Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Veenendaalse sportdag groots opgezet r Wist 17... Hoe denkt U over Moederdag WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Ook grote sigaar machinaal vervaardigd Per week 35.000 31e jaargang VRIJDAG 10 MEI 1957 No. 38 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Stanni bi jna thuis Mars van 600 sport mensen door gemeente rretrtetrr AGENDA y Hij is 12,50 waard 1 AU 095141 sigaren van een machine Zwarte zwaan gesignaleerd RENSWOUDE SCHERPENZEEL Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Jonge wolven in Ouwehands Dierenpark Oppasser viel in zeeleeuwen bassin Ook in Amerongen sociëteit voor bejaarden Marktberichten AMERONGEN Wandeltocht „De Woudlopers" WOUDENBERG 1 Moederdag Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Zaterdagmiddag om kwart over twee starten op het Zwaaiplein ongeveer 600 sportmensen met muzikale begeleiding van het Chr. Tamboers- en Pijperkorps „Prins Bernhard" naar het voetbalter rein „Veenendaal" aan de Bergweg, om daar deel te nemen aan de sportdag, die georganiseerd wordt ten bate van de komende tocht van ouden van dagen. De Veteranencommissie heeft deze sportdag grondig voorbereid en is er in een zo gevarieerd mogelijk programma samen te stellen. Het moet de Veenen- dalers en niet in het minst voor de be jaarden iets zeggen, dat de sportieve jeugd zich in wil zetten voor de oude ren. Reeds voor de middag is er een zeer aantrekkelijk programma te zien. Daar zullen in de eerste plaats de verschil lende groepen van „Sparta" optreden met knotsoefeningen, tafelspringen. lange mat, vrije oefening voor de klein tjes, etc. Daar tussendoor is er een zeer aantrekkelijk atletiekprogramma waar aan de Veenendaalse Atletiek Vereni ging, het Chr. Lyceum en de Rhenense Atlëtiek Vereniging aan meewerken. Spannend zal ongetwijfeld de 3000 m. koppelrace worden, waaraan ook nog enkele sterke lopers uit Arnhem deel nemen. Een tweetal volleybalwedstrijden zullen de aandacht vragen, waarbij vooral de teams van D.S. en van de Gem. Sportvereniging nog een appeltje met elkaar te schillen hebben. Bovendien is een spannende korfbal- strijd te verwachten tussen het kam pioenstwaalftal van Tovers uit Zeist tegen het Gelders twaalftal, een gese lecteerde ploeg. Door deskundigen zal een korte toe lichting op de spelregels gegeven wor- dat op 19, 20, 21 en 22 juni a.s. weer de Veenendaalse Avondvierdaag se wordt gehouden? dat na het record-aantal deelne mers van ruim duizend voor deze keer naar verwachting nog meer iippelaars aan deze avondvierdaagse zullen deel- dat van de weinige vlaggen wel ke op bevrijdingsdag in Veenendaal wapperden, er ook nog een verkeerd hing? dat het hier de vlag gold van het postkantoor aan de J. G. Sandbrink- straat? dat deze vlag waarschijnlijk in het nachtelijk duister werd gehesen en dat daardoor het blauw boven woei inplaats van het rood? dat deze nu even deed denken aan de Franse vlag? dat later op de dag een van de PTT-mensen het PTT-figuur weer heeft gered door de vlag te verhangen? dat de vijf waarschuwingslichten welke het naderen van een trein bij de overweg aan deKerkewijk zullen aan geven en nu nog met oude zakken zijn afgeschermd, dezer dagen in gebruik komen? dat vlak naast de burgemeester J. H. van Schuppenbrug, en wel aan de oostelijke kant, een flinke zware rij plaat op de bodem van de vaart ligt? dat deze met slechts een klein deel boven de modder uitsteekt en daar nu al ongeveer acht jaar ligt? dat de plaat blijkbaar nog al enige waarde aan oud ijzer vertegen woordigt en deze week na al die tijd niet ontsnapte aan de getrainde ogen van een ijzerhandelaar uit het woon wagenkamp? dat de man het ijskoude water instapte om de plaat naar boven te halen? dat hem dit niet lukte aangezien er een zware laag modder op rust? dat een collega uit het kamp het hedenochtend nog eens probeerde en de plaat met een kabel aan zijn auto verbond om deze er zo uit te trekken? dat het uiteraard steeds bege renswaardiger wordende geval echter nog steeds onwrikbaar in de bodem vastgezogen zit aangezien de kabel niet sterk genoeg bleek en afknapte? dat gistermiddag bijna ook een politieagent te water ging toen hij aan het Panhuis te laat een sloot opmerkte terwijl hij bezig was een stel jongens achterna te rennen die zich onrecht matig op het D.O.V.O.-veld bevonden? dat de man zich op het laatste moment nog aan een stuk prikkeldraad kon vastgrijpen en nog juist op het droge viel? dat hij zich daarbij lelijk bezeerde en onder doktershanden moest stellen? dat de knapen, die intussen ge legenheid hadden van het toneel te ver dwijnen, waarschijnlijk beter doen voortaan uit de buurt van het veld te blijven VEENENDAAL Zaterdag 11 mei. Geb. Eikenlaan, opvoering blijspel „Slag om Dia- _J na", door toneelvereniging „Studio" e§ onder ausp. van Arbeiders Kunst- |t kring. Donderdag 16 mei, ,,'tTref- 1= punt", laatste ledenvergadering der N.C.V.B., spreker de heer J. H. Si Meyer, met als onderwerp „Hoe |'j lezen wij de Bijbel?" Luxor Thea- |jj ter, vrijdag t.e.m. maandag „Car- naval in Wien", dinsdag t.e.m. don- r§ derdag „Het legioen van Zorro". RHENEN Zaterdag 11 mei, jubileumviering fi Achterbergse Vrijwillige Brand- |f weer. Bio „Eigen Gebouw", zater- ff dagavond en zondagmiddag „Scha- y duw van Zorro', zondagavond en 5; maandagavond „Nachtdienst Vrouwenpolitie". M .W den, zodat iedereen het spel goed kan volgen. Dit geschiedt ook bij het volley ballen en eveneens bij de badminton- demonstratie. 's Avonds om half zeven volgt dan tot besluit de voetbalwedstrijd tussen Veenendaal I en de Rest, welke muzi kaal omlijst wordt door de Veenen daalse harmonie „Caecilia". Zo belooft deze zaterdag dus een be langrijke sportdag te worden, waar zeker grote publieke belangstelling voor zal zijn. De entreeprijs heeft de commissie bovendien zeer laag gehou den, nl. 50 ct. en voor kinderen 25 ct. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN In Veenendaal zijn aangesloten: 2055 Veenendaal, Hage, J., Rembrandt- laan 5. 3100 Veenendaal, „Het Groene Kruis' Best. Ver., Wilhelminastr. 26 De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bg het modehuis F. v. d. Bosch, Hoofdstraat te Vee nendaal, doch werd niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en is nu 12,50 waard ge worden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is weer een rood gedrukt num mer. Kykt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AU 095141. Indien u deze voor a.s. donderdag, 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, welke nu dus 10,- bedraagt, direct in con tanten uitbetaald. I IIIIIIIHMIMI ilSHUi •MtHt I4IIUIUIII. Een der weinige grote industrie takken waar zich het handwerk tot nu toe in belangrijke mate heeft gehand haafd, gaat overstag. Voor het eerst in de geschiedenis van de sigaar zal het namelijk mogelijk zijn de in Nederland zo gewilde bolknak machinaal te ver vaardigen. Wanneer deze methode eenmaal overal ingevoerd zal zijn, zal deze be langrijke vaderlandse industrie, het tekort aan arbeidskrachten, tot het verleden behoren. De nieuwe bolknak-machine is een uitvinding van de Velasques Sigaren fabrieken. Naar haar aanwijzingen werd door een Zweedse machinefabriek de nieuwe machine gebouwd. Zo'n ma- KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat op woensdag 15 mei a.s. van 13.30 tot 14.30 uur, ten huize van de heer J. H. Kets, arts, Hoofd straat 26 alhier, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting en her inenting tegen, pokken. Bij twijrel omtrent de gezondheidstoe stand van de in te enten persoon, raad plege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccinbewijzen van de namen en geboortedata der kin deren moeten bij de aanmelding worden medegebracht, trouwboekjes der ouders, alsmede de bij de geboorte van het kind uitgereikte inentingskaarten. BROMFIETSER TEGEN AUTO Gistermiddag reed op de Kerkewijk de heer A. K. alhier met zijn wagen ter hoogte van de Ritmeesterfabriek, toen plotseling de bromfietsberijder E. v. M. uit Scherpenzeel, zonder om te kijken van het fietspad de rijweg op reed. Wonder boven wonder bleven de ge volgen beperkt tot wat schrammen en lichte materieele schade. NATUURLIJKE AROMA'S ZIJN KOSTBAAR Ondanks alle technische vooruitgang geeft een groot aantal verbruikers van genotmiddelen de voorkeur aan een pro- dukt dat zijn karakteristieke hoedanighe den zoals smaak, aan een natuurprodukt heeft te danken. Aangezien wij, wat de transportmidde len betreft, in ons land het voorrecht hebben, praktisch met de gehele wereld langs de zeeweg geregelde relaties te kunnen onderhouden, rijst de vraag, waarom het synthetische produkt het natuurprodukt toch meer en meer ver vangt. Dit is vooral een kwestie vanprij zen. In Guyana moet men bij voorbeeld ongeveer 11.000 sinaasappelen behande len om één kilogram zoete sinaasappel olie te verkrijgen. Men heeft ongeveer 1000 citroenen nodig voor de bereiding van 5 kg citroenolie. Van ruim 2200 kg mandarijnen krijgt men slechts 1 kg man darijn-olie enz. Het behoeft dus waarlijk niet te verwonderen, dat de sythetische produkten in de plaats van natuurpro- dukten komen. Het verschil in prijs is al te groot. chine kost ca 65.000,- en heeft een capaciteit van 35.000 sigaren per week. Het grote voordeel voor de consu ment is, dat de machinale methode on danks de kostbaarheid der machines, voordeliger is dan handwerk. Daardoor kan straks een betere sigaar geleverd worden voor dezelfde prijs als voor heen. De eerste bolknak-machines zullen nog voor het einde van dit jaar in be drijf worden gesteld door de Velasques Sigarenfabrieken te Meerveldhoven. Het Pakistanse olifantje Stanni, dat door prinses Marijke namens de Ned. jeugd op 12 juni zal worden aanvaard als geschenk van de kinderen uit Pa kistan, nadert zijn nieuwe tehuis in Ouwehands Dierenpark. Het bevindt zich met een eigen op passer aan boord van de „Maaskerk", verkeert in zeer goede gezondheid en smult dagelijks van bananen, het sui kerriet en de rijst, waarmee hij wordt gevoed. De „Maaskerk" zal op maandag 13 mei in Boulogne arriveren en stoomt dan naar Rotterdam door, waar het schip op 21 mei wordt verwacht. Van daar gaat de reis rechtstreeks naar het dierenpark, waar de jongedame nog enkele weken tijd krijgt om volledig te acclamatiseren. Hoewel de geboortedatum van Stanni niet precies bekend is, staat het wel vast dat zij op de dag dat zij haar Ned. nationaliteit zal ontvangen ongeveer 1 jaar oud zal zijn. Sedert enkele weken is uit Ouwe hands Dierenpark een zwarte zwaan spoorloos verdwenen. Gisteren kwam er een telefoontje binnen bij de directie van het park, dat het dier was waar genomen in de gemeente Groenekan, in een weiland langs de straatweg Utrecht Hilversum. Over de uit Ouwehands Dierenpark ontvluchtte zwarte zwaan, die een waar de heeft van pl.m. 500,vernemen wij nog nader, dat de postcommandant van de rijkspolitie te Groenekan er samen met de fortwachter op uit is getrokken om het dier te vangen dat op de rijksweg van Utrecht naar Hilversum was gesigna leerd. Opnieuw hebben de beide mannen de zwarte vogel gezien, doch hoe ze ook hun best deden ze konden hem niet te pakken krijgen. „WERELDGELIJKVORMIGHEID" De Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Renswoude, hoopt op donderdagavond 16 mei a.s. in het gebouw „Rehoboth" in vergadering bijeen te komen. Dit is dan de laatste bijeenkomst van dit seizoen. Als spreker zal hierbij optreden ds. A. O. Zijlstra, Ned. Herv. predikant te Wilnis die het onderwerp „Wereldgelijkvormig heid" zal behandelen. Tevens zullen deze avond nog enkele laatste punten definitief worden bespro ken inzake de reis, die de leden op woens dag 5 juni a.s. hopen te maken naar de Hoge Veluwe en Arnhem. WEDVLUCHT „DE SNELPOST" De luchtpost deed mee aan de wed vlucht vanaf Roozendaal, een afstand van 93 km. De duiven werden om 1 uur gelost en de eerste duif arriveerde om 14.31.54 uur te Scherpenzeel. Er waren in concours 114 duiven en de uitslag was als volgt: C. Gijsbertse 1, 2, 3 en 9. P. Wa- gensveld 4, 6 en 24. L. Stutvoet 5 en 20. J. A. Vink 7. W. Wagensveld 8, 13 en 21. W. v. Ede 10, 18 en 28. A. Marcus 11, 15, 22 en 25. C. v. d. Wetering 12, 14, 16 en 17. J. van Oostrum 19, 23 en 29. A. van Ginkel 21 en 26. Prins Bernhard bij herdenking van het tienjarig bestaan van de Ned. Ver. voor Bedrijfspsychologie in de schouwburg te Utrecht. Op deze jubileumvergade ring voerde ook de Prins het woord over bedrijfspsychologie. Prins Bern hard in gesprek met de nieuwe voorz. van genoemde vereniging, de heer D. VV. Walkate (links) en Prof. Dr. J. Wa terink, de pas afgetreden voorzitter. LIEVER GEEN BIOSCOOP-RECLAME In de hoofdstad van Columbia, Bo gota, die ongeveer evenveel inwoners telt als Amsterdam, is het sinds 1957 verboden om in bioscoopvoorstellingen reclame in te schakelen. De overtreders worden met een flinke boete bedreigd. Dergelijke reclames mogen slechts voor of na de voorstelling worden vertoond. Dit verbod doet de vraag rijzen, of de moderne mens niet al te veel met reclames wordt „overgoten". Het leven zou heel wat rustiger, misschien ook saaier zijn, indien ons niet overal waar we gaan of staan de voortreffelijkheid van dit of dat wordt toegeschreeuwd. Dit geldt niet alleen voor de bioscoop, maar ook voor autobus- of tramrit. Daar zijn de reclame-biljetten vaak zo hinderlijk opdringerig, dat zij het uit zicht van de passagiers benemen. Ge lukkig zijn de Ned. Spoorwegen ver standiger. Heeft u wel eens opgemerkt, dat in de treinen geen reclame-biljetten hangen en dat bij de N.S. alleen maar op de stations reclame wordt gemaakt? TEXTIEL UIT NEDERLANDS VLAS Dejaarlijkse uitvoer van vlasproduk- ten bedraagt ongeveer honderd miljoen gulden, aldus het „Zeeuws Landbouw blad". Het Nederlandse vlasareaal van ongeveer 30.000 ha vertegenwoordigt een textiel-opbrengst van ongeveer 24.000 ton weefsels. De totale textiel- export, afgezien van de wolprodukten bedraagt 32.000 ton, ter waarde van 330 miljoen gulden. Zou meer Neder lands vlas in ons land kunnen worden verwerkt, dan kan dit zowel voor de industrie als voor de landbouw een winstpunt betekenen. De West-Euro- pese vlasmarkt ondervindt op het ogenblik de last van Oost-Europees vlas op de Engelse, Schotse en Ierse markt. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Een week lang is de oppasser die in Ouwehands Dierenpark de wolven ver zorgt, door bezoekers gewaarschuwd dat er iets niet in orde was op het plateau waar de wolvenkolonie verblijft. „Een grote wolf", zo luidde de alarmkreet, „pakt alle voedsel van de andere af en brengt het dan naar binnen zonder dat één der andere de kans krijgt er een poot naar uit te steken." Dat hier slechts van een generale repetitie sprake was, kon een bezoeker niet weten. Maar de wolf, die schijnbaar het voedsel van de hele wolvenkolonie voor zich opeiste, was zich in feite aan het trainen voor het werkje dat hij sinds zondag 6 mei dagelijks van zijn eigen wolvin moest verrichten. Mama wolf heeft op die zondag het leven ge schonken aan drie kerngezonde welpen. Nu is papa meer dan ooit de broodwinner. Hij sleept het voedsel braaf naar de wol vin en haar kinderen. De bezoekers die maandag in Ouwe hands Dierenpark wilden zien hoe han dig (of bekkig!) de zeeleeuwen hun maal tijd nuttigen, kregen een geweldige schrik toen de oppasser G. Lubout over een visje uitgleed en pardoes, kompleet met zijn emmer vis, in het water plonsde. Menigeen was bang dat de zeeleeuwen het verschil tussen een oppasser en een visje niet zouden kennen. Maar tot hun geruststelling zagen zij dat Lubout snel op het droge wist te klimmen en zijn natte vege lijf buiten het zeeleeuwen- verblijf wist te brengen. Wel trachtte het mannetje van het zee leeuwenpaar een keer naar de verzorger te happen, maar één klap op zijn gladde kop was voldoende hem tot andere ge dachten te brengen. DAMUITSLAGEN De damuitslagen waren deze week als volgt: D. Niessen J. Visser 0-2; H. G. Valkenburg J. C. Bakker 2-0; D. J. Ipenburg C. Valkenburg 0-2; M. Inken- haag N. Wallet 2-0; G. Aarsen R. Bakker afgebroken. J. Visser C. Val kenburg 2-0; M. Inkenhaag J. C. Bak ker 2-0; W. van Setten G. Jansen 1-1. D. J. Iepenburg A. Dusschoten 2-0. In de laatste vergadering van het comité „Ontspanning voor Bejaarden" te Amerongen werd besloten, ook in Amerongen een sociëteit voor bejaar den in te richten. Hoewel de plannen hiertoe nog geheel voorbereid moeten worden, staat wel vast dat in het komende najaar hiermede gestart zal worden. Tevens werd besloten om de jaar lijkse autotocht plaats te doen vinden op 3 juli a.s. Autobezitters en bejaar den worden reeds thans verzocht met deze datum rekening te houden. Teneinde weer de beschikking te krijgen over de nodige geldmiddelen, wordt er deze week en de volgende week een lijstcollecte gehouden. Tevens zijn er weer plannen voor de traditio nele voetbalwedstrijd. Ook wordt over wogen een tuinfeest te organiseren. DE BANKEN IN HET PARK Tijdens de hongerwinter zagen wij in het westen van ons land, dat alles wat van hout was, door „onbevoegden" werd gesloopt en in de noodkacheltjes werd verbrand. Ook de banken in de plantsoenen en parken werden buit ge maakt als ze tenminste niet waren opgeborgen. Tegenwoordig denken we er niet meer aan, dat die houten ban ken ons destijds even uit de nood hiel pen en wij laten ze met rust. In den vreemde is het ten deze an ders. Dat bewijst wel een klacht van het gemeentebestuur van de stad Sligo in de Ierse Vrijstaat. Dit college van b. enw. schrijft aan zijn gemeenteraad, dat het stadspark op een vuilnisbelt lijkt en dat vandalen de banken aldaar van hun zittingen hebben ontdaan. B. en w. kunnen zich weliswaar met een grondige schoonmaak van het park verenigen, maar verklaren tevens, dat een herstel der banken „onder de heersende omstandigheden" ponder enig nut zou zijn. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. Wij behoeven hier te lande uit nood geen banken meer te slopen. De mooie tijd om naar buiten te trekken komt weer aan. Laten wij van bos en hei geen vuilnisbak maken! BARNEVELD. 9 mei 1957. Coöp. Veluwse De prijzen varieerden voor kippeëieren eierveiling, Ede. Aanvoer 900.000 stuks, van 12,35 tot 14,—, voor henneëieren van 6,80 tot 12,— voor eendeëieren van ƒ6,— tot ƒ9,—, voor ganzeëieren van 20,— tot 30,—, voor kalkoen eieren ƒ21,— en voor krielkipeieren 5,—, alles per 100 stuks. De handel was vlot. EDERVEEN. Vrijdag 10 mei 1957. Eier markt. Aanvoer 480.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 13, tot 14,voor henneëieren van 6, tot 12,—, alles per 100 stuks bij een vlugge handel. TWEEDE ZONDAG IN MEI is het Moederdag. Sommigen van u zullen direct denken: o wee, laten we die dag niet vergeten! Anderen zullen mis schien de schouders ophalen en zeggen: „Is dat nu nodig, die moederdag?" En een derde zal zeggen: „Het moest iede re dag moederdag zijn!" U merkt het wel, de meningen zijn zeer verdeeld. En wat vindt u er zelf van? W(j hebben voor deze gelegenheid vgf mensen ge ïnterviewd, vijf leden van het vrouwe lijk geslacht: een jongedame van vijf tien, een werkende jonge vrouw van vijfentwintig, een huismoeder van vijf endertig, een moeder met opgroeiende kinderen, van vijfenveertig, en een grootmoeder van vijfenvijftig. Wordt u ook al een beetje nieuwsgierig? Hier komt Joyce (vijftien): „Moederdag is bij ons altijd erg gezel lig geweest. Toen mijn broertje (twaalf) en ik klein waren, spaarden we altijd een poosje van tevoren om bloemen te kopen. Als vader tijd had, ging hij met ons mee, maar hij was meestal erg druk met zijn werk. Wij zochten iets moois uit en zetten het thuis op een stil plekje neer. 's Zon dags kreeg moeder een kopje thee met een beschuit op bed, en verder zorgden we de hele dag dat moeder niet hoefde ,te rennen. Vader hielp dan ook extra met alles. Nu gaan we weer iets kopen van ons zakgeld, ik weet dat moeder zo graag een mooie klimplant heeft, nou en die krijgt ze dan. En verder doen we het net als altijd, we vinden het ieder jaar weer leuk en moeder is wat blij met zo'n extra feestdagv RIET (25) zegt: „Moederdag is bij ons altijd iets bijzonders, omdat het tegelijk moeders verjaardag is. Nu heb ik mijn werk buitenshuis, en kan ik niet zoveel aan de voorbereidingen meedoen, maar vroeger hadden we het van tevoren met elkaar echt druk. We waren met zes kin deren en we scheelden weinig in leeftijd, zodat we natuurlijk alles samen deden. Zo plakten we samen slingers: we hingen ze in de huiskamer op, van de ene muur naar de andere. Dan kwam moeders stoel aan de beurt. De tafel versierden we met bloemen en we legden mooie servetjes neer. Ieder jaar was er een prachtige taart met „Voor moeder' erop. Misschien zult u het een beetje kinderachtig van mij vinden, maar soms zou ik dat feest nog wel een keer zo als klein meisje willen beleven. Nu is het nog mooi en prettig, maar een paar broers zijn geëmigreerd en twee getrouwde zussen wonen ver weg en kunnen niet altijd overkomen. Toch is het ieder jaar weer fijn dat moeder er nog is en dat we die dag voor haar en met haar kunnen vieren Mevrouw De Jong (35): „Toen we pas getrouwd waren, spiuken inijri man en Ik af, dat we maar niets aan moederdag zouden doen. Allemaal extra kosten en ja, als je moederdag viert, moet je vader dag ook niet vergeten. Wij zagen het echt van het winkeliersstandpunt en wij von den het niet nodig daaraan mee te doen. Maar nu er een paar kleine peuters zijn van vier en drie en een half jaar, nu begint de pret. Grappig is, dat het echt helemaal van de oudste uitgaat. Ze is een pienter ding, hoort erover praten, heeft op de kleuterschool iets voor moe der gemaakt, en nu wil ze beslist ook iets geven. Gisteren nog zei ze tegen haar zusje van drie: „Jij moet maar een paar bloemetjes geven, jij kan nog niets ma ken". En vanmiddag gaan ze met mijn man bloemen plukken, die hebben ze al omgepraat. Ja. en als ik dan heel eerlijk ben, vind ik het toch wel leuk, dat dit zo spontaan gebeurt. Ik hoop eigenlijk maar, dat het zo zal blijven ■fr -ö- Mevrouw Van der Tussen (45) heeft gro te kinderen, van 15, 18, 20 en 25 jaar. „Moederdag is een van de gezelligste da gen van het jaar", zegt onze gastvrouw. „Het leuke is, dat ook onze grote kinde ren het nie twillen vieren om de traktatie en omdat het nu eenmaal raar staat als je die dag zomaar zou vergeten, maar omdat zij moeder dankbaar zijn voor al haar zorgen. Zij willen iets „terug" doen. De jongens doen dat net zo hard als de meis jes, ja, het was vooral ontroerend, hoe ze aan mij dachten in hun diensttijd. Ik weet best, dat dit ook allemaal heel anders kan zijn. Ik ben erg dankbaar en ik weet ook, dat ik vaak tekort ben geschoten De laatste van de vijf is mevrouw Oud (55). Wij verrasten deze oma van vijf kleinkinderen al breiend aan een luier- broekje. „Ik heb al zoveel moederdagen beleefd", zegt ze stil, „nu mijn kinderen allen getrouwd zijn en mijn man over leden, besef lk soms dubbel de waarde van zo'n dag. Kijk, vroeger was je er blij mee, maar je vond het ook vanzelfspre kend. Nu is dat niet meer zo. Soms ga ik op die dag naar een van mijn dochters toe, of zij komen bij mij. Soms blijf ik alleen, juist omdat ik leren moet mij op de achtergrond te houden. Ik heb mijn tijd gehad, voor mij zijn er prachtige her inneringen. Het gebeurt ook wel, dat mijn dochters mij eens een dag meene men, ergens naar buiten, of naar een ten toonstelling of naar een plekje dat we vroeger vaak bezochten en ja, zo'n dag is voor mij ook moederdag, al valt hij in december. Maar om op de moederdag zelf terug te komen: Ik zou wel willen dat de mensen nu ook eens dachten aan al die alleenstaande vrouwen. Ieder kent wel zo iemand in z'n eigen omgeving. Mensen die vaak zoveel voor andermans kinderen of voor de huisvrouw zelf ge daan hebben. Juist op zo'n dag kan het voor hen zo eenzaam zijn. Laten de ge zinnen die mensen nu eens verrassen met een of andere attentie. In liefde door geven, dat maakt de mens gelukkig." Dat is ook onze wens voor deze komen de moederdag. Laat oud en jong paraat zijn! De wandelsportvereniging „De Woud lopers", toont in de korte tijd van zijn bestaan een verheugende activiteit. Werd vorig jaar reeds een prima geslaagde wandeltocht uitgeschreven, ook deze win ter zat men niet stil en organiseerde het bestuur de drukbezochte winterwandel- tochten. Thans staat voor zaterdag 25 mei a.s. de tweede Stichtse Heuvelrugwandeltocht op het programma. Ongetwijfeld zal voor de ze tocht, die, zoals uit onderstaande rou tes blijkt in hoofdzaak door de prachtige natuur rond Amerongen zal voeren, grote belangstelling bestaan. Vorig jaar liepen reeds 1500 wandelaars mee. Het bestuur verwacht nu een deel name van minstens 2000 tippelaare. Iedere deelnemer ontvangt een herinnering, ter wijl er voor groepen voor iedere afstand een wisselbeker beschikbaar is. Boven dien ontvangen groepen boven 12 pers. een groeps herinnering met daarboven nog een prachtig aandenken. Ingeschreven kan worden bij de vol gende adressen: Amerongen: P. Schouten, B. v. d. Boschstr. 79; Doorn: Boekhandel Ruitenbeek; Veenendaal: Van Hardeveld, bureau V.V.V. Zandstraat 5. De muziekvereniging „Ons Genoegen" en de E.H.B.O. zullen hun medewerking aan de tocht verlenen. BAGAGE. De Japanse film ster Keiko Kishi is naar Frank rijk gekomen om er in het hu welijk te treden met de regis seur Yves Ciampi, zij bracht twee ton aan bagage mee. Wat er in al die koffers zat. Kwaad sprekers als de Amerikaanse congres-afgevaardigde Gross, zullen zeggen: alleen maar ja ponnen. Want hg stelde voor de Amerikaanse steun aan Enge land stop te zetten omdat ko ningin Elisabeth bg haar be zoek aan Frankrgk twee en een halve ton aan japonnen mee nam en de Engelsen dus geld genoeg blijken te hebben.... BROEK. Portugal past zich langzaam aan onze beschaving aan. Het wil nog geen afstand doen van zijn koloniale bezit tingen (waarmee het dus met Frankrijk achter blijft bij lan den als Engeland en Neder land) maar wel mogen er de mannen vanaf dit seizoen zwemmen in zwembroek (tot nu toe was het borst en buik bedekkende pak voorgeschre ven. Voor de dames blijft de deux-pieces verboden. BAARD. Te Nottingham is aan een Hindoe een betrekking als conducteur geweigerd. Zijn baard die hij als Hindoe niet mag afscheren zou de trein reizigers angst aanjagen, aldus de tramdirectie. heeft omdat aangelegd. hU liet zelf had VERGADERING GROENE KRUIS De plaatselijke vereniging het Groene K.r^ip b'elH ■^iT>gd,»ga^-nr'^ jaarvevsjad-? ring in hotel „de Schans". In verband met ziekte van de voorzitter bar. P. A. G. v.Heeckeren v. Brandsenburg sprak de penningmeester, de heer G. J. Holsheimer een welkomstwoord en heette in het bijzonder welkom de heer P. Wal- ma van der Molen, arts te Woudenberg. Hij memoreerde, dat 1956 een droevig jaar voor de vereniging was geweest, door het overlijden van de heer E. Kruid hof en P. A. G. Geyskes, resp. secretaris en medisch adviseur. Verder deelde de voorzitter mede, dat 1956 financieel een goed jaar was geweest, met weinig onkosten. Daar mevrouw Van Dedem bij haar overlijden, aan het Groe ne Kruis te Woudenberg een legaat van 1.000 had geschonken, werd op voorstel van het bestuur aangenomen, dit jaar geen subsidie aan de gemeente te vragen. Verder bleek, dat de vereniging 852 leden telt. Door de wijkzuster M. A. Bak ker werden in het afgelopen jaar 1477 bezoeken afgelegd bij 98 patieënten Ten behoeve van ziekenverpleging 77, zuigelingenzorg 190 visites, tuberculose bestrijding 12 gevallen met 55 bezoeken. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter bar. P. A. G. van Heeckeren van Brandsenburg her kozen, terwijl in de vakature van secre taris werd gekozen de heer Benschop. Mevrouw Geyskes en mevrouw Kruid hof, werden beide als ere-lid van de vereniging benoemd. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het hulppostkantoor te Wouden berg werd over de maand april 1957, in gelegd 24.428,18 en terugbetaald 9.339,79 Er werden 6 nieuwe boekjes uitgegeven. NIEUWE VOORZITSTER „DE LIJSTER" In de vacature van voorzitter van de gemengde zangvereniging „de Lijster", ontstaan door het overlijden van de heer E. Kruidhof, is voorzien door de benoe ming van mevr. H. L. J. Noorman de Vries alhier. TWEELING. Toen radio grafisch was vastgesteld dat mevrouw Jean Blechman te New York voor de tweede keer een tweeling zou kr\jgen, moest de maatschappij by wie ze zich hiervoor verzekerd had haar 90.000 gulden uitbetalen. ADOLF. Tot drie jaar ge vangenisstraf werd een Ameri kaanse neger veroordeeld om dat htj de mensen geld had af gebedeld voor het in leven hou den van Adolf Hitler, die zich sinds de oorlog op een berg van Kentuck verborgen zou hou den.. WEERPRAATJES. Bijgelo vige lieden beweren dat atoom explosies het weer beïnvloeden (in slechte zin vanzelfspre kend). Dit wordt echter ten stelligste tegengesproken door de Duitse geleerde Faust, want, zegt deze, één zo'n ontploffing weegt niet op tegen de kracht van 150 miljoen (deze is gelijk aan de energie die de zon per dag produceert). Vlieg. Als een vlieg aan een stuk rechtuit zou vliegen (wat hij eenvoudig vertikt om te doen).zou hij een paar honderd kilometer kunnen afleggen zonder tussenlanding. GROEI. Te Bombay leeft een man, die jong trouwde en jong weduwnaar werd, en maar niet ophouden kan met groeien. Op het ongeblik meet hy 2 me ter 29. Zyn familie beweert dat deze groei wordt veroorzaakt door de ge.est van zijn gestor ven vrouw, die hem bewoont en geen rust laat. AMULET. Ih Hamburg maakt men zich ongerust. Er zijn er een driehonderd. De vraag naar amuletten overtreft er het aanbod en een produkt genaamd „heksenverjager" van een chemisch laboratorium (op gericht in 1875) vindt er gretig aftrek. ANTWOORD. Een groep gevangenen in een Amerikaan se gevangenis heeft een univer sitaire ploeg verslagen in een .vraag- en antwoordspel". Het onderwerp was „wet en mo raal". KAT. De oudste kat ter we reld woont te Londen. Hij is on langs 21 jaar geworden omdat hy nooit van zijn leven melk heeft gedronken, zegt zijn eige naresse. GAZON. De Engelse stad Eastborne heeft een zekere Al- bert Bart h vlo men een proces aangedaan omdat hij toen hu z(jn (gemeente)-woning moest verlaten zyn gazon (10 by 18 meter) meenam (door het zorg vuldig los te steken en op een wagen te laden). Barthvlomen beweert dat hU er recht op PARADIJS. De Engelse pa- rathrooper Davies landde per parachute in een Duits park, toen plotseling Adam en Eva uit de struiken op hem toe kwamen. Hg bleek in een nu- distenkamp terecht te zijn ge komen. VADERLIJK. Voetbalver slag in de Gazet van Antwer pen: Weersgesteldheid: spetteren de zonneschgn, lichte wind over de lengte van het veld. Staat van het veld: zeer goed, maar misschien al wat droog. Be langstelling: geen volle 4.000 man, 500 kinderen incluis. Leiding van dhr. Van Gelder, oud-internationaal voetballer: de slechtste die we ooit op in ternationaal gebied zagen. Doorzeefd van technische en psychologische feiten. Duwde het zwakke peil van de match mee omlaag. Wilde vader zgn voor de spelers, die niet luister den. Stand by rust: 1-1. Doelpunten: 18e Claes (0-1); 35e Devries (1-1); 47e Potho ven (via het been van Thys) (1-2); 75 Smeyers (2-2); 90e Dekker (3-2). Eindscoor: 3-2. PRIJZEN CENTRALE STIERENKEURING Op de gehouden centrale stierenkeuring te Utrecht, georganiseerd door de Prov. Commissie voor de Rundveefokker te Utrecht, behaalden de leden van de plaat selijke vereniging Woudenberg de volgen de prijzen: H. Haanschoten, met stier Keize 41513 S. geb. 4-3-'55 een le prijs; R. v. d. Lage- maat, met stier Heridon 6459 S. geb. 24-3-'56 een 3e prijs; J. v. d. Vliert, met stier Brigetties Steven i. 42784 S. geb. 3-4-'56 een 3e prijs; C. G. de Kruif, met stier Sijtse 4, 42786 S. geb. 26-2-'56 een 3e prijs; J. van Bennekom, met stier Briget ties Adema 8, 42787 S. geb. 8-2-'56 een 2e prijs; W. A. v. Voskuilen, met stier Bern hard 42785 S. geb. 28-12-'55 een 3e prijs. WIJZE WOORDEN NIET VEEL, MAAR IETS GOEDS Het komt er niet op aan, veel te weten, doch iets goeds te weten. (Logau) i U doet haar het Eau de cologne i meeste genoegen Parfum met Poeder Lipstick Zeep Crflme 1 Alles in raime sortering ooorradig bij i Apoth. Asst. - Hoofdstr. 106 - V'daal i

De Vallei | 1957 | | pagina 1