DE VALLEI De Draaikolk Veteranentournooi Parade der avondvierdaagse werd een groots evenement Op een tiental tippelaars 11a, bereikten alle deelnemers de finish Veenendaal - totaal uit vorm - verloor met 2-0 van Quick, Amersfoort V.R.C. versloeg S.D.C. (Putten) met 3-0 in eigen huis Voor de Jeugd Dovo won jeugd- toernooi Scherpenzeel Weer een worst voor Olie B. Bommel Koning Engbert wordt mens De wedstrijden van vrijdag 21 Jnnl vonden plaats op het Matjan-terrein. Jammer dat sommige terreinen zo ver van de bebouwde kom afliggen, waar door de voetballiefhebbers zich zo gauw laten afschrikken, terwijl het doel, de autotocht voor de ouden van dagen, hierdoor aanmerkelijk geschaad wordt. Niettemin zijn er toch vele supporters steeds weer elke vrijdag- en maandag avond present. Hoeveel geld er nu al binnen is we ten wij niet. Dit is trouwens ook niet van belang. Hoofdzaak is het eindbedrag zo hoog mogelijk te brengen. Neveda - G.V.V.V. 0-2 Zoals wij in het sportoverzkht al voor spelden, was G.V.V.V. de meest ge routineerde ploeg. Daarnaast was zij echter ook de gelukkigste, want ondanks dat Neveda zeker niet de mindere was, verloren zij toch met 2-0. Van de aanvang af was Neveda sterker. Maar tetgen de sterke G.V.V.V.-achter- hoede konden de wolmensen toch niet veel klaar krijgen. Het was dan ook G.V.V.V., dat na een kwartier spelen door Geerestein de leiding nam (O-l). Tegen de verhouding in werd het zelfs nog voor de rust 0-2 door C. Heikamp. In de tweede helft ging de strijd meer gelijk op. Om beurten werden behoor lijke aanvallen opgebouwd. De afwerking liet echter steeds weer te wensen. Na tien minuten was het weer Geere stein, die na een snelle doorbraak van G.V.V.V. de bal in de touwen drukte. De scheidsrechter had echter buitenspel ge constateerd en keurde dit doelpunt af. Tien minuten voor het einde werd het even heel gevaarlijk voor het G.V.V.V.- doel. Uit een kluwen van spelen loste Van Ommeren een hard schot. Hoog op springend kon Bobby Heikamp de bal echter juist over de lat tikken. Hoewel Neveda weer sterker werd en steeds in de aanval bleef, kwam er in de stand toch geen wijziging. Frisia - Ritmeester 0-2 Frisia kon het, met een invaller spe lende, tegen de sigarenmakers niet bol werken. Al spoedig kreeg de Frisia- doelman Anbeek het erg zwaar en moest verschillende malen handelend optreden. Een vrije kans voor Ritmeester in de tiende minuut werd door Otte naast ge schoten. Na ongeveer twintig minuten spelen nam Ritmeester toch de leiding. Van de Kraats loste een hard schot op het Frisia-doel. Hoewel Anbeek stopte kon hij de bal toch niet onder controle krijgen en sloeg in eigen doel (0-1). Tot de rust zagen wij een steeds ster ker wordend Ritmeester tegen een hard werkend Frisia. Doelpunten bleven ech ter uit. Een kwartier in de tweede helft kreeg Frisia een goede kans om de gelijkmaker te scoren. Bij een handige aanval werd de bal n.l. over doelman Diller heen- gespeeld, waarna Diepeveen, met Van Manen op zijn hielen, nog juist corner kon werken. Direct daarna was het Muller, die een aanval over rechts afronde met een goed doelpunt (0-2). Geenszins ontmoedigd trok Frisia ten aanval, om althans de eer te redden, maar het lukte niet. Drie minuten voor tijd kreeg Muller nog een kans de score te verhogen. Moe dig optreden van Anbeek voorkwam echter ook nu weer een doelpunt. SKF - Triangelboys 0-2 Hoewel Triangelboys van het begin af de sterkste was, lukte het aanvankelijk toch niet deze veldmeerderheid in doel punten uit te drukken. Eerst na twintig minuten spelen was het Gijs van Zanten die de grondslag legde voor een Triangel-boys doelpunt. Hij plaatste de bal ver naar voren. Doel man Elsacker greep, uit zijn doel ko mende, de bal wel, maar liet deze weer los. De goed meegekomen Van Dijk was er toen als de kippen bij om de bal in het lege doel te werken (0-1). Voor de thee kreeg Triangel-Boys nog tweemaal een goede kans om de score te verhogen, maar beide keren ging de bal over. Na de thee werd de toch al niet beste wedstrijd er door de gestaag neer vallende regen niet beter op. Het was in de tiende minuut dat Van Dijk, in de neerstromende regen, met een hard schot doelman Elsacker kans loos wist te slaan (0-2). Nadat nog verschillende goede kansen voor Triangelboys onbenut waren ge laten, ktvam met SKF in de aanval het einde. Hollandiawol - V.R.C. 2-1 Deze wedstrijd is er weer een gewor den, die eigenlijk in een veteranentoer- nooi niet thuishoort. In de eerste helft ging alles aardig goed. Na de rust ech ter ontaarde het zo nu en dan in een akelig harde strijd, waarbij het met de sportiviteit niet altijd even nauw werd genomen. In de eerste helft was V.R.C. overwegend sterker, wat dan ook in de twaalfde minuut resulteerde in een doel punt van Budding, zij het dan met vol ledige medewerking van de overigens goed werk verrichtende doelman Rozen- daal. Er werd veel beter en sneller voet bal gespeeld dan in de eerste wedstrijd. Hoewel V.R.C. voor de rust nog ver schillende goede kansen kreeg, rehabili teerde Rozendaal zich volkomen en hield zijn doel verder schoon. In de tweede helft was V.R.C. aan vankelijk weer in de aanval, maar de Hollandia-achterhoede weerde zich goed. Na zeven minuten was het bij een Hol- landia-doorbraak dat Spies niet beter wist te doen dan in eigen doel te trap pen (1-1). Hollandia kwam er beter in en het leek erop of zij meteen al de leiding zouden gaan nemen. Dit mislukte ech ter. Na een kwartier spelen, toen de Hollandia-speler v. d. Broek zich buiten de lijnen liet verzorgen, drukte Hollan dia door, met als besluit een hard schot van Van Engelenburg, waarbij doelman Van de Bovenkamp finaal over de bal heenviel (2-1). Wat we daarna zagen was niet erg mooi meer. Er werd aan alle kanten ge trapt en geduwd, waardoor de gemoe deren steeds meer verhit werden. Ge lukkig had Piet van Kruistum de touw tjes stevig in handen en kon erger voor komen. De laatste minuten trok het hele V.R.C.- elftal ten aanval, maar de wolmensen stonden met de rug tegen de muur en gaven de gewonnen voorsprong niet prijs. Programma voor vrijdag 28 juni, ter rein Triangelboys. 6.45 uur G.V.V.V. Merino's. 7.45 uur Geha Panter. Bij het jeugdtoernooi van de voetbal vereniging Scherpenzeel heeft het zater dag 22 juni niet aan spanning ontbroken. De finalisten van de junioren speelden een prima wedstrijd. Toen het echter tijd was, hadden Dovo uit Veenendaal en Scherpenzeel ieder eenmaal het net ge vonden. De reglementaire verlenging bracht hierin geen verandering. Toen moesten strafschoppen beslissen en hier in was Dovo de sterkste en won de eerste prijs van dit prachtige toernooi. Bij de aspiranten werd Zeist de eerste door een goede 3-0 zege op C.J.V.V. Beladen met bloemen paradeerden 1360 wandelaars aan het slot van de Avondvierdaagse door Veenendaal. De begeleiding van de drie plaatse lijke muziekkorpsen nog versterkt met een drumband uit Eist en de duizenden enthousiaste belangstellenden die langs de straten stonden opgesteld, heb ben de tippelaars, de laatste kilometers van Prattenbutg naar finish, bepaald alle vermoeienissen van de laatste da gen totaal doen vergeten. Hiervan ge tuigden trouwens wel de opgewekte gezichten en de stevige pas, waarmede de wandelhelden zich voortbewogen. Was het de gehele week prachtig wandelweer geweest, juist toen de stoet het terrein aan de J.G. Sandbrinkstraat opmarcheerde, begon het wat te re genen. Gelukkig was dit niet van zo- er eerst niets aan. Wij nemen echter aan, dat dit maar van korte duur ge weest is. De tocht ging de laatste dag, voor een groot deel door de bosrijke omge ving van Veenendaal. Een parcours dat door de wandelaars, altijd weer met groot genoegen gelopen wordt. Wij hebben deze vierdaagse, de tip pelaars op diverse punten gadegeslagen en we kunnen niet anders zeggen, dan dat er keurig en goed gedisciplineerd gewandeld is. Wij hebben dit ook wel eens anders gezien. Wat ons vooral op viel, waren de keurige en kleurige uni formen, waarmede bijna alle groepen voor de dag kwamen. Naast de groepen waar we al eerder kennis meegemaakt hadden, zoals, de V.S.W., Ritmeester, Hollandia-meisjes, V.S.W. in nieuwe uniformen Wij willen van onze indrukken rond de Avondvierdaagse 1957, nog even wij zen op de nieuwe uniformen van de wandelsportvereniging „V.S.W." Waren zij al goed gekleed voorheen, het is nu werkelijk iets aparts. Degelij ke kleding met een shirt in twee niet te ver uiteenlopende kleuren. Wij nemen aan, dat we vele van deze groepen op 6 juli weer ontmoeten zul len bij de grote Valkenheide-tocht. LIJFWACHT VAN DE PAUS BEDREIGD? Volgens een oude traditie moet de lijfgarde van de paus, die slechts wacht diensten verricht, van Zwitserse natio naliteit zijn. Nu is het. tegenwoordig moeilijk, te gen de soldij van ongeveer 270 gulden in de maand, in Zwitserland de daar voor in aanmerking komende jonge mensen - tussen de 18 en 24 jaar - aan te werven. De vraag rijst, of deze we reldberoemde garde daardoor met de ondergang wordt bedreigd. Overigens werd, ter verbetering van de discipline een kolonel van de Zwit serse generale staf tot commandant van de garde benoemd. Hij moet er o.a. tegen waken, dat leden van dit keur korps particuliere zaken drijven en dat zij stamgasten van bepaalde wijn lokalen in Rome worden. lange duur, zodat de meesten nog vrij Hollandia Wol, D.S., Pehave, Trek- droog thuisgekomen zijn. Aan de finish vogels en andere, waren er nu ook twee werden zij toegesproken door burge- nieuwe groepen in keurig uniform ge- meester Bakker, die zijn blijdschap stoken, namelijk Frisia en S.K.F. Kra- uitsprak over het feit, dat de wandel sport in Veenendaal in zo belangrijke mate toeneemt. Na een duizendtal deel nemers in het vorige jaar, waren er nu 1368 gestart. Deze cijfers geven hoop voor de toekomst. Spreker durfde dan ook te veronderstellen, dat het er vol gend jaar 1750 zouden zijn. Na de commissie bedankt te hebben, die zich veel moeite getroost heeft, om deze elfde Veenendaalse Avondvier daagse te doen slagen, reikte de bur gemeester enkele herinneringsmedailles persoonlijk uit. In de eerste plaats was dat voor de heer Harinch, uit Ameron- gen, die voor de twaalfde maal de Avondvierdaagse gelopen heeft, waar van elf maal in Veenendaal. Vervolgens, de oudste deelnemer, de heer Piet van Viegen, de bijna 64-jarige veteraan, die de medaille met het cijfer elf in ontvangst mocht nemen. Bij de wandelclubs was het de wan delsportvereniging „V.S.W.", die voor de elfde maal de groepsmedaille ontving Olie B. Bommel, het nog jeugdige hondje, dat al enkele jaren met de kleine „Trekvogeltjes" uit kamp Over- berg meeloopt, kreeg als grote prijs weer een leverworst versierd met la thyrus om zijn nek gehangen. Wie ge dacht had, dat hij daar wel direct in bijten zou, had het mis, want hij vond nig hebben ook deze mensen zich ge weerd. Bij de jeugd zijn de verschillende scholen moeilijk meer uit elkaar te houden. Wij menen echter, dat wij de U.L.O. nog niet eerder met zo grote deelname gezien hebben. Evenals de twee scholen uit Overberg, waar trou wens bij de finish, de heer Van der Walle, zijn blijdschap al over uitsprak. Hij vond het n.l. zo prettig, dat ook scholen uit de omgeving in Veenendaal mee kwamen wandelen. NAAR HET ZWEMBAD In Dun-sur-Meuse, Frankrijk, heeft men een oude basaltgroeve van een paar hectaren in een meer, „Lac Vert", omgetoverd. De mensen komen er van honderden kilometers uit de omtrek naar toe. Op zomerse zondagen telde men er 4500 bezoekers. Zelfs uit België en uit Nederland kwamen de auto's. HUIL WEDSTRIJDEN Dit jaar werden te Philadelphia huilwedstrijden gehouden. Kampioene werd een 28-jarige naaister. Ze schrei de onafgebroken 44 uur. Daarmee huil de ze een wasmachine, een koelkast en tal van andere artikelen bij elkaar, die door verscheidene fabrikanten voor de winnares beschikbaar waren gesteld. Zij kreeg bovendien een contante „be loning" van een kleine tweeduizend gulden en een zilveren beker. Men heeft vastgesteld, dat bij deze wedstrijden nog nooit een man winnaar is geworden. Overigens zijn er vele bepalingen bij die wedstrijden, waar een jury nauw keurig op let. Wie bijvoorbeeld een zakdoekje, in uiensap gedrenkt ge bruikt, wordt onherroepelijk gedis kwalificeerd. Dergelijke grof-materiële Veel goeds hebben we van Veenendaal in de wedstrijd tegen het Amersfoortse Quick (nota bene een vierde-klasser) niet gezien. Mogelijk heeft Veenendaal het afgelopen seizoen teveel in de benen zit ten en zou een poosje rust vast geen kwaad doen. Hoe dan ook, het doel waarvoor gespeeld werd, was wel goed. De baten waren namelijk bestemd voor het bouwfonds van de afdeling Veenen daal van het Rode Kruis. Veenendaal speelde met invallers voor Corry Heikamp en R. Heij. De Amersfoorters kwamen al direct stevig voor de dag en bezorgden de Veense achterhoede handen vol werk. Daarna verplaatste het spel zich wel iets, maar goed loskomen kon Veenen daal toch niet. Steeds werd het weer gevaarlijk voor Met een 3-0 overwinning op het Put- tense S.D.C. heeft V.R.C. zich in de kwartfinale geplaatst voor de K.N.V.B.- beker zaterdagvoetbal. Dat een wedstrijd in Putten geen ge makkelijke opgave is ondervond Dovo enkele weken geleden al. Nu moest V.R.C. de strijd daar opnemen tegen een ploeg die al in twee jaar tijd geen thuiswedstrijd had verloren en fel trok men ten ten aanval, maar V.R.C. beet ook goed van zich af en de goed leiden de scheidsrechter Bergmeijer hield de leiding strak en volkomen in zijn hand zodat na een harde maar zeer spor tieve wedstrijd de Veenendaalse jon gens met een verdiende 3-0 overwin ning naar huis terug keerden. Het eerste half uur van de wedstrijd was wel het beste. Men zag twee ploe gen die weinig voor elkaar onder deden. Goed opgezette aanvallen van beide kanten, S.D.C. speelde veel door het midden, V.R.C. daarintegen hield het over de vleugels. Beide achterhoedes waren er goed in. Toen na ongeveer twintig minuten spelen V.R.C. een klein veldoverwicht had, kon J. Bleij- enberg uit een cornerbal zijn club de leiding geven. (0-1) S.D.C. probeerde het spel te ver plaatsen maar Jan de Gier pingelde te veel en vond in aanvoerder Diepeveen een te groot struikelblok. De S.D.C. rechtsbinnen Bosman kwam ten val en moest zich laten vervangen. Later hoor den wij dat hij zijn sleutelbeen gebro ken had. Dit betekende geen verbete ring voor zijn ploeg. De Veenendaalse midvoor brak alleen door maar stopper Bos kon op het allerlaatste moment redding brengen ten koste van een cor ner, maar liep hierbij een verwonding op aan zijn enkel zodat ook hij zich enkele minuten later moest laten ver vangen. Nu was de. meeste tegenstand ge broken en al spoedig kon midvoor Cor- nelissen met een goed schot de stand op 0-2 brengen dat was drie minuten voor de rust. De tweede helft werd er slechter ge speeld de regen had het veld erg glad gemaakt. Er kwamen veel doorschiet- ballen die allen een prooi waren voor de achterhoede. Wel kwam S.D.C. flink opzetten, het publiek ging zich ook roe ren maar de scheidsrechter liet zich niet van zijn stuk brengen en hield de leiding in handen. V.R.C. ging de voor sprong verdedigen maar de S.D.C.- voorhoede kwam niet verder dan een schot tegen de paal. De V.R.C. uitvallen bleven gevaarlijk en toen er nog vijf minuten te spelen waren werd de rechtsback van Putten in het nauw ge dreven. Hij kopte terug op zijn keeper deze maakte zijn eerste fout van de hele wedstrijd viel over de bal heen en de stand werd 0-3. A.s. zaterdag 29 juni speelt V.R.C. thuis voor de kwartfinale tegen een sterke westelijke derde klasser S.I.S.O. uit Hillegom. Deze wedstrijd moet ge wonnen worden. het Veenendaalse doel en had doelman v. d. Pol niet z'n uitstekende vorm ge had dan zouden er zeker al spoedig doel punten gekomen zijn. Al met al wisten de geel-blauwen tot de rust de stand blank te houden. De tweede helft was echter pas vijf minuten oud, toen goed aangeven van Blom linksbuiten Hulsebos in de ge legenheid stelde Quick de leiding te ge ven (0-1). Ook Veenendaal kreeg nog wel goede kansen, maar benutten was er niet bij. Na- twintig minuten spelen schoot de ver opgedrongen rechtshalf Meijer tegen de lat, waar midvoor Blom de terug springende bal in het lege doel kopte (0-2). Wat Veenendaal daarna ook probeer de, het lukte eenvoudig niet. Vooral het laatste kwartier viel Veenendaal soms zeer sterk aan," maar een stevige Amers foortse achterhoede liet niet toe, dat de Veense voorhoede het doelman Mosterd ook maar eenmaal lastig maakte. De tijd verstreek en Quick won ver diend in de wedstrijd die we liefst maar zo spoedig mogelijk vergeten. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Onze jarigen 27 juni Bea v. d. Bosch. 28 Gerrit v. d. Bijl, Rhenen. 30 Corrie de Bruin. 1 juli Tineke v. Dam. 2 Annie v. d. Bruyn. 2 Joop Spies. 3 Diny v. d. Haar. Van harte gefeliciteerd! Zilverpapieraktie Voor de blinden ontvingen we zil verpapier van: Ina Bouman, Rhenen; Henny Wagens- veld, Scherpenzeel; Jan Damman, Gert en Leo van Manen, Wim en Ike ter Hoeven, Tonny v. d. Haar, Beppy Schrijver, Bep v. Barneveld, Tonny en Berty v. d. Heuvel, Dicky v. d. Pest, Dirk, Japie, Willie en Beppie Bos, Far ley en Terry Schlundt Bodien, openb. school, J. G. Sandbrinkstraat, Gelderse school, Prins Bernhardlaan. Allemaal hartelijk dank! Nieuwe raadsels VOOR OUDEREN. - - X - - inw. v. Friesland. - - X - - deel v. e. bloem. - - X - - familielid. - - X - - to. gestelde van groot. - - X - - Mohammed, bijbel. - - X - - jongensnaam. - - X - - vrucht. - - X - - bloeiende struik. - - X - - werpstrik van cowboy. - - X - - broer van Abraham. - - X - - stad in Duitsland. - - X - - plaats in Z.-Drente. - - X - - meubelstuk. - - X - - zuivelproduct. - - X - - schuw roofdiertje. - - X - - werkwoordsvorm v. snijden. - - X - - godin der schoonheid. - - X - - vast. - - X - - jongensnaam. - - X - - muziekinstrument. - - X - - ziekte. - - X - - Chr. feestdag. hulpmiddeltjes worden niet toegestaan. Daarentegen wordt aan alle mede dingsters steun verleend door middel van een orkest, dat met zijn treurmu ziek als het ware de tranenvloed sti muleert. De tranen worden in kopjes opgevangen om de hoeveelheid nauw keurig te kunnen meten. Zoals bij tal van andere wedstrijden wordt er elk jaar een nieuw record gevestigd. Wij weten helaas geen bijzonder heden van de voorbereidingen of de training. Een vroegere Amerikaanse kampioene verklaarde echter na een wedstrijd dat ze pas echt op dreef was gekomen, toen ze de andere mede dingsters ook zag huilen. De wereld wordt wel eens een tra nendal genoemd, maar meermalen denkt men ookin een gekkenhuis te leven! MEER MANNEN DAN VROUWEN ZIJN KLEURENBLIND Uit de nieuwste statistieken in de V.S. is gebleken, dat vier van de hon derd mannen kleurenblind zijn, althans geen groen van rood kunnen onder scheiden. Voor de veiligheid van het verkeer is dit van grote betekenis. Bij de vrouwen komt deze kleuren blindheid slechts viermaal op de dui zend voor. Zou het vermijden van elke overdaad bij het eten van de vrouwen (de „slanke lijn") in deze een woordje meespreken? Overstromingen in de Po-delta. Door de ab normale regenval is de Po in Noord-Italië bui ten haar oevers getre den. Foto: Boeren uit de gehele omtrek wer ken hard aan de ver sterking van de nog niet bezweken dijken. VOOR JONGEREN. I. 'k Woon in een heel klein huisje, En praat verschrikkelijk graag. En heel veel witte kind'ren Staan om me heen gestaag. Maar staan z' ook altijd om me heen Somstijds verlies ik er toch een. 'k Heb meestal een rood jasje aan, Maar kan soms in 't wit wel gaan. Maar draag ik 't witte jurkje, Dan is er iets niet pluis, Want dan is altijd ietwat ziek De eigenaar van mijn huis. II. Met b ben ik een vis, met r een vorm van bederf, met d erg lief en met 1 een meisjesnaam. (Vervolg.) De koning begon langzaam aan in te zien, dat er niets anders opzat dan zich te schikken naar de wensen van de Capucci-koning, die hier alles te zeggen had en zijn bevelen liet uitvoeren door zijn vele dienaren. Zuchtend trok hij zijn werkpak aan. De man aan wiens zorgen hij was toevertrouwd, leerde hem weven, maar de koning, die nooit een vinger had uitgestoken, voor welke arbeid ook, ver veelde die wirwar van draden al gauw en toen hij een foutje maakte en de man hem hierop wees, overviel hem plotse ling weer een van zijn driftbuien. Hij greep twee spoelen en smeet die met kracht door de zaal. Ongelukkig genoeg ging op hetzelfde ogenblik de zaaldeur open om een der Capucci-monsters door te laten en deze kreeg de spoelen precies tegen zijn kop. De gele ogen begonnen even onheilspellend te flikkeren en de koning wenste zich mijlen ver weg, maar het monster kwam kalm naar hem toe en zei opnieuw: „Volg mij". De woede van de koning was als bij toverslag verdwenen en stil volgde hij het monster door de lange gangen. Plot seling werd er voor zijn neus weer een deur geopend en het monster duwde hem naar binnen. Pats, de deur sloeg meteen achter hem dicht en toen zijn ogen enigs zins aan de schemer gewend waren, zag hij weer kale muren. Tegen een dezer muren stond een laag houten bankje, waar de koning terneergeslagen op ging zitten. Plotseling verscheen er op de te genovergestelde muur een groot wit vlak en tot zijn grote verwondering sprongen daarop één voor één zwarte letters, die de zin vormden: „De tijd, die u in het rijk der Capucci's moet doorbrengen om een ander mens te worden, is door de daad die u zojuist bedreef, met een week verlengd!" De koning schrok danig van deze woorden en ook voelde hij de drift weer in zich oplaaien, maar hij besefte meteen dat zijn woedende vlagen hem in de ware zin alleen maar verder van huis brachten en dat hij verstandig zou doen zich voortaan wat te bedwingen. Uit de woorden op het witte bord bleek wel, dat hij slechts zichzelf benadeelde met zijn driftbuien. Na enige tijd van rustig nadenken, nam hij zich dan ook voor voortaan maar precies te doen, wat er van hem verlangd werd. Met weemoed dacht hij aan zijn vrouw, koningin Florine, van wie hij zeker ge ruime tijd gescheiden zou zijn. Ja zelfs begon er een klein beetje wroeging te knagen aan zijn hart, om de wijze waarop hij haar dag aan dag behandeld had. Na enige uren alleen te hebben door gebracht werd de koning weer op de zelfde wijze teruggebracht naar de werkplaats, waar hij zijn werk weer voort mocht zetten. Een jonge vrouw, die naast hem stond te weven, fluisterde hem in vertrouwen toe: „Met schade en schande word je hier wijs. Wat ik u raden mag, vecht tegen uw karakter gebreken, anders komt u hier niet licht vandaan. Ik heb vaak gestolen vroeger, het waren maar kleinigheden, maar ik kon het nooit laten. Ook hier niet in het begin. Maar nu gaat het zoveel beter en ik heb goede hoop dat ik gauw naar huis mag, naar mijn man en kinderen." Nu, de koning begon hierna ook wer kelijk erg zijn best te doen. Gaandeweg kreeg hij meer handigheid in het weven en toen hij zag dat er een aardig werk stuk groeide onder zijn handen, die nog nooit iets moois gemaakt hadden, kreeg hij er zelfs een beetje plezier in. Zonder morren schikte hij zich op gezette tijden aan de lange tafel in de eetzaal, waar het eten werd opgediend door koks, die eveneens hun proeftijd doorbrachten in het Capuccirijk. Natuurlijk was de ko ning niet ineens een ander mens ge worden, maar zodra hij buiten zijn boekje ging, volgde voor hem, evenals voor de anderen, een tijd van een eenzame op sluiting. waarbij hij te lezen kreeg dat zijn tijd hier weer met enkele dagen of weken was verlengd. Langzamerhand leerde de koning zijn zelfzucht af en be gon hij zijn medemensen te waarderen. Hij bekwaamde zich in verschillende tak ken van nijverheid en heel veel prach tige werkstukken leverde hij af. Af en toe werd er iemand waarmee hij samen werkte, ontslagen. Die mocht naar zijn eigen omgeving terugkeren en het vreem de was dat ze allemaal de Capucci-mon sters bedankten voor de tijd die ze hier doorbrachten en waarin ze mensen wer den die geen last meer waren voor hun familie en medemensen. Vóór ze ver trokken werden ze naar de Capucci- koning gebracht en er was niemand die daar nietverschrikkelijk tegenop zag. (Wordt vervolgd.) FEUILLETON DOOR REIN VAN GELDER Het vaartuig waarin de beide schip perskinderen omkwamen, spookt weer door zijn brein. Hij staat er weer op, tu rend naar de oevers. Kastelen en heuvels verrijzen en verdwijnen, berkenbossen en rotsige steenblokken nemen hun-plaats in. Hij kijkt in het roefje, waar een kof fiepot te pruttelen staat op het thee lichtje. Dan zijn er eensklap vlammen, er klinkt kindergegil en er stijgen nood kreten op van een vrouw. Gerrit de Kruif snelt te hulp. De armen, gestaald in dagelijkse oefe ning heffen en duwen in razend tempo. Behendig ontwijkt hij tegemoetkomende boerenwagens. Op enkele kruispunten is een lichte weifeling, maar hg komt op de goede weg, als een hond die alleen op het kompas van het instinct de juiste richting vindt. Steentjes springen onder de wielen weg, stof waait op, de wind jaagt het over het dorre grasland. In de verte ligt de rivierdijk als een donkere muur. Gertoom verdubbelt zijn inspanning als de helling voor hem ligt. Schuin loopt ze naar de kruin. Hij wringt het lichaam in allerlei bochten om kracht bij te zet- maar de kracht neemt af naarmate hij hoger komt. Gevaar voor terugrijden of zijdelings uitschieten ziet hij niet. Toch is er dat gevaar, want de wind grijpt hem opzij, Zijn muts is afgevallen. Hij zwoegt tegen de helling op, de ogen strak geves tigd op het eind ervan. Moeizaam en zwaar hijgend komt hij boven. Dan voelt hij de kracht wegvloeien uit zijn armen. Hij ademt met korte hete stoten. Op een afstand van een vijftig meter beneden zich ziet hij de rivier en hij be gint te zingen. De uiterwaarden, waar over het licht van de stervende dag een mat schijnsel legt zien roestig bruin. Hij merkt niet de snel invallende duisternis en de donkere wolken die boven zijn hoofd worden voortgejaagd. Hier en daar is de lucht zwart als inkt. Temidden van een troosteloze natuur zit hij daar in zijn wagentje en het zweet op zijn voorhoofd is ijzig koud. Ook binnen in zijn hoofd komt de nacht. Voor zijn geestesoog verrijzen geen torenspitsen meer, geen bergen en geen bossen. Boven hem, om hem en in hem is er duisternis. Hij staart naar de overzijde van het water, waar lichtjes branden in het veerhuis. Ook op de veerpont, die juist de andere oever ver laat, zijn de lichten ontstoken. Het don kere pontlichaam is in het duister ge huld. Gertoom draait het wagentje met de kop naar de veerdam. Het kost hem moeite om op de dijk te blijven, want de wind is uitgegroeid tot een storm, die loeit en brult als een troep hongerige wolven. In extase kleven zijn ogen aan de licht jes. Korte nijdige golven beuken op de bazaltblokken van de kribben, die met onverzettelijke armen de stroom naar het midden drijven. Op de dijk is het brui send geweld duidelijk hoorbaar. De veerpont is weer teruggevaren naar de overkant. Een boerenwagen met twee forse paarden bespannen is er juist afge komen, rijdt langzaam naar boven. De paarden trekken met gebogen koppen, de voerman heeft een jaskraag over zijn oren getrokken. Gertoom steekt als groet een hand op, de boer groet terug. Hij kijkt nog eens om naar de man in het wagen tje. Wat doet zo'n scharrelaar hier? Da delijk is het pikdonker en dat met zo'n wind! Twee paarden hebben al moeite genoe.g om ertegen in te komen. Het gespan wordt opgeslokt door de duisternis, de wind maakt piepgeluiden in de wielspaken. ue pont koim weer te rug. Gertoom zit dansend in het wagen tje. Ja, dat is vast en zeker de schip per wat zal die opkijken als hij me zietik ga Sientje ook halen die mag mee naar Duitsland de schipper moet wachten tot Sientje komtze mag naast me staan aan 't roeren met de kinderen spelen ja hoor, ik ga de schipper waarschuwen ah daar zgn de lichtjes. Het wagentje suist de veerdam af met de volle wind erachter. Gertooms handen klemmen zich krampachtig om de stan gen, die nu zonder zijn hulp vliegensvlug op en neer gaan. Hij is onafgebroken in gesprek. Och, wat zal Sientje wel zeggen al ze met me mee mag een mooi schip en een goeie schipper dat wagentje gaat harddat moest Jan nou eens zien ja, ik kan 't wel, al den ken ze van niet. De Rijn komt naar hem toe; De golven hebben witte koppen. De pont kreunt. De lichten spiegelen in het water met korte flitsen, hup weg, hup weg Ja hoor, daar is de schipper alen zijn vrouw zal er ook wel zijn Sientje heeft in 't water gelegen met Hendrik oei, wat loopt dat wagentje de vrouw zal wel roepen, kijk daar heb je onze Gerrit weergauw dan Gerrit, nog vlugger anders zijn ze wegja vrouw ik kom alSientje oh Sientje daar zijn ze. Hij zingt het hoogste lied uit, terwijl de wielen de grond haast niet meer ra ken. Het wagentje raast in ongebreidelde vaart omlaag, recht op de lichtjes aan die bijna de wal hebben bereikt. Gertoom roept: „Sientje, we zijn d'r, kom nou." En hij laat de stangen los. Dan is er een doordringende gil die van de pont komt: „Iemand in 't water." Een zware klap op de golven, hoogop- spattende waterslierten, die door de wind worden verstoven tot damp. De Rijn sluit zich boven het wagentje en Gert oom die eruit wordt geslingerd. Het scheepje van Ad van Wely is het enige wat blijft drijven. Het beweegt zich naar het midden van de stroom, met het zeil omlaag. (Wordt varvolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 4