Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER De bouw van Hervormde kerk bij de Geer Prins Bernhard opende het streekziekenhuis Wist U Oud-Veenendaler kreeg hoge onderscheiding WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Nieuivs uit de omgeving Doodt Fa. J. F. Tak 31e jaargang VRIJDAG 5 JULI 1957 No. 53 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel „Eendracht maakt macht" concerteert in Veenendaal AGENDA „Veeiieiidaar* in bezit van wisselbeker Vliegers in hoog spanningsleiding le vensgev aar li j k V.Z.C. verloor van Wilskracht Dertigste jaarvergadering „Veenendaal" Hij is 15,- waard J 817806 SCHERPENZEEL Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, ELST Henny geniet RENSWOUDE S. BOS EDER VEEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 itedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Zoals bekend leven in de Hervormde gemeente van Veenendaal reeds ge ruime tijd plannen om te komen tot de bouw van een vierde kerk. Als plaats voor dit kerkgebouw heeft men al het oog laten vallen op het open terrein langs het begin van de Dijkstraat, nabij de bekende boer derij „de Geer". De kerkbouwplannen zijn, nog geen 10 jaar nadat de Vredeskerk aan de Kerke wijk in gebruik werd genomen, noodzakelijk geworden als gevolg van de snelle uitbreiding van de Hervorm de gemeente. Gedacht wordt aan een kerkgebouw met 600 a 700 zitplaatsen. Uiteraard heeft de benoemde bouw commissie geen gemakkelijke taak, vooral wanneer wij denken aan de verregaande financiële consequenties in deze tijd nu het bouwen zo duur is. Ook het verkrijgen van de vereiste bouwvergunning vormt een grote moeilijkheid. Als eerste taak heeft genoemde com missie het bijeenbrengen van de be nodigde gelden. Er is een groots opge zette actie op touw gezet ter verster king van het bouwfonds. Om te begin nen hoopt men tegen het einde van deze maand een bedrag van ƒ25.000,- bijeen gebracht te hebben. De commissie is echter ook anders zins reeds actief en het is waarschijn lijk volgende week dat aan een archi tect opdracht zal worden gegeven tot het maken van een ontwerp. In dit verband kan ook nog worden herinnerd aan de plannen tot algehele restauratie en verfraaiing van de Oude Kerk aan de Markt. Deze plannen be staan nog steeds, ook al kan op dit moment nog niet bij benadering wor- In het kader van onze ruilconcerten komt de muziekvereniging „Eendracht maakt macht" uit Leersum hier een concert ge ven op 20 juli a.s. aan de J. G. Sand- brinkstraat. „Caecilia" gaat 10 juli a.s. naar Leersum en zal daar om half acht een korte rondwandeling maken door het dorp, en een concert verzorgen. Het programma van E.M.M. uit Leer sum is als volgt: Naar de Efteling, C. B. Bisselink, Les Savoyards, Offenbach-Jak- ma, Fantasie-Ballet, Delnay, Rigoletto, arr. F. Jakma Badeloch, F. Rogister, Aqua relies, Delhay, Weense Parels, P. Her thom, Dem. 12e Regiment, Th. Furter. dat zich in tal van vuilnisemmers in Veenendaal een reusachtig soort made heeft ontwikkeld? dat deze made niet alleen lang maar ook flink dik is? dat deze diertjes het dan ook reuze goed hebben in bedoelde emmers van wege de vaak vele centimeters dikke koe ken welke hierin worden aangetroffen? dat de vuilnisman er meest geen raad mee weet en ze er niet uit kan krijgen? dat trouwens iedere houder van een gemeentelijke vuilnisemmer ingevolge de voorschriften verplicht is deze be hoorlijk schoon te houden? dat er vele houders van gemeente lijke vuilnisemmers met zo'n heerlijk ge val er in en niet over een tuin beschik kende, zijn die geen raad meer weten waar zij met zo'n vrachtje heen moeten, en waar de koek almaar dikker wordt? dat de koeken deze vuilnisemmers dus als het wareover het hoofd groeien dat we maar niet verder over moe ten denken over de vraag wat het moet worden wanneer straks de koeken boven de emmers uitsteken en hoe dan het reus achtige soort made (intussen nog véél reusachtiger geworden en véél sterker in getal) zich zal gaan gedragen ten opzichte van des emmers omgeving dat men veel beter doet zich te be raden op snelle en afdoende maatregelen ter verwijdering van meergenoemde koe ken, om erger te voorkomen? dat als men b.v. een oude krant trouw onder in de emmers legt wanneer deze geledigd is, nooit last heeft van de maar niet meer met name te noemen narigheid? dat wij ons vervolgens bepalen bij een wat frisser onderwerp als de met dit warme weer gelukkig glad geschoren kin van de heer J. Spies, u weet wel van de Goed-zo-baard? dat de heer Spies echter dezer dagen voor de derde maal op het televi siescherm verscheen, zowaar weer met baard dat hij bovendien nog gewapend met een donkere bril en bijna onherken baar was, evenals de tweede baardman in zijn gezelschap? dat het hier echter kunstbaarden betrof en een optreden in het televisie spel van de NCRV „Uit en thuis", waar bij de deelnemers moesten raden wie die twee baardmannen waren? dat de in het land zo bekend ge worden Goed-Zo-baard uit Veenendaal beslist geen moeilijke opgave bleek en dat meteen werd geraden dat achter de ene baard schuil ging het gezicht van de heer Spies en achter de andere dat van Johan Bodegraven? VEENENDAAL VrUdag 5 juli, veteranentoernooi, SKF-terrein, 6.45 uur, SKF-Frisia, 7.45 uur Panter-Merino's. Zater dag 6 juli, „Sola Fide", concert door de organist Simon C. Jansen en de zangeres Aafje Heijnis. Dins dag 16 juli Bijenmarkt. Luxor Theater, vrijdag t.e.m. maandag „Ein herz voll musik". Dinsdag t.e.m. donderdag „Brigadier Borck" RHENEN Zaterdag 13 juli, autotocht ouden van dagen. Dinsdag 16 juli, Candia- terrein, aanvang 7.30 uur n.m., gymnastiekuitvoering „Wilskracht" Woensdag 17 juli, Natuurbad Ouwehand, aanvang 7.30 uur, zwemwedstrijden „De Forellen". RENSWOUDE Zaterdag 6 juli, 8.30 uur concert ,Ons Genoegen". den gezegd wanneer men tot uitvoe ring hiervan zal kunnen komen. Om trent de bouw van de kerk nabij de Geer diene nog dat er naar wordt gestreefd hiermee nog dit jaar een begin te maken. De Hervormde gemeente van Vee nendaal wordt thans gediend door vier predikanten, terwijl nog een vijfde predikant zal worden benoemd. MET BROMFIETS GEVALLEN Woensdagmiddag kwam mevr. W. uit Bennekom, die met haar bromfiets op het rijwielpad langs de Provinciale weg een troep schoolkinderen moest passeren, zo ernstig te vallen, dat zij met een ernstige hoofdwond naar het .Tulianaziekenhuis moest worden overgebracht. DRIEMAAL BEROEPEN Onze plaatsgenoot kandidaat P. J. Bos ontving beroepen naar de Ned. Herv. ge meente te Sprang (N.-B.), Mastenbroek (Ov.) en Polsbroek (Z.-H.). „Veenendaal" is definitief in het bezit gekomen van de wisselbeker van de Ede- se sportweek. Door met 5-1 woensdag avond te winnen van de Arnhemse twee de klasser V.D.Z. Ondanks de warmte was de wedstrijd tussen Veenendaal en V.D.Z. van behoorlijk gehalte en lag het tempo vrij hoog. Veenendaal was in de finale gekomen door een 7-3 overwinning op Ede vorige week. Veenendaal heeft nu driemaal achter een deze wisselbeker gewonnen. Dit is dan het beeld van de zandafgraving in de Wielingsheuvcl aan de Oude Veense Grindweg. Een beeld dat zich in zoverre regelmatig wijzigt doordat het gat steeds groter en dieper wordt. Als dat zo door gaat zal het niet meer zo lang duren of we krijgen op deze plaats een ravijn met een doorkijkje van Gelderse Vallei naar de Betuwe. De behoefte aan zand voor wegen- en woningbouw is onverzadigbaar en het wordt zelfs van hier over grote afstand vervoerd. Naar verluidt zou men het aanvankelijke plan om niet verder maar dieper te graven, hebben losgelaten. Eerst thans is het bekend geworden dat de oud-Veenendaler sgt. marinier C. M. v. Kranenburg, thans verblijvende in de Nederlandse Antillen werd onderscheiden met de zilveren medaille der Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Tijdens een bijzondere plechtigheid in de Mari nierskazerne „Suffisant" op Curacao werd deze onderscheiding door de commandant, majoor B. Dunki-Jacobs voor het front van de troepen uitgereikt. De commandant zei daarbij, o.m. ook in aanwezigheid van mevrouw Van Kranen burg, die met haar drie kinderen was uitgenodigd, dat deze ouderscheiding was verleend tot vererende onderscheiding van sgt. Van Kranenburg die zich jegens staat en maatschappij op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt. De com mandant belichtte deze verdiensten en De burgemeester van Veenendaal ves tigt de aandacht van de ingezetenen op het navolgende: Door de Provinciale Utrechtse Electri- citeits-Maatschapp'ij is er op gewezen dat het voorkomt, dat vliegers in de 150 kV-lijn geraken. Dit kan tot zeer ernstige gevolgen leiden. Immers behalve dat het verward raken van een vlieger in de ge leidingsdraden een storing in de stroom- levering kan veroorzaken, is levensgevaar voor degene, die de vlieger oplaat niet uitgesloten. In dit verband zij gewezen op het be paalde in artikel 429 van het Wetboek van strafrecht, waarbij strafbaar is ge steld hij, die een vlieger oplaat of in de lucht heeft aan een lijn, die zich geheel of ten dele bevindt binnen een afstand van vijfhonderd meter van een boven grondse elektrische hoogspanningsleiding. Op overtreding van dit verbod is een straf gesteld van maximaal 14 dagen hechtenis of 100.- boete. Aangezien ook in deze gemeente een hierbovenbedoelde 150 kV-lijn aanwezig is, mag een ernstige waarschuwing niet achterwege worden gelaten. Met het oog op de grote gevaren aan dergelijke han delingen verbonden, worden dan ook al len, die op enigerlei wijze met de jeugd in aanraking komen, hierbij verzocht hun medewerking te verlenen aan het voor komen van de hiervor bedoelde voor vallen. Bovendien zal hierop van de zijde van de politie worden toegezien en daar tegen streng worden opgetreden. Onder zeer grote belangstelling werd woensdagavond met 3-2 van het zeer sterk spelende Wilskracht verloren. V.Z.C. ging vlot van start en Henny van de Loosdrecht passeerde al spoe dig de keeper met een prachtige boog- bal. Kort daarna gaf dezelfde speler de bal zeer goed naar Evert van de Loos drecht door, die niet aarzelde het twee de doelpunt te scoren. De rust ging in met een 2-1 voor sprong voor V.Z.C., doordat juist voor de rust Wilskracht kans zag Jan Bak ker kansloos te passeren. Na de rust was het Wilskracht die het beste van het spel gaf en direct was de stand weer gelijk. Doordat een V.Z.C.-speler het water moest verlaten, kon Wilskracht nu met een numerieke meerderheid het win nende doelpunt maken. De V.Z.C.-heren II moesten in Doorn de strijd aanbinden tegen Woestduin II. Deze wedstrijd ging echter niet door daar de scheidsrechter was verhinderd. De dertigste jaarvergadering van de voetbalvereniging „Veenendaal" wordt op woensdag 10 juli a.s. in het gebouw ,,'t Trefpunt" gehouden. Behalve de ver schillende jaarverslagen, zal er o.a. een voorstel worden besproken om de con tributie te verhogen. De jubileumcom missie zal een verslag uitbrengen van de plannen voor de viering van het 30-jarig bestaan en zal het bestuur de voorlopige plannen laten zien betreffende de nieuwe kleedlokalen, kaartverkoopruimte en de nieuwe entree. vertelde hoe de gehele staat van dienst spreekt van plichtsgetrouwheid, niets is sgt. Van Kranenburg teveel en dan in het bijzonder voor het korps mariniers niet. Sergant Van Kranenburg trad op 2 juni 1938 in dienst als marinier 3e klasse te Rotterdam. Op 5 juni 1939 werd hij op Hr. Ms. „Tromp" geplaatst en met dit schip vertrok hij in augustus daarop naar de Oost. Op 1 juni 1940 werd hij in de marinierskazerne te Goebeng benoemd tot marinier 2e klasse. Op 28 februari 1941 werd hij geplaatst op Hr. Ms. „De Ruyter" waarop hij de slag in de Javazee meemaakte. Op 1 juni 1941 werd hij weer bevorderd tot marinier le klasse. In maart van het daarop vol gende jaar geraakte hij in Japanse krijgs gevangenschap, tot hij op 15 augustus 1945 werd bevrijd. In 1946 kwam hij naar Ne derland waar hij werd bevorderd tot kor poraal. In 1948 volgde zijn tijdelijke be vordering tot sergeant en vertrok een jaar later opnieuw naar de Oost, waar hij definitief tot sergeant werd bevorderd. Sinds 1950 verblijft hij nu op de Neder landse Antillen. In januari 1947 trad hij in het huwelijk en heeft drie kinderen. Hij is verder drager van de volgende onderscheidingen: inhuldigingsmedaille, bronzen medaille voor langdurige dienst, oorlogsherinneringskruis en ereteken voor orde en vrede. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven by slytery Van Har- develd, Patrimoniumlaan, alhier, doch werd niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2.50 gestegen en is nu 15.- geworden. Het nummer van de riks, welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad zal worden uitgegeven is Het is weer een rood gedrukt nummer. Kykt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer J 817806. Indien u deze voor a.s. donderdag, 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinders premie, welke nu dus alweer 12.50 bedraagt, direct in contanten uitbe taald. KINDERSPELEN VAN „ORANJEDAG" Daar het bestuur der Oranjevereniging en de onderwijzers het zaterdag te warm vonden voor de jaarlijkse kinderspelen, werden deze dinsdagmiddag gehouden. Er waren talrijke prijzen beschikbaar gesteld door de Oranjevereniging en aan alle kinderen werden versnaperingen aan geboden. Voor de drie laagste klassen was het blokjes rapen, vlaggetjes steken en eieren rapen, voor de hogere klassen hardlopen, verspringen en balwerpen. ORIcNTERINGSRIT VOOR AUTO'S, MOTOREN EN BROMFIETSEN VAN ORANJEVERENIGING Het bestuur van bovengenoemde ver eniging heeft een oriënteringsrit georga niseerd op zaterdag 6 juli voor auto's en motoren en op zaterdag 13 juli voor bromfietsen. De starl van deze ritten vindt plaats om 19 uur bij Hotel Markt- zicht (v. d. Veer), terwijl vanaf 18.30 uur reeds voor deelname kan worden inge schreven. De gemiddelde sn.e^ aid voor auto's en motoren is 36 km. en Voor de bromfietsen 20 km per uur. Het bestuur van de Oranjevereniging stelt prachtige prijzen beschikbaar voor de winnende deelnemers. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 TREKKING VERLOTING E.H.B.O. In het wijkgebouw te Eist vond woens dagavond de trekking plaats van de grote E.H.B.O.-verloting, die door de plaatselij ke vereniging was georganiseerd. Op de volgende nummers viel een prijs: 2488 grassikkel, 2851 onderjurk, 502 re ticule, 2400 fietsslot, 2525 kinderkousen, 2363 keukenuitzet, 1696 stofzuiger, 598 strijkijzer, 632 damesondergoed, 606 da mesjumper, 2066 litermaat, 2932 kast papier, 1912 electr. scheerapparaat, 1939 theeservies, 1776 borstplaatvorm, 2258 cake blik. Waarschijnlijk doet de avondver lichting in Ouwehands Dierenpark niemand meer plezier dan Henny, één van de vier leeuwinnen die samen met de „oude heer" Max het leeuwen plateau bewonen. Alle andere dieren die voor deze unieke verlichting ook 's avonds be zichtigd kunnen worden, laten zich ge makkelijk in hun nachthok roepen als cie oppasser hiertoe het sein geeft. Alleen Henny kan nooit genoeg krij gen van de avondverlichting en weigert gehoor te geven als haar oppaser te kennen geeft dat het „de hoogste tijd I is" en het sluitingsuur nadert. Er zijn elke avond twee oppassers nodig om de „kustlichtzinnige" leeuwin in haar hok te krijgen. En slechts met veel moeite slagen zij er in haar haar nacht verblijf te doen betrekken. Gistermiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard, als landcommandeur van de Orde van St. Jan het Prot. Chr. Streek ziekenhuis te Bennekom officieel ge opend. De Prins hield daarbij een rede waarin hy, na te hebben herinnerd aan de vele moeilijkheden, welke moesten worden overwonnen, alvorens dit zie kenhuis kon worden geopend, zijn grote vreugde erover uitsprak de officiële opening te mogen verrichten van dit ziekenhuis, dat thans ook het embleem van de Orde van Sint Jan mag voeren. Daardoor komt weer duidelijk uit, VESTIGING ARTS IN RENSWOUDE Blijkens het verslag van de raadsver gadering van 28 juni j.l. zal er aan de Oude Holleweg een dubbel woonhuis worden gebouwd, dat onder meer be stemd is voor de vestiging van een arts. Dezer dagen is de bouw van deze wo ningen opgedragen aan de aannemer S. Otte te Veenendaal. De woningen zullen worden gesticht op het terrein, gelegen ten noorden van de 12 in aanbouw zijnde woningwetwoningen, ongeveer tegenover de Taets van Amerongenweg. Het is de bedoeling, dat in de woning, die het huisnummer 4 zal ontvangen, de arts, de heer Th. S. ter Velde, zich gaat vestigen. De heer Ter Velde, die geboren is in de gemeente Zaandijk, is ongeveer ander half jaar gehuwd met een dochter van de heer L. Kruik, accountant en bankier te Lunteren, terwijl hij de Ned. Herv. gods dienst beleidt. Hij studeerde te Utrecht en promoveer de op 23 maart 1956. Nadien heeft hij ver schillende malen een praktijk waarge nomen in de gemeente Zevenhuizen in de provincie Groningen, terwijl hij de laatste tijd als arts verbonden is geweest aan een militair hospitaal. Op 22 augustus a.s. hoopt hij de mili taire dienst te verlaten en een dag later, op 23 augustus, zal dan de praktijk in Renswoude worden gevestigd. Het is voorts de bedoeling, dat naast genoemd dubbel woonhuis een ruime praktijkruimte wordt gebouwd. Tevens zal daarin een volledige apotheek worden ingericht. Aangezien dit gebouw echter niet op tijd gereed kan zijn, wordt ver wacht van gemeentewege toestemming te verkrijgen om tijdelijk één van de 12 woningwetwoningen hiervoor te mogen gebruiken. GESLAAGDEN H.B.S.-A Voor het eindexamen Chr. Lyceum Veenendaal, afd. h.b.s.-A, slaagden: Th. v. d. Bosch, A. v. Bruchem, A. v. Doorn, D. de Geit, T. Klomp, J. Konings en J. v. Schuppen. De Nederlanders in de Tour de France. Goed ryden, maar dan eerst goed eten. Van achteren naar vo ren: Pellenaars, Wim v. Est, Piet v. Est en Daan de Groot. GESLAAGDE AVONDMARKT Woensdagmidag j.l. opende de burge meester van Renswoude op het plein na bij het monument de avondmarkt, die was georganiseerd door de Winkeliers vereniging Renswoude. Hoewel het weer aanvankelijk niet erg veel goeds voorspelde, bleek toch dat dit in gunstige zin was gewijzigd. De burgemeester wenste het bestuur van de Winkeliersvereniging geluk met deze goede gedachte om op dit nieuwe plein, dat zo aardig omzoomd is, een eerste openbare markt te houden. Hij verwachtte echter, dat dit wel niet alleen voor genoegen was georganiseerd, gezien de vele kramen die opgesteld waren, doch dat zoveel mogelijk goederen van eige naar zouden verwiselen. Spreker hoopte, dat het resultaat van deze markt gelijk zou zijn aan de winkelbeurs, die het vo rig jaar is gehouden. Aan de burgemeester werd daarna als attentie een briefopener aangeboden, met een afbeelding van het kasteel Rens woude. Gedurende het verloop van de markt bleek, dat hiervoor van de zijde van het publiek grote belangstelling bestond en de avond kan dan ook zeer geslaagd wor den genoemd. Bij aankoop van goederen ter waarde van 1,werden steeds loten afgegeven, waarvan om ongeveer 10 uur de winnaars werden bekend gemaakt. De eerste prijs van 25,— viel op nr. 701, de tweede op nr. 286 en de derde op nr. 1214. Blijkens de afgegeven loten kon worden vastgesteld dat in totaal voor ongeveer 2000,aan goederen was verkocht, zo dat de plaatselijke middenstand over het resultaat geen klagen heeft. aldus de Prins, dat een van de grote opdrachten van de Orde, namelijk: „Uit liefde tot Christus met woord en daad van het Christelyk geloof te ge tuigen, de mensheid te dienen door hulp te verlenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan maatregelen waar door menselijk leed kan worden ver zacht en voorkomen", ook op deze wijze wordt vervuld. Het is van groot belang, zo ging hij verder, dat allen, die in dit ziekenhuis, ieder op zijn plaats, medewerkers aan de vervulling van dit mooie ideaal, zich door dezelfde gedachte gedragen weten en daardoor in volmaakte eensgezind heid en toewijding de zieken kunnen dienen. Ik wens hun toe, dat zij met Gods zegen, hun moeilijke maar toch ook prachtige taak in volle overgave zullen mogen blijven verrichten. Het is bij een gelegenheid als deze altijd aangenaam niet met lege handen te komen. Daarom vind ik het prettig u te kunnen mededelen dat door de Stichting Johanniter-Ziekenhuis het volledige aldaar aanwezige instrumen tarium aan het streekziekenhuis ten geschenke is aangeboden. Tevens heeft het Kapittel der Orde besloten het ge bouw, waarin het oude Johanniter- Ziekenhuis was gevestigd - zonder ver goeding - in gebruik te geven aan het streekziekenhuis, teneinde als tweede zusterhuis te dienen. U heeft allen bij de ingang - naast de Nederlandse - ook de Ordevlag ontplooid gezien. De achtpuntige ster op deze vlag is een symbool van al dat gene, wat een ieder, die aan dit huis verbonden is of wie er moet verblijven, kan bezielen en deze gevoelens zijn bepalend voor de geestelijke instelling van ons allen. De Prins las hierna de acht zalig sprekingen uit het evangelie van Mat- theus, waarnaar de achtpuntige ster op de ordevlag verwijst. Met deze woorden voor ogen, neen, beter nog: in het hart gesloten, kan het bijna niet anders of dit huis zal velen, zeer velen tot zegen zijn. De honderden genodigden, die deze openingsplechtigheid bijwoonden in een grote op het terrein van het zie kenhuis opgezette tent, Nadat de Prins met een druk op de knop de deuren van het ziekenhuis ge opend had, maakte hij onder begelei ding van de voorzitter en de directrice een rondwandeling door het ziekenhuis waarbij hij onder meer een bezoek bracht aan kamer 355 van de kinder afdeling, waar de 9-jarige Anders van Horlogerie Heusden uit Bennekom, de 7-jarige Nico ter Burg uit Rhenen en de 8- jarige André van de Voorde uit Ede worden verpleegd. De openingsplechtigheid werd onder meer bijgewoond door verschillende leden van het Kapittel van de Orde van Sint Jan, alsmede door de com missarissen der Koningin in de pro vincies Utrecht en Gelderland, de he ren Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg en Mr. H. W. Bloemers. De minister van sociale zaken was ver tegenwoordigd door Mr. F. J. J. Besier, plaatsvervangend directeur van volks- SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude hoopt met ingang van 6 juli a.s. met vakantie te gaan. In verband hiermede verzoekt hij ons mede te delen, dat hij derhalve verhinderd is op de woensdagen 10, 17, 24 en 31 juli a.s. in het gemeentehuis van Renswoude spreekuur te houden. Het kantongerecht te Wageningen hield vrijdag weer zitting onder Mr. A. C. van den Brand. Officier van Justitie was Mr. J. J. Bredius. Voornamelijk kleine ver keersovertredingen kwamen aan de orde. De 25-jarige student De J. uit Wageningen werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot geldboeten van 7,50 en 4,—, resp. voor het niet voeren van een voorlicht op zijn fiets en voor het rijden naast het ver plichte rijwielpad. Zijn verloofde, mej. T. T. uit Zetten, die hij op het moment van de overtreding naar huis bracht, had ook niet op het rijwielpad gereden. „Samen uit, samen thuis" vond Mr. Bredius; ook zij kreeg 4,boete. Voor het echter zover was, was heel wat wetenswaardigs aan het licht ge komen over de bijzonder delicate conditie van studentenfietsen en over de slechte toestand van de wegen in de Betuwe. Het eerste deel van het betoog kon echter in de ogen van de officier geen genade vin den, zelfs niet toen De J. duidelijk had gemaakt, hoeveel zorg hij eraan besteed de om zijn broos rijwiel rijwaardig te houden. Een heel eenvoudig rekensom metje liet volgens Mr. Bredius wel zien, dat het beter was een nieuwe dynamo aan te schaffen voor er boeten vielen, dan daarna. De slechte toestand van het fietspad, dat bovendien te smal was voor naast elkaar rijden, en de slechte verlichting in de Betuwe hadden het paar wel ge dwongen op de grote weg te rijden. Deze toestanden vonden hun oorsprong in de armoede van de gemeenten in die streek, die de student als een onderontwikkeld gebied beschouwde. Mr. Bredius bleek wel zeer gevoelig voor dit laatste argu ment, daar hij zijn aanvankelijke eis voor het niet berijden van het verplichte rij wielpad met 1,verminderde. De 30-jarige Wageningse automonteur P. T. K. had een scooter bereden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs hier voor. Hij vertelde ter zitting, dat hij aan het oefenen was geweest voor zijn rij-examen, waarvoor hij een keer eerder gezakt was. Het bedrag, waarmee K. had kunnen schikken, was 25,geweest. Maar bij het stellen van de eis wilde de officier niet hoger gaan dan 15,om twee verzachtende redenen. In de eerste plaats was K. op dat moment wel in het bezit geweest van een rijbewijs voor vier wielige motorvoertuigen en voorts had verdachte kort na zijn overtreding met goed gevolg het rij-examen voor scooter afgelegd. Wel waarschuwde de officier ervoor, dat deze manier van rijden een bijzonder riskante financiële zijde heeft: bij eventuele schade zal geen verzekering eraan denken iets uit te keren. De ver oordeling was conform de eis. Voor een botsing tussen hun beide auto's hadden zich voor de kantonrechter te verantwoorden de 33-jarige tuinarchi tect P. B. en de 59-jarige zand- en grind- handelaar P. v. L., beiden uit Wagenin gen. B., die de wagen van de andere ver dachte van achteren had aangereden, kwam er van af met een schuldigverkla ring zonder oplegging van straf, v. L. werd overeenkomstig de eis tot een boete van 20,subsidiair acht dagen, veroordeeld. v. L. reed voor B. op de Lawickse Allee te Wageningen en stopte bij een kruising voor een lesauto, die van rechts kwam. Deze wilde echter van de voorrang geen gebruik maken, waarna L. optrok om even voorbij het kruispunt plotseling, on geveer op het midden van de weg, weer te stoppen. Op dat moment reed B. zijn wagen van achteren aan. Toen v. L. ter zitting gevraagd werd, waarom hij zo plotseling stopte voor de tweede maal, gaf hij ten antwoord, dat dit was ge weest om de lesauto gelegenheid te geven eventueel rechtsaf te slaan. Een signaal daartoe had hij echter niet waargenomen. Het was een ietwat andere reden dan die, welke L. aan de politie had opgegeven bij het maken van het proces-verbaal. Volgens de schriftelijke getuigenverkla ringen van de rij-instructeur en zijn leer ling had het stoppen geen enkele zin ge had. B. meende ter zitting, dat L. de be doeling zou hebben gehad uit de wagen te stappen om eens flink te keer te gaan tegen de rij-instructeur. Aanvankelijk wilde v. L. de zaak doen verdagen om de getuigen nogmaals te laten horen; toen hem duidelijk werd gemaakt, dat het niet waarschijnlijk was, dat deze hun verkla ringen zouden herroepen, zag hij hier toch maar vanaf. In zijn requisitoir wees de officier het beroep op overmacht, dat v. L. in zijn verweer had aangevoerd, van de hand; de plaats waar hij gestopt was, n.l. voorbij het kruispunt en ook de ge tuigenverklaringen spraken dit ten stel ligste tegen. Tegen B. eiste de officier wel 10.-, omdat hij onder alle omstandig heden afstand had dienen te bewaren. B. meende, dat het plotseling stoppen bij het optrekken, niet te voorzien is. ..Dat is verlakkerij, daar trapt iedereen in" zei de tuinarchitect. Mr. van den Brand bleek voor dit argument gevoelig te zijn. -8- Hoe kleine oorzaken toch altijd weer grote gevolgen kunnen hebben toonde de zaak aan, waarin de 53-jarige uitvoerder v. L. zich te verantwoorden had. Een boe te van 10.- of vier dagen hechtenis en verplichting tot vergoeding van 25.- die een bromfietser had opgelopen en de nog niet vastgestelde schade van een per sonenauto, hoorde hij tegen zich uitspre ken. v. L. liep eens met zijn herdershond aan de lijn door de Hoogstraat te Wage ningen te kuieren en bekeek aandachtig de etalages. Plotseling schoot de hond los („Wat hij anders nooit doet" zei ver dachte) en stak de drukke verkeersweg over, waarop zijn baas hem achterna snelde. Een vrachtwagen kon nog tijdig stoppen. De bestuurder van een personen auto, die de vrachtwagen aan het inhalen was moest zeer krachtig remmen, omdat hij v. L. pas op het laatste moment ge waar werd. Maar de bromfietser, die achter deze wagen aanzat kwam vrij ern stig in botsing, met de auto. De eis tegen v. L. was 12.- geweest, de kantonrechter meende, dat hier wel sprake was van ver zachtende omstandigheden. 50.- boete of 20 dagen hechtenis was de uitspraak in de zaak tegen de 38-jarige H. S. uit Venraay. Als bestuurder van een acht tons vrachtwagen met aanhanger, had hij ter hoogte van het „Planken Wam buis" op de grote verkeersweg tussen Ede en Arnhem een vrij grove overtreding gemaakt, waarvan de gevolgen door een toeval niet ernstig waren geworden. S. reed achter een militaire vrachtwagen aan, die volgens zijn zeggen plotseling stil was gaan staan. Het zou S. niet meer gelukt zijn voor de militairevrachtwagen tot stilstand te komen en daarom trachtte hij links van de vrachtwagen te komen. Uit de verte doemde echter een tegenligger op en om die te ontgaan schoot S. toen snel linksaf een inrit van het café in, zonder ernstige schade te berokkenen. Getuigen, militairen uit de vrachtwagen hadden de acht tonner wel gezien, maar spraken het feit tegen, dat de militaire wagen plotseling zou zijn gaan stoppen. De auditeur-militair moest uitmaken, in hoeverre de militaire chauffeur schuld had gehad zei de officier tegen verdachte, die alle blaam op diens manoeuvre wilde schuiven. Overigens achtte Mr. Bredius de overtreding van S. wel bewezen. Zijn eis was eveneens 50.- of 20 dagen. Dr. W. M. VAN RINGELESTIJN In de vergadering van de raad der gemeente Renswoude werd door een van de leden medegedeeld dat dokter W. M. van Ringelestijn voornemens zou zijn, zijn praktijg neer te leggen. Hij verzoekt ons echter mede te delen dat deze bewering absoluut uit de lucht is gegrepen. Er is geen sprake van plannen in deze richting. WAGENINGEN. Nabij de steenfabriek „De Blauwe Kamer" is de Hongaarse student Laszlo Horvath-Sarrodi (20) bij het zwemmen verdronken. In november vluchtte het slachtoffer uit Hongarije en bezocht sinds enige maanden de land bouw hogeschool alhier. Een andere stu dent die de zwemkunst niet meester was probeerde hem nog te redden en kwam daarbij zelf in gevaar en kon nog op tijd uit het water worden gehaald. Het slacht offer is op de r.k. begraafplaats te Wa geningen ter aarde besteld. WIJZE WOORDEN ONS GELUK Het geluk bestaat in de vervul ling van onze begeerten, en in het hebben van alleen geoorloof de begeerten. (Augustinus) Motten, vliegen, muggen en an dere insecten met onze diverse bestrijdingsmiddelen. Apoth. ass. drogist Hoofdstr. 106, Tel. 2576, V'daal

De Vallei | 1957 | | pagina 1