Öf DE VALLEI 100 gram rumbonen 25 GRATIS sen „e VéGé Frou Frou 10% 10% Gemeenteraad bezorgd over uitstel van de grenswijzigingen EDE B. en W. telegrafeerden de Minister In september 514 woningen in aanbouw W IVOUDENIIERG Ll\TEIiE\ Voor de Jeugd ^VALLEI-RIKS werd gevonden Rhenense ouden van dagen maken jubileumtocht Raad van Amerongen vergaderde ROVANNA ^Qondom de Cuneratoren Vote; €ovpt> éfeééeg. opo/ Geldlening van 2,/* miljoen voor woning bouw Rijwielstalling maakt goedkope sla duur Nieuwe grond voor woningbouw nodig Woningcommissie Speeltuin Westersingel Streekwerkplaats voor mindervaliden Vier vossen gevangen Koning Egbert wordt mens Gevaarlijke toestand rijksweg Amerongen-Elst HET RAADSEL VAN Vijfenvijftig» gemeen tebes tuu rders in Rhenen Marktberichten voor slechts ct. van 52 Ct. bij aankoop van oen Mede naar aanleiding van de bezorgdheid van het raadslid de heer E. C. Diepeveen (AR), welke sprak uit diens schriftelijke vragen tot het college van burgemeester en wethouders inzake het uitstellen van de grenswijzigingen welke aanvankelijk medio 1958 zouden worden uitgevoerd, heeft dit college maandag de Minister van Binnen landse Zaken telegrafisch om een onderhoud verzocht. Gisteren reeds was het dat een ambtenaar van het betreffende departement namens de minister telefonisch mededeelde dat het aannemen van het wetsontwerp tot grenswijziging minstens een half jaar in beslag zal nemen. Verder werd erop gewezen dat de Kamers binnenkort op reces gaan en dat het aanbieden waarschijnlijk ook nog geruime tijd na het heropenen der Staten-Generaal op Prinsjesdag op zich zal laten wachten, aangezien dan eerst de behandeling der rijksbegroting aan de orde komt. Dit alles werd medegedeeld door burgemeester A. Bakker tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering en hieruit blijkt wel dat de minister in het door b. en w. gevraagde onderhoud geen nut ziet. Het raadslid Diepeveen dankte in ieder geval het college voor de gedane poging en concludeerde hieruit dat men toch ernst maakt met deze dringende aangelegen heid. De nestor van de raad, de heer Joh. van Hardeveld (PvdA) vroeg zich echter af of b. en w. het telegram al niet veel eerder hadden moeten verzenden en verweet het college in deze niet actief te zijn geweest. stelling heeft gedaan. Ook de heer Van Hardeveld begroette het voorstel tot de stichting over te gaan van harte. Temeer waar hij al vele jaren geleden op de wenselijkheid hiervan had gewezen. Spr. knoopte hieraan de opmerking vast dat, waar deze werkplaats in Veenendaal zal worden gebouwd, de Veenendaalse raad ook veel invloed heeft op het benoemen van het leidinggevend personeel. Het mag niet zo worden dat dit een gelegen heid wordt een ambtenaar aan een baan te helpen. De leiding dient te bestaan uit personen die voor dit werk geschikt zijn en er gevoel voor hebben. Zonder op- of aanmerking besloot de raad vervolgens tot het aangaan van een geldlening van 2.515.500,ter financie ring van de woningbouwplannen en tot het aangaan van nog een kasgeldlening van ten hoogste drie miljoen gulden. Tijdens de rondvraag wees de heer Budding op het slechte uitzicht voor het verkeer dat van de Kanaalweg de Ker- kewijk opgaat, als gevolg van de strui ken en de betonnen leuning aan de Burg. J. H. van Schuppenbrug. De voorzitter zei dat deze situatie al vaker was besproken. Er zijn plannen de brug te verbreden om dan gelijkertijd een open leuning aan te brengen welke vrijer uitzicht zal geven. De heer Van Deelen merkte vervolgens op dat er nog steeds weinig gebruik ge maakt wordt van de gemeentelijke rij wielstalling op de Markt. Meestal staan er maan enkele fietsen in de rekken, ter wijl men ze nu rijen dik tegen de kerk en de huizen kan vinden. Er zijn nog steeds mensen die bezwaar maken ook tegen de vijf cent welke men voor de stalling moet betalen. Velen gaaiv even naar de markt om b.v. een krop goed kope sla te halen, maar die stuiver fiet senstalling zou men er dan nog moeten bijrekenen. Wat betekenen nu eigenlijk die paar centen voor de gemeente? Is het niet beter dat men de fietsen koste loos in het rek kan plaatsen? De voorzitter kan deze mentaliteit niet begrijpen. Er worden maatregelen ge nomen om de hinder van fietsen tussen het marktbezoekende publiek weg te ne men en men weigert eenvoudig hieraan mede te werken. Nu het verboden is fietsen over het marktterrein mee te voeren smijt men ze op de trottoirs en tegen de omringende huizen en gebouwen waar ze opnieuw een grote hinder vor men. Men heeft wel geld over voor het kopen van b.v. ijs, maar de stuiver voor de fietsenbewaarplaats kan er niet af. De burgemeester verdedigde het college tegen deze beschuldiging met het geven van een opsomming van wat terzake reeds werd ondernomen en wees erop hoe weinig invloed een gemeentebestuur op de afwikkeling kan uitoefenen, waar deze geheel in een rechtlijnige en wette lijke procedure is geregeld. Het wets ontwerp is op dit moment nog in be handeling bij de Raad van State en het enige wat spr. kon zeggen was dat Vee nendaal daar een flinke pleitbezorger heeft in de persoon van de voormalige Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. R. M. Reinalda, die eens bij een bezoek alhier verklaarde nergens in het land een meer onhoud bare grenzensituatie te hebben aange troffen dan wij hier kennen. Spr. ziet geen nut in het maar naar Den Haag rennen en zegde de raad toe de zaak warm te zullen houden en waar moge- Van Hardeveld: b. en w. zijn niet actief genoeg. lijk invloed aan te wenden, o.m. als het wetsontwerp in de Kamers komt. Bij het voorstel inzake de bouw van nog weer 165 woningen, vroeg het raads lid de heer Bastmejjer (CHU) hoeveel woningen er nu onderhand wel in aan bouw zijn en of er nog wel ruimte over blijft voor verdere woningbouw in het Franse Gat. Wethouder De Ruiter (CHU) kon mededelen dat er medio mei j.l. 329 woningen in aanbouw waren en dat dit aantal in spetember a.s. ongeveer 514 zal zijn. De voorzitter wees erop dat het Franse Gat inderdaad vrijwel vol ge bouwd is en dat nu ruimte wordt ge zocht op het complex gronden achter de Hoofdstraat en langs het Omleidings kanaal. Spr. hoopt van harte dat de grondeigenaren genoegen zullen nemen met de hen toegezegde ruime schadeloos stelling, want ingeval tot onteigening moet worden overgegaan, kan stagnatie in de woningbouw niet uitblijven. In deze raadsvergadering kwam ook aan de orde de benoeming van twee plaatsvervangende leden der woningcom missie. Door b. en w. waren voor beide vacatures respectievelijk aanbevolen de heren H. Brouwer, Kanaalweg (1) en J. van Hardeveld, Helling (2) en de heren T. M. van Beek, Panhuis (1) en J. Kempen, J. P. C. Leinweberstraat (2). Het raadslid de heer Van Deelen (SGP) zag graag dat de heer T. M. van Beek werd benoemd als vertegenwoordiger van zijn partij, aangezien bij de raad toch het streven voorzit zoveel mogelijk alle partijen in de woningcommissie te doen vertegen woordigen. De heer Van Deelen kon het niet eens zijn met de aanbeveling van de heer Brouwer die was voorgedragen als vertegenwoordiger van Patrimoniums Bouwvereniging. Spr. kreeg bij de hierna gehouden stemming in ieder geval zijn zin toen, naast de heer J. van Hardeveld, ook de heer T. M. van Beek werd ge kozen. De heer Van der Woerd (PvdA) zei grote waardering te hebben voor het ini tiatief van de buurtvereniging „Wester singel" tot het stichten van een speeltuin voor de kinderen. En nu de raad met Als het begrip voor de in een samen leving noodzakelijke orde zover zoek is zal er niet anders opzitten dan nog een verordening in te stellen waarbij ook het plaatsen van fietsen tegen de huizen ver boden wordt. En dan klaagt men natuur lijk over teveel geregel van bovenaf en een hard gemeentebestuur. De heer VanHardeveld wees er naar aanleiding van deze krasse bewoordingen van de voorzitter op, dat er eigenlijk nooit een verordening in het leven werd geroepen waarbij het fietsend publiek Van Deelen: rijwielstalling maakt goedkope sla duur verplicht kan worden de rijwielstalling te betalen. En als men er voor moet betalen heeft men toch ook recht op een goede bewaking. Deze laat echter alles te wensen over. Spr. is het ermee eens dat de tegenzin tot betalen door het pu bliek tever wordt doorgedreven, maar zou liever zien dat ook in dit opzicht de zaken duidelijk gesteld en goed geregeld worden. De voorzitter zei tenslotte het te be treuren dat de heer Van Hardeveld zich in deze zin uitliet en zegde toe in een volgende vergadering met een nader voorstel te zullen komen. Hij sloot daar op de discussie en tevens deze raads vergadering. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer G. van Veldhuizen, slaagde voor het te Scheve- nigen gehouden examen Vakbekwaam heid Expediteur. Van der Woerd: maak overal speeltuinen, de gemeente betaalt. algemene stemmen besloot een bijdrage van 1500,hiervoor te voteren, deed hij 'n klemmend beroep op bewoners van an dere delen van Veenendaal het voorbeeld van de „Westersingel" te volgen. Besloten werd verder tot onbewoon baarverklaring van het pand Vendelse- weg 17. De heer Scholten (CHU) was de eerste die zijn waardering uitsprak voor het feit dat nu dan toch het stichten van de zozeer gewenste werkplaats voor minder validen werkelijkheid gaat worden. Hij bracht in dit verband in herinnering het vele werk dat wijlen wethouder Middel hoven voor het bereiken van deze in- ONBEWOONBAARVERKLAARDE WONING OP GELDERS Burgemeester ep wethouders van Ede hebben de gemeenteraad voorgesteld de ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde woning Stations straat 98 te Gelders Veenendaal met een half jaar te verlengen aangezien aan de bewoners 'nog geen ander huis kon worden aangewezen. „ONS GENOEGEN" HENGELDE VOOR HET EERST De hengelsportvereniging „Ons Ge noegen" te Woudenberg, hield de eer ste wedstrijd in dit seizoen. Uitslag: 1 C. W. Geitenbeek 330 gr. 2 E. Kramer 270 gr. 3 J. de Bree 250 gr. 4 G. de Bree 205 gr. 5 G. Steinman 207 gr. 6 P. Was- sink 170 gr. 7 H. Bruggink 135 gr. 8 H. ten Ham 117 gr. 9 B. de Bree 115 gr. 10 J. A. Tuithof 75 gr. 11 J. P. ter Burg 70 gr. 12 A. Osnabrugge 70 gr. EIERMARKT BEGINT OM 10 UUR De marktvereniging te Woudenberg heeft besloten in het vervolg de eier markt in de gemeentelijke eierhal te laten beginnen om 10 uur voormiddag. In de bossen bij Lunteren werd door jachtopziener Van Beek een moervos met drie jongen gevangen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Onze jarigen 6 juni Gerda Schoeman. 7 Jurrie van Beek, Eist. 7 D. Bos. 7 Anneke van Loo. 9 Gert van Mil. 10 Joop en Willie van Engelenburg. 10 Wout van Wakeren. 11 Janny van Schaik. 12 Jansje van Hunnik. 12 Henny de Kruiff. Allemaal gefeliciteerd! Oplossing raadsels I. Appel, graat, donor, konijn, grens, garen, reder, klein, tenor, Pannerden. II. Olifant - foliant. I. Hap, kap, lap, map, nap, pap, rap, sap. II. Hond, duur, rook, ko^f. Nieuwe raadsels VOOR OUDEREN. X - - - plaats in België. - X - - werktuig van boeren. - - X - bloeiende struik. - - - X staat in Zuid-Amerika. - X ander woord v. verdrietig. - X - - gezonde drank. X - - - gedeelte van een blad. - X - - broer van Kaïn. - - X - gat in een muur. - - - X zeilschip. I. Op de kruisjeslijn komt de naam van een bloem. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN TE EDE Burgemeester en wethouders van Ede brengen ter algemene kennis, dat ge legenheid zal worden gegeven tot kos teloze inenting en herinenting tegen de pokken, op dinsdag 11 juni 1957 te Ede, in het gebouw van de gemeente lijke geneeskundige dienst, Brouwerstr. 3, Ede, van 15.00 tot 16.00 uur. De geschikste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maan den tot twee jaar. Het is gewenst tevoren de huisarts te raadplegen. De ouders dienen het trouwboekje mee te brengen. - el - er - - ud II. - on - ge - a - n. Hierboven staat een spreekwoord. Maak van de puntjes maar letters (de goede natuurlijk) en je weet wat er staat. III. Wie verdient zijn loon in een handomdraaien? VOOR JONGEREN. I. Meestal ben ik zwart als roet, Maar soms rood als een biet. Als 't zomer is ben ik altijd uit. Als ik warm ben, is t dat buiten niet. X - X - - X - X X X X X X X - X - - X - X II. Ie rij een medeklinker; 2e rij het tegenovergestelde van vast. 3e rij: een kip heeft geen haar maar 4e rij het gevraagde woord; 5e rij oudste zoon van Jacob; 6e rij een kledingstuk; 7e rij een medeklinker. Op de kruisjeslijnen komt de naam van een sport waarbij een bal wordt gebruikt. 11 a 9 t n a a n a n a r t r 0 9 III. Letters in de war. Er moeten vier woordjes onder elkaar komen, waarvan de beginletters weer het eerste woord vormen. Ie woord: iets waarmee je spijkers uit trekt. 2e woord: een meisjesnaam. 3e woord: betekent akelig. 4e woord: wordt wel voor de pap ge bruikt. (Vervolg.) De koningin had met stomme verba zing zitten luisteren naar het verhaal van het monster. Toen ze hoorde hoe het monster voorstelde haar man mee te nemen naar een onbekend onderaards ge welf, besloot ze nooit daarvoor haar toe stemming te geven, maar integendeel de koning te waarschuwen toch nooit meer een bad te gaan nemen in die vijver, waar zulke grote gevaren dreigden. On der het verder vertellen van de onder daan van die koning Capucci echter, dacht ze dat hij misschien toch wel ge heel te goeder trouw kon zijn, en dat hier toch misschien een weg lag om ver betering in de tegenwoordige nare toe stand te krijgen. Toch aarzelde de ko ningin nog even en het monster zag het. Het plukte één van de witte waterlelies, die op de vijver dreven en overhandigde deze aan de koningin. Op het zelfde ogen blik veranderde de lelie in een prachtige gouden kelk, die geheel met schitterende diamanten bezet was. Koningin Florine had nog nooit zo'n prachtige kelk gezien, hoewel er in de kasten van het paleis toch ook prachtige exemplaren te bewon deren waren. „Alstublieft Majesteit," sprak het mon ster, „deze kelk schenk ik u. Ze is een vermogen waard, maar daarmee bent u niet gebaat. Even zeker echter als u deze kelk met uw hand omvat houdt, zult u eens de hand van uw man vasthouden, terwijl u met hem op deze zelfde bank zit, een koning die goed en vriendelijk is tegen iedereen. Geeft u nu uw toestem- min? Alleen dan zullen we u kunnen De Vallei-riks van de vorige week waarvan de waarde was opgelopen tot 7,50 werd vrijdagochtend j.l. uitgegeven bij het sigarenmagazijn II. de Koning aan de Kerkewijk te Veenendaal. Maandagochtend zat de riks nog bij deze winkelier in de winkelkas want het was toen dat deze hem tussen het andere geld aantrof. Gisteren kwam deheer De Koning de riks laten zien en kreeg daarop me teen de vinderspremie, welke deze keer dus niet hoger kwam dan 5,-, meteen in contanten uitbetaald. In ons vrijdagnummer van deze week wordt weer als gewoonlijk het nummer van de nieuwe Vallei-riks bekend gemaakt. Voor de tiende maal wordt in Rhenen een autotocht georganiseerd voor de ouden van dagen. Welteverstaan is dit de tiende naoorlogse tocht. Voor 1940 werd ook ieder jaar een reisje gemaakt. Deze lustrumtocht krijgt een bijzon der tintje. Het blijft nog een verrassing, doch in elk geval kunnen we reeds mededelen, dat de reis de kant van Apeldoorn uitgaat. Als datum is voorlopig bepaald zater dag 13 juli 1957. De benodigde gelden zijn nog niet binnen. In verband daarmee wordt op vrijdag en zaterdag van de komende week (7 en 8 juni) in de gemeente Rhe nen een buscollecte gehouden. Het organiserend comité verzoekt ons de burgerij op te wekken een flink steentje bij te dragen gezien het sym pathieke doel en de automobilisten wordt verzocht zich ter beschikking te stellen om op de dertiende juli te rijden. Met algemene stemmen verklaarde de raad zich vrydagavond voor de mo tie van de heer Van Barneveld, om een dringend beroep te doen op de Minister van Verkeer en Waterstaat een einde te maken aan de levensgevaarlijke toe stand langs de weg Amerongen-Elst, vooral voor voetgangers en wielrijders. Het was verreweg het belangrijkste on derwerp van deze vergadering. Toen burgemeester Martens op ge bruikelijke wijze opende, bleken de heren Dagnelie, Hasselaar en Tenge, met kennisgeving, afwezig. Burgemeester Martens wees erop, dat door b. en w. reeds herhaalde malen bij Rijkswaterstaat op het grote gevaar was gewezen en op spoedige verbetering was aangedrongen. Helaas zonder het zozeer gewenste resultaat. In de toelichting op zijn motie gewaagde de heer Van Barne veld van de ernstige ongelukken, welke zich de laatste weken op deze weg heb ben voorgedaan. Temeer is dit te betreu ren, omdat ruimte voor een fietspad aan wezig is. Ook de heer Brinkman was ver ontwaardigd, dat waterstaat totnutoe niets heeft gedaan om aan deze ellendige toestand een einde te maken. „De ouders van de kinderen die dagelijks deze weg op hun gang naar school in Amerongen minstens tweemaal moeten afleggen, zit ten de gehele dag in angst dat hun kin deren iets zal overkomen." Spr. wil te vens een adres richten aan de A.N.W.B., de K.N.A.C. en de Bond Veilig Verkeer. Tevens zag hij gaarne waarschuwings borden aangebracht, zolang de toestand levensgevaarlijk blijft en hij verzoekt ook om extra aandacht van de plaatse lijke politie. De voorzitter zou gaarne de directeur- generaal voor de provincie Utrecht per soonlijk de toestand laten zien, alvorens de motie naar de minister wordt ge zonden. De heer Blankestjjn stelde voor, vol ledig ondersteund door de heer Wilde man, dat in de volgende vergadering het rapport van de wegencommissie ter tafel gebracht moet worden. Spreker heeft lang genoeg met zich laten sollen en wenst niet langer zo behandeld te wor den. De heer v. V. verzocht opnieuw tot gemeentewegwerker te worden aange steld. B. en w. hadden geen bezwaar tegen deze herbenoeming, daar betrok kene voldeed. Aan de andere kant is het gebruikelijk dat een oproep wordt ge plaatst. De beslissing is aan de raad. De heer Blankestjjn wilde een oproep plaatsen, om zodoende ook anderen een kans te geven. De heer Brinkman daar entegen zei dat er geen grote keus zal zijn. De heer Wildeman wil de zakelijke weg bewandelen en ieder een kans ge ven. De heer v. d. Dikkenberg hoopte dat een Overberger benoemd zal worden, daar hier vooral bij gladheid der wegen enz. een tweede kracht dringend nodig is. De Heer Van Mourik schaarde zich achter de heer Blankestijn, terwijl ook de heer Van Barneveld, hoewel vol lof over het werk van de heer v. V., meer helpen." De koningin kon nu niet anders meer doen dan knikken en meteen was het monster onder water verdwenen. Ver bijsterd zat de koningin daar met de gouden kelk in haar Handen en het vreemde was, dat ze zich werkelijk in eens niets van het gedrochtelijke wezen herinnerde. Ze wandelde naar het paleis terug en zette de kelk op tafel. Koning Engbert kwam juist binnen en vroeg verbaasd: „Hoe kom je aan die prachtige kelk Florine?" „Ik weet het niet," antwoordde de ko ningin, „ik kan het echt niet zeggen." Dit antwoord deed de koning natuur lijk weer in woede ontvlammen, een woede die overging in de bekende smijt- buien. Weldra vlogen flesjes, doosjes, inktpot en wijnglazen door de kamer en ook de prachtige vaas werd met kracht door een der grote spiegelruiten in de tuin geslingerd. Zoals altijd vond de ko ningin het ook nu maar het verstandigst, stilzwijgend de kamer te verlaten, maar ze zuchtte diep en bedacht dat haar het leven nu al jarenlang werd vergald door de dagelijks weerkerende wilde drift buien van de koning. Voor de zoveelste keer peinsde ze er over hoe ze hier toch verandering in zou kunnen brengen. Het monster uit de vijver was geheel uit haar gedachten weggevaagd en ook de volgende morgen zag ze zonder enige bijgedachte, hoe haar man de tuin in liep om zijn gewone ochtendbad in de vijver te gaan nemen. Winfried de knecht die ook altijd de schoenen poetste van de koning, liep enkele meters achter zijn heer en meester aan. Hij droeg de schone kleren van de koning, de zeep en de handdoeken en zorgde ervoor dat het ontbijt van de koning werd gereedge zet in het tuinhuisje naast de vijver, waar de koning gewend was te eten. (Wordt vervolgd.) voor een oproep voelde en voor een Overberger. Wethouder De Bonte stelde voor het laatst gegeven eervol ontslag weer ongedaan te maken en zodoende aan het verzoek van de heer v. V. tege moet te komen en hem te benoemen. Wet houder Van Deelen achtte het beter dat genoemde persoon meesolliciteert. Na stemming werd besloten een op roep te plaatsen. B. en w. stelden voor 60,— beschik baar te stellen voor het geven van twee filmvoorstellingen door het Verbond voor veilig verkeer, op dinsdag 11 juni in het Clubhuis, 's middags voor kinderen en. 's avonds voor ouderen. Dit werd aan genomen met aantekening dat de heer v. d. Dikkenberg tegen was. VERLICHTING KONINGIN WILHELMINAWEG Indertijd werd besloten deze weg te verlichten met TL-buizen op een on derlinge afstand van ongeveer dertig meter. De bestedingsbeperking maakt het zeer bedenkelijk of dit plan zal door gaan. Indien de die'hst-1956 dit toelaat, zou begonnen kunnen worden lantaarns te plaatsen op een onderlinge afstand van zestig tot zeventig meter. De heer Wildeman is tegen. Spr. wilde het oude plan volledig handhaven. Het zou een groot nadeel blijken indien thans voor de helft en eerst later geheel ver licht zou worden. De heer Brinkman vond het jammer dat het oude plan niet ver wezenlijkt kan worden en is noodge dwongen voor deze halve maatregel. Be ter wat dan helemaal niets. Het voorstel werd aangenomen. De voorzitter deelde vervolgens mede dat met ingang van 1 augustus tot maat schappelijk werkster is benoemd mej. G. G. Veenendaal uit Doorn. De vereniging „De Hollandse molen" heeft de aandacht op deze molen ge vestigd en er is thans een begroting tot restauratie gemaakt. De kosten voor de gemeente zouden 5355,bedragen. B. en w. stelden voor de beslissing uit te stellen tot de resultaten van de dienst- 1956 bekend zijn. Daarna volgt in overleg met G.S. een nieuw voorstel. De heer Brinkman noemde bedoelde molen ontsierend en vooral ook een ge vaar, daar er reeds stukken zijn afge waaid. Spr. wil voorlopig om dit gevaar te bezweren een gedeeltelijke, sobere restauratie toepassen. Dit zal de gemeen te ook aanmerkelijk minder kosten. De heer Wildeman merkte op dat ondanks de bestedingsbeperking hiervoor blijk baar wel gelden beschikbaar zijn. Voorzitter: Waarschijnlijk oude post voor molens. Het voorstel werd met algemene stem men aanvaard. EERVOL ONTSLAG Besloten werd mejuffrouw C. Zorgdra ger, die zeer lang aan de o.l. school ver bonden is geweest, eervol ontslag te ver lenen wegens ziekte. WONINGWETWONINGEN B. en w. stelden voor aan de te maken weg west-oost veertien woningwetwonin gen te bouwen en de gelden beschikbaar te stellen. De vraag van de heer Blan kestijn of de vijf andere aan deze weg te bouwen woningen later zullen volgen, werd bevestigend beantwoord. Na enkele opmerkingen omtrent de manier van aanbesteding werd het voorstel met al gemene stemmen aangenomen. GUNSTIGE RESULTATEN BIJ DE SPAARBANK VOOR EDE Hoewel de kritieke internationale toe stand in het laatste gedeelte van 1956, zijn uitwerking niet heeft gemist, zijn de resultaten van de Spaarbank voor Ede het vorig jaar toch weer bijzonder gun stig geweest. Dit blijkt uit het keurige jaarverslag dat deze week is verschenen. Het aantal spaarders steeg met ruim 8 tot 10.568, terwijl het tegoed der spaarders is gestegen met ruim 12 ten opzichte van 1955. De inleg overtrof de terugbetalingen met 759.500,Met inbegrip van de bijgeschreven rente ging het tegoed van de gezamenlijke spaar ders met een miljoen gulden vooruit en kwam daarmede op 8.810.932, Tot het bereiken van dit gunstige re sultaat werd ook voor een aanzienlijk deel bijgedragen door het jeugd- en be- drijfssparen. Aan het jeugdsparen nemen ruim 3100 kinderen deel, die met elkaar niet minder dan 16.697,spaarden. Ook het bedrijfssparen neemt voortdu rend in omvang toe. Meer dan duizend werknemers zijn hier reeds bij aangeslo ten en hun gezamenlijk tegoed steeg met bijna 70.000,— tot 353.632,—. De reserves zijn gestegen tot 510.000, terwijl daarnaast nog een bouwreserve op de balans voorkomt van 90.000,ter afschrijving op het onrendabele gedeelte van het nieuwe spaarbankgebouw, die thans op het Maandereind in aanbouw is. Zij kunnen zich aanmelden bij de direc teur van de Rotterdamse Bank de heer M. Koetsier. Het gemeentebestuur van Rhenen is op getreden als gastheer voor ongeveer een vijfenvijftig gemeentebestuurders, hoofd zakelijk burgemeesters, afkomstig uit ge meenten in de provincie Utrecht en ge organiseerd in de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, van welke af deling burgemeester De Ranitz van Utrecht het voorzitterschap bekleedt. In de Panoramamolen werd een ver gadering gehouden, waarna ten gemeen tehuize een receptie plaats vond. Hier werd in eerste instantie het woord gevoerd door de burgemeester van Rhe nen, Jhr. Mr. L. Bosch ridder van Rosen thal. Deze wees erop, dat alle aanwezigen gemeen hebben de liefde tot de gemeen schap. Hun grote nieuwsgierigheid zag hij als een uitvloeisel van hun activiteit. Is een gemeentebestuurder niet nieuws gierig, dan heeft hij geen interesse en kan hij niet regeren. De burgemeester van Utrecht, Jhr. De Ranitz, bracht het Rhenense gemeente bestuur een compliment voor de wijze waarop het eerst slapende stadje thans tot zo'n grote activiteit en groei was ge bracht. Gemeenschappelijk zat het gezelschap aan een lunch in het badrestaurant van Ouwehand. Daarna bezocht men het pas geopende natuurbad, de pottenbakkerij van Han Knaap en beklommen de heren de Cuneratoren. Ook de Cunerakerk werd bezichtigd, waar de koster, de heer W. Lokhorst, een uiteenzetting gaf. Er werd tenslotte een rondrit gemaakt door de gemeente, waarbij niet alleen het fraaie natuurschoon, maar ook de nieuwbouw en de brugwerken werden bekeken. In de Koerheuvel werd als sluitstuk van deze dag de thee gebruikt. TAMBOURS„KUNST EN VRIENDSCHAP" BEHAALDEN HOOGSTE PRIJS De tambours van de Rhenense mond- accordeonvereniging „Kunst en Vriend schap" hebben op Hemelvaartsdag te Utrecht de eerste prijs behaald in de tambourwedstrijd met maar liefst het hoogst aantal punten, namelijk 54>/2 tambourpunten en 41V2 maitrepunten. Het concours was uitgeschreven door de M.A.V. „Ons Genoegen" te Utrecht. Het stond onder auspiciën van de Ned. Bond van Mondaccordeonverenigingen. Als bijzonderheid kunnen wij nog melding maken van het feit, dat de tambourmaitre van de vereniging de heer J. Zwieserijn door ziekte was ver hinderd de leiding op zich te nemen. De tambourmaitre van de muziekvereni ging „Oefening Baart Kunst" de heer D. van Willigen was door „Kunst en Vriendschap" uitgenodigd de plaats van de heer Zwieserijn in te nemen. Voor de heer Van Willigen dus even eens een pracht prestatie. Ut mot héél Rhenen toch wel deur mar- reg en benen zijn gegaon, asdat 'r zes honderd lèje waoren opgeroepen veur de jaorvergadering van ut Roöje Kruis enne dat 'r mór tweeendartig in de zaol van ut waopen zatte. Nou was ut netuurlijk wel een hevug gedrang geworden as ze allemaal waore komme opdaogen. Hannes zee, asda ze dan mit de Röoje- Kruis-Vlag veurop in optocht naor Röod- land hadde kunnen marsjeren om daor te vergaoderen. De ramp zou dus nog te overkomme zijn gewist. Arreger is ut, dat de kolonne uitstar- reft, enne agge soms wat mankeert hoef de niet meer op een lief zustertije te rêkenen. Want de hellepsters-afdeling is al lang op NON-aktief. Da kwam, volleges de veurzitter, deur de róms-katholieke ehabeo-afdeling. Ik gleuf, asdak 'r weinig aon toe hoeft te voegen. Allemaol in Rhenen weer effies de schouwers d'r onder en dat NON is d'r weer af! In ut Vêen zitte ze nog mit héél andere probléme. Daor wille ze een volkslied laote maoken. Ik heb altijd al gezeid, as- dat ut een ampart vollek is. Dat mot een ampart vollekslied hebben. Daor hebbe ze aon ut Wilhellemus nie ge- nog. Misschien bedoele ze d'r wel wat an ders mee. As ut Vêen niet wordt be zongen, dan motte ze d'r zeilevers wel een varsie op maoken. Bij ons in Rhenen ligt dat héél anders. Onze stad is al deur veul kunstschilders op ut doek gebrocht. Enne Wim Poppink en Frans Dumee hebben d'r een varsie op gemaokt, mit as titel: D'r ligt een schatjie van een stadtjie aon de Rijn, En dat is Rhenen. Wa da betreft motte wel meelij heb ben mit ut Vêen. Daor motte ze d'r zel- levers wat van maoken, want een ander doet ut niet. De Klokkenverkoper. POSTDUIVENNIEUVVS „RHENEN EN OMSTREKEN" De Postduivenvereniging „Rhenen en Omstreken" nam deel aan de wed vlucht St. Quintuin over een afstand van 285 km. In concours waren 114 duiven. De vogels werden gelost om 6 uur met noord-oosten wind. De uitslag was als volgt: Gebr. Bui tenhuis 1, 5, 19, 20; W. van Ommeren 2, 18, 23; K. v. d. Vooren 3, 10, 14; H. J. v. d. Scheur 4; P. v. Eist 6; G. Hovestad 7, 11, 13, 25; C. Spies 8; Gebr. Hovestad 9, 15, 22, 27, 28; W. Slotboom 12; E. Boelhouwer 16; H. van Ingen 17; W. v. Ommeren 18; J. Bleijenberg 21; J. Ho vestad 24, 29; J. Menge 26. VEENENDAAL. Dinsdag 4 juni 1957. Eiermarkt. Aanvoer 132.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 11,tot 12,30, voor henneëieren van 6,50 tot 7,50; dit per 100 stuks. De han del was traag. Biggenmarkt. Aanvoer 85 stuks. Er werden prijzen besteed van 40,tot 66,bij een redelijke handel. SCHERPENZEEL. Woensdag 5 juni 1957. Eiermarkt. Aanvoer 700.000 stuks. De prijzen varieerden van 11,75 tot 13, bij een matige handel. Biggenmarkt. Aan voer 197 stuks. Er werden prijzen besteed van 48,tot 68,per stuk bij een matige handel. Varkensmarkt. Aanvoer 2 stuks. Er werden prijzen besteed van 325,tot 380,per stuk bij een ma tige handel. EDE. Maandag 3 juni 1957. Eiermarkt. Aanvoer 215.000 stuks. De prijzen varieer den voor kippeëieren van 12,tot 13,voor henneëieren van 7,50 tot 11,dit alles per 100 stuks. De handel was redelijk. WOUDENBERG. Dinsdag 4 januari 1957. Eiermarkt. Aanvoer 92.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 12,tot 12,75 (middelprijs 12,25), voor henneëieren van 7,tot 10,dit alles per 100 stuks. De handel was goed. bij aankoop van 100 gram VéGé-thee busje VéGé'Claarkoffie a 255 et. met 51 geldzegels (20) Maar Aram had het gevaar gezien. Bliksemsnel wierp hij zich voor de hoeven van het paard, greep de gravin en stortte, haar met zich meeslepend, tegen de grond. Het paard van de rentmeester schoot rakelings over hem heen. Hij voelde een hevige slag in de rug, waar een der achterpoten van het dier hem schampte. Dan zag hij de hoeven van de beide andere paarden over zich heen scheren en in wilde ren stoven de ruiters de slotbrug af om in het duister van de avond te verdwijnen. Moeizaam, half versuft door de slag die hij van het paard gekregen had, krabbelde Aram overeind. De gravin, die ongedeerd gebleven was, greep zijn arm, maar juist toen zij hem wilde toespreken, klonk achter hen opnieuw het geluid van paardenhoeven op de stenen van het slotplein. Een ruiter schoot hen voorbij en verrast herkende Aram in het rijdier zijn eigen paard. „Hela, wat betekent dat!" schreeuwde hij de man achterna. De ruiter draaide zich om in het zadel. Het was Tybalt. Hij riep iets, maar het geluid werd overstemd door het gekletter van de paarde- hoeven op de houten valbrug en een ogenblik later was de man door de duisternis verzwolgen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2