Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Aanleg van de nieuwe Cuneraweg gestagneerd Ergernis over vuilnisemmers op zondagavond in Hoofdstraat Wint U r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Grote jubileum-openluchtuitvoering van „Sparta" Winnaars hoofdprijzen Shetland-show Nog geen overeenstemming met alle grond eigenaren en toch reeds met wegaanleg begonnen Doodt Fa. J. F. Tak 31e jaargang VRIJDAG 28 JUNI 1957 No. 51 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit de raadsvergadering AGENDA Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is 12,50 waard 1 AP 239275 Bijenmarkt op 16 juli Unieke verlichting Ouwehands Dierenpark EDER VEEN Reeds veel leden voor V olksuni versiteit Veenendaal SCHERPENZEEL Morgen verjaart Prins Bernhard RENSWOVDE Avondmarkt in Renswoude Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Jtedactic; W. F. ter Hoeven r> Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Woensdagavond was de Veenendaal- se gemeenteraad in openbare verga dering bijeen. Nadat was besloten de bijdragen aan de onderwijsinstellingen voor bijzonder buitengewoon lager onderwijs, de Prinses Wilhelminaschool en Oranje- school alhier, te verhogen van 75, tot 90,per leerling per jaar, aan gezien het de besturen van deze scho len onmogelijk is een sluitende exploi tatie te bereiken, alsmede tot machti ging van b. en w. de gemeentelijke subsidie aan de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg te verho gen met ƒ25.000,— tot ƒ160.147,—, in verband met verhoging van de on dersteuningsnormen en doordat een aantal personen die aanvankelijk voor rekening van kerkelijke instellingen werden verpleegd, voor gezamenlijke rekening moesten worden genomen als gevolg van stijging der verpleegkosten, kwam de raad tot het punt rondvraag. Het raadslid de heer SLOK was de enige die hiervan gebruik maakte en daarby aandacht vroeg voor het feit dat bewoners van de Hoofdstraat veel al op zondagavond reeds de vuilnis emmers op het trottoir zetten in af wachting van de roltrommelauto die op maandagochtend de Hoofdstraat af doet. Er staan vaak tientallen emmers en zelfs heeft spreker gezien dat er ook nog oude dozen e.d. op de emmers gelegd worden. De heer Slok vroeg maatregelen want anders wordt het zo erg dat men in de Hoofdstraat niet meer kan zien of het zondag of maandag is. Ook vroeg spre ker maatregelen tegen de jongelieden die met motoren en bromfietsen de om geving van de Markt en Hoofdstraat onveilig maken door maar als wilden rond te racen en daarbij vreseiyk la waai maken. De voorzitter, burgemeester Bakker, weet dat er op zondagavond weieens vuilnisemmers in de Hoofdstraat wor den neergezet. Hij vroeg zich af of de betrokken personen op maandagmor gen geen tijd daarvoor hebben. Niet weieens, maar altijd, interumpeerde de heer Slok. Het is alleen gemakzucht. Hier kan niet direct gesproken worden van strijdig met de zondagswet, zo ging de voorzitter verder. Het is geen fraai gezicht. Er zijn ook veel boeren die zondags de melkemmers aan de weg zetten. Spreker wil niet direct een verordening hiertegen instellen. We moeten niet teveel gaan regelen. De dat er op het moment in het Franse Gat ruim 400 woningen tegelijk in aanbouw zijn? dat tussen de hoge vier-etageflats nabij de Rembrandtlaan ook nog weer twee-etagewoningen gebouwd worden welke speciaal bestemd zijn voor huis vesting van ouden van dagen? dat deze woningen zeer gerief lijk zijn en 1 huiskamer, 1 slaapkamer en een keuken bevatten? dat er onder de bejaarden reeds zo grote vraag is naar dergalijke wo ningen dat de vierentwintig welke er nu gebouwd worden reeds alle een bestemming hebben? dat het waterpeil in de Grift nog steeds stijgt en nu weer vrijwel nor maal is? dat er met het warme weer van deze dagen gelukkig weer flinke hoe veelheden fris Rijnwater doorheen stroomt? dat gisteravond op de Kerkewijk plotseling een flinke haas van een pond of drie tussen het drukke verkeer op de rijweg verscheen? dat het dier ten aanschouwe van vele voorbijgangers in paniek raakte en op het laatst niet meer wist waar heen te vluchten? dat de haas bijna onder een pas serende autobus kwam en nog juist kans zag de Parallelweg op te rennen en tenslotte verdween? VEENENDAAL Heden, vrydag 28 juni, veteranen- toernooi terrein Triangelboys 6.45 uur G.V.V.V.—Merino's, 7.45 uur Geha—Panter. Zaterdag 29 juni, terrein v.v. Veenendaal, 7 uur, grote jubileumuitvoering „Sparta" Maandag 1 juli, veteranentoernooi Matjan-terrein, 6.45 uur Hollandia- wol—Neveda, 7.45 uur Veenendaal- Ritmeester. Luxor Theater, vrij dag t.m. maandag „The man with the golden arm", dinsdag t.e.m. donderdag „Het bataljon der gedoemden" RHENEN Zaterdag 29 juni: Onderlinge hen- gelwedstrijd „De Voorn", Concert „Ons Genoegen" en Renswoude in muziektent Plantsoen, feest buurt vereniging Prins Bernhardstraat. Zaterdag 13 juli Autotocht Ouden van dagen. Dinsdag 16 juli, Can- dia-terrein,' aanvang 7.30 uur n.m. gymnastiekuitvoering „Wilskracht" Woensdag 17 juli, Natuurbad Ouwehand, aanvang 7.30 uur, zwemwedstrijden „De Forellen". Bio „Eigen Gebouw", zaterdag avond en zondagmiddag „Odongo", zondagavond en woensdagavond „Lady Chatterley's minnaar." RENSWOUDE Heden, vrijdag 28 juni, openbare raadsvergadering, zaterdag 29 juni viering Oranjefeest, Buitenlust, 7.30 uur concert „Caecilia", t.b.v. de autotocht ouden van dagen. Woensdag 3 juli, 5 uur, avond- markt. WOUDENBERG Zaterdag 29 juni, „Bellevue", 2.30 uur, start grote Oranjepuzzlerit. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 betrokkenen zullen de hier gemaakte opmerkingen wel in de krant lezen en hun leven beteren. Mocht dit niet het geval worden dan kunnen we nog zien. De heer Slok deelde nog even mede op een zondagavond wel 20 emmers in de Hoofdstraat te hebben geteld en op een maandagochtend waren het er zelfs 28 geweest. Dat kan dan gedaan zijn door mensen die erg vroeg opstaan zoals bakkers, merkte de voorzitter op. De heer Slok zei echter zeker te weten dat er geen emmers van bakkers bij waren. Tegen bedoelde onverantwoordelijke bromfietsers e.d. wordt al streng opge treden. Verschillende verbalen zijn al gevallen. Als het niet helpt, volgen krassere maatregelen, aldus de voor zitter en na deze waarschuwing sloot hij de vergadering. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij slagery Van Ree te, Eist (U.), doch werd niet gevon den. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2.50 gestegen en is nu 12.50 ge worden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is weer een rood gedrukt num mer. Kükt u dus goed uit naar de rüksdaalder met het rode nummtr 1 AP 239275. Indien u deze voor a.s. donderdag, 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, welke nu dus alweer 10.- bedraagt, direct in contanten uitbetaald. ■i De ingrijpende restauratie en verbou wing van kasteel „Prattenburg" verkeert reeds in een vergevorderd stadium en het is in hoofdzaak nog het afwerken van het interieur dat nog wel enige maanden zal duren. Zoals de foto laat zien is er wel heel wat veranderd aan het kasteel. Het is belangrijk kleiner gewor den. Twee torens zijn verdwenen en de hoofdingang bevindt zich nu in de west gevel onder de daar nog aan te brengen grote en 's avonds verlichte klok. Het geheel van het gebouw is zeer veel fraaier geworden en heeft in niet ge ringe- mate aan karakter en stijl gewonnen. De datum voor het houden van de jaar lijkse Veenendaalse bijenmarkt is ditmaal vastgesteld op dinsdag 16 juli a.s. Evenals voorgaande jaren wordt de markt weer gehouden op het terrein nabij de r.k. kerk aan de Nieuweweg. Ook nu weer zal er een consumptietent aanwezig zijn terwijl als vanouds weer een verloting onder de aanvoerders en bezoekers worden gehouden. Omtrent de stand van de bijen is op dit moment nog weinig te zeggen. Voor wat betreft de aanvoer wordt verwacht dat deze ongeveer gelijk zal zijn aan die van vorig jaar. De publieke belangstelling van buiten Veenendaal zal waarschijnlijk groter zijn dan andere jaren, gezien de opvallend vele informaties naar de datum waarop de eeuwenoude bijenmarkt ge houden zal worden. Tot 20 augustus brandt in Ouwehands een feestverlichting, die uniek is. Nadat kabels met een gezamenlijke lengte van negen kilometer waren aangelegd, werd hierop een vermogen van 250 kilowatt aangesloten. Elke avond werpen 215 flood lights, 78 schijnwerpers, 210 natriumbak- ken, 160 kwiklampen, «12 TL-bakken en 10 schijnwerpers aan Vlaggen een over vloedig licht op planten, bloemen en dieren. Dit laatste vooral levert een bijzonder boeiend schouwspel op, al kunnen niet alle dieren op deze wijze belicht worden. De zebra's bijvoorbeeld worden niet in een kunstzonnetje gezet, omdat zij daar door te schichtig zouden worden en zich niet in hun nachthokken zouden laten leiden. GESLAAGDEN MELKERSEXAMEN Voor het ook dit jaar weer gehouden melkersexamen van „Concordia" te Wageningen slaagden onze plaatsge noten de dames W. van de Berg en E. Hardeman en de heren J. Zandsteeg en G. Hardeman. EDERVEEN. Vrijdag 28 juni 1957. Aanvoer 450.000 stuks. De prijzen vari eerden voor kippeëieren van 13.50 tot 14.50, voor henneëieren van 7> tot 11.-, dit per 100 stuks. De handel was vlug. GESLAAGDEN H.B.S. Voor het eindexamen van de afdeling hbs-B van het Christelijk lyceum te Vee nendaal slaagden de volgende candidaten: Uit Veenendaal: Steven Bekker, Wout Bos, Janny de Ruyter, Jaap Stuivenberg. Uit Barneveld: Max Haanschoten. Uit Leersum: Leo Nooteboom. Uit Rhenen: Geerling Klaassen, Tineke Nanninga. Uit De Steeg: Paul Paul. Uit Scherpenzeel: Hans Blaauwendraad. Uit Wageningen: Gerard Dulfer. Eén candidaat moest worden afgewezen. Mede ter viering van het 30-jarig be staan, heeft onze plaatselijke gymnastiek vereniging „Sparta" voor a.s. zaterdag avond op de sportvelden van v.v. „Veenendaal" aan de Bergweg een grote openluchtuitvoering georganiseerd. Aan deze uitvoering zullen alle afde lingen van „Sparta" deelnemen hetgeen wil zeggen dat er een kleine 700 gymnas ten aan zullen deelnemen. De uitvoering begint om 7 uur, nadat de gymnasten, voorafgegaan door het tamboers- en pljperskorps „Prins Bern- hard" naar de Bergweg zijn gemarcheerd, waarvoor men om half zeven van de J. G. Sandbrinkstraat vertrekt. Om ongeveer kwart over negen is de uitvoering afge lopen en wordt opnieuw in marsformatie weer naar de J. G. Sandbrinkstraat terug gelopen. Voor het eerst zal „Sparta" in het Hieronder volgen de namen van de laatste prijswinnaars van de Shetland- show met daarbij ook de winnaars van de hoofdprijzen. Televisietoestel: Fam. P. van Eden, Beatrixstraat 76bis. Bromfiets: Mej. J. v. d. Bovenkamp, Molenstraat 52. Wasmachine: Fam. G. J. van Dorland, Davidsstraat 6. C. Nog maar. sinds ongeveer twee weken is de gelegenheid open gesteld zich als lid op te geven van de kortgeleden ge stichte Volksuniversiteit Veenendaal, en reeds nu blijkt uit het nog onverwacht grote aantal inschrijvingen dat met deze instelling beslist in een behoefte wordt voorzien. Het programma voor een eerste seizoen is dan ook al dermate aantrekke lijk en interessant dat men de door de Volksuniversiteit geboden gelegenheid, in eigen woonplaats een zeer belangwekken de serie lezingen en leerzame luister- cursussen te kunnen bijwonen gretig aangrijpt. Uiteraard is het zo dat naarmate het aantal leden groter wordt, de Volksuni versiteit in staat zal zijn het programma voor het volgende seizoen nog weer uit te breiden en nog veelzijdiger samen te stellen dan het nu reeds is. De velen die al op enigerlei wijze ken baar hebben gemaakt lid van de Volks universiteit te willen worden maar zich nog niet lieten inschrijven, worden ver zocht dit dezer dagen te doen bij de leden van het algemeen bestuur, of bij de be heerder van de leeszaal en bibliotheek in de Kon. Julianaschool en de admini stratie van de Volksuniversiteit: Van Ho- gendorpstraat 11, telefoon 2346. Verder is er ook al veel belangstelling voor de verschillende werkcursussen zo als de talencursussen Engels, Frans, Duits, Spaans en Zweeds, alsook voor een cursus fotografie. Zij die deze werkcur- sus^bn willen bezoeken doen goed dit op korte termijn kenbaar te maken i.v.m. het aantrekken van docenten en het vormen van clubjes. Ook hiervoor kan men zich vervoegen op bovengenoemde adressen en daar ook alle gewenste inlichtingen bekomen. In dit verband dient ook nog gewezen op de mogelijkheid van het jeugdlidmaat schap. Voor jeugdigen in de leeftijd van 15 t/m 18 jaar (de minimum leeftijd voor leden is nl. gesteld op 15 jaar) bedraagt de jaarcontributie slechts 1,-. H. A. Vakantiechèque van 100,Fam. van de Haar, Gerard Doustraat 23. Levensmiddelenpakket: Fam. J. Schuilenburg, Zandstraat 73; Fam. H. Boers, Achterkerkstraat 23; Fam. J. Ra- terink, Talmastraat 18; Fam. H. Bouman, Sav. Lohmanstraat 158; Fam. M. v. d. Bruinhorst, Valleistraat 78; Fam. T. v. d. Heuvel, Gortstraat 51; Fam. G. Mulder, Sav. Lohmanstraat 139; Fam. H. A. Swa- gers, Kostverloren 5; Fam. Davelaar, Buurtlaan-west 97 en Fam. W. Bolder man, Julianastraat 68, allen te Veenen daal. openbaar optreden met de nieuwe eigen evenwichtsbalk en de brug ongelijk welke de vereniging heeft kunnen aanschaffen dankzij de goede opbrengst van de ge houden oliebollen-actie. Een van de hoog tepunten van de uitvoering zullen stellig zijn de massale vrije oefeningen voor meisjes en jongens, waaraan op een ge geven moment ruim 200 gymnasten tege lijk zullen deelnemen. Het zal de zo populaire vereniging „Sparta" bij deze gelegenheid stellig weer niet aan publieke belangstelling ontbre ken, temeer waar zo velen er op gebrand zijn de steeds uitermate verzorgde en op hoog peil staande demonstraties van „Sparta" bij te wonen. De route welke de „Sparta"-stoet op de heenweg zal nemen gaat over de Kerke wijk, Patrimoniumlaan en KI. Katerstraat naar de Bergweg. De terugweg wordt ge heel over de Kerkewijk gelopen. CONCERT EN VOETBAL VOOR TOCHT OUDEN VAN DAGEN De muziekvereniging „Caecilia" geeft zaterdag 29 juni een concert in de Bui tentent aan de Burgemeester Rooijarts- laan, aanvang 7.30 uur. Vooraf zal in de weide Barneveld 1 tegen Scherpenzeel 1 voetballen en hierbij wordt een collecte gehouden voor de tocht van de ouden van dagen. De wedstrijd duurt tweemaal een half uur en in de pauze van het con cert zal men het tweede half uur spelen. SPOEDZITTING RAAD Dinsdagavond was de raad der gemeen te Scherpenzeel in openbare spoedzitting bijeen ter behandeling van het voorstel van b. en w. met de N.V. De Landbouw- bank te Utrecht een kasgeldlening aan te gaan van 100.000,-, tegen een rente van 5V« per jaar, om de kapitaalswerken te kunnen financiëren. De raad stond onder voorzitterschap van de oudste wethouder de heer J. ten Ham, daar de burgemeester C. P. Hoyte- ma van Konijnenburg wegens vakantie afwezig was. De gehele vergadering duurde slechts vijf minuten. SCHIETUITSLAGEN Op de buitenbaan schoten de leden van de schietvereniging gisteravond een on derlinge wedstrijd met de volgende resul taten: Geweer: C. Valkenburg jr. 48; H. Be- rendse en A. van Dusschoten 46; M. Be- rendse 44; H. Valkenburg en G. van Eist 43, J. van Eist, G. van Spankeren en A. Blanken 42 en A. Wittenberg 41. Buks: J. Koudijs, R. van Eist en J. Overeem 43; G. J. de Joode 42; A. van Dusschoten, M. Berendse en G. van Eist 41; G. van Spankeren 40, H. Valkenburg 39 en A. Wittenberg 38. „DE LUCHTPOST" Wedvlucht vanaf Chateroux op 23 juni 1957. Afstand plm. 648 km. In concours 35 duiven. Gelost om 7.30 uur. Aankomst le duif 21.27.10. Uitslagen: W. Wagensveld 1, W. van Ede 2, 4, 8; J. van Oostrum 3, 7; A Marcus 5 en L. Stutvoet 6 en 9. GESLAAGD Op het gisteren te Utrecht gehouden examen voor bediende in het kappersvak, slaagden onze plaatsgenoten Tonny Lam en Let Helms. Wie dezer dagen over de Cuneraweg is gekomen zal het niet alleen moeilijk hebben gehad zich daar te verplaatsen over het hobbelige en smalle nood- weggetje dat het verkeer naast de in aanleg zynde nieuwe weg nog enigszins gaande moet houden, maar stellig ook nog weer eens hebben gedacht aan het verlies aan natuurschoon dat het verdwynen van de zo mooie oude Cuneraweg voor onze omgeving betekent. Vanaf „La Montagne" komt men dan ter hoogte van „De Dikkenberg" op het gedeelte waar het nieuwe wegdek klaar is. Men heeft hier nu een geheel vry uitzicht naar de bergkant en volop gelegenheid van de prachtige glooiende hellingen te genieten. De weg ligt ook zeer fraai in het terrein en het gladde nieuwe asfalt doet weldadig aan. Uiteraard heeft dit alles weer een eigen bekoring en het dient erkend, dat het nieuwe nog meevalt, ook al zouden wy veel liever de oude rustieke Cuneraweg hebben behouden. Voor wie de aanleg van de nieuwe weg enigszins heeft gevolgd, zal het verder niet zijn ontgaan dat men hier wat vreemd te werk gaat. Van de toekomstige Rhenense Rijnbrug tot aan „De Dikkenberg" is het nieuwe wegdek klaar. Dan biykt men ineens te zijn opgehouden om ongeveer een kilometer verder, naby de Brinkersteeg, de draad weer op te nemen, en vandaar tot aan „La Montagne" is men dan weer volop bezig en vordert men snel met het aanbrengen van de onderweg. By informatie blykt dan dat er nog enkele grondeigenaren zyn die geen genoegen nemen met de schadeloosstelling, hun aangeboden voor het verlies van grond aan de nieuwe weg en voor de waardevermindering van de ver schillende percelen met opstallen. Het komt dus hierop neer dat de we genbouwers gedwongen waren bedoeld stuk Cuneraweg over te slaan omdat de provincie de benodigde gronden nog niet geheel in handen heeft Een situatie die ook een leek vreemd voorkomt en waar van men direct denkt aan de extra kos ten welke hiervan onvermijdelijk het ge volg zullen zijn. Ook een out-sider be grijpt dat het voordeliger moet zijn wan neer een weg achter elkaar kan worden afgemaakt. Uit het feit dat men voorbij de per celen van bedoelde grondeigenaren weer (Foto: M. C. Meyboom) „T. is iemand, die 't alleen wel weet; dit (nl. zijn verkeersovertreding) moet hem maar eens flink ingescherpt worden" zei de kantonrechter tegen de 62-jarige T. uit Veenendaal. De eis was 35.- ge weest, maar T. werd veroordeeld tot vijf tig gulden boete of twintig dagen hech tenis, omdat Mr. van den Brandt de wijze waarop T. als bromfietser het overige wegverkeer gehinderd had en tijdens de zitting blijk gaf totaal geen begrip voor verkeerseisen te bezitten, zeer bedenke lijk achtte. T. had op de weg naar het Ingense veer gereden achter een grote steenwagen aan. Deze belemmerde het uitzicht voor T. op naderende tegenliggers. Toen T. plotse ling liksaf wilde slaan, was hij dan ook bijna onder een auto gekomen, als deze niet zeer krachtig geremd had. Het rem spoor was 17 meter geweest. T. betwistte, of zijn uitzicht wel zo belemmerd was, hij meende een goed uitzicht gehad te hebben. Ook het remspoor was kleiner geweest. Wie dan ook de schuldige ge weest was, hij in elk geval niet, vond verdachte. De vraag van de officier of hij ooit wel eens een boekje over ver keersregels in handen gehad had, kon T. niet bevestigend beantwoorden, maar van eigen onschuld bleef hij overtuigd. Bij het achteruitrijden om te keren had de 34-jarige automobilist R. v. E. uit Vee nendaal een zijstraat van de Kerkewijk gebruikt. Te laat zag hij, dat een andere wagen juist op dat moment vanuit deze zijstraat de Kerkewijk wilde oprijden. Omdat op het moment van de botsing de andere wagen stilstond, maar v. E. nog achteruitrijdende was, stond de Veenen- daler terecht en trad de bestuurder van de andere wagen, de 57-jarige groothan delaar uit Bennekom als getuige op. Een kleine onvoorzichtigheid, geen ernstige overtreding vond de officier het in zijn requisitor. Hij eiste 15 gulden of zes da gen en toekenning van de civiele vorde ring, die K. had ingediend, een bedrag van ongeveer vijftig gulden. E. vond echter de vordering van K. op geschroefd, de schade van K. zou niet veel meer dan vijfentwintig gulden heb ben kunnen zijn. K. lichtte daarop toe, dat het niet kunnen beschikken over zijn wagen tijdens de reparatie ook schade voor hem was geweest. De uitspraak was conform de eis met toekenning van de gehele civiele vordering. it- De uitspraak van het kantongerecht te Wageningen in de zitting van vrijdag j.l. in de zaak tegen de Edenaar L. zal zeer waarschijnlijk de nodige consequenties met zich mede brengen voor de varkens houderij binnen de bebouwde kom van het dorp. Niet zo zeer om de boete van vijf gulden, waartoe de kantonrechter, Mr. A. C. van den Brandt, verdachte ver oordeelde, nadat de eis van de officier, Mr. J. J. A. Bredius, 10.- was geweest, als wel om de principiële uitspraak, die hier gedaan werd, nl. dat de varkens houderij binnen het dorp Ede schadelijk geacht moet worden voor de volksgezond heid. L. en zijn collega's-varkenshouders zullen dus binnenkort waarschijnlijk naar een ander terrein moeten uitzien, waar ze hun bedrijf kunnen uitoefenen, of het geheel moeten opgeven. De zaak was een half jaar geleden aan het rollen gebracht door een buurvrouw van L., die naar aanleiding van een voor, haar hinderlijke mesthoop, een klacht tegen L. had ingediend bij het college van b. en w. Hierna was de zaak aan het kantongerecht voorgelegd, dat in eerste zitting de zaak verdaagde teneinde eerst advies in te winnen bij de directeur Aran de geneeskundige dienst, alvorens uit spraak te doen. In deze tweede zitting meende L. aan spraak te kunnen maken op ontslag van rechtsvervolging. De hinderlijke mesthoop had hij immers prompt opgeruimd; zijn buurvrouw was een lastig mens volgens L. en als men hém wilde veroordelen, kon men met alle varkenshouders in Ede wel hetzelfde doen. Voor dit laatste nu bleek de Wageningse kantonrechter niet terug te schrikken, die zijn uitspraak vooral baseerde op het oordeel van de directeur van de geneeskundige dienst. In zijn requisitoir had Mr. Bredius al naar voren gebracht, dat deze zaak meer was dan een constatering van een over treding, die overigens bewezen geacht mocht worden. Hoe teleurstellend het ook voor L. persoonlijk mocht zijn, het kan in deze tijd niet anders meer. Eens deels, omdat we steeds dichter bevolkt raken, anderzijds ook, omdat de eisen t.a.v. de hygiëne steeds hoger gesteld moeten worden, aldus de officier. Bij de behandeling van de zaak tegen de 38-jarige J. de W., vrachtwagenchauf feur in Arnhem, scheen de aanwezigheid van de verdachte nauwelijks nodig bij de juridische discussie tussen kantonrechter en officier over deze zaak. W. was ten laste gelegd, dat hij bij een z.g. stop kruising niet aan de verplichting had voldaan. Zoals hijzelf vertelde, was hij met een 6-km vaart de weg overgestoken. Maar vast was komen te staan dat bij deze kruising kort tevoren wel een stop bord was aangebracht, maar dat er nog geen stopstreep bestond, de voorgeschre ven lijn waarachter men volgens het ver keersreglement dient te stoppen. Het ten laste gelegde feit bleek dus wel vast te staan, de vraag was echter of het straf baar was of niet. Tot het eerste helde de mening van de officier over, die een boe te van 11,of vier dagen vroeg. In dit geval was W. de vrije keus gelaten, waar hij wilde stoppen voor de kruising, maar door de aanwezigheid van het gebods bord alleen al, was hij in elk geval tot stoppen verplicht. De kantonrechter daarentegen meende dat de aanwijzing onvolledig was geweest tengevolge van het ontbreken van de streep. Er was volgens Mr. Van den Brandt geen straf baar feit gepleegd en daarom ontsloeg hij W. van rechtsvervolging. „U mag blij zijn, dat u niet voor een misdrijf terecht staat maar voor een over treding". In de zaak tegen de 71-jarige J. J. O. uit Apeldoorn eiste de officier dan ook voor een ernstige verkeersover treding honderd gulden en het voorwaar delijk intrekken van de rijbevoegdheid voor vier maanden. O. had enige tijd ge leden als bestuurder van een auto bij het oversteken van een wegkruising geen voorrang verleend aan een scooterrijder, waarop een botsing was gevolgd. De ge volgen hiervan waren vrij ernstig: de scooterrijder, v. S.f die nu als getuige verscheen, had van de botsing een zenuw aandoening overgehouden, tengevolge waarvan hij zijn beroep van dansleraar niet meer kon uitoefenen. Bovendien was de materiële schade vrij groot ge weest, ongeveer 275.-. De verdachte, die oud-instructeur van een rijschool was geweest, meende aanspraak te kunnen maken op verzachtende omstandigheden. De weg was niet overzichtelijk geweest, toen hij overstak, want zijn uitzicht was belemmerd door een stilstaande auto. Ook wees O. er op, dat hij bekend stond als een voorzichtig rijder. Maar de kan tonrechter achtte de gevolgen van deze verkeersovertreding ook zeer ernstig. De uitspraak luidde 80.- of 32 dagen en het voorwaardelijke intrekken van de rij bevoegdheid voor twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Een boete van 10.- kreeg de 37-jarige landbouwer uit Ede, omdat hij zijn hond niet vastgehouden had. Deze was tijdens de afwezigheid van zijn baas losgeraakt van de ketting, waarmee hij dag en nacht vastgehouden werd in de schuur van verdachte. Voordat de hond veel schade had kunnen doen was hij door de politie ingerekend. Het dier bleek alleen een auto beschadigd te hebben, waartegen v. V. zich verzekerd had. De verbaliseren de agent had destijds opgemerkt, dat ver dachte wel in een „goede" buurt woonde, omdat niemand had kunnen zeggen, van wie de hond was geweest. V. verklaarde dit feit echter door er nogmaals op te wijzen, dat hij de hond altijd binnenhield. De officier achtte het feit bewezen: ver dachte was op dat moment tekort ge schoten. Rekening houdende met de scha de en het verlies van zijn hond, wilde Mr. Bredius niet verder gaan dan zes gulden. Mr. van den Brandt achtte het ge vaar van loslopende honden zeer groot en veroordeelde de eigenaar tot tien gul- i den. 1 verder gaat met de weg kan wel worden afgeleid dat er tenslotte wel een regeling gemaakt zal worden en, zoals bekend, is er uiteindelijk een middel via de Kroon om de voor de weg benodigde grond in handen te krijgen. Bekend is ook dat het gedeelte Cuneraweg in de Noord-zuid verbinding een van de moeilijkste ge deelten is geworden voor wat betreft het regelen van de schadeloosstellingen. Ook al doordat hier zoveel boerenbedrijven zo dicht langs deze weg gelegen zijn. Heel wat langdurige en vaak zeer moeilijke onderhandelingen zijn hieraan vooraf gegaan. Daarom is het zoveel temeer be vreemdend dat men met de aanleg van de weg is begonnen nog voor dat de be nodigde gronden geheel beschikbaar wa ren. Zo stuit men thans op de Cunera weg op een gegeven moment op een voortuin met groen gras en hoge bomen welke zover in de zandwoestenij vooruit steekt dat men hier direct een grond eigenaar herkent die geen genoegen kon nemen met de schadeloosstelling als ge volg van de waardevermindering van zijn pand en zijn bedrijf door het tracé van de nieuwe weg. Elders is sprake van een perceel grond dat over een lengte van 300 meter Inogs de weg ligt en waarvoor de eigenaar slechts drie uitwegen krijgt toegewezen. Er zal niemand zijn die kan beweren dat dit aantal voor een dergelijk perceel voldoende ls. Aan de andere kant willen de wegenbouwers met het oog op de veiligheid zo min mogelijk uitwegen aan brengen op een weg welke er toch al mee bezaaid is. Zoals bij vrijwel ieder nieuw wegen plan zien wij ook hier weer het normaal geworden verschijnsel van wrijving tussen het particulier en algemeen be lang. Toch moet het recht zijn loop heb ben en dit moet zeker gelden voor de betrokken particulieren. Het behoeft geen betoog dat het gedeelte Cuneraweg, dat nu nog bij de vernieuwing werd over geslagen, straks toch ook van een gladde asfaltlaag zal zijn voorzien Krachtens besluit van de raad der gemeente Renswoude geldt het slui tingsverbod voor de markthandel, be doeld in artikel 8, onder c, van de win kelsluitingswet 1951 niet voor de eerste woensdag in de maand juli van elk jaar. Dit besluit is genomen op verzoek van de plaatselijke winkeliersvereni ging, die op deze avond een markt or ganiseert op het plein aan de hoek van de Oude Holleweg. Praktisch alle plaatselijke bedrijven werken hieraan mede en er zullen ruim 20 kramen worden opgesteld. De be zoekers zullen zodoende enigszins een indruk krijgen van hetgeen de midden stand ter plaatse heeft te bieden. Voorts zijn er aan deze avond diverse attracties verbonden, zoals een gratis verloting met aardige prijzen. De bur gemeester van Renswoude zal de markt a.s. woensdag om 5.00 uur nam. openen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie, elders in dit blad opgenomen. TRAKTATIE OUDEN VAN DAGEN Enkele weken geleden konden wij melden dat mevrouw C. van Voorst- Beker een actie op touw had gezet om de nodige gelden bijeen te brengen voor een traktatie van de ouden van dagen, als deze terugkeren van hun jaarlijkse tocht op 9 juli a.s. Deze actie is beëindigd en mevr. Van Voorst heeft voor dit doel ruim 500 zelfgebakken spritskoeken verkocht, zo dat een bedrag van rond 50,be schikbaar is. WIJZE WOORDEN VERSTAND EN GEEST Het verstand licht by, de geest verlicht. (Comtesse Diane) Motten, vliegen, mugpen en an dere insecten met onze diverse bestrijdingsmiddeleD. Apoth. ass. drogist Hoofdstr. 106, Tel. 2576, V'daal

De Vallei | 1957 | | pagina 1