Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken mm ovnm De Werelcl« van WEEK-tot-WEEK Gemeenteraad accoord met plannen tot algehele verbetering Hoofdstraat EDERVEEN MULDER Van niemandsland tot welvarend landbouwgebied Shetland-show geopend Schoolkorfbal in Veenendaal SCHERPENZEEL AMERONGEN Hedenavond start van Veenendaalse Avondvierdaagse RENSWOUDE Eerste orgelconcert in gebouw „Sola Fide" Rayondag in Eist uitstekend geslaagd ACHTERBERG WOUDENBERG Nieuw» uit de omgeving 31e jaargang WOENSDAG 19 JUNI 1957 No. 48 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bej aarde landbouwer in sloot verdronken V.Z.C.-dames winnen van „Woelwaters' Mars door Zuid van „Caecilia'' AGENDA Vaste verkeerslichten Juniorentoernooi Scherpenzeel Scherven up de Kerkewijk Tocht voor ouden dagen Ruim 1300 deelnemers Auto reed door spoor bomen Juist toen trein passeerde Opgave voor deelname aan jeugdvoetbaltoernooi Zwemmen in de Rijn verboden Vakantieplannen „Törfveld" Zweefvliegtuig landde ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(j de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In de geprojecteerde noord-zuid-ver binding Oss-Veenendaal vormt de Hoofdstraat in deze gemeente het enige gedeelte, dat nog verbetering behoeft. De andere gedeelten van deze wegver binding zijn óf gereed óf in uitvoering en zullen nog in de loop van dit jaar klaar komen; de verbetering van het op het grondgebied van de gemeente Ede gelegen gedeelte van de Nieuwe- weg van de Hoofdstraat tot aan rijks weg nr. 12 is intussen aanbesteed en met de uitvoering van de daaraan ver bonden werkzaamheden zal zeer bin nenkort een begin worden gemaakt. De Hoofdstraat is zowel wat het wegprofiel betreft (twee vrij smalle rijbanen zonder afzonderlijke parkeer gelegenheid) en wat betreft de aard van het wegdek (in zeer desolate toe stand verkerende klinkerbestrating) niet geschikt voor de te verwachten uitbreiding van het verkeer. De ver betering is daarom dermate urgent, dat wij vertrouwen, dat de verklaring van geen bezwaar uit financiërings- oogpunt door heren gedeputeerde sta ten zal worden verleend, ook al is voor de financiering geen geldlening op lange termijn beschikbaar, aldus bur gemeester en wethouders in hun toe lichting op het voorstel, over tegaan tot verbetering van de Hoofdstraat. Het nieuwe profiel van de Hoofd straat is vastgesteld na overleg met erkende deskundigen op verkeerstech nisch gebied en zal bestaan uit één geasfalteerde rijbaan van 9.50 m. breed, met aan weerszijden een parkeerstrook van 2.00 m. verhard met betonklinker- De 84-jarige landbouwer G. Heems kerk aan de Nieuwe weg te Gelders- Veenendaal is zaterdag door verdrin king om het leven gekomen. Men vond zijn stoffelijk overschot in een sloot nabij zijn boerderij. De bejaarde landbouwer was bezig met grasmaaien langs de slootkant. Door tot nu toe onbekende redenen is hij in de sloot geraakt en verdronken. Hedenmiddag werd dan de Shetland- show officieel geopend. In het op de Markt gebouwde complex van stands hebben niet minder dan vijfenveertig plaatselijke winkeliers hun tenten op geslagen. Deze brengen hier hun waren in de sfeer van een verkooptentoonstelling en het behoeft geen betoog dat hier voor grote publieke belangstelling zal bestaan. Zoals bekend duurt deze show tot en met a.s. vrijdag. Stellig niet minder groot zal de be langstelling zijn voor het Amerikaanse waterorgel dat evenals de stallen van de pony's op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat zal worden geplaatst. In een overvol „Bergbad", dat deze dagen driemaal te klein blijkt te zijn voor het enorme aantal vaste bezoekers was het maandagavond toch nog moge lijk de talrijke zwemmers een half uur uit het water te krijgen om de compe titiewedstrijd V.Z.C.-dames tegen Woel waters (Harderwijk) te spelen. De Veenendaalse dames wonnen on der uiteraard grote belangstelling met 3-1 door twee doelpunten van Ineke Wanders en één van Anneke de Vos. V.Z.C.-heren III maakte de reis naar Ermelo, doch zij waren minder for tuinlijk. Tegen het sterke Z.E.W. eerste zevental leden zij een 2-1 nederlaag. Het V.Z.C.-doelpunt kwam van Stef- fers. De Veenendalers speelden een goede wedstrijd, maar waren niet tegen hun tegenstanders opgewassen. Als verplichte mars voor de gemeen te, maakt „Caecilia" op woensdag 26 juni a.s. een muzikale wandeling door Veenendaal-zuid. De route is als volgt: vertrek vanaf het repetitielokaal, KI. Katerstraat, Patrimoniumlaan, Gerard Douwstraat, Paulus Potterstraat, Jan Vermeerstraat, Frans Halslaan, Mr. Hobbemastraat, Jacob van Ruysdaelstraat, Adrie van Ostadelaan, Patrimoniumlaan, KI. Ka terstraat. Aanvang acht uur. Heden, woensdag 19 juni, 2 uur, opening van de Shetland-show door burgemeester Bakker, welke gedu rende drie dagen op de markt ge opend zal zijn van 's middags 2 uur tot 's avonds 10 uur. Tevens rijden dan de ponywagens en speelt het waterorgel, 's Avonds start avond vierdaagse op de J. G. Sandbrink straat. Donderdag 20 juni, 's mid dags 2.30 uur en 's avonds 7.30 uur: de reclame-optocht van 50 pony wagens trekt door Veenendaal. Vrijdag 21 juni, laatste dag Shet- landshow. Zaterdag 22 juni laatste dag zomerwinkelactie. 's Avonds: massale intocht avondvierdaagse. Woensdag 26 juni, 8 uur, muzikale rondgang muziekvereniging „Cae cilia". Vrjjdag 28 juni, S.K.F.-ter- rein, schoolkorfbalwedstrijden. ACHTERBERG Zaterdag 22 juni, terrein Gebr. Van Laar, 7 uur, jaarlijkse openluchtuit voering gymnastiekvereniging „Excelsior". DOORN Zondag 10 juni, Ned. Herv. Kerk, concert Utrechts Motet Gezelschap, o.l.v. Willem Mudde, ten behoeve van de Oecumenische stichting voor hulp aan kerken keien; de tegeltrottoirs zullen gemid deld een breedte verkrijgen van 3.00 m. hetgeen voor een drukke winkelstraat toereikend wordt geacht. Van het ma ken van afzonderlijke fietspaden moest in verband met de beschikbare ruimte worden afgezien. Wél zal worden over wogen een bepaalde strook voor fiet sers aan te geven door middel van witte strepen op het asfalt. De bestaande verlichting zal worden vervangen door lantaarnmasten met T.L.-verlichting, te plaatsen aan de rand van de trottoirs. De voetgangersoversteekplaatsen op de kruising met de Hoogstraat en de Zand straat zullen - in gewijzigde vorm - blijven bestaan, terwijl aan de markt en ongeveer in het midden van de Hoofdstraat nieuwe voetgangersover steekplaatsen zullen worden aange bracht. Het werk omvat het opbreken van de bestaande rioleringen en het leggen van nieuwe rioleringen in de parkeer- stroken. Ook de gas- en waterleiding buizen zullen nieuw worden gelegd, eveneens in de parkeerstroken; laatst bedoelde werkzaamheden zullen door de zorg van de respectievelijke verzor- gingsbedrijven geschieden zonder kos ten voor de gemeente op het grond werk na. De rijweg zal worden verhard met asfaltbeton in een speciale zware uit voering, bestaande uit een binder van 3 cm. dik met een toplaag van 2 cm. Tenslotte omvat het werk het maken van de vereiste aansluitingen op de Kerke wijk, de Markt, de Hoogstraat, de Zandstraat en de Nieuweweg. Het gedeelte van de Markt tot de J. G. Sandbrinkstraat zal slechts provisorisch worden verbeterd, in afwachting van de eventuele uitvoering van de plannen tot sanering van de Markt en omgeving. Uit overweging, dat dit werk een zeer speciaal karakter draagt en de uitvoe ring ervan uit verkeerstechnisch oog punt zeer bijzondere eisen stelt, hebben b. en w. gemeend, dat een openbare aanbesteding in dit geval geen aanbe veling verdient. In overeenstemming met de commissie voor openbare wer ken hebben zij daarom besloten onder hands prijsopgaaf te vragen aan de N.V. Bruil - Ede. De N.V. Bruil heeft een prijsopgaaf verstrekt van 386.250,- welk bedrag naar het oordeel van de dienst van gemeentewerken verant woord is. In verband daarmede ver zoekt b. en w. de raad in de gisteravond gehouden vergadering een crediet van 415.000,- te verlenen, berekend als- volgt: Aanneemsom 386.250,- Bijkomende kosten: Gegoten ijzeren putafdekkingen 2.000,- Verkeerszuilen, incl. aansl.kst. 1.200,- Verkeersborden enz500,- Bijplaatsen brandkranen 1.500,- Reeds uitgev. opm. werkz608,- Aansl. plantsoen Hoogstraat... 500,- Kosten van toezicht 3.000,- Onvoorziene uitgaven 19.442,- In de gemeentebegroting 1957 was op de post „onvoorziene uitgaven" een bedrag van 10.000,- geraamd voor het aanbrengen van een vaste verkeers lichtinstallatie op het kruispunt Hoofd straat-Hoogstraat-Zandstraat. Daar het voor de hand ligt deze installatie tijdens de reconstructie aan te brengen zullen wij op deze aangelegenheid spoedig nader terugkomen. De gemeenteraad kon zich in het al gemeen met de voorgenomen verbete ring van de Hoofdstraat verenigen en besloot het benodigde crediet te ver lenen. Totaal 415.000,- Enige weken geleden is in Veenendaal, onder auspiciën van de Goois-Utrechtse Korfbal Bond (G.U.K.B.) en de consulent voor de lichamelijke opvoeding, de com missie schoolkorfbal Veenendaal in het leven geroepen. Het doel van deze commissie is, door jaarlijks te organiseren schoolkorfbal- wedstrijden bij te dragen tot de sportieve opvoeding van de jeugd in het kader van de lichamelijke opvoeding. Direct hierop volgt dan in belangrijk heid, dat deze wedstrijden tot taak heb ben, de jeugd door daadwerkelijke be oefening in kennis te brengen met de korfbalsport. Deze wedstrijden zullen dit jaar worden gehouden op 28 juni a.s. op het sport terrein van S.K.F. Er zal worden gespeeld in twee afdelin gen t.w. A: Leerlingen van de vijfde en zesde klas der lagere scholen. B: Leer lingen van de zevende klas lagere scholen en laagste klas V.G.L.O., U.L.O. en mid delbare scholen. Dertien scholen hebben gehoor gegeven aan de oproep van de commissie en deze worden sinds enige weken getraind door leden van de korfbalclub S.K.F. Door het gemeentebestuur is een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld. De commissie schoolkorfbal Veenendaal bestaat uit de volgende personen: A. v. Bruinessen, bestuurslid S.K.F., J. v. d. Walle, hoofd openbare lagere school, S. v. d. Meulen, onderwijzer Juliana van Stolbergschool. Ook zaterdag werd er ondanks de tro pische warmte het juniorentoernooi van Scherpenzeel voortgezet. Er werd door de jeugd soms prima spel te zien gegeven. De uitslagen waren: Zeist B N.S.C. 4-0; Zeist A D.O.V.O. 2-3; Adspiranten Zeist D.O.V.O. 3-2; D.O.V.O. N.S.C. 3-0. Zaterdag 22 juni krijgt men de finale tussen Junioren van D.OV.O. en Scher penzeel en de Adsipranten van Zeist en C.J.V.V. De Valleivogels speelden een vriendschappelijke wedstrijd tegen een combinatie van V.R.C.-spelers uit Vee nendaal. De bezoekers waren wel twee klassen beter in samenspel, techniek en lichaamsbeheersing en behaalden in een zeer prettige wedstrijd een gemakkelijke 7-2 overwinning. SPEURHOND OP HET GOEDE SPOOR? In de nacht van vrijdag op zaterdag brachten ongewenste bezoekers een be zoek aan de broeibakken met aardbeien van de kweker S. in de Nieuwstraat. Daar dit niet de eerste maal in het sei zoen was en er meer was vernield dan gestolen, was de politie spoedig met een speurhond ter plaatse. Het spoor leidde naar de Brinkanterweg. Na deze aan wijzing zette de politie het onderzoek voort. RONDE VAN MIDDEN-NEDERLAND Voor degenen die de wielersport een warm hart toedragen valt er zondag 30 juni weer te genieten. De ronde van midden-Nederland gaat die dag dwars door Amerongen t.w. van de Lekdijk via Donkerstraat, Overstraat, Bergweg naar Overberg. De renners worden tus sen half twee en twee uur verwacht. CONCERT OECUMENISCHE STICH TING VINDT PLAATS IN DOORN Door plaatselijke omstandigheden kan het kerkconcert onder auspiciën van de Oecumenische Stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen en de r.k. commissie voor vluchtelingen en ontheemden, ten bate van de vluch telingenkinderen, in de St. Andrieskerk te Amerongen, niet door gaan. Dit concert, dat gegeven wordt door het Utrechts Motet Gezelschap o.l.v. Willem Mudde, met medewerking van de organist Wim van der Hoeven, zal nu op dezelfde datum n.l. woensdag avond 26 juni om 8 uur plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk te Doorn. SCHERPENZEELSE SPUITGASTEN HAALDEN TWEEDE PRIJS IN EDE De Scherpenzeelse vrijwillige brand weer deed zaterdag mee aan een brand weerwedstrijd in Ede. Er waren zeventien deelnemende korpsen en ditmaal waren de Scherpenzeelse blussers bijzonder op dreef. Zij wisten voor het eerst een prijs te winnen en nog wel de tweede. Een zeer fraaie prestatie. Men wil wel eens beweren dat scher ven geluk brengen. Maandagmiddag op de Kerkewijk waren er scherven te over voor de melkboer die zijn bakfiets zo hoog geladen had met lege flessen dat hij zichzelf geen uitzicht had ge laten en daardoor tegen een stilstaande auto reed. We mogen wel direct aan nemen dat de man het er niet om ge daan heeft. Hij hield er o.m. een lelijke verwonding in het gelaat van over. Ook dit jaar organiseert het bestuur van het Ned. Rode Kruis, afdeling Renswoude, wederom een tocht voor de bejaarden uit deze gemeente. Deze zal plaats vinden op dinsdag 9 juli a.s., waarbij een bezoek zal worden gebracht aan Arnhem en Apeldoorn. De aanmelding kan onder de bekende voorwaarden plaatsvinden tot 26 juni bij één der bestuursleden of schriftelijk aan het secretariaat van het Ned. Rode Kruis, afdeling Renswoude, Dorpsstr. 11 DAMMEN Uitslagen bekerwedstrijden: A. v. d. Kolk - M. v. d. Grift 1—1 C. v. d. Kolk - v. d. Berg 0—2 E. v. Zomeren - v. Loon 11 G. Reede - C. Blankestein 11 Faber - A. v. d. Grift afgebr. G. v. d. Grift - v. Viegen 11 v. Wamel - Kleinveld 20 E. v. d. Grift - Meerwijk 20 Door de nederlaag van C. v. d. Kolk, is de spanning er weer volop in. Aan deze rayondag namen de sport verenigingen uit Veenendaal „Sparta", Achterberg „Excelsior", Amerongen tussen de verenigingen „Sportver. Ame rongen", Scherpenzeel „Bato", Wouden berg „Longa" en Eist „Oranje-Wit", deel. De algehele leiding was in handen van de heer Klumpenaar uit Rhenen. 's Middags werden de wedstrijden tussen de verenigingen gehouden. Ver- De gymnastiekvereniging „Oranje-Wit" tydens de marswedstryd. Hedenavondwordt dan de eerste mars gelopen van de Veenendaalse Avond vierdaagse door niet minder dan 1300 deelnemers, bestaande o.m. uit vier groepen. Het aantal deelnemers beliep vorig jaar 1000 en er is dus weer sprake van een belangrijke vooruitgang wat dit betreft, maar ook aangaande de zeer goede indruk welke de nu meest keurig geüniformeerde groepen zullen maken. Hieronder volgt de voor de komende dagen te lopen route, terwijl men nog verdere by zonderheden omtrent de Avondvierdaagse treft op pagina twee van dit nummer. Itoute donderdag 20 juni 1957 Sandbrinkstraat rechtsaf Kerkewijk l.a. Markt, Achterkerkstraat, tweede straat rechts Beatrixstraat, l.a. Zand straat, Davidsplein, Panhuis brug over langs Omleidingskanaal, paadje door weilanden volgen tot aan Slaperdijk, deze rechtsaf vervolgen tot over brug bij Roo- de Haan, rechtsaf Munnikenweg voorbij Luxortheater l.a. Holleweg, hoofdweg oversteken, Buurt laan-West, Buurtlaan- Oost, eerste weg rechts Polderweg, eer ste weg rechts Vijgendam, Hoogstraat, Hooffdstraat, Kerkewijk, Sandbrink straat. Route vrijdag 21 juni 1957 Sandbrinkstraat, linksaf Kerkewijk, spoorwegovergang over een dan direct eerste weg links Spoorlaan, aan het eind van deze asfaltweg rechtsaf Boslaan, aan eind linksaf Middellaan, over spoor- Vrijdagavond kreeg de overweg wachter aan De Klomp de schrik van zijn leven toen hij de spoorbomen ge sloten had voor het passeren van de stoptrein Utrecht-Arnhem, toen een personenauto in volle vaart tegen de spoorbomen reed, juist op het moment, dat de trein voorbijraasde. De auto bleef op nog geen halve meter van de trein af stilstaan, doordat zijn vaart door de bomen gebroken werd. Het bejaarde echtpaar uit Amersfoort, dat in de auto zat, kwam met de schrik vrij. De bestuurder verklaarde door de zon verblind te zijn en geen spoor bomen gezien te hebben. De leiders en voetballers van de ko mende jeugdvoetbalcompetitie worden er nogmaals op gewezen dat tot 1 juli a.s. gelegenheid bestaat op het bureau van politie in de Hoofdstraat een for mulier af te halen en in te leveren, waarmee men zich dient te laten in schrijven voor deelname aan deze com petitie. wegovergang i*echtdoor Groeneveldse- laan bij SKF-fabriek rechtsaf Wagening- (Zie verder pagina 2.) Zaterdagavond, werd in het gebouw van de Ned. Herv. Evangelis. vereni ging „Sola Fide" aan de Eikenlaan het nieuwe Flentrop-kerkorgel in gebruik genomen. De avond stond onder leiding van ds. W. Goedhart, die met schrift lezing en gebed deze bijeenkomst open de. Onder de talrijke aanwezigen waren bijna alle Veenendaalse organisten aanwezig. Door de orgelcommissie werd het nieuwe orgel bij monde van de heer J. W. van Hardeveld overgedragen aan het bestuur van de Ned. Herv. Evan gelisatievereniging ,Sola Fide". De voorzitter, de heer H. M. van Schuppen, aanvaardde dit nieuwe orgel in grote dankbaarheid, waarbij hij de orgel commissie dank bracht voor haar werkzaamheden en de wens uitsprak, dat dit orgel er toe zou bijdragen de eer en glorie van God nog meer te verheerlijken. De eerste helft speelde Wim van der Hoeven uit Utrecht. Al direct viel hier bij op de mooie dispositie van het nieuwe instrument en de voor dit ge bouw uitstekend geslaagde intonatie. Misschien zou een wat groter aantal stemmen, b.v. wat meer grond in het pedaal voor het aantal zitplaatsen in „Sola Fide" gewenst zijn. Verder bleek Veenendaal een mooi instrument rijker geworden te zijn. De solostukken wer den door Wim van der Hoeven zeer evenwichtig gespeeld. Daarna nam de organist-cantor van „Sola Fide", de heer Gijsbert van Zan ten, achter zijn nieuwe orgel plaats en speelde enige koraalbewerkingen en de in de sfeer van deze avond zozeer passende Toccata in Fuga in d moll van Joh. Seb. Bach. Opvallend was de fraaie registratiekeuze van deze orga nist. Het kerkkoor van „Sola Fide" verleende medewerking en zong o.m. het mooie koraal cantate 147, het koraal dat zo bekend geworden is door de piano-bewerking Jesu Joy of mens desiring door Myra Hess. Tot slot werd door het koor gezongen het Dankt, dankt nu allen God, uit cantate 67, met medewerking van trom- petisten W. H. Hendriks en P. van Hees. Het eerstvolgende kerkconcert vindt plaats op zaterdag 6 juli a.s. en wordt Begunstigd door tropische weersom- schillende groepen lieten zeer goed standigheden hield de sportvereniging werk zien, zij kregen dan ook menig „Oranje-Wit" zaterdag ter gelegenheid open doekje van het talrijke publiek, van het 10-jarig bestaan, een rayondag, Ook de burgemeester van Rhenen was waaraan 1200 gymnasten meewerkten, j op het terrein aanwezig. Dat het geweldig warm was kon ook de E.H.B.O. afdeling Eist merken, want deze kreeg handen vol werk. In een grote tent, welke als verbandplaats was ingericht werden de patiënten behan deld, de meesten met zonnebrand en flauwtes. Later werd het zelfs zo druk dat enkele E.H.B.O.-leden uit Ameron gen moesten assisteren, in totaal wer den meer dan 400 personen behandeld. Na het wedstrijdprogramma op de gemeenteweide, volgde een mars door het dorp met medewerking van „Prins Bernhard" uit Veenendaal, een tam- bourkorps uit Scherpenzeel en de Els- terse muziekvereniging „Crescendo". Deze mars werd een groot succes. Het was dan ook een prachtig gezicht die lange stoet door het dorp te zien mar cheren. Jammer was dat de Rijksstraat weg niet kon worden gelopen, wegens de rioleringswerkzaamheden daar. In deze marswedstrijd behaalde „Longa" uit Woudenberg met 47 punten een eerste prijs en „Oranje-Wit" met 43 p. een tweede prijs. Bij de wedstrijden 's middags behaalden de verenigingen de volgende resultaten: Meisjes 9-12 vr. oef. Sparte 2 x, Ex celsior, Longa en O.-W. alle een tweede prijs. Meisjes 12-16 vr. oef. en gr. gym. Sparta eerste prijs en Sparta, O.-W. Longa en Excelsior alle een tweede prijs. Meisjes, keuze werk Sparta 2 x eerste prijs, Longa eerste prijs en O.-W. tweede prijs. Jongens 9-12, Amerongen en Bato een tweede prijs. Jongens 12-16 vrije oef. Sparta en Longa tweede prijs. Jongens keuze werk Sparta 2 maal eerste prijs. Heren keuze werk Sparta eerste prijs. Heren driekamp Sparta, Excelsior en Bato alle een tweede prijs. „Sparta" uit Veenendaal kwam dus met niet minder dan vijf eerste prijzen uit de bus, een prachtig resultaat. 's Avonds volgden de massale oefe ningen, waarvoor grote belangstelling bestond. Ook werd nog door enkele dames van het Nederlandse keurkorps K.N.G.V., waaronder de kampioene van Nederland, mevrouw L. Lens- Gerritsen meegewerkt. Al met al werd het voor de jubilerende vereniginig „Oranje- Wit" en trouwens alle deelnemende verenigingen een zeer geslaagde dag. verzorgd door Simon C. Jansen, orgel en Aafje Heynis, alt. Hiervoor is een gevarieerd program ma samengesteld met o.m. enkele wer ken van J. Zwart in het kader van de herdenkingen van deze componist. Aan de Elsterse kant van de rivier is het verboden in de Rijn te zwemmen. Dit ook al in verband met het vertrap pen van hooigras. De eerste processen- verbaal zijn reeds opgemaakt, men zij dus gewaarschuwd. EEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal Het dorpje Ederveen - nog geen honderd jaar geleden een soort niemandsland, waar mensen onder de meest benarde omstandigheden in plaggen hutten woonden - is thans een van de welvarendste gedeelten van de gemeente Ede. De hypermoderne hervormde kerk, die vorig jaar in gebruik werd genomen, staat daar als een tastbaar bewys, dat ook het kerkelyk leven er tot bloei is gekomen. Dat was een vijftig jaar geleden nog geheel anders. Een eigen kerk bezat men toen niet. De geestelijke verzorging van dit gebied beperkte zich toen tot een tweetal godsdienstoefeningen per week, waarbij een oefenaar tegen betaling van 6,per week de verzamelde gemeente toesprak in een onooglijk gebouwtje aan de Schras. Het schijnt, dat de constructie van dit gebouwtje niet zo bijzonder degelijk was, want op een kwade zondagmorgen is het gebeurd, dat midden onder het „grote gebed" een stuk kalk van het plafond naar beneden viel, precies op het hoofd van een devoot meebiddende kerkganger. De man schrok daardoor zo hevig, dat hy spontaan met doorslaande stem de voorganger toeriep: „Hou maar op, want de Filistynen zitten op het dak". Door wie is deze stichting opgericht? Welk doel streeft zij na en hoe tracht zij dit doel te bereiken? De heer Busser heeft ons op deze vragen een duidelijk antwoord gegeven en wat hij ons ver telde is interessant genoeg om er even aandacht voor te vragen. Zoals we reeds opmerkten werd Ederveen een eeuw geleden beschouwd als een soort niemandsland. De naam Ederveen werd toen slechts sporadisch gebruikt. Men sprak algemeen van het „Törfveld" omdat de boeren uit Ede hier 's zomers turf staken, die zij voor de winter moesten weghalen, want in de wintermaanden stond meestal het hele gebied van de Bruinhorst tot aan de wetering onder water. De bewoners leefden onder de meest armoedige omstandigheden. Omdat de waterafvoer zeer onvoldoende was kon men er practisch geen landbouw be oefenen en andere middelen van be staan waren er ook niet. Velen gingen 's zomers gedurende enkele maanden naar noord- of zuidholland grasmaaien en als zij dan terug kwamen konden zij tenminste de schuld betalen, die zij in hef voorjaar hadden moeten maken. In de wintermaanden konden zij soms werk vinden in de bossen rondom Ede. Als zij dan 's .avonds weer te voet aan de lange weg naar huis begonnen had den zij juist genoeg verdiend om bij bakker Hansman in Ede een roggebrood te kopen, waarmee zij de honger van hun kinderen weer voor één keer kon den stillen Geld voor andere dingen was er niet. Ook niet om huishuur te betalen. Trou wens, wie zou het ook in zijn hoofd ge haald hebben om in dit achteraf ge legen moerasgebied woningen te gaan bouwen? Om toch enigszins beschut te zijn tegen weer en wind en water, wierp men kleine terpen op, waarop uiterst primitieve plaggen hutten werden ge bouwd. Een kleine zeventig jaar ge leden stonden er nog tien van deze hutten hier en daar in Ederveen ver spreid, die alle nog bewoond werden. (Zie verder pagina 4.) En dit is dan één van de verhalen, die we te horen kregen, toen we de 79-jari ge Jan Busser uit Ede opzochten om het een en ander aan de weet te komen over de geschiedenis van Ederveen. Dat wij daarvoor bij hem aan het goede adres waren, stond voor ons van te voren wel vast. De heer Busser is in Ederveen geboren en getogen en boven dien heeft de gemeenteraad van Ede hem nog onlangs voor een periode van zes jaar herbenoemd als secretaris penningmeester van de stichting Eder veen. En het is vooral deze stichting, waarvan ook de meeste inwoners van de gemeente Ede weinig meer dan de naam kennen, die onze belangstelling heeft opgewekt. ZOMERAVONDUITVOERING Zaterdag 22 juni geeft de gymnastiek vereniging „Excelsior" haar jaarlijkse openluchtuitvoering op het terrein van de Gebr. van Laar, aan de Cuneraweg. Omstreeks 7 uur marcheert de vereni ging voorafgegaan door de muziekver eniging „Kunst en Vriendschap" vanaf het Buurtschapshuis, via een kleine rondgang naar het terrein. Het pro gramma bevat een zestiental nummers. De leiding is in handen van mevrouw C. van Ruremonde- van Barneveld en de heer W. Vaartjes. De entree bedraagt voor volwassenen 0.50, kinderen beneden 14 jaar 0.35. Op het terrein zijn zitplaatsen aanwezig INSPECTIE. De New York Post kondigt het bezoek van het Engelse koninklijk paar aan de Ver. Staten in het a.s. na jaar aan met de woorden: Ko ningin Elisabeth en prins Phi lip hebben de uitnodiging van president Eisenhower voor een inspectietocht door hun oude koloniën geaccepteerd. GELD (1). Corny Vander- bilt, kleinzoon van de legenda rische Amerikaanse multimil jonair Cornelius Vanderbilt, klaagt dat hij geruïneerd is. Hij heeft nog slechts een inkomen van 30.000 dollar per jaar. Dat is dus nog ruim een ton, maar niet veel als men bedenkt dat hij er vijf vrouwen, van wie in de loop van 37 jaar is geschei den, van moet onderhouden. Bovendien eist zijn laatste vrouw nog 250.000 dollar we gens belediging. Door procede ren en klagen probeert Corny daar nu van af te komen. GELD (2). Een politieagent te Nice heeft drie weken extra verlof gekregen ome de erfenis van zyn vrouw te regelen. Deze laatste kreeg onverwacht te ho ren dat haar moeder die haar by haar geboorte liad verstoten op haar sterfbed berouw had gekregeni en haar in Amerika een miljoenenerfenis had nage laten. De agent is er niet onver deeld blij mee, hij is blijkbaar bang dat hij nu de tweede viool gaat spelen, want hy zei: „Ik vrees, dat met al dat geld we lang niet meer zo gelukkig zul len zijn als tot dusver BROEK. De Amerikaanse tennisspeler Flan verloor de kampioenschappen door een nat broekje. Dit kledingstuk was pas een half uur voor het begin van de match afgeleverd door de wasserij. Het bleek nog niet geheel droog en „je moest eens weten," zei Flan na afloop, „wat dat voor handicap bete kent". KIND. Een tachtigjarige vrouw te Metz heeft 13 kinde ren, 82 kleinkinderen en 40 achterkleinkinderen. Een re cord? OORDEEL. De Italiaanse filmregisseur De Sica bereidt een film als een H-bom voor, zoals hij zelf zegt. De drie Ita liaanse sterren Silvana Mag- nano, Gina Lollobrigida en Sophia Loreni zullen er geza- menlyk de hoofdrollen in spe len. En de curieuse titel luidt: Het universele oordeel. CULTUS. Een handelaar te Hamburg (nota bene!) ver koopt stukjes van de auto, waarmee een hele tijd geleden de Amerikaanse filmheid Ja mes Dean bij Hollywood ver ongelukte. De uitlaatpijp kost twintig gulden en een stukje van de carrosserie dertig. BAD-AUTO. Een Engelse autofabriek gaat een auto op de markt brengen waarin men een bad kan nemen. K.I.? Volgens een uitspraak van de Amerikaanse geleerde Ralph Lapp zullen in een atoom-oorlog in eerste instan tie 80 miljoen mensen worden gedood. 272 miljoen zullen ver volgens nog omkomen en één op de tien kinderen van de vol gende generatie zal misvormd ter wereld komen. Hij vindt dat, om de menselijke soort dit drama ongeschonden te laten overleven, er nu reeds voor zorgsmaatregelen moeten wor den getroffen, waaronder hij het oprichten van een bank voor voortplantingsstoffen re kent in de trant van de nu reeds bestaand ebloedbanken voor bloedtransfusie. —EXPRESSE. Uit de nieuwe reglementen van de Oostenryk- se posteryen kan men opmaken dat atoombommen per post kunnen worden verzonden. Want er staat in vermeld, dat radioactief materiaal niet als brief maar als postpakket moet worden verzonden, dat de verpakking minstens 15 centi meter dik moet zyn en dat er buitenop een doodshoofd moet staan afgedrukt. Tenslotte: De pakketten zul len steeds als expresse worden bezorgd! WIJZE RAAD. In de raads- verslagen van de gemeenteraad te Königslautem zal in het ver volg niet meer worden vermeld op welk tijdstip de vergadering werd gesloten. Verschillende leden hadden ruzie gekregen met hun vrouwen omdat ze een later uur voorwendden dan in de krant stond vermeld GANS. Volgens dr. Little te Washington zijn het minst voor zichtig bij het oversteken van autowegen de hond en de kip, daarna volgt de mens, dan de kat, dan het varken, en tenslot te is het meest voorzichtig de gans. NAPOLEON EN BRIGIT TE. Een .enquete onder 8000 Franse schoolkinderen heeft uitgewezen dat Napoleon nog steeds hun ideaal is. Daarna komen pas Louison Bobet en Fernandel. By de dames ech ter wint de filmster Brigitte het ter wint de filmster Brigitte Bardot het van de koningin van Engeland. VLUGGER. Men voorziet dat binnen acht jaar men per vlieg tuig in 2 uur en 40 minuten van hier naar Amerika zal kunnen vliegen met toestellen die 200 passagiers kunnen vervoeren. Zondagmiddag j.l. te omstreeks 15.30 uur, moest de bestuurder van het zweefvliegtuig PH. 249, de heer Répa- ron uit Zeist, wegens te weinig ther miek een noodlanding maken op een perceel hooiland gelegen aan de Sta tionsweg. De bestuurder die te 14.00 uur die middag was opgestegen van de vliegbasis Teriet, wist zijn vliegtuig zonder enige schade op de begane grond te plaatsen. Door het groot aantal nieuwsgierigen werd aan het hooiland van de Gebr. Ruler nog al wat schade aangericht. Het vliegtuig is ter plaatse gedemon teerd en per auto vervoerd naar de vliegbasis Teriet, nadat de politie een en ander had opgenomen. Op de nabij gelegen Stationsweg was even een op stopping ontstaan, daar vele automobi listen hun voertuigen op de rijweg parkeerden, teneinde een kijkje te ne men bij het gestrande vliegtuig. MAURIK. Ter gemeente-secretarie alhier ligt ter inzage een afdruk van Koninklijk besluit houdende aanwijzing van de percelen welke ten behoeve van de in de Rijn bij Amerongen te bouwen stuw en het maken van een werkhaven te Wijk bij Duurstede in het kader van de kanalisatie der Neder-Rijn en de Lek EDE. Evenals vorig jaren wordt ook deze zomer in Ede weer een sportfeest gehouden, waaraan een groot aantal plaatselijke verenigingen en militairen hun medewerking verlenen. Het "festijn begint woensdag 22 juni met een tafeltennistoernooi in Reehorst, waarvoor een nieuwe wisselbeker be schikbaar is gesteld, en het eindigt zater dag 6 juli met de finales van een voetbal toernooi en met de traditionele wandel- mars. Op de tussenliggende dagen - de zon dagen uitgezonderd - zijn er verschillende wedstrijden: tennis, waterpolo, volleybal, turnen, atletiek, schaken, dammen, bil jarten, etc. Vrijwel alle sporten zijn dus vertegenwoordigd, hetgeen natuurlijk ook de bedoeling van de organisatoren is. WIJZE WOORDEN BLIJF DE BAAS! Wees van uw daden de meester en niet de slaaf. (Thomas a Kempis) KERKEWIJK 167 -TEL.3000 - V E E N E N OA A L

De Vallei | 1957 | | pagina 1