Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Toch reconstructie van Hoofdstraat - Nieuweweg MULDER Wie heeft iets tegen watersnoodmonument? AMERONGEN Oud-strijders Grebbeberg herdachten gevallen kameraden RENSWOVDE Twaalfhonderd gymnasten zaterdag in Eist LIENDEN V.V.V. Rhenen zal brugfeest stimuleren 31e jaargang WOENSDAG 12 JUNI 1957 No. 46 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ondanks bestedingsbeperking Raadsvergadering AGENDA Veenendaalse bromfietsers in Putten verongelukt Veenendaalse beiaardier speelt in Amersfoort Kranslegging bi j 8 R.L-monument Trek naar Rlieneiï blijft groeien ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bü de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Naar wij vernemen zullen de in de gemeentebegroting 1957 opgenomen plannen tot algehele verbetering en re constructie van de Veenendaalse Hoofd straat, waarschijnlijk toch nog worden uitgevoerd, nadat lange tijd onzeker was of dit in verband met de beste dingsbeperking nog wel mogelijk was en van hogerhand kon worden goedge keurd. Nog afgezien van het slechte wegdek, behoeft de Hoofdstraat toch eigenlijk vooral reconstructie voor wat betreft de verkeerstechnische bezwaren welke de huidige inrichting van deze straat heeft. Uiteraard is het ontwerpen van een nieuwe wegindeling hier veel moei lijker dan die voor de nieuwe Kerke- wijk. Niet alleen hebben wij hier te doen met de combinatie van verkeers weg-winkelstraat maar ook de weg- breedte is hier minder. Het is dan ook jammer dat men om dat laatste heeft afgezien van het ma ken van rijwielpaden. In de plaats hier voor heeft men nu een parkeerstrook van twee meter breed voor auto's ge projecteerd, zowel aan de oost- als aan de westzijde. De plantsoenstrook mid den in de Hoofdstraat zal gaan ver dwijnen, zodat men daar ruimte wint. Wel overweegt men nog het aanbren gen van een stippellijn binnen welke dan de wielrijders zich hoofdzakelijk zouden moeten bewegen. Een be schermd of eigenlijk fietspad wordt dit echter niet. Uiteraard vormt het wegdek van de Hoofdstraat straks één geheel met dat van de Kerkewijk en wordt dan ook in asphalt uitgevoerd. In aansluiting hierop dienen dat de zer dagen nu toch ook een begin wordt gemaakt met de zonodige verbetering en reconstructie van de slechte en ge vaarlijke Nieuweweg. Deze zou na de reconstructie anders nog de laatste slechte schakel zijn geweest in de noord-zuidverbinding via Rhenen en Oss. Nadat aanvankelijk de gemeente Ede de uitvoering van het werk hier van Rijkswaterstaat had overgenomen om- De Veenendaalse gemeenteraad is voor het houden van een openbare vergadering bijeengeroepen tegen a.s. maandagavond. N.B.M.-BUS IN AANRIJDING MET LUXE WAGEN Omstreeks het middaguur van twee de Pinksterdag reed een N.B.M.-bus, komende uit de richting Utrecht, op de Utrechtsestraatweg onder de gemeente Rhenen nabij de Donderberg op een luxe wagen. Er reden ongeveer vijf auto's in file, toen de eerste wagen plotseling remde. De achter rijdende chauffeurs konden hun wagens tijdig tot stilstand brengen, doch de chauffeur van de bus, die de rij sloot, kon een botsing met de voor hem rijdende wagen niet meer voor komen. De linker-voorzijde werd ingedeukt en het autootje werd aan de achterkant zwaar beschadigd. De bus moest „uit de circulatie" worden genomen. De schade aan de luxe wagen wordt ge schat op plm. ƒ600,-. OOK EEN KONINGIN KAN HOOFDPIJN KRIJGEN Wanneer de koningin van Engeland staatsiebezoek aflegt, is er in haar on middellijke nabijheid steeds een hofdame met een tasje waarin o.m. pillen tegen hoofdpijn, een flesje met reukzout en wat druivensuiker zijn. Want een koningin heeft weieens te pas of te onpas, hoofdpijn. Het protocol met zijn ingewikkeld programma mag daardoor echter nooit in de war worden gestuurd. OEROUDE HYGIëNE De naam van het Bahrein-eiland in de Perzische Golf is de laatste tijd dikwijls genoemd in verband met de oliebelangen. Een commissie van Deense oudheidvorsers vermoedde echter, dat op dit eiland een graftombe van Perzische koningen zou zijn. De door haar uitgeruste expeditie ging aan het werk en trof daar - inplaats van het gezochte - eenw.c.-installatie, die ongeveer 3000 jaar geleden moet zijn ge maakt. Tot verbazing der onderzoekers was deze installatie reeds van een prac- tische waterspoeling voorzien. DE VEENENDAAL Vrydag 14 juni, veteranentoernooi terrein Merino's, 6.45 uur Panter- V.R.C., 7.45 uur Triangel-Boys Veenendaal. Maandag 17 juni, open bare raadsvergadering. Woensdag 12 juni t.e.m. zaterdag 22 juni, zo- merwinkelactie. Luxor Theater, woensdag en donderdag „De dief des Konings" ELST Zaterdag 15 juni rayondag van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. dat men daar met te weinig personeel zat, is deze nu weer in handen van Rijkswaterstaat gegeven aangezien men door de bestedingsbeperking weer men sen voldoende heeft. De aanbesteding heeft intussen plaats gevonden en de fa. Gebr. Bruil te Ede was de laagste inschrijver met 446,700. Het ligt in de bedoeling met deze werken nog in de loop van dit jaar ge reed te komen. Twee Veenendaalse bromfietsers, be woners van de Nieuweweg en de Gort straat, zijn vrijdag in Putten tegen een boom gereden. Zij liepen daarbij zo ern stige verwondingen op, dat opname in het ziekenhuis te Ermelo noodzakelijk was. Aan de internationale Beiaarddag op 15 juni te houden in Amersfoort op het carillon van de O.L. Vrouwetoren en waaraan tal van beiaardiers van naam zullen deelnemen, zal genoemd carillon ook worden bespeeld door de Veenendaler Leo van Stempvoort, leerling aan de Beiaardschool te Amersfoort. Stellig zal men zich nog herinneren hoegroot en algemeen de verontwaar diging twee jaar geleden was toen bleek hoe amper twee dagen nadat het Watersnood-monument aan de Kerke- wyk plechtig onthuld was, de verniel zucht van onbekende lieden dit monu ment reeds had geschonden. Verschil lede bronzen letters van het opschrift waren er afgebroken of er af geschopt en vernield. Kort daarna werden de vernielde letters door andere vervangen maar er gingen daarop weinige dagen voorbij of het was al weer zover. Opnieuw werden er verschillende letters afge broken. Van de daders echter geen spoor. Ongeveer een jaar lang was het op schrift weer onleesbaar totdat eerver leden week van gemeentewege de tekst weer met de vermiste letters werd aan gevuld. Toen echter andermaal nog geen drie dagen later opnieuw tal van letters waren verdwenen, kwam onwillekeurig de gedachte op een „iemand" die iets tegen de aanwezigheid van een Waters noodmonument kon hebben en dat op een of andere manier kenbaar wilde maken. In dit geval van vandalisme zou het toch alle perken te buiten gaan. Intussen echter zijn er aanwijzingen die het niet uitsluiten dat hier nóg van vandalisme, nóg van een complex van „iemand" sprake is, maar dat dit het TWEE WILDE VARKENS GESCHOTEN In het gebied tussen Ede en Otterlo bevinden zich de laatste dagen op ver schillende plaatsen wilde varkens. De zwijnen houden zich niet alleen in de bossen op, maar scharrelen ook rond in de rogge- en haverakkers, waarbij zij grote schade aanrichten. De beheerder van het gemeentelijk bosbezit, de heer J. Versteeg, ontdekte deze week een tweetal krulstaarten in de rogge op de Zuid-Ginkel. Hij zette onmiddellijk een grote drijfjacht op touw en slaagde erin beide exemplaren neer te schieten. Ook op Oud-Reemst werd een drijfjacht georganiseerd maar daar slaagden de jagers er niet in, de zwijnen te verschalken. werlf' is van peuters van 3 tot 5 jaar oud, die de glimmende lettertjes alleen maar mooi vinden en er niet met hun vingertjes af kunnen blijven. Gebleken is namelijk dat de letters nu niet be paald stevig in de steen zijn gehecht en dat het zelfs voor een peuter niet onmogelijk is verschillende letters er af te trekken, temeer waar inderdaad wel eens kleine kinderen met de letters in hun handen liepen. De letters zullen opnieuw, maar nu steviger worden aangehecht, en dan maar weer afwachten ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders der ge meente Amerongen brengen ter openbare kennis, dat door de raad dier gemeente op 31 mei 1957 besloten werd: 1. in principe te onttrekken aan de open bare dienst het zuidelijk gedeelte van de Schapedrift, gelegen ten noorden van de Koningin Wilhelminaweg, over een lengte van 55 meter; 2. te bepalen dat deze onttrekking zal ingaan op de datum waarop deze grond voor het bouwen van woningwetwoningen in gebruik moet worden genomen; 3. belanghebbenden in de gelegenheid te stellen gedurende 30 dagen nadat dit be sluit ter openbare kennis is gebracht, eventuele bezwaren bij de gemeenteraad in te dienen. CONCERT TEN BATE VAN DE VLUCHTELINGENKINDEREN In de Sint-Andrieskerk te Amerongen zal het Utrechts Motet Gezelschap o.l.v. Willem Mudde ,met medewerking van de organist Wim van der Hoeven, een concert geven ten bate van vluchtelingenkinderen. Dit concert staat onder auspiciën van de Oecumenische Stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen en de R.K. Com missie voor vluchtelingen en ontheemden. Het doel is om kinderen van vluchte lingen en ontheemden te helpen een positie in de maatschappij te verwerven, door middel van een goede vakopleiding. Een collecte zal u in staat stellen hieraan mee te werken. Het Utrechts Motet Ge- Temidden van het Pinkstergeraas boven op de Grebbeberg waren maan- ochtend de oud-strijders van de Greb beberg uit de mei-dagen van 1940 bij een gekomen op de militaire begraaf plaats om samen met nabestaanden en verwanten te herdenken. Want op de Pinksterdagen van 1940 woedde hier de felle, ongelijke strijd tussen de soldaten van het voormalige achtste regiment infanterie en de brute overweldiger. Het geraas van nu was van heel wat vrediger aard, dan het oorlogsgebulder van toen. Men had zich nu rustig afge zonderd rond het monument, waarin alle namen in alfabetische volgorde staan gebeiteld van de gesneuvelden van dat dappere regiment. Mr. B. Coops, voorzitter van de ver eniging voorm. 8 R.I.-1940, noemde het in zijn openingswoord een plicht en een voorrecht met Pinksteren naar de Grebbeberg te mogen gaan. In 1940 waren wij verplicht onder de wapenen, in 1940 waren wij verplicht om te vech ten, nu is het onze plicht om te herden ken. In eenheid staan wij hier om uiting te geven aan onze eenheid en om trouw te betuigen aan ons ideaal van een vrij en een onafhankelijk Neder land. Na 17 jaar handhaven wij onze traditie van herdenken. We geven steeds weer een nieuwe impuls om nooit te vergeten wat hier is geschied. Het was een ongelijke strijd, maar het recht was aan onze kant. Na vijf jaren heeft God recht laten wedervaren en werden wij bevrijd. Toen er twee minuten stilte in acht was genomen en vanuit de verte „The last post" had geklonken, sprak de oud aalmoezenier van het regiment pastoor W. Joosten. De heer Joosten memoreerde, hoe hier nu al een reeks van jaren mensen Een attractief onderdeel va.i het vlieg feest I.L.S.Y. op tweede Pinksterdag was het stuntteam „De Kaasjagers" gewapend met bolhoeden in en op een der hunters. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude ver zoekt ons mede te delen dat hij verhin derd is op woensdag 12 juni en woensdag 19 juni a.s. spreekuur te houden. In plaats daarvan hoopt hij op vrijdag 14 juni en vrijdag 21 juni a.s. in het ge meentehuis zitting te houden gedurende de normale tijd van 2 tot 3 uur 's middags. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de afdeling gymnastiek van de sport vereniging „Oranje-Wit" wordt er a.s. zaterdagmiddag en -avond in Eist een rayondag gehouden, waaraan 1200 gym nasten zullen medewerken. Het zijn deel nemers uit zes omliggende plaatsen, die aan deze manifestatie hun medewerking verlenen. Voor Eist is dit wel iets bijzonders, want een gymnastiekfeest van dergelijke opzet heeft men hier nog niet gezien, 's Mid dags om 2 uur zullen op de gemeente- weide, ingang hoek Rijksstraatweg- Zwijnsbergen de wedstrijden tussen de •onderlinge verenigingen een aanvang ne men. Na deze wedstrijden zullen alle verenigingen met hun vaandels een mars door het dorp maken. Aan deze mars zul len medewerking verlenen het tamboer en pijperkorps „Prins Bernhard" uit Vee nendaal, het tamboerkorps uit Scherpen zeel en de Elsterse muziekvereniging „Crescendo", 's Avonds om 7 uur zullen, weer op de gemeentewei de, de massale demonstraties plaatsvinden van alle deel nemende gymnasten. MELK EEN JAAR LANG VERS Men heeft een nieuw conserverings- procédé ontwikkeld, waarbij de melk met ultra-sonore golven wordt bestraald en daarna aan een bijzonder diepvries-pro cédé wordt onderworpen. Het is gebleken dat melk, op deze wijze behandeld, na een jaar nog volkomen vers was gebleven. zeischap is één van de weinige koren, die regelmatig worden uitgenodigd naar het buitenland. Het is zojuist teruggekeerd van een toernée door de Elzas. Het zal o.a. psalmen van Sweelinck en bewerkingen van geestelijke liederen uitvoeren. Het concert zal woensdagavond 26 juni a.s. om 8 uur plaats vinden in de Sint- Andrieskerk te Amerongen. WINKELHUIS EN BAKKERIJ VOOR ƒ9600,— VERKOCHT Bij de donderdag ten overstaan van notaris J. H. van Heteren te Eek en Wiel gehouden toeslag van het woonwinkel huis- en bakkerij met erf van de en ven Van Stralen, aan de Dorpsstraat te Lienden, op 23 mei j.l. ingezet door de heer H. A. de Greef te Echteld, op 6.400,- werd dit perceel afgemijnd door de heer W. Weiman te Lienden, op 3200,- in opdracht van de heer A. H. C. van Ommeren te Lienden. De heer Van Ommeren werd dus koper voor 9.600,-. In hotel „Het wapen van Rhenen" kwam de vereniging voor vreemdelin genverkeer vrijdagavond in jaarverga dering bijeen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer N. Souwer- bren mede, dat het ledental van de ver eniging flink was toegenomen. Aan nieuws ontbreekt het in de Grebbestad niet. De motorterreinwedstrijden trok ken duizenden vreemdelingen waar voor hulde werd gebracht aan bestuur en leden van de Macro. Veel lof uitte spreker voor het gereed gekomen na tuurbad op de Grebbeberg. In het af gelopen jaar liet de vereniging weer een nieuwe folder uitkomen in tien duizend exemplaren met een nieuwe hotel- en pensionlijst en een inlich tingenblad. Een nieuwe folder in drie talen staat weer op stapel. Men hoopt deze nog vóór de komende vakanties in binnen- en buitenland te hebben ge plaatst. Wat de nieuwe verkeersbrug over de Rijn betreft drong de heer Souwerbren aan op een spoedige organisatie van een klinkend openingsfeest. Hij ver klaarde dat zijn vereniging de even tuele plannen zal steunen en dat V.V.V. ook bereid is financieel bij te dragen in in de onkosten. Het inlichtingenkantoor zal van 13 juli tot en met eind augustus ook op zaterdagmiddagen geopend zijn, terwijl in dit tijdvak de middagpauze zal wor den bekort, dit alles in het belang van de vreemdelingen. Opnieuw zullen foto's in de treinen van de N.S. worden opgehangen. In dit verband deed spreker een beroep op fotograven eventueel mooie opnamen van Rhenen en omgeving in te zenden, opdat er een keuze uit zou kunnen wor den gemaakt. Reeds enkele weken wordt het merk baar, dat de Rhenense zwem- en polo club op 2, 3 en 4 augustus de nationale BESCHERMING TEGEN MANAGERZIEKTE In de kring van zijn intieme medewer kers heeft bondskanselier dr. Adenauer verklaard, dat iemand die zich als hobby met het kweken van rozen onledig houdt, zeker geen last van een neurose zal krij gen. Het is bekend, dat de oude heer nog steeds een grote belangstelling voor zijn eigen rozentuin aan de dag legt. WIJN OP REIS. Wegens een kabinetscrisis in Frankrijk moest president Coty zijn be zoek aan de Ver. Staten op het laatste moment uitstellen. Drie duizend flessen wijn reisden daardoor zonder eigenaar aan boord van het passagiersschip lie de France over de oceaan. Zij waren bestemd voor de re cepties op de Franse ambassa de en in het Waldorf-Astoria hotel in New York. VADERLANDER. President Eisenhower ontving na een re de voor de Amerikaanse tele visie het volgende briefje: „Meneer de president, toen ik voor de televisie uw redevoe ring hoorde over het tekort op onze balans en het gevaar dat ons land loopt, ben ik diep be wogen door uw oprechtheid. Als goed Amerikaan stuur ik u over de post 200 dollar omdat, meneer, wanneer de veiligheid van het land op het spel staat, dé zuinigheid naar de duivel kan lopen. Ik ben er trots op mijn bijdrage te kunnen geven. Geheel de uwe, Basil Con stant." „P.S. Ik ben democraat noch republikein, maar vóór alles Amerikaan." HOOG SPELLETJE. Het begon tijdens een diner gegeven door een zuid-Amerikaanse miljardair ter ere van de her tog en hertogin van Windsor. Om wat bijzonders te bieden, had de gastvrouw door de Pa- rijse toneelschrijver Ionesco een impromptu laten schrijven. Io nesco koos als onderwerp een scène uit de memoires van de hertogin en wel het moment waarop zy een lichte verkoud heid heeft enkele dagen voor dat de hertog afstand deed van de Engelse kroon. Het spel oogstte groot succes, zodat na derhand de schrijver verleide lijke aanbiedingen kreeg van Engelse bladen om het te mo gen publiceren. Maar de herto gin kreeg daarvan lucht en bel de Ionesco op er geen letter van aan de pers uit te leveren. „Ik had nooit begrepen, tot op dat; ogenblik, zei Ionesco Ia- ter, dat de hertogin afkerig was van publiciteit." Wij ook niet! VLUCHTJE. Tussen ontbijt en lunch kan men aan boord van de aardsatelliet, die de Amerikanen de lucht in gaan schieten een vluchtje om de aarde maken. Binnen anderhalf uur is men dan weer thuis. En men heeft van 500 km hoogte een aardig uitzicht gehad. Jam mer dus, dat op deze eerste vlucht geen passagiers worden meegenomen. Zelfs is het nog niet helemaal zeker dat ze zal plaats hebben, want de kosten worden steeds hoger (dan voor zien) zodat de minister van de fensie graag van dit project „dat voor de landsverdediging van generlei waarde is" af wil en nu een ambtgenoot zoekt die het verder van zyn budget wil betalen. IDEE. Ana Ricarda, ster en choreografe van het beroem de ballet van de markies de Cuevas, heeft het idee voor haar „Chinees Ballet" gevon den toen zij in een Londense boekhandel een boek op haar hoofd kreeg. Van haar hoofd viel het op de grond en op de opengevallen plaats zag Ana een oude Chinese legende uit de zevende eeuw „Het lied van de eeuwige droefheid" afgedrukt, dat haar prompt inspireerde voor een nieuw ballet. HART. Studenten in Los Angeles hadden een ontleedta- fel van grote afmetingen nodig toen zij een walvis van 32.500 kg onder het mes namen. Dat gebeurde uiteraard op de grond, de tafel was gereserveerd voor het hart van het dier, dat 225 kg woog. Dit reuze-hart had de bijzondere belangstelling, want als zou blyken dat het net zo in elkaar zit als het menselijk hart, dan zal men er belangrij ke conclusies uit kunnen aflei den. VIERLING. De liarten van do heer en mevrouw Philp te Londen klopten harder toen binnen 14 minuten een vierling ter wereld kwam. Het waren vier meisjes. HAAK. De spelers van de voetbalclub Olympique te Mar seille bemerkten onderweg naar een belangrijke wedstrijd dat ze hun geitehaar, dat hen steeds als maskotte vergezelt, hadden vergeten. Onversaagd trokken ze daarop elk een haar uit de baard van de slapende heer die bij hen in de coupé zat. Misschien heeft die heer la ter gemerkt dat zijn baard ge dund was, maar hij zal nooit weten dat om Marseillanen aan de overwinning te helpen zyn baard van gelijke waarde is als die van een geit! DROOMOPLAAG. Om Ne derlandse uitgevers te laten watertanden, vermelden we hier dat hun collega's in Rusland bij het uitgeven van Andersens Sprookjes en die van Grimm oplagen maken van meer dan 100 miljoen exemplaren. RECHTER. In Spanje werd een scheidsrechter betrapt toen hij aan twee spelers van een elftal 2500 gulden uitbetaalde om hen om te kopen. Hij werd daarop voor een rechter geleid, die de beroepsverwantschap niet kon waarderen en hem in de gevangenis opsloot. BOY. De hoteliers in Frank rijk klagen dat er gebrek is aan liftboys. Toch worden zij niet zo slecht betaald: 180 200 gulden per maand plus de tips. Ook is het geen beroep zónder vooruitzichten, men kan op klimmen tot portier en concier ge en er zijn gevallen bekend waarin een boy het tot de be langrijkste functies in de hotel- lerie bracht. Niet iedereen is er voor ge schikt: men moet verschillende talen spreken en een goede boy is eerlijk, discreet en niet op dringerig, hij moet overal in kijken en niets verder vertellen. voorbij komen, jonge mensen vooral, die niet beseffen en niet kunnen be seffen, hoe hier voor hen werd gestre den. Er is een boek verschenen, waarin de Grebbeberg de „Duivelsberg" wordt genoemd. Spreker moest hiertegen op deze dag protesteren. Het is misschien waar, dat hier een strijd werd geleverd, die niet billijk was, of irreëel, maar toch zou hij liever deze berg zien als de Tabor van verheerlijking. Mannen van nu, zo riep de heer Joosten uit, blijf trouw en dapper in de strijd, zoals zij dat deden. Mannen van toen, zo besloot hij, wij zijn en blijven u dankbaar. De Rhenense muziekvereniging „Ons Genoegen" speelde gewijde muziek, waarna als derde en laatste spreker de oud-veldprediker Ds. Joh. Gerritsen Jr., zijn toespraak hield. Christus gaf zijn leven, aldus Ds. Gerritsen, opdat wij zouden leven. Wij moeten ervan over tuigd zijn, dat hun leven werd ontno men en dat het ons werd gelaten. Hun gave van het leven bracht ons leven en vrijheid. Het doet ons pijn, dat tal lozen hieraan niet meer willen terug denken. De mens vergeet als het leven verder gaat. Hun offer was niet ver geefs. Zij hebben de fakkel niet laten vallen want wij namen hem over. Twee invaliden van het regiment leg den hierna een krans van witte Aaronskelken en rode anjers met op een rood-wit-blauw lint de woorden „Ver. 8 R.I. 1940" aan de voet van het gedenkteken. „Ons Genoegen" speelde het Wilhelmus en nadat allen een rond gang hadden gemaakt langs de vele rijen graven, behoorde deze jaarlijks terugkerende plechtigheid door en voor de mannen, die eertijds met zoveel elan de berg in Rhenen verdedigden, weer tot het verleden. De burgemeesters van Arnhem en van Rhenen waren er bij tegenwoordig. UITVERKOOP VAN INBREKERS- WERKTUIGEN Met tussenpozen van een jaar wordt in de gevangenis te Reno in Oklahoma, V.S., een publieke veiling georganiseerd. Op de lijst van de voorjaarsverkoop- 1957 trof men de volgende post aan: „75 kg speciale werktuigen". Die werktuigen bleken te zijn: ijzerzagen, vijlen, boortjes enz., allemaal bij uitstek geschikt mate riaal voor geroetineerde in- en uitbrekers! KLEIN GRENSVERKEER WERD GROOT Toen in Denemarken de prijs van de roomboter daalde, gingen dagelijks dui zenden Duitse huisvrouwen over de grens naar het kleine plaatsje Patborg om daar boter te kopen. Want ondanks het betalen van de Duitse invoerrechten behaalt de Duitse huisvrouw op een kilo roomboter een „voordeeltje" van liefst 1.10. De winkeliers in het Duitse grensplaats- je Harrissee moeten erin berusten, dat ze geen gram roomboter meer kwijt raken. De dagelijkse omzet van boter in het Deense dorp wordt daarentegen op ruim 9000.- geschat. Om het halve uur rijden „boter-autobussen" van Flensburg uit naar de Deense grens. zwemkampioenschappen in het natuur bad Ouwehand organiseert, want aan vragen om pension stromen binnen. De vereniging verklaarde gaarne me dewerking te verlenen bij het onder brengen van de driehonderd deelneem sters en deelnemers, waarvoor de voor zitter een beroep deed op de burgerij hier achter te gaan staan en hun wonin gen open te stellen. Alleszins bestaat de verwachting dat het de komende maanden extra druk zal worden in de Grebbestad. De burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, die de vergadering bijwoonde, deelde mede, dat het gemeentebestuur het initiatief heeft genomen tot een inleidende ver gadering, om te komen tot de organisa tie van het openingsfeest van de ver keersbrug over de Rijn. Verschillende personen waren daarvoor uitgenodigd. Er zullen echter nog heel wat moeilijk heden zijn te overwinnen, temeer om dat nog helemaal niet bekend is wan neer de brug gereed zal zijn. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Bleumink bleek, dat bijna 4000 inlichtingen waren verstrekt in het in formatiebureau op het Hof. Dit aantal was weer aanzienlijk groter dan vorig jaar. Het kampeercentrum op „Rood- land" krijgt ieder jaar meer kampeer ders, hetgeen het bewijs vormt dat men Rhenen en omgeving steeds meer gaat opzoeken. De periodiek aftredende bestuurs leden mevrouw Nedorost en de heren Hoffman en De Jong werden bij ac clamatie herkozen, terwijl in de vaca ture Laheij de heer Jansen van café „Viaduct" in het bestuur zitting nam. Het belooft het komende seizoen voor Rhenen een drukke tijd te worden. WIJZE WOORDEN MOOIE BLOEM Het geluk is de natuurlijke bloem van de plicht. (Phillip Brooks) KERKEWUK 167 -TEL. 3000 VE E N E N DA AL

De Vallei | 1957 | | pagina 1