Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld van WEEK-tot-WEEK Veel spanning rond het Ritmeester-tournooi DE NATUUR IN ONZE OMGEVING Wist 17... AGENDA Jubileumtocht ouden van dagen Doodt Fa. J. F. Tak Onbewaakte overweg eist een dode r WAAR IS DE VALLEI-RIKS W J Nieuws uit de omgeving 31e jaargang VRIJDAG 12 JULI 1957 No. 55 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Meisje door auto aangereden en ernstig gewond „Eendracht maakt macht" concerteert morgen Geen verbreding Valleistraat en riolering Buurtlaan Jeugdvoetbal begint 28 juli Toestand slachtoffer van autobotsing ernstig Ede's garnizoen sloeg „Veenendaal" met 4-2 SCHERPENZEEL Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, RENSWOIDE Ouden van dagen hadden een prettige dag Hij is 5.- waard E 813176 RHENEN Na ongeval overleden Nutspaarbank Rhenen Rhenense Rijnbrug in september klaar De Meent op z'n mooist HUI Marktberichten r* Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Waterpolo is in Veenendaal nog geen. sport, welke zich in een overweldigende belangstelling mag verheugen, al neemt de publieke belangstelling tegenwoordig met iedere wedstrüd toe. Het Ritmeester- waterpolotoernooi evenwel heeft zich in Veenendaal door de jaren heen een der mate grote bekendheid verworven, dat de „Veenendaalse zwemclub" b" dit evene ment ieder jaar op honderden bezoekers kan rekenen. Het Ritmeester-waterpolotoernooi wordt reeds jaren achtereen iedere zomer ge houden en reeds verschillende bekers zijn definitief in het bezit van enkele clubs geraakt. Dit jaar wordt dit bekende en traditio nele toernooi morgenmiddag (zaterdag middag) in het „Bergbad" gehouden en wederom staat er het voorgoed verdwij nen van een beker uit Veenendaal op het spel. Tweemaal achtereen gingen reeds de Futen uit Amstelveen met de begerens waardige trofee strijken en het ziet er naar uit, dat zij dit jaar de Ritmeester bokaal wederom, en dus voorgoed, mee nemen. Maar voor alles zal daar het jonge eo strijdlustige V.Z.C.-zevental zelf zijn om dit te verhinderen. Het zal een zware op gave worden voor de V.Z.C-heren, die een klasse lager spelen dan de Amstel- veense Futen, doch die ook met een jon ger zevental in het water zullen verscij^- nen. Naast de gevaarlijkste tegenstander voor de Veenendaalse gastheren is er dan- nog het niet te onderschatten Sedna uit Amersfoort, vorig jaar nog spelende on der de naam K.Z.V.A. Weliswaar een eerste klas kring ploeg, maar op het punt staande om het kampioenschap in deze kringafdeling te behalen en dus naar de derde klasse bond te verhuizen. De vierde deelnemer aan het toernooi IIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIllllllllllllllllll Woensdagmiddag werd het 10-jarig dochtertje van de fam. Kr. bij het oversteken van de Kerkewijk door een passerende personenauto, bestuurd door de heer A. uit Veenendaal, gegrepen en een eind weggeslingerd. Met inwendige kneuzingen en een hersenschudding werd het slachtoffer naar haar ouder lijke woning in de Hoogstraat per zie kenauto overgebracht. Het meisje kwam de Koningin Julia- naschool uit. Omdat zij even op school was achtergebleven waren de klaar- overs, die anders de kinderen over de weg loodsen, reeds vertrokken. Later op de avond is het meisje naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. In afwijking van eerdere berichten volgens welke de muziekvereniging „Eendracht maakt macht" uit Leersum zaterdag 20 juli in Veenendaal een con cert zou geven, kan nu worden mede gedeeld dat dit concert morgen, zater dag 13 juli, wordt gegeven. De tijd en plaats zijn hetzelfde gebleven, n.l. aan de J. G. Sandbrinkstraat, nadat om half acht een mars door het centrum ge maakt zal zijn. Zoals bekend, geldt het hier een z.g. ruilconcert, georganiseerd door de Vee nendaalse harmonie „Caecilia". dat wij hebben vernomen dat een groep Veenendaalse ingezetenen voorne mens zou zijn a.s. zondagochtend een protest-mars te houden naar het Bergbad aan de Oude Veense Grintweg? dat het hier zou gaan om zwemlief- hebbers die het Bergbad ook op zondag geopend wil zien? dat naar verluidt de deelnemers aan deze protestmeeting om 9 uur vanaf hotel „La Montagne" vertrekken, gewa pend met badpakken en handdoeken? dat nog niet bekend zou zijn wat er gaat gebeuren wanneer de stoet eenmaal bij het Bergbad aankomt? dat zoals bekend het Bergbad op zondag gesloten is waar het bestuur van het bad zich indertijd hiertoe verplichtte als een van de voorwaarden voor het ga randeren van rente en afbetaling van een geldlening ten behoeve van de exploitatie door het gemeentebestuur van Veenen daal? dat ook vier leden van de Ritmees ter wandelvereniging op mars gaan, en wel in de Apeldoornse vierdaagse? dat deze kranige tippelaars nu avond aan avond trainen en zich ook al extra grote strohoeden hebben aange schaft? dat Lampegietersavond dit jaar op 16 september valt? dat voor de jaarlijkse Veenendaalse bijenmarkt welke a.s. dinsdag weer aan de Nieuweweg wordt gehouden, een flin ke aanvoer van bijen en ook een goede conditie van de zwermen wordt ver wacht? dat een en ander mede een gevolg is van het prachtige weer van de laatste tijd waardoor ook het z.g. zwermen een gunstig verloop heeft gehad? dat naar schatting niet minder dan 4500 werknemers van Veenendaalse be drijven a.s. vrijdag met vakantie gaan? IIII VEENENDAAL Heden, vrijdag 12 juli, veteranen- toernooi terrein ,De Merino's', 6.45 uur Panter-Neveda, 7.45 uur Dovo- Triangel Boys. Zaterdag 13 juli, Ritmeester waterpolotoernooi en concert muziekver. „Eendracht maakt macht" uit Leersum. Dins dag 16 juli, bijenmarkt. Luxor the ater, vrijdag t.e.m. maandag „De redder van fort Shallan", dinsdag en woensdag .Ontspoorde vrouwen' donderdag „Phffft". RHENEN Zaterdag 13 juli, autotocht ouden van dagen. Dinsdag 16 juli Candia- terrein, aanvang 7.30 uur n.m. gymnastiekuitvoering „Wilskracht" Woensdag 17 juli, Natuurbad Ouwehand, aanvang 7.30 uur, zwemwedstrijden „De Forellen". Bio „Eigen Gebouw" zaterdag avond en zondagmiddag „Tarzan en de ivoordieven". zondag- en woensdagavond ,La vie Parisienne' SCHERPENZEEL Zaterdag 13 juli, hotel .Marktzicht' 7.30 uur start oriënteringsrit brom- is Flevo uit Nijkerk, een goede oude be kende van Veenendaal en van het Rit meester-toernooi. Flevo is voor Veenen daal op de Ritmeester-toernooien nimmer een gevaarlijke tegenstander geweest, doch waterpolo is een wispelturig spel en de Veenendaalse polomannen zullen hun competitie-nederlaag tegen Flevo in Nijkerk nog goed in herinnering kunnen brengen en ook deze tegenstander niet onderschatten. Kortom, het gaat er weer om spannen in het „Bergbad". Ten gerieve van de bezoekers worden een aantal zitplaatsen om het bad aange bracht, terwijl via de microfoon de nodige toelichting op de wedstrijden zal worden gegeven, vooral wat betreft de laatste wijzigingen in de spelregels. Het toernooi begint om half vier en men verwacht, dat burgemeester Bakker omstreeks zes uur de prijzen zal kunnen uitreiken. De maatregelen tot bestedingsbeper king en meer nog de moeilijkheden bij de financiering van kapitaalswerken, maakt het noodzakelijk een zeer dras tische besnoeiing van het urgentieplan voor 1957 voor te stellen, zo delen b. en w. van Ede de raad mee. Zij hebben daarom een lijst opgesteld van werken, die in 1957 niet tot uitvoering zullen kunnen komen. Op deze lijst komen onder meer voor het verbreden van de Valleistraat te Gelders Veenendaal en de aanleg van een nieuwe riolering in de Buurtlaan. Bovengenoemde vereniging hoopt op woensdag 28 augustus a.s. voor de tien de maal met de ouden van dagen van Stichts en Gelders Veenendaal de jaar lijkse autotocht te houden. Het wordt dit jaar een bijzondere tocht, ter vie ring van het tweede lustrum. Het is de bedoeling op 28 augustus a.s. de gehele dag uit te gaan. Waar heen is nog niet bekend. Een hele dag uit betekent ergens warm eten en dat kost veel geld. Het veteranen-voetbaltoernooi heeft al veel geld bijeengebracht door middel van een bazar, door een, georganiseerde sportmiddag en -avond en door de vele voetbalwedstrijden, die voor dit doel worden gespeeld. En toch is er meer geld nodig. Denkt u het zich eens in, wat het zeggen wil om met rond zeshonderd mensen warm te gaan eten, enz. „Oranjedag" doet een beroep op u om de jaarlijkse lijst- en buscollecte, die deze maand gehouden wordt, in ver band met het vieren van het tweede lustrum, extra te gedenken. Geef aan de collectanten, die huis- aan-huis de lijst of bus aanbieden, met gulle hand. De jaarlijkse vakantie-jeugd voetbal competitie zal dit jaar beginnen op maandag 28 juli a.s. Er hebben thans een zestiental elftallen voor deze com petitie ingeschreven, hetgeen dus on geveer eenzelfde aantal is als vorig jaar. Het programma voor de eerste compe- titieweek zullen wij in een volgend nummet publiceren. Verder verzocht men ons er nog even op te wijzen dat er formulieren op het bureau van politie zijn afgehaald voor inchrijving van nog drie elftallen. Deze formulieren hadden reeds inge leverd moeten zijn, maar men wordt in de gelegenheid gesteld dit alsnog te doen voor morgen, zaterdag 13 juli, 12 uur, eveneens aan het politiebureau. De toestand van de 22-jarige onge huwde Veenendaler N. S., welke vorige week bij een autobotsing in Ede zwaar gewond raakte, is ernstig. S. verblijft nog steeds in het Julianaziekenhuis te Ede en heeft een schedelbasisfractuur, een gebroken schouder en nog tal van andere verwondingen opgelopen. S., die de bestelwagen van zijn werk gever bestuurde, werd door een N.B.M.- bus aangereden en op straat geslingerd. Het garnizoenselftal uit Ede heeft donderdagavond in een oefenwedstrijd tegen „Veenendaal" op het Veenendaal- terrein een verdiende 4-2 overwinning geboekt. De geel-blauwen stelden hun aan hang wel heel erg teleur door matig spel. De gasten hadden in de gehele wedstrijd een duidelijke veldmeerder- heid en het elftal vertoonde weinig zwakke plekken in tegenstelling tot het Veenendaalse elftal, waar verschillende spelers ver beneden hun prestaties ble ven. In snelheid en in uithoudingsver mogen was het garnizoenselftal ver in de meerderheid. Na een kwartier spelen opende mid- voor Weber (Excelsior) na goed samen- Motten, vliegen, muggen en an dere insecten met onze diverse bestrijdingsmiddelen. Apoth. ass. drogist Hoofdstr. 106, Tel. 2576, V'd.al Gistermorgen j.l. om ongeveer 6.30 uur heeft de onbewaakte spoorwegovergang in de Emminkhuizerlaan te Renswoude wederom een slachtoffer geëist. De heer G. de Bruin uit Woudenberg heeft op een bromfiets waarschijnliik niet voldoende aandacht besteed aan, deze overweg en is zodoende door een trein uit de richting Utrecht gegrepen. Het slachtoffer, dat op weg was naar zijn werk bij de firma Bruil te Ede, is onmiddellijk overleden en laat een vrouw en een minderjarig kind achter. De bromfiets werd volkomen vernield. Bedoelde overweg is voor het verkeer bijzonder gevaarlijk, aangezien men een zeer slecht uitzicht heeft op de spoorlijn, speciaal vanuit de richting Utrecht. De spoorlijn loopt daar namelijk door een heuvel, de Emminkhuizerberg en de overweg is juist naast deze heuvel ge legen, zonder knipperlicht of enige an dere beveiliging. De raad der gemeente Renswoude heeft dan ook reeds enige tijd geleden een besluit genomen om deze overgang aan het openbaar verkeer te onttrekken, zodra de z.g. Zwarte Brug, die op de Emminkhuizerberg over de spoorlijn is aangebracht, door een nieuwe brug is vervangen. De bestaande brug is namelijk in een dergelijke slechte toe stand, dat ook hierover verkeer niet meer zonder gevaar mogelijk is. SCHIETUITSLAGEN De leden van de Scherpenzeelse schiet vereniging waren deze week goed op schot met het volgende resultaat. Geweer: J. v. Eist 48; H. Valkenburg 46; C. Val kenburg Jr. en A. Wittenberg 45; M. Be- rendse en P. Engelenburg 43; G. J. de Joode en H. K. Berendse 42; J. Overeem, G. van Spankeren en A. v. Dusschoten en J. Koudijs 41. Buks: H. K. Berendse 46; G. J. de Joode en C. Valkenburg Jr. 44; A. Blanken 43; P. Engelenburg 42; H. Methorst en M. Berendse 41. G. van Span keren, G. Eist, A. v. Dusschoten en H. Veldhuizen 39. „DE LUCHTPOST" VLOOG VANAF LIMOGES „De Luchtpost" vloog mee met een wed vlucht vanaf Limoges, een afstand van 750 km. In concours waren 19 duiven. Zij werden gelost zaterdag 7.30 uur en de eerste duif arriveerde zondagmorgen 7.35 uur. De uitslagen waren: 1. W. v. Ede; 2. A. Voskuilen; 3 en 4. W. Wagensveld; 5. C. v. d. Wetering. „CAECILIA" NAAR HIERDEN „Caecilia" zal aanstaande zaterdag 13 juli deelnemen aan het nationaal muziek concours in Hierden. „Caecilia" komt uit in de afdeling uitmuntendheid en staat onder leiding van de dirigent de heer J. Weijers uit Hilversum. Woensdagavond hield in Bolsward de Healmiel (hooi) koningin haar in tocht. De Heal- mielkoningin werd op het stadhuis door de burge meester ontvangen •X U ziet hier de in tocht van de koningin spel met linksbinnen Hulscher (Go Ahead) de score. Een vloeiende aanval over rechts werd door rechtsbinnen Ab Rebergen afgerond met een hard en on houdbaar schot. Door het goede werk van linksbuiten Oudehuyzen (Schiedam) nam het garnizoenselftal opnieuw de leiding. Nadat de rust met deze 1-2 stand was ingegaan kwam aanvankelijk Veenendaal iets meer in de aanval. De garnizoensverdediging bleek gemakke lijk stand te kunnen houden tegen de wat al te trage Veenendaalse aanval, waardoor doelman Hentenaar (Ünitas) er toch nog weinig aan te pas kwam. Een vrije trap, genomen door links binnen Hulscher, bracht de stand op 1-3 doordat doelman Van de Pol te ver voor zijn doel stónd opgesteld. Ondanks zijn verwoede pogingen om de bal nog voor de doellijn te pakken te krijgen, gelukte hem dit niet. Na 23 minuten namen de militairen een 4-1 voorsprong door een zeer fraai doelpunt van spil Van de Burg, Waubach. De aanvankelijk vruch teloze pogingen van Veenendaal om de achterstand iets draaglijker te maken, werd tien minuten voor het einde be loond, toen Ant. Muller de bal langs doelman Hentenaar kon schieten op het moment, dat hij de bal even losliet. Daardoor werd de eindstand 2-4. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Dinsdagmiddag maakten de ouden van dagen hun jaarlijks uitstapje, georgani seerd door de afdeling van het Rode Kruis. 's Middags om 12.30 uur vertrok een stoet van 24 auto's onder escorte van twee gemotoriseerde leden van de rijkspolitie, in de richting Arnhem. In deze plaats werd een bezoek gebracht aan het Bur gers dierenpark, waarna de tocht werd voortgezet via de Postbank en Dieren naar Apeldoorn. In de uitspanning Prins Bernharddal werd geruime tijd vertoefd en konden de oudjes zich naar hartelust vermaken met diverse attracties. 's Avonds om ongeveer 9 uur arriveerde men weer in Renswoude door „Ons Ge noegen" verwelkomd. Vervolgens ging het in optocht naar „Rehoboth". Daar moesten allen uitstappen onder begeleiding van vrolijke marsmuziek. In het gebouw werden alle aanwezigen onthaald op koffie met gebak en de nodi ge rookartikelen. Onderwijl had „Ons Genoegen" op het podium plaats genomen en gaf nog ver scheidene nummers ten beste, waardoor mede de stemming in de zaal bijzonder gezellig werd. Aan het einde van de avond nam ten slotte de voorzitter dokter J. H. Renken, het woord en bracht achtereenvolgens dank aan de ouden van dagen zelf, voor de prettige samenwerking, aan de auto mobilisten voor hun spontane medewer king, het bestuur van de Rode Kruis af deling en speciaal de secretaris, de heer G. R. van Leeuwen, voor de organisatie, Zoals wy in ons vorig nummer kon den berichten, werd de Vallei-riks van de vorige week gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer op 5,komen te staan. Het rode nummer van de riks van deze week is Deze wordt dus weer in het ver spreidingsgebied van ons blad uit gegeven en wanneer u hem vindt en vóór a.s. donderdag, 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke nu dus 2,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer E 813176. De heer Th. H. Mom, wonende te Rhe- nen, die op de hoek van de Simon Stevin- weg en de Achterbergsestraatweg met zijn bromfiets in botsing kwam met een Volkswagen, is woensdag in het Juliana ziekenhuis overleden. Het slachtoffer was in dienst als chauffeur bij de N.B.M. en laat vrouw met drie kinderen achter. Hij werd vierenveertig jaar. Over de maand juni 1957 werd bij de Nutsspaarbank ingelegd/ 28.753,89 en te rugbetaald 41.988,56. Wegens vakantie is de bank van 15 tot en met 20 juli alleen geopend van 9-12 uur. GEZANG VANUIT DE CUNERATOREN Er bestaat nog steeds veel belangstel ling voor het bezoeken en beklimmen van de Rhenense Cuneratoren. Donderdagavond was de zangvereni ging „Eben Haezer" naar boven gegaan om te genieten van het prachtige pano rama dat Rhenen biedt. De zangers waren zo enthousiast, dat zij twee liederen op de derde omgang ten gehore brachten, namelijk „De Heer is mijn Herder" en „De Grenzen". Het zingen was tot ver in de omtrek te horen en velen richtten een blik naar boven. Op het kerkplein gaf onder meer Ds. Dijkstra blijk van belangstelling. Ook de secretaris-penningmeester van de stich ting carillonfonds Cuneratoren, aan wel ke stichting de gelden van de beklimming ten goede komen, was naar boven gegaan om mee te genieten. SNEL REMMEN WERD MOTORRIJDER NOODLOTTIG Hoe gevaarlijk het is op de rijweg plotseling snel te remmen bleek woens dagmiddag weer eens op de hoek van de Herenstraat-Nieuwe Veenendaalseweg te Rhenen, waarbij een motorrijder afkoms tig uit Veenendaal het slachtoffer werd. Een automobilist, de heer J. K., afkoms tig uit Wageningen, rijdende in de rich ting van de driehoek, remde op de hoek van de Nieuwe Veenendaalseweg plotse ling snel af, waardoor een achter hem rijdende motorrijder in moeilijkheden kwam. De man probeerde om de rem mende wagen heen te rijden, doch kwam daarbij te vallen. Gelukkig bleef hij on gedeerd. De motor liep schade op aan de koplamp. Wij vernemen van welingelichte zijde dat de verkeersbrug over de Rijn bij Rhenen eind september gereed zal zijn om voor het verkeer te worden open gesteld. De werkzaamheden vorderen thans snel. Er is nog slechts een klein ge deelte te overbruggen, hetwelk vermoe delijk in de bouwvakarbeidersvakantie zal plaats vinden. de muziekvereniging voor de meerdere malen verleende medewerking, de leden van de rijkspolitie voor het prima escorte, het damescomité voor de aangename ont vangst en tenslotte de plaatselijke voet balvereniging voor de geldelijke op brengst van een gespeelde wedstrijd. Ook dankte hij nog een inwoonster van Rens woude, die geld bijeen had gebracht voor de laatste tractatie in het gebouw „Reho both", zulks in overleg met het bestuur van het Rode Kruis. De avond werd door „Ons Genoegen" besloten met twee coupletten van het Wilhelmus, die door alle aanwezigen staande werden meegezongen. JIE de Meent op z'n mooist wil zien moet de maan den juni en juli kiezen. Prachtig is het polder gebied zoals het zich uitstrekt van Veenendaal naar Wageningen en van Bennekom tot Achterberg. Druk zijn de boeren met de hooioogst, van vroeg tot laat zijn ze bezig de wintervoorraad in te zamelen. De hele atmosfeer is gevuld met de kostelijke geuren van vers gemaaid en zondoorstoofd gras. Lichtgroen liggen de pasgeharkte hooilanden. Ingroen alweer de per celen waar het hooi al langer weg is. Maar het mooist zijn de nog niet gemaaide stukken en de slootranden met een bonte warreling van zomerbloemen. In over weldigende variatie en kleurverscheidenheid versieren ze het zomerse land. jjaar kun je vogels zien en horen in een aan- trekKeiyxe verscheiden heid. Een paar weide vogels maxen het erg ge- maKKelyK. De kievit roept al heel duidelijk z'n naam en wie kent liem niet? De tureluur is evenmin ge heimzinnig al is z'n geluid niet letterlijk als z'n naam. En aan de grutto, de weidevogel bij uitstek, die ook z n naam in z'n geluiden laat horen. Een waardig driemanschap dat de weilanden stoifeert en vooral in het voorjaar de lucht van geluiden ver vult. Nu zijn ze minder luidruchtig door de zorg voor hun kroost. Als het gras is gemaaid komen die vogels graag voedsel zoeken op de gladde velden. De kievi ten gaan koppels vormen en de grutto's lopen ook bij tientallen rond. Het gedoe van die vo gels kun je dan prachtig ODserveren. Maar in het begin van juli en ook nog wel later, is het meest aantrekkelijk het jonge grut, dat we dan te zien krijgen. Let op, daar loopt een kievit een beetje apart en laat, als iemand te dicht bij komt, z'n waarschu wend geluid horen. Of gaat op de wieken en rof felt op de indringer af. Kijk dan eens goed, dan ziet u de jonge kievitjes, kostelijke, parmantige ge valletjes. Zie eens wat een echte kievitenmanie ren. Snel vooruit dribbe len, met een ruk stilstaan, een en al aandacht, even wat oppikken, weer een stukje hardlopen. Kijk ze staan kopknikken, heel typisch: eerst omhoog, dan omlaag. Precies van ma afgekeken. En de tekening van het dons is ook al duidelijk het pak van de kievit. De bovenkant is licht- en donkerbruin geviekt. Het achterhoofd wit, evenals de buik. De borst heeft ook al de donkere bef, zoals een kievit die be hoort te dragen. Die wit te partijtjes maken ze nogal opvallend en het is heus geen moeite ze te ontdekken. In 't laatst van juni zag ik ze bij tientallen overal in de Meent ver spreid. Wacht, daar gaat een ander kriebelaartje tus sen de graspollen. Klei ner dan de kievitjes, la ger op de poten, mooi geel met warmbruin ge vlekt. Even hartverove- rend als ééndagskuikens. Nog twee scharrelen er. Je ziet ze niet lopen, het is net of ze vanzelf over 't gras rollen. Kijk, daar /-v /-v /-v /a rv r» komt de oude vogel aan, een tureluur op 't eerste gezient. Maar de rug tekening is grover en donkerder, bruine veren met lichte randjes ge zoomd. Ook zijn de poten en snavel niet rood zoals bij het tutertje. Moeder kemphen is het die haar kroost bedreigd voelt. En ze doet alles om de indringer weg te lokken. Kijk ze zich aan stellen. Snel schuifelt ze in grote bogen voor me langs; het is meer schui ven dan lopen, want de poten zijn niet te zien en de buik sleept over de grond. De vleugels laat ze wat slap hangen en het maakt echt de indruk dat er een vogel fladdert die vleugellam is en zich zo zal laten pakken. Tegelijk maakt ze korte geluidjes: kuk-kuk-kuk, die ik niet versta, maar de kleine kemphaantjes en -hennetjes blijkbaar wel. Handig sluipen ze uit mijn nabijheid, listig gebruik makend van pol letjes en kluitjes. Dan wordt ma ook weer rus tig: haar kroost is veilig. Vlak bij een sloot zijn twee waterhoentjes aan de maaltijd en zoeken bij mijn nadering met grote stappen de bescherming van het dichtbegroeide water. Die hebben hier ook met succes 'n broed sel grootgebracht. Een heel stel gitzwarte water- hoenkuikentjes verdwijnt tussen het riet. Mooi is het vuurrood aan de kop jes te zien. Heel parman tige diertjes zijn dat ook en wie wat oplet ziet ze nu overal. Naarmate de avond valt wordt het stiller om je heen. Flinke spreeuwen koppels komen overvlie gen, vallen met veel mis baar tussen de kieviten. Deftig stappend lopen ze ijverig te pikken. Dan vliegen ze met veel ge ruis van vleugels op en verdwijnen. Nog meer kleine en grote koppels reppen zich in de rich ting van het Benedeneind waar ze de slaapplaatsen opzoeken in „De Hel". Wie 's avonds over de Grebbeweg komt, kan horen hoeveel herrie ze maken voordat ze gaan slapen. Schor klinkt de roep van een paar reigers die traag overvliegen. Uit de verte komt het geroep van de koekoek, die hier ook zo echt bij het land schap hoort. Langs de Wageningselaan is het druk van tientallen ba- belende kneuen. Een paar gele kwikstaarten moeten nog een ruzietje uitvech ten en zien niets dan el kaar. Eén strijkt op een hekpaal vlak voor mijn neus, laat even z'n prach tig gele buik bewonderen en vliegt dan verschrikt verder. De wildernis van „De Hel" is vol geluiden. De karekieten hebben wel de meeste praatjes. Als van heel ver klinkt de zware bas van de roerdomp, een geluid dat velen niet zul len herkennen. Van een drassig stuk grond langs de Rauwe- veldseweg komt ook een eigenaardig geluid: têppe- têppe-têppe-têppe-têppe- têppe. Soms lijkt het of de nadruk op de eerste lettergreep valt, dan weer schijnt het op de tweede te liggen. Met snelle zigzagvlucht vliegen een paar vogels weg, vallen wat verder weer neer en dan begint het geluid opnieuw. Bij het opvliegen laten ze een ketsend geluid horen: tjèk. tjèk. Watersnippen zijn het, de vogels waarover ik iets had willen schrijven, als niet zoveel ander schoons m'n aandacht had gevangen. Daar moeten we nog een avond op uit. Schouten v. d. Velden EDERVEEN. Vrijdag 12 juli 1957. Eier markt. Aanvoer 460.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 15,tot 16,50, voor henneëieren van 8,— tot 13,50, dit per 100 stuks. De handel was vlug. MADEMOISELLE. Vergeet alle verhaaltjes over Franse vrouwtjes, die ge ooit mocht hebben gehoord, is de raad die de Amerikaanse soldaat, die naar Frankrijk wordt uitgezon den, wordt meegegeven van ho gerhand. Want zij zijn zeer se rieus en dat niet in te zien, zou je in grote moelijkheden kun nen brengen. Behandel haar zo als je je eigen \touw door een vreemde behandeld zou willen zien! Knipoogjes en klapjes op haar achterste zijn nu precies niet de manieren waarop een franse demoiselle benaderd wenst te worden. Wen je die gewoonte dus af en wees erop bedacht dat een frangaise die een uitnodiging van je accep teert erop zal staan je by haar familie te introduceren. Van de demoiselles overgaan de op de Franse boeren, wordt de Amerikaanse soldaat de raad gegeven „zich niet teveel te verwonderen als ze zien dat lang niet alle boeren een tractor gebruiken. Zij hebben voor het werk uitstekende paarden, die wonderbaarlijk veel werk kun nen verzetten." WARM. Vanwege de warm te worden op een proefstation in Californië de koeien met elektrische ventilatoren gekoeld met een briesje van 6 km per uur. Deze luchtgekoelde dieren zouden dagelijks 32 pet. meer in gewicht toenemen dan hun zus ters die het wel warm hebben. Vanwege de warmte zyn in verschillende Londense bios copen de dames die de plaatsen aanwijzen in bikini verschenen. Vanwege de warmte werden op de heetste etappes van de Tour de France koolbladeren aan de renners uitgereikt. Niet om op te knabbelen maar om er hun nekken mee af te scher men. BRIEF. De nationale Ameri kaanse archieven kunnen de steeds stijgende vloed van nieu we documenten niet meer aan. (In geld uitgedrukt voor 4 mil jard gulden per jaar). Om deze vloedgolf van papier enigszins binnen de perken te houden is aan alle officiële instanties op dracht gegeven de brieven zo zakelijk mogelijk te stellen, dus elk teveel aan spraakwater en alle kwebbelzucht te onder drukken. Miss Kay Pearson, perso neelschef b\j de douane, juicht deze maatregel van harte toe. Tot nu toe, zegt zij, durfde ze nooit aan een sollicitant te schrijven: „Geachte heer, wij zijn er zeker van dat u geen enkele van de kwaliteiten be zit die nodig zijn in de functie waarnaar u solliciteert." BORST. Volgens statistie ken is de borstomvang van de bevolking van de Ver. Staten sinds 1940 toegenomen met 2 tot 7 centimeter. Volgens het departement van landbouw is dit het gevolg van verbeterde voeding. Dus niet van het hoge borst opzetten, zoals de Fran sen beweren. TIJD. De Amerikaanse slo gan „Doe het zelf", waardoor de Amerikaanse huisvader zelf zyn huis güig opschilderen en zelf zyn kamers ging behangen, heeft het veld moeten ruimen voor de slagzin „Laat een ander het doen". Meer en meer worden er han den vol geld verdiend door lie den die niets doen dan zorgen dat men dingen niet zelf hoeft te doen. Zo kon John Oliver in Californië ryk worden door voor anderen in de queu te gaan staan by het betalen van verkeersboetes, terwijl Dave Abrams rijk werd aan 900.000 luiers die hy aan huismoeders verhuurde, die daarmede het wassen zichzelf bespaarden. In Chicago maakt een firma goede zaken door het gevolg by be grafenissen te verschaffen waardoor de familieleden thuis kunnen blijven. Wanttyd is geld, vooral in Amerika. HOND. In Madrid dreigde een hond, die in een geparkeer de auto was opgesloten, door de warmte te worden bevangen. Het dier had toen de tegen woordigheid van geest om hard nekkig op de klaxon te druk ken, waarna voorbygangers hem bevrijdden. AAP. In Nimes maakte een aap, die voor de winkel van een dierenhandelaar in een kooi ten toon stond zich meester van de portemonnaie van een voorby- ganger. Hg haalde er een biljet van duizend frans uit en vrat dat op. Wat men verwachtte Is niet gebeurd: de prijs van de aap is hetzelfde gebleven. VIS. Volgens de Russische geleerden dryven op 't ogenblik twintig miljoen ton dode vis sen, genoeg om de hele wereld bevolking een jaar lang van vis te voorzien, dood in de Indische Oceaan. Welke ramp onder de wateroppervlakte van deze massale sterfte de oorzaak is, heeft men nog niet kunnen ont dekken. TELEGRAM. De directie van de Jaguar-fabrieken heeft na het winnen van de auto races te Lemans, waarin 4 Ja guars de eerste plaatsen bezet ten, 4000 telegrammen ver stuurd om dit succes aan rela ties mede te delen. De kosten ervan waren 60.000 gulden. HAAR. Een Engelse dame kwam tot de ontdekking dat ze onbeteugelbare voorliefde had voor kaalhoofdige mannen. Zy bekende dit aan haar man en smeekte hem om zyn prachtige haardos le laten afscheren en er te gaai. uitzien als een twee de Yul Eryner. De echtgenoot stapte echter in plaats van naar de kapper naar de psy chiater. Deze nam de vrouw onder behandeling en zo waar: in minder dan geen tijd was de patiënte van haar dwangge dachte genezen. „Lang leve de hypnose", schreef een Engelse krant naar aanleiding van deze geschiede nis, „daarmee kan men ieder een genezen DE LAATSTE. Een bejaar de heer vroeg aan de portier van iyn hotel of hy het verschil wist tussen een brievenbus en een olifant. Nee, zei de portier. ik dacht al wel, zei toen de heer, dat ik jou geen brief zou kunnen toevertrouwen om op de post te gooien. BENNEKOM. Een van de oudste in woners van de gemeente Ede, de 96-jarige generaal-majoor Jhr. E. H. J. Stom van 's-Gravesande, heeft donderdag 11 juli een zeldzaam jubileum gevierd. Hij her dacht namelijk het feit, dat hij 75 jaar geleden - op 11 juli 1882 - zijn militaire loopbaan begon als tweede luitenant bij de artillerie in 's-Hertogenbosch In de loop van de morgen werd de ju bilaris, die te Bennekom in het rusthuis „Bethanië" woont, door generaal-majoor H. Adriaanse, inspecteur van de artillerie, namens de minister van oorlog en marine medegedeeld, dat hij met ingang van 11 juli is bevorderd tot luitenant-generaal titulair. BARNEVELD. Heden, vrijdag en mor gen zaterdag geeft het bekende circus Boltini een aantal voorstellingen in de circustent welke op de Van Zuylen van Nieveltlaan alhier is opgesteld. WAGENINGEN. Vrijdag nam de 63-ja- rige Z. alhier een duik vanaf de spring plank van het Wageningse zwembad. Z. staat als een goed zwemmer bekend en nadat hij weer boven water was gekomen dook hij meteen weer onder, hetgeen niemand van hem verbaasde. Ongeveer vijf minuten later stootte een andere zwemmer tegen een lichaam dat boven water gehaald van de heer Z. bleek te zijn. Onmiddellijk werd begonnen met kunstmatige ademhaling en toepassing van een zuurstofapparaat. Na een kwartier gelukte het de levens geest weer op te wekken. De heer Z. werd daarop naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij 's avonds overleed. Waarschijnlijk was hier sprake van hart- aandoeningen. LUNTEREN De landelijke rijvereniging „De Lunaruiters" is er in geslaagd aan haar jaarlijkse zomerdemonstratie, welke ditmaal op zaterdagavond 27 juli op het terrein aan de Julianastraat wordt ge houden, een zeer bijzondere attractie te verbinden. Men heeft zich namelijk in verbinding gesteld met de heer Bloemvaart, trainer van de bekende renbaan Meerveld bij Utrecht, en deze heeft zich bereid ver klaard met een aantal renpaarden naar Lunteren te komen om daarmee de de monstratie van „De Lunaruiters" op te luisteren. Hij komt met enkele zeer snelle paarden, waaronder zich vermoedelijk de kampioen van Nederland zal bevinden. WIJZE WOORDEN f IN EXAMENTIJD.... Regels en methodes leiden tot niets, als er geen natuurlijke aanleg medewerkt. (Quintilianus)

De Vallei | 1957 | | pagina 1