Over zonnestralen en zonnebaden Sparta-demonstraties werden aantrekkelijk turnfeest REDISWOUDE LIED/DEN „DE NATUUR IN EIGEN OMGEVING" EDERVEEN Woudenbergse raad kocht grond voor woningbouw **Qondom de Suneratoren ROVANNA Bommen op de S.K.F.-fabriek Waterpolo „De natuur in eigen omgeving" Concert „Ons Genoegen" uit Rhenen en Renswoude AOIO BALLEGOIJEN Weinig medewerking voor t.b.c.-onderzoek in Ede De „Ratelaar" van de zomernacht Miss Europa in Ouwehands Dierenpark Een officiële gemeentevlag Marktberichten Uit de raadszaal van Renswoude Bilksem rukte schoorsteen van dak HET RAADSEL VAN Deze keer is het dan werkelijk droog gebleven bij de openluchtuitvoering van „Sparta" zaterdagavond op het terrein aan de Bergweg. Onder welhaast ideale weersomstan digheden, het was ook niet zo warm meer, hebben turners, en toeschouwers een mooie avond gehad. Het programma werd in een uitste kende sfeer en correct afgewerkt. Terecht sprak de heer W. van Barne- veld, tweede voorzitter van „Sparta" woorden van grote waardering voor de leiders, mevrouw C. van Ruremon- de- van Barneveld, W. Vaartjes en F. Leppers, toen hij de uitvoering met een toespraak inleidde. Tevoren sprak de voorzitter, de heer J. Stip, van zijn grote dankbaarheid voor de zeer vele bewijzen van belangstelling en deel neming uit de grote „Sparta"-kring tijdens zijn ziekzijn. Spreker riep de ledén op trouw te blijven aan deze Donderdagmiddag werd voor het eerst een oefening van de B.Z.B. (Be- drijfs-Zelf-Bescherming) der S.K.F. ge houden, die zich onderscheidde van vorige operaties door het tegelijkertijd optreden van twee E.H.B.O.-, twee red- dings- en twee brandweerploegen. Onder de aanwezigen, die deze actie bijwoonden merkten wij o.a. op de heer Jonker, diectielid van S.K.F., de heer Wilmink, hoofd der B.B. van de kring Veenendaal en omgeving en de heer Baars, verbindingsman tussen plaatse lijke politie en B.B. Om 17.20 uur precies klonk via de omroepinstallatie in het hoofdgebouw der maatschappij het „Stand by voor luchtalarm", waarop de diverse ploegen hun posten betrokken. Kort daarna werd groot alarm ge geven. Een brisantbom bleek in één der hoofdleidingen van de krachtcen trale te zijn ingeslagen. Onmiddellijk rukte de brandweer uit, die op de plaats van de ramp aangekomen snel de slangen uitrolde en op de brand putten aansloot. Een deel der ploeg was inmiddels het gebouw binnengedrongen en had geconstateerd dat er zich vier gewonden bevonden. Hiervan werd melding gemaakt via een ordonnans aan de centrale post, waarop een red dingsploeg snel en ordelijk zich naar de plaats des onheils begaf. Twee der slachtoffers bevonden zich op een bordes tussen de grote ketels dat alleen via een smalle ijzeren trap was te bereiken. Eén der leden van de reddingsploeg, die tevens E.H.B.O.ener is, constateerde een schijndode door koolmonoxyde en een shock-patiënt met brandwonden. Hij vroeg assistentie aan van enkele E.H.B.O.-ers die via de centrale post opgeroepen werden. Inmiddels bleek, dat de brand zich had uitgebreid en het was daarom noodzakelijk aan een der zijkanten der centrale twee brandslangen langs de muur omhoog te leggen om het vuur van boven af te kunnen bestrijden. Ook hier werd goed werk geleverd door de brandweer. Op het dak werden nog twee slachtoffers aangetroffen. Dan werd voor het verder vervoer naar het ziekenhuis van de slachtoffers gebruik gemaakt van een Ford-busje, dat als ziekenauto was ingericht. Om 18.35 was de operatie geëindigd. Het V.Z.C.-damesteam heeft tegen Woelwaters in Harderwijk maandagavond een onverwachte 3-1 nederlaag geleden, waardoor de kampioenskansen sterk daalden. De Veenendaalse dames waren ver zwakt door het niet meespelen van Ineke Wanders, die ziek te bed lag. Daarbij speelden de zenuwen bij de V.Z.C.-sters zo'n grote rol (als zij wonnen waren ze kampioen) dat zij een slechte wedstrijd speelden. Maandagavond a.s. speelt V.Z.C. in het Bergbad tegen Z.E.W. uit Ermelo. Wan neer zij dan geen last van zenuwen heb ben en de wedstrijd winnen, kan alsnog de kampioensvlag in top. Wordt het een gelijk spel, dan eindigen drie zeventallen met een gelijk aantal punten en zal een beslissingswedstrijd nodig zijn. Hedenavond (woensdag) wordt in het Bergbad de belangrijke competitiewed strijd gespeeld tussen het eerste V.Z.C.- herenteam en Wilskracht uit Utrecht. Om half negen speelt het tweede heren zevental in Doorn tegen Woestduin II. Wetende dat hiervoor bij vele lezers grote belangstelling bestaat, is het ons een genoegen in dit nummer een nieuwe rubriek van „De Vallei" te kunnen in leiden, met als titel: „De natuur in eigen omgeving". Van deze rubriek spreekt de titel wel voor zichzelf, maar het is toch dat wij nog even ingaan op het bijzonder aan trekkelijke aspect van het „in eigen om geving". Wij zijn ons niet steeds bewust van het feit dat onze omgeving, d.w.z. het verspreidingsgebied van ons blad, zo buitengewoon rijk is aan natuurschoon en ook door natuurvorsers van professie als een van de meest interessante gebie den in ons land wordt gerekend. Niet al leen de grote verscheidenheid en variatie welke het steeds en sterk wisselende landschap van onze streek te zien geeft, maar ook het hier voorkomen van zeld zame dieren en planten, zijn hieraan debet. Het behoeft dan ook eigenlijk geen verwondering dat de schrijver van deze rubriek, de heer Schouten van der Velden, zoveel interessants heeft te vertellen over de natuur in onze omgeving dat hij heeft gemeend hieraan een uitgebreide artikelenreeks te kunnen wijden. Niet iedereen heeft even grote belang stelling voor wat leeft in de natuur en heeft zoveel interesse daarvoor, om er dieper op in te gaan. Al bij deze eerste kennismaking met de schrijver moge blijken dat hij niet zozeer de bedoeling heeft hoogdravende beschouwingen ten beste te geven, als wel dat hij ons wil meenemen op zijn zwerftochten en ons als kenner vertelt van en attent maakt op wat er in onze eigen dagelijkse omgeving aan bijzondere verschijnselen en schoons te zien en beleven valt. Men behoeft dus beslist geen deskundige te zijn om toch via deze rubriek met de schrijver mee op pad te kunnen gaan en al lezende onderweg de verschillende bekende en minder bekende plekjes en weggetjes te herkennen. Zoals wij bijv. bij het be schrijven in dit eerstè artikel van het eenzame boerenbedoeninkje, verscholen achter een bomengroep, aan de rand van het bos, meteen weten dat daarmee het huisje en de omgeving van Hannes Bos, achter Prattenburg aan de Defensieweg, wordt bedoeld. REDACTIE. prachtige vereniging welke zoveel kan doen voor de lichamelijke gezondheid van de Veenendaalse jeugd. Een van de aantrekkelijke onderde len van het programma was zeker de massale vrije oefening voor meisjes en ook de demonstraties met de even- wichtsbalk en de brug ongelijk die voor het eerst in het openbaar werden gebruikt. Al met al werd het een goede avond, en stellig heeft men het 30-jarig be staan van de vereniging niet beter kun nen vieren dan met deze zozeer ge slaagde demonstratie. Hier zien we een groep van de jongste meijes in actie tijdens een vrye oefe ning onder leiding van de heer Leppers Op zaterdag 6 juli a.s. zal in Rens woude een concert worden gegeven door de muziekvereniging „Ons Ge noegen" uit Rhenen, gecombineerd met de gelijknamige vereniging uit Rens woude. Het concert staat onder leiding van de heer P. Hoolhorst uit Rhenen, directeur van beide verenigingen en wordt gegeven op het plein vóór het kasteel. De aanvang is bepaald op 8.30 uur. Het concert wordt voorafgegaan door een gezamenlijke mars van beide mu ziekgezelschappen door het dorp. Het beginpunt daarvan ligt bij hotel „De Dennen". VOETBALVERENIGING ORGANISEERT SERIEWEDSTRIJDEN De plaatselijke voetbalvereniging Met ingebouwde gramofoon slechts f 398.- bij: RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 Een van de Edese raadsleden heeft onlangs aan burgemeester en wethou ders vragen gesteld over het teleur stellend resultaat van het bevolkings onderzoek op tb.c., waaraan bijna een zesde gedeelte van de bevolking ge weigerd heeft mee te doen. Mede naar aanleiding van enkele besmettingsge- vallen op middelbare scholen in andere plaatsen, werd hieraan de vraag ver bonden, welke maatregelen b. en w. denken te nemen om speciaal de oudere schooljeugd tegen besmettingsgevaar te beschermen. In hun antwoord wijzen b. enw. er op, dat door dé schoolartsendienst, waarbij op één na alle scholen in de gemeente zijn aangesloten, jaarlijks de tuberculine-reactie bij de schoolkin deren wordt uitgevoerd, waarbij de positief reagerenden worden verwezen naar het consultatiebureau voor t.b.c. Contact over aansluiting van de enige nog niet deelnemende school is in middels opgenomen. De districts-tuberculosearts is be reid om alle leerlingen van de middel bare scholen, die klachten hebben, röntgenologisch te onderzoeken, het geen, gezien de omstandigheden, thans meer dan ooit nodig is. Renswoude heeft voor de komende zondagen seriewedstrijden georgani seerd op haar terrein. Aan deze wedstrijden nemen de vol gende elftallen deel: D.V.S.V. (Utrecht), Midlandia (Utrecht), Rhenus (Rhenen) en Renswoude. Daar deze elftallen alle in de tweede klasse spelen, is er heel moeilijk een winnaar te voorspellen, zodat het waarschijnlijk niet aan de nodige span ning zal ontbreken. Voor zondag 7 juli is de wedstrijd Rhenus-Midlandia vastgesteld. Zondag 14 juli speelt Renswoude tegen D.V.S.V. De winnaars van deze wedstrijden zullen elkaar op zondag 21 juli bekam pen om de eerste en tweede plaats. De aanvang van al deze wedstrijden is bepaald op des namiddags 2.30 uur. WINKELBEURS De accordeonvereniging „Kunst door vlijt" te Ommeren organiseert met me dewerking van een aantal winkeliers uit de gemeente op 8, 9 en 10 augustus a.s. een winkelbeurs in en om het verenigings gebouw te Ingen. De baten van deze actie moeten ten goede komen voor de aanschaffing van nieuwe instrumenten. Zaterdag 10 augustus wordt 's avonds een muzikale wandeling door Ingen gemaakt. ALS een oranje-rode schijf zakt de zon ver achter de Slaperdijk snel lager, na een grote boog aan wolkeloosblau- we lucht te hebben be schreven. Zwoel hangt de warmte boven het stof fige pad langs het voet balveld, dat de Bergweg en de Cuneraweg ver bindt. Op de stroom draden zitten fitisjes te zingen en uit de larix- aanplant vertelt de geel- gors op z'n eentonige manier dat het zomer is. De Cuneraweg is stil zo tegen half negen. Wat fietsers en late wande laars, terwijl een groepje van de eerste vakantie gangers luchtig gekleed rondddrentelt. Bij de Urssulahoeve sluipt de schemer aan onder de dikke beuken waaruit het hoge gezang van de roodborst komt. Ook de zanglijster schalt lustig z'n lied en laat zich niet door ouderzor gen het zwijgen opleggen. Maar m'n doel ligt ver der. Aan 't eind van de Cuneraweg draai ik naast de afsluitboom de De fensieweg op en dan rechtdoor, een pad dat die naam eigenlijk niet kan dragen, midden door de jonge dennenaanplant. Je kan daar net fietsen op het met hei en smelen omzoomde karrespoor. Links, verscholen achter een flinke bomengroep, schuilt een boerenbedoe ninkje. Rechts een strook berkebosjes en vliegden nen. Daartussen berg ik m'n fiets op. Ik scharrel tussen de grillige vliegdennen door die dit jaar veel luis ver tonen; een kleverige ge schiedenis. Bros knapt 't indroge mos onder m'n schoenen. De warmte wordt hier vastgehouden en slaat me in zwoele golven tegen. Dan zoek ik 'n plekje, op een met jonge dennen begroeide heuvel. Voor mij ligt een dal met dezelfde be groeiing, afgewisseld met hogere vliegdennen, ber ken- en eikengroepen. Daartussen droge, warme hellingen met mos en zandplekken. Dit is het terrein bij uitstek voor de nachtzwaluw, die me enige weken eerder in late maanavond lokte met z'n geheimzinnige ratel. Maar voorlopig moet ik het nog maar doen met de hoog boven me krijsende gierzwaluwen, het rumoer van merels die de slaapplaats op zoeken en het treiterend rk i-k -r v ^-k. rk v gesteek van de muggen, die mij bepaald voor een reusachtig souper hou den. Achter mij verdicht zich de schemer maar het open terrein vangt het licht uit het noordwesten. In de berkengroepen rit selt iets, dan een snor rend geluid: een dikke meikever start voor z'n avondvlucht; weer een en weer een Opeens is er het geluid waarop ik wachtte: rrrrr- orrrrr - rrrrr orrrrr. Ra telaar noemt de volks mond de producent van dit nachtelijk zomergeluid en het typeert de vogel die je niet zo gemakke lijk te zien krijgt. Ook nu is het geluk niet met me, ze zitten veel verder, op 't Egelermeer aan. In een bosje naast me begint weer iets te rit selen, nadrukkelijker nu. Even is het stil, dan be gint het weer. Er schar relt iets tussen blad en dode takken. Gespannen tuur ik in die richting, maar 't wordt te donker. Toch zie ik opeens een klein rond geval aalvlug naar me toe schuifelen. Vriend egel gaat op speurtocht. Hij loopt in mijn richting en stopt pas binnen handbereik. Nog net zijn de glimmende kraaloogjes te onder scheiden. We kijken el kaar een poosje aan. Hij kan dat vreemde geval bepaald niet thuisbren gen. Ik geef hem voor zichtig een duwtje met m'n pijpesteel en wat doe je dan als egel: snel trekt hij z'n snuit terug- en rolt zich vlug in el kaar, de pennen bescher mend opgezet. Laat ko men wat komen wil! Ik laat de egel met z'n schrik alleen, zoek in de schemering m'n fiets en ga weer op de „ratelaars" af. Recht tegenover het huisje van Hannes Bos zijn ze nu en als ik het vaag oplichtende bospad opga, zijn ze vlak bij. Duidelijk klinkt nu hun geluid door de stilte: Rrrrr-orrrr - Rrrrr-orrrr. Een vreemde manier van zingen, waabij voor ons gehoor alleen de letter r wordt gebruikt. Eerst een poosje rrrrr en dan me teen daarop een iets la gere toon, waardoor het klinkt als orrrr. En om toch wat variatie te heb ben laten ze soms de tweede helft weg en hou den de eerste roller lang aan. Bij het luisteren, on willekeurig de adem in houdend, verbaast het je waar zij de adem van daan halen. Voor twee jaar terug ontmoette ik ze regelma tig even voorbij Pratten burg op een open plek van de Cuneraweg. Don kere vogels met een prachtige schutkleur: grijsbruine en donkerder vlekken en grillige stre pen, waardoor ze op de bosgrond tussen blad en takkenwirwar moeilijk te ontdekken zijn. Heel mooi kon ik toen hun zwaluw achtige manier van vlie gen bestuderen en de ge ruisloze, uilachtige vlucht maakte mg eerst aan het twijfelen, hoewel ze erom bekend zijn. Als ze zo op zomeravonden tussen hun geratel door rondvliegen hoor je niets. Maar in eens maken ze een klap pend geluid en dat ge beurt dan met de vleu gels. Ook kun je nog wat andere klankvolle gelui den waarnemen: kwiek- oewiek, met nog wel va riatie. Aan hun geratel zijn ze echter direct te herkennen. Het is de moeite waard er een zomeravond aan te besteden. Probeer ze evenwel niet op te zoe ken in het duister. Te vergeefs ben ik steeds weer op het geluid afge gaan. Als je ze dan vlak bij hoort, breekt het plots af. Even later begint het weer, veel verder weg. Als je daar arriveert zijn ze natuurlijk juist terug waar je net wegging. Toch zie ik ze nog even, vlakbij, langs een rogge veld. Rrrrr-orrrr - rrrrr orrrr - rrrrrrrrrrrrr Zwart staan de grillige berkenkoppen tegen de avondlucht. Scherp ge tekend de jonge denne- loten. Wazig valt nog wat licht over de aan plant langs de eikenwal. Stil is het en zoel; alleen de krekels gaan onver stoord verder met hun gesjirp. Droog knapt het onder m'n voeten. Dan kinkt hun geratel weer ver weg uit de Doolhof, van links en van rechts. Bedrieglijk, alsof er een heel stel aan de gang is. Steeds meer sterren pin kelen aan de lucht, want 't gaat naar middernacht. Rrrrr-orrrr - rrrr-orrrr. Rrrrrrrrrrrrrrr Nog een lange, krachtige roller. Dan neem ik afscheid van de geheimzinnige nach telijke ratelaar. Schouten v. d. Velden. WORDT FLIERTSEPAD AAN HET VERKEER ONTTROKKEN? B. en W. van Ede zijn van plan de raad voor te stellen het Fliertsepad te Eder- veen aan het openbaar verkeer te ont trekken. Belanghebbenden kunnen tot 15 juli bezwaren tegen dit voornemen in dienen. Het Fliertsepad vormde vroeger een verbinding tussen de Brinklanderweg en de Fliertseweg, dicht bij de westelijke grens van de gemeente Ede. Het noor delijk gedeelte van dit pad is echter al lang verdwenen en het resterend gedeelte - overigens een schilderachtig landweg getje - is alleen van betekenis als uit weg voor enkele aangrenzende boerde rijen. Miss Europa is terug. Corrien Rott schafer, negentien jaar, zeer blond, en zeer blauwe ogen is op 5 mei Miss Holland geworden, vorige week Miss Europa in Baden-Baden. Maandagmid dag uit Duitsland teruggekomen, arri veerde mej. Rottschafer dinsdagochtend om elf uur in Rhenen op Ouwehands Dierenpark. Zij Weef da«r tot laat in de middag. Zij was vergezeld van vader en moeder, de twee zusjes en haar broertje. Na een wandeling over het park te hebben gemaakt, bracht zij een bezoek aan de twee Chimpansees, die juist de vorige dag waren gearriveerd. De direc tie van het park verzocht de Hollandse schoonheidskoningin een naam te be denken voor de beide mensapen. Mej. Rottschafer behoefde niet lang na te denken. Het vrouwtje noemde zij „Cor rien", haar eigen voornaam dus en het mannetje zal voortaan luisteren naar „Kees". Mej. Rottschafer bracht ook nog een bezoek aan het Natuurbad Ouwehand. Zij vertoonde zich daar in een keurig wit badpakje en werd ettelijke malen gefotografeerd. Onder de persfotogra fen bevond zich onder andere de be kende reporter Sem Presser. Aan belangstelling had de Europese schoonheidskoningin van Hollandse af komst zeker niet te klagen. In een uur tijds heeft de Woudenbergse gemeenteraad donderdagavond de tien punten tellende agenda afgewerkt. De meeste voorstellen werden op vlotte wijze door de voorzitter, burgemeester J. A. Hosang, afgehamerd. Een van de belang rijkste punten gold ongetwijfeld het voor stel tot aankoop van enkele percelen grond van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente Zonder hoofdelijke stemming ging de raad met het voorstel van b. en EDE. Maandag 1 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer 220.000 stuks. De prijzen vari eerden voor kippeëieren van 13,tot 13,75, voor henneëieren van 7,tot 9,50, dit per 100 stuks. De handel was kalm. WOUDENBERG. Dinsdag 2 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer 90.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeaieren van ƒ13,25 tot ƒ14,— (middelprijs ƒ13,75), voor henneëieren van 8,75 tot 11, dit per 100 stuks. De handel was goed. VEENENDAAL. Dinsdag 2 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer 125.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 13,tot 13,75, voor henneëieren van ƒ7,— tot ƒ10,50, dit per 100 stuks. De handel was redelijk. Biggcnmarkt. Aan voer 60 stuks. Er werden prijzen besteed van 45,tot 58,per stuk bij een matige handel. SCHERPENZEEL. Woensdag 3 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer -700.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 13,25 tot 14,25, voor henneëieren van 9,tot 12,dit per 100 stuks. De handel was vlug. Biggenmarkt. Aanvoer 150 stuks. Er werden prijzen besteed van 54,— tot 64,per stuk, bij een ma tige handel. CORRIGERENDE BIJEN Met behulp van de zon blijken bijen hun richting te bepalen. Braziliaanse bijen blijken op het zuidelijk halfrond een tegengestelde correctie op hun richting aan te brengen dan bijen op het noorde lijk halfrond. Pas van het noordelijk halfrond afkomstige bijen hielden echter hun oude verbetering op de zonnestand aan en weken daardoor per uur 30 graden van hun oorspronkelijke richting af. (Vervolg van pagina 1.) moet verlaten, daar hem de huur is opgezegd. De tweede woning zal worden toege wezen aan de neer Th. S. ter Velde, arts te Lunteren, die zich in Renswoude als zodanig gaat vestigen. De huur van deze laatste woning bearaagt 21.50 per week, en maakt een rendaoele exploitatie mo gelijk. De huurwaarde van de ambst- woning moet echter worden vastgesteld met toepassing van de wet op de per sonele beiastmg. Dit bedrag is echter nog niet bekend, doch verwacht wordt, dat dit wel enigszins lager zal zijn dan 21.50. De onrendabele top van deze woning komt zodoende ten laste van de gemeente. Blijkens hun voorstel terzake achtten burgemeester en wethouders de ze regeling zeker verantwoord. Dit voorstel gaf verschillende sprekers de gelegenheid hun mening over dit bouwplan te zeggen. Als eerste voerde de heer Hardeman het woord. Spreker meende, dat, indien de dokter om de een of andere reden de woning zou verlaten, dit huis dan zeer geschikt zou zijn voor een veearts. Verder had hij vernomen dat dokter Ringelesteijn te Ederveen het plan heeft de praktijk neer te leggen. Dit zou ook ten voordele kunnen strekken van de heer Ter Velde, zulks met het oog op de uitbreiding van diens praktijk. De voorzitter antwoordde, dat, indien bedoelde woning niet door een veearts kon worden betrokken zo hiervoor ge legenheid kwam, dan toch zeker verschil lende andere gegadigden te vinden zou den zijn. De vestiging van een dokter ter plaatse achtte hij uitermate belangrijk. De heer Wolleswinkel had respect voor de door b. en w. gevonden oplossing. Hij had echter als bezwaar dat de gemeente overheidsgelden belegt als risicodragend vermogen. Hij achtte het risico in dit ge val zeer groot. Blijkt naderhand dat een dokterspraktijk in Renswoude geen le vensvatbaarheid heeft, of dat de dokter een eigen woning gaat bouwen, dan wel een verlaging van de bouwkosten en van de huren intreedt, dan zal het zeer moei lijk zijn voor een woning met een zo hoge huur een gegadigde te vinden. Hij stelde daarom voor over te gaan tot de bouw van enigszins kleinere woningen dan de onderhavige en deze dan te bou wen als woningwetwoningen. De voorzitter verklaarde dat vele ge meenten industriehallen en andere ge bouwen oprichten, waarbij veel grotere risico's worden gelopen dan thans voor Renswoude het geval is. Dit risico achtte hij voor Renswoude zeer gering. Boven dien zouden enigszins kleinere woningen geen oplossing geven, daar men dan met praktisch dezelfde moeilijkheden zou ko men te zitten. De heer Wolleswinkel zou, indien het hier een particuliere onderneming betrof, geen enkel bezwaar zien, doch nu met ge meenschapsgelden gewerkt moet worden en bij de ambtswoning reeds van de aanvang af een tekort in de exploitatie zal moeten worden gedekt, verdiende het zijns inziens geen aanbeveling hiertoe over te gaan. Volgens de voorzitter wordt er bij alle ambtswoningen met exploitatietekorten gewerkt. Dit is derhalve zeker geen uit zondering en blijkens een onderhoud ter provinciale griffie, gaat men aldaar hier mede zonder meer accoord. De heer Vermeulen toonde waardering voor de mening van de heer Wolleswinkel speciaal met het oog op de voorzichtig heid met de gemeentefinanciën. Bij alle woningwetwoningen is echter sprake van een onrendabele top, die door het rijk wordt overgenomen. Voor het onderha vige geval is dit ook getracht, doch door het rijk afgewezen. In principe maakt dit echter geen verschil, in beide gevallen draagt de overheid de lasten, welke over heid dit dan ook is. Bovendien is de tweede woning rendabel en aangezien de huurder een dokter is die voor Rens woude absoluut noodzakelijk kan worden genoemd, achtte spreker het risico voor de gemeente zeer gering. De heer Wolleswinkel verklaarde daarop geen enkel vertrouwen te hebben in de financiële politiek van het rijk, doch achtte het thans niet de plaats en de gelegenheid hierop in te gaan. Voor de woningwetbouw tot oplossing van de wo ningnood is dit echter misschien nodig. De voorzitter was van oordeel dat hier sprake is van twee onmisbare personen en dat premiebouw hiervoor de enige op lossing geeft. Kleinere woningen zijn voor deze personen niet acceptabel en daarom moet hiermede worden doorgewerkt, zulks mede op advies van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. De heer Wolleswinkel achtte een enigs zins kleinere woning ook voor deze ge vallen echter nog wel acceptabel. De heer Hardeman was van mening, dat in alle zaken, op welk terrein ook, risico moet worden gedragen. Hij kon daarom in dit dringende geval met het voorstel accoord gaan. Vervolgens werd zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het voorstel besloten. De heer Wolleswinkel merkte tenslotte echter nog op, dat deze kwestie zeer ur gent is en dat hij daarom niet wilde te genstemmen. Indien burgemeester en wethouders in de toekomst echter op nieuw met een dergelijk groot risico inhoudend voorstel komen, dan zou hij zich hierin een groot tegenstander tonen. De rondvraag tenslotte genoot ook weer grote belangstelling. De heer J. van de Brandhof vroeg om een verbetering van de brug over de spoorlijn aan de Emmink- huizerlaan en informeerde of er reeds een andere vuilnisstortplaats is gevonden. De voorzitter antwoordde, dat juist die middag met enkele vertegenwoordigers van de Ned. Spoorwegen ter plaatse een onderzoek was ingesteld. Daarbij was ge bleken dat deze z.g. „Zwarte brug" niet meer betrouwbaar en derhalve levens gevaarlijk is. Reparatie is zonder hoge kosten niet meer mogelijk, zodat de enige oplossing is de brug voor alle verkeer af te sluiten. Een andere vuilnisstortplaats is nog niet gevonden, doch dit is thans nog niet urgent. De storting geschiedt tegenwoor- w. accoord om een aantal percelen, met een totale grootte van 22.000 m2, gelegen ten oosten van Ekris, aan te kopen. Deze gronden zijn bestemd voor woningbouw. Door de medewerking van de diaconie was de raad tot deze aankoop in staat. De gronden zullen bouwrijp gemaakt moeten worden. Volgens de Centrale Commissie voor de onteigeningsvergoeding te Rot terdam is de totale waarde van deze per celen 47.037,— (gemiddeld 2,14 per m2) exclusief de z.g. pachtschade. Twee per celen, die aan de Ekris grenzen en tot een diepte van 40 meter bebouwd mogen wor den, worden tot een oppervlakte van 3542 vierkante meter gewaardeerd op 5, per vierkante meter. Voor de verharding van Ekris en de aan te leggen trottoirs dienen nog voorzieningen te worden ge troffen. De raad ging onder enkele ge stelde voorwaarden tot aankoop over. De heer Vermeulen sprak zijn vreugde uit over deze aankoop. „Wij hebben nu wat meer armslag." Waarderend sprak hij over de medewerking van de diaconie. Hij wenste dat» dit een aansporing zou zijn voor die particulieren van wie nog grond gekocht moet worden. De burge meester was getroffen door de woorden van de heer Vermeulen en sloot zich daarbij geheel aan. Destijds werd aan de heer W. Doppen- berg te Putten een perceel grond aan de Middenstraat verkocht. De verkoop ging echter niet door omdat de koper van ves tiging in Woudenberg afzag. Thans heeft de heer A. v. Lunteren te Woudenberg verzocht het bedoelde perceel grond te mogen kopen ten behoeve van het bouwen van een dubbele woning. De uiteindelijke opbrengst voor de gemeente Wouden berg bedraagt 1800,minus 360,— is 1440,— hetgeen neerkomt op gemid deld 4,— per vierkante meter. De kos ten van afrastering omlegging en verhar ding van het voetpad zijn voor rekening van de koper. De kasgeldlening van 300.000,van de firma Van Ommeren N.V. te Rotterdam, die gold tot 1 augustus a.s. wordt verlengd tot 1 februari 1958. Het geld is bestemd voor woningen aan de Ekris. In de kindertoelageverordening werd een wijziging in de redactie aan gebracht. Daarna werd vastgesteld hoe voortaan de Woudenbergse gemeentevlag zal zijn. Het is een vijfbanige vlag met de kleuren geel, zwart en rood. De vlag was in de raadszaal tentoongesteld. Tijdens een kort doch hevig onweer bo ven ons dorp sloeg de bliksem in de wo ning bewoond door de heer A. Stolp, aan de Geeresteinselaan 15, alhier. De schoorsteen werd afgerukt en de bliksem zocht een uitweg door het pla fond naar de benedenkamers. In de slaapkamers boven en in de beneden kamers werd een grote ravage aangericht. Er ontstond geen brand, doch schroei vlekken waren overal zichtbaar. De bejaarde bewoners waren erg ge schrokken, doch bekwamen verder geen letsel. Op nog twee plaatsen in ons dorp werden woningen door het hemelvuur getroffen, doch zonder noemenswaardige schade aan te richten. De buurtverenigingen gruuie as padde- stoele uit de grond. Das een verheugend verschijnsel. Nou kan een verschijnsel altijd verheugend zijn. Sommige minse menen Noorderlicht te zien en dan is ut de lichtvlek van het verlichte Ouwehands Dierenpark. Elleke aovund kunde dat Noorderlicht zien as de wilt. Mit een klein bietjie fantazie dan altijd. Mör over fantazie gesproken. Die buurt verenigingen die verkijke d'r eige niet. Erst hawwe de Julianastarot en nou hèwwe de Prins Bernhardstarot d'r bij gekrege. Ut klopt allemaol nog heel aor- dig. De Julianastraat viert feest op de verjaordag van de Koningin en de Prins Bernhardstraat op die van de Prins. Eigelijk moste we in Rhenen zo mör deur gaon, vijnde ok niet? Wat zee ie, zou dat allemaol naorigheid en arremuui geven? Nou eh, hoe dunkie over de Wil- helminaostraot? Daor kunne ze dan op den een en dartigste augustus mör tekeer gaon. Op ut Frederik van der Paltshof kan dan elk jaor de wijnterkóning worden herdacht enne de Cuneraolaon kan d'r ök zat van maoken, desnoods mit een Cuneraoprosessie. Hannes is optimister as Kee. Hij hèt 'r is goed over naogedocht en hij kwam tenslotte tot de klonkusie dat d'r op die menier een situgaozie kan worde ge- schaopen van alle-dag-feest in Rhenen. Kee zee, asdadde we ök de Burgemees ter Schimmelpenninckstraot nog hadde, enne de Radboudweg en de Roghairweg. Affijn, we hebbe ze van de weêk alle maol op zitte te nuume, mör d'r zit wel wat in veur Rhenen. De Nije Veenendaolseweg hèwwe ok nog. Oaor konde ze dan bijveurbeeld ellek jaor de dag vieren, asdadde we ut Veên zelfbestuur hebbe gegeven! Enne in de Prumuslaon kunne ze fees ten in de pruimetijd. Appelepop, hoe denk ie over de Servetstraat? Ik zie ze allemaol al lopen mit een slabbetj ie veur. Ge zie wel, ut is onuitputtelijk. Veur iedere Rhenense straot kan wat worden bedocht, al mos Hannes toegeven, asdat ut veur de Kamperfoeliesteeg nog nie zo eenvoudig zou worde. Mor kom, lót ik van dit onderwarrep mör afstappen. Ik bin gisteremiddag naor Ouwehand gewist om de schoonheids koningin te bekijke, die we sinds maon- dag rijk zijn. Ut was allenig jammer dak 'r zo'n meter of twintig vanaf mos blij ven. Mör móói was ze! De Klokkenverkoper. Instinctief hebben de mensen steeds in de natuur de hulpmiddelen gezocht om gezond te blijven of om hun geschokte gezondheid weer te herstellen. Eén van de bedoelde hulpmiddelen is de zon. Dat de zon het destijds by de Egyp- naren tot god bracht staat zeker ook in verband met de genezende kracht, die de stralen van dit hemellichaam geacht wordt te bezitten. De oude Grieken en Romeinen hadden in hun huizen speciale vertrekken om te zon nen. Zo'n kamer noemde men „solarium". In onze lage landen hebben wij heden ten dage onze strandbaden die onder de ver schillende zomergeneugten nog de mees te populariteit bezitten. De daar te ge nieten licht- en luchtbaden en prikkelen de zeebaden brengen de mens nieuwe ge zondheid. Niet alleen wordt er een grote dosis gezondheid opgedaan maar boven dien en mede ten gevolge daarvan wordt een mooie, elastische en gebruinde huid verkregen, welke nog lang na terugkeer van 'de vakantie aan de persoonlijkheid een sportief tintje toevoegt. EEN „MAAR" Bij bovengenoemde voordelen komt zich echter een „maar" voegen. Langdu rige zonnebaden, zonder veiligheidsmaat regelen, leiden tot verbranding van de huid. De eerste zomerse dag aan het strand maakt nog altyd waarschuwin gen ten spijt veel slachtoffers. Een pijnlijk roodverbrande huid is dan nog een licht geval; dikwijls komt het tot vor ming van grote blaren die slechts moei lijk genezen en niet eerder alvorens grote huidgedeelten zijn afgestoten. WAT TE DOEN EN TE LATEN DOEN Nu gaan we eens zien wat men te doen en te laten heeft als men zich in de ko mende maanden aan het zonlicht gaat blootstellen. Overal waar de atmosfeer zuiver is dringen de ultraviolette stralen van de zon beter door. In de vrije natuur heeft men dan ook sneller een verbrande huid dan in de steden waarboven altyd een onzuivere, vooral koolstof-rijkere lucht hangt. Bij het zonnebaden dient men een goe de climax aan te houden. Dat wil zeggen: trapsgewijze opvoeren tot een zeker hoogtepunt. Om bruin te worden dient die dig steeds in sloten e.d., die toch moeten worden opgevuld. Hiermede kan nog ge ruime tijd worden doorgegaan. De heer Wolleswinkel informeerde of de Molenstraat geheel zal worden ver beterd. Volgens de voorzitter was dit aanvankelijk wel de bedoeling, doch aan gezien er niet voldoende stenen beschik baar zijn, zal het laatste stuk van deze weg nog wel enige tijd moeten wachten. Het wachten daarbij is op een verbetering van de Barneveldsestraat, daar de ste nen, die daarbij beschikbaar komen, voor de Molenstraat zullen worden gebruikt. climax zeer langzaam te zijn. De huid mag dan niet verbranden maar het effect moet daar nog juist onder blijven. Na verbranding gaat de huid n.l. sterk schil- veren en is de nieuwe huid weer wit. Men gaat dus voorzichtig te werk. Voor het ëerst slechts een kwartiertje in de zon! En pas op: de lentezon is rijker aan ul- traviolettestralen dan de zomerzon. Al weer omdat de lucht in de lente zuiver der is. De aard van de huid speelt ook een grote rol. Met een vette huid kan men zonder schade langer in de zon dan met een droge huid. Wie een gepigmenteerde huid bezit, dus een donkere huid, kan er ook beter tegen. Immers juist het pig ment, d.i. de kleurstof van de huid, is een beschermingsmiddel tegen de ultraviolet te stralen. Zeer blonde personen kunnen bij vijf a tien minuten intensieve zon in de mid daguren bijvoorbeeld al verbrand zijn. Het eigenaardige hierbij is, dat de in werking van de ultraviolette stralen zich gewoonlijk na de bestraling openbaart. WERKING VAN DE ZONNESTRALEN In onze huid zijn z.g. talgklieren aan wezig die talg, dat is huidvet, produce ren. Dit vet is nodig om de huid soepel en glanzend te houden. In dit op de huid aanwezige vet nu bevindt zich een stof, ergosterol, genaamd. Door bestraling met ultraviolette stralen wordt dit ergosterol omgezet in vitamine D, wat voor bepaald weefselvernieuwing nodig is. zonnestralen absorberen en de huid na zonnestralen absorderen en de huid na de bestraling soepel houden. Deze crèmes en oliën waarmee men zich om het ont staan van rimpels te voorkomen dient in te vetten zijn in de handel verkrijgbaar. Dan zijn ze echter veelal duur en van een slechte samenstelling. Daarom een recept van een olie en een zalf die uw apotheker voor u klaar kan maken. Voor olie tegen zonnebrand: alcohol 96%, 10,0 delen; chininesulfaat, 1,5 delen; olijfolie, 30,0 delen; aardnoten- olie, 49,5 delen; cassia-olie, 0,5 delen en parfum 0,5 delen. Voor crème tegen zonnebrand: chinine bisulfur, 50,0 delen; acid. citr., 50,0 delen; spir. vini 200,0 delen; water 600,0 delen; lanolini anhydr. 100,0 delen; tragacabthae pulv. 8,0 delen. Zonnestralen kunnen dus goed doen, de gezondheid bevorderen en het weer standsvermogen opvoeren; zij maken de huid sportief bruin, maarga zonne baden met overleg. Voorkom zomersproe ten en andere ontsierende huidpigmen- taties door Uw huid goed in te vetten. Ik hoop, dat velen van U de komende maanden volop zullen genieten van een van de machtigste hulpmiddelen in de natuur: de zon. Fred van Beek. (28) „Ge zijt er dus zeker van, dat die vreemdeling het kasteel niet verlaten heeft?" vroeg Aram aan Presto, terwijl ze het kasteel verlieten. De knaap, die weer voor zijn nieuwe meester in het zadel zat, ant woordde: „In ieder geval niet te paard en niet over de binnenplaats. Of hij misschien langs een achterpoortje is weggeslopen, zou ik u niet kunnen zeggen!" Aram haalde ongeduldig zijn schouders op. „Waarom zou hij dat doen?" merkte hij op. „Nee, die zonderling moet nog binnen de muren van Rovanna vertoeven, en wanneer Tybalt niet juist in de stal was verschenen, toen ik die stalknecht wilde ondervragen, was ik waarschijnlijk wel meer te weten gekomen. Maar het staat voor mij vast, dat die zonderling op de een of andere manier iets met het geheim van Rovanna te maken heeft, evenals de gravin! En daar ik die snaak van een Tybalt niet vertrouw, moet ik te weten zien te komen, wat hij in zijn schild voert!" Plotseling beduidde Presto zijn heer met een hand gebaar, stil te zijn. „Ik hoor iets!" fluisterde hij, terwijl hij een band aan zijn oor bracht. „Het lijKt wel een luit!" Nieuwsgierig zette Aram zijn paard tot grotere spoed aan en even later zagen ze, dat de knaap gelijk had gehad. Op een omgevallen boomstam zat een ge zellige dikzak op zijn luit te tokkelen en daarbij luid keels een lied te zingen. Hij ging zo in zijn kunst op dat hij de ruiter niet eens hoorde aankomen, voordat Aram vlakbij was. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2