PAUK Tropen adel De Draaikolk »Wat Lezers Schrijven Handen met Uamea-Gelei PUROL Burgerlijke stand KERKDIENSTEN ROVANNA &Q&AT&TQi.i SPORTOVERZICHT Veenendaal voetbalt voor bouwfonds Roode Kruis Het veteranentoernooi Waterpolo voor de komende week Huidgenezing Firma B. van den Bosch in geheel vernieuwd pand Ingekomen en vertrokken Rhenen Amerongen chemisch reinigen! Gevonden en verloren voorwerpen RENSWOUDE WOUDENBERG HOOFDPIJN? STEEDS MEER BRILLENDRAGERS GEVEN DE VOOR KEUR AAN EEN BETERE BRIL VAN „De Brillenspecialisten" Fa. J. F. TAK Fa. G. HAAGSMAN Ziekenfonds leveranciers WEL SECUURDER NIET DUURDER!!. Dinsdagkoopjes Emmers, emaille, restant van exportorder, extra zware kwaliteit van 6.50 nu 2.98 Drinkglazen nu 6 stuks 69 cent Alleen dinsdag 25 juni Hoofdstraat 7 - Veenendaal Officiële bekendmaking BRIL OPTIEK WESTERA verzorgd,worden luxe handen Zondagsdienst doktoren EIST NU NATUUR-MARGARINE "ÏJANIÏÉÏTMARGAWnE Neemt niet met minder genoegen. Zó uit de Natuur^Lichter verteerbaar. Smeuïger. Smakelijker^ HET RAADSEL VAN FEUILLETON As van de week de kraaie niet dood van de daake zijn gevalle dan weet ik et niet meer. Mins nog an toe, wat een hitte. De heele natuur was een groote broeikast. Ik heb tenminste me wolle borstrok maar uitgelate. De flenelle en me kee per hemd houw ik nog effies an. Je mot nooit te veul ineens uitgooie. Driek heb d'r wolle lijffie zoolang veur de motte gesmeete. En verscheije middaage hebbe we mit de beene in de waskuip gezeete. Bram was nog weeze zwemme. An et trippie an 't Beneenend. Mar hij was al gauw in keflik gerokt mit een hoop hengelaars, die vanaf de eerste van dee- ze maand weer dag in dag uit piere in 't bad zitte doen. Want vis, hoo maar. Die zulle wel wijzer weeze om mit dat heete weer uit der viswatertie te kom- me. Ik had feitelik best een daggie nar Scheeveninge wille trekke. Mar dat was ok al weer niet noodig, want Scheeveninge kwam een woensdag naar 't Veen: Op de mart. Allemaal bad- tentjies mit winkeliers d'r in, die het waater in honderdduuzend straaltjies van d'r breeje rugge geloope zal hebbe. Ik heb te doen gehad mit al dat win- kelperseneel, dat de afgeloope daage uit d'r hemde heb staan drijve tot nee- ge uur saaves. Die Sjetlandshow ken je nog beeter in de winter hebbe, mar die hiestoorie zulle ze wel niet eerder hebbe kunne krijge. En trouwes waar zit ik me eige mit die anderhalf ons blauwkouse-verstand mee te bemoeie. Dat mot ik - en iedereen - oover kunne laate an de manne, die daar kennis van zaake van hebbe. De manne, die an 't hoofd staan van de winkeliersvereeniging en die d'r ie dere dag een lap van hondert en tien kiste mit pannesponse, potjies sjem, pakkies vloei en nog bijna vijftig ande re dinge teege an smijte. Die hondert pop en de pakke mit allerhande huis- houdelike zaake kan ie dan winne mit slagzinne. Mar veur dat je daarop gaat zitte zweete moe-je eerst nog een veftig zeegels goed uit mekaar weete te houwe, en ze op de veile pampier knutsele. En daaronder moete dan weer de prijze van die veftig artikele. En as ie dan alles goed heb en een mooi rijm- pie dan maak ie kans op één prijs. Driek heb et ok veur mekaar gewor steld. Mar achteraf kwam vast te staan dat ze één klein vergissinkie had ge makt. Onder een pakkie segrette-vloei- tjies van één dubbeltje had ze één zes en dertig gezet. En dat had nou juist onder een fles liemoonaade-sjieroop motte staan. Waarmee ik mar wil zegge dat et nog niet meevalt in zoon winkel week te leeve. Tot de rustige daage. Wout. Veenendaal staat dit week-end wel weer in het teken van de sport. In de eerste plaats is er de finish van de avondvierdaagse morgen. Zoals bekend, tippelen de senioren 20 km, terwijl de junioren na de 10-km tocht al klaar zijn. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen de wandelaars bij Prattenburg verzamelen, om vandaar met de drie plaatselijke mu ziekkorpsen door het dorp te paraderen om tenslotte te finishen aan de J. G. Sandbrinkstraat. Natuurlijk zal dit alle maal weer een hele drukte geven. Wij nemen dan ook aan, dat weer vele Vee- nendalers de dappere tippelaars zullen verwelkomen. -fr -fr Ook voor de voetballiefhebbers is er weer een bijzondere atractie. Op het Triangel-Boys terrein aan de Oranje straat wordt n.l. een voetbalwedstrijd ge speeld tussen Veenendaal I en het Amers- foortse Quick. De baten van deze wed strijd zijn bestemd voor het Bouwfonds- 1954 van het Rode Kruis. De entreeprijs bedraagt voor zitplaatsen J 1,en voor staanplaatsen 0,50. V.R.C. bekert nog steeds verder. Za terdag moet de strijd aangebonden wor den tegen S.D.C. in Putten. Zou V.R.C. ook hier een gelijk spel of overwinning kunnen behalen, dan plaatst het zich in de kwartfinale. Wij weten echter dat het zeer moeilijk is om S.D.C. in eigen huis te verslaan. Hiervan weet trouwens ook Dovo mee te praten. Van een elftal in van zeggen kunnen, durven we toch Dovo een klein kansje te geven. Bij de adspiranten gaat de finale tus sen Zeist en C.J.V.V. Voor het veteranentoernooi wordt vrij dagavond gespeeld op het Matjanterrein De eerste wedstrijd gaat het tussen Ne- veda en G.V.V.V. Twee elftallen die goed aan elkaar gewaagd zijn. Toch durven we de Buurtlaanbewoners een kansje op een goed resultaat te geven, omdat zij naar onze mening meer routine hebben. In de tweede wedstrijd ontmoeten Frisia en Ritmeester elkaar. Gezien de ranglijst en de goede naam, zou Ritmees ter moeten winnen. Wij kunnen echter moeilijk geloven, dat de nogal stevige Frisiaploeg, het zo maar cadeau zal geven en een gelijk spel lijkt ons hier dan wel het waarschijnlijkst. Programma maandag 24 juni, terrein Merino's: 6.45 uur S.K.F.Triangel-Boys. 7.45 uur Hollandia wol—V.R.C. Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels fris door Purol-poeder Hoewel het gezien de omvang van de ver bouwing wel te verwachten was dat het winkelpand van de firma B. van den Bosch aan de Hoogstraat een zeer in grijpende wijziging zou ondergaan en van eigenlijk drie verschillende gebouwen één groot geheel gemaakt zou worden, werden wij woensdag, toen de bouw- schuttingen waren weggenomen, toch nog verrast door het hier bereikte resultaat. Het was waarschijnlijk nog niet eens in de eerste plaats de totale metamorfose welke het buitenaanzicht van deze zaak te zien gaf, maar stellig het meest nog de wijze waarop. De wel zeer fraaie ver deling, lijnenverhoudingen en kleuren, gepaard aan een buitengewoon goede keuze van bouwmaterialen, laten de be schouwer geen twijfel ten aanzien van het feit dat de heren Van den Bosch de zaak flink hebben willen aanpakken en er iets heel moois van wilden maken. En evenmin omtrent het vakmanschap van de architecten Nieuwenhuys en Brouwer en het Bouwbedrijf Boers. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk dat hierbij de opzet heeft voor gezeten het geheel aan te passen aan de veelal mee fijne en aparte artikelen van de firma Van den Bosch, en zo dit inder daad het geval mocht zijn geweest is men ten volle geslaagd. Hetgeen hier tot stand kwam gaat ver der dan de firma Van den Bosch; dit pand met zijn - mogen we het zo zeggen - grootsteedse allures, betekent een be langrijke aanwinst voor de gehele Vee- nendaalse winkelstand. Dat men in geen geval de practische kant bij deze verbouwing heeft verwaar loosd, moge in de eerste plaats blijken door de schitterende en uitstekend in gerichte etalages, die tegelijk ook en te zamen met de ruime en uitnodigende portiek en ingang, een zo belangrijke functie hebben in het prachtige geheel van de nieuwe pui. Ook de entree van de winkel is veel royaler geworden, waardoor ook de reeds bestaande fraaie winkel die enkele jaren geleden in gebruik werd genomen, nu veel beter tot zijn recht komt. De grootste verandering welke gelijk in het interieur plaats vond, gold de afdeling speelgoederen welke zijn gezellige sfeer van voorheen heeft behouden, maar nu toch veel fraaier en ook groter is. De heren Van den Bosch hadden zich geen beter resultaat kunnen wensen. Het is af. A.s. woensdag gaat V.Z.C. 1 in het „Bergbad" tegen Zeist 1 spelen. Het is de running, zoals de geel-blauwen op moeilijk zich over eventuele winstkansen hat ogenblik, kan men echter van alles voor het Veenendaalse zevental uit te a verwachten. Wij durven dan ook rustig laten. Zeist is een club van een zeer nendaal, N. Klein naar Amersioor Ingekomen: Pieternella Goverse, g. m. D. van Baaren, van Wieringermeer; Jo hanna G. Masereeuw van Amsterdam; Jo- chum Postma van Apeldoorn; Wiebe A. ten Hoeve van Menaldumadeel; Fransina B. Noorlander, g. m. A. F. B. Alsem van 's-Gravenhage; Antonius F. B. Alsem van Breda; Frans A. van den Dikkenberg van Utrecht; Cornelis H. de Wit van Reste ren; Hinke van der Werff, wed. v. Joh. Witteveen van Leusden; Willemijntje La- ros van Leimuiden; Jan D. van Verseveld van Amerongen; Johanna C. Kleijn (gez.) van 's-Gravenhage; Lientje Hoekstra, g. m. H. Schonewille van Het Bildt; Hendrik Schonewille van Utrecht; Jacob Kruide nier (gez.) van Stellenbosch (Z.-Afrika); Petrus van Londen (gez.) van Arnhem; Klaus Mörlein van Nürnberg Did.; Cor nelia Smaling van Wageningen. Vertrokken: Gerritje Fasen, wed. v. W. van Willigen naar Renkum; Teunisje van den Oosterkamp, g. m. G. van de Weert- hof naar Ede; Maria J. A. Maathuis, g. m. I. A. van der Willik naar Waalre; Gerrit Laheij naar Roermond; Kommer P. Stee- vens naar Deurne; Nellie van Dijk, g. m. G. van Heusden naar Ede; Otto van der Steeg naar Ede; Thomas M. Loran (gez.) naar Utrecht; Susanna H. van Batenburg naar Utrecht; Jantje van Doesburg naar Edmonton (Canada); Theodorus G. Herm- sen naar Brunssum. Ingekomen: O. van Geffen van Wage ningen. Vertrokken: E. C. Schneider naar Oos terbeek; H. Pronk en T. Schwier naar Rotterdam; N. Stultiens-van Ingen naar Utrecht; J. van Edenende Wit naar Vee- te veronderstellen, dat er een klein kans je voor de Veenendalers inzit. De opstelling van V.R.C. luidt als volgt: doel: B. van Kooten, achter: J. v. d. Weerdhof en H. v. Barneveld, midden: H. de Koning, A. Diepeveen en G. Keu ken, voor: C. Drost, J. Bleijenberg, A. Cornelissen, J. van Dijk en A. Keuken. De wedstrijd vangt aan om zeven uur. In Scherpenzeel wordt van het junioren- toernooi, dat is georganiseerd door de v.v. Scherpenzeel, a.s. zaterdag de finale ge speeld, tussen de junioren van Dovo en Scherpenzeel. Hoewel we er niet zoveel 1 Laat voor u met vakantie gaat, uw' 1 kleding bij chemische wasserij DE JONG* Nw. Veenendaalseweg 43, Rhenen, Prima afwerking. ■B- Binnen enkele dagen klaar. B Gratis halen en bezorgen. Depót Eist: Fa. G. J. v. d. Brink, Franseweg 80' V.Z.C. MOET MEERDERE ERKENNEN IN NIJKERKS FLEVO Met een zevental, dat bijna voor de helft uit invallers bestond, hebben de V.Z.C.-heren gisterenavond een 7-4 ne derlaag geleden tegen het Nijkerkse Flevo. Henny van de Loosdrecht liep dinsdag avond bij de training een oogblessure op, op Jan Kets werd van militaire zijde be slag gelegd en van Ivo Koomen was reeds bekend, dat hij verhinderd was. Twee spelers van V.Z.C. III waren opgesteld: Jacques Suydendorp in het doel en Bert Steffers in de voorhoede. Van Schuppen, die men voor de twee meter midvoorplaats uit zijn „veteranen- doen" had gehaald, was het schieten nog niet verleerd. Van zijn hand kwamen twee doelpunten. Keeper Jan Bakker speelde eveneens in de voorhoede. wisselene sterkte. In de vorige zomer competitie b.v. een wankele ploeg, doch gezien de uitslagen van dit seizoen weer behoorlijk op peil. Het zal er dus wel om gaan spannen in het „Bergbad". De wed strijd begint om acht uur. V.Z.C. III speelt hierna, om half negen, tegen A.Z. en P.C. 7 uit Amersfoort. De uitwedstrijd tegen de Amersfoorters won de V.Z.C.-jeugdploeg met 5-1, zodat we de jongens niet kansloos mogen noemen. Met dan nog de aspirantenwedstrijd V.Z.C.—Zwemclub Zeist, om half acht, staat het „Bergbad" woensdagavond weer in het teken van het waterpolospel. Voor de zwemmers een goede raad: ga vroeg zwemmen, dan schiet dit er niet bij in en geniet daarna van het water polo. Dinsdag a.s. is er één wedstrijd in het „Bergbad", n.l. V.Z.C. 2—Vahalis 2 (Tiel). Aanvang 8 uur. Tenslotte gaan de V.Z.C.-dames a.s. dinsdagavond naar Barneveld voor een ontmoeting met de „Waterkippen" Gevonden: 1 windjack, bruin manches ter (gevonden in de Melm). Verloren: Zwart enveloppe tasje (inh. enkele zakdoeken en psalmboekje); 1 map met administratiebescheiden (verl. op Emminkhuizerlaan); wieldop van een D.A.F.-auto. Aangelopen: 1 hond (terrier), zwart m. wit; jonge poes, wit met zwart. Gevonden: wollen damesvest; lederen aktetas met inhoud. Verloren: bruin lederen jongensportem. met inhoud, racket Badminton; zilveren brosje; herenregenjas met ceintuur. VOOR V.Z.C.-ASPIRANTEN 4-1 OVERWINNING Zonder Cel Slotboom in het doel was de score voor Woestduin in de wedstrijd Woestduin aspirantenV.Z.C. in Doorn hoger geweest. Met een 4-1 overwinning kwamen de V.Z.C.-jongens naar huis. Piet Kieviet nam het eerste V.Z.C.- doelpunt voor zijn rekening en goed sa menwerkend opbrengen van de bal van Henny van Schuppen en Chris van Dijk gaf Ad Slotboom gelegenheid voor de tweede maal te scoren (2-0). Na de rust maakte Kees Hardeman 3-1 uit een lange voorzet van Aart Slotboom en Wim van der Meer besloot met een doorslagbal (4-1). BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend. dat bij hen zijn ingediend aanvragen van de heren C. Anbeek en J. van Manen, beide om vergunning tot het bouwen van een beneden- en bovenwoning aan de Van Hogendorpstraat. Deze bouwplannen wij ken af van het ter plaatse geldende uit breidingsplan, op grond waarvan slechts ééngezinswoningen mogen worden ge bouwd. Alvorens een beslissing overeenkom stig art. 20 van de Wederopbouwwet te nemen, worden de eigenaren van aan grenzende percelen en andere belangheb benden in de gelegenheid gesteld binnen 14 dagen na heden hun bezwaren tegen het eventueel verlenen van de gevraagde vergunningen bij hun college in te dienen. De aanvragen en de bybehorende teke ningen liggen gedurende dit tydvak ter secretarie, afdeling algemene zaken, Hoofdstraat 92, ter inzage. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent VOORZICHTIGE TUCHTHUISBOEVEN De gevangenis te San Antonio in Texas (V.S.) is bekend door zijn revol tes. Misschien zijn deze het gevolg van de vele vrijheden, die aan de bewoners van deze grote gevangenis worden toe gestaan. Bij de revolte van dit jaar werd door de tot langdurige straffen veroordeelde stamgasten ongeveer alles stuk gesla gen wat binnen hun bereik was. Zelfs waterleidingen moesten het ontgelden. De gevangenen maakten slechts één uitzondering. De televisie-toestellen die de gevangenis-directie beschikbaar had gesteld, werden voor het oproer netjes in dekens gepakt, opdat zij daarna op nieuw gebruikt konden worden. TEXTIEL DAT SCHOON BLIJFT Er komen nu chemische stoffen aan de markt waarmede men de kleding kan impregneren, zonder dat dit prac- tisch iets aan het uiterlijk van het textiel verandert. Jongens in Veenendaal en Geld. Veenendaal. Als leden van de Politiesportvereni- ging kunnen wij ons goed indenken, dat juliie plannen gaan maken voor de va kantie. Immers nog slechts een paar weken naar school en het is zo ver. En met het vooruitzicht daarop willen we jullie aan dacht even vragen voor het navolgende, j Zoals je wel zult weten is nu reeds een paar jaren door ons een voetbalcompeti tie op touw gezet onder de weidse naam i „Jeugdvoetbalcompetitie". Gelukkig mo- 1 gen we zeggen is dat de voorgaande ja- ren goed geslaagd. Waren er het eerste I jaar zoveel „clubs", dat er werkelijk dag in dag uit gevoetbald moest worden, om, voordat de scholen weer begonnen, met de competitie klaar te zyn, vorig jaar was de deelname iets minder, waardoor de week, waarin op de meeste bedryven in Veenendaal vacantie wordt gegeven, uit kon vallen, wat ons niet onwelkom was, omdat in die week toch van het schema moest worden afgeweken. Ook dit jaar gaan we, zoals jullie reeds uit enkele plaatselijke kranten hebt kun nen lezen, weer een jeugdvoetbalcompe titie organiseren. Vorig jaar begonnen we, je herinnert je dat nog wel, met een prachtavond in het gebouw aan de Eiken laan met het voetbalpraatje van Mijn heer Van Es uit Soest en daarna de prachtfilm over het voetballen van onze nationale ploeg in diverse uit- en thuis wedstrijden. Ook de Politiesportvereni- ging heeft, geloof me gerust, niet veel geld en daardoor konden aan het eind van de competitie, bij de prijsuitreiking jullie weer niet allen by elkaar gehaald worden om er een mooie avond van te maken. We wilden wel, maar hadden de centen er niet voor. Dit jaar meenden we, moesten we het weer anders doen en we hopen nu aan het eind van de competitie weer by elkaar te komen, om dan de gewonnen bekers aan de aanvoerders van de sterkste ploegen van de Veense jongens uit te reiken. En wie van jullie zou er nu als flinke jongen geen eer instellen om op die avond met zijn club vooraan te zitten en zijn aan voerder die mooie beker in ontvangst te zien nemen. Da is nogal wat. Verder be staan er plannen om één van onze oud- internationaals te vragen eens naar de Veenendaalse jongens te komen en wat met hen over voetballen te praten. Ik weet ook wel wie, maar dat kan ik niet verklappen, omdat we de zekerheid nog niet hebben of hij wel komt. Maar hy schrijft veel in een courant, welke ook in HOOFDSTRAAT 106 VEENENDAAL - TELEF. 2576 HERENSTRAAT 5 RHENEN - TELEFOON 587 Veenendaal veel gelezen wordt. En dan natuurlijk een mooie film. We hopen dat we de film kunnen krijgen van de Olym pische spelen, maar ook dat weten we weer niet zeker. Ik wilde, dat ik kon schrijven, die film komt. maar jaje moet uitkyken. Je hoort later zo vlug: „Dat hebben jullie beloofd", en als je dan je belofte niet kunt inlossen, wordt het moeilyk, want ook de schrijver van dit stukje, hoe wel niet tot de kleinste van de Veenen dalers behorend, kan het zeker niet op nemen tegen zo'n 200 jongens. Maar wèt komt er, dat is zeker. Moet ik jullie na het voorgaande nog opwekken om als de jongens uit een be paalde straat of buurt mee te doen. Na tuurlijk niet. De kosten 0,50 per persoon. Duur Och kom. Praat er eens met je Vader of Moeder over en we geloven, dat dit best voor elkaar komt. Beter is het als je het zelf op gaat sparen. 0,50 voor iedere jongen die in de va cantie onder toezicht zich vermaakt op een voetbalveld dat kan er nog wel af. „O zo," hoor ik de ouders al zeggen, maar daar ben je er niet mee, want ze willen een gelijksoortige blouse of shirt heb ben en niet te vergeten voetbalschoenen." Ja, ik weet het, maar gelooft U mij ou ders, voetballen doen ze toch en de ruiten bij de schilders zyn er de laatste jaren ook niet goedkoper op geworden. Jon gens, denk er eens over. En je weet het, inschryfformulieren op het Politiebureau (kosten niets). Met opzet heb ik boven dit stukje geschreven: „Jongens uit Vee nendaal en Geld. Veenendaal. Dat Geld. staat er nu nog wel voor, maar wij heb ben jullie al een beetje geannexeerd, dat zullen ze in Den Haag wel goed vinden. Kom gerust. Verder alle inlichtingen aan het Politiebureau. We hebben dus afgesproken dat jullie mee doen Tot ziens dan op het voet balveld. De regelingscommissie. Telefoon 3103 HINDERWET Burgemeester en wethouders vén Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Benzine- en Petroleum Handelmaatschappij, Amster dam, om vergunning tot het uitbreiden van een benzine- en dieselolie-installatie en het plaatsen van een mengbenzinepomp bij het perceel Utrechtsestraatweg 58 te Rhenen, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie H, nr. 2385. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor VOOR EEN NAAD Eig. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 2 juli a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis te Rhenen een openbare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerech tigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig Is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Rhenen, 18 juni 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. TH. v. d. WILLIK, secretaris. VEENENDAAL Geboren: Anna Maria, d. v. W. Bakker en G. C. Roest; Johan Albertus, z. v. G. B. Spies en E. Baars; Pieter, z. v. J. van de Bovenkamp en G. Drost; Jan, z. v. J. van de Bovenkamp en G. Drost; Jaantje, d. v. A. van de Haar en J. Snippe; Mau ritius Jacobus Nicolaas Maria, z. v. J. L. M. Feitz en J. M. Mommersteeg; Willem, z. v. A. van de Bovenkamp en G. van Ojik. Ondertrouwd: A. M. Beckerman en G. E. van den Bos; W. Klumpenaar en S. van Dijk; J. Slotboom en H. van Enge lenburg; C. van de Loosdrecht en A. H. W. Ursinus; K. van der Zwaag en J. R. Schoeman; G. D. V. Peppar en P. van den Heuvel. Getrouwd: C. Bolderman en A. J. van Erven; J. van Manen en W. van de Bo venkamp. Overleden: Koenraad Leendert Ver- hoeff, 62 jaar, echtg. v. G. de Knikker; Bernardus Gerardus Wisselo, 58 jaar. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Getrouwd: Jan Jerfaas Heij en H. J. van Amerongen. Overleden: Gijsbertus Heemskerk, 84 j. RHENEN Geboren: Jeannette Cornelia, d. v. W. van Hussel en H. C. Wesselink; Johan nes Hendrikus, z. v. J. H. Zaaijer en G. H. Berlang; Jerphaas, z. v. H. van Daa- len en J. M. Teunissen; Petrus Hendri kus. z. v. A. van der Griend en C. van Laar; Evert, z. v. C. C. Vrij en G. Looijen; Reintje Johanna, d. v. G. van Baaren en T. van Spanje; Dirk Pieter, z. v. G. P. van de Pest en A. E. Stiphout; Gerrit Cornelis Hendrikus, z. v. A. van Zetten en H. K. W. van Koetsveld; Heiltje, d. v. G. van Walseeme en H. H. de Koning; Barendina Hendrika, d. v. H. G. van Veldhuizen en J. Schrijver; Teunis, z. v. M. van Beek en W. van 't Veld; Jan, z. v. D. Stam en J. van Harn; Josephus Laurentrius en Matthijs Antonie, zoons van L. H. Spijker en A. Ruijs; Maria Gezina Gerritdina, d. v. J. Willemsen en A. J. B. Smelt; Margaretha Geertruida Willemina, d. v. J. A. Wtenweerde en M. Verheul; Dirk, z. v. Arnoldus Looije en J. Klok; Maria, d. v. J. J. van de Sluis en C. W. Spies. Ondertrouwd: Anton Breedveld en Pe- ternella Alida Maria van Lent; Hendrik Jacob Hofstra en Jacoba Willemina Snij ders. Getrouwd: Teunis Dorresteijn en An- netje van Woudenberg; Gerrit Willem Kroon en Wilhelmina Bernardina Ri chards; Frans Arie van den Dikkenberg en Diena Wildeboer; Jacob Haanschoten en Anna Maria Koekoek. Overleden: Adolf Pieter Gelton, 6 m.; Dirk van Willigen, 84 jaar, geh. m. G. W. van Ewijk; Karei de Jong. 81 jaar. wed.n. v. D. van Dijk; Hendrikje van de Pol, 86 jaar, ongeh. RENSWOUDE Geboren: Willem, z. v. H. Knopperts en H. Hendriks; Gerrit, z. v. W. Jongetjes en H. Teunis. Getrouwd: Lambertus van Peursem en Christina van den Broek. AMERONGEN Geboren: Dirk Jan, z. v. Dirk J. Wa- gensveld en H. van der Lee; Jan Herman, z. v. H. J. Folmer en J. Ploeg. Gemeente Rhenen UITSLAG VOORJAARSKEURING DEKSTIEREN 1957 De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat tijdens de op 1 april 1957 gehouden stierenkeuring de stieren van de volgende eigenaren wer den goedgekeurd: A. J. v. Dolderen, de Dijk 41 (voorlopig). B. van Dijk, Cuneraweg 168 (voorlopig). B. van Dijk, Cuneraweg 168 (blijvend). W. van Laar, Cuneraweg 38 (voorlopig). G. van Dijk, Cuneraweg 285 (voorlopig). J. ter Maaten, Maatsteeg (blijvend). E. M. van Laar, Hogesteeg 15 (voorlopig). G. Boonzaaijer, Maatsteeg 2 (blijvend). Rhenen, 18 juni 1957. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur, dr. J. H. Kets, Hoofdstraat, telefoon 3056. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstraat 93, telefoon 315. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen, van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur, dr. Van Ommeren van Eist, telefoon K 8377-217. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. W. M. van Ringelestijn van Eder- veen, telefoon K 8387-201. SCHERPENZEEL. Dr. J. H. Renken, Ho- levoetsplein, telefoon K 3497-250.- WOUDENBERG. Dr. A. J. van Kekem, Tuindorpweg 16, Maarn, telefoon K3432- 288. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Vos van Bennekom. Julianakerk 9.30 u. ds. Vroeg- indewey, 5 uur ds. v. d. Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. v. d. Pol, 5 uur ds. Ver maas. Veeneind 3 uur de heer Meyer. Woensdag 26 juni 7.30 uur ds. Middelkoop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Vroegindewey. „Sola Fide" 10 uur, ds. S. Tichelaar, 5.30 uur ds. W. G. van de Ree van Amersfoort. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Kruyt van Den Haag. Ger. Kerk 9, 10,30 en 5 uur ds. T. B. van Houten van Aalsmeer (voorber. H.A.). Ger. Kerk, on- derh. art. 31 K.O., geb. „Sola Fide", kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Syn. „Elthe- to") 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Fluitersstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur, geen opgave ontvangen. R.K. Kerk Nieuweweg 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur ver lossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur de heer L. Paul van Krimpen a. d. IJssel. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman. 6 uur ds. Van Viegen. Ned. Prot. Bond. Hotel Laheij, 10.30 uur mej. drs. J. Ph. Feikema van Amersfoort. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Volten. Ger. Gem. (Syn.) 9.30 en 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl, woensdag 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van de Wal van Wageningen, 6 uur ds. Vroeg indewey van Veenendaal. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Van de Peut. Ger. Kerk 10 uur ds. Bakker van Laren (N.H.) en 6.30 uur ds. Molenaar. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur de heer Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. Vrijdag 28 juni 7 uur ds. Mieras van Krimpen a. d. IJssel. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Donderdag 7.30 uur ds. Ligtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. Dinsdag 7.30 uur ds. Toes van Kinderdijk. WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Cirkel; Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, vrijdag 21 juni, 7 uur. ds. Ross van Kinderdijk; Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45 uur ds. J. H. C. Kater in Scherpenzeel. Ger. Kerk 3 uur ds. J. L. Bakker van Laren. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Ger. Kerk 10 uur ds. D. G. Molenaar van Renswoude. 6.30 uur ds. J. L. Bakker uit Laren. Ger. Gem. 10 en 6.3Q uur de heer B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur leesdienst. (Vervolg van pagina 1.) was, bestond van Ouwehands Dieren park feitelijk niets meer. Alle gebou wen lagen in puin, de dierenverblijven waren letterlijk doorzeefd van kogels en granaatscherven, terwijl het groot ste deel van de levende have was om gekomen. Toen slechts weinige kilometers van af de Grebbeberg in hotel „De Wereld" in Wageningen de capitulatie van de vesting Holland een feit werd, spoedden enkele boodschappers zich ijlings naar Ouwehands Dierenpark om zich van de toestand ter plaats op de hoogte te stellen. Zij brachten droevig nieuws mede, want het fraaie park was weder om een woestenij geworden. De wegen waren door granaattrechters openge scheurd en de dierenverblijven en an dere gebouwen boden opnieuw een troosteloos beeld. Het enige levende wezen, dat trots en ongedeerd rond stapte, was een pauw Niettegenstaande al deze tegenspoed slaagde de heer Ouwehand er voor de tweede keer in, het verwoeste park te herbouwen, alle zorgen met deviezen ten spijt. Twee maanden lang is er nu feest. Het park is 's avonds open en men kan er uren lang genieten van een prachtige feestverlichting. In beide restaurants spelen bekende orkesten. Er staat ver der nog een serie jubileum-tujnfeesten op het programma. (25) „Dat is hem" riep Aram opgewonden uit. „De zwerver, die zijn ring ruilde voor een paard! Ik moet hem aan het spreken zien te krijgen!" Hij rende naar de deur en riep over zijn schouder tegen de knaap: „Blijf hier, tot ik terugkom, Presto en houd het bin nenplein in de gaten!" Zonder een antwoord af te wachten, holde Aram de deur uit en de brede gang in. Er was niemand te zien. Een ogenblik aarzelde de jonge krijger. Hoe moest hij de weg naar het binnen plein vinden? En ieder ogenblik was kostbaar! Plot seling ontwaarde hij een trap, die naar beneden voerde Dat was in ieder geval de goede kant uit. Met twee treden tegelijk sprong hij naar beneden. Het geluk was met hem. Halverwege de trap zag hij ineens een dienstmeid, die hem wantrouwig bekeek en haar bezem wat steviger omklemde. „Vlug meisje, vertel mij eens, hoe ik zo gauw mogelijk op het binnenplein kan komen!" riep Aram uit. De mond van het meisje zakte open van verbazing. „Het binnenplein?" her haalde ze dom, niet bevattend waarom iemand op dit vroege uur van de morgen zoveel haast had om buiten te komen. „Ja, het binnenplein", drong Aram ongedul dig aan. „Ge weet toch wel, hoe ik daar moet komen?" Hakkelend begon het meisje hem omstandig de weg te wijzen en zij was nog maar half uitgesproken, toen Aram haar reeds begrepen had en verder holde. Het leek hem een eeuwigheid, voor hij de poort naar het plein bereikt had. Opgewonden stormde hij naar bui ten, doch bleef plotseling staan. Verlaten lag het bin nenplein in de ochtendzon. Er was niemand te zien. DOOR REIN VAN GELDER „Sientje, hoe is het?" Ze gaf geen antwoord, liet zich tegen de walkant opslepen als een zak aard appelen, want Hendrik had de kracht niet meer haar te dragen. Hij legde haar neer met het gezicht op het gras en drukte met beide handen, zacht op haar schou ders, om water dat in de longen gekomen kon zijn, eruit te persen. Zijn angst nam toe toen hij geen leven in haar kon mer ken en hij keek hulpeloos om zich heen, alsof er uit een of andere richting hulp zou komen opdagen. Toen viel zijn oog op het paard, dat tot aan de borst in het water stond, met de kop naar de walkant gericht. Het dier had zich niet kunnen bevryden, maar de drang naar het leven had het gered. Als het paard los was, flitste het door Hendriks hoofd, dan kon ik In een ogenblik sneed hij het tuig door met zyn zakmes. Er was geen tyd te verliezen. Vooruit Rietje, de wal op, hop dan beste meid, je moet ons helpen. Ge heel vry in de bewegingen stond het paard spoedig op de kant en Hendrik sprong erop. Er was geen leidsel en geen teugel en ze joegen over de weg in dolle vaart naar de dokter, die gelukkig nog niet naar bed was, direct zyn eigen gery inspande om mee te gaan. Hendrik liet Rietje aan haar lot over, gaf haar een vertrouwelijk klopje op de hals en met een vrolijk gehinnik verdween de merrie in de nacht. Zó ver was de Wilgenburg niet meer weg. Het was, indirekt, de haas die Rietje deed schrikken, waardoor Jan en Sientje bij elkaar werden gebrachtWist ze het dadelijk, toen ze in haar bed op de Wilgenburg de ogen opsloeg, na bewus teloosheid van enige uren, dat ze haar rol als kind van hem had uitgespeeld? Hy had haar hand vast en zijn bezorgde lief devolle ogen troffen haar diep. Maar te vens stelde ze vast dat dit niet de blikken waren die ze gewoon wa3 en dat ver vulde haar met grote vreugde. „Jan," zei ze zacht en drukte warm zijn hand. „Sientje, ik ben bly dat je gered bent. En de dokter is vol moed dat je gauw beter zult zijn. Je mag je niet inspannen om er uit te komen. En als je helemaal beter bent, dan heb ik je wat te vragen. Iets heel gewichtigs, daar zul je vreemd van opkyken en misschien wordt je er wel kwaad om, dat weet ik niet." Nee, ze zal er niet kwaad worden, dat weet ze nu al. En ze weet ook wat hy vragen zal. Zyn ogen en de druk van zyn hand zyn welsprekend genoeg. Overstelpt door een groot geluksgevoel strekt ze de armen naar hem uit en hy buigt zich over haar heen. Voor het eerst kust hy de vrouw in haar. Het is nu geen medelijden dat hem beweegt zo te doen. Zoals by Hendrika, jaren geleden. En zij kan hem niet gemakkelyk loslaten nu haar droom en verlangen tot een glanzende realiteit worden. Voorzichtig verwijdert hy haar armen van zyn hals en begeeft zich naar de deur. „Ga nu nog wat slapen, Sientje, dan ben je gauw beter. Welterusten." Ze denkt na met gesloten ogen. Waar zou die haas nu al zitten? En zullen ze nu wel goed voor Gert oom zorgen en de stakker eens bezig houden zo nu en dan? Hy zal haar zo missen in deze dagen en z'n leven is toch al zo troosteloos. En wat zal Hendrik zeggen als hij hoort dat het met Jan en haar al zover is Hij zal toch niet De slaap komt mild en verkwikkend. DE RIJN. Gertoom had een invalidewagentje ge kregen, waarin hy zich binnen een be perkte ruimte kon voortbewegen. Verder dan het erf mocht hy er zonder geleide niet mee komen, maar het gaf hem toch een grote mate van ontspanning. Won derlik zoals hy er zelfs in de schuur mee wist te manoeuvreren. Soms ging Ad of Dolf een eindje met hem mee de Grindweg op. Ze mochten dan beslist het wagentje niet vasthouden. Hy kon het wel alleen, zoals hij verzekerde. Op de weg, met sloten aan weerszijden, hield hy heel secuur het midden, maar om op alle gebeurtelijkheden voorbereid te zijn liet men hem nimmer alleen gaan buiten het hek. Sientje, die nu op bed lag, had allen het hart gedrukt vooral goed op hem te letten nu zy zelf haar zorgen niet over hem kon uitstrekken. „Denk erom, Jan, hou het grote hek dicht, zodat hy niet in een onbewaakt ogenblik met het wagentje ontsnappen kan, want hy is onberekenbaar. Juist op dagen dat hy goed in conditie is, dan is hy ook het meest gevaarlijk voor zich zelf. Dan wordt hy overmoedig en is tot gekke daden in staat. Er is op de hele wereld geen mens die onze zorgen meer nodig heeft dan hij, laten we daar toch vooral steeds om denken. Ga eens veel met hem praten, hy mist mij nu zo. Hy voelt dat ik de plaats van zyn moeder heb ingenomen. Gelukkig kan hij in de grote schuur met het wagentje aardig rondtollen, maar als het slecht weer is kan hy niet eens het erf op De verzekering van Jan dat ze allen een oogje in het zeil zouden houden, stel de haar slechts ten dele gerust. Ze moest er zich by neerleggen aangezien ze het bed nog niet mocht verlaten. De zwaarmoedigheid van de naderende winter lag reerds over het land. Kille re gen en koude wind hielden Gertoom haast iedere dag in de schuur. Het was zoals alle voorgaande jaren, hy vertoef de daar het liefst, verkoos dat verbiyf overdag verre boven de huiskamer. Ie dere morgen droeg Jan hem in de schuur. Goed dik aangekleed werd hij daar in zijn wagentje gezet, kreeg wat brood voor de kippen en vermaakte zich de hele dag op z'n eentje met heen en weer rijden en de kippen bij zich lokken, daarby hele ge sprekken voerend. Niettemin keek hy al- tyd verlangend uit naar het bezoek, voor al naar Sientje. Ad van Wely had van een oude klomp een zeilscheepje voor hem gemaakt. Hij was er dolgelukkig mee als een kind en hy schepte er behagen in om mast en zeilen ontelbare malen per dag los te ma ken van de romp en ze er weer zo netjes mogelyk op te zetten. He scheepje scheen herinneringen bij hem op te roepen. Beel den uit zijn jeugd namen vaste vormen aan, ze wekten verlangens op die zich bewogen rond het schip op de Ryn, waarop hy had gevaren. Zo ontstond bij hem de geestelijke toe stand waarvoor Sientje altyd zo bevreesd was. Ze merkte dit wel aan hem, zonder dat ze de oorzaak daarvan kende. Had ze Gertooms plannen gekend dan zou ze hem geen ogenblik meer alleen gelaten hebben. De sluwheid van de lamme hield gelijke tred met de waakzaamheid der anderen. Hy wachtte zijn dag af en hield het scheepje styf tegen zich aangeklemd als er iemand de schuur binnenkwam. Het is een bijzondere genade voor hem dat hij zijn eigen beeld niet kan zien en eigen misdeeldheid niet beseft. Hij leeft als een volmaakt gelukkig schepsel, in een wereldje waarin de kip pen en de hond zyns gelyken zyn. In dat kleine wereldje kan hy soms rustig zit ten dromen. Het scheepje is als een gren del die een raam heeft geopend, waar door hij kan terugblikken op tyden welke ver achter hem liggen. Dan voelt hy zich op het schip, voortgedragen op de golven van de Ryn. Hy heeft de blauwe kiel weer aan, gebreid door moeder. Kinder stemmetjes komen van beneden uit het roefje en de ruige stem van de groot vader klinkt er tussen door. Ja, dat is het schip dat hem opnieuw zal komen halen. De zeilen staan bol en de touwen zijn strak gespannen. Hy zal weer varen zoals vroeger. Even zit Gertoom doodstil en luistert. De wind strykt langs de kleine ramen van de schuur en boven hem piepen de muizen in het hooi. Dan in eens grypt hij de stangen van het wagentje en rydt naar de deur. Voorzichtig tilt hy de klink op, de deur gaat geruisloos open, het erf is verlaten. Hij speurt naar alle zijden en rydt langzaam naar het grote hek. Kort tevoren zyn zowat allen even by hem geweest, ze zullen direct niet terug ko men. Fik die met hem mee wil, jaagt hij terug. Dat kan niet vandaag, die hond erbij. De schipper heeft zelf een hond, twee honden is te veel. Hy opende het grote hek en eenmaal op de Grintweg gekomen spande hij alle krachten in. De weg gaat tussen triestig bouwland en kale boomgaarden door. 't Lykt of de knotwilgen langs de sloten naar hem toekomen, zo zet hij er de vaart in. Het zweet staat onder de muts op zijn voor hoofd. De wind is fel, maar het is droog. Vóór hem op de deken ligt het schip. Dat is bestemd voor de schipper. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 2