Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Werel van WEEK-tot-WEEK „Drooglegging" van Veenendaal-zuid opgeheven Uit Veenendaals raadzaal MULDER Alleen buitenwijken nog droog en hoger peil voor vergunningszaken Veenendaalse bloedgevers onderscheiden DE VALLEI-RIKS EDER VEEN \\wm\w Chr. van Rijswijk jubileert Middellaan wordt doorgetrokken tot Kerkewijk RHENEN Feestplannen voor opening Rijnbrug SCHERPENZEEL 31e jaargang No. 31 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Geen kroegen meer Toneelavond voor ouden van dagen A. H. van Wagensveld plotseling overleden Ruim 700 kinderen in Palmpaasoptocht Stichting bedrijfswoningbouw bouwt 40 woningen Eierzoekrit op tweede paasdag werd gevonden Kind ernstig gewond na aanrijding DA 1 AGENDA ütUiuiiiiiiiiininiii:!i:iiiiiiiiii:iiii!ii!!iiRiiii,t Veeg-vuil-emmerwagen Nieuwe telefoon aansluitingen Vijftig jeugd-E.H.B.O.- diploma's uitgereikt Zwarte zwaan volgde „Zwarte Ruiter" vakantie plannen? Nieuwe telefoon aansluitingen Eist krijgt riolering Geheim Teus van Laar naar Monaco Rondvraag Nieuwe predikant voor Ger. Kerk Programma Koninginnedag Grond in Betuwe moeilijk te bewerken door te weinig vorst ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: w. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In verband met de snelle uitbreiding van de woonwijken, voornamelijk over het spoor, hebben burgemeester en wethouders van Veenendaal de raad voor gesteld de oude verordening - regelend het verlenen van tap- en slijtvergun- ningen - in te trekken en daarvoor in de plaats te stellen twee verordeningen waarbij het mogelijk wordt dat ook ten zuiden van de spoorlijn tapvergunningen worden gegeven. Over 't spoor mochten voorheen alleen siytvergunningen worden verleend. Het maximum aantal tapvergunningszaken in deze gemeente, n.l. negen, be vinden zich dan ook alle in het centrum. 1 De tweede nieuwe verordening behelst het stellen van voorwaarden en eisen waaraan in de toekomst zowel tap- als sljjtvergunningszaken in Veenendaal zullen moeten voldoen. Hiermee wil men voornamelijk bevorderen dat de ge legenheden niet vervallen tot de z.g. kroegensfeer welke als minder gewenst in de maatschappij wordt aangemerkt en de bezoekers in het algemeen eerder tot het buitensporig gebruik van alcoholhoudende dranken aanzet dan een gelegen heid waar het fris, licht en ruim is. In deze voorwaarden is o.m. opgeno men dat in de inrichting met een volle dige vergunning of tapvergunning aan wezig dient te zijn ten minste één ge rieflijke eetzaal, welke niet tevens dient als café-lokaliteit, en welke moet zijn in gericht voor tenminste 20 personen en/of tenminste een vergaderzaal met een op pervlakte van tenminste 40 m2, en/of ten minste vijf voor logeergasten bestemde slaapkamers met stromend water, terwijl verder de aanwezigheid van een bepaald ventilatie-systeem, hoogte van de ver schillende lokalen wordt voorgeschreven. Voor een lokaliteit met tapvergunning De Stichting Ontspanningscentrum voor bejaarden heeft de maandelijkse ont spanningsavond voor de ouden van dagen deze keer vastgesteld op donderdag 25 april weer in gebouw „Eltheto". Het is nu weer een toneelavond, ver zorgd door het plaatselijk toneelgezel schap „N.A.O.". Gebracht wordt het stuk uit het boerenleven „Boerderij Morgen rood". De avond begint weer om half acht. Ook is er weer gezorgd voor een gratis busdienst. De vertrektijden van de bus sen zijn: C.45 u. Parallelweg hoek Kerkewijk; 6.47 u. Parallelweg/overweg; 6.50 u. School Bosplein; 6.54 u. Berkweg hoek Kerkewijk; C.57 u. Pcstka.itOGr SI. dc Bruïr.eplein; 7.00 u. Patr.laan hoek Sav. Lohmanstr.; 7.05 u. Sola Fide - Eikenlaan; 7.10 u. „Eltheto"; 7.12 u. Achterkerkstr. hoek Kostverloren; 7.14 u. Zandstraat hoek Gortstraat; 7.16 u. Munnikenweg bij „Luxor"; 7.18 u. Nieuweweg hoek Holleweg; 7.20 u. Pr. Bernhardl. hoek Buurtlaan; 7.22 u. Pr. Bernhardl. hoek Muldersl.; 7.24 u. Pr. Bernhardl. bij Gebr. v. Leeu wen en 7.28 u. „Eltheto". Na 's morgens onwel te zijn geworden, overleed zondagmiddag plotseling de heer A. H. van Wagensveld, makelaar, geves tigd aan de Buurtlaan alhier. De heer Van Wagensveld was vooral op Gelders Veenendaal een vooraanstaande persoonlijkheid en vervulde gedurende niet minder dan 35 jaar lang de functie van commandant van de brandweer op Gelders. De overledene werd 58 jaar oud. Zaterdagmiddag trok onder grote be langstelling weer de traditionele Palm paasoptocht door Veenendaals straten. Ruim 700 kinderen hadden zich tevoren in de Eierhal aan de Achterkerkstraat gemeld, waar zij van het bestuur van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" een bonnetje kregen, dat na afloop van de optocht kon worden ingewisseld voor een prachtig chocolade-ei. Voorafgegaan door de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" vertrok de stoet even voor half vier vanaf de Eierhal door het Kostverloren naar de Zandstraat, om via de Hoogstraat en Hoofdstraat naar het eindpunt in de Sandbrinkstraat te gaan. Vooral in het centrum stond het publiek vele rijen dik om de stoet te zien voorbijtrekken. Hoewel het gewone „haantje pik" de boventoon voerde, waren er toch veel kinderen die een echte „palmpaas" mee torsten, opgetuigd met de groene takjes en versierd met allerlei snoepgoed. Dank zij het initiatief van de Winkeliersver eniging blijft dit oud-folkloristisch ge bruik in Veenendaal in gebruik. zijn eveneens voorwaarden en eisen om trent de inrichting en plaats opgenomen. Uiteraard geldt een en ander niet voor reeds bestaande vergunningszaken. Ingevolge de hierboven eerstgenoemde verordening zullen Voortaan alleen nog de buitenste wijken van de gemeente worden „droog" gehouden. Dc Stichting Bedrijfswoningbouw al hier, welke kort geleden door een aantal grote plaatselijke bedrijven werd opge richt met het doel gezamenlijk woningen ten behoeve van deze bedrijven te bou wen, heeft het plan opgevat voorlopig 40 woningen te stichten, waarvan er nu een 20 in uitvoering komen. De voor deze bouw benodigde grond wordt rechtstreeks door de betrokken be drijven van de gemeente gekocht en het was hiertoe dan ook dat de gemeente raad in zijn vergadering van maandag avond besloot de grond, gelegen aan de Schimmelpenninckstraat en Dr. De Vis serstraat te verkopen, zijnde 8734 ca to taal 9,25 per ca. hetgeen een totaal maakt van 80.789.50. De Veenendaalse Motorclub heeft voor tweede Paasdag a.s. weer de traditionele eierzoekrit voor auto's en motoren geor ganiseerd, met ook weer aparte prijzen voor passagiers. De start vindt plaats 's morgens om 8 uur bij hotel „La Montagne". De afstand voor de rit bedraagt ongeveer 60 km en de gemiddelde snelheid 36 km. Zaterdagochtend werd de Vallei-riks uitgegeven by banketbakkerij Van Soest in de Patrimoniumlaan te Vee nendaal. Zaterdagmiddag kocht mej. N. Verkade in deze zaak koekjes en bij het geldwisselen kreeg zü ook een rijksdaalder met een rood nummer in handen. Mej. Verkade was dit direct opgevallen en by haar thuiskomst keek zU onmiddellijk in De Vallei om het nummer te vergelijken. Tot haar blijdschap bleek het inderdaad de Val lei-riks te zijn en maandag kwam zij die aan het bureau van ons blad tonen, waarop zij meteen de vinders premie, welke nu tot 7,50 was op gelopen, in contanten kreeg uitbe taald. In ons blad van a.s. vrijdag volgt dan als gewoonlijk weer de pu blicatie van het nummer van de nieu we Vallei-riks. Het 4-jarige dochtertje van de familie D. werd vrijdagmiddag ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk, toen het plotseling de Hoofdweg wilde oversteken, gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door de heer v. D. uit Amersfoort. Het kind werd tegen het wegdek geslingerd en moest met een lichte schedelbasisfactuur naar het Juliana Ziekenhuis te Ede worden vervoerd. De chauffeur trof geen schuld. GASGEISER, BREIMACHINE EN SUBSIDIE VOOR PRINSES WILHELMINASCHOOL De gemeenteraad heeft gunstig beschikt inzake een aanvraag om financiële mede werking voor het aanschaffen van een breimachine en een gasgeiser, voor de Prinses Wilhelminaschool, alsmede op een verzoek om subsidie van 250,per jaar als bijdrage in de verschillende cursus sen, welke aan deze school in de avond uren wordt gegeven voor oud-leerlingen. De kosten van de machine en gasgeiser belopen 525, ItIIUIIIllllll LI. VEENENDAAL Donderdag 18 april ,,'t Trefpunt", vergadering NCVB, spr. dr. B. Chr. 5= Hamer, onderwerp „Contact met |1 mensen". 2e Paasdag 's morgens 8 uur, start hotel „La Montagne" eler- zoekrit. Donderdag, 25 april, „Elthe to", 7.30 uur Ontspannings-toneel- avond ouden van dagen. Luxor g theater t.m. donderdag „Moordend lood", vrijdag t.m. zondag „De man, 1= die teveel wist", maandag en dins- dag „Je bent nooit te jong", woens- I dag en donderdag „Alotna van _de_5 Zuidzee' Dat Veenendaal het Rode-Kruiswerk een goed hart toedraag, is al by her haling gebleken door de zeer hoge op brengst van de jaariykse inzameling niet alleen - de relatief hoogste in de provin cie - maar ook door de gunstige cyfers voor wat betreft het afstaan van bloed voor de bloedplasma- en transfusiedienst. Vrijdagavond in de „Korenbeurs" was het eigeniyk dat dit alles werd gevierd en beloond in de vorm van het aanbieden van het Campagnebord 1956 door de Kringcommissaris aan de Veenendaalse afdeling terwül ook aan niet minder dan 62 bloedgevers de Landsteinerplaquette of penning kon worden uitgereikt. Dat deze avond een feestelijk karakter had bleek ook uit de openingswoorden van de voorzitter, de heer J. J. Welle, die daarin nog weer eens belichtte hoezeer het Rode Kruiswerk eigenlijk is een hel pen van de mens in nood. In zijn hierop volgende toespraak prees de Kringcom missaris o.m. de grote activiteit van de afdeling Veenendaal en de offervaardig heid der Veenendaalse bevolking. Het is namelijk niet de eerste keer dat Veenen daal in het bezit komt van het Campag nebord. Ook in 1950, 1955 had Veenendaal de hoogste inzameling in de provincie. Dokter Kets wees er op dat het feit dat hij 32 Landsteinerplaquettes kon uit reiken aan hen die reeds 15 maal van hun bloed gaven en wederom 30 penningen aan hen die dat vijf maal deden, even eens voor zichzelf spreekt. Sinds 1948, het jaar waarin in Veenendaal voor het Maandagavond heeft de gemeenteraad besloten tot aanschaffing van een veeg- vuil-emmerwagen, welke achter de vuil nisauto zal gaan aanrijden om papier en ander straatvuil, dat meteen worden op geveegd gemakkelijk mee te nemen. Een en ander is nodig geworden aan gezien de straatveegmachine welke nu al enige tijd in bedrijf is het nadeel heeft dat deze geen papier e.d. meeneemt, dat zich op de trottoirs bevindt. eerst afnameavonden werden gehouden, werden door Veenendaal 6316 flessen bloed afgestaan, nog niet meegeteld het bloed dat door transfusie in het Juliana- ziekenhuis rechtstreeks van donor op pa tiënt werd gegeven en dat ook nog zeer (Zie verder pagina 2.) 479 473 476 467 Ginkel, C. v., Krommeweg 11; Ginkel, H. v., Smaussteeg 5; Ginkel, W. v., Fliertseweg 3a; Tricotagefabriek J. Diepeveen en Zn. Stationsstraat 134. Hier overhandigt dokter Kets de Land- steiner plaquette aan het echtpaar C. van Voorthuizen-Vermeulen, dat elkaar ook trouw bleef in het bloed geven. De eerste cursus van het Veenendaalse Rode Kruis voor opleiding van jeugdigen voor het zgn. jeugd-EHBO-diploma is wel een succes geworden. Vrijdagavond kon den namelijk een vijftigtal van deze di ploma's- worden uitgereikt tijdens een bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs". Onder de gediplomeerden waren twee grote groepen leerlingen van de Huis houdschool en van de Technische school. Op 1 mei a.s. is het 40 jaar geleden dat onze tegen woordige marktmeester Chr. van Ryswijk in overheids dienst kwam en waarschijnlijk zal de dag van woensdag over een week voor hem hierom niet zonder meer voor bijgaan. Ja, wie kent Chr. van Ryswijk eigeniyk niet. Is het eigeniyk wel nodig om by dit jubileum eens wat meer over de persoon in kwestie te zeggen? Ongecomplisseerd als hy is, altyd goed gemutst, altyd dezelfde, de man die overal komt en by wie men steeds de laatste nieuwtjes kan vernemen, de man ook van wie iedereen weet hoe men hem een plezier kan doenDe marktmeester tenslotte onder wiens leiding de Veenendaalse markt een tyd van grote bloei doormaakt, maar in wie wü toch nooit de voormalige politieagent kunnen vergeten, want als zo danig is hg toch in Veenendaal ingeburgerd. Chr. van Rijswijk werd in 1888 te Mourik in de Betuwe geboren. Met zijn onverwoestbare vitaliteit zou men niet zeggen dat hij tegen de 70 loopt. Hij begon zijn loopbaan 40 jaar in dienst van de als hulpbesteller bij de posterijen, begon daarna een overheid kapperszaak in Eek en Wiel, maar werd daarna weer hulDverpleger in de Stichting Wolfheze, moest worden begraven in het huwelijk - - trad met de hierboven reeds genoemde zwerver, nadat zij haar kinderen aan andere bewoners van het kamp, dat, wij spreken van 1923, toen nog boven aan de Gortstraat gelegen was, had gegeven en de wagen voor 6 gulden verkocht. Vertellen kan Van Rijswijk ook van (Zie verder pagina 2.) Hoewel de gemeente reeds verschillen de malen geprobeerd heeft in het bezit te komen van de percelen grond, benodigd voor het doortrekken van de Middellaan naar de Kerkewijk, slaagde men daarin niet, en nu is het de N.V. Aannemings bedrijf F. van Welzenes te Rotterdam ge weest, dat daarin wel is geslaagd. Hier door wordt het nu mogelijk deze ver binding tot stand te brengen en genoemd bedrijf is voornemens op het vrij geko men terrein 26 woningen van het betere genre te bouwen. Deze woningen zullen bestemd zijn voor verkoop. Voor de genoemde terreinen ontbrak nog steeds een bouwplan en dit zal nu door de gemeente worden gemaakt en worden omschreven met het plan „Me- lina". Het behoeft geen betoog dat het tot stand brengen van bedoelde verbinding een grote verbetering betekent en in een schreeuwende behoefte voorziet. C.H. WETHOUDER WEKT MIDDENSTAND OP TOT GROTE ACTIVITEIT De plaatselijke kiesvereniging van de Chr. Historische Unie heeft jaarvergade ring gehouden, onder voorzitterschap van de heer W. Klaassen, wethouder van pu blieke werken. De opkomst was zeer redelijk. Door het vertrek van de pen ningmeester, de heer F. v. d. Scheur werd in de vakature gekozen de heer T. van Lienden. Penningmeester werd de heer W. Lokhorst. De voorzitter gaf een uitvoerig over zicht van de gemeente-politiek. In dit verband memoreerde de heer Klaassen de spoedige totstandkoming van de brug over de Rijn. Het ligt in de bedoeling deze feestelijk te openen. Hij liet een waarschuwend woord horen ten opzichte van deze brug. Rhenen moet bij de hand blijven en de middenstand moet van aan pakken weten, opdat vooral voor de Be tuwe Rhenen als zakencentrum aantrek kelijk wordt. Een stad waar veel lopers kpmen, aldus de heer Klaassen, zijn ook altijd veel kopers. Doen we niets, dan konden de mensen wel eens door het spoorwegravijn naar omliggende gemeen ten doorreizen. Rhenens middenstand, al dus de heer Klaassen, wees op uw hoede! Maak onze stad aantrekkelijk. De heer Klaassen wees ook nog op de busverbindingen, die tot stand moeten komen met het oog op de nieuwe brug. Deze busverbindingen moeten over Rhe nen lopen, d.w.z. over het Fred. v. d. Paltshof, het winkelcentrum. Uitvoerig stond spreker stil bij het uitbreidings plan Domineesberg, waar duizend wo ningen zullen worden gebouwd. Maandagavond was de Veenendaalse er in Veenendaal nu eens een of meer Een dag na de vlucht van de „Zwarte Ruiter" uit de strafgevangenis te Scheve- ningen. ontsnapte uit Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg een zwarte zwaan. Het dier, dat een waarde heeft van 500,werd op de Rijn gesigna leerd met een troep meeuwen om zich heen. Tot nu toe ontbreekt echter ieder spoor. De zwarte zwaan is recidivist. Enkele weken geleden ontsnapte het complete echtpaar uit het dierenpark in Rhenen, doch al spoedig waren de vogels weer gevangen. WINKELS GESLOTEN OP GOEDE VRIJDAG Het bestuur van de winkeliersvereni ging Rhenen heeft de leden geadviseerd op Goede Vrijdag na zeven uur 's avonds te sluiten. totdat in 1917 zijn benoeming volgte tot agent van politie der gemeente Renkum op een salaris van 9 harde guldens per week. Op 1 april 1921 werd hij benoemd tot agent le klasse te Veenendaal. In mei 1933 werd hij veldwachter en in maart 1943 bevorderd tot opperwachtmeester. Een jaar na de bevrijding, dus in 1946, werd hij als zodanig gepensioneerd. Na wat invallend gemeentebode te zijn ge weest volgde in 1949 zijn definitieve be noeming tot marktmeester, welke functie bij hem nog steeds in goede handen is. Verder was hij o.m. bestuurslid van de veldwachtersvereniging, heeft sinds ja ren een bestuursfunctie in de bond van gepensioneerde ambtenaren en is ook nog onbezoldigd veldwachter. Zie hier in grote trekken de staat van dienst van Chr. van Rijswijk over een periode van 40 jaren, een tijd, waarin hij van zeer nabij heel wat meemaakte van het wel en wee der Veenendaalse gemeenschap en waarover hij dan ook heel wat kan vertellen. Hij kan vertellen van gescheiden ech telieden, die hij op het gemeentehuis weer met elkaar verzoende. Van de zwer ver die bij een winkelier in de Hoofd straat 75 gulden gapte, in de Vlas (de be waarplaats voor gedetineerden, welke vroeger in de Achterkerk stond) werd opgesloten en zich 's nachts uit de cel had weten te graven, maar toch weer in Barneveld werd gegrepen. Van de woon wagenbewoner die doodgevroren op de Klompersteeg werd gevonden, nadat hij lopende in Barneveld zijn Indisch pen sioen had gehaald, en wiens vrouw in het woonwagenkamp met twee kinderen achterbleef, maar die twee dagen nadat haar man dood was gevonden en nog :EEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak ln brillen Hoofdstr. 51, 4eL 3184, Veenendaal 3122 2150 2279 2543 2290 Kraan en v. Kuyk, fa. Julianastraat 1-3; Schenk, Dr. K. de, Visserstraat 1; Veenendaalse Stoomsp. en Ververij t.b.v. E. J. Meulenbeld, Klaas Ka terstraat 131; Verhorst, B. Frans Halslaan 8 11; Wijngaarden, A. H. v., J. P. C. Lein- weberstraat 29. BOEKEN VOOR OUDEN VAN DAGEN De Rhenense ouden van dagen, die ver enigd zijn in de Algemene Bond en hun soos hebben in een lokaal aan de Ban- tuinweg, ontvangen graag boeken voor hun bibliotheek. Nu de schoonmaaktijd in volle gang is, verzoeken zij de inge zetenen van Rhenen de hand over hun hart te strijken en oude boeken te be zorgen bij de heer H. Janssen aan de Kastanjelaan. Aan de zo hoog nodige riolering voor Eist zal binnen enkele dagen worden be gonnen. Het werk is dezer dagen gegund aan de aannemers de Erven P. H. Henzen uit Eist. Met de werkzaamheden zal wor den begonnen bij de uitmonding in de Rijn bij de „Opslag". SLUITING GEMEENTEBUREAUS TE EDE EN GELDERS VEENENDAAL De gemeentelijke bureaus zullen op vrijdag 19, zaterdag 20 en dinsdag 30 april zijn gesloten. De bureaus voor de burgelijke stand te Ede en te Gelders Veenendaal zijn op 19 en 20 april a.s. evenwel geopend van 9 tot 10 uur, en wel uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorten en over lijden. MOTTEN Omstreeks 1900 zag men te Manchester, Engeland, alleen nog maar zwarte mot ten. Een eeuw daarvoor zag men die beestjes slechts bij uitzondering. Uit een onderzoek is nu gebleken, dat motten van lichte kleur in een district dat door industrialisatie zwart was geworden, door de vogels gemakkelijk werden gezien en opgepeuzeld. gemeenteraad voor een gewone perio dieke openbare vergadering bijeen in de tijdelijke raadszaal in het voormalig post kantoor aan de Kerkewijk. Afwezig wegens ziekte was het raadslid de heer Van Galen, terwijl ook de heer Van de Woerd bericht van verhindering had gegeven. Voorzitter wenste de heer Van Galen namens de raad een spoedig algeheel herstel toe. Bij het punt onbewoonbaarverklaring van de woning Vendelseweg 15 vroeg de heer Scholten, waar in een volgende ver gadering ook de onbewoonbaarverklaring volgt van nummer 13, toch ook niet num mer 13 onbewoonbaar verklaard dient te worden, want het betreft hier een geheel gelijkwaardige woning. Wethouder Van Kuyk kan dit zo niet nagaan en zal de zaak onderzoeken. Het voorstel tot aanschaffing van een veegvuil-emmerwagen deed de heer Van Hardeveld vragen of er nu nog meer ar beiders nodig zullen zijn om dit apparaat te bedienen. Het is een éénpersoons, zo stelde wethouder De Ruiter hem gerust. Tevoren waren namelijk C. Beijer, H. Drost en E. van de Scheur met algemene stemmen tot gemeentearbeider benoemd. De heer Kroesbergen vroeg wanneer toch eindelijk de nieuwe straatveeg machine geleverd zou worden. De nu in bruikleen zijnde is namelijk meer in de reparatie dan dat men deze op de weg ziet. Deze oude heeft nog vele gebreken, die bij de nieuwe zijn weggewerkt, ant woordde de voorzitter. Bij het aan de orde komen van het voorstel tot wijziging van de verordening inzake het verlenen van tap- en slijtver- gunningen ingevolgde de drankwet, vroeg het raadslid Van Hardeveld bespreking met gesloten deuren. Na de heropening van de openbare ver gadering vroeg de heer Van Hardeveld het woord en hij brengt in herinnering hoezeer hij in het verleden heeft gepleit voor een verbetering van inrichting der café's in Veenendaal en hoe nodig het is, dat de kroegen uit de wereld geholpen worden. Ook ten aanzien van recreatie ziet hij in de nieuwe verordening moge lijkheden, en hij denkt hierbij ook aan ruimere logiesgelegenheid. Het spijt hem, dat het gemeentebestuur meent niet de bestaande café's tot verbetering van hun lokaliteiten te moeten verplichten, want hierdoor zal er van verandering voorlo pig nog wel geen sprake zijn. Temeer waar het eerst in 1960 mogelijk zal zijn het aantal vergunningen uit te breiden. Zuid kan eigenlijk niet langer volstaan met twee slijtvergunningen. Er is daar dringend behoefte aan gelegenheden, waar vreemdelingen terecht kunnen. De heer Van Es deelt de wensen van de heer Van Hardeveld en vroeg toch te zoeken naar een overgangsperiode, waarna de caféhouders verplicht kunnen worden hun zaken te verbeteren en volgens de eisen in te richten. De heer Slok was verheugd dat nu ook de mogelijkheid wordt gegeven in Zuid hotels te stichten met vergader- en logiesgelegenheid. Voorzitter wil de reeds gevestigde café houders niet op hoge kosten jagen en maar afzien van verdere verplichtingen, ook al omdat Ged. Staten hiervoor niet voelen. Verder hoopt hij inderdaad dat De DOVO-speler Teus van Laar gaat vrijdag, als spil van het Nederlandse za terdag-voetbalelftal, naar Monaco, om daar zaterdag tegen de Franse zaterdag- voetballers de Hollandse kleuren te ver dedigen. Het is allemaal nog vrij onver wachts gegaan. Wel was hij met nog enkele DOVO-spelers voor selectiewed strijden uitgenodigd, maar hij werd aan vankelijk nu niet bepaald als een der goede hotels zullen komen. Hotels die aan de eisen voldoen en b.v. logiesruimte hebben voor minstens 25 of 30 personen. Daaraan bestaat dringend behoefte, ook al wil spreker niets zeggen ten nadele van de bestaande hotels. Wethouder Van Kuyk merkte nog op dat er voorlopig alleen nog de mogelijkheid overblijft om bij overgang van een vergunningszaak de verbeterde inrichting van de nieuwe eigenaar te verlangen. Bij het punt doortrekken van de Mid dellaan naar de Kerkewijk vroeg de heer Van Ojik waarom het gemeentebestuur er niet in kon slagen tot overeenstem ming te komen met de eigenaren van de grond welke hiervoor moet worden aan gekocht, nu een particuliere onderneming dat wel is gelukt. Ook vroeg hij of kopers buiten de gemeente van de aan deze ver bindingsweg te bouwen woningen vesti gingsvergunning zullen krijgen. Voorzit ter antwoordde, dat die vergunning in derdaad gegeven zal worden, vooral om dat hij verwacht dat deze woningen nogal duur zullen worden. Dat een particulier er wel in slaagde de grond te kopen kan hy niet verklaren. Destijds was er een zeer onwillige eigenaar. Het raadslid Van Hardeveld ergert zich aan het prikkeldraad aan het hekje rond het monument aan het station en bij het watersnoodmonument aan de Kerkewijk. Wethouder De Ruiter weet echter geen ander middel om vernielers van deze plaatsen af te houden. Dan sprak de heer Van Ojik over „een zeker iets" dat gis teren nog niet was uitgevoerd. De voor zitter begreep direct wat spreker bedoel de en als „dat zeker iets" niet met spoed zou worden uitgevoerd zou er dwang volgen Red.). De heer Slok heeft in het rapport van de schooltandarts ge lezen, dat 50 van de Veenendaalse kin deren een slecht of matig gebit heeft. Hij zou het beter vinden, dat de schooltand arts kleine voorzieningen aan de gebitten meteen op school behandelde omdat de ouders er vaak mee sloffen. In andere plaatsen doet men dat ook. „Als ik klom pen aan had zouden ze gebroken zijn", gooide de heer Van Hardeveld er tussen door. Voorheen had de heer Slok deze behandelingswijze juist afgeraden. Voor zitter is het absoluut niet eens met de heer Slok. Hij stelt zich nl. op het stand punt dat de verzorging een taak van de ouders zelf is. Destijds werd de voorkeur gegeven aan dit systeem omdat dit het meest in de geest was van de Veenen daalse bevolking. De heer Bastmeyer sloot de rü van sprekers met een onwelriekende zaak door de onhoudbare toestand van de toi letgelegenheid van blokbewoners aan het Kostverloren 'ter sprake te brengen. De gemeente heeft de tuinen achter deze woningen gekocht en nu is men daar niet meer in de gelegenheid de tonnetjes op het land te storten. De bewoners werd beloofd dat waterclosets zouden worden aangebracht, maar er komt niets van. Nu is er dan van gemeentewege een huisje met emmersysteem geplaatst. Wethouder De Ruiter kon mededelen dat er nu spoedig een oplossing komt. Het „huisje" werd op kosten van do wonica- eigenaar door de gemeente geplaatst om tijdelijk toch ergens een „gelegenheid" te maken. TEUS VAN LAAR kanshebbers beschouwd. Zijn prestaties bewezen echter, dat juist hij de man was, om in het Nederlands zaterdag-elftal de stopperspilplaats te bezetten. Van Laar speelt nu ongeveer zes jaar voor DOVO en is 22 jaar oud. Na het gehele elftal zo'n beetje doorgewandeld te hebben, kwam hij vorig seizoen op de spilplaats terecht, de plaats die hij nu nog steeds met succes inneemt. Proficiat Van Laar. De volledige opstelling van het Ned. zaterdag-elftal luidt: doel: Woudsma (D.E.S.); achter: v. d. Vuurst (IJsselmeer- vogels), v. Zwol (Oranje Nassau); midden: Nieuwstraten (Zwart-Wit '28), v. Laar (DOVO), v. Duijn (Quick Boys); voor: Kerkdijk (Sparta), v. Dalfzen (Spel. Gene- muiden), v. d. Oever (Quick Boys), Nieu- wenhuijsen (Quick Boys) en Boud (Hui zen). ORIGINEEL. Is Picasso een origineel kunstenaar? Iedereen zal daar met ja op antwoorden. Toch schilderde hij achtereen volgens „op de manier" van Bottini, Toulouse Lautrec, Cé- zanne, Ingres, Da Vinei, de ne gers en nu, op zijn nieuwste tentoonstelling te Parijs, op die van Matisse. Ook Goya was een groot en origineel kunstenaar en toch werkte hij heel goed herkenbaar op de manier van Rembrandt. Originaliteit is dus geen maniertje, maar iets an ders. Wat het wèl is, dat weten we echt niet! Dat Picasso zich nu tot Ma tisse voelt aangetrokken, is weer echt iets van die duivels kunstenaar, want hy placht met niet al te veel bewondering over het zuiver decoratieve van Matisses werk te praten. Vond hij een haar in zyn soep, dan zei hg: „Hé, een Matisse..." Dat haar blykt hem nu zelf te pak ken te hebben VRIJSPRAAK. Een over wegwachter te Frankfort, die verzuimd had de spoorbomen te sluiten waardoor een auto met toeristen verongelukte, werd door zijn advocaat in de rechts zaal als volgt verdedigd „By een overweg komende, die bewaakt is, maar waarvan de bbmen niet gesloten zyn, moet een c haf feu r zyn wagen stil zetten, het contact uitscha kelen, uit zyn voertuig stappen en zich in twee richtingen er van overtuigen dat er geen trein in aantocht is. Vervolgens dient hy met zyn oor op de rails te gaan liggen om te beluiste ren of de overweg werkeiyk veilig is. Eerst daarna mag hy de overweg oversteken." De rechter nam deze raads man niet voor een grappenma ker en sprak de overwegwach ter vry DIE DANNY TOCH. De be kende filmkomiek Danny Kaye heeft in Boston samen met de bekende dirigent Karl Munch een concert van het Boston Symfonie Orkest gedirigeerd. Om de beurt namen ze een nummer voor hun rekening. Munch met het gezicht naar het orkest gekeerd, Danny met zijn front naar het publiek, dat hg door allerlei guitige opmer kingen in de stemming bracht, maar schryven de Ameri kaanse kranten het bleek ook duidelyk dat hy een aange boren muzikaliteit bezit en dat hy als hy dat wilde een dirigent van groot formaat zou kunnen zyn. Danny zelf echter verklaarde geen noot te kunnen lezen! SARDINE. De laatste rage in Amerika is het geven van fuifjes, waarby zoveel mogelyk jongelui in de beschikbare ruimte worden gepakt. Deze feestjes heten dan ook „Par- tytjes la sardine". In Phila delphia slaagde een 19-jarige jongeling erin honderd vrienden en vriendinnen in twee kamers te laten „feesten". Vanzelfspre kend gebeurde dit op een avond dat pa en ma uit waren. WERK VROUW. Een vijfde van het nationale inkomen in de Ver. Staten wordt verdiend door de werkende vrouw (42 miljard dollar). Men heeft be rekend dat van de tien miljoen nieuwe werkers in de volgende tien jaar precies de helft vrou wen zullen zyn. Wel een bewfls hoe snel de vrouw emancipeert en het inkomen van de man gaat aanvullen. Want op tien werkendo vrouwen zyn er zes getrouwd. In de autofabrieken te Detroit bestaat het montage- personeel voor 70 pet. uit vrou wen. KREDIET. De afbetalings- termyn van een Amerikaanse auto is verlengd van 30 tot 48 maanden. ETIKETTE. Het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn heeft 78 exemplaren gekocht van Het boek der etikettte, ge schreven door Erika Pappritz. Men kan er in lezen, dat heren korte onderbroeken moeten dragen en dat men op de W.C. aan de trekker moet trekken tydens en niet né gebruik. LATE VERZOENDAG. In Ohio zyn Chester Innskeep (80) en Daisy (82) hertrouwd. Zij waren van elkaar gescheiden in 1907. PAARD. Een paard met minder dan 6.300.000 rode bloedlichaampjes per kubieke mllimeter is niet geschikt voor de rennen. Een paard met meer dan tien miljoen rode bloed lichaampjes per kubieke milli meter zal steeds in de pryzen vallen. Aldus paardekenners in Callfornië. GEBIT. De Engelse toneel speler Ken Dodd heeft zyn gebit verzekerd voor honderdduizend gulden. De verzekeringsmaat- schappy heeft daarby bepaald, dat Dodd niet mag eten als hy op een strand vertoeft, niet mag motorryden, niet mag vechten en dat hy drie maal per dag zijn tanden moet poetsen (mèt tandpasta). PRIJS. In de villa Maria- Serena te Nice, waar president Coty van Frankrijk de paasda gen zal doorbrengen, vertoeft op 't ogenblik een maand lang de Amerikaanse ingenieur Kel ly met vrouw en kind. Het ge hele personeel van de villa staat die maand in dienst van de fa milie Kelly en papa Kelly heeft bovendien een zakgeld van 700 gulden per dag. Dit alles is de prys die de heer Kelly won in een prys- vraag van een oliemaatschappy. ANTIEK. By een antiquair in Parys staat op de ruit te le zen: Koop hier de dingen, die door uw grootouders naar de zolder werden gebracht. ZON. De Engelse dirigent sir Thomas Beecham heeft zyn carrière beëindigd en gaat zich vestigen aan de Franse Cóte d'Azur. Desgevraagd, verklaar de hy niet in Londen te kunnen leven noch te kunnen sterven omdat men er nooit de zon ziet. De tyd is gekomen dat ik aan de dood moet denken, vervolg de hy, en het is beter die in goede gezondheid af te wach ten. Ds. P. W. v. d. Veen van Broek onder Akkerwoude heeft het beroep naar de Ger. Kerk te Scherpenzeel aangenomen. Het programma voor Koninginnedag is door de Oranjevereniging Scherpenzeel als volgt samengesteld: 's Morgens om 9.15 uur zal „Caecilia" starten en de drie scholen langs gaan om de kinderen af te halen en naar het ge meentehuis te brengen, waar om 10 uur de burgemeester, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg en de voorzitter van de Oranjevereniging ze zullen toespreken. Begeleid door „Caecilia" zullen de kin deren volksliederen zingen, 's Middags worden in de weide aan de Burgemeester Rooyartslaan volksspelen gehouden. Voor de winnaars zijn door de Oranjevereni ging fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Bij gunstig weer zal op maandagavond 6 mei „Caecilia" een concert geven in de buitentent. MEI-FEEST Op zaterdag 27 april organiseert het mei-comitee, bestaande uit leden van PvdA, VARA en ATS het jaarlijkse mei feest. Aan het programma werken mede drs. Van de Veen uit Amsterdam, die de mei-rede zal uitspreken. Verder zal de zangvereniging „OBK" uit Veenendaal zingen en ATS zal opvoeren het toneel spel „De Gouddorst". Aanvang 7.30 uur in de Sociëteit. In vergelijking met de winter 1955/ '56 mogen we met voldoening zeggen, dat we de winter 1956/'57 een bijzonder zach te mogen noemen. Dat heeft vele voorde len, denken we alleen maar aan de min dere uitgaven voor brondstoffen. Maar dit neemt niet weg, dat een zachte win ter ook grote nadelen heeft. Doordat het slechts kort en dan nog maar zeer matig heeft gevroren, zijn de landbouwgronden niet doorvroren en is de struktuur van de grond bitter slecht. Men klaagt steen en been dat de grond haast niet te be werken is. Talrijke landbouwers hebben zich genoodzaakt gezien de akkers de schijven-eggen of te freesen, daar de grond niet kapot te krijgen is. Daarbij komt nog, dat het vrij langdurig gedroogd heeft met een scherpe noord-oosten wind en veel zon, zodat de omgeploegde akkers zo hard werden als steen. Dit geeft ook grote moeilijkheden bij het zaaien van allerlei produkten. Vorig jaar was de grond meer dan een halve meter door vroren en gaf ze bij de bewerking geen enkele moeilijkheid. WIJZE WOORDEN DAT GEEFT GEZAG Het onfeilbare middel om gezag bU de mensen te verkrijgen is zich bij hen nattig te maken. (Ebner-Eschenbach) KERKEWIJK 16? -TELJOOO VEENENOAAl

De Vallei | 1957 | | pagina 1