Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Twee weken lang Zomer - winkel - actie in Veenendaal Shetland-show een sprookjesmarkt Wist I/.... SCHERPF.NZF.EL Werkplaats Z.O.Utrecht Weer 165 woningen voor Franse Gat EIST ACRTERRERG r Uitstel annexatieplannen fataal voor Gelders WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Bondskeurwedstrijden voor adspiranten van gymnastiekverbond geslaagd Westeuropese motor kampioenschappen in Rhenen? Gemeenteraad van Renswoude in spoedvergadering bijeen I 31e jaargang VRIJDAG 31 MEI 1957 No. 43 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Wat is nu eigenlijk die Shetlandshow? Waar rijden de ponnywagens? AGENDA Twee meisjes zwaar gewond na botsing Hij is 7,50 waard 2 AG 077181 De winkelsluiting Vergadering gemeenteraad „Koningin Wilhelmina" uit Wamel concerteert in V eertakcu Benoeming plaatsvervangers Woningcommissie Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Subsidie voor speel tuin Westersingel Kind stak weg over en werd door auto gegrepen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; VY. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Op dinsdag 11 juni, juist na dc Pink sterdagen beginnen de Veenendaalse winkeliers met hun winkelactie. Vanaf die dag tot zaterdag 22 juni wordt door de winkeliers by besteding van elke gulden een Shetlandpiaatje verstrekt. Met deze Shetlandplaatjes, opgeplakt op een formulier, kan men schitterende prijzen winnen. De hoofdprijs van deze winkelweek is een televisie-toestel, verder nog een bromfiets en een elek trische wasmachine. Verder worden elke dag, gedurende 10 dagen, 10 levensmiddelenpakketten verstrekt ter waarde van 25,- en elke dag nog een vakantie-cheque van 100,-. De opplakvellen moeten weer in de be kende rode V.W.V.-bussen worden ge deponeerd vóór 's ayonds 9 uur. De plaatjes worden in 50 verschillende afbeeldingen afgegeven. Men moet nu op een opplak vel de plaatjes in de daar voor bestemde ruimte plakken en daar onder vermelden wat het betreffende ar tikel in de winkel kost. Indien men dan ook nog een klein slagzinnetje op het opplakvel schrijft, kan men dit dage lijks inleveren. In de tweede week komt dan de eigen lijke Shetlandshow naar Veenendaal, die woensdag 19 juni, 's middags om 2 uur, door burgemeester Bakker op de Markt zal worden geopend. Dan komen ook de 50 pony's met hun wagentjes naar Vee nendaal en kunnen de kinderen tegen af gifte van twee ponyplaatjes een gratis rit maken. Op de markt wordt een groot aantal stalen winkels gebouwd in verschillende pastelkleuren geschilderd. Deze winkels worden in enkele uren opgetrokken1, n.l. in de vroege morgen van woensdag 19 juni. In deze winkels zijn toonbanken, T.L.-verlichting etc., zodat de winkeliers niets anders behoeven te doen dan hun etalage klaar te maken. Men zou het Dc belangstelling van de jeugd zal natuurlyk In de eerste plaats uitgaan naar de ponnywagens. Daar willen zy een ritje in maken. De ponnywagens zyn zo stabiel ge bouwd, dat er absoluut geen gevaar aan verbonden is. Om de te verwachten grote toeloop vlot te kunnen verwerken, zullen de ponnywagens op twee plaatsen ryden. Voor het centrum is het beginpunt in de Achterkerkstraat, achter de Ned. Herv. Kerk, terwijl ook een groep pon nywagens zal ryden in Veenendaal- Zuid met als begin- en eindpunt het Slot. de Bruïneplein. dat de bronzen letters welke reeds ongeveer een jaar geleden door onverlaten uit het opschrift van het watersnood-monument aan de Kerke- wijk werden gerukt en vernield, nu de ze week weer werden vervangen? dat dit nu al de tweede maal is dat een aantal van deze letters moest worden vernieuwd? dat de op 11 mei gedeeltelijk in het water gevallen sportdag toch nog een redelijk bedrag in de kas voor de jubileum-tocht ouden van dagen heeft gebracht? dat dit bedrag 666.66 beliep en de penningmeester van de organise rende commissie er nog 11 cent heeft bijgedaan om tot die vijf zessen te ko men? dat, eveneens ten bate van het zelfde doel waarschijnlijk in augustus een wedstrijd van twee bekende Neder landse elftallen gespeeld zal worden? dat het voor het eerst in het openbaar zingen van het door de heer Kees Stip gecomponeerde Veenendaalse volkslied op zaterdagavond 29 juni op Dr. Slotemaker de Bruïneplein geleid zal worden door de heer C. Budding? dat het bestuur van „Oranjedag" deze week geloot heeft welke van de drie Veenendaalse dirigenten deze eer te beurt mocht vallen? dat de heer Budding daarbij dus door het lot werd aangewezen? dat de heer A. Boers uit Veenen daal maandagavond op de provinciale weg Veenendaal-Elst nabij „Het Koets huis" met zyn auto een reegeit heeft aangereden, die daar plotseling de weg overstak? dat dhr B. geen kans meer zag het dier dat aan de achterpoten werd gewond te ontwyken en dat het nu voorlopig is toevertrouwd aan de zor gen van boswachter De Wit van „Prat- tenburg"? VEENENDAAL Zaterdag 1 juni, repetitielokaal „Caecilia", 8 uur, filmavond Jeho vah's getuigen. „La Montagne", 8 uur, start oriëntatierit voor auto's en motoren. Dinsdag 4 juni open bare vergadering gemeenteraad. Luxor Theater, vrijdag t.e.m. zon dag „De mooiste vrouw ter we reld", maandag t.e.m. woensdag „Paniek in Gibraltar", donderdag „Rigoletto, de gebochelde". RHENEN Bio „Eigen Gebouw", zaterdag avond en zondagmiddag „Opstand in het zigeunerkamp", zondagavond en woensdagavond .Johnny Gintar' EL8T Zaterdag 1 juni, viering oranje feesten. LIENDEN Zaterdag 1 juni, muziektent, con cert mondaccordeonvereniging. dus een Vewibeto in de openlucht kun nen noemen. Het geheel maakt een uitstekende in druk, vooral door een groot aantal vlag getjes en de feestelijke verlichting. Om de pony's onder te brengen heeft men eveneens een stalen stal ter be schikking, van 50 meter lengte. Deze stal krijgt een plaats op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat, zodat het publiek kosteloos de pony's zal kunnen bezich tigen. Ook het Amerikaanse waterorgel zal een plaats bij deze stallen krijgen. Twee meisjes, de gezusters K. uit Al melo, zijn op de Zuidelijke Meentsteeg op de kruising met de Weteringsteeg in botsing gekomen met een personenauto afkomstig van het hier in de buurt lig gende woonwagenkamp. Het ene slachtoffer liep een schedel- basisfractuur op met een gebroken pols, terwijl haar zuster een gecompliceerde beenbreuk had. De auto was flink be schadigd. De bromfiets van de meisjes was nog vrij goed intact. Het ongeluk gebeurde in de middag van Hemelvaartsdag. De slachtoffers zijn per ziekenauto overgebracht naar het Julia- naziekenhuis aan de Cuneraweg. E. C. Diepeveen Het a.r. raads lid de heer E. C. Diepeveen. heeft aan het college van Durgemeester en wethouders van Veenendaal de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de aanvan kelijk aange nomen streef datum voor de annexatie, o.a. met Gelders Veenendaal, nl. 1 juli 1958, verschoven wordt naar een nog nader vast te stellen datum? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, is uw college het dan niet met ondergetekende eens, dat dit uitstel, zowel voor het te annexeren gebied als voor de gemenente Veenen daal zelf, funest zal kunnen zijn? 3. Is uw college ook niet van oor deel, nu door Gedeputeerde Staten van Gelderland geen goedkeuring meer zal worden verleend voor kapitaals-inves teringen, dat bedoeld gebied uit de ver zorgingssfeer wordt getrokken, waar door ook de woningbouw zal worden stopgezet, tengevolge waarvan een nog grotere achterstand zal ontstaan? 4. Ontstaat door dit uitstel ook voor Stichts-Veenendaal niet een precaire toestand voor wat de woningbouw in de naaste toeko/nst betreft, waardoor met enkele jaren een belangrijke stag natie kan ontstaan? 5. Indien uw college bovenstaande vragen bevestigend moet beantwoor den, is uw college dan voornemens om de betrokken instanties op de fatale ge volgen van een eventueel uitstel te wij zen en aan te dringen om de aanvanke lijke streefdatum alsnog aan te houden, c.q. die voorzieningen te treffen, waar door dit uitstel geen nadelige gevolgen zal hebben voor de bevolking van de betrokken gebieden? De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven by manufacturen- handel C. de Haas, Nieuweweg te Veenendaal, doch werd niet gevon den. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en is nu 7,50 ge worden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven, is: Het is weer een roodgedrukt num mer. Kykt u dus goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer 2 AG 077181. Indien u deze vóór a.s. donderdag, 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, welke nu dus 5,— bedraagt, direct in contanten uitbetaald. RODE KRUIS INZAMELING IN VEENENDAAL HEEFT WEER VLOT VERLOOP Evenals voorgaande jaren wordt de inzamelingsactie besloten met een straatcollecte op zaterdagmiddag a.s. Verwacht wordt, dat deze opnieuw een succesvol verloop zal hebben, zeker indien ook de jeugd tot offeren bereid is. De inzamelingsactie heeft verder een vlot verloop en alhoewel het eind cijfer nog niet is te bepalen ziet het er naar uit, dat het hoge cijfer van 1956 zal worden benaderd. Men lette op de thermometers, en geef gul aan uw Rode Kruis. Gedurende de winkelweek in Vee nendaal zullen in de eerste week, van 11 tot en met 15 juni de winkels nor maal gesloten worden. Dat betekent, dat ook op woensdagmiddag 12 juni de winkels na 1 uur 's middags gesloten zullen zijn. De tweede week, dat is vanaf maandag 17 juni zijn de winkels tot des avonds 9 uur geopend, terwijl ook de winkels op woensdag 19 juni. geopend zullen zijn. Op de laatste zaterdag (22 juni) zijn de winkels weer om 6 uur gesloten. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld over te gaan tot verkoop van grond en het ver lenen van een bouwvoorschot aan Pa trimoniums Bouwvereniging ten be hoeve van de bouw van nog weer 165 nieuwe woningen in de wyk het Franse Gat. Het betreffen hier 80 woningen, ge bouwd in twee blokken van elk 32 eta gewoningen en twee blokken van elk vier beneden- en vier bovenwoningen en nog een 85 z.g. eengezinswoningen. De huur van beide groepen woningen zyn voorlopig gesteld op respectieve- luk 11.10 en 11.40 per week. De totale bouwkosten van de 165 wo ningen samen belopen bijna 2V« miljoen gulder. en de grondko&tenen bijna een half miljoen. Op aandringen van de hoofdingenieur directeur van volkshuisvesting te Utrecht wordt de bouw opgedragen aan de aan- Op dinsdag 4 juni a.s. komt de Vee nendaalse gemeenteraad in een open bare zitting bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester A. Bakker. Deze vergadering begint om half acht nemers firma J. Boers te Veenendaal, Jac. Bouman te Veenendaal en firma Lansink te Enschede. De exploitatie van deze woningen is opgezet tegen een rentevoet van 4V< pro cent waardoor de huren reeds vrij hoog zijn. Gezien de huidige situatie op de kapitaalmarkt is het echter zelfs te ver wachten dat de financiering althans voor lopig zal moeten geschieden met kort geld tegen een rente van 5 tot 5'/* procent. In hoeverre dit nog van invloed zal zijn op de huren is nog niet te zeggen. In het kader van een serie ruilcon- certen, gorganiseerd door de Veenen daalse Harmonie „Caecilia" geeft de Harmonie „Koningin Wilhelmina" uit Wamel bij Tiel morgen, zaterdagavond, te beginnen om acht uur, een concert op het plein aan de Julianastraat. Het korps speelt in de hoogste afde ling der Ned. Federatie en staat onder leiding van de heer Henk J. Tromp. V.R.C. SPEELT THUIS Elders in dit nummer berichtten wij dat de voetbalvereniging V.R.C. een be kerwedstrijd moest spelen in Huizen. Nader vernemen wij echter dat Zuid vogels uit Huizen naar Veenendaal komt. DE LAATSTE LEZING DER CHR. VROUWENBOND Donderdagavond hield de Chr. Vrou wenbond de laatste maandelijkse ver gadering in dit seizoen, in het gebouw achter de Herv. Kerk. Ds. G. Lugtig- heid uit Maarn sprak over: „Heiliging van de werkdag". Daar de presidente mevr. v. d. Linden was verhinderd, werd haar plaats ingenomen door mevr. H. Valkenburg. Bij het bereiken van de gevaarlijke leeftijd aldus ds. Lugtigheid, vraagt men zich wel eens af, waarom heb ik eigenlijk geleefd. Het spreekwoord zegt echter, „een goed begin is het halve werk". Dat geld ook voor vele huis vrouwen. Het is belangrijk hoe men de dag begint. De manier is een ordelijk begin met een goede dagindeling. De jeugd van tegenwoordig lijdt aan cul turele en geestelijke vermoeidheid door de gejaagdheid van de tijd, daarom dient men een rustige sfeer te scheppen in het gezin. De tafel is het enige ver enigingspunt in het gezin van heden. Een goede dagindeling geeft ook aan de kinderen innerlijke rust. Men moet het werk op tijd kunnen neerleggen. Spreker verduidelijkte zijn inleiding met een aantal voorbeelden uit de prak tijk. Na een zeer goede bespreking sloot de presidente op de gebruikelijke wijze de vergadering. BESTE SPORTMAN KREEG BEKER Tijdens een bijeenkomst werd dezer dagen aan de oudste speler van het eer ste elftal van Scherpenzeel, de heer G. Cozijnsen, de beker uitgereikt als de bes te sportman van het jaar. Cozijnsen, die thans 33 jaar is, speelt vanaf zijn zes tiende jaar in het eerste elftal van Scherpenzeel en staat bekend als een zeer sportief speler en is altijd nog een der uitblinkers. Zoals bekend zyn reeds geruime tijd voorlopige commissie samengesteld, waar- GESLAAGD Bij het te Utrecht gehouden examen voor kleuterleidster A slaagde vrijdag mej. H. C. Stotijn uit Scherpenzeel. „CAECILIA" OP CONCOURS De muziekvereniging „Caecilia" zal op Pinkstermaandag deelnemen aan het groot nationaal concours te Amersfoort, uitgeschreven door de muziekvereni ging „Hosanna" uit Amersfoort en on der auspiciën van de Utrechtse bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen. „Caecilia" komt uit in afd. uitmuntend heid en zal als verplicht nummer uit voeren Les Pécheurs de Perles, fantasie van G. Bizet, arr. J. Steenebrugen en als vrij nummer, De Kalief van Bagdad (Ouverture) Boieldieu-Mol. In de marswedstrijd speelt men de verplichte mars, De Amsterdamse po litie, van J. van Woudenberg. plannen in voorbereiding tot stichting van een streekwerkplaats voor minder- validen uit de gemeenten Amerongen, Leersum, Renswoude, Rhenen en Vee nendaal. Op maandag 11 maart werd alhier een vergadering belegd met vertegen woordigers van deze gemeentebesturen, alsmede met twee vertegenwoordigers van het ministerie van Sociale Zaken, om te spreken over het doel en de opzet van een beschutte werkplaats. Bij het bespreken van de verschillen de problemen, die zich bij de oprich ting en de exploitatie kunnen voordoen, werd als grootste probleem naar voren gebracht, het vinden van een geschikt gebouw, daar het verkrygen van ver gunning en geldmiddelen voor het op richten van een niuw gebouw thans niet gemakkeiyk zal gaan, in verband met de huidige bestedingsbeperkingen. Het is echter bekend, dat de provincie dit werk stimuleert en zo nodig, in de bouwkosten een renteloos voorschot geeft tot een maximaal bedrag van 100.000.—. Verder werd gesproken over de vorm van samenwerking tussen de gemeenten, n.l. of dit zal moeten geschieden op grond van een gemeenschappelijke regeling of in de vorm van een stichting. Aangezien de meerderheid de voorkeur geeft aan een gemeenschappelijke regeling, is deze vorm van samenwerking gekozen. Om het voorbereidend werk zo vlot mogelijk te doen verlopen, werd een llnlllllll' De motor- en autoclub „Rhenen en Omstreken" heeft bericht ontvangen van de heren Mr. Pauw en Panis, voor zitter en secretaris van de I.B.M., de Internationale Bond van Motorsport liefhebbers, waarvan het hoofdbestuur is gevestigd in België, waarin wordt verzocht om een onderhoud. Van Macro-zijde wordt ons medege deeld, dat dit onderhoud verband houdt met geruchten omtrent een eventuele organisatie van de West-Europese Mo- torterreinkampioenschappen in Rhenen. Enkele honderden jongens en meisjes hebben op Hemelvaartsdag deelgeno men aan de Bondskeurwedstryden voor adspiranten van het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond. Deze wedstrijden wer den georganiseerd door de Veenendaal se gymnastiekvereniging „Sparta", ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van deze Veenendaalse vereniging. Al liet de zon deze dag verstek gaan, de regen bleef ook weg en dat wil voor „Sparta" wel iets zeggen. De Veenen- dalers hadden voor een uitnemende or ganisatie zorggedragen, waardoor het programma vlot kon worden afgewerkt. De wedstryden stonden onder leiding van de heer Klazema. Sparta zelf kwam met twee groepen, nl. een groep meisjes bij het paard- springen en een groep jongens bij het klassikaal lang rek in de wedstrijden uit. Beiden groepen wisten bovendien in deze nummers een eerste prijs te behalen. Over het algemeen werden de ver schillende nummers bijzonder fraai af gewerkt door de deelnemende groepen, (Zie verder pagina 4.) In verband met het bedanken als lid van de woningcommissie, door de heer J. H. H. Jansen, werd kortgeleden tot lid van deze commissie benoemd het plaatsvervangend lid, de heer Joh. Slok. Later kwam bericht van de heer C. Budding dat hij bedankte als plaats vervangend lid. Er zyn thans dus twee vakatures en b. en w. hebben de raad nu aanbevelingen gedaan voor het be noemen van twee nieuwe plaatsver vangende leden. Als kandidaat zijn gesteld 1. H. Brou wer, Kanaalweg 2 en J. van Hardeveld, Helling 8 en 2. T. M. van Beek, Pan huis 83 en J. Van Kempen, J. P. C. Leinweberstraat 46. VIJFTIEN VEENENDAALSE SPUITGASTEN GESLAAGD Dinsdag hebben vijftien Veenendaal se brandweerlieden voor de examen commissie der Rijksbrandweer Inspec tie het examen brandwacht le klasse afgelegd. Alle kandidaten konden in het bezit van het diploma gesteld worden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De gemeenteraad van Renswoude was maandagavond in spoedeisende vergadering bijeen. De heren J. en W. van den Brandhof, waren met kennis geving afwezig. Na de opening door de voorzitter, burgemeester J. A. Hosang, besloot de raad tot het aangaan van een geldle ning ad 98.400,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gra- venhage. Deze lening, waarvoor de bank de gelden van verschillende instellingen zal opnemen, zal in zeven termijnen worden verstrekt, en wel drie termij nen in 1957 en vier termijnen in 1958. ''M oiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuii "i Het bestuur van de buurtvereniging „Westersingel" heeft een verzoek tot het gemeentebestuur gericht om finan ciële medewerking bij het inrichten van de aan de Westersingel te stichten speelplaats voor kinderen. Het ligt in de bedoeling op dit terrein enige speelwerktuigen op te stellen zoals een schommel, wip, boegspriet en klimrek. Door Patrimoniums Bouwvereniging worden twee zandbakken aangelegd. Met het aanschaffen van de speelwerk- tuigen is 1500.- gemoeid. De leden van de vereniging betalen ƒ0,25 per week. B. en w. nu hebben de raad voorgesteld de vereniging een bedrag ineens van 1500.- beschikbaar te stellen en ver der een nog nader vast te stellen jaar lijkse subsidie te verlenen. in uit ieder der deelnemende gemeenten èèn vertegenwoordiger zitting heeft. Als eerste werk van deze commissie werden plannen gemaakt voor de op richting van een nieuw gebouw, omdat alhier geen geschikt oud gebouw is te vinden. Verschillende leveranciers van houten barakken werden aangeschreven om prijs opgave te doen, terwijl verder door de dienst van gemeentewerken alhier een schetsje werd ontworpen voor een per manent stenen gebouw. Alle leden van de commissie zijn van oordeel, dat het laatste plan de voorkeur verdient boven een houten barak of een loods De bouwkosten zullen naar raming pl.m. 75.000,bedragen. Met inrich ting van het gebouw, aanbrengen van een verwarmingsinstallatie en het aan schaffen van enkele machines zal verder nog ongeveer 35.000,— gemoeid zijn. Bo vendien is pl.m. 17.000,benodigd voor aankoop van de grond. Gedacht wordt de werkplaats te doen bouwen aan de Zui- velstraat. Het gebouw is opgezet voor ongeveer 60 personen, hetgeen voor de eerste ja ren zeker voldoende wordt geacht. Met de mogelijkheid van uitbreiding is re kening gehouden. Hoe groot verder de kosten voor de gemeente zullen zijn bij een normale exploitatie valt nog moeilijk te becijferen. Het is bekend, dat verschillende van de werkplaatsen elders met overschotten werken, terwijl andere werkplaatsen nau welijks kunnen rondkomen of met te korten werken. Voor personen die met toestemming van het Ministerie van Sociale Zaken worden geplaatst, vergoedt het rijk 90 van alle lonen en sociale lasten. Verder komen de lonen van het leidinggevend personeel voor 50 voor rekening van het rijk. Daar uiteraard allereerst In de kring der deelnemende gemeenten overeen stemming behoort te bestaan omtrent de grondslagen waarop men de gemeen schappelijke belangen wenst te zien be hartigd, heeft de vorengenoemde com missie een gemeenschappelijke regeling ontworpen welke nu ter beoordeling aan de betrokken gemeentebesturen zal wor den voorgelegd. De rente bedraagt 41/* per jaar, ter wijl bovendien een bereidstellingspro- visie verschuldigd is van 2% respec tievelijk 2'/2 voor de in 1957 en 1958 op te nemen gelden. De aflossing der lening is gesteld op dertig jaar, waarbij 1 van mevr. De Kr. is zeker erger voor- Maandagmorgen wilde het dochtertje van de heer Henzen, de Franseweg over steken, maar zij lette daarbij niet op een naderende auto, met het gevolg dat zy, ondanks krachtig remmen van mevr. De Kr. uit Rhenen, door de auto werd gegrepen en tegen het wegdek werd geslingerd. Met enkele hoofdwon den en kneuzingen moest zij naar het Juliana ziekenhuis worden vervoerd. Later kon zij toch weer naar huis wor den gebracht. Door het snel en krachtig remmen tevens is bepaald dat vervroegde aflos sing niet is toegestaan. Vijftig procent van het bedrag, te weten 49.200,dient te worden aan gewend tot consolidatie van vlottende (Zie verder pagina 3.) J. J. v. D. uit Veenendaal had zich voor de kantonrechter, mr. J. G. Tiddens, te verantwoorden voor een verkeersovertre ding, waarvan de gevolgen wel zeer nood lottig hadden kunnen worden. Voor het niet voeren van een voor- en achterver lichting werd hij tenslotte veroordeeld tot een boete van tweemaal vijf gulden, de eis van de officier, mr. J. J. A. Bredius, was 7,50 en 5,geweest. Op 20 februari liep v. D. met zijn doch tertje achter een handkar op een drukke verkeersweg. Het was al donker en het wagentje had geen verlichting. Een ach- teroprijdeaide auto. bestuurd door de 57- jarige de G., uit Veenendaal, zag dit ver keersobstakel pas op het laatste moment; wel kon hij het tweetal ontwijken, maar het wagentje schampte hij bij het inhalen, zodat het van D. uit de hand sloeg. Tijdens de zitting verklaarde verdachte, dat het ongeval zich onder het licht van een lantaarn had afgespeeld; van D. vond dan ook dat de automobilist, die door zijn eigen lichten ook wel twintig meter zicht had, beter had moeten uitkijken, v. D. zelf was helemaal aan de rechterkant van de weg geweest, met één wiel in de berm. Bovendien was hij niet op de hoogte ge weest van het feit, dat hij verlichting moest voeren; het was heel toevallig ge weest, dat hij met dit handkaretie od stap was. Mr. Tiddens vond dit allemaal wel mooi, maar „u bracht uw leven en dat van uw dochtertje in gevaar". ..Ja," zei v. D. weer, „maar zo'n automobilist mag toch ook maar niet alles!" Op dit punt zou verdachte D., zoals later in de zitting bleek, ook gerustgesteld worden. De G. werd veroordeeld tot een geldboete van 25,—, nadat mr. Bredius een eis van 20,had laten horen. Vijfentwintig gulden boete, te vervan gen door vijf dagen, toewijzing van de civiele vordering en van de kosten van verschijning, tezamen ongeveer 80,—, was de uitspraak in de zaak tegen de 33- jarige graanhandelaar v. A. uit Benne- kom. Hoewel de officier in v. A's over treding geen grove verkeersfout zag, was zijn eis ook 25,geweest. Als bestuur der van een bestelauto had v. A. schade toegebracht aan een stilstaande auto, toen hij aan het achteruitrijden was. Dit had plaats gevonden op 20 maart j.l. aan de Strooiweg te Bennekom. v. A. moest wachten bij een kruispunt. Een andere auto wilde de Strooiweg inslaan en v. A. wilde hem ruimte geven. Omdat hij iets te dicht bij het kruispunt stond opgesteld, reed hij dus achteruit, waarbij hij de wa gen van P. uit Den Haag beschadigde. Uit het onderzoek dat de politie daarna instelde, kwam vast te staan, dat de spie gel van A.'s auto niet goed had gestaan. Een andere vrachtautobestuurder, de 38-jarige expediteur W. H. R. uit Wage- ningen kreeg overeenkomstig de eis 50,- boete, omdat hij bij een voorrangsweg geen voorrang had verleend. „Het is nog goed afgelopen, maar dat ligt niet aan de voorzichtigheid van deze chauffeur," zei mr. Bredius in zijn requisitoir. R. was n.l. met een vaart van 50 km en een lading van 6 ton van een dijkhelling de voor rangsweg opgereden, de Nude in Wage- ningen. Maar de chauffeur vond, dat hij er wel de tijd voor had gehad, toen hij de weg opreed zou de afstand tussen hem en de N.B.M.-bus, die hem later achteroD- reed, nog 100 meter hebben bedragen. De kantonrechter merkte op, dat de fout van deze chauffeur op dat ogenblik niet aan de orde was. De officier laakte het zeer roekeloze rijden van verdachte en dreigde een volgend maal stellig over te gaan tot het eisen van het intrekken van de rijbevoegdheid. De volgende zaak behandelde een aan rijding van twee auto's, waarby beide be- troKKen cnaulleurs ais veruac„te teieciit stonden, n.l. de 42-jarige installateur J. J. L. uit Oosterbeek en de 43-jarige bakker J. J. M. uit Bennekom. L. reed op de Keyenbergseweg onder Renkum, toen hij voor zich een auto van links de weff op zag draaien. Deze wagen, bestuurd door M., hieid de linieer ncaungaanwyzer aan. L verkeerde daardoor in de mening, dat men vergeten had de pijl in te trekken; toen hij M. een honderd meter verder wilde inhalen, gaf hij een signaal met de claxon en wilde links passeren. Maar M's bedoeling was wel degelijk geweest om links af te slaan, teneinde een klant te bezoeken; de inrit was voor L. moeilijk te zien geweest. Nu echter kwamen beide auto's voor het huis van de klant in bot sing, waarbij de gezamenlijke schade niet veel minder dan 500,— was geworden. Een mede-inzittende van L. had echter aan de politie verklaard, dat L. onvoor zichtig had gereden; hij had M's wagen beter rechts kunnen inhalen, omdat deze niet geheel rechts van de weg was. Maar men was het er ter zitting wel over eens, dat er op deze weg, die ter plaatse 4.20 m. breed is, van voor-sorteren moeilijk spra ke kan zijn. De officier vroeg aan de bak ker of hij L. niet van achteren had zien naderen in zijn spiegel. Dit moest M. ten slotte wel toegeven. Hierop meende de andere verdachte, dat deze bekentenis hém vrijpleitte van schuld, maar mr. Bredius wees hem terecht: L. was door zijn positie beter in staat geweest de situatie te overzien. Wel achtte de offi cier M.'s fout primair: „U heeft gedacht dat met het uitsteken van de richting aanwijzer alleen voldoende was." De eis RENSWOUDE I V.R.C. I. Zaterdagavond j.l. speelde het eerste elftal van de voetbalvereniging Renswou de een vriendschappelijke wedstrijd te gen V.R.C. I uit Veenendaal. Het was in het algemeen een aantrek kelijke wedstrijd met V.R.C. iets in de meerderheid. De einduitslag, 5-2 in het voordeel van V.R.C., was echter wel enigszins geflatteerd, mede doordat de linksback van Renswoude tweemaal ln eigen doel trapte. De doelpunten voor Renswoude werden gescoord door Schoon- derbeek en Stutvoet. De hoofdzaak was echter wel het doel waarvoor ddeze wedstrijd werd gespeeld. De opbrengst kwam namelijk ten goede aan de tocht van ouden van dagen. De tijdens de wedstrijd hiervoor ge houden collecte bracht 55,op, welk bedrag werd afgedragen aan de plaat selijke afdeling van het Ned. Roode Kruis, die deze tocht zal organiseren. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat ook de muziekvereniging „Ons Genoe gen" medewerking zou verlenen, later bleek echter, dat deze vereniging die avond door verschillende omstandighe den niet aanwezig kon zijn. tegen L. en M. van mr. Bredius was voor beide 50,—, maar de kantonrechter ver oordeelde L. tot 60.— of 12 dagen en M. overeenkomstig de eis. -li- Niet alleen het verkeer op de weg maakt fouten, ook de binnenvaart begaat wel eens overtredingen. De 37-jarige schipper D. uit Nijmegen was ten laste gelegd met zijn schip een aanvaring te hebben veroorzaakt met een boot van de roeivereniging „Vada" te Wageningen. tengevolge waarvan de giek beschadigd werd en de vijf inzittende dames in het water een goed heenkomen hadden moe ten zoeken. Enige weken geleden had D. hiervoor verantwoording moeten afleggen voor de kantonrechter, maar hij voerde toen zoveel argumenten aan, dat de zaak aangehouden werd teneinde on te roepen. Deze waren nu verschenen, nl. de stuurvrouwe van de dooi u«j schip per N., wiens schip in de nabijheid ge meerd had gelegen. D. zelf liet nu echter verstek gaan. Mej. H., de stuurvrouwe, vertelde hoe zij de boot aan het ronden was, teneinde de jachthaven te bereiken, en dus midden in de monding van het ha venkanaal lag, toen zij het schip van D. zag opdoemen uit de duisternis (D. had nl. geen lichten gevoerd, omdat, zoals hij verteld had in de vorige ziting, het nog maar even na zonsondergang was ge weest). Wel had D. op ongeveer 100 meter een geluidssignaal gegeven, maar de da mes hadden niet zo snel uit de voeten kunnen komen. De andere getuige ver telde, dat hij de dames reeds voor het ge luidssignaal een waarschuwing had gege ven over de nadering van een schip. In zijn requisitoir had de officier echter nog een verrassing in petto: vast was komen te staan dat D. niet tijdig had kunnen stoppen, omdat hij zijn motor niet achter uit had kunnen laten slaan. Dit was het gevolg van een vette koppeling. Voor het niet voeren van lichten, zowel voor als achter, eiste mr. Bredius nu tegen de verdachte tweemaal 10,—, voor de aan varing 30, komen. TWEE AUTO'S BOTSTEN Zondagavond botsten twee auto's bij hotel „Stuyvenberg" tegen elkaar. De heer M. uit Lunteren kwam met zijn auto van de richting Amerongen en wilde naar Veenendaal afslaan, maar merkte daarbij een van Rhenen komen de auto te laat op, met gevolg dat deze tegen elkaar botsten, persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, de auto's werden beschadigd. OPDRACHTEN TOT EEN BEDRAG VAN 925.000,— Het gemeentebestuur van Utrecht heeft het rioleren van het uitbreidings plan Krommerijn opgedragen aan de firma A. Kosters en Zonen te Eist (Utr.) voor de som van ƒ467.000,-, plus mate- riaalpost 170.000,-, totaal 637.000,-. De Provinciale Waterstaat van Noord Brabant heeft het maken van twee betonbruggen over de Hertog Wetering en de Rode Wetering opgedragen aan dezelfde firma, voor de som van 288.777,-. In de tijd van bestedings beperking stellig mooie opdrachten. POLITIEHOND BOEKTE SUCCES Door de postcommandant van de rijkspolitie te Achterberg, werd zater dag j.l. met zijn politiehond deelgeno men aan voorwedstrijden te Bilthoven. Aan deze wedstrijd, uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandsse Politie hondvereniging in het kader van de a.s. grote keuring, werd met zes honden deelgenomen. De Achterbergse politie hond behaalde hierbij, van de zes, het hoogst aantal punten, hetgeen een groot succes betekende. Ds. KOK SPREEKT VOOR DE N.C.V.B. Voor de Nederlandse Christenvrou wenbond afdeling Achterberg, spreekt op dinsdagavond 4 juni ds. Kok, Chr. Ger. predikant te Veenendaal, met als onderwerp: „Het nut van de catachis- WIJZE WOORDEN HET GEVAARLIJKE LENEN Wie zich wil spoên naar *Un verderf, die lene geld en kope een erf. (Rollenhagen)

De Vallei | 1957 | | pagina 1