Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken muh ©mm De Wereld van WEEK-tot-WEEK GoecUzo-baard wordt geschoren in Amsterdams Concertgebouw Waar zijn moordenaars van madame Trémeaud? MULDER Engelse voetbal amateurs tegen Veenendaal Voor Veenendaalse Avondvierdaagse 1300 deelnemers verwacht Eist vierde laat maar enthousiast Koninginnedag Ir. J. H. Telders te Rhenen plotseling overleden 31e jaargang WOENSDAG 5 JUNI 1957 No 44 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hedenavond voor het laatst op televisiescherm Nieuw record voor Rode Kruis Gesneuvelde Duitsers worden opgegraven AGENDA Veenendaal spaart weer Training van een dromedaris Vakantieplannen 0 EEN ECHTE ZONNEBRIL Overkoepelend organiserend comité Panter vliegt van Pakistan naar Rhenen Postspaarbank Rhenen Oppasser aangevallen RENSWOUDE Woningbouw in Renswoude verzekerd Centrale in de Sovjetzone Nauw betrokken bij Zuiderzeewerken Natuurbad Ouwehand was kleurrijk palet Worden Betuwse kersen schreewend duur? ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN KERKEWIJK 167 -TEL.3000 - VEENENDAAL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Eerst gisteren was het eigenlijk de finitief bekend dat de heer J. Spies uit Veenendaal met zjjn in het land be kend geworden Goed-zo-baard, heden, woensdagavond voor de tweede en laatste maal op het televisiescherm zal verschijnen tijdens de grote sluitings avond van de Goed-zo-actie in het Amsterdamse concertgebouw. De keuze van de Goed-zo-attracties van deze sluitingsavond waren zovele dat men het moeilijk heeft gehad hier uit toch nog de beste keuze te doen. Tenslotte werd toch ook de voorkeur gegeven aan de baard van de heer Spies. Deze ontving dan ook de uitno diging hedenavond om zeven uur in het concertgebouw aanwezig te zijn. Het ligt in de bedoeling dat de heer Spies eerst mèt baard op het toneel zal verschijnen en meteen daarop nog weer eens zonder die fraaie kinversie ring, welke dan intussen zal zijn afge schoren. Men heeft de heer Spies ver zekerd dat dit afscheren door een vak man en absoluut pijnloos zal gebeuren. Naar verluidt wil men deze avond uit deze baard nog weer een extra be drag aan geld zien te halen, nog buiten de opbrengst welke deze in de afge lopen maanden voor de Goed-zo-actie gaf. Wat en hoe dit precies zal gaan is bij weinigen anderen dan Johan Bode graven bekend. Wij weten in ieder ge val wel dat het de heer Spies niet spijt dat de baard er af gaat. Hij heeft er meer dan genoeg van, vooral in de zo mer. Hij verheugt zich er trouwens niet Zoals waarschijnlijk niemand zal zijn ontgaan zijn de vijf thermometers wel ke op verschillende punten in Veenen daal de dagelijkse stand van de jaar lijkse inzameling moeten weergeven, weer veel te klein gebleken. Deze thermometers kunnen een be drag van 5200 gulden aanwijzen maar de rode streep is al enkele dagen tot geheel bovenaan opgelopen. Het juiste bedrag is nog niet bekend maar wel kan gezegd worden dat de opbrengst die van vorig jaar 5800.weer heeft overschreden. Uiteraard is ook nog niet te zeggen of deze rekordopbrengst ook ditmaal weer de hoogste gemiddel de van de provincie Utrecht zal zijn. GESLAAGDE ORIëNTERINGSRIT AUTOMOBIELCLUB De Veenendaalse motor- en automo bielclub „Veenendaal" organiseerde zaterdagavond een oriëntatierit voor auto's en motoren over een afstand van 72 km. De route ging over Rhenen, Wa- geningen, Oosterbeek, Renkum, Ben- nekom en weer naar hotel ..La Mon- tagne". Er verschenen 62 deelnemers aan de start. Op de algemene begraafplaats te Lien- den rusten nog altijd de stoffelijke resten van 58 gesneuvelde Duitsers uit de oor logswinter 1944/1945. De afdeling Gra vendienst van het departement van Oor log is nu begonnen met de opgraving de zer resten, teneinde ze over 4te brengen naar de Duitse militaire begraafplaats te IJsselstein bij Venlo. De opgraving en identificatie geschieden met de grootste zorg. Er zullen enkele weken mee ge moeid zijn eer deze arbeid voltooid is. VEENENDAAL Heden, woensdag 5 Juni, 8.20 uur, televisie-uitzending sluitingsavond Goed-zo-actie in Amsterdams con certgebouw, waar o.m. de Veenen daalse Goed-zo-baard wordt afge- schoren. Dinsdag 11 juni t.e.m. za- n§ terdag 22 juni zomerwinkelactie. Luxor Theater, heden woensdag „Paniek in Gibraltar" en morgen donderdag Rigolette de gebochelde. meer op dan zijn vrouw die zich al die maanden lang heeft moeten beheersen om er niet de schaar in te zetten. Intussen behoeft het geen betoog dat het vooral in Veenendaal vanavond weer erg druk zal zijn bij de televisie toestellen. Aan het postkantoor te Veenendaal werd in de maand mei 1957 voor de Rijkspostspaarbank ontvangen 148.122,47 en uitbetaald 116.634,12. Bij de Nutsspaarbank werd ingelegd 235.720,98 en terugbetaald 201.017,87. Uit deze cijfers blijkt dat na enige maanden waarin er meer werd opgeno men dan ingelegd, Veenendaal weer aan het sparen is geslagen. Hoewel reeds veel theorieën over de oorzaak van een en ander werden ten beste gegeven, blijkt het nu toch niet mogelijk deze duidelijk aan te wijzen. In de avond van de tweede Pinkster dag zal in Veenendaal een voetbalwed strijd gespeeld wórden tussen „Vee nendaal" I en een sterk team van Engelse amateurs. Stellig zal dit een zeer bezienswaardige wedstrijd worden. De Engelsen zijn allen afkomstig uit clubs in Beckenham, nl. Beckenham F.C., Beckenham League en West-Wick- ham en zullen in het kader van een voetbaluitwisseling ongeveer een week in ons land vertoeven. De Beckenham- mers arriveren op 7 juni per vliegtuig te Rotterdam-Zestienhoven. De Engelsen zullen gehuisvest wor den bij particulieren in Wageningen en Renkum. Ook daar zullen enige wed strijden gespeeld worden nl. op zater dag 8 juni tegen een Wagenings ama teurselftal en op vrijdag 14 juni te Heelsum tegen een Renkums elftal. Bovendien zal nog een krachtproef plaats vinden met de R.K.H.V.V. Huissen en wel in de avond van woens dag 12 juni. Naast het voetballen zal het bezoek gevuld worden met het bezichtigen van bezienswaardigheden in de omgeving. Ook zullen de Engelse gasten een be zoek brengen aan de landingsterreinen en het Airborne-kerkhof te Oosterbeek. De jonge dromedaris Paki, het ge schenk van de jeugd van Pakistan, dat op woensdag 12 juni door prinses Ma rijke zal worden aanvaard en daarna een tehuis krijgt in Ouwehands Dieren park, beleeft drukke dagen. Paki is al sinds november 1956 in het park en kreeg daar een rustig plaatsje om eerst aan zijn nieuwe omgeving te kunnen wennen. Nu echter de dag na dert, waarop zij de Nederlandse natio- nalitiet zal verkrijgen, is ook de tijd gekomen dat zij veel meer drukte en geluiden kan verdragen. Wanneer im mers de ambassadeur van Pakistan het geschenk overdraagt aan onze prinses, zullen duizenden schoolkinderen en ouderen hiervan getuige zijn en zal de muzikale opluistering voor geluiden zorgen, die het beest nog volkomen vreemd zijn. Daarom zijn de oppassers in Ouwe hands Dierenpark met de training van de jonge dromedaris begonnen. Zij ma ken elke dag een wandeling met het dier door het park zodat het niet langer schrikt van de aanwezigheid van een groot aantal bezoekers. Bovendien ge bruikt men regelmatig een bandrecor der om Paki vertrouwd te maken met de volksliederen van Pakistan en Ne derland. Deze training is een bijzonder serieu ze zaak want ook een dromedaris is een dier, dat aan buien onderhevig is. En wanneer zijn stemming niet goed is, tilt hij met het grootste gemak de op passer, die de leidsels in de handen heeft, van de grond. Zou Paki schrik ken op de dag van overdracht, dan zou men onaangename gevolgen kunnen verwachten. De dromedaris toont zich tot nu toe gelukkig erg inschikkelijk en laat zich gemakkelijk leiden door de verzorger, die op 12 juni zijn gids zal zijn. 0 EEN GOEDE KIJKER EN ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal Sandbrinkstraat, waar de jeugd om 6 uur vertrekt en de senioren om 7 uur. Op de laatste zaterdag starten de seni oren om half drie en de jeugd om half vier. Men heeft weer een massale in tocht aan het slot van de avondvier daagse op het programma staan, waar bij „Caecilia" en het Pijperkorps reeds hun medewerking hebben toegezegd. Ook de verschillende trajecten zullen dit jaar enigszins anders zijn. Ongetwijfeld zal deze avondvierdaag se opnieuw het bewijs leveren, dat de wandelsport in Veenendaal populair is. Vanaf vandaag staat de inschrijving weer open voor deelname aan de Avondvierdaagse, welke onder auspi ciën van de Ned. Wandelsportbond te Veenendaal wordt georganiseerd op 19, 20, 21 en 22 juni a.s. In de laatste jaren is de deelname aan deze Veenendaalse avondvierdaag se sterk toegenomen. Vooral de school jeugd neemt in grote getalen aan deze marsen deel. Het inschrijvingsgeld voor de jeugd bedraagt eigenlijk 1,-, maar de jeugd betaalde tot nu toe slechts 0,50, dank zij het feit, dat de Veenen daalse winkeliersvereniging door een subsidie de andere 50 cent voor zijn rekening nam. Nu men echter voor dit jaar meer dan 800 jeugdige deelnemers verwacht (het totaal aantal schat men op 1300) werd dit voor de winkeliersvereniging te veel. Het organiserend Comité heeft daarom in de afgelopen weken een be roep op de fabrikanten gedaan. En met succes, zodat ook dit jaar weer de jeugd voor 0,50 zal kunnen inschrijven. Ook het comité zelf is nu uitgebreid, waardoor van verschillende wandel verenigingen vertegenwoordigers in dit comité zitting hebben genomen. Het comité bestaat nu uit de heren: G. v. d. Bos, voorzitter; C. Spanjerberg, secre taris; J. J. van de Walle, J. Wentzel, Breedveld, Van Hunnik, Adjudant Hoe- vens en mej. Vink. Voor enkele jaren had alleen de V.S.W. een wandelvereniging, maar de laatste jaren zijn er verschillende nieu we bedrijfs wandel verenigingen bijge komen. De start zal op woensdag-, donder dag- en vrijdagavond geschieden van de openbare lagere school aan de J. G. Woensdag 12 juni wordt de kameel „Paki", het geschenk van Pakistan aan de Nederlandse jeugd, officieel overge dragen door de ambassadrice van dit land aan H.K.H. Prinses Marijke. De plechtigheid vindt plaats in Ouwehands Dierenpark te Rhenen. Het olifantje „Stanni", dat voor Duin kerken is gestorven, wordt dan vervan gen door een Pakistaanse panter, welk dier momenteel met het K.L.M.-vliegtuig 8-82 onderweg is naar Schiphol, waar het woensdagavond om vijf minuten voor zes zal arriveren. Aan het postkantoor Rhenen en het daaronder ressorterende ambtsgebied werd gedurende de maand mei 1957 ten behoeve van de rijkspostspaarbank in gelegd 48.473,31 en er werd terugbetaald 35.353,31. Het aantal geopende rekenin gen bedroeg over deze maand 15. Een oppasser in Ouwehands Dieren park is deze week aangevallen door een dier, dat men niet tot de agressieve dieren rekent en waarvan men een der gelijk gebaar niet zou verwachten. Het betreft hier een kroonkraanvogel, die zijn maandelijkse „kappersbeurt" moest ondergaan en daar blijkbaar weinig voor voelde. Toen de oppasser hem on der handen zou nemen, nam de vogel de vlucht zodat de verzorger een ach tervolging moest instellen. Vlak bij de vluchteling gekomen, meende de man de onwillige zonder meer te kunnen grijpen. Maar hier bleek hij een ver gissing te begaan want de kroonkraan vogel, die niet hoger dan een meter reikt, sprong op en ging met zijn poten zijn achtervolger te lijf. Niet alleen werd het overhemd en de broek van de oppasser aan flarden ge scheurd, maar bovendien kreeg de man een viertal vleeswonden op zijn gezicht, in zijn heup en langs zijn dijen. Al bleef de oppasser de sterkste, hij heeft sinds dit incident een groter respect voor kroonkraanvogels gekregen. VASTE LENING VAN ƒ100.000,— In zijn vergadering van 27 mei j.l. verleende de gemeenteraad van Rens woude aan het college van burgemees ter en wethouders machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen tot een maximaal bedrag van 100.000,-. Bur gemeester en wethouders zijn er thans in geslaagd ingaande 15 juni a.s. een kasgeldlening te sluiten voor een jaar tot een bedrag van 97.500,-. De rente voet is 5 1/8 °/o. Tevens is daarbij de bepaling opgenomen dat deze lening per 15 juni 1958 wordt omgezet in een vaste lening van 100.000,- tegen een rente van 4V2°/o. De looptijd van deze lening is 40 jaar met gelijke jaarlijkse aflossingen, ter wijl een bereidsstellingsprovisie ver schuldigd is van 2V2 °/o Door het aangaan van deze lening is thans de bouw van het complex van 12 woningwetwoningen aan de Oude Holleweg verzekerd, zulks mede door het aandeel in de nationale woning bouwleningen. De eerste termijn van de aanneem- som voor dit bouwcomplex was reeds enkele weken geleden verschuldigd, doch omdat geen financieringsmiddelen aanwezig waren werd gevreesd dat de bouw moest worden stilgelegd. Deze vrees bestaat thans derhalve niet meer en naar verwachting zal bedoeld com plex nog dit jaar gereed komen. Begunstigd door een stralende zon heeft Eist zaterdag het uitgestelde feest van de 30ste april gevierd, 's Middags werd het programma begonnen met een openingswoord van de heer Slok, voor zitter van de oranje-commissie. Hierna werden door de sportvereniging „Oran je-Wit" verschillende gymnastiekoefe ningen gedemonstreerd, waarvan het geheel bijzonder goed in de smaak viel. Na de demonstraties van „Oranje-Wit" volgden, volksspelen. Vooral de krui wagenraces vielen zeer in de smaak van het publiek. Het werd een wedstrijd waarbij veel is gelachen, vooral om de rare capriolen welke erbij werden ge maakt. De uitslag bij deze races was alsvolgt: 1 J. van Lienden en mej. Van Doorn, 2 H. van Ingen en mej. Van Verseveld, 3 C. v. d. Klift en mej. Klomp. Ook de stoelendans, waarbij de heren als stoelen fungeerden, was zeer aan trekkelijk, hier was de uitslag: 1 A. Need en mevr. Kievit, 2 A. Roks en mej. Hilferink, 3 A. v. d. Klift en mej. H. Looien. 's Avonds werd het programma be gonnen met een concert van de Elsterse muziekvereniging „Crescendo", onder leiding van de dirigent de heer Van Dijk. Na dit concert volgde om acht uur een variëté programma. Er waren toen op het feestterrein enkele duizenden mensen samengestroomd, r>ieL alleen uit Eist maar ook uit de omliggende plaatsen. Tot slot van deze feestdag volgde oip 11 uur nog het afsteken van een fraai vuurwerk. KASTANJEBOOM MOET VERDWIJNEN Eén van de twee prachtige oude kas tanjebomen op de „Opslag" te Eist gaat verdwijnen. Deze meer dan 100- jarige boom valt ten offer aan de recht trekking van de weg naar de loswal. Nadat voor enkele jaren terug, de zo prachtig in het landschap passende doornhaag was verdwenen, is nu de „Opslag", een plaats erg in trek bij de kunstschilders, wel haast van al zijn luister ontdaan en heeft Eist weer wat van zijn dorpsschoon, waaraan het toch al zo arm is, verloren. SNOEPGOED BRENGT UITKOMST Wanneer dragees of tabletten met het vitamine-C (ter vervanging van citroen sap) gedurende lange tijd worden be waard, gaat het vitamine tot ontbinding over. Men heeft vastgesteld dat een dikke suikerlaag de vitamine afdoende be schermd. Daarom is men er toe over gegaan snoepgoed van dit vitamine te voorzien. REAGEREN OP TRILLINGEN Het gebeurt weieens, dat iemand zich in een luxe auto niet op zijn gemak voelt, ook al is de weg goed en de snelheid van de wagen niet overdreven hoog. Men heeft nu vastgesteld dat trillingen in de sector van 5 Htz-frepuentie voor gevoe lige mensen schadelijk kunnen zijn. Voorts is geconstateerd dat een harde vering voor de zitting een beter effect sorteert dan een zachte. (Van onze correspondent) PARIJS, mei. Knappe Franse speur ders zjjn naar Westduitsland, Zwitser land, België en Nederland vertrokken in de hoop de moord op Madame Tre- meaud op te lossen en het wüdvertak- te complot op te rollen. Vast staat volgens de onderzoekers, dat de Duitse neo-nationaal-socialistische strijdgroep „Kampfverband" een monsterverbond heeft gesloten met groepen Algerijnen, teneinde gezamenlijke vijanden uit de weg te ruimen. De explosie van de helse machine, verpakt in een postpakje, die de vrouw van de prefect van het departement Bas-Rhin, madame Trémeaud, te Straatsburg letterlijk in stukken scheurde, heeft geheel Frankrijk ver ontrust. De directeur van de D.S.T., Marcel Wybot, heeft zelf het onder zoek ter hand genomen en moet dage lijks rapport uitbrengen aan de minis ters van Binnenlandse Zaken en Ver dediging. Alle autoriteiten zijn plotse ling voorzichtig geworden met post- zendingen en de laatste dagen werden er bij de diverse politie-instanties meer dan veertig pakjes ter opening afgele verd, die overigens uitsluitend onschul dige scheerapparaten, wekkers en an dere artikelen bleken te bevatten. Temeer, omdat Trémeaud van 1952 tot 1955 prefect van Algiers is geweest rees er onmiddellijk verdenking tegen de Algerijnen. Straatsburg is momen teel de Franse hoofdstad van het op standige Algerië, er wonen ongeveer 2500 Algerijnen en al eerder werd vast- In zijn woning „Zandheuvel" te Rhe nen overleed op 73-jarige leeftijd de heer Ir. J. H. Telders, zonder dat hij kortere of langere tijd aan een ziekbed was gekluisterd. Jean Henri Telders werd op 6 febr. 1884 te Rhenen geboren. De vader van de overledene Ir. J. M. Telders had, toen zijn zoon het levenslicht aan schouwde, de leiding bij de bouw van de inmiddels verdwenen spoorbrug. Toén de brug gereed was, vertrok het gezin Telders naar Delft, waar vader een professoraat kreeg aan de Technisch Hoge School en waar de zoon ging studeren voor civiel-inge- nieur. Toen wijlen de heer Telders afge studeerd was, werkte hij gedurende twee jaar in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. Zijn levensdoel lag echter op een geheel ander vlak. Hij kwam dan ook al vrij spoedig in dienst bij het aannemersbedrijf Van Hattem's haven werken te Beverwijk. Op zeer jonge leeftijd werd de heer Telders al presi dent-directeur van dit bedrijf (na het overlijden van de heer Van Hattem), dat later werd geassocieerd tot Van Hattem en Blankevoort. In verband met de inmiddels ter hand genomen Zuiderzeewerken werd door vijf grote aannemersfirma's ge sticht de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.), waar van de ontslapene tevens president directeur werd. En zo kwam onder zijn directe lei- HET SODAPROJECT IN DELFZIJL De vorderingen aan het fabriekscomplex in Delf zijl voor het sodaproject vorderen reeds dnidelijk. In dit project wordt ruim een kwart miljard gulden geïnvesteerd. De produc ten zullen grotendeels voor export bestemd z(jn en worden vervaardigd in de zout-, chloor- en soda-installaties. ding onder meer de afsluitdijk gereed, waarvan enkele dagen geleden het vijf en twintig jarig bestaan werd herdacht en waarbij de heer Telders nog tegen woordig is geweest. Op oudere leeftijd trad de heer Tel ders af als president-directeur van de M.U.Z. en van Van Hattem en Blanke voorts aannemingsmaatschappij, doch nij is tot aan zijn dood van beide in stellingen commissaris gebleven. Tijdens zijn leven vervulde de heer Telders nog talrijke andere belangrijke functies, zoals directeur van de N.V. Maastunnel-Rotterdam en voorzitter van de vakgroep Baggerwerken. Jaren lang woonde hij in Beverwijk, doch zijn verknochtheid aan Rhenen is nooit verminderd en zo vestigde hij zich op llmaart 1953 definitief in de Grebbestad op zijn inmiddels geheel verbouwde villa „Zandheuvel". Op zijn hoge leeftijd toonde hij veel belangstelling voor het wel en wee van het stadje. Nimmer klopte men ver geefs bij hem aan, wanneer het ging om hulp te verlenen bij de totstand koming van bijzondere dingen. Ook voor het te bouwen carillon in de Cu- neratoren had hij een open oog en hij verleende dan ook grote financiële steun. Ook het gemeentebestuur schonk hij destijds een som gelds, ter ver fraaiing van het stadje. De laatste maal, dat de heer Telders nog officieel naar voren trad was bij gelegenheid van de viering van de ver jaardag van H.M. de Koningin, toen hij - ondanks zijn leeftijd - nog op het bordes van het stadhuis aanwezig was om mede te genieten van de kinder zang. De Koningin benoemde hem tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De teraardebestelling vond plaats hedenmiddag op de algemene begraaf plaats aan de Achterbergsestraatweg te Rhenen. MACHINE VERVANGT 28 WERK KRACHTEN Flessen van mooie etiketten voorzien, stimuleren de verkoop, temeer wanneer bovendien van mooie loodcapsules ge bruik wordt gemaakt. Men heeft nu een betrekkelijk kleine machine geconstrueerd die het werk van liefst 28 geoefende werk krachten doet. Door het gebruik van der gelijke machines is men in staat groter aandacht aan het uiterlijk der flessen te besteden. Men heeft daarmede omzet- verhogingen van meer dan 35 weten te behalen. NIETS WAARD. „Mijn godsdienstige overtuiging ver biedt mij wapens uit te vinden. En waartoe zouden die ook die nen? Wapens doden niet. Elke oorlog wordt het aantal doden en gewonden minder tenminste op het slacht veld. Kijk maar naar de statistieken. De laatste oorlogen eisten heel weinig slachtoffers, vanuit het oog punt van oorlog bekeken. Men sterft van vermoeienis, door ziekte, men verdwaalt, men pleegt verraad, men weigert te marcheren, men deserteert. Dé.t zijn de oorzaken waardoor een veldslag wordt verloren. De ko gels, de geweren, de mitrail leurs zyn in dat opzicht niet veel waard (Aldus de uit vinder Edison in La Cocarde van de 1ste November 1894). BLINDE DARM. Een Japan se chirurg heeft zichzelf van z(jn blinde darm verlost. „Ik heb, zegt hU, een snede in mijn buik gemaakt, daarna voelde ik een felle pijn. Ik keek in de spiegel, zag de zieke appendix en amputeerde hem." SLANG. In Columbië heeft men een nieuwe methode toe gepast om demonstranten uit elkaar te jagen. Men gebruikt daartoe slangen, die men voor het front van de menigte los laat. De eerste proef met dit mid del werd gedaan toen en menig te vrouwen naar het parle mentsgebouw optrok. Bij het zien van de op hen toe kronke lende reptielen, stoven ze luid schreeuwend uit elkaar. BEER. Twee baby-beertjes, die ontsnapt waren uit de be- renkooi van de dierentuin te Brooklyn zijn door de politie met lasso's gevangen. Tijdens deze manoeuvre keek moeder beer verschrikt toe. Toen de las so's zich om haar kinderen strikten, werd de emotie haar te machtig en stierf zij aan een hartverlamming. CHAUFFEUR. De wereld kampioen autorennen, Fangio, beweegt zich te Parijs niet per auto maar per métro, want het lijkt hem te gevaarlijk in die heksenketel van auto's te chauf feren. TOLK GEVRAAGD. De di recteur van de dierentuin te II- fracombe (Engeland) is tot de ontdekking gekomen dat zijn twaalf oplangs aangekochte papagaaien alleen hollands pra ten. Hij zoekt nu een tolk om te controleren wat de beesten uitkramen omdat hij bang is dat er woorden bij zijn die Ne derlandse toeristen kunnen kwetsen. TOCHTe Parijs is een nieuwe toneelschrijfster ont dekt. Zij heet Yvonne Lenoir en ze is tachtig jaar. Ze schreef reeds in haar jeugd, maar daar na zette ze die liefhebberij aan de kant om zich aan haar ge zin te wijden. Die taak vervuld, nam ze op haar zestigste jaar haar oude hobby weer op en tenslotte kwam nu het succes. HEKS. In Offenburg is een vrouw wegens hekserij veroor deeld tot vijf maanden gevan genisstraf. Dat is een veel mil dere straf dan haar voorgang sters in hetzelfde stadje, want in de 17e eeuw werden er niet minder dan zestien vrouwen wegens hekserij tot de brand stapel veroordeeld. De moderne „heks" verdien de haar brood door liefhebbers te raden laurier-blaadjes te ko ken en de geur te inhaleren. In ernstige gevallen gaf ze vrou wen de raad 's nachts lange tochten to maken, blootsvoets en met een brandende kaars in de hand. MOORD. Amerikaanse sta tistieken vertellen dat er in de Ver. Staten elke twaalf secon den een delict wordt begaan en elke vier minuten een moord. MEISJE. „Gevraagd: meisje voor alle werkzaamheden. Te harer beschikking staan eigen badkamer, salon en televisie toestel. Privé-auto. Hoog safa ris." (Advertentie in het Engel se blad Star). gesteld, dat de draden van de Algerijn se propaganda en die der werving in Straatsburg samen komen. Dë stad schijnt een internationaal centrum te zijn vanwaaruit o.m. Zwitserland, Duitsland en België worden bewerkt. Diverse omstandigheden wijzen tevens in de richting van een Duitse, geheime organisatie, het „Kampfverband", die een monsterverbond zou hebben geslo ten met de Algerijnen en de centrale in Oost-Duitsland zou hebben. De laat ste maanden hebben vele autoriteiten in West-Duitsland, Frankrijk, Zwitser land, België en Nederland dreigbrieven ontvangen, vermoedelijk eveneens van de Duitse organisatie. TERREUR ZOEKT TERREUR „Kampfverband" is blijkbaar een actie begonnen om Elzas-Lotharingen te terroriseren, dat volgens de neo-na- tionaal-socialisten straks weer bij Grootduitsland moet worden ingelijfd. Omdat de terreur de terreur oekt lag het bijna voor de hand, dat „Kampfver band" zou samenwerken met de Alge rijnen, die er al lang van dromen „de oorlog over te brengen naar Frankrijk" en hiertoe geen middelen vrezen. Hoewel er een volkomen black-out heerst over het onderzoek blijkt toch nu reeds, dat er grote gevaren dreigen en een herhaling van de moord op Ma dame Trémeaud algemeen wordt ge vreesd. Bezoekers voor het ministerie van Binnenlandse Zaken te Parijs wor den niet meer toegelaten zonder dat hun schrijfmachines, tassen en pakjes zijn onderzocht. In de loop van donder dag werden eveneens minstens twaalf bezoekers op dit ministerie aan de lijve onderzocht, zonder dat nochthans iets verdachts werd gevonden. In de loop van donderdagmiddag werd besloten de bewaking voor openbare gebouwen in Parijs uit te breiden. Het „Kampfverband" aldus vreest men in Parijs, zou reeds begonnen zijn met het zenden van „vrijwilligers" naar Algerië. Deze vrijwilligers, oude oor logsveteranen met woestijnervaring, zouden belangrijke posten in het leger der Algerijnse opstandelingen bezetten. GENIE In New York wordt een grote tentoonstelling gehou den van schilderijen van Picas so „om nu eens en voorgoed uit te maken of deze duivels kunstenaar de grootste bedrie ger of het grootste genie van deze tijd is". De eerste commentaren in de kranten laten er geen twijfel aan bestaan dat men de schil der als genie wil beschouwen SALARIS. De directeur van Bethlehem Steel Corp. ver dient in Amerika het hoogste jaarsalaris: 809.011 dollar. VLIEGTUIG (1). In juni 1956 waren er gemiddeld per dag 3500 personen per vliegtuig onderweg tussen Europa en Amerika. VLIEGTUIG (2). In de 15e etappe van de Tour de France zullen dit jaar vliegtuigen ter beschikking van de journalisten staan. Deze etappe voert naar Perpignan in Frankrijk naar Barcelona in Spanje. Omdat Perpignan betere te lefoonverbindingen ter beschik king staan zullen de verslagge vers na afloop van de rit naar Barcelona naar deze plaats door de lucht kunnen terugke ren om zo hun redacties van het laatste Tour-nieuws te voor zien. De eerste werkelijk zomerse dag van dit jaar was ongetwijfeld de dag, waar op het hengelseizoen werd geopend, namelijk de eerste juni. Voor velen is de weg naar het water anders verlopen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. De hengel maakte plaats voor de „badspullen" en zo kon men afgelopen zondag zien welk een grote behoefte bestaat in Rhenen en omgeving aan een geschikte gelegenheid om te zwem men en te zonnen. Het natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg mocht zich dan ook in een buitengewoon grote belangstelling ver heugen. Er ging een bijzondere bekoring van uit. Het bad op zichzelf is al zodanig aangelegd, dat het samen met het er omheen gelegen natuurschoon een fraaie combinatie vormt, doch de veel kleurige badpakken rond het water en op de donker groene zonneweide had den er nu wel een bijzonder kleurrijk palet van gemaakt. Rondom het bad stonden de auto's, motoren, bromfietsen en rijwielen rij en dik. En hoewel men elkaar niet be paald opzij behoefde te duwen om een bad te kunnen nemen, hebt u al wel begrepen, dat Rhenens jongste aan winst, het bad boven op de Grebbe berg, een nieuwe trekpleister is geworden. Bovendien een uitkomst voor zwem- lievend Veenendaal, dat op zondagep het bad aan de Cunerawegge sloten vindt Zoals bekend is, heeft de vorst enorme schade aangericht doch hier en daar schijnt toch nog een aardig perceel ker sen voor te komen. Nu de oogst mis schien maar dertig a veertig procent zal zijn van het vorige jaar, zijn de kopers op het hout er zoveel te meer op gesteld toch ook dit jaar een perceel te kopen. De kers is een artikel, waar voorgaande jaren flink aan werd verdiend en nu het appel-, peren en pruimengewas in 1957 uitermate gering zal zijn, wil men toch wel graag proberen iets aan de kersen te verdienen. Naar de prijzen, die de koop lui nu al op het hout geven, is het aan geen twijfel onderhevig of ze zullen dit jaar schreeuwend duur worden. Wij vernemen, dat men grif van 45 tot 60 cent per kilo op het hout besteedt. Dit is een ongekend hoge prijs. Vorig jaar varieerde deze prijs van 2535 cent per kilo naar taxatie op het hout. De veiling- prijs straks houdt ten nauwste verband met de vraag of de fruitverwekkende in dustrieën weer zoveel belangstelling aan Toen kochten de fabrieken tegen flinke prijzen, wat natuurlijk ook de binnenland se handel beïnvloedde. Hoe het ook zij, de weinige kersen van dit jaar zullen aftrek genoeg vinden. WIJZE WOORDEN - EEN MAN EEN MAN, EEN WOORD EEN WOORD Elke man van moed is een man van zijn woord. (Corneille) ASSURANTIEKANTOOR

De Vallei | 1957 | | pagina 1