DE VALLEI I ven «'U'r''S?- AROMATIC Nu SdW thee goedkoper NIEUWt WÊS: TAFELTENNIS Climax speelt gelijk tegen D.T.T.C. 2 Voor de Jeugd Dubbel feest WOUDENBERG AMERONGEN r® l\3 O volkomen ^'^'gezo °p issST1 GEBRANDE KOFFIE 25 Ct alléén bij HET RAADSEL VAN R0VANNA Kies het speelgoed met zorg! Grenswijziging in Edes raad Douwe Egberts wandkoffiemolen lekkere koffie. Spelletje Waarborginstituut voor de tuinbouw in provincie Utrecht veel langer vers van KOFFIEBRANDEN door geniale vinding. VROEGER Aromatic gebrand flitsend snel op zuive re hete lucht, volgens de Aerotherm methode. Geen branderige bijsmaak, geen scherpe geurtjes, geen giftige stoffen (dus gezond en licht op de maag). Alle smaak en aroma behouden. Veel langer vers, veel krachtiger. Wat 'n verschil met gewone koffie! Ter kennismaking bij elke 250 gram aromatic gebrande koffie vanaf 159 een pakje Climax heeft door tegen D.T.T.C. 2 uit Deventer gelyk te spelen zyn kansen om in de Overgangsklasse te blijven volledig behouden. Daar D.T.T.C. 2 ook tegen het derde team in deze halve competitie Treffers 2 uit Arnhem gelyk heeft ge speeld, zal de wedstrijd van zaterdag a.s. de beslissing moeten brengen. Alleen bij een gelyk spel staan alle 3 gegadigden weer gelijk. En gezien de sterkte van de 3 teams is dit lang niet uitgesloten. Op verzoek van de Deventernaren werd de wedstrijd al op donderdagavond ge speeld. Van de Loosdrecht startte met een overwinning op Ruitenbeek, verre weg de zwakste speler bij D.T.T.C. Hier na bracht de met sponsrubber spelende Van Tent de stand weer gelijk. Vos moest INTERESSANTE LEZING MET SHOW Georganiseerd door de firma B. van den Bosch in de Hoogstraat en E. H. Hootsen in de Hoofdstraat, werd maandagavond in gebouw ..Eltheto" een niet alledaagse lezing en show gehouden, n.l. met betrek king tot en van speelgoed. Dat een en ander op zichzelf interessant was door de gedemonstreerde mogelijkheden en de nieuwste vindingen onder het aanwezige materiaal, behoeft geen betoog. Vooral belangwekkend voor wie de juiste keuze van speelgoed voor een bepaald kind naar leeftijd, karakter en aanleg ter harte gaat, was de lezing van de speelgoed- deskundige der Jumbo-, Mecano- Schaco- en Dinky-toysfabrieken, de heer Jacques Henskens, die, temiden van een grote verscheidenheid van speelgoed en aller hande gezelschapsspelen, zijn gehoor uit voerig wees op de verschillende functies van het speelgoed in het jonge mensen leven. Het spel is van nature in de mens aan wezig. Het kind ontwikkelt zich al spe lende tot een redenerend mensje. Het gaat hierbij heus niet alleen om het kind ermee zoet te houden. Al spelende leert het zeer veel van wat het weten moet als vanzelf. De ouders dienen dan ook met zorg een keuze te doen. De speelgoed fabrikanten hebben de noodzakelijkheid hiervan ook begrepen en doen al het mo gelijke om vooral waardevol, voor elke leeftijd aangepast en leerrijk speelgoed te maken. Koop dan ook geen dingen waar op de kinderen na enkele dagen zijn uit gekeken. Het moet interessant materiaal zijn waarmee ze zelf werkelijk iets kun nen doen. Het moet zoveel mogelijk be weegbaar en uitneembaar zijn. Tegen woordig zien we b.v. steeds meer au tot j es die met schroeven gemonteerd zijn. De jongens kunnen ze makkelijk losdraaien en eens in het binnenste kijken om ze daarna weer in elkaar te kunnen zetten. Ook op het gebied van gezelschapsspe len is er een enorme verscheidenheid. Zelfs voor kinderen in de leeftijd van on geveer vier jaar is er zeer veel keuze. Met het doen van een spelletje leren de kinderen zich aan spelregels te houden, sportief te winnen of te verliezen. Zeer belangrijk voor het vinden van hun plaats in de maatschappij. Jaarlijks wordt er in Nederland voor 35 a 40 miljoen gulden aan speelgoed ge kocht maar een groot deel daarvan is reeds veertien dagen nadat het werd ge kocht stuk, of ligt vergeten in een hoek. Dit is voornamelijk te wijten aan een on juiste keuze. Psychologen zeggen dat de eerste zeven levensjaren de belangrijkste zijn voor de vorming van het karakter en het is daarom van nog zoveel meer be lang het speelgoed voor onze kinderen met zorg te zoeken, zo sprak de heer Henskens. In de pauze was er gelegenheid het aanwezige materiaal nader te bekijken en te proberen en hiervan werd algemeen en met enthousiasme gebruik gemaakt. Het werd een zeer geslaagde avond en de firma's Hootsen en Van den Bosch hebben de aanwezigen stellig een dienst bewezen met de hier gegeven waardevolle voor lichting. DE VRUCHTBAARSTE MODERNE- LIEDERENCOMPONIST Rabindranath Tagore is in de westerse landen praktisch alleen als een beroemd dichter bekend. Hij heeft echter ook bijna zeven duizend nieuwe liederen ge componeerd. toen aantreden tegen de zeer jeugdige Hummel. Deze speler is pas 12 jaar, maar reeds van een dusdanige sterkte dat hij in de wedstrijd tegen Treffers ongesla gen bleef. Toch moest hy tegen Vos een nederlaag incasseren. De Climax-speler haalde het stoute stukje uit om een 2017 achterstand toch nog om te zetten in een 2220 overwinning, al dient vermeld dat Vos het laatste punt maakte met de volle medewerking van het net. Nu bracht Van Eist de stand nog ver der in het voordeel van Climax door Rui tenbeek te verslaan. Van de Loosdrecht had hierna geen schijn van kans tegen Hummel (3—2). Door Vos te verslaan bracht Van Tent de stand weer gelyk en het werd zelfs 4—3 doordat dezelfde speler ook Van de Loosdrecht geen kans gaf. Nu moest Van Eist aantreden tegen de jeugdige Hummel. Na een zeer span nende strijd wist Hummel voor zijn team tenminste een gelijk spel te verzekeren. Doordat Vos nog won van Ruitenbeek en samen met Van Eist ook nog het dubbel voor z'n rekening nam werden de pun ten tenslotte nog eerlijk verdeeld. Bij de rondvraag van de woensdag avond gehonden vergadering der gemeen teraad van Ede, bracht de heer Hoolboom de grenswijziging met Veenendaal ter sprake. Uit gepubliceerde berichten is gebleken, dat deze wijziging vermoedelijk niet voor 1959 zijn beslag zal krijgen. Dat betekent, aldus de heer Hoolboom, dat de inwoners van Geld. Veenendaal nog een jaar langer de dupe zullen zijn van het feit, dat de gemeente Ede hier op last van Ged. Staten geen kapitaalswerken mag uitvoeren, terwijl de gemeente Veenen daal dit (nog) niet kan doen. De voorzit ter zegde toe, dat b. en w. deze zaak zo wel met het ministerie van binnenlandse zaken als met gedeputeerde staten zullen opnemen. De heer Hali informeerde naar de plan nen tot de bestemming van het vliegveld Deelen tot straaljagerbasis, welke plan nen ook voor het recreatiegebied van de gemeente Ede funest zouden ziin. Burgemeester Oldenhof verklaarde, dat het gemeentebestuur hierover nog geen enkele mededeling heeft ontvangen. Als bestuurslid van De Hoge Veluwe was hem echter wel bekend, dat de minister van defensie hierover een brief aan dit bestuur heeft geschreven. B. en w. delen natuurlijk ten volle de verontrusting, welke deze brief bij het bestuur van de Hoge Veluwe heeft gewekt en zij zullen de ontwikkeling van deze zaak nauw lettend blijven volgen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal mei: mei mei: mei: mei mei: mei: mei mei: mei: mei: WIE ZIJN ER JARIG? Hillie Budding. Jan Roelofsen. Jaap Meyer. Theo Breeschoten. Theo Bruselot. Ina v. Soest. Frank v. d. Veen. Henny Berends. Ineke v. Hardeveld. Jan v. d. Heuvel. Paultje v. Os. Nieuwe raadsels. Voor ouderen. I. Drie blanken en drie menseneters moesten over een rivier, maar ze hadden een bootje, waarin maar twee personen tegelijk konden overvaren. Hoe moesten ze nu over de rivier komen, zonder dat er aan één kant meer menseneters dan zendelingen zouden zijn? II. Ie rij hoofddeksel 2e rij vaartuig 3e rij deel van je gezicht 4e rij zangstem 5e rrj dier 6e rij getal 7e ry voertuig Op de zigzaglijn komt de naam van een bloem. III. Mijn eerste deel eet je op de boter ham, mijn tweede deel eet je op de boter ham en ook mijn geheel eet je op de boter ham. Voor jongeren. I. Ik ben zo leeg als het maar kan, Maar plak me 'n ander kopje an En ik ben precies m'n tegendeel. Zo dik en rond zijn er niet veel! Ie rij ander woord voor kip 2e rij speelgoed 3e rij ander woord voor poes 4e ry ander woord voor pentekening 5e rij een getal 6e rij een familielid Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Gelderland. De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt volledig tot haar recht, als U deze koffie maalt, direct voor het zetten. Gebruik daarvoor de ideale D.E.-koffiemolen, die ver krijgbaar is op 1500 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee. III. Welke plaats in Noord-Holland wordt een insect, wanneer je een letter uit haar naam neemt? Breek je tong niet! Manus Mulders molen maalt mooi maismeel. Oplossing raadsels. I. purperreiger; II. bot - er - ham - boterham; III. 1 - bek - klein - Leerdam - zadel - dak - m - Leerdam. I. Soesterberg; II. bok - boek - broek; III. zeven - griep - storm - knoop - Po len - viool. Oplossing raadsels (19 april). I. een ei; II. hals - adem - Lena - smal; III. wasvrouw. I. dop - pop - top; II. klok - lava - oven - kano; III. de o, die heeft begin nog eind. 5 mei is Jaapjes moeder jarig, Natuurlijk is 't een reuze feest, Al is het dan zoveel als gist'ren Pas Koninginnefeest geweest. Het ergste was, door al dat fuiven Was Jaapje door z'n centen heen. Er viel geen enkel zilverstukje meer uit het varkentje van steen. En toch moest moeder een kadootje, Dat hoort er werkelijk toch bij. En 't was elk jaar, tot hier toe, regel Die fijne vijfde dag van mei. Ons Jaapje keek met Kees, z'n vriendje Naar 't grote vuurwerk op de wei. Want is er zoiets te beleven, Dan is ook Jaap er zeker bij. De vriendjes vonden 't meer dan prachtig Een vonkenregen, luid gesis Een zee van vuur spoot in de hoogte, Hoe harder 't knalt, hoe mooier 't is. Maar eind'lijk was het afgelopen, En nu moest Jaapje gauw naar huis, Want zou hij langer blijven feesten Dan was 't straks bepaald niet plüis. Toen klonk er plots'ling klaar en helder Een stem die enk'le nummers las En iedereen keek nu met aandacht Of 't het nummer van zijn kaartje was. Toen maakte Jaapj' ineens, een lucht sprong, Want ook zijn nummer was er bij. Weg waren al zijn zware zorgen, De zorgen voor de vijfde mei. Hoera, Jaap had een taart gewonnen, Hij meldde zich en kreeg z'n bon. Hij lachte stiekum in z'n vuistje, Hoe of het toch zo treffen kon! De bakker leverd' aan het ventje Precies op tijd z'n baksel af, Dat Jaapje met een flinke klapzoen op 5 mei aan z'n moeder gaf. Vraag je moeder eens om een oud la ken. Prik nu met punaises dat laken in de deuropening. Nu moet er een gaatje in dat laken, een beetje groter dan een cent. Maar, zal je moeder misschien zeggen, d5ar bedank ik voor. Nu. neem dan grote, oude kranten, plak ze aan elkaar en sluit daar de deuropening mee af; daar mag je zeker een gaatje inknippen. Zo, nu één in de gang en de anderen in de kamer blijven. De kinderen in de kamer komen nu één voor één hun neus door dat gaatje steken en de jongen (of het meisje) in de gang mag zeggen, wie er aan die neus vastzit. Om de beurt in de gang. Je kan door het gaatje- natuurlijk ook wel een vinger steken of een oor, of er een oog voor houden. Je zult zien, dat het niet meevalt om het te raden. Wie het vaakst goed raadt, wint. Geslaagde bridge-drive. In het hotel „Bellevue" werd een goed geslaagde Bridge-Drive gehouden, waar aan 28 personen hebben deelgenomen. Uitslag: Noord-Zuidlijn le prys W. VerloopA. J. v. Beem, Woudenberg; 2e prijs K. IpenburgI. Ipenburg, Drie bergen. Oost-Westlijn le prijs mevrouw H. de Vriesmevrouw F. Vorst, Utrecht; 2e prijs de heer en mevrouw Bakker, Drie bergen. AGRARISCHE PUZZELVVEDSTRIJD. De coöperatieve Boerenleenbank en Handelsvereniging hield onder de leden een agrarische puzzelwedstrijd. Er kwa men 8 goede oplossingen uit de bus. Het bestuur heeft besloten, de 200,daar voor beschikbaar gesteld, gelijkelijk on der de winnaars te verdelen. De prijs winnaars zijn: H. v. d. Bosch, Wouden berg; W. de Greef, Rumelaar; J. Hart- hoorn, Scherpenzeel; M. ter Maaten, Woudenberg; M. v. Eckeveld, Wouden berg; D. v. Ommering, Scherpenzeel; J. v. Ommering, Scherpenzeel; A. H. v. Wessel, Woudenberg. Deze personen kun nen tot een bedrag van 25,landbouw gereedschappen naar keuze uitzoeken bij de coöperatie. EEN HEEL OUDE FILM Dat het idee van de rolprent oeroud is, blijkt wel uit aantekeningen van de Romein Titus Lucretius Carus, die des tijds schreef: „Men moet zich niet ver bazen dat bepaalde tekeningen de indruk verwekken te leven. Daarop bewegen de figuren hun ledematen, nemen een an dere houding aan en veranderen van gebaren. Met verbazing stelt men vast, hoe vlug zich een en ander voltrekt." Men wist dus dat door vlug op elkaar volgende tekeningen de illusie van een beweging ontstaat. Dezer dagen heeft de waarnemend Commissaris der Koningin in dit gewest, Mr. G. A. Diepenhorst, lid van Gedepu teerde Staten, het bestuur geïnstalleerd van de onlangs door de Provincie in het leven geroepen Stichting Waarborginsti tuut voor de Tuinbouw in de provincie Utrecht. Bedoeld Waarborginstituut heeft ten doel een aanvullende borgstelling te ver schaffen aan die tuinders in dit gewest die tot een verantwoorde bedrijfsverbe- tering willen overgaan en niet over vol doende middelen beschikken om de nood zakelijke investeringen te doen met be hulp van het in 1951 opgerichte lande lijke Borgstellingsfonds voor de Land bouw dat aan tuinders tot 5.0 borg stelling van het benodigde krediet kan verlenen. Het in deze provincie opgerichte waar- MOTTENVRIJE WOL In Australië worden tegenwoordig door sommige schapenfokkers de leven de schapen met stoffen bewerkt waar door hun wol elke aantrekkingskracht voor motten verliest. Deze op de huid der schapen gebrach te stoffen, welke voor het dier zelf onschadelijk zijn, dringen door de wol heen en benemen de mot de lust, daar z'n eitjes te deponeren. IN ENGELAND WORDEN VELE TALEN GESPROKEN In Wales zijn er nu nog districten met als meest gesproken taal „Welsh". Bij bepaalde officiële mededelingen wordt op het eiland Man een oeroude taal, het z.g. „Manx" gebezigd. Op een der ka naal-eilanden, Jersey, is Frans nog steeds de officiële taal. Bovendien worden in bepaalde streken van Noord-Ierland en Schotland nog „Gaelic" gesproken. borginstituut zal de betrokken tuinder in staat stellen zich maximaal de ontbre kende 50 borgstelling te verschaffen. Het bestuur van de stichting is samen gesteld uit vertegenwoordigers van de borgstelling verlenende organen, t.w. van de provincie Utrecht en van de gemeen ten, de veilingen en de boerenleenbanken in dit gewest, terwyl de Gewestelijke Raad voor Utrecht van het Landbouwschap en de drie gewestelijke landbouworganisa ties mede in het bestuur zitting hebben. De rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst als mede een aantal commissies van advies zullen het bestuur adviseren. Het dagelijks bestuur der stichting wordt gevormd door de heren P. van Straalen, tuinbouwkundige te Amers foort, voorzitter, A. C. Blom, burgemees ter der gemeente Vinkeveen en Waver- veen, plaatsvervangend voorzitter en C. Brinkman, tuinder, te Harmeien, lid. De secretaris van de Gewestelijke Raad voor Utrecht, Ir. F. N. Sikkes, zal het secretariaat van de Stichting op zich ne men, welk secretariaat in het gebouw van voormelde Gewestelijke Raad, Ca- tharynesingel 54 te Utrecht, zal worden gevestigd. Het ligt in de bedoeling dat de wer king van het instituut geleidelijk over de provincie zal worden uitgebreid. Voor het aanvragen van borgstelling zal men zich t.z.t. moeten wenden tot de plaatselijke boerenleenbank. DAMMEN. Uitslagen van de onderlinge competitie. FaberDe Groot 20. MeijerC. Blankestein 20. Vonk—M. v. d. Grift 2—0. G. v. d. GriftVan Viegen 20. VisserA. v. d. Grift 02. VisserVeldhuizen 02. Van WamelMaris 02. FaberReede 20. v. VeenendaalKleinveld 20. De GrootReede 20. wm in Vee» „voller veel fijner aroma Gewone koffie langdurig gebrand op gasvlammen. Daarbij ontstaan zwavel-, teer- en koolverbindingen, (funest voor de maag!) Edele smaak en geur gaan verloren; de scherpe brandsmaak overheerst. In korte tijd ranzig. GELDIG tlm ZATERDAG 11 MEI SIMON DE WIT Nu ook vooraan in koffie! (11) „En nu, mijn vriend", gromde Ochron, want hij was het, die met zijn beide knechts de arme waard overrompeld had, „gaat ge met deze kruik naar boven en ge schenkt uw gasten in, alsof er niets gebeurd was! En wanneer ge ook maar iets verraadt, of een poging doet hen te waarschuwen, danEen dreigend ge baar voltooide de zin. Sidderend maakte de waard zich uit de voeten. „Wat men ver haalt is lekker!" grapte Presto inmiddels tot Aram. „Die waard blijft lang onder water!" Maar hij had het nauwelijks ge zegd, of de herbergier verscheen. Dikke zweetdruppels van angst parelden op zijn voorhoofd en zijn gezicht stond somber. „Als de wijn even zuur is als het gezicht vdn de waard", merkte Presto op, „dan ziet het er donker voor ons uit!" Aram lachte, doch wendde zich tegelijkertijd tot de waard en vroeg vriendelijk, „wat is er, beste man? Ge ziet er uit, alsof ge onder zorgen gebukt gaat?" De herbergier wierp een schichtige blik om zich heen. Hij stond op het punt, iets te zeggen, doch plotseling zag hij een dreigende schaduw achter een der vensters en verward stamelde hij: „Niets, heer, mij mankeert niets!" De hand waarmee hij Aram's kroes volschonk, trilde, doch zonder de minste arg waan zette de jonge ridder de beker aan zijn lippen én liet het koele vocht naar binnen klokken. „Smaakt het?" vroeg Presto, doch op hetzelfde ogenblik werden zijn ogen groot van schrik. Aram wilde antwoorden, doch er kwam slechts een onverstaanbaar gereutel over zijn lippen. Met een slag viel de beker uit zijn hand en langzaam zakte de jonge ridder achterover.

De Vallei | 1957 | | pagina 2