PAUK De Draaikolk eilbs ©mm HEI) ondergoederen HALVE PRIJS amer()\ce\ 1-klas lienden 80 cent 98 cent woudenberg uit Hillegom ROVANNA Burgerlijke stand KERKDIENSTEN mantels en japonnen WAT Ibl I U BIEDT, VINDT U ERGENS ANDERS NIET Geslaagden toelatingsexamen christelijk lyceum SPORTOVERZICHT V.R.C. speelt bekerwedstrijd tegen Sizo „Sparta'" geeft jubileumuitvoering aan de Bergweg Voetbal 21 Doelpunten vóór en 1 tegen voor V.Z.C. V eteranentoernooi Waterpolo voor de komende week Zwembad weer gereed Baby-verzorging met Babyderm-preparaten Dinsdaglcoopjes 6 bowlglazen 6 compote- of pudding schaaltjes Twee krokodillen aangekomen HET RAADSEL VAN U ziel beier en bent charmant Wel secuurder enniet duurder Gevonden en verloren VEENENDAAL Paki levert bouwstof FEUILLETON BRIL OPTIEK WESTERA Zondagsdienst doktoren Een tweede Vanaf heden zeer speciale aanbiedingen in I 49.75 FIRMA L. HEIJ Hoofdstraat 43-45 Frans Halslaan 26 VEENENDAAL Een heele tijd geleeje, misschien wel een jaar, of nog langer, heb er in „De Vallei" es een ingestuurt stukkie ge staan van een meneer, die in *t Veen wel es iets meer an de kuituur gedaan zou wille zien. Een bar spits stukkie was et en et bleek mijn dat er in ons dorp wel geen snars op dit terrein te doen was. De faabriekant van dat nummertie afkammerij was gien Veense, mar één van die minse, die deur de leste jaare heen veur der daagelikse booterham hier neer zijn gestreeke. En et goed naar der zin hebbe ok, denk ik, mar dat kleine bietje Veense kuituur dat zat die ene nou net niet lekker. Nou heb ik niet veul sjoege van kui tuur, maar ik heb wel een geheuge as een ijsdere pot. Ik kan jelui nog wel vertelle wat de eier op 28 junie negen tienhonderd achttien op de mart deeë. Dan za'k niet meer weete wat er de laatste jaare zooal in „De Vallei" heb gestaan. Et schoot me veur de geest, toe 'k las van dat kesert, dat die Zweedse zangers vrijdagaovond in de Eikenlaan hebbe gegeeve. Toen dacht ik ineens an dat eindjie kulturele schrijverij. Want as ie Zweede lees dan denk ie an die eene Veense febriek en toe ik on die eene Veense febriek docht, toe docht ik uit me eige an die schrijver van een vorig jaar. En nou blijkt me uit de feite, dat die meneer driedubbeldik in ze Hollandia van de bovenste plank staat Er stond in de verslaage dat de zaal maatig bezet was. Nou dan ken je ge- voegelik anneeme, dat er heel niet veul minse hebbe zitte te luistere. Waar blijve jelui nou, schreeuwers om kuituur? Want je maakt mijn niet wijs en daar hoeft die eene stukkies schrijver ok niet mee an komme te draage, dat de minse van de Zweedse febriek d'r op een stuk of wat naa allemaal waaren. Die luistere ok liever naar Sjonnie Jordaan of Hok een rol of andere muuziekaale timmerlui. De seerijeuze meziekliefhebbers niet te na gesproke netuurlik. Ik krijg zo de indruk, dat de ouwe Veense een bietjie zitte te gnuive as ze dit tot nouw toe geleeze hebbe. Mar d'r is veur geen mins reede om te gnuive. In 't heele Veen niet We heb be allemaol die buitelandse zangers een bietjie veur een leege zaal laate galme. We hebbe ze geen beste indruk van 't Veen naar Zweede meegegeve. Wat mot dat worde as we eerdaags zelf ons Veense volkslied motte gaan zinge? We kenne Kees Stip en Oranje dag tog niet allenig mit de drie me- ziekkorpse laate juiche 't Is nouw uitgesteld tot 31 auwgus- tus, die verjaardag van de koonegin- moeder, omdat Seesielieja op de ver jaardag van Prins Bernhard op ke- koers mot. Mar denk d'r om: we zijn d'r dan ok allemaal hoor. Anders heet ik gien dag langer Wout Blauwkous. Voor het toelatingsexamen tot de eerste klas van het Christelijk Lyceum te Vee- nendaal slaagden de volgende candidaten: Uit Veenendaal: Bernhard van Baren, Cornelia L. van Beek; Roel van Beek; David v. d. Beid; Christiaan C. Boers; Hennie Boers; Dik Bos; Jan Bouman; Hermine Breeschoten; Nicolaas J. C. van Bruggen; Cornelis J. Diepeveen; Johanna J. Diepeveen; Cornelis v. d. Dikkenberg; Colette W. van Doorn; Nettie van Erk; Albert de Groot; Lida Hiensch; Ria Hoe- vens; Jaap Huibers; Jeannette Jansen; Helga de Kleyn; Elisabeth Kuiper; Chris- ta van Leeuwen; Jaap van Leeuwen; Ma rianne van Leeuwen; Joke Maatkamp; Hendrika G. Mark; Lia van der Meijden; Hendrina M. Nellestijn; Maria H. B. van Schuppen; Johannes Chr. Septer; Melis Teunissen; Hannie Valkenburg; Gea Ver steeg; Hendrikus R. v. d. Wal; Gijsbert Wijnen. Uit Ede: Gesina Brandsma; Henny Dek ker; Jan B. Chr. Hartog; Marten A. T. Idema; Douwe P. E. Schokker; Aart Vin gerling. Uit Maurik: Aart G. van Beem; Gerrit W. Plomp; Jan D. van Toorn. Uit Lunteren: Jacob V. van Galen. Uit Bennekom: Gradus van Beek. Uit Wageningen: Jan Beijer; Gerrit van de Bospoort; Dethmer Drenth; Marinus A. van der Graaf; Margrietha W. Mans; Jan W. van der Meulen. Uit Scherpenzeel: Willemijntje Eijkel- kamp; Meindert Iprenburg; Louise Ko nijn; Jan Overvest; Jacobus Wagensveld. Uit Rhenen: Willy Ashof; Willem H. F. Goris; Albertus E. de Jong; Jan v. d. Scheur; Bert Veenendaal. Uit Ederveen: Dik Donkelaar; Bart van Heerikhuizen; Dikkie Methorst. Uit Renswoude: Gerda Vermeulen; Jan van Voorst. Uit Overberg: Hermanus v. d. Dikken berg; Gijsbertus van Gent. Uit Kesteren: Breunis Geurts; Neeltje J. Spaan Jd. Uit Woudenberg: Arie Kleinveld; Jan H. de Kruif. Er moesten 21 candidaten worden afge wezen. Sparta heeft voor zaterdag a.s. een grote jubileumuitvoering op het program ma staan, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Deze uitvoering zal in de open lucht gegeven worden op het terrein van de voetbalvereniging „Veenendaal" op de Salamander. Vooraf zal een mars gemaakt worden naar het terrein, voorafgegaan door het tambour- en pijperkorps „Pr. Bernhard". Vertrek vanaf de Sandbrinkstraat om half zeven. Daar zowel aan alle toestellen, als op de grond gedemonstreerd zal worden, nemen wij aan dat het een goede avond wordt, die een bezoek zeker waard zal zijn. Wij hopen van harte, dat de regen Sparta weer geen parten zal gaan spelen. V.R.C. heeft het dan voor elkaar ge kregen, om zaterdag j.l. S.D.C. in eigen huis een gevoelige 3-0 nederlaag toe te brengen. Deze prestatie had tot gevolg, dat de geel-blauwen a.s. zaterdag voor de kwartfinale van deze bekercompetitie, de strijd voor eigen publiek zullen moeten aanbinden tegen de derde klasser Sizo uit Hillegom. Daar het eigen terrein niet beschikbaar is wordt er gespeeld op het Merino's-terrein, aanvang 4.15 uur. Wij nemen aan, dat V.R.C. wel alle zeilen zal moeten bijzetten, om ook nu weer een gunstig resultaat te bereiken, temeer, daar bij een thuiswedstrijd een gelijk spel niet voldoende is. De Veenen- dalers hebben echter getoond heel wat mans te zijn, dus houden we het voor lopig op een kleine overwinning. De opstelling van V.R.C. luidt als volgt: doel: B. van Kooten; achter: H. de Ko- llllllllllllllllllllllllllllllllll 21 Doelpunten vóór en één doelpunt tegen was de respectabele score, welke drie V.Z.C.-zeventallen woensdagavond j.l. gezamenlijk in het „Bergbad" wisten te bereiken. Fel ging V.Z.C. I van start tegen Zeist I en na een mislukte poging van Van Schuppen in samenwerking met Jan Kets kon toch later Van Schuppen, na een voorzet van Wim van deLoosdrecht sco ren (1-0). Het werd verder een forse, doch pret tige wedstrijd. Scheidsrechter Den Iseger had de touwtjes goed in handen. Met enkele keurige safes kon Jan Bak ker toch een tegenpunt van Zeist in de eerste helft niet voorkomen. (1-1) V.Z.C. gooide zich hierop met nagenoeg de hele ploeg naar voren. We zagen veel gegoochel voor het Zeist-doel met ach terwaarts geworpen ballen, van Rompes welke evenwel vruchteloos bleven. Toch wisten Rompes en Van Schuppen door lang samenspel en zich vrijmaken de basis voor een doelpunt te leggen, dat door Rompes met een afgemeten listig boog- balletje werd gemaakt. (2-1) Er kwamen na de rust verschillende corners voor V.Z.C. te nemen, welke echter niet in doelpunten konden worden omgezet. Hoog over en naast gingen de schoten, terwijl de ballen op doel door goed verdedigende Zeist-keeper werden gestopt. Evert van de Loosdrecht kon uit eindelijk uit een corner scoren. (3-1). Jammer was het voor de V.Z.C.-adspi- ranten, dat zij geen volledige tegenstan der tegen zich kregen. Zeist kwam slechts met vijf jongens naar Veenendaal. Trainer Rompes legde daarom om beurten één van zijn jongens in de hoek en in de laatste minuten twee. Toch bleken de V.Z.C.-jongens nog verreweg de baas. Het werd 7-0 voor V.Z.C., doch een nog hogere score was mogelijk geweest, wan neer de V.Z.C.-jongens zich, welbewust van hun overmacht, niet tot individuele aanvallen hadden laten verleiden. Een beetje meer samenspel in de voorhoede had nog meer doelpunten afgeworpen. De topscore van deze succesvolle V.Z.C. avond leverde de V.Z.C.-jeugdploeg (V.Z.C. III) met 12 doelpunten tegen A.Z. en P.C. 7, welke laatste ploeg in leeftijd en spelpeil de mindere van V.Z.C. was. Door hun geweldige overmacht en een A.Z. en P.C.-keeper, die ver beneden de maat bleef, konden Knossen, Anbeek, Steffers, Kieviet en Van der Veen doel punten. Keeper Suydendorp kon zich hoofdzakelijk bezig honden met het aan vuren van de veldspelers en de enkele schoten op het doel waren voor hem ge makkelijk te houden. Opvallend was het spel van Kees van Schuppen, die niet doelpuntte, doch de basis voor verschil lende doelpunten legde door de bal van achteren op te brengen. ning en H. van Barneveld; midden: J. v. d. Weerdhof, A. Diepeveen (aanv.) en G. Keuken; voor: J. Bleijenberg, C. Drost, A. Cornelissen, J. van Dijk en B. Jansen. Het veteranentoernooi loopt zo lang zamerhand ten einde. Vrijdagavond 28 juni wordt gespeeld op het terrein van Triangel Boys, aan de Oranjestraat. De eerste wedstrijd gaat tussen G.V.V.V. en Merino's. Hoewel we G.V.V.V. mis schien wel iets hoger aan moeten slaan dan Merino's, lijkt ons een gelijk spel, toch het meest waarschijnlijke. Bij de 2e ontmoeting om 7.45 uur, tus sen Geha en Panter, ligt het voor de hand, dat Geha, dat nog een kans op de bovenste plaats heeft, met Panter weinig pardon zal hebben. Hoewel Panter na tuurlijk alles in het werk zal zetten, om eindelijk ook eens een overwinning te boeken. Maandagavond 1 juli spelen op het Matjan-terrein, eerst Hollandiawol en Neveda, wat ons inziens wel op een Hol landia overwinning zal uitdraaien. Om 7.45 uur treden de finalisten van vorig jaar Veenendaal en Ritmeester, tegen elkaar in het strijdperk. Een voor spelling geven lijkt ons hier wel heel erg moeilijk. Zou Veenendaal echter in de eerste helft een voorsprong kunnen for ceren, dan zit er van alles nog in. Kan men dat niet, dan houden wij het op een overwinning voor de sigarenmakers. Dat we onze voorbeschouwing voor het waterpoloprogramma dit keer aanvangen met de V.Z.C.-dames is hierin gelegen, dat de Veenendaalse meisjes tegen hun kampioenschap aanstaan. De overwinning op „De Waterkip" van j.l. dinsdag was de vierde van de Veenendaalse dames. Win nen zij a.s. maandag te Harderwijk van „De Woelwaters" dan is hun kampioen schap reeds verzekerd. Het zit de eerste V.Z.C.-heren, in te genstelling tot hun vrouwelijke collega's, niet erg mee deze zomer. Woensdag j.l. moesten zij het met twee reserves doen en daarvoor zelfs met drie reserves. En het ziet er thans naar uit, dat men a.s. woens dagavond in de belangrijke wedstrijd te gen Wilskracht (Utrecht) - we kunnen Het zwembad aan de Rijn is weer voor gebruik gereed. Zaterdag a.s. zal men weer een duik in het frisse nat kunnen nemen onder toezicht van de badmeester. Het bestuur betreurt het echter ten zeer ste, dat het voor sommigen maar erg moeilijk blijkt te zijn om van andermans eigendommen af te blijven. Tijdens de periode van opbouw zijn er materialen verdwenen ter waarde van enige hon derden guldens, o.a. loopbrug, betonblok, kettingen. Dat het buitengewoon moeilijk is om met ons Nederlandse klimaat een dergelijk bad financieel draaiende te houden, is wel zonder meer duidelijk. Zonder subsidies van de gemeentebe sturen van Amerongen en Leersum zou de exploitatie dan ook niet mogelijk zijn. Dank zij het feit dat van vele zijden be langeloos het nodige voor het bad wordt gedaan en het feit dat de bestuursleden zelf ook de handen uit de mouwen ste ken, konden in de loop van de jaren enke le zeer noodzakelijke verbeteringen wor den aangebracht. Vervanging van de ver loren materialen gaat echter voor, zodat het gevolg zal zijn dat voorgenomen ver beteringen niet uitgevoerd zullen kunnen worden. Deze extra uitgaven betekenen verloren geld. Degenen die inlichtingen kunnen ver schaffen, welke wellicht tot terugvinden van het verlorene of tot opsporing van eventuele daders aanleiding kunnen ge ven, worden verzocht deze aan het be stuur mede te delen. Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei zeggen de wedstrijd waarmee een even tuele kans op het kampioenschap voor V.Z.C. staat of valt - nog niet volledig zal kunnen uitkomen. Het is de vraag of Henny van de Loosdrecht van zijn oog blessure hersteld zal zijn en of Jan Kets door de militaire autoriteiten beschikbaar zal worden gesteld. In Utrecht verloor V.Z.C. met 5-1 van Wilskracht. De wedstrijd op woensdag avond a.s. begint om acht uur, in „Berg bad". Heren II gaat volgende week woensdag tegen Woestduin II in Doorn en de ad- spiranten spelen te Tiel tegen de Vahalis- jongens. Heren III heeft een week rust. A.s. zaterdagavond is er in het „Berg bad" een tweekamp tussen V.Z.C. en Woestduin (Doorn). Er staan zwemwed strijden en waterpolowedstrijden op het programma. Het traditionele Ritmeester-waterpolo- toernooi zal dit jaar plaats vinden op zaterdag 13 juli a.s., aanvang half vier 's middags, in het „Bergbad". Deelnemende ploegen: De Futen (Am stelveen), bekerhouder, Sedna (Amers foort), voorheen K.Z.V.A., Flevo (Nijkerk) en V.Z.C. SLUITING SECRETARIE De gemeente-secretarie is dinsdag 2 juli a.s. voor het publiek gesloten. Voor aan gelegenheden de burgelijke stand betref fende, voor zover deze geen uitstel kun nen lijden, zal het kantoor geopend zijn des voormiddags van 9 tot 10 uur. ANJER COLLECTE De bekende Anjer-collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds zal in deze ge meente gehouden worden in de week van 1 tot 6 juli. Er worden dan foto's van het Koninklijk gezin te koop aangeboden. OPRICHTING DIEP VRIES KLUIS Ten gemeentehuize ligt voor een ieder ter inzage een verzoekschrift met bijlagen van de heer A. G. van Steenis te Lienden, om vergunning ingevolge de hinderwet tot oprichting van een diepvrieskluis, waarin vier elektromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 9l/t p.k. De zit ting voor het indienen van bezwaren is bepaald op 9 juli a.s. v.m. 11 uur. kristalhelder voor (glas) voor Alleen dinsdag 2 juli Hoofdstraat 7 - Veenendaal Telefoon 3103 BOUW WOONHUIS GEGUND De bouw van een woonhuis voor reke ning van de heer P. Boskaljon aan de Oudsmidsestraat te Lienden is gegund aan de aannemers G. J. van Doorn en Gebr. van den Berg te Lienden. EERVOL ONTSLAG GEVRAAGD Mej. J. Willemsz te Eek en Wiel, heeft eervol ontslag gevraagd als hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Ingen met ingang van 1 september 1957, zulks wegens benoeming als zodanig aan een kleuterschool te Rhenen. Als een volkomen onverwacht geschenk mocht de directie van Ouwehands Dieren park een dezer dagen twee krokodillen in ontvangst nemen. De nog zeer jonge dieren zijn voorlopig niet groter dan enkele decimeters, maar hebben de vrou welijke oppasser, die hen verzorgt, al duidelijk laten merken dat er met hen niet te spotten valt. Toen de verzorgster met haar hand iets te dicht bij de kleine krokodillen- bekjes kwam, aarzelden de dieren geen moment om haar in de vingers te bijten. Het geschenk is afkomstig van de heer P. Wesdorp uit Alkmaar, die had gelezen dat Ouwehands Dierenpark vóór de oor log 1000 krokodillen rijk was en dat de directie nu in ónderhandeling is om weer 1000 exemplaren aan te schaffen. Door deze schenking wilde de goede gever een bescheiden begin maken met het herstel van het grootste aantal kro kodillen, die ooit in één park zijn samen gebracht. GESLAAGD Van het Handelsinstituut te Veenendaal slaagden de volgende cursisten voor het practijkdiploma Verkoopkunde: de dames C. van Dijk. H. S. G. van Essen. W. van Hoeflaken, W.H.B.M. Kemperman, J. A. Meersman, J. T. J. de Ruiter en E. Toes, allen te Veenendaal. (27) „Maar zeg mij, zoekt ge iemand?" ging heer Tybalt verder. Aram schudde het hoofd. Er was iets, dat hem waarschuwde, voor deze man op zijn hoede te zijn. „Ach neen, ik nam zo maar eens een kijkje in de stallen", antwoordde hij. „Hoe maakt de gravin het? Ik hoop, dat ik gisteravond niet teveel van haar tijd in beslag heb genomen!" Heer Tybalt kwam een stap dichterbij en liet zijn stem dalen tot een ver- Bij elk gelaatstype behoort een) ander montuur. Wij hebben een enorme sortering moderne mon turen, die bij uw gehele per soonlijkheid passen. Vraag daarom vrijblijvend des kundig advies bij: Leverancier voor ALLE ziekenfondsen Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 VEENENDAAL ORANJE-PUZZELRIT De Oranjevereniging te Woudenberg, organiseerd ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op zaterdag 29 juni a.s. een Oranje-puzzelrit. Start half drie bij café-restaurant „Bel- levue". Hieraan kunnen deelnemen klasse A. bromfietsen; klasse B. wielrijders; klasse C. wielrijders van 14 jaar en jon ger. Hoofdprijs voor elke klasse een zil veren wisselbeker. Inschrijving voor zaterdag 29 juni bij A. C. de Jong, Stationsweg GELD. MIJ. VAN LANBOUW OP REIS De Gelderse Maatschappij van Land bouw, afdeling Scherpenzeel en het Utrechts Landbouw Genootschap, af deling Woudenberg, organiseren op maandag 15 juli a.s. een excursie naar Rotterdam. Op het programma staat vermeld: bezoek Distructiebedrijf „de Gekro", de proefboerderij van de „Ge- kro" en de Nertsfokkerij. Rondvaart door de havens en bezoek aan het cen trum van Rotterdam. Aan het bureau van politie werden als gevonden aangegeven: wit handrijwiel- pompje; muntbiljet; halsketting; grijs jongensjasje; kinderzonnebril; paar wit geh. dameshandsch.; oud driew. kinderf. br. pinchertje; passer; herenarmb. horll. m. nik. band; abro schakelarmb.; zw. da mestasje, inh. br. 1. portem.; étui m. foto's ds sigaren en sigaretten; wit kinderblouse; padv.riem; kinderjasje m. cap. en portem. m. inh.;huissleutel no. 7; pak, afm. 0.50x2 meter; doubl. broche m. 2 druifjes; zw. kinderportem. m. inh.; doosje muizenver gif; ger. postduif; grijzeportem.; gele ka narie; br. portem. m. inh.; br. kinder portem. m. inh.; zw. damesknipportem. m. inh.; 4 koetouwen; jongensjasje; 5 el. snoeren m. stekkers; rood kindervestje; br. beige gebl. w. shawl; Imco sigaretten aanst.; br. regenhoedje. Als verloren werden aangegeven: lips- sleutel; zilver ringetje m. r. kraaltje; oor hangertje; wit nylon kinderblouse; mu ziekboekje; r. kindersch.; wit gevl. bl. Parkervulpen; tas, inh. 2 kn. rose wol en brein.; gouden dameshorl. m. mas. gou den bandje; donkerbl. damesportem. m. inh.; rode meisjesportem. m. inh.; br. 1. herenportem. inh. flink bedrag aan geld en enige briefjes op naam; br. damespor tem. m. inh.; zw. jongensrijwiel; Amerik. zonnebril; stofjas; br. zwembroekje en 1 witte badhand.; bl. zwembroek, groene badm. en veelkl. handd.; groene vulpen, m. „Merlin"; r. damesportem. inh. een papier waarop naam eig. st. verm.; rood jongensbadpak m. w. str. en badhandd.; bril; bl. zwembroek en een rood-gele bad handd.; regenbroek; Fordwieldop; gouden schakelarmb.; donkerbr. heren vulpen m. „Pelikaan"; autoped r. m. gele spatb.; zw. suède dameshandschoen; beige da mesportem. m. inh.; kart. ds m. zw. schoe nen; bankbiljet; br. aktetas m. sch.ben.; 2 pianolesboeken; medaille avondvierd.; 3 medailles v. wandelmarsen Valkenheide Wageningen en Amerongen; medaille v. wandelt. Amerongen 1957; br. herenglacé; zw.-bl. gevl. vulpen m. „Royal populair". De dromedaris Paki, die op 12 juni door prinses Marijke namens de Neder landse jeugd werd aanvaard als geschenk van de jongeren van Pakistan, heeft in Ouwehands Dierenpark een nieuwe er varing opgedaan. Zij wordt dagen ach tereen benaderd door een paar kraaien, die haar hulp inriepen bij de bestrijding van het woningprobleem voor kraaien. De vogels pikken nl. gretig in de be haring van Paki's nek en gebruiken dit materiaal om een nest te bouwen. trouwelijk gefluister. „Joland maakt het zeer wel", merkte hij op, „doch laat ik u een goede raad geven, jongeman! Ik heb uw belangstelling voor haar wel degelijk gemerkt, doch wees voorzichtig! Er gaan vreemde geruchten over haar!" Hij wachtte even, alsof hij een antwoord van Aram verwachtte, doch daar deze zweeg, vervolgde hij fluisterend: „Men beweert zelfs, dat de plotselinge dood van haar broeder niet het gevolg was van een ongeluk!" Met een plotselinge beweging wendde Aram zich af. Hij moest zich be heersen om de man tegenover hem niet aan te vliegen. „Met dergelijke praatjes behoeft ge bij mij niet aan te komen! Geruchten zijn dikwijls even verraderlijk als vals!" En zonder heer Tybalt nog een blik waardig te keuren, draaide hij zich om en verliet de stallen, terwijl zijn gastheer hem peinzend nakeek. DOOR REIN VAN GELDER DE EERLIJKE LEUGEN Misschien, ais Sientje deze dag niet naar Arnhem was gegaan om inkopen te doen voor het huwelijk, zou dit vre selijke niet zijn gebeurd. Ze had nog zo uitdrukkelijk gewaarschuwd vóór ze wegging. Het is voor haar niet geheim te houden als ze straks terugkomt. En toch zal er zoiets moeten gebeuren, al is het maar voorlopig. Jan, Hendrik en Gozewien beraadslagen met Ad en Dolf erover wat er gedaan kan worden op korte termijn. Ze vragen zich niet af hoe ze er zelf tegenover zullen staan als de drenkeling wordt thuisgebracht. Allen denken aan Sientje. Ze weten dat het haar onherstelbaar zal treffen. Nauwe lijks is ze van de laatste ziekte hersteld, maar nog lang niet zo sterk dat ze een schok als deze zal kunnen verdragen. Hoe zullen ze het haar vertellen en wie moet dat doen En wie zal de schuld op zich nemen? Want ze weten het allen zeer goed, Gertoom had niet zolang al leen gelaten mogen worden. En vooral niet, geheel gekleed in een wagentje waarmee hg zo kon wegrijden. Maar het is gebeurd, de schuldvraag was niet be langrijk meer. Gertoom had de laatste reis geheel al leen gemaakt. Hij is door de golven mee gesleurd als een dode kat en neergesme ten tegen de steenglooing van een krib. duisternis, de wind maakt piepgeluiden Mensen met ontstelde gezichten, spook achtig verlicht door aangedragen lan taarns, hebben hem omhoog getrokken en neergelegd in de schuur van het veer huis. Zingend is hij de dood ingegaan en hij ligt daar als een druipende vod, een zielloos voorwerp dat eenmaal een mens was, gezond van lijf en leden, met idealen en toekomstdromen. Het wagentje werd dicht bij de pont opgehaald, nog geen minuut nadat het in het water plofte. De veerman had er niets geen moeite mee, bij de eerste slag hing het al aan de haak. Was het een mens geweest, dan zou dit vast en zeker gered zijn. Maar de levende last was eruit geworpen. In de draaikolk van het leven was Gerrit de Kruif ten onder gegaan. De achterblgvenden staan bij elkaar als samenzweerders. Ze fluisteren, wik ken en wegen. Plannen worden geopperd en weer verworpen als niet uitvoerbaar. Ze zijn besluiteloos begonnen en zien geen enkele uitweg. Jan de Kruif, die de schuld van Gerrits dood toeschrijft aan de onop lettendheid van allen, wil de nalatigheid van zichzelf niet verkleinen. Hjj is de boer van de Wilgenburg, op hem rust de verantwoordelijkheid voor allen. Wat Gerrit overkwam is erg, maar hg is ver lost van alles wat deren kan. Maar in geen geval mag Sientje de gevolgen dra gen. Later als alles achter de rug is, mag het haar voorzichtig worden mee gedeeld. Tegen de avond, de tijd dat ze Sientje terugverwachten, is er nog geen plan ge opperd dat uitvoerbaar is. In ieder geval hebben ze nog een dag speling, want eerst morgen zal Gertoom worden thuis gebracht. Het zal voor direct slechts no dig zgn aan Sientje te vertellen dat hij vandaag niet thuis komt. En dan natuur- Igk niet precies te zeggen wét er is ge beurd. Dat is dan weer iets voor later. Het kan toeval zijn geweest dat Sien tje direct bg haar thuiskomst naar de schuur liep. Met een ontsteld gezicht vroeg ze Jan waar Gertoom was. Hg had nu eenmaal de taak op zich ge nomen om haar in te lichten, maar meen de achteraf het toch beter aan Ad over te kunnen laten. Deze stond altijd op het standpunt dat liegen niet slecht was, als je het meer eerlijk deed. Het gelukte Jan niet om Ad in te schakelen, want Sientje greep hem wild bg de mouw en vroeg op nieuw naar Gertoom. Daarbfl keek ze hem zo doordringend aan, dat hij op het punt stond maar ineens met de volle waarheid voor de dag te komen. Hij wist wat daarop zou volgen en schrok ervoor terug. „Nee, Sientje, maak je maar niet onge rust over Gertoom. We hebben zo net een boodschap gekregen van Klaas van Dam. Gertoom zit daar veilig bij de kachel. Hg was vanmiddag, toen we even niet heb ben opgelet, het grote hek uitgereden de Grindweg op. En wel een beetje erg ver, je weet hoe Gertoom is. Klaas heeft hem naar binnen gehaald, toen vlak voor zgn deur het wagentje niet verder wilde, om dat er een wiel loszat. Trouwens, we von den het allemaal beter dat Gertoom daar vannacht maar bleef slapen, want 't weer is bar slecht geworden. Klaas zal goed voor hem zorgen en nou zal een van ons Gertoom morgen met paard en wa gen wel gaan halen. Dat is de beste op lossing, vind jij dat ook niet Sientje?" Hij lette scherp op de reactie bg haar, meende een licht wantrouwen in haar ogen te zien, maar tenslotte vond ze de schikking zo wel het beste. Jan de Kruif zuchtte verlicht. Voorlopig was tenmin ste enige armslag verkregen. Hg zag echter de volgende dag met grote zorg tegemoet. De noodzaak maakte van hem, die zgn kinderen nog nooit iets had voor gelogen, een onhandige leugenaar. En nu begon hij er zelfs mee zijn aanstaande vrouw, die altijd zo'n groot vertrouwen in hem had gesteld te misleiden in een hoogsternstig geval als dit. ,,'t Komt goed met Gertoom, Sientje," zegt hij geruststellend. Weer kgkt ze hem onderzoekend aan. Hij was toch klaar met spreken? Waar om zegt hij dat laatste dan ook nog Hij schopt met zijn voet naar iets denkbeel digs om haar blik te ontwijken en tijd te winnen. Misschien is ze ervan overtuigd dat hij onwaarheid spreekt, al zegt ze het niet. Ze begint zelfs te vertellen over wat ze allemaal in Arnhem heeft ge kocht, zegt erbij dat ze niet met alles is kunnen slagen en dat ze er misschien voor naar Utrecht zal moeten. Al pra tend lopen ze naar de huiskamer, waar Gozewien al met een gedekte tafel op hen zit te wachten. Sientje zal wel hon ger hebben. Hendrik, die naar het veer huis was geweest om een en ander te re gelen, kon zolang Sientje erbij was geen verslag uitbrengen. Zorgelijk zat Jan te eten. Het smaakte hem niet en behalve Sientje deed niemand het maal veel eer aan. Na het eten ging Sientje uitpakken wat ze had gekocht. De grotere stukken zouden worden nagezonden. Jan de Kruif schrok hevig toen ze een keurig opge tuigd scheepje of tafel zette. Ook Goze wien verbleekte en Sientje zag het. „Wat is er met jullie, schrikken jullie daarvan?" vroeg ze. „Ik kon het niet la ten staan. Overmorgen is Gertoom jarig en dit is wel het mooiste cadeau wat ik voor hem kon bedenken. Ik weet zeker dat hij er dolgelukkig mee zal zijn. Dan kan die klomp welke hij nu heeft weg. (Wordt vervolgd) VEENENDAAL Geboren: Engelina Francina d. v. S. P. J. Maas en E. F. Verlare; Gijsbert z. v. L. Burger en J. A. Jonkers; Jacomijntje d. v. J. M. Schuilenburg en W. P. Lieftink; Hendrik z. v. J. H. Roor en E. Nellestijn; Bartus z. v. W. Hendriksen en A. Jong man. Ondertrouwd: E. v. d. Lustgraaf en W. van Wijk; A. Klumpenaar en J. Ooster veen; A. J. Verkuijl en G. Evers. Getrouwd: J. Rebergen en M. P. de Fluiter; J. Beekhuizen en J. v. Wakeren; N. v. Eek en G. Huft; J. v. Manen en A. M. Kroesbergen; J. D. v. Harn en W. van Beek; J. W. Drost en H. v. d. Man; C. J. Rebergen en J. Knigge; D. den Bleker en C. G. Farber. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Maartje N. d. v. N. v. d. Haar en T. Schot; Christiaan z. v. A. de Koning en E. v. Roekei; Willempje d. v. G. v. Kruistum en H. Geijtenbeek. Overleden: Willem Achterstraat 72 jr. Elizabeth A. Schouw e. v. J. B. Greuter 43 jr. RHENEN Geboren: Richard Cornelis, z. v. W. J. Ruimveld en S. Schroder; Gabriella Maria d. v. H. J. Eibers en A. J. Kok; Hendrik Willem, z. v. St. Drost en D. A. Nijenhuis; Geurt. z. v. W. C. v. Engelenburg en W. v. d. Scheur; Johannes Cornelis, z. v. J. C. v. Gameren en E. W. Rikken. VOOR EEN NAAR Eig. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN Ondertrouwd: E M. Nagel en J. v. d. Oosterkamp. Getrouwd: W. D. Margadant en C. A. v. Eeuwen. Overleden: Gerarda Cornelia Drost. 76 jr. wed. v. Teunis v. d. Brink. WOUDENBERG Geboren: Jantje Henrietta, d. v. J. Uil- driks en H. Musch; Geurtje Arnolda, d. v. H de Ruiter en J. Diepeveen. Overleden: Jelis van Domselaar, 74 jr. wed. v. J. Hazeleger. RENSWOUDE Geboren: Gerritje, d. v. C. Marcus en A. Gijsbertsen; Dirk Elizabertus, z. v. J. v. d. Kaa en T. de Leeuw. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot .maandagmorgen 8 uur, dr. G. Annot, Kerkewijk, telefoon 3198. RHENEN. Dr. G. E. WUchers, Achterb. straatweg 191, tel. 328. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen, van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur, dr. Bakker van Leersum, telef. K 3434- 495. EDERVEEN, DE KLOMP. LUNTEREN. Dr. Van de Scheur van Lunteren, telef. K 8388-460. SCHERPENZEEL. Dr. H. G. J. Wensink, Dorpsstraat, tel. K 3497-220. WOUDENBERG. Dr. H. G. v. d. Hoek, Stationsstraat 10, tel. K 3498-220. VEENENDAAL. Ned. Herv. Markt 9.30 uur ds. Vroegindeweij, 5 uur ds. v. d. Pol. Julianakerk 9.30 uur ds. v. d. Pol, 5 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vroegindeweij. Veeneind 3 uur ds. Vroegindeweij. Dijk- straat 2.45 uur ds. Van Wijngaarden. „So la Fide" 9 uur (jeugddienst) ds. G. J. Geurtsen van Utrecht. 10.30 uur ds. G. J. Geurtsen van Utrecht, 5.30 uur (zang- dienst) ds. W. Goedhart. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Labon van Arnhem. Ger. Kerk 9 en 5 uur ds. Van Enk, bed. H.A. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O., geb. „Sola Fide" kl. zaal, 8.15 en 2.30 uur ds. Smelik, bed. H.A. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 uur ds. Heerma (bed. H.A.), 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (Syn. „Eltheto") 9.30 uur (bed. H.A.) en 5 uur ds. v. d. Bijl van Rhenen. Donderdag 7.30 uur ds. Hegeman van Genemuiden. Ger. Gem. (Fluitersstraat) 9.30 en 5 uur lees- dienst. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur geen op gave ontvangen. R.K. Kerk Nieuweweg en Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur zondags school, 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 en 5 uur ds. J. van de Haar van Waddinxveen. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Dijkstra, 6 uur ds. Kooreman (doop). Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Potjer. Ger. Gem. (Bantuinweg) 9.30 en 7.30 uur lees- dienst. Woensdag 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en5.30 uur lees- dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees- dienst. Dinsdag 7 uur ds. Toes van Kin derdijk. Ger. Gem. (Plantsoen) dinsdag 7.30 uur ds. Steenblok van Gouda. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur de heer A. Kortenaar van Leeuwar den. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. Knier van Doorn, 6 uur ds. Vermaas van Vee nendaal. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst. Vrijdag 7 uur ds. Mieras van Krimpen a. d. IJssel. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur de heer Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Cirkel. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 uur ds. J. H. C. Kater in de Schans. Ger. Kerk 3 uur ds. W. Steu nenberg van Rotterdam. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Steinenburg van Rotterdam-z. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr. B. Roest. ZEISS PUNKTRI BRIL is geen luxe ziekenfonds- leverancier Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 - Veenendaal 81taggers* In onze etalage ziet U pracht swaggers voor Japonnen in de maten 36 t/m 50, in div. dessins I 19.75 DAMES, profiteert U van deze zeer aantrekkelijke prijzen DE ERVEN Dames- en Kinderconfectie Hoogstr. 14-16 Tel. 2032 GROTE FABRIEKSPARTIJ Eerste keus Prima afwerking Als speciale reclame het tweede stuks voor DAMESDIRECTOIRES maat 42 1.60 HERENSINGLETS maat 4 2.20 Het 2e stuks 80 ct Het 2e stuks 1.10 Heren SPORTBROEKEN HERENPANTALONS maat 4 2.40 maat 5 4.20 Het 2e stuks 1.20 Het 2e stuks 2.10 Alles met een kleine prijsstijging in grotere maat. Dit is maar een greep uit onze speciale aanbiedingen DOCH PROFITEERT VAN DE LAGE PRIJZEN BIJ

De Vallei | 1957 | | pagina 2