Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Vlot en goed verloop Avondvierdaagse Wist f/.... Nieuws van de Shetland-show Sneller systeem van bouwen in Franse Gat RENSWOUDE WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Uitslag prijsvraag Shetland-show SCHERPENZEEL Rumoerige vergadering van Amerongens gemeenteraad VIJFENTWINTIG JAAR OUWEHANDS DIERENPARK Distilleerketel in Rhenen met enorme dreun ontploft r r 31e jaargang VRIJDAG 21 JUNI 1957 No. 49 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per weck in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kilometer-miljonair AGENDA Hij is f 10,- waard 3 AD 412395 Ouden van dagen hadden zeer fraaie tocht Rhenens burgemeester onthulde bronzen borstbeeld van de oprichter OORZAAK ONBEKEND Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Marktberichten Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteren werd dan de tweede mars gemaakt in het ka der van de Vee- nendaalse avond vierdaagse, waar aan dit jaar door niet minder dan 1368 tippelaars wordt deelgeno men. De sfeer in deze vierdaagse is pri ma. Er zijn weinig uitvallers, in de juniorenafdeling vier en bij de se nioren slechts één. Verder zijn er weinig klachten over blaren of an dere voetkwalen. De deelnemers zijn buitengewoon te vreden over de keuze van de rou tes welke steeds weer door de prachtigste streken gaan. Morgen, zaterdag avond, vindt dus de massale intocht van de honderden tippelaars, bege- leid door de drie plaatselijke muziek korpsen plaats en het behoeft stellig geen betoog dat voor deze altijd weer feestelijke gebeurtenis ook nu weer grote publieke belangstelling wordt verwacht. Teneinde zoveel mogelijk kinderen in de gelegenheid te stellen een rit met een ponywagen te maken, zullen de pony wagens ook zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur nog op de twee routes rijden, n.l. Achterkerkstraat en Slot. de Bruïneplein. Waterorgel. Het waterorgel speelt ook zaterdag van 2 uur 's middags tot 11 uur 's avonds. Prüsvraagformulieren. Voor de laatste dag kunnen de prijs vraagformulieren van de Shetland-show worden ingeleverd tot maandagavond 9 uur a.s. Zaterdagavond worden de bus sen dus niet leeggehaald. Dinsdagmprgen zijn dan de laatste prijswinnaars bekend en zullen ook de drie hoofdprijswinnaars bekendgemaakt worden. Winkelsluiting. Zaterdag, de laatste dag van de Shet- landverkoopweek, worden de winkels normaal om 6 uur gesloten. dat het Amerikaanse waterorgel dat men morgen, zaterdag, voor het laatst in Veenendaal kan zien werken, in tijd van vijftien minuten 20.000 liter water omhoog spuit door niet minder dan 1800 sproeiers? dat er boven dit orgel op een ge geven moment vijf kub. meter water in de lucht hangt dat willekeurig door door 44 verschillend gekleurde schijn werpers kan worden verlicht met een sterkte van ongeveer 25.000 kaars? dat de vele duizenden bezoekers ook hier weer hebben genoten van de schitterende waterpartijen welke men met deze installatie kan vormen? dat de benodigde hoeveelheid water door 13 pompen uit een reservoir steeds weer omhoog gedrukt wordt na dat het is neergevallen? dat wanneer de waterleiding voor dit instrument steeds water moest aan voeren dit afgelopen week stellig moei lijkheden gegeven zou hebben bij de watervoorziening van Veenendaal en omgeving? dat in deze zomerse dagen het waterleidingbedrijf toch al op de proef wordt gesteld door de enorme toename van het waterverbruik? dat het normale verbruik in Vee nendaal en omgeving gemiddeld 2800 kub. meter per dag beloopt? dat het verbruik op de gloeiend- hete maandag van deze week ongeveer 80 °/o hoger en 4800 kub. was? dat het woensdag met 2775 kub. weer normaal was? dat de capaciteit van het Veenen- daalse waterleidingbedrijf echter nog voldoende reserve over had en nog geen sprake was van een tekort zoals dat deze week in menige plaats in ons land het geval was? dat naast het meer drinken, was sen, douchen enz., vooral het sproeien van tuinen de oorzaak is van de grote toename in het verbruik? dat dit namelijk duidelijk blijkt door het tijdstip van ongeveer half zeven 's avonds, als de mannen hebben gegeten en eens lekker hun tuintje gaan nat maken? dat zeer veel Veenendaalse huis vrouwen j.l. maandagochtend extra vroeg zijn opgestaan om, nog voor de ergste zonnewarmte kwam, de was te kunnen doen? dat ook dit duidelijk werd opge tekend door de apparatuur in de wa tertoren aan de Kanaalweg welke ieder moment van de dag het waterverbruik registreert? dat men op dit apparaat b.v. ook kan aflezen wanneer de radio 's avonds een mooi programma biedt? dat het waterverbruik dan veel geringer is en precies op het moment dat er b.v. even pauze is neemt dit weer met grote sprongen toe doordat de aangeslotenen dan gauw even koffie zetten, wat drinken of naar een „zekere plaats" gaan? EEN II EI VELDWEG OP GELDERS De hier bedoelde verbindingsweg met de Klompersteeg leidt naar de boerderij welke direct ten zuiden van de spoor baan is gelegen en ter plaatse bekend staat als „Het heiveld". Bij deze boer derij eindigt de weg. Omdat deze naam, die plaatselijk be kend is niet alleen op deze boerderij maar ook op de naaste omgeving be trekking heeft, willen b. en w. van Ede, de weg Heiveldweg noemen en hebben de raad geadviseerd tot het geven van deze naam te besluiten. Het bouwen van woningen kan ons eigenlijk niet vlug genoeg gaan. Aan alle kanten wordt dan ook gedokterd en gezocht naar middelen om, des noods afstappende van de traditionele bouwsystemen zoals wij die in ons land kennen en die in grote lijnen al zeer veel jaren worden toegepast. Om het steeds vlugger te kunnen doen. Ook de leek die onwillekeurig wel eens de bouw van woningen en andere gebouwen heeft gevolgd, weet wel zo ongeveer de volgorde welke bij het optrekken van een huis wordt aange houden. Een bouwer begint meestal niet met het dak. De fundamenten zijn het eerst aan de beurt en dan volgen de muren, de vloeren en het dak. Als het pand onder dak is hebben de bouwers het pannebier al lang op, het geen wil zeggen dat de bouw in verge vorderd stadium verkeert. Maar vooral in deze tijd van woningnood, nu menig een eigenlijk de woningen onder de handen van de bouwer wegkijkt, heb ben we ondervonden dat als de woning onder de kap zit, het ergste nog komt: de afwerking door schilder, stucadoor, loodgieter, granietwerker enz. Het duurt nog veel langer dan de hele bouw. Daarom ook is het zo verheugend dat door het bouwbedrijf Boers bij de bouw van vier blokken etage-woningen in het Franse Gat (de eerste blokken met vier etages in Veenendaal) in de Dezer dagen vond te Amsterdam bij de Kromhoutfabrieken de huldiging plaats van zeventien Nederlandse chauffeurs welke een miljoen kilome ters hebben afgelegd en daardoor met kilometer-miljonair worden aangeduid. Onder hen bevond zich ook een Vee- nendaler, n.l. de heer M. G. Bouwmees ter, in dienst bij de N.V. v/h fa. wed. A. W. de Haas. VEENENDAAL Heden, vrijdag 21 juni, laatste dag |g Shetland-show, tevens laatste rit- g ten ponywagens. „Sola Fide", 8 u. g concert door het Zweeds zangkoor Rattvik-Boda. Veteranentoernooi, Matjan-terrein, 6.45 uur Neveda— s G.V.V.V., 7.45 uur Frisia—Ritmees- g ter. Zaterdag 22 juni, laatste dag g zomerwinkelactie, 's avonds mas- g sale intocht avondvierdaagse, te- g vens laatste bespelingen van het wm waterorgel. Maandag 24 juni, ve- teranentoernooi, terrein „De Me- =g rino's", 6.45 uur S.K.F.—Triangel- g Boys, 7.45 uur Hollandia Wol g V.R.C. Woensdag 26 juni, 8 uur, g muzikale rondgang muziekvereni- g ging „Caecilia". Vrijdag 28 juni, m S.K.F.-terrein, schoolkorfbalwed- strijden. Luxor Theater, vrijdag g t.e.m. maandag „08-15 - Het einde", dinsdag t.e.m. donderdag „De be- g storming van de Alamo". RHENEN Bio „Eigen Gebouw", zaterdag- avond en zondagmiddag „De Hof- nar", zondagavond en woensdag- g avond „De misdaad van kapitein §g Stuart" ACHTERBERG Zaterdag 22 juni, terrein Gebr. v. Laar, 7 uur, jaarlijkse openlucht uitvoering gymnastiekvereniging „Excelsior". CONCERT VOOR OUDEN VAN DAGEN Woensdagavond j.l. trok door de stra ten van Renswoude een massaal muziek gezelschap, dat was samengesteld uit het Stedelijk Muziekkorps uit Wageningen en de muziekvereniging „Ons Genoegen" uit Renswoude. Deze mars door het dorp was een indrukwekkend schouwspel en trok dan ook grote belangstelling. Het eindpunt was gelegen bij het gebouw Re- hoboth, waar een podium was opgericht voor het concert, dat daar die avond ge geven zou worden door de muziekver eniging uit Wageningen onder leiding van haar dirigent de heer P. Hoolhorst uit Rhenen. De uitvoering stond op behoorlijk peil, hoewel er af en toe enige onjuiste in zetten plaats vonden. De pauze werd ge vuld met het optreden van een jeugd- korps onder leiding van de heer J. A. Greeve. Hun laatste nummer kon ons nog het meest bekoren. Verder bleek hierbij, dat het jeugdkorps nog wel enige oefening nodig heeft om tot een volledig geslaagde uitvoering te komen. Het con cert werd besloten met een taptoe door het volledig muziekkorps. Deze taptoe werd goed uitgevoerd en kan ook zeer geslaagd worden genoemd. Tijdens deze mars en het concert werd er in het dorp een huis-aan-huiscollecte gehouden, waarvan de opbrengst be stemd was voor de financiering van de tocht van ouden van dagen. Deze col lecte heeft het prachtige bedrag van 160,20 opgebracht, zodat, na aftrek van de noodzakelijke onkosten, een netto bedrag van rond 130,voor dit doel kon worden afgedragen. Voor de plaat selijke muziekvereniging „Ons Genoe gen", die dit concert had georganiseerd, is deze avond een volledig succes ge worden. UITSTAPJE M.V. en J.V. 's Morgens om ongeveer zeven uur vertrok het gezelschap per toeringcar via Utrecht naar Den Bosch. Allereerst werd in Noord-Brabant in de plaats Waalwijk een schoenenfabriek bezich tigd, waaraan een interssante excursie was verbonden. Daarna werd een be zoek gebracht aan het park De Efteling te Kaatsheuvel, terwijl tevens korte tijd werd vertoefd in de gemeente Be- zooijen, een vroegere standplaats van ds. Van de Peut. De terugweg werd afgelegd over Nijmegen en Arnhem naar Apeldoorn. In deze plaats verbleef het gezelschap geruime tijd in de uitspanning Prins Bernharddal. afgelopen maanden met zoveel succes een nieuw systeem kon worden toe gepast. Een systeem waarmee vele maanden tijd worden gewonnen en de woningen beduidend eerder klaar zijn. Volledig in samenwerking met aanne mer en onderaannemer presteert men het nu door terwijl de metselaar bezig is met de tweede, derde of vierde woonlaag, dat de eerste verdieping al geheel wordt afgewerkt. De leidingen worden aangebracht, de muren aange- De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven op het postkantoor te Veenendaal, doch werd niet ge vonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor met 2.50 gestegen en is nu tien gulden ge worden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is een rood gedrukt nummer. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer 3 AD 412395. Indien u deze voor a.s. donderdag, 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, welke nu dus 7.50 bedraagt, direct in con tanten uitbetaald. smeerd en zoveel mogelijk ook het schilderwerk afgewerkt. Hieruit volgt dat alle aannemers vrijwel gelijk met een blok woningen klaar zijn en dat deze ook al gauw daarna bewoond kun nen worden. Zelfs hebben we gezien dat de metselaar op een etage nog met de binnenmuren bezig was en dat ter wijl hij aan de buitenmuren zou begin nen de stucadoor ook al op dezelfde verdieping achter hem aan begon. Gebleken is dat met dit systeem niet alleen de woningen veel eerder klaar zijn, maar ook werkt men er goedkoper door. Al met al betekent het weer een eens wat moed gevend geluid in de woning-misère. DOVO MARINIERS (DOORN) Het eerste elftal van Dovo speelt a.s. woensdagavond om 7 uur aan het Pan huis een wedstrijd tegen een sterk elftal van de Mariniers uit Doorn. GESLAAGD Bij de te 's-Gravenhage gehouden exa mens slaagde voor de akte gemeente- financiën tweede gedeelte, de heer A. C. Slieker, commies ter secretarie dezer ge meente. DONDERDAG 20 JUNI 1957 Vakantiechèque van 100,Mej. R. de Fluiter, Gortstraat 60. Levensmiddelenpakket: Mevr. J. An- beek, Jan Steenlaan 11; J. Augusteyn, Kerkewijk 9; Fam. C. Blankespoor, Bea- trixstraat 31; Fam. W. Bos, Westersingel 41"; Fam. J. Bruis, Bergweg 62; Fam. N. v. d. Dikkenberg, Pr. Bernhardlaan 249; Fam. G. van Eden, Groen van Prinsterer- straat 13; Mej. Ina Heykamp, Spoorlaan 42; Fam. W. H. D. Hensen, Keuchenius- straat 17, allen te Veenendaal en Fam. J. Lourens, Holleweg 47 te Ede. VRIJDAG 21 JUNI 1957 Vakantiechèque van 100,Mej. Wil lie van Beek, Korte Molenstraat 25. Levensmiddelenpakket: Mevr. Laan, Vendelseweg 49; Fam. D. Boers, Juliana- straat 32; Mej. R. Glas, Mulderslaan 29; Mevr. H. Bouman-Bruis, Larikslaan 8; Mevr. v. Kreel, Helling 7; Mej. W. Slot boom, Julianastraat 37; Wed. A. Schoe- man, Keucheniusstraat 16; Mevr. G. Slok- v. d. Craats, Gortstraat 59; Fam. H. de Gooyer, W. C. Beeremansstraat 42, allen te Veenendaal, en mevr. D. Dirksen-de Koning, Dorpsstraat 37, Renswoude. Met veertig auto's en honderd be jaarden werd dinsdagmiddag om 1 uur gestart in de Marktstraat voor de jaar lijkse tocht ouden van dagen. Er werd via verschillende binnenwegen gereden naar Rhenen waar werd uitgestapt om Ouwehands Dierenpark te bezoeken. Vandaar werd via Oosterbeek-Arnhem gegaan naar de uitspanning „Erica" in Berg en Dal waar de oudjes werden getracteerd op verschillende versna peringen, waarvan een groot deel was beschikbaar gesteld door de leden van de winkeliersvereniging E.M.M. In Scherpenzeel weer terug, werden de bejaarden opgewacht in „Markt- zicht" waar aan een goed verzorgde dis de oudjes werden getracteerd op koffie en gebak. De muziekvereniging „Caecilia" zorgde voor de muzikale opluistering. In zijn dankwoord deelde de voor zitter van het organiserende comité de heer G. H. Stotijn mede, dat dank zij de vele medewerking, de tocht weer uitstekend was geslaagd. Hij bracht vooral dank aan de vele verenigingen die het geld bij elkaar brachten zonder dat het comité hiervoor moeite behoef de te doen. Hij bracht vooral dank aan de heren H. J. Goldstein en H. Verkerk, die de tocht organiseerden en ook aan Zr. Smit en Dr. Renken voor het ver gezellen op deze tocht waarbij de dok ter gelukkig meer was opgetreden als cineast dan als arts. Als deelnemer dankte de heer G. ten Broek namens zijn tochtgenoten voor de goede organisatie en de pret tige middag. DEELNEMERS VEILIG VERKEERSRIT OP DWAALSPOOR Doordat door de heren rit-uitzetters van de veilig-verkeersrit een fout was gemaakt, reden de deelnemers enkele controleposten mis en bracht de tocht niet het gewenste succes. Door het ver vallen van enkele contróleposten was de uitslag van deze 38 km lange rit, waar voor 43 deelnemers waren gestart, als volgt: 1. F. Bergsma, Woudenberg, 1 strp. en voor een jaar houder van de wissel beker; 2. C. Peut, Scherpenzeel, 2 strp.; 3. H. Veldhuizen, Scherpenzeel, 2 strp.; 4. H. v. Ede, Scherpenzeel, 3 strp.; 5. B. Barlingen, Amersfoort, 3 strp. De voorzitter van Veilig Verkeer reik te met een toepasselijk woord de prijzen uit. BEVESTIGING EN INTREE Ds. P. W. VAN DER VEEN Ds. P. W. van der Veen heeft afscheid Woensdagavond werd het restje van de I De heer Wildeman was tegen dit voor agenda van de vergadering van 31 mei j stel. Jeugd zou in de aan te brengen be- j.l. afgewerkt. Alle leden waren aanwe- i planting zich uitleven, zoals ook bij de zig. Als eerste punt van bespreking werd nieuwe huizen gebeurt, aldus spreker. Hij de verbetering van de Nederstraat rond de Herv. kerk onder de loep genomen. In overleg met Monumentenzorg is een plan ontworpen, waardoor de hoek tegenover Oranjestein verruimd wordt en de be staande muur aan de Kerkzijde komt te vervallen. Hiervoor in de plaats zou een taluud van keien komen, zoals bij het „Huchtje". Een haag zou het geheel af sluiten. Kosten worden geraamd op 5660,—. Onder grote pu blieke belangstel ling trok gisteren 's middags en ook 's avonds de recla me-optocht, geor ganiseerd door de Winkeliersvereni- ging, door de ge-1 meentc. Het ge heel maakte een zeer originele en frisse indruk. Er was veel werk van gemaakt en het werd dan ook nog een onverwacht groot succes. Hier zien wy de stoet in de Hoofd straat met op de andere weghelft enkele groepen van deelnemers van de avondvierdaagse. Toen in Nederland bekend werd, dat Ouwehands Dierenpark op 18 juni het vijfentwintig jarig bestaan zou vieren, hebben goede vrienden en relaties van het park een ere-comité opgericht, hetwelk zich ten doel had gesteld op de dag van het zilveren jubileum een bronzen borstbeeld aan te bieden van de stichter wijlen de heer C. W. Ouwe hand. Uit brede kring kwamen de bijdragen binnen en zo kon dinsdagmiddag op de hoofdingang van het park het door Van Borssum- Buisman uit Haarlem ver vaardigde beeld door Rhenens burge meester Jhr. Mr. L. H. N. F. Bosch ridder van Rosenthal, worden onthuld. De voorzitter van het werkcomité de heer J. v. d. Kaa, propagandist van de A.V.R.O., sprak een inleidend woord, waarna de burgemeester van Rhenen wijlen de heer Ouwehand drie-ledig schetste. Als mens, aldus de burgemeester, was de heer Ouwehand geen gemakkelijke jongen. Hij heeft zijn naasten heus niet altjjd zoveel plezier gedaan. Als onderhandelaar was het een kei harde kerel een groot denker en iemand die precies deed wat hij wilde. En dan was er nog de „kleine" Ouwe hand, de man, die zich het gelukkigst voelde, wanneer hij alleen op zijn park was by zijn geliefde dieren. Nadat de burgemeester het bronzen borstbeeld had onthuld, werden door de heer Hollaar twee elektrische klok ken aangeboden, één namens de familie en één namens het personeel. In het parkrestaurant volgde een druk bezochte receptie. Daarna zaten velen aan het jubileumdiner, dat ge volgd werd door een jubileumprogram ma. 1 genomen van de Ger. Kerk van Broek onder Akkerwoude. Zondag 11 augustus a.s., na vooraf te zijn bevestigd door ds. F. E. Hoekstra van 's-Gravenhage- oost, zal hij zijn intree doen als predi kant van de Ger. Kerk van Scherpen zeel, waar hij de opvolger wordt van ds. E. Torenbeek. Ds. Van der Veen werd op 1 mei 1907 te Loppersum geboren, bezocht eerst de chr. h.b.s. te Groningen, deed daarna staatsexamen, studeerde vervolgens eerst twee jaar Germaanse letteren in de faculteit van de letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit te Gro ningen en daarna theologie aan de vrije universiteit te Amsterdam, waar hij op 15 mei 1936 zijn kandidaats examen deed. Nadat kand. Van der Veen op 25 juni 1936 door de classis Groningen beroepbaar was gesteld in de Ger. Kerken in Nederland, stu deerde hij eerst nog een jaar theologie aan de rijksuniversiteit te Groningen en werd hij op 5 februari 1939 door wil bestaand hek handhaven en is bang voor afkalving van de terp, waarop de kerk is gebouwd. Ook de heer Blankestyn verwacht teleurstelling en wees op het wijlen prof. dr. HePP van Amster- gevaar voor spelende kinderen. De heer dam te Broek onder Akkerwoude in (Zie verder pagina 4.) het ambt bevestigd. Woensdagavond omstreeks acht uur werden de bewoners van Rhenen en vooral zy, die woonachtig zjjn in het Grebbekwartier, opgeschrikt door een enorme dreun, vrijwel onmiddellijk ge volgd door het geloei van de brand weersirene. Op het industrieterrein E-noord aan de Vogelenzangweg was op het com plex van de N.V. Chemische fabriek „Rhenus", de zeepfabriek, een distil leerketel geëxplodeerd. Na de ontploffing ontwikkelde zich boven het terrein een grote wolk van hagelwitte damp. Wonder boven wonder werd niemand gewond of gedood, hoewel een groot stuk metaal was terechtgekomen op de inrijlaan van de N.B.M.-garages, ge legen op ongeveer tweehonderd meter afstand van de „Rhenus". Een employé van de N.B.M., die de grote scherf zag aankomen, kon zich nog net op tijd uit de voeten maken. Daar de ketel in de openlucht stond opgesteld, is de schade beperkt geble ven. Twee employé's van de „Rhenus" ontdekten, dat er iets niet in orde was aan de inrichting. Toen één van hen het terrein verliet om een derde em ployé van huis op te halen om de zaak te onderzoeken, moest de achtergeble ven werknemer de vlucht nemen omdat hij de geluiden niet meer vertrouwde. Even later ontplofte de ketel. Onmiddellijk werd de vrijwillige brandweer van Rhenen gealarmeerd, welke met de nevelspuit uitrukte. Men behoefde geen dienst te doen. Rond het fabrieksterrein verzamel den zich vele nieuwsgierigen. Ook de wethouder van publieke werken de heer W. Klaassen en de commandant van de vrijwillige brandweer, tevens directeur van gemeentewerken de heer N. Souwerbren, kwamen poolshoogte nemen. Omtrent de oorzaak tast men vol komen in het duister. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 In een smalle straat kan men niet hard rijden met een motor, vooral niet, als op zo'n straat vele uitritten uitkomen. Ook als men uit zo'n uitrit komt, bijv. met een sportwagen, kan men niet voorzich tig genoeg zijn. Al deze dingen waren niet voldoende in acht genomen door de 20-jarige N. en de bestuurder van de sportwagen S., beiden uit Veenendaal, die enige tijd geleden met elkaar in botsing kwamen, gelukkig zonder ernstige ge volgen. Beiden hadden zich nu voor de kantonrechter mr. A. C. van den Brandt, te verantwoorden, maar alleen N. was verschenen. Het kwam ter zitting vast te staan dat de motor een snelheid van ongeveer 60 km had. „Maar als ik 40 km gereden had" betoogde N., „zou ik er ook nog bo venop gezeten hebben." En hij schetste de onvoorzichtigheid, waarmee S. de weg op was komen draaien. De officier van justitie, mr. J. J. A. Bredius, merkte op, dat de sportwagenbestuurder onmogelijk zoveel snelheid had kunnen ontwikkelen, als N. geschilderd had. Niettemin achtte hij deze ook verantwoordelijk voor het ongeval, al was zijn schuld niet zo groot als die van N. De eis van de officier werd 60,— tegen N. en 20 tegen S. Mr. Van den Brandt veroordeelde N. con form de eis, de andere verdachte con form het schikkingsbedrag, dat 25, was geweest. De 30-jarige G. J. B. uit Wageningen nam geen genoegen met de uitspraak van de kantonrechter, die hem schuldig ge oordeeld had zonder toepassing van straf. Als vrachtwagenchauffeur was hij er trots op, steeds zonder fouten te rijden en hij wilde niet, dat een veroordeling ten onrechte zijn staat van dienst zou be zoedelen. Op zijn verzoek wijzigde Mr. Van den Brandt het vonnis in 11,of vier dagen, om B. in de gelegenheid te stellen hoger beroep aan te tekenen. Even voor het stoplicht in de Berg straat te Wageningen was B. met zijn vrachtauto linksaf gezwaaid, waarbij hij wel de vereiste voorzichtigheid in acht genomen scheen te hebben. Terwijl hij aan het draaien was, was een wielrijder met grote snelheid van achteren aan ko men fietsen, wiens bedoeling het was ge weest om nog net door het groene stop licht te rijden. Hierbij had deze te wei nig aandacht geschonken aan het ove rige verkeer, zodat hij B's wagen te laat zag. Bij zijn poging om uit te wijken, kwam hij tamelijk ernstig tegen de rand van de stoep ten val. Vijf gulden was het vonnis, dat gewezen werd tegen de 44-jarige kolenhandelaar v. d. S. uit Oosterbeek, in overeenstem ming met de eis. S. beek niet in het be zit geweest te zijn van een rijtijdenboek je, wat nu eenmaal vereist is, als men meer dan 12 uur per week rijdt voor een bedrijf. S. hield vol, dit nooit te hebben geweten, temeer, daar hij er maar een eenmanszaakje op na hield. Het hielp hem ook niet, dat een politie-agent uit Oosterbeek hem medegedeeld zou hebben een strafbaar feit was. Het leergeld bleef vijf gulden. Voor een vrij ernstige aanrijding kwam de 20-jarige R. S. er vrij goed af met een boete van tien gulden, terwijl de offi cier nog 20,— had geëist. Vier maan den geleden was S. in Oosterbeek met een auto tegen een stilstaande wagen op gereden, die voor ongeveer 260,— scha de had opgelopen; de schade van de door verdachte bestuurde wagen was- 80,— geweest. Verdachte wees er ter zitting op, dat het weer zeer slecht was geweest. Toen hij moest remmen voor de stil staande auto, was hij geslipt op zand, dat over de weg gelegen had. Ook het feit dat verdachte in militaire dienst was en geen groot inkomen had, kwam voor ver zachting van de eis in aanmerking. Maar S. stelde daarna nogmaals, dat roekeloos heid en onvoorzichtigheid hier niet in het spel geweest waren. De hoogte van het bedrag aan schade, welke S. nog moest betalen daarbij gerekend, deed mr. Van den Brandt er toe besluiten zijn vonnis nog lager te stellen dan de eis. De landbouwer Van der M. uit Kooter- broek wilde veiligheid voor alles. Daarom voerde hij twee lichten op zijn bromfiets, als hij 's avonds op stille wegen reed, om dat het ontbreken van het boekje niet maar goed te zien of er verkeer op de weg was. Hij was ervan op de hoogte dat het eigenlijk niet mocht. M. gebruikte de tweede lamp dan ook alleen als hij het nodig achtte. Het schikkingsbedrag had verdachte teveel gevonden (tien gulden) en daarom was M. ter zitting verschenen. Mr. Bredius wees verdachte op het ge vaar, dat een verblindende verlichting kan hebben voor tegenliggers. De veilig heidsoverwegingen van M. konden uiter aard geen genade vinden in de ogen van de officier. Hij zag dan ook geen aan leiding om beneden het schikkingsbedrag te gaan. Ook Mr. Van den Brandt vond het schikkingsbedrag niet hoog en zo bleef het voor M tien gulden. De behandeling van de zaak tegen de 20-jarige v. S. uit Wageningen, nam nogal wat tijd, hoewel het gepleegde strafbare feit van minder ernstige aard was en 10.- het bedrag was, waartoe S. over eenkomstig de eis veroordeeld werd. In gezelschap van zijn verloofde en zijn jongste broertje was verdachte op een zondagmiddag aan het wandelen ge weest. Het drietal had een fietspad over moeten steken, waarbij S. die het laatste overstak, een naderende bromfiets gehin derd had. De bestuurder had moeten uit wijken en was ten val gekomen. De ver dediging, die verdachte voerde, kwam er op neer, dat alleen de bromfietser roekeloos gereden had. Deze had immers kunnen zien, dat mensen bezig waren een fietspad over te steken; hij had tenminste vaart in kunnen houden. De officier vond echter, dat verdachte niet vrij te pleiten was van onvoorzichtigheid. „U heeft er te veel op vertrouwd, dat uw verloofde en uw broer verkeersbrigadiertjes voor u waren". En in hoeverre de bromfietser schuld had, kon in deze zaak niet be handeld worden. HIJ MAAKTE RHENEN BEKEND Het was op 18 juni van het jaar 1932 - dus thans 25 jaar geleden - dat de heer C. W. Ouwehand op de Grebbeberg te Rhenen zijn nadien zo bekend ge worden dierenpark voor het grote pu bliek openstelde. Niemand kon toen vermoeden, dat het 14 ha. grote park met zijn 6 km. wandelpaden en zijn moderne dierenverblijven in de toe komst zeer zwaar beproefd zou worden. Toen de hel om de Grebbeberg in de meidagen van 1940 losbarstte, werden nagenoeg alle dieren gedood en de ge bouwen met de grond gelijk gemaakt. En de bevrijding bracht een herhaling van het droeve schouwspel, nadat in 1942 in een uit de as herrezen park het 10-jarig bestaan herdacht was. Weder om slaagde de heer Ouwehand er met enorme krachtsinspanning en onder nemingslust in, zijn ideaal, waar zowel dier als mens zich thuisvoelt, te her bouwen. Het behoeft geen betoog, dat het overlijden van deze pionier (op 7mei 1951 op 58-jarige leeftijd) een zeer zwa re slag voor het dierenpark geweest is. Het park dankt zijn bestaan aan enkele bijzondere omstandigheden. De heer C. W. Ouwehand was altijd een man die van „aanpakken" hield. Hij begon in zijn jonge jaren te Rhenen een pluimveebedrijf, waarbij hij, be halve een groot aantal hoenders, ook voor de liefhebberij een aantal gan zen, eenden, zwanen en zelfs een paar aapjes hield. Voor dit bedrijf, dat uit groeide tot een der grootste in Neder land, was dagelijks een kolossale hoe veelheid graan en meel nodig, zodat het zakelijk inzicht van de heer Ouwe hand al spoedig gericht was op een eigen pluimveevoederfabriek. Ook deze onderneming groeide in korte tijd uit tot een zeer modern geoutilleerd be drijf, dat niet alleen het eigen bedrijf van voeder voorzag, doch tevens een zeer grote plaats in de handel innam. Toch bleek dat de heer Ouwehand veel meer ophad met zijn dieren dan met de fabriek. De vele excursies van boe- renverenigingen naar zijn hoender park, waar vele bekroonde dieren te zien waren, brachten hem op het idee om temidden van een der mooiste brokjes natuurschoon van Nederland - de Grebbeberg een groots opge zet dierenpark te stichten. En aldus geschiedde: studieboeken werden ter hand genomen, architecten werden ge raadpleegd, in het buitenland werden ervaringen opgedaan en zo werd het grote plan werkelijkheid. De heer Ouwehand trok er zelf op uit om be ren, leeuwen, poema's, nijlpaarden, olifanten en krokodillen te kopen. Al dadelijk brak hij met het oude prin cipe van een teveel aan hokken en traliewerk. Hij plaatste de leeuwen op een breed vrij terras in de natuur lijke omgeving en liet voor de ijsberen en wolven indrukwekkende rotspar tijen ontwerpen, die het temidden van de prachtige natuur schitterend doen. Het park groeide tot een waar recrea tieoord; in ieder opzicht een lust voor het oog. Zo kwamen de donkere meidagen van 1940, toen het levenswerk van de heer Ouwehand precies in het schootsveld kwam te liggen. Met een kleine staf van naaste medewerkers bleef hij uit liefde voor zijn dieren als een der laatsten in het park. De opdracht van de militaire autoriteiten om de wilde dieren te doden, viel hem buitenge woon zwaar. Met een karabijn ging de heer Ouwehand door het park om eigenhandig leeuwen, panters en be ren het genadeschot te geven. Met veel moeite wist hij twee jonge ijsbeertjes - overigens een vrij zeldzame geboorte - die ook op de zwarte lijst stonden, te redden. Toen de capitulatie een feit (Zie verder pagina 2.) PANTER IN OUWEHAND ZAL „KISPATAN" HETEN Toen vorige week door H.K.H. Prinses Marijke de panter werd overgedragen in Ouwehands Dierenpark, vroeg de Begum van Pakistan aan Hare Koninklijke Hoog heid en naam voor het jonge diertje te willen bedenken. De secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix, mej. Meurs, heeft donderdagmid dag de directie van het dierenpark opge beld en medegedeeld, dat prinses Marijke de panter „Kispatan" had gedoopt. De prinses heeft dus, om in de trant te blijven van „Paki" en „Stanni", de naam Pakistan omgedraaid. Een aardig idee. EDERVEEN. Vrijdag 21 juni 1957. Eiermarkt. Aanvoer 465.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 11.50 tot 12.50, voor henneëieren van 8.- tot 11.-, dit per 100 stuks. De handel was vlug. WIJZE WOORDEN DAAR TUSSEN Ons bestaan ligt tussen eeuwigheden. (Pascal) twee

De Vallei | 1957 | | pagina 1