Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken DOODSTRAF-Ja of neen? Officieel programma Schenking van V*Z*Z* voor Juliana ziekenhuis WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Ia Ëngelaad VEREWICINC „ORANJEDAG" - VEENENDAAL Bejaarden gast van „Oranjedag" Wist r~ J heeft doodstraf een lang leven Wmm11 4 ftf»1r EDERVEEN REXSfVOUDE BEHANG 1957 Fa. J. F. TAK 31e jaargang VRIJDAG 26 APRIL 1957 No. 34 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen,, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ruim 13.000 leden Meiviering in Veenendaal Wijziging vuilnisafhaaldienst i.v.m. Koninginnedag AGENDA Gratis bloemen voor jeugdcorso Concert Nationaal muziekkorps Leger des Heils Gouden jubilaris bij de Scheepjeswol Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is 7,50 waard 2 AW 659861 Varkensfok- en verkoopdag in Rhenen -- - -:Sm: van de feestelijkheden, ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op 30 april 1957 Dinsdag 30 april 1957 SCHOONMAAK NIEUWE STALEN WATERVERF Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W'. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Het bestuur van de Vereniging Voor Ziekenhuisverpleging „V.V.Z." voor Veenendaal en omstreken, had ver zocht te worden toegelaten in de ver gadering van het bestuur van het Julianaziekcnhuis, welke gisteravond in hotel „de Korenbeurs" werd gehou den. Dat de reden van dit bezoek ge rechtvaardigd was bleek wel toen de heer Tj. van der Wal als voorzitter van de V.V.Z. deze vergadering mededeel de dat, dank zij een financieel zeer gunstig jaar, zijn vereniging in de gelegenheid was het Julianaziekenhuis een bedrag van niet minder dan 12000 gulden af te staan. De Vereniging Voor Ziekenhuisver pleging voor Veenendaal en omstreken werd ongeveer tien jaar geleden op gericht. Er werd toen gestart met on geveer 700 leden, maar intussen is het ledental al uitgegroeid tot ruim 13.000. Vorig jaar nog kwamen er 1000 leden bij. Alleen in Veenendaal telt de V.V.Z. een kleine 3000 gezinnen. Men heeft namelijk niet alleen leden in Veenen daal, maar ook in Rhenen, Eist en Amerongen. Om enige indruk te krijgen van wat er tegenwoordig in de V.V.Z. omgaat, diene dat aan contributie jaarlijks een bedrag van 5200,— wordt ontvangen. In 1955 heeft deze instelling 1115 ver- pleegdagen uitbetaald en vorig jaar be liep dit aantal 876. Aan andere ver strekkingen als brillen, steunzolen, elastieken kousen, vervoer van patiën ten enz. werd vorig jaar uitbetaald 4000,—. Na enkele jaren van moeilijkheden, gaat het de V.V.Z. thans financieel zeer goed. Vorig jaar werd een winst van 17.000,gemaakt, ook al als gevolg van het - vergeleken met voorgaande jaren - in 1956 geringe aantal uit te betalen verpleegdagen. Zoals uit bo venstaande cijfers blijkt, beliep het verschil in de twee laatste jaren 239, waaruit dus valt af te leiden dat er vorig jaar weinig gevallen van zieken huisopname zijn geweest in Veenen daal en omgeving. De gunstige omstandigheden waarin de V.V.Z. zich thans kan verheugen betekenen dus tevens financieel voor deel voor het Julianaziekenhuis, want Ter gelegenheid van de 1-meiviering in Veenendaal is door het mei-comité alhier een bijeenkomst georganiseerd waaraan o.m. zal worden medegewerkt door de Arbeiderszangver. „O.B.K.", de voordrachtskunstenaar Willem van Capellen en „Jonge Strijd", terwijl de heer Ebbe de Boer de mei-rede zal uitspreken. In verband met de verjaardag van H.M. de Koningin zal het huisvuil in de komende week, waar dit gewoonlijk op dinsdag geschiedt, op woensdag 1 mei a.s. worden afgehaald. De overige diensten blijven onge wijzigd. dat dezer dagen een dragline aan de Eikenlaan is begonnen met het gra ven van de bouwput voor het hier te stichten Veenendaals Centrum voor Gezondheidszorg? dat het gebouw in oktober a.s. gereed zal zijn? dat, hoewel tevoren hiervan geen melding was gemaakt, op tweede paas dagavond toch nog velen getuige zijn geweest van een enorm paasvuur, ge stookt op het terrein achter het post kantoor? dat hier nog 's middags een hoge brandstapel was opgetrokken hoofd zakelijk bestaande uit houtafval van kweekerij Loef? dat ook elders in Veenendaal nog grote enminder grote paasvuren brand den? dat de als de Veenendaalse Goed zo-baardman bekend geworden heer J. Spies op 23 mei a.s. opnieuw op het televisie-scherm zal verschijnen? dat de baard intussen tot een weelderige dos is uitgegroeid en weke lijks nog dik geld opbrengt? dat men, eveneens ten bate van de actie Goed-zo, tegen betaling aan de baard mag trekken? dat eventuele liefhebbers daar voor nu wel mogen opschieten aange zien er volgende maand onherroepe lijk het scheermes in wordt gezet? dat, naar wij zo links en rechts al hebben vernomen, veel liefhebberij te verwachten is voor het nummer „Taarten voor paren" op Koninginne dag 's avonds op de Markt? dat hiervoor vooral de sfeer van „een uur vrijgezel" niet vreemd zal zijn? IIHAl- i' mn VEENENDAAL Zaterdag 27 april. Voetbal terrein 1= v.v. „Veenendaal", 4 uur, wed- li strijd v.v. „Veenendaal"—Utrechts H afdelingselftal; 3.30 uur, rondgang 11 Nat. muziekkorps Leger des Heils HoofdstraatKerkewijk; „Gebouw Eikenlaan", 8 uur, concert Nat. 11 Muziekkorps Leger des Heils; „El- theto", 4 uur, C.F.A.-kindervoor- 11 stelling „Dik Trom en zijn drops- |1 genoten", 8 uur C.F.A.-film „Witte li klippen van Dover". Woensdag 1 II mei. „De Samenwerking", 7.30 uur, ff mei-bijeenkomst. Lnxor Theater, vrijdag t.e.m. maandag „Djenghis- 11 khan, de veroveraar", dinsdag en |l woensdag „De parel van de Zuid- zee", donderdag „Jeugd in de branding". RHENEN Donderdag 2 mei marktterrein Ko ningshof, v.m. 9 uur, varkensfok- en verkoopdag „Steeds Beter". Za terdag 4 mei, grote militaire her denking. Bio „Eigen gebouw", za terdagavond en zondagmiddag „Het bataljon der gedoemden", zondag maandagavond The Dambusters sssmaKHBi li hierdoor was het mogelijk die 12.000 gulden beschikbaar te stellen. De V.V.Z. en het Julianaziekenhuis staan geheel los van elkaar. Nog velen verkeren in de mening dat lidmaat schap van de V.V.Z. inhoudt lidmaat schap van het Julianaziekenhuis, en het is weieens dienstig hierop te wij zen. Het gaat hier toch om een zieken huis enerzijds en anderzijds om een in stelling waar men zich kan verzekeren tegen onverhoopte kosten van zieken huisverpleging en andere voorzienin- er wel een zekere associatie. Dat de V.V.Z. als instelling voor deze omge ving, het zich tevens als taak stelt zo veel mogelijk bij te dragen in het in standhouden van het Julianaziekenhuis moge blijken uit de statuten van deze vereniging. Daarin is namelijk vastge legd dat ingeval de V.V.Z. daartoe in staat is, regelmatig een financiële bij drage aan het ziekenhuis zal worden geleverd. Men heeft bepaald, dat de vereniging een reserve aanhoudt tot een bedrag dat gelijk is aan de gemid delde opbrengst van de afgelopen drie jaren. Deze reserve dient om een mo gelijke periode van bijzonder veel uit betalingen op te vangen. Wat nu bo ven deze reserve in de kas van de V.V.Z. overblijft is voor het zieken huis. Tot nu toe was de V.V.Z. nog niet uaiaiju en ma: mULLUL gen in geval van lichamelijke afwij kingen. Uiteraard hebben de V.V.Z. en het Julianaziekenhuis veel contact en is AAN DE VEENENDAALSE JONGENS EN MEISJES VAN 9-14 JAAR Gelukkig, het Bloemencorso van de Jeugd op Koninginnedag kan doorgaan. Bij de welbekende bollenkwekerij J. H. Veldhuyzen van Zanten te Hillegom gaat Oranjedag namelijk maandag a.s. een vrachtauto vol bloemen (met zeer korte steel) in allerlei kleuren halen. Die bloe men worden dezelfde dag maandag 29 april vanaf 18 uur gratis uitgedeeld aan de jongens en meisjes die deelnemen aan het Bloemencorso en wel in de tuin ach ter het huis Kerkewijk ingang aan de Tuinstraat. Denk eraan jonge deelnemers, een mand mee te brengen, opdat de bloe men op weg naar huis zo weinig mogelijk beschadigd worden. Het bestuur van Oranjedag rekent erop dat er heel veel van jullie meedoen. Nie mand behoeft zich van te voren op te geven voor deelname. Vorige vrijdag stond al in dit blad wat er gedaan moet worden. Kort gezegd, elk meisje of jongen versiert iets of beeldt zelf iets uit; op z'n hoogst kunnen er twee samen iets doen, alles moet zoveel moge lijk met en door bloemen mooi gemaakt worden. Bij voldoende deelname zullen er 20 prijswinnaars zijn, die een hele dag per luxe auto straks uit zullen gaan. Jongens en meisjes laat dus eens zien wat jullie kunnen. De deelnemers dienen, zo gauw moge lijk na de zang op de Markt, naar de In dustrielaan bij garage Kirpestein te ko men, natuurlijk mét hetgeen ze gemaakt hebben. Zij kunnen daar dus zijn tussen half twaalf en twaalf uur. Daar wordt alles gekeurd en vervolgens gaat het ge heel in optocht, met muziek, over Kerke wijk en Hoofdstaat; de optocht wordt op de Markt ontbonden. En nu dus meteen aan de slag, jongelui. Met genoegen herinneren wij nog even aan het concert van het Natio naal muziekkorps van het Leger des Heils, morgen zaterdagavond in het gebouw aan de Eikenlaan. Zoals wij reeds in een vorig num mer konden berichten betreft het hier een van de beste fanfare-korpsen in ons land. 's Middags om half vier zal het korps begeleid door „Caecilia" en de Scheep- jeswolharmonie een rondgang maken door de Hoofdstraat en over een ge deelte van de Kerkewijk. In de aankondiging van een en an der in een vorig nummer van ons blad werden tevens de namen genoemd van het comité van aanbeveling voor be doeld concert. Hierbij was echter de naam van ds. W. Goedhart vergeten. Gistermiddag werd de heer D. Vink, wonende Prins Bernhardlaan 263 al hier, door de directie van de Scheep- jeswolfabriek gehuldigd in verband met het feit dat hij niet minder dan vijftig jaar in dit bedrijf werkzaam is. Als bijzonderheid hierbij dient vermeld dat de jubilaris die halve eeuw lang steeds op dezelfde afdeling werkte, n.l. in die van de ruwe haspel. De heer Vink, die bij zijn veertig jarig jubileum reeds werd geridderd, werd hartelijk toegesproken en de ge bruikelijke envelop met inhoud aan geboden. OPBRENGST EMMABLOEMCOLLECTE Het resultaat van de jaarlijkse Em ma-bloemcollecte is ditmaal 1036.- waarmede vorige inzamelingen zijn overschreden. Het bestuur zegt de ge vers en de collectrices gaarne dank. De heer Van der Wal overhandigt hier de schuldbekentenis van 10.000 aan mr. Van Kuijk, die deze meteen daarop verscheurt. in de gelegenheid veel geld over te houden, maar nu het zover is, komt men meteen goed voor de dag, en nog wel met een schenking van 12.000 gul den. SCHULDBEKENTENIS VERSCHEURD In 1949 kon de V.V.Z. het ziekenhuis wel een bedrag van 10.000 gulden lenen en in de gisteravond gehouden bijeen komst verzocht de heer Van der Walde voorzitter van het ziekenhuisbestuur, mr. J. J. P. C. van Kuijk de schuldbe kentenis voor genoemd bedrag te ver scheuren en daarbij nog een bedrag van 2000 gulden in contanten in ont vangst te nemen. De heer Van Kuijk zei te weten, met instemming van het gehele ziekenhuis bestuur, waarvan aanwezig waren de heren Anbeek, H. W. Bekker, de bur gemeester van Rhenen, mr. L. H. N. M. Bosch ridder van Rosenthal, D. Blanke- spoor, dr. C. P. Engel, B. B. van Leeu wen, Righart, Turkesteen en A. van de Weerd, te handelen, wanneer hij deze bijdrage met genoegen aanvaardde. Spreker merkte op dat dit bedrag zeer welkom is en het te willen zien in het licht van de vele en grote bij dragen en schenkingen uit de bevol king, welke het ziekenhuis in de af gelopen jaren ten goede kwamen. Ook wilde hij dit gebaar beschouwen als een aansporing voort te gaan aan de arbeid voor het Julianaziekenhuis in het algemeen belang. De heer Van Kuijk zei tenslotte dat het Juliana ziekenhuis er op het ogenblik finan cieel gunstig voorstaat, maar hierbij te moeten aantekenen, dat in het af gelopen exploitatie jaar nog niet druk ten de lasten welke stellig het gevolg zullen zijn van de thans in aanbouw zijnde nieuwe ziekenhuiscomplexen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij de fa Van de Broek in de Hoofdstraat te Veenen daal, maar deze is niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en 7,50 geworden. Het nummer van de riks welke dezer dagen weer in het verspreidingsge bied van ons blad zal worden uit gegeven is Het is weer een rood gedrukt num mer. Kykt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AW 659861. Indien u deze voor a.s. donderdag, 12 uur aan het bur. van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, direct in contanten uitbetaald. De varkensfokvereniging „Steeds be ter" houdt a.s. donderdag de twaalfde fok- en verkoopdag op het Koningshof te Rhenen. Deze fokdag wordt georganiseerd in samenwerking met het Stichtse Var kensstamboek en de Stichting Marktcom- missie. Op deze verkoopdag wordt voor namelijk het Yorkihire-ras aangevoerd. Dat van de zijde van de veehouders voor deze fokdag grote belangstelling be staat, blijkt v/el uit het feit dat het aantal inschrijvingen jaarlijks groter wordt. Dit jaar bedraagt het aantal inschrijvingen 75. waarvan verscheidene uit de omlig gende gemeenten en zelfs uit de Betuwe. De aandacht wordt erop gevestigd dat de subsidieregeling van toepassing is op de aankoop van jong fokmateriaal. Deze subsidieregeling, weike wordt gegeven in het kader van het streekverbeteringsplan bedraagt 30 van de aankoopsom en is alleen van toepassing op de veehouders van Veenendaal en Achterberg. Voor de beste exemplaren uit de verschillende ru brieken zijn fraaie prijzen beschikbaar ge steld, waaronder bekers, lauwerkransen, medailles, enz. Op deze dag wordt tevens de streek-berenkeuring gehouden voor Leersum, Amerongen, Veenendaal, Over berg en Rhenen. Een luchtfoto van de befaamde (en beruch te) Dartmoorgevan- genis, waar de ergste Engelse misdadigers gevangen worden ge zet. Alle pogingen om uit deze huizen van bewaring te ontsnap pen zyn ten dode gedoemd. Na tien jaar is in Engeland de strijd over al dan niet afschaffen van de dood straf beslist. De straf blijft gehandhaafd, maar mag slechts worden toegepast voor vijf precies omschreven soorten van moord. Het amendement tot algehele afschaf fing werd op 6 februari j.l. door het Ho gerhuis verworpen. Precies een jaar ge leden was het Lagerhuis voor algehele afschaffing met een meerderheid van een en dertig stemmen. Een van de vroegere ministers, Charter Ede, die voorstander was van de afschaffing, verklaarde dat hij iedere dag terugdenkt aan Timothy Evans, de man die in 1950 werd opgehan gen, beschuldigd van moord op zijn vrouw en dochter. Want vijf jaar na de terecht- foto: M. C. Meyboom 7.00 uur. Reveille. 10.00 uur. Zang op de markt door 4000 schoolkinderen onder leiding van de heer J. Dorrestijn. De kinderen worden met muziek van de plaatselijke muziekverenigin gen van de scholen gehaald en, na afloop, weer terug gebracht. Traktatie in de scholen. 11.30 uur. Jeugd-bloemencorso. Hieraan kunnen deel nemen jongens en meisjes van 9 tot 14 jaar. Start- en keuringsplaats: Industrielaan bij garage Kirpestljn. Prij zen: 20 jongens en/of meisjes (in totaal 20 personen) gaan op een nader te bepalen datum in luxe auto's een dag met enige bestuursleden van „Oranjedag" uit. Begeleid door het Chr. Tamboers- en pijperskorps „Prins Bernhard", o. 1. v. de heer G. H. de Roo te Amersfoort, gaan de deelnemers(sters) de volgende route: Industrie laan, Kerkewijk, Hoofdstraat, Hoogstraat, Hoofdstraat, Markt, alwaar nogmaals wordt gekeurd en alwaar de prijzen worden bekend gemaakt. Zie verder de uiteenzetting in de plaatselijke bladen van verleden week. 11.30 uur. De boerenkapel, samengesteld uit enige leden van de Ingense Harmonie maakt op verschillende plaat sen in de gemeente muziek. 14.30 uur. Op het feestterrein aan de J. G. Sandbrink- straat: Optreden van bekende artisten, als de Wind molens met Truusje Koopmans en Dick Doorn, The 4 Dutch Rolling Stars, de Osmani's, de Olympic Sisters, Brook and Rosfiels, en anderen. Entreeprijs 0,50 per persoon. Loketten open 14.00 uur. Er is ook een loket naast de villa „Repos Ailleurs" bij de Burgemeester J. H. van Schuppenbrug. 14.00 uur en 16.00 uur. In het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan: voor de kinderen twee voorstellingen van het Jeugdvariété „Rang" met het programma „Rang, die zit". Een greep uit het programma: Charles op de grote voet bal; Monky, de ondeugende aap; de dwergclown Benno; 's werelds kleinste clown, de clowns Rik, Rak en Rok, de dolle jongleur en tot slot het paleis van de Maharadja, een sprookje uit de 1001 nacht. Entreeprijs 0,25 per persoon. De loketten gaan open om 13.30 uur. Uitknippen (Advertentie) Zie ommezijde. stelling is men tot de slotsom gekomen, dat deze Evans heel waarschijnlijk vol komen onschuldig werd opgehangen. Men zal zich nog wel het krantenbe richt herinneren waarin melding werd gemaakt van de doodstraf tegen de chauffeur Timothy Evans in december 1949 omdat hij zijn vrouw en zijn veertien maanden oude dochtertje zou hebben ge wurgd. Evans had dit feit na lange en pijnlijke ondervraging toegegeven. Maar toen een paar jaar later John Christie werd aangehouden, die in hetzelfde huis als Evans woonde, bekende deze op zyn beurt de moord op moeder en dochtertje. Het einde van deze straf is in zicht. Iedereen in Engeland heeft toen aan een gerechtelijke dwaling geloofd, behalve het Engelse gerecht zelf, dat zijn onfeil baarheid wilde verdedigen. Vanzelfspre kend heeft Timothy Evans zijn onschuld pogen vol te houden, doch niettemin werd hij ter dood veroordeeld en zyn verzoek om genade moest behandeld worden door meergenoemde Charter Ede. Deze wees het verzoek van de hand en zo kwam het dat de zware straf werd voltrokken. Toen men, eerst veel later, aan de onschuld van Evans begon te geloven, was het natuurlijk te laat om nog iets voor hem te doen. „Ik wens niemand toe een dergelijke dwaling mee te maken," besloot Charter Ede zijn toespraak in het Lagerhuis, naar aanleiding van de jongste stemming. „Om dat te bereiken is maar een middel moge lijk: afschaffing der doodstraf!" Tijdens een debat in het Lagerhuis heeft een lid van de Labourparty, George Rogers, verklaard, dat hij een vrouw kent, die de volledige onschuld van Ti mothy Evans kan bewijzen, maar dat de schrik haar tot nog toe heeft weerhou den te spreken. Rogers is er echter van overtuigd dat de vrouw eens zal spreken en dat de nagedachtenis van Evans aldus in ere zal kunnen worden hersteld. Drie onschuldigen. Bovenstaand geval staat niet op zich zelf. Een paar jaar geleden heeft men in Engeland een andere gereethelijke dwa ling gekend, die slechts door een toeval geen ergere gevolgen had voor de drie beklaagden. Tijdens een- nachtelijke over val ontstond een vuurgevecht tussen de politie en onzichtbare bandieten. Een agent werd bij dit gevecht ernstig ge wond. Als daders werden drie „zware jongens" Emery, Powers en Thompson aangehouden. Zy werden als schuldigen veroordeeld. Dit oordeel luidde: Wanneer de gewon de agent zou komen te sterven, zou het drietal worden opgehangen. Bleef de agent in leven dan zou het drietal tot levenslang veroordeeld worden. Tot groot geluk van Emery, Powers en Thompson bleef fde agent in leven en ontsnapten zij daarom aan de galg. Onlangs kwam uit, dat ze volkomen onschuldig waren. Het Gisteravond werd in gebouw „Eltheto" de serie ontspanningsavonden voor ouden van dagen, georganiseerd door de Stich ting Bejaardencentrum, afgesloten met een feestelijke toneelavond, aangeboden door de Ver. „Oranjedag". Zoals bekend was het in de voorgaande jaren een gewoonte van „Oranjedag" de Veenendaalse ouden van dagen ter gele genheid van Koninginnedag een feeste lijke avond aan te bieden, en men heeft gemeend deze avond ook nu weer te moe ten geven. Het feestelijke van deze avond bleek in de eerste plaats al door de aar dige zaalversiering, en niet in het minst doordat men rijkelijk werd getracteerd tussen de bedrijven van het toneelstuk „Boerderij Morgenrood" dat weer op uit stekende wijze en met groot succes werd opgevoerd door detoneelver. „N.A.O.". De goedgevulde zaal ging geheel in het stuk op. N.A.O. kon zich geen dankbaarder publiek wensen. De avond werd geopend door de heer G. G. de Ruijter, voorz. van de Stichting Bejaardencentrum, die zei deze avond eigenlijk ten onrechte het woord te voe ren daar deze avond was aangeboden door „Oranjedag". Spr. deelde o.m. mede dat dit de dan de laatste avond was van het seizoen. Het nieywe seizoen wordt weer geopend met een ontspannigsavond in september, waarna weer een nieuwe reeks zal volgen. In de eerste pauze sprak de voorzitter van „Oranjedag", de heer H. M. van Schuppen. Deze herinnerde er aan dat dan deze zomer de 10e autotocht ouden van dagen zal worden gehouden, welke iets bijzonders belooft. De jaarlijkse auto tocht wordt voor het grootste deel finan cieel mogelijk gemaakt door de commis sie Veteranen-toernooi en spr. bracht hulde aan deze commissie hiervoor. Voor de 10e tocht zal echter extra veel geld nodig zijn, maar het is alweer genoemde commissie die hiervoor zorgt door het houden van een bazaar en het organise ren van een sportdag. De woorden van bijzondere waardering hiervoor van de heer Van Schuppen werden door de zaal met een luid en hartelijk applaus onder streept. In de tweede pauze sprak de heer Tak ken over de plannen van de bloemenhul de na de komende autotocht, en moedigde de aanwezigen nog eens aan hieraan mede te werken. drietal werd dadelijk in vrijheid gesteld. Dit toeval was dus slechts te danken aan het sterke gestel van de agent. In het tegenovergestelde geval zouden weer drie onschuldige mensen hun leven aan de galg hebben geëindigd. Men zal zich ook nog wel de protesten herinneren, die gemaakt werden bij de terechtstelling vap de jonge Ruth Ellis, die werd veroordeeld wegens moord op haar vriend. Tijdens het gehele proces heeft zij niet bekend. Toch werd zij terechtgesteld, zonder dat de sluier over deze zaak werd opgelicht. Kinderen naar de galg. Eigenlijk duurt de stryd tegen de dood straf reeds meer dan een eeuw. Nog in het begin van de negentiende eeuw kon een kind vanaf zeven jaar met de dood worden gestraft. De doodstraf kon wor den geëist voor alle soorten misdrijven, tot de kleinste diefstal toe. De negentien de eeuw was er in de Engelse rechtspraak een van echte terreur. Nauwelyks honderd jaar geleden ston den er langs de wegen nog zoveel galgen opgestled, dat ze zelfs in officiële gidsen voor toeristen stonden vermeld, in het Engelse wetboek stonden toen niet min der dan 230 misdreven genoteerd, die de doodstraf t.ot gevolg konden henben. Deze varieerden van de aanslag op de koning tot het stelen van rapen toe. Van een (Zie verder pagina 2.) TIJDREDE Ds SMITS VAN SLIEDRECHT Woensdagavond 1 mei a.s. om half acht hoopt ds Smits van Sliedrecht, lid van de Eerste Kamer, een tijdrede te houden in het kerkgebouw van de Ger. Gem. alhier. Toegang is vrij. OPENING BAZAR Vrijdagmiddag j.l. heeft de heer H. v. d. Vendel een winkel geopend in het per ceel Dorpsstraat 31. Voor Renswoude be tekent dit iets nieuws aangezien deze bazar een ruime sortering heeft in galan- teriën, byouteriën, huishoudelijke artike len, speelgoed enz., en ongetwijfeld in een behoeite zal voorzien. Het pand heeft vóór de vestiging enige aanmerkelijke wijzigingen ondergaan en het geheel heeft thans een aantrekkelijk aanzien. De eerste dag had de heer Van de Ven del zeker niet over belangstelling te kla gen, daar vele belangstellenden een kijk je kwamen nemen, te meer omdat aan elke vijfentwintigste koper gratis een vork en lepel werden verstrekt. Zo langzamerhand worden in Rens woude op allerlei gebied winkels geves tigd, zodat thans praktisch elk gewenst artikel ter plaatse te koop is, ook al is dan in enkele gevallen de sortering niet zo ruim als in de grote warenhuizen het geval is. STILLE TOCHT OP 4 MEI <$De herdenking van de gevallenen op 4 mei a.s., zal zich bepalen tot een „stille tocht" naar het monument aan het begin van de Barneveldsestraat. De burgemeester heeft verzocht hieraan zoveel mogelijk te willen deelnemen, op dat ook inderdaad van een herdenking kan worden gesproken. De deelnemers moeten zich uiterlijk om 7.40 uur bij het gemeentehuis verzamelen, waarna om 8 uur bij het monument een stilte van twee minuten in acht wordt genomen. Het begin en het einde var. deze twee minuten zal door de brandweer sirene worden aangegeven. Vervolgens wordt, begeleid door het muziekkorps, gemeenschappelijk het Wil helmus gezongen, en kan een ieder bloe men bij het monument leggen. Op die dag zullen na G uur 's avonds geen openbare vermakelijkheden worden gehouden, terwijl tevens is verzocht alle zaken na dat uur te sluiten. Een speciaal verzoek wordt nog aan de burgerij gericht om eveneens te 6 uur de Nederlandse vlag halfstok uit te steken en deze des avonds weer in te halen. WIJZE WOORDEN ONS ONDERWIJS.... Dank z(j het onderwas z(Jn er minder analfabeten en meer zotten (Alb. Guinon) 25 kleuren Geeft niet af Bussen Glans en Grondverf. Borstelwe k. Zeemleer, Sponzen enz. enz. Hoo'dstraat 106 Telef. 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1