Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaler werd bekend als cineastt dichter en tekstschrijver PINKSTERGEEST PROGRAMMA van de winkel-actie Wist 17.... ^VALLEI-RIKS Veenendaalse Goed-zo-baard bleef in Amsterdam Doodt Fa. J. F. Tak Eis: 118 miljoen dollar voor in beslag genomen weiland Handelsavondschool telde 29 gediplomeerden Nieuw» uit de omgeving r 31e jaargang VRIJDAG 7 JUNI 1957 No. 45 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Rensvvoude, Scherpenzeel Kees Stip, een veelzijdig letterkundige Hij gaf Veenendaal een nieuw „volkslied" AGENDA Het Veense volkslied Hij is 5,- waard 2 AF 057677 De recordopbrengst Veenendaals Rode Kruis Gemeentesecretarie morgen gesloten SCHERPENZEEL Vuilnisafhaaldienst en Pinksterdagen bestrijdingsmiddelen. Etalage met prijzen Shetlandshow Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Advocaat Case leeft al 35 jaar van het proces Alle blanken werden vermoord RE\SWOVDE Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent KEES STIP is nog steeds Veenendaler. Al zien we hem dan niet veel op straat, hy is hier toch regelmatig. Een groot deel van de week verblijft h(j in Den Haag, maar de weekends brengt hjj meest door b(j zjjn ouders aan de Kerkewjjk. Kees Stip is geen man die op de voorgrond treedt. Hjj gaat, als verstokt vrijgezel, geheel in zjjn werk op en de dagen thuis benut hjj zoveel mogelijk de rustige om geving van de ouderlijke woning. Dat wjj hem zelden of nooit te zien krjjgen is misschien typerend voor zjjn persoon, maar het is uiteraard ook zjjn werk dat meest in afzondering tot stand moet komen. Toch is er niemand die in hem de uitgedroogde kluizenaar ziet. Integendeel, de naam van Kees Stip is vooral in de laatste jaren door zjjn radiowerk een bekende, zo niet een begrip geworden in Nederland. Al is het ook hier weer als de man op de achtergrond in de vorm van een uitnemend tekstschrijver voor radio-artisten als Kruis Voorberg en Rijk de Goojjer. Kees Stip is een veelzijdig man en het is niet eenvoudig zijn beroep in enkele woorden te omschrijven. Hij heeft er trouwens zelf ook moeite mee. Letterkundige is hij. Studeerde klas sieke talen aan de Utrechtse universi teit. Cineast is hij ook. Voor tal van films schreef hij het scenario. Regel matig werkt hij o.m. voor Polygoon- Profilty in Den Haag. Het werk echter waarin wij hem het beste leren kennen en waarin hij ook stellig het meest zichzelf zal kunnen zijn, is van de dichter Kees Stip. Daarin ontmoeten we hem direct, d.w.z. zonder tussen persoon of ander medium. Wie b.v. zijn „Diewertje Diekema" heeft gelezen, het lied in dertig verzen waar geen woord Spaans bij is en dat in een oplaag van Kees Stip vele duizenden officieel werd uitgege ven door de firma L. J. C. Boucher te Den Haag, weet hoezeer wij in hem een dichter van de fijnste en smakelijkste parodie bezitten. Wij spraken hier van het officieel uitgeven direct na de oor log. Het werd namelijk reeds tijdens de bezettingsjaren op alle mogelijke manieren door clandestiene uitgevers vermenigvuldigd waar het gretig werd gelezen, als was 't een oase in de vrese lijke woestenij van die donkere jaren. Dat deze verzen ook voor de fijnproe vers een goede hoop op betere tijden hadden levendig gehouden, bleek al direct na de bevrijding toen zij de heer Stip slechts na veel moeite wisten over te halen tot het uitgeven ervan. Het was de bekende letterkundige J. W. F. Werumeus Buning, die tenslot te de doorslag gaf nadat deze er een kostelijke Nederlandse parodie op diens Spaanse Maria Lécina in herkende en zich buitengewoon enthousiast toonde. Zijn „Vijf variaties op een misver stand", waarin hij in de trant van vijf bekende dichters de geschiedenis van Pyramus en Thisbe behandelt, sprak al van de overwonnen schroom van Kees Stip, terwijl de „Ballade van de hon derd vrijers", een moderne Homerus parafrase, en vooral zijn laatst versche nen „Dierkundige dichtoefeningen van Trijntje Fop" (voor kort nog in dit blad uitvoerig besproken) duidelijk het bij zondere karakter en de stijl van deze 44-jarige Veenendaalse dichter concre tiseren. En wel zo dat wij nu weten kunnen wie en wat hij is. Daarom verwonderd het ons niet te vernemen dat het nu al geruime tijd geleden is dat het bestuur van de Vee nendaalse vereniging „Oranjedag" hem verzocht een Veens volkslied te maken. Meestal als het zo tegen een bruiloft of Sinterklaas loopt is het maar wat makkelijk en vaak een uitkomst, wan neer wij een dichter onder onze ken nissen hebben. Echter met vele echte dat de jaarlijkse Veenendaalse jeugdvakantie-voetbalcompetitie reeds in de week voor het begin van de grote schoolvakantie begint? dat vanaf morgen, zaterdag 8 juni aan het bureau van politie aan de Hoofd straat inschrijvingsformulieren voor deel nemers kunnen worden afgehaald? dat er dit jaar, dankzij de mede werking van de verschillende voetbal verenigingen voldoende velden voor deze competitie beschikbaar zijn? dat het aanvankelijk voor morgen, zaterdagavond vastgestelde concert op het nieuwe orgel in het gebouw aan de Eiken laan, waarmee dit instrument officieel in gebruik genomeh zou worden, een week is uitgesteld? VEENENDAAL 10 juni, 2e Pinksterdag, voetbal wedstrijd Veenendaal I Ama teurs Beckingham. Vrijdag 7 juni, veteranentoernooi Veenendaalveld, 6.45 uur S.K.F.—Ritmeester, 7.45 u. G.V.V.V. Hollandiawol. Dinsdag 11 juni t.e.m. zaterdag 22 juni, zo- merwinkelactie. Woensdag 19 juni t.e.m. zaterdag 22 juni Avondvier daagse. Luxo rTheater, vrijdag t.m. Ie Pinksterdag „Morgen zal ik hui len", 2e Pinksterdag en dinsdag „De pelsjagers van de Berenrivier" woensdag en donderdag „De dief des Konings". RHENEN 2e Pinksterdag concours mondacc. vereniging „Kunst en Vriendsch." Bio „Eigen Gebouw", zaterdag avond en zondagmiddag (le Pink sterdag) „De laatste der Sioux", zondagavond (le Pinksterdag) „Het teken van de heiden", 2e Pinkster dag ('s middags en 's avonds) „A. en C. als waaghalzen" llHii'' li I dichters heeft Kees Stip gemeen, dat hij beslist niet aan een Sinterklaasrijm kan beginnen. Niet dat hij de moeite niet zou willen doen, maar hij kón het eenvoudig niet. Het zou hem veel te veel tijd vergen, eenvoudig omdat hij er te lang over doet, èn doordat hij alleen maar goed kan dichten en in de hem eigen trant en sfeer. Daarom ook leek ons de opdracht van „Oranjedag" voor hem geen een voudige. Hij heeft deze aanvaard, maar hij moet er werkelijk mee in zijn maag gezeten hebben. Wat moest hij er van maken, een Deutschland, Deutschland über alles-lied, of toch maar weer in de geest van „De knienekes hebben de kopkes uit de boerekool gevrête". Het resultaat naar onze mening? Het houdt zo ongeveer het midden van deze twee hymnes: Daar ligt, waar Utrechts heuvelrij zich heft naar de planeten, een lustoord in een lustvallei; daar kan zich niets mee meten. Want nergens is de lucht zo blauw als tussen Rhenen en Renswou. Daar mengt zich met sirenentaal der schapen blij gemekker: O Veenendaal, o Veenendaal, wat is je boerkool lekker! O Veenendaal, zover mijn oog uw weelde mag ontwaren stijgt rook als vette wol omhoog uit pijpen als sigaren. Want nergens groeit er een sigaar als tussen Rhenen en De Haar. Daar scheert het staal in enen haal het schaap tot wollen jekker: O Veenendaal, o Veenendaal, wat is je boerkool lekker! Maar heerlijk rijst daar bovenal een Venus uit de venen met wie ik mij verloven zal of anders met geenene. Want meisjes vind je d'r geeneen als tussen Eist en Ederveen. Heft, fluiten, uw sirenentaal, hef, schaap, uw blij gemekker: O Veenendaal, o Veenendaal, wat is je boerkool lekker. We weten niet of het aan de bedoe lingen van „Oranjedag" heeft beant woord, maar kennelijk heeft Kees Stip er zijn best op gedaan en hij had deze voor hem zo buitengewone opdracht stellig niet beter kunnen volbrengen. Het werd gelukkigtoch weer pa rodie Er is één regel bij het bovenstaande dichtsel waarop wij lang hebben zitten staren: nl. de bovenste, die van het opschrift „Veens volkslied", het lied dat dan voor het eerst, en nog wel ter gelegenheid van een nationaal feit als de verjaardag van Prins Bernhard, of ficieel en met begeleiding van de twee plaatselijke harmoniekorpsen op het Dr. Slotemaker de Bruïneplein gezongen zal wordenWij hebben nog de meeste moeite met het verwerken van het woord „Volkslied". Kees Stip kan nog meer: hij is ook componist. De muziek van het lied werd eveneens door hem gemaakt, terwijl Lex Karsemeijer het instrumenteerde voor harmoniekorpsen. Zoals wü in ons vorig nummer kon den berichten, werd de Vallei-riks van de vorige week gevonden. De waarde van de riks is daardoor weer op 5,- komen te staan. Het rode nummer van de riks van deze weck is Deze wordt dus weer in het ver spreidingsgebied van ons blad uit gegeven en wanneer u hem vindt en voor a.s. donderdag, 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke nu 2,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Kqkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AF 057677. Na een lengte van 9 cm te hebben bereikt, kwam de baard van de heer J. Spies uit Veenendaal j.l. woensdagavond in het Amsterdamse concertge bouw roemrucht aan zijn einde tijdens de schitte rende slotavond van de bekende radio-actie Goed-zo. Toen de heer Spies als een van de eerste attrac ties van deze avond op het podium verscheen, klonk er een luid applaus op uit de zaal en toen Johan Bodegraven de schaar in de baard zette met de opmerking dat de baard geen moment lan ger behoefde te zitten dan nodig, volgde een da verend gelach. De kapper in het gebouw zorgde voor de rest en toen de heer Spies later nog eens opkwam, bleek hij geheel gladgeschoren te zijn. Via de microfoon richtte de heer Bodegraven zich nog even tot mevrouw Spies met de vraag of zij op het televisiescherm in haar man weer de gladde jongen van vroeger her kende, wetende dat de baard haar al die tijd een ergernis is geweest. De heer Spies had ook nog een grote doos bij zich waarin een lauwer krans van knotten Hol landiawol, samengesteld in de nationale kleuren. De bandetiketten van de knot ten bestonden uit briefjes van honderd gulden. Een buitengewoon aardig idee. Johan Bodegraven kreeg de krans om zijn hals gehangen terwijl deze op zijn beurt hem de heer Spies nog weer om hing. De opbrengst van de baard was dus 1267,50, welk bedrag door de fabrieks- directie tot 2535,werd verdubbeld. De heer Spies maakte van de gelegenheid gebruik zijn collega's van de Hollandia- De in de afgelopen weken gehouden Rode Kruiscollecte heeft te Veenendaal een record-opbrengst van 6093.- op gebracht. Dit prachtige resultaat werd don derdagavond tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de afdeling Vee nendaal met de collectanten in hotel „De Korenbeurs" medegedeeld. De avond werd geopend door de voorzitter van de afdeling Veenendaal de heer J. J. Welle, die zijn dank uit sprak voor het feit dat ook dit jaar weer negentig personen zich spontaan bereid verklaarde de collectebus ter hand te nemen. Onder luide bijval deelde daarna de heer Welle mede, dat de opbrengst 6093.- was, 200.- hoger dan vorig jaar. Voor de afdeling Veenendaal was door het Hoofdbestuur van het Rode Kruis een streefbedrag vastgesteld van ƒ5110.-. De heer Welle bracht warme dank aan de milde ge vers en geefsters en aan de collectan ten. Als dank ontvingen de collectan ten een Rode Kruislepeltje. Aan het einde van de avond ver toonde Dr. Harting enkele kleuren dia's over het Openluchtmuseum te Arnhem. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat de ge meente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger en het bureau van gemeentewerken op zaterdag 8 juni 1957 voor het publiek zijn gesloten. Het bureau van de burgelijke stand is des morgens - uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlijdensaan- giften - geopend van 9.00 - 10.00 uur. „DE LUCHTPOST" Wedvlucht vanaf Corbeil op 2 juni 1957. Afstand plm. 441 km. In concours 73 duiven. Gelost om 6.15 uur. Aan komst eerste duif 13.03 uur. Uitslagen: A. Voskuilen 1 9 15, W. Wagensveld 2, A. Marcus 3 4 14, C. v. d. Wetering 5 13, W. v. Ede 6 10 11, C. Gijsbertse 7, J. Wagensveld 8, P. Wagensveld 12, L. Stutvoet 16 en J. van Ostrum 17 en 18. In Veenendaal begint a.s. dinsdagmorgen om 9 uur de winkelweek. Vanaf dat tijdstip geven de deelnemende winkeliers bij aankoop van een gulden een Shet- landplaatje.. Deze plaatjes kunnen op twee manieren gebruikt worden.Men kan nl. 50 verschillende plaatjes opplakken op een formulier, dat gratis by de winke liers verkrygbaar is. Deze formulieren kan men dageiyks inleveren. Elke dag zyn er 11 pryswinnaars, nl. 10 levensmiddelenpakketten en 1 vakantiesceque van 100,-. Bovendien zijn er 3 hoofdpryzen die aan het eind van de actie be schikbaar worden gesteld, nl. een televisietoestel, een bromfiets en een was machine. Men kan de plaatjes ook bewaren voor de kinderen, die tydens de drie Shet- landshowdagen by afgifte van twee van deze plaatjes een gratis rit in een ponywagen mogen maken. De winkels zqn in de eerste week normaal open, dus tot 's avonds zes uur (behalve de verkoopavond op vrydag, dan tot negen uur). In de tweede week zyn de winkels tot 's avonds negen uur geopend. Het programma voor deze actieweek ziet er als volgt uit: Vrydag 14 juni: 's avonds om 8 uur een muzikale rondgang van de Scheepjeswol- harmonie, waarna om kwart over negen op de markt een taptoe wordt gegeven. Zaterdag 15 juni 's middags om 4 uur een muzikale rondgang van de Veenen daalse harmonie „Caecilia". Maandag 17 juni: 'savonds om half acht een muzikale rondgang van het chr. Tam boers- en Pijperkorps „Prins Bernhard". Woensdag 19 juni: 's middags om 2 uur officiële opening van de Shetland-show op de markt, door burgemeester A. Bak ker. De Shetland-show is gedurende drie dagen op de markt geopend van 's mid dags 2 uur tot 's avonds 10 uur. De ponywagens beginnen woensdag middag om 2 uur eveneens te rijden op het Slot. de Bruïneplein en in de Ach terkerkstraat. Ook het waterorgel speelt deze dag voor het eerst op het sportter rein aan de J. G. Sandbrinkstraat Donderdag 20 juni: 's middags half drie vertrekt een reclame-optocht van 50 pony wagens vanaf de J. G. Sandbrink straat naar Veenendaal-zuid. In verband met Pinkstermaandag zal het huisvuil in de komende week, waar dit gewoonlijk op maandag geschiedt, op dinsdag 11 juni a.s. worden afge haald. De overige diensten blijven onge wijzigd. Motten, vliegen, muggen en an dere insecten met onze diverse Apoth. ass. drogist Hoofdstr. 106, Tel. 2576, V'daal 's Avonds om half acht vertrekt deze reclame-optocht opnieuw, nu voor een tocht in het centrum met medewerking van de Kon. Scheepjeswolharmonie. Vrijdag 21 juni: Laatste dag van de Shetland-show op de markt, 's Avonds om 10 uur sluiting. Deze dag rijden de pony wagens weer 's middags voor de kin deren. Zaterdag 22 juni: Laatste dag van de winkelweek. Het waterorgel speelt deze dag voor het laatst. Ook de ponywagens rijden hun laatste ritten. Winkels zijn om 6 uur gesloten. Massale intocht van de deelnemers aan de Avondvierdaagse. bedrijven in Veenendaal en Arnhem danken voor de medewerking. Ill te De prachtige prijzen voor de komende winkelweek in- Veenendaal zijn, dank zij de welwillende medewerking van de heer W. J. van Stempvoort, geëtaleerd in zijn etalage aan de Hoofdstraat 71. Het be stuur van de Veenendaalse Winkeliers vereniging is de heer Van Stempvoort zeer erkentelijk dat hij zijn etalage be schikbaar heeft gesteld, want nu kan het publiek een uitstekend overzicht krijgen van de prijzen. In deze etalage vindt men niet alleen de hoofdprijzen, zoals het televisietoestel, de bromfiets en de wasmachine, maar men kan tevens zien, wat nu in een le vensmiddelenpakket zit, waarvan er 100 stuks uitgereikt zullen worden. Het levensmiddelenpakket, dat beschik baar werd gesteld door een groot aantal fabrikanten van levensmiddelen, bevat niet minder dan 50 artikelen en heeft een waarde van ongeveer 26,50. Het zijn dezelfde artikelen, die ook op de Shet- landplaatjes zijn afgedrukt. Ook de ver pakking van deze levensmiddelenpakket ten is geheel in de stijl van de Shetland show gehouden. Men verzuime niet deze etalage eens te bekijken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 SCHIETUITSLAGEN Op de buitenbaan schoten de leden van de schietvereniging deze week met de volgende resultaten: Geweer: J. Koudijs en A. Wittenberg 45, H. Methorst, H. K. Berendse en A. Blanken 44, P. Engelenburg 43, M. Be rendse 42, R. van Eist, A. van Dusscho- ten en H. Valkenburg 41, J. Overeem, G. van Eist en G. van Spankeren 40. Buks: G. J. de Joode 48, J. Overeem 47, P. Engelenburg 46, A. Wittenberg 44, H. Valkenburg en R. van Eist 42, M .Be rendse, H. K. Berendse en A. Blanken 41, G. van Spankeren en A. van Dus- schoten 38. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand mei werd bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd ƒ23.801,43 en terugbetaald 14.923,02. MINDER KIESPIJN DOOR GOEDE VOEDING Onder deze titel verscheen een vlug schrift van het Voorlichtingsbureau voor de voeding. Op de lijst van de aan te bevelen eetwaren ontbreken: suiker, zoete broodbeleggingen en zoete lekkernijen, die aan de tanden blijven kleven, zoals nou gat en toffees. Uiteraard spreekt ook de erfelijke aanleg een woordje mee, wat het behoud der tanden betreft. ER zullen in deze tijd maar weinig mensen zijn, die nog nooit aan sport hebben gedaan, die nog nimmer de een of andere wedstrijd hebben bijgewoond, of nooit het verslag van een of andere sportgebeurtenis hebben gelezen. Misschien heeft u gelijk, als u zegt, dat onze kranten veel te veel aandacht aan de sport schenken. Misschien behoort u zelfs tot degenen die verklaren: „Zonde van het papier" of „Prachtige pagina's om over te slaan". Maar zelfs in dat geval moet u weieens hebben gelezen, dat bij zulk een wed strijd een speler, die zoals dat heet, er eerst „helemaal uit was" plotseling een ommekeer te zien gaf en dat de goede geest vaardig over hem werd - dat zo'n knaap z'n inzinking te boven kwam. Als u een keer niets beters te doen heeft, moet u eens een verslag over een wielerwedstrijd lezen. Heel vaak komt daarin uit, dat die ridders van het pedaal meermalen met een geestelijke inzinking hebben te maken - dat zij het gevoel krijgen, lood in de benen te hebben - dat hun lichte karretjes in stroef lopende vehikels zijn veranderd - dat hun spie ren onwillig zijn geworden. Wij hebben in zo'n verslag eens het beeld zien gebruiken van een reus, die met een moker de een na de ander aan raakte: even een tik en de geest is eruit de wilen de macht om te winnen zijn plotseling verdwenen NEE, het is tóch niet zo vreemd, dat wij aan de vooravond van het Pink sterfeest deze overdenking met een soort sportpraatje beginnen. Want wat in de sport gebeurt, geschiedt ook in ons ge wone, dagelijkse leven. Het is ons soms, of wij door de man-met-de-zware-moker zijn aangeraakt. Dan hebben wij het ge voel, niet meer te zijn opgewassen tegen de meest gewone, dagelijkse dingen. Dit irriteert ons en dót ergert ons. Wij ver beelden ons, dat we niets meer kunnen verdragen. De kinderen zijn ons te druk, te vermoeiend. Alles loopt ons tegen. We zijn ontevreden over alles wat ons raakt. Kent u die stemming, waarin alles ons teveel is? Allicht! Maar gelukkig kennen we ook andere dagen. De zon schijnt buiten over het frisse groen - binnen flonkert zij in de ochtendthee. De zon schijnt ook in ons hart. Dan voelen wij cms tot grote dingen in staat en wij zijn in een stemming, waarbij wij de gehele wereld wel aan ons hart zouden willen drukken. Wat kan ons gebeuren? Het is zomer, nog enkele weken en we gaan met va kantie. En drukke kinderen? Wij maken ze zelf nóg drukker door met ze te dollen en te stoeien. Het leven is waard te wor den geleefd. Carpe Diempluk de dag. Met veerkrachtige stap gaan we naar ons werk of we werpen ons moedig in de maalstroom der autorijders of van de fietsers, om daarna de gehele dag met opgewektheid ons werk te doen. Dergelijke gelukkige dagen kennen wij ook en het wonderlijke is, dat ze vaak aansluiten op zo'n sombere dag of pe riode waarin ons alles moeilijk en zwaar toescheen en er toch schijnbaar niets is veranderd. Schijnbaar. Want ten deze komt het op de geest aan. Het is de geest, die vaardig over ons moet worden en die ons het leven met opgewektheid en met vreugde tegemoet doet treden. Die geest - die Heilige Geest, waarvan wij met het Pinksterfeest herdenken, dat hij in volle omvang en glorie en overvloedig over de mensheid werd uitgestort - moet in ons leven overheersen, ja, dit leven in zijn bezit nemen. In tegenstelling tot de man-met-de- moker waar die sportredacteur over schreef, zijn we aangeraakt door de geest van het goede, van het heilig wil len, die ons leven vervult met idealen, waard te worden nagestreefd. Het is deze geest, die ons in staat stelt, de zieken te troosten, de wankelmoedigen een hart onder de riem te steken, de zwakken te Donderdagavond is aan 29 geslaagden het einddiploma van de Veenendaalse Handelsavondschool uitgereikt, in tegen woordigheid van burgemeester Bakker, Drs. Scherks, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, het schoolbestuur, het bestuur van de V.W.V. „Handel en Nijverheid" en de rijksgecommitteerden en de leraren. In totaal hebben 41 leerlingen van de derde klasse examen afgelegd. Twaalf leerlingen werden afgewezen. Het welkomstwoord werd gesproken door de directeur van de Handelsavond school, Dr. J. G. Thoomes, die de geslaag den in de allereerste plaats feliciteerde met het bereikte resultaat en die erop wees, dat onze maatschappij behoefte heeft aan mensen, die verantwoordelijk heid hebben voor hun taak of functie waarvoor zij gesteld worden. Dr. Thoomes deelde verder mede, dat Gradus Rood- been met 38 punten en een gemiddelde van 8, de beste prestatie geleverd had, terwijl twee meisjes, n.l. Janny Achter berg en Truus van de Kraats elk met 37 punten waren geëindigd. Burgemeester Bakker vond het een aangename taak elk jaar de diploma's te mogen uitreiken. Het vormen van jeug dige personen, speciaal voor handel en industrie, is in Veenendaal zeer belang rijk. Nadat hij de leerlingen had gefeli citeerd en ook het lerarenkorps had ge lukgewenst met hun onderwijs, reikte hij de diploma's aan de 29 geslaagden uit. Drs. Scherks vond het ook een aan gename traditie om voor deze diploma uitreiking naar Veenendaal te komen. Het is een nijvere plaats, waar doorlo pend iets nieuws te zien is. Nu had hij o.a. ook al de oranje knipperbollen in Veenendaal gezien! Aan Gradus Roodbeen reikte hij daar na een prijs uit namens de K.v.K. voor het prachtige examenresultaat, n.l. het boekwerk „Land uit zee". Verder reikte hij een tweede boekwerk uit aan Janny Achterberg. Door de voorzitter van de Winkeliersvereniging, de heer Ant. de Ruiter, werd een boekwerk uitgereikt aan Truus van de Kraats, nadat hij di recteur, leraren en rijksgecomitteerden had dank gebracht voor hun werkzaam heden. Namens de rijksgecommitteerden feli citeerde de heer W. J. Schoemaker de leerlingen en hij bracht dank aan direc teur en leraren voor de prettige samen werking tijdens het examen. Door Geurt Veenvliet werd namens de geslaagden aan directeur, leraren en de rijksgecomiteerden dank gebracht voor de opleiding en voor het examen, waarna hij de betrokkenen een rokertje cadeau gaf. De geslaagde leerlingen zijn: Janny Achterberg, Marijke Bos, Gijsje Bos, Evert van de Bosch, Jaap Bruys, Joke Diepeveen, Jan Ditewig, Bas van Eden, Wijnie Engelenhoven, Wim van Ginkel, Toos Hardeman, Aris v. Hardeveld, Bets v. d. Heuvel, Corrie Heykamp, Wilma van Hunnik, Nelly van de Kraats, Truus v. d. Kraats, Henk van Kruistum, Willy van de Loosdrecht, Henk v. d. Lustgraaf, Marlies Oeben, Gradus Roodbeen, Willy Schoeman, Henny Slok, Tera Sukkel, Nita van Veenendaal, Henk Veenvliet, Joop Weyers, Gerard van de Woerd. (speciale correspondentie) De toen 32-jarige advocaat Ralph Case te Baltimore, accepteerde in 1922 de eisen van de Sioux-Indianen te verdedigen. Na 35 jaren lange strijd verliet hij dezer da gen als een gebroken man het gerechts gebouw. De staat had nu ook in hoogste instantie de eis om 118 miljoen dollar schadevergoeding afgewezen. Tegen de pers verklaarde hij: „Ik kan nu niets meer garanderen. De Sioux-Indianen zijn op oorlogspad. Met 35.000 man zullen ze naar Washington komen om gezamen lijk te protesteren tegen het onrecht, hun aangedaan. De geschiedenis begon op 27 augustus 1874 met een extra editie van de „Chicago Interorcean", die over de hele breedte van de voorpagine aankondigde, dat er enor me hoeveelheden goud waren ontdekt in Dakota. Van heinde en verre stroomden de goudzoekers het beloofde land binnen. De buikige luitenant George Armstrong Custer van het zevende regiment paar denvolk bleek inderdaad in Dakota, mid den in het Sioux-gebied goudvelden te hebben gevonden en voor hem zelf en de blanke vrienden uit alle windstreken had hij met één handtekening drie miljoen ha in beslag genomen. De Sioux voelden er niets voor hun toch al magere weide gronden te laten omploegen door de goudzoekers en enkele weken later togen ze op oorlogspad. Het wapengekletter op het slagveld, gepaard met een vreselijk krijgsgeschreeuw duurde drie dagen en drie nachten. Toen was er van Custers regiment geen levende ziel meer over. Alle blanken waren vermoord. DE STRAFEXPEDITIE Er kwam natuurlijk een strafexpeditie, die een paar duizend Sioux neer schoot, achtduizend paarden in beslag nam als schadeloosstelling en de onteigening der drie miljoen bunder bevestigde. In 1877 bevestigde het Amerikaanse congres deze onteigening. Als tegenprestatie bood Washington aan de Sioux te civiliseren en als bewijs van goede wil stuurde men onmiddellijk wat tonnen whiskey. Jaren later wat ontnuchterd besloten de Sioux tenslotte van de rechtspraak gebruik te maken: in 1920 maakten ze hun zaak aanhangig. Hun eis was: 118 miljoen dollar schadevergoeding voor de inbeslag genomen landerijen en weilanden. De eerste blanke advocaat, die zich voor de kwestie zei te interesseren had twee maanden later al begrepen, dat echt scheidingsprocedures veel winstgevender waren en pas na wat zoeken vond men Ralph Case bereid de kwestie op zich te nemen. Het werd zijn levenswerk. Zijn uiteindelijke nederlaag heeft hem der mate gedeprimeerd, dat hij zijn kantoren heeft gesloten. DAN MAAR GEWELD, ALDUS DE SIOUX De Amerikaanse rechters geven de staat gelijk, omdat deze reeds 70 miljoen dollar heeft uitgegeven voor de civilisa tie der Sioux, waarop Case antwoordde: „Ze hebben nooit om die civilisatie ge vraagd In het pleidooi zeide hij: „De Rood huiden staan bekend om hun spreek woordelijk geworden geduld. Ook de Sioux kunnen jarenlang wachten, maai ze hebben nu inmiddels al 83 jaar ge wacht. Het wordt tijd, dat een onrecht wordt goed gemaakt Onmiddellijk na het bekend worder van de uitspraak hebben de leiders dei Sioux besloten, dat „geweld" nog he enige middel is en hoewel de oorlogs trommels van toen nog uitsluitend te vin den zijn in de musea of in de requisieten- magazijnen van Hollywood, willen dc Sioux toch nog éénmaal op het oorlogs pad: met tienduizenden zullen ze naar Washington trekken om er te demonstre ren voor het Witte Huis totdat ze de dol lars hebben ontvangen WIJZE WOORDEN WRAAK BEDRIEGT By wraak komt men altyd be drogen uit. (Mme de Girardin) sterken, de misdeelden te helpen. Hij maakt het ons mogelijk, vriendschap en vreugde om ons heen te brengen en ons boven de sleur van het dagelijks leven verheven te gevoelen. Want door die grote, Heilige Geest, worden wij niet ter neergeslagen maar opgeheven. „Zend, Heer, uw geest en waarheid neder 3n breng ons door die glans geleid, tot uw gewijde tenten weder" Moge deze bede in de komende dagen .n ons hart zijn en moge zij ook worden vervuld. Dan zullen wij een goede Pink steren hebben. luim OUDEN VAN DAGEN WORDEN GETRACTEERD Mevrouw C. van Voorst- Beker, heeft gemeend, na het succes van de Goed-zo- actie, thans wederom een actie op touw ce moeten zetten voor de jaarlijkse tocht van ouden van dagen. Zij wil namelijk door de verkoop van spritskoeken trach ten minstens 50.- bijeen te brengen voor een tractatie van de deelnemers aan deze tocht, als deze 's avonds weer in Rens- woude arriveren. Reeds heeft mevr. Van Voorst zelf en kele honderden spritskoeken voor dit doel gebakken en verschillende personen heb- Den al een bestelling geplaatst. De koe ken kosten 0.10 per stuk en worden in elk gewenst aantal geleverd, zonodig op telefonisch verzoek; de gehele opbrengst van deze actie komt ten goede van de ouden van dagen ter plaatse. UITSTAPJE VROUWENBOND De afdeling van de Ned. Cnr. Vrouwen bond heeft woensdag het jaarlijkse uit stapje gemaakt. 's Morgens om 10 uur vertrokken de dames per toeringcar naar de Hoge Ve- luwe. Daar werd de koffie gebruikt en net museum bezichtigd. Vandaar ging het naar Arnhem, waar een boottochtje op de Rijn werd gemaakt en ook een bezoek werd gebracht aan de Westerbouwing. Vanzelfsprekend moest er ook nog gewinkeld worden. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar Apeldoorn voor onder meer een be zoek aan het paleis Het Loo. Tevens werd in deze plaats de inwendige mens ver sterkt, waarna nog een rit werd gemaakt door de mooie omgeving van Apeldoorn. De terugweg werd afgelegd via Koot wijkerbroek en Barneveld, terwijl de dames 's avonds om ongeveer 10 uur weer in Renswoude arriveerden, in vele gevallen tot opluchting van diverse echt genoten, die deze dag met de kinderen nuisarrest was opgelegd. RENSWOUDE IN HET TEKEN VAN VEILIG VERKEER Door het Verbond voor Veilig Verkeer zal op dinsdag 11 juni een veilig ver- keersdag worden georganiseerd. Het verbond is met deze actie reeds in 1952 begonnen, zulks in verband mei het ontstellend aantal verkeersongevallen. Op deze dag zullen op diverse plaatsen in de gemeente spandoeken worden op gehangen, terwijl 's morgens om ongeveer 10 uur een propaganda-geluidswagen een rondgang door het dorp zal maken, waar mede afwisselend muziek en verkeers- wenken ten gehore zullen worden ge bracht. De geluidswagen zal verder de gehele dag in de gemeente blijven en de rijkspolitie ter plaatse verleent hieraan medewerking. Verder zal een propaganda-stand wor den opgesteld op het plein aan de hoek van de Oude Holleweg. Deze stand is voorzien van luidsprekers en verschil lend verbondsmateriaal is daar verkrijg baar. 's Middags om 3 uur wordt in „Reho- both" een filmvoorstelling gegeven voor de schoolgaande jeugd, die hiertoe gratis toegang heeft. Onder meer zal daarbij de nieuwste instructiefilm „Carolientje" worden ver toond. Deze film behandelt de bepalingen inzake de voetgangers-oversteekplaatsen, die op 1 mei j.l. in werking zijn getreden. 's Avonds om 7 uur wordt wederom een rondgang gemaakt met de geluids wagen, terwijl daarbij acht jongens en acht meisjes uit Renswoude zullen mee- marcheren als jeugdbrigadiers. Deze rondgang eindigt dan bij „Rehoboth" al waar om 8 uur een film-propagandavoor- stelling wordt gegeven voor volwassenen en oudere kinderen. Deze avondvoorstelling zal worden ge opend door de burgemeester, waarna er enkele verkeersfilms en culturele films worden vertoond. Tevens zal het klein- kunstensemble, bestaande uit Jan de Kleijn en Julia van Laar, optreden. OUWEHAND BIEDT ONDERDAK De elf rashonden van mejuffrouw Het ty Martin uit Wassenaar, die door de Haagse rechter elk verblijf in de open lucht zijn ontzegd op straffe van 250.- per dag, kunnen een tijdelijk onderdak krijgen. De directie van Ouwehands Dierenpark heeft mejuffrouw Martin een brief ge schreven, waarin zij haar aanbiedt de enige tijd in het dierenpark te laten lo geren. De eigenaresse van de fraaie honden hoeft dan in elk geval niet bevreesd te zijn, dat zij door het blaffen van de dieren nog eens in de beklaagdenbank hoeft plaats te nemen. WAGENINGEN. De politie slaagde er dezer dagen in drie lieden aan te houden welke zich de laatste tijd be zig hielden met een verrekijker vrij ende paartjes te bekijken. Het drietal had de fietsen ergens verstopt en toen de politie zich hierbij posteerde liepen de daders vanzelf in de val. Een van hen bleek zich ook al aan meerdere onzedelijke handelingen te hebben schuldig gemaakt. TIEL. Woensdagmiddag geraakte het 3-jarig zoontje van de familie R. in de stadsgracht alhier. De vader zag dit gebeuren en begaf zich onmiddellijk te water en kon het kind nog op tijd naar boven brengen. K.

De Vallei | 1957 | | pagina 1