een pak Custard of Chocolade Vlapoeder vwi halvepiujs Veteranentoernooi De Draaikolk Tropen adel DOVO boekte volle winst tegen E.SA Lenie de Nijs met twee wereldrecords van Blackpool naar Rhenen Jeugd van UVS sterker dan Veenendaal jeugd bekeiidmakiiig Bij elke aankoop van f. 4 De Gruyter - artikelen Veenendaal - S.K.F. 1-0 Geha - G.V.V.V. 1-0 Uitstekende prestaties van V.A.V. Alle prominenten zaterdag aan start Merino's wint reglementair Sportuitwisseling werd succes Gevonden en verloren voorwerpen Officiële Neveda - V.R.C. 2-5 Dovo - Triangelboys 1-0 FEUILLETON EIST NU NATUUR-MARGARINE 1 Neemt niet met 1 minder genoegen. Zó uit de Natuur. Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker. 22 t/m 28 mei 1957 Custard Chocolade Vlapoeder Griespudding vruchten Griespudding amandel Griespudding vanille Vrijdagavond werden op het Veenen- daal-terrein weer twee veteranen wed strijden gespeeld. De publieke belang stelling begint nu wat beter te worden, wat trouwens hard nodig is ook, want er is heel wat geld nodig, om de ouden van dagen een prettige dag te bezorgen. Voor de aanvang der wedstrijden, werd twee minuten stilte in acht geno men, voor de op zo noodlottige wijze om het leven gekomen Frisia-speler Henk Steffers. Als eerste kwamen de oudjes van Vee nendaal en S.K.F. in het veld. Hoewel Veenendaal op papier wel een sterk elf tal had opgesteld, viel het toch niet mee, zich de S.K.F.-vertegenwoordigers van het lijf te houden. Vooral in de eerste helft waren deze wel zeer actief en er ontwikkelde zich een vrij gelijk opgaande strijd. Maar al kwamen er dan aan beide kanten redelijke kansen, toch ging de rust in met een dubbelblanke stand. Na de thee kwam Veenendaal wel iets in de meerderheid, hetgeen in de vijf tiende minuut werd uitgedrukt in een doelpunt van Frits Hardeman, hetwelk was voorberied door Jan Leppers (1-0). Al bleef Veenendaal in de aanval spe len, toch braken de S.K.F.'ers zo nu en dan nog heel gevaarlijk door, maar doel punten waren schaars. Vijf minuten voor tijd kreeg Frits Hardeman nog een goede kans, maar zijn schot ging juist naast. Juist voor tijd veerden de toeschou wers nog weer even op. De S.K.F.'ers opereerden namelijk voor het Veenen- daalse doel. Zou er dan toch nog iets ge beuren? Inderdaad. Ruiters kreeg de bal te pakken en joeg die op het Veenen- daalse doel. De bal werd van de doellijn weggetrapt, juist voor de voeten van de toestormende Faling. Deze schoot on middellijk in, waarna Van Barneveld de bal met de hand stopte. De hiervoor toe gestane strafschop werd echter door de prima spelende Caumans gemist. De tweede wedstrijd tussen, Geha en G.V.V.V., eindigde eveneens met 1-0 in het voordeel van Geha, dat reeds in de eerste minuut scoorde door Gerrit Die- peveen, zij het dan met medewerking van de G.V.V.V.-doelman Bobby Hei kamp, die de bal onder zijn handen door liet gaan. Direct daarna was het Diepeveen, die een goede kans kreeg om de score te verhogen. Hij werd echter zwaar gehinderd en schepte de bal over het doel. Weer kwam Geha terug en nu was het een schot van Kwint, dat keurig door Bobby gestopt werd. Tien minuten voor rust was het weer heel gevaarlijk voor G.V.V.V., maar juist op tijd kon Geurt Boers, zij het dan op handen en voeten, redding brengen. De laatste mi nuten kwam G.V.V.V. er wat beter in en toog ten aanval. De stevige Geha- achterhoede zorgde er echter wel voor, dat er geen doelpunten kwamen. In de tweede helft stelde G.V.V.V. me teen alles in het werk om de gelijkmaker te forceren. Het lukte echter niet; steeds kwam er weer een Geha-been tussen. Na verloop van tijd nam Geha het ini tiatief weer en toen moesten de Buurt- laanbewoners alle zeilen bijzetten om er niet verder ingedrukt te worden. Toen de strijd op acht minuten na gespeeld was, leek het of Geurt Boers toch nog gelijk zou maken; zijn schot ging echter juist naast. Zo verstreek de tijd, maar het bleef 1-0. halte. Er werd soms heel aardig ge voetbald waarbij de Triangel-Boys doel man Labé zich een zeer betrouwbare doelverdediger toonde. In een vrij gelijk opgaande eerste helft bleef het ondanks diverse kansen 0-0. Dovo was in déze periode wel iets meer in de aanval, maar de aanvallen van Triangel-Boys waren gevaarlijker. Maar verder dan een vrije trap van Staffers (Triangel-Boys), die van de onderkant van de lat weer het veld inging, kwam het toch niet. Na de rust voetbalde Dovo iets beter maar Triangel-Boys vocht moedig terug. In de twaalfde minuut werd het wel heel erg gevaarlijk voor Dovo, toen alle voor- waartsen van Triangel-Boys om beurten trapten en doelman Rebergen er kenne lijk niet bij durfde komen. Nadat tegen de lat geschoten was, ging de bal ein delijk over en kon Rebergen weer rustig ademhalen. Tien minuten voor tijd kreeg de Dovo-rechtsbuiten Van de Bos een prima kans, maar zijn harde schot werd op heldhaftige wijze door Labé gestopt. Ein delijk, vier minuten voor het einde, toen ieder een gelijk spel de beste oplossing vond, sneed Van de Bos door alles heen, om tenslotte ook Labé te passeren (1-0). PROGRAMMA VOOR VRIJDAG 24 MEI: Er wordt gespeeld op het Dovo-terrein. 6.45 uur Veenendaal - Frisia. 7.45 uur Panter - G.V.V.V. Op de zaterdag j.l. te Apeldoorn gehou den atletiekwedstrijden hebben enkele Veenendaalse atleten getoond bij de beste van Oost-Nederland te behoren. Met een zelfde tijd als de winnaar zag het juniorenlid G. J. v. d. Boven- kamp, 9,5 sec. op de 80 m. voor zich afdrukken en evenaarde hiermede de beste tijd welke er op dit nummer in 1956 werd gelopen. T. Bruggeman, die niet veel voor hem onderdeed werd 4e in de fraaie tijd van 9,6 sec. terwijl H. Hardeveld er 9,7 sec. over deed. Met een stoot van 10.25 m. op het nummer kogelstoten dames C. behaalde mej. C. v. Laar de le prijs en promo veerde hiermede naar klasse B. Verder zag T. Bruggeman kans om op het nummer verspringen junioren B. een 2e prijs te winnen met een sprong van 5.57 m. Mej. Diteweg behaalde een 3e prijs in het nummer hoogspringen dames C. Verdere uitslagen en tijden waren: kogelstoten junioren B.: H. Hardeveld 5e met 11.16 m. Hoogspringen junioren A.: D. Bovenschen 4e met 1.52 m. 80 m. Junioren A, meisjes: W. Schoen man 5e in 11,1 sec. Verspringen heren: H. v. Engelenburg 5.50 m. S. Drost 5e 1 mijl in 4,52 min. Tien atleten der Veenendaalse atle tiekvereniging starten op donderdag 30 mei op de Sintelbaan „Maarschalker- weerd" te Utrecht. Ook de tweede bekerwedstrijd leverde DOVO weer beide winstpunten op. Nu was het E.S.A. uit Didam, dat met een 4-2 nederlaag genoegen moest nemen. Vooral Van Laar, Van Manen en Schoe- man, hadden een belangrijk aandeel in deze overwinning, terwijl ook Van Ojik, Kroesbergen en Van Zetten zich deze middag als goede doorzetters kenmerkten. Een winstpunt was ook nog. het soms prima afgven van Van Hal, die, ware het terrein niet zo slecht geweest, zeker nog wel voor enkele verrassingen gezorgd zou hebben. Reeds van de aftrap af, trok DOVO ten aanval en wel zo, dat de gasten er het eerste kwartier helemaal niet aan te pas kwamen. Later kwamen zij er wat beter in en vochten fel van zich af. Hoewel DOVO het heft in handen bleef houden, was het toch pas in de 31ste minuut, dat na een paar gemiste kansen men met een strafschop door Van de Pol, de leiding kon nemen 1-0. Vijf minuten voor de rust. wist DOVO op werkelijk fantastische wijze de voor sprong te vergroten. Een goede voorzet van de vrijgespeelde Van de Pol, beland de bij Schoeman, die bliksemsnel terug tikte naar de toegelopen Kroesbergen en met een akelig hard schot was het 2-0. Nog voor de thee kregen de gasten een prima kans, toen de DOVO achterhoede op wel zeer stuntelige wijze op de doel man terugspeelde. De E.S.A.-ers reageer de echter niet en DOVO kon wegwerken. In de tweede helft trokken de ploegen ombeurten ten aanval, maar aanvankelijk zonder succes. Nadat DOVO in de 16e mi nuut een goede scoringskans gemist had, was het even later toch raak, toen Kroes bergen uit een corner intrapte 3-0. Weer kregen de gasten een kans, toen Van Laar gepasseerd werd, doch nu was het doelman Hardeveld, die er nog juist met grote moeite corner kon werken. Na 24 minuten spelen ging Van Zetten er alleen vandoor en loste, na de keper uit zijn heiligdom gelokt te hebben, een goed schot dat doel trof 4-0. Wie toen gedacht zou hebben, dat het nu gebeurd was met E.S.A., had het mis. Met man en macht trok men ten aanval en was Hardeveld, toen niet zo goed bij de tijd geweest, zouden er zeker al gauw doelpunten gekomen zijn. Twaalf minuten voor tijd, konden de gasten de eer toch redden, toen bij een vrije trap, het uit zicht van Hardeveld wel zo belemmerd werd, dat hij de bal door zijn vingers liet schieten 4-1. Omstreeks 7 minuten voor het einde, werd het zelfs 4-2, toen de scheidsrechter, op aandringen van de gasten een strafschop toekende, die feil loos werd ingeschoten. Hoewel DOVO daarna nog enkele goede kansen kreeg, bleef de stand zoals hij was 4-2. De Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen" organiseert zaterdagmiddag in het op de daaraan voorafgegane vrijdag officieel geopende natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg (het grootste bad in Nederland) zwemwed strijden met medewerking van de kring midden van Nederland van de Kon. Nederlandse Zwembond. Vele prominenten komen hier aan de start, waaronder niemand minder dan Lenie de Nijs, die in Blackpool in Enge land afgelopen week beslag wist te leggen op niet minder dan twee wereld records. Dat was de sensationele en voor onze Nederlandse ploeg bijzonder prettige inzet van het landentoernooi zwemmen Groot-Brittanië - Nederland. De Robben-zwemster won de 220 yards rugslag in 2 min. 38,5, hetgeen en op deze afstand en op de 200 meter rugslag een nieuw wereldrecord be tekent. Het programma in Rhenen vermeldt Lenie op de 100 meter rugslag met nog vijf andere zwemsters, waaronder haar clubgenoten Mary Kok, Ineke Raats en J. de Nijs. Ada de Haan, Rita Kroon en nog vele anderen komen uit op de 100 meter schoolslag, terwijl Geertje Wielema, Gerda Kraan en Corrie Schimmel el kaar zullen bekampen in de vrije slag. In totaal nemen 24 dames en 18 heren op de acht verschillende nummers deel. Tot besluit vindt een 5 x 50 meter vrije slag dames en heren estafette plaats met een polo-wedstrijd tussen een zevental, samengesteld uit de leden Voor de Merino's was een bekerwed strijd vastgesteld tegen^Ermelo. De Erme- loërs, hadden echter ook nog een vriend schappelijke wedstrijd te spelen voor een liefdadig doel. Ermelo had voor deze wedstrijd tegen Merino's uitstel gevraagd bij de bond. Dit uitstel kon men krijgen, wanneer Merino's er mede accoord ging. maar dan op voor waarde, dat de wedstrijd toch voor a.s. zaterdag gespeeld werd. Daar dit te veel moeilijkheden met zich mee bracht, kon dat niet doorgaan. Ermelo kwam zaterdag echter niet op dagen en verloor reglementair met 5-0. van verenigingen uit de kring midden van Nederland en het zevental van A.Z.C.-'82 uit Arnhem. De wedstrijden worden voorafgegaan door een badpakkenshow,terwijl de pauze wordt opgeluisterd met kunst- zwemmen. Het besfUur van „De Forellen" heeft besloten iedereen gratis toegang te ver schaffen tot de wedstrijden, om de zwemsport, die in Rhenen en omgeving nog vrij nieuw is, ingang te doen vin den bij het grote publiek. INDELINGEN ZOMERCOMPETITIE V.Z.C. Dames 2e klas Kring Midden van Ne derland: De Waterkip 1 (Barneveld), V.Z.C. 1, Woelwaters 1 (Harderwijk), Z.E.W. 1 (Ermelo). Heren 3e klasse Bond: Flevo 1 (Nij- kerk), Mooi Zeist 1, V.Z.C. 1, Wilskracht 1 (Utrecht) en Zeist 1. Heren 2e klasse Kring: Z.E.W. 1, A.Z. P.C. 7 (Amersfoort), V.Z.C. 3 en S.E.D. N.A 2 (Amersfoort).' Heren 2e kl. Kring: Vahalis 2 (Tiel), Woestduin 2 (Doorn), Mooi Zeist 2 en V.Z.C. 2. Adspiranten-jongens, afd. A: Vahalis, Woestduin, Z.C. Zeist en V.Z.C. De jeugd van de Leidense voetbalver eniging U.V.S. heeft als gast van de voet balvereniging Veenendaal, een paar prettige dagen doorgebracht in deze om geving. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur 'ar riveerden de jeugdige U.V.S.-ers, met de nodige begeleiders, bij hotel „La Montag- ne", alwaar zij ontvangen werden door de tweede voorzitter van de v.v. Veenendaal, de heer Sterkenburg. Nadat de voorzitter van het jeugdbe- stuur de heer Heydingsfeld, de gasten welkom geheten had, was het de heer Kettenis, die na woorden van dank, na mens U.V.S. als aandenken aan deze sportuitwisseling, een geschenk aanbood, in de vorm van het symbool van Leidens ontzet. Vanzelfsprekend werd dit ge schenk, dat op een wel zeer fraai voet stuk was geplaatst, door de heer Van Sterkenburg in dank aanvaard. Nadat men de inwendige mens versterkt had, wandelde het gezelschap naar de „Salamander", alwaar de wedstrijden, die voor deze eerste dag op het programma stonden een aanvang konden nemen. Op het voetbalterrein, toonden de U.S.V.-ers, al gauw dat ze wel het een en ander in hun mars hadden. Alleen de Veenendaalse junioren A wisten de eer te redden, door hun wedstrijd tegen U.V.S. junioren A met 3-0 te winnen. De junioren B leden een nederlaag (3-2), evenals de adspiranten A en B, die twee wedstrijden verloren met resp. 4-2 en 4-0. Nietemin werd er prettig en in de beste verstandhouding gevoetbald. Het was dan ook een gezellige drukte, toen de pleegouders, hun gasten voor deze twee dagen, om zes uur kwamen afhalen. De zondag werd gezamenlijk doorge bracht, waarbij de jeugdige gasten, on danks de buien toch volop hebben geno ten, van Veenendaal en de bosrijke omge ving. Al met al waren het een paar leuke dagen, die heus niet vruchteloos zullen blijven en bepaald navolging verdienen. VEENENDAAL Aan het bureau van politie werden als_ gevonden aangegeven: 1 armband met 5 plaatjes; 1 pijp; 1 blauw met wit gebr. want; 1 sleutel van rolschaats; 1 bril; 1 gekl. hoofddoek; 1 enkele rijwieltas m. inhoud w.o. el. soldeerbout; 1 paar gev. br. lederen herenglacé's; 1 zw. hond met witte bef; 1 witte keeshond; 1 gevlamde vulpen merk Royal; 1 aardappelschilmes je; 1 gr. kinderwindjack met gr. bont kraagje; 1 p. br. herenglacé's; 1 groene vulpen; 1 rode kinderportem.; 1 p. zw. dames-glacé's; 1 rode kinderportem. m. inh.; 1 paar rode damespantoffels; 1 bro che met grote wit-blauwe steen; 1 gele kindersjaal; 1 br. lederen jongensschoen; 1 herenarmbandhorloge; 1 gebreid licht blauw kinderpetje. Als verloren werd aangegeven: 1 gele stofjas; 1 wit babyschoentje; 1 sleutelbos met 4 sleutels; 1 prisma herenarmband horloge met grijs lederen bandje; 1 oor bel; 1 br. knipportem. inh. ongeveer 7,50; 1 Opel wieldop, 1 lichtbr. stoffen hand schoen; 1 werkboekje; 1 zw. lederen da- mesportem., inh. ongeveer 7,50; week kaart van de N.B.M. en foto's; 1 rood- lederen damesportem. m. ritssluiting, inh. ong. 30, RHENEN Aan het politiebureau werden de vol gende voorwerpen aangegeven als ge vonden: lipssleutel; hond, peper- en zout- kleur; springtouw; broche; kinderschakel armband herenpolshorloge merk „Elec tion" rechter handschoen, bruin leder; vulpen merk Royal zwart-wit gevlamd; kinderpistool blauw met wit handvat. Verloren: damesvulpen merk Royal in etui; vierdelige stalen duimstok; bruine kinderschoen met twee sokjes. Maandagavond werd gespeeld op het Merino-terrein, waar V.R.C. in de eerste wedstrijd korte metten maakte met Ne veda, door een 5-2 nederlaag toe te bren gen. Hoewel de uitslag hier wel enigs zins geflatteerd genoemd moet worden, is de overwinning voor V.R.C. toch zeker verdiend. Reeds na tien minuten spelen was het al 2-0 voor V.R.C., door doel punten van Bennie van Hunnik. Nadat aan beide, kanten daarna diverse kansen om zeep waren gebracht, was het in de twintigste minuut Van Hunnik, die de stand op 3-0 bracht. Direct na de rust leek het of de score weer verhoogd zou worden, toen de overigens goed spelende Van de Waal de bal in. de richting van het eigen doel kopte, waar hij buiten het bereik van doelman Wout v. d. Bovenkamp juist over de lat ging. Dit was echter maar uitstel, want even later was het toch 4-0 toen Budding door Van Hunnik in de ge legenheid werd gesteld te doelpunten. Direct daarna was het Van Ommeren, die voor Neveda een strafschop te nemen kreeg. Hoewel deze goed was genomen, werd de bal toch keurig door Aart van de Bovenkamp gestopt. Nadat Schoeman nog een kans gemist had, werd het in de zestiende minuut toch 4-1, toen Aart v. d. Bovenkamp een tam schot van Henzen door de vingers liet glippen. V.R.C. had echter door middel van Van Hal het antwoord meteen klaar (5-1). Even voor tijd was het uit een scrim mage voor het V.R.C.-doel, dat Schoe man de eindstand op 5-2 kon brengen. De tweede wedstrijd tussen Dovo en Triangel-Boys was van heel ander ge HINDERWET L.570522 Burgemeester en yethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Esso Neder land N.V., Benoordenhoutseweg 7, te 's-Gravenhage, om vergununing tot het uitbreiden van een ondergrondse benzine bewaarplaats met aftapinrichting in of op het perceel Cuneraweg 94, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie C, nr. 1502. Gedurende tien dagen na de dag tekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op dinsdag 28 mei a.s., des voormiddags 11 uur, in het ge meentehuis te Rhenen een openbare zit ting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingeko men schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, bin nen de gestelde termijn schriftelijk be zwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Rhenen, 11 mei 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. „Baas, hü heeft het langste," mopperde Dolf. „Nou Dolf, dan zijn we klaar, 't Is eer lijk gegaan en jij hebt zelf 't eerste mo gen trekken." „Ja, maar baas, nou moet u eens ho ren. Toen Sientje in Rotterdam was, heeft hij ze wel 'n keer of vgf op mogen zoeken en ik maar twee keer." „Ad is de oudste, Dolf." „Ja baas, dat weet ik wel, maar ik doe 't zelfde werk." „Er is geloot Dolf, en jij hebt het ver loren. Toon je nou 'n goed verliezer," zei Jan. „Mijn vrouw heeft Gozewientje aan de borst gehad" wist Dolf op te werpen. „Als je dat als recht beschouwt, dan gaat Ad vóór. Zijn vrouw heeft Sientje gebakerd en Hendrik en Gozewien ook. Niet langer praten, inspannen, Ad," maakte Jan er een eind aan. „Als jullie DOOR REIN VAN GELDER nog langer bekvechten, dan ga ik zelf." Toen Ad terugkwam met Sientje bij zich, liepen allen naar het grote hek. Jan de Kruif bleef in de hniskamer. Hij vond het beter om haar daar te ontvangen. 4 Dolf ving Sientje op toen ze met een vlug ge sprong de dogcar verliet. Hy had zijn pruim tabak achter een boom gelegd voor deze ontvangst en kuste het meisje alsof het zijn eigen dochtertje was. Na deze begroeting kwamen de kinderen. Ze hadden hun beste kleren aan, 't leek wel of de koningin een bezoek zou komen brengen. Vanuit het raam kon Jan de Kruif het hele toneel overzien en hij wachtte tot ze binnen zou komen. De he le stoet liep mee tot aan de huisdeur, daarna waren alleen Hendrik en Goze wien bij haar. En even duurde het maar, toen kwam ze binnen. Jan de Kruif stond bij de oude secretaire. Een ogenblik bleef ze staan vlak bij de 'deur. Ze was groot en flink geworden. Haar oogopslag was als vroe ger, Jan zag het dadelijk. Hij dacht, ze is alleen van buiten veranderd, verder is ze dezelfde. Hij stak de armen uit. „Vader!" Dat ene woord, uitgesproken zoals zjj alleen dat doen kon, was voldoende voor hem. Al zou ze nu verder niets meer zeg gen, hij had er genoeg aan. Maar de emo- m'n kind." Die eerste middag werd er niet zo veel gesproken tussen Jan en Sientje. Eer ze by iedereen en alles een bezoek had ge bracht, waarbij de dieren niet vergeten werden, was de middag al haast om. Fik, heel oud en bjjna blind liep vlak achter haai-, overal waar ze heen ging. Samen gingen ze naar Gertoom, die op de deel zat. Toen ze bij hem stond was 't of zijn hele wezen veranderde. Hij wilde op tie was hem te sterk, zijn tong belette bgna het spreken. Hij zei: „Sientje... springen, zonk machteloos terug. Hij ken de haar onmiddeliyk. Zgn ogen spraken een taal, waartoe de mond onmachtig was. „Jij bent Sientje Brink, jij komt krui mels brengen voor de kippen. Kun je nog versjes zingen? Van de sneeuwman, ben je dat niet vergeten?" Alsof ze nimmer was weggeweest zat ze naast hem. Zijn hoofd rustte tegen haar schouder en ze steunde hem in de rug, om het zitten makkelijk te maken. Zachtjes zong ze opnieuw versjes voor hem en zijn hese bas begeleidde haar. De hond lag erbij en de kippen bleven in de buurt. Zoals vroeger. Er was niets veranderd. Wie let er op de tranen van Sientje als ze Gertoom aanziet? Wie kent het medelijden dat ze voelt voor de ze mismaakte broer van Jan de Kruif? Het zijn steken die ze voelt, ze komen van binnen uit en trekken naar de ogen, die vochtig worden. Gertoom heeft dat medelijden niet no dig. Hij laat zyn stem daveren over de deel, zodat Sientjes sopraan er doorheen klinkt als een zacht klagen. Gertoom is vrolijk, hij grijnslacht en werpt speels baldadig zijn deken naai' de kippen, die verschrikt wegi'ladderen. „Zingen Sien tje, zingen. O, wat heb ik 'n schik dat je er weer bent." Ze moet even de zakdoek gebruiken om haar ogen af te vegen, streelt de hond die zowat op haar hakken loopt. De tijd is om voor ze het weten. Sien tje moet terug en als compensatie voor de teleurstelling 's middags, mag Dolf haai- nu wegbrengen. Tot ziens, Sientje. HET ZAAD ONTKIEMT. Vier jaren later kwam dominee Straat man weer op bezoek by Jan de Kruif. Zij hadden elkaar in die jaren meer dan eens gesproken. Hy kwam, zoals Jan dacht zo maar eens een buurpraatje maken en wat uitrusten. Maar het was lang geen buur praatje. Dominee had heel veel te zeggen. Hy begon te vertellen dat Sientje nu zo wat vier jaren bij hem was. Dat was geen nieuws, maar hy vervolgde: „In die vier jaren, De Kruif, ben ik die mensen in Rotterdam, je weet wel, die oom en tante, met andere ogen gaan bezien. Ik kan me nu heel goed indenken dat ze je niet meer toelieten Inderdaad, je kwam daar, om hun woorden te gebruiken, om te ste len. Versta me goed, je deed dat niet op zettelijk. Je hebt gevolg gegeven aan je verlangen om het kind te zien. En dat kind, De Kruif, houdt zielsveel van je." „Dat weet ik dominee, maar dat ligt toch voor de hand Ze was zo lang. by me", onderbrak Jan, toen de dominee even zweeg. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 4