DE VALLEI veenendaal woudenberg EDE RADIO BALLEGOIJEN Rhenen trok weer duizenden vreemdelingen Ruim 600 rijwielen gestald op de markt Dinsdagmarkt verzet naar maandag Gevonden en verloren voorwerpen Marktberichten Officiële bekendmaking Schimmel had een slechte nacht HET RAADSEL VAN ROVANNA Scherpenzeel versloeg Hoogland met 8-3 Voor de Jeugd gen- 't Is geen sprookje maar werkelijkheid <PkiUp* gee}t 1001 radiotoestellen cadeau! Ook U kunt tot die 1001 geluk kigen behoren, die óf het bestede bedrag terugkrijgen óf een toestel ter waarde van f 98.- cadeau. Vrc-ag ons eens wat U daarvoor moet doen. Deze week Uw laatste kans RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 - Rhenen - Tel. 579 Sinds zaterdag j.l. is het verboden om met rijwielen tijdens de marktdagen op het marktplein te vertoeven. Op de par keerplaats naast de Ned. Herv. Kerk waren tijdens de marktdagen van zater dag en dinsdag j.l. niet minder dan ruim 600 rijwielen gestald. In verband met Koninginnedag wordt de warenmarkt van a.s. dinsdag verzet naar maandagmiddag 29 april a.s., van 3 uur tot 's avonds. Ook de eiermarkt wordt a.s. maandagmiddag gehouden en wel van 2 tot 5 uur. „Pfaff" naaimachinehuis geopend Zaterdagmiddag werd op Kerkewijk 9 een nieuwe winkel geopend en in ge bruik genomen door een nieuwe zaak, namelijk Naaimachinehuis „Pfaff". De naam van deze nieuwe zaak zegt het al, het gaat hier om een speciaal zaak in naaimachines, en wel in het merk Pfaff. Men beschikt hier over een uitstekende ruimte welke toch grotendeels nodig is voor het plaatsen van de verrassend uitgebreide sortering machines welke de Pfaff-fabrieken op de markt brengen. De meeste soorten machines zijn er dan ook weer in verschillende uitvoe ringen, waaronder salonmeubel en kof fermachines. Een bijzondere machine hier aanwezig is de z.g. huishoud- machine „Twaalf-inèèn" waarmee men kan zig-zag naaien, festonneren, car- donneren, knoopsgaten maken, knopen aanzetten, naden afwerken, sierranden aanbrengen enz. Verder vinden we er ook allerhande naaimachine-benodigdheden en is er een ruimte waarin de machines worden gedemonstreerd en de dames-kopers les wordt gegeven in het bedienen van de verschillende machines. Eerste Veenendaalse verkeersschool geopend Als eerste in Veenendaal opende de firma J. B. Kool en Zoon, naast de reeds jarenlang bestaande autorijschool, j.l. za terdag, in het gebouw Kerkewijk 29, een verkeersschool. Men heeft hier een lokaal ingericht waar een vijftig mensen een plaats kun nen vinden en uitgebreide theoretische verkeerslessen kunnen ontvangen. In deze lesruimte vinden we b.v. alle voorkomende verkeerslichten in werking, alle verkeersborden zijn aanwezig, tal van schetsen van alle mogelijke ver keerssituaties, terwijl een van de belang rijkste onderdelen van het geheel stellig ■d^-projcelor-vormt, waarmee op het witte doek zeer duidelijk en zoveel mogelijk naar de werkelijkheid verkeerssituaties cn zelfs verkeersvoorschriften in beeld kunnen worden gebracht. Het is de bedoeling dat deze verkeers school niet alleen wordt bezocht door kandidaten voor het rij-examen, maar door ieder, dus ook de voetganger en wielrijder, die aan het verkeer deelneemt en zich op de hoogte wil stellen van de verkeersvoorschriften. En dat is tegen woordig verre van overbodig, om niet te zeggen dringend noodzakelijk. Nog al teveel, en vaak na ernstige ongelukken, blijkt, hoevelen onkundig zijn van wat de verkeerswetgeving voorschrijft. We menen dan ook dat de firma Kool met deze verkeersschool weer zal kunnen bijdragen tot het verminderen van deze zo gevreesde onwetendheid. VEENENDAAL Aan het bureau van politie werden als gevonden aangegeven: 1 medaille van le prijs zeilwedstrijd watersportver. Nieuw- Loosdrecht; 1 mondharmonika; 1 p. zw. damesglacé's; 1 zw. sjaal; 1 rode kinder- portem. m. inh. w.o. Vivo-bonnen; 2 troffels; 1 br. portem. m. inh.; 1 zw. knipportem. m. inh.; 1 p. rode ongev. damesglacé's; 1 br. damesportem. m. inh.; w.o. 2 lotos; 1 rubber popje; 1 kort grijs jongensjasje; 1 br.-zw. hondje; 1 pad- vindershoed. Als verloren werden aangegeven: 1 linker herenglacé 1 gouden broche; 1 nieuwe bl. gest. grijze zelfbinder; 1 grijze damesportem. m. inh., w.o. 3 speldjes; 1 rode damesportem. m. knipsl. inh. fl. bedrag geld en waco bonnetje; 1 wit schuimrubber zadeldek; 1 p. zw. dames glacé's, 1 voetbal m. binnenbal; 1 br. pad- vindershoed. ZIJ WORDEN NIET OUD De Groenlandse Eskimo's zijn schijn baar gezond, lenig, vrolijk, sterk en in telligent, als zij jong zijn. n.l. van hun twintigste tot hun vijfentwintigste jaar. Daarna takelen ze snel af. Als ze vijf endertig jaar worden zijn ze oud, traag en zwaarmoedig. Dan lijden zij al aan ernstige aderverkalking. Hun gemiddelde leeftijd is slechts achtentwintig jaar. PARLEMENT GEEN WAARBORG VOOR DEMOCRATIE Men beschouwt Engeland dikwijls als een der oudste democratieën van Europa. In dit verband zij vermeld, dat het Enge land van 1760 aan nog geen tien procent van zijn volwassen inwoners het (pas sieve) kiesrecht toestond. WOUDENBERG. Dinsdag 23 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 120.000 stuks. De prijzen varieerden van 10.30 tot 12.50 per 100 stuks bij een goede handel. VEENENDAAL. Dinsdag, 23 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 130.000 stuks. De prij zen varieerden van 9,50 tot 11.50 per 100 stuks bij een matige handel. Biggen- markt. Aanvoer 80 stuks. Er werden prij zen besteed van 40,— tot 64,— bij een redelijke handel. SCHERPENZEEL. Woensdag, 24 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 750.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,tot 12 25 per 100 stuks bij een matige han del. Biggenmarkt. Aanvoer 185 stuks. Er «.«-don prijzen besteed van 48,— tot .1 per stuk bij een matige handel. De Burgemeester der gemeente Vee nendaal brengt ter openbare kennis dat ingevolge het bepaalde in artikel 1, eerste lid van de Beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, van 12 februari 1957, No. L/PA 3042, een aantal aardappelrassen zijn aangewezen waarvan de teelt op grond van artikel 4, eerste lid van het Besluit Bestrijding Aardappelwratziekte (S. 1953, 106), met ingang van 1 januari 1958 is verboden in het gebied van de gemeente Veenendaal dat omsloten wordt door: de grens met de gemeente Rhenen; de Kerkewijk van de grens met de gemeente Rhenen tot de Bergweg; de Bergweg; de Van Limburg Stirumstraat; de Klaas Katerstraat, het Dr. Slotemaker de Bruï- neplein; de Dr. Slotemaker de Bruïne- straat; de Dijkstraat; de grens met de gemeente Amerongen; de grens met de gemeente Renswoude en de provinciale grens. De aardappelrassen waarvan de teelt in genoemd gebied is verboden zijn: Bintje (Muizen); Eersteling, Rode Eer steling; Eigenheimer (Borgers), Blauwe en Bonte Eigenheimer; Ideaal; Industrie; Opperdoese Ronde; Present; Rode Star; Schoolmeester; Tuinparel (Excelsior, Franse Gelen, Koninkjes, Negenkwekers, Wilhelmientjes). Tevens worden belanghebbenden gewe zen op de inhoud van artikel 4 van boven genoemd Besluit en de Beschikking van eerdergenoemde Minister van 12 februari 1957, No. L/PA 3035, waarbij zijn aange wezen als rassen, welke voor de aardap pelwratziekte vatbaar zijn en waarvan de teelt in het gehele land is verboden:. Boskopers (Boskogels); Br^'-o,' De Wet; Fransen; Kampioen; King Edward; Odenwalder Blaue; Pg?> rsput (Blauw- put); Paul Krüge-rtoodoogjes; Ruige Witten; Thorbacke; Vroege Paarse BlauwkruiperZeeuwse Bl.; Zeeuwse Bonte. Met nadruk wordt nog onder de aan dacht gebracht dat bepalingen, welke in zake de teelt van aardappelen op grond van het Besluit Bestrijding Aardappel moeheid zijn uitgevaardigd, onvermin derd van kracht blijven. ONZE JARIGEN 13 april Adrie v. Wak eren 25 april Tonny en Berty v. d. Haar 26 april Henk v. d. Heuvel 27 april Jan Diepeveen 27 april Gerrit Dinsbaak 29 april Evert v. Deelen 30 april Ria v. Schuppen 1 mei Teunis Budding 1 mei Marietje Henken I mei Henk Davelaar. ZILVERPAPIERAKTIE Alle neven en nichten, ook de nieuwe, die zilverpapier hebben gebracht, namens de blinden hartelijk dank! Hier volgen de namen: Jan en Gerrie v. Dijk, Theo Schoonder- beek, Jan Dammen, Alie Drost, Erna Hardeman, Ada v. Kooten, Wimmie de Kleuver, Emma v. Schuppen, Tiny de Roos, Ria v. Schuppen, Adrie v. Wa keren, Wouter v. Wakeren, Lia Schuit, Chr. Huishoudschool. De oplossing van de raadsels van vrij dag 19 april komen in de jeugdrubriek van de volgende week. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I Zoek uit elk der onderstaande vogel namen één letter. Zet ze onder el kaar en je krijgt opnieuw de naam van een (zeldzame) vogel, appelvink boomkruiper kraai spotvogel mees kwikstaart geelgors leeuwerik vink jan van gent merel notekraker II Mijn eerste deel is een vis, met mijn tweede deel begint men de meeste sprookjes, M'n derde deel komt van het varken, M'n geheel eet je iedere dag. Hl x x x X X X X X X X X X X le rij een medeklinker 2e rij lichaamsdeel v. e. dier 3e rij het tegenovergest. van groot 4e rij 't gevraagde woord 5e rij zit op elke fiets 6e rij deel van een huis 7e rij medeklinker Voor jongeren: I Assen Ommen Rhenen - Eist Steenwgk Lemmer Arnhem Doesburg Hedel Noordwyk Hengelo Programma Koninginnedag De Oranjevereniging Woudenberg heeft voor 30 april, Koninginnedag 1957, het volgende programma vastgesteld: 9.30 uur: verzamelen van de deelne mers aan de kinderspelen in de Koningin Wilhelminastraat; 10 uur: hijsen van de vlag op het sportterrein, met gezamenlijk zingen; 10 uur tot 12 uur: kinderspelen en uitreiking der prijzen; 3 uur: volleybal wedstrijd in de gemeentelijke eierhal en gymnastiekdemonstratie; 8 uur: muzikale avond in het Beaufort-park. Carillon concert van de toren van het raadhuis, met medewerking van de gem. zangver eniging „De Lijster" en het Harmonie gezelschap „Fidelio". Tot slot samenzang van het Wilhelmus. Ook uit bovenstaan plaatsnamen moe ten letters worden gezocht, uit elke plaats één, die samen een plaats in Utrecht vormen. II Ik ben een dier dat horens draagt. Voeg een letter aan m'n naam toe en ik bevat duizenden letters. Voeg nog een letter aan m'n naam toe en ik ben een kledingstuk. III x X X X X le rij een getal 2e rij een veel voorkomende ziekte 3e rij harde wind 4e rij zit aan kledingstukken 5e rij land dat grenst aan Rusland Van boven naar beneden komt op de kruisjeslijn de naam van een muziek instrument. PORDERS Vroeger hadden de mensen nog geen wekkers, die afliepen als je moest op staan. Dat was natuurlijk erg lastig. Je kon je dan gemakkelijk verslapen, als je vroeg met de trekschuit of de dilligence meemoest. Maar men wist raad. Er was op het dorp of in de stad allicht iemand te vinden, die je 's morgens op tijd wak ker wilde komen maken. Je moest daar natuurlijk voor betalen! Je zei maar tegen zo'n „porder" of „porster" hoe laat je 's morgens wou opstaan en dan kwam het in orde. Vaak had de porder een stok in de ene en een houten hamer in de andere hand. Sliep je boven, dan ge bruikte hij de stok, om tegen de ruiten te tikken tot je wakker was. Sliep je bene den, dan bommerde hij met de hamer net zo lang op de voordeur, tot je uit je bed kwam. Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat bij raadsbesluit van 16 april 1957 nr. 9a aan het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de bijbel te Rhenen op grond van de artike len 72 e.v. der lager-onderwijswet 1920 medewerking is verleend voor de stich ting van een school voor uitgebreid lager onderwijs. Rhenen, 18 april 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK BIJDRAGE IN STUDIEKOSTEN Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen vestigen hierbij de aan dacht van belanghebbenden op de moge lijkheid om vóór 1 mei 1957 bij hun col lege een aanvrage in te dienen ter ver krijging van een bijdrage in de studie kosten voor jongelieden, die voor de door hen gewenste studie bijzondere aanleg hebben en wier ouders of verzorgers zelf niet in staat zijn de studiekosten te dra- Uiteraard dient men om voor deze bij drage in aanmerking te komen Neder lands onderdaan en burger der gemeente Rhenen te zijn, terwijl in het algemeen de eis zal worden gesteld, dat aan de leerplicht is voldaan. Wanneer een aanvrage wordt ingediend moet tegelijkertijd eenzelfde verzoek tot gedeputeerde staten van Utrecht worden gericht. Rhenen. 18 april 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, Th. v. d. WILLIK Schimmel was een mooi paard en zijn baas' was de veehouder Langendijk. Boer Langendijk was een beste man, die hart voor zijn dieren had. Daarom had Schim mel een fijne, warme stal. Maar het paard was niet erg tevreden. Schimmel was ook een lekkerbek en hij was dol op haver. Haver vond hij veel lekkerder dan het hooi dat hij van de baas kreeg. Maar paarden die in de winter veel op stal staan moeten niet te veel haver hebben. Schimmel kreeg wel eens een schep van zijn baas, maar zijn maaltijden beston den toch hoofdzakelijk uit hooi, lekker geurend hooi, maar Schimmel vond het maar een droog kostje. Het paard ver langde ook naar de weide, vooral nu het buiten al een beetje voorjaar was. Op een middag had boer Langendijk de deur van de paardestal opengezet, want het was prachtig weer buiten. Schimmel keek eens door de deur en in de verte zag hij het groen van de weide. Hg verlangde er erg naar eens naar buiten te gaan. „Die boer," zuchtte hij, „laat mij hier maar dag aan dag in dat droge hooi staan kauwen." Kwaad gaf Schimmel een ruk aan het touw van de halster en ineens knapte dat touw af. „Haha," dacht Schimmel, „is dat even geluk hebben, ik ga er fijn vandoor." Op de boerderij was alles rustig en nie mand had in de gaten, dat het paard uit de stal liep. Schimmel vond het heerlijk buiten. De zon scheen lekker op zijn glan zende rug en het rook al een beetje naar het voorjaar. Schimmel sloeg een land weg in, waar een moeder met een kinder wagen liep te wandelen. Die moeder schrok wel even, toen ze zomaar een paard tegenkwam zonder baas, maar Schimmel keek helemaal niet naar de kinderwagen. Hij keek naar de weilanden, die hele maal niet dor en kaal waren, omdat het deze winter haast niet gevroren had. Er stond hier en daar zelfs nog gras. Toen het paard een heel eind van huis was, stapte het een weiland binnen. „Ziezo," dacht Schimmel, „nu ga ik eens lekker smikkelen van het gras, dat is ten minste betere kost dan hooi." Maar toen Schim mel de kop naar de grond boog, zag hij al gauw dat er maar heel weinig gras stond. Hier en daar kon hij met moeite een bosje uit de grond rukken. Het smaakte heerlyk maar er was veel te weinig. En zo'n groot paard kan heel wat gras naar binnen slaan voor het „vol" is. Er was De paasdrukte heeft Rhenen niet onberoerd gelaten. Het is alsof het ieder jaar mèèr vertier geeft daar in de stad aan de Grebbeberg. We vroe gen èèn van de vele politiemannen, die op allerlei knooppunten het verkeer regelden, naar zijn mening. „Alle re cords zijn gebroken, meneer," zei hij, terwijl hij met een zakdoek het stof van zijn gelaat wiste. Zo was het ook. Rhenen heeft het nog nimmer zo druk gehad als met Pasen 1957. Al heel vroeg in de och tend begon het verkeer te razen en hield niet op voor de zon achter de pijpen van de steenfabrieken op Rem merden was verdwenen. Gelukkig is niet alles in Rhenen blijven „hangen" .van wat er op de Grebbeberg en om geving af kwam. Men was handen te kort gekomen en eigenlijk kwam men die al tekort. Alle bedrijven, die het van de vreemdeling moeten hebben, waren flink bezet. De topdrukte lag ook nu wel weer bij Ouwehand. Ook het badrestaurant trok enorm veel be zoekers. Langzaam maar zeker heeft men dus ook hierheen de weg gevon den. In de avond van de tweede paasdag hebben we de hotels- en restaurants in Rhenen telefonisch gevraagd naar hun bevindingen. De antwoorden, wel ke we kregen varieerden van helemaal vol, tot razend druk. Of de zaken nu Veenbedrijven op het zand in Gelderse Vallei onder de loep In mei van dit jaar zal worden ge start met het „doorlichten' van een aantal veebedrijven in de Gelderse Vallei. Het grootscheepse onderzoek omvat behalve het onderzoek van de grond, waarvoor kaarten noodzakelijk zijn, ook dat van de gewassen,, de dieren en het drinkwa ter. Hoewel ieder onderzoek apart van groot belang kan worden geacht, is het vooral het gecombineerde intensieve on derzoek van bodem, plant en dier, op praktijkbasis, dat thans voor het eerst ter hand wordt genomen. In dit kader worden ook sporenelementenonderzoe kingen verricht. Het sporenelementen- onderzoek vergt speciale aandacht. Men hoopt de gegevens van deze proefonder- zoekingen zo spoedig mogelijk ter be schikking te krijgen. Het grond- en ge- wasonderzoek, evenals het onderzoek van het bloed en de urine van de koeien zal worden uitgevoerd door het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek, Oosterbeek. echter niet alleen weinig gras, het was ook erg nat in het weiland en al gauw had Schimmel kletsnatte en koude hoe ven. De zon ging onder en het begon koud te worden. Schimmel begon naar zijn warme stal te verlangen. „Ik ga maar eens naar huis terug," dacht hij, ,,'t is hier in dat natte weiland ook niks ge daan." Toen Schimmel het weiland binnen was gestapt had het hek opengestaan, maar toen het paard van het gras stond te trekken, was er een windvlaag gekomen en die had het hek dicht gewaaid. En daar stond Schimmel met zijn neus voor het gesloten hek. Hij kon er niet meer uit. Toen had het paard helemaal geen schik meer van zijn uitstapje. Schimmel hoopte dat de boer zou komen om hem op te halen en hoopvol keek hij de een zame landweg af, maar er kwam nie mand. En toen werd het helemaal don ker en de nacht kwam. Die arme Schim mel. Heel de lange nacht liep hij door het weiland en hij rilde van de kou. Hij kon ook niet gaan liggen in het natte land. O, wat verlangde hij naar de stal en wat kreeg hij een trek aan dat geurige hooi van de baas. Heel langzaam ging die lange nacht voorbij en eindelijk werd het weer licht. Daar stond Schimmel met hangende kop in het land, nat, koud en hongerig. Toen kwam de baas op de fiets aan rijden en die baas zei: „Lelijke wegloper, heb je nu je zin, bah, wat zie je er vies uit." Schimmel kreeg een nieuw halster over de kop en toen ging het achter de fiets van de baas op huis aan. En hij moest nog draven ook, want de baas was kwaad en reed hard. Toen ze dicht bij de boerderij kwamen rook Schimmel de warme stal. „Nog even," dacht hij, „dan ben ik binnen, dan kan ik lekker uitrusten en mijn buik vol eten." Toen ze op het erf kwamen wilde Schimmel zo maar de stal binnenstap pen. „Wacht even," zei boer Langendijk, „dat gaat zo maar niet, ik zal je dat weg lopen wel afleren, vooruit voor de wagen en mest rijden naar het land." Dat had Schimmel niet verwacht. Hg werd voor de kar met mest gespannen en tot 12 uur moest hij van de boerderij naar het wei land stappen met de zware mestkar ach ter zich aan. Schimmel werd van dat trekken wel lekker warm, maar hij had zo'n honger. Om 12 uur mocht Schimmel naar de stal en toen kreeg hij van de boer een arm vol hooi. Schimmel smul de, het hooi had hem nog nooit zo lekker gesmaakt. En toen bleek het weer dat hij toch maar een beste baas had. Boer Langendijk ging naar de haverzak en haalde er een flinke schep uit. „Hier wegloper," zei de boer, „je hebt het niet verdiend, maar je hebt nu straf genoeg gehad voor je ondeugendheid." Schimmel hinnikte van plezier. Hij vond het maar wat fijn dat hij zo'n beste baas had en hij besloot nooit weer stie- kum op stap te gaan. 'tr. in de binnenstad waren gelegen of aan de rand van Rhenen, overal hetzelfde liedje. Men heeft zelfs gasten door moeten sturen. Midden in de nacht kwamen er soms nog aanvragen bin nen vanuit Amersfoort, Utrecht en Arnhem om logeerruimte. Ook vele buitenlanders behoorden tot de gasten. Vele bedrijven hebben ook honderden passanten „verwerkt". De militaire begraafplaats op de Berg en het Nationaal Legermonument trokken ook nu weer duizenden belang stellenden. De veerpont over de Rijn had het de gehele dag door zo druk, dat de auto's in een file stonden opgesteld vanaf de veerstoep tot aan vlak bij de brug over de Rijn. Aan de overkant stonden vier man der rijkspolitie Lienden het verkeer te regelen. Het gehele politiecorps van Rhenen zelf was gemobiliseerd. Men heeft alles in goede banen kunnen leiden en het verkeer snel kunnen verwerken. In de Nude botste een auto met twee inzittenden tegen een boom. Op de Veenendaalsestraatweg reed een wagen met vier inzittenden uit de bocht, even eens tegen een boom. De materiele schade was in beide gevallen groot, terwijl alle zes personen van licht tot zwaar gewond naar ziekenhuizen moes ten worden overgebracht. Moge dit een schaduwkant zijn van dit paasdrukterelaas in Rhenen, voor de bedrijven en het vreemdelingenver keer in het algemeen is het een goed teken en naar we mogen hopen een goede inzet van het komende zomer seizoen. Jongeman door ontploffende handgranaat gedood Kinderen, die op de Rijksheide in de buurt van het militaire kamp De Drie sprong wandelden, vonden daar zon dagmiddag het deerlijk verminkte lijk van een jongeman, die achteraf de 17 jarige Jonkman, wonende aan de Reehorsterweg te Ede, bleek te zijn. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de jongeman is getroffen door een handgranaat, welke hij vermQedelijk ergens gevonden heeft. Zijn bromfiets, werd in de onmiddelijke nabijheid in onbeschadigde toestand aangetroffen. Hoe het projectiel tot ontploffing is gekomen kon niet nauwkeurig vastge steld worden, evenmin als de plaats waar de handgranaat is gevonden. Inbrekers maakten flinke buit In èèn van de afgelopen nachten wisten inbrekers zich toegang te ver schaffen tot de woning van de heer S. boven hotel Nieuw Ede aan de Parkweg te Ede. Door op een balkon te klimmen en een ruit kapot te maken konden zij in èèn van de kamers komen waar zij een aanzienlijk geldsbedrag van ver scheidene duizenden guldens en een aantal sieraden en andere voorwerpen onder meer een gouden horloge en een sigarettenkoker konden buitmaken. Geen tent bij het openlucht theater Enkele weken geleden besloot de ge meenteraad van Ede tot aankoop van een grote tent, welke geplaatst zou worden bij het openluchttheater om dienst te doen als uitwijkmogelijkheid voor het geval bepaalde voorstellingen of uitvoeringen in het theater tenge volge van slechte weersomstandighe den niet zouden kunnen doorgaan. De kosten vandeze tent, met inbegrip van de inventaris werden begroot op 70.000.-. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben aan dit raadsbesluit echter hun goedkeuring onthouden omdat zij het in strijd achten met het algemeen be lang, in deze tijd van bestedingsbeper king en schaarste op de geldmarkt een dergelijke uitgave te doen. Vermoede lijk zal het gemeentebestuur in deze uitspraak van Ged. Staten berusten en geen beroep instellen op de Kroon. BIJNA DUIZEND BEZOEKERS OP DE SCHILDERIJENTENTOON STELLING De reizende tentoonstelling „De boer in de Nederlandse schilderkunst", die ruim een week in de Edese raadzaal te bezichtigen is geweest, heeft hier bijna duizend bezoekers getrokken. De jeugd was hierbij wel zeer ver in de meerderheid, want de expositie werd bezocht door 725 schoolkinderen. Dat nauwelijks 250 volwassenen de moeite hebben genomen, een kijkje in de raad zaal te nemen, duidt er wel op, dat de beeldende kunst in deze gemeente (nog) geen overweldigende belangstelling ge niet. De meeste (volwassen) bezoekers werden genoteerd vlak voor de paas dagen en ook op tweede paasdag was er vrij veel bezoek. De tentoonstelling is inmiddels verhuisd naar de Betuwse gemeente Lienden. GEEN VRIJE TOEGANG In de aankondigingen van muziek- en dansavonden in Ierland vindt men dik wijls vermeld: „De direktie behoudt zich het recht voor, de toegang te weigeren. Wie bekend staat als drinkebroer, heeft bij deze lokalen geen kans. Zo iemand wordt eenvoudig niet toegelaten. 4*2 Vw. J j™ P Hnrci .-lSAlIHI IÜhRMII! (9-10) Aram had de jongen voor zich op het paard getild en zo reden ze samen door de vallende sche mering. „Hoever is het nog?" vroeg da jonge ridder, nadat zij al een eind gegaan wareri. „Het duurt nog wel een uurtje," antwoordde Pres-o en haastig liet hij erop volgen: „hebt ge geen honger, heer?" Aram lachte luid, want evenals de knaa'; had hij de lich ten van de herberg in de verte gezien. „Ik niet," gaf hij te kennen, „maar ik denk zo, dat gij niet afkerig van een stevige hap zoudt zijn!" „Hoe raadt ge het, heer!" riep Presto uit. „Sinds vanochtend heb ik niets meer gehad en als ge goed luistert kunt ge mijn maag horen rammelen! Hela, wat ben ik blij, dat die kerels udaarnet wilden aanvliegen!" „Zo," merkte Aram lachend op, doch de jongen ging al verder: „ja, want ik had al veel van uw daden gehoord en dit was een prachtige gelegenheid om u te leren kennen!" Zo babbelend waren ze bij de herberg gekomen. „Dat ziet er veelbelovend uit," merkte Presto op, terwijl hij op het uithangbord wees, waarop allerlei heerlijkheden stonden afge beeld. „Laten we hopen, dat de werkelijkheid ook zo is," lachte Aram, terwijl hij afsteeg. „Ha u, heer," sprak de knaap even later, terwijl hij Aram met een koddige buiging liet voorgaan. En geen van beiden merkten zij de twee donkere gedaanten, die om de hoek van het huis, naderbij slopen. Als „Scherpenzeel" K. Veenendaal in de wedstrijd tegen „Veense Boys" had kunnen opstellen, dan had de vaart die deze speler maandagmiddag in de blauw witte voorhoede bracht, de kampioenen ongetwijfeld geveld. Wegens blessure heeft Scherpenzeel het enige maanden zonder deze speler moeten stellen. „Hoog land" was wel niet zo'n moeilijke tegen stander als Veense Boys, maar de Hoog landers liepen deze middag dan ook vaak van het kastje naar de muur. De eindstand 8-3 in het voordeel van de thuisclub was dan ook maar een flauwe afspiegeling van het overwicht van de blauw-witten. De rust ging in met de stand 4-0. Een buitenspeldoelpunt van linksbuiten J. Renes opende reeds na twee minuten spelen de score. De Scherpenzelers die zonder terrein verkennen reeds begre pen, dat het een zacht (paas)eitje zou worden deze middag, gingen het te mooi en vaak te kort doen, waardoor de Hoog landse achterhoede steeds weer de ge legenheid kreeg om in te grijpen. Een kwartier na de aftrap was het echter Van Leuveren die voor de stand 2-0 zorg droeg. Met vaak goede combinaties op de rechtervleugel kregen de bezoekers handen vol werk aan de goede blauw witte aanvallen en een ervan werd door Veenendaal afgerond tot een doelpunt. Een bekeken doelpunt van linksbuiten J. Renes bracht de ruststand (4-0). De gasten reduceerden de opgelopen ach terstand weliswaar tot 4-1, maar midden voor Verweij bracht direct hierop het vijfde doelpunt op zijn naam. Nadat Hoogland de stand op 5-2 had gebracht, verrichte Verweij met twee doelpunten zijn hat-trick, daarmee de stand op 7-2 brengend. Het laatste doelpunt dat Scher penzeel deze,middag op de lijst bracht, was wel het fraaiste en vormde een waardige bekroning van een uitstekende combinatie tussen Verweij en Veenen daal, die ook hierin het laatste woord had. Twee minuten voor tijd kwamen de Hooglanders aan hun derde doelpunt. Landbouwradiorubriek In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 29 april a.s. van 19.45 - 20.00 uur over de zender Hilversum II aandacht worden gewijd aan de onkruidbestrijding in vlas. Aan deze reportage zal o.m. worden mede gewerkt door ir. J. C. Friederich van het Nederlands Vlasinstituut. De uitzending zal worden besloten met een praatje van dr. Th. J. C. van Hout van het Centraal Bureau voor de Satistiek over de komende Landbouv»- meitelling. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal

De Vallei | 1957 | | pagina 2