Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Bezoek van nationaal muziek korps Leger des heils Nieuwe bestemming voorjhet trotse kasteel Amerongen Wist U.... Nieuws uit de omgeving BEHANG 1957 Fa. F. TAK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? RHENEN ELST LIENHEN Vereniging dierenbescherming Scherpenzeel Renswoude en Woudenberg opgericht 31e jaargang VRIJDAG 12 APRIL 1957 No. 30 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Veenendaler in Zeist dodelijk verongelukt Grondruiling t.b.v. toekomstig raadhuisplein Gemeente verhoogt bank- crediet tot drie miljoen „Contact met mensen" De Palmpaasop tocht Rij wielenmisère Vuilnisafhaaldienst en de Paasdagen AGENDA Hij is 10,- waard! 1 AD 120161 Verdere sanering van Rhenens binnenstad Filmvertoning voor Elsterse schooljeugd Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Marktberichten SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF 25 kleuren Geeft niet af Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bR de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Naar wij vernemen zal bovengenoemd muziekkorps op zaterdag 27 april en zon dag 28 april een bezoek brengen aan Vee nendaal. Het korps zal 's zaterdagsmid dags officieel worden welkom geheten door burgemeester en wethouders, in de raadszaal, na tevoren, te 4.30 uur n.m., een muzikale rondgang langs de Hoofd straat en een gedeelte van de Kerkewijk te hebben gemaakt, waarbij het zal wor den geëscorteerd, door de korpsen „Cae- cilia" en „D.S." 's Avonds zal het Nat. Muziekkorps een uitvoering geven in het verenigingsgebouw „Sola Fide". Een comitee ter aanbeveling van dit bezoek werd gevormd uit enkele voor- Gisterochtend is de Veenendaler W. Bos (25) ongehuwd en wonende aan de Mid- delbuurtseweg alhier, tijdens werkzaam heden aan een weg te Zeist dodelijk ver ongelukt. B. kreeg een hevige klap van de bak van een dragline en overleed vrijwel ter stond ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd heden door de Zeister politie vrij gegeven en naar Veenendaal overge bracht. Ter verkrijging van grond, benodigd voor de aanleg van te toekomstig raad huisplein heeft het college van b. en w. de raad voorgesteld te besluiten tot het ruilen van grond, gelegen achter garage R. Vonk, in eigendom van mevrouw V.- van R. alhier tegen een perceel grond aan de Industrielaan. De gemeente komt hierdoor in bezit van het laatste sluk grond dat nog voor het raadhuisplein nodig was. In verband met de huidige schaarste op de kapitaalmarkt (lang geld) heeft het gemeentebestuur de financieringsplannen voor de in uitvoering zijnde en nog uit te voeren openbare werken moeten herzien en heeft men nu zijn toevlucht gezocht tot de geldmarkt en de raad voorgesteld het crediet in rekening-courant met de Bank voor Nederlandse gemeenten te verhogen van 500.000 tot 3 miljoen gulden. TENTOONSTELLING EN OPENBARE LESSEN TECHNISCHE SCHOOL Woensdag 17 apxü ü.s. zal door de Christelijke Technische School „Talma- school" openbare les worden gegeven van 1416 uur en van 1921 uur. Belangstellenden en in het bijzonder ouders van schoolgaande kinderen zijn hierbij welkom. De lessen worden gege ven in de schoolgebouwen: Hoofdstraat 114, Kerkewijk 69 en Industrielaan. Tevens is in deze gebouwen een ten toonstelling ingericht, waardoor men een duidelijk beeld krijgt van de vorming van toekomstige technici en hun verdere stu diemogelijkheden. Voor de afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt op don derdag 18 april a.s. in gebouw ,,'t Tref punt" te spreken dr. B. Chr. Hamer, psychiater-adviseur van het bestuur der provincie Gelderland te Arnhem. Dr. Hamer zal hierbij een causerie houden met als titel „Contact met men sen''. dat het vanaf a.s. dinsdag bij poli tieverordening verboden is rijwielen tij dens de markturen over het marktplein te voeren? dat de marktbezoekers hun rijwie len dus buiten de witte streep langs hotel „De Korenbeurs" omhoog kunnen rijden naar de rijwielrekken naast de kerk? dat de deze week op de Kerkewijk aangebrachte strepen voor rijbaanschei ding en oversteekplaats voor voetgangers de verkeersveiligheid hier weer belang rijk hebben verbeterd? dat de markt dinsdag weer tot in alle hoeken met kramen en standwerkers was bezet? dat, als het zo door gaat, de toch belangrijk vergrote Markt nog weer te klein zal zijn om aan alle aanvragen van kooplieden van buiten te voldoen? dat men bij het zoeken naar ruimte nu ook al zover gegaan is daar het stenen hek rond de Wilhelminaboom af te bre ken en te doen vervangen door een klein hekje, deze boom eigenlijk onwaardig? dat het op de ruimte naast de kerk, waar voorheen de pastorie stand, dinsdag echt voorjaar was door een uitzonderlijk grote aanvoer van bloemen en bloeiende planten? dat mevrouw H. de Korver, verlos kundige alhier, in de nacht van zaterdag op zondag j.l. voor de 5000ste keer een baby ter wereld hielp brengen? dat het hier het vierde kind gold van het echtpaar De Moes in de dr. Co- lijnstraat? aanstaande plaatsgenoten, wier namen wij hieronder laten volgen: A. Bakker, burgemeester, wethouder Van Kuyk, wethouder De Ruiter, D. Blankespoor, secretaris, ds. J. Overduin, Geref. pred., Ds. D. van Enk, Geref. pred., Dr. J. G. Thoomes, hoofd der school, C. P. Engel, arts, W. Remme, arts, J. H. Kets, arts, P. W. Maris, notaris, T. v. d. Wal, voorz. NPB-afd. Voor de goede orde wordt nog mede gedeeld, dat zaterdagmiddag de Palm- paasoptocht wordt gehouden, welke om half vier van de Eierhal vertrekt. De deelnemende kinderen moeten met hun palmpaas of haantje pik om 3 uur in de eierhal zijn. De kinderen uit Zuid kunnen zich ach ter de muziek van „Caecilia" aansluiten. Dit korps vertrekt om kwart voor drie vanaf het Slot. de Bruïneplein naar de Eierhal. De route van de palmpaasoptocht is: Kostverloren - Zandstraat - Hoogstraat - Zwaaiplein - Hoogstraat - Hoofdstraat - J. G. Sandbrinkstraat. JONGEN DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN De 13-jarige J. van Stuyvenberg uit Scherpenzeel werd gistermiddag op de Kerkewijk ter hoogte van hotel „De Ko renbeurs" aangereden door een vracht auto, bestuurd door Sch. uit Uithoorn. De jongen moest met inwendige kneu zingen onder behandeling worden gesteld van dr. Remme. Het rijwiel van het slachtoffer werd gereel vernield. BOTSING VAN TWEE AUTO'S Gistermorgen had op de Dijkstraat een aanrijding plaats tussen een personen auto en een auto van Van Gend en Loos, die bij het keren met elkaar in aanraking kwamen. Beide wagens liepen flinke schade op. De Veenendalers zijn achteloos op hun rijwielen. Niet minder dan acht rijwielen werden deze week 's nachts door de po litie onbeheerd aangetroffen, zodat er nu in totaal 10 vondelingen op het bureau zijn. Verder worden er nog een aantal rijwielen door ingezetenen vermist, waar van het niet zeker is of ze ontvremd zijn. Enige maanden geleden b.v. werd aan gifte gedaan van diefstal van een rijwiel dat al maanden lang bij een garage aan de kant van de gemeente had gestaan. PENSIOEN-AANGELEGENHEDEN Dinsdag 7 mei a.s. om 3 uur 's middags zal in een der zalen van hotel „De Koren beurs" een vergadering worden gehou den van de Bond van gepensioneerden, afdeling Veenendaal. Als spreker zal optreden het hoofdbe stuurslid de heer Groen. Onderwerp: pensioen-aangelegenheden. In verband met Goede Vrijdag en Paas maandag zal het afhalen van huisvuil als volgt geschieden: in plaats van op vrijdag 19 april 1957 op donderdag 18 april; in plaats van op maandag 22 april op dinsdag 23 april. De overige afhaaldiensten blijven on gewijzigd. GESLAAGD Aan de Katholieke school voor maat schappelijk werk te Amsterdam slaagde mej. A. M. Welkzijn alhier voor het exa men maatschappelijk werkster. VEENENDAAL Zaterdag, 13 april, 3.30 uur, vertrek Eierhal Palmpaasoptocht. Maandag II 15 april, Tijd. raadszaal, 7.30 uur, I| openbare verg. gemeenteraad. Don- il derdag 18 april, ,,'t Trefpunt", verg. II NCVB, spr. dr. B. C. Hamer; onder- ff werp „Contact met menten". Luxor theater vrijdag t.m. maandag „Alle U hens aan dek", dinsdag t.m. donder ss dag „Moordend lood". II RHENEN s| Zondag 14 april, Cunerakerk, 3 uur, intrede ds. J. Dijkstra. Dinsdag 16 5 april, Eigen Gebouw, 8 uur, verg. |i Rhenense Bestuurdersbond. BIO Eigen Gebouw, zaterdagavond en 5= H zondagmiddag „Rock around the clock", zondag en maandagavond g „Het meisje van de rivier". AMERONGEN Zaterdag 13 april Bonte avond „De Woudlopers". WOUDENBERG Van heden, vrijdag 12 april t.m. za terdag 13 april Winkelweek. 30-JARIG JUBILEUM Maandag 15 april a.s. zal het dertig jaai geleden zijn dat de heer Joh. Budding. Julianastraat 33 alhier, in dienst kwam bij de firma E. H. Hootsen in de Hoofd straat. HUIZE „CHIC" OPENDE Alleen de naam zegt ons eigenlijk al voldoende omtrent het speciale karaktei van de gisteren door de heer K. Visser aan de Patrimoniumlaan geopende zaak- in parfumerieën en byouterieën. En ze ker ook dat het hier gaat om iets nieuws voor Veenendaal, nl. een speciaalzaak op dit gebied. Uiteraard zal huize „Chic" het meest belangstelling bij de dames hebben, maar onder de zeer velen die gisteren meteen al een kijkje kwamen nemen, was ook het aantal heren dat zijn nieuwsgierigheid niet kon bedwingen niet te verwaarlozen. Dat er behoefte bestaat aan deze zaak bleek wel uit de grote verkoop op de eer ste dag. Verder was de bewondering voor wat de heer Visser en diens echtgenote van de winkel hebben weten te maken alge meen. Zij zijn er dan ook werkelijk in geslaagd alles even aantrekkelijk in te richten. En waar de winkel, qua branche en door de grote schittering van de vele fraaie, glanzende en glimmende voor werpen anders zou doen verwachten, is de gezelligheid en frisse intimiteit hier opvallend. Het geheel moet, zeker op de dames, een grote aantrekkingskracht uit oefenen. Wie hier eenmaal is geweest zal er stellig graag terug komen, alleen al om van de prettige sfeer te genieten. Een opsomming geven van de aanwezige arti kelen is bijkans onmogelijk, zo groot is het aantal soorten en de verscheidenheid. En dan te weten dat alles een eigen pas sende en kennelijk met zeer veel smaak opgemaakte plaats gekregen heeft. Het geheel is zeker een bijzonder compliment waard en betekent weer een belangrijke aanwinst voor de al maar groeiende win kelstand van de Patrimoniumlaan. De Vallei-riks van de vorige keer werd uitggevcn bjj de fa. Van Erk, Patrimoniumlaan te Veenendaal, maar niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer gestegen met 2,50 en deze is nu dus 10,geworden. Het num mer van de riks, welke dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is weer een riks met een rood nummer. K\jkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode num mer 1 AD 120161. Indien u deze voor a.s. donderdag, 12 uur aan het bu- reua van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderpremie, welke thans dus ƒ7,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. EMMABLOEMCOLLECTE IN RHENEN. ELST EN ACHTERBERG De jaarlijkse Emmabloemcollecte voor de tuberculosebestrijding zal dit jaar in Rhenen, Eist en Achterberg worden ge houden in de periode van 13 tot 20 april. De opbrengst komt ten goede aan de bestrijding van de ziekte in de ge meente. Een reden temeer om een extra gift af te staan. A.N.B. RHENEN GAF FILMAVOND De filmvoorstelling, 's middags ge organiseerd door de afdeling Rhenen van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, in „Eigen gebouw", werd door veel kin deren bezocht. De zaal was geheel uit verkocht en we mogen wel aannemen, dat de jeugd genoten heeft van de filmpjes, die gedraaid werden door Ab van de filmdienst van de A.N.B. De films, die werden gedraaid, wa ren bijzonder goed gekozen. In het kader van de sanering van Rhe nens binnenstad zijn al verschillende ter reinen en panden aangekocht. Thans ko men burgemeester en wethouders met een nieuw voorstel, namelijk om ook het pand Kerkstraat 15, ter grootte van 61 m2 aan te kopen voor de prijs van 4000, Wanneer het terrein tussen de Kerk straat en Rijnstraat geheel in handen is van de gemeente, kan daar een behoor lijke nieuwe bebouwing worden ontwor pen, aansluitende aan de ene kant bij de brandweercentrale en aan de andere zijde bij het voormalige raadhuis op de Markt. Op 27 februari j.l. was het 5 jaar ge leden dat de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid- Oost Utrecht" werd opgericht. Ter gelegenheid van het eerste lustrum bood een der leden, de heer B. Drost, de vereniging een gratis filmvoorstelling aan. Besloten werd ook de Elsterse schoolkinderen daarvan te laten profi teren en op dinsdagmiddag, 16 april a.s. om 4.15 uur zal de heer Visser, Hoofd inspecteur van de Vereniging tot Dieren bescherming, een viertal films voor de jeugd vertonen. Deze films zijn van een leerzame strekking en gericht op het doel liefde en eerbied te wekken voor plant en dier. De titels „Ouderzorg onder de vogels" en „Vogel en plant in stad en land" spreken voor zichzelf. Daarom ouders, stel de kinderen in de gelegen heid deze filmvoorstelling bij te wonen. Ook uw kind is hartelijk' welkom! De voorstelling vindt plaats in de jeugdherberg „De Eikelkamp", waar men voor dit doel belangeloos ruimte beschik baar stelt. 's Avonds vindt de filnivoorstelling voor de leden plaats, in hotel Stuijvenberg. Aanvang 8 uur. Volwassenen met belang stelling voor het werk der Vereniging zijn hartelijk welkom. TEGEN BOOM GEREDEN Woensdagmorgen om 7 uur is een vrachtwagen van de wed. Van Kessel, be stuurd door J. v. K. uit Veenendaal, bij hotel „Stuijvenberg" tegen een boom ge reden. K. die van de richting Veenendaal kwam, nam de bocht naar Rhenen, merkte dat zijn remmen weigerden, vloog de bocht uit en ramde de boom voor het elektriciteitshuisje. De klap was zo hevig dat de dikke ahorn finaal afknapte. De bestuurder en twee lifters werden slechts licht gewond en konden naar huis wor den vervoerd. Verleden week gebeurde op dezelfde plaats een soortgelijk ongeluk. BROMFIETSER BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN Bij het oversteken is de 62-jarige slo per K. T. uit Veenendaal woensdagmor gen om 8 uur bij de Veerweg te Eist in botsing gekomen met een auto. T. kwam met de schrik vrij. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Prinses Margriet, het petekind van de Koopvaardy, heeft in Rotterdam het Koopvaardümonumentonthuld, ver vaardigd door de Italiaans-Nederlandse beeldhouwer Carasso, ter herdenking van de gevallen koopvaardyiieden tij dens de tweede wereldoorlog. «««'j p Op 12 februari 1673 kwam de Franse officier La Fosse met twaalf ruiters naar Kasteel Amerongen. H(j verschafte zich toegang tot het slot, joeg de bewoners naar buiten, stopte het hele gebouw vol hooi en Het het daarna over aan het vuur. Er wordt gezegd, dat een van de ruiters een hondje, dat op het laatste ogenblik naar het brandende kasteel kwam rennen, naar binnen gooide, zodat het dier in de vuurzee omkwam. FINANCIEN BLIJVEN GROOTSTE PROBLEMEN Op een dag in het jaar 1956 reed in de omgeving van de Rijn een grote vracht wagen. Achter het stuur zat een man. Onder de arm had hij een hondje ge kneld. Een eindje van de brug smeet hij de arme viervoeter de cabine uit. Jan kend kwam de hond op de weg terecht, krabbelde overeind, sprong in de Rijn en trachtte zwemmend de overkant en de baas te bereiken. Het eerste lukte, het laatste natuurlijk niet. Aan de overkant stond geen Franse officier, maar een jongen, die het dier opnam en het naar kasteel Amerongen bracht, waar even min een officier stond. Het was mevrouw E. von Ilsemann, geboren gravin van Al- denburg Bentinck, die voor de zoveelste maal bewees zich het lot van zwerf dieren aan te trekken. Tussen 1673 en 1956 liggen bijna drie eeuwen. Veel heeft de mensheid geleerd, veel is wellicht beter geworden, maar de houding van de mens ten opzichte van het dier laat nog schrikbarend veel te wensen over. Het geval van de vracht wagen is historisch. Tientallen andere gevallen zouden aangehaald kunnen wor den. Mevrouw Von Ilsemann, die op het kasteel Amerongen woont, weet er van te vertellen. Vaak gebeurt het, dat mensen hun hond achterlaten in het bos, vastge bonden aan een boom. Het probleem van WEER GEVAL VAN ROODVONK Er is weer een geval van roodvonk ge constateerd. Thans bij een 5-jarig kind van de fam. Van V. aan de Groenestraat te Lienden. De nodige voorzorgsmaat regelen ter voorkoming van uitbreiding der ziekte zijn genomen. VOORJAARSVEEMARKT Op de tweede voorjaarsmarkt waren donderdag 56 pinken aangevoerd. Ze werden duur verhandeld en veel van het aangevoerde werd verkocht. De prijzen varieerden van 475,tot 675,per stuk. de zwerfdieren is zo groot, dat er dras tische maatregelen moeten worden ge nomen om tot een oplossing te komen. Och ja, mevrouw Von Ilsemann, die zich het lot van de dieren al jaren aan trekt, heeft veel gedaan, maar wat kon zij alleen uitrichten? Incidentele gevallen werden geholpen; het probleem bleef, in al zijn omvang. Doch nu is er het nationaal dierenpark voor zwerfdieren. Blijft de vraag wat mevrouw Von Ilsemann, kasteel Ame rongen en het dierenpark voor zwerf dieren met elkaar te maken hebben. UIT WRAAK Laten we even terugkeren naar 1673, toen La Fosse het kasteel verwoestte uit wraak voor de geleden nederlaag. De eigenaar, Godaerd Adriaen baron van Reede, was niet voor een gering deel schuld van deze nederlaag. Hij was een diplomaat van betekenis en een missie naar Brandenburg bezorgde hem buiten landse hulp tegen de Fransen en daar mee de overwinning op La Fosse. De terugkeer »van Godaerd Adriaen werd nauwelijks vergald door de brand. Hij kreeg een flinke schadeloosstelling en begon daarna op de oude fundamenten van het kasteel een nieuw slot te bouwen, Dinsdagavond vond in hotel „De Hertog van Gelre" de oprichtingsvergadering plaats van de afdeling „De Gelderse Vallei", omvattende de gemeenten Wou denberg, Scherpenzeel en Renswoude, van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren. Het openingswoord werd gesproken door de heer J. J. E. W. Borgerink Fenema, die er op wees, dat dierenbescherming geen studievak aana de Nederlandse universiteit is, maar be slist wel een leergang aan de universiteit van het leven. Spreker zette vervolgens uiteen, wat nodig is om een goede die renbeschermer te zijn, nl. eerbied voor het leven, liefde tot het dier, begrip voor de nood van het dier, opofferingsgezind heid, en enig idee van de meest elemen taire begrippen van opvoedkunde. Spre ker wees er op, dat er gestreefd wordt naar een afdeling voor de gehele Gelder se Vallei met als hoofddoel het stichten van een asyl. De bestuursfunkties werden hierna als volgt'verdeeld: voorzitter dhr. J. J. E. W. Borgerink Fenema. Scherpenzeel; vice- voorzitter de heer H. Schoolderma, Rens woude; secretaresse mevrouw G. F. An- derson-Jaringsma, Woudenberg; 2e secre taresse mevrouw D. G. Nieuwenhuizen- Mojet. Scherpenzeel; penningmeesteresse mej. H. van Raai, Renswoude; 2e pen ningmeesteresse mej. G. v. Ginkel, Rens- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen YVoningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 woude en adviserende leden mevrouw W. de Waard, Woudenberg en de heer G. H. Stotijn, Scherpenzeel. PLATTELANDSVROUWEN BEHANDELDEN ZUIVELPRODUKTIE Woensdagavond hield de afdeling Scherpenzeel van de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen de maandelijkse vergadering in „Marktzicht" onder presi dentschap van mevrouw Zwaan. In haar openingswoord heette zij speciaal wel kom een aantal nieuwe leden en de heer J. L. de Vries, die namens de bond van kaasproducenten een lezing met film hield. Hierna bracht mevrouw Dijkstra verslag uit van de provinciale jaarver gadering. Besloten werd dit jaar een ex cursie te maken naar het oosten van het land en als voorlopige datum werd vast gesteld dinsdag 28 mei. Het voorstel, een bloemencorso te bezoeken, zal nog nader worden bezien. Hierna kreeg de heer de Vries het woord, die begon met de dames een stukje kaas te laten proeven. Spre ker gaf met enkele interessante cijfers weer, wat er op het gebied van zuivel in Nederland omgaat. Per hoofd der bevol king wordt jaarlijks 206 liter consump- tiemelk, 3 kg roomboter en 6 kg kaas ge bruikt, hetgeen in vergelijking met an dere landen beslist te weinig is. Onge veer de helft van de Nederlandse melk- produktie wordt in verschillende vormen geëxporteerd, waarvan Duitslan wel het leeuwenaandeel voor zijn rekening neemt. Garantie op melkprijzen en een goed geleide controle hebben Nederland een goede naam op de wereld verschaft, maar men vindt met name voor de boter te weinig afzet door de beschermende rechten in het buitenland. De heer De Vries gaf vervolgens een overzicht van de bereidingswijze van verschillende melkprodukten, als gecondenseerde melk, boter en melkpoeder. Het kasteel Amerongen, dat in de 17e eeuw werd gebouwd. Het is een van de mooiste kastelen in Nederland. maar nu een slot volgens de heersende smaak. De architect is niet bekend, maar zon der twijfel is hij afkomstig uit de school van Jacob van Campen en Pieter Post. Van buiten een wat kleurloos, strak, maar imposant gebouw van drie verdie pingen en een onderhuis. Een dubbele brug gaf toegang tot het inwendige van het kasteel, waarin Godeard Adriaen en de na hem komen- (Zie verder pagina 2.) Voor een overtreding van de arbeids wet werd de 58-jarige krantenbezorger de N. uit Doorwerth in overeenstemming met de eis veroordeeld tot 15,— boete of 6 dagen hechtenis. Met hetzelfde bedrag had verdachte kunnen schikken. Maar ook nu legde de N. zich niet bij de be slissing neer en hoopt „hogerop" meer recht te kunnen vinden. Verdachte bleek als krantenbezorger een jongen van de leerplichtige leeftijd in dienst te hebben gehad, toen de vakantie reeds voorbij was. Dit gaf verdachte na enig heen en weer praten wel toe. Hij gaf echter niet toe hiermede de arbeidswet te hebben overtreden, waarvan de geest onmogelijk in zijn geval van toepassing was: de N. had de bewuste jongen, die uit een arm gezin was, willen helpen en was over tuigd goed gehandeld te hebben. „Als u dit gezin werkelijk had willen helpen, had u dit ook kunnen doen door bijv. zonder tegenprestaties financiële steun te verlenen", merkte mr. Pfeil op. De offi cier meende dat rechtsgeleerden nog al tijd competent genoeg zijn om de arbeids wet te kunnen interpreteren. Hij ver klaarde, dat voortaan bij overtreding van deze wet de puntjes op de i's gezet zullen worden; dat betekent o.m. dat men na twee overtredingen tot een hechtenis- straf zal worden veroordeeld. Het plei dooi van de krantenbezorger voor zijn zaak enigszins omslachtig kwam neer op het aanstippen van zijn goede bedoelingen, waarbij niemand geschaad werd. Mr. Van den Brandt sprak ook niet tegen dat hier geen zwaar vergrijp was gepleegd, maar was van oordeel, dat ook hier de wet gehandhaafd moest worden. Geen vrijspraak, maar schuldigverkla ring zonder toepassing van straf was het vonnis, dat mr. A. C. van den Brandt wees in de zaak tegen de 63-jarige van L. uit Velp, directeur van een conservenfabriek. Eén van de chauffeurs van de fabriek was op 1 december van het vorig jaar aangehouden in Rhenen, omdat zijn auto niet was voorzien van een geldig ken tekenbewijs. De directeur had afgezien van een schikking, omdat hij zich wilde beroepen op een uitspraak van de Rijks dienst voor het wegverkeer. De wagens van de fabriek konden toentertijd geen ogenblik gemist worden en daarom had de directeur uitstel voor het verschijnen van een keuring aangevraagd. Dit was hem door de Rijksdienst verleend en men had hem daarbij toegezegd, dat hij nog twee maanden langer met oude nummer borden kon rijden. In zijn requisitoir merkte mr. Pfeil op, dat verdachte for meel schuldig was. De regeling ten aan zien van de invoering van nieuw ken tekenbewijzen voor auto's was echter in de praktijk stroef verlopen. De officier accepteerde het verweer van van L., die inderdaad consciëntieus te werk was ge gaan om de zaak in orde te krijgen. Ook hij meende alleen een formele schuld te kunnen eisen. De 72-jarige H. uit Rhenen stond te recht, omdat de voorrem van zijn brom fiets bij controle ondeugdelijk was ge bleken. Op de vraag van mr. Van den Brandt, waarom hij deze zaak niet met een bedrag van 10,had willen schik ken, antwoordde verdachte: „Ik ben koopman; ik heb met praten altijd wat kunnen verdienen." Hij verpraatte zich echter toen hij zei dat dit zijn tweede overtreding voor hetzelfde geval was, wat het college achter de groene tafel tot op dat moment niet bekend was. Voorts ver telde hij dat een voorrem maar heel zel den nodig is op de bromfiets, al schrijft de wet dit dan wel voor, en schetste hij de moeite, die hij herhaaldelijk had ge daan om deze handrem goed te laten functioneren. In zijn requisitoir gaf mr. Pfeil te kennen, evenals verdachte het met praten te moeten verdienen. Van het verpraten van verdachte wilde hij geen misbruik maken; wel wees hij op de tegenstrijdigheid in de bewering van de koopman, nl. dat waar H. beweerde ver scheidene malen moeite te hebben ge daan zijn remmen goed in orde te laten maken, dit toch wel door het gebruik er van noodzakelijk was. Een gebruik dat vaker voorkwam, dat H. had willen sug gereren .Verdachte had hier maar weinig van terug en vond de boete alleen wat hoog. Zo werd H. dus, overeenkomstig de eis, toch veroordeeld tot een geldboete van 10, -B- 15,boete of 6 dagen hoorden beide verdachten, de 35-jarige Velox-chauffeur P. uit Slijk Ewijk en de 33-jarige W., zonder beroep, uit Wageningen tegen zich eisen. P. was ten laste gelegd geen voor rang te hebben verleend en W. had niet voldoende rechts gehouden op de weg. Door beider toedoen waren de verdach ten de oorzaak van een botsing tussen een autobus en een vrachtwagen op een T-kruising nabij Randwijk. P. gaf de moeilijk overzichtelijke situatie ter plaat se aan, daarbij geholpen door zijn raads man, mr. Dambrink, waar o.m. een treur wilg het uitzicht belet. De raadsman merkte bovendien op, dat het ongeluk, dat geen ernstige gevolgen had gehad, vermeden had kunnen worden, als W. voldoende rechts gehouden had. Mr. Pfeil begon zijn requisitoir met de opmerking dat hij wellicht het gras voor de voeten van mr. Dambrink wegmaaide door dit geen ernstig geval te vinden. Vast was echter komen te staan, dat P. enige meters te ver de weg was opge reden. Naar aanleiding van de opmer king van mr. Dambrink over de schuld van W.. wees de officier op de uitspraak van de Hoge Raad, waarin gezegd wordt, dat iedere weggebruiker verplicht is re kening te houden met de fouten, die an deren in het verkeer begaan. De raads man pleitte voor ontslag van rechtsver volging voor zijn cliënt P. Maar de kan tonrechter veroordeelde de chauffeur overeenkomstig de eis. Tegen de andere verdachte, W., was zijn uitspraak 10,—, niet omdat hij de eis te zwaar vond, maar alleen op grond van de financiële omstandigheden van verdacht. ■fr De laatste zaak in deze zitting gold de 78-jarige bankier B. uit Driebergen. Overeenkomstig de eis, werd hij veroor deeld tot een boete van 100,— of 40 dagen. De tenlastelegging was niet vol doende rechts gehouden te hebben. Hier door was zijn wagen in botsing gekomen met een autobus, waarbij de schade nogal groot was geworden. Een en ander was nabij Veenendaal gebeurd, waar de weg een scherpe bocht maakt. De verdachte hield een uitvoerige uiteenzetting over zijn visie in deze zaak. De bankier tracht te hierbij aan te tonen, dat de schuld van de aanrijding bij de chauffeur van de autobus gelegen had, die beter rechts had moeten houden, temeer daar de laatst genoemde beter met de situatie op de hoogte was dan van hem, B., verwacht mocht worden. Verdachte beriep zich ook op zijn grote rij-ervaring, die al van 1895 dateerde. De officier wees hem op het feit dat de chauffeur van de autobus hier niet te recht stond, maar de ver dachte B. Al wilde B'. dit ook niet toe geven, gebleken was toch wel, dat B. te hard door de bocht was gereden, waar door hij zijn voertuig niet volkomen be heerste. Hij laakte de houding van ver dachte, en vroeg zich voorts af, of deze zich wel voldoende had ingesteld op de eis van het moderne verkeer, die geen enkele overtreding, hoe gering zelfs ook maar, toelaat, Verdachte was zeer verbolgen. „Ais ik hier m'n oordeel in deze zaak uitspreek, dreigt men mij met het afnemen van mi.in rijbewijs." Van het vonnis wilde hij dan ook in hoger beroep gaan. BENNEKOM. Toen de 32-jarige land bouwer A. Kroesbergen gistermorgen met zijn paard en wagen op de Rijnsteeg reed, sloeg plotseling het paard op hal. Ver moedelijk heeft de heer K. geprobeerd van de wagen af te springen, maar daar bij bleef hij met zijn voet achter de bok haken, waarna hij over een afstand van ongeveer 'twintig meter1 met zijn hoofd naar beneden over de weg werd meege sleurd. In zeer ernstige toestand werd hij naar het Prot. Chr. Streekziekenhuis overgebracht. WAGENINGEN. De Wageningse politie vestigt de aandacht op rondtrekkende kooplieden, die met coupons stof in onze omgeving langs de deuren gaan en daar bij een verhaal ophangen van gesloten grenzen en stakingen, waardoor zij hun waar zo goedkoop kunnen aanbieden. De aangeboden stoffen zijn namelijk van slechte kwaliteit. HEELSUM. De Heelsumse Harmonie heeft het aangedurfd de beroemde Foden Motor Works Band o.l.v. de ook van de BBC bekende dirigent Harry Mortimer uit te nodigen van Engeland naar hier over te komen voor het geven van een concert op maandagavond 13 mei a.s. Voor dit bijzondere concert krijgt men in Heelsum de beschikking over de mon tagehal van Fode Way, welke plaats biedt aan ongeveer 1000 personen. WAGENINGEN. Het volledige pro gramma van de openingswedstrijden der Wageningse wielerbaan, die op 2e paas dag worden gehouden, ziet er veelbe lovend uit. Een spectaculair nummer be looft de wedstrijd 'achter motoren te worden, een nieuw type gangmaakmotor van 500 cc., hetgeen een primeur voor ons land is. Reeds wordt er achter deze nieuwe, oranjekleurige motoren op de baan getraind, o.a. door stayers Wiers- ma en Stakenburg, die, evenals Peter Post, winnaar van de jongste zesdaagse te Chicago, vol lof waren over het rij- vlak. Ook de jeugdige, reeds bekende Amsterdamse sprinter Mees Gerritsen, die met Pasen in Londen start, maar 12 mei in Wageningen komt, roemde de snelheid. De wedstrijd met motorgangmaking wordt verreden in 3 manches, van resp. 15, 20 en 25 km. De tweevoudige kam pioen Frans Braat is van de 4 deelnemers de meest bekende; hij start als onaf hankelijke en zal ongetwijfeld in deze eerste wedstrijd van het seizoen alles geven om ook op dit gebied naam te ma ken. WOUDENBERG. Dinsdag 9 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 175.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,15 tot 12,75 per 100 stuks, bij een flauwe handel. EDERVEEN. Vrijdag 12 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 490.000 stuks. De prijzen varieerden van 10,50 tot 11.75 per 100 stuks. Henneëieren 7,tot f 10,—. De handel was traag. WIJZE WOORDEN HET KLEINE NATUURWONDER De natuur is het bewonderens waardigst in de kleinste dingen (Linnaeus) Bussen Glans en Grondverf. Borstelwerk, Zeemleer, Sponzen enz. enz. Hoofdstraat 106 Telef. 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1