Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken ui* Heel Veenendaal vierde Koninginnedag MULDER f| Ook Eist vierde Koninginnedag Feestelijke stemming en deelname algemeen Reeds vrijdag start het veteranentournooi 31e jaargang WOENSDAG 1 MEI 1957 No. 35 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee' Bloemencorso werd nog onverwacht groot succes AGENDA het feestterrein „Slag om Diana" voor Arbeiders Kunstkring Concert Nationaal Muziekkorps Leger des Heils Rhenens brandweer straks in looppas naar de brand Twee lintjes in Veenendaal vakantie plannen? SCJIERPENZEEL r~ ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p- kwartaal Losse nummers 10 cent Voor wie deelnam aan de feestelijkheden van gisteren, en dat waren er deze keer zeer velen, was het in Veenendaal weer een ouderwetse Koninginnedag. Niet alleen doordat de stemming er merkbaar en algemeen goed in zat, maar vooral door de opvallend grote deelname en belangstelling. Mag een en ander dan niet geheel te verklaren zijn, het nog vrij goede weer en de uitstekend verzorgde programma's zullen stellig in niet geringe mate hiertoe hebben bijgedragen. De gehele dag door was het gezellig druk in de Veenendaalse straten met overal opgewekte gezichten. Enorm was de belangstelling voor de altijd weer nieuwe en indrukwekkende zang van 4000 schoolkinderen. Op het feestterrein waren 's middags ruim tweeduizend mensen samengestroomd. Het bloemencorso voor de jeugd werd een onverwacht succes en ook hiervoor was de publieke belangstelling groot. De kindervoorstellingen 's middags in gebouw Eikenlaan van 2 en 4 uur, waren beide reeds voor 2 uur geheel uitverkocht. Ruim 1600 kinderen hebben hier een onvergetelijke middag gehad. Een goed gevulde zaal was er 's avonds voor het optreden van het Caroussel-Cabaret, terwijl het „Uur vrijgezel" in zeer weinige minuten was bekeken doordat de deelnemende dames en heren voor het grootste deel elkaar vrijwel direct na het bekend worden van de nummers te pakken hadden. Alle dertig taarten konden worden uitgereikt. De rij van attrakties werd dan weer traditioneel gesloten met een zeldzaam groots vuurwerk bestaande uit de prachtigste stukken. De belangstelling daar voor was ook zeer groot. Wie zich had O voorgenomen de dag van gis teren te begin nen met 'n uur tje rustig uit slapen. alvo rens zich naar de Markt te be- geverkreeg geen kans. Ver meldde 't pro gramma dat de reveille om 7 uur zou worden geblazen, in 'n groot deel van de gemeente werden de Vee- nendalers ech ter al kort na 6 uur in de slaap verrast. De weerberich ten voor giste ren waren niet bepaald gunstig en het eerste, wat stellig me nigeen na die vroege reveille ~eai hebben ge daan, is met genoegen con stateren dat de zon erg vrolijk scheen. Geluk kig heeft het zonnetje ons de verdere dag ook t niet verlaten. Vylf- 2 De zon is op Koninginnedag nu eenmaal onmisbaar. „Oranjedag" had gezien de weersver wachting een regenverzekering gesloten voor verschillende attracties. Al is dat dan weggegooid geld geworden, toch was het veel beter zo. De kinderzang was weer een succes. Er werd goed gezongen en een woord van waardering voor de heer Dorrestijn is zeker op zijn plaats. Jammer was het dat de toespraak van burgemeester Bakker voor zeer velen moeilijk of niet werd verstaan. Het komen en gaan van de Markt was weer een feest voor jong en oud en de organisatie hiervan was beter vorige jaren. In de gehele gemeente klonk nog lang de feestelijke muziek van vier korpsen en niemand kon ontkomen aan de opwekkende invloed hiervan. Zoals wij hierboven reeds berichtten: het bloemen-corso werd onverwacht een groot succes. De stoet werd gevormd door niet minder dan 57 nummers. Over het algemeen was veel werk gemaakt van de fraaie bloemwerken. Het bleek een uit stekend idee van „Oranjedag", iets der gelijks ook eens in Veenendaal te probe ren. Ook het langs de route staande pu bliek toonde zich enthousiast en dit liet geen twijfel over, dit corso in de toekomst nog eens te herhalen. De jury die de stukken moest prijzen, had een moeilijke taak. De le prijs, het mozaïek van het wapen van Veenendaal, was voor Egbert en Hans Smit, Zuivelstraat 4; 2e prijs „In blauwgeruite kiel" voor Piet Schaap, Zandstraat 46 en Erna Loef, J. G. Sand- brinkstraat 7; 3e prijs, het vliegtuig op fiets, voor C. Wijnberger, Pr. Bernhard- laan 311. Bekroond werden verder nog Cees en Cokkie Schipper, Parallelweg 26, W. van Beek, Dijkstraat 11, Harry Wol- ters, Larikslaan 40, Hans en Martin Her mans, Paulus Potterstraat 11, Wies Voort- huijsen, Kanaalweg 33, Anton Hardeman, Benedeneinde 25, Nelleke Bastmeijer, Hoofdstraat 66, Freddy en Emmy Bruids man, Patrimoniumlaan 65, Judith Ach terberg, Markt 13, Jaap Remme, Markt 10 en J. J. Kranenburg, Boslaan 48. Het programma op het feestterrein 's middags, was eveneens buiten ver wachting, ook al beloofden de namen van de artisten veel goeds. Er werd hartelijk gelachen om de verschillende komieken van formaat en er werd genoten van de andere fraaie nummers. Ieder jaar weer doet „Oranjedag" ons versteld staan door het feit dat men voor dit optreden in de dag niet in de steek gelaten. Zon is op open lucht zoveel artisten van naam weet te trekken. Vooral wanneer wij zien hoe deze zich op het meest wel heel povertjes en zeer ruw geïmproviseerde podium liiiii! ÏI li I! i= VEENENDAAL Heden, woensdag 1 mei, „De Sa menwerking", 7.30 uur, mei-bijeen komst. Zaterdag, 4 mei, herdenking gevallenen. Zaterdag, 11 mei, geb. Eikenlaan, opv. blijspel „Slag om Diana" door toneelver. „Studio", onder ausp. arb. kunstkring. Luxor theater, woensdag „De parel van de Zuidzee", donderdag „Jeugd in de branding". RHENEN Donderdag, 2 mei, marktterrein Koningshof, v.m. 9 uur, varkensfok- en verkoopdag „Steeds Beter" Za terdag, 4 mei, grote militaire her denking. llltmrtllililH ffimHiuiliffil moeten behelpen, hetgeen voor het uit voeren van de verschillende nummers dan ook werkelijk groot bezwaar oplever de. Het succes was er evenwel niet min der om en de duizenden toeschouwers trotseerden met genoegen de stevige en frisse wind welke zich hier op het open veld zoveel temeer deed gelden. De feestelijke stemming in Veenendaal ook voor de thuisblijvers, werd er 's mid dags ingehouden door de rondgang van het fleurige pijperskorps „Prins Bern- hard" door tal van straten. Tot laat in de avond was het ook druk op de Markt, waar de Scheepj eswolhar- monie en „Caecila" concerteerden, en ook in de winkelstraten en op de Kerkewijk was steeds veel publiek op de been. Het Caroussel-Cabaret moge dan min der bekend zijn geweest in Veenendaal, met het optreden van gisteravond heeft dit gezelschap hier stellig voorgoed zijn naam gevestigd. Het werd een grote ver rassing. Een programma van vaak uit gesproken pikante nummers werd buiten gewoon vlot en aantrekkelijk afgewerkt. De zaal barstte herhaaldelijk in daverend lachen uit. Als voorzitter van „Oranje dag" opende de heer H. M. van Schuppen de avond die in het bijzonder verwelkom de burgemeester Bakker en de beide wet houders en hun echtgenoten. De uitroepen van verbazing en bewon dering uit de duizendkoppige menigte waren 's avonds om 11 uur evenmin van de lucht als het geknetter en de hevige knallen van het buitengewoon mooie en grootse vuurwerk op het feestterrein dat een wel zeer waardige afsluiting vormde van een prachtige en uitgesproken ge slaagde Veenendaalse Koninginnedag. Al laat een goede Koninginnedag zich dan niet helemaal organiseren, toch laat het zo bijzonder welslagen hiervan zich in geen geval denken zonder hetgeen de vereniging „Oranjedag" daarvoor heeft gedaan. Van 's morgens vroeg tot laat in de avond zijn de, naar steeds weer blijkt, alleszins bedreven organisatoren, druk in de weer geweest, om nog maar niet te spreken van het enorme werk dat aan deze dag vooraf ging. Door de wijze waar op „Oranjedag" dit alles doet, met name Als extra avond in het kader van de eerste lustrumviering in de Arbeiders Kunstkring alhier zal de toneelgroep „Studio" op zaterdagavond 11 mei a.s. in gebouw Eikenlaan een opvoering geven van het blijspel „Slag om Diana" van Terence Rattigan. Dit blijspel verhaalt van enkele jonge lui, die in een kustplaatsje in het zuiden van Frankrijk, aan het „Institut Inter nationale" hun kennis van de Franse taal wallen ophalen, die zij voor hun toekomst menen nodig te hebben. Om deze jongelui fladdert de zeer ver leidelijke Diana Lake wier werkzaam heden uitsluitend bestaan uit het feit, de jongens van het werk af te houden door ze verliefd op haar te laten worden. „French without tears", zoals de oor spronkelijke titel luidt, biedt een grote variatie van gezonde humor en senti ment. Het is een van de eerste stukken van Terence Rattigan. INDRUKWEKKEND Na de muzikale rondgang met be geleiding van de Scheepjeswolharmo- nie en de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" van 's middags, waarvoor grote publieke belangstelling bestond, volgde dan ,s avonds in het gebouw aan de Eikenlaan het concert van het Nationale muziekkorps van het Leger des Heils. De zaal was redelijk bezet toen bri gadier H. Lahuis het openingswoord sprak en daarbij in het bijzonder ver welkomde burgemeester A. Bakker en diens echtgenote, wethouder Ant. de Ruiter en secretaris D. Blankespoor. Spr. zette uiteen hoe wij hier te doen hadden met een korps, geselecteerd uit de 900 muzikanten welke het Leger telt en ook hoe dit korps met instru menten de naam van God wil eren en verheerlijken. De bevelvoerend officier in Veenendaal, kapiteine De Klark, ging voor in gebed. De muziek van het korps kenden wij van uitvoeringen voor de radio, maar het werd een muzikale belevenis op zichzelf deze nu direct te kunnen be luisteren. De techniek van deze muzi kanten is zeldzaam en haast wel ka rakteristiek voor de uitvoerenden. In drukwekkend was de zuiverheid en afwerking van deze fanfare-muziek. De grote verrassing van dit concert vormde de koorzang van de muzikan ten. Zij ontpopten zich als zeer bedre ven zangers. Zelden hoorden wij mooier Valerius zingen. Kapelmeester Bernard Verkaaik moet een dirigent van zeer bijzondere en grote kwali teiten zijn. De aanwezigen werden nog toege sproken door de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel W. F. Palstra. Ook de bijzondere openbare samen komsten, 's morgens in het Eigen Ge bouw in de Fluitersstraat en 's avonds in het gebouw aan de Eikenlaan, wer den goed bezocht MET DE AUTOSPUIT IN DE HAND Tijdens een bosbrand op het land goed „Prattenburg" onder Ameron gen werd de Rhenense brandweer ter assistentie opgeroepen. Onmid dellijk rukten de Rhenenaren uit met hun nevelspuit. Vlak bij de vuurhaard aangekomen zakte de zware spuit-echter tot aan de assen in het bergzand. Hoe men ook wrikte, het gelukte niet meer de verzakte auto tijdig uit het klap- zand te krijgen. Er moest tenslotte een kraanwagen uit Veenendaal aan te pas komen en (hallo!) de brand werd door de „concurrenten" geblust. Kennelijk heeft men hierdoor in het Rhenense korps zo het land gekregen, dat men er iets op is gaan verzinnen om in de toekomst niet meer zo hulpeloos te moeten toezien bij een verzakte wagen. En naar het zich laat aanzien, hebben de Rhenense spuitgasten de weg daartoe al gevonden ook! Een groepje van twaalf man sterk namelijk, is begonnen met een cur sus in „auto-heffen-met-blote-hau- den Vanzelfsprekend moet men bij een dergelijke cursus, waarbij het voornamelijk op kracht en niet op verstand aankomt, beginnen in de klasse „vedergewicht". De stoere brandweermannen heb ben daar terdege rekening mee gehouden en na een avoncfoefening nabij het nieuwe Badrestaurant van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg hebben zij de eerste beginselen intussen al in praktijk gebracht op een aldaar geparkeerd staande vijfhonderd kilo wegende „straatluis" van onze in genoemd restaurant confererende verslagge ver. Toen deze na afloop van de con ferentie naar buiten ging om zijn wagentje op te zoeken behoefde hij niet ver te lopen, want de spuit gasten hadden zijn autootje - dat keurig netjes volgens de verkeers regels van de kunst op slot stond - opgenomen en met vereende krach ten op het terras neergezet! Dat de brandweermannen uit Rhenen al vorderingen hadden ge maakt met hun nieuwe cursus, die waarschijnlijk een wereldprimeur heeft, bleek wel uit het feit, dat zij na deze krachttoer nog zóveel „pit" in reserve hadden, dat zij alle tuin meubelen van de heer Ouwehand rondom de wagen hadden opge bouwd tot één grote barricade Onze Rhenense verslaggever wacht *ïiu op de primeur van zijn leven, namelijk op de dag, waarop de Rhenense spuitgasten hun nevel spuit in looppas naar de brand zullendragen LAATSTE INSTUIF AVOND SOLA FIDE Jl. zondagavond werd de laatste instuif- avond gehouden, welke wekelijks in ge bouw Eikenlaan wordt gehouden door de Evangelisatievereniging „Sola Fide". De datum waarop deze instuifavonden weer zullen beginnen wordt weer tijdig bekendgemaakt. Vrijdag 3 mei start weer het tradtio- neel geworden Veteranentournooi ten bate van de grote autotocht ouden van dagen en wel om 7 uur met een wed strijd op het D.O.V.O.-terrein. De eerste weken kan in verband met de nog korte avonden maar één wed strijd worden gespeeld. De commissie heeft van alle kanten het verzoek ge kregen voor deze wedstrijden bezoe kersabonnementen in te voeren die toegang geven tot al de wedstrijden. De commissie meent hieraan te heb ben voldaan door donateurskaarten uit te geven voor het gehele zomerseizoen. Deze week zullen zij in de fabrieken en bij de clubs aangeboden worden en natuurlijk ook aan het terrein. Het aantal clubs is dit jaar weer groter; er zijn nu dertien vertegen woordigers om de grote strijd aan te binden. Wij hopen op een sportieve competitie, waardoor de sterkste club zal winnen. De deelnemende elftallen zijn: het entrousiasme en de toewijding, resul teerde ook nu weer een programma dat zoveel mogelijk een elk wat wils biedt, hetgeen toch niet gemakkelijkste bereiken valt. Wij hopen dan ook dat het slagen van Koninginnedag 1957 de organiserende heren voldoening zal hebben gegeven en ook de moed om volgend jaar weer een nieuw Koninginnefeest voor te bereiden. Na het succes van gisteren zullen de ver wachtingen dan stellig weer hoog gespan nen zijn. Groep A: Hollandia-wol; V.R.C.; Ge- ha; Panter; G.V.V.V.; Merino's; Neveda. Groep B: Ritmeester (bekerhouder); D.O.V.O.; Triangel-Boys; Veenendaal; Frisia; S.K.F. Programma: Vrijdag 3 mei: GehaV.R.C. op het D.O.V.O.-terrein. Maandag 6 mei: D.O.V.O.Frisia, ter rein van Merino's. Vrijdag 10 mei: Merino'sNeveda, ter rein v.v. „Veenendaal". Ook Eist heeft als vanouds weer Koninginnefeest gevierd, al was het nu alleen voor de kinderen. Het feest voor de groten zal op 1 juni plaats vinden, 's Morgens werd om 9.30 uur een optocht gehouden door het dorp voorafgegaan door de Elsterse muziek vereniging „Crescendo". Deze kinder optocht is ook nu weer bijzonder ge slaagd, al werkte het weer nu niet erg mee. Het geheel maakte een keurig verzorgde indruk. De stoet startte bij de school, trok langs de Rijksstraat naar de Vissersteeg, ver volgens Franseweg, Veenendaalsestraat over naar het punt van uitgang terug, nadat ook nog een gedeelte van de Vordel was gelopen. Voor deze optocht waren mooie prijzen beschikbaar. En de jury, bestaande uit mevr. De Ridder, mevr. Vlasblom en mevr. Kruidenier, had dan ook een moeilijke taak. Zij kenden ten slotte de volgende prijzen toe: Groepen: le prijs „De meisjes met „Vlaggenhulde"; 2e pr. Doornroosje; 3e pr. Cowboys in ponywagen; 4e pr. Vrouwenorkest; 5e pr. Bloemenmeisjes; 6e pr. Kabouterland; 7e pr. Hans en Grietje; 8e pr. Chinezen; 9e pr. „De West"; 10e pr. „Tiroler meisjes". Enkelingen: le prijs Lentefee; 2e pr. Bij de lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag waren ditmaal niet veel Veenendalers, n.l. één op Gelders bij de Scheepjeswolfabrieken uitgereikt door burgemeester Oldenhof van Ede aan de heer P. van Dolderen, Buurtlaan 135, chef van de afdeling ververij en 40 jaar in dienst van genoemd bedrijf, en één op Stichts, uitgereikt door burgemeester Bakker aan mej. G. Vink, fabriekscontro- leuse bij de Wol- en Kousenfabrieken Gebr. van Leeuwen alhier. De heer Van Dolderen kreeg toegekend de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en mej G. Vink in brons. GREBBE-MOTORCROSS WORDT GROTER DAN OOIT De Motor- en Autoclub Rhenen en omstreken kwam in hotel „Het Wapen van Rhenen" in ledenvergadering bij een ter bespreking van de organisatie der op handen zijnde Grebbe-motor- cross 1957 op 30 mei. Uit de mededelingen van de secre taris, de heer D. Bovenschen, bleek, dat de Internationale Seniorenklasse 500 cc dit jaar sterk zal worden uit gebreid, zodat een spannende race mag worden tegemoetgezien. De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter de heer E. J. van Dam, ging akkoord met de voor stellen van het bestuur om een groot scheepse reclame-campagne op touw te zetten. De afdelig Rhenen van het Neder landse Rode Kruis, alsmede de vrij willige brandweer Rhenen werden we derom verzocht hun medewerking te verlenen. EEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal VEENENDAAL. Maandag 29 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 130.000 stuks. De prij zen varieerden van 9.50 tot 11.50 per 100 stuks, bij een trage handel. Biggen- markt. Aanvoer 60 stuks. Er werden prij zen besteed van 40.- tot ƒ64.- per stuk bij een kalme handel. HENGELAARS STELT U ZICH EENS VOOR DAT DE VISSEN „MENSTEN". De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren, heeft twee mede werkers die zeer verschillende manieren van werken hebben. De eerste is Direc teur van de vereniging, de heer Nieuwen- hugsen, die met het harde woord en zo nu en dan op striemende wyze, de men sen de eerbied bijbrengt voor het collega schepsel, dat dier heet. De tweede is de Hoofdinspecteur de heer Visser, die de mensen wil bereiken met de film. Soms zijn het „lieve" films, die de harten ver tederen, maar daar zijn ook films, die laten zien hoe de mensen hun medeschep selen maar al te dikwijls behandelen. Kort geleden heeft de heer Visser een film vervaardigd over het vissen. Niet over het „broodvissen", maar over het hengelen. Er zijn in ons land ongeveer 400.000 hengelaars, brave burgers, die helemaal niet de bedoeling hebben dieren te kwellen. Maar als men er over na denkt moet men toch toegeven, dat hen gelen erg wreed kan zijn. Ga zelf maar na. De film is opgenomen in de wijde pol ders van Zuid-Holland. De visser (Bart zullen we hem noe men) loopt het erf op naar het huisje, pakt de krant uit de gang en leest het weerbericht. Stormachtig weer, dat wil zeggen, dat het goed weer is om te snoe ken. Bart pakt een emmer en gaat naar de tocht, waarin een visbun ligt. Daar uit haalt hg kleine visjes, levend aas voor de snoeken. Close-up. In de polder aangekomen doceert Bart, je kan de haak door het vlees van de rug slaan of door zijn neusgat. Dan ben je het aas wel eerder kwijt, maar het visje blijft langer leven Een vis geen gevoel? Verouderde praatjes, die niemand meer gelooft. Bart kent de poldervaarten beter dan zijn broekzak. Vanmiddag haal ik er wel een uit zegt hij. Daar haalt Bart de hen gel op en haalt voorzichtig een snoek naar binnen. „Hij is niet erg groot," zegt Bart, „an ders had ik hem een poosje laten zwem men tot hij moe was." De snoek die hg op het droge trekt, blijkt ongeveer vijftig centimeter lang te zijn. Nu de haak uit de bek halen. Een snoek is een roofvis, heeft dus een grote bek en slikt zfln prooi in zijn geheel naar binnen, met het haakje. Als hetgeen we nu te zien krijgen geen dierenmishandeling is, weten wfl niet wat dan wel is. Met een stalen veer opent Bart de bek van de snoek en constateert, dat het haakje niet diep zit. Via de kieuwen friemelt hg het haakje los. Soms trek je z'n ingewanden mee naar buiten, zegt hij. We denken aan de artsen, die hun zenuwpatiënten de raad geven te gaan vissen. Dat moet zo kalmerend zijn. Ik weet van een voorganger, vader van een groot huisgezin, die „over zijn toeren was", dat hij iedere morgen, om te kal meren, een grote emmer met aardappe len schilde. Dat was ook voor zijn echt genote een verlichting. We denken aan het spreekwoord: „pas maar op, dat de vis jou niet vangt". Stel je eens voor dat de snoeken „mensten" en ons met een croquetje of een roomsoes onze slokdarm mee trokken Ja, er zit wel iets in als de dierenbe scherming beweert, dat snoeken dieren mishandeling is. Maar gewoon vissen dan? Ook gewoon hengelen is wreed. De ge vangen vis wordt dikwijls in het water geworpen. Goed. Maar door het aanpak ken worden meestal de schubben bescha digd, de vis krijgt z.g. schimmel en gaat toch dood. Als men de vissen mee naar huis wil nemen, worden zij in een leefnet gestopt en wie zal zeggen hoe de dieren dan nog lijden Dierenbescherming is er wel van door- Sneeuwkoningin; 3e pr. Bloemenmeisje; 4e pr. Kabouter; 5e pr. Verpleegster. Toen de hele stoet weer op het school plein was gearriveerd, was daar ook aan wezig de burgemeester van Rhenen en zijn echtgenote. Verder zagen wij de wet houder van onderwijs, de heer Boelhou der. Na toespraken van de voorzitter van de Oranje-commissie en de burgemeester, volgde een voorstelling voor de kinderen, die bijzonder in de smaak viel. Hierna werden de kinderen in de school getrak teerd en, zoals altijd, zeer royaal. GESLAAGDE MEI-BIJEENKOMST De mei-bijeenkomst van zaterdag in de gemeentelijke eierhal is zeer geslaagd, al was de belangstelling niet bijzonder groot. Tijdens deze bijeenkomst werd o.m. aan de heer C. ter Burg een polshorloge aangeboden. De heer Ter Burg was zeer gezien in Scherpenzeel en heeft zich verdienstelijk gemaakt voor verenigingswerk. Hij is mede-oprichter geweest van de afd. Woudenberg-Scherpenzeel der S. D. A. P. Jarenlang was hij bestuurslid van de on derlinge hulp en ruim 25 jaren bestuurs lid van de Coöperatie „Ons Belang". Hij was in 1914 mede-oprichter van de tim- merliedenbond, de latere Algemene Bouw- arbeidersbond. Na de bevrijding was hij tot 1957 raadslid voor de P. v. d. A. De mei-rede werd uitgesproken door drs Van Veen uit Amsterdam. Deze begon met zijn herinnering uit 1945, toen hij in de stad Groningen wonende, daar de bevrijding meemaakte. Thans leeft men weer in de angst van een dreigende dictatuur. Slechts door een sterk en democratisch verenigd Europa te vormen zullen wij de juiste tegenkracht kunnen vinden. De strijdliederen werden gezongen door „O.B.K." uit Veenendaal. De na de pauze door A.T.J. opgevoerde één-acter „De Gouddorst" werd bijzonder goed gespeeld. PARANORMALE BEGAAFDHEID. Op uitnodiging van de Ned. Christel. Vrouwenbond die donderdagavond in het lokaal achter de Ned. Herv. Kerk verga derde sprak Dr. F. A. Nolle uit Leiden, met als onderwerp: „Paranormale be gaafdheid". Presidente was door afwe zigheid van mevr. Van de Linden, mevr. H. Valkenburg. Nadat de secretaresse, mevr. Van de Pol, haar verslag en notulen van de vori ge vergadering had gebracht, werd het woord gegeven aan de heer Nolle. Men kan beter vragen wat is normaal dan wat is paranormaal, aldus spreker. Ik veron derstel dat de aanwezigen belangstel lende dames alle gehuwd zgn met de beste man die er bestaat, doch wanneer zij met hun man eens een avondje uitgaan, en zij een paar honderd meter van huis ver wijderd zijn, begint manlief met zijn sleu telbos te rammelen en vraagt zich af of hij achter zich de deur wel gesloten heeft. Het beste kan men dan maar toestem men dat hij even teruggaat, daar hij an ders de gehele avond toch niet rustig zit. Evenals de vrouw, die op bed steeds maar ligt te piekeren of zij de gaskraan wel gesloten heeft. Het beste is maar naar beneden te gaan om zich te over tuigen dat hg dicht zit, anders kan de nachtrust wel worden afgeschreven. Is het normaal of abnormaal, alle dingen kunnen een dwanggedachte worden. Hel derziendheid, spiritisme, bestaat dat of niet. Indien u er toe mocht komen dit uit te zoeken, dan komt u er nooit mee klaar. De ongeloofwaardigste verhalen worden het meest geloofd. Uit de bijbel blijkt dat er vroeger ook reeds paranormale ver schijnselen bestonden. POLITIE DEED EXAMEN. Deze week zgn te Scherpenzeel ge slaagd voor het examen reserve-politie Jac. van de Weert, J. van Bruggen en H. van Bruggen. Verder is de te Scherpenzeel gestatio neerde wachtmeester der rijkspolitie de heer Van de Kamp geslaagd voor het examen Opperwachtmeester. SCHERPENZEEL. Woensdag 1 mei 1957. Eiermarkt. Aanvoer 700.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,— tot 12,25 per 100 stuks bij matige handel. Biggen- markt. Aanvoer 145 stuks. Er werden prijzen besteed van 48,— tot 62,— per stuk bij een matige handel. drongen, dat de echte hengelaar zeker niet de opzet heeft dieren pijn te doen. Daar komt bij dat hengelen in ons land de meest beoefende sport(?) is en de Dierenbescherming niet de bedoeling heeft de meestal enthousiaste hengelaars tegen zich in het harnas te jagen. Evenmin als men op slag de Spanjaar den het stierengevecht kan ontnemen kan men de Nederlander verbieden te henge len. Maar als de Nederlanders het hen gelen niet kunnen laten, dan moeten zg de zaak van twee kanten bekijken. Het zou al een grote vooruitgang zgn als in de wet kwam te staan, dat men gevangen vissen direct moest doden. De Inspect, v. d. Dierenbescherming, P. v. d. Does, Hulweg 23, Lunteren. WIJZE WOORDEN DENKEN EN SPREKEN Gedachten zijn dieper dan alle spraak. (Chr. Pearse Cranch) KERKEWIJK 167 •TIl.JOOO'VEENINDAAl

De Vallei | 1957 | | pagina 1