Veteranentournooi De gróótste kaas-inkoper van 't land bent u, Nederlandse Huisvrouw! Kqü De Draaikolk ZENUWRUST De zorg aan ons dagelijks brood Inkopen is uitkijken... VOOR DE BOER voor kwaliteit SPORTMIDDAG VERREGEND Alleen korfbal en voetbal gingen door Grote belangstelling voor Veenendaal tegen Rest Goed voetbal Jeugdvoetbal Man met de baard was niet aanwezig Merino's - Neveda 3-1 Triangel-Boys - Ritmeester 1-1 Officiële bekendmaking Hollandia wolPanter 4-1 Daar staat u, mevrouw, in Gouda. En u zegt: „Accoord, geef me maar een wagon vol van die volvette GoudseEn wat kost die oude Leidse?" Totaal koopt u per jaar liefst 57 miljoen kilo kaas! 't Lijkt vreemd, maarrealiseert u zich wel eens, dat u, Nederlandse Huisvrouw, de gróótste inkoper van ons land bent? Want u besteedt liefst 80% van ons nationaal huishoudbudget! EN WAT DOET U als u een ónsje kaas koopt? Of rijst of koffie of ham - als Inkoopster van het Gezin? Kijkt u dan ook scherp uit naar kwaliteit en voordeel? Dan is er voor u maar één kruidenier: Albert Heijn. Daar koopt u de beste kwaliteit voor de laagste prijs. Wat een besparing! Kijk uit naar voordeel en kwaliteit. Kom óók naar Albert Heijn. Kies de KAAS precies wij laten u gaarne naar uw smaak even proeven en keuren. KavliCrispbread Geniet ook eens van IMPORTKAAS met een andere smaak. Wij hebben een grote sortering buitenlandse kaassoorten. EXTRA AANBIEDING een zware choc, reep GRATIS DAMPO FEUILLETON De zo groots opgezette Veenendaalse sportmiddag is zowel letterlijk als figuurlijk in het water gevallen. Toch leek het aanvankelijk wel, dat het goed weer zou bly'ven. Het was dan ook een fleurig gezicht, toen de stoet van sportmensen omstreeks half drie door het dorp marcheerde, op weg naar het terrein aan de Bergweg. Reeds voor inen het terrein bereikt had begon het te regenen en er volgde een bui, die een streep haalde door het eerste gedeelte van het met zoveel zorg opgestelde programma. Gelukkig werd het omstreeks 4 uur toch weer droog en konden de korfbal- en voetbalwedstrijden toch nog doorgaan. Het waren snelle en aantrekkelijke wedstrijden, die nog werden afgewisseld met badmintondemonstraties. Was bij de korfbalwedstrijd het publick nog niet zo talrijk, tijdens het treffen van Veenendaal en de rest, was een behoorlijk aantal toeschouwers aanwezig, zodat mogelijk de regen het goede doel nog niet zo heel veel schade heeft gedaan. Wat de afgelaste sporten betreft, deze zijn tot nader te bepalen datum uitgesteld. Nadat om half vijf burgemeester Bak ker met een korte speech de sportfestivi- teiten had geopend, nam de korfbalwed strijd tussen Tovers uit Zeist, en een Gelders selectie-elftal, een aanvang. Van het begin af waren het de Geldersen, die het beste spel te zien gaven, wat zij dan ook bij de rust in een verdiende 3-1 voor sprong uitdrukten. Hun spel was iets sneller en het plaatsen en vrijlopen beter dan van Tovers, die in de eerste helft zelfs een strafworp nog niet in een doel punt kon omzetten. Na de thee ging het wel anders, al moet gezegd worden dat het hoge tempo toen wel wat zakte. Tovers kwam veel in de aanval en als de aanvallende spelers wat beter op schot waren geweest, dan zou het zeker geen half uur hebben behoeven te duren, voor het eindelijk 3-2 werd. De Geldersen hadden het antwoord echter meteen weer klaar en maakten er 4-2 van. Door het verwisselen van vak kregen de Zeis- tenaren een andere aanval, die het de Gelderse verdedigers soms wel zeer moeilijk maakte, maar verder dan een 4-3 stand konden zij het toch niet brengen. Om even over half zeven traden, na wat pittige muziek van de inmiddels ge arriveerde harmonie „Caeeilia", de voet ballers binnen de lijnen. Het werd een verrassend goede partij voetbal, in hoog tempo gespeeld, waarbij beide ploegen kennelijk van de gedachte uitgingen, hun huid zo duur mogelijk te verkopen. Toch was het van het begin af Veenen daal, dat door beter ploegverband de toon aangaf, al moet meteen toegegeven worden, dat Cornelissen, v. d. Weerdhof en Ditewig voor het Veenendaalse doel soms buitengewoon gevaarlijk waren. Reeds in de eerste minuten kregen beide voorhoeden scoringskansen, die echter niet werden benut, terwijl tevens de Veenendaalse doelman, Van de Pol, direct al toonde, dat hij een goede dag had. In de zeventiende minuut was het na goed doorzetten dat Rebergen een hard schot loste. Hoewel doelman Rotterdam er vlug bij was, liet hij toch de bal nog even los, wat juist genoeg was voor Re- bergen om toch te scoren (1-0). Tien minuten later was het aan de andere kant, aan goed voorbereidend werk van Cornelissen, te danken, dat Sukkel een prima kans kreeg. Een hard schot volgde maar door snelle reactie van v. d. Pol kon de bal worden terug geslagen, doch juist voor de voeten van Jan Heikamp, die geen fout maakte (1-1). Drie minuten voor de rust was het weer Rebergen, die nu de snel toegelopen Muller in staat stelde via de onderlat te doelpunten (2-1). Na de thee lag het tempo wel niet zo hoog als in de eerste helft, maar het spel was het aankijken toch goed waard. In de negende minuut leek het of de Rest gelijk zou gaan maken. Deze deed dat ook door middel van Cornelissen, na goed voorbereidend werk van Diteweg, maar dit doelpunt werd afgekeurd we gens buitenspel. Het laatste kwartier zette de Rest een fel offensief in, om de gelijkmaker te PLASTIC BIJ INKUILEN. Sinds enkele jaren worden plasticzeilen o.a. gebruikt om kuilhopen, die aange perst zijn met een grondlaag, af te dek ken tegen inregenen. Omdat het aan brengen van de grondlaag veel arbeid en kosten vraagt, werden proeven genomen met versterkte plasticzeilen, waarop, di rect na het aanrijden van het gras, een waterlaag werd aangebracht. Indringen van regenwater werd daarmede voorko men. Hoewel deze methode op enkele bedrij ven goede resultaten opleverde, was er toch ook één maarTrad n.l. lekkage op, en drong het water de kuil binnen, dan was deze onherroepelijk verloren. Omdat 't gebruik van water op plastic bezwaren opleverde, is een derde moge lijkheid onderzocht van de voordelen van plastic bij het inkuilen te profiteren. Hier bij wordt direct na het inkuilen een plas tichoes over de kuilhoop getrokken. Deze methode berust op het principe van lucht- afsluiting. Door het Rijkslandbouwconsu- lentschap-Leeuwarden zijn hiermede in de nazomer van 1956 enkele proeven ge nomen. Het resultaat was verrassend, aldus de heer P. Soepboer van genoemd consulent schap in een onlangs gehouden micro foonpraatje. De temperatuur steeg zowel in proefkuilen met voorgedroogd gras als vers gras slecht stot maximaal 35°. Bo vendien kwam geen of weinig kantverlies voor. Om reuk te voorkomen, dient aan vers gras een konserveringsmiddel te worden toegevoegd. Voordat met vervoe- dering wordt begonnen, moet er op wor den gelet, dat de temperatuur voldoende laag is. Het betreft hier geen nieuwe inkuil- methode, maar een nieuwe arbeidsmetho- de bij het inkuilen. Het voordeel van deze methode is o.a. een grote arbeidsbespa ring, terwijl bovendien ook kleine partijen gemakkelijk kunnen worden ingekuild. Hoewel het ernaar uitziet, dat deze me thode zowel op de grond als in een silo kan worden gebruikt, weten we hierover nog te weinig om tot algemeen gebruik over te gaan. In bijzondere gevallen kan men er een proef mee nemen, temeer omdat de aan schaf van een kleine hoes slechts een ge ring bedrag vraagt. Natuurlijk wil de Landbouwvoorlichtingsdienst u gaarne van advies dienen. Bij inkuilen van voor- gedroogd gras dient men voorshands al leen kleine kuilhopen te maken. Het grootste bezwaar tegen deze me thode is de kwetsbaarheid van plastic. De fabrikanten zullen goed doen, hiervan no ta te nemen. Wanneer de kwaliteit wordt verbeterd, zijn er zeer zeker nog grote mogelijkheden voor het gebruik van plas tic in de landbouw. Zolang dient de boer voorzichtig te zijn met aanschaf en ge bruik van plastic voor inkuilen. VROEGE UITZAAI ZOMERTARWE Proeven hebben aangetoond dat vroeg uitgezaaide zomertarwe aanzienlijk hogere opbrengsten geeft dan laat ge zaaide zomertarwe. Zomertarwe ver draagt goed lichte vorst. Zomertarwe kan dus, zodra het weer en de toestand van de grond het toelaten, worden uitgezaaid. forceren, maar dank zij prima werk van doelman v. d. Pol, kwam men niet verder dan nog een buitenspeldoelpunt van Jan Heikamp, dat afgekeurd werd. In de laatste minuut was het Kees Heikamp, die op werkelijk grootse wijze Kees Henzen in staat stelde met een hard schot ineens op de schoen, de stand op 3-1 te brengen. Zoals gezegd, het was een vlotte wed strijd in hoog tempo, waarbij soms wel wat fel werd gevoetbald. Naar wij vernemen wordt op het Vee- nendaalterrein, op zaterdag 18 mei, een jeugdtoernooi georganiseerd, waaraan zul len deelnemen vier jeugdelftallen van U.V.S. uit Leiden en vier jeugdelf tallen van Veenendaal. Het betreft hier een zo genaamde sportuitwisseling. VOEDSELVERGIFTIGING Het komt nogal eens voor dat be halve volledig onderzoek in ruwvoe- dermonsters, ook onderzoek naar de aanwezigheid van schadelijke bestand delen aan het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek wordt aangevraagd. Er zijn echter vele moge lijkheden, waardoor de gezondheids toestand van het vee wordt bedreigd. Vermoedt men een vergiftiging van het ruwvoeder, roept dan eerst de hulp van veearts of veeteeltconsulent in. Dempt de put niet als het kalf al ver dronken is of wel, wacht niet de uitslag van het onderzoek af als de koe zwaar ziek is. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. ZUINIG MET CHEMISCHE MIDDELEN! Het aanpassingsvermogen van voor de landbouw schadelijke en onschade lijke insecten aan chemische bestrij dingsmiddelen is verbazingwekkend. De directeur van de Plantenziekten- kundige Dienst, Dr. C. J. Briéjer ziet hier een groot gevaar in, omdat wan neer men merkt dat een bepaald mid del niet meer werkt, men zijn toevlucht zoekt tot sterkere middelen. Een dui delijk voorbeeld vormt thans Dene marken, waar men een georganiseerde vliegenbestrijding in het leven heeft geroepen en waar de vliegen zich best thuis voelen met D.D.T. Zuinigheid met chemische middelen wordt ten zeerste aanbevolen. Het veteranentoernooi draait weer. Vry- dag werd één wedstrijd gespeeld op het Matjanterrein en maandagavond twee bij D.O.V.O. De publieke belangstelling wordt al iets beter, vooral maandagavond was het redelijk. De wedstrijd van vrijdagavond, welke aanvankelijk op het Veenendaalterrein gespeeld zou worden, moest wegens de zware regenval worden verplaatst naar het Matjanterrein. Daar was het dat de Merino's en Nevada elkaar ontmoetten en tot nu toe de beste wedstrijd van het toernooi speelden. Ondanks dat Neveda met 3-1 verloor, kon het toch reeds in de achtste minuut de leiding nemen. Er werd een hard schot op het Merino'sdoel afgevuurd, maar toen de doelman al geslagen was, ving een der backs de bal keurig in de handen op. De hiervoor toegestane strafschop werd door Van Ommeren benut (0-1). De vreugde was echter niet van lange duur, want vijf minuten later bracht Gerritsen de par tijen weer op gelijke voet (1-1). Tot de rust ontwikkelde zich toen een open strijd, waarbij beide doelen om beurten in gevaar kwamen. De doelpunten kwa men echter pas in de tweede helft. Reeds in de derde minuut was met een goede kopbal de stand op 2-1 gebracht. Hoewel Neveda nog steeds probeerde om los te komen, was het toch Merino's, dat in de twintigste minuut, weer door Koops, de eindstand op 3-1 bracht. Maandag werd op als eerste wedstrijd meester gespeeld, steeds de meerdere toch 1-1, een stand, bereikt was. Dat het het D.O.V.O.-terrein Triangel-BoysRit- Hoewel Ritmeester was, bleef de stand die bij de rust reeds geen nederlaag vooir BEZICHTIGING CUNERATOREN Burgemeester en wethouders van Rhe- nen brengen ter openbare kennis, dat de Cuneratoren ter bezichtiging voor het publiek zal worden opengesteld geduren de de maanden juni, juli en augustus, iedere donderdag om 11 en 15 uur. In de maanden juli en augustus is er bovendien gelegenheid tot bezichtiging om 19 uur. De toegangsprijs bedraagt voor indivi duele bezoekers per persoon 0,50. Voor bezoekers in groepsverband, minstens 10 personen, per persoon 0,35. De beklimming van de toren geschiedt onder toezicht van de koster van de Cu- nerakerk, de heer W. Lokhorst, wonende Torenstraat 7 te Rhenen, bij wie men zich op bovengenoemde dagen en uren kan vervoegen. Men dient er voor te zor gen, dat men precies op de aangegeven uren aanwezig is. De opbrengst komt ten goede aan de stichting Carillonfonds Cuneratoren. Rhenen, 27 mei 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL Th. v. d. WILLIK, secretaris. Triangel-Boys is geworden, was in hoofd zaak te danken aan het trapvaste back- stel en de uitzonderlijk goede doelman Labé. Ook was het de mindere ploeg die eerst de leiding nam. Het was Stoffers, die dit kunststukje volbracht. Al spoedig was de stand echter door Van de Kraats weer gelijk. Na de thee was het weer Ritmeester, dat meteen ten aanval trok, maar steeds strandde de voorhoede op de hechte ver dediging van Triangel-Boys. De laatste tien minuten zette Ritmeester nog een fel offensief in om het winnende doelpunt en ondanks dat het Triangel- Boysdoel herhaaldelijk in gevaar verkeer de, kwamen er toch geen doelpunten meer en bleef de stand 1-1. De tweede wedstrijd ging tussen Hol landia wol en Panter. Men weet natuur lijk nooit vooruit hoe het zal gaan, maar als de Pantermensen zo blijven doorspelen zullen zij het niet ver brengen. Het was een eenzijdige wedstrijd, waar in Panter zich wel moedig verdedigde, maar een ander resultaat toch zeker niet hadden verdiend. Gelukkig stak doelman Van Dijk in een behoorlijke vorm en kon daardoor een grote nederlaag voorkomen. Het was in de tiende minuut dat Van Remmerde (Panter) en Van Manen (Hol landia) beiden naar de bal schopten, waarna deze in het Panterdoel verdween (1-0). Vijf minuten later, toen de Panter- achterhoede bleef staan voor vermeend buitenspel, was het Van de Weerdhof die nummer twee in de touwen drukte. Hollandia maakte voor de rust nog een doelpunt, dat naar onze mening ten on rechte werd afgekeurd wegens buiten spel. Ongeveer tien minuten in de tweede helft zag Van Manen kans Van Dijk uit zijn doel te lokken en te scoren (3-0). Eerst toen Van Engelenburg de stand op 4-0 gebracht had, wist Scheur uit een voorzet van Vondel, de eer voor Panter te redden (4-1). Programma voor vrijdagavond. Vrijdagavond wordt gespeeld op het Veenendaalterrein inplaats van bij Mat jan. Om 6.45 uur ontmoeten Veenendaal en S.K.F. elkaar. Om 7.45 uur G.V.V.V. en Geha. De Nederlander eet gemiddeld per week 2000 gram brood. Hij zal zich daarbij wel niet realiseren wat er komt kijken voor zijn botorham op tafel staat. De belangrijkste grondstof voor de broodbereiding is tarwe. Nu zijn er ver schillende soorten tarwe. Het beste pro- dukt wordt verkregen door deze soorten te mengen en daarna te vermalen. Per jaar wordt door de Nederlandse maalin- dustrie ongeveer 1.000.000.000 kg tarwe verwerkt, een hoeveelheid waarvan twee- v£*. VOLVïT Volvette Goudse, jong 100 gram 29 Belegen boeren sept.kaas 100 gram 36 Oude boeren meikaas 100 gram 37 Edammer 40+, jong per kaas 109 Edammer, licht belegen 100 gram 31 Edammer, extra belegen 100 gram 33 Prima Leidse, jong, volvet 100 gram 32 Prima Leidse, jong, 20 100 gram 25 Karperton smeerkaas per doosje 29 Eyssen's smeerkaas volvet p. goudcup 42 Pikanta smeerkaas per tube 55 Korstloze lunchkaas blok 250 gram 90 Hollandse dessertkaas doos 6 stukjes 80 Baby Edammer per stuk 255 Volvet lunchkaasje per stuk 170 NIFI1WI fantastisch lekker! Noors knackebrot: 90 -100 sneetjes in een pak. p. pak I.OS voedzaam-gezond-verrukkelijk met buitenlandse kaas Kavli kaas met bacon per doos 80 Kavli kaasmetchampignons per doos 90 Kavli kaas met garnalen per doos 95 Kavli primula kaas per doos 80 Emmenthaler volvet per doos 75 Kaas met salami per doos 85 Kaas met yoghurt per doos 75 Kaas met Alpenkruiden per doos 75 Mon chou kaascrème per pakje 59 Noorse kaas in diverse smaken: ham-kerry-tomaten-sellerie-primula doos 45 DIT ZIJN ZACHTE, SMEERBARE KAASSOORTEN Tot en met zaterdag 18 mei Bij iedere fles limonadesiroop vanaf f. 1.- Zwitserse chalet kaas doos 12 porties 150 I Italiaanse Bel Paese kaas per doos 75 Zwitserse chalet kaas, Zwitserse gemalen kaas strooibeker 55 porties, gesorteerde smaken per doos 160 Zwitserse kaas per kegel 25 Albert Heijn de beste kwaliteit de laagste prijzen rente winstaandeel derde tot driekwart moet worden inge voerd. Boeren in verre landen en boeren in Nederland hebben voor uw brood moe ten zaaien, oogsten en dorsen. De tarwe die van overzee komt bijvoorbeeld uit Amerika is in zeeschepen gestort, de Atlantische Oceaan overgestoken om ten slotte in Europa's grootste graanhaven Rotterdam aan te komen. Door middel van drijvende pneumatische elevatoren, die werken als een stofzuiger, wordt de tarwe uit het ruim opgezogen, in een lichter gestort en verder getransporteerd naar de verschillende fabrieken, waar.ze in graansilo's wordt opgeslagen. Van tarwe tot bloem het reinigen. Bloem ontstaat door vermaling van tarwe en verwijdering van alle zemel- delen. Vroeger gebeurde dit door de zgn. plattelandsmolens. Daar het niet mogelijk is dan bloem en zemeldelen afdoende te scheiden, wordt de tarwekorrel thans gro tendeels door de meelfabriek bewerkt. De tarwe in de opslagsilo gaat, al naar gelang dit nodig is, naar de mengsilo, waar drie verschillende „stromen" wor den gemaakt harde, middel en zachte tarwe ctie ieder een eigen behandeling krijgen. Allereerst wordt elke stroom ontdaan van grove verontreinigingen als touwtjes, stenen e.d., waarna de vreemde zaden als boekweit en koolzaad op kun stige wijze, natuurlijk machinaal, worden afgescheiden. De tarwe wordt dan ver warmd om daarna in een wasmachine te vallen en grondig te worden gewassen. Nu treedt een rustperiode in, welke van 15 tot 72 uur duurt. Daarna wordt een melange gemaakt uit de harde, middel en zachte taiwe en deze wordt dan in de nareiniging van stof en van de loshan gende bast ontdaan. Daarna pas kunnen we aan malen gaan denken. Aan het rei- j nigen wordt dus wel bijzonder veel aan dacht besteed. Het malen. De korrels worden eerst door geriffel- de walsen opengebroken en ze vallen dan in verschillende delen uiteen. Men mag de korrels beslist niet verpulveren, want dan zou er nooit een goede scheiding mo gelijk zijn tussen bloem en zemeldelen. Bij dit openbreken krijgt men verschil lende produkten: 1) een stukje van de wand van de korrel, waaraan deeltjes van het binnenste zijn gehecht; 2) stuk jes van het binnenste van de korrel de griezen vermengd met stukjes zemel- wand; 3) fijnere bloem en 4) bloem. Al deze produkten worden naar planziften gevoerd, welke deze fijne deeltjes uit el kaar zeven. Door van 7 tot 25 maal te zeven en te malen haalt men de mooie witte bloem er geheel uit, terwijl de zeme len overblijven voor veevoeder. De bloem komt, na automatisch te zijn gewogen, door middel van vulmachines in zakken, die machinaal worden dichtge naaid. Dan gaat de bloem op weg naar de bakkerij en kan worden begonnen met het maken van dat dagelijkse broodje voor onze tafels. en pijn weg- wrijven met EEN VEROVERAAR DIE GEEN SUCCES HAD De notaris-klerk Tounens leent in 1857 - honderd jaar geleden - 25.000 franc en vertrekt met een Engels schip naar Chili. Nadat hij zich voldoende in het ge bruik der Spaanse taal had bekwaamd, wordt hij goede maatjes met enige stamhoofden in het Zuiden van Chili. Die stamhoofden willen gaarne gebruik maken van de door Tounens beloofde steun om zich tegen de annexatie van hun gebied door Chili te verzetten. Zij roepen hem uit tot koning onder de naam Orllie-Antoine. De nieuwbakken koning bericht Frank rijk, dat hij uitgebreide streken van Araucanië en Patagonië heeft bezet en dat hij die ook tegen Chili zou kunnen verdedigen, indien hij van Frankrijk financiële steun zou mogen ontvangen. Hij krijgt deze steun niet en raakt n 1862 in gevangenschap. DOOR REIN VAN GELDER Terwijl dominee Straatman vertelde, schoof Jan de Kruif onrustig op zijn stoel heen en weer. Zijn vuisten balden „man ga toch weg, ik ga ze halen, al en ontspanden zich. Hij wilde uitroepen: moet ik de deur intrappen, nu vandaag nog," maar hij wilde toch ook graag meer horen en de beleefdheid gebood om te luisteren tot de ander was uitgespro ken. „Sientje Brink," ging dominee verder, „heeft bekend dat ze zo handelde, om weggestuurd te worden. Die oom en tan te waren niet slecht voor haar, maar ze kon het daar niet langer uithouden, om dat ze jou en niemand van jullie mocht ontvangen. Ook ontving ze geen brieven meer van hier. Is dat zo, De Kruif." „Ja, ja, zo is het dominee, de mensen hebben het verboden. Voor ons is daar wel overheen te komen, wij hebben hier zoveel werk en afleiding, dat we er niet lig ik er al maar over te peinzen. Het kind wordt daar vermoord." ,Nou, nou, De Kruif, zo'n vaart zal het wel niet lopen. Een kind is taai, maar ik geef toe dat de toestand zo niet goed is. Om nu nog even verder te vertellen, De Kruif, moet ik nog zeggen, dat mijn collega openhartig met die mensen ge sproken heeft, nadat h(j wist wat er gaande was. Hij heeft hen gewezen op de gevaren, die zo'n meisje, dwalend door de nachtelijke straten van een stad als Rotterdam bedreigen. Ze zijn heus niet denkbeeldig hoor. Het moet een knap kind zijn, De Kruif, hè? Ik bedoel een mooi meisje." „Knap, dominee, ja, dat is ze," ant woordt Jan de Kruif. Als hij de ogen weer opslaat, ziet hij dominees blik vragend op zich geves tigd. „Knap, dominee, ja, dat is ze." „Juist. En dat brengt voor haar de ge varen mee. Nu moet je verder horen. Mijn collega heeft die mensen op hun ver antwoordelijkheid gewezen. Hij heeft hen voorspeld, dat op zekere dag Sientje zou weggaan om niet meer terug te komen. En dat kan betekenen dat ze bij haar nachtelijke tochten in verkeerde handen is gevallen. En ze zgn daarvan nogal on der de indruk gekomen. En nu heeft hij gedaan gekregen dat ze haar willen laten gaan, onder één voorbehoud. Ze mag niet op de Wilgenburg terugkomen. Ze geven jou de schuld van alle ellende die ze met het kind hebben. Ze gunnen het je eigenlijk niet. Dat is de juiste benaming ervoor. Niet mooi die wraakgedachte, maar toch wel verklaarbaar. Er is echter een oplossing en dat is de reden van mijn bezoek. Mijn oude dienstbode, die twintig jaar bij me was, gaat weg naar haar be jaarde ouders om die te helpen. Dus moe ten we een andere hebben. Nu hebben mijn collega en ik besloten, het eens met Sientje te proberen, als er van jou kant niets tegen is. Ze is pas veertien jaar zo ik hoor, maar ze moet voor haar leeftijd flink zijn. Ik geloof het er op te kunnen wagen, ook omdat we haar dan onder toe zicht hebben. En ik hoop zo lang, tot ze op eigen benen kan staan. En wat ik vra gen wilde, De Kruif, zijn je ook bepaalde karaktertrekken bekend die niet gunstig zijn? Dingen bijvoorbeeld waar we spe ciaal op moeten letten?" Jan de Kruif wist niet recht wat er op dit ogenblik in hem omging. De laatste maal, dat hij haar gezien had, was een afscheid geweest met weinig woorden. Maar in die paar zinnen was toen alles gezegd wat hij wenste te weten. Ze wilde terugkomen. A^isschien niet ineens naai de Wilgenburg, maar komen zóu ze. Hij haar overlaten, ze wist zelf wel het beste hoe dat moest geschieden. In ieder geval zou hij haar nu zien, want dominee kon de deur voor hem niet gesloten houden. Hij was zo innig blij, dat hij wel geneigd zou zijn de beste koe uit zijn stal voor do minee te laten slachten en thuis bij hem te brengen. Zonder een cent beloning. „Slechte eigenschappen, dominee? Ja, die heeft ze. In de eerste plaats is het een meisje." Dominee lachte smakelijk. „Een meisje, De Kruif, is dat een slechte eigenschap Of wil je zeggen dat in het Paradijs Eva al begonnen is?" „Nee, zo bedoel ik het niet. Maar ze is graag netjes, ziet u. Ze houdt veel van mooie kleren. En ze wil graag zwem men." „Nou, nou, je noemt nogal wat op. Maar dat was zeker toen ze nog in de kinderschoenen stond?" „Nee, nee, dat is nu nog zo." „Maar man, hoe kun je dat nu weten? Je hebt haar in een heel jaar niet gezien." „Dat weet ik", zei Jan zelfverzekerd, „omdat ze altijd dezelfde is en dezelfde blijven zal. Dat is ook al een eigenschap." „Toch niet slecht, vindt u wel?" „Nee, maar u kunt er last mee krijgen. Als ze van iemand houdt, dan doet ze het goed. En als ze wat tegen iemand heeft, dan zegt ze het dadelijk. En dan zult u goed moeten praten, om haar tot ander inzicht te brengen. Zo bedoel ik het nou." „Dan hoor ik het wel, De Kruif. Ik waag het erop. Ik zal zorgen dat ze niets tegen me heeft. En van mijn vrouw zal ze houden, dat is de goedheid zelf. Dus verder geen bezwaren?" „Bezwaren? Welnee. U weet niet half hoe blij ik ben. U zult eens zien wat een handig ding het is. En zo zindelijk, me- rakels zindelijk." Dominee vroeg: „Hoe was ze vroeger, De Kruif, wat de godsdienst aangaat In Rotterdam ging ze wel naar de kerk, maar dat kan best onder pressie gegaan zijn." „Dat weet ik nou niet zo goed, domi nee. Ze ging wel met mij mee naar de kerk, maar ik geloof niet, dat ze het uit eigen beweging deed. Het ging meer om dat ik het graag wilde hebben. Ik heb ze nooit gedwongen." „Alwéér een goede eigenschap van haar, De Kruif. Anderen een plezier doen. Enfin, ze heeft me geschreven en ge vraagd of ze bij me mocht komen. We doen het, De Kruif." „Gerust, dominee. U zult er geen spijt van hebben. En en mogen wij mag ik zo nu en dan eens komen kij ken?" „Natuurlijk, je bent altyd welkom, ook al kom je niet om Sientje. Er is nog zo veel dat het bespreken waard is, dat we ons heus niet zullen vervelen." „Alstublieft, dominee", zei Jan opge lucht. Hij dacht er eerst nog aan dat dominee wel eens bezwaren kon hebben. Hoe is het in Rotterdam gegaan Domi nee heeft er zeker van zijn kollega al een en ander over gehoord. In ieder geval, dit is andere taal. Hij is welkom. Dat hebben ze in Rotterdam nooit tegen hem gezegd. En Sientje komt nu dichtbij. Hendrik en Gozewien zullen dansen van bljjdschap. En alle anderen. En de hond. Hoe zal Gertoom opkijken, als hij Sientje weer eens voor zich ziet. Want ze zal ook wel eens op de Wilgenburg komen. Ja, ze komt heel zeker. Dominee dronk zjjn derde kopje thee leeg en stond op. H\j keek de kamer rond, waarin alle luxe was vermeden. Deuren en zoldering waarvan de zware balken uitstaken, waren bruin geverfd evenals het vloerkleed. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 4