1 2 noe Albert Heijn De Draaikolk Veteranentournooi V.R.C. bekert verder door 3-1 overwinning op Zuidvogels Afdeling Utrecht plaatst zich in halve finale zaterdagvoetbal Strafschoppen Dovo uitgebekerd door 4-2 nederlaag tegen hard spelend S.D.C. Geen hoopgevend begin voor VZC-waterpolo VOOR DE BOER Merino's 2 blijft in reserve le klasse beslisten de wedstrijd Merino's bekert verder Doperwten, fijn 120 Doperwten, middel fijn 179 Appelmoes, prima 2 70 Portugese sardines,oiijftiu 2 125 Canadese zalmffancj pink, Clover Leaf p. blik 125, 2 225 Haring, in tomatensaus 2 65 Makreel, naturel 2 85 Ananassap, sunpearl 2 90 Sinaasappelsap, DeiMmte 2 140 Grapefruitsap, DeiMmte 2 120 Tomatensap, DeiMonte 2 120 Zuiver citroensap, w»/ 2 79 ANANAS, halve schijven, Ukulele 2 120 ISO KWALITEITSGARANTIE De vastgestelde wedstrijden voor het veteranentoernooi werden vrijdagavond gespeeld op het Matjan-terrein. Frisia - Triangel-Boys 1-1 In de eerste ontmoeting ging het tus sen Frisia en Tr. Boys. Hoewel Frisia in de tweede helft toch zeker een beter resultaat verdiend had, kon het toch niet verder komen dan 1-1. Triangel-Boys pakte van het begin af direct stevig aan. Het leek er dan ook op of men al direct de score zou openen, maar de Frisia-verdediging weerde zich dapper. Het was dan ook jammer dat, na een kwartier spelen, Triangel-Boys door een hopeloze fout in de achterhoede de leiding kon nemen. Bij een aanval ving leiding kon nemen. Hoewel voor de rust aan beide kanten nog wel kansen waren, werden deze toch niet benut. Tien minuten in de tweede helft bleef de Frisia-achterhoede staan voor ver meend buitenspel. Van Ginkel liep ech ter wel door en wist de stand weer ge lijk te maken (1-1). Nu was het Frisia dat alles probeerde om het winnende doelpunt te forceren, maar de hechte Triangel-Boysverdediging weerde alles af. Ook toen de achterhoede van Frisia naar voren ging, lukte het niet. Zij kwamen niet verder dan één doelrijpe kans, die door Van Nieuw- Amerongen en Harteman werd gemist. Geha - Neveda 3-1 Geha was van het begin af sterker en kwam met een serie prima aanvallen voor de dag, welke in de veertiende minuut resulteerden in een doelpunt van Budding, dat ons inziens* ten on rechte, werd afgekeurd wegens buiten spel. Het eerste doelpunt kwam echter van Neveda, toen v. d. Scheur, een goe de voorzet gaf, die door even twijfelen van doelman Valkenburg, keihard door Henzen werd ingeschoten 0-1. Even voor rust was het weer gelijk doordat Budding na een goed opgezette Geha-aanval via het lichaam van een Neveda-achterspeler scoorde (1-1). De tweede helft was nog maar amper tien minuten oud, toen Kwint profiteer de van een blunder van de Neveda-doel- man en de stand op 2-1 bracht. Er werd daarna soms wel wat erg hard gespeeld, waarbij Neveda natuurlijk alles probeerde om het verloren terrein terug te winnen. Dit lukte echter niet en twaalf minuten voor het einde werd de strijd beslist toen de Geha-doelman misgreep en de bal in eigen doel sloeg (3-1). kansen die daar werden geschapen wer den door Frits Hardeman en Gert Jan Rebergen echter meters naast geschoten. In de achtste minuut had Veenendaal succes, toen na een goede combinatie tussen v. d. Schuur en Sukkel laatstge noemde met een hard schot doelman Hekelaar het nakijken gaf (1-0). Daarna kwam Dovo er wat beter in, maar voor een doelpunt was de voorhoede niet ac tief genoeg. Zes minuten voor de rust kreeg Dovo een goede kans om gelijk te maken. Van Eden plaatste de bal goed voor het doel en nadat Van Eist uit zijn heiligdom was gewerkt, schoot v. d. Bos hard in. Op de doellijn stond echter Van Barneveld, die weg kon koppen. Ook een indirecte vrije trap kon Dovo geen suc ces brengen. In de tweede helft trok Veenendaal meteen weer ten aanval, maar Kroesbergen en de gebroeders Nie- boer wisten van geen wijken. Na tien minuten spelen werd het heel erg gevaarlijk voor het Veenendaalse doel, maar Van Eist kon met kunst- en vliegwerk redding brengen. Door uitvallen van De Gooijer stapte Lord v. d. Berg, ondanks zijn al betrek kelijk hoge leeftijd nog eens in de voet balschoenen, maar ook dat kon Dovo niet redden. Na de voor Veenendaal zo ongeveer gebruikelijk geworden zijnde wisseling tussen de weer uitgevallen Evert Sukkel en Dick Vermeer, kwam het einde en had Veenendaal gewonnen. Het tweede elftal van Merino's kreeg het zaterdag wel erg moeilijk, toen het in Soesterberg de plaats in de eerste klasse moest verdedigen tegen P.V.D. 2. Reeds in de eerste minuten liepen de Veenendalers een 1-0 achterstand op. Hoewel zij deze al spoedig wisten in te lopen, was het toch nog voor de rust weer 2-1 voor P.V.D. 2. In de tweede helft pakten de Veenen dalers meteen stevig aan, wat al spoe dig een 2-2 stand opleverde. Dit doelpunt gaf de Merino's reserven moed. Zij zetten alles op alles en beuk ten aanhoudend op het vijandelijk doel. Doch eerst vijf minuten voor het einde kwam het winnende doelpunt voor dé Veenendalers, wat tot gevolg had, dat Merino's 2 reserve eerste klasser blijft, terwijl P.V.D. 2 het in het volgende sei zoen weer in de reserve tweede klasse moet proberen. Dovo - Triangel-Boys wordt overgespeeld De wedstrijd van 20 mei tussen Dovo en Triangel-Boys moet op een nader te bepalen datum worden overgespeeld, we gens het opstellen van een actieve spe ler door Dovo. In verband hiermede ver klaarde de leiding van het Veteranen- toernooi, dat tegen deze overtredingen in het vervolg zeer streng zal worden op getreden. V.R.C. - Merino's 2-0 Maandagavond werd gespeeld op het terrein van S.K.F. Het eerste treffen tussen V.R.C. en Merino's, werd naar onze smaak een veel te harde wedstrijd waar het sportieve element nog wel eens een keer zoek was. V.R.C. won met 2-0, hoewel Merino's toch zeker wel een tegenpuntje verdiend had. In de eerste helft wist V.R.C. al spoe dig een 2-0 voorsprong te nemen door doelpunten van Budding en Van Hunnik. Hoewel deze stand de spelverhouding niet helemaal weergaf, wisten de Merino's ondanks dat zij nogal eens op het V.R.C.- doel beukten, het gat niet te vinden, mede dank zij de nogal stevige V.R.C.- achterhoede. Na de rust rechtvaardigde V.R.C. de voorsprong volkomen door een flink offensief in te zetten. Een doelpunt ma ken was er echter niet bij. Ook Merino's kwam trouwens nog wel eens heel ge vaarlijk voor het vijandelijke doel, maar eveneens zonder succes. Twaalf minuten voor tijd kreeg V.R.C. een strafschop te nemen. Van Hunnik plaatste de bal echter veel te zacht onder het bereik van doelman Silver, die cor ner kon werken. Even later zette Van Hunnik goed door, maar doelman Silver redde keurig, door zich moedig op de bal te werpen. Nadat Budding en v. d. Haar nog mis lukte kansen kregen om de voorsprong voor V.R.C. te vergroten, kwam het einde. Veenendaal - Dovo 1-0 Onder belangrijk publieke belang stelling, werd de belangrijke ontmoe ting Veenendaal-DOVO een feit Een treffen dat eindigde met een schrale 1-0 overwinning voor Veenendaal, een stand die reeds in de achtste minuut werd bereikt. Al direct bij de aanvang voerde de Veenendaalse voorhoede enkele goed op gezette en vloeiende aanvallen uit. De In de wedstrijd tussen het Utrechtse en Arnhemse afdelings elftal, zaterdag voetbal, moesten na twee uur spelen strafschoppen de beslissing brengen. Tegen de spelverhouding in werd daar om deze wedstrijd beslist in het voor deel van het Utrechtse afdelings elftal. Tot het bittere einde toe bleef de stand 1-1, door de buitengewoon goede vorm van doelman Dekhuizen (Cobu Boys) en het prima verdedigen van rechtsback H. Spek, uit Montfoort. Ondanks beter spel van de Arnhem mers, in de eerste helft, kwamen er toch al spoedig goede kansen voor de Utrecht se ploeg, waarbij Jan Heikamp (Matjan), zich enkele malen onderscheidde door na goed individueel spel, doelrijpe kan sen te missen. Na ongeveer twintig minuten spelen kwamen de Utrechters er wel wat beter in, hoewel Arnhem in het veld toch de sterkste bleef. Van weerskanten werden behoorlijk goede aanvallen opgebouwd, maar de beide achterhoeden waren wel van zo goed gehalte, dat het moeilijk was om er door te komen. In de tweeëntwintigste minuut leek het of Arnhem toch de lei ding zou gaan nemen. Midvoor v. d. Burg kreeg de bal vrij voor het doel, maar schoot tegen de lat. De terugspringende bal kwam van de voeten van linksbuiten Hollewijn, maar deze wist niet beter te doen dan in de handen van doelman Dijkhuizen te schieten. Eindelijk, acht minuten voor de rust, kwam toch de zo verdiende goal, toen Van de Bovenkamp slecht wegwerkte, waarna v. d. Burg met een goed schot Arnhem de leiding kon geven (1-0). De pret was echter van korte duur, want even later was het aan goed doorgeven van J. Heikamp te danken, dat Bakker, zij het dan door een blunder van doel man v. d. Weerd, de partijen weer op gelijke voet kon brengen (1-1). Na de hervatting was het meteen Arn hem dat ten aanval toog, maar met kunst- en vliegwerk wist doelman Dijk huizen een zeker schijnend doelpunt te voorkomen. Nadat in de tiende minuut Van Beek een doelrijpe kans voor Utrecht gemist had, kregen we een gelijk opgaande strijd te zien. Beide elftallen werden zeer ac tief en kwamen om beurten in de aan val. Het was in deze periode dat de Utrechtse doelman zich herhaaldelijk onderscheidde door zijn fantastisch goe de optreden. Nadat negen minuten voor het eind rechtshalf Langerak, wegens een bles sure vervangen was door Visser van Oranje Leeuwen, kwam ondanks alle pogingen om een doelpunt te forceren, toch met 1-1 stand het einde, waardoor verlenging noodzakelijk werd, omdat uit Het uitstapje naar Putten, heeft DOVO nu niet bepaald geluk gebracht. In een wel zeer harde wedstrijd kregen de rood-witten tegen S.D.C. een 4-2 nederlaag te slikken. Hoe hard het ging, blijkt wel uit het feit, dat alleen de DOVO-speler P. van Ojik, zich volledig b(j dit keiharde spel kon aanpassen. In de eerste helft zagen we een prima spelend en steeds goed aanvallend DOVO. Toch was het S.D.C. dat na een kwar tier spelen, door een klein foutje in de DOVO achterhoede de leiding kon ne men 1-0. De vreugde van de mensen uit Putten was toch maar van korte duur, want even later was door Kroesbergen de stand weer gelijk 1-1. Tien minuten later was het zelfs weer Kroesbergen, die na een goede combinatie, DOVO de leiding kon geven 1-2. Toen was het echter met de Veenen dalers gebeurd. Door al te slappe lei ding, konden nog voor de rust de par tijen weer op gelijke voet worden ge bracht 2-2. Na de thee werd DOVO finaal van de kaart gespeeld, men probeerde het nog wel, maar het werd met de rug tegen de muur vechten. De aardigheid was er helemaal af en de manier waarop de S.D.C.-ers nog twee doelpunten fabri ceerden, had dan ook weinig meer met voetbal uit te staan 4-2. Hoe dan ook, DOVO verspeelde hier mede de kans om verder te bekeren en is dus uitgeschakeld. Dat is natuurlijk wel erg jammer, maar aan de andere kant zijn de rood- witten, na het zware competitie-pro gramma, zo zachtjes aan, aan een wel verdiende rust toe. deze wedstrijd nu eenmaal de winnaar moest komen. Tijdens de verlenging van tweemaal 71/a minuut, namen de spelers het nogal gemakkelijk op. Meer dan het uitvallen van de Arnhemse rechtsback Burgers is er dan ook niet te melden. De wedstrijd moest dus toch met straf schoppen worden beslist. Dit was dan ook al heel gauw gebeurd. Nadat Utrecht alle drie strafschoppen had benut, was het wel pech voor de Arnhemmers, dat zij de eerste al tegen de paal schoten. Zo had het Utrechtse afdelingselftal dan gewonnen en al was het niet voor 100 verdiend, zij komt op zaterdag 15 juni op de U.V.V.-terreinen in Utrecht uit in de kwartfinale. De opstelling van het Utrechtse elftal was: doel: Dijkhuizen (Cobu Boys); ach ter: Spek (Montfoort) en v. d. Bovenkamp (G.V.V.V.); midden: v. d. Linde (P.V.D.); Neling (Cobu Boys) en Langerak (P.V.D.); voor: Heikamp (Matjan); Bakker (C.S.W.) Smit (Bloemenkwartier); v. Beek (Lopik) en v. Berkel (P.V.D.). Zaterdag speelde V.R.C. voor de be kerronde tegen de westelijke 3e klasser Zuidvogels. Het terrein aan de Brinker- steeg vormt steeds weer een handicap om tot een goede wedstrijd te komen. Maar dit feit in aanmerking genomen, hebben de V.R.C.'ers zich kranig ge weerd en een volkomen verdiende over winning weten te behalen op een sterke westelijke 3e klasser, waarvan men aan neemt dat er sterker gespeeld wordt dan in het oosten. Dat deze overwinning ver diend was, bleek wel uit het feit dat de V.R.C.-voorhoede zes doelpunten maakte (waarvan er drie werden afgekeurd) en de Zuidvogelsvoorhoede door te kort spel slechts eenmaal wist te doelpunten. In het begin van de wedstrijd maakte V.R.C. de indruk een verdedigende hou ding aan te nemen daar men de tegen stander niet wilde onderschatten, maar al spoedig bleek dat de V.R.C.-voorhoede ook een woordje ging meespreken en met snelle uitvallen de Zuidvogeldefensie belaagde. Toen na vijfentwintig minuten een goede V.R.C.-aanval met een ferm schot door A. Keuken werd afgerond, was de 1-0 voorsprong geheel verdiend. Dit doelpunt gaf moed en het op papier ster kere Zuidvogels bleek niet zo sterk te zijn. De V.R.C.-voorhoede kon in de resterende tijd voor rust nog twee doel punten maken, maar deze werden af gekeurd, een voor buitenspel en de an dere voor free-kick. Zo konden de V.R.C.ers enigszins teleurgesteld gaan rusten. Na de thee was het eerst Zuidvogels Merino's deed het beter en bekert, door een 5-0 overwinning in een uitwed strijd tegen Ostrabeke, rustig verder. De grondslag voor deze overwinning werd reeds in de eerste helft gelegd door twee goede doelpunten van Sukkel. Werkelijk gevaar is er in deze periode voor de Veenendalers geen ogenblik ge weest. Na de thee kwamen de gastheren wel even heel gevaarlijk opzetten, maar toen Sukkel zijn derde doelpunt ge scoord had, zakten zij volledig in elkaar en was de strijd al in het voordeel van de Merino's beslist. Nadat ook Van Kruistum met twee goe de doelpunten zijn bijdrage voor zijn club geleverd had. eindigde deze wed strijd met een volkomen verdiende Vee nendaalse overwinning, de thuisclub ging het beter. Na twintig minuten volgde het tweede doelpunt. In dat aan bod kwam, maar het hield het spel tekort om gevaarlijk te worden. Bij een goede aanval over links werd de bal door Cornelissen opgepikt en met een bekeken trap was het 2-0. Dit was voor Zuidvogels teveel. Even kwam men los, maar de Veense achterhoede kon steeds weer ingrijpen. In die periode moest V.R.C. zich met enkele uitvallen tevreden stellen. Zuidvogels wist een kwartier voor tijd door de linksbinnen de stand op 2-1 te brengen en toen was er nog van alles mogelijk. Maar in de resterende tijd kon V.R.C. het spel nog weer verplaatsen. Eerst werd een voorzet van links rakelings over de lat gescho ten door rechtsbuiten Keuken. Toen wist de linksbuiten te doelpunten, maar deze goal werd geannuleerd wegens buiten spel. Even voor tijd wist V.R.C. door een doelpunt de zege veilig te stellen (3-1). KOPERGEBREK IN NEDERLAND Grondonderzoek heeft uitgewezen dat kopergebrek veel meer in ons land op treedt dan aanvankelijk werd veronder steld. Veelal treedt namelijk koperge brek op zonder dat direct ziektever schijnselen aan de gewassen zijn waar te nemen. De opbrengsten dalen echter wel maar ook dit wordt mede tenge volge van marktfluctuaties niet altijd waargenomen. Geschat wordt dat 80% van ons grasland in de zand- en veen gebieden met een kopergebrek te kam pen heeft, terwijl ongeveer 50% van de bouwlandgronden te weinig koper in voorraad hebben. Daar staat echter tegenover dat van de zogenaamde spo renelementen, waartoe ook koper ge- renkend wordt, zeer weinig in de grond aanwezig moet zijn. ALBERT HEI|N*S PINKSTERAANBIEDING m ft* geldig t/m zaterdag 8 juni Wat uw plannen mogen zijn - heerlijk naar buiten of rustig gezellig thuis - Albert Heijn heeft alles om aan uw feestdagen extra-luister te verlenen. Van het simpelste hapje tot de meest exquise delicatessen: een „keurkorps" van AH-artikelen houdt voor u Pinksterparade. Ga ook naar Albert Heijn. Met zulke voordelige aanbiedingen, met zulk een voortreffelijke kwaliteit worden uw Pinksterdagen geen kostbare, maar kostelijke dagen! half blik 65, 1 voor heel bltk 99, 1 voor per pot 40, voor per blik 69, voor voor per blikje 35, voor per blikje 45, voor per blik 49, voor groot blik 75, voor groot blik 65, voor per blik 65, voor per blikje 42, voor per blik 69, voor Een poloveld van bijzonder grote af metingen, nl. hoofdklassemaat heeft het eerste herenteam van de Veenen daalse zwemclub maandagavond in de „Liesbosch" te Utrecht parten gesneeld in de eerste competitiewedstrijd tegen het Utrechtse „Wilskracht". V.Z.C. leed een 5-1 nederlaag. Duidelijk is hier weer gebleken, dat de Veenendaalse ploeg nog in hoofd zaak op baltechniek en speltactiek speelt, maar in snelheid by een jonge ploeg, als „Wilskracht" is, beduidend tekort komt. Er waren geen snelle zwemmers om de afstand tussen de achterhoede en mid voor Henny van de Loosdrecht te over bruggen, aangezien deze afstand als worp afstand te groot was. Alleen het schot van midachter Ivo Koomen was zó ver dragend dat de bal enkele malen bij Henny van de Loosdrecht terecht kwam. Tot de rust wist Veenendaal de stand dubbelblank te houden, maar na de rust vielen er gaten in de achterhoede, waar door Wilskracht vijfmaal kon scoren. Wilskracht bouwde snelle en gevaarlijke aanvallen op en keeper Jan Bakker had verschillende malen het nakijken. Het enige doelpunt van V.Z.C. was het gevolg van een met uiterste krachts inspanning snel opdringen van achter speler Rompes, die vanaf de vleugel op Henny van de Loosdrecht speelde, waar na deze na een vrije worp kon scoren. De wedstrijd werd bijzonder prettig geleid door de heer Maree uit Utrecht. Hedenavond (woensdagavond) speelt V.Z.C. 1 (heren) tegen Mooi Zeist 1 in het „Bergbad". De wedstrijd begint om 8 uur. De opstelling van V.Z.C. 1 is: doel: Jan Bakker; achter: Wim van de Loos drecht, Hans Rompes en Evert van de Loosdrecht; voor: Ivo Koomen, Henny van de Loosdrecht en Jan Kets. De adspiranten spelen woensdagavond (hedenavond) de eerste wedstrijd tegen Vahalis uit Tiel. Deze wedstrijd begint om half acht, terwijl heren III naar Amersfoort gaat om daar de strijd aan te binden met A.Z. en P.C. 7. Ook in het „Bergbad" was er maan dagavond volop waterpolo te beleven. De V.Z.C.-dames speelden tegen de Waterkip uit Barneveld en wonnen met 5-2. V.Z.C. kwam met een geheel ver jongd team in het water, waarin alleen Mies van de Scheur en Ineke Wanders als oude, geroetineerde speelsters waren op genomen. De doelpunten van V.Z.C.-zijde kwamen alle van Ineke Wanders, die een zeer goede partij speelde. De opstelling van de dames was: doel: Anneke Knip- meijer; achter: Mies van de Scheur, Ankie van Doorn, Riek Buddingh; voor: Anita Veenendaal, Ineke Wanders en Wijnie van de Poel. De heren hadden maandag geen bij zonder goede dag. Ook het tweede team verloor en wel van Woestduin (Doorn) met 2-1. De gemengde ploeg van oude en jonge spelers, welke in het water kwam, bestond uit: doel: Jacques Suy- dendorp; achter: Dijkstra, Guillaume An- beek, Kees van Schuppen; voor: Van Dijk, Buddingh en Johnny van der Veen. Het V.Z.C.-doelpunt werd gescoord door Kees van Schuppen, terwijl midvoor Otto van Dijk van Woestduin de Doornse doel punten voor zijn rekening nam. De wedstrijden werden geleid door scheidsrechter Van der Spoel uit Barne veld. Tenslotte zal er donderdag 6 juni a.s. in het „Bergbad" een uitgebreide, vriend schappelijke ontmoeting plaats vinden tussen V.Z.C. en de Waterkip uit Barne veld. Het betreft hier zwemmen en water polo. De V.Z.C. meisjesadspiranten komen tegen D.K.W. uit op verschillende zwem- nummers. De V.Z.C. jongensadspiranten even eens en zij spelen bovendien een polo wedstrijd tegen de D.K.W.-adspiranten. De vriendschappelijke ontmoeting wordt besloten met een waterpolowedstrijd tus sen een combinatie V.Z.C. 2 en 3 (heren) en D.W.K. 1 uit Barneveld, met de keeper van Polar Bears 1 (Ede), Piet van der Spoel, onder de lat. De wedstrijden beginnen om 7 uur. De waterpolowedstrijden zullen onder lei ding staan van de Veenendaalse scheids rechters Evert en Wim van de Loosdrecht. Programma Veteranentoernooi Vrijdagavond 7 juni op het Veenen- daalterrein: 6.45 uur: S.K.F.-Ritmeester. 7.45 uur: G.V.V.V.-Hollandia Wol. STADS VUILCOMPOST De tijd dat de mestschippers in grote getale de Zuiderzee overkwamen om het bloembollengebied van de Hollan den van organische mest te voorzien is reeds lang voorbij. Deze koemest wordt thans veel op de eigen bedrijven voor het bemesten van de weilanden gebruikt zodat het bloembollengebied zich in stand heeft moeten houden door het gebruik van kunstmest wat ook inderdaad gelukt is. Toch wordt thans in „Bloembollencultuiu-" een lans ge broken voor het gebruik van stadsvuil- compost waardoor aan de vraag naar organische mest tegemoet wordt ge komen. Nog sterker dan bij stalmest het er bij compost echter op aan in welke verhouding en in welke vorm de plantenvoedende stoffen in de mest stoffen voorkomen en hoe de algehele structuur van de organische verbete raar is. Blokjes Ananas, DelMontt Perzik schijfjes, Sunpearl Halve abrikoosjes, Sunpearl FruitCOCktall, Sunpearl Mandarijntjes, Keith CitrUS Salad, DelMonte (partjes sinaasappel en grapefruit) gesorteerd naar keuze: 2 blikjes samen voor Zelfrijzend bakmeel,j»^r«8r500gram 39, ivoor69 Zaanse korstjes per pak 6 stuks 25, ivoor Al Verpakte vruchtendrups rouletta-tarantella-pistoletto-tivoli) 100 gram 27, 200 gram 49 GELDERSE HAM ioogram}4, 200 gram 98 en nog méér aanbiedingen voorde Pinkster.... WERELD RUNDVEESTAPEL Begin 1957 werd de wereld-rundvee- stapel op 937 miljoen dieren geschat. Daarmee was "s werelds rundveestapel sedert begin 1956 met 1% toegenomen, terwijl ze 20% groter is dan in de jaren 1946 tot 1950 en bijna een kwart groter dan voor de tweede wereldoorlog. In Noord-Amerika liep de rundveestapel echter terug met 1,6 miljoen stuks na dat in het begin van 1956 een record van 96.8 miljoen dieren was bereikt, aldus „Landbouwwereldnieuws". REUMA EN „SUIKER" De enorme groep der reuma-ziekten, die zesendertigmaal meer ziektegeval len en vijftigmaal meer invaliditeit veroorzaakt dan de tuberculose, groeit nog steeds. Het tempo wordt boven dien steeds hoger. Wat de suikerziekte betreft, is het sterftecijfer in de we reldstad New-York tussen 1930 en 1955 met liefst vijfenzestig procent toege nomen, ondanks de moderne bestrij- dingsmethoden. DE PATIENT IN ENGELAND Gedurende een aantal jaren haalden de Engelsen een drankje uit de apotheek enkel en alleen omdat het hun zo maar, gratis, werd verstrekt. Misschien ook hadden ze ontdekt, dat whisky een goede combinatie voor tal van zoete drankjes was! Om deze zucht de kop in te drukken - althans te beteugelen - kwam de compe tente autoriteit op het schitterende idee, Rode landwijn per fles 170 Witte landwijn per fles 170 Rode vruchtenwijn Vinoliafles 110 Zoete Spaanse wijn per fles 225 Neem de proef voor 6nxe rekening - met welk artikel u wilt. Immers, ieder artikel dat u niet voor 100*/t bevalt, vergoeden wij u direct voor het volle bedrag. de beste kwaliteit de laagste prijzen rente winstaandeel het verstrekken van medicijnen afhan kelijk te maken van de betaling van een klein bedrag. Het succes was niet daverend, want wat is een shilling voor mensen, die me nen in hun flacon of flesje een tienvou dige commerciële waarde te kunnen ont vangen? In een officieel verslag wordt nu de mening verkondigd, dat Engeland op de weg van het lastige innen van miljoenen shillingen toch maar door moet gaan, aan gezien nog niet is gebleken, dat deze rem haar betekenis heeft verloren. WIJ VOEDEN ONS VERKEERD Vorige maand hebben meer dan 100 deskundigen op voedingsgebied deelge nomen aan een congres te Hannover, waar werd besproken, op welke manier de mens zich het best kan voeden. Het resultaat: wij vbeden ons ver keerd. Ons voedsel bevat te veel chemi caliën, te veel kunstmatige en te weinig natuurlijke produkten. H.M. de Koningin heeft in de Stadsschouwburg te Amsterdam de jubi leumvoorstelling bijge woond t.g.v. het 10-jarig bestaan van het „Ballet der lage landen". Tijdens de pauze werden de le den van het ballet aan H.M. voorgesteld. In het midden de leidster van het ballet, Mascha ter Weeme, op de achter grond de voorzitter van het stichtingsbestuur, Mr. J. W. de Jong van Schouwenburg Het toenemen van kanker, van de managerziekte en van het tandbederf is een uitvloeisel van allerlei geconser veerde levensmiddelen. Wij kunnen het er mee doen! BIJEN MOETEN HARD WERKEN Bijen moeten meer dan een miljoen bloemen bezoeken om één kg. honing te kunnen maken. Dit zegt echter vol strekt nog niet, dat ze dit gewicht uit de bloemen halen. Een flink percentage daarvan wordt nl. door hun eigen lichaam geleverd. Het werk is echter buitengewoon in spannend voor een honingbij, die dan ook meestal sterft als ze dit werk ge durende drie weken onafgebroken heeft verricht. COMPONISTEN-RECORD Een boerenzoon uit Thuringen, Ludwig Blankenburg, heeft niet minder dan 1182 mars-composities op zijn naam staan. Zijn „Afscheid der gladiatoren" werd in Engeland bekroond en door alle militaire bands in Engelands aangeschaft. Van genoemde composities zijn onge veer dertig heel goed bekend in de mees te staten van Europa en Amerika. De componist stierf te Wezel, bijna tachtig jaar oud, verleden jaar mei. JACHT MET GASMASKER OP Onder de rook van Keulen deed een uil gevaarlijke aanvallen op volwassenen. De brandweer werd gealarmeerd. Met gasmaskers op, want de uil houdt van aanvallen op ogen, overmeesterde men het roofdier toen de felle zon de uil bui ten gevecht stelde. In de dierentuin van Keulen kunnen de toeristen de roof vogel nu waarderend bekijken en kieken. GRIEKENLAND TEGEN DE AMBTENARIJ Enkele jaren geleden was de economie van Griekenland uitermate gevoelig voor allerlei invloeden. Men zag de redding o.a. in een beperking van het staats apparaat. Aldus heeft men inderdaad een verhoging van het vertrouwen in de Griekse valuta bereikt. Dank zij de be sparingen op het gebied van de staats- administratie kon de industrie uitbrei den, die een krachtige steun in nieuwe waterkrachtinstallaties vond. FEUILLETON DOOR REIN VAN GELDER Dagelijks merkt hij haar invloed. Ad is met potten verf uit het dorp ge komen. Dolf heeft onder alle schoenen ijzertjes geslagen voor het slijten. Sien- tje heeft nog meer werkjes opgediept, die alle gedaan kunnen worden als het buitenwerk stil ligt. Er steekt geen on redelijkheid in, want de Wilgenburg is goed voor zijn mensen. De mannen wo nen in huisjes van de Kruif tegen een be lachelijk lage huur. Iedere week ligt hun loon gereed, winter *.i zomer, werk of geen werk. Nimmer worden ze vergeten met feestdagen. Dan trekken ze daags tevoren met volle manden levensmidde len en blijde harten naar hun gezin. Wat is er tegen om de dagen prduktief te maken? Sientje is praktischer dan Jan de Kruif. 't Was een wonder dat allen haar aanwijzingen zo grif opvolgden. Een ander wonder was, dat ze zelf even ijve rig meewerkte. En dit was toch niet in overeenstemming met zijn vaag, en in tussen reeds verworpen vermoeden, dat ze een baan vrijmaakte voor zichzelf. Iemand die zich méér voelt dan de ande ren, of denkt binnen afzienbare tijd meer te zijn, doet immers niet zo? PAARDENRENNEN. Sientje Brink verandert niet. In de acht jaren die ze nu na haar ver trek bij de dominee, alweer op de Wil genburg is, heeft Jan de Kruif meerma len de gelegenheid gehad om dat vast te stellen. Slechts lichamelijk is ze anders geworden. Een vrouw van zesentwintig jaren, een mooie vrouw. Er is vriendschap tussen haar en Hendrik en Gozewien. Maar wat Jan steeds gehoopt en ver wacht heeft gebeurt niet. Een huwelijk tussen haar en Hendrik heeft hem steeds voor de geest gestaan. Hij kent hen beiden door en door, het zou een mooie verbintenis wezen. Niet slechts cULérom, maar tevens dacht hij aan een stamhouder. Vreemd was het dat deze twee nimmer nader tot elkaar kwa men dan als broer en zuster. Daar bleef het bij, zoals hij veronderstelde. Opmerkelijk was ook dat Sientje zich evenmin aangetrokken voelde tot andere jongemannen. Er waren pogingen ge noeg gedaan, maar ze wist ze stuk voor stuk af te wijzen. Gozewien is een aardig blond meisje geworden en Jan de Kruif is trots als hij zondags met dit drietal naar de kerk gaat. Hij kan zijn geluk niet overzien en geeft mild voor armen en misdeelden als de kollekte rondgaat. Jan de Kruif let op de kern der dingen. Niets heeft de buitenwereld ermee te maken hoe Sientje gekleed gaat. Ze heeft nu eenmaal een figuur waarbij elk kle dingstuk goed staat. En ze weet het te dragen zoals het hoort. Ook in dat op- zich is ze dezelfde gebleven. Jan kan het verdragen dat ze zich beter kleedt dan Gozewien, zonder meer geld te besteden, al geven andere boerendochters daarover wel eens stekelige opmerkingen ten bes te. Hij trekt zich daar niets van aan. Kleren behoren bij de buitenkant, ze zeggen weinig over de mens die er in schuil gaat en hij weet dat het bij Sientje geen mooie vlag op een slechte lading is. Haar gang is elastisch met een licht heupwiegen. De boerenzoons bewonderen niet slechts mooie paarden en koeien. Neen, Jan de Kruif merkt deze bewonde ring wel op. Zijn eigen bewondering is sterker dan hij wil toegeven en betreurt het dat het leeftijdsverschil zo groot is en de verhouding als die van vader en kind. In haar hele handeling komt ze zo sterk met hem overeen. Vooral de weer loze dieren betrekt ze in haar vriend schap. Paarden gaan daarbij voorop. Rietje, haar lievelingspaard was ge storven, een ander had de ledige plaats ingenomen. En ook met dit nieuwe paard was ze vertrouwd. Ze bereed het als een volleerde amazone. Ze sprak met de die ren en ze kreeg antwoord in ooggebaar of hoefgetrappel. Ze begreep hun gevoe lens omdat ze van hen hield. En het ver trouwen was wederzijds bij mens en dier. Maar, haar hele houding, ongedwon gen en bevallig brutaal, als ze een paard bereed, wekte de verontwaardiging op van de dorpelingen. Zó mag geen vrouw te paard zitten, met een been aan iedere kant, waarbij de rokken tot ver boven de enkels omhoog worden getrokken. Het was een ergenis voor velen, als Rietje met die donkere jonge vrouw op de rug als een wervel wind door de dorpsstraat stoof, onder een roffel van hoefgeklik op de straat keien. Sientje kende de mening van het volk daar over haar manier van -rijden. Ze lachte er om, liet het paard rennen, zo dat haar rokken hoog opwaaierden als vlokken hooi voor de wind. De nieuwe Rietje moest getraind worden en daar bij de gekousde benen voelen in de flan ken. Rijden noch rennen was voldoende. Het paard zou nu vliegen moeten leren. Eerst dan zou het kunnen meedingen in de wedren om het zilveren hoefijzer. Want niemand minder dan Giel de Heus zou zijn beroemde Cora in het veld bren gen. En Giel had gezworen dat Cora win nen zou. Aan iedereen die wilde luisteren vertelde hij over de voortreffelijke eigen schappen van zijn rijdier. Vier eerste prijzen had het al gewonnen, de vijfde lag dus voor het nemen. De overwinning kon zelfs niet op het nippertje wezen: neen, zó overtuigend zou Cora winnen, dat geen enkele Betuwse boer zijn paar den ooit weer tegen haar in het veld zou durven brengen. Niemand waagde het zijn snorkerij te gen te spreken, daar hjj dan driftig werd en beledigend. Trouwens, welk paard zou het tegen Cora kunnen volhouden? Voor een hoge som had hij uit louter eerzucht het dier aangekocht. Dat het niet aan de hooggestelde verwachtingen zou voldoen, was bij een raspaard als dit uitgeslo ten. Het zilveren hoefijzer mocht, ja het kon hem niet ontgaan. Een grote officiële wedstrijd wat dit wel niet, maar meer een inleiding tot de ko mende kermis over enige dagen. Wellicht kon het, zoals andere keren, een beetje ruw toegaan, met veel gegil en ge schreeuw, ophitsingen en aansporingen van weerszijden, maar toch een wedstryd. In dat geval, volgens Giel, zonder ernsti ge mededingers. Hy wist precies wie dat waren en gaf zijn mening ongevraagd te kennen. „Daar heb je Winnetoe van Kees van Gert Jan, een mooi dier, maar 't kan niet lopen. Aaltje van Piet Gerdens, dat is ook niks, dat is een hit voor een melk wagen meer niet. Fransje van Gorter is wel wat beter en kan somstijds hard lo pen, maar 't is geen volhouder, nee, een konkurrent is het niet. Rietje van Jan de Kruif Och, dat is wel een redelijk paard, maar niet getraind voor een wedstryd. Goed om een wagen mest naar het land te rijden of hooi te halen. Dat Hendrik de Kruif er wel eens op rydt en probeert er iets uit te halen, dat zegt allemaal niks. Zo'n ritje op de Grindweg, dat is nog lang geen ren op de baan, kop aan kop, flank aan flank. En dat meisje? Ja, die maakt er ook wel eens kunstjes mee, maar dat doet ze om haar benen te laten zien. Ze zit op 't paard als een wufte vrouw uit de grote stad. Maar het draven om het zilveren hoefyzer dat duldt geen rokkengewapper of gepronk met slanke benen. 'n Man moet het paard berijden, 'n ke rel die weet wat hy wil. En daarvoor is Hendrik ongeschikt. Als hij rijden kon dan was Rietje het enige paard dat in de schaduw van Cora mee mag lopen. Rietje, potdorie! Ook al zo'n gril van dat meisje. Altijd heeft Jan er een paard bij dat Rietje moet heten, alleen om dat meisje een plezier te doen. Alsof een naam genoeg is om te winnen. Nee, let op mjjn woorden, voor Rietje is er geen schijn van kans." Zo, dat weten de andere boeren dus alweer. Maar de minderwaardigheid van Rietje voetstoots aannemen doen ze niet zo grif, al hebben ze zich soms geërgerd aan de berijdster. De kapaciteiten van het paard vervulde hen vaak met bewonde ring, als het langs hun hofsteden snelde, wolken van stof opwerpend. Ze zijn er lang niet zeker van dat Rietje geen kans heeft. Dan zijn er nog twee die Rietjes kan sen hoog aanslaan. Sientje en Hendrik hebben zelfs in huis al een plaatsje uit gezocht waar het zilveren hoefijzer han gen moet. Als het paard door Dolf op het erf wordt gebracht, is Sientje er meteen by. De merrie wendt de kop naar haar om, de dierenogen krijgen iets menselijk bij het horen van de bekende vrouwenstem. Twee zachte handen strelen de huid. De borstel en de roskam kappen Rietje als een koningsdochter. De glans op de don kerbruine beharing is opvallend. De lij nen van het paardenlijf zijn vloeiend en harmonieus zoals die der vrouw, die het doet glanzen. Sientje spreekt zacht, het paard schijnt aandachtig te luisteren. Het wordt geprezen, met zoete vleiende woor den. Straks moet je lopen, Rietje, zoals eer gisteren weet je wel? Och, och, wat heb je toen gelopen. Doe het dadelijk weer zo Rietje. Niet voor my hoor, ook niet voor Hendrik, maar doe het voor vader. Ze praat in de taal van het land, smeu- ig als verse sla, er gaat warme vriend schap uit naar het dier, waarvan iets wordt verlangd. Niemand kan de dieren zo toespreken als zij, want ze is één met hen. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1957 | | pagina 4