Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ambassadrice van Pakistan in Veenendaal Zijn de kwallen op onze stranden gevaarlijk? Wist V. Nieuws uit de omgeving r Officiële ontvangst in Scheepjeswolfabriek TWEE DODEN bij motorongeluk Landelijke bondskeurwedstrijden op Hemelvaartsdag in Veenendaal Doodt Weinig verandering in voor bus nieuwe dienstregeling en trein WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Stekelvarkens vechten v 31e jaargang VRIJDAG 17 MEI 1957 No. 40 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA SCHERPENZEELf „Sparta" bestaat 30 jaar Verkeerscitrsus een groot succes Fa. J. F. Tak Sjors en Sjimmie in Veenendaal Openluchtfilm op de Markt Hij is 15,- waard 2 AM 800338 ELST Marktberichten Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, RENSWOUDE Brandalarm J Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Zoals wij reeds eerder konden be richten, zal de bekende en sympatieke ambassadrice van Pakistan, de Begum Rana Liaquatt Ali Kahn, a.s. dinsdag 22 mei 's middags om 3 uur een bezoek brengen aan de Veenendaalse Scheep jeswolfabriek. Reeds bij herhaling heeft deze in Nederland en daarbuiten algemeen ge ziene vrouw, blijk gegeven van een grote belangstelling voor de Nederland se industrieën door meerdere van deze te bezoeken. Ditmaal gaat in het bijzonder haar belangstelling uit naar de moderne spinnerijen van de Scheepjeswol. Hoewel dit aanvankelijk niet in de bedoeling lag, zal dit bezoek nu toch een officieel karakter dragen. De ambassadrice zal Veenendaal ko mende uit de richting Eist binnenrijden, vergezeld van haar particulier secre taresse Miss Smiles, de eerste ambas sade-secretaris mr. Ziauddin Ahmad en de contact-ambtenaar van de Rijks voorlichtingsdienst, de heer K. van den Berghe. Het gezelschap wordt aan de gemeen tegrens nabij de Bergweg door een es corte van de Veenendaalse politie op gewacht. Aan de Zandstraat gekomen zal men via de poort naar het binnen plein van de Scheepjeswolfabriek rij den, waar dan op dat moment op de watertoren van het bedrijf de Paki staanse vlag wordt gehesen en de fa- brieksharmonie het volkslied van Pakistan speelt. Hierna worden burge meester Bakker en verschillende lei dinggevende personen uit het bedrijf aan hare exellentie voorgesteld. Na een korte technische uiteenzetting volgt de bezichtiging van het bedrijf. Hiermede zal ongeveer een uur ge moeid zijn. Een korte modeshow van met Scheepjeswol gebreide kleding volgt nog nadat het gezelschap een ver versing is aangeboden. Zonder twijfel zal de aankomst en het vertrek van de Begum grote pu blieke belangstelling trekken. Mevrouw Liaquatt Ali Kahn is de weduwe van de minister-president van Pakistan die bij een aanslag het leven liet. Zij heeft zich bijzonder verdiens telijk gemaakt voor het verbeteren van de plaats van de vrouwen in haar land en heeft ook een werkzaam aandeel ge had in het verbeteren van sociale ver- dat het nu nog weer niet geheel zeker is dat de heer J. Spies met de Goed-zo-baard tijdens de laatste Goed- zo-avond in het Amsterdamse Concert gebouw voor de televisie zal verschijnen? dat er in deze richting weer andere plannen worden uitgebroed? dat de baard echter toch wel zo'n 2000 gulden zal opbrengen? dat de opbrengst van 62 babyvest jes door mevrouw Van Nieuwamerongen Dahliastraat 8 alhier, gebreid voor de Goed-zo-actie, niet minder dan 340 gul den beloopt? dat zij deze vestjes hier en daar heeft verkocht en er dus wel bijzonder goede zaken mee heeft kunnen doen? dat, als de regen geen spelbreker was geworden, het t.b.v. de tocht ouden van dagen georganiseerde sportfeest ze ker het dubbele zou hebben opgeleverd, maar dat toch nog wel een 650 gulden voor genoemd doel kan worden afgedra gen? dat, als het op het steunen van een goed doel aankomt, Veenendaal zich altijd van zijn beste zijde laat zien? dat zelfs de hier gehouden Simavi- collecte een opbrengst van 2351,50 te zien gaf? dat Veenendaal b.v. in de lande lijke Rode-Kruiskringen bekend staat als een zeer vrijgevige plaats? dat het dan ook al driemaal is ge weest dat hier de opbrengst van de jaar lijkse Rode-Kruisinzameling het hoogste gemiddelde in de provincie Utrecht be haalde? dat deze inzameling, die nu weer '-van maandag 20 mei tot 1 juni wordt ge houden, vorig jaar 5800 gulden opleverde? dat dit bedrag eigenlijk niet meer door de bekende collecte-thermometers van het Rode Kruis kon worden aange geven? dat voor de komende inzameling dan ook al is overwogen deze apparaten eerst een stuk hoger te maken alvorens ze weer langs de weg op te stellen? VEENENDAAL Heden, vrijdag 17 mei, veteranen- toernooi op Veenendaalveld, 6.45 uur VeenendaalS.K.F., 7.45 uur y G.V.V.V.Geha. Zaterdag 18 mei, jeugdtoernooi v.v. Veenendaal. In ff gebouw Eikenlaan, 2 u., opvoering ff toneelstuk „Sjors en Sjimmie". ff Woensdag 22 mei, gebouw „Elthe- ij to", show Albers. Luxor theater, vrijdag t.e.m. maandag „De avon- ff turen van Quentin Durward", dins- g dag t.e.m. donderdag „Blackboard Jungle". RHENEN Bio „Eigen Gebouw", zaterdag- avond en zondagmiddag „De red- der van fort Shallan", zondag- f| avond en maandagavond „On the |f Waterfront". il RENSWOUDE Zaterdag 18 mei, „Rehoboth", 4 en 8 uur, filmavond oorlogsslacht offers „Het licht brak door", mmv muziekvereniging „Ons Genoegen" AMERONGEN Zaterdag 25 mei, 2e Stichtse Heu velrugwandeltocht, georganiseerd door „De Woudlopers". SCHERPENZEEL Van heden, vrfjdag 17 mei t.e.m. zaterdag 18 mei winkelweek. LIENDEN Zaterdag 25 mei uitvoering mu ziekvereniging „Amicitia". WOUDENBERG Dinsdag 21 mei, zaal coöp. 7.30 u., gecombineerde ledenvergadering P.J.G.U. en „Tot nut en genoegen", spreker de heer H. Wisselink, met als onderwerp „Platteland, waar heen?" Zaterdag 25 mei, gem. eier- hal, uitvoering zangvereniging. li nieuwingen. In dit licht gezien behoeft het geen bevreemding dat zij zoveel belangstelling toont voor de Neder landse samenleving, die zich ook uit strekt tot de industrieële sector, waarbij zij de nodige kennis en systemen wil opdoen welke bij de verdere ontwikke ling van Pakistan kunnen dienen. Begum Rana Liaquatt Ali Kahn Gisteravond kort na 7 uur, is de motor waarop de gebroeders H. en C. Steffers, respectievelijk wonende aan de Jan Steenlaan en Gortstraat alhier, waren gezeten in de bocht van de Nieu- weweg bü het r.k.-kerkhof waarschijn- lijk geslipt en onder een zware trekker met oplegger terecht gekomen. De duo- rijder C. St. werd daarbij op slag ge dood terwyi de bestuurder H. St. kort na aankomst in het ziekenhuis te Ede aan de bekomen verwondingen over leed. De bestuurder van de trekker van de teer-tankwagen der N.W.M. uit Uit hoorn. de heer B. die van de richting van de overweg kwam, deed nog alle moeite de motor te ontwijken en reed daarbij van de weg af tegen een paal. De motor was evenwel zover op het linker weggedeelte geraakt dat dit niet meer hielp. C. St. kreeg een wiel van de trekker over zich heen terwijl H. St. door een wiel werd vooruit geduwd. Beiden zaten tenslotte, evenals de zwaar beschadigde auto onder de trek ker vastgeklemd en konden er slechts met moeite onderuit worden gehaald. Ook de trekker liep flinke schade op en kon niet meer op eigen kracht ver der. De deelneming met de zo zwaar ge troffen familie Steffers is algemeen. Het betreffen hier de twee enige zoons uit dit gezin. H. St. was gehuwd en juist dezer dagen vader geworden. Diens broer was ongehuwd. RAADSVERGADERING Dinsdagavond 21 mei a.s. komt des avonds om 7.30 uur de raad der ge meente Scherpenzeel in openbare zit ting bijeen. De voornaamste agenda punten zijn: verbouwing en uitbrei ding kleuterschool en behandeling ver zoekschrift winkeliersvereniging voor verplichte woensdagmiddag sluiting. Verder aanleg sport- en speelvelden aan de Willearlaan en aanleg wegen ten westen van de Willearlaan. GESLAAGDE WEDSTRIJD RINGRIJDEN Ruim honderd kinderen verschenen dinsdagmiddag aan de start voor deel name aan het ringrijden per rijwiel rond de vijver aan de Lindelaan, ter gelegenheid van de winkelweek. De uitslag was als volgt: 1 Gijs v. d. Broek; 2 Liesette Bom- merean; 3 Wijntje Kuyt; 4 Henk v. d. Vliert; 5 Theus Valkenburg; 6 Anton Rustenhoven; 7 Gerrit v. d. Dikkenberg; 8 Tini Harskamp; 9 Kees Koster; 10 Theo Valkenburg; 11 Netta van Egdom; 12 Jan Vink; 13 Adri van Raay. De Bondskeurwedstryden voor adspi- ranten van het Kon. Ned. Gymn. Ver bond zullen ter gelegenheid van heft 30-jarig bestaan van de gymnastiekver. „Sparta" in Veenendaal worden gehou den. De wedstryden zullen worden ge houden op het V.S.W.-terrein aan de Oranjestraat op Hemelvaartsdag, 3*0 mei a.s. Een groot aantal verenigingen uit het gehele land, waaronder verenigin gen uit Leeuwarden, Alkmaar, Den Haag, Rotterdam, Hengelo, Vlaardingen en Eindhoven, zullen naast „Sparta" zelf aan deze wedstryden deelnemen. In totaal staan 37 wedstrijdnummers op het programma. Aan deze wedstrij den mogen slechts verenigingen deel nemen, die in de laatste 5 jaar bij een dergelijk evenement een eerste of een tweede prijs hebben behaald. Het be treffen hier de verenigingskampioen schappen voor Nederland voor adspi- ranten. De wedstrijdonderdelen zijn paard- springen, vrije oefening, lange mat, klassikaal brug en klassikaal rek. Er wordt 's morgens gewerkt door de meisjes en 's middags door de jongens. Ongetwijfeld zullen deze wedstrijden veel belangstelling zowel uit Veenen daal als uit de omgeving trekken. En de toeschouwers zullen fraai turn- werk te zien krijgen door Nederlands beste jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar. De wedstrijden beginnen om half elf 's morgens tot één uur 's middags e» van twee tot vijf uur 's middags. Na afloop zal de voorzitter van het Als sluitstuk van de cursus, door de afd. Veenendaal van het Verbond voor Veilig Verkeer gegeven, werd dinsdag avond in ,,'t Trefpunt" een examen af genomen, onder supervisie van de in specteur van politie, de heer W. C. H. Dekker. De cursus werd begonnen met 86 deelnemers en alle deelnemers hebben de gehele cursus doorlopen. Doordat enkelen verhinderd waren namen 77 cursisten aan het examen deel, waar van er 74 slaagden. De instructeurs, de heren A. Boers, E. van Eijkelenburg en C. H. J. v. Duu- ren, noemden het resultaat alleszins bevredigend en vertelden, dat de animo bij de cursisten zeer groot was geweest. De inspecteur sprak er voor het examen zijn blijdschap over uit, dat zoveel mensen aan het examen zouden deelnemen. De examenstof bestond uit dertig vragen, lang niet gemakkelijke ver- keerspuzles, en na afloop nam de heer Dekker de vragen met de candidaten door, terwijl intussen het examenwerk door de instructeurs werd gecontro leerd en beoordeeld. Zodoende was het mogelijk aan het eind van de avond de uitslag bekend te maken en de di ploma's uit te reiken. Deze handèling verrichtte de heer Dekker, die de deel nemers tevens opwekte lid te worden van Veilig Verkeer, waaraan door on geveer 30 cursisten spontaan gevolg werd gegeven. Namens de cursisten bedankte de heer J. P. Knigge de in structeurs voor de bekwame lessen en leiding tijdens de cursus en hij liet zijn dankbetuiging vergezeld gaan van een welkome attentie voor de instructeurs. Als intermezzo werd de V.V.V.-film „Kijk uit" vertoond en tevens de nieuwste film op dit gebied „Carolien- tje", welke de zgn. knipperbol-over- steekplaatsen behandeld. i. eier- ging. J= Motten, vliegen, muggen en an dere insecten met onze diverse bestrijdingsmiddelen. Apoth. ass. drogist Hoofdstr. 106, Tel. 2576, Vdaal Kon. Ned. Gymn. Verbond, de heer Aalbers. de prijzen uitreiken. Morgen, zaterdagmiddag 18 mei, ko men de bekende jeugdige avonturiers Sjors en Sjimmie in het gebouw aan de Eikenlaan voor een persoonlijk bezoek aan de Veenendaalse jeugd. Wat dit voor de kinderen betekent behoeft geen betoog en het is zonder twijfel dat zij hier een volle zaal zullen trekken. Het aanvangsuur van de voor stelling is gesteld op 2 uur. MET BROMFIETS GEVALLEN Gistermiddag even na twee uur kwam door totnogtoe onbekende oorzaak mevr. D. alhier op de Kerkewijk nabij de Frisia met haar bromfiets te vallen. In bewusteloze toestand werd zij per ambulancewagen naar haar woning ge bracht. VEEL DEELNAME VOOR BROMFIETS-ORlëNTERINGSRIT Maandagavond waren er weer 43 bromfietsen naar „Marktzicht" getrok ken om deel te nemen aan de oriënte- ringsrit. Van de 43 deelnemers vol brachten er 34 de tocht. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter van de winkeliersvereniging E.M.M. de heer W. Pol. De le prijs was een fraaie wisselbeker, die werd ge wonnen door H. Inkenhaag, met 4 straf- punten. 2e Prijs M. Inkenhaag, met 5 strafpunten; 3e prijs C. Horst uit Wou denberg met 7 strafpunten; 4e prijs D. van Ede met 9 strafpunten; 5e prijs H. van Ede met 8 strafpunten. De beste dame was mej. C. Valken burg. met 12 strafpunten. PRIJSWINNAAR De heer T. Willemse, Stationsweg 327 alhier, heeft een der grote reductieprij- zen op het kopen van een nieuwe radio van Philips gewonnen. Dinsdagmiddag werd hem deze thuisgebracht in de vorm van 158, „DE LUCHTPOST" VLOOG VAN VILVOORDE „De Luchtpost" deed mee aan een wedvlucht van Vilvoorde, een afstand van 148 km. In concours waren 100 dui ven. Zij werden gelost om 8.10 uur en de eerste duif arriveerde om 9.36.36 uur te Scherpenzeel. De uitslag was _C iipijsbertaen 1, 4, 7 en 11. W. Wagensveld 2, 8 en 16. J. van Oostrum 3, 12, 15 en 18. C. v. d. Wete ring 5, 9 en 22. A. van Ginkel 6, 21, 23 en 25. L. Stutvoet 10. A. Voskuilen 13 en 20. P. Wagensveld 14. J. Wagensveld 17. J. de Jong 14. W. van Ede 24. Ingaande 2 juni a.s. wordt voor bus sen en treinen dan weer de zomerdienst ingevoerd. Voor de bus- en treinver bindingen in onze omgeving heeft dit deze keer wel heel weinig betekenis aangezien deze vrywel gelijk blyven aan de nu nog van kracht zijnde win- terdienst. De enige wijziging in de treinenloop voor wat betreft de aankomst- en ver trektijden aan het station Veenendaal- De Klomp is die voor de trein welke nu nog 's morgens om 6.01 uur naar Arnhem vertrekt. Deze gaat straks vier minuten later en dus om 6.05 uur. Ook de dienstregeling voor de rode bussen van De Haas blijft onveranderd, met uitzondering dan van de bus welke van Veenendaal naar De Klomp rijdt op de hierboven genoemde trein. Deze zal dus ook enkele minuten later ver trekken. Verandering van enige betekenis komt nog in de N.B.M.-dienst Amers- foort-Veenendaal en Utrecht-Rhenen. Op de eerstgenoemde lijn zullen name lijk de bussen een minuut later uit Amersfoort vertrekken en in tegen- stelde richting een minuut eerder aan het Amersfoortse station aankomen. Deze wijziging geldt overigens alleen Op woensdag 12 juni a.s. zal in Vee nendaal de geluids-propagandafilm- wagen van het Verbond voor Veilig Verkeer rijden. Overdag wordt propa ganda gemaakt en 's avonds zullen in de openlucht filmvoorstellingen worden gegeven, vermoedelijk op de Markt. Nadere bijzonderheden hierover vol gen nog. Voorts zal er in het najaar een pro vinciale veilig-verkeersrit worden ge houden. De start en finish zijn voor iedere deelnemer in de plaats van in woning. Tenslotte heeft men plannen nog deze zomer een plaatselijke V.V.-rit te hou den. Andere jaren bestond hiervoor zeer veel animo. De plaatselijke afde ling voor Veilig Verkeer verwacht dan ook dat dit jaar weer velen aan deze rit zullen deelnemen. VEENENDAALSE ATLETEN NAAR APELDOORN De Veenendaalse atletiekvereniging V.A.V. start a.s. zaterdag met het zomer seizoen, door deel te nemen aan atle tiekwedstrijden die worden georganiseerd door A.V. 1934. V.A.V. neemt met vier dames- en zeven herenatleten deel. De nieuwe aanwinst, Coos van Laar uit Ede, komt aan de start op het nummer kogel stoten voor dames. Alie Dieteweg neemt deel aan de 100 m en hoogspringen da mes. Willie Schoeman kunnen we op de 80 m en hoogspringen meisjes A aan de start zien. Thea van Barneveld loopt de 80 m en verschijnt bij verspringen. A. Harteman en H. van Engelenburg starten ieder op de 100 m en verspringen. S. Drost neemt deel aan de 1 mijl. De B- junioren T. Bruggeman, H. van Harde- veld en G. v. d. Bovenkamp verschijnen op de 80 m en verspringen. Dick Boven- schen neemt deel aan discuswerpen en hoogspringen jongens A. het traject Amersfoort-Leusden door dat men op dit gedeelte de rijtijden met een minuut zal bekorten. Bovendien wordt op werkdagen ingelegd een bus welke om 17.39 uur van Amersfoort naar Veenendaal zal rijden en om 16.39 uur een bus welke vanuit Amersfoort niet verder gaat dan Scherpenzeel. Tenslotte zal met ingang van de zo merdienst op de lijn Utrecht-Rhenen de laatste rit van de Domstad naar Rhenen worden verlaat tot 23.30 uur. Het is nu al wel waarschijnlijk dat de busdiensten voor de komende win- terdienst een belangrijke wijziging zul len ondergaan i.vjn. de in het aanstaan de najaar in te stellen busdienst Vee- nendaal-Rhenen-Oss, via de Rhenense Rijnbrug. CAMPING- EN BADPAKKENSHOW Zoals ook blijkt uit een advertentie in dit nummer, heeft het leder- en sport- magazijn Albers een interessante en at tractieve Camping-, sport- en badpakken- show georganiseerd, respectievelijk in en bij gebouw „Eltheto" en hotel „La Mon- tagne". Behalve een zeer uitgebreide collectie kampeerbenodigdheden zal men hier ook een grote keuze tenten en zelfs de meest moderne caravans kunnen bewonderen. Een zeer attractief onderdeel en geheel nieuw voor Veenendaal vormt stellig de hieraan verbonden badpakkenshow, te verzorgen door de mannequins W. Ninot- schka, Marcelle Fandel en Rita Cirelli, respectievelijk afkomstig uit de Oekraïne Luxemburg en Frankrijk. Zij zullen de meest uiteenlopende modellen en de al lernieuwste stoffen tonen, waaronder ook de badpakken soleia en undosa. Voor plaats en tijd van deze show ver wijzen wij naar genoemde advertentie. De Hertog van Cloucester in zyn func tie van President van het Internationaal Oorlogsgraven Comité bezoekt gedu rende drie dagen oorlogsgraven in Bel gië, Nederland en Duitsland. Woensdag werden de Canadese en Britse graven te Bergen op Zoom bezocht Links de Hertog van Cloucester. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij manufacturen- handel P. van Beek in de Emmalaan te Veenendaal, doch werd niet ge vonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en is nu 15,- waard geworden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is weer een rood gedrukt num mer. Kykt u dus goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer 2 AM 800338. Indien u deze voor a.s. donderdag, 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, welke nu dus 12,50 bedraagt, direct in con tanten uitbetaald. HEROPENING SLAGERIJ Op donderdag 23 mei a.s. vindt de heropening plaats van de geheel gemo derniseerde slagerij van de heer G. M. van Ree aan de Rijksstraatweg. Deze meer dan 60 jaar bestaande zaak heeft een radicale vernieuwing ondergaan, waarvan het interieur wel het ingrijpendst veranderd is. Men heeft hier gebruikmakend van wat de moderne winkelinrichting biedt, een ruim en mooi geheel verkregen. Een van de meest moderne koelsy stemen is toegepast, waarmee de kwa liteit van vlees en vleeswaren volledig behouden blijft. Een en ander betekent ook weer een belangrijke aanwinst voor de Elsterse winkelstand. In Ouwehands Dierenpark is sinds enige tijd een Hongaar werkzaam, die in luttele weken al zoveel heeft ge leerd dat de zorg voor een aantal dieren volledig aan hem kan worden toever trouwd. Toch heeft deze nieuwe kracht vrij dag een vergissing begaan, die bijna het leven heeft gekost aan een vrouw tje stekelvarken. Dit vrouwtje leeft vredig in een hok met haar man en met het kind, dat zij samen sinds enkele weken bezitten. Naast dit hok zit een verstokte vrijgezel, die buiten het ge zinsverband van zijn soortgenoten wordt gehouden. Door een vergissing van de oppasser was de verbindings- klep tussen beide hokken open blijven staan na het schoonmaken. De vrijgezel vond dit een goede kans om een beetje te gaan buurten. Hij was echter niet welkom in het kleine stekelvarkensgezin. Zodra hij zich binnen hun hok vertoonde, kropen pa en zijn spruit in een hoekje dicht bij elkaar en opende ma de aanval op de indringer. Een hevig gevecht ont stond, waarbij de dappere moeder erns tig aan het hoofd werd gewond. Zodra namelijk een pen van een stekelvarken ergens is binnengedrongen, verliest het dier deze pen. Zo had de moeder enkele pennen in haar hoofd gekregen, die de den vermoeden dat dit wel eens haar laatste gevecht zou kunnen zijn. Na ingrijpen van enkele oppassers, die ge alarmeerd waren door bezoekers, die het gevecht hadden aangezien, kon de moeder worden ontzet en de vrijgezel worden teruggedreven naar zijn eigen afdeling. De moeder is aan de beteren de hand en verkeert sinds vandaag buiten levensgevaar. BARNEVELD. Donderdag 16 mei 1957. Eiermarkt. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 13,— tot 14,per 100 stuks, bij een middelprijs van 13,35. De kiloprijs was 2,17 bij een gewicht van 61.5 gram. De prijzen voor henne- eieren varieerden van 8,tot 10,50 per 100 stuks. De handel was redelijk. BARNEVELD. Donderdag 16 mei 1957. Coöp. Ver. „De Veluwse Elerveiling" 39-49 kg per 100 stuks 7,89 10,50 59-67 kg per 100 stuks 13,30 14,50 BARNEVELD. Donderdag 16 mei 1957. Stichting Binnenlandse Eierafzet B'veld. 59-69 kg per 100 stuks 12,84 14,39 43-44 kg per 100 stuks 8,60 57-59 kg per 100 stuks 12,59 12,84 De handel was redelijk. EDERVEEN. Vrijdag 17 mei 1957. Eier markt. Aanvoer 480.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 13, tot 14,en voor henneëieren van 6, tot 12,dit alles per 100 stuks. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 WAAR DE POOTJESBADER VAN GRIEZELT. Verjaarsvisite hg een uwer kennissen. U zit gezellig te praten onder het genot van een koele dronk of een goede feest- sigaar. Rondom is een geroezemoes van stemmen. Steeds meer gasten komen bin nen. EJen onbekend manspersoon wordt aan u voorgesteld, geeft u een slap hand je en gaat in uw nabijheid zitten. Spoedig ergert hij u en de anderen met zijn ge affecteerde stem, zijn zouteloze grappen, zijn schaapachtige lachen, zgn opdringe righeid en zijn flauwe praat. „Zeg, wie was dat eigenlijk?" zult U later vragen. „Oh, die?" zal Uw kennis onmiddellijk begrijpen, „een collega van de zaak, 'k kon hem de deur moeilijk weigeren, maar 't is een kwal van een vent Onrechtvaardig oordeel. Met deze „kwalificatie" is dan het dier, waarvan er talloze 's zomers het strand bevolken, veroordeeld. Een beetje onrechtvaardig is zulk een oordeel feite lijk wel. Want, al is de kwal geen aan trekkelijk wezen, en al voelt u zich niet prettig in de buurt van zo'n paddestoel- vormige geleimassa, de meeste exempla ren zijn werkelijk onschuldig. Aan onze kust komen maar liefst vgf verschillende kwallensoorten voor. En van die vgf zjjn er slechts twee gevaar lijk. De eerste kwallen verschijnen al in het voorjaar en het is reeds november wanneer de laatste verdwijnen. Niet alle soorten komen zich tegelijker tijd melden, neen, elke soort geeft op zijn eigen „acte de présence". De Oorkwallen zijn de kwartiermakers. Profiterend van het warme lentezonnetje drijven ze als ZESTIG JARIG HUWELIJKSFEEST Op dinsdag 21 mei a.s. is het voor de familie Van Voorthuizen in Renswoude een belangrijke dag. Het is dan 60 jaar geleden, dat de heer J. van Voorthuizen in het huwelijksbootje stapte met mevr. C. van Voorthuizen- van den Brink. We mogen wel veronderstellen, dat het in Renswoude bij de familie Van Voorthuizen een drukte van belang gaat worden. Maandag a.s. wordt deze feestdag in gebouw „Rehoboth" gevierd, 's Avonds is er tevens een receptie. De beide oudjes zijn nog goed gezond. Het gebeurt zelfs nog wel, dat men mevr. Van Voorthuizen aan het touwtje sprin gen kan zien en vaak loopt zij ook nog achter de kruiwagen. De heer Van Voorthuizen kan evenals zijn echtge note nog uitstekend lezen. Ook hij is nog goed gezond. In Renswoude is hij een bekende verschijning. Uit het gezin Van Voorthuizen zijn elf kinderen geboren, waarvan er thans nog zeven in leven zijn. Verder zijn er achtien kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. De heer Van Voorthuizen is thans 84 jaar en mevrouw Van Voorthuizen 80 jaar. BRANDWEER RUKT BIJZONDER SNEL UIT Maandagavond loeide in Renswoude om 7 uur de brandweersirene en dit wekte, zoals gewoonlijk, de nodige opschudding. Van alle zijden kwamen de brandweer lieden met grote spoed naar de brand weergarage om zo snel mogelijk het vuur te gaan bestrijden. Bij deze garage ston den de twee brandweerauto's reeds voor onmiddellijk vertrek gereed en dit wekte wel enige bevreemding. Weldra bleek dan ook, dat het hier slechts een oefening betrof, om de gehele brandweer te testen. Deze test kan bijzonder geslaagd wor den genoemd want toen de sirene nauwe lijks was opgehouden met loeien, rukte de nevelspuit reeds uit. Geheel in de haak was een en ander echter niet, want de chauffeur van de wagen wist reeds iets van de oefening en was al in de garage aanwezig voordat het alarm werd gegeven Er was echter wel degelijk een brand te bestrijden, en wel in een bunker op de Emminkhuizerberg. In die bunker was voor deze gelegenheid een hoeveelheid •lie gestort met de nodige autobanden en dat brandde lekker. Ook hierbij werd bewezen, dat de nevelspuit van onschat bare dienst kan zijn. Het vuur werd in rekord-tijd gedoofd. Voor de wateraan- voer werd nog 340 meter brandslang uitgelegd, hetgeen in vlot tempo geschied de. De oefening op zichzelf is dan ook een volledig succes geweest. Vanzelfsprekend waren er bijzonder veel jeugdige belangstellenden, waarvan er zelfs één met een nat pak naar huis moest. Als bijzonderheid kan hierbij nog wor den vermeld, dat het laatste" officieële brandalarm in Renswoude ruim een jaar geleden werd gegeven, namelijk op 21 april 1956 voor een bosbrand bij fort Daat- selaar. plastic paraplu's in de bovenste water- laag. Ja, bekgkt u ze maar eens op uw gemak, want, heus, ze zgn goedaardig. Nu u dat weet, wordt uw stemming mis schien wat milder en u ontdekthoe mooi ze eigenlgk zgn. Met traag klokken de bewegingen, waardoor telkens een beetje water onder het scherm vandaan wordt geperst, komen ze elke keer een eindje vooruit. Deze manier van zwem men is zeer gebrekkig en het is dan ook aan de zeestromingen te danken, dat de diertjes zich in uw nabgheid bevinden. Levensgeschiedenis. Nu eerst iets over de geboorte en groei. Wanneer in de zomermaanden de on telbare eitjes aan de zee worden afge geven, beginnen vele nieuwe kwallen- levens. Uit de eitjes komen larfjes, die zich met behulp van een dicht trilhaar kleed voortbewegen. En dit is wel nood- zakeiyk, want binnen een zekere periode moeten ze zich ergens op een harde on dergrond kunnen veranderen. Eenmaal vastgehecht op basaltblokken of op een oud wrak, gaan de larfjes over tot poliep- jes, buisvormige wezens met vangarmen. De hele winter hebben ze de tijd om te transformeren tot gedaanten in de vorm van kommetjes. Er vormen zich hele sta pels van dit vreemdsoortige serviesgoed. Op een gegeven moment komt er bewe ging in het geheel. Eén voor één verlaten de kommetjes het gezelschap en gaan als aankomende kwal het leven in. „Dat het kindje nu maar groeien mag", is de kwal len wens, en om deze wens te realiseren, eet de baby vaak en veel. Dit eten is een interessante bezigheid. Aan de rand van de paraplu zitten vele donkerbruin ge punte lapjes, waaraan weer dunne draad jes hangen, de tentakels. Deze vangarmen zgn bezet met microscopisch kleine blaas jes, de netelcellen. Elk blaasje heeft een opgerold lijntje met een scherpe harpoen en bevat een kleine hoeveelheid bytende vloeistof, netelzuur. Komt een klein zee diertje nu in aanraking met een netel- celletje, dan schiet het harpoentje uit en het getroffen slachtoffer blijft aan het tentakel kleven. De lippen van de kwal, by sommige soorten bestaande uit lange draden, strgken voorzichtig het gevan gen voedsel van de tentakels en brengen het naar de mond. Let op de kleur. De gestrande Oorkwallen zien er uit als doorzichtige ronde plakken, helder van kleur met in het midden een in vier geiyke sectoren verdeelde cirkel van wit, roze of lichtlila. De vier sectoren zyn de delen van de maag; de gekleurde randen bevatten de talloze eitjes. Een paar weken later dient de Kompas- kwal zich aan. Meer nog dan collega Oor kwal is deze een kykje waard. Liggend op het strand geeft het wonderlgke wezen daartoe alle gelegenheid. Ziet U de mooi getekende „kompasroos" op de parachte U telt zestien naar het midden wyzende punten. Treft u een nog geheel gaaf ge bleven exemplaar aan, dan ontwaart u onder het scherm nog de lange bruin ge kleurde lippen. Deze ontspringen aan de onderkant van het beestje vlak naast de mondopening. De Kompaskwal is al net zo mak als de Oorkwal. Uitgerekend tgdens de vakantiemaan den verschgnen twee nieuwe soorten bin nen onze territoriale wateren om, onge vraagd, een landing op de kust uit te voe ren. Mooi om te zien zgn ze niet. Maar wel gevaarlgk! Eén voordeel, ze beken nen kleur. Het ene soort is namelgk diep blauw en het andere oranjegeel. Namen Blauwe- en Gele Haarwal, of, meer te recht, ook wel Brandkwal. De Zeeuwen noemen de Gele Haarwal zeer typerend „Straelkwalle". Zgn de lippen bg deze soorten kort, zoveel te langer de tenta kels. De harpoenen van deze dieren drin gen dwars door een mensenhuid heen en spuiten het netelzuur in het lichaam van de argeloze zwemmers. Met een pijniyk gevoel alsof de vlammen hun uitslaan verlaten de getroffenen haastig het wa ter. Dit tot troost. Het geneesmiddel is eenvoudig en by de meeste strandpolitie- posten en badmeesters wel voorhanden, n.l. wat verdunde ammonia. Gaat u dus uw vakantie aan zee door brengen en ontmoet u kwallen, onthoudt dan deze goede raad: Let op de kleur! Diepblauw of oranjegeel betekent: Sig naal onveilig! Zijn deze kleuren niet aan wezig, geniet dan ongestoord van een duik in het zilte nat, ook al liggen de kwallen by honderden op het strand. Laat ze rustig zonnebaden, ze zyn van het goede soort. (Nadruk verboden.) LEERSUM. Door de jachtopzieners Folmer en Beukema werd op het land goed „de Ginkel" bij het jachthuis „de Bierfles" een nest van zes jonge vossen uitgegraven. De jonge vossen waren bijna volwassen. Dat zij nog voldoende te eten hadden moge blijken uit het feit dat niet minder dan dertig kippen voor het vossenhol lagen om geconsu meerd te worden. TIEL. Dezer dagen kon Tiel spreken van buitenlands vlootbezoek in zijn haven toen een zevental patrouille vaartuigen van de Engelse marine bin nen liepen, om te overnachten. De hier bedoelde schepen vormen een onderdeel van het Britse Rijn-flottiel je. WIJZE WOORDEN GEDEELD GELUK Het geluk schijnt geschapen te zijn om gedeeld te worden. (Racine) FILMAVOND GAAT NIET DOOR De in ons vorig nummer aangekondig de filmavond, uitgaande van de Stichting Het Vierde Prinsenkind, ten behoeve van de oorlogsweesjes en oorlogsinvalide kinderen op zaterdag 18 mei a.s., in het gebouw „Rehoboth", gaat niet door. Het plaatselijk comité, dat met de organisatie was belast, heeft besloten deze avond uit te stellen tot de herfst van dit jaar, zulks met het oog op het reeds vergevorderde seizoen.

De Vallei | 1957 | | pagina 1