Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld van WEEK-tot-WEEK Fietsen-misere op Markt Vijftig jaar verbond van sigarenfabrikanten Vraagt om medewerking van publiek Sigarenproduktie oog niet gelijk aan die van 1939 MULDER EDER VEEN WOUDENBERG SCHERPENZEEL RENSWOUDE Rioleringsplan Eist in uitvoering Brandweer Achterberg vierde zesde lustrum LIENDEN 31e jaargang WOENSDAG 15 MEI 1957 No. 39 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Tarief bewaarplaats verlaagd met 50 De laatste avond van de Arbeiders Kunstkring Oorlogsinvaliden uit 1940 legden krans Zuidoost Utrecht" gaat naar „Hoge Veluwe" Winkelweek geopend V erkeerslichten regelen verkeer i AGENDA IIUIlllltlllllllllIWilUMllHlllirSBMII Rhenens brandweer won de wedstrijd Drie gedecoreerden vakantie plannen? MEII'S optiek Het verbond in de achter liggende vijftig jaar ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Jtedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm AbonnementsprUs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Aangezien hiertegen bezwaren ble ken te bestaan van de zijde van het publiek dat per fiets de Veenendaalse markt bezoekt hebben burgemeester en wethouders besloten het tarief voor het in bewaring geven van rijwielen in de rekken welke geplaatst zijn boven aan de Markt naast de kerk, te verlagen met 50 procent en te brengen van 10 cent op 5 cent per rijwiel, een bedrag dat naar hun mening toch wel voor niemand teveel zal zijn. Toch blijkt nog steeds dat eigenlijk maar weinig wielrijders van bedoelde gemeentelijke rijwielbewaarplaats ge bruik maken. Gisteren was het namelijk op een gegeven moment zo dat er welgeteld drie rijwielen in de rekken stonden, terwijl deze rijen dik tegen de verschil lende woningen, het bankgebouw, hotel „de Korenbeurs" en de kerk waren gezet. Vooral op het trottoir aan de noord-zijde van de Markt is dit zeer bezwaarlijk aangezien daar meest geen ruimte voor voetgangers over blijft, terwijl ook bewoners klagen over be schadigingen door de fietsen veroor zaakt aan hun panden. Zoals bekend, werd enkele weken ge leden de politieverordening van kracht waarbij het verboden is zich tijdens de markturen met een rijwiel binnen de witte strepen op de markt te bevinden. Dit teneinde te voorkomen dat in de toekomst nog beschadigingen van kleding enz. of kwetsuren veroorzaakt worden als gevolg van het aan de hand meevoe ren van een fiets door het publiek dat zich tussen de kramen beweegt. Met het wegnemen van dit euvel nu werd weer een ander hierboven geschetst kwaad in het leven geroepen. Deze moei lijkheid zou echter niet bestaan indien de fietsende marktbezoekers de nodige medewerking toonden door hun rijwiel althans niet neer te zetten op een plaats waar men daardoor een ander hinder of overlast bezorgt. Het is uiteraard niet verplicht de rij wielen juist in de gemeentelijke bewaar plaats te brengen. Men kan deze ook in de Achterkerkstraat of Fluitersstraat zet ten, mits deze ook daar geen overlast be zorgen aan voorbijgangers en bewoners. De rijwielmisere op de markt is dus met het instellen van reeds genoemde verordening nog niet uit de wereld ge holpen en voor een goede oplossing komt het eigenlijk aan op de goede wil van de i wielrijders. Mocht binnenkort hiervan niet blijken, dan wordt, zo vernamen wij, overwogen nog een verordening in te stellen waarbij het dan geheel verboden zal zijn een rijwiel op de markt neer te zetten anders dan in de rijwielbewaar plaats bij de kerk. Zaterdagavond heeft de Arbeiders Kunst kring in het gebouw aan de Eikenlaan de laatste ontspanningsavond in dit seizoen gegeven. Zoals gewoonlijk was de grote zaal geheel bezet. In zijn openingswoord deelde de voor zitter van deze kunstkring, de heer Wil- lemsen, mede, dat voor het volgende seizoen drie uitvoeringen op het pro gramma staan. De eerste, op 19 oktober, is gereserveerd voor het „Ballet der lage landen", terwijl op 14 december door het Zuid-Nederlands Toneel een toneelstuk zal worden opgevoerd. Als sluitstuk zal dan op 15 februari een grote revue onder de titel „Revue", menu voor u" worden opgevoerd, met medewerking o.a. van Gerard Walden en Berrie Kievits. Door de toneelgroep Studio uit Amster dam werd op voortreffelijke wijze het blijspel „Slag om Diana" van Terrence Rattigan opgevoerd. De zaal volgde met zeer grote aandacht de verwikkelingen van enige jonge mensen, die in een kust plaats in het zuiden van Frankrijk in een Instituut hun kennis van de Franse taal ophalen. Met allerlei machtsmiddelen probeerde de zeer verleidelijke Diana Lake de jongens in te palmen. CHRISTELIJK LYCEUM HIELD GESLAAGDE SCHOOLAVOND Donderdagavond hield het Christelijk Lyceum in gebouw „Eikenlaan" een ge slaagde schoolavond. Deze schoolavond is een van de beste geweest die men de laatste jaren van deze school gezien heeft. In de uitverkochte zaal bevond zich o.m. het college van burgemeester en wethouders. Men heeft genoten van ver schillende nummers, waarmee de leer lingen een hoogst aantrekkelijk en rijk gevarieerd programma hadden samen gesteld. Zeer komisch was het optreden van de „Veense Staar". Een groep leerlingen had zich n.l. verkleed in originele kozakken- kostuums en ze „zongen" zo mooi, dat men er door geroerd werd. (Alleen was het jammer, dat de naald van de pick-up weieens kraste Na de pauze was er een blijspel in één bedrijf: „Arme rijken", door een zekere „NoNo" geschreven. Alle spelers waren rolvast, vooral de hoofdrolspeler Frans Schoenmaker gaf een prima stukje toneel spel weg. Dit toneelstuk, dat zelden zo goed is opgevoerd op een schoolavond van het lyceum, heeft er zeker toe bijgedra gen dat het een zo geslaagde avond is geworden. Ter herdenking van de tiende mei 1940 hebben oorlogsinvaliden uit die dagen vrijdagavond een bezoek ge bracht aan de militaire begraafplaats op de Grebbeberg. In dertig particuliere auto's werd het grote gezelschap aangevoerd. Twee invaliden, de heren J. J. Heij- man en J. de Vries, gewond geraakt bij de strijd om het vliegveld Valkenburg, droegen een krans naar het monument, waar de vertegenwoordiger van MOVEO hem aan de voet van het ste nen kruis neerlegde. De korte plechtigheid werd bijge woond door de burgemeester van Rhe nen, Jhr. Mr. L. Bosch ridder van Rosen thal. De Cultuur-Natuurhistorische Vereni ging „Zuidoost Utrecht" zal a.s. zaterdag een excursie naar het nationale park „De Hoge Veluwe" houden. De aktieve vereniging heeft zich van een deskundige excursieleider verzekerd, die de Veluwe uitmuntend kent. Vele schone plaatsen in dit zo mooie natuurreservaat zullen wor den bezocht, o.a. de wildbaan. Deze tocht wordt per toeringcar gemaakt. COLLECTANTEN VOOR RODE KRUIS In Ederveen en De Klomp wordt ook dit jaar van 20 mei tot 2 juni weer een geldinzameling gehouden ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. Zij die berei#zijn hiervoor te collecteren kunnen zich vervoegen bij zuster M. Reinders, Hoofdweg 60, Ederveen. WIJZIGING POLITIEVERORDENING Op 7 mei j.l. is in werking getreden de wijziging van de Algemene Politie verordening voor de gemeente Wou denberg, waarbij wordt bepaald, dat het, behoudens ontheffing van burge meester en wethouders, verboden is er ven en andere onbebouwde gronden, gelegen langs de openbare weg, binnen een afstand van 5 meter van zodanige weg en binnen een afstand van 3 meter van de aangrenzende percelen, als op slagplaats te gebruiken dan wel op deze gronden roerende goederen te plaatsen of op te slaan tot een hoogte van meer dan 1 meter. Naleving van deze verordening zal de schoonheid der gemeente zeer ten goede komen. Bo vendien is deze verordening gericht tegen degenen, die hun erf of opslag plaats op zodanige wijze gebruiken, dat het uitzicht van buren geheel of gedeel telijk wordt belemmerd. Hieraan zal thans een eind kunnen komen. Onder grote publieke belangstelling heeft de muziekvereniging „Caecilia" za terdag 11 mei de winkelweek te Scher penzeel geopend. BEROEP AANGENOMEN Ds. P. W. van der Veen te Broek onder Akkerwoude heeft het beroep naar de Ger. Kerk te Scherpenzeel aangenomen. Ds. Van der Veen zaLna te zijn bevestigd op 11 augustus a.s. zijn intrede doen. FLORALIA-TENTOONSTELLING In het a.s. najaar hoopt de V.V.V. weer de Floralia-tentoonstelling te organiseren en naar men hoopt met hetzelfde succes als vorig jaar. Men stelt zich thans ten doel de ouderen er meer bij te betrekken. Deze zullen dan evenals de schoolkinde ren, een plant ontvangen om op te kwej ken. Deze planten worden dan op de tentoonstelling in een aparte rubriek on dergebracht. Deelnemers kunnen zich, liefst,, zo spoedig mogelijk, opgeven op Eikenlaan 24, Scherpenzeel. C.F.A.-COMITé SCHERPENZEEL OPGERICHT Op initiatief van de heren A. P. Lan- ting, R. v. d. Pol en B. Valkenburg, werd dezer dagen een oriënterende vergadering belegd, om voor deze gemeente te komen tot het oprichten van een C.F^A.-comité, dat zich beijvert om ter plaatse verant- FILMAVOND OORLOGSSLACHTOFFERS Door de stichting het Vierde Prin senkind, welke stichting zich ten doel stelt de verzorging van de vakanties van oorlogsweesjes en oorlogsinvalide kinderen, zal op zaterdag 18 mei a.s. de film „Het licht brak door" worden vertoond. De film, die op treffende wijze het werk van genoemde stichting in beeld brengt, wordt vertoond in kleuren en laat zien hoe de nazorg on der meer in vakantiekampen wordt behartigd. De voorstelling wordt gegeven in de grote zaal van het gebouw „Rehoboth" en wel 's middags om 4.00 uur voor kinderen beneden de leeftijd van 14 jaar en 's avonds om 8.00 uur voor per sonen boven deze leeftijd. De burgemeester van Renswoude zal een openingswoord spreken; terwijl de plaatselijke muziekvereniging „Ons Ge noegen" medewerking zal verlenen. Het plaatselijk comité van aanbeve ling, vertegenwoordigd door de presi dente van de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening mevr. W. A. Hosang- Kassenaar, roept aller medewerking in voor het welslagen van deze avond, waarvan de opbrengst geheel ten goe de zal komen van bedoelde oorlogs slachtoffers. De entreebewijzen zijn verkrijgbaar bij mevrouw Molenaar, Dorpsstraat 67, bij mevrouw Grundlehner, Dorpsstraat 86 en indien voorradig, aan de zaal, vóór de aanvang der voorstellingen. Ter bestrijding van de onkosten van woorde films te brengen. Na een inleidend woord van de heer 1eze avond, als zaalhuur e.d., wordt in HOTEL „DE GREBBE" ONDER NIEUWE BEHEERDERS Het vanouds bekende hotel „De Grebbe" wisselt van beheerders, al blijft de zaak „in de familie". De heer T. van Londen en zijn echt genote trekken zich terug per 15 mei, terwijl hun zoon de heer P. van Londen, de zaak zal voortzetten. HET LAND MET DALENDE EMIGRATIE Ierland met zijn werkloosheidsmoei lijkheden zon volgens onze opvattingen zeer veel belang hebben bij het op peil houden van zijn emigratie, te meer om dat het in de 19e eeuw traditioneel eea enorme emigratie naar de V.S. had. Nu is gebleken dat in 1956 de totale emigratie met liefst 10.000 personen achteruit is gegaan. CAMPING- EN SPORTKLEDINGSHOW Door de firma Albers, sportkleding- magazijn in de Hoofdstraat, is voor woensdag 22 mei a.s. een camping- en sportkledingshow georganiseerd, te houden in gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat. Als speciale attractie is aan deze show, welke georganiseerd wordt in samenwerking met de firma Soleia, ook een badpakken-show verbonden. GEVONDEN RIJWIELEN NOG STEEDS NIET AFGEHAALD Al sinds geruime tijd bevinden zich op het bureau van politie aan de Hoofdstraat een vijftal dames- en he renrijwielen welke in verschillende straten in Veenendaal onbeheerd langs de weg werden gevonden. Waarschijnlijk zitten de bezitters van deze karretjes zo ruim in hun fietsen dat zij deze „vondelingen" nog steeds niet hebben gemist, of er althans niet het betalen van het bekende bonnetje voor over hebben. Daarentegen werd deze week wel aangifte gedaan van vermissing van een kinderrijwiel. iiilillMUli'llÜ'JIIIIIIIIIIIII VEENENDAAL Donderdag 16 mei, ,,'t Trefpunt", laatste ledenvergadering der N.C. V.B., .enrpker de heer J. H. Meijer, onderwerp „Hoe lezen wij de Bij- bel?" Liixor Theater, woensdag en donderdag „Het legioen van Zorro" |f Vrijdag 17 mei, veteranentoernooi y op Veenendaal veld, 6.45 uur, Vee- f= nendaal-S.K.F., 7.45 uur G.V.V.V.- f§ Geha. Zaterdag 18 mei, jeugdvoet- p baltoernooi v.v. Veenendaal. AMERONGEN Zaterdag 25 mei, tweede Stichtse g Heuvelrug wandeltocht, georgani- p seerd door „De Woudlopers". y RENSWOUDE Donderdag 16 mei, laatste leden- vergadering N.C.V.B., spreker ds. A. O. Zijlstra, met als onderwerp „Wereldgelijkvormigheid". SCHERPENZEEL Van heden, woensdag 15 mei t.e.m. zaterdag 18 mei, winkelweek. LIENDEN Zaterdag 25 mei, uitvoering mu- ziekvereniging „Amicitia" =1 - Zaterd zi Dezer dagen is dan een begin ge maakt met het leggen van de zo nodige riolering van het kernplan Eist. Op het ogenblik zijn twee ploegen bezig met het leggen van de rioolbuizen tussen de Rijksstraatweg en de Rijn, bij de „Opslag". Deze afvoer zal de enige zyn naar de rivier. Deze buizen die hier ge legd worden, hebben een diameter van 60 cm. en kunnen de afvoer in normale omstandigheden verwerken. Bjj langdurige zeer hevige regenval treden drie overstortputten in werking, die in het buizensysteem worden opge nomen. Deze putten komen langs de Rijksstraatweg. Eèn bij garage Houth, één bij het benzinestation Van Ginkel en de laatste komt in de Vordel, ooste lijk van Wisgerhof. Het gehele buizen net zal een lengte krijgen van 6,2 km. en wordt uitgevoerd door de aannemers de erven P. Henzen uit Eist, voor de som van 389.000,- De volgende straten zijn in het kern plan opgenomen en worden van een riolering voorzien: Rijksstraatweg van de grens Amerongen tot de hoek Plan tage Willem III; de Veenendaalsestraat krijgt aan beide zijden van de weg een riool en wel van de Rijksstraatweg tot hoek Franseweg. Ook de Prinseweg wordt van een riolering voorzien, de Franseweg tot aan de Schoolweg en EEN DRIEDUIZEND JAREN OUDE THEORIE Volgens een drieduizend jaar oud Chinees document de „Neiching" was de zetel van de ziel, in de pols was de geest van de mens opgeborgen. In de longen was het centrum der energie, terwijl in de nieren de wil zat. verder de Schoolweg tot aan Rijks straatweg. Met de verlegging van de Schoolweg in de toekomst op sommige plaatsen zal nu al rekening worden ge houden. Verder worden Driftweg, de Ver bindingsweg, de Woudweg en de Irenestraat aan gesloten. Terwijl in de Beatrix- straat de riolering al is gelegd enke le maanden gele den, bij de inge bruikneming van de nieuwe wonin gen. De werkzaam heden zullen on geveer 8 maanden duren bij een nor maal verloop. De ze week zal ook op de Rijksstraat weg met het leg gen van de bui zen worden be gonnen. Het ver keer wordt in het dorp, waar de straat nogal smal is, geregeld met automatische ver keerslichten, een nieuwe verschij ning voor Eist, waaraan velen nog zullen moe ten wennen. De werkzaam heden bjj de „Opslag". Lanting sprak de heer Hoek, voorzitter van de Chr. Filmactie, over het doel van deze actie. Hij besprak vooral de grote waarde van de film, mits deze goed wordt gebruikt. De C.F.A. stimuleert niet het bioscoopbezoek, maar leidt jong en oud tot het gaan naar een goede film. Uit de aanwezigen werd een voorlopig comité benoemd. Het is de bedoeling van dit comité maandelijks een film te bren gen. Daar de initiatiefnemers reeds veel steun vonden in de vergadering, werd be sloten om op 21 mei opnieuw bijeen te komen om een definitief bestuur te kiezen. CHINESE CHRISTENEN Dank zij het energieke werk van een monnik uit Syrië, die de steun van de Keizer van China ondervond, trof men in de 9de eeuw in iedere Chinese stad van enige betekenis Christenen aan. Zij hadden ook eigen kerkgebouwen. WETENSCHAP LEIDT TOT CATASTROFE De moderne veterinaire wetenschap is er in geslaagd, .in Afrika de infec- tieve epidemieën en de parasitaire in- skten te bestrijden, met het gevolg dat de negerbevolking haar veestapel kon uitbreiden. Dit heeft in tal van streken reeds tot een catastrofale overbewei- ding geleid. Een deel van de bevolking toch ziet in een koe een welstands symbool. De beesten hebben slechts weinig betekenis als leverancier van vlees en leder. de pauze een kleine verloting gehouden, waaraan enkele aardige prijzen zijn verbonden. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude ver zoekt ons mede te delen dat hij verhin derd is op woensdag 15, 22 en 29 mei a.s. spreekuur te houden. In plaats daarvan hoopt hij nu op de vrijdagen 17 en 24 mei a.s. spreekuur te houden in het gemeentehuis gedurende de normale tijd, des namiddags van 2.00 tot 3.00 uur. Maandag j.l. herdacht het verbond van sigarenfabrikanten in Nederland tydens een feestelijke bijeenkomst in gebouw „Esplanade" te Utrecht zijn 50-3arig bestaan. De belangstelling voor deze bijeenkomst als ook voor de recep tie van het bestuur was groot. Een van de meest interessante on derdelen van deze herdenking was on getwijfeld de rede uitgesproken door de voorzitter, drs. S. C. Bakkenist, wel ke zeer veel belangwekkende bijzon derheden bevatte inzake de ontwikke ling, capaciteit en vooruitzichten van de Nederlandse sigarenindustrie als mede het wel en wee in deze belang rijke Nederlandse bedrijfstak in de afgelopen halve eeuw. Bij de bijzonderheden welke drs Bak kenist in zijn rede verwerkt had, waren o.m. verschillende produktiecijfers. Zo deelde hij mede dat de sigarenproduk tie in 1939 1.7 miljard per jaar beliep met een aantal arbeiders van 27.000 en dat deze produktie vorig jaar weer tot 1V4 miljard was opgelopen, met een aantal arbeiders van 12.500. Een pro- duktiesteiging per man per jaar dus van 63.000 tot 100.000 stuks. Zeer sterk in deze bedrijfstak is ook de concentratietendens. In 1939 waren er nog 900 sigarenfabrieken en fabriek jes in Nederland, thans zijn er nog een 120 ondernemingen met personeel. In 1939 waren er bovendien nog 1000 een mansbedrijfjes. Hoewel de Nederlandse sigaren in de wereld een zeer goede naam hebben De vrijwillige brandweer van Achter berg vierde zaterdag het 30-jarig be staan met wedstrijden en een feest avond. Om half drie 's middags reden de deelnemende korpsen Eist, Leersum, Rhenen en Veenendaal (Amerongen moest helaas op het laatste nippertje verstek laten gaan) in hun glimmende vuurrode wagens naar de Dijk, met voorop de versierde wagen van Achter berg. Een onbewoonbaar verklaarde boerderij met rieten dak was tot wed strijdobject gebombardeerd. Er woedde een binnenbrand in het woonvertrek met grote kans op uitbreiding naar boven en de daaraan verbonden geva ren voor het rieten dak. De brand was zoveel mogelijk bij de werkelijkheid gebracht. De rook kwam al in dikke slierten door het dak heen. Op het ter rein van „de brand" waren veel be langstellenden samengestroomd, waar onder het voltallige college van burge meester en wethouders van Rhenen. Om de beurt moesten de korpsen werken en tonen op welke wijze zij deze brand dachten te bestrijden op de meest efficiente wijze. Daarbij lette een jury van uitermate deskundigen nauwlettend op de verrichtingen van de spuitgasten. Aan het hoofd van die jury stond niemand minder dan de districts-inspecteur van het brandweer wezen in de provincie Utrecht de heer J. B. H. Roelofs en verder de heer H. G. Jacobs, commandant van de brandweer Vreeswijk, met de heren G. Wijnants, G.Jansen en W. Vesseur, allen verte genwoordigers van de brandweerin spectie Utrecht. Na afloop vond in het buurtschapshuis de ^prijsuitreiking plaats, doch voordat de uitslag bekend werd gemaakt, gaf de inspecteur een toelichting op de wedstrijd. Daaruit EEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal bleek, dat ook hier weer verschillende fouten waren gemaakt, doch daar leert men van en dat is uiteindelijk de be doeling van dit soort wedstrijden. De verkenning door de commandanten was te eenzijdig geweest en de ordonnan sen waren te weinig ingezet. Verder hadden nog te veel brandweerlieden niet begrepen, dat zij bij grote rook ontwikkelingen, zoals in het wedstrijd- pand, minder last van de rook hebben, wanneer zij over de grond kruipen. Nadat de heer Roelofs het jubilerende korps zijn gelukwensen had aangebo den, sprak de commandant van de korpsen Rhenen, Eist en Achterberg, de heer N. Souwerbren, woorden van dank namens het bestuur van Achterberg tot de wedstrijdcommissie en de jury, alsmede tot de deelnemende ploegen voor hun medewerking. Ht verheugde spreker bijzonder het korps Veenendaal weer aanwezig te zien en hij hoopte dat de band met dit korps in de toekomst weer heel stevig zal mogen worden. Onder daverend enthousiasme maak te de heer Souwerbren hierna bekend, dat het Rhenense korps de eerste prijs had gewonnen met 113 punten. Ook de eerste prijs voor de beste commandant ging naar Rhenen, naar de bevelvoe rende onderbrandmeester J. Meijer. Rhenen won de zilveren plaquette, be schikbaar gesteld door Rhenens burge meester en een prachtige zilveren me daille, beschikbaar gesteld door de Achterbergse brandweer. De tweede plaats verwierf Veenendaal met 104 punten, derde werd Leersum met 96 punten en de vierde en laatste plaats was voor het korps uit Eist met 94 pun ten. Het brandweerfeest werd uitgeluid met een feestavond in het buurtschaps huis waaraan medewerking werd ver leend door radio-artisten. De heren J. van Gelderen, G. van En gelenburg en T. v. d. Scheur, allen van af de oprichting lid van het Achter bergse korps, werden vanwege die langdurige trouwe dienst onderscheiden met een medaille van de Kon. Neder landse Brandweer Vereniging, waarbij een fraai uitgevoerde oorkonde be hoorde. Het korps van Achterberg mag op een geslaagde lustrumviering terugzien. en sinds vele tientallen jaren een uit stekend exportartikel zijn geweest, werden er vorig jaar toch ook nog 50 miljoen sigaren ingevoerd, al is dit tot totale jaarlijkse binnenlandse verbruik van 1.1 miljard sigaren weer niet van zoveel betekenis. Na de accijnsverlaging in mei 1952, waarbij de accijns werd verlaagd: voor sigaren van 27 °/o op 14 voor senoritas van 33% op 20% terwijl sedert december 1950 deze pro- dukten tijdelijk zijn vrijgesteld van omzetbelasting, zijn produktie en con sumptie aanzienlijk gestegen (1951 100; 1956 170). Deze indexcijfers zijn voor de sigarettenindustrie van 100 in 1951 op 134 in 1956 gestegen. Te beden ken dat een deel van de stijging van onze sigarettenindustrie veroorzaakt wordt omdat steeds meer vrouwen steeds meer roken, terwijl de sigaren- industrie het totnogtoe uitsluitend moest hebben van een gestegen siga- renconsumptie bij mannen. Degenen die hebben betoogd dat de malaise in de industrie voornamelijk een gevolg was van de te hoge prijzen van het eindprodukt, mede door de zware accijnsdruk, zijn dus door de feitelijke ontwikkeling in het gelijk ge steld. Accijnsopbrengst 1956 29.800.000 vanwege de sigaren. Voor alle drie ta bakverwerkende industrieën tesamen ƒ391.954.000,-. Consumptie van sigaren per hoofd van de bevolking: Sigaren Senoritas totaal 1939 152 39 191 1956 87 184 101 Gemiddelde consumentenprijs per stuk: 1939: 4.2 cent; 1956 18.8 cent (sigaren en senoritas dooreen). Huidige prijsniveau 4Vz maal het prijs niveau 1939, terwijl het algemene prijs niveau en loonniveau op circa driemaal 1939 is gelegen. Onbetwist staat vast dat deze dispariteit de afzetmogelijkheden ernstig schaadt. De detailwaarde 1956 ad (na aftrek van de waarde import) rond 200.000.000, kan als volgt worden gesplitst: Beloning winkel, en gr. 32.000.000 16 Accijns 30.000.000 15 Lonen, sociale lasten 45.000.000 22!/z Tabak 64.000.000 32 Verpakkingskosten 15.000.000 7Vt Overige fabr.kosten 9.000.000 4Vt Nettowinst 5.000.000 2»/« Plusminus 40 van de nettowinst, te weten plusminus 2.000.000,- is verschul digd voor inkomstenbelasting resp. ven nootschapsbelasting, zodat er 3.000.000,- resteert voor beloning eigen vermogen, en ter financiering van technische ver nieuwing en expansie. Vermogensbehoefte (1954 voor gehele industrie plusminus 67.000.000,- waar van 18.000.000,- eigen vermogen 26 49.000.000,- vreemd vermogen 74 Er is dus geen sprake van een ongun stige vermogenspositie. Stel winstcijfer ad. 3.000.000 tegenover de bedragen die naar de overheid toevloeien, te weten: Accijns 30.000.000,- Bel. v. h. bedrijfsresultaat 2.000.000,- Aan loonbel. ca. 2 van de loonsom ad. 30.000.000,- 600.000,- Invoerrecht 31,39 per 100 kg over 8.000.000 kg, is ca. 2.400.000,- REIS OM DE WERELD. 68.894 acteurs, 74.685 kostumes, 15.612 baarden, 512 apen, 800 paarden, 950 ezels en 3.800 scha pen, dat zijn enkele cijfers van de film „Reis om de wereld in 80 dagen", waarvan de pre mière ging op het festival te Cannes. De maker is Mike Todd, die tot z'n spijt aan de ene kant verloor tegen die andere regis seur van massale films, Cecil B. de Mille, want die besteedde 7,5 miljoen dollar aan zijn nieuwste product en Mike „slechts" 6 mil joen, maar het aan de andere kant won want zijn film duurt een kwartier langer (2 uur 55 min.). Het scenario is van Perel- man, Poe en Sarrow en tenslot te ook van Jules Verne, maar dat laatste is bijzaak. FATALE STER. Sterren kunnen fataal zijn, zowel die uit de astrologie, als men daarin gelooft, als die van het film doek, wanneer men jong is. Een van de meest fatale is nog steeds James Dean, al is die al bijna twee jaren dood. Een 14- jarig meisje sprong in het wa ter van de Cote d'Azur. „Ik kan niet verder leven, had zij aan haar ouders geschreven, alles is voorbij, omdat ik alleen van hèm kan houden." Gelukkig werd ze nog net door een filmproducer gered. DOCUMENTAIRE. Tenslot te kan men van alles een film maken. Het is maar van uit welke (film)hoek men het leven bekijkt. De Parijse mannequin Fabienne neemt daarom op haar reis om de wereld met een stel japonnen ook haar camera mee. „Ik ga al de mannen in alle landen filmen, die me het hof zullen maken," zei zij bij haar vertrek. En zij verwacht dat het een „leerzame documen taire" zal worden. SHOCK. De Belgische to neelspeler Pierre Michael raak te tijdens de opvoering van „De bedrogen echtgenoot" zijn stem kwijt. Om twee dagen later te kunnen optreden in „De ge hangene" stapte hij in de trein naar Parijs, waar een specialist hem door middel van een elek- Jro-shock zijn stem teruggaf. VERKEER. De gemiddelde Belg woont gemiddeld vijf kilo meter van zijn werk. Om deze afstand af te leggen gebruikt de jonge Belg de fiets, de oude ren gaan lopen en de dames la ten zich brengen per auto. Waaruit blijkt dat de dames zich het minst gehaast voelen, want, zo schrijft Le Soir, wel hebben wij in nauwe straten één-richtingverkeer evenals de Romeinen tweeduizend jaar ge leden in Rome, in Brussel geldt nog niet zoals toen daar dat de aanvoer van levensmiddelen 's nachts moet plaats vinden, bij ons is het schering en inslag dat een vrachtwagen die zijn vracht aflevert binnen vijf mi nuten een verkeersopstopping veroorzaakt die zich als een olievlek uitbreidt tot tien of twintig straten in de omgeving van de onheilsplek. MOTOR. Maar al kunnen we steeds minder snel opschie ten, we gaan wel goedkoper rij den, dankzij een uitvinding van een jonge Belg. Uitgaande van het principe dat onze wagen bij vochtig weer minder benzine gebruikt, heeft hij een carbura tor geconstrueerd, waarin wa terdamp van het koelwater zich mengt met het gas van de ben zine. Na drie jaar experimen teren is het resultaat 40 procent bezuiniging op het benzinege- bruik en 15 procent winst aan kracht. Het apparaat kan zon der enig bezwaar op elk type auto worden gemonteerd. TAFEL VAN TIEN. Als eilandbewoners hebben de En gelsen zich altijd gepermitteerd veel (of alles?) anders te doen als anderen. In het verkeer hou den ze links en bij het rekenen verfoeien ze het decimale stel sel van de beschaafde mensheid. Dat laatste wordt weer be zwaarlijker nu ze voor hun eco nomie steeds meer worden aan gewezen op contact met landen buiten hun gemenebest. Er gaan nu dan ook stemmen op om het 12-delige stelsel af te zweren en de tafels van tien in te voeren. Voor de ec-htc Engelsman lijkt dit echter nog steeds op heiligschennis, zodat het er voorlopig nog wel niet van zal komen. BOER f. Ook in Frankrijk heeft men behoefte aan een rasechte boer aan het hoofd van het ministerie van landbouw om de boerenzaken recht op hun pootjes te zetten, want zegt de heer Hervieu, een van Frank- rijks bekendste fokkers, belas ting en lonen zijn te hoog in vergelijking met de prijzen van melk en vee. En om zijn bewijs bij zijn woord te voegen heeft hij zijn hele tot in het buitenland be kende veestapel van 90 stieren en koeien van de hand gedaan om een meer winstgevend be roep te zoeken. GANGSTER. Mevrouw Jan sen, echtgenote van de burge meester van Ixelles (België) hoorde 's nachts lawaai en maakte haar man wakker met de woorden: Charlie, Charlie, er zijn gangsters in de kamer. Waarop haar man slaperig ant woordde: Onmogelijk. In de gemeenteraad misschien, maar niet in de Kamer. SCHOEN. De goede ver koper zegt tegen een dame die schoenen komt kopen: Goeden- morgen mevrouw, neemt u plaats, zal ik u direct het juiste paar aanpassen, of wilt u liever eerst alle andere modellen zien COLLECTE RODE KRUIS In de periode van 20 mei tot 2 juni a.s. zal in de gemeente Lienden de tra ditionele collecte voor het Rode Kruis worden gehouden. Het zal welhaast overbodig zijn, dat wij deze in de mild dadigheid van onze lezers aanbevelen. Iedereen weet uit pers en radio wat het Rode Kruis presteert. De laatste grote actie voor Hongarije heeft bij vernieuwing aangetoond, dat het een onmisbare instelling is, die aller daad werkelijke steun verdient. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN De herijk van maten en gewichten is voor de gemeente Lienden vastge steld op 29 en 31 mei a.s. in de oude openbare lagere school op het Kerk plein te Lienden. Op 29 mei van 10.30- 12 uur voor grote partijen, die afzon derlijk door de directeur van de ijk- kring Arnhem worden aangeschreven, van 13-16 uur voor de herijkplichtigen wier geslachtsnaam begint met een der letters A t. en m. R en op 31 mei van 10.30-12 en van 13-15.30 uur voor de herijkplichtigen, wier geslachtsnaam begint met een der letters S t. en m. Z. MUZIEKAVOND VAN „AMICITIA" De Liendense harmonievereniging „Amicitia" hoopt op 25 mei a.s. een muziekavond met toneel te geven in zaal „Torenzicht" te Lienden. De op brengst van deze avond zal worden be stemd voor de aanschaf van 6 stuks Pauke trommen, die in de toekomst het muziekkorps moeten completeren. Vóór de aanvang van de uitvoering zal „Amicitia" een muzikale mars door het dorp maken. Het bestuur hoopt op een 35.000.000,- In 1909 werkten in de Nederlanse sigarenindustrie ruim 22.000 arbeiders. 65% van de industrie was benoorden de grote rivieren gevestigd en 35% ten zuiden. Thans is de verhouding precies andersom. Reeds toen was het een be langrijke bedrijfstak, in hoge mate op export aangewezen. Het verbond is op 15 mei 1907 opge richt door een aantal plaatselijke en regionale fabrikantenverenigingen. Er bestonden reeds werknemersorga nisaties in de sigarenindustrie. Deze werden opgericht in 1837, 1897 en 1899. Er was behoefte aan een fabrikanten organisatie hiertegenover, zo lezen wij in de eerste verslagen, overeenstem ming met de werknemers te bereiken door overleg en het kweken van begrip voor eikaars standpunt en moeilijkhe den en teneinde te voorkomen dat bij ieder geschil naar het wapen van sta king en uitsluiting zou worden gegre pen. Tijdens de tweede wereldoorlog kreeg de sigarenindustrie in alle opzichten zware slagen. Sommige daarvan, bijv. de totaal gewijzigde vermogensstruc tuur (waarover in het voorafgaande reeds gesproken) en de grote terug gang in het sigarenverbruik per hoofd, is zij nog steeds bij lange na niet te boven. Spreker wees ook nog op het belang, de arbeidsproduktiviteit in de sigaren industrie aanzienlijk op te voeren en dat die noodzakelijk geldt om: 1. Mogelijkheid tot prijsverlaging waardoor uitbreiding afzet en terug winning van een deel van het verloren gegane terrein. 2. Met een verdere loonstijging als mede stijging secundaire arbeidsvoor waarden moet worden gerekend. Op voering arbeidsproduktiviteit was en is alleen reeds nodig om stijging loon kosten per 1000 sigaren te voorkomen. 3. Handhaving concurrentiepositie op de voor de Nederlandse sigarenexport toegankelijke buitenlandse markten. WIJZE WOORDEN HET GEHEIM Drie kunnen een geheim bewaren als er twee dood zyn. (Franklin) KERKCWIJK 167 -TEL. 3000-VEENEN DAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1