Goedkoop is gauw duurkoop als Uw gezondheid ermee gemoeid is De Draaikolk Weinig fraais bij Renswoude - Rhenus Matjan verloor in Spakenburg met 3-1 V.V.V. verloor eervol Onderzeedienst van de Koninklijke Marine herdenkt vijftigjarig bestaan trouwpartij D. O. V. O. speelde y riendschappeli j k Huizen" tegen VRAAG EN AANBOD Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de Haas Een Hollandse huisvrouw zegt nog steeds „mijn kinderen zullen niets tekort komenZo'n moe der kijkt gelukkig allereerst naar kwaliteit. Zulke huisvrouwen zijn klant van De Gruyter, waar betere waar altijd op de eerste plaats komt. Bovendien geeft De Gruyter al het voordeel wat U maar,<g wensen kunt: èn 10°/o korting, èn het Snoepje van de Week èn steeds extra voordelige aan biedingen. De Gruyter kan dat, dankzij eigen moderne fabrieken, 425 eigen winkels en honderdduizenden goede, trouwe klanten. FEUILLETON De laatste wedstrijd in dit voetbal seizoen voor Renswoude en Rhenus is heel rustig verlopen, zonder dat men van hoogtepunten kon spreken. Of het moest het eerste doelpunt van Renswoude zijn, gescoord na ongeveer acht minuten. G. v. Raay brak weer eens op onnavolgbare wijze door en de score was met een kei hard schot 1-0. Verder is er over deze wedstrijd maar heel weinig te zeggen. Zoals te verwachten was, kon Matjan het in Spakenburg, tegen IJsselmeer- vogels 2, niet tot winst brengen. Hoewel de Spakenburgers in de eerste helft de beste kansen hadden, werd de overwin ning eerst een kwartier voor het einde een feit. Van de aftrap af had de thuisclub een klein veldoverwicht, dat in de vijftiende minuut uitgedrukt werd in een doelpunt, toen Scheur bleef staan voor vermeend buitenspel (1-0). Nadat de Matjan-doel man, geblesseerd geraakt zijnde, ver vangen was door Wim Bos, terwijl De Koning de midvoorplaats ging bezetten, werd een keurige combinatie van de Matjan-voorhoede beloond met een even keurig doelpunt (1-1). De tweede helft werd een meer gelijk opgaande strijd, met wisselende kansen, waarbij IJsselmeervogels toch iets ge vaarlijker was. Tot een kwartier voor het einde wisten de Pantermensen stand te houden. De Spakenburgers drukten toen echter ste vig door en het was 2-1. Even later was het zelfs 3-1 en had Matjan deze wedstrijd, die in feite wei nig meer te betekenen had, verloren. Van de twee vastgestelde wedstrijden is de dameswedstrijd tussen V.V.V. en Unitas niet doorgegaan en verschoven tot een nader te bepalen datum. De herenwedstrijd tussen de leider, Olympia, en V.V.V. is wel doorgegaan. Beide ploegen waren „geladen" om elkaar de punten afhandig te maken. De eerste game begon het V.V.V.-team zeer enthousiast en liet zich niet impo neren door het indianengebrul van de Olympia-ploeg. Al gauw had V.V.V. dan ook een 8-5 en later zelfs een ll-7(!) voorsprong. Gedurende deze periode speelde Van der Meyden in topvorm en smashten Dik Recter en Ad Slik de Olympiaverdedi- ging uiteen. Maar het sterke moreel van Olympia stelde deze ploeg in staat, om de achter standstand in te lopen en de game zelfs met 16-14 te winnen (0-1). De tweede set begon aanvankelijk wat rommelig. Olympia scheen niet op volle toeren te kunnen komen, want de ge makkelijkste ballen werden gemist of verkeerd geplaatst. V.V.V., dat echter „gesmeerd" en soepel speelde, veroverde dan ook gauw een voorsprong van 9-7. V.V.V. won tenslotte met 15-7 (1-1). V.V.V. begon in de derde game zeer goed, terwijl Olympia ook over z'n in- Met de rust was de stand nog steeds 1-0. In de tweede helft kon Rhenus door een blunder van de Renswoude-keeper weer gelijk komen. Een doelpunt van M. Hardeman gaf de rood-witten weer een voorsprong. Wel kreeg Rhenus nog een prachtkans om uit een penalty voor de tweede maal gelijk te komen, doch de slecht ingescho ten bal werd door keeper Rebergen ge stopt. Doelpunten kwamen er niet meer, zo dat Renswoude met 2-1 zegevierde. De competitie is afgelopen en Rens woude heeft het dit seizoen helemaal niet slecht gedaan. Toch zien we liever een Stutvoet op de middenvoorplaats. Hij zou er zeker meer van terechtbrengen. OVERZICHT IE KLASSE B AFDELING UTRECHT KNVB. De stand in deze klasse is thans: IJsselmeerv. 2 17 13 3 1 29 68-27 Cobu Boys 17 13 1 3 27 70-27 Jonathan 17 11 2 4 24 52-28 G. V.V.V17 9 4 4 20 46-33 Matjan 17 8 4 5 18 50-36 De Merino's 17 8 1 8 17 46-52 De Posthoorn 17 4 1 12 9 41-59 BI.kwartier 2 17 4 1 12 9 33-66 D.E.V17 3 2 12 8 32-72 Triangel Boys 17 2 1 14 5 20-60 G.V.V.V. en Matjan twee winstpunten in mindering. w DOVO speelde zaterdag j.l. een vriendschappelijke wedstrijd tegen de leider van de westelijke 3e klasse "Hui zen"; alhoewel verzwakt door drie in vallers voor Van Laar, Van Zetten en Van de Pol, werd een eervol gelijkspel (1-1) behaald. zinking heen was. De mannen van Dik Recter veroverden een voorsprong van 6-3, door goed spel van Van der Meijden en de aanvankelijk niet op dreef gekomen Wim de Kleuver. Bij bovengenoemde stand vroeg Olympia time-out aan. Maar nu werd het V.V.V.-spel zo rommelig, dat men een achterstand kreeg van 6-13! Olympia won deze game zeer verdiend met 15-8 (1-2). De laatste en beslissende game begon nogal „vreemd", want zelden speelde V.V.V. zo goed en Olympia kon daar niets anders tegenover stellen dan de ballen terug te gooien. V.V.V. nam het heft in handen en liep uit tot 8-0! Maar de gevreesde time-out kwam en weer stortte V.V.V. ineen. Weg was de voorsprong: 8-12. Nu begonnen de Veenendalers er ge noeg van te krijgen en zij begonnen kei hard te spelen. In hoog tempo en prima samenspel werd de achterstand ingelo pen tot 11-12! Maar het hoge tempo zakte en Olympia greep z'n kans deze game en wedstrijd te winnen met 15-12 (3-1). Olympia was technisch en taktisch de meerdere van V.V.V. Enige tijd geleden kwam in de bladen een kort bericht voor, waarin melding werd gemaakt van de herdenking van een bijzonder jubileum bij de Koninklijke Marine, n.l. het 50-jarig bestaan van de onderzeedienst, welk feit men op 31 mei a.s. feestelijk zal herdenken. Aan deze korte vermelding zou ik, als lid van het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", een enkel woord willen toevoegen. De herdenking heeft als uitgangspunt de indienststelling van de eerste Neder landse onderzeeboot Hr. Ms. O 1. Aan de mij ter beschikking staande gegevens ontleen ik 't volgende. Amerika, Frankrijk, Rusland, Enge land, Japan en Italië hadden reeds onder zeeboten, toen de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen voor eigen rekening, de eerste Nederlandse onderzeeboot op sta pel zette, het zgn. „type-Holland" naar de bekende Amerikaanse ingenieur van die naam, die zich reeds gedurende lange tijd op het terrein van de onderzeedienst bewogen had. Men gaf dit schip de toe passelijke naam van „Luctor et Emergo", het devies van het Zeeuwse wapen. De Amerikaanse technici, die de proef tochten maakten met de „Luctor" keur den het schip af, doch de Ltz. Paul Kos ter, dacht daar anders over. Na een half jaar van onderhandelen kreeg hij van de Minister van Marine, W. J. Cohen Stuart, toestemming om de proeven voort te zet ten. Op 10 juli 1906 volbracht hij de eerste reis buitenom, van Vlissingen naar Den Helder. Voor de som van 430.000, werd de eerste onderzeeboot door de Ma rine overgenomen, onder de nietszeggen de naam van „O 1", waarschijnlijk naar Duits voorbeeld waar men de U-boten ook nummerden. Gelukkig is men tijdens de laatste oorlog weer overgegaan tot het geven van namen aan de O-boten. Een vergelijking met de moderne on derzeeboten doet Hr. Ms. „O 1" volkomen in het niet zinken. Het scheepje was n.l. slechts goed 20 m lang, 3.58 m breed, had een holte van 3.89 m en een waterver plaatsing van 124 ton ónder en 105 ton boven water. Het had een bemanning van zegge en schrijve 10 koppen, die boven water varend, een dekje ter beschikking hadden van nauwelijks 9 m lengte. Vijftien jaar heeft Hr. Ms. „O 1" dienst gedaan en bij de buitendienststelling werd de bovenbouw van het scheepje als monument geplaatst op het terrein van de Kazerne Onderzeedienst te Den Hel der (tegenwoordig Kazerne voor de Mij- nendienst). Later is het monumentje overgebracht naar de Onderzeedienst aan de Waalhaven te Rotterdam waar het nu nog staat. Het aantal onderzeeboten heeft zich gestadig uitgebreid. De schepen, bestemd voor de verdediging van het Moederland, werden aangeduid met de letter „O", die bestemd voor de „koloniën" met de letter „K". In 1935 is deze laatste aanduiding weer vervallen omdat de schepen zowel hier als in Indië gingen dienst doen. Op twee belangrijke feiten wil ik ten slotte nog de aandacht vestigen. Ten eerste dat de onderzeedienst zich verdien stelijk maakte voor de wetenschap. Prof. F. A. Vening Meinesz legde met verschil lende onderzeeboten meer dan 100.000 zeemijl af ten behoeve van zwaarte krachtmetingen. Vooral de geslaagde tocht van de K XVIII zullen velen zich nog herinneren en het boekwerk, dat wij len de heer A. W. P. Angenent, voorzitter van het comité „Onze Marine" samen stelde over deze tocht prijkt nog in menige boekenkast. Het tweede feit, waaraan ik meen te mogen herinneren, zijn de lauweren, die de onderzeedienst zich verwierf in de laatste wereldoorlog. Het valt buiten het bestek van artikel lang stil te staan bij de meer dan 200 marinemannen, die met 7 Nederlandse onderzeeboten ten onder gingen. Wie daarvan meer wil weten leze er nog eens op na „Onder de bloedvlag van de O 21" door J. F. van Duim, MWO, DSO, „Onder de zeven zeeën" door Jan Maas e.d. Wèl meen ik te mogen memoreren, dat de Nederlandse onderzeedienst de Mili taire Willemsorde verwierf. De wapen spreuk van onze onderzeedienst is „Quamvis patiens acris" hetgeen wil zeg gen: „fel ofschoon geduldig lijdend". W. J. van Dijck. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Fiets te koop. Zo goed als nieuw. Met trommelremmen en versnelling. Ambachts straat 32, Veenendaal. Te koop 100 prima hennen, 7 weken. Parmenter. Groe- nelaan 29, Veenendaal. - Te koop katoenen vlag, 3.70 m. lang. Banen 85 cm breed. Prijs 20,—. Colijnstraat 12, Veenendaal. Flink persoon, 45 jaar, in bezit van alle rijbewijzen, zoekt werk. Brieven onder nr. 3313 aan het bur. van dit blad. Te koop 200 hennen. Te be vragen Munnikenweg 26, Veenendaal. Te koop bloeiende violen en dubbele madelieven. Alle soorten vaste planten en dahlia's voor de tuin. Kwe kerij A. Loef, Sandbrinkstr. nabij het postkantoor, Vee nendaal. Te koop tweede hands licht grijze kinderwagen. Boslaan 35, Veenendaal. Te koop Avaros bromfiets, bj. 1956, in prima staat. Te vens te koop prima heren- ry wiel 40,—. Kastanjelaan 23, Veenendaal. Te koop een goed onderhou den Gazelle bromfiets en een Kaptein Mobylette. Dijkstraat 73, Veenendaal. Te koop 250 hennen, wit x Hamps, 10 weken oud en 60 Parmenter, tegen de leg. Dijkstraat 73, Veenendaal. Te koop enige duizenden jonge hennen. Van verschil lende rassen, 7 weken oud. Broederij „Schoonoord', Munnikenweg 42, Veenen daal. Tel. 2823. Woningruil: Aangeb. flinke woning met tuin, voor wo ning (nieuwbouw in Vee- nendaal-zuid). Flat geen be zwaar. Te bevragen Munni kenweg 118, Veenendaal. Vaste byverdienste aangebo den voor heer of dame, voor Veenendaal en omgeving. Gemakkelijk en leuk werk. Wekelijks de geboorte-adres sen bezoeken. Zeer hoge provisie. Alleenvertegen woordiging. Br.: M. Benning, Vondellaan 1, Ermelo, tel. 680. Sierkunst-atelier. Hang de vlag uit aan een vlaggestok van Vebotex, Kerkewijk 37, Veenendaal, telefoon 2730. Vraag: Moet sigaren roken veel geld kosten? Antwoord: Neen! Vraag: Is er voor weinig geld een goede sigaar te koop? Antwoord: Ja! Vraag: Welk merk sigaren is goed en goedkoop? Ant woord: Graaf Tilly, 10 stuks /!-■ Vraag: Waar is Graaf Tilly te koop? Antwoord: Bij alle winkeliers die met hun tijd meegaan! Weer kleine maten voorra dig van extra mooi en zeer voordelig board. Vebotex, Kerkewijk 37, Veenendaal. Telefoon 2730. Te koop accordeons, nieuwe en tweede-handse. Tweede Achterkerkstr. 4, Veenend. Lederen kleding, gem. be talingscondities. Leder- en sportmagazijn „Albers", Hoofdstraat 15, Veenendaal. Uw geld terug of een twee de radio cadeau! Ook u hebt deze kans als u nu naar Radio Ballegoyen stapt en hier een Philips Radio koopt. Molenstraat 16, Rhe- nen. Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal DOOR REIN VAN GELDER (18) KINDEREN. Vandaag plenst de regen. Ad van Welij steekt een pijp op, de derde al vanmid dag. 't Is nog een pijp die hij op een ver jaardag van Jan de Kruif had gekregen. Toen hij er een paar weken uit gerookt had, kwam de kop van Chamberlain er op, dwars door het glazuur heen. Dat was iets bijzonders. Chamberlain had de Zuid- afrikaanse boeren ten onder gebracht om het goud te bemachtigen. Zijn hoofd zou steeds in de hete tabak toeven, een voorproefje van de hel! Het is zo echt gemoedelijk in de schuur, vooral in de zomer, als de varkens buiten lopen in de boomgaard, of op de mest vaalt genieten met duizenden vliegen op hun huid. Er staat een kruiwagen, er hangen wat zeisen en harken, spaden en rieken. Dit is de ruimte waarin Gerrit, door de kinderen Gertoom genoemd, lie ver toeft dan in de keuken of de voorka mer. Op een matras ligt hij daar met een deken over zich heen. Iedere morgen wordt hij door Jan en Ad naar buiten ge dragen op het erf en voorzichtig neerge legd op het bed. Dan kan hij alles zien wat er gebeurt daar. Rondom zijn de fruitbomen, slechts onderbroken door de Beukenlaan. Deze en gene zegt eens wat tegen hem, wat hij toch niet begrijpt, maar waarop hij het hoofd beweegt, alsof hij 't wel verstaat wat ze zeggen. Het schijnt hem toch iets te doen, die vrien delijkheid van allen. Op tijd krijgt hij zijn eten en drinken aangereikt, want zelf halen kan hij niets. Het verlamde onder lichaam staat zelfs niet toe dat hij gaat staan. Van lopen is geen sprake. By regenweer wordt hij in de schuur gelegd. Soms spreekt hij met korte, af gebroken woorden, onsamenhangend dik wijls, meermalen toch ook wel verstande lijk. 't Ene ogenblik lijkt hij geheel ab normaal, 't andere ogenblik praat hij als iemand zonder geestelijke afwijkingen. Dan scheen hij alles wat hij zag volkomen te begrijpen. Dit kon soms uren aanhou den, om daarna over te gaan in een vol slagen hersenloosheid. De kippen zijn een troost voor hem, zo lang geen mensen in zijn nabijheid ko men. 't Is geen pure onbaatzuchtigheid der kippen dat ze op zijn deken zitten. Want Gertoom is royaal met het uitdelen van brood. Er wordt al op gerekend om hem een paar boterhammen extra te ge ven, die hg de dieren in futiele stukjes kan toewerpen. Dat ze zijn deken dage lijks gruwelijk bevuilen, deert hem niet. Om de andere dag wordt een schone ver strekt, de vuile gewassen. Zijn de boter hammen op, dan verdwijnen de kippen. Dan ligt Gertoom stil te wachten. Hij wacht op Sientje die uit de school moet komen. Op Hendrik en Gozewien, op Fik èn, als er wat te eten valt, alweer op de kippen. Ook Ad wacht erop, want het is woens dagmiddag, dan wordt er schooltje ge houden in de schuur. Als de kinderen binnenkomen, dat weet hy, dan slepen ze de zon achter zich aan en planten die neer op de lemen grond. Dan is alles ver licht, al stort de regen bij bakken uit de hemel Twee houten banken staan er. Op een ervan zitten drie kippen en de hond, de andere is bezet door Hendi'ik en Goze wien. Voor de klas staat de juffrouw, de elfjarige Sientje Brink, met houding en gebaren als een echte mamsel, rechtop en de liniaal, een stuk bezemsteel, in de hand. Een paar korte tikken, de school begint. Sientje slaat met een stukje ijzerdraad op de rand van de kruiwagen, houdt het tegen haar oor om naar de toon te luiste ren. Erg betrouwbaar is die stemvork niet, maar dat mag niet hinderen. Ze zingt de eerste regels. Het klinkt als een klaterend beekje, zo fris en natuurlijk. Haar stemmetje is helder en vast. Ger toom heeft de mond half open, zijn ogen laten haar niet los. Ze zingen nu een vers je over vogeltjes die een nestje hebben gebouwd in hun tuin en Sientje prijst na afloop allen. Ze gaan geheel op in hun zang en bemerken Ad niet die in het var kenshok zit weggedoken. Het stinkt er, maar dat deert hem niet. Muisstil houd hy zich, gluurt door de spleten der plan ken. Ze mogen hem niet zien, dan zijn het geen kinderen meer, dan worden het kleine toneelspelertjes. Maar 't is hem alsof hij een schilderij voor zich heeft waarop de beelden bewegen en vastge legd in kleuren door de meesterhand van een kunstenaar. Gedrieën zijn ze bezig om Gertoom wat rechtop te zetten. Hendrik en Sientje steunen hem in de rug, Gozewien stapelt de kussens achter hem op. Hij kijkt van de een naar de ander, zijn ogen spranke len dankbaarheid en hij glimlacht zalig, 't Is of de kinderen zijn beneveld ver stand opdiepen uit een bodemloze put. Uit zyn scheve mond komen knorrende geluiden: Hu, Sientje, hu, hu. De hond zit er goedig bij, knippert nu en dan met de ogen. Van de kippen neemt hij geen notitie. De regen klettert op het pannendak, in de verte is het gerommel van de donder, maar in de schuur is het een en al zon. Ieder kind, zelfs het oude misdeelde, is een lichtbron in Ads ogen. Hy hoort Sientje weer: „En wie het mooiste gezongen heeft krygt een zuur tje. En wie denken jullie dat het is Dat is Gertoom, die heeft razend mooi gezon gen en die krijgt het zuurtje. Asjeblieft, Gertoom." Ad weet het wel van de vorige keren. Gertoom met zijn schor keelgeluid zal al tijd razend mooi zingen, zolang Sientje bij hem is. Dat komt omdat Sientje met haar hartje luistert en de oren uitscha kelt. Hij zal zowat alle zuurtjes krijgen, al komen er uit zijn scheefgetrokken mond geluiden die aan een knorrend var ken doen denken. De lamme kauwt en knikt begrijpend, maar weet misschien niet eens waar het over gaat. Ad van Wely drukt zijn ge zicht tegen de vunzige planken van het hok. Sientje heeft nu voor de beste zang een kusje beloofd en hij behoeft ook nu niet te raden wie dat zal krijgen. Als die Gertoom toch eens het geluk mocht hebben om alles te kunnen begrij pen en aanvoelen, al was het slechts op woensdagmiddag. Ad hoopt het zo vurig voor hem. Zachtjes prevelt hij: ,,A, Here God, geef die goede Gerrit een uurtje zyn verstand terug. Laat hem toch even die kinderen zien zoals ze zijn. En naar Sientje, dat kleine moedertje. Ik vraag U er beleefd om. Als 't kan, anders latei- maar eens." (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 4