Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken MULDER Veenendaalse successen in gloeiende Valkenheide wandeltocht Stijlvol kerkconcert in „Sola Fide" V eteranentoernooi V.Z.C.-dames waterpolokampioen TIENDUIZEND CLOCHARDS WORDEN VERBANNEN ROVANNA 31e jaargang WOENSDAG 10 JULI 1957 No. 54 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scberpenzeel Van verdrinkingsdood gered „Veenendaal" tegen militair elftal Edink heeft gelijk aantal punten provinciaal kampioenschap AGENDA ELST Marktberichten Geha eerste in afdeling A Grote propaganda- wandel tocht rond Veenendaal Schoolkorfbaltoernooi RENSWOCDE „Ons Genoegen" krijgt drumband Stropers in actie Vakantieplannen De Vallei-riks werd gevonden SCHERPENZEEL AMERONGEN Zuivering van de Seine-oevers Parijs verliest wat romantiek Clochards moeten verhuizen Liefkozen verboden in Rusland Protesten van alle kanten HET RAADSEL VAN ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Vele Veenendalers hebben zaterdag j.l. de schroeiende hitte getrotseerd, om in Valkenheide deel te nemen aan de jaar lijkse grote wandeltocht. Zoals altijd heerste ook nu weer grote bedrijvigheid rond de start en finish van deze wandeltocht, waaraan dit jaar 4419 wandelaars deelnamen. Dat dit aantal minder was dan vorig jaar, is in hoofd zaak te wijten aan het abnormaal warme weer. Door de prima organisatie en het prachtige bosrijke parcours, werd het toch een prettige wandelmiddag. Vanzelf sprekend was het aantal uitvallers en de behandelingen van blaren, en spierpijn groter dan andere jaren, terwijl ook ver moeidheid de tippelaars in deze hitte danig parten speelde. De honderden Veenendalers, die aan deze tocht hebben deelgenomen, brachten het er over het algemeen goed af. Zeker er waren moeilijkheden te overwinnen. De Veenendaalse jeugd heeft het er wel bijzonder goed afgebracht. Twee jeugd groepen wisten zelfs nog beslag te leggen op een eerste prijs, wat toch bij zoveel deelnemers heel wat zeggen wil. Mogelijk is hier ook het optreden van onze Veenendaalse Scheepjeswol harmo nie niet vreemd aan, want het was dit korps, dat steeds weer uitrukte, om de Tijdens het zwemmen in het Spinne- meer aan De Klomp raakte een negen jarig meisje uit Veenendaal in moeilijk heden en kwam niet meer boven water. De 17-jarige E. van Deelen van de Mun- nikenweg, die aan de overkant stond twijfelde geen seconde en sprong gedeel telijk gekleed te water. Hij bracht het meisje op het droge. Dank zij zijn moedig optreden werd het meisje van de ver drinkingsdood gered. MEDISCH OPVOEDKUNDIG BUREAU In samenwerking met de hoofden van de twee r.k. scholen te Veenendaal Is een afdeling Veenendaal van het Medisch Opvoedkundig Bureau opgericht. Aan dit bureau zijn een kinderarts, een psychiater, een psycholoog en een sociaal werkster verbonden. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen aan het stedelijk gymnasium te Utrecht slaagde Ton Anbeek van der Meijden, leerling van de openbare lagere school aan de J. G. Sandbrinkstraat. GELDERSE SCHOOL OP STAP Leerlingen van de Gelderse openbare lagere school hebben een driedaags uit stapje gemaakt naar de Arnhemse jeugd herberg. De tocht werd per fiets gemaakt. De eerste dag werd het openluchtmuseum bezocht. De tweede dag werd een bezoek gebracht aan het aquarium van de Ned. Heide Mij. en vandaar naar de Zijpenberg en Posbank met een bezoek aan het zweefvliegveld Teriet. De derde dag was het kasteel Doorwerth met museum van wapens aan de beurt, terwijl ook het Golfbad als pleisterplaats gekozen werd. Na een oponthoud van enkele uren in het verfrissende nat werd via Renkum en Bennekom naar Veenendaal gefietst, waar al vele ouders op de uitkijk stonden. Thuis was er natuurlijk veel te vertellen over deze drie prachtige dagen. „DE SNELPOST" VLOOG VANAF LIMAGES De postduivenvereniging „De Snelpost" had het afgelopen weekeinde haar duiven op de vlucht vanaf Limages, een afstand van ongeveer 755 km. De duiven werden zaterdagmorgen om half acht gelost. Zondagmorgen om 9.01.42 was de eerste duif terug, een gem. snel heid van 659.6 per minuut. De uitslag was: J. van 't Veen 1,5; Bovenkamp/Rozenboom 2; H. L. Spies 3; G. de Geit 4; B. van Kesteren 6; W. A. Eimers 7. De uitslag van St. Vincent was: B. van Kesteren 1; H. J. de Man 2. Morgen, donderdag 11 juli, speelt het eerste elftal van „Veenendaal" een wedstrijd tegen een militair elftal van de volgende samenstelling. Doel: Hen- tenaar (Unitas Ned. Am. elftal) achter: Koster (Waubach I) Van de Burg (Wau- bach) en Hendriks (Dosko); midden: Boot (Concordia) en Van de Velden (Celeritas); voor: Jansen (Fortuna) Baas (Ede) Weber (Excelsior) Hölscher (Go Ahead) en Oudhuizen (Feijenoord). De wedstrijd begint om 7 uur. De kampioen dammen in de pro vincie Utrecht, de Veenendaler J. Edink heeft bij de verdediging van zijn titel de competitie thans uitgespeeld en is met een gelijk aantal punten geëin digd met de heer P. K. Th. Leijte. Er zal dus nog een beslissingswedstrijd moeten worden gespeeld. VEENENDAAL Heden, woensdag 10 juli, ,,'t Tref- jg punt" jaarvergadering voetbalver, m Veenendaal. Vrijdag 12 juli, vete- ranentoernooi terrein „De Merino's §§j 6.45 uur Panter-Neveda, 7.45 uur Dovo-Triangel Boys. Zaterdag 13 m juli, Ritmeester waterpolotoernooi. II Dinsdag 16 juli, Bijenmarkt. Zater- m dag 20 juli, concert muziekvereni- ging „Eendracht maakt macht" uit §i Leersum. Luxor theater, woensdag m en donderdag „Brigadier Borck". RHENEN Zaterdag 13 juli, autotocht ouden van dagen. Dinsdag 16 juli, Candia- terrein, aanvang 7.30 uur n.m. gymnastiekuitvoering „Wilskracht" Woensdag 17 juli, Natuurbad Ouwehand, aanvang 7.30 uur, zwemwedstrijden „De Forellen". SCHERPENZEEL Zaterdag 13 juli, hotel .Marktzicht' 7 uur, start oriënteringsrit brom fietsen. LEERSUM Heden, woensdag 10 juli, concert muziekvereniging „Caecilia" uit Veenendaal. finish met pittige muziek te begeleiden, tippelaars het laatste gedeelte tot de De volgende Veenendaalse groepen vielen in de prijzen: 10 km.: eerste prijs „De groentjes" 15 km.: eerste prijs met lof van de jury „School voor practische vorming" 2. 25 km.: tweede prijs, de nog jonge „SKF"-groep. Vierde prijs, de Hollandia- meisjes. Vijfde prijs „Fris en Wilskracht" (Frisia). Overige Veenendaalse groepen waren: V.S.W.; Ritmeester; D.S. en Pehave. Veenendaalse scholen: Koningin Juli- anaschool met 1. o. en ulo, ambachtschool, huishoudschool, Pr. Wilhelminaschool, openbare school, Beatrixschool en Klomp- seschool. Verder waren er vele individuelen, zo wel klein als groot. PREDIKBEURT Vrijdag 12 juli a.s. hoopt voor de Oud Ger. Gemeente van Eist voor te gaan ds. Toes van Kinderdijk. EDE. Maandag 8 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer 225.000 stuks. De prijzen varieer den voor kippeëieren van. 13.- tot 14.- voor henneëieren van 7.50 tot 10.50, dit per i00 stuks. De handel was kalm, WOUDENBERG. Dinsdag 9 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer 90.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 14.- tot 14.75 (middelprijs 14.15), voor henneëieren van 8.50 tot 11.50, dit per 100 stuks. De handel was vlot. VEENENDAAL. Dinsdag 9 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer 130.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van ƒ13.- tot 14.-, voor henneëieren van 7.- tot 10.50, dit per 100 stuks. De han del was vlug. Biggenmarkt. Aanvoer 65 stuks. Er werden prijzen besteed van 38.- tot 56.- per stuk, bij een redelijke handel. SCHERPENZEEL. Woensdag 10 juli '57. Eiermarkt. Aanvoer 725.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 14.- tot 15.-, voor henneëieren van 9.- tot 12.-, dit per 100 stuks. De handel was vlug. Biggenmarkt. Aanvoer 198 stuks. Er werden prijzen besteed van 48.- tot 62.- per stuk, bij een matige handel. Dat de muzikale belangstelling in Vee nendaal groeiende is, is niet minder dan een feit. Signaleerden wij vorig jaar voor de meer uitgelezen concerten een bedroe vende tot matige belangstelling, thans zien wij de curve weer een onmisKenbare, opwaartse lijn beschrijven. Wij hadden zaterdagavond twee kunstenaars van ge vestigde naam in ons midden: de alt Aafje Heynis en de cantor-organist Simon C. Jansen. Voor alle aanwezigen is deze avond er één van grote vreugde, maar tevens van inkeer geworden. Wij beluisterden een veelzijdig en toch homogeen programma, door Simon C. Jansen overtuigend geopend met enige orgelwerken van J. S. Bach. Vooral de magistrale fuga in Es, rijk van thema- tiscne structuur en ontwikkeling, rijk ook aan ongeëvenaarde sequensvorming in de meer beschouwende delen, werd met de vereiste beheersing, soberheid en strakke rhythmiek voorgedragen. De rijkdom van klank, die ondanks de bescheiden, stijl volle registratie op dit pas-geïnstalleerde orgel valt te bereiken, wekt oewondering. Wij achten dit orgel wel in het bijzonder geëigend voor de muziek der „oude mees ters". De vertolking van „Music for a while" van Purcell (1659-'95) door de alt Aafje Heynis was van een ontroerende eenvoud en gaafheid, een bewogenheid, welke haar gedurende haar gehele voordracht van deze avond niet meer verliet. De begeleiding, volgens de techniek van die tijd in enkele zeer eenvoudige ac- coorden naar de principes der „ground- bass" uitgevoerd, geeft de zangstem ge legenheid op ongekende wijze op te bloeien. De dramatische expressie, welke de grootste Engelse componist in hoge mate bezat, werd door Aafje Heynis ten volle doorvoelt en bereikt. Naast zijn betekenis als hersteller van de Engelse kerkmuziek wordt de waarde van Henry Purceil s liederen de laatste jaren steeds meer ingezien. Een harmo nisch geheel met deze vroeg-Engelse muziek vormde het diep-religieuze „Dank sei Dir, Herr" van G. F. Handel. Wat ons bij de vertolkingen van deze zangeres opvalt, is, dat zij de schoonheid van de tekst geheel in zich opneemt, en op een bezielende wijze uitdraagt. Hoezeer gold dit voor het prachtige lied van de dichter en etser Jan—uyken (1649-1712): „Oneindig goed". De muziek is van de in 1853 overleden Nederlandse componist Bernhard v. d. Sigtennorst Meyer, en draagt een archaïserend, con templatief karakter. Deze musicus, die een zo grote liefde bezat voor de kunst Het veteranentoernooi is byna ten einde. Vrydag wordt nog wel gespeeld, maar een wyziging in de stand kan dit niet meer brengen. Door gelyk te spe len tegen Hollandiawol heeft Geha be slag gelegd op de eerste plaats in de afdeling A, zodat de finale dit jaar zal gaan tussen Geha en Veenendaal. Daar er echter vier pryzen beschikbaar zijn, krijgt men ook nog een wedstrijd te zien tussen de nummers twee van de afdelingen A en B. Plaats en datum worden te zijner tyd nog bekend ge maakt. COLLECTE A.V.O. Volgende week wordt in Veenendaal de jaarlijkse A.V.O.-collecte gehouden. De opbrengst van deze collecte is bestemd voor hulp aan minder validen van alle gezindten, dus voor hen, die op de een of andere manier lichamelijk of geeste lijk gehandicapt zijn. Door de Nederlandse Wandelsport Bond zal op zaterdag 3 augustus a.s. in Veenen daal weer een grote propaganda-wandel- tocht worden gehouden. Allen, die de wandelsport graag be oefenen, kunnen aan deze mooie tocht deelnemen. De N.W.B. staat er borg voor, dat het parcours voert door de mooiste streken van onze omgeving. De start is om 3 uur uit de kantine der Ritmeester sigarenfabrieken, Kerkewijk 115. De af standen zijn 12, 18 en 25 km. Inschrijvin gen te richten, zowel voor groepen als voor individuelen op de volgende adres sen: R. Breekveldt, Kleine Geerseweg 3 en G. Leppers, Molenstraat 15. Gezien de grote belangstelling voor deze wandeltocht is er tevens gelegenheid om zich in te laten schrijven op a.s. zater dag 13 juli 's middags van 3-5 uur in hotel Kosters aan het Station. Donderdag j.l. zijn in de afdeling C. de nog resterende wedstrijden gespeeld. De stand in deze afdeling is als volgt: 1. Chr. school voor praktische vorming-A 4 punten; 2 Chr. nationale school I 4 punten; 3. Willem de Zwijgerschool 3 pun ten; 4. Chr. school voor praktische vor ming-B 1 punt. De A-ploeg van de Chr. school voor praktische vorming heeft dus in deze afdeling beslag weten te leggen op de wisselbeker. der oude Nederlanders (vooral voor J. P. Sweelinck) neemt evenals zij, het rytme van het woord tot uitgangspunt, waardoor een natuurlijke maatwisseling ontstaat, en de muziek dat eigenaardige golvende, stromende karakter krijgt, dat een indruk van oneindigheid wekt. De vier Miniaturen van Piet Post sloten geheel aan bij deze half-declamatorische zang, maar waren sterker varieërend van spanning. De geladen rytmiek en vaak gedurfde melodiek (Surrexit Christus hodie Alleluja) werden door de alt uit stekend getroffen. Een geheel andere, meer conventionele wijze van uitdrukking bereikten de beide solisten in de werken van Mendelssohn. Deze muziek der romantiek, in alle begrensdheid soms van een grote innig heid, zal weerklank in veler harten ge vonden hebben. De orgelsonate toonde ons opnieuw enige verrassende mogelijk heden in de registratie van het Flentrop- orgel. Het Allegro Maestoso klonk waar lijk feestelijk, en tot grote voldoening van de meer „orthodoxe" luisteraar, wero het pedaal in de Fuga als cantus firmus- klavier ten volle in ere hersteld. De aria en gigue voor orgel van Loeillet mag zeker niet onvermeld blijven. Deze vriendelijke en geestige muziek met haar onweerstaanbaar dans-karakter gaf een schitterend voorbeeld van de galante stijl omstreeks Lodewijk XV. De beide or gelfantasieën van Jan Zwart vormden een hommage aan het oeuvre van deze sympatieke figuur uit de Nederlandse organistenwereld rond 1930. A. M. PRACHTIG CONCERT OP KASTEELPLEIN Zaterdagavond maakte een indrukwek kend muziekgezelschap een rondgang door het dorp. Dit gezelschap was sa mengesteld uit de muziekvereniging ,Ons Genoegen' uit Rhenen en de gelijknami ge vereniging uit Renswoude. De rond gang eindigde op het plein vóór het kasteel, alwaar door beide verenigingen een gecombineerd concert werd gegeven onder leiding van de directeur de heer P. Hoolhorst uit Rhenen. Dit concert is een groot succes geworden en de vele belangstellenden hebben van een zeer goed uitgevoerd programma kunnen ge nieten. De dirigent had, mede door de warmte een zware taak aan de leiding van deze twee verschillende korpsen. Het geheel heeft hij echter volledig tot een goed einde gebracht. Ook de muzikanten deden hun uiterste best, hoewel ze allen wel enige hinder van de warmte ondervonden. De door de beschermheer van de plaatselijke ver eniging, M. J. L. Baron Taets van Ame rongen van Renswoude, aangeboden con sumpties werden dan ook dankbaar ge accepteerd. In het bijzonder viel ons echter op, dat de jeugd van Renswoude nog niet veel muzikaal gevoel heeft, daar tijdens het concert op zeer hinderlijke wijze veel onnodig lawaai werd gemaakt. Wellicht dat het ouderlijk toezicht dit had kunnen voorkomen, doch daarnaast bestaat ook nog een andere mogelijkheid, om dit in de toekomst te verbeteren. De muziekvereniging zal namelijk gaarne een groot aantal nieuwe leden noteren. Speciaal voor de bezetting van de kla rinetten komt men nog enige personen tekort. Bovendien is thans besloten aan de vereniging een z.g. drumband toe te voegen en ook hiervoor kunnen nog eni ge personen worden aangenomen. Aanmeldingen kunnen geschieden de bekende bestuursleden. bij Zondagavond werd jachtopziener Van de Kaa gewaarschuwd, dat enige per sonen zich in de nabijheid van de Em- minkhuizerlaan schuldig maakten aan stroperij. De heer Van de Kaa ging, ver gezeld van zijn zoon, direct in een auto op onderzoek uit en ontdekte ter plaatse een auto die in de richting van de Kooi weg reed. Deze wagen werd eerst ge passeerd en daarna tot stoppen gedwon gen. Uit het vervolgens ingestelde onder zoek bleek, dat men hier een goede slag had geslagen. In de auto werden name lijk enige personen aangetroffen, afkoms tig uit het woonwagenkamp te Veenen daal, die in het bezit waren van een ge heel nieuwe F.N.-repeteerbuks, terwijl bovendien enkele hazen werden gevon den. Tegen deze personen werd proces-ver baal opgemaakt, terwijl de buks met een aantal patronen, alsook de hazen in be slag werden genomen. De dames met Ineke Wanders weer Tonny van Dijk wist tweemaal te sco- in de gelederen, versloegen met liefst 5-0 hun naaste concurrent Z.E.W. I uit Ermelo. Al spoedig kon men een 1-0 voor sprong nemen door een mooi doelpunt van Anneke de Vos, die een zeer goede wedstryd speelde. Ineke Wanders zorg de nog voor de rust voor een tweede goal. Na de rust hadden de V.Z.C.-dames het spel geheel in handen en het was weer Ineke Wanders die nog driemaal kon scoren. De Z.E.W.-dames kwamen voor het einde nog even gevaarlyk opzetten, het lukte echter niet de eer te redden. Daarna moesten de heren II de strijd opnemen tegen Mooi Zeist II uit Zeist. Met 4-1 werd deze ploeg verslagen. ren, Kees de Kievit eenmaal en C. Schoeman eenmaal. Vooral Tonny van Dijk speelde een uitstekende wedstrijd. F.EN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal Vrijdag j.l. werd de Vallei-riks uit gegeven bij fotohandel Bakker in de Hoofdstraat te Veenendaal. Deze kwam daar met geld wisselen in het bezit van de heer J. Huibers, Dwarsweg 4a te Overberg. De heer Huibers had er echter geen erg in en betaalde er later kapper Val kenburg mee, tenminste dat wilde hij doen want kapper Valkenburg was zo sportief de heer Huibers er op te wijzen dat hij een rijksdaal der met een rood nummer in de hand had en dat het wel eens de Vallei-riks kon zijn. Zo uit zijn hoofd wist hij in ieder geval wel dat de eerste letter gelijk was aan die van de Vallei-riks. De heer Huibers betaalde met ander geld en vergeleek bet nummer met dat in „De Vallei" en het bleek inder daad de Vallei-riks te zijn. De heer Huibers toonde de riks aan het bureau van „De Vallei" en kreeg de vinderspremie, welke nu was opgelopen tot 12.50 meteen uit betaald. VERKEERSONGEVAL Bij hotel „De Dennen" deed zich maan dagochtend een verkeersongeval voor waarbij een personenauto tegen een boom reed. Deze auto, met een jong echtpaar uit Barneveld, dat juist van de huwelijks reis was teruggekeerd, reed in de rich ting Scherpenzeel, terwijl een toeringcar uit Amsterdam uit tegenovergestelde richting naderde, en vóór genoemd hotel stopte om het parkeerterrein aldaar op te rijden. De bestuurder van de personenauto verkeerde echter in de veronderstelling, dat bedoelde bus geen voorrang wilde verlenen en remde derhalve sterk af, waardoor de auto min of meej slipte en uiteindelijk tegen een boom tot stilstand kwam. De echtgenote liep daarbij enkele lichte verwondingen op terwijl de wagen flink werd beschadigd. Dr. Wensink uit Scherpenzeel was spoedig ter plaatse en verleende de eers te geneeskundige hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto werd wegge voerd. HOE SCHERPENZEEL SPAARDE Bij de rijkspostspaarbank te Scherpen zeel werd in de maand juni ingelegd ƒ17.817,98 en terugbetaald 10.993,63. DE ORIëNTERINGSRITTEN VAN ORANJEDAG Er verschenen zaterdagavond 28 deel nemers aan de start voor de oriënterings rit voor motoren en auto's. De afstand was 65 km. De uitslagen voor auto's waren: 1. J. v. d. Kleut, Scherpenzeel 5 strafp. 2. A. v. d. Lagemaat, Woudenberg 7 strafp. 3. T. d. Hartog, Renswoude 7 strafp. 4. J. v. Wolfswinkel, Maarsbergen 8 strafp. Motoren: 1. D. v. Ginkel, Amersfoort 5 strafp. 2. P. Donselaar, Amersfoort 8 strafp. De prijzen werden na afloop uit gereikt in „Marktzicht" door de penning meester van de Oranjevereniging de heer H. Verkerk. Zaterdag 13 juli voor bromfietsen, start 7.30 uur bij „Marktzicht". Op het grote nationale zangconcours in de Stadsgehoorzaal te Leiden op woensdag 3 juli j.l. behaalde de Scher- penzeelse Chr. Gemengde zangvereniging een eerste prijs met 335 punten. „Soli Deo Gloria" zong in de supirieure afdeling en onder leiding van de de heer J. Wegen. De jury bestond uit de heren Hendrik Altink, Gerard Boedijn en Simon Terp stra. DAMMEN Uitslagen bekercompetitie: E. v. Zomeren - v. d. Berg 0-2 Faber - C. v. d. Kolk 0-2 M. v. d. Grift - C. Blankestein2-0 v Loon - G. Reede 2-0 Rebergen - Wildeman 2-0 v. Wamel - G. v. d. Grift 0-2 GESLAAGD De heer L. Zwaan slaagde op 2 juli te Amsterdam aan de vrije universiteit voor het kandidaatsexamen theologie. ONTSLAG GEVRAAGD De bekende organiste van de St. An- drieskerk, mej. Hilde Noordijk, heeft per 1 augustus ontslag gevraagd, wegens ge zondheidsredenen. Dit zal zeer zeker een verlies betekenen. Hilde Noordijk heeft veel gedaan voor restauratie van het mooie kerkorgel. O.m. door het geven van kerkconcerten, waaraan Nederlands beste organisten hun krachten gaven, is zij hierin geslaagd. (Van onze Parijse corespondent.) Menselijk verval, merendeels veroor zaakt door te grote liefde voor Bacchus, schrikbarende luiheid, ruzie met onze ge compliceerde gemeenschap en een zieke lijke drang naar een ons onbekende „vrij heid" zijn de vier afgoden, die Parijs hebben gezegend met een naamloos leger haveloze zwervers, de ongeveer tiendui zend clochards. Hun paspoort bestaat uit hun knapzak, inhoudende een stuk brood en een liter wijn; hun hele garderobe hangt om hun lijf en de rest hunner aard se bezittingen zit in de diepe broekzak ken. Heel Parijs is hun woning; onder iedere brug over de grillige Seine, op iedere bank en in ieder portiek vinden ze hun slaapkamers. En als de koude komt genieten ze centrale verwarming boven op de metroroosters. Hun betrekkelijke welstand diepen ze uit de vuilnisemmers of uit de zakken der voorbijgangers en hun gezondheid danken ze alleen aan hun ijzersterk gestel, dat nochtans al In de ne gentiende eeuw niet sterk genoeg bleek tegen de reumatiekaanvallen, veroorzaakt door het buiten slapen. Indien we Victor Hugo mogen geloven hielden de clochards destijds hele Parijse wijken bezet, waar hun leider een ongekroonde koning was. Het was een leger reumatieklijders, waarvan de helft mank liep. Mank lopen of hinken betekent in goed Frans „clo- cher". Vandaar dat destijds de naam „clochards" in de literatuur verscheen. De clochards zijn een onderdeel gewor den van het Parijse stadsbeeld. Ze horen er evengoed thuis als de Eifeltoren en de Madeleine. Voor miljoenen toeristen vor men ze een bezienswaardigheid. Vandaar, dat velen het betreuren, dat Parijs het spoedig zonder vagebonden zal moeten stellen. Slapende lieden op metro-roosters, op banken, onder de Seine-bruggen die soms zelfs een handige greep durven doen in andermans zakken, maar toch merendeels hun inkomsten putten uit de vuilnis- emers, hun maaltijd bij elkaar vegen op de Hallen en hun „natje" bij elkaar be delen of op het platteland verdienen met het plukken van doperwten of het rooien van aardappelen, maken geen reclame voor Frankrijk, aldus vijf onafhankelijke volksvertegenwoordigers, gekozen door de bewoners van de hoofdstad. We moe ten ze verbannen. Maar er zit een aar dige leemte in de wet op de vagebondage en de heren Dupont, Isorni, Vigier, Tar- dieu en Féron hebben daarom een wijzi- VLINDERS MAKEN GROTE LUCHTREIZEN In wetenschappelijke kringen van West-Duitsland is men van mening, dat gewone witte vlinders ten koste van alles trachten naar een streek terug te keren waarmede ze vertrouwd zijn geraakt en dat zij voor dit doel flinke afstanden af leggen. In de voorzomer van dit jaar heeft men een experiment op grote schaal op touw ,gezet. Door middel van stempeltjes heeft men de vleugels van een groot aantal van die vlinders in de streek van Bonn van de tekst „Bonn zurück" voorzien en ze naar streken van de Middellandse Zee vervoerd. In de pers van West-Duitsland, in hoofdzaak te Bonn en omstreken, werd een kleine beloning voor de aflevering van gestempelde vlinders door een be paald instituut uitgeloofd. EUROPESE GRAND PRIX IN AINTREE 20 JULI. Ferrari, Maserati, Vanwall en B.R.M. hebben alle ingeschreven voor de Britse en Europese Grand Prix welke het voor naamste onderdeel uitmaakt van het programma van de races die op 20 juli a.s. in Aintree, bij Liverpool, zullen worden gehouden. Onder de coureurs die zullen deelnemen bevinden zich onder andere Fangio, Stirling Moss, Collins, Hawthorn en Brooks. Wie verliefd geraakt, wil verliefd doen en of dit nu in het openbaar geschiedt of in het verborgen, de liefkozing blyft. Mocht het in Nederland reeds zo zijn, dat men in bepaalde bosrijke streken veel vuldig het bordje „verboden toegang" aantreft, in Rusland ligt de zaak geheel anders, maar in Nederland is het niet bij de wet verboden, dat verliefde paartjes elkaar, ook In het openbaar, omhelzen, tenzij het aanstootwekkend is. In Rus land is dit wel verboden geweest en dit was nog voor de laatste wereldoorlog. Een verliefd paartje kon zich daar niet naar een park begeven om daar onder de volle maan op een bankje te gaan zitten en elkaar hun liefde te betuigen. Dit ver telt Nina Magidoff, die reeds voor de oor log met een Amerikaan huwrde, die zij in Moskou had leren kennen. En hoe gaat zo'n kennismaking nu in het algemeen. Het ene avondje uit wordt twee avondjes, van liefdevolle blikken komen tedere ge baren en dan komt men in Rusland in gevaar, want omhelsingen zijn niet toe gestaan. Dan komt de politie en het op schrijfboekje er bij te pas en dat ontlopen de paartjes maar liever. Toch was het ontzettend moeilijk een plaatsje in Mos kou te vinden, waar men naar hartelust ging van paragraaf 270 voorgesteld. Vol gens de bestaande paragraaf kan de poli tie slechts optreden tegen landlopers als ze geen vaste woonplaats hebben, geen beroep uitoefenen en geen middelen van bestaan hebben, zodat de politie in dit geval machteloos staat. De vijf afgevaardigden willen nu aan de betreffende paragraaf de volgende toe voeging hebben: „Eveneens worden als landlopers beschouwd de lieden, die in een stad van meer dan vijftig duizend in woners vertoevende, hoewel over midde len van bestaan beschikkende of gelegen heidswerk hebbende, regelmatig in de open lucht overnachten". In feite betekent dit dat de Seine- oevers radicaal worden gezuiverd en Pa rijs een bezienswaardigheid gaat ver liezen. Tevens verliest de Franse hoofdstad met deze voorgenomen verbanning een stukje romantiek, maarhet is nog niet zo ver. Diverse organisaties van toeristenbe- drijven hebben inmiddels al geprotesteerd omdat de clochards langs de Seine-oevers tot de „monumenten" zouden moeten worden gerekend. De clochards zelf heb ben een beleefd verzoekschrift gericht tot de president van de republiek, waarin onder meer de volgende zin voorkomt: „Wij doen nog geen kind kwaad. We zijn nette lieden of brave ongelukkigen, die nog altijd meenden te mogen specu leren op de vrijheid om te sterven zoals we verkiezen Dan zijn er de communisten, die zich zwaar verzetten tegen iedere actie tegen de clochards, waarin ze vermoedelijk ge heel ten onrechte een mobiele stoottroep zien en tenslotte is er de gemiddelde Parijzenaar, die het in feite ook maar sneu vindt, dat nu al die vagebonden hun heil elders moeten zoeken. Omdat ze zelf Parijs beminnen kunnen ze begrijpen dat de clochards nergens anders ter wereld willen „wonen". Dezer dagen is er een nieuw protest ge komen van de omliggende gemeenten, die terecht aanvoeren, dat zij genoodzaakt zullen zijn als opvangcentrum te dienen. Inderdaad Het nieuwe wetje zal de clochards niet kunnen verleiden hun heil te zoeken onder de bruggen van de Rhone of in de stille portiekjes van Bordeaux. Hooguit zullen ze overdag in Parijs zwerven, clandestiene „onderkomens" zoeken of de nacht doorbrengen in een der vele rond Parijs ligende gemeenten van minder dan 50.000 inwoners. De volgelingen van Esmeralda zijn dan ook nog niet in alarmstemming en een oude baas, die al jaren vlak bij de Notre Dame zijn slaapkamer heeft, zeven talen spreekt, over Hegel en Nietsche kan ver tellen alsof het zijn broers waren, zei ons: „Iedereen weet, meneer, dat ik in geen zes jaar in een bed heb geslapen. Ik heb me ook in geen zes jaar gewassen. En als ze me de gevangenis in smijten, om dat ik de blauwe hemel prefereer boven een lek dak zweer ik zelfs in de cel naast mijn krib te gaan liggen. En bovendien, als we moeten verhuizen zullen we geen wagens nodig hebben. Onze hele bagage kan in de broekzakken". (30) Presto, die zich verwonderd zat af te vragen, kunnen afstaan. Maar ge begrijpt...." Aram knikte kon vrijen. Nina's verloofde Robert woon de op een kamer maar daar kon hij haar niet ontvangen, want hij had de kamer gehuurd op voorwaarde, dat hij nooit een vrouwspersoon zou ontvangen. „Alle maal goed en wel" heeft Robert gedacht, „maar ik mag mijn Nina toch wel de be tuigingen van mijn liefde geven". Ook Nina had geen kamer voor zichzelf al leen en zo geraakten de jongelui in een moeilijk parket, want ook een auto beza ten ze niet, zodat er van parkeren ergens in een stil laantje geen sprake was. Toen werd er een idee geboren. En nu nog weet Nina niet, hoe zij aan dit idee gekomen zyn, maar het heeft gewerkt. Met Robert sprak ze af, dat ze samen naar een van de grootste stations zou gaan, waar om de haverklap treinen bin nen kwamen. En telkens wanneer er een trein binnen kwam vloog het paartje el kaar in de armen, alsof er echt een heuse- selijke ontmoeting sinds lange tijd plaats vond. Was dat gebeurd dan wachtten zij weer op de volgende trein en herhaalde zich de tedere omhelsing. Dagenalng ging het goed en de jongelui dachten reeds dat zij nu het middel hadden gevonden om el kaar hun liefde te betuigen. Maar op zekere dag gebeurde het onvermijdelijke. Een agent van politie kwam naar hen toe en zei met barse stem: Zo, nu hebben jul lie genoeg treinen afgewacht, stap in de trein of ga naar huis, maar blijf niet op het station." Vrolijk lachend ging het jonge paar toen naar huis en al was de list niet volkomen geslaagd, toch heeft hy gewerkt, want zij zijn nu wat men noemt „gelukkig getrouwd". EEN VOGEL DIE HALF SLAPENr VLIEGT Men heeft vastgesteld, dat een tros wel dagen en nachten lanr en schip begeleidt. Verondersteld wordt, dat dez ook half slapende in de lu blijven. ogel kan waartoe zijn heer zich een luit wilde aanschaffen, hoorde Aram vragen: „En wanneer ik hem nu eens van u ter leen vroeg? Evenals gij min ik het lied! En graag zou ik een zeker iemand op een wellui dende wijze laten horen, hoe ik over haar denk!" De kleine oogjes van Bliondello begonnen te schitteren. „Aha, een kunstbroeder!" riep hij ver heugd uit en nadenkend ging hij verder: „In dat geval zou ik u het instrument voor enkele dagen lachend. „Ik begrijp u maar al te goed mijn waar de!" En hij rammelde veelbetekenend met de geld buidel, waaruit hij enkele goudstukken in Blion- dello's uitgestoken hand neertelde. Doch de zanger bleek nog niet van zins van zijn instrument te schei den. „Het is een zeer kostbare luit, heer!" merkte hij slim op. Ongeduldig telde Aram nog eens zoveel geldstukken uit „Ik geloof, dat ge t,-.n even groot koopman als musicus zijt", zei hij, terwijl de min streel zijn hand bleef ophouden. En inmiddels zaten op het kasteel van Rovanna heer Tybalt en zijn rentmeester Oehron met sombere gezichten bij el kaar. „Deze Aram weet teveel", merkte de eerste peinzend op en met een gemeen lachje om zijn lip pen vervolgde hij: „Het wordt hoog tijd, dat hij onschadelijk gemaakt wordt, en ik denk, mijn waar de Ochron, dat gij daar de aangewezen man voor zijt!" (Wordt vervolgd.) WIJZE WOORDEN ALLE REIZEN* STUDIEREIZEN Reizen is studeren in andere lichaamstoestand, is studie in beweging. (Allard Pierson) KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VEENENDAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1