DE VALLEI De Draaikolk Van der Zee ts> Ant* De Ruiter I95 295 395 moederdag 9 fa. B.C.W.v. ENGELENBURG TECHNISCHE SCHOOL RANG op staat OVERHEMDEN RANG is alleen RANG als er 306(3 SPORTOVERZICHT Man met „dure baard" in veteranentoernooi Voor de Jeugd HET RAADSEL VAN ROVANNA Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Zondagsdienst doktoren INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN 306(3 Ê^es M Extra voordeel Ter kennismaking met onze nieuwe OPTICIËN de gehele maand mei 10 K O R T I N G op alle brillen, glazen en reparatie. De Brillen- specialist Fa. J. F. TAK De sportdag Veteranentoernooi Onze jarigen Nieuwe raadsels Knoop het maar in je oren! Oplossing raadsels m. FEUILLETON Maak moeder eens blij met een mooi en nuttig cadeau. NYLON KOUSEN Zelfs de allerkleinste koopt bij ons 't fijnste. brengt een keur van die U graag draagt KERKO - FABLO - SUNBIRD Zeer sterk overhemd van imitatie poplin Sanfor in 4 donkere kleuren antraciet raf - petrol - Sand zwart A50 NYLON SOKKEN in leuke dessiös -|95 250 295 ZELFBINDERS onkreukbaar Een waardevol geschenk voor Pullovers Maak dan keus uit onze GROTE sortering; Pr. Bernhardlaan 68 VEENENDAAL VOOR WAGENINGEN EN OMSTREKEN RANG tmsmpeufifr van dvmsfe RANG §1 /♦Y ^ïAAT&TOtt V0«%ÜUA*ll$ Van de week hebbe we nog een zacht wintertie te inkeseere gehad. Mins nog an toe, wat een kouwe daage. 't Leek overal op, behalve op Mei. 't Was van alles een bietje deur mekander: sneeuw haagel, wind en reege. En dat zal ons laater ok nog wel op- breeke. Duure groente en duur fruit. Mar et is wel es goed ok, veur ver- scheije minse, die mar zo roekeloos de fijne groentes deurdraaie. Dan komme ze nog weer es tot de orde. O ja, ik weet et ok wel. 't Spul mot ze prijs opbrenge, mar as die kopstukke van de rooje kool en de kruiperties der lui koppe - nee ik zeg niet der kroppe - nou es bei mekander staake dan was ter volges mijn nog wel .iets mit zukke overschotte te versiere. Mar dat zal wel weer boove Wout ze plattelands pet gaan. De vrouwe hebbe anders ok een strop an dat guure weer. De duuzende moo- desjoos hebbe ze achter de rug, mar de zoomertwaaletjes hange nog op een hangertie in de kleerekaste. Gien weer om iets nieuws an je lijf te trekke. Driek liep teminste ok al te bromme. Ze zou al drie keer in der nieuwe man- telpakkie nar de kerk zijn gegaan, mar steeds kwam der weer een bui of iets van zuk soort onheil tussche. Ok wel weer es een lessie veur et vrouwvolk, motte ze mar niet zoo hart naar de moodesjoo tuine. Das niks anders as om te verkoope. Trouwens, wij as keerels, magge onze mond hieroover wel houwe. In Enge land hebbe ze al moodesjoos heelemaal alleen veur de heere. Alleen heeregoed zoogezeid. Mar 't is veur mijn een goed teeke, dat er bijna allemaal daames komme. 'k Geloof, dat dit in ons land nog niet gebeurt. Wel hier en daar een keerel der tusschedeur, as afwisseling. Ik vind, dat die keerels, die as mannekwien loope te schuddegatte der eige moste schaame. Laate ze mar es een paar daage bij mijn mest komme kruie. Van de moodesjoo nar bevrijdings dag is mar één reegel. En de bevrij dingsdag is uit de moode en de sjoo is ter ok af. Goed, we zijn al ruim tien jaar weer op ons eige, zonder vremde op de koffie, dus dat hoef ie nou niet meer te viere. 't Is zelfs niet noodig om het Vaaderlandse dundoek, zoas ze dan het rood, wit en blauwdeftig noeme, uit te steeke. Mit me eige - en nog heele beste - ooge heb ik in dekrante geleeze, dat op 5 Mei van alle overheitsgebouwe de vlagge zouwe wappere. Mar waar ik ok in 't Veen de afgeloope Zondag nar een overheitsgebouw gekeeke heb, der was geen stukkie, mar dan ok geen stukkie van die feestelike maanefaktuure te ontdekke. 't Is veur de burregemeesters van Eede en Apeldoore en Arnhem anderst te hoope, dat er an het besluit van menis- ter Staf wel te tome is. Het besluit om straaljagers boove de Veeluwe te laate fladdere. Daar hebbe die burregevaaders een hoop op teuge, mit het oog op het vreemdelingeverkeer. En dat is van die manne te begrijpe. De Veeluwe is zoo ongeveer nog et eenige stukkie rustig netuurschoon in ons land, al moet je oppasse, dat je niet oover een kenon of tank heenstruikelt. Mar affijn ze hoeve het niet verders te bederreve. En daar moet de menister van oorlog, die in Eede nog as Kees Staf ze katte- kwaad heb uitgehaald niet an meewer- ke. Nou hoeft ie daar in die streek ver ders geen kwajongesstreeke op te voe- re. Oover Eede gesprooke. Wat zee ik jullie vorige week van de keuzekem- missie van de voetbalbond, as jullie me anvoele. Wout. Leverancier van alle Ziekenfondsen Hoofdstraat 106, Telef. 2576, Veenendaal Er staan voor dit week-end weer be langrijke sportgebeurtenissen op het pro gramma, die een toeschouwing zeker wel waard zijn. Voor zaterdag staan twee belangrijke landelijke sportevenementen op het pro gramma. In de eerste plaats de ontmoe ting tussen de zaterdagvoetballers van Nederland en België, in Katwijk. Wij hopen over deze landenwedstrijd, waarin ook weer de Veenendaler Teus van Laar. als stopperspil staat opgesteld, een beter geluid te horen, dan enkele weken geleden in Monaco tegen Frankrijk Nu is op deze wedstrijd moeilijk een peil te trekken, omdat een wedstrijd tegen onze zuiderburen, bij wat voor soort sport ook. altijd een eigen sfeer en bekoring heeft. Een voorspelling zou hier dan ook wel heel erg moeilijk zijn, maar laten we hopen dat onze jongens de Nederlandse kleuren hoog houden, zowel wat spelpeil als sportiviteit betreft. De tweede gebeurtenis is, het treffen tussen de elftallen van oud-internatio naals van Nederland en België. Een wed strijd die de oude voetbalglorie weer zal doen herleven, zij het dan waarschijnlijk in heel wat matiger tempo, dan wij in de tegenwoordige tijd gewoon zijn. De baten van deze wedstrijd zijn bestemd voor de Ned. Mil. oorlogsslachtoffers. En nu in eigen huis. Ten bate van de autotocht voor de oude van dagen, is voor zaterdagmiddag a.s. op het terrein van „Veenendaal", een sport middag georganiseerd, waar niet alleen voetbal, maar ook andere sporten ge speeld en gedemonstreerd worden. Dit nu werkelijk een programma, met voor elk wat wils, en zou men helemaal niet van sport houden, wordt er toch altijd nog een goed doel gesteund. Hier is dus zater dag voor iedereen plaats. Naast voetbal is er dan gymnastiek, atletiek, volleybal, korfbal en een bad- minton-demonstratie, die hoewel in Vee nendaal misschien nog niet zo erg bekend, toch zeer aantrekkelijk is en de kijkers zeker boeien zal. Op het gebied van voetbal is er voor deze middag wel een zeer belangrijke wedstrijd nl. „Veenendaal" tegen een elf tal samengesteld uit spelers, uit de andere Veenendaalse clubs, voor deze middag vesterkt met twee Veenendalers uit P.E.C. uit Zwolle (1ste klas betaald voetbal.) Wie dit zal winnen is natuurlijk niet te voor spellen. Maar wij menen toch op een mooie wedstrijd met goed voetbal te mo gen rekenen. De opstelling van Veenendaal is als- volgt: doel: A. van de Pol; achter: K. Gerritsen en A. van Soest; midden: R. Hey, J. Heykamp en P. Muller; voor: C. Henzen, A_ Rebergen, C. Heykamp II en J. C. Sukkel. Reserves: W. Sukkel, G. Ilenzen en A. Muller. De Rest bestaat uit spelers van de zaterdagmiddagclubs en komt uit in de volgende samenstelling: Doel: H. v. Rotterdam (P.E.C.)achter: G. van de Scheu r(Matjan) en G. van de Eovenkamp (G.V.V.V.); midden: S. C. van Thien (Triangelboys), A. Diepeveen (V.R. C.) aanvoerder en G. Keuken (V.R.C.); voor: J. Ditewig (G.V.V.V.), G. van de Weerdhof (P.E.C.), A. Cornelissen (V.R.C.) C. Sukkel (Merino's) en Jan Heikamp (Matjan). Reserves: A. van Kooten (V.R.C.)M. Gijsbertsen (Merino's), W. de Hartog (Tr. Boys) en G. Buddingh (V.R.C.). De wedstrijd zal geleid worden door een le klasse scheidsrechter. In het elftal van de Rest heeft men dus de twee Veenendalers opgenomen die momenteel in het betaald voetbal in P.E.C. te Zwolle spelen. De entreeprijs voor deze sportmiddag is zo laag mogelijk gehouden en bedraagt voor volwassenen 0.50 en voor kinderen 0.25 Tot slot resten ons nog enkele woorden betreffende het veteranentoernooi. Zoals de lezers al weten spelen vrijdag avond 10 mei, Merino's tegen Neveda, op het Veenendaal terrein. Aanvang 7 uur. Maandag 13 mei wordt weer gespeeld op het DOVO terrein en wel twee wed strijden nl. om 6.30 uur Ritmeester-Trian gel Boys en 7.30 uur Hollandia Wol-Pan ter. Naar men ons meedeelde zal in het Hollandia-wol-elftal niet alleen een lid van de directie meespelen, maar de grote sensatie is wel, dat ook de heer Spies, de man met de „Goed-zo-baard", hier van de partij zal zijn. Wij nemen aan dat een en ander wel een kijkje waard is en wat be langrijker is, de ouden van dagen varen er wel bij. Het competitie-programma meldt nog: Musketiers - Oranje Leeuwen, terrein Rhenus. Terre Neuve - Kulan. IJsselmeer- vogels 3 - Merino's 2; D.O.S.C. 2 - Muske tiers 2; D.O.S.C. 3 - Matjan 2; G.V.V.V. 3- Sportclub Rhenen 2. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Voor jongeren: 10 mei: Annie de Kruyff; 11 mei: Willy v. d. Meer, Ike ter Hoeven, Jan Roelof- sen; 12 mei: Wout Schoeman, Gert Jan Vermeulen, Carolientje v. Capelle; 13 mei: Kees Vink, Jan Nagel; 14 mei Dinie v. Wijk en Gerard v. d. Weerd. Allemaal hartelijk gefeliciteerd! Voor-ouderen: I. Plak onderstaande spreekwoorden op de juiste wijze aan elkaar: Wie aan de weg timmert zal storm oogsten. Als de wyn is in de man likt de kat de kandeleer. Wie wind zaait heeft veel bekijks. Zo de wind waait Zo de waard is is de wijsheid in de kan. Om de wille van de smeer dansen de muizen. Als de kat van huis is vertrouwt hy zijn gasten. n. Mijn eerste deel is een familielid, myn (14) Ineens voelde Presto zich losgelaten. De twee dienaren luisterden naar de rentmeester, die hen opgewonden iets toefluisterde, waarop de drie man nen haastig het vertrek verlieten. „Ellendige moor denaars!" siste Presto tussen zijn tanden, terwijl hij hen verbeten nastaarde. „Ik krijg u nog wel!" Op eens viel zijn blik weer op de roerloze gestalte van Aram en vertwijfeld keek hij om zich heen. Zou hij dood zijn? hamerde het door zijn hoofd en radeloos tweede deel is een kledingstuk, mijn der de deel is een jongensnaam en mijn ge heel is een land in Afrika. III. Hier staan vyf Nederlandse plaatsna men, alleen moeten er nog verschillende letters ingevuld worden. Maar dat doen julie wel even. 1 n al Z en r Me a er r men N o w k I. Verborgen meisjesnamen: We gaan niet uit logeren dit jaar. (2). Wim gooide de bal er naast. Was u zeker van deze zaak? (2) Het pakje kon elke dag komen. Het gaat in een moeite door. (2) H. Het is een glibberig dier, zet één letter voor z'n naam en je hebt er op school mee te maken. Zet nog een letter voor VEENENDAAL Geboren: Willem, z. v. H. van Raven- swaaij en W. van UUljk; Jan, z. v. W. v. d. Bos en H. v. d. Meent! Karen Carolina, d. v. G. D. van Jaarsveld en H. R. A. van Hulst; Berendina Johanna, d. v. Chr. v. d. Pol en J. J. Oskam; Evert, z. v. E. L. J. van Hardeveld en G. C. J. Schoonderbeek; Jacobus Johannes, z. v. J. Chr. v. d. Bo- venkamp en H. van Baaren; Jan, z. v. G. Schoeman en C. van de Craats; Arie, z. v. A. Bouman en S. van Dijk; Jacob Hen drik, z. v. H. van Spanje en C. E. de Kamper; Wouter Kornelis, z. v. A. van de Weerdhof en T. Keuning; Jacobus, z. v. J. van de Scheur en P. Kampert; Mar tin Bernhard Cornelis. z. v. M. J. ter Haar en L. Stuivenberg. Ondertrouwd: P. v. d. Lustgraaf en J. A. Rebergen; P. van den Berg en W. Achterberg; G. de Roder en S. H. van Doorn; B. J. van Kasteel en A. C. van Hardeveld. Getrouwd: P. Gortemöller en R. G. van Hardeveld; J. R. Opperman en G. Sukkel; W. Methorst en C. van Essen. Overleden: Karei Eduard Groesz, 79 jr. en 9 m.. echtg. van T. B. Mulder; Corne lia Diepeveen. 54 jr., echtg. van H. R. Werkman; Geurt van Leeuwen. 53 jr., echtg. van J. C. Vink; Martinus Reuvers, 74 jr., echtg. van A. J. Richter. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Jan P., z. v. J. Lagerweij en E. D. Anbeek; Jannetje, d. v. D. N. Ro- sendaal en T. van Schaik; Albert, z. v. G. Schuurman en E. Vlastuin. Ondertrouwd: Jan Lagerweij en Jan- nigje M. van Ginkel. Overleden: Jan van den Heuvel, 58 jr. RHENEN Geboren: Cornelia Willemina. d. v. A. M. van den Heuvel en H. Rijksen; Egbert Jan, z. v. Th. J. Westerveld en W. H. Grijsen; Anton, z. v. J. Aartse en J. G. J. Polko; Stevelina Johanna Adriana d. v. D. van Binsbergen en A. van Dijk. Ondertrouwd: Martinus Jochem van de Peppel, Wageningen en Jacoba Cornelia Klarenbeek; Jan Cornelis Onink en Hen- drina Jacoba Henken; Hermanus Woud- wijk en Dirkje Henken. Gehuwd: Gerrit Bouman en Cilia Jo hanna Nijenhuis; Christiaan Rudolf Ver stegen en Teuntje Pleijler; Wijnand Bus- sink en Hendrika Gerdina Zaaijer. Overleden: Geurt van Leeuwen, 53 jr., geh. m. J. C. Vink; Martinus Reuvers, 74 jr., geh. m. A. J. Richter; Maria Heikamp, 76 j., geh.- m. H. van der Burg. RENSWOUDE Geboren: Neeltje Adriana. d. v. A. G. van Ingen en D. Bos; Gerda Jannigje, d. v. M. van de Glind en G. Donselaar. Ondertrouwd: Frans Lagerweij en Adriana Gijsbertha Voskuil. WOUDENBERG Geboren: Evert, z. v. W. A. van Ooijik en J. van den Broek; Maria, d. v. W. Veldhuizen en A. Top; Aukje Janna, d. v. C. D. Marringa en J. Ch. Dijksterhuis; Arie, z. v. D. J. Rozendaal en A. M. van der Sluis. Ondertrouwd: Willem Jan Smit en Mattilda Margaretha de Kruijf. AMERONGEN Geboren: Petronella Jacoba, d. v. H. J. Meijer en T. M. Zwikker; Raymond, z. v. J. Johannes en E. M. Maller. Overleden: Willemina van Ginkel, wed. v. J. van Dijk, 79 Jaar. SCHERPENZEEL Geboren: Everdina Petronella, d. v. W. Kamphorst en E. Hofland. Aleida, d. v. C. W. de Koning en J. van Wolfswinkel. Ondertrouwd: J. Epskamp en G. J. Egink. z'n naam en het is harder dan steen. Hl. Ook hiervan moeten vijf Nederlandse plaatsnamen worden gemaakt, door de puntjes in letters om te zetten. B r a Z d o rt a 1 nb g rie er en G a 1. Poets goed tanden en kiezen voor het slapen gaan, dan houd je lang een sterk gebit. 2. Kyk op school nooit van je buur man af. Jij wordt er niet knapper van en je buurman kan ook wel eens fouten ma ken. 3. Een flinke jongen (of aardig meis je) plaagt geen dieren. Neem het altyd voor de dieren op als ze door laffe kin deren geplaagd worden. 4. Loop niet te dromen als je een ver keersweg moet oversteken. Dromen doe je 's nachts in bed. Dromen op straat is levensgevaarlijk 5. Wees beleefd tegen oude mensen. Raap op wat ze laten vallen en help ze by het oversteken van een drukke weg! VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Wisger- hof. Julianakerk 9.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vermaas. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Van de Pol. Veeneind 3 uur ds. Wisgerhof. Dijkstraat 2.45 uur ds. Van de Peut van Renswoude. „Sola Fide" 10 uur ds. S. Ticchelaar, 5.30 uur ds. W. Goedhart. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Den Herder van Amsterdam. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. Bloemkolk van Ede. Ger. Kerk, onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide", kl. zaal, 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Syn. „Eltheto") 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Fluitersstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst. Dinsdag 14 mei 7.30 uur ds. Steenblok van Gouda. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur geen opgave ontvangen. R.K. Kerk Nieuweweg 8 uut H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur Hoogmis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen- RHENEN. Ned. Herv. (Geref.) Evang. 10 en 5 uur dhr. Van Selm van Vinkeveen. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, 6 uur ds. J. Dijkstra. Ger. Kerk 10 en 3.30 uur ds. H. Volten. Ger. Gem. (Syn.) 10 uur Avondmaal, 5.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Syn.) woensdag 15 mei 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) donderdag 16 mei 7.30 uur ds. Lichtenberg SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. L. P. Krijger, em. pred. te Bergen. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur de heer B. Roest. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst in noodgebouw. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, dinsdag 14 mei 7.30 uur ds. Malan van Bruinisse. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, maandag 13 mei 7.30 uur ds. De Jong van Kra- lingseveer. ElST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Koele van Nijkerk, 6 uur ds. Zinkstok van Maarsbergen. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Van de Peut, bed. H. Avondmaal, 6.30 uur ds. Van de Peut, nabetrachting. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Cirkel; Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45 uur ds. P. Cannegieter in Scherpenzeel. Ger. Kerk 3 uur ds. L. P. Krijger van Bergen in Eben Haëzer. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur, dr. G. Annot, Kerkewijk, telefoon 3196. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstr. 93, telefoon 315. ELST-AMERONGEN - LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen, van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur, dr. Van Ommeren van Eist, telefoon K 8377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr W. H. van Ringelest(jn van Ederveen, telefoon K 8387-201. WOUDENBERG. Dr. H. G. v. d. Hoek, Stationsweg 10, te.efoon K 3498-220. SCHERPENZEEL. Dr. J. H. Renken, Holevoetsplein, tel. K 3497-250 I. Ie reis: een blanke met een mensen eter. terug: de blanke alleen. 2e reis twee menseneters, terug: één menseneter. 3e reis: twee blanken, terug: een blanke en een menseneter 4e reis: twee blanken, terug één men seneter. 5e reis: twee menseneters, terug: één menseneter. 6e reis. de twee overgebleven mensen eters. II. pet-aak-lip-bos-vos-zes-kar. Papaver. lever-worst-leverworst I. hol-bol n. hen-bal-kat-ets-een-oma. Hattem Hl. Weesp-wesp begon hij te zoeken naar de waard, die hij eindelijk bevend in het achterhuis aantrof. Pas nadat hij de man had verzekerd, was de herbergier bereid om mee te gaan. Hij haalde een schaal met water en begon Aram's gezicht te betten. „Hij is niet dood!" juichte hij, toe de jonge ridder langzaam zijn ogen opsloeg. „Heer! heer Aram!" schreeuwde Presto verheugd. „Ge zijt gered! Ze zijn weg die schur ken!" Steunend bracht Aram een hand naar zijn hoofd. „Wat., wat is. .er. .gebeurd?" stamelde hij moeilijk. „Waar ben ik?" „Hier!" begon Presto op gewonden te vertellen. „In de herberg! Die kerels wilden u vermoorden! Dezelfden van vanmiddag uit het bos! Die schurk van een rentmeester met zijn handlangers! Ze wilden mij ook iets doen, maar plotseling verdwenen ze!Zonder verder naar u om te zien! En ik hoorde die rentmeester zeggen, dat hij iets veel belangrijkers had!" (Wordt vervolgd.) DOOR REIN VAN GELDER En als ze dan denken dat alles in orde is, dan komt daar een Betuwse boer, die helemaal geen familie is, het kind gees telijk by hen weghalen. Ze hebben het en ze hebben het niet. De eerste weken half, later een vierde en op 't laatst byna niets houden ze over van het hele meisje. Ze eet en drinkt in Rotterdam, gaat er naar school, maar lééft elders. Die boer heeft het de kindoren van die boer, de wezen loze broer met de kruimels ,de paarden, koeien, de hond on alles wat er leeft op en om de Wilgenburg, steelt bij stukjes een beetjes dat kind uit Rotterdam weg. Ja, ja, die mensen hebben gelijk. Jan de Kruif geeft het zich volmondig toe, hy is niet goed opgetreden daar. Dat proces verbaal heeft hij verdiend. In het tegen overgestelde geval zou hij precies zo handelen. Madr...;.. zyn gedachten wringen en wroeten, ze maken een cirkelgang, ko men steeds weer op hetzelfde punt terug. Maar waarom hebben ze zich niet over Sientje ontfermd toen de vader zo alleen was? Toen hij die kleine het land op moest sturen, als hij uit werken ging? Ze waren toch op de hoogte gesteld van de toestand, de ziekte en overiyden van vrouw Brink Alleen Steven en een paar buren liepen achter de lykwagen. Geen rytuig was er hij, dat kon Steven niet betalen. Had die kleine Sientje tóén geen hulp nodig? En vooral toen ook de va der dat ongeluk overkwam, dat was hen óók gemeld. Een wees, een klein men selijk wezentje, hulpeloos achtergelaten, wiens hart zou dddr niet voor open staan? Zéker, ze hadden toen nog hun eigen kind, maar wat maakt het uit, zo'n hummel erby aan de etenspot? Nu moeten ze haar hebben, nü! Ze vra gen er niet naar wat het kind voelt of denkt. En wat. de mensen, bij wie het zo lang in huis was, voelen en denken. Ze zeggen, geef op dat kind, we hebben de wet op onze hand. Egoïsten zyn het, die hele oom en tante. Leen me even de theepot! Dat dank je de duivel. De Wilgenburg wacht, de kinderen Hendrik en Gozewien wachten, Gertoom, Ad en Dolf, de mei den, het vee en Fik, alles, alles wacht op Sientje. Enscherven eraf of niet, al zou den het enkel schei-ven zyn, de theepot zó.1 terug. ONVERWACHT BEZOEK. Er volgde een tijd die bij Jan de Kruif bijna alle hoop op de terugkomst van Sientje verloren deed gaan. Er kwam geen enkel briefje meer van haar. Iedere poging van hem om met haar in contact te komen, mislukte, Zelfs bij de school, waarin hij Sientje vermoedde, ging hij staan, lang voor vier uur in de middag. Kind voor kind keek hy aan, holde soms een meisje achterna, van wie hy dacht dat het Sientje was, om dan tot de ont dekking te komen, dat hy zich vergist had. Ad stuurde hij er ook al op uit, om bij een andere school de wacht te houden. Uren bracht hy zoek in de omtrek van het huis op de Goudse Ryweg, vlak bij de veemarkt. Maar ook die tante scheen op te letten en wist het kind voor Jan of Ad onzichtbaar te houden. Er bleef een vonk van vertrouwen smeulen, dat Sientje uiteindeiyk toch de hindernissen zou omver werpen. Daar teerde hy op. En van een kant die hy volstrekt niet verwachtte, kreeg hy te horen dat ze daaraan druk bezig was. Toch verliep er byna een jaar eer hy dat goede nieuws te horen kreeg. Do minee Straatman kwam bij hem op be zoek. Dominee had vroeger jaren in deze gemeente gestaan, doch was beroepen naar een ander dorp, een paar uur lopen van de Wilgenburg. Jan de Kruif mocht hem wel. Dominee nam geen blad voor de mond. Hy durfde het te zeggen, waar door hij vele vrienden had, mogelyk nog meer vijanden. Het zweet veegde hij van zijn voorhoofd en zei „Hé, hé". „Zeg dat wel, dominee", zei Jan en drukte hem hartelijk de hand. „Het is zeer warm vandaag. U drinkt zeker wel een kopje thee, dominee?" Dominee sloeg het niet af en stelde meteen een vraag: „Zeg eens, De Kruif. heb je hier vroeger niet een Sientje Brink in Huis gehad? Als klein kind, bedoel ik." De vraag kwam zo onverwacht, dat Jan de Kruif totaal in de war raakte met zyn woorden. Er zal toch niets gebeurd zijn met Sientje? „Ja, jao, bedoeit u dat meisje van Steven Brink, Ja, jazeker, die is hier jaren geweest. Ze is nu zowat 14 jaar. Wat is er met Sientje, dominee?" vroeg hij ongerust, „toch niet iets ergs, ziek of zo iets?" „Nee, De Kruif, dat is het niet. Ze is gezond voor zover ik weet. Kyk eens, ik heb hier een brief van haar." Hy haalde een brief uit zyn binnenzak en Jan herkende dadeiyk het hansohrift. Hij greep naar de brief, maar de dominee stak hem weer by zich. „Wat er in staat, De Kruif, dat zal ik je vertellen. De zaak zit zo. Een Rotter damse collega van my komt by de fami lie, waar Sientje Brink in huis is, wel ^ens over de vloer. Gewoon huisbezoek. Toen ik laatst in Rotterdam by hem was, kwam het gesprek op dat kind, omdat het ook uit deze streek komt. Hoe gaat dat, hé? Ze gaat bij hem op cathecisatie. En nu vertelde hy my terloops, dat het met dat kind helemaal niet goed ging daar. Sientje Brink schynt zich er erg ongelukkig te voelen. Eerst was ze ijve rig en leerde gemakkeiyk en hy had nimmer over haar te klagen. Gaandeweg is dat minder geworden. De laatste maanden is ze erg ongedurig en kan tydens de godsdienstlessen geen ogenblik rustig meer zitten. Nu heeft hy haar eens apart genomen. Eerst was ze erg gesloten, maar hy is een mensenkenner en een warm kindervriend. Eindeiyk heeft ze haar hart by hem uitgestort. En hy heeft veel gehoord, ook van die oom en tante. Het schynt dat ze al enige ma len is weggelopen by avond. Dan zwierf ze doelloos door de straten, totdat de politie haar meenam naar het bureau. Ze wilde naam noch adres zeggen en 's morgens werd ze weer op straat gezet. Enige dagen erna zat ze weer in een andere wyk op het bureau." (Wordt vervolgd.) alle kinderen^, 3£om allemaal maar eenó by onó by ken Wij hebben dat mooie Hollandia - ondergoed, wat hier in Veenendaal gemaakt wordt, en mooie katoe nen ondérjurken en petti coats (onderrokken). Bizonder mooie Favorita- schortjes in doos verpakt en aardige halve schortjes een cadeau dat moeder echt fijn vindt. Breng vader ook maar mee, dan kan hij een mooie Zomerpyama kopen voor moeder, of zo'n leuke ..Treffer" pyama. kan Moeder altijd gebruiken, haar har- tewens is een paar MONACO iNYLONS (ook naadloos( Jullie kunnen Moeder ook verras sen met een leuk doosje Zak doekjes, een mooie Skawl een fijn Halsdoekje, of Zomerhand schoenen. DAT IS ECHT NIET ZO DUUR Verder mooie Ontbljtla1(ens( Baddoeken, gebloemde Kleed jes te veel om op te noemen HOOGSTRAAT 12 Telefoon 2627 Manufacturen- en Woninginrichting Goed van van der Zee gaat langer mee Zjza De speciaalzaak in wollen gebreide bovenkleding! voor het cursusjaar 1957-1958 in het schoolgebouw aan de Grindweg, van maandag 20 t.m. vrijdag 24 mei van 10-12, 14-16 en 19-21 uur, behalve woensdagavond 22 mei. Trouwboekje en rapporten meebrengen. Inschrijving kan geschieden, bij voorkeur in tegenwoordigheid van de leerling, voor: Smeden-bank werken, autotechniek, landbouwmechanica-tractortechniek, elektrotechniek, fijn-instrumentmaken, elektro-sanltairtechniek, timmeren, meubelmaken, carrosseriebouw, modelmaken, brood- en banketbakken, huis-, decoratie- en reclameschilderen. Toelatingseisen zes klassen lagere school, leeftijd 1 aug. 1957 12 jaar en 8 maanden zeven klassen lagere school, leeftijd 1 aug. 1957 12 jaar Het bestuur

De Vallei | 1957 | | pagina 2