Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De LIEFDE wordt niet bemind Voor de KANTONRECHTER Kamp „OVERBERG" geen strafkamp r Observatie- en opvangcentrum voor jongens in conflict met maatschappij Wist 17. Er komt tekening in Let programma voor KONINGINNEDAG J Wat is er met de boefjes van Overberg? WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Bloemencorso voor Veenendaalse jeugd op Koninginnedag Taarten voor paren op de markt 31e jaargang VRIJDAG 19 APRIL 1957 No. 32 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel >en hek Op< Geen plaats genoeg Aangereden jongen maakt het redelijk AGENDA „Overberg" heeft een belangrijke functie Hij is 5.- waard K 276470 RENSWOUDE Interkerkelijke herdenking Uitbreiding van de Rehobothschool ELST Rumoer rond gymnastieklokaal Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, EDER VEEN BLOESEMBERICHT BETUWE Wist u Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 593427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Ja, wat is er eigenlijk aan de hand met die boefjes van Kamp „Overberg"? Is het niet beter om uit de buurt van dat kamp te blijven? Er zit niet eens een hek omheen en die knapen kunnen er zo maar tussenuit knijpen als ze daar de lust toe krijgen of een slechte dag gehad hebben. Al zullen ze een on schuldig mens geen kwaad doen, je kunt toch nooit weten. Dat is zo wel eens de gedachte die opkomt als er in de krant staat dat er weer een paar ontvlucht zijn, vooral wanneer er dan ook nog bericht komt over een vermiste fiets of zelfs van een verdwenen auto en dan ook nog blijkt dat ze er inderdaad de hand in hebben gehad. De laatste tijd kwam het nogal eens voor dat er, soms een paar tegelijk, de benen namen. Bij voorkeur op zondag. Het was waarschijnlijk daardoor dat wij op de gedachte kwamen om toch maar eens in Overberg te gaan kijken hoe het er nu toch eigenlijk bijstaat met dat kamp. Het eerste wat onwillekeurig weer onze aandacht trekt als men het kamp binnen gaat is dat open hekEen mooi groot hek, maar we hebben het nog nooit dicht gezien als we er wel eens voorbij kwa men. Eenmaal op het terrein gekomen valt het op hoe keurig verzorgd er daar alles uitziet. De parken en tuinen tussen de verschillende barakken en gebouwen zijn een lust voor het oog. Er zijn twee flinke vijvers met eenden. We zien een aardige volière met vogels. Twee prachtige pau wen flaneren er vrij rond. Ook de ba rakken, welke toch heel wat hebben mee gemaakt nadat ze in de bezettingstijd daar door de nazi-arbeidsdienst werden gebouwd en achtereenvolgens door Duit se en geallieerde troepen werden be woond, zien er behoorlijk uit. Het blijkt, dat we er niet ver naast zijn geweest, toen we veronderstelden dat het natuurlijk de jeugdige bewoners van het kamp zelf zijn, die dat alles aanleggen en onderhouden, als wij in gesprek komen met de directeur, de heer Sasburg. Ook het vermoeden, dat achter dat altijd-open-hek en het ontbreken van een goede afrastering rond het kamp een zekere opzet zit, blijkt juist te zijn ge weest. Men wil de jongens in geen geval het gevoel geven dat ze in een strafkamp verblijven. Het is ook geen strafkamp hier. Men neemt het risico, dat ze weg lopen, waartegenover staat dat men ze op deze manier laat begrijpen dat ze er voor hun eigen bestwil zijn en hierdoor tevens verantwoordelijkheidsbesef aan kweken en een zich leren beheersen in hun eigen belang en in dat van hun medemens, waarme^ zij dan toch in con flict zijn gekomen. Zoals met de meeste dingen in en na de oorlog, was er ook op het gebied van tuchtwezen voor de jeugd een enorme ontreddering. Vele honderden kinderen, die door de kinderrechter waren ge vonnist voor één of ander vergrijp, wer- De toestand van het vijfjarige zoontje van de familie v. d. W. uit de Accacialaan, dat woensdagavond op de Kerkewijk werd aangereden door een passerende trailer, bestuurd door de heer v. Z. uit Utrecht, en met een schedelbasisfractuur in zeer ernstge toestand naar het Juliana- ziekenhuis werd overgebracht, was he denochtend vrij redelijk. De jongen had met een vriendje op het trottoir van de Kerkewijk tussen de Patrimoniumlaan en Rembrandtlaan gestaan. De beide knaap jes lieten eerst een personenauto die links van hen naderde, passeren en sta ken toen op een draf de Kerkewijk over. Van de andere zijde naderde echter de trailer. De vijfjarige v. d. W. liep tegen de laadbak van de trailer aan en werd op de straat teruggeslingerd. De bestuur der merkte aanvankelijk niets, maar werd door andere weggebruikers onmiddellijk gewaarschuwd, zodat hij even verder zijn wagen tot stilstand bracht. dat wij deze keer in onze omgeving nog niets hebben gemerkt van paasvuren of het stapelen van brandbaar materiaal daarvoor? dat de door „Oranjedag" aange kondigde „taarten voor paren" op Ko ninginnedag onwillekeurig doet denken aan het „Uur vrijgezel" van vorig jaar? dat er reeds druk gewerkt wordt aan de voorbereiding van de grote sport dag in Veenendaal op 11 mei a.s.? dat er ook een interessante korf balwedstrijd zal plaatsvinden tussen de Utrechtse kampioenen en een sterk Gel ders twaalftal? dat er de laatste tijd steeds aan giften van diefstal van rijwielen bij de politie binnenkomen en dat dan steeds die rijwielen achter een bepaald café worden teruggevonden? dat het hier dus niet gaat om mensen die niet meer weten dat ze op de fiets een borreltje zijn gaan pikken, maar kennelijk om een of meer personen, die liever een langs de weg staande fiets even „gebruiken" om naar het café te gaan, dan helemaal te lopen? dat de politie deze gemakkelijke mensen op het ogenblik goed in de gaten houdt? tllilllMUIIII MttMItlllttUl ff VEENENDAAL 1| 2e Paasdag, 's morgens 8 uur, start li hotel „La Montagne" eierzoekrit. il Ger. Kerk 9.30 uur v.m. Paaszang- 11 dienst o.l.v. ds. Van Enk. Donderdag 25 april, „Eltheto", 7.30 uur, ont- II spanningstoneelavond ouden van da- fl gen. Zaterdag 27 april „Geb. Eiken- laan", 8 uur, concert Nat. muziek- korps Leger des Heils. Luxor theater lf vrijdag t.m. zondag „De man die te veel wist", maandag en dinsdag „Je |f bent nooit te jong", woensdag en ff II donderdag „Aloma van de Zuidzee". RHENEN Il Bio „Eigen Gebouw", zaterdagavond H le en 2e Paasdag 's middags, „Ik :f ben er kapot van", le Paasdag 's avonds„The ladykillers", 2e Paas- |j dag '8 avonds „Doctor at sea" Iiiiii iiiiiiiii 1111111111 11111 l 1IIIII11111ii l llllllll lil III IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM llllll!Ill iii'i'iiMiiiHi llllllll llllllli nillllilillll II llllllll'iintiiiillill.l den uit de inrichtingen, tuchtscholen e.d. verjaagd wanneer deze door legereen heden werden gevorderd, terwijl ook an dere kinderen, die ter beschikking van de regering waren gesteld, maar bleven rondlopen, eenvoudig omdat er geen ruimte was om ze op te nemen. Hierdoor is het jarenlang geweest, dat deze kin deren moesten wachten tot er gelegen heid kwam om het vonnis te effectueren. Van deze kinderen kwamen er wel weer eens voor de tweede of derde keer met de politie in aanraking, maar het groot ste deel liet nooit meer iets van zich merken en bleven zich verder als behoor lijke en oppassende leden van de maat schappij gedragen. Deze ondervinding, opgedaan in een tijd van ontreddering, zou een zegen worden voor de kinderen, die nadien met de politie in aanraking zouden komen. Men had geleerd, dat het nodig is zich eerst een volledig beeld te vormen om trent de aanleg, omgeving, gezin, ouders, school en de omstandigheden op het mo ment waarop de jongen of het meisje iets deed wat de maatschappij nu een maal niet kan tolereren. Met andere woorden: voorheen werd aan het onder zoek dat aan het vonnis van de kinder rechter vooraf ging, bij lange na niet die aandacht besteed als thans het geval is en was het voor de kinderrechter ook veel moeilijker te bepalen wat er met de jeugdige delinquent moest worden ge daan, en in welke inrichting deze het beste paste. De werkelijke tuchtschool of een opvoedkundig en toezichthoudend in stituut, zoals wij die tegenwoordig ken nen, waar in zeer vele gevallen meer te bereiken is bij de vorming dan de straffe correctie welke inderdaad nog wel een middel kan zijn om een knaap op het rechte spoor te brengen. Uit een en an der volgt dan ook, dat een jongen of een meisje in overtreding, nu minder kans heeft op een veroordeling tot een kortere of langere tijd tuchthuisstraf wat men toch vaak als een getekend zijn voor het verdere leven moet zien in gevallen, waar toch werkelijk andere oplossingen en mogelijkheden aanwezig zijn tot ver betering van de houding van het kind in kwestie. Het Kamp „Overberg" werd na de oorlog aangegrepen als een tijdelijke ruimte voor het onderbrengen van de hier bedoelde kinderen. Men moest ze toch ergens opvangen. Dit tijdelijk is in tussen permanent geworden, want het Rijk is nu van plan er permanente ge bouwen op te trekken. Ook de functie van het kamp is nu veel belangrijker ge worden. Met nog enkele andere instel lingen elders in het land, is Kamp „Over berg" als observatie- en opvangcentrum, een plaats waar men voornamelijk tot taak heeft de jeugd, die met de politie in aanraking is geweest, te observeren, dus te onderzoeken op al die factoren, welke tot de ongewenste daad en houding heb ben geleid. Dit gebeurt op zeer uitge breide schaal. Er is o.m. ook een psychia ter aan het kamp verbonden. Men tracht de oorzaken op te sporen en gaat na hoe en of die zijn weg te nemen. Uitgebreide tests leveren gegevens omtrent aanleg, liefhebberij en voorkeur van beroep. Doorgaans zijn er zo'n 85 van die knapen, dus dat is geen kleinigheid. In Overberg wordt dan tenslotte na een periode welke (Zie verder pagina 2.) Zoals wü in ons vorig nummer kon den berichten, werd de Vallei-riks van de vorige week gevonden. De waarde van de riks van deze weck is daar door weer op 5 gulden gekomen. Het (rode) nummer van de riks van deze week is Deze wordt dus weer in het versprei dingsgebied van ons blad uitgegeven en wanneer u hem vindt en voor don derdag a.s., 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen ontvangt u de vnderspremie, welke nu dus 2,50 bedraagt, in contanten uitbe taald. Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer K 276470. ZAL ER EEN JCNGE PINGUÏN UITKOMEN? In Oiiwehands Dierenpark zat een vrouwtjes-pinguin te broeden op een ei, doch op 14 maart stierf het wijfje aan een longbloeding. Pa-pinguin verstond zijn taak en nam het prompt van wijlen zijn vrouwtje over. Hij zit nu al vanaf de sterfdatum op het ei, dat zijn vrouw tje hem had geschonken. Uiteraard verkeert men in het dieren park in grote spanning of een jonge pinguin straks het levenslicht zal mogen aanschouwen. Jongens en meisjes van 9 tot 14 jaar kunnen deelnemen aan een bloemen corso op Koninginnedag in Veenendaal te houden. Twintig jongens of meisjes, die met de mooiste voorstellingen komen, mogen als prijs een hele dag uit, naar een plaats of streek in ons land, met enkele be stuursleden van Oranjedag, per luxe auto. Dus jongens en meisjes zet je beste beentje voor en maak er iets moois van. Hieronder wordt opgegeven wat je moet doen: a. Je komt met een fiets of ander klein voertuig, waarop je iets uitbeeld. Met kippengaas of stof met hout en vooral bloemen kun je alle mogelijke voorstel lingen maken. Er komt zo langzamerhand tekening in de plannen van de vereniging „Oranje dag" voor de viering van Koninginnedag. 's Morgens om 10 uur wordt op de markt weer de bekende kinderzang on der leiding van de heer J. Dorrestijn ge houden. Hieraan nemen bijna 4000 leer lingen van alle scholen deel. De kinderen worden met muziek van de scholen ge haald en weer naar de scholen gebracht, 's Middags wordt op het feestterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat een uitgebreid variété-programma uitgevoerd en wel van half 3 tot 5 uur. We noemen enkele medewerkenden: De Windmolens met Truusje Koopmans en Dick Doorn, The Dutch rolling stars", „The Crazy Sisters", de Osmani's, Brook and Rosfield enz. enz. KINDERVOORSTELLING IN GEBOUW EIKENLAAN In het verenigingsgebouw aan de Ei kenlaan worden 's middags van 2 tot kwart voor 4 en van kwart over 4 tot 6 uur twee kindervoorstellingen gegeven en wel door het jeugd-variété „Rang" met het uitgebreide programma „Rang, die zit". Een greep uit het programma: Charles op de grote voetbal, Monkey, de ondeugende aap, de dwergclown Benno, 's werelds kleinste clown, de clowns Rik, Rak en Rok, de dolle jongleur enz. enz. en tot slot het paleis van de Maharadja, een sprookje uit de 1001 nacht. CAROUSSEL-CABARET 's Avonds wordt in het verenigingsge bouw aan de Eikenlaan van 8 tot onge veer 11 uur door het Caroussel-cabaret een revue gegeven, getiteld „Koffers pak ken". We noemen: de conferencier Gert Kommer, Betty Bakker, die als lokettiste de kaartjes geeft, Rudi Bruins, Tilly Roo- lant enz. enz. VUURWERK MET GEBAK Na afloop wordt op het feestterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat een groot vuurwerk afgestoken, waaraan dit jaar bijzondere zorg is besteed en dat vele nieuwheden op vuurwerkgebied. Na het bevrijdingsvuurwerk is een dergelijk groot vuurwerk niet meer gegeven. Hier aan is bovendien een bijzondere attractie verbonden. Iedere 100e bezoeker ont vangt nl. een bon, die recht geeft op een taart. Onmiddellijk na afloop van het vuurwerk wordt het nummer bekend ge maakt. Is dit nummer b.v. 37, dan ont vangen alle bezitters van toegangsbe wijzen, nos. 37, 137, 237 enz. een bon voor een taart. Deze bon moet uiterlijk op don derdag 2 mei a.s. bij de bakker, die u zelf uitkiest worden ingeleverd. De bak ker bezorgt u dan de taart op zaterdag 4 mei a.s. huis. Alle bakkers en banket bakkers op Stichts en Gelders Veenen daal doen hierabn mee. Het is dus van het grootste belang, dat u uw entreekaartje voor het vuurwerk goed bewaart. De kaartjes, waarop een taartprijs is gevallen kunnen nog die zelfde avond bij de kassa worden inge wisseld tegen de bon, die recht geeft op een taart. Deze bon levert u dus in bij de bakker uwer keuze. Tot slot concerteren de Koninklijke Scheepjeswolharmonie en de harmonie „Caecilia" 's avonds van 7.30 10.30 uur in de gemeentemuziektent op de Markt. In de pauze van dit concert komt nog een verrassing, die nader bekend zal worden gemaakt. Voorts is het bestuur nog in onderhan deling over een paar muzikale rondgan gen door de gemeente. GESLAAGD De heer H. M. Bos, Middelbuurtseweg 16, slaagde te Utrecht voor het examen controleur Vogelwet 1936. Nader vernemen wü nog, dat „Oranje- dag" op Koninginnedag op twee plaatsen in de gemeente kaarten zal verstrekken, waarop een nummer voorkomt. De helft van de kaarten wordt op een nader be kend te maken plaats aan dames en meis jes verstrekt en de andere helft op een andere plaats aan heren en jongens. Op deze kaarten komt een nummer voor. Beide partüen begeven zich naar de markt en zorgen, dat zü aldaar aanwezig zün 's avonds om 9 uur. Aldaar wordt dan het gehele nummer bekend gemaakt. De beide groepen moe ten trachten het bekend gemaakte num mer te vormen en dan tesamen de kaar ten inleveren. Aan dertig paren wordt een taart uitgereikt. Bestaat het gehele nummer bijvoor beeld uit twee cijfers, laten wij zeggen 17, dan behoren de 1 en de 7 bij elkaar. Tezamen ontvangt men dan één taart. Bestaat het gehele nummer uit 4 cij fers, bijvoorbeeld 2345, dan behoren de 2, de 3, de 4 en de 5 bij elkaar en men ontvangt 2 taarten. Bestaat het gehele nummer uit 6 cijfers, bijvoorbeeld 123456, dan behoren de 1, de 2, de 3, de 4, de 5 en de 6 bij elkaar. Met z'n zessen ontvangt men dan 3 taarten enz. Het is dus steeds een dame en een heer of 2 dames en 2 heren of 3 dames en 3 heren enz. enz. Dit belooft stellig een attractief en span nend nuihmer te worden. b. Ook kun je komen zonder fiets of ander voertuig en beeld je met één of twee personen sprookjes- of andere fi guren uit. Ook dit met of zonder bloe men. c. Op maandag 2 april zal op een nog nader in dit blad aan te geven plaats, de vereniging Oranjedag voor dit doel gra tis bloemen verstrekken. Lees dus de krant van de volgende week. Gebruiken jullie nu de vakantie om plannen te maken en begin meteen met het uitwerken ervan. Natuurlijk kunnen jullie je ouders om raad vragen. Op Koninginnedag moeten jullie om half twaalf aanwezig zijn op de Indus trielaan bij garage Kirpestijn. Hier wordt de optocht opgesteld en na een kleine rondgang svordt door de jury bekend gemaakt kige prijswinnaars de twintig geluk- winnaressen zijn. ZWANEN IN KASTEEL VIJVER Streng optreden tegen rustverstoorders Reeds geruime tijd bevinden zich in de kasteeltuin een tweetal prachtige zwanen. Zowel op de vijver als op de grachten rondom het kasteel is het een schitterend schouwspel deze statige vogels zich in het water te zien voortbewegen. Binnen korte tijd zal daar echter nog een bezienswaardigheid bijkomen. Het zwanenpaar heeft namelijk een kolossaal nest gemaakt en daarin liggen de nodige eieren, die thans worden bebroed. De gent houdt daarbij trouw de wacht om zonodig zijn gezin te beschermen tegen gevaar. Het ouderlijk instinct van deze dieren blijkt hier wel heel sterk. Er is echter reeds gebleken, dat deze bescherming absoluut nodig en zelfs on voldoende is. Jongelui, en ook enkele ouderen, hebben het namelijk gepresteerd om met behulp van stenen en stokken te trachten in het bezit te komen van de reeds bebroede eieren. Het spreekt van zelf, dat dit schandalige optreden met geen enkel woord is goed te praten. De plaatselijke politie alsook de jachtopzie ner, zijn de gent te hulp gekomen en zullen verhinderen, dat dit nest wordt leeggeroofd. Er zal streng worden opge treden. Laten we hopen, dat de bewakers hun doel bereiken, mede met behulp van de ouders, want dan zal men binnenkort het dartele spel van de jonge zwaantjes met hun sierlijke ouders kunnen be wonderen. VERGADERING LIDMATENKRING De lidmatenkring der Ned. Herv. Ge meente kwam woensdagavond voor de laatste maal in dit seizoen in het gebouw „Rehoboth" in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. vhn de Ham, opende de bijeenkomst met het lezen van 1 Corinthe 1, vanaf vers 18, en heette daarna alle aanwezigen welkom. In het bijzonder sprak hij de jonge lidmaten toe, die j.l. zondag in het openbaar be lijdenis hebben gedaan en die deze avond waren uitgenodigd. Daarna hield de heer Van de Ham een inleiding over het onderwerp „Toch Ned. Hervormd". Spreker behandelde dit onderwerp mede in verband met de zogenaamde stille week en in het licht van het aan staande Paasfeest, terwijl hij daarbij te vens antwoord gaf op de vraag of het nog wel zin heeft zovele jaren na de af scheiding en doleantie hierover te spre ken. Voorts besprak hij een gedeelte van de kerkelijke geschiedenis en het ont staan van de vele richtingen en groepe ringen van de Protestantse Godsdienst. De uiteindelijke conclusie, die werd ge trokken was, dat elke lidmaat, zoveel in zijn vermogen ligt, moet trachten de een heid te bewaren en zeker nooit moet overgaan tot afscheiding of de stichting van zogenaamde evangelisaties. Deze avond deed de voorzitter tevens voorlezing van een dankbetuiging van mevrouw Hop te Nieuwe Tonge voor de aan haar man gezonden fruitmand. Op Schiphol arriveerden uit Frankrijk 16 jongens en 16 meisjes, die in Frank rijk een wedstrijd in het beschrijven van de zindelijkheid hebben gewon nen. Een gedeelte drukte hun ideeën uit door middel van kleurtekeningen. Zij vonden Nederland het zindelijkste land. Op zaterdag 4 mei a.s. heeft de her denking van de gevallenen weer plaats, nabij het monument bij het station. Na afloop hiervan s er een samkomst in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, al waar zullen spreken: ds. Heerma, Chr. Ger. predikant, Kapiteine dra. De Klark, bevelv. offcier van het korps Veenen daal van het Leger des Heils en ds. Wis- gerhof, Ned. Herv. predikant alhier. OPENBARE LESSEN TECHNISCHE In de Chr. Technische School werden woensdagmiddag en -avond zgn. open bare lessen gegeven. Ouders van leer lingen en belangstellenden konden de school bezoeken en de verschillende on derdelen van het werk, alsmede de werk stukken nader bekijken. 's Middags waren er verschillende hoofden van scholen die met kinderen uit het laatste leerjaar de school be zochten. TWEEDE VIERTAL „LA CAMPAGNE" KAMPIOEN Het tweede viertal van de biljartver eniging „La Campagne" is kampioen ge worden in de afdeling 3A en wel geheel ongeslagen. Het team bestaat uit de he ren J. L. Lochtenberg, C. Heikamp, G. H. van Baren en J. van de Wetering. Men moet nu nog twee wedstrijden spelen om het bondskampioenschap. Het gevaarlijkste wat er in het leven bestaat is: waarachtig liefhebben. Waar achtig liefhebben dat brengt risico's met zich mee en gevaren en opofferin gen. Liefhebben betekent lgden. Hoe groter liefde des te groter lgden. Dit lgdens- probleem bestaat voor de haat niet. Haat wil ook niemand winnen. Haat wil alleen maar afstoten, wonden, vernietigenHaat dóét lijden. Maar de liefde móét lijden. Het is alleen maar de vraag of de lief de tegenover al dat lijden bestand is Het is o zo gemakkelijk op een jongelui's kunstavondje te declameren: dat liefde is sterker dan de dood. De ouwelui den ken er vaak een tikkeltje anders over. Het is een tragisch verschijnsel in het leven: als liefde het onder het lijden be geven gaat. Als zij ineenschrompelt, ver stenen, verharden gaat. Bevroren liefde tussen de mensen het is heel erg. .Bevroren liefde" vindt men altijd in dat gure klimaat, als liefde maar geen wederliefde kan opwekken. Is dat het geweest, waaronder Franciscus van Assisi zo nameloos geleden heeft? Amor non amatur de liefde wordt niet bemind dat woord is van hem, Gods minnestreel, Gods troubadour, als hij in de nachten verwezen loopt door de bossen op de Alvernaberg. En de wouden weer kaatsen zijn roep, en de bergwand geeft haar terug. O, dat mistroostige, dat ziels bedroefde: Amor non amatur de liefde wordt niet bemind. Een wetenschap van hem alleen? Neen! De wetenschap ergens in een keurig flatje en in de ar beiderswoning èn, en ja wéér eigen lijk niet? Staan wij er zelf wel helemaal buiten Amor non amaturnu kijken wij het Kruisevangelie van Lukas eens even in. Weet u wat mij in dat Kruisverhaal van Van de kerkeraad der Nederlands Her vormde gemeente van Veenendaal is bij het gemeentebestuur van Ede ingekomen een aanvraag om medewerking ingevolge artikel 72 van de lager-onderwijswet 1920 voor de uitbreiding met 1 leslokaal van het schoolgebouw aan de Koninginnelaan te Gelders Veenendaal. Het schoolgebouw bevat thans 6 les lokalen, terwijl op de zolder een noodles lokaal is ingericht in verband met de stij ging van het aantal leerlingen. Deze stij ging blijkt uit het volgende: 1555 gemid deld 197 leerlingen, 1956 gemiddeld 234 leerlingen; 16 januari 263 en heden 275 leerlingen. Per 1 januari 1958 zal een 7e leerkracht in vaste dienst worden aange steld. Naar aanleiding van het feit dat de gymnastiekvereniging „Oranje-Wit" te gen 22 april de huur van het gymnastiek lokaal was opgezegd door b. en w. van Rhenen is er woensdagavond laat een onderhoud geweest tussen dit college en het dagelijks bestuur van „Oranje-Wit". Hierbij bleek dat het bestuur van „Oranje-Wit" de klacht, welke was bin nengekomen bij het gemeentebestuur over de baldadige jeugd, kon ontzenu wen. Tevens werd de toezegging gedaan van het aanbrengen van een goede om heining rond de school, terwijl het gym nastieklokaal een aparte ingang zal krij gen. Ook zullen er bordjes verboden toe gang worden geplaatst, zodat men tegen belhamels zal kunnen optreden, waar door een smet op de sportvereniging „Oranje-Wit" was gelegd. De vereniging houdt dus de beschikking over het lo kaal. Zonder een goed lokaal zou deze vereniging, die van de zomer een grote turndag organiseert, het werken onmoge lijk zijn gemaakt. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 In de zitting van vrijdag 12 april van het kantongerecht te Wageningen was mr. A. C. van den Brandt rechter, terwijl mr. A. J. J. Pfeil optrad als officier van justitie. Voor het rondhangen in een portiek op zondagavond te Veenendaal werd de 19- jarige D. ter zitting veroordeeld tot een boete van 5,Gevraagd naar de reden van zijn vertoeven in het portiek, ant woordde verdachte, dat hij met een vriend schuilde voor de regen, toen hij door de politie bekeurd werd. Maar blij kens het proces-verbaal had D. de agent iets ander verteld. Mr. Pfeil vond in zijn requisitoir, dat het ten laste gelegde ver dachte wel kwalijk genomen kon worden. Uit het rondlummelen op straten en plei nen op zaterdag en zondagavonden door de jeugd kwam allerlei kwaad voort. Zijn eis tegen D. was eveneens 5, Voor het rijden in een auto zonder geldig kentekenbewijs werd de 38-jarige B. uit Ede overeenkomstig de eis veroor deeld tot een boete van 10,subsidair 4 dagen. B. had de bewuste auto tweede hands gekocht, maar het nummerbord was op naam van de oude eigenaar blij ven staan. Enige jaren was dit goed ge gaan, totdat.hij in oktober van het vorig jaar een proces-verbaal kreeg. Met 10, had B. ook kunnen schikken, maar hij had dit een te zware boete gevonden. Hij was zich ook niet bewust geweest, in overtreding te zijn geweest. De officier van justitie mr. A. J. J. Pfeil stelde ver dachte de vraag of B. zich voor het ver grijp te zwaar gestraft achtte of de boete niet kon betalen. Het bleek voor beide. In zijn requisitoir zei de officier het schikkingsbedrag gehandhaafd te willen zien, eensdeels omdat verdachte niet ter zitting kon aantonen, dat het hem als handelaar zo slecht ging, aan de andere kant ook, omdat verdachte niet met de wet op de hoogte was. Het nut van ken tekenbewijzen is vooral van belang, wan neer automobilisten die de oorzaak van een aanrijding zijn, doorrijden; de politie heeft dan althans een middel hen op te sporen. Verontwaardigd zei verdachte hierop nooit een ongeluk te hebben ver oorzaakt in de tijd dat hij autoreed. Overeenkomstig de eis werd de 49- jarige L. een boete opgelegd van 50, te vervangen door 20 dagen hechtenis. L. was met een bromfiets tegen een stil staande auto opgereden; daarbij was ge bleken, dat hij een borreltje gedronken had. De verdachte betoogde dat hij nooit dronk; deze ene keer was het geweest tegen een maagkwaal, maar hij deed het nooit voor de lekkerheid. Omdat hij bronchitis had, placht hij wat voorover op de bromfiets te zitten en dat was de oorzaak van de aanrijding geweest. Ver dachte verklaarde voorts, nu weer hele maal genezen te zijn van zijn maagkwaal. De officier had weinig goede woorden over voor deze verdachte. Hij achtte het betreurenswaardig, dat een maagkwaal alleen door jonge jenever verlicht kon worden. Sommige mensen zullen genezen, aldus mr. Pfeil, anderen sterven aan een maagkwaal. Maar veel groter is het aan tal mensen, dat jaarlijks omkomt ten gevolge van verkeersongevallen. Hier moet een ander geneesmiddel toegepast worden, dat van een ander soort is dan jenever. Tot een boete van 30,ofwel 12 da gen werd de 24-jarige H., van beroep buschauffeur veroordeeld. Deze verdach te was nl. met een bus, die uit Arnhem in de richting Oosterbeek reed, enige maanden geleden tegen een voor hem uit rijdende auto aangereden. De chauf feur vertelde, dat hij even voor het aan rijden al naar links aan het uitwijken was, om de auto in te halen, toen deze plotseling stopte. Een botsing was dus niet te vermijden geweest en de fout lag volgens H. dus bij de autobestuurder. De bus had geen schade opgelopen. Mr. Pfeil wees er op, dat volgens het verbaal gebleeken was, dat de auto ingehouden had voor een driewielig motorvoertuig, dat uit een zijweg kwam. Ook H. had dit kunnen waarnemen. De officier vroeg verdachte of hij de boete te hoog vond voor deze overtreding, maar zover wilde de chauffeur toch niet gaan. De eis was 30.—. ■fr Mr. Van den Brandt vonniste de 27- jarige chauffeur S. uit Renkum tot een boete van 35,of 14 dagen; de eis van de officier in deze zaak was 40,ge weest, te vervangen door 16 dagen. Ver dachte was in een gehuurde auto aan het rijden geweest. Toen hij de Diedenweg te Wageningen moest kruisen verleende hij geen voorrang, waarbij hij in over treding kwam, omdat de Diedenweg een voorrangsweg is. S. vertelde ter zitting, dat hij tengevolge van langs de weg ge parkeerde wagens, in zijn uitzicht belem merd was geweest. Overigens gaf hij het ten laste gelegde volmondig toe. De officier nam het S. als beroeps chauffeur erg kwalijk dat hij dergelijke elementaire verkeersbepalingen niet vol doende in acht genomen had. U had niets mogen riskeren, zeide mr. Pfeil. Overi gens vond hij de houding van verdachte tijdens de behandeling van de zaak wel sympathiek en hij nam aan, dat S. hier van wel voldoende geleerd zou hebben. De eis tegen de 24-jarige R. uit Arn hem was 50,geweest, doch de kan tonrechter maakte er een boete van 40,van, te vervangen door 16 dagen, waarschijnlijk door de verlichtende ver klaringen van de twee getuigen in deze zaak. Eén ervan, mej. R. was destijds van haar fiets geworpen door een voor bij-rijdende auto, die door verdachte R. bestuurd werd, waarschijnlijk omdat R. te dicht langs haar gereden had. Zij had daarbij enige verwondingen opgelopen, doch was daar nu van hersteld. De verdachte R. vertelde zijn visie op het ongeval. De weg was erg slecht be rijdbaar, een niet goed geplaveide klin kerweg, en bovendien lag het midden van de weg 40 cm hoger dan de kanten. Door de opslag van de weg, was zijn voorruit niet goed schoon, waardoor het uitzicht belemmerd was. Nadat hij een wielrijdster gepasseerd was, was er plot seling een damestasje tegen de voorruit gevlogen. R. had toen onverwijld zijn wagen tot stilstand gebracht. De tweede getuige was een chauffeur, die zoals hij vertelde al 25 jaar over deze weg reed. Volgens deze getuige was het zeer goed mogelijk, dat het ongeluk toe geschreven kon worden aan de slechte kwaliteit van de weg. Juist op zo'n bolle weg plegen grotere wagens een beetje uit te zakken naar de kant, waarmee verdachte R. misschien te weinig reke ning gehouden had. De officier zei in zijn requisitoir van plan te zijn geweest minstens 75,— te eisen. Maar omdat de wapenen hem uit de handen werden geslagen door deze vriendelijke getuigen het slachtoffer van de aanrijding, mej. R. verklaarde niet meer boos te zijn op de verdachte kon hij bij de vriendelijkheid in deze zaak betoond, niet achterblijven. Dat bleek tenslotte ook mr. Van den Brandt niet te kunnen. Lukas altijd weer frappeert? Hij, de meest menselijke evangelist, hij de dok ter, hij de kunstenaar zet heel dat toneel van haat en schimp en gemeenheid in de gulden lijst van Christus' liefde. Zó vangt het aan: En Jezus zeide: „Vader vergeef hen want zij weten niet wat zij doen." En zó besluit hij het: „En Jezus zeide tot hem: heden zult gij met Mij in het para dijs zün." Daar hebt ge de liefde, die niet bemind wordt, maar liefde, die niet ineen schrompelt en niet versteent. Liefde, die het vermag: liefhebben ten einde toe. Wat maakt die liefde van Christus toch zo onoverwinnelijk? Zo ondelgbaar, zo onvernietigbaar? Zou dat niet hieraan liggen, dat zg niet uit de natuur te ver klaren is, maar uit de Geest? Dat is nu maar de liefde van Christus! Ze is van een geheel eigen structuur, een geheel aparte makelg, een geheel eigensoortig karakter! Ziet, het is zo; als wij een mens liefhebben, dan moet er in die mens iets zgn, dat wij liefhebben. Goed, dat kan op zelfbedrog berusten, op een tragische vergissing, op een enorme illusie, maar voor ons bestaét het dan toch maar! En let nu goed op: voor Christus bestaat dat niet. Hij ziet in ons mensen niets om lief te hebben, en dóArom heeft Hij ons lief! Hij weet dat de liefde niet bemind wordt, en daartegenover openbaart Hü alleen maar Zijn liefde. De Deense verzetsdominee Kaj Munk, heeft in een van zgn glanzende preken dit prachtwoord neergeschreven: „De grote liefde bestaat het allermeest om haar zelfswil en niet om de wille van haar bevrediging." Juist! en wat is de nood van onze liefde W%t maakt haar klein heid uit en haar middelmatigheid? Dat zg veelal wél alleen maar bestaat om de wille van haar bevrediging. En daarom is de meneer die een blauwtje loopt, zo hevig gepikeerd. En daarom spatten links, rechts, links de huwelgken en de verlovingen uiteen als zeepbellen, dames en heren! Zullen wij eens even acht geven, hoe de grote liefde, die ooit bemind werd, ontvangen werd? Ze legt haar liefdes- belgdenis af met een gebed: „Vader ver geef hen." Maar nü de ontvangst. „En het volk stond en zag het aan." Voor de massa betekent Christus' ge- (Zia verder tweede blad.) GROENE KRUIS HIELD JAARVERGADERING De vereniging „Het Groene Kruis" hield maandag jaarvergadering in het „Dorpshuis" alhier. Voorzitter, de heer J. v. Heerdt, opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Vervolgens werd medegedeeld, dat het consultatiebureau met ingang van 1 mei a.s. niet meer in de kleuterschool zal worden gehouden, maar in de school aan de Schras. Ook het magazijn is verplaatst van C. Lagerwey naar R. Bakkenes, Schras 17. De leden werden dringend ver zocht het verplegingsmateriaal, dat nog in hun bezit is en niet meer wordt ge bruikt zo spoedig mogelijk in te leveren. Tijdens de tbestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden S. T. Hey, J. v. Heerdt en P. Bos allen herkozen. Ter vervanging van dr. Van Ringelestijn, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Schuurman. Tenslotte dankte de voorzitter dr. Van Ringelestijn voor al het werk dat hij voor de* vereni ging had gedaan en sloot de vergadering. De tekeningen van het te bouwen wijk- gebouw lagen na afloop ter inzage. EDERVEEN. Vrijdag 19 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 490.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,50 tot 12,50 per 100 stuks. Henneëieren 8,- tot 11,- De handel was vlug. MATERIAALVOORZIENING RHENENSE BRUG VERZEKERD De materiaalvoorziening voor de Rhe- nense verkeersbrug over de Rijn is thans verzekerd, zodat wat dit betreft geen stagnatie meer in de werkzaamheden kan ontstaan. Planmatig moet de verbin ding in september van dit jaar gereed zijn. Dan wordt ook het brugdek ge monteerd en kan de opening plaats vin den. Gelukt dit niet, want dit brugdek kan slechts worden aangebracht onder mooie weersomstandigheden, dan wordt de ingebruikstelling verschoven tot mei van het volgende jaar. Het zal dus hoofd zakelijk van de weergoden afhankelijk zijn of men in Rhenen nog dit jaar of pas in mei van 1958 over de brug kan komen. Op de Rhenense oever is thans een be gin gemaakt met het monteren van de laatste verbindingen tot aan de rivier. Peren: latere perensoorten komen bij zonnig weer in bloei met mooie witte bloemkronen, doch iets bladvor ming. Vroege kersen: openend met groen- vorming. Meikersen: geheel in volle bloei, met veel groenvorming. Appels: Nog weinig of niet geopend. -WIJZE WOORDEN STRENGHEID De ware strengheid begint bU zichzelf. Mme De Staël dat een gemengd bedrijf goed koper leveren kan dan speciaal zaken KOOP DAAROM EEN NIEUWE BRIL BIJ Telefoon 2576 Hoofdstraat 106 Veenendaal REPARATIES VLUG EN BILLIJK

De Vallei | 1957 | | pagina 1