Pauk Msm ©mtm DIJKSTRA komende week KAMP OVERBERG GEEN STRAFKAMP RAAD VAN AMERONGEN VERGADERDE Burgerlijke stand KERKDIENSTEN ROVANNA AMERONGEN ELST ACHTERBERG LIENDEN Gevonden en verloren voorwerpen VEENENDAAL WOUDENBERG VOETBALPROGNOSE Enkele belangrijke voetbalwedstrijden in de v.v. Eist uit competitie genomen Weinig zaterdag voetbal Spannende volleybal duels Viering koninginnedag Dinsdag koopjes Kleerhangers Borden Ontvluchtingen Contact met de maatschappij Werk in Veenendaalse fabrieken Ingekomen en vertrokken Rhenen Amerongen VOOR DE a. s. FEESTDAGEN Vorstschade aan bloeiende vruchtbomen Officiële bekendmaking Eerste paasdag Tweede paasdag Paasdienst doktoren HET RAADSEL VAN De Zwarte Ruiter mag van geluk spree- ke. Jelui weete netuurlik wie of de Zwarte Ruiter is. Van dit gevaarlike per soonaasje dochte de sepiers van de Schee- veningse gevangenis, dat-ie van Zondag op Maandaggenacht rustig achter de dikke deure lee te maffe, maar toen was- tie al lang vertrokke. Vija het raampie van ze loosjies. Nou schijnt-ie erreges in Braabant in de bosse te zwerve, mar de peliesiemanne hebbe niet veel van em terug, 't Is een kwaajie. Ze zijn teminste een bos ingetrokke met een heel stel dienders, want ze dochte, dat-ie daar wel zouw zitte. ..Hans", riepe ze heel be nauwt, „geef-ie oover we zijn hier." Maar de heer Hans G., zoo heet de Zwar te Ruiter op Zon-en feesdaagen, die kwam niet. En die aagente maar roepe, net as kleine jonges, die ok gaan zinge of gaan fluite as ze bang zijn in et don ker. Nou zee ik hier heelemaal boove an, dat die Zwarte Ruiter van geluk mag spreeke. En waarom, dat zal ik jelui uit mekaar legge. Hij mag heel hard hooraa roepe, dat Kris Rijswijk niet meer in de aktieve dienst zit, want dan was-t-ie zoo geknipt. Kris had 'm zoo bij ze kladde. Die bekeek effetjies heel sekuur ze sin- jalement in het opsporingsblad, fietste een blokkie om en hij broch em mee, Gekneevelt en wel. Kris was in ze jaare geen geziene feguur in de onderweerelt. Nou bij ze veertig jaarig jiebuuleeum as ooverheitsdienaar is pas gebleeke hoe veel suusjette, die in het pelisieblad stinge uitgeteekent, de duupe van de fijne speurneus van Rijswijk zijn gewor- de. Der gaat nog een leuk verhaal oover. Der liep es een zwaare jonge in het Achterstraatjie. Zoo een pelisieman in ze arme. „Rijswijk", stelde de koddebeier ze eige veur. „geen kapsoones en mee naar 't beroo." Toen de boef de naam Rijswijk hoorde stin^die al te beeve in al ze voege. Maar toen die op et beroo kwam schrok-tie ze eige heelemaal een aap. „Ha'k dat eerder geweete" zee die, ,,'t is heelegaar Kris Rijswijk niet." Wat bleek nou. 't Was de andere Rijswijk die em had gepakt. Der waare toenturtijd twee Rijswijke. Kris wier altijd de nieu we Rijswijk genoemt, omdat die 't lest was gekomme. Boeve vange en kefies sluite, dat waare ze speesjaalieteite. Trouwes et leste van alle veldwachters. Toch was et toen een mooie tijd. Met een stuk of vier, vijf peliesiemanne. Rijswijk, de nieuwe Rijswijk, Weelie en Gart van de Weerthof bevurbeld. Der waarde dur ok nog een paar peliesieman voor halve daage. Alleen op Koninginne dag en bij grof werk kwaame ze in funk- sie. Voor de rest van de ted waare ze straatemaaker en zooiets. Maar 't gong in die daage mit die paar koddebeiers en nog een stuk of wat marsiesees ok. Net zoö goed as nou mit om en nabij de vijf en twintig zwaarge- waapende en nog zwaarder gediepele- meerde en gestreepte hermandatte en een duure oovervalauto mit een siereene en een stoplicht en gaskassie om honde en katte in af te maakt. En as teegeswoordig et pijpekorreps maar door 't dorp heen mot komme, dan steeke ze nog een parteitjie van die surregaatpeliesiemanne in een teniek ok. En met ze alle die Zwarte Ruiter es effetjes opspoore, hoo mar. Nee, dan Kris Rijswijk nog es. Die het wel een vetleere medallie verdient. Ze hadde der feitelik gelijk wel in de raad oover kunne praate, een Maandag- genaavond. Maar de veegvuilemmerwaa- ge of de vuilemmerveegwaage, nee de emmerveegja, nou weet ik 't heelegaar niet meer. Mar affijn, die fiets van zeven en een halfhondert guide was waarschijnlijker een veurnaamer punt. Hardeveld die vroeg nog een hoeveelper- soons 't feitelik was, omdat der nouw drie nieuwe gemeente-arbeiers angesteld moeste worre. Toen 'k dat in 't eerste las toen doch ik bij me eige, 't is een zeuve-persoons. Der komme zes emmers an te hange. In iedere emmer kan der een zitte en eentje trampe, das tezaame zeuve. Mar wethouwer de Ruiter zee be slist, dat et mar een eenpersoons waage wier. Alleen een bestuurder dus, geen kondukteur. Op de mart mag-ie nou niet meer mit de fiets komme. Alleen maar mit een volle portemenee. As jelui der toevallig morrege nog komme, denk der dan an, dat je de fiets in de stalling zet, want Rijswijk die jiebuuleert nou wel, mar hij zouw je toch nog op de bon zette. Want deur al de jaare heen is-tie ok nog on bezoldigd veldwachter gebleeve. Dat wil nou niet zegge, dat-ie alles veur niks doet, maar et pelisiespeule wel. Mar jelui komt em zeeker teege, vraag mar naar de martmeester, want is-tie ok nog, en dan moet j'em gelijk feelie- zieteere van WOUT Aan het bureau van politie werden als gevonden aangegeven: 1 manchester étui. inh. 2 ballpoints en een vulpen; 1 bruin linnen tas, inh. voetbalsch., shirt, broek je en kousen; 1 p. damesglacé's; 1 heren armbandhorloge m. nikkelen rekbandje; 1 huissleutel; 1 rood schort; 1 aardappel schilmesje; 1 kinderportem. m. inh.; 1 dameshandtas, inh. zakdoek en poeder doosje; 1 ring m. 4 sleutels en lakstem- pel met de letters D. v. d. H.; 1 geblokte rijwieltas m. inh.; 1 zw. damesglacé; 1 bruine aktetas. Als verloren werden aangegeven: 1 grijs gevl. vulpen m. zw. dop; 1 doublé schakelarmband m. zw. steentjes; 1 br. lederen padvindersportem. m. inh.; 1 br. lederen herenportef. m. foto's; 1 br he renglacé; 1 p. zwarte lederen motorhand- sch. m. kappen; 1 autoped; 1 bl.-zwarte vulpen; 1 br. lederen portem. m. inh. en knipsluiting; 1 bankbilj.; 1 beige padvin dersportem. m. inh.; 1 bankbiljet; 1 ver chroomde wieldop van Citroën; 1 speldje Veilig Verkeer; 1 br. herenglacé; 1 stof fen grijze dameshandsch.; 1 zw. alpino muts m. zwaluwspeldje; 1 ziekenfonds- kaart in plastic étui; 1 witte gymschoen; 1 doublé damesarmbandhorloge m. zwart bandje; 1 br. regenbroek; 24 spaarzegels van „De Brug"; 1 ijzeren kruiwagen met luchtband. Gevonden: bruine aktetas met fles; broodtrommeltje; blauwe jongenspet; zil veren broche; 4 boterhambordjes; grijs jongensjasje; br. lederen handschoen. Verloren: nylonkous; zwarte glacé da meshandschoen; br. herenportem. m. inh. rood kinderportem. Inlichtingen bij de rijkspolitie. Voor dit weekend en voor de volgende week staan een paar belangrijke voetbal wedstrijden op het programma. Zo speelt a.s. zaterdag het Ned. zater- dagelftal, dat vorige week in de laatste oefenwedstrijd met 3-0 van Robur et Vclocitas won, in Monaco tegen Frankrijk. De Fransen hebben afgelopen zaterdag met 1-0 van de Belgen gewonnen, zodat de Nederlandse ploeg op behoorlijke tegenstand kan rekenen. Ten tweede kun nen -de voetballiefhebbers uit Utrecht en de provincie, op 25 april genieten van een wel zeer bijzondere voetbalwedstrijd. Het bestuur van de afdeling Utrecht is er nl. in geslaagd de bekende Joego slavische ploeg Zagreb met onder meer een aantal internationals te contracteren, voor een wedstrijd in Utrecht. Het Utrechtse elftal, Ifcstaande uit semi-profs, is voorlopig als volgt samengesteld: doel v. d. Schilden (Elinkwijk); achter: Akker man (Hilversum) en Okhuyzen (DOS); midden: Kreijermaat (Elinkwijk), Kraaij (DOS) en Sleekink (HVC); voor: Neder- hand (HVC), Kleijn (Elinkwijk), Lammere (DOS), De Zoete (Zeist) en Van Gardin- gen ('t Gooi). Besprekingen zijn nog gaande om ook Schaap ('t Gooi) en v. d. Linden (DOS) in de ploeg op te nemen. Deze spelers waren aanvankelijk niet op gesteld op verlangen van de K.C. van de KNVB. Ten slotte zal een voorlopig Utrechts afdelingselftal op zaterdagmiddag 27 april a.s. een eerste oefenwedstrijd spelen te gen het eerste elftal van de v.v. Veenen- daal. De wedstrijd zal worden gespeeld op het terrein van Vccnendaal. Nadere bijzonderheden en de opstelling van het afdelingselftal volgen nog. En nu de wedstrijden voor maandag, tweede Paasdag. Allereerst is er het be stuursbesluit van de afdeling Utrecht van de KNVB, nl. om de v.v. Eist uit Eist uit de competitie te nemen. Alle tegen bovengenoemde vereniging gespeelde wedstrijden komen hiermee te vervallen. Renswoudc krijgt Rhenus op bezoek. Hoewel Renswoude soms zeer wissel vallig speelt, geloven wij toch niet, dat Rhenus daar wonderen zal kunnen ver richten. Wij houden het dan ook op een overwinning voor de thuisclub. In Amerongen zullen DVSA en Oranje- Wit met elkaar in het strijdperk treden. Deze wedstrijd kan als een plaatselijke ontmoeting beschouwd worden, derhalve is het wel heel moeilijk hier een voor spelling te doen. Wij hopen in elk geval, dat de sportiviteit zal zegevieren en dan zal een puntenverdeling misschien wel het meest waarschijnlijk zijn. SchcrpcDzeel zal het tegen Hoogland niet moeilijk krijgen. De zenuwen zijn nu tot rust gekomen, zodat ook hier de scherpe kanten wel af zullen zijn, nu het kampioenschap verspeeld is. In het zaterdagvoetbal is weinig te be leven. In 1 B gaat Matjan op bezoek bij IJssclmecrvogels 2. Dit reisje naar Spa kenburg zal voor de Veenendalers wel geen winst opleveren, daar de Spaken burgers er op gebrand zijn de leiding in de afdeling te behouden. Ten slotte krijgt Musketiers Eemnes op bezoek. De thuisclub zal hier wel dege lijk alle zeilen bij moeten zetten, hiervan getuige de j.l. zaterdag geleden nederlaag van §cherpenzeel. Toch durven we het aan, een kleine overwinning voor Muske tiers te voorspellen. Voor de reserve-elftallen luidt het pro gramma als volgt: Dierense Boys 2 Veenendaal 2; DVSA 3 EMS 3; RKVUV 2 Houten 3; VRC 4 Sportclub Rhe- nen 3; DOVO 4 Merino's 3. SLUITING SECRETARIE Burgemeester en wethouders van Ame rongen brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie voor het publiek gesloten zal zijn op vrijdag 19 april en op zaterdag 20 aprl 1957. Voor zaken, de burgerlijke stand be treffende en die geen uitstel kunnen lij den, zal de gemeente-secretarie op beide genoemde dagen geopend zijn van 9 tot 9.30 uur v.m. DAMMEN De uitslagen van de onderling compe titie luiden deze week: Vonk C. Blankestein 20 Meijer Van Loon 1—1 M. Blankestein v. Viegen 20 G. v. Zomeren M. v. d. Grift02 v. d. Berg Reede 20 A. v. d. Kolk De Groot 2—0 Kleinveld Meerwijk 0—2 v. Veenendaal E. v. d. Grift 02 Visser E. v. Zomeren 20 Faber G. v. d. Grift 2—0 v. Wamel C. v. d. Kolk 0—2 v. Viegen Maris 02 Reede v. Ewijk 20 A.s. zaterdagavond worden er twee wedstrijden gespeeld voor de competitie van de Nevobo (Nederlandse Volleybal Bond). Om zeven uur begint de le klasse dameswedstrijd VVV Unitas (Doorn). Het volleybalteam van VVV zal zeer waarschijnlijk winnaar worden van deze wedstrijd. Voor leider SVV is er nog één wedstrijd te spelen. Mocht SVV deze wedstrijd verliezen of gelijk spelen, dan heeft VVV kans hen resp. voorbij te gaan of gelijk te komen. Na de dameswedstrijd wordt de heren- wedstrijd gespeeld tussen VVV en Olym- pia (Zeist). De Zeistenaren staan bovenaan en VVV op de vierde plaats. Een spannende wed strijd zal het zeker worden. Toch ver moeden we dat Olympia z'n kampioens kansen niel wil laten schieten en daarom a.s. zaterdag winnen. De wedstrijden vinden plaats in de gymnastiekzaal aan de Sandbrinkstraat. De toegang is vrij. Ook dit jaar wordt koninginnedag in Eist weer gevierd, 's Morgens wordt er door de schoolkinderen om 9 uur een op tocht gehouden door het dorp met mede werking van de Elsterse muziekvereni ging „Crescendo". Om half elf zullen de feestelijkheden officieel worden geopend bij de school. Hierna zal voor de kinderen een mooi programma op het schoolplein worden verzorgd. Tevens zullen alle kin deren een traktatie krijgen. Ook voor de mooist versierde groepen in de optocht zijn prachtige prijzen beschikbaar. Kin deren, die buiten Eist op school gaan, tot 14 jaar, kunnen zich opgeven bij de Oranje-commissie, waarna zij aan de feestelijkheden kunnen deelnemen. Door ziekte van enkele commissieleden is het middag- en avondprogramma uitgesteld tot 1 juni. Voor dit programma zijn al verschil lende radio- en televisieartisten gecon tracteerd. Het officiële programrpa volgt te zijner tijd. „ZUID-OOST-UTRECHT" HAD SUCCES MET FILM De filmvoorstelling, die de Cult. Nat. Hist. ver. „Zuid-oost-Utrecht" ter ge legenheid van het vijfjarig bestaan dins dagavond gaf, heeft veel belangstelling getrokken. Vooral de middagvoorstelling die in de jeugdherberg de „Eikelkamp" werd gehouden en die speciaal voor de jeugd was bedoeld, was de belangstelling groot. Ruim 200 jeugdigen hebben van prachtige natuurfilms kunnen genieten, die door de heer Visser, hoofdinspecteur van de dierenbescherming, werden ge draaid. Ook bleek de heer Visser op een populaire manier over het natuurleven te kunnen vertellen. Verder wees spreker de jeugdigen op de natuurbescherming, vooral in dit jaargetijde. Hij waarschuw de tegen de schennende hand, wanneer deze nesten e.d. verstoort. Aan het einde dankte de voorzitter der vereniging de heer Hulzebos, de jeugdherbergvader de heer Holierook voor het gratis ter be schikking stellen van de ontspannings zaal. Ook de avondvoorstelling die in hotel „Stuyvenberg" werd gegeven, werd flink bezocht. Hier sprak de heer Visser over de vogeltrek. Verder vertoonde hij prach tige kleurenfilms, o.a. Weide en water vogels, een film over ooievaars enz., in totaal zes films. Aan het einde kreeg de jubilerende vereniging van de eigenaar van hotel „Stuijvenberg" een projectie scherm cadeau. geschikt voor japon of rok. glad gelakt hout met kraagrol, nikkel haak kan er niet uitvallen 1 6 cent diep, prima kwaliteit 35 cent Alleen op dinsdag 23 april Hoofdstraat 7 - Veenendaal telef. 3103 EINDLES LAGERE LANDBOUWSCHOOL Woensdag werd in de o.l. school eindles van de vierde klas van de lagere land bouwschool gehouden. Het hoofd der school de heer Polstra, richtte zich in zijn welkomstwoord tot de burgemeester van Rhenen, als voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht, de Rijksconsulent de heer Ir. Riemersma, de heer Bouwman hoofdbestuurder van het U.L.G., het be stuur van de afd. Rhenen, voorzitter en directeur van de plaatselijke coöperatie, de heer Lettinga, leeraar voor landbouw werktuigen en de heer Van Roekei, afd. De Klomp van de Gelderse Mij. van land bouw. Hierna gaf de heer Polstra het woord aan Ir. Riemersma voor het stellen van vragen aan de leerlingen. Deze vra gen gingen over verschillende onderwer pen o.a. werktuigen, kennis van grond- bemestingsleer, veevoeding, veeteelt en akkerbouw, eerste feliciteerde de burge- (Vervolg van pagina 1.) varieert van enkele dagen tot drie of vier maanden, een rapport opgesteld dat dus mede moet dienen als advies voor de justitie en aan de hand waarvan ook wel wordt beslist of de knaap weer naar huis kan gaan en in het gezin (vaak de beste omgeving waar dergelijke jongens leren wat ze doen en laten moeten, beter dan welke instelling ook) of dat ze voor kortere of langere tijd moeten verblij ven in het meest met de instelling van het kind overeenstemmende inrichting. In „Overberg" komen uiteraard de meest uiteenlopende gevallen terecht. Het zijn zeer vaak jongens, opgegroeid in gezinnen waar vader of moeder ont breekt door scheiding of overlijden, of waar de ouders in onmin met elkaar leven. Ook gezinnen met een uitgespro ken misdadig milieu, terwijl evenmin de jongens uit betere gezinnen ontbreken. Een verkeerd vriendje of vriendinnetje. Vaak ook is er een of andere afwijking, een innerlijk conflict, minderwaardig heidscomplex, wat een ongewone gel dingsdrang kan veroorzaken en waarbij de ongewenste daad alleen een gevolg is van willen opvallen. Het gaat heus niet altijd om het stelen zelf, dus om het hebben. Bij de oudere jongens is het wel eens het werk dat niet naar hun zin is en niet overeenstemt met idealen of intelli gentie. Zeden-delicten zijn evenmin zeld zaam. Een te zachte of een te harde moe der of vader. Liefdeloze ouders. Uit alle rangen en standen komen ze. Het komt voor, dat ouders en famile, als de jongen eenmaal in Overberg is, niets meer van zich laten horen en niets meer van hem willen weten. De jongens mogen schrij ven naar huis en post ontvangen. Ook komen ouders en familie regelmatig op bezoek. Zelfs mogen er verschillende en kele dagen met verlof naar huis. Zoals b.v. met de komende Paasdagen. Een groot gedeelte, niet allemaal. Dan zijn er wel eens jongens die ook met verlof mogen, maar niet weten bij wie ze terecht kunnen, als er in het hele land zelfs geen verre oom meer is, die hem hebben wil. De jongens die ook al geen post krijgen. Verder is het wel gebeurd dat er een jongen aan de poort kwam om te vragen of hij weer terug mocht komen. Hij kon het thuis niet uithouden. Er zijn ook jongens in „Overberg" die eigenlijk hele- meester de geslaagden. Spreker drong er bij de leerlingen op aan dat zij op het maal niets gedaan hebben en waarop al thans gelegde fundament verder moeten leen de ouders absoluut geen invloed bouwen. Dit kan op velerlij manieren, door het volgen van cursussen, studie aan de landbouwwinterschool en het le zen van vakbladen. Met voldoening kan spreker aan alle leerlingen het diploma uitreiken in volgorde van puntenaantal. G. Rauw, Achterberg; R. v. Engelenburg, Veenendaal; J. Hardeman, Veenendaal; M. v. d. Berg, Wageningen; D. Versteeg, Achterberg; K. Vonk, Veenendaal; G. v. Laar, Achterberg; J. Termaten, Achter berg; G. Legemaat, Overberg. hebben. Of jongens, ja, die in een onbe waakt moment even te ver zijn gegaan. Het zijn heus niet allemaal van die brave broeders daar in het kamp, maar nu we er toch wat beter inkomen (ze zijn er in leeftijd van 12 tot 21 jaar) is het wel te begrijpen dat het niet altijd de kwaadste zijn ,die het, op een goede zondag, als ze geen werk hebben en veel tijd om te denken, te machtig wordt bij de Dinsdag, 16 april was de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van wethouder De Bonte. Afwezig waren burgemeester Martens, wethouder Van Deelen en dhr. Blanke- stijn. In zyn openingswoord zei dhr. De Bonte, dat zowel burgemeester Martens als wethouder Van Deelen door een auto ongeval verhinderd waren deze vergade ring bü te wonen. Gelukkig kunnen we dankbaar zyn, dat dit ongeluk betrekke- lijk goed is afgelopen, hoewel beiden wel enige tyd genoodzaakt zullen zyn rust te houden. Dhr. Blankestyn is ge opereerd en maakt het gelukkig redeiyk wel. Dhr. De Bonte wenst allen beter schap toe. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de zwemclub om subsidie over 1975, groot ƒ400,—, dat z.h.st. werd verleend met aantekening van dhr. v. d. Dikkenberg die om principiële redenen tegen was. De gemeentearbeider Van Viegen ver zoekt ontslag. Dit wordt, met ingang van 17 paril, eervol verleend. In verband met opmerkingen in de vorige raadsvergadering gemaakt, als zouden er zeer weinig werknemers uit Amerongen in de nieuwe industrieën werkzaam zijn, werden de volgende cij fers verstrekt: Betonfabriek Malée 5 van de 6 werk nemers uit Amerongen; Spuiterij v. d. Grift beide werknemers uit Amerongen, Confectiebedrijf „De Utrechtse" 10 van de 25 werknemers uit Amerongen. Dhr. Van Mourik is het aantal Ame- rongse werknemes in deze bedrijven te gengevallen en spreker acht het bezwaar van dhr. Blankestijn dan ook geenszins opgeheven. Ook dhr. Wildeman sprak in deze zin. Er zijn grote offers gebracht, vooral veel cultuurgrond is verloren gegaan. Er is reeds een agrarisch bedrijf de dupe van geworden waar toch ook 5 arbeiders werk vonden. Indien wij op deze manier zou den doorgaan met industrialisatie zou oud-Amerongen in het gedrang komen, aldus spreker. Dhr. Brinkman hoopt dat er nog industrie bij zal komen, hetgeen hij een aanwinst voor de gemeente acht. Dhr. Van Barneveld is met de verstrekte cijfers zeer tevreden, vooral wat de beide eerstgenoemde bedrijven aangaat. Wat het confectiebedrijf betreft, hiertegen heeft spreker zich destijds verzet, maar heeft toen geen steun van de andere raadsleden ondervonden. Niettemin valt ook in dit bedrijf het aantal Amerongse werknemers hem mee. Spreker hoopt dat in de toekomst nog meer gezonde be drijven zich hier zullen vestigen. Dhr. Dagnelie merkte op dat de gëgevens ei genlijk onvolledig zijn daar nog twee be drijven ontbreken. Ook de voorzitter drukte zijn spijt uit over dat zowel voor de woningbouw als voor de industrialisatie cultuurgrond ont trokken moest worden. Hoewel voor het vestigen van de industrieën een nauw keurig onderzoek wordt ingesteld is het slagen niet altijd verzekerd. Dhr. Brinkman bracht nog naar voren, dat, indien er meer woningen beschik baar zouden zijn enkele bedrijven zeker zouden uitbreiden. De bevolking van onze gemeente zal in de le helft van 1958, en misschien zelfs in de 2e helft van 1957 worden doorge licht. (Zie verder tweede blad.) gedachte aan thuis of de vertrouwde om geving. De zondag is ook de enige dag, waarop zij hun burgerkleding aan heb ben en na ontvluchting niet zo gauw her kend kunnen worden. En dan zijn er bij die zich meteen weer aan een of ander vergrijpen. De meesten gelukkig niet. Meestal zijn ze weer gauw terug in Over berg, vrijwillig of onderweg aangehou den. En dan ziet het er heus niet zo pret tig voor ze uit want het kamp heeft ook „strafkamertjes" als dat nodig is. Maar kamp „Overberg" heeft meer. Men heeft er een zaal voor binnenhuis- sport. Verder een ontspanningszaal met een behoorlijk toneel, waarop reeds meer dere uitvoeringen door diverse zang- en toneelverenigingen in de omgeving een avond voor de kampbewoners werd ver zorgd. Er wordt ook veel aan knutselen gedaan. Een grote broeikast is er waar de jongens, die daarvoor voelen hun hart kunnen ophalen. Er is een flinke timmer- winkel en zelfs een soort smederij. Het kamppersoneel bestaat uit 40 personen, waaronder verschillende vakleraren. Ook is er een kerkgebouwtje dat afwisselend voor het houden van nrotestantse- en ka tholieke diensten -pv -dt gebruikt. Cate chisatie wordt gegeven door een r.k. geestelijke en voor de protestanten door de heer J. van Noort van Overberg. Sport wordt er zeer veel gedaan. J.l. zaterdag vond voor de tweede maal een wedstrijd plaats tussen een elftal van de Westersingel en een ploeg van het kamp. Bij de in Veenendaal en elders georgani seerde wandelmarsen is kamp „Over berg" tegenwoordig steeds van de partij. Een belangrijk element in de moderne heropvoeding is zoveel mogelijk contact met de gewone maatschappij, waarin zij tenslotte toch weer opgenomen moeten worden. Nu is het toch herhaaldelijk gebeurd in Veenendaal dat een groep wandelaars uit het kamp werd nageroepen met: daar heb je de boefjes van kamp Overberg. Het behoeft geen betoog, hoezeer die knapen daardoor geknauwd werden door een hen toch al enigszins vijandige ge meenschap. We hopen slechts dat dit schrijven er toe zal medewerken dat iets dergelijks niet meer voorkomt en men zich ook anderszins in acht neemt, in- nlaatsvan deze knapen nog verder in de put te werken. Gelukkig zijn er ook vele voorbeelderi te noemen van mensen die hun best doen de jongens van „Overberg" tegemoet te komen. Het aanvankelijke vooroordeel valt steeds meer weg en er is al veel contact met de bevolking van Veenen daal en „Overberg". Sinds enige tijd kunnen we bij de IJzerindustrie van Van Leeuwen en bij de Frisia een aantal jongens uit het kamp aan het werk zien. Gewoon tussen de arbeiders en op ver schillende afdelingen. Over 't algemeen is men daar enthousiast over hun hou ding en prestaties. Ook bij de boeren op het land zijn ze steeds van harte welkom en ontpoppen ze zich vaak als harde wer kers. Ook knapen die het voorheen ver tikten een hand uit te steken. Er zijn mensen die ze wel eens mee naar huis nemen. Men behoeft niet te vragen hoezeer dat alles de jongens zal helpen in hun moeilijkheden en bij hun terugkeer in de normale maatschappljjke verhoudingen. Ingekomen: J. W. Rompes van Nijme gen naar Oude Veensegrindweg 76; N. L. Meister van Amsterdam naar Veenen- daalsestraatweg 65; H. M. B. Borchers van Amsterdam naar Veenendaalsestraat- weg 65; C. van Stokkum van Barneveld naar Wilhelminastraat 34; Abraham Ver- merris (gez.) van Velsen naar Bruine Engseweg 35; J. Dijkstra (gez.) van Vrie- zenveen naar Nieuwe Veenendaalseweg 2; Gerrit Ariesen (gez.) van Veenendaal naar Emmalaan 16. Vertrokken: P. Habermehl van Cunera- weg 307 naar Oldebroek; A. M. Snel van Utrechtsestraatweg 98 naar Zeist. Ingekomen: A. Vermeer van Doorn in Kon. Julianalaan 11; J. van de Lubbe, e.v. S. Giezen van Haarlem in Bergweg 13; C. van Viegen van Rhenen in Pr. Irenelaan 17; W. van Heumen, van Zeist in Pr. Irenelaan 25; H. J. Meijer van Rotterdam in Pr. Irenelaan 11; G. J. Koot van Doorn in Pr. Irenelaan 7; C. J. Vis ser van Zeist in Kon. Julianalaan 21; N. Wiesman van Bussum in Kon. Juliana laan 37; W. Wijnands van Doorn in Kon. Julianalaan 5. Vertrokken: P. van Ree van Utr.str.w. 38 naar Rotterdam; H. Versteegh van Bergweg 25 naar Eindhoven; C. Ploeg van Heuvelsesteeg 1 naar Renswoude; G. Bos van Utrechtsestraatweg 63 naar Utrecht. VEENENDAAL Geboren: Olga Johanna, d. v. E. C. Coumans en T. B. M. Eekhout; Hilda Ruth Maaike, d. v. H. Visser en L. F. Spraakman; Erna Ida, d. v. H. Ditewig en H. van Egdom; Remke Astrid, d. v. B. Verhorst en A. C. v. d. Kolk; Thea, d. v. D. J. Vlaanderen en J. v. Rotter dam; Cornelia Wilhelmina, d. v. A. v. d. Haar en W. van Kooten; Anthonie, z. v. D. Meijer en A. van Beek; Barend, z. v. J. H. van de Lustgraaf en C. J. van Gin- kel; Berdina, d. v. G. de Kievid en A. Ariesen; Jan, z. v. C. Diepeveen en A. Versteeg; Aartje, d. v. C. van Wijk en A. de Gooyer. Ondertrouwd: S. Keulen en J. v. Wijk; P. Will en H. H. van Barneveld; H. ter Haar en L. van der Vlag; A. van Praag en W. Robbertsen; P. Gortemöller en R. G. van Hardeveld. Getrouwd: R. van der Sluis en G. J. Mater; P. B. van der Heiden en W. J. Blankestijn; S. H. van Doorn en S. H. de Koning; J. van Sloten en S. M. Wijn berger; K. van Spanje en W. Schoeman; G. Gaasbeek en M. M. van Doorn. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Willem, z. v. W. v. Stempvoort en G. van Leeuwen; Albertus, z. v. J. de Ko ning en J. W. Kloot; Geertruida, d. v. R. Flaman en A. R. Simonsz; Willem, z. v. J. Hardeman en R. H. Folmer; Maria Johanna, d. v. H. G. Epskamp en C. J. den Elzen. Overleden: Adrianus H. van Wagens- veld, 59 jaar. RHENEN Geboren: Jan Hendrik, z. v. G. D. W. Baars en R. W. Mager; Jacoba Gerritje, d.v. J. v. Lienden en G. v. Dolderen; Johanna Wilhelmina, d. v. M. Rebergen en C. van Viegen; Theodorus, z. v. J. F. Rodenburg en H. G. J. van der Horst. Ondertrouwd: Harm Jan Blaak en Eli sabeth Kool. Getrouwd: Gerard van Mourik en Cor nelia Baars. WOUDENBERG Geboren: Albertus Jan, z. v. A. Meer beek en G. Pater; Peter Alphons Alex, z. v. A. Th. van der Vegt en M. F. Alex; Geertruida, d. v. G. Loonstra en A. de Redelijkheid. Overleden: Alida van Veenendaal, 86 j., w.v. D. Nellestijn. AMERONGEN Geboren: Willem Adrianus, z. v. A. v. d. Boogert en M. Krouwel; Hendrika Fransisca Martina Maria, d. v. H. F. M. Jeurissen en H. F. M. M. Verheijen. Ondertrouwd: Elbert van Geijtenbeek en Elisabeth Clasina van Bouwhorst. Overleden: Hendrik van Soest, g.m. J. van Leeuwen. SCHERPENZEEL Geboren: Greetje, d. v. H. Westerhuis en C. J. Mandersloot. LIENDEN Geboren: Cornelis J. C., z. v. G. van Baaren en H. M. v. Eek; Jacobus A. H.. Een keur van fijn gebak CHIPOLADETAARTEN SLAGROOMTAARTEN MOCCATAARTEN BOOMSTAMMEN BOTER CAKE MET VRUCHTEN BOTER TULBANDEN CHIPOLADEPUDDING Heerlijk PAASBROOD met Amandelpers en een keur van FIJNE KOEKJES f Enthousiast roept daarom iedereen Ha gebak van Naar wij vernemen hebben de vrij zware nachtvorsten van eind vorige week hier en daar enige schade aangericht. In zonderheid de pruimen schijnen te heb ben geleden, terwijl ook de diverse soor ten bessen vorstschade hebben opgelopen. Ten aanzien van kers en peer schijnt de schade nogal mee te vallen. De appels zullen tot nu toe nog weinig te lijden hebben gehad, omdat de bloemknoppen nog niet open zijn. Gemeente Rhenen WIJZIGING REINIGINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Rhe- nen brengen ter openbare kennis, dat in J verband met de komende feestdagen de volgende wijzigingen zijn aangebracht in de reinigingsdienst: de route van vrijdag 19 april wordt ge reden op donderdag 18 april 1957; de route van dinsdag 30 april wordt gereden op maandag 29 april 1957. Rhenen, 10 april 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK z. v. J. van Kalkeren en A. J. Donder- winkel; Catharina W. J., d. v. D. Daniels en A. van Ingen; Margarate, d. v. G. v. Doorn en G. J. Spies; Evert J., z. v. J. Vermeer en E. A. van Verseveld; Bertus, z. v. J. Vermeer en E. A. van Verseveld; Dirk A., z. v. G. v. d. Wardt en H. E. van Ewijk; Stevenia J., d. v. S. J. Serné en M. K. Zaaijer; Maria C., d. v. J. van Loo en G. J. Wagenvoort; Martha G.. d. v. L. Nout en W. H. Kamp. Getrouwd: B. Bloemendal en H. C. W. Roelofsen; L. de Wit x C. van Willigen; G. van de Wardt en P. van Seyda; K. J. Veldkamp en J. van Beusichem. Overleden: Jan van Ewijk, 70 j„ e.v. J. van Dijk; Johannes van Ommeren, 75 j., w.v. J. de Heus; Johannes J. van Verse veld. 43 j., ongeh:; Engelbert Peters. 41 j., e.v. J. v. d. Wal. ^Qondom de (^uneratoren Gemeente Rhenen BESTRIJDING BRANDGEVAAR De burgemeester van Rhenen vestigt er de aandacht op, dat in verband met het aanleggen van Paasvuren op ver schillende plaatsen in de gemeente be trokkenen en vooral de jeugd er voor dienen te waken, dat geen brand ontstaat in bermen en hakhout. Rhenen, 16 april 1957 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL EEN NIEUWE BRIL! Vraag ons advies naar KLEUR en MODEL Speciaalzaak in de betere Brilsoorten HOOFDSTRAAT 51 TELEFOON 3184 - VEENENDAAL 'k Bin weer in de sirkulasie. Waorom ik weg was? Nou eh, zak oew zegge, 'k Heb geprobeerd met te laoten léve. Mor dat zoiets vreselijks! Dat hiel ik geen half jaor vol. Wim van Noort kWam bij me en sloeg mit de vust op toffel toen ie me zag te zitte. Hij zeit: waor biyf ie toch man! Alle ambonezen van „De Val lei" vraogenme naor „De Klokkenver- koper" en gij zit hier mór achter de kachel aon die gróte piep te lurreke. Bin de soms minseschuw geworden? Eerlijk gezeid had die brave beste Wil lem nog gelijk ök. Agge oew eige laot léve, dan zoude op ut karrekhof aon de doornebomen terecht komme. Enne, ut waor mit Kee al krèk zo ge steld. Ze wou een rok-en-rol-broek ko pen, mór ze dorst "m nie aon te trekken. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds. Vrmaas, 5 uur ds. Vroegindewey van Barneveld. Vre- deskerk 9 en 10.30 uur ds Vroegindewey, 5 uur ds. Wisgerhof. Veeneind 3 uur ds. Vroegindewey; woensdag 24 april 7.30 uur ds. Middelkoop van Schiedam. Dijk- straat 2.45 uur ds. Wisgerhof. „Sola Fide" 9 uur ds. H. M. Cnossen van Amsterdag (jeugddienst), 10.30 uur ds. Goedhart, 5.30 uur ds. W. G. van Ree van Amersfoort. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. H. Volten van Rhenen. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Van Kreuningen van Groningen. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O., geb. „Sola Fide", kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofd straat) 9.30 uur ds. Kok, 5 uur ds. W. de Joode van Ede. Chr. Ger. Kerk (Beatrix- straat) 9.30 uur ds. W. Herma, 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Syn. „Eltheto") 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Fluiterstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. R.K. Kerk (Nieuweweg) 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 en 5 uur dhr. Romein van Vlaar- dingen. Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds J. Dijkstra. Prot. Bond hotel Laheij 10.30 uur ds. J. C. A. Nijenhuis Ockhuijsen van Aalten. Ger. Kerk 10 uur ds. H. Volten 5 uur ds. Slingenberg van Ede. Ger. Gem" (Synodaal) 10 en 5.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 7.30 uur dr. Steen blok van Gouda. Oud Ger. Gem. 10 en 6 leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur drs. Brussaard van Oegstgeest. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B Roest. WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Cirkel. Ger. Kerk 3 uur drs. Brussaard van Oegstgeest. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver van Vnjz. Herv. („De Schans") 10.30 uur ds. Van Yperen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst; donderdag, 25 april 7.30 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld (voorber. H.A.). Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur; dinsdag 23 april 7.30 uur ds Poel van Ede. LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Lint (bev. lidmaten), 6.30 uur ds De Lint. RENSWOUDE. Ned. Herv Kerk 10 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Moolenaar. „„9VERBERG" Ned- Herv- Kei-k 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. VEENENDAAL. Julianakerk 9.30 ds. De Lint van Lienden. Vredeskerk 9.30 uur ds. Treure van Ederveen. Ger. Kerk 9.30 uur ds. Van Enk (Kerkzangdienst). Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 9.30 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kérk (Beatrixstr.) 9.30 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 7 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld. Salva- torkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, zangdienst m.m.v. Eben Haëzer. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. v. d. Linden. WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. H. Cirkel. Oud Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Vroegindewey van Veenendaal. Ger Gem. 9.30 leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Wisgerhof van Veenendaal. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 uur ds. Moolenaar. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 uur leesdienst. ACHTERBERG. 10 uur ds. Van Viegen. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandag, 2e Paasdag 8 uur dr. E. A. C. Reydon, Kerkewijk, tel. 2134. Van maandag, 2e Paasdag, 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur dr. C. P. Engel. J. G. Sandbrinkstraat, tel. 2429. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Zondag, le Paasdag dr. Van de Scheur van Lunteren, tel. K 8388-460. Maandag, 2e Paasdag dr. Ringelestyn van Eder veen, tel. K 8387-201. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van za terdagmiddag 2 tot dinsdagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen, dr. Van Ommeren van Eist, telefoon K 8377-217. (8) „Bij mijn zwaard, wanneer ge even vlug met uw hersens zijt, als met uw handen, zou ik u best kunnen gebruiken!" lachte Aram, die nadat hij de schurken van zijn grondgebied had verjaagd, bij de knaap en de achtervolgde pachter teruggekeerd was. „Dat is ook de bedoeling, heer!" gaf de jongen vrijmoedig te kennen. „Ik zou niets liever doen, dan uw schildknaap worden. „Schildknaap! Welja, daar zegt ge nogal wat!" riep Aram uit. „Hoe heet ge eigenlijk? En zouden uw ouders het goed vinden, wanneer ge bij mij in dienst kwaamt?" De ogen van de jongen begonnen te schitteren. „Ik heet Presto, heer! Mijn ouders heb ik nooit gekend en ik ver dien de kost met het hoeden van vee voor de boeren! Toe, laat me bij u in dienst komen!" ging hij in één adem door. Aram haalde de ring tevoorschijn, die op zo'n vreemde manier in zijn bezit was gekomen. „Ge schijnt hier goed bekend te zijn, Presto, hebt ge deze ring of het wapen erop weieens meer gezien?" vroeg hij. „De jachthoorn!" riep de knaap verbaasd uit. „Het blazoen van Rovanna!" Nu was het Arams beurt om verbaasd te zijn. Hoe kwam een ring met het wapen van de gravin in het bezit van de vreemde ruiter? En de gravin zelf? Wie was zij? Wat had dit alles te betekenen? Opeens nam Aram een besluit. „Het is goed, Presto", zei hij tot de knaap. „Voorlopig kunt ge met me meegaan om me de weg te wijzen. En gij", hij wendde zich tot de pachter, die nog steeds bedremmeld stond toe te kijken, „gij kunt naar de rentmeester van Bar ranca gaan. Zeg, dat ik u heb gestuurd en dat hij u een pachthoeve moet geven!" Hevig dankend verdween de man, terwijl Presto uitriep: „Fijn, ik mag dus bij u blijven?" Waar wilt u naar toe?" Grimmig antwoordde Aram: „Naar Rovanna! Ik wil weieens wat meer van die gravin weten!" (Wordt vervolgd.) °mda ze bang was, asdat „de minse" d'r wat van zouwe zegge. Niet van die broek netuurlijk, mór van wat 'r in zat. Kèk dat nou oew eige laote léve. Ik hét dat ók geprobeerd en wat was ut resultaot: m'n gezicht uit de krant. Das ongezond minse, zwaor ongezond. Daorom heb ik ut roer omgetrokken en bin ik weer op weg om de vrije zee te gaon bevaoren. Wil de wel gleuve asdat deze paor woorde al een heel ander mins van me hebben gemókt! Lót „de minse" mór „de minse", want uiteindelijk worde nóóit uit, mór in de put gedouwd. En daorom roep ik weer teuke Kee: lang léve de vrijheid en zeg ik teuge Hannes: lang léve de persvrijheid. Jao, want Hannes hét iets op ut hart, wat ie kwijt wil en wat ie zeilevers eigelijk niet durft te zegge, vanweges „de minse" ziede. Hij kwam bij me op deêl mit een ge zicht van ouwe lappe om z'n nóód te klaoge over ut nije uitbreidingsplan op den Domineesbarreg. Ik zegge Hannes das toch een pracht plan jong. Daor kun ne straks weer duuzend huishouwes in gestopt worden. Mór Hannes was uit nie mit me ins. Hij zeit, ze bouwe hoe langer hoe dichter naor Veenendaol toe en waorveur eige lijk. Om ut de minse nog gemakkelijker te maoke misschien? Hannes zag liever de bebouwde kom van Rhenen uitgebreid. Waorom nie erst Rhenen-West op staopel gezet baos, zee Hannes. Hèdde gij Rhenen wel is be keken vanuit de klai? Nou, zover hak ut nog nie gebrocht. Hannes wel, hij von ut mór een vies gat nost de Veerweg. Ut plan aon de Bantuin vond ie goed. Mór dat had deurgetrokke motte worde, zee Hannes, naor de kant op van ut Peerde- veld. Die Domineesbarreg kan altyd nog bebouwd worden. Dat netuurschóon mot 'r toch één kirtie aon gleuve. En of ie nou aon de èrste of aon de léste mém hangt, zeetie, dat mokt ök niks uit. Rhe nen-West had Hannes dé oplossing ge vonden. 't Is jammer veur Hannes, asdat ie nie in de gemeenteraod zit, anders kon die daor mit z'n idee naor veure komme. Nou gonk ie weer naor achtere, zonder sukses, mor mit een opgelucht hart. Ut was d'r weer uit. Kee was ók al in de kontra-mienne. Die was op de fiets de klai uit gekomme en overal langs de nije weg die op de brug uitloopt zee ze, stinge borde mit „Veenendaol" d'r op. Vlak bij Kesteren stind 'r ók nog een kirtie „Rhenen". Nou motte vraogen, zee ze, hè wij die brug of hè wij die brug niet? Ze motte bij de ANWB mór is aon d'r verstand worden gebrocht, asdat „Rhenen een stad is en Veenendaol een darrep. De Klokkenverkoper HANDGRANATEN GEVONDEN Bij het uitvoeren van herstelwerkzaam heden aan de Rijksweg 24 tussen Ede en Arnhem werden langs de kant van de weg twee, uit de oorlog afkomstige, hand granaten gevonden.

De Vallei | 1957 | | pagina 2