L50 PAUK mm ©mm Dokter HOLL Blijf meester Uou-tm IVOROL SCHERPENZEEL Nieuw feuilleton: DOKTER HOLL I J EN l)EN WOUDENBERG Burgerlijke stand KERKDIENSTEN i1^ PNÉjBfc. ROVANNA SPORTOVERZICHT Veel Veenendaalse deelname aan grote V alkenheide-wandeltocht In veteranentoernooi kan maandagavond beslissing vallen Gymnastiek Veteranentoernooi Prachtige resultaten voor V.A.V. in Zeist als briljanten Monster van Lognes in Rlienen BRIL OPTIEK WESTERA U ziel beter en ienl charmant Waterpolo voor de komende week Wel secuurder enniet duurder Dinsdagkoopjes Limonadeglazen Steelpannen 48 1. Gevonden en verloren voorwerpen WOUDENBERG Ingekomen en vertrokken Rhenen Amerongen over Uw zenuwen. Neem Zondagsdienst doktoren Oppasser „gegijzeld" HET RAADSEL VAN FEUILLETON r Job Slok, het raadslid, was 't er in de vorige raadsvergadering goed achter toen die dat zee van die stoomfietsen en die vuilnisbakke. Ik denk bij me eige dat ,is nog goed te kombeneere ok. 't Gaat over late staan en reekels in et verkeer. Zoo maak ik me eige alted ok zo ont- deugend .over die bromfietspieraate, die zoo op de fietspaade te keer kunnen gaan. Dar is gien straaljaagerpieloot die ze 't zóó laag kan verbeetere. Dat jakkert met et vuilste geweld langs de minse en as ze niet meer binnedeur kunnen, gaan ze buite langs de paale van 't eeleketri- se licht. Dan rije ze rustig over een band je van de teegelpaade. Voor een oud mins is het niet meer te doen. Ik waag me eige teminste niet makkelik meer op de Kerkewijk en in de Straat. As ik in de Gortsteeg mot zijn en ik bin in de Honskont dan gaa ik achter deur. En as ik in de Millebuurt bin en ik mot naar et Beneeneind dan gaa ik langs de Eskae-ef. En nou heb ik nog gien eens gesprooke over stooomfietse, nog veul lilliker din- ge, dan brommers. D'r rije der verscheije in 't Veen ik wil gien naame gaan nocme mar die zouwe, as ik bij de pe- lisie was, een heele kwaaje an me hebbe. Eerlijk gezeid begrijp ik soms nog niet lioe dat allemaal door de vingers gezien kan worde. Mit gele, oranje, blauwe en greune potte op der kop gaan ze te keer op die mesjienes of het hier elke dag Té- té is. Hoe bonter in de kleere, hoe mooier, en hoe harder op die moordtuige, hoe beeter. Mar ik had het hier boove over het kombeneere van laate staan en reekels in et verkeer. En de bedoeling van deze kombinaasie heb ik nog niet uit mekaar gelege. De minse in de Hoofdstraat die laate der vuilbakke te lang staan of ze zette ze der te vrog neer. Goed, dat laate we in et midde. Da-s niet mooi van die minse. Je woont in de Hoofdstraat en dan laat je niet nutteloos zoo mar een vuilbak voor je zaak staan as reklaame. Mar wat zukke minse nog meer laate staan, dat vin 'k nog veel erger. Dat zijn al die autoos, die de heele dag veur niks voor de huize staan te droome. Goed, as je je waage om de haaver- klap noodig heb, dan za 'k er heelegaar niks van zegge. Maar heel duk is dat niet het geval. Dan staan die autoomoo- biele mar een bietje uit te ruste en et verkeer in gevaar te brenge. Want je loopt op de fiets altijd gevaar tot mos terd geperst te worde tusse twee autoos. 't Wordt hoog ted, dat we een nieuwe Hoofdstraat krijge alleen al daarom. Dan kenne ze tenminste de auto's goed par- kere. En dan blijf ik teminste Wout Blauw kous en gien dooie Blauwkous. Evenals vorig jaar, trekken ook zater dag a.s., weer vele Veencndalers, naar Valkenheide, om daar in de prachtige bosrgke omgeving, hun aantal kilometers te draaien, in de grote Valkenheide-wan- deltocht. Er wordt in allerlei afstanden gelopen, zodat zowel beginnelingen en gevorder den, als uitgesproken wandelspecialisten, aan hun trek kunnen komen. Als het weer nu maar meewerkt en daar lijkt het tot nu toe nog wel op, dan is deze tocht, met het prachtige parcours, b\j voorbaat al geslaagd. De Veenendaalse gymnastiekvereniging „Sparta", gaat zaterdag met een groot aantal turnsters en turners, naar Culem- borg. om deel te nemen aan kringwed strijden. Wij weten tevoren al, dat „Spar ta" Veenendaals goede naam weer hoog zal houden. Dat men tot heel wat in staat is hebben we trouwens, vorige week, tijdens de demonstraties op het Veenendaal terrein weer kunnen zien. Vrijdagavond wordt gespeeld op het S.K.F.-terrein. S.K.F. ontmoet daar Frisia. Wij nemen aan, dat Frisia de puntjes wel in de wacht zal kunnen slepen, hoewel S.K.F. ook over enkele spelers beschikt, die voor het doel soms erg lastig kunnen zijn. Bij Panter-Mcrino's houden wij het op de wolmensen. Toch moeten wij toegeven dat Panter ons de laatste keer wel heel erg meegevallen is en zeker zijn best zal doen, om toch ook een enkel puntje in dit veteranentoernooi in de wacht te slepen. Maandag 8 juli spelen op het terrein van Triangel Boys, enkele candidaten voor de eerste plaats in de afdeling A. Bij de eerste wedstrijd tussen V.R.C. en In Zeist werden dinsdag atletiekwed strijden gehouden, georganiseerd door de plaatselijke vereniging F.I.T. Er werd door zeven Veense atleten aan deelgeno men, waarvan er zich zes in de eindfinale plaatsten. Mej. Thea v. Barneveld kwam uit op het nummer 80 m. meisjes B. en m Er wordt wel eens beweerd, dat de ellen lange verhalen over het monster van Lognes in de bladen verschenen, wanneer dp komkommertijd was aange broken. Men zou er ook zo over kunnen denken bij het lezen van dit bericht, dat verdacht veel op deze geschiedenis, stammende uit het aloude Engeland, gelijkt. Nabij het veer over de Rijn namelijk zagen enkele wandelaars in de scheme ring een vreemdsoortig dier boven water uitkomen. Het bewoog zich over een vrij grote afstand en dook met korte tussen pozen telkens weer op een andere plaats boven het water uit. Met een moorbootje is men erop uit gevaren om te onderzoeken wat hier eigenlijk aan de hand was. Edoch, was men links van de steiger, dan verscheen het vermeende dier rechts en was men inmiddels op deze plaats aangekomen, dan zag men links weer hetzelfde beeld. Het vraagstuk bleef onopgelost! wist op overtuigende wijze als eerste te eindigen met een tijd van 11.7 sec. Een derde prijs voor mej. Willie Schoeman op het nummer 100 m. meisjes A. Zeer spannend was de finale 100 m. jongens B. waarin twee Veense atleten zich hadden geplaatst, T. Bruggeman' werd derde in 12.3 sec. en H. v. Harde- veld vijfde in 12.5 sec. A. Harteman kwam uit op de 400 m. heren waar hij in de finale eindigde met een tijd van 57.2 sec. Op de 1500 m. jongens B. wist J. Edink een eervolle vijfde plaats te bemach tigen. Donderdag 11 juli neemt V.A.V. deel aan atletiekwedstrijden te Soester- berg. V.A.V. neemt deel met 10 atleten. VOOR EEN NAAR E-g. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis rhenen SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen waren deze week als volgt: Buks: A. Dusschoten 45 p. M. Berends 43 p. R. v. Eist 43 p. J. Koudijs 43 p. J. v. Eist 42 p. C. Valkenburg Jr. 42 p. H. Be- rendse 42 p. G. J. de Joode 41 p. G. v. Spankeren 48 p. A. Wittenberg 40 p. Geweer: H. Berendse 49 p. H. Valken burg 46 p. G. v. Spankeren 46 p. A. Wit tenberg 46 p. J. Overeem 46 p. J. Over- eem 45 p. C. Valkenburg Jr. 45 p. A. v. Dusschoten 45 p. M. Berendse 43 p. J. Koudijs 42 p. G. J. de Joode 40 p. G. v. Elst 40 p. Bij elk gelaatstype behoort een ander montuur. Wij hebben eer enorme sortering moderne mon turen, die bij uw gehele per soonlijkheid passen. Vraag daarom vrijblijvend des kundig advies bij: Leverancier voor ALLE ziekenfondsen Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 VEENENDAAL G.V.V.V. blijven wij aan de vooorzichtige kant en houden het op een gelijk spel. De tweede ontmoeting zal Geha wel alles in het werk stellen om van Hollandia wol te winnen. Wij nemen aan dat dit kan, maar dan zal men toch belangrijk goed bij de tijd moeten zijn. De laatste wedstrijden vinden plaats bij Merino's op vrijdag 12 juli Panter en Neveda zullen dan uitmaken,wie de sterk ste is. Zijn wij goed ingelicht, zal deze avond tevens de wedstrijd Dovo-Tr. Boys, plaats vinden. Deze wedstrijd was op 20 mei door Dovo gewonnen. Tr. Boys te kende echter protest aan, tegen een on gerechtigde speler van Dovo. Er werd daarna besloten deze wedstrijd over te laten spelen. Natuurlijk volgen daarna de finales van het damesvoetbal nog. Maandag a.s. zijn er voor de waterpolo- liefhebbers twee wedstrijden in het ,Berg- bad', n.l. de laatste competitiewedstrijd van de V.Z.C.-dames, die zich zo glorieus door de competitie hebben gewerkt, tegen het Ermelose Z.E.W. 1. Op die avond spelen de tweede heren thuis tegen Mooi Zeist 2, welke club door V.Z.C. 2 op eigen terrein met 2-0 werd verslagen. V.Z.C. 1 gaat a.s. dinsdag naar Zeist. Van de wedstrijd tegen Mooi Zeist 1 wordt van de V.Z.C.-heren veel verwacht, doch waterpolo is een grillig en wispel turig spel, hetgeen de competitie door wel is gebleken. De jeugdploeg (V.Z.C. III) gaat voor een ontmoeting met Sedna 2 naar Amersfoort. De adspiranten hebben een vrije week. Tenslotte wordt de volgende week, als zwemweek, afgesloten met het Ritmees- ter-waterpolotoernooi, dat door de jaren heen een sfeer heeft geschapen, welke altijd een groot aantal mensen naar het „Bergbad" trekt. Hopenlijk schijnt er een meelevend zonnetje, want daarvan zijn de organisatoren van het Ritmeester- toernooi in de eerste plaats afhankelijk- In onze editie van volgende week vrij dag zal een voorbeschouwing voor het Ritmeester-toernooi verschijnen. Na het beëindigen van „De Draai kolk" prijzen wij ons gelukkig dex roman van Hans-Otto Meissner, Dokter Holl, naar de Nederlandse bewerking van M. Magnin-Ver- schuur, als nieuw feuilletonverhaal te kunnen aankondigen. Niet alleen omdat deze weer van een geheel ander karakter en andere sfeer is, maar vooral doordat dit werk zo bijzonder lezenswaardig en belang wekkend is, waar hierin op mense lijke en zeer aannemelijke wijze wordt behandeld het thema naas tenliefde, opofferingsgezindheid en zedelijke verplichtingen in de prak tijk van het leven. Waar zijn de grenzen? Mogen er grenzen gelegd worden als het er om gaat onze naaste te helpen? Waar moet het verstand het gevoel gaan overheersen? Dokter Holl, 'n groot geneesheer en warmvoelend mens, wordt geraadpleegd bij een absoluut hopeloos geval. Een jonge, mooie dochter van een rijk indu strieel. Kosten noch moeite mogen gespaard om het meisje te redden. De vader verloor zijn vrouw reeds aan dezelfde ziekte. Dokter Holl past een door hem zelf gevonden en nog onbeproefd serum voor het eerst op het meisje toe. De zieke knapt zienderogen op. Toch weet dokter Holl dat deze verbetering van haar toestand slechts verlich ting betekent en uitstel van exe cutie. Hij is echter ook al lang bezig het virus van de ziekte te zoeken en als hij nog maar tijd ge noeg krijgt om deze te vinden is er een mogelijkheid dat het meisje nog gered wordt. Dokter Holl werkt dag en nacht. Hij wil geen uur ontbreken. Hij eet niet, slaapt niet en dreigt eraan te gronde te gaan. Hij wil niet later zichzelf kunnen verwijten dat hij niet alles gedaan heeft om de zieke te red den. Het knappe meisje is heel erg op dokter Holl gesteld. Zij wordt heel erg verliefd op hem en op een dag kan zij zich niet meer beheer sen. Hij wijst haar echter af. Dit betekent een geweldige slag en een grote stap achteruit voor de pa tiënt. De vader en ook de verpleeg ster, de verloofde van dokter Holl, dringen er bij hem op aan de liefde maar te beantwoorden. Het is toch nog maar voor enkele weken. Het zal haar helpen de laatste moei lijke tijd door te komen. Hij doet het tenslotte en het is duidelijk dat dit haar toestand weer verbetert. Het komt zelfs nog tot een zoge naamd huwelijk. Over hooguit twee maanden zal zij toch sterven. Intussen blijkt het serum steeds meer aan invloed te verliezen en reeds doen zich weer verschijnse len van het vreselijke beeld van de ziekte van Miller voor. Dokter Holl werkt zonder ophouden. Zal hij nog op tijd het virus vinden? Voor zijn verloofde is deze tijd en vooral de onmogelijke situatie dat haar Stefan nu de vrouw van de zieke is, verschrikkelijk. Men heeft al afgesproken dat, mocht het meisje gered worden en weer sterk en gezond zijn, haar alles verteld wordt en dan zal zij de slag van het schijnhuwelijk kunnen verdra gen. Maar het zal wel spoedig met haar aflopen dus daarom nog maar even volhouden, alles terwille van de zieke en haar zeer bedroefde vader. Toch zal de gang van zaken nog een geheel ander verloop krijgen dan verwacht werd. Ook als feuilleton zal deze roman uitstekend te lezen zijn. Vordering van werkzaamheden aan de Rijnbrug te Rhenen vanaf de Rijn ge nomen. Eind augustus zal laatste stuk door vier bokken worden aangebracht. dun geblazen glas, 6 stuks aluminium met bakeliet flinke maat Alleen dinsdag 9 juli Hoofdstraat 7 - Veenendaal Telefoon 3103 Gevonden: wit kinderschoentje: mil. muts; windjack m. cap.; witte haarstrik; zonnebril; vulpoodlood; kinderportem.; mil. tas m. inh. Verloren: rijwieltas inh. een handtas; zwempak m. handdoek. Inlichtingen bij de rijkspolitie. Ingekomen: R; UCr.uring van Meppel; J. P. Koopen (gez.)! van Schiedam; M. de Bruin van Ede; H.\ Augusteijn van Ede; Th. M. van Woerden g. m. C. Meijer van Utingeradeel; A. M. C. Moorrees, wed. v. J. G. Woelderink (gez.) van Doorn; G. J. v. Manen g. m. G. Busch (gez.) van Kala mazoo (V.S.); J. C. Onink van Amerongen M. Pieket (gez.) van Schiedam; W. A. Weiman van Lienden. Vertrokken: G. G. v. d. Klift, naar De Bilt; G. G. Muizert, wed. v. C. Teitsma, naar Valburg; G. D. W. v. D k (gez.) naar Baarn. Ingekomen: A. Wielhouwer, van Doorn; J. J. van Gils, van Doorn; J. M. Mangin- daan, van Doorn; M. C. Mackaaij, van Zeist; N. Smaal, van Gron; H. B. Peel, van Doorn; J. H. Derksen, van Doorn; K. de Visser, van Doorn; J. Spraakman, van Doorn; A. de Bruin, van Doorn; B. G. H. Scholte, van Doorn; H. F. Hünneman, van Doorn. Vertrokken: T. J. van Verseveld en J. van Verseveld, naar Wageningen; J. C. Onink, naar Rhenen. LAWAAI IN KERSENBOOMGAARDEN Naar het lawaai in de kersenboomgaar den te oordelen, zou men denken, dat het een normaal kersen jaar is. Niets is min der waar, maar het uitermate kleine kwantum kersen dat de kooplui tegen abnormaal hoge prijzen heeft gekocht, dient met alle mogelijke middelen tegen de vraatzuchtige spreeuwen - die dit jaar wel heel lastig zijn - te worden be schermd. Vandaar dat men onophoudelijk de afweerkanonnen hoort schieten. Met de oogst is men deze week begonnen. De prijzen zijn zeer behoorlijk en variëren van 1,50 tot 2 gulden per kilo. Hoge prij zen, maar nauwelijks voldoende om de koopman „met eigen geld" te doen uit komen. Het beschot valt allerwegen te gen, hetgeen trouwens vooraf te zien was. Het weer is uitstekend. Men verwacht, dat de veilingprijzen in de eerste week van juli nog wel wat zullen aantrekken. Voor de kopers een begrijpelijke wens, voor de consument niet meer te betalen. LOTERIJ VAN „ORANJE" Door het gemeentebestuur is aan de vereniging „Oranje" te Ingen toestem ming verleend tot het organiseren van een loterij met 1000 loten van 50 cent, teneinde uit de baten dezer loterij de jaarlijkse autotocht voor de bejaarden te kunnen financieren. BENOEMING LEIDER KLEUTER SCHOOL Burgemeester en wethouders hebben met ingang van 1 september a.s. benoemd tot hoofdleidster van de openbare kleu terschool te Ingen mej. P. C. Westra te Mijnhardt's Zenuwtabletten wat mijnhappt maakt 15goed Voorburg. Deze benoeming was nood zakelijk ter vervulling van de vakature ontstaan door het aan mej. J. Willemsz als zodanig verleende eervol ontslag. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Woudenberg zal op woensdag 10 en 17 juli a.s. geen spreek uur houden in de Holevoetschool en het gemeentehuis Renswoude en op vrijdag 12 en 19 juli a.s. niet ten gemeentehuize van Woudenberg. Een tweede BRIL is geen luxe ziekenfonds leverancier Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 - Veenendaal VEENENDAAL Geboren: Engelina Francina, d. v. S. P. J. Maas en E. F. Verlaar; Elizabeth, d. v. L. A. A. Jansen en E. Gerritsen; Dirkjan, z. v. L. v. Dijk en H. C. Drost; Maria d. v. L. M. Louwers en A. v. Zwam; Geradus Gerrit, z. v. F. v. d. Haar en E. W. v. Eist. Ondertrouwd: A. J. Verkuijl en G. Evers W. v. d. Scheur en C. Roelofsen; H. C. v. d. Berg en J. G. v. Welij; N. v. Hal en D. H. Budding; A. v. d. Dikkenberg en R. v. Dijk. Getrouwd: J. Rebergen en M. P. de Fluiter; J. v. Manen en A. M. Kroesber- gen; D. d. Bleker en C. C. Farber; C. v. d. Loosdrecht en A. H. W. Ursinus; W. Klumpenaar en S. v. Dijk; A. M. Becker- man G. E. v. d. Bos; K. v. d. Zwaag en J. R. Schoeman; J. Slotboom en H. v. Engelenburg; A. Klumpenaar en J. Oos terveen. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Cornelis A. z. v. J. Scholtus en A. v. Kranenburg; Grietje, d. v. J. Groeneveld en G. J. Groters. Ondertrouwd: N. F. Timmer en W. v. Doorn. RHENEN Geboren: Maria, d. v. J. v. d. Berg en E. Wildeman; Hendrik, z. v. H. Drost en C. Verkerk; Marinus, z. v. M. v. Manen en H. Jansen; Wouter Nicolaas Arie, z. v. J. v. Schuppen en H. Pieneman. Ondertrouwd: L. J. M. de Pater en M. Otto; G. Schoeman en A. H. de Haas; H. J. v. Gesink en A. v. Ginkel; A. Reber gen en J. M. de Vos. Getrouwd: A. Breedveld en P. A. M. v. Lent; J. v. d. Pol en K. W. v. Scharren- berg; J. A. M. Goossens en A. V. Kocha- nowski. Overleden: Johannes Bronk. 73 jaar, AMERONGEN Geboren: Janna, d. v. R. van den Berg en J. C. van Remmerden; Cornelia Gijs- berta Johanna, d. v. C. A. A. Knippers en G. C. M. Miltenburg; Jannigje Wille- mina, d. v. R. Ploeg en H. van Straten. Ondertrouwd: Hendrik van Spanje en Rika van Eist; Hendrik A. J. van Ewijk en Anna van Veenendaal. WOUDENBERG Geboren: Anna Wilhelmina, d. v. C. v. d. Vliert en S. de Kruijff. Ondertrouwd: J. Turkesteen en J. W. H. Top. RESTEREN Geboren: Johan Lutwich Cornelis, z. v. C. Lindner en D. J. v. d. Berg; Geertrui- da, d. v. C. Weijman en H. Molenaar; Johanna, d. v. A. Lodder en A. G. Hui- berts; Maria, d. v. B. Thijssen en D. v. Ingen; Jan Frederik, z. v. J. Santing en M. W. v. Eldik; Hendrik, z. v. R. v. Kleek en B. A. v. Leeuwen; Tobias, z. v. P. v. d. Ree Doolaard en H. v. d. Sluis; Bart Ger rit Roelof, z. v. H. v. d. Bijl en M. Roelof- se; Cornelia Antonia Maria, d. v. E. N. Budding en C. Huiberts; Hennie, z. v. D. de Haas en M. M. Knuivers; Hendrikus, z. v. J. v. Blijderveen en J. Roodbeen; Aartje Grada, d. v. A. Geurts en J. v. Beek; Maartje, d. v. H. Huiberts en M. v. d. Sluis; Janna Johanna, d. v. J. E. Bo- venschen en F. Bor; Gijsbertha, d. v. C. v. d. Berg H. Veldhuizen; Reinier Ar- noldus, z. v. G. v. Kleef en R. A. v. d. Garde; Hermanus Johannes, z. v. H. Bor en A. J. W. v. Baaren; Aaltje, d. v. J. C. M. v. Blijderveen en C. A. Meijering; Gerrit, z. v. D. v. Holland en D. Scholtus. Getrouwd: T. J. v. Lavieren en M. C. Roelofsen; A. C. Kamp en L. H. v. Ingen; G. J. v. Beijnum en M. J. Visser; R. v. Kooij en B. J. v. Heun; A. W. v. Lent en A. Hoefakker; E. Verwoert en A. Roelof sen. Overleden: Maria van de Kolk, echt genote van A. van Blijderveen, 52 jaar te Opheusden. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. v. d. Pol,5 uur ds. v. Wijn gaarden. Julianakerk 9.30 uur ds. Wisger- hof, 5 uur ds. Vermaas. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. v. d. Pol. Veeneind 3 uur ds. Wisgerhof. Dijkstraat 2.45 uur dhr Meijer. „Sola Fide" 10 uur ds. W. Goedhart, voorber. H.A. 5.30 uur ds. W. H. Bekenkamp van Delft. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. T. Bruinsma van Zaltbommel. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Slingenberg van Ede. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur Prof. L. H. van de Meijden van Den Haag Chr. Gereform. Kerk (Beatrixstr.) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (syn. „El- theto") 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur geen opgave. R.K. Kerk Nieuweweg 8 uur H. Mis. 10.15 uur Hoogmis. Salvatorkerk 5 uur Lof. Le ger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsa menkomst. 8 uur Verlossingssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 en 5 uur dhr D. J. van Hoeven van Benthuizen. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, voorb. H.A. 6 uur ds. J. Dijkstra. Prot. Bond 10.30 uur hotel Laheij ds. P. Cannegieter van Driebergen. Ger. Kerk 10 en 3.30 uur ds. H. Volten, voorb. H.A. Ger. Gem. (Bantuinweg) 9.30 en 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Woensdag 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud. Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur cand. Koudstal van Rotterdam, 6 uur ds. Wis gerhof van Veenendaal. Ger Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr Van Noort, 2.30 uur (bed. H. Doop) ds. J. de. Jager van Amerongen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Ger Kerk 10 uur ds. B. Hoornstra uit Hoofddorp (voorb. H.A.) 6.30 uur ds. B. Hoornstra. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. (noodgeb.) 10 en 6.30 uur leesd. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. H. A. v. Slooten van Onst- wedde. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45 uur dhr E. C. Ninaber. Ger. Kerk 3 uur ds. B. Hoornstra uit Hoofddorp, in „Eben Haë- zer". VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur, dr. J. P. Vergouwen, Kerkewijk, tel. 2469 RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstr. 93, ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen, van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur Dr. Van Ommeren van Eist, tel. K 8377 217. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. St. Hey van De Klomp, tel. K 8387- 200. SCHERPENZEEL. Dr. J. H. Renken, tel. K 3497-250. Een oppasser in Ouwehands Dieren park heeft een vreemd avontuur beleefd toen hij werkzaam was in het hok van de twee chimpansee's die sinds enkele dagen tot de vaste bewoners van het dierenpark behoren. De oppasser en de chimpansee zijn al goede vrienden geworden en geen van beiden hoeft angst voor de ander te heb ben. Maar de oppasser is gisterochtend wel behoorlijk boos geworden toen hij bezig was het hok schoon te vegen vóór de bezoekers in het park zouden arrive ren. Bij dit werkje verleent de aap enige „assistentie" door met een dweil over de grond te vegen en daarbij een houding aan te nemen of hij zijn leven lang niets anders heeft gedaan. Zo ook gisteren. Op een gegeven ogenblik echter greep een poot van het beest bliksemsnel in de jaszak van de oppasser en riste daarmee de sleutel te voorschijn, die de oppasser toegang tot het hok had verleend en die hem later weer in staat moest stellen de kooi te verlaten. Een paar tellen later hing het dier met zijn glinsterende sleutel in de nok van zijn verblijf en bekeek het vreemde voorwerp met volle aandacht. Tothij de sleutel liet vallen, die na na zijn val buiten de kooi terecht kwam en dus ook buiten het bereik van de op passer. Deze heeft ruim een uur moeten wachten vóór hij verlost kon worden door een collega, die het vreemd begon te vin den dat er zoveel tijd nodig was voor het schoonmaken van een hok. (29) „Hé, goede vriend! Hebt ge een ogenblik?" riep Aram, toen ze de zanger tot vlakbij genaderd waren. Verontwaardigd keek de man op. „Wie waagt het, Bliondello te storen, wanneer hij toeft met zijn ge liefde muze?" vroeg hij fronsend. Presto barstte in een luid gelach los en joelde: „Bliondello! Wat een naam!" Doch Aram legde hem met een kort gebaar het zwijgen op, steeg af, maakte een hoffelijke buiging en sprak: „Vergeef mij als ik u gestoord heb, grote zanger, doch uw strelend geluid trof mijn oor en ik W11UC gl cltlg KCI1IUÖ tv *vviuviivi»j« «uiwvv..™ maken! Maar vertel me, zijt ge niet bevreesd, slechts met uw luit gewapend door de bossen te trekken?" Bliondello begon te stralen van geluk bij deze hoffe lijke woorden. Hij zette zijn dikke borst vooruit en antwoordde: „Mijn harte kent geen vrees, o heer! De muze der muziek is mijn schutsvrouwe! Aan haar ver trouw ik mijn lot eerder toe dan aan het zwaard!" „Ge hebt daar anders een prachtig instrument!" viel Aram hom in de rede en terwijl hij een geldbuidel tevoorschijn haalde, vervolgde hij: „Ik zou het van u willen kopen. Ik zal er u goed voor betalen!" Doch nu betrok het gezicht van de zanger. Afwerend strekte hij de handen uit en verontwaardigd antwoordde hij: „Het liefste, wat ik bezit zoudt ge me willen ontnemen, heer! Wat zou mijn stem zijn, zonder de lieflijke be geleiding van deze tonen! Neen, dit instrument is voor geen duizend goudstukken te koop!" (Wordt vervolgd.) (1.) Hoofdstuk 1 De kwikzuil steeg niet hoger. Een vingerbreedte onder de rand van de schaal bleef hij staan. Alberti wist, wat dat betekende. Se- condenlang sloot hij de ogen voor het beeld, dat zijn herinnering hem op drong. Hij zag zijn vrouw om wier ar men dezelfde rode rubberslang was gewonden. Ook toen, jaren geleden, had het kwik niet willen stijgen, ook toen was de bloeddruk niet meer toe reikend geweest om een leven te be houden. Weinige weken later was Maria gestorven. En nu lag Maria's dochter in dezelf de kliniek, het slachtoffer van het zelfde, angstwekkende lijden. Alberti zag haar magere arm, hij zag de rub bermanchet, zag het kwik dat zo laag was blijven staan. Hij hoorde het zach te blazen van de rubberbal, die pro fessor Godenbergh bediende. Het gezicht van de dokter was zon der uitdrukking, zoals het gezicht van alle doktoren wanneer zij niet willen zeggen wat zij reeds weten. Hij had de slangen van de stethoscoop in de oren en drukte het membraan op de hart streek van de zieke. Alberti's blik keerde zich van het ge sloten gezicht van de geneesheer naar Angela. Haar grote, donkere ogen hin gen vol angst aan Godenbergh en pro beerden achter zijn voorhoofd te lezen. Het was een zonnige, warme voor jaarsdag. De balkondeuren stonden wijd open. De gordijnen, die zacht door de wind bewogen werden, dempten het zonlicht. In het genuanceerde wit van de ziekekamer glansden de bloemen in vele kleuren. Naast Godenbergh stond de ver pleegster in een afwachtende houding. Alberti merkte, dat ook haar blik ge spannen tussen de schaal en het ge zicht van Godenbergh heen en weer ging. Alberti waardeerde deze ver pleegster. Hij had lang genoeg tijd ge had haar te leren kennen. Zij zag er anders uit dan de gewone verpleeg sters. Haar gezicht toonde niet die mengeling van afgestomptheid en aan geleerde goedheid, het was eerder het gezicht van een echte vrouw. En het was een mooi gezicht. Professor Godenbergh nam de knop pen van de stethoscoop uit de oren en gaf deze aan de pleegzuster. Sissend ontsnapte de lucht uit de rubber manchet. Ziezo, zei Godenbergh met zijn diepe, innemende stem, ziezo, juffertje! We zijn weer braaf geweest en hebben een mooie stap vooruit gedaan. Behoedzaam streek hij over de smal le hand van de zieke. Ik ben heel erg tevreden over je, Angela, heel erg tevreden. In Angela's beschaduwde ogen ver scheen een lichtglans. Zij lachte de dokter toe, maar toch was er nog twij fel in dit lachje. Is dat waar? vroeg ze zacht, zal ik niet sterven? Sterven? bulderde Godenbergh op goedmoedig ruwe toon, wie denkt er aan sterven? Jij, met je twintig jaar tjes! Integendeel, meisje, wij zullen je zelfs spoedig met een goed geweten naar huis kunnen sturen. De zieke keek naar haar vader. Alberti stond, verrast van blijdschap, aan het voeteneinde van haar bed. Hij knikte haar toe en zij sloot de ogen. Behaaglijk strekte ze zich uit. Haar vader ging naar de dokter toe en reikte hem onwillekeurig de beide handen. Werkelijk, professor? Is dat wer kelijk waar? Godenbergh nam hem met knapge- speelde goedhartigheid op. Ik lieg gewoonlijk slechts zelden, meneer Alberti! Maar.... dan is mijn dochter dus.... meneer Alberti. Bent u klaar, zuster Helga? Dadelijk, professor. Impulsief wendde Alberti zich tot de verpleegster. Ook u moet ik danken, zuster Helga, niet in de laatste plaatsU hebt Maakt u de zuster alstublieft niet ijdel, meneer Alberti, riep Godenbergh ertussendoor. Kom nu maar, zuster Helga. Wij kunnen toestaan, dat vader en dochter tien minuten lang aan el kander overgelaten worden. De verpleegster opende de deur voor de professor en knikte Angela nog eens bemoedigend toe. Toen zij merkte, dat Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur Nog helemaal niet kerngezond, meneer Alberti! Maar verwonderlijk veel beter als tot nu toe. Werkelijk een zeer opmerkelijke verbetering. Heus dat kan ik met een goed geweten be weren. Dan hebt u een wonder volbracht, professor! Godenbergh schudde onwillig het hoofd. Er gebeuren geen wonderen meer, Alberti haar aanzag, wendde zij snel haar blik af. Maar niet langer dan tien minu ten, herinnerde Godenbergh nogmaals. Dan ging hij naar buiten en de zuster volgde hem. Zacht sloot zij de deur. Alberti ging op de rand van het bed zitten, boog zich over zijn dochter en legde zijn handen op de smalle schou ders. Als je eens wist, kind, hoe blij ik nu ben! Zij lachte tegen hem. Ik ookHet was erg naar dat je je zo'n zorg maakte. Hij streek haar zachtjes over het haar. Weet je kindik was zo bang voor je. Ik dacht, je kon weieens het zelfde hebben als moeder Hevig aangedaan brak hij af. Angela streelde zijn hand. Een klein lachje vloog over haar gezicht. Maar nu behoeven we allebei geen angst meer te hebben, nietwaar? Nee, mijn kindnu niet meer. Professor Godenbergh vermeed het de zuster aan te zien. Hij liep in zijn ka mer op en neer, de handen diep in de witte jas begraven. Hij voelde de blik van die koele, grijze ogen vragend op zich rusten. Alle zelfverzekerdheid was uit zijn houding geweken. Hij zag er oud en gekweld uit. Plotseling bleef hij staan'en snauwde haar toe: Had u het anders gedaan? Had u Angela Alberti in het gezicht gezegd dat zij een hopeloos geval is? Precies als haar moederDe ziekte van MillerDat is een doodvonnis, zusternog een paar weken hoogstens enige maandenHad u dat zo zonder meer gezegd? Waarom geeft u geen antwoord, zuster Helga? U zou het toch precies zo gedaan heb ben! Ze keek door het venster in de bloeiende tuin. Na een poosje zei ze zachtjes: Men had hem niet zoveel hoop mogen geven. Hij gelooft u, professor. Godenbergh bleef met een ruk stil staan. HemHaar heb ik dat ge zegd, haar alleen! Hij is een man, hij zal dragen wat gedragen moet worden. Maar zijEen kind, dat nog nooit echt geleefd heeft! Zij moet hopen en geloventot aan het laatste ogen blik! Hij ging de kamer op en neer. Ein delijk bleef hij voor de zuster staan. U moet het hem zeggen, zuster Helga! Ik? Waarom ik? Omdatomdat iemand het hem toch zeggen moet! Enik kan het niet. Hij keek naar de grond. Ik kan het nietwerkelijk niet, zuster Helga. Ik weet te goed hoe hij aan zijn dochter hangt Zij is het enige op de wereld dat hij liefheeft. En ik heb zelf een dochter, zuster! Ik kan het eenvoudig niet. Het klonk zeer echt en zeer mense lijk, misschien al te menselijk. Want was het niet de plicht van de dokter zelf de naaste verwanten de verschrik kelijke waarheid te zeggen, wanneer hij deze met zekerheid wist? Helga Römer keek haar chef vol in het gezicht, maar hij wendde zich langzaam af. Professor Godenbergh ging naar het raam en zijn vingers trommelden tegen het glas. Zuster Helga? Ja? Diedie tien minuten zijn om. Toen hij zich omdraaide was de ka- Tot ziens, kindje. Alberti nam met grote ontroering afscheid. Tot ziens, Angelatot morgen! Zeer voorzichtig sloot hij de deur en liep vervolgens herademend, naar het eind van de gang. Het rook naar de kliniek, het lichtgroene linoleum was spiegelglad. Hij zorgde ervoor lang zaam te lopen. Zij zal weer gezond worden! Dan kan het dus toch niet die geniepige ziekte zijn, waartegen geen helpen mogelijk is. Maar haar hart is nog zo vreselijk zwak, wat dat betreft kan zelfs de dok ter me niet misleiden. Het kwik was slechts een vingerdik gestegen, het moest driemaal zo hoog staan. Toch schijnt die Godenbergh een goede dok ter te zijn. In het begin twijfelde ik wel eensMaar men doet zoveel mensen onrecht. Zei hij niet, dat ik haar spoedig weer mee kon nemen naar huis? We zullen haar goed verzorgen. Zuster Helga is een prachtmens. Men moet haar vertrouwen, wat zij zegt is altijd juist. Misschien kan ze meeko men naar ons huis? Ja, dat zou de beste oplossing zijn. Zij kent Angela en zou haar verder kunnen verplegen, totdat zij helemaal gezond is. Verpleegster zijn is wel een zwaar beroep, vol zelfver loochening en Meneer Alberti (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2