaak weer te zelfzuchtig, en zich goed vrijspeelde. Met een hard en onhoudbaar schot vloog de bal hoog in het net (32). In de tweede helft kreeg DOVO de vrij sterke wind, die van doel tot doel stond, mee. De rood-witten waren nu heer en meester op de groene grasmat. Het ge beurde nog maar heel weinig dat het se lectieteam een goede aanval opbouwde, maar dan was het Teus van Laar, die meteen weer een tegenaanval opzette. In de eerste helft liet Van Laar, die het begrijpelijk kalm aan deed daar hij don derdagavond in het voorlopig Nederlands elftal moet spelen en zaterdag weer een zware competitiewedstrijd, nog wel eens een klein steekje vallen, doch in de tweede helft was zijn spel veel beter en viel vooral zijn goede techniek en het juiste plaatsen van de bal op. Roelie Schoeman, die wij wel de beste DOVO-speler vonden, bracht de score met een ver schot met zijn linkerbeen ge lost op 42. Dezelfde speler Hon met een goede kop bal uit een voorzet van Van de Pol de score tot 52 opvoeren en even later verrichtte hij zelfs de hat-trick, toen B. van de Pol weer eens een goede voorzet gaf (hij speelde beslist niet onaardig en vaak zelfs goed) en Roelie weer mét zijn hoofd aanwezig was om met een simpele kopbeweging de stand op 62 te brengen. Een kwartier voor het einde wist mid denvoor B. Kroesbergen met een schitte rende boogbal over de keeper de eind stand op 7—2 te brengen. Manen, Joh. v. d. Loosdrecht, M. v. Eist, E Vos (allen Climax), C. v. Dam (Ritac), Abrahams (Swift) en Nederhoed. Van Manen werd uitgeschakeld door v. d. Weert, v. d. Loosdrecht door v. Eist, v. Dam door Vos en Nederhoed door Abra hams. In de halve finales won v. Eist van de bekerhouder v. d. Weert, terwijl Vos zich door een overwinning op Abrahams eveneens in de finale plaatste. In een matige slotpartij wist Vos voor een jaar de wisselbeker in z'n bezit te krijgen. Ook in de eerste klas wist Vos door een overwinning op Van Dam de finale te be reiken, evenals Abrahams die Lugthart (RTC) een halt toeriep. Ook Abrahams was niet ia staat Vos van deze titel af te houden. Evenals Van Eist werd hij her haaldelijk verrast door de verraderlijke drop-shots van Vos. Door met J. Heikamp samen ook het dubbelspel voor zich op te eisen won de jeugdige z'n derde titel. Het wordt zo langzamerhand eentonig, maar de finale van het dames enkel ging weer tussen mej. B. Knevel (Climax) en mej. N. Tanis (VSW). Bep Knevel won ook deze keer en is nu voor de zevende maal in successie kampioene. Om ook voor de andere dames het toernooi wat aantrekkelijker te maken werd evenals bij het Ritactoernooi nog een derde prijs beschikbaar gesteld. Deze werd gewonnen door mej. Nederhoed van Climax. Het damesdubbel was voor de VSW- speelsters mej. Tanis en mej. Van Zetten, terwijl het gemengd dubbel weer voor Climax was. Mej. Knevel en P. W. v. Ma nen wonnen van mej. Tanis en N. v. Ma nen. De finales van de 2e en 3e klasse waren beiden een aangelegenheid tussen RTC uit Ede en Panter uit Veenendaal. Tweemaal zag J. Stuivenberg zich naar de 2e plaats verwezen. In de 2e klas werd C. Lugthart kampioen en in de 3e klas zijn clubgenoot J. v. Riel. De titel in de 4e klas ging naar H. Frederiks (Swift). De juniorenklasse tenslotte was zeer sterk bezet. Hiervoor was door ledermagazijn Albers een fraaie wisselbeker beschik baar gesteld. Deze finale was ook een Swift-aangelegenheid en werd gewonnen door H. v. Dijk, die in een op heel be hoorlijk peil staande wedstrijd zijn club genoot A. Jansen naar de tweede plaats verwees. Nadat door de heer Van de Pol alle spelers, speelster en organisatoren waren bedankt, werden de prijzen uitge reikt door de heer Stappers. De resultaten tenslotte. Dames Enkel. 1. mej. B. Knevel (Cli max); 2. mej. N. Tanis (VSW). Heren Enkel Overgangski. 1. E. Vos (Climax) 2. M. v. Eist (Climax). Ie klasse. 1. E. Vos; 2. A. Abrahams (Swift). 2e klasse. 1. C. Lugthart (RTC); 2. J. Stuivenberg (Panter). 3e klasse. 1. J. v. Riel (RTC); 2. J. Stui venberg. 4e klasse. 1. H. Frederiks (Swift); 2. H. v. Dijk (Swift). Junioren. H. v. Dijk; 2. A. Jansen (Swift). Dames dubbel. 1. Mej. Tanis-mej. v. Zetten (VSW); 2. mej. Vaartjes-mej. v. d. Weerdhof (Ritac). Gemengd dubbel. 1. mej. Knevel-P. W. v. Manen (Climax); 2. mej. Tanis (VSW)- N. 'v. Manen (Climax). Heren dubbel. 1. E. Vos-J. Heikamp (Climax); 2. T. v. d. Weert-J. Budding (Ritac). In een spannende, maar toch niet hoog- geheel genomen waren de Scherpenzeel- staande wedstrijd heeft het technisch beter spelende Scherpenzeel met 20 van het bezoekende Renswoude gewonnen. Het werd een forse en sportieve strijd. Scherpenzeel speelde niet zo goed als vorige week. Het plaatsen was minder. Renswoude had een invaller voor Van Raai. By Renswoude was vooral de rechtsachter Ten Brake trapvast en deze was wel het grote struikelblok voor de Scherpcnzeel-aanval. Toen men echter by Renswoude na de rust het tempo niet zo goed meer kon bijhouden en J. Renes wat meer vryheid gaf was het spoedig beslist en twee doelpunten van zyn voet waren voldoende. De prima spelende Scherpenzeel achterhoede gaf zeer weinig kansen weg. Stutvoet by Renswoude le verde weer enkele onsportieve trucjes, waarmee hy de goede sfeer vertroebelde. Na wat heen en weer getrap zette Scherpenzeel de eerste goede aanval op, doch de voorzet was te scherp. Er was echter weinig krachtsverschil. Over het aanvallen wat beter van opzet. De Rens- woude-doelman kreeg enkele gevaarlijke schoten te verwerken. Renswoude bracht het niet verder dan een kopbal en een schot over het doel. Na de rust begonnen verschillende spelers van Renswoude tekenen van ver moeidheid te vertonen. Na een kwartier spelen wist J. Renes te scoren, maar om onbegrijpelijke reden werd dit doelpunt afgekeurd. Het was echter uitstel en een volgend effectvol schot was door de doelman niet te stoppen (10). Even latei- volgde een fraai schot van J. Rootselaar, maar ook dit doelpunt werd afgekeurd. Een fraai schot van J. Renes werd nog fraaier door de Renswoude-doelman cor ner gewerkt. Toen na 28 minuten spelen J. Renes weer een kans kreeg trachtte de doelman het schot weer te stoppen, maar het was te hard en vloog via zijn lichaam in het net (20). Renswoude deed nog enkele verwoede pogingen om door de Scherpenzeel-verdediging te ko men, doch zonder resultaat. Gelukkig kan gezegd worden dat deze semi-plaatselijke ontmoeting een sportief verloop had. Wanneer U de goede hoedanigheden van Uw artikelen onder de aan dacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat De Vallei te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet gelezen, maar „gespeld"van A tot Z. In die sfeer ge nieten ook Uw adverten ties méér dan gewone belangstelling ende resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met ver reweg de grootste oplaag voor deze omgeving. Het blad dot vrijwel huis- aan-huis haar abonné's heeft. Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal BESTEL Combi, in zeer goede staat f 3600.- Telefoonweg 63 - EDE Rotterdamsche Bank N.V Kantoor VEENENDAAL heeft plaats voor een JONGSTE ze zijn er weer, de ECHTE FRIESE In ALLE soorten, klasse en maten Bijhet vanouds vertrouwde adres Achterkerkstraat 65 Veenendaal Telef. 3104 MAG GEEN GOKJE ZIJN! Volg de zekere weg. Via De Vallei bereikt U een kopend publiek, dat zijn krant leest met de inten se belangstelling waar mee streekbladen gele zen worden. mm Geldig van 10 t/m 16 april 1957 DE GRUYTER 570410 DOOR REIN VAN GELDER In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 15 april a.s., van 19.45—20 uur over de zender Hilversum II, prof. dr. A. C. Schuffelen zijn derde causerie over de betekenis van atoomenergie voor de landbouw houden. Daarna zal een reportage worden uit gezonden over het machinaal poten van aardappelen, waaraan o.m. zal worden medegewerkt door ir. P. W. Bakker Arke- ma, rijkslandbouwconsulent «voor de werktuigen in Wageningen. De uitzending zal worden besloten met een praatje van de heer Joh. de Jong, hoofd van de lagere landbouwschool te Alphen a.d. Rijn, over de voordelen van het lidmaatschap van een melkcontrole- vereniging. RUBBERPRODUKTIE EN VERBRUIK Indonesië is een van de grootste pro ducenten van rubber. Daar staat tegen over, dat het de kleinste verbruiker van dit artikel is, per hoofd van de bevolking gerekend. Zelfs landen, die zuinig moe ten zijn op hun invoer, hebben een groter verbruik. (14) Ja, die Duitse pleegzuster was wel een goed mens, geen automaat zoals zoveel van die vrouwen. Zij voelde tenminste het leed van anderen. Met dit verslag kon vader de Kruif naar Holland terug en hij bracht het over bij Jan en Hendrika met de woorden: „Het gaat best met Gerrit. Hij komt gauw terug. Allemaal de groeten van hem." Hij wilde het leed over Gerrit al leen dragen, zoals moeder het deed over Arie. Maar Gerrit is voor de Wilgenburg verloren, dat is zeker. Deze tak van het geslacht is ten dode opgeschreven. Een andere jonge loot ligt in het wiegje om tot mens te worden. Misschien komen er meer. Als de grondslag eenmaal gelegd is, gaat het vaak vanzelf. Het zou bovendien best mogelyk zijn dat Arie in de vreemde ge trouwd is en onverwacht met een heel huishouden overkomt. Grootvader, wiens verlangen naar een kleinzoon bevredigd is, begint nu weer aan Arie te denken. Hij verlangt naar hem, al kon hij hem nog maar éénmaal zien, omd^it hij wat wil goed maken. Hij zal Arie vergeving vragen, dat hij hem zo liefdeloos heeft laten gaan en de familieband zo ruw heeft doorgehakt, Het is toch ook een kind van hem. Zoals Jan nu bij Hendriks wiegje staat, zo heeft hy zelf by Arie gestaan, een fyn blond jongetje. Ja, Arie zal terugkomen! Nu wacht ook grootvader en het smart hem niet minder dan moeder indertijd. Ook hij luistert naar voetstappen en stemmen en hy doet het kinderlyk, pre cies als vroeger zijn vrouw. Het is hem aan te zien, hij lijdt er onder, dat Arie weg is en Gerrit verminkt. Zelfs de ge boorte van het tweede kind, Gozewientje, anderhalf jaar later, kan hem niet meer opvrolijken. De hele gebeurtenis gaat voor een groot deel aan hem voorbij. Neerslachtig loopt hy door het huis. Er is wat aan scherven geslagen bij hem, het is niet meer te repareren, het zal ka pot blijven. Hij is zich ervan bewust dat zijn rol is uitgespeeld op aarde. NACHT OVER DE WILGENBURG Grootvader, nauwelijks zestig jaar, stierf aan een verwaarloosd wondje. Enige maanden daarna liep ook Hen drika's levensdraad over een scherp kantje en brak. Na het tweede kind kwam de inzin king. Genadeloos greep de ziekte haar aan, na jarenlang teruggedrongen te zijn geweest, door het onmetelijke geluksge voel der jonge vrouw, de degelijke voe ding en de dagelijkse rusturen, door Jan de Kruif ingesteld en gehandhaafd met stugge onverzettelijkheid. 't Was alsof de bacteriën wraak wilden nemen op de hen zolang onthouden prooi, zo snel volgden ernstige ziekte en dood elkaar op. Jan de Kruif, verheven tot een aardse hemel, werd neergesmakt in een poel van neerslachtigheid en verdriet. Rijtuigen kwamen en mannen in het zwart om Hendrika weg te halen. Ze til den de kist op hun houders, keurig en plichtmatig. Regen stortte neer op hun glimmende zwarte jassen, de hemel was duister als het hart van Jan de Kruif. Nu kwam de vrouw van Dolf van der Heiden, die kortelings moeder was ge worden, om Gozewientje te voeden. Sien- tje stond erbij en keek vragend toe, hoe de vrouw haar jak openmaakte en het kind aan de borst legde. Ze was groter geworden, de school had al enige invloed op haar uitgeoefend, maar ze was nog zo geheel een kind dat, evenals een dier, alles met verbaasde ogen beziet. Alles wat vreemd is. Hier zag ze vrouw Van der Heiden met Gozewientje en het aangrijpende daarvan drong niet tot haar door. De vrouw voelde het zoveel temeer, ze had zelf twee kinderen. Ze trok Sientje met de vrye hand naar zich toe, zoals ook Hendrika zo vaak gedaan had. Beide meisjes, Sientje en Gozewientje, arm en rfjk, ondergingen hetzelfde lot, dacht ze. Beiden hadden geen moeder meer, maar vrouw Van der Heiden vergat, dat Sien tje ook geen vader meer had en met Hendrika de tweede moeder had verlo ren. „Je moet maar heel lief zijn voor De Kruif, Sientje", zei ze. „Je bent nou ze ven jaar, je wordt al een groot meisje. En je moet maar veel met Hendrik spe len en het kleine meisje dat ik hier heb. Je moet maar een beetje moedertje zijn over die twee kinderen. Dat wil je wel, hè Sientje?" „Jawel, vrouw Van der Heide, dat zal ik wel doen. Komt juffrouw, moeder De Kruif nou niet meer terug? Is ze naar grootvader?" „Ja Sientje", antwoordde de vrouw, terwijl ze de zuigeling aan haar andere borst legde. Ze streelde het meisje over de haren. Het drukte zich tegen haar aan, in een onbestemd veilig vertrouwen. Allemaal kinderen op de Wilgenburg, en geen een van hen kon op eigen benen staan: Hendrik, Gozewientje en Sientje. Nog hulpelozer dan een kind was Ger rit, die in een ziekenwagen, kort na Hen drika's dood, als een postpakket werd afgeleverd. Stevig verpakt in dikke wol len dekens, werd hij op een draagbaar door twee Duitse verplegers naar binnen gedragen en op een gereedstaand bed in een der kamers neergelegd. Eige raadgevingen en een brief voor Jan van de dokter, een handdruk en de beste wensen voor Gerrit lieten ze ach ter. De rekening, de allerlaatste reke ning zou nog volgen. Jan stelde er geen belang in hoe hoog dit bedrag weer we zen zou. Het betekende niets in vergelij king met het menselyk wrak dat daar was neergelegd. Verlamde benen, ge krenkte hersenen, een scheefgetrokken mond, daar tussenin was Gerrit, zijn oudste broer. Gaaf en fors was hij naar het schip gegaan, de trots van vader en moederzó kwam hij terug. Jan be stierf het haast van ontzetting, Ad en Dolf, die hem kwamen begroeten, traden verschrikt terug, vrouw Van der Heiden gaf een luide schreeuw. De dienstboden werden op een afstand gehouden om hen niet te ontstellen. Maar Sientje die tegen het verbod in, tussen de mannen was doorgekropen, trad onbevangen op Gerrit, die ze nooit gezien had, toe. Ze pakte zijn dorre hand en wreef zacht over de pols. Ze aaide hem over het hoofd en sprak hem zachtjes toe: „Och, arme man, ben je ziek? Niks erg, hoor. Ik zal wel op je passen, tot je weer beter bent.Ik heb Hendrik ook en Gozewientje. nou. dan zijn we lekker met z'n vieren." Gerrit wendde even het hoofd om naar hot kind. In zijn blik scheen iets van be grijpen. Jan trok Sientje weg, hij kon het niet langer aanzien. Nu vier kinderen op de Wilgenburg die bijstand nodig hadden. Hijzelf was het vyfde, het meest hulpeloze in deze maan den. Vader zei altijd, dat er niets gebeur de zonder God's wil. Jan de Kruif dacht daaraan haast iedere dag. Maar als d i t dan de wil van God was, vader en Hendrika kort na elkaar dood, Gerrit als een wrak teruggekomen dan zal hij eeuwen moeten leven om die wil te doorgronden. Het denken viel hem zwaar. Hy zag alles donker in. Soms verzonk hij in een afgrond van slaap, die hem niet ver kwikte en waaruit hij ontwaakte met een gevoel alsof zware wielen over hem heen waren gegaan. Wat betekenden de ze offers? Heeft God geen andere mid delen om Zijn doel te bereiken dan deze, die zo scherp en smartelijk troffen? Die alle hoop op een betere toekomst verlo ren deden gaan, alle werklust en energie doodden? Het ging de spanwijdte van zijn begrip ver te boven en zijn moede loosheid grensde aan een hevig verlan gen naar de dood. De zon had geen glans meer, ze was dof als een stervend nacht licht. Alles was duister en troebel. En toch ging er opnieuw een lichtje branden. Het werd ontstoken zonder dat hij het jonge schijnsel had opgemerkt. Een glimp ervan ving hij op, toen hij met het hoofd in de handen bij zijn twee jonge kinderen zat. Buiten gierde de wind door de kale bomen. De winter lag op de velden met ys en sneeuw, de na tuur was grimmig en dreigend. Een stemmetje, helder en vol warmte kwam aan zijn oor; „Vader, vrouw Van der Heide heeft gezegd, dat ik moeder ben van de kleine kinderen en dan mag ik je toch wel een handje geven?" „Sientje... jy?" kan hij er uitbrengen. „Ik kan best moeder zyn, dan laat ik de pop maar liggen. Naar de geit ga ik niet meer naar toe, daar moet schele Teunis zelf maar voor zorgen. Ik heb nou de handen vol. Vind je dat zelf ook niet, vader?" Hij hief zijn hoofd op. Kleine troosten de handen streelden zijn arm. Een warm gezichtje raakte zijn wang, streek voor zichtig over de baardhaartjes. Hij zette haar op zijn knie. Vertrouwelijk vleide ze zich tegen hem aan. Hij kuste haar zo onstuimig, dat ze zich plotseling loswerk te, pynlyk getroffen door het steken der stoppels. God, ja, die kleine Sientje Brink! Zonder enig bezit was ze achter gebleven, een verschoppeling zonder weermiddelen. En toch was ze altijd vro lijk, hoewel op dit ogenblik een ernstige trek om haar mond, het gezichtje ouder maakte dan het was. Hij zei: „Dat is goed, Sientje, dan ben jij het kleine moe dertje hier in huis over ons allemaal." „Over jou ook, vader?" „Ja, Sientje, ook over mij." „Dan ben ik wel tevreden, vader," zei ze, „Kom maar hier jongen, dan kryg je een kusje van je moeder en dan moet je de hele dag zoet oppassen, hoor." Ze voegde de daad by het woord, het was voor Jan de Kruif als balsem op een schrijnende wond. Jawel, het was een klein lichtje. Hij had het ontdekt op de morgen toen hij haar wilde wegsturen. De nabijheid van het kind scheen de zwaarte van zijn geest te verlichten. Hy dacht, wat bezit ik toch nog veel. Zij heeft niets. Wij hebben haar in de kleertjes gestoken, om dat haar Rotterdamse familie niets van zich liet horen. Die rekende er zeker op dat een ander zich wel over het kind ont fermen zou. En wat heeft ze ons rijke- lyk beloond met haar opgeruimd karak ter! Wat heeft ze Hendrika een aantal gelukkige uren bezorgd! (Wordt vervolgd!.

De Vallei | 1957 | | pagina 4