Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken J Voor de KANTONRECHTER Gevallenen - herdenking in Veenendaal Nu ook cigarito's voor Nederlandse roker (ster) Wist U. WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 31e jaargang VRIJDAG 3 MEI 1957 No. 36 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel I nterkerkeli j ke herdenkings- samenkomst Bergbad opent AGENDA Programma sportdag Receptie jubilerende markt meester druk bezocht Hij is 10,- waard L 556079 Wielrijder gewond bij aan rijding van motor Aktie toverbal in Veenendaal ELST OVERBERG SCHERPENZEEL Stille tocht Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Na langdurig en uitgebreid experimenteren Volgende week heel Nederland bevoorraad Kleine sigaar favoriet na de oorlog Machinaal sigaren maken Marktberichten Wist u Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: w. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Morgen, zaterdag 4 mei, om 20 uur precies, zal in het gehele land twee minuten stilte worden in acht genomen ter eerbiedige nagedachtenis aan hen, die in de strijd voor de vrijheid van ons vaderland, hier en overzee, zijn gevallen. Ook in Veenendaal zal deze stilte in acht worden genomen. De aanvang en het einde van deze stilte zal door de sirenes van het gemeentehuis en de gasfabriek worden aangegeven. Om half acht precies vertrekt vanaf het gemeentehuis een stoet, bestaande uit het gemeentebestuur, de nabestaan den van de gevallenen, illegaliteit, Nationale reserve, Reservepolitie, Ned. Rode Kruis, E.H.B.O., geestelijkheid, een vertegenwoordiger van de oud militairen, het Veteranenlegioen, de putaties uit de leerlingen van de scho len, „Oranjedag" en andere verenigin gen, naar het monument bij het sta tion. De inwoners wordt verzocht zoveel mogelijk aan de stille tocht deel te ne men, de stoet niet lopend, rijdend of fietsend te passeren of op het trottoir mede te lopen of te fietsen. Sluit dus rustig achter de stoet aan. Deze stoet zal zich in volkomen stil zwijgen daarheen begeven. Bij het monument zal de plechtigheid worden geopend met het zingen, door het man nenkoor „De Veenzangers", van het Hoe zacht zien wij de vromen den dood hier zonder schromen, blijmoedig tegengaan! Waar al de vreugd van 't leven den zondaar moet begeven, daar vangt de vreugd des [Christens aan. De dood verbreekt zijn banden, hij heft zijn dankb're handen tot God, zijn steun en hoop. Die hen geen troost laat derven maar vreugdevol leert sterven aan 't einde van zijn aardsen loop. Daarna is er gelegenheid tot het leg gen van kransen en bloemen. Om pre cies 8 uur begint de stilte, die duurt tot twee minuten over 8. Eventueel is er na de stilte nog gelegenheid tot het Een van de tekenen welke ieder jaar weer wijzen op het naderen van de zo mer, is het openen van het Bergbad. Morgen, zaterdag 4 mei, is het dan weer zover dat de poort van dit toch nog steeds een van de belangrijkste recreatie-oorden voor onze omgeving open gaat. Een feit dat uiteraard het meeste begroet wordt door de zwem- liefhebbers. WETHOUDER DE RUITER VERHINDERD Wethouder Ant. de Ruiter is verhinderd zijn normale spreekuur op maandag 6 mei 1957 te houden. Dit spreekuur zal thans worden gehou den op dinsdag 7 mei 1957, des avonds van 18.30 - 19.30 uur, op het bureau van gemeentewerken, Kerkewijk 4 (achter ingang.) dat in het défilé van alle Neder landse gemeenten op Koninginnedag voor het paleis Soestdijk als vertegen woordigers van Veenendaal hebben deelgenomen mej. T. Vaartjes en de heer W. van Amerongen? dat de ijzeren paal in het midden van de spoorwegovergang aan de Ker kewijk, waarop een van de waar- schuwingslichten worden aangebracht, en die maandag door een autobus werd omver gereden, opnieuw is geplaatst? dat de verkeerszuil welke bij ge noemde paal stond door dezelfde bus volledig aan diggels werd gereden na dat deze twee dagen tevoren reeds door een vrachtwagen was gekraakt? dat het nu maar afwachten is hoelang èn de zuil èn de paal het na herstel op deze zo kwetsbare plaats nu zullen uithouden? dat het ingeval van eventuele volgende aanrijdingen maar gelukkig is dat we hier niet te doen hebben met een installatie van b.v. gewapend be ton? dat het deze week voor het laatst geweest is dat men veranderingen aan bracht in de bestrating van de overweg en het verkeer hier dus niet meer zal worden opgehouden? dat de reeds op de Kerkewijk na bij de Stationssingel geplaatste oranje- knipperbollen voor de oversteekplaats daar woensdag wetsgeldig zijn gewor den? dat deze bollen waarschijnlijk niet in werking gesteld zullen worden in afwachting van gewijzigde plannen volgens welke deze alleen bij de over steekplaats aan de Patrimoniumlaan gaat plaatsen? iiMinimin, iinuiiiniiui iiiin imiii VEENENDAAL 1= Zaterdag 4 mei. pl.m. 9.45 uur, her- li denking gevallenen bij het monu- ment, 20.30 uur, herdenkingssamen- komst in gebouw Eikenlaan. Maan- dag 6 mei, gem. muziektent, 20 uur y concert „Caecilia". Zaterdag 11 mei gebouw Eikenlaan, opvoering blij- spel „Slag om Diana" door toneel- li vereniging „Studio", onder auspi- II ciën van Arbeiders Kunstkring. Luxor Theater, vrijdag t.e.m. dins dag „Marcelino, brood en wijn", woensdag en donderdag „Haaien van Marseille". RHENEN Zaterdag 4 mei, 11 uur. nat. mil. herdenking Grebbeberg, 8 uur, stille omgang Grebbeberg. Dinsdag 7 mei, „Eigen Gebouw", 8 uur, ver gadering speeltuinvereniging Sport en Spel. Zaterdag 11 mei jubileum viering Achterbergse Vrijwillige Brandweer. Bio „Eigen Gebouw" zondagmiddag en maandagavond „Modern Timas', zondagavond „Haaien van Marseille" feimillJ'aUUIllllHHUIUIHl||||IM|fNMniM*Uii|fllNNIHNMl|ll|l|||ll| ■itfiitóftMiitiiimimiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiutfUiifitfifiiiiiiiHiiiiiiiiiil leggen van bloemen, waarna de plech tigheid zal worden besloten met het spelen door de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" van één couplet van het Wilhelmus. Daarna wordt in het verenigingsge bouw aan de Eikenlaan om half 9 een herdenkingssamenkomst gehouden, die een interkerkelijk karakter zal dragen. Dit jaar zullen spreken de weleerwaar de heren ds. W. Heerma, chr. geref. predikant, ds. A. Wisgerhof, ned. herv. predikant en kapiteine dra. F. A. G. de Klark van het Leger des Heils. Medewerking verleent het kerkkoor „Sola Fide" onder leiding van de heer Gijsbert van Zanten. Organist is even eens de heer Gijsbert van Zanten. Voorts wordt de inwoners verzocht morgen om 6 uur de vlaggen zonder oranjewimpel, halfstok uit te steken. Er wordt een beroep op de inwoners gedaan eraan mede te werken, dat het op de weg welke de stoet passeert en bij en om het monument bij het station volkomen rustig en stil is. Het programma voor de grote sport middag op zaterdag 11 mei georganiseerd ten bate van de autotocht ouden van dagen, ziet er thans als volgt uit: 2 uur: opstellen van de gymnastiekver eniging „Sparta" en verschillende sport verenigingen voor een grote demonstra tiemars op het Zwaaiplein. 2.15 uur: vertrek van het Zwaaiplein van de stoet met medewerking van het chr. tamboers- en pijperkorps „Prins Bernhard". 2.45 uur: aankomst op het voetbal terrein van „Veenendaal" aan de Berg weg. 2.55 uur: opening van de sportmiddag door burgemeester A. Bakker. 3 uur: eerste optreden van „Sparta" met een knotsoefening. 3.15-3.35 uur: volleybalwedstrijden V.V.V.-Lyceum en D.S. Gem. sportver- 3.35-3.45 uur: gymnastiek (Sparta). 3.45-3.50 uur: meisjes-estafette 4 x 80 m. (Veenendaalse Atletiekvereniging, Chr. Lyceum, Rhenense Atletiekvereniging). 3.50-4 u.: speerwerpen (Lyceum-V.A.V.) 4-4.10 uur: jongens-estafette 4x100 m. (V.A.V.-Lyceum-R.A.V.). 4.10-4.25 uur: 3000 m koppelrace (V.A.V.- R.A.V.-Sialvo, Arnhem). 4.30-5.15 uur: korfbalwedstrijd tussen Tovers (Zeist) en Chr. Gelders Twaalftal. 5.15-5.30 uur: gymnastiek. 5.30-6.15 uur: tweede helft korfbalwed strijd. 6.30-7.15 uur: voetbalwedstrijd tussen Veenendaal 1 en de rest van Veenendaal met muzikale opluistering v.-.n het mu ziekgezelschap Caecilia. 7.15-7.35 uur: badminton-demonstratie door „Flash". 7.35-8.20 uur: tweede helft voetbalwed strijd Veenendaal-Rest. De woensdag van deze week is stellig een onvergetelijke geworden voor de Veenendaalse marktmeester, de heer Chr. van Rijswijk, de man die in de achter hem liggende periode van 40 jaren in overheidsdienst - waarvan een groot deel als politieman - toch heel wat heeft meegemaakt. Dat hij en zijn echtgenote deze dag hebben kunnen beleven en vieren met het ontvangen van een stroom van persoonlijke, telefonische en schrif telijke gelukwensen, welke vergezeld gingen van bloemstukken, fruitmanden, kisten sigaren en andere attenties, vormt wel een bewijs van de populariteit waar in deze jubilaris zich na zoveel jaren van vaak moeilijke posities, mag verheugen. Van deze po pulariteit en- moeilijke functies gewaagde ook burgemeester Bak ker toen deze, met de beide wethouders en de gemeentesecretaris al vroeg op de dag de heer Van Rijswijk kwamen com plimenteren. De burgemeester noemde de functie van marktmeester zo moeilijk omdat daarbij vaak geheel verschillende belangen betrokken zijn. Dat de jubi laris deze positie toch naar genoegen ver vult en men zich verheugt over de in niet geringe mate door de inspanningen van deze marktmeester tot grote bloei gekomen markt, bleek ook door het ko men van deputaties van marktcomrpissie en kooplieden die hem daarbij met waar devolle attenties verrasten. Ook anderszins werden deze dag woor den van waardering omtrent de capaci teiten en persoon van de jubilaris ge sproken. Dat hij zich als politieman wist te onderscheiden werd o.m. aangetoond door het feit dat hij in de jaren van 1921 tot 1940 niet minder dan 360 aanhoudin- Openbare dronkenschap was het feit, dat aan de 56-jarige J. W. V. uit Renkum ten laste was gelegd. Op vragen van de kantonrechter, mr. A. C. van den Brandt, hoe dit was gekomen, vertelde verdachte dat hij terugkeerde van een feestje ter gelegenheid van de verjaardag van zijn dochter. Dat hij daarom dronken was ge worden, was niet nodig; „Het was beter geweest van niet" gaf V. ter zitting toe. Het bleek, dat verdachte voor dit feit al eens eeerder in aanraking met de justitie was geweest. De officier, mr. A. J. J. Pfeil, gaf V. de raad, voorzichtig te zijn met de drank, en zeker niet binnen het jaar de vermanende vinger van de justitie weer naar hem uitgestrekt te zien. Voor alle zekerheid herhaalde mr. Pfeil nogeens de volgorde ten gerieve van de vredachte: boete-boete-hechtenis-werkinrichting. Overeenkomstig de eis werd het voor V. deze keer 15, -H- Vijftien gulden of zes dagen waren eis en uitspraak tegen de 23-jarige Nijmege- naar L. G. T„ die een motor had bestuurd zonder in het bezit te zijn tran een rij bewijs. Voor 20,— had T. kunnen schik ken. T. meende clementie te kunnen be pleiten door te wijzen op het feit, dat hij op weg was naar zijn ouders in Doorn, die plotseling ziek waren geworden. Zijn pas gekochte motor zou het snelste vervoer middel zijn geweest om zich derwaarts te verplaatsen. Maar mr. Pfeil ontzenuwde dit argument door er op te wijzen, dat T. zijn vertrek uit Nijmegen gesteld had na het beëindigen van zijn wefkzaamheden 's middags, hoewel hij 's ochtends al van de ernstige ziekte van zijn ouders op de hoogte was geweest. Het verhaal doet niet prettig aan, aldus de officier. Wel achtte hij het andere argument dat T. aanvoerde aanvaardbaar. Enige dagen tevoren had T. n.l. rij-examen gedaan, waarvoor hij geslaagd was. Zonder in het bezit te zijn van het rijbewijs kon verdachte daarom aantonen wel over de vereiste rijvaardig heid te beschikken. -S- x De 31-jarige opkoper J. P. uit Arnhem, die voor 12,had kunnen schikken, werd door mr. Van den Brandt tot 10,— veroordeeld, te vervangen door tweemaal vier dagen. De eis was 12,geweest. P. had zich te verantwoorden voor het opkopen zonder register èn zonder ver- De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij het sigaren magazijn J. H. van de Berg, in de Herenstraat te Rhenen, doch werd niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en 10,- ge worden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is weer een rood gedrukt num mer. Kykt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer L 556079. Indien u deze voor a.s. donderdag, 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, welke nu dus 7,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. HEITJE-KARWEITJE 1957 Welpen en verkenners van de groe pen in het district Neder-Veluwe van de Nederlandse padvinders zijn er in geslaagd, de actie „Een heitje'voor een karweitje" tot een groot succes te ma ken. Dank zij hun hard en onvermoeid werken is de opbrengst in het district nog groter dan vorig jaar, nl. 2000.-. De welpenhorde, die het meest ver diend heeft, is die van de Zwervers in Veenendaal, nl. 170.-. Tony v. d. Weerd, van de Pieter Mauritz in Ede verdiende van alle wel pen het meeste, nl. 21.50; bij de ver kenners was Job van Schuppen in Vee nendaal de topfiguur met 23.80. De groepen zelf mogen 65 van het verdiende geld houden, 20 gaat naar het hoofdkwartier van de N.P.V. en de rest naar het district. DOVO SPEELT THUIS TEGEN DOW Nader vernemen wij nog dat de voor morgen zaterdag 4 mei vastgestelde bekerwedstrijd DOVO-DOVV gehouden zal worden op het DOVO-veld aan het Panhuis. gen en arrestaties verrichtte van perso nen die iets met de justitie te vereffenen hadden. Een politietaak waarin hij dan ook specialist was. Ook mensen, welke als arrestant tijdens de vooral voor een politieman moeilijke bezettingsjaren met de heer Van Rijswijk in aanraking kwa men, lieten van hun belangstelling blij ken en boden hem cadeaus aan. Onder de velen die de heer Van Rijs wijk kwamen gelukwensen waren o.m. alle hoofden van gemeentelijke diensten en het merendeel van het gemeenteper- soneel. Verder verschillende vooraan staande autoriteiten in 1 Veenendaal en van ver daarbuiten, waarvan wij nog noemen een deputatie van de bond van gepensionneerde ambtenaren waarvan de jubilaris bestuurslid is. De heer Van Rijs wijk geniet ondanks zijn jaren een bui tengewoon goede gezondheid en het was de burgemeester die hierop duidde toen hij opmerkte dat dit jubileum geen af scheid betekent, en hij de verwachting uitsprak dat hij zich als uitstekend markt meester nog vele jaren verdienstelijk zal kunnen maken. De jubileumfoto van de marktmeester en diens echtgenote met op de achter grond het college van b. en w. Gisterochtend omstreeks 7 uur stak de wielrijder W. v. d. C. alhier, bij de markt plotseling de weg over zonder voorrang te verlenen aan de naderende motorrij der H. uit Ede. C. werd daardoor aangereden en tegen de grond geslingerd. O.m. met een gebro ken been moest hij naar het Julianazie- kenhuis worden overgebracht. AUTOBUS EN VRACHTWAGEN BOTSTEN Woensdagmiddag werd een N.B.M.-bus welke juist van de halte bij de gasfabriek was weggereden, ingehaald door een vrachtwagen. De bestuurder van de vrachtwagen zag op dat moment een per sonenauto uit tegengestelde richting ko men en week zover mogelijk naar rechts uit. Tever echter, want de wagen kwam daarbij tegen de bus aan. De gevolgen beperkten zich tot materiële schade. De intussen reeds algemeen bekend geworden actie „Toverbal", ten bate van de in grote moeilijkheden verke rende Hongaarse jeugd, zal zich in de komende dagen ook uitstrekken tot Veenendaal. Zoals men weet ligt het in de bedoeling dat de Nederlandse jeugd deze actie uitvoert en voor Veenendaal heeft de plaatselijke padvinderij dit op zich genomen. In de loop van de volgende week zul len padvinders en welpen huis-aan- huis rond gaan om zoveel mogelijk van de vier miljoen toverballen te verkopen welke kans geven op een van de prijzen w.o. huizen, auto's, televisietoestellen, bromfietsen enz. gezamenlijk ter waar de van 140.000.-. We zijn over de erg ste schok van het vreselijke gebeuren in Hongarije heen. De nood onder de bevolking daar duurt intussen voort, en het is dus niet nodig tot medewer king aan te sporen. UITSLAG DUIVENVLUCHT KONINGINNEDAG Op Koninginnedag organiseerde de Oranjevereniging te Eist een duiven vlucht met medewerking van de Post duivenvereniging „De Instuif". De vlucht werd gehouden vanaf Den Bosch en er werd aan deelgenomen door de kleuter school en de eerste klas lagere school. Elk kind kreeg een duif toegewezen. De gelukkige winnaars waren: Adrie Blit- terswijk. Ie prijs, met duif van W. E. van Laar; Rieni Bor, 2e prijs, met duif van W. E. van Laar; Benny Zomer, 3e prijs, met duif van G. Brienesse. De winnaars kleuterschool waren: Elsje Eimers, le prijs, met duif van A. J. Bos; Berthy v. d. Klift, 2e prijs, met duif van G. Hartman; C. v. d. Vendel, 3e prijs, met duif van G. v. d. Berg. Ook stelde het Oranjebestuur nog mooie prijzen beschikbaar voor de eerste duiven. W. E. van Laar - wist met no. 1 en 2 een prachtige beker dn een zilver lepel tje te winnen. En A. J. Bos met no. 3 ook een lepeltje. HERDENKINGSDIENST IN HERVORMDE KERK In verband met bevrijdingsdag zal zon dag 5 mei een herdenkingsdienst worden gehouden in de hervormde kerk aldaar. Deze dienst vangt aan om 10 uur. De voorganger is de heer J. van Noort. Het comité „Herdenking Gevallenen" verzoekt de ingezetenen van Scherpen zeel met klem, dit jaar zich te scharen achter de stoet die op 4 mei 's avonds om kwart voor acht voor het gemeente huis zal worden geformeerd. Het ver trek is bepaald op tien minuten voor acht. SCHERPENZEEL VIERDE KONINGINNEDAG Ondanks de soms koude wind heeft Schherpenzeel dinsdag op spontane wijze feest gevierd. Het publiek laste zelf enige attrakties in, hetgeen de goede stemming wel ten goede kwam. s Middags was het in de feestweide een gezellige drukte. De feestelijkheden begonnen 's morgens met een aubade van de schooljeugd, waarbij „Caecilia" medewerking verleende. Vanaf het bordes van het gemeente huis werd allereerst het woord gevoerd door de burgemeester, mr. C.P. Hoytema van Konijnenburg, en hierna door de heer H. Valkenburg J.J.zn. De heer D. Cozijn- sen complimenteerde tenslotte de burge meester met de door hem ontvangen ko ninklijke onderscheiding. Met een mars door het dorp werd een en ander besloten. Dat Scherpenzeel ook op deze dag moeilijk zonder voetballen kan, bleek ook nu weer. Een wedstrijd tussen twee ploe gen, tezamen ongeveer 40 man, vochten 's morgens eerst op Wittenberg om de bier-eer. En ondankks dat de scheids rechter het merkbaar op een gelijk spel aanstuurde, lukte dat toch niet. Het werd 1-0. Daar er 's avonds geen feeste lijkheden waren van betekenis, speelden een aantal leden van Scherpenzeel en Vallei vogels een gezellig onderonsje. De touwtrekkers van 's middags gaven als extra nummer nog een gecostumeerde onderlinge wedstrijd, welke veel belang stelling trok. Het geheel werd toch een gezellige dag al was het wel wat vroeg afgelopen. ONGEOORLOOFDE VERKOOP VAN DRANKEN De Edese politie heeft op twee achter eenvolgende avonden een onderzoek in gesteld bij de Edese kunstschilder en restaurateur H. S. Daarbij bleek, dat deze in strijd met de bepalingen van de drank wet verschillende dranken, onder andere diverse sóórten wijn, verkocht. Ruim 200 flessen limonade en wijn werden in beslag genomen en tegen de eigenaar werd proces-verbaal opgemaakt. De heer S. heeft enige tijd geleden aan de Molenstraat een gelegenheid geopend, die hij de „Drakenkelder" noemde. Om tot deze drakenkelder te worden toege laten moest men tegen betaling van een zekere „contributie" lid worden van een bepaalde club of door een van de leden worden geïntroduceerd. Uit het onderzoek is gebleken dat veelal minderjarige per sonen lid van deze „club" zijn geworden, om hier tot diep in de nacht vertier te kunnen zoeken. Bovendien werden aan bezoekers diverse dranken verkocht, het geen alleen is toegestaan aan verlof- of vergunninghouders. GEREF. ORGANISTEN VERGADEREN IN VEENENDAAL A.s. zaterdagmiddag om 3 uur wordt in de chr. geref. kerk aan de Beatrix- straat een periodieke vergadering gehou den van de Geref. Organisten Vereniging afd. Amersfoort. Door één der leden zal een onderwerp besproken worden be trekking hebbende op de kerkmuziek, er zal concertspel zijn, terwijl de koraalmu- ziek verzorgd wordt door Leo van Stemp- voort. Hij speelt ps. 101 en 102 met voor- en naspel. Na afloop volgt een bespreking over deze muziek. Belangstellenden kunnen deze vergade ring bijwonen. RHENEN SPAARDE WEINIG Aan het postkantoor Rhenen werd gedurende de maand april 1957 inge legd op rijkspostspaarbank 38.900,87 en terugbetaald 31.266,12. Het aantal geopende nieuwe rekeningen bedroeg over deze maand: 10. EEN PRESTATIE VAN HET HART Met de energie, die het menselijke hart normaal binnen een uur ontwikkelt, zou men het gewicht van een volwassen man 20 meter hoog kunnen hijsen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 gunning in de gemeente Oosterbeek. In de gemeente Arnhem is geen vergunning nodig. Voor het register was verdachte al eens eerder veroordeeld. Het was een vrij onsamenhangend verhaal, vol van halve waarheden, dat P. ten beste gaf. Eigenlijk had hij niet willen opkopen in Oosterbeek, maar een vrouw riep hem aan, toen hij uit Renkum terugfietste. Net op dat moment werd hij door de politie bekeurd. Maar ook in de gemeente Ren kum is voor het opkopen een vergunning vereist. P.'s verhaal suggereerde boven dien dat hij vrij geregeld in beide ge meenten kwam, wat het voor hem niet beter maakte. Tenslotte beweerde hij ook, nooit een schikking ontvangen te hebben omdat hij verhuisd was. Maar het door verdachte getekende ontvangstbewijs, dat zich op de groene tafel bevond, maakte ook deze uitlating niet erg aannemelijk. Ook de 26-jarige metaalbewerker H. E. uit Ingen had beter thuis kunnen blijven. Inplaats van 15,waarmee hij had kunnen schikken, kostte de verkeersover treding - het niet verlenen van voorrang - hem nu 25,—. Toch meende verdachte blijkens zijn uitlatingen ter zitting vol komen onschuldig te zijn. E. was met de bromfiets aan de hand de straat overge stoken, toen er plotseling een auto was komen aanrijden. De dame aan het stuur was volgens E. zenuwachtig geworden en was hevig gaan remmen, ook weer vol gens E., geheel overbodig. Daarop hadden twee agenten hém bekeurd, hoewel zij het voorval niet hadden kunnen zien ge beuren. Mr. Van den Brandt stelde ver dachte voor, de twee verbalisanten op te roepen, maar E. meende hierbij niet ge baat te zullen zijn. In zijn requisitoir laakte de officier de houding van verdachte ten zeerste en schetste hem als één van die mensen, die er een eigen verkeersreglement op na houden, tegen alle beter weten in. Ten aanzien van zijn uitlatingen over de ver baliserende agenten, zei mr. Pfeil sarcas tisch, dat deze ongetwijfeld wel tegen elkaar gezegd zouden hebben: „Daar gaat E„ die zullen we eens te pakken nemen". De officier was voorts verheugd, dat ver dachte er niet op had aangedrongen de agenten de gelegenheid te geven om nog meer meineden af te leggen. De eis werd dan ook 25,Daarop vroeg de kanton rechter of E. het nu wenselijk vond, dat de agenten gehoord zouden worden. Ver dachte bleef echter bij zijn oorspronkelijke mening. -ö- Overeenkomstig de eis werd de 49- jarige H. v. B. uit Lunteren tot 15, subsidiair zes dagen hechtenis veroor deeld. Het schikkingsbedrag was 25, geweest. B. was de oorzaak van een bot sing geworden tussen twee auto's, waar van hijzelf de één bestuurde, zijn buur man de andere. Het ongeval was gebeurd in een flauwe bocht van een zandpad, ter wijl het enigszins schemerig was geweest. B. had met een vaart van 30 km gereden en had zijn tegenligger pas op het aller laatste moment kunnen zien. Hij gaf toe, dat de veilige snelheid onder dergelijke omstandigheden niet meer dan 10 km mag bedragen. Met zijn buurman had hij on derling willen schikken, doch deze had de politie erbij gehaald. Bij het vaststellen van zijn eis, zei mr. Pfeil er rekening mee te hebben gehou den, dat B. zijn fout ruiterlijk erkende, wat een garantie was, dat herhaling van een dergelijke overtreding niet waar schijnlijk was. Ook het feit, dat B. voor deze zaak uit zijn werk had moeten ko men, waar hij node gemist kon worden, achtte de officier verlichtend. „Mag ik een voorrangsweg over»teken, als er niemand is?" vroeg de verdachte in de volgende zaak, de 53-jarige expedi teur C. E. uit Helenaveen. Er bleek ech ter wel iemand op de voorrangsweg ge weest te zijn, alleen had E. hem niet ge zien, toen hij overstak. Daarom werd de expediteur overeenkomstig de eis ver oordeeld tot een boete van 15,—, te ver vangen door zes dagen; er bleken wel termen aanwezig om af te wijken van het hoge schikkingsbedrag, te weten 40, Op een zaterdag in november 1956 stak een vrachtwagen, bestuurd door E„ een voorrangsweg over in Ede, waar volgens de chauffeur en de mede-inzittende, die E. als getuige had meegebracht op deze morgen, op dat moment geen verkeer te zien was. Halverwege het oversteken kwam volgens het verhaal van verdachte, plotseling een motorrijder met grote snel heid opdoemen, die tegen de wagen op botste. Volgens verdachte had deze mo torrijder een botsing kunnen vermijden; de officier wees E. er echter op, dat hij niet terecht stond voor de botsing, maar voor het niet verlenen van voorrang. De grote snelheid, die de motorrijder volgens de chauffeur en de getuige gehad zou heb ben, kon echter nooit veel meer dan 30 km. zijn geweest, omdat het proces-ver- baal sprak van een remspoor van 9.23 m. Wel achtte de officier een verzachtende omstandigheid gelegen in het feit, dat er een flauwe bocht in de voorrangsweg lag. Ook het feit, dat verdachte met getuige een lange reis uit de Peel had gemaakt om voor zijn zaak te komen pleiten, wilde mr. Pfeil wel in rekening brengen. De kantonrechter, die het wettig en overtui gend bewijs wel geleverd achtte, ging met de eis van de officier mee. Eveneens voor het niet verlenen van voorrang in Ede stond de heer R. uit die gemeente terecht. Voor 50,had ver dachte kunnen schikken. Maar hoewel R. zich terdege bewust was van zijn fout, vond hij dit bedrag wel wat hoog. Wel sprekender dan de meesten van hen, die voor de kantonrechter moeten verschij nen, voerde hij allerlei verzachtende om standigheden aan. Slechts één ervan vond in de ogen van de officier genade, n.l. het feit, dat tengevolge van het regen achtige weer het zicht slecht was geweest. Daarom werd de eis ƒ40,— ofwel zestien dagen hechtenis. De uitspraak van de kantonrechter was overeenkomstig. In de afgelopen weken ging dan via de krant, radio en televisie het nieuwtje door het land van de dames-sigaartjes uit Veenendaal. De Nederlandse vrouw aan de sigaar. In Denemarken mag het dan heel ge woon zUn; hier vormt het een verschijning waarmee men zich toch nog wel even vertrouwd moet maken. Sinds het moment waarop de plannen van de Ritmeester-fabrieken de sigaar in sigaret-formaat ook op de Nederlandse markt te brengen uitlekten (reeds geruime tijd werden deze al naar verschillende landen geëxporteerd,) is het voor Veenendaal en omliggende plaatsen eigenlijk niet helemaal een nieuwtje meer. Hier en daar in onze omgeving kon men namelijk reeds dames zien proef-roken, of misschien beter gezegd: in-roken. Dit proef- of in-roken vormde een on derdeel van de langdurige en uitgebreide experimenten van de Ritmeester-deskun digen alvorens de cigarito's in Nederland in de handel te brengen. Men was ervan overtuigd dat het sigaartje kwalitatief aan de hoogste eisen voldoet. Het geheel is samengesteld uit pure en meest hoog waardige Deli-tabakken, zowel het bin nenwerk als het omblad, en de melange- ring is zeer fijn uitgebalanceerd. Toch meende men, nadat ook het personeel van het bedrijf aan het proefroken was ge weest en zich enthousiast toonde, nog een stap verder te moeten gaan en hier en daar buiten het bedrijf het produkt te laten beoordelen. Deze proefrokerij omvatte heus niet alleen dames, want het zijn minstens evenveel heren geweest die daarvoor werden aangezocht. In tegenstelling met eerdere berichten, ligt het geenszins in de bedoeling van de Ritmeester de ciga rito's als damessigaartjes op de markt te brengen, hoewel het formaat en het toch volgeurige aroma de rokende Nederland se vrouw in de gelegenheid stelt voort aan ook te genieten van een goede sigaar. Een normale sigaar is nu eenmaal minder elegant tussen damesvingers. De Ritmeester meent met de cigarito zelfs ook de junio-rokers, dus de siga- rettenrokende jeugd te bereiken. Hier omdat het voor de jeugd weer te „ge lee^" staat met een knol van een sigaar rond te lopen. De experimenten met de cigarito's werden eigenlijk al in 1955 begonnen. Kort nadien begon eveneens de produktie te lopen voor export naar verschillende landen. Voordat men echter de produktie zover had kunnen opvoeren dat ook het binnenland kon worden voorzien, moest nog heel wat worden verzet en veran derd. Zoals o.m. uit het bovenstaande blijkt, heeft men zich alle moeite en kos ten getroost bij het aanpassen van de melange, het aroma, aan de smaak van de Nederlandse roker. Volgende week gaan dan de eerste ci garito's het land in. Vrijdagmiddag a.s. om 5 uur zal het gehele land met dit nieuwe Ritmeesterprodukt zijn bevoor raad. In vijf dagen tijds dus. Alleen al over de omvangrijke organi satie van een en ander zou heel wat te vertellen zijn. Bepalen wij ons nu echter nog bij de produktie van de kleine Rit- meester-Saluto, welke naar verwachting bij rokend Nederland een grote plaats zal gaan innemen. De vraag is reeds enorm groot. De telefoon staat niet stil met verzoeken waar ze nu toch eigenlijk blijven. Om hieraan te kunnen voldoen hebben de machines geruime tijd continu gedraaid. In ploegen en dag en nacht wordt door gewerkt. Wanneer wij in de sigarenindustrie schrijven van draaiende sigarenmaehines dan is dat iets bijzonders. En de cigari to's worden heus machinaal vervaardigd. Het enige wat nog met de hand gebeurd is het onder de stansmessen leggen van HET LAND VAN DE EMIGRATIE Reeds in 1901 werd in Italië een wet aangenomen om aan de emigranten steun te verlenen. Die wet was in hoofd zaak bedoeld ter bescherming van de emigrant tegen uitbuiting door scheep vaartondernemingen. In genoemd jaar werden er 553.000 emigranten geregi streerd. Dit jaarlijks aantal liep geleide lijk op om in 1913 met 900.000 zijn hoog tepunt te bereiken. DE KUNST VAN ALASKA- ESKIMO'S De Eskimo's van Alaska (Noord-Ame rika) ontwikkelen een eigen, originele en zuivere kunst. Zij maken onder meer be nen en ivoren snij- en beeldhouwwerk, mensen- en dierfiguren, die soms na ver want zijn aan onze moderne beeldhouw kunst. Altijd is hun produkt heel zuiver en gaaf. Het is geen werk van vakmen sen, doch wij zouden het kunstzinnige vrije tijdsbesteding kunnen noemen. HET ROME VAN BRAZILIë Bahia wordt wel het Rome van Brazi lië genoemd. De stad telt meer dan tach tig kerken. Iedere kerk is aan een an dere schutspatroon gewijd. De negers hebben hun eigen kerken met zwarte Madonna's en met heiligen van hun eigen huidskleur. Bahia is van alle grote ste den van Brazilië de donkerste. De oude negerbevolking heeft er zich nog niet in belangrijke mate met Europees bloed vermengt. het fijne en tere omblad. Verder doet de machine alles. Het bosjes maken, vullen, omblad aanbrengen en afwerken, tot de afvoer naar een door de afdeling lopende transportband toe. Met de cigarito heeft de Ritmeester voor Nederland de primeur, maar men heeft ook de primeur voor wat betreft de machines waarmee deze wordt ge maakt. En het zal nog jaren duren eer een ander bedrijf hierover de beschikking zal kunnen krijgen. Het zijn ingenieuze machines, zeer fijn uitgebalanceerd, wel ke een revolutie betekenen in de sigaren fabricage. Ze worden gebouwd door een Zweedse fabriek. Op deze in een speciale afdeling onder gebrachte machines zijn de nieuwste ver beteringen en vindingen aangebracht welke in de praktijk nog noodzakelijk bicken. Ten aanzien hiervan is er zeer nauwe samenwerking en overleg geweest tussen de Ritmeester en de Zweedse le verancier, en verschillende verbeteringen werden dan ook in Veenendaal gevonden en uitgewerkt. Omtrent de produktiecapaciteit van de cigarito-afdeling wilde men zich bij de Ritmeester niet uitlaten, maar voor wie de roterende machines ziet draaien is het wel duidelijk dat die enorm moet zijn. Deze dus nog nieuwe afdeling on derscheidt zich uiteraard in nog meer op zichten van de andere in het Ritmeester- bedrijf. Door de machinale bewerking vindt men er weinig of geen tabaksstof. Het is er licht en de fris gekleurde ma chines doen al even schoon en helder aan. Een en ander is trouwens ook niet vreemd aan het feit dat hier voor het overgrote deel meisjes werken, die de afdeling nu eenmaal schoner zullen hou den dan hun mannelijke collega's. De be diening van de machines vereist soepele en lenige meisjeshanden, aangezien het hier alleen aankomt op het aanbrengen van het fijne tere omblad van het sigaar tje. Hierdoor wordt het ook begrijpelijk waarom de meisjes een zo grote voor keur aan de dag leggen voor deze afde ling, boven andere in het bedrijf. Zoals bekend is de sigarenfabricage ook in deze moderne tijd nog zeer ar beidsintensief. Er is nog geen machine gevonden voor het maken van de andera modellen. Het arbeidsloon enz. maakt dan ook een belaag-'ijk deel uit van de kost nrijs. De bewerking nodig voor een klei ne sigaar of een grote maakt weinig of geen verschil. Er moet voor beide tóch een bosje gemaakt en een omblad aan gebracht. Nu de Ritmeester echter de beschikking heeft over bedoelde machi nes, laat het zich ook verklaren waar door men kans ziet de cigarito's voor een zo lage prijs te maken. Waar het hier gaat om een bedrijf dat de broodwinning uitmaakt voor een be langrijk deel van de inwoners van Vee nendaal en omgeving, hopen wij dat ook deze nieuwe Veenendaalse sigaar de goe de naam in het land en daarbuiten zal krijgen, welke de concentionele modellen reeds vele jaren lang genieten. V.. VERGIF TER BESCHERMING VAN DE SCHAPENKUDDE De eigenaars van schapenkudden in de vrijstaat Ierland lijden blijkbaar grote verliezen door loslopende honden. In de kranten heeft men nu de eis gesteld, het los laten lopen van honden tussen zons ondergang en zonsopgang met hoge boe ten te straffen. Voorts wensen ze dat de hondenbelasting flink wordt verhoogd. De belanghebbende eigenaren der kudden stellen blijkbaar niet veel vertrouwen in het aanvaarden van hun voorstellen, want men leest ook nu nog advertenties als: „Waarschuwing. Op mijn land is ter bescherming van mijn schapen vergif gestrooid". Wij willen maar hopen, dat de schapen zelf geen last van dit vergif krijgen. EDE. Maandag 29 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 210.000 stuks. De prijzen varieer den van 10,— tot 11,25 per 100 stuks bij een trage handel. WOUDENBERG. Dinsdag 30 april 1957. Eiermarkt. Aanvoer 110.000 stuks. De prijzen varieerden van 10,25 tot 12,75 per 100 stuks bij een middelprijs van 11,50. De handel was goed. EDERVEEN. Vrijdag 3 mei 1957. Eier markt. Aanvoer 485.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,50 tot 13,per 100 stuks. Henneëieren 8,tot 11,De handel was vlug. WIJZE WOORDEN EER EN DEUGD De eer is de beloning der deugd. (Cicero) dat een gemengd bedrijf goed koper leveren kan dan speciaal zaken KOOP DAAROM EEN NIEUWE BRIL BIJ Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 Veenendaal REPARATIES VLUG EN BILLIJK

De Vallei | 1957 | | pagina 1