Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veel belangstelling voor V olksuni versiteit Prinses Marijke verrichtte haar eerste officieele daad in R henen Wist l/.... Het waterorgel Eerste prijzen van winkelactie zijn gevallen WOUDENBERG ^VALLEI-RIKS ELST SCHERPENZEEL RENSWOUDE beoordelen y Nieuws uit de omgeving 31e jaargang VRIJDAG 14 JUNI 1957 No. 47 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeeï AGENDA Concert op nieuwe kerkorgel in gebouw „Sola Fide" Nieuwe telefoon aansluitingen Route Avondvierdaagse Rondgang van „Caecilia" en Scheepjeswolharmonie Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is 7,50 waard 2 AK 646674. Aanleg riolering vordert goed Overdracht Pakistaans geschenk in Ouwehands Dierenpark Concert in Renswoude EXAMENKOORTS IN FRANKRIJK Robot-examinatoren zullen de leerlingen Onderwijshervormingen "N Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; w. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VA LEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Dat de stichting van de Volksuniversiteit Veenendaal in brede kring werd begroet als een welkome aanwinst op cultureel gebied en ruime mogelijkheid tot bet bevor deren van algemene en wetenschappelijke ontwikkeling, moge blijken uit de vele bewijzen daarvan nit alle delen van de Veenendaalse bevolking, en zelfs uit die van de omliggende plaatsen. Aan de wenselijkheid van een dergelijk instituut in Veenendaal werd ook aan vankelijk al niet getwijfeld en het voorlopig algemeen bestuur van de Volksuniver siteit Veenendaal heeft dan ook niet geaarzeld de zaken meteen flink aan te pakken en een programma voor het eerste seizoen vast te stellen. Het algemeen bestuur is samengesteld uit C. Anbeek, G. Annot, Dr. J. Bax, mej. J. H. A. Beeke, H. O. F. Beemer, A. W. Bos, C. T. H. Kroes, S. ter Hoeven, J. Kempen, Drs. G. J. Koomen, D. van Manen (penningmeester), G. Meijer, Mr. J. A. Nijbakker, D. Philips, W. J. C. van Rennes, Mr. A. Ruissaard (secretaris), D. P. de Ruiter, Drs. J. F. A. Rutten, Dr. J. G. Thoomes (voorzitter), mej. F. M. Wag- ter en mevr. M. van de Weerd-Speelman. Om te beginnen is uit de vele mogelijk heden waarover de Volksuniversiteit kan beschikken voor wat betreft het aantrek ken van vooraanstaande en erkende spe cialisten en geleerden in alle mogelijke takken van wetenschap en techniek, een keuze gedaan en het volgende voorlopige programma samengesteld: Lezingen. 20 september 1957: Dr. C/G. Egeler en Dr. T. de Booy: „Naar onbestegen toppen van de Andes". Met film. 24 oktober 1957: De heer C. C. Smit over „Tunnelbouw". Met lichtbeelden. 27 november 1957; Prof. Dr. W. H. C. Tenhaeff: „Telepatie en helderziendheid". 8 januari 1958: De heer M. Vertregt over „Ruimtevaart". 7 februari 1958: Dr. J. J. Smith: „Het leven in zee". Met lichtbeelden in kleu ren". 6 maart 1958: Ds. W. A. Poort over „Vincent van Gogh". Met lichtbeelden in kleuren. 10 april 1958: Pater Suasso de Lima de Prado spreekt over „Worstelend Afrika". Dit is een filmavond. Luistercursussen. 3, 10 en 17 oktober 1957: „Kinderpsy chologie". Spreker nog niet bekend. 6, 13 en 20 november 1957: F. Hinlopen en G. A. Hinlopen-Nanninga over „Is raël". Met lichtbeelden, muziek en ge dichten. 15, 22 en 29 januari 1958: Dr. S. H. Spanjaard over „Albert Schweitzer". 13, 20 en 27 februari 1958: De heer H. P. Baard over„Rembrandt". Met licht beelden. 13, 20 en 27 maart 1958: De heer J. A. Mulder over „Suriname". Met film. Luistereursu-senleden 2, niet- leden 3,per serie van drie avonden. De avonden beginnen om 8 uur. In totaa.l dus niet minder dan tweeën twintig lezingen. De officiële start en eerste lezing van de Volksuniversiteit Veenendaal is vast gesteld op 20 september a.s. met de hier boven reeds genoemde filmlezing van de Andes-expeditie van Dr. T. de Booij. De toegangsprijs van deze avond is bepaald op 1,(voor niet-leden 1,50). Het is dan ook de opzet dat belangstellenden zo- dat er geen enkele reden is om zich ongerust te maken over een geval van vermeende kinderverlamming deze week in Veenendaal? dat nog niet eens met zekerheid is vastgesteld dat het hier inderdaad een geval van kinderverlamming betreft? dat woensdagmiddag om 2 uur de zakken werden verwijderd van de zes nieuwe waarschuwingslichten bij de spoorwegovergang aan de Kerkewijk? dat vanaf dat tijdstip de rode knip perlichten hier officieel in gebruik ge steld waren? dat deze knipperlichten bij het na deren van een trein automatisch in wer king treden en wanneer de trein is ge passeerd alweer vanzelf ophouden met knipperen? dat de fraaie prijzen welke men tijdens de zomerwinkelactie van de Vee nendaalse Winkeliersvereniging kan win nen, w.o. het televisietoestel, de brom fiets, de enorme briefjes van tien gulden en een grote hoeveelheid waardevolle le vensmiddelen, zijn te bezichtigen in de etalage van pand Hoofdstraat 71? dat woensdag onder grote belang stelling de Veenendaalse matroos 2e klas G. C. van Manen na een verblijf van 11 maanden op Nieuw-Guinea weer arri veerde aan de feestelijk versierde ouder lijke woning aan de Klaas Katerstraat? dat nog een vijftal Veenendalers als militair op Nieuw-Guinea verblijven? dat twee van hen, n.l. M. van Wely uit de Patrimoniumlaan en K. Devilé van de Kerkewijk, waarschijnlijk volgende week, evenals Van Manen, per vliegtuig naar Nederland terugkeren? dat het Bergbad het gisteren alweer vrij druk heeft gehad? dat de temperatuur van het water dan ook al weer 19 graden bedraagt? dat ook het schoolzwemmen weer in volle gang is en nu ongeveer 1700 Veenendaalse scholieren iedere week les ontvangen? VEENENDAAL 1 Heden, vrijdag 14 juni „De Koren beurs", algemene ledenvergadering vereniging dierenbescherming. Ve- teranentoernooi terrein Merino's: 6.45 uur Panter—V.R.C., 7.45 uur Triangel-BoysVeenendaal. Dins dag 18 juni, openbare raadsverga dering. Woensdag 19 juni start van Avondvierdaagse. Vrijdag 14 juni t.e.m. zaterdag 22 juni zomerwin kelactie. Luxor Theater, vrijdag t.e.m. zondag „De man uit Lara mie", maandag t.e.m. woensdag „Het monster van de zeebodem", donderdag „Het einde van een grote liefde". RHENEN Bio „Eigen Gebouw", zaterdag avond en zondagmiddag „El Paso", zondagavond en woensdagavond „The desperate hours". ELST Zaterdag 15 juni, rayondag KNGB, ter gelegenheid 10-jarig bestaan gymnastiekvereniging „Oranje-Wit". veel mogelijk lid van de Volksuniversiteit worden. Niet alleen omdat men dan in de gelegenheid is zelf invloed uit te oefenen bij het vaststellen van het jaarprogramma, maar vooral ook omdat men kan profite ren van de zeer belangrijke reduktie op de toegangsprijzen en de cursusgelden. Naast de populair-wetenschappelijke le zingen en films (de z.g. luistercursussen) kan men ook inschrijven op de werk- cursussen welke een meer specialistisch karakter hebben en waaronder b.v. ook de talencursussen worden begrepen van Frans, Duits en Engels tot Spaans, Zweeds en Italiaans toe. Veelal zijn deze taal cursussen conversatielessen en bijzonder nuttig voor het onderhouden van een maal verworven talenkennis en het uit breiden daarvan. Ook is er b.v., bij vol doende belangstelling, de mogelijkheid van cursussen bouwtechniek, letterkun de, muziek, wis- en natuurkunde, biolo gie enz. Men kan inlichtingen omtrent het uit gebreide V.U.-werk bekomen en zich als lid of cursist opgeven bij de hierboven genoemde bestuursleden en de admini stratie der Volksuniversiteit Veenendaal, Van Hoogendorpstraat 11, telefoon 2346. De contributie bedraagt 2,50 per jaar en voor echtparen 3,50. Het door ons reeds eerder aangekon digde concert ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van het nieuwe „Flentrop" orgel in gebouw „Sola Fide" zal nu a.s. zaterdag 15 juni plaats vin den. Het programma bestaat uit koraalbe werkingen en enkele grote orgelwerken uit te voeren door de organisten Gijs- bert van Zanten, alhier en Wim van de Hoeven te Utrecht. Verder staat samen zang en koorzang door het kerkkoor van „Sola Fide" op het programma. Deze avond begint om half acht. Het waterorgel, dat een standplaats zal krijgen op het terrein aan de J. G. Sand- brinkstraat te Veenendaal, begint volgen de week woensdagmiddag om 3 uur. Eén voorstelling van het programma duurt ongeveer 20 minuten. Gedurende vier dagen zullen voorstel lingen gegeven worden, nl. op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag, vanaf 's middags 3 uur tot 's avonds 11 uur. Bij dit waterorgel worden ook de pony stallen gebouwd. 2798 Ader, R., Dennenlaan 4. 2916 Brandhof, A. v. d., Kooiweg 1. 3037 Brandhof, C. v. d., Kooiweg 6. 2029 Brandhof, J. v. d., Emmikhuizerlaan 5, Renswoude. 2878 Breedijk, J. W., Biesbosserweg 3. 2293 Ginkel, A. v„ Kooiweg 3. De Veenendaalse winkeliers zijn dins dagmorgen begonnen met de uitgifte van de Shetlandplaatjes. Woensdagavond om 9 uur werden voor het eerst de bussen gelicht. Het aantal juiste oplossingen bleek niet erg groot te zijn, daar velen totaal verkeerde prijzen van de artikelen hadden ingevuld. Het is logisch, dat ook het publiek al tijd enige dagen moet wennen aan een nieuwe actie. Toch is het niet moeilijk om de juiste prijzen in te vullen, als men even de moeite wil nemen, om de prijzen bij de kruidenier te vragen. De deelne mende kruideniers hebben allen de juiste prijzen en verstrekken deze gaarne. Ten behoeve van onze lezers plaatsen wij elders in dit blad de namen van de kruideniers, die aan deze Shetlandshow meedoen. De vakantie-cheque van 100,- voor de eerste dag werd toegekend aan de heer Hieronder vermelden wij nog de route welke de eerste avond, woensdag 19 juni, zal worden gelopen. 10 km junioren: J. G. Sandbrinkstraat, rechtsaf via Hoofdstraat naar Hoogstraat, Valleistraat, Benedeneind (steeds verhar de weg volgen), zodra men de Grift ver laten heeft eerste harde weg rechts vol gen, brug over (d.i. Rauweveldseweg) aan het eind linksaf Wageningselaan op, eer ste verharde weg rechts (d.i. Noordelijke Meentsteeg), eerste weg rechts, Middel- buurtseweg over spoorwegovergang naar Middellaan tot aan het eind, rechtsaf de Groenelaan, linksaf Dennenlaan, rechtsaf Kerkewijk naar Sandbrinkstraat. 15 km senioren: J. G. Sandbrinkstraat, rechtsaf via de Hoofdstraat naar Hoog straat, linksaf Prins Bernhardlaan, Sta tionsstraat onder tunnel Rijksweg 12 door eerste verharde weg rechts Griftweg, daarna tweede verharde weg bij spoor wegovergang rechts afslaan (dus niet spoor over). Bij splitsing rechtsaf Pak- huisweg, over viaduct Rijksweg 12, de Buurtlaan Oost, daarna tweede weg links Dragonderweg, deze volgen tot brug over Grift, deze brug over is de Rauweveld seweg, aan het eind hiervan linksaf (d.i. Wageningselaan), eerste verharde weg rechts Middelbuurtseweg, over spoorweg overgang naar Middellaan, tot aan het eind, rechtsaf Groenelaan, linksaf Den nenlaan, rechtsaf Kerkewijk, Sandbrink straat. De routes voor donderdag, vrijdag en zaterdag vermelden wij in ons volgend nummer. RAADSVERGADERING DINSDAGAVOND? In ons vorig nummer berichtten wij dat a.s. maandagavond de Veenendaalse gemeenteraad in openbare vergadering bijeen zou komen. Dit bericht was niet juist en zo wij nader vernemen zal deze vergadering nu waarschijnlijk a.s. dins dagavond om half acht gehouden worden. LIJST VAN DEELNEMENDE KRUIDENIERS AAN DE WINKELWEEK waar men ook alle inlichtingen kan krij gen over de prijzen van de Shetland- artikelen. Fa. J. Bouman, Achterkerkstraat 18. Fa. W. v. Kesteren, Beatrixstraat 13. Fa. A. Molenaar, Hoofdstraat 25. Fa. Wed. Heynekamp, Hoofdstraat 37. Fa. A. C. v. d. Haar, Munnikenweg 33. Fa. Wed. v. d. Kraats, Pr. Bernhardl. 167. Fa. D. van Leeuwen, Sav. Lohmanstr. 24. Fa. Wed. Sukkel, Sav. Lohmanstraat 100. Fa. G. v. d. Bruinhorst, Talmastraat 12. Fa. G. van Ravenswaay, Valleistraat 2. Fa. W. Slok, Jan Steenlaan 29. Fa. D. Takken, Bergweg. Fa. A. Klumpenaar, Molenstraat 70. Fa. J. Oosterbeek, Pr. Bernhardlaan 195. Fa. Wed. Gaasbeek, Parallelweg 103. Fa. J. L. Welkzijn, Zandstraat 189. Fa. P. van Schuppen, Zandstraat 99. Fa. J. J. Klumpenaar, Zandstraat 39. Fa. R. Kelderman Zn., Valleistraat 105. Fa. J. C. van Hunnik, Zandstraat 86. Fa. J. v. d. Linden, Boslaan 33. Vrijdagavond om 8 uur zal de Kon. Scheepjeswolharmonie een mars door Veenendaal houden, waarvan de route is: Zandstraat, Gortstraat, Holleweg, Nieuwe- weg, Emmalaan, Koninginnelaan, Mul derslaan, Prins Bernhardlaan, Hoogstraat, Hoofdstraat, Markt. Om kwart over negen geeft deze har monie op de markt een grote taptoe. De Veenendaalse harmonie „Caecilia" maakt zaterdagmiddag om 4 uur een mu zikale rondgang, terwijl het chr. tam bours- en pijperkorps „Prins Bernhard" maandagavond haar vrolijke muziek door Veenendaals straten zal doen klinken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 OPBRENGST COLLECTE HERV. KERK Collecten Ned. Herv. Kerk hebben opgebracht: kerkeraadsfonds 141,26, collecte generale kas 288,87, voor het jeugdwerk 133,25. Maandtotaal mei: diaconie 375,62. kerkvoogdij 359,68, zendingsbussen 29,33. RIJWIELDIE VEN GEPAKT Donderdag werden op onderschei denlijke plaatsen in Woudenberg, drie rijwielen ontvreemd. Toen de Rijks- speurhondengeleider wmr. Ie klas der Rijkspolitie J. Frijlink te Leusden in Amersfoort een onderzoek instelde' naar een aldaar gepleegde inbraak, waarbij drie verdachten waren aangehouden, bleek dat deze ook debet waren aan deze rijwieldiefstallen. De daders waren ontvlucht uit de stichting „Valkenheide" te Maarsber- gen. De rijwielen werden in beslag ge nomen en de daders ingesloten op het politiebureau te Amersfoort. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij de fa. J. van de Heerdt en Zn. te Ederveen, doch werd niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestgen en is nu 7,50 waard geworden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het vespreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is weer een rood gedrukt num mer. Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AK 646674. Indien u deze vóór a.s. donderdag, 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, welke nu 5,- bedraagt, direct in contanten uitbetaald. H. H. de Jonge, Mr. Dr. Schokkingstraat 9 Veenendaal. Levensmiddelenpakkétten werden toegewezen aan: P. Bor, Panhuis 19, Veenendaal; W. van Dijk, Wetering- steeg 39, Achterberg-Rhenen; C. A. de Gooyer, Zandstraat 80; J. C. v. d. Horst, Dijkstraat 58; A. Hoevens, Lindenlaan 16; M. Leenheer, Patrimoniumlaan 21 en J. Overeem, Patrimoniumlaan 91. Donderdag 13 juni waren de gelukkigen: Vakantiecheque 100,-: Mevr. J. G. Schoemaker- Jansen, Nieuweweg 42, Vee nendaal. Levensmiddelenpakket: D. van Asselt, Leinweberstraat 37, Veenendaal; J. Bos, Veenendaalsegrintweg 40, Achterberg- Rhenen; A. van Eden- v. d. Sluis, Mul derslaan 3, Veenendaal; Mevr. De Flui ter- Veenhof, Groenelaan 36, Veenendaal; J. C. Griffioen, Jac. van Ruysdaelstraat 26, Veenendaal; B. Klomp, Bergweg 2, Veenendaal; Mevr. v. Manen, Lindenlaan 20, Veenendaal; W. van Offeren, Lein weberstraat 70, Veenendaal; W. Schoeman Kastanjelaan 14, Veenendaal; P. Valken burg, Fluitersstraat 21, Veenendaal; Mej. J. Vermeer, Patrimoniumlaan 66, Vee nendaal; G. van Wakeren, Pelikaanstraat 17, Veenendaal; Mevr. v. Woerden, Hoofd straat 84, Veenendaal. De aanleg van de riolering te Eist, door de aannemers de erven Henzen te Eist, vordert gestadig. Op het ogenblik wordt met drie ploegen aan het project gewerkt. Eén ploeg legt de laatste hand aan de afvoer naar de Rijn bij de „Opslag", ter wijl de tweede ploeg vanaf de grens gem. Amerongen tot aan garage Houth is ge vorderd, alwaar een overstortput in het buizennet zal worden opgenomen. De ver keerslichten, die bij de werkzaamheden op de Rijksstraatweg worden gebruikt, voldoen zeer goed. Ondanks de geringe breedte van de straat, ondervindt het drukke verkeer weinig stagnatie. Ook bij de Veenendaalsestraat, waar de derde ploeg werkt, vordert de aanleg snel. Reeds aan één zijde van de Veenen daalsestraat is het riool gelegd tot aan de hoek Franseweg. Tijdens de werkzaam heden moest het verkeer van de Franse- weg worden omgelegd. Op het ogenblik is men bezig de Prinseweg van een riole ring te voorzien. SUCCES VOOR „CRESCENDO" Op het concours te Amersfoort heeft de Elsterse muziekvereniging „Crescendo twee eerste en een tweede prijs behaald. In de concertwedstrijd behaalde men op één na het hoogste aantal punten. Een prachtig resultaat voor „Crescendo". De puntenverdeling was: Concertwedstrijd le prijs 313 punten. Tamboerwedstrijd le prijs 121 punten. Marswedstrijd 2e prijs 87 punten. VEILIG-VERKEERSRIT EEN SUCCES Er was grote belangstelling woensdag avond voor de veilig-verkeersrit van de Vereniging voor veilig verkeer te Scher penzeeï. Er startten 20 motoren en 28 auto's en 's avonds om 11 uur kon de voorzitter van de afdeling Scherpenzeeï, de heer B. v. d. Brink, overgaan tot de prijsuitreiking. De wisselbeker verander de weer van bezitter. De uitslag was: mo toren: 1. D. van Ginkel 2 str.p., Amers foort; 2. P. J. Donselaar, 3 str.p., Amers foort; 3. W. v .d. Veer, 3 str.p., Scherpen zeeï. Auto's: J. C. van Voorthuizen, Lun- teren, 4 str.p.; 2. H. Bronkhorst, Veddel, 4 str.p.; 3. H. Schipper, Woudenberg, 5 str.p.; 4. Bouwheer, Woudenberg 7 str.p. G. .aat ted.vé;j;e „DE LUCHTPOST" VLOOG VANAF ORLEANS „De Luchtpost" deed mee aan een wed vlucht vanaf Orleans, een afstand van 539 km. De duiven werden om 7.45 uur gelost en er waren in concours 51 stuks. De eerste duif arriveerde om 1 uur 46 m. te Scherpenzeeï. De prijswinnaars waren A. Voskuilen 1.9; C. v. d. Wetering 2; A. Marcus 3; P. Wagensveld 4.8; J. v. Oos trum 5.10; W. Wagensveld 6.7; L. Stut voet 11. C. Gijsbertsen 12; W. v. Éde 13. SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen waren deze week als volgt: Geweer: C. Valkenburg Jr. 47 p.; H. Berendse en M. Berendse 45 p.; H. Veldhuizen 44 p.; H. Valkenburg 42 p.; A. Valkenburg, J. van Eist en J. Overeem 41 p.; G. van Spankeren en G. v. Eist 40 p. Buks: R. van Eist 47. H. Berends 46. G. van Spankeren 44. A. Wittenberg, P. Engelenburg en G. van Eist 43 p. H. Veld huizen en A Dusschoten 42 p.; J. Over eem 41 en C. Valkenburg Jr. 40 p. Een stralende oranjezon heeft woens dagmiddag extra luister bijgezet aan de eerste officiële daad van H.K.H. Prin ses Marijke in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen. Hier heeft onze jongste prinses uit handen van de ambassadrice van Paki stan, Hare Excellentie Begum Ra'na Liaquat Ali Khan, de dromedaris „Pa- ki" ontvangen en de jonge panter van acht weken, als geschenken van de jeugd van Pakistan en de president van dit land Mr. Iskandar Mirza aan de jongeren van Nederland, uit dankbaar heid voor de hulp die deze hebben ge geven na de watersnoodramp in Pakis tan van 1954. Circa 1500 schoolkinderen van onder wijsinrichtingen in Rhenen, allen voor zien van oranje en wuivend met Neder landse en Pakistaanse vlaggetjes, ston den langs de route door het dierenpark opgesteld, waarlangs de autoriteiten en genodigden zich begaven naar de koepel in het centrum van het park. Ria Akse, leerlinge van de Ds. D. J. Karresschool uit Den Haag, waarvan de klas 5a bij loting als winnaar was aangewezen van de uitgeschreven wed strijd om zowel de ten geschenke aan geboden dromedaris als de helaas tij dens het transport vóór Duinkerken gestorven olifant namen te geven, bood bij haar aankomst voor het badrestau- rant de Begum een bouquet anjers aan in de Rhenense rood-witte kleuren. Cootje Ouwehand bood bloemen aan Woensdag 19 juni a.s. om 8.30 uur zal in Renswoude een concert worden gegeven door het Stedelijk Muziekkorps uit Wageningen. Dit korps, dat vorig jaar het 100-jarig bestaan heeft ge vierd, telt ruim 60 leden en men zal derhalve op een goede uitvoering kun nen rekenen. Dit concert, dat gegeven wordt op het plein voor het gebouw „Rehoboth" zal worden voorafgegaan door een mars door het dorp. Aan deze mars neemt ook de plaatselijke muziekver eniging „Ons Genoegen" deel, zodat een massaal korps door Renswoude zal trekken. Na afloop van het concert zal de ver eniging uit Wageningen een muzikale taptoe verzorgen, die om ongeveer 10 uur begint. Een dergelijke taptoe is altijd bijzonder interessant en, daar het voor Renswoude iets geheel nieuws is, zal hiervoor zeker grote interesse bestaan. Zowel gedurende de mars als ook tijdens het concert wordt er een huis-aan-huis-cöllecte gehouden ten behoeve van de tocht van ouden van dagen. De organisatoren hopen op deze wijze voor dit doel een behoorlijk be drag te kunnen afdragen. Prinses Marijke en de Begum by de jonge panter Abdulla. PARIJS, juni. De ene helft van Frankrijk maakt zich op om de andere helft te examineren. Het leger deskun digen, dat bepalen moet of de jongelui het baccalauréat en de honderden an dere einddiploma's ook werkelijk ver dienen, loopt in de vijftig duizend. Maar.... het kostbare, menselijke ap paraat zal langzaamaan vervangen worden door machines. Dit jaar al worden te Parijs 6000 candidaten voor het „bacc" geëxamineerd door een enorme robot, die haarfijn zal uitre kenen en.... volkomen objectief of Jean- Claude het waardevolle einddiploma heeft verdiend. „We moeten wiskunde leren of Russisch" sprak kortgeleden een Ame rikaans professor. En de Franse auto riteiten hebben zijn woorden overgeno men, omdat het tekort aan technisch geschoolde krachten ontstellend is ge- Adolphe Strassburger met zijn Arabische volbloedpaarden, zoals wij hem kunnen zien tijdens het bezoek van diens circus aan Ede van 24 tot en met 26 juni. worden en de industriële expansie remt. Maar het resultaat van de perscam pagne is totnogtoe nihil: de belang stelling voor de technische opleiding, aldus blijkt uit de cijfers, is nog niet gestegen. Die voor de studie in het al gemeen wordt steeds groter. Dit jaar doen 170.000 jongens en meisjes een aanval op het baccalauréat, dus weer tien duizend meer dan in 1956. Parijs wordt een stad van witte boorden. Niet minder dan 40.000 jongelui zullen op 20 en 21 juni het schriftelijk gedeelte pas seren. Terwijl de metselaar, de bakker, timmerman, smid en loodgieter stad en land moeten afspeuren naar een gezel, verdringen de jongelui zich voor de gesloten deuren der administraties, van banken en ministeries, zodat het onder de druk van de wet van vraag en aan bod alleszins begrijpelijk is, dat een metselaar van twintig jaar met vijftig duizend franken per maand naar huis gaat en de bankbediende met „bacc" genoegen moet nemen met de helft. Ook op latere leeftijd blijft de mid delmatige bankbediende, evenals de onderwijzer, de leraar en de ambtenaar in loon een stuk beneden de volwassen metselaars- en bakkersknechts. De onderwijshervorming, aan de orde gesteld door de regering Mollet (minister Billères) is nog niet door de kamers be handeld. Wel zijn enkele onderdelen al van kracht geworden. Voor het eerst in de rijke historie van Marianne zullen de leerlingen van de lagere scholen zonder toelatingsexamens kunnen toetreden tot de zesde klasse lyceum (bij ons: eerste klasse). Nauwkeurige cijfers zijn nog niet bekend, maar algemeen verwacht men, dat de eerste aanval op het witte boord hierdoor ontstellend groot zal worden. We hebben enkele middelbare scholen hierover opgebeld. Inderdaad bleek het aantal aanvragen gemiddeld dertig per cent hoger te zijn dan in 1956. Velen moeten worden teleurgesteld wegens ge brek aan klaslokalen en personeel. ONTEVREDEN TANDARTSEN IN V.S. Ook in de V.S. van Amerika zijn niet alle tandartsen tevreden. Dat heeft de Amerikaanse multimiljoennair Charles Robert Ward, die zijn rijkdom dankt aan de vele meelfabrieken die hij in de omgeving van San Francisco bezit, on dervonden. Deze rijkaard had overeenkomsten met liefst 32 tandartsen afgesloten, om zijn kostbare mond te verzorgen. Daar uit zou men kunnen concluderen, dat hij nog in het bezit van 32 tanden en kiezen is. In de tandartsencontracten is vastgelegd, dat iedere tandarts zich slechts met een der 32 tanden of kiezen heeft te bemoeien, met het logische ge volg, dat elkeen slechts in zeer zeld zame gelegenheden de kans krijgt, zich met „zijn" tand bezig te houden. De inkomsten van elke tandarts zijn dien tengevolge betrekelijk laag. De 32 tandartsen hebben nu de kop pen bijeen gestoken. Zij hielden een protest-vergadering met als enig agen da-punt, hoe kunnen wij meer aan me neer Ward verdienen? Hun patiënt heeft hen naar aanleiding van de voor stellen dezer vergadering een jaarlijkse garantiesom beloofd. DE ONBEWAAKTE OVERWEG De Duitse kantonrechter heeft zich erover uitgelaten, wat een automobilist moet doen, als hij een onbewaakte overweg bij slecht zicht, bijvoorbeeld mist, nadert. Volgens deze rechter moet de auto mobilist uitstappen en zijn oor op de rails leggen om te luisteren, of er mis schien een trein in aantocht is. De automobilist moet dan echter wel heel vlug naar zijn auto terugkeren en star ten. De chauffeur kan dat luisteren dan ook beter overlaten aan een medepassa gier - als hij die heeft - en op diens schreeuw wachten, dat hij komen kan. aan prinses Marijke, die als laatste gast bij de hoofdingang van het dieren park arriveerde. Bij de koepel, waar intussen ook de prinses was aangekomen, luid toe gejuicht door de grote kinderschare, sprak de oud-employé van het park, de heer J. A. v. d. Ploeg een inleidend woord op de officiële overdracht. De heer v. d. Ploeg is de initiatiefnemer geweest van dit gebeuren. Het ontstaan van dit geschenk, aldus de heer v. d. Ploeg, is te danken aan de spontane bereidheid van onze Nederlandse schoolkinderen om tijdens de grote overstromingsramp in Pakistan hun schoolmelk beschikbaar te willen stel len voor de getroffen kinderen in het verre Pakistan. Toen ik hiervan kennis nam, groeide het idee de ambassadeur van Pakistan in ons land te verzoeken of het niet mogelijk kon zijn hier een blijvend ge schenk tegenover te stellen. Hare Excellentie was direct bereid dit idee te steunen en zo werd een la wine van brieven en telegrammen over en weer gezonden totdat eindelijk het bericht kwam: „De jeugd van Pakistan zal een baby-olifant en een baby-ka meel schenken". De Begum voerde hierna het woord. Zich in het Nederlands tot de prinses richtende, zeide mevrouw Liaquat het te betreuren niet genoeg Nederlands te kennen, om haar gehele toespraak in het Nederlands te kunnen houden. Niet temin, aldus ging zij verder, zou ik toch graag in uw taal willen zeggen, hoe ge brekkig mijn pogingen daartoe ook mo gen zijn, hoe zeer het mij verheugt u te ontmoeten en hoe dankbaar ik ben voor de eer, die u Pakistan bewijst door de moeite te nemen om namens de kinderen van Nederland deze drome daris te willen aanvaarden, welke ik u, lieve prinses, hierbij moge aanbieden met de meest hartelijke groeten en beste wensen van de kinderen van Pakistan. Hierna weerklonk het Pakistaanse volkslied, terwijl prinses Marijke aan dachtig luisterde. Opnieuw voerde hierna de Begum het woord, nu om mededeling te doen van de geschenkzending van de president van haar land in de vorm van een lief pantertje, ongeveer acht weken oud. Het is met grote trots, aldus spreker, dat ik deze baby-panter aan u over handig, lieve prinses Marijke, als ver tegenwoordigster van de kinderen van Nederland, een geschenk van Mr. Is kandar Mirza, tesamen met zijn meest hartelijke goede wensen, waaraan ik ook de mijne moge toevoegen. Prinses Marijke, met de leidsels van de dromedaris in haar handen en de panter aan haar voeten, dankte de Begum met de volgende woorden: „Namens alle Nederlandse kinderen dank ik u hartelijk". Hierna klonk het Wilhelmus, waarna de burgemeester van Rhenen sprak. De drie hoera's resulteerden in een daverend enthousiasme. De jeugd, deze (Zie verder pagina 2.) EDE. Naar wij vernemen zal het in ternationaal bekende grote circus Strassburger van maandag 24 tot en met woensdag 26 juni a.s. een bezoek brengen aan Ede. Het circus zal zijn tenten opslaan op de Ganzenweide al hier. LUNTEREN. De Lunaruiters geven de zomerdemonstratie dit jaar op zaterdag 27 juli op het terrein van de heer Veld huizen aan de Julianastraat. Aan deze demonstratie is een verloting verbon den, waarvan de eerste prijs bestaat uit een prachtig veulen. Het program ma zal grotendeels door de Lunaruiters zelf worden gevuld. Het zal echter wor den afgewisseld door een aardige at tractie, waarover nog onderhandelingen worden gevoerd. HOENDERLO. Donderdagmorgen ont dekte boswachter B. van het Deeler- woud in een hooiberg aan de Deelen- seweg een slapende man, terwijl naast de hooiberg een bromfiets lag. Nadat de man wakker geschud was verklaarde hij niet te weten van wie die bromfiets was en hij vertrok te voet in de rich ting van Deelen. De boswachter ver trouwde het geval niet. Deze waar schuwde de politie uit Ede en zo trok men gezamenlijk op onderzoek uit. De geheimzinnige man was echter nergens meer te vinden en daarom werden enkele militairen en jachtopzieners van de Hoge Veluwe ter assistentie geroe pen, terwijl de hulp werd gevraagd van de rijkspolitiehondengeleider uit Arn hem. De hond volgde het spoor over een afstand van 5 km naar de Kop van Deelen en vervolgens over een afstand van ongeveer 6 km langs de afrastering van het Deelerwoud. Daar zag een van de jachtopzieners de gezochte op een vrij grote afstand, maar de man slaagde er weer in aan zijn vervolgers te ont komen. De „jacht" begon nu spannend te worden en eindelijk, omstreeks zes uur, vond de hond de man in een rogge-akker, in de buurt van Hoen- derlo. Het voorlopige verhoor wees uit, dat men een goede vangst had gedaan. De man, een zekere Van de B., uit Heerlen, die in een rijkswerkinrichting was op genomen, had namelijk een proefverlof van enkele dagen gekregen en toen deze periode om was voelde hij er niets voor om weer op zijn basis terug te keren. Daarom nam hij bij een zieken huis te Zwolle een bromfiets weg, waarmee hij in zuidelijke richting is gekoerst totdat de benzine op was. WIJZE WOORDEN ALTIJD MEER! Met het geld neemt de geldzucht toe. (Iuvenalis)

De Vallei | 1957 | | pagina 1