Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld< van WEEK-tot-WEEK De interkerkelijke herdenkings samenkomst Onze kwalen in deze tijd MULDER EDE Busdienst Veenendaal-Oss thans in handen van N.M.B. en Zuid-Ooster Indrukwekkende plechtigheid op Grebbeberg Achterkxgse brandweer gaat op 11 mei zesde lustrum vieren Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA RENSWOUDE AMERONGEN Teus van Laar weer in Nederlands Z.M.C.- elftal tegen België SCHERPENZEEL vakantie plannen? MUi$©vnm WOUDENBERG ECK EX WIEL ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 31e jaargang WOENSDAG 8 MEI 1957 No. 37 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Na de jaarlijkse stilte van herdenken by het gevallenenmonumcnt in het sta tionsplantsoen, welke stilte en plechtig heid ditmaal groots en indrukwekkend was, werd dan in het gebouw aan de Eikenlaan de aangekondigde interkerke- lyke herdenkingssamenkomst gehouden, waar het woord werd gevoerd achter eenvolgens door ds. W. Heerma, chr. ger. predikant, dra. F. G. A. de Klark, kapitei- ne en commandant van het Leger des Heils in Veenendaal en ds.A. Wisgerhof, predikant der ned. herv. gemeente alhier. De belangstelling voor deze byeen- komst was, in tegentselling tot alle voor gaande jaren, niet groot. Het weer werk te hiertoe niet mee en wellicht was het juist wat kapiteine De Klark tydens haar toespraak opmerkte, n.I. dat de Veenen- dalers op zaterdagavond moeiiyk uit hun huizen te krijgen zün. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van psalm 138 1 en 3, waarna ds. Heerma voorging in gebed. Schrift lezing volgde hierna uit Psalm 50 14 en 15 en Psalm 130. Het kerkkoor „Sola Fide" o.l.v. Gijsbert van Zanten zong hierna Psalm 68 1 en 10, naar een be werking van Claude Goudimel. WAARUIT ZIJN WIJ BEVRIJD? Ds. Heerma sprak met als onderwerp „Waaruit zijn wij bevrijd?" Heeft het eigenlijk wel zin ons deze vraag te stel len, twaalf jaar nadat wij werden ver lost van de bezetter, en nog weer eens te denken aan die donkere nacht, al dat leed en verdriet weer ophalen? Het was toch realiteit toen? Het was toch wer kelijkheid? Is het zinvol als wij erbij stilstaan dat het God was die ons in het vreselijke gericht van toen betrok? Als we alleen denken aan onze bevrijders, de Canadezen en zo, dan gaat de kern van de zaak aan ons voorbij. God n.I. leidt de wereld met vaste hand naar Zijn raad. Het was toen niet eens de eigenlijke be vrijding. In de wereld gaat het immers om de grote strijd tussen God en Satan, tussen het licht en de duisternis, de strijd tegen de satanische krachten welke wij vooral ook in die oorlogsjaren aan het werk hebben gezien. Uiteindelijk hebben wij verlossing en bevrijding van zonde en dood het allereerst nodig. Als wij denken aan het offer van hen die hun leven voor onze vrijheid hebben gegeven, mogen we niet voorbijgaan aan het offer van het kruis. DOOR WIE ZIJN WIJ BEVRIJD? Na de samenzang van Psalm 66 6 sprak kapiteine De Klark en zij stelde de vraag „Door wie zijn wij bevrijd?" Eigenlijk werd deze vraag reeds op het programma beantwoord want het woord Wie is daar op met een hoofdletter gedrukt. We we ten het eigenlijk zo goed. Onze vader landse geschiedenis verhaalt vaker van een bevrijding welke Gods werk was. We weten het. Ieder kind weet het en wij, zoals wij hier zitten, hebben behoefte ons daar samen nog weer eens bij te be palen. anders waren wij niet hier en in de feestelijke sfeer van een zaterdag avond onder elkaar en bij de radio of televisie gebleven. Wij zijn mensen van het christelijke Nederlandse volk, kin deren van één Vader. Er zal wel niemand in dit gebouw zijn, die niet zijn vuist heeft gebald toen de vliegtuigen kwamen overvliegen om Rot terdam te bombarderen of bij het weg voeren van de joden naar de vernieti gingskampen, en toen als enige mogelijk heid tot verlossing en redding alleen maar heeft gebeden. Neen, men stelde allereerst zijn hoop op, en verwachtte de bevrijding van de Amerikaanse vrien den. Het zit de mens nu eenmaal in het bloed het meest te vertrouwen op men selijke bondgenoten. Niemand van ons maakt daarop een uitzondering. Een kind lijdende aan een ernstige ziekte, kan per vliegtuig worden vervoerd naar de knap ste chirurg. We gaan het meest af op de zichtbare, de menselijke hulp. De kreet om menselijke hulp horen wij door de eeuwen heen. En inderdaad heeft God menselijke middelen tot hulp van de mens aangewezen. Hij zegent die. Wan neer er een beroep op onze hulp wordt gedaan, mogen wij die ook nooit wei geren. Er is toen wel gebeden om be vrijding en verlossing, maar dan nog heel veel een bevrijding zoals men die zich persoonlijk voorstelde. Het is fout wan neer wij menen van mensen afhankelijk te zijn. Wie op mensen bouwt zondigt tegen het eerste gebod. God geeft Zijn eer aan geen ander en wil niet dat wij Hoe lezen wij de Bijbel? Op donderdagayond 16 mei om kwarl voor, acht zal de afdeling Veenendaal var de Ned. Chr. Vrouwenbond, de laatstr ledenvergadering in dit seizoen houden De bijeenkomst wordt in 't Trefpun' gehouden. Spreker is de heer J. M.Meijej alhier, met als onderwerp: „Hoe lezer wij de bijbel?" Boottocht voor twee Veenendaalse patiënten Voor de tweede boottocht in dit sei zoen met de „Kasteel Staverden" van het Rode Kruis, van 20-25 mei a.s. van 's Hertogenbosch-Wijk bij Duurstede- Gorkum-Den Bosch, kon ook voor een tweetal patiënten uit Veenendaal een plaats worden ingeruimd. Door samen werking met het Groene Kruis is de uitzending ook ditmaal mogelijk ge bleken. TONEELAVOND VOOR HET GEMEENTEPERSONEEL Door de personeelsvereniging van de gemeente Veenendaal werd vrijdag avond in ,,'t Trefpunt" een ontspan ningsavond gegeven voor de leden, waarbij de eigen toneelgroep het blij spel in drie bedrijven „Het wespen nest" opvoerde. De avond werd ge opend door de voorzitter van deze personeelsvereniging, de heer C. H. J. van Duuren, die een hartelijk welkom sprak tot de aanwezigen, in het bij zonder tot de beide wethouders met hun echtgenoten en enkele raadsleden. Het toneelstuk werd daarna op uit stekende wijze door de toneelclub ten tonele gebracht, waarvoor de voorzit ter na afloop eveneens waarderende woorden had en de medespelenden enkele versnaperingen aanbood. lllltlllMtttlllli VEENENDAAL Zaterdag 11 mei, geb. Eikenlaan, opv. blijspel „Slag om Diana" door toneelver. „Studio", onder ausp«- van Arb. Kunstkring. Donderdag 16 mei, ,,'t Trefpunt", laatste leden- verg. N.C.V.B., spr. dhr J. M. Meijer met als onderw.: „Hoe lezen wij de bijbel?" Luxor theater, woensdag en donderdag „Haaien van Mar seille". RHENEN Zaterdag 11 mei, jub. viering Ach- terbergse Vrijw. Brandweer. Christus tekort doen. Natuurlijk mogen wij dankbaar zijn voor wat onze bevrij ders deden en bovenal de gevallenen die daarbij voor ons hun leven gaven. Maar de auteur, de potentaat aller potentaten, de Almachtige, zegt: roep mij aan in de nood. Om Zijns Naams wil v/erden wij bevrijd, omdat wij Hem daarin zouden herkennen. Dit geldt voor 1945, maar evenzeer voor de toekomst, zo sprak ka piteine De Klark. WAARTOE ZIJN WIJ BEVRIJD? Nadat het koor het Oudnederlandse danklied „Heer, die Uw tent in de he melen spreidt" had gezongen, sprak ds. Wisgerhof. Dit uur van gedenken mag wel uitgroeien tot een uur van danken, zo begon spreker. Bij God is veel ver lossing. Wij zijn in grote diepten van leed gekomen en Hij heeft ons weer willen verlossen. Waarom heeft Hij dat eigen lijk gedaan? We lezen in de Schrift her haaldelijk dat het volk van Israël in nood raakt, zodra het zich van God afkeerde. Hij bevrijdde ons toch niet om Hem weer te gaan tergen en tegen Zijn geboden te zondigen. Hoeveel is er niet gestreden voor het bereiken en het behouden van de Nederlandse vrijheidsstaat waardoor wij zo bevoorrecht zijn. Wat doen wij met de ons gegeven vrijheid? Ieder van ons en ook als volk? Inderdaad hebben velen hiervoor het hoogste offer ge bracht of gaat nog lichamelijk verminkt. Bij die gevallenen waren er ook die heel goed en bewust hun leven voor de vrij heid over hadden en het daarvoor in de waagschaal stelden. Toch zijn wij eerst waarlijk vrij na de bevrijding uit de zonden en in een leven met Hem. Vrij heid zonder Hem is geen vrijheid. Wij zijn dan slaven van onszelf. Een vrij mens is alleen iemand die zich buigt voor God. Een vrij mens is alleen de christen, zo sprak ds. Wisgerhof, en na het samen zingen van Psalm 105 24 en het zingen van gezang 120 1 en 3 door het koor, ging ds. Wisgerhof in dank gebed voor. De samenkomst werd besloten met het staande door de aanwezigen zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Hoe Veenendaal spaarde Aan het postkantoor Veenendaal en de daaronder ressorterende postinrich- tingen werd gedurende de maand april 1957 ontvangen 127.9966,17 en uitbetaald 145.470,54. Bij de Nutsspaarbank te Veenen daal werd in april ingelegd 250.833,02 en terugbetaald 316.345,80. Ontwerp-melodieën voor Psalm 111 In de chr. geref. kerk aan de Bea- trixstraat hield de kring Amersfoort der Geref. Organisten Vereniging za terdagmiddag een zeer geslaagde ver gadering onder voorzitterschap van de heer Kor Dijkstra uit Veenendaal. Na het huishoudelijke gedeelte be studeerde men gezamenlijk twee nieu we melodieën die gebruikt zouden kunnen worden voor psalm 111. Zoals men weet bezit deze psalm geen eigen melodie, maar moet haar wijs delen met psalm 24, 62 en 95. Alle leden wa ren in de gelegenheid geweest zelf een melodie te maken, doch alleen de heren Kamphuis uit Ede en Kor Dijkstra uit Veenendaal dienden een ontwerp in. Er volgde een interessante gedachten- wisseling, die werd voortgezet nadat ook de beide genoemde leden hun me lodieën van enkele passende begelei dingen voorzien, op het orgel voor droegen. De heer Leo van Stempvoort, orga nist te Rhenen, speelde hierna de psal men 101 en 102, voorzien van voor- en naspelen. Ook hierop volgde een ge animeerde bespreking. Als slot van deze leerzame middag volgde een orgelbespeling door de or ganist der Chr. Geref. Kerk, de heer Bob van Stempvoort. Op overtuigende wijze deed hij de luisteraars genieten van een bewerking van Cor Kee over psalm 91, Dankt, dankt nu allen God en Ach blijf met Uw genade, in een bewerking van Max Reger en nog een koraalbewerking van Joh. Seb. Bach om te besluiten met Bachs schitterende prelude en Fuque in A. grote terts. li Zoals bekend is er sinds geruime tyd een strijd gaande geweest tussen de gegadigde busondernemingen om een vergunning voor personenvervoer via de nieuwe noord-zuidverbinding Vee nendaal, Rhenen, Kesteren, Ochten en Oss over het nieuwe Waalveer en de waarschynlyk in oktober a.s. te ope nen Rijnbrug by Rhenen. Onder de gegadigden welke een ver- gunning-aanvrage hadden ingediend waren de Velox te Andelst, N.B.M. Zeist, E.T.A.O. te Tiéi en de bekende zuidelijke busonderneming de Zuid- Ooster. Reeds eerder was door de Commissie Vergunningen Personenvervoer afwij zend beschikt op de aanvraag van de de N.V. Velox terwijl deze commissie nu besloten heeft de N.B.M. en Zuid- Ooster gezamenlijk vergunning te ge- SCHIETVERENIGING „RENSWOUDE" In de vergadering dezer vereniging op 1 mei j.l. werd o.m. besloten de aan dacht nog eens extra te vestigen op de gelegenheid zich wekelijks te oefenen in het schijfschieten. Belangstellenden die zich bij de schietvereniging willen aan sluiten kunnen zich voor 1 juni a.s. elke maandag, 's avonds om 8 uur, aanmelden in het koetshuis van het kasteel, of wel bij een der onderstaande leden. Personen van 16 tot 18 jaar kunnen schieten met windbuks, ouderen boven dien met flobertbuks. Bekwame schut ters zullen de jongere leden in het schie ten onderrichten. Het schietlokaal zal ge heel afgesloten zijn en is uitsluitend ter beschikking van de vereniging. In december worden wedstrijden ge houden voor ouderen en jongeren, waar voor prijzen worden beschikbaar gesteld. Het bestuur wordt gevormd door de he ren: M. J. L. Baron Taets van Amerongen, voorzitter; J. Vermeer, secretaris; D. de Fluiter, penningmeester; H. Vermeulen; P. Overeem en A. W. Schoolderman. NED. HERV. GEMEENTE Het ligt in de bedoeling van de Jeugd commissie van de Ned. Herv. Kerk om een Pinksterweekend in Arnhem te or ganiseren. Gegadigden gelieven zich op te geven bij de heren T. van Laar, Don kerstraat en C. Drost, Kon. Wilh.weg. STILLE OMGANG Zaterdagavond 4 mei werden ook in onze gemeente degenen, die hun leven gaven herdacht. Zeer velen namen aan de stille tocht, die van het gemeentehuis naar de Nieuwe Begraafplaats leidde, deel. Bij de graven werd twee minuten absolute stilte in acht genomen. DAMMEN Voor de onderlinge competitie wer den slechts enkele wedstrijden ge speeld. C. Blankestein - Van Viegen2-0 Van Ewijk - C. Blankestein afgebr. Veldhuizen - M. Blankestein2-0 Door de laatste uitslag is de samen stelling van het eerste tiental voor de nieuwe bondscomp. komen vast te staan n.I.: Maris, C. v. d. Kolk, Faber, Meijer, A. v. d. Grift, Veldhuizen, E. v. Zomeren, Van Ewijk, A. v. d. Kolk en M. v. d. Grift. De beker voor het kampioenschap van de vereniging werd door Maris ge wonnen, terwijl die voor de beste pres tatie van de tweede tientallers door M. Blankestein werd veroverd, die liefst 6 plaatsen op de ranglijst steeg. ven het personenvervoer op de lijn Veenendaal-Oss op zich te nemen. De E.T.A.O. uit Tiel, welke thans nog via de Rhenense veerpont de dienst Rhenen-Tiel onderhoudt, zal straks eveneens via de brug over de Rijn gaan rijden. Deze busonderneming is verder voornemens op genoemde lijn een uur- dienst in te stellen welke dan nog ge deeltelijk zal worden verkort doordat men ook door het Ommerenseveld gaat inplaats van de grote omweg over Maurik. De hier bedoelde regeling zal waar schijnlijk op 1 januari a.s. definitief van kracht worden. Voor de op zaterdag 11 mei a.s. te spelen interlandwedstrijd Nederland- België (Z.M.C.) is de D.O.V.O.-speler Teus van Laar wederom als spil in het Nederlands elftal opgesteld. Ongetwijfeld zullen vele D.O.V.O.- supporters deze wedstrijd, die op het prachtig in de duinen gelegen „Quick Boys"-terrein in Katwijk aan Zee wordt gespeeld, bijwonen. De wedstrijd vangt aan om 4 uur. „We kunnen pas onze herwonnen vrijheid gaan vieren, wanneer we eerst de doden hebben herdacht, die voor die vrijheid zijn gevallen", dat waren de woorden van de Hoofdlegerpredikant Kolonel ds. A. T. W. de Kluis, uitgespro ken tijdens de korte maar indrukwek kende plechtigheid, welke zaterdag ochtend op de Grebbeberg in de scha duw van het Nationale Legermonument werd gehouden. Ditmaal was er geen vertegenwoor diger van Hare Majesteit de Koningin, daar het accent van de herdenkingen is verlegd naar het nationale monument op de Dam in Amsterdam. Op de Greb beberg herdacht nu in het bijzonder de landstrijdmacht. Naast de vele hoge autoriteiten uit militaire kring waren nog aanwezig de commissaris der Koningin in het gewest Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg en de burgemeester van Rhenen, Jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. Na aankomst van de militaire auto riteiten speelde de Koninklijke Militaire Kapel twee coupletten van „Wilt heden nu treden", gevolgd door de toespraak van ds. de Kluis. De hoofdlegerpredikant zeide, dat ons door de opgroeiende jeugd wel eens het verwijt wordt gemaakt, dat wij nog steeds onze doden herdenken. In dit verband citeerde hij de woorden van de psalmdichter: „Vergeet niet een van zijn weldadigheden, Vergeet ze niet het is God die ze u bewees". „Daarom zijn wij hier", zo besluit hij, „om niet te vergeten". Toen de Militaire Kapel „Blijf bij mij, Heer" had laten klinken, sprak de hoofdlegeraalmoezenier Kolonel Mgr. H. J. J. M. van Stralen het gebed uit. Kransen werden gelegd door de chef generale staf generaal Hasselman, ver gezeld van de plaatsvervangend staf chef der Koninklijke Marine Comman deur A. H. J. van der Schatte Olivier en de plaatsvervangend stafchef der Kon. Luchtmacht Generaal-Maj. H. P. Ziel- stra, door vertegenwoordigers van het KNIL, de brigade „Prinses Irene", de oorlogsgravenstichting, het oorlogsgra- vencomité, voormalig 8 R.I. en het mili tair herstellingsoord „Aardenburg" te Doorn. Na twee minuten stilte in acht te hebben genomen, werd de plechtigheid besloten met het spelen van het volks lied. Voorjaarswinkelweek van „Eendracht maakt macht" Van 10 tot 18 mei a.s. organiseert de winkeliersvereniging „Eendracht maakt macht", de traditionele voorjaarswinkel week. Gedurende deze actie zal iedere dag onder het kopend publiek een bedrag van 125.- aan waardebonnen worden uitgeloot. Over de gehele week worden als hoofdprijzen een bromfiets, een radio en een eet-, thee- en ontbijtservies be schikbaar gesteld. De attracties van deze week zijn, op de eerste en de laatste dag een rondgang van „Caecilia"; op 13 mei, oriënteringsrit voor bromfietsen; 14 mei, ringrijden voor de jeugd van 10 tot 15 jaar rond de vijver aan de Lindelaan; 15 en 16 mei, bezoek van een pierement; 17 mei, oriënteringsrit voor auto's en motoren. RIJDENDE BIJBELWINKEL NAAR SCHERPENZEEL Door het Nederlandse Bijbelgenootschap wordt evenals vorig jaar ook nu weer een toernee gemaakt door ons land, met het rijdende bijbelhuis, een auto omgebouwd tot bijbelwinkel. In deze bijbelwinkel is een grote verscheidenheid van bijbel uitgaven te bezichtigen en eventueel te kopen. Op 13, 14 en 15 mei a.s. komt deze in Scherpenzeel. Het ligt in de bedoeling een rondrit door het dorp te maken in de middag en 's avonds van 7.30 tot 8.30 uur is een en ander voor iedereen te bezichtigen. De standplaats is op 13 mei, Lindelaan, 14 mei bij de Ned. Herv. Kerk en 15 mei, plein Holevoetschool. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand april werd bij de Rijkspostspaarbank te Scherpenzeel inge legd 20.295,50 en terugbetaald 11.086,95. UITREIKING PRIJZEN VOLKSSPELEN KONINGINNEDAG Morgen, donderdag 9 mei, zal s avonds om 8 uur in „Marktzicht" de prijsuitrei king plaats hebben van de volksspelen op Koninginnedag gehouden. De uitslag is als volgt: Ringsteken: op kruiwagens: 1. E. Wil- lems; 2. A. Blaauwendraad; 3. J. Blan- kenspoor. Op fietsen: 1. A. Blaauwen draad; 2. H. van Ede; 3. Hans van Brug gen. Op bromfietsen: 1. T. Schoonhoven; 2. H. van Ede; 3. G. v. d. Horst. Schieten: Vrije baan: 1. P. Feenstra; 2. D. van Ede; 3. J. Osnabrugge. Vogel: 1. P. Feenstra; 2. D. van Ede. Behendigheidswedstrijd met motoren: 1. E. Veldhuizen; 2. J. Velthuizen; 3. W. v. d. Veer; 4. J. Harthoorn; 5. A. C. Kos ter; 6. C. Valkenburg Czn. Behendigheidswedstrijd met auto's: 1. W. v. d. Veer; 2. C. Valkenburg Czn.; 3. J. Blankespoor; 4. C. H. Valkenburg; 5. H. J. Dalhuyzen; 6. S. Valkenburg. Touwtrekken: Ploeg Dorpssraat prijs; ploeg zijstraten troostprijs. Zaterdag 11 mei bestaat de Achterberg- se vrijwillige brandweer 30 jaar. In deze 30 jaar is het korps dat uit een klein ploegje met gebrekkig materiaal bestond uitgegroeid tot een flinke en goed uitge ruste ploeg. Op 12 mei 1937 werd het korps als een vereniging opgericht. Deze vereniging is ontstaan uit de reeds daar voor bestaande plichtsbrandweer, welke op grond van een gemeenteverordening van 1898 in het leven was geroepen. Alle manlijke ingezetenen tussen de 18 en 60 jaar konden voor de brandweer worden aangewezen. In de praktijk waren op deze regel vele uitzonderingen, alhoewel het verplichte korps ondanks alle gebrekkig heid zo goed mogelijk voor de dag pro beerde te komen. In de eerste jaren be stond het spuitmateriaal uit een kleine pomp waarin eerst het water uit een sloot met emmers in moest worden gedragen, waarna het dan op de vuurhaard gepompt kon worden. Hierna kwam de zogenaam de aanjager welke met de hand of met een paard moest worden getrokken. Deze pomp werd op de plaats van de brand dan aangesloten op een sloot, waardoor vaak bij gebrek aan water het blussen door het zuigen van te veel modder moest wor den gestaakt. Deze aanjager moest door 12 man bediend worden, waarvoor meest al- de jeugd werd ingeschakeld. Na de oprichting van het vrijwillige korps schaf te men een fietskarretje aan met materi aal dat op de waterleiding kon worden aangesloten. In deze jaren was een klein gedeelte van Achterberg van waterleiding (Zie verder pagina 2.) EEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal N.A.T.O.-conferentie te Bonn. Een overzicht tydens de conferentie CHARLEY. Omdat Charley Chaplin om allerlei redenen zich niet naar de Ver. Staten kan begeven, gaat hij naar Mexico om er de première van zyn nieuwe film „Een koning in New York" te geven en bij te wonen. Maar om toch de bewo ners van New York goed op de hoogte te brengen van wat hij in deze film aan kritiek op de Amerikanen uitoefent, heeft hij een speciaal vliegtuig gechar terd om de belangrykste film critici van New York naar Mexico over te brengen. INGRID. Na het in ont vangst nemen van haar tweede Oscar, heeft de filmster Ingrid Bergman honderd vyfentwintig interviews in zeven talen ge geven in de twee uren die op de uitreiking volgden. ZSA-ZSA. De filmster Zsa Zsa Gabor is tot de ontdekking gekomen dat de verf waarmee een kapper van Beverley Hills haar haar in januari had ge verfd, haar kapsel ruïneert. Wegens haaruitval heeft zij nu een schadevergoedingvan40.000 dollar geëist. De hoofdpijnindustrie behaalt in Ame rika een omzet van honderden miljoenen dollars per jaar. De mensen van onze tijd worden tegenwoordig ziek, omdat ze niet juist meer denken. „Ze zijn ziek van zor gen, angst, vrees voor dit of dat, tegen zin, schuld en spanning en brengen deze geestesgesteldheid over op hun lichaam." In het kleine kerkje, waarheen ik in mijn prille jeugd door vader en moeder werd meegenomen, resideerde een brave kerke raad, die voor de grootst mogelijke meerderheid uit nijvere landbouwers be stond. Zij kwamen elke zondagmorgen van ver, deze broeders, en hadden reeds een heel stuk werk op hun boerderijen ver zet, wanneer ze op hun fietsen stapten of hun familie in de huifwagen hesen om kerkwaarts te gaan. In de hooibouw, op warme dagen, over mande hen steevast de slaap, zodra ze rustig neerzaten op hun vaste plaatsjes achter de ^dikke Statenbijbels met de koperen sloten. Eén hunner had er slag van kaarsrecht te blijven zitten en niemand heeft ooit zeker geweten of hij sliep, dan wel in het lyvige boek zat te lezen, dat voor hem opengeslagen lag. Een ander zakte iets weg en liet zijn neus op zyn vuist rusten, alsof hij diep over het gesprokene zat na te denken. De derde maakte er geen ge heim van dat hij zich door Morpheus liet omarmen: zodra hij zijn ogen look, open de zich zijn mond, en niet zelden produ ceerde hij reeds voor de middenzang een raspend geluid, dat ons, jochies, machtig interesseerde. Hoofdpijnindustrie. Aan deze slapende ambtsdragers in het kleine Gelderse kerkje uit mijn jeugd jaren voor de eerste wereldoorlog moest ik terugdenken, toen ik weer eens las wat Dr. Norman Vincent Peale, predikant te New York, schreef in een van zijn be kende blauwe boekjes: PREDIKBEURT Donderdag 9 mei, ds. Slager van Sta- venisse. Oud Ger. Gem., 7 uur. „Het is jaren geleden, sinds ik de laat ste slaper onder myn gehoor had, maar ik verblijd me daar geenszins over. Ze kunnen niet meer slapen; daar zijn ze te zenuwachtig voor. Als u nog niet weet welk beroep u zult kiezen", aldus de pre dikant tot Amerikaanse studenten, „ga dan in de „hoofdpijnindustrie"." Hoofdpijnpoedertjes en zenuwtabletten bereiken een omzet van honderden mil joenen dollars per jaar. De mensen wor den tegenwoordig ziek, omdat ze niet juist meer denken. Sinds de atoom bom en de waterstof raket door het lucht ruim suizen zijn ze dank zij alle tech nische hulpmiddelen (pers, radio, tele- vsie) voortdurend ziek van zorgen, tegen zin, emoties over Hongarije, Egypte en brengen zy deze ellendige geestesgesteld heid over op hun lichamen Greep naar het onbereikbare. Nu wonen wij niet in New York, de hoogspanningshoofdstad van de Verenig de Staten. Wg doen het hier gelukkig een beetje kalmer aan. Maar kinderen van deze tijd zyn we niettemin, en ook in Nederland bloeit de industrie van hoofdpijnpillen en zenuwtabletten. Hoeveel mensen komen we niet tegen met een min of meer verstoord geestelijk evenwicht! Is het geen regel geworden dat ouders, die hun kinderen aan de school toevertrouwen, de onderwijzer waarschuwen dat hun spruit wel een best kind, maar „o, zo verschrikkelijk nerveus is". Wy piekeren niet meer over gezonde dingen, wij vragen ons niet meer af, hoe we met ons gezin behoorlijk door de wereld zullen komen. Dat kan tegen woordig bijna iedereen die gezond is en wil werken. Neen, we staan op onze te nen om juist dèt te grijpen wat net even buiten ons bereik ligt: de fietser wil een bromfiets, de bromfietser een motor, de motorrijder een „wagen", de automobi list een „televisie", een „bungalow", enz. enz. Maar de grotere mogelijkheid om aan onze verlangens te voldoen heeft ons niet gelukkiger gemaakt, wel geblaseerd. Bij al ons grypen en graaien hebben we nog nooit het geluk in handen gekregen. Spanningen We worden steeds ouder; allerlei slo pende ziekten en kwalen van weleer heeft de medische wetenschap glansrijk onder de knie gekregen. We zouden een paradyselijk leven kunnen hebben, ware het niet dat we nu met onze gezonde lichamen zielsziek worden. Ons denken is ziek, ons gevoelsleven gebukt onder de kwalen van deze tijd: zorgen, tegenzin, angst, schuld, spanning Zo hebben we er niet veel aan, dat we gemiddeld meer dan zeventig jaar wor den! PLECHTIGE HERDENKING We. kunnen de wereldspanning niet Een grote menigte had zich op de avond verminderen. Maar wel zijn we debet aan van 4 mei, verzameld op het voorplein de dwaze spanningen, die we zen in ons van de begraafplaats aan de Zeisterweg, kleine wereldje oproepen. Wel zijn we ter herdenking van hen die in de jaren debet aan de schuld, die we op ons laden FILM „HET LICHT BRAK DOOR" Door de stichting „Het vierde Prinsen kind", welke stichting zich ten doel stelt de verzorging van de vakanties van oor logsweesjes en oorlogsinvalide kinderen, zal op zaterdag 11 mei a.s. de film „Het licht brak door", worden vertoond, in de zaal van hotel „de Schans", alhier. Namiddags 4 uur voor kinderen en te 8 uur voor volwassenen, 's Avonds zal de gemengde zangvereniging „de Lijster" medewerking verlenen. van de oorlog gevallen zijn. Nadat door middel van een hoornsignaal het tijdstip werd aangekondigd, werd twee minuten volkomen stilte in acht genomen. Na de stilte werd door de aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, begeleid door „Fidelio" en de gemengde zangvereniging „de Lijster". Op de plaats van herdenking werd een eenvoudige hulde gebracht door het leggen q. q. strooien van bloemen door tal van aan wezigen. Een défilé langs de graven van de oorlogsslachtoffers, besloot deze plech tige herdenkingsavond. Bevolkingsonderzoek bracht drie t.b.c.-gevallen aan het licht Uit het rapport betreffende het tweede bevolkingsonderzoek op long-t.b.c., dat in november en december van het vorig jaar in de gemeente Ede plaats vond, blijkt, dat bij de 19.435 onderzochte personen slechts drie gevallen van actieve long- t.b.c. werden ontdekt. Van deze drie per sonen werden er twee in een sanatorium opgenomen, terwijl er één thuis wordt verpleegd. In 1953, toen dit onderzoek voor de eerste maal plaats vond, werden elf ernstige gevallen van long-t.b.c. ont dekt. Het onderzoek van enkele maanden geleden bracht verder 119 gevallen van genezen long-t.b.c. aan het licht en 53 „overige afwijkingen". Onder deze laat ste categorie bevonden zich elf gevallen van een aan t.b.c. verwante, doch on schuldiger ziekte. Het aantal personen, dat weigerde zich aan het onderzoek te onderwerpen of om onbekende reden wegbleef, was veel ho ger dan in 1953. Toen waren er 2710 wei geraars (9.6 van het totaal) en thans was dit aantal 5558 of 14.8 In Wekerom, Ederveen en Lunteren was het percentage weigeraars het hoogst. en die ons tot zulke beste klanten van de pharmaceutische industrie maakt. Ach, wat zijn we met al onze kennis en diploma's toch domme wezens! Niemand zal er ons van verdenken dat we 't slapen in de kerk propageren, maar toch denk ik met weemoed terug aan het kerkeraadsbankje in de Gelderse Ach terhoek, waar een zestig jaar geleden lichamelyk en geestelijk kerngezonde ouderlingen en diakenen de slaap des rechtvaardigen sliepen! BEVESTIGING EN INTREE VICARIS R. HEUSINKVELD Vicaris R. Heusinkveld van IJssel- monae zal zondag 26 mei a.s. na vooraf te zijn bevestigd door dr. H. Berkhof, rector van het theologisch seminarium vanwege de Ned. Herv. Kerk „Eykman- huis" te Driebergen, zijn intree doen als predikant van de hervormde ge meente van Eek en Wiel, waar hij be roepen is in de vakature van ds. G. Koerselman, die ruim twee maanden ge leden naar Koudekerk aan de Rijn is gegaan. EEN BOUWLAND ZONDER VOLDOENDE PRODUKTIE Paraquay moet zijn landbouw ontwik- I kelen om te kunnen bestaan. In 1955-'56 I moest het echter nog flinke hoeveelheden levensmiddelen invoeren, aangezien 99 procent van de bebouwbare grond nog niet werd benut. Overigens zijn er tel kens weer grote verliezen tengevolge van ongunstige weersomstandigheden. Door overmatige regenval gingen bijv. aan het einde van het jaar 1955 om streeks 500.000 stuks vee verloren. DIRECTEUR. De directeur van een groot restaurant in Chicago heeft bepaald, dat de obers niet meer mogen worden aangesproken met ober, kellner of gargon, maar met „Directeur van de voedseldienst". AAS. De Amerikaanse vis sers hebben de beschikking ge kregen over een nieuw aas. Het maakt het geluid van een insect in doodsangst. DAGJE VRIJ. In Cleveland heeft een politieagent zyn vrouw gedood. „Het was myn vrye dag," zei hy tegen de rechter, „en in myn vrye tyd dop ik myn ruikt het verhaal van de rjjk eigen boontjes." BLOED. Ook naar bloed getrouwde maar arme mevrouw Lindley. Maar het is minder bloedig. Zy kreeg van haar man slechts honderd gulden per jaar om haar drie kinderen te voe den en te kleden. Ten einde raad ging zy haar bloed ver kopen voor zestig gulden per halve liter. Onderwyl zat meneer Lindley in zijn prachtige villa met de rest van zijn salaris (60.000 gulden) en genoot zeer. STUDENTE. Even moedig gedraagt zich in Milaan de vrouw van een ingenieur. Zij heeft zich aangemeld voor de ingenieursstudie tegelijk met haar zoon en dochter. WENSEN. Een kleermaker in Detroit pochte in een adver tentie, dat hy aan alle wensen van zyn cliëntèle kon voldoen. Prompt kreeg hy een brief van een dame die hem schreef mee opbellen. Opdat er geen minuut verloren ga ZIEK. Men is tot de conclu sie gekomen dat de oorzaak van geestesziekte in de Amerikaan se staat New York veelal ge zocht moet worden in het zich niet kunnen aanpassen van emi granten aan het grote-stads- leven. GELD. Ondanks officiële Egyptische tegenspraak wordt volgehouden dat president Nas- ,Ik meet 1 m 65 en ik ben ger in zyn geldnood overweegt 45 jaar. Ik wil een japon die me 5 cm groter doet ïyken, 10 kilo lichter en 10 jaar jonger." Voor dit probleem heeft de kleermaker tot nu toe geen op lossing gevonden. KAUWGOM. Tsjecho-Slo- wakye wil dit jaar 20 ton kauw gom produceren. Deze is be stemd voor de mynwerkers en bedoeld om hen het pruimen af te leren. TELEFOON. In Amerika is de eerste hemel-aarde telefoon in gebruik genomen. De zaken lieden in vliegtuigen kunnen er hun relaties op de begane grond de schatten van Toetankhamon te verkopen. ROCK-AND-ROLL. Rock- and-roll is de nieuwste metho de van de Amerikanen van psychologische oorlogsvoorbe reiding, schrijft een journalist in het Oostduitse blad Ostsee- Zeitung. MENU. In de Franse restau rants worden de laatste tijd alle menu's van de tafels vermist. De dieven zoekt men onder de Amerikanen sinds de nieuwste Amerikaanse mode voorschrijft je kamer te versieren met inge- lyste Franse menu's. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Ede maken bekend dat gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herin enting tegen pokken, te: Ede: op dinsdag 14 mei 1957, van 15.00- 16.00 uur, in het gebouw van de gemeente lijke geneeskundige dienst, Brouwerstr. 3 Ede. Geld. Veenendaal: op dinsdag 21 mei 1957, om 15.00 uur, in het gebouw der hulpsecretarie te Geld. Veenendaal. Ederveen: op vrijdag 24 mei 1957. om 15.00 uur, in de consistoriekamer achter de N.H. kerk. TEUS MINNEN NEEMT AFSCHEID VAN PLANKEN WAMBUIS De bekende jachtopziener Teus Minnen, die 35 jaar achtereen in deze functie werkzaam was op het landgoed Planken Wambuis tussen Arnhem en Ede, zal op zaterdag 18 mei deze functie neerleggen, omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. In de oude herberg Planken Wambuis belegt de eigenaresse van het landgoed, het administratiekantoor Unitas n.v., des middags om drie uur een bijeen komst, waarop afscheid van de heer Min nen zal worden genomen. De heer Minnen blijft ook na zijn pen sionering in deze buurt wonen en hij gevoelt zich ook nog veel te jong om van een welverdiende rust te gaan genieten. Hij heeft inmiddels een functie aanvaard bij de stichting Edese schaapskudde en zal ,,'t Schepershuusje" op de Ginkel gaan bewonen. WIJZE WOORDEN SCHULD EN BOETE Veel meer dan de schuld zelf, kenmerkt een mens zich door zyn gedrag daarna. (Anna Dix) KERKEWIJK 167 -TEL. 3000 V E E N E N DA A L

De Vallei | 1957 | | pagina 1