m m een grote GOUDREEP De Draaikolk Veenendaal kreeg tegen Theole meer dan het verdiende 3-3 Veteranentournooi gestart slechts 10 cent Scherpenzeel won van S.D.V.B. Apeldoorn - V.R.C. D.O.V.O. won zonder moeite bekerwedstrijd Door koude weer nog weinig bezoekers Fa. J. Hogendoorn Zn. Hollandia Tricotconfectieschool HOLLANDIA Tafeltennis Gelijk spel werd eerst in de laatste minuut een feit Reserve-elftallen V.R.C. alle kampioen (zaterdagmiddag) een vrouwelyke kracht leerjongens belegging van uw spaargelden de Coöperatieve Boerenleenbank „Veenendaal" Gemeente Rhenen IJselmeervogels III - V.R.C. II 1-3 D.O.V.O. - Frisia 0-0 tijdelijk onderwijzer (es) Rotterdamsche Bank N.V. Aankomend bediende Jongste bediende OUWEHANOS DIERENPARK,RHENEN manlijk-en vrouwlijkpersoneel Eerste Monteurs Bediende Wegenbouwbedrijf Erven P. Henzen HJzn. Geha-V.R.C. 0-0 Wij verkopen Wij verhuren Wij geven autorijles Renault-Automobielen Renault 4 - Dauphine - Frégate en diverse Bestelwagens A Ook UW WAS kunnen wij dinsdags halen en vrijdags weer kant en klaar thuisbezorgen. Wasserij DE JONG net meisje geilet ar ia kant.-bediende Voetbehandeling KONINGS ADVERTEERT IN „DE VALLEI" TRICOTAGEFABRIEK N.V. Climax degradeert ■0^ Bij elke aankoop van 2 pakjes De Gruyter's Super-, Tafel- of Fijnste margarine of 2 pakjes zuiver gesmolten vet Super margarine pak 43 ct. Fijnste margarine pak 39 ct. Extra margarine pak 37 ct. Tafelmargarine pak 40 ct. Zuiver gesm. vet pak 44 ct. WmfflÊmsmm mm ISJili FEUILLETON Veenendaal speelde de laatste com petitiewedstrijd van dit seizoen tegen het Tielse Theole. Dat Veenendaal nog in de laatste minuut gelijk wist te ma ken, is nu niet bepaald te danken aan het goede spel van de thuisclub. Na de eerste helft ging het na een heel slecht begin, wel ongeveer gelijk op, maar na dethee waren de Veenendalers beslist de minderen, al was dit dan ook voor een belangrijk deel te danken, aan de straffe wind, die de thuisclub in deze periode recht tegen had. Hoe dan ook, doelpunten beslissen een wedstrijd en zo kwam het dat de beide puntjes eer lijk gedeeld werden. Veenendaal speelde in een gewijzigde opstelling. In de achterhoede stonden G. Henzen en De Kleuver, weer opge steld als resp. rechtsback en spil. Voor was Gaasbeek, op de linksbuitenplaats, wegens ziekte vervangen door Sukkel, die wel aardige dingen deed, maar toch niet de gewenste linksbuiten is. Doordat Jaap Heikamp, te laat op het terrein arriveerde, werd deze op de midvoor- plaats vervangen door Gerritsen, die aanvankelijk de spilplaats bezetten zou. Zoals gezegd, speelde de wind de voet ballers dermate parten, dat goed spel werkelijk niet te verwachten was. Toch vonden wü de balbehandeling en het ingrijpen van de Veenendalers, deze middag wel onzeker. Kees Henzen, was ook deze wedstrijd, ondanks dat hij aan C. van Eist, een geroutineerde tegenstander had, zijn Dat het de Veenendaalse voetbalver eniging V.R.C. goed gaat, is tijdens de afgelopen competitie wel duidelijk tot uiting gekomen daar het 2e, 3e en 4e elftal kampioen werd en het eerste elftal door de bezetting van de tweede plaats ook promotie maakte naar de 3e klasse K.N.V.B. plaats goed waard, evenals Corry Hei kamp, die zeer beweeglijk was en ook twee van de drie doelpunten voor zijn rekening nam. Ook doelman Van de Pol, deed bij vlagen zeer goed werk. Het begin van de strijd was voor Vee nendaal wel erg onzeker. Niets lukte en het leek erop, dat Veenendaal met een flinke nederlaag genoegen zou moeten nemen. Deze Tielse overmacht kwam in de veertiende minuut tot uitdrukking door een doelpunt dat goed voorbereid was door Vande Garde en gescoord door Valburg, zij het dan in samenwerking met spil De Kleuver, die op Van de Pol wilde terugspelen. Steeds weer beukte Theole op de ram melende Veenendaalse achterhoede. Bij een Veenendaalse uitval in de twintigste minuut kopte Gerritsen de bal voor het Tielse doel en een keurige omhaal van Corry Heikamp was oorzaak, dat doel man Van de Wetering moest vissen (1-1). Dit doelpunt schudde de Veenendalers wakker. Alles ging ineens veel beter. Er werd soms weer behoorlijk gecombineerd en het leek er vijf minuten later even op dat Veenendaal de leiding zou gaan nemen. Kees Henzen gaf een goede voor zet, waardoor Gerritsen een niet te mis sen kans kreeg. Hij miste echter wel en de bal ging voor het doel langs over de lijn. In de vijfendertigste minuut was het wel raak, toen het weer Henzen was, die zich vrijmaakte en de bal voor het doel schoof. De afwerking was bij Corry Heikamp in goede handen (2-1). Tot de rust kwamen beide doelen nog om beurten in gevaar, doch steeds kon de zaak weer opgelost worden. Na de thee werd het voor de Veenen dalers wel erg moeilijk. Met de harde wind in de rug probeerde Theole steeds weer door te stoten. Het was dan ook reeds in de tweede minuut dat Van de Garde uit een hoekschop de bal langs Van de Pol kon plaatsen (2-2). Hoewel Theole daarna het middenveld volkomen beheerste, wisten de Veense jongens toch zo nu en dan nog wel uit te breken en zeer gevaarlijk voor Van de Wetering te komen. Jammer genoeg gingen scho ten van Corry Heikamp en Kees Henzen echter juist naast. Even veerden de Vee nendalers nog op. Dat was in de vijf entwintigste minuut, toen Rebergen de bal echter ophaalde en een snelle rush ondernam, welke hij afsloot met een gevaarlijk schot. De goed opgestelde Van de Wetering kon echter juist corner werken. Na een half uur spelen was het bij te lang treuzelen in de Veenendaalse ach terhoede, de ver naar voren gekomen linkshalf Havinga, die met een hard schot de stand op 2-3 bracht. Weer kwamen de Tielenaren terug en het was met de grootste moeite, dat Van de Pol een schot van Valburg corner kon werken. In de laatste minuut, toen ieder zich eigenlijk al verzoend had met een Veenendaalse nederlaag, wist Muller de bal keurig door te geven aan Gerritsen, die na de doelman uit zijn heiligdom te hebben gelokt, de bal in het net joeg (3-3). Het zaterdagelftal van Scherpenzeel en S.D.V.B. uit Barneveld hebben met een matige partij voetbal de laatste competi tiewedstrijd gespeeld. Vooral bij Barne veld zat er weinig fut in. Gelukkig bleef het ondanks de zwakke leiding van de .scheidsrechter, een sportieve wedstrijd. Linksbuiten Cozijnsen is wel een prima 1 achterspeler, maar geen linksbuiten, en indien men de rechtervleugel wisselde, zou dit stellig ook een verbetering be tekenen. Het eerste kwartier was voor Barneveld en al spoedig wist Rijnders van een fout van doelman Van Dijk te profiteren (0-1). Na een kwartier spelen kwam Scherpenzeel er beter in en uit een strafschop wist A. ter Burg de par tijen weer op gelijke voet te brengen. Na een half uur, door een hoog schot van Rijnders, werd de stand weer 1-2. Uit een strafschop wist S.D.V.B. de stand zelfs op 1-3 te brengen. Dit werd Scher penzeel te erg en met een fraai laag schot gaf A. ter Burg de S.D.V.B.-doel man geen kans (2-3). Na de thee viel in de eerste minuut de S.D.V.B.-doelman reeds over de bal heen en het was 3-3. Een kwartier later zorgde Ter Burg voor het vierde doelpunt en bracht de stand op 4-3. Ook S.D.V.B. wist nog eenmaal te scoren, maar in eigen doel en zo kwam de stand op 5-3. Wel probeerde S.D.V.B. door uitvallen het bord te verhangen, maar het mocht niet gelukken. Scherpenzeel behaalde een ge lukkige doch verdiende zege. In het PROT. CHR. STREEKZIEKENHUIS te Bennekom wordt voor DIRECT gevraagd voor WERKZAAMHEDEN op het LABORATORIUM (schoonhouden lab. en spoelen van het glaswerk). Soil. schr. of des morgens van 11-12 uur bij de Directrice, Edeseweg 118 GEVRAAGD bij garage H. REEDE, Kon. Wilh.weg 111 te Amerongen zij, die reeds in garage werkzaam zijn geweest genieten de voorkeur. Voor een veilige (ook voor niet-landbouwers) Enkele voordelen van onze spaarbank Gelden dagelyks opvraagbaar Persoonlijke behandeling in vertrouwelijke sfeer Rentevergoeding 3 tot 20.000, voor 1 jaar vast Z1/* Kantoor Hoogstraat 13-15, dagelijks geopend van 9-12.30 en van 2-4 uur. Zaterdags van 9-12.30 uur en bovendien op vrijdagavond van 7-9 uur. Zitting te Achterberg in „Bethel" elke woensdag van 9.30-12 uur. TELEFOON 2354 POSTREKENING 380265 In deze met grote spanning tegemoet- geziene wedstrijd is het V.R.C. II gelukt het kampioenschap te behalen door een 3-1 overwinning in Spakenburg. Voor de rust een nerveuse strijd met een 1-0 voorsprong voor V.R.C. II. Na de her vatting een beter spelend V.R.C. II met als resultaat een 3-1 overwinning en promotie naar de reserveklasse K.N.V.B. V.R.C. III behaalde het kampioenschap in de reserve 2e klasse en zal in vol gende competitie de plaats van het twee de elftal innemen in reserve le klasse. Het vierde elftal van V.R.C. was al kampioen en zal de plaats van het derde elftal innemen in reserve 2e klasse. Zaterdag speelde V.R.C. vóór de beker competitie in Apeldoorn met 3-3 gelijk in een matige wedstrijd, die veel te lijden had van de harde wind. Na tien minuten keek V.R.C. al tegen een 1-0 achterstand aan, maar Jansen en Keu ken jr wisten er 2-1 van te maken. Nog voor de rust maakte Apeldoorn gelijk. Na de thee werd er wel wat beter gespeeld en Jansen wist voor de tweede maal zijn club de leiding te geven. Maar kort voor tijd wist Apeldoorn weer gelijk te ma ken (3-3). De volgende bekerwedstrijd speelt V.R.C. thuis tegen Owios uit Ol- denbroek. Wordt deze gewonnen dan kan V.R.C. verder bekeren. COMPONEREN IN BRAILLESCHRIFT De Ierse musicus en componist Albert Taylor schrijft al zijn muzikale inge vingen in brailleschrift op. Daarna dic teert hij deze composities aan zijn vrouw, die alles in gewone muziek overschrijft. Het veteranentournooi, dat ook dit jaar georganiseerd is ten bate van de ouden van dagen, is weer gestart. Dertien clubs zullen, ondergebracht in twee groepen, elkaar bekampen, om uit te maken, wie de sterkste is en zich kampioen van Veenendaal kan noemen. Deze strijd, die weer enkele maanden in beslag neemt, zal, indien het weer meewerkt, juist voor de vakanties uitgestreden zyn. Hoewel elk elftal nog wel enige handige oud-voetballers in zyn gelederen heeft, komt er deze eerste wedstrijden van werkelijk voetbal toch nog heel weinig terecht. Hoe dan ook, vermakelijk is het in elk geval wel, om deze oudjes nog weer eens bezig te zien, terwijl de ervaring ons geleerd heeft, dat wanneer er maar enkele wedstrijden gespeeld zijn, deze zelfde oudjes nog drommels goed voor de dag kunnen komen. Wat echter belangrijker is? De publieke belangstelling, want daar gaat het toch om, is nog gering. De ouden van dagen willen een gezellige dag en het geld moet er komen. De organisatoren hebben het dit jaar trouwens al heel gemakkelijk gemaakt met het beschikbaar stellen van kaarten, die recht geven op het bijwonen van alle wedstrijden. Alle begin is echter moeilijk, maar we zijn er tevens van overtuigd, dat wanneer de competitie eenmaal weer draait, de Veenendalers zich weer in groten getale op maandag- en vrijdagavond naar de wedstrijd zullen begeven. De wedstrijd DOVO-Frisia, welke maandagavond op het terrein van Meri no's gespeeld werd eindigde eveneens met 0-0, waaruit nu al blijkt, dat doelpunten voorlopig schaars zijn. Toch zijn er deze avond wel kansen geweest. Vooral DOVO kwam in de eerste helft nogal eens voor het vijandelijke doel en was Spies wat meer bij de tijd geweest, had er zeker een voorsprong ingezeten. Tegen de rust kwam ook Frisia wat meer los. Een werkelijk goede kans kreeg men echter maar eenmaal en deze werd nog door Bos omzeep gebracht. In de tweede helft was aanvankelijk DOVO overwegend in de aanval. Toch brak Frisia nog enkele malen zeer gevaar lijk door en kon doelman Van Eden, met grote moeite maar juist corner werken. De gevaarlijke man bij DOVO was wel rechtsbuiten Van de Bos, die enkele ma len zeer verradelijk, rakelings over het doel schoot. Kort voor het einde kreeg de Frisia- doelman Teun Anbeek, het wel erg kwaad, doch met beiden vuisten stompende wist hij zijn doel toch nog schoon te houden, zij het dan ten koste van een corner. Toen Piet van Kruistum het einde aankondigde, hadden ook deze ploegen de puntjes eer lijk gedeeld 0-0. Vrijdag 10 mei zullen Merino's en Neve- da elkaar bekampen op het Veenendaal terrein. Aanvang 7 uur. Burgemeester en wethouders roepen sollicitanten op voor aan één der openbare scholen. Reiskosten worden vergoed. Sollicitaties te richten aan de burgemeester. Kantoor VEENENDAAL vraagt voor direlct (M/Vr.) 16-19 jaar (M/Vr.) 14-16 jaar. Sollicitaties Hoofdstraat 1 vraagt voor Dierenpark Natuurbad Winkels Keukens en buffetten v. d. restaurants U kunt zich dagelijks melden van 9-5 uur bij de administratie van het park. GEVRAAGD: en voor het beheer van het auto-onderdelenmagazijn. ELST- Amerongen Rijksstraatweg 9-11 - Telefoon K 8377-209 De eerste wedstrijd werd vrijdagavond gespeeld op het DOVO terrein, tussen Geha en V.R.C. welke eindigde in de dubbel blanke stand 0-0. In de eerste helft was V.R.C. voort durend in de aanval, maar ondanks dat de Geha doelman Toon Valkenburg, wel enkele malen handelend moest optreden, kreeg hij toch geen moeilijk werk. De enige werkelijk goede kans die V.R.C. kreeg, kwam over rechts, waar Van Ma nen, wonderlijk snel met de bal op het Geha doel afstevende, alleen voor de doelman gekomen, bleek hij echter de kracht om te schieten niet meer te kun nen opbrengen, waardoor ook deze kans verloren ging. Na de thee ging het heel anders. Geha kwam er beter in en trok ten aanval. De V.R.C. achterhoede bleek echter behoor lijk trapvast en wist de tegenstanders op een afstand te houden. Toch kreeg Diepe- veen nog een redelijke kans, maar juist op tijd wist een achterspeler hem te be letten om gevaarlijk te worden. Daarna trokken beide ploegen om beurten ten aanval, maar een schot op het doel kwam maar sporadisch voor. Even voor tijd leek het of Diepeveen toch Geha de overwinning zou gaan be zorgen, maar nu was het Van Kooten, die precies op tijd kon ingrijpen en corner werken. De tijd verstreek en het bleef 0-0. DOVO speelde aan het Panhuis een bekerwedstrijd tegen de oostelijke 4e klasser D.O.V.V. uit Velp. Een wed strijd met veel hoogtepunten is het bepaald niet geworden. Het tempo lag niet erg hoog, terwijl ook de harde wind behoorlijk parten speelde. Hoewel de gasten behoorlijk partij trachtten te geven, beheerste DOVO het spel vol komen, waarbij wij ons niet aan de gedachten onttrekken konden, dat de DOVO-spelers het voor het merendeel wel geloofden. Dat de DOVO doelman in de laatste tien minuten twee doelpunten cadeau gaf, heeft dan ook niets met bijzondere verrichtingen van de tgenpartij te ma ken. Van de aanvang af trok D.O.V.O. direct ten aanval. Toch kregen de gasten in het begin al een heel goede kans om de score te openen. Hoewel de linksbuiten zijn uiterste best deed om zijn club de leiding te geven, lukte het toch niet en miste hij hopeloos. Na een kwartier spelen drukte Kroes- bergen goed door. Vrij voor het doel ge komen treuzelde hij echter net iets te lang en liet zich verrassen door een der achterspelers, die wegwerkte. Eerst toen er een half uur was gespeeld, kon een ver doorgevoerde aanval, door een klein tikje van Kroesbergen, met een doel punt worden besloten (1-0). Vijf minuten later kreeg Van de Pol de kans om de score te verhogen, maar hij wist de ge boden kans niet te benutten. Dit bete kende echter alleen maar uitstel van executie, want even later kon de pri ma spelende Schoeman, uit een voorzet van Van Kooten, de bal langs de doel man plaatsen (2-0). In de laatste minuten voor rust werd een keurige combinatie tussen Van Ojik en Kroesbergen door laatstgenoemde in een doelpunt worden omgezet (3-0). Na de thee eenzelfde spelbeeld, met D.O.V.O. overwegend in de aanval. Men wist deze veldmeerderheid echter niet in doelpunten uit te drukken, omdat het spel veelal te kort en te doorzichtig was. Toen de strijd 20 minuten oud was, moest Van Hal zich wegens een blessure laten vervangen door Van de Weerdhof. Nadat Schoeman na een half uur spelen nog een goede kans had gemist, was het vijf minuten later Van de Pol, die de bal opbracht tot in het doelgebied. De doel man reageerde echter niet en liet zich rustig passeren (4-0). Zeven minuten voor het einde redde de Velpenaren de eer, zij het dan met be- hulD van doelman Van Hardeveld, die over de bal heen viel (4-1). Even voor het einde, toen Van Hardeveld de bal had uitgetrapt, werd deze in het middenveld opgevangen en onmiddellijk geroutineerd met het gevolg dat de bal over de terug lopende Van Hardeveld, via zijn handen den in het doel belandde (4-2), met welke stand het einde kwam. (Zowel practisch als theoretisch) De snelle, ruime 4-deurs wagen. Aanschafprijs slechts vanaf 4190, Voordelig benzineverbruik: 11. 17 km. Inruilen en financiering. Vraagt vrijblijvend demonstratie. GARAGE Veenendaal Telefoon 2454 Nieuweweg 151-155 Telefoon 208 RHENEN GEVRAAGD voor verkoop aan ijsbuffet van 1 tot 6 uur „HET GROOTE DORP" Aanbiedingen Hoofdstraat 21, Veenendaal Fa. Anbeek v. d. Meijden Zn Vraagt (mnl.) bekend met typen Soil, alleen schriftelijk Laat Uw LIKDOORNS, EELT, INGEGROEIDE EN KALKNAGELS geheel pijnloos behandelen. Kanaalweg 5 - Veenendaal Telefoon 2891 geeft vakopleiding tot tricotnaaisters volgens richtlijnen van de Stichting Vakopleiding voor de Textielindustrie en de afd. Nijver heidsonderwijs van het ministerie van O.K. en W. Leerprogramma Dit omvat: volledig naaionderricht, het leren omgaan met gewone- en speciaal-naaimachines, het knippen en snijden van stoffen, het afwerken van de vervaardigde kledingstukken, kennis van de ver schillende soorten tricotstoffen en de samenstelling ervan. Huishoudonderricht Daarnaast zal op de huishoudschool enkele uren per week onder richt worden gegeven in huishoudelijke vakken als: koken, kinder verzorging, materialenkennis. Diploma Wanneer na afloop van het leerjaar met gunstig gevolg examen is gedaan, ontvangen de leerlingen het officiële diploma van de Stichting Vakopleiding voor de Textielindustrie (BETEX). Sociale voorzieningen Tijdens de opleiding gelden voor de meisjes de normale sociale voorzieningen, terwijl zij voorts een loon ontvangen overeenkom stig leeftijdsschaal van de C.A.O. voor de Textielindustrie. Aangifte van leerlingen (meisjes tot 15 jaar) voor de nieuwe cursus 1957- 1958, aanvangende 1 augustus, bij de portier der te Veenendaal, Kerke wijk 57 Na twee jaar in de overgangsklasse gespeeld te hebben is Climax door een 7-3 nederlaag tegen Treffers 2 te Arn hem, gedegradeerd naar de le klas. Deze nederlaag was, gezien de ca paciteiten van de spelers, beslist niet nodig geweest. Door zenuwachtig en soms ondoordacht spel gingen minstens drie partijen verloren. Aangezien deze factoren in een belangrijke wedstrijd natuurlijk meetellen, heeft Treffers uiteindelijk zeker verdiend gewonnen. Mom was stellig de sterkste speler. Met z'n keiharde en behoorlijk vaste aanval, uitgevoerd in alle standen, was hij voor alle Veenendalers te sterk. Leenders won twee keer op het nipper tje in de derde game van Van Eist met 21-29 en van Van de Loosdrecht met 22-20. Vos wist van hem te winnen. Castemiller verloor van Van de Loos drecht en Van Eist, maar wist daaren tegen weer van Vos te winnen, die deze avond z'n normale vorm niet wist te bereiken. Het dubbel spel was ten slotte ook nog voor Treffers met twee maal 21-18. Door dit resultaat promo veert Treffers 2 dus naar de overgangs klasse en moet Climax volgend jaar het verloren terrein zien terug te winnen. - v.--;'-:,.,.,,.;- x v; s-fpiliÉilIll in Geldig van 8 t/m 14 mei 1957 570508. v:,: „Dan moet daar nu een dikke streep achter gezet worden. Het is nu welletjes geweest. We hebben u steeds toegelaten en die knechten van u zijn ook al enige keren geweest en telkens is het kind fi naal overstuur. Ze zou op het laatst heimwee krijgen door jullie schuld. Eens moet er toch een eind aan komen, U zult dat moeten aanvaarden als een noodza kelijkheid. Daar is niets aan te verande ren. U behoeft ook niet meer te schrij ven, u maakt haar gek met dat gewau wel over koeien en paarden en over Gertoom, weet ik veel. Ze loopt waar achtig met uw brieven in haar schooltas en ze leest ze wel tien keer per dag over. U voelt wel dat dit op de duur verkeerd gaat. U zult ook geen brieven meer van haar ontvangen, dat zullen we beletten. Het moet en het zél uit zijn." Jan de Kruif is ook een kalm mens. Er zijn maar weinig dingen die hem uit zijn evenwicht kunnen brengen. Zo was zijn vader, zo was zijn grootvader, alle man nen van het geslacht De Kruif zullen zo geweest zijn. Sterk en evenwichtig. Maar hij was ook een gevoelig mens. Hier was hem geen vee of land afgenomen, geen geld en geen goederen. Daardoor kon men zijn gemoedsrust niet belagen. Maar er was hem een kind ontstolen, waar hij zich overheen gezet had, ten dele ten minste. En nu werd hem zelfs verboden dit kind te zien, er even mee te praten, haar ogen te zien schitteren bij het ho ren over die vertrouwde dingen van wel eer. Die enkele druppels vreugde mocht hij niet meer in dat verlangend hartje storten. Hier grynsden die vervloekte huizen hem tegen, met ramen die vijandige ogen geleken. Over de rijstraat en troittoirs waaiden papieren, er lagen sinaasappel en bananenschillen, stof dwarrelde op, voddenkerels schreeuwden en belden, sle perskarren ratelden voorbyen te midden van dit alles was een kind van het land! Jan de Kruif huiverde toen hij daar aan dacht. In de man tegenover hem zag hij een belager van Sientjes geluk, een vijand, en zijn zachtheid brak. Hij zei: „Is dat uw laatste woord?" ,,'t Laatste", zei de man gedecideerd. Jan de Kruif haalde diep adem. „Nu mannetje, dan zal ik je eens wat zeggen. Als julie bij een meisje, een kind nog, de herinnering aan heel gelukkige jaren wil uitbannen, dan maak je haar kapot. En as jullie dan zo weinig gevoel hebt voor de ziel van een mens, die zich zelf niet verweren kan, omdat je alle hulp afsnijd, dan verdien je niet een kind te hebben. Ik weet niet hoe jullie eigen meisje geweest is, 't zal wel een goed meisje geweest zijn. Maar ik weet hoe Sientje Brink is en ik weet óók dat je een goede ruil gedaan hebt." ,Sla niet zo door alsjeblieft", lachte de man, de as van zijn sigaar tikkend. „Ja lach maar", zei Jan bitter, „dat kunt u in uw positie doen, maar jullie houden niet van kinderen, jullie willen ze hebben voor jullie enige plezier. En alles wat je voor plezier verkrijgt door een ander te kort te doen,~dat zal je ver- liezena. Als jullie het kind verbieden mij te zien, dan zal ze van jullie afdrijven, omdat iemand die naar geluk zoekt overal doorheen glipt. Dat kunnen juliie met z'n beiden niet tegenhouden." Onbewogen zei de man: „Laten we er 'n eind aan maken. Ik moet naar boven en heb geen tijd om dat geklets langer aan te horen." Besluiteloos stond Jan de Kruif op de stoep van het bovenhuis. Toen vroeg hij: „Mag ik ze dan nu nog even zien? Goeiendag zeggen dan? Even maar. Ze heeft mijn stem zeker al gehoord. Gun het meisje nog een paar minuutjes om bij mij te zijn." Smekend bijna bracht hij de woorden eruit, maar het scheen de ander niet te beroeren. Hij greep plotseling naar de deur en wilde die dichtdoen. Even snel stak Jan de Kruif er zijn doornenstok tussen. Ze drukten ieder aan een kant uit alle macht. De man moest het spoedig opgeven en Jan stond in het nauwe por taal. Hij zag boven aan de trap de tan te, die had staan luisteren. Hij meende een zacht snikken te horen. Het kwam uit de kamer. Hij wilde naar boven, maar de man versperde hem de weg. Toen was het of alle krachten van het geslacht De Kruif zich in dit portaal samentrokken. Hij greep de man beet met handen die als ijzer werden, zette hem de straat op en smeet de deur ach ter hem dicht. Meteen stormde hij naar boven. De vrouw gilde. Jan de Kruif stoorde zich er niet aan en even erna had hij Sientje in zyn armen. Ze sprong te gen hem op toen ze hem zag, omklemde hem met armen en benen en haar eerste woorden waren: „Vader ze hebben u toch geen kwaad gedaan?" „Kwaad gedaan? Nee hoor." Hij zag niet hoe ze alweer gegroeid was. Hij zag aleen het betraande angstige gezichtje, de donkere ogen, het glanzende haar. Ook zag hij hoe bleek ze was. Een gevoel van voldoening beving hem, ondanks het teleurstellende van dit be zoek. Die brief! Mijnheer De Kruif, ben ik dat? Ben ik voor dit kind mijnheer geworden? Nee, die brief was misleidend. Er is geen streep. Het verleden is er nog, onverzwakt. En geen eigen kamertje, geen speelgoed, geen kleren van een stadsjufrouw kunnen dat doen verble ken. „Ik mag niet meer bij je komen, meis je." „Dat kan niet, vader. Dat mag niet", riep ze. „Als u niet meer by my mag komen, dan kom ik by jou. U bent mijn goeie lieve vader, altijd hoor, altijd. Ik zal...;.." Och wat? Laat de huizen maar grijn zen. Laten ze hem maar wegsturen bij de deur. Sientje Brink is van hem en niet van deze mensen. Hij draait zich met een ruk om, kijkt de politieman die een hand op zijn schouder legt, recht in de ogen. „Gaat u even mee naar het bureau, mijnheer", klinkt het streng beleefd. De oom ziet spotlachend toe. Sientje schreit hoorbaar. Jan de Kruif heeft z^jn kalmte terug. Hij kust het kind zonder een woord te zeggen, dan gaat hij. Och, wat is alles toch klein en nietig. Wat geeft het of er geroepn: „Hé, hei agent van politie door de grote stad? Wat geeft het of er geroepen: Hé, hei kneuter, heb je de bloemetjes buiten ge zet?" Wat heeft hij maling aan dat procesverbaal wegens huisvredebreuk? Er is maar één zaak van belang. Sien tje Brink is dezelfde gebleven, in een stadsjurkje wel, maar 't is dezelfde Sien tje die in de bomen klom, de Kolk over zwom en bij Gertoom kruimels bracht voor de kippen. En ze is niet het eigen dom van die mensen. Ze zullen haar niet kunnen temmen. Om de dooie dood niet. Beter kunnen ze met leeuwen en tijgers aanpappen. Jan de Kruif heeft het gevoel dat hij haar maar een poosje heeft uit geleend, zoals je andere mensen helpt met een theepot of zoiets, om zolang te gebruiken tot ze een nieuwe hebben. Hij zal die pot terugkrijgen, misschien een klein scherfje eraf, of een barstje erin, maar overigens dezelfde theepot. En ook weet hy zeker dat Sientje een sterke theepot is, die tegen een stootje kan. Hij denkt, terwijl hij op de boot zit, toch nog aan die oom en tante. Eerst bit ter gestemd, wordt zyn gevoel tegenover hen nu wat milder. Eigenlijk zijn ze niet slechter dan hij. Ze hebben elkaar dus niets te verwijten. Die vrouw was be droefd toen hun eigen kind werd weg genomen. Ze kon er niet overheen en wilde zich schadeloos stellen met een an der kind. Heel verklaarbaar. Nu herinn- nert ze zich het nichtje, het kind van Steven Brink. Dat was mogelijk een uit komst. In ieder geval een lid der familie en ongeveer van de zelfde leeftijd als het meisje dat ze verloor. Juist, zo zal dat wel gegaan zijn. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4