De Draaikolk Veterane ntournooi Beckenham met 5-0 verslagen derde pakje pudding Zeldzaam fraai spel van „Veenendaal" Veenendaalse zwemsuceessen in een druk Bergbad ER GOED UITZIEN IS GEEN KUNST.... V.R.C schakelt ook IJmuiden uit door 2-0 zege Goede prestaties van Veenendaalse atleten STAND VETERANEN- TOERNOOI Programma veteranentoernooi S.K.F. - Ritmeester G.V.V.V. - Hollandiawol VDC na loting tweede toernooi pakjes FEUILLETON Een klinkende en verdiende 5-0 over winning voor de Veenendalers, was het resultaat van de op tweede Pinksterdag gespeelde voetbalwedstrijd tussen Vee- nendaal en een combinatie van Engelse amateurvoetballers uit Beckenham. Hoewel deze Engelsen ons wel een tikkeltje tegen gevallen zijn, moeten wü echter direct toegeven, dat we nog maar zelden, Veenendaal zo prima voor de dag hebben zien komen. Het leek er in het begin op, dat de Engelsen, die er al direct een moordend hoog tempo inzetten, een grote over winning zouden behalen. Al spoedig echter hadden de Veenendalers zich volkomen aangepast en vormden een aaneengesloten en keurig combinerend elftal, dat, toen de Engelse aanvalsdrift wat zakte, het initiatief nam en ge leidelijk aan wist door te stoten, wat de grote overwinning tot gevolg had. De publieke belangstelling, was on danks de dreigende regen, bevredigend. Hoewel de Engelsen van de aftrap af zeer snel ten aanval trokken en het de Veenendalers danig lastig maakten, was er toch al heel gauw een doelrijpe kans voor de thuisclub. Doelman De Salvo wist zich echter juist op tijd moedig op de bal te gooien. Het eerste kwartier ging het wel zo snel, dat de Veenendalers de grootste moeite hadden zich aan te passen. Toch kwamen zij er langzamerhand beter in en de in goede vorm zijnde voor hoede, waarbij vooral de binnenspelers deze avond wel zeer bewegelijk waren, kon het de gasten soms behoorlijk lastig maken. Na een kwartier spelen kreeg Corry Heikamp een klein kansje, maar na een goede omhaal belanddde de bal tegen de paal. Kees Heikamp ving de terugsprin gende bal op, maar toen stond er weer een speler in de weg. Toch kregen de Veense jongens 4oen in de gaten dat het wel kon en zij kwamen steeds weer terug. Nadat de Engelse spil Graham, die het Kees Heikamp soms wel erg moeilijk maakte, enkele malen de bal van de doellijn afgewerkt had, kwam in de zevenentwintigste minuut toch het eerste Veenendaalse doelpunt. Joop Heikamp speelde de bal ver naar voren, precies op het hoofd van zijn broer Kees, waarna Corry Heikamp met een boogballetje doelman De Salvo verschalk te (1-0). Drie minuten later was het 2-0 toen, na wat heen-en-weergetrap voor het Engelse doel, Hensen goed aangaf en Kees Heikamp de bal in de touwen werkte. Zes minuten voor de rust leek het of de Engelsen het toen nog verdiende tegen- puntje zouden scoren, toen na nonchalant spel van Piet Muller linksbuiten Beresfor een kans kreeg, maar tegen de paal schoot. In de tweede helft bleken de Engelsen hun kruit voor een groot deel te hebben verschoten. Zeker, zij weerden zich nog wel dapper, maar van enig overwicht was geen moment sprake meer. Reeds zeven minuten in de tweede helft was het Kees Heikamp die na goed door zetten, met spil Graham op zijn hielen, de stand op 3-0 bracht. Vijf minuten la ter leverde ook doelman v. d. Pol zijn aandeel aan de overwinning door bij een zeker schijnend doelpunt, toen de bal op korte afstand werd ingeschoten, deze klemvast te grijpen, wat hem een har telijk applaus opleverde. Na achttien mi nuten spelen was het Corry Heikamp, die met een hard schot een goede voorzet van Henzen afronde (4-0). De Engelsen gaven het toch nog niet op. De Veenendalers verslapten iets, waar van de gasten meteen weer gebruik maakten. Beresfor kopte echter over ter wijl ook rechtsbuiten Sibley een vrije kans niet wist te benutten. Twee minuten voor tijd werd het na. goed aangeven van Rebergen door de toe lopende Piet Muller nog 5-0. Na de wedstrijden van j.l. vrijdag luidt de stand in het veteranentoernooi: Groep A. V.R.C. Geha G.V.V.V. Hollandia-wol Merino's Panter Neveda Groep B. Veenendaal Ritmeester Triangel-Boys Frisia Dovo S.K.F. 7—2 4—1 3—2 6—4 5—2 11—4 4—0 6—3 2—2 1—3 1—3 1—4 Vrijdag 14 juni, terrein Merino's. 6.45 uur Panter—V.R.C. 7.45 uur Triangel-Boys Veenendaal. In verband met Pinksteren werd al leen vrijdagavond gespeeld op het Vee- nendaalterrein. De belangstelling was maar matig. In de eerste ontmoeting ging het tussen S.K.F. en Ritmeester, waarbij van het begin af te zien was, dat de sigarenmakers hier aan het langste eind zouden trekken. De 3-0 voorsprong bij de rust, door doelpunten van Henny Muller en Albers waren hiervoor een overtuigend bewijs. Al moet ons dan van het hart, dat het eerste doelpunt beslist in buitenspel positie gescoord werd. Toch liet S.K.F. zich ook niet onbetuigd en wist zo nu en dan het spel nog wel naar het Rit- meesterdoel te verplaatsen. Doelpunten maken was er echter niet bij. Hoewel de Ritmeesters in de tweede helft nog kansen genoeg kregen, kwa men er toch geen doelpunten meer. Aan de andere kant wist S.K.F. echter door te breken, waarbij midvoor Ruiters, zij het dan met hulp van doelman Dillen, in de gelegenheid werd gesteld de eer te redden. Dat deed hij dan ook en zo werd de eindstand 3-1. In de tweede wedstrijd tussen G.V.V.V. en Hollandia Wol ging het pittiger aan toe. Er werd voor veteranen, wel bijzon der snel gevoetbald. De eerste aanvallen waren voor G.V.V.V. Maar hoewel de Hollandia- achterhoede soms wel wat raar stond te schutteren, bleek doelpunten maken toch te veel gevraagd. Na zeventien minuten spelen, was het dan toch zover. Een voorzet van v. d. Broek, raakte het haar van Geerestein, waardoor G.V.V.V. de leiding kreeg. (1-0). De vreugde duurde echter niet lang, want direct daarna was het v. Engelen burg, die de partijen weer op gelijke voet bracht. De Hollandia-mannen kwamen daarna iets meer in de aanval, maar een tweede doelpunt werd door de nogal stevige G.V.V.V. achterhoede nu niet bepaald cadeau gegeven. Na de thee, was aanvankelijk Hollan dia meer in de aanval. Later kwam G.V.V.V. weer terug, maar doelpunten maken bleef een moeilijke opgave. Negen minuten voor tijd was het spil Heikamp, die uit een voorzet van Bou- man, de balans naar de zijde van G.V.V.V. liet doorslaan. (2-1) V.D.C. eindigde met E.D.V. als eerste in het Neder-Veluwe-toernooi. Woensdag 5 juni werd de laatste ronde gespeeld in „Reehorst" te Ede. Doordat alle vier deel nemende tientallen in de hoofdklasse ge lijk stonden, is de spanning er tot het laatst in gebleven. V.D.C. speelde ook dit keer weer met drie invallers, maar er werd goed gespeeld en men won dan ook met 13-7 van B.D.V. uit Bennekom. Wa- geningen verloor van Ede, zodat Veenen daal en Ede op de eerste plaats eindigden. Na loting was Ede eerste en Veenendaal tweede. Ede kreeg de wisselbeker en V.D.C. kreeg ook een mooie beker mee naar huis. De bekerhouder Wageningen eindigde nu met Bennekom op de laat ste plaats. Hier volgen de persoonlijke uitslagen. V.D.C. B.D.V. J. Edink J. v. Gestel 20 H. v. d. Brandhof J. H. Kamp20 C. Heikamp H. Snijders 0—2 H. Edink A. de Koning 1—1 R. Rotterdam R. Vermeer 20 E. de Kleuver H. v. d. Brink 20 A. Keijmdn R. v. Leur 20 E. Wels J. Vermeer02 R. v. Silfhout A. v. Aggelen 0—2 B. Ruiswijk W. T. Jacobs 2—0 13—7 Ondanks de overtrekkende wolken velden en één enkel buitje is het voor het „Bergbad" en de Veenendaalse zwemclub tweede Pinksterdag een prachtige dag geweest. Onder de hon derden bezoekers, die reeds in vroege ochtenduren het bad bezochten was een groep van de Nijmeegse zwem- en po loclub „Zeus". Verrukt waren de Nümegenaren over de ligging en het water van het bad en vooral de intieme sfeer, welke daar op zulke dagen heerst. Buitenge woon tevreden was men over de orga nisatie door „V.Z.C." van de adspiran- ten-tweekamp, welke in de avonduren werd gehouden, ondanks het feit, dat V.Z.C. hierbij met klinkende cijfers (70 punten tegen 43 punten voor „Zeus") overwon. De persoonlijke uitslagen waren: 50 m schoolslag jongens: 1. Wim van der Meer (V.Z.C.), 2. Bertie Gaertner (Zeus). 50 m schoolslag meisjes: 1. T. Thomas (Zeus), 2. Ria Geluk (V.Z.C.). 50 m rugslag jongens: 1. Ad. Slotboom (V.Z.C.), 2. Chris van Dijk (V.Z.C.). 50 m rugslag meisjes: 1. Wilma Arends (Zeus), 2. Tineke Slotboom (V.Z.C.). 50 m vrije slag jongens: 1. Wim van de Meer (V.Z.C.); 2. Jos Straten (Zeus). 50 m vrije slag meisjes: 1. Thea Keman (V.Z.C.), 2. J. de Graaf (V.Z.C.). 3 x 25 wisselslag meisjes: 1. V.Z.C. I, 2. V.Z.C. II. 3 x 50 m wisselslag jongens: 1. V.Z.C. I, 2. Zeus I. De waterpolowedstrijd tussen de jon- gens-adspiranten van V.Z.C. en Zeus ein digde in een overwinning voor V.Z.C. (7-2). Het jeugdteam van „V.Z.C.", het derde competitie-zevental, behaalde op het kringtoernooi van Wilskracht uit Utrecht Keizerin Cleopatra was wanneer wij de geschiedschrijvers geloven een beeldschone vrouw. Zij is beroemd gewor den door de baden, die zij in ezelinnen- melk placht te nemen. Dit soort baden zouden wij tegenwoordig niet aanbevelen. Er zouden geen ezelinnen genoeg zijn en bovendien is het de vraag, of ezelinnen- melk wel zoveel werkzamer zal zijn dan de schoonheidsmiddelen welke de weten schap ons tegenwoordig brengt. Het is zelfs de vraag of Cleopatra werkelijk zo schoon was. Misschien zou zij het lelijk moeten afleggen tegen ons moderne meisje en onze moderne vrouw. Want tijden, smaken, levensomstandigheden en schoonheidsmiddelen veranderen voortdurend. Er zullen destijds in Egypte ook wel citroenen geweest zijn, maar de geschie denis vermeldt niet 't gebruik daarvan als middel tot reiniging van de huid. Dat een halve citroen of een schijfje komkommer, spiraalsgewijs over de huid gewreven, in dit opzicht wonderen ver richt, heeft de wetenschap van de laatste tijd eerst naar voren gebracht. Aan de hand van deze ontdekking heeft men ge laatslotions samengesteld waarin de goe de eigenschappen van citroen en kom kommer verenigd zijn met andere, anti septische, stoffen. Deze lotions verhogen door prikkeling de werkzaamheid van de huid en voeden de huidcellen. Laten we aannemen dat u een normale huid hebt. Normaal wil zeggen, dat zij noch vet is en geen grote en evenmin samengedrukte poriën vertoont. Als uw huid dus normaal is heeft zij, be houdens het gebruik van een goede lotion, geen verdere behandeling nodig. Wanneer u uw huidtype niet precies kunt vaststellen vraag dan advies aan een gediplomeerd kapper/schoonheids specialist. Want uw georganiseerde kap- per/schoonheidsspecialist(e) die onder medisch toezicht is gediplomeerd, zal alle kwakzalverij bestrijden en bij moeilijke gevallen zijn genootschap inschakelen. Hebt u een droge huid (door een te trage werking van de talgklieren), ge bruik dan geen gewoon water en gewone zeep. Inplaats daarvan moet u een reini gingsmelk gebruiken en desnoods met wat water vermengd met een mespuntje borax wassen. Een droge huid verliest spoedig haar veerkracht en vertoont al gauw kraaienpootjes en rimpels. Ook hier is voorkomen beter dan genezen en dient u dagelijks een voedende crème te gebrui- eveneens fraaie resultaten. Aan dit toernooi namen ongeveer 40 zeventallen deel. V.Z.C. won van Utrecht se Watervrienden met 5-0 en van Sedna (Amersfoort) met 1-0. Tegen een sterk Nijkerks Flevo-zevental leden de V.Z.C.- ers een nederlaag (51), zodat zij een tweede prijs behaaalden. ken. Deze crème moet placenta-hormonen bevatten. Deze verhogen de spanning van de huid en geven bijzondere lichteffecten waardoor de huid glanzend en strak wordt. Deze crème moet zowel als dag en nachtcrème gebruikt worden. Bij een droge huid is aanwending van een huidmasker aan te bevelen. U roert een eierdooier, wat zuivere olijfolie en enige druppels van een adstringerende lotion (bij uw apotheek verkrijgbaar) tot een glad papje dooreen. Breng dit met de vingertoppen op de huid aan en laat het een half uur inwerken. Daarna zoveel mogelijk droog afnemen en de rest afbet- ten met door wat borax (bij uw drogist verkrijgbaar) verzacht, lauw water. Bij een droge huid moet u vanzelfsprekend geen vetloos dieet volgen. Een vette huid heeft het voordeel dat er geen kraaienpootjes of rimpels ont staan. Hier hebben we echter het nadeel van een sterk glimmende huid. Dit ont staat door een overmatige afscheiding van de talgklieren. Om deze afscheiding zoveel mogelijk tegen te gaan moet u zich met warm water en een medicinale zeep (teerzeep, komkommerzeep e.d.) wassen. Met het schuim de huid mas seren, van beneden naar de slapen toe. Hierna met koud water naspoelen. Voor een vette huid ook een voedende placenta-hormonen crème gebruiken. Da gelijks als dagcrême doch twee of drie maal per week voor de nacht. Voor een vette huid met grote poriën raad ik u aan een gelaatsmasker toe te passen. Een lepel pijpaarde, een lepel koud water en een theelepel vloeibare honing vermengt u tot een glad papje en brengt u op de huid aan. Dit laat u 15 tot 20 minuten inwerken en neemt u dan droog af. De huid naspoelen met warm water. Er bestaat ook een z.g. gemengde huid: half vet, half droog. Deze is door een leek niet gemakkelijk te herkennen, maar wanneer u bij aanwending van bo vengenoemde middelen toch nog nadelen ondervindt bestaat de kans dat u in het bezit bent van zo'n huid. De behandeling daarvan is niet gemakkelijk en evenmin eenvoudig. Met een gemengde huid kunt u beter naar uw kapper/schoonheidsspe cialist (e) gaan. Gebruik de door hem (haar) voorgeschreven middelen, welke in vele gevallen weer verschillend zullen zijn. U zult begrepen hebben: er goed ver zorgd uitzien is geen kunst mits u mijn wenken opvolgt en voldoende aandacht schenkt aan de juiste behandeling van uw huid. Een volgende keer hoop ik nog een en ander te vertellen over bepaalde afwij kingen als mee-eters, acné's, perleche, couperose, en andere huid- en haarziek ten en behandeling daarvan. Fred van Beek. IJmuiden om daar strijd te leveren tegen de kampioen van de westelijke 4e klasse IJmuiden. Het werd een van de beste wedstrijden die wij van V.R.C. zagen en dat over alle linies. Voor een belangrijk deel kwam dit ook door het prachtige veld in het sportpark van Stormvogels. Schreven wij verleden week dat het V.R.C.-terrein een handicap was voor de spelers, nu bleek dit toch duidelijk. Men kon voor de rust een 2-0 voorsprong ne- Voor de bekerronde moest V.R.C. naar goede tijd van 10 minuten 4 seconuen. men, die men in de tweede helft, dank zij de goed spelende achterhoede niet meer afstond. Ondanks de verre reis kon de wedstrijd op tijd beginnen en het was IJmuiden dat meteen hard van stapel liep en de Veenendalers (enigszins onder de indruk van het mooie en grote veld met al die tribunes) zat het bepaald mee toen de IJmuider middenvoor een kei hard schot door de paal zag gekeerd. Wel probeerden de IJmuidenaren het met verre schoten, maar deze waren niet zui ver gericht. Na tien minuten kon V.R.C. het spel verplaatsen en zo ontwikkelde zich een snelle wedstrijd, die het aankijken volko men waard was en vooral de V.R.C.-voor hoede kwam er steeds beter in en men betrok de buitenspelers keer op keer in de aanval en de eerste maal dat de kee per van IJmuiden geslagen werd, bracht ook hier de paal redding, maar dit be tekende maar uitstel, want al spoedig werd de bal door de rechtervleugel op gebracht, na een goede voorzet kwam middenvoor Cornelisse alleen voor de keeper en met een strak schot scoorde hij (0-1). De IJmuider achterhoede werd even van zijn stuk gebracht doordat de V.R.C.-voorhoede onmiddellijk doorging en zo lag vier minuten later nummer twee in de touwen door knap werk van Cor nelisse. Even voor de rust maakte de V.R.C.-stopper in het strafschopgebied hands, maar de scheidsrechter ontging dit. Na de thee werd het een strijd met wis selende kansen, maar de verdedigers bleven heer en meester, ondanks dat er in de tweede helft veel harder werd ge speeld. Met een licht V.R.C.-overwicht kwam het einde van een goede wedstrijd met een verdiende Veenendaalse o.verwinning. V.R.C. bekert nu verder en zal het moeten opnemen tegen de winnaar van S.D.C. Putten, Enter Vooruit. Dovo werd uitgeschakeld door S.D.C., Putten. Merino's door Enter Vooruit. Zal het V.R.C. lukken deze wedstrijd te winnen dan komt men in de demi finale. Elf atleten van de Veenendaalse at letiekvereniging hebben zaterdag deel genomen aan wedstrijden welke door de Zeister atletiekvereniging F.I.T. wer den georganiseerd. Niet minder dan negen atleten be haalden een plaats in de eindfinale. De 17-jarige Teus Bruggeman behaalde de le prijs op het nummer hoogspringen jongens B. met een fraaie sprong van 1,58 m. A. Harteman behaalde de le prijs op het nummer 100 m. voor heren D. klasse in de tijd van 12,1 sec. H. van Engelenburg werd op dit nummer 4e in de tijd van 12,3 sec. Verdere uitslagen: speerwerpen jon gens B. 3e plaats voor H. Hardeveld met een goede worp van 36,35 m. kogelstoten jongens A., D. Bovenschen met een zes kg. kogel 10,98 m. een 3e plaats; 80 m. hardlopen jongens B. T. Bruggeman 4e plaats in 9,8 sec. H. Hardeveld 6e plaats in 10 sec. C. Welij 3e in de série in 10 sec. 100 m. meisjes A. 4e plaats in 14,2 sec. W. Schoeman. 80 m. meisjes B. 4e plaats T. v. Barne- veld, 800 m. heren C., S. Drost 5e plaats in 2 minuten 7,4 seconden, 3000 m. he ren C., B. Bovenkamp 6e in de zeer dezelfde geldig van 12 t/m 18 juni 1957 Vanille, Mokka, Citroen, Frambozen pakje 16 ct. Chocolade, Amandeltjes, Bitterkoekjes pakje 22 ct. Vanille Crème zakje 22 ct. Vruchten pakje 24 ct. Ananas pakje 30 ct. •570612. DOOR REIN VAN GELDER Inderdaad, De Kruif zag het. Het ge leek er op dat ontmoediging langzaam aan paard en ruiter inspon. Hendriks ge zicht zwom in 't zweet dat er met straal tjes afliep. Wolken van stof daalden neer op de toeschouwers, de zon brandde op verhitte hoofden en de baan lag daar als in een grijze nevel. Geroep, gefluit en ge schreeuw vervulde de lucht in een wir war van geluiden. Namen van paarden en ruiters werden uitgestoten, uit schor geschreeuwde kelen, hysterische vrou- wengillen krrjsten er tussendoor. Jan de Kruif keek van terzijde naar Sientje, die was opgestaan en zag dat haar onderlip bloedde. Dodelijk bleek stond ze naast hem. Haar vingers knepen in zijn bovenarm, in korte, zich telkens ontspannende grepen, terwijl haar hele lichaam beefde alsof ze zware koorts had. De laatste ronde was begonnen. Alles wat zat ging staan en rekte de halzen. Giel de Heus lachte daverend. „Ga zitten Sientje", zei Jan, die mede lijden met haar had. Ze scheen het niet te horen en drong tussen de mensen door tot bij het afzet- tingstouw. De laatste tien minuten had ze geen woord gesproken. Nu wendde ze zich tot Giel de Heus die zowat naast haar stond. „Je hebt een goede kans op 't hoef ijzer, de Heus," zei ze overdreven vrien delijk. „Zo," zei Giel sarcastisch, „en begint madam 't eindelijk te begrijpen? Ja, paarden moeten door mannen afgericht worden en niet door verwaande, bemoei zuchtige blauwkousen. Je ziet nou wat die rijderij van jou veroorzaakt heeft, 't Paard is helemaal verkeerd behandeld." Ad van Welij trok Giel aan de arm, keek keek hem doordringend aan. „De Heus, je schijnt niet anders te kun nen praten of je moet iemand beledigen. Nu ben je overtuigd dat jouw paard win nen zal. Kun je nu niet beter de mond houden inplaats dat je hatelijkheden rondspuugt En nog wel tegen een vrouw die jou nooit iets in de weg ge legd heeft." „Een vrouw?" Giel wees op Sientje. „Het is me nogal wat moois. Ze rijdt op paarden als een man, aan iedere kant een been. 't Is een schande voor het hele dorp. Nee, Ad, je kunt je pleidooi beter voor iets anders bewaren. Maar daar gaat de glorie juffertje," wendde hij zich tot Sientje, „vierde of vijfde, dan mag je blij wezen." Ad wilde nog wat zeggen en ook Jan de Kruif die naderbij kwam deed een po ging om aan het woord te komen, maar Sientje beduidde dat ze zwijgen moesten. Ze ging vlak voor Giel staan en sprak Ijzig kalm, maar haar borst ging heftig op en neer. „De Heus, je beledigingen kunnen me niets doen. Je kunt je aard nu eenmaal niet verloochenen en ik weet waarom je zo op me gebeten bent. Ik zou me er helemaal niet druk over maken, maar in mij tref je ook vader. En nou kun je alles tegen mij ondernemen wat je wilt, maar van vader blijf je af. Onthoud dat goed. Ik heb al gezegd dat je een goede kans maakte op 't Hoefijzer. En ik zou het helemaal niet erg vinden als Cora won. Want het is een prachtig dier en ik zou er trots op zijn als het van mij was. Ik had je, enkel om dat mooie paard, willen sparen. Maar ik zie er nu van af. Jij wilt wonden slaan bij iedereen en nu zul je ondervinden wat het zeggen wil, als je zelf geslagen wordt." Sientje haal de even diep adem en wees naar de stof wolken die bij een kromming van de weg verschenen. „Kijk, De Heus, daar komen ze al. In dat stof lopen alleen de langzaamste paarden. Jouw Cora heeft,er geen last van en Rietje misschien ook niet zo veel. Ik wens je het beste, De Heus." Ze keerde hem de rug en liep snel langs het touw de naderende paarden tegemoet. Jan de Kruif volgde en vroeg wat ze ging doen, maar kreeg geen antwoord. Hij zag de dieren aankomen stormen en Sientjes ogen als in extase erop gericht. Hij zag hoe Hendrik zich inspande om Rietje tot groter snelheid aan te sporen en hij dacht, doe geen moeite meer Hendrik, 't wordt hoogstens derde of vierde. Nu leefde hij warm met zijn zoon mee. Teleurstelling zou bij Hendrik diep invre ten. Maar inniger nog leefde hij mee met Sientje, vooral nu hij aan die bloedende lip dacht. Zorgelijk keek hij naar haar zoals ze daar stond, bleek en met om floerste ogen. En plotseling schrok hij op. Wat wil Sientje toch Dat ging als een flits door hem heen, toen hij haar beide armen om hoog zag steken. Hij dacht zo heel veel op dit ogenblik, toen de grond onder zijn voeten dreunde onder de hoefslag van tientallen rennende paarden. Zijn gedach- tengang werd verbroken door een gil, zo doordringend en scherp, dat ze het veld in tweeën leek te snijden. Een kreet als van iemand die vermorzeld wordt onder de wielen van een zware wagen. „Rietje!" Langgerekt klonk die naam boven alle andere geluiden uit. En onmiddellijk daarop volgde een tweede roep. „Ria, vooruit, Ria!" Jan de Kruif greep naar een paaltje waaraan het afsluitingstouw was beves tigd. Hij deed het werktuigelijk door de hevige opwinding die zich van hem mees ter maakte en hij zag alles als in een droom vlak voor hem gebeuren. Sientje boog ver over het touw heen toen de eerste paarden langs stoven. Cora en Fransje, Aaltje en Winnetou, de favo rieten die voortdurend hun voorsprong hadden behouden. En déAr was het paard van de Wilgenburg. Het had de bekende stem gehoord en in een ondeelbaar ogen blik de kop gewend naar de plaats waar dat geluid vandaan kwam. Eén ogenblik slechts keken mens en dier elkaar in de ogen. En meteen was er een derde roep, niet snijdend en snerpend, maar 't was of een moeder haar dochtertje berispte over een klein vergrijp. „Ria dan toch! Riaaah!" Voor Jan de Kruif verdwenen als bij toverslag alle toeschouwers. En er liep maar één paard, Rietje. Het liep niet meer, de laatste uitroep van Sientje deed het als een pijl vooruit schieten. De tan den kwamen bloot, de adem siste erdoor als bij een stoomketel. De oren lagen plat op de nek. Een bom, vlak achter het dier uiteengebarsten had geen andere uitwer king kunnen hebben. Jan de Kruif zag Hendrik terugdein zen, toen Rietje bijna onder hem uitschoot en dreigde af te werpen voor de hoeven van vele paarden. De merrie vloog langs de anderen heen als een wervelwind. Het lawaai en geschreeuw rond de touwen was oorverscheurend toen ze Fransje pas seerde en Cora terzijde kwam.

De Vallei | 1957 | | pagina 4