Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De geschiedenis van Prattenburg Bij ons in de Jordaan*** Oorspronkelijk posthuis aan Romeinse weg? Wist U De Brillenspecialist Het gemak dient de mens, thuis zowel als uit WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ISieutvs uit de omgeving 31e jaargang VRIJDAG 19 JUNI 1957 No. 57 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel De naam Prattenburg en de maagd Cunera AGENDA De Van Asch van Wijcks Feiten Eigenaars, bewoners Vrachtauto vernielt hek van begraafplaats S. BOS Nieuwbouw Waterpolo Handige zakkenroller gearresteerd Beschonken achter stuur vandaan gehaald RENSWOUDE Ds. W. Hop overleden Wel secuurder en niet duurder Hij is 7,50 waard U 058527 ELST Zwembad verplaatst AMERONGEN SCHERPENZEEL Marktberichten WOUDENBERG „DE VALLEI'' en de vakantie Geen raadsverkiezing i.v.m. grenswijziging Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bÖ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent "VTU de restauratie van kasteel Prattenburg haar voltooiing nadert, gaan onze gedachten onwillekeurig terug naar het verleden van dit in de stilte der bossen liggende huis. De oorsprong van Prattenburg verliest zich in de nevelen, die hangen rond de geschiedenis der eerste eeuwen onzer jaartelling. De Ro meinen legden hier te lande toen wegen aan. Zo bouwden zij op staatskosten een grote openbare weg, een z.g. via publica, hoofdzakelijk dienend tot het snel verplaatsen van troepen, van Wijk bij Duurstede over Vechten naar Utrecht. Ook moet er een weg aan de oostzijde van de Utrechtse heuvelrug gelopen hebben, waarvan de Cuneraweg een restant schijnt te zijn. In de omgeving van het huidige Prattenburg zou een posthuis gestaan hebben ter beveiliging van genoemde weg. Aannemelijk lijkt dit niet, aangezien de weg van het noordoosten uit niet te bereiken viel door een ondoordringbare barrière van moerasbossen en venen. Zelfs op kaarten uit de 17e eeuw ziet men nog, dat het huis te midden der Prattenburgse en Amerongense venen ligt, b.v. op de kaart in Sligtenhorsts Tooneel des lands, het eerste boek van zijn veertien boeken der Gelderse ge schiedenissen. De naam Prattenburg vindt men in de oude stukken nergens. Wel wordt daar genoemd een complex gronden, Groot- veld genaamd. Onder alle voorbehoud zouden wij willen veronderstellen: Is de naam Prattenburg wellicht een gedeelte lijke latinisering van het woord Groot- veld? Het latijn kent immers het woord pratum, d.i. weide of veld. Te meer rijst die vraag, als wij bedenken dat de oude uitgestrekte landgoederen, vaag van be grenzing, oorspronkelijk werden aange duid met uitdrukkingen als cum pascuis. cum pratis, enz., met w^jde, met velden. En moeten wij bij burg of burcht niet eer denken aan de nabije heuvels? De naam zou zodoende betekenen: veld- of weide- berg. In zijn aardige boekje uit 1832 „Proeve over den ouden loop van de rivier de Eem en den vroegeren toestand der land streek aan hare boorden gelegen" schrijft Jhr. H. M. A. J. van Asch v. Wijk: „Er was in de twaalfde eeuw bekend een geslacht van Rhenen van Prattenburg." De wens blijkt hier de vader van de gedachte te zijn geweest, want de naam Prattenburg stamt zeker niet uit de 12e eeuw, hoogstens uit de 15eInderdaad is er een geslacht Van Renen geweest, een adellijke familie, waaruit bisschop Godfried van Renen, de bouwer van Ter Horst, stamde. Later treft men te Rhenen een patricisch geslacht Van Renen aan, wellicht verwant aan de oude adellijke Van Renens, hetzij direct, hetzij door bastaardafstamming. De naam Pratten burg ontbreekt echter in alle archivalia. Er zijn meer verdichtselen rond Prat tenburg. Het speelt onder andere een voorname rol in het leven van de heilige Cunera, die door koning Heymo of Rad boud van Rhenen uit veiligheidsoogmer ken naar Prattenburg zou zijn gebracht. Daar werd zij door de jaloerse koningin met haar sluier gewurgd. In geuren en kleuren kan men dit verhaal aantreffen in b.v. het Kastelenboek van Utrecht. De bekende romanschrijver Jacob van Len- nep schreef in 1862 in het tijdschrift „De Navorscher": „Wil men nog meer oude herinneringen uit die streken (rondom Veenendaal), men vindt ze in Pratten burg, waar eertijds Kunegonde zat te pratten, in den Kunegondeweg, enz." Van Lennep is er wel vorstelijk naast door de naam Cunera te verwarren met die van Kunegonde. Dat Cunera niet op Prattenburg heeft zitten pratten, treuren, pruilen, blijkt als men de handschrifte lijke overleveringen omtrent haar leven naleest. Ze dateren uit de dertiende en volgende eeuwen. Nergens is er sprake van, dat een episode van haar leven zich daar zou hebben afgespeeld. In geen dat op 17 september een groep van leden der Eerste en Tweede Kamer een bezoek aan Veenendaal zullen brengen? dat zij de Hollandia Tricotage- fabriek en de Ritmeester Sigarenfabrie ken zullen bezichtigen? dat het hier een onderdeel be treft van een parlementair industrie- bezoek door het gehele land waaraan door 200 Kamerleden zal worden deel genomen? dat onze vroegere plaatsgenoot G. Schrijver en thans wonende in Zwe den, deel uitmaakte van de bekende SKF-atletenploeg uit Zweden, welke deze week in Utrecht en Arnhem heb ben deelgenomen aan uitwisselings wedstrijden? dat Schrijver hierbij tevens moest optreden als tolk? dat de toren van de kerk op de Markt langzaam maar zeker steeds schever gaat staan? dat er echter nog geen gevaar voor omvallen bestaat? dat de Veenendaalse atleet F. Bruggeman is ingedeeld in de Ooste lijke atletiekploeg welke op 28 juli de strijd aanbindt tegen de Duitse atle tiekploeg Rees Bocholt? dat hij is geplaatst voor de num mers ver- en hoogspringen? dat de Veenendaalse Atletiek Vereniging echter heeft moeten af schrijven aangezien deze wedstrijd op zondag plaats vindt? dat de Veenendaler J. Edink, kampioen dammen van de provincie Utrecht, dezer dagen zijn titel heeft moeten verdedigen? dat hij in de gespeelde competi tie met een gelijk aantal punten ein digde als P. K. Th. Leijte uit Utrecht? dat nu na de vakantie nog een beslissingswedstrijd zal worden ge speeld? dat vandaag, dus nog juist voor de vakantie, in de Veenendaalse trouw zaal niet minder dan zeven huwelijken werden voltrokken, waarvan heden middag om 5 uur de laatste? VEENENDAAL Maandag 28 juli. Aanvang jeugd- voetbaltoernooi. Luxor theater, vrijdag t.e.m. zondag „Meisjes en mannen", maandag en dinsdag „Schrikbewind in Ocatilla", woens dag en donderdag „De zwarte ridder". INGEN Dinsdag 6 augustus, autotocht ou den van dagen. Utrecht, bewindhebber der Westindische Compagnie en hoogheemraad van Lekdijk Bovendams, het goed van genoemde fa milie Chuyt. Sedertdien bleef het in bezit van de Van Asch van Wijcks. Jacob, ongehuwd, liet Prattenburg in 1696 na aan zijn neef Mr. Anthonie van Asch van Wijck. raad, schepen en burge meester van Utrecht. Deze laat het in 1784 na aan zijn zoon Michiel Anthonie. kanunnik van St. Peter, hoogheemraad Lekdijk Bovendams. In 1804 erft diens zoon Jhr. Mr. Hubert Mathijs Adriaan Jan, burgemeester van Utrecht, lid en voorzitter der Tweede Kamer, staatsraad i.b.d., lid der Eerste Kamer, het goed. Hij, hartstochtelijk minnaar van geschiedenis, schreef het reeds genoemde boekje, ge tuigend van grote speurzin en lust tot onderzoek. Bij zijn overlijden in 1843 kwam Pratenburg aan zijn oudste zoon Jhr. Mr. A. M. C. van Asch van Wijck, die het weer in erfpacht geeft aan zijn broer Jhr. Mr. Lodewijk Henrick, kantonrechter wordt Prattenburg enkele hagiographie zelfs genoemd! We zeiden reeds dat de naam Groot- veld in de middeleeuwse diplomatische bronnen wordt genoemd. Zelfs in 1553 komt die naam nog voor in het z.g. Veen- of lootboeck inden kerspell van Rhenen, een kostbaar bezit van het Veenendaals archief. In 1552 wordt nog een Wouter van Grootveld genoemd in een stuk, be rustend in het archief der Oud-Rooms- Katholieken te Utrecht. De naam Prat tenburg vonden wij het éérst vermeld in een siuk bewaard in het Rijksarchief te Utrecht. Op 2 augustus 1502 oorkonden rechter en schepenen daarin, dat Ludolff Quint Claissz, oud circa 70 80 jaren, on der ede heeft getuigd, dat hy van kind af met zyn ouders op het goed Pratten burg heeft gewoond, waar hy de schapen hoede. Dat een herder op Pratenburg woonde, wijst op een boerenbedrijf al daar. Prattenburg is dan ook oorspron kelijk een boerenhoeve geweest. Oude tekeningen beelden het als zodanig af. In 1536 werd op verzoek van de Staten van Utrecht een lijst van erkende ridderhof steden opgesteld. Prattenburg ontbreekt natuurlijk. Het gebouw werd dus niet als ridderhofstad gekwalificeerd en omdat het goed geen heerlijkheid was, was er ook geen jurisdictie (rechtsmacht) aan verbonden. Omstreeks 1450 was Prattenburg een bezit van Johan van Hemerten. De Van Hemertens waren een aanzienlijk Rhe- nens geslacht, dat al in 1300 voorkwam. Johan was „hooftmeester" van bisschop David van Bourgondië. In zijn dissertatie „Het landsheerlijk bestuur in het Sticht Utrecht" (1922) noemt D. Th. Enklaar hem bischopelijk raadsheer. Het hoofd- of hofmeesterschap schijnt betekend te heb ben het opzichterschap van de hischoppe- lijke hofhouding. In 1474 verkocht Johan het goed aan Evert van Sondenbalch, proost van Maastricht en kanunnik ten Dom. Meer dan een eeuw blijft het land goed in handen van de Van Sondenbalchs wier namen ook in het Veenradenarchief voorkomen. De laatste Sondenbalch, nl. Gerard, laat het goed in 1598 na aan zijn nicht Josina van Fladeracken, gehuwd met Jan van der Marsch. In 1632 schenkt Huybert van Rhenen het goed aan de kin deren van Godart van Rhenen. In het Rhenense oud-archief troffen wij een acte uit 1642 aan, waarin Mr. Bartho- lomeus Bercheyck, gemachtigde van Jhr. Godart de Coninck, de eigendom over- Gistermiddag reed S. uit Renswoude met een nogal stijve gang in zijn vrachtauto over de Munnikenweg. Hij moest plotseling stoppen, maar de remmen weigerden toen. De wagen reed hierop tegen het hek van de begraaf plaats en vernielde dit over een af stand van niet minder dan 9 meter. De wagen kwam, na een volledige slag om te hebben gemaakt, weer op de rijweg tot stilstand. De bestuurder werd gewond en het liet zich aanvan kelijk ernstig aanzien. Na in het zieken huis te zijn onderzocht bleken de ver wondingen mee te vallen. De wagen is voar onderzoek in beslag genomen door de Veenendaalse politie, welke dit geval behandelde op verzoek van de politie van de gemeente Renswoude, in welke gemeente het ongeval eigenlijk plaats vond. IN EERSTE WEEK MET VAKANTIIE In de officiële lijst van kruideniers die in de week van 29 juli tot 3 aug. met vakantie gaan, welke in ons woensdagnummer van deze week werd afgedrukt, komt ook de naam voor van de firma Molenaar in de Hoofdstraat. Intussen blijkt deze opgave niet juist te zijn aangezien deze firma in de eerste week, dus van 22 t/m 27 juli wegens vakantie gesloten zal zijn. Horlogerie draagt aan Peter de Goyer, oud-burge meester van Amersfoort. De laatste stond het weer af aan Otto van Gelder, heer van Well. Daarna gaat het weer over aan de familie Chuyt. De vele verwisselingen van eigenaar wijzen erop, dat Pratten burg in die tijd een leen was van de Staten van Utrecht. Eindelijk, in 1694, koopt Jacob van Asch van Wijck, kanunnik van St. Marie te te Wijk bij Duurstede. Deze koopt in 1861 het huis van zijn broer, zodat het goed weer in één hand kwam. in 1887 werd het oude Prattenburg ge sloopt en een nieuw huis gebouwd door architect Wentink, op initiatief van Vee nendaals burgemeester Jhr. Mr. Lodewijk Henrick Mari van Asch van Wijck. Bij zijn dood in 1934 liet hij het na aan zijn zoon Jhr. Mr. Dr. Lodewijk Henrick Ka- rel Cornelis van Asch van Wijck. Sedert 1887 wordt het huis bewoond door Douairière van Asch van Wijck- Kneppelhout. Als de restauratie voltooid is zal de Haagse familie er haar intrek nemen. De oorlog van 1940-'45 heeft Pratten burg weinig schade gedaan. Tot april 1945 bleef het bewoond, toen de Duitsers de bewoners verjoegen en het huis plunder den. Gelukkig waren de kostbaarheden onvindbaar verborgen. Wel hadden de bossen te lijden door vergraving, kappen en vernielzucht. Maar de tijd heeft ook deze wonden geheeldD.Philips. De waterpolocompetitie loopt zo lang zamerhand ten einde. In tegenstelling tot andere jaren evenwel gaat deze korte zomervreugde voor de Veenendaalse zwemclub dit jaar niet als een nachtkaars uit. Het dameszevental van V.Z.C. mocht reeds de vreugde van een kampioenschap beleven. En, zo bezien staan ook voor de jeugdploeg van V.Z.C.het derde heren zevental de papieren niet ongunstig. Nog één wedstrijd heeft dit pittige ploegje te spelen, n.l. op woensdagavond a.s. te gen het eerste zevental van Z.E.W. uit Ermelo. Tot nu toe heeft dit team slechts één wedstrijd gelijk gespeeld, doch de uitwedstrijd tegen de Ermelose club werd voor de Veenendaalse jongens een neder laag. Alle V.Z.C.-ogen zijn dus gericht op wat dit zevental a.s. woensdagavond in het „Bergbad" tegen Ermelo gaat pres teren. De vóórlaatste wedstrijd van de heren gaat eveneens op woensdagavond in het „Bergbad" en wel tegen Flevo 1 uit Nij- kerk. Dit belooft een pittige wedstrijd te worden. V.Z.C. II is ook nog niet geheel kans loos. Tot nu toe slechts één nederlaag, welke de V.Z.C.-mannen moesten incas seren van Woestduin uit Doorn. A.s. dinsdagavond gaan de tweede he ren naar Tiel tegen Vahalis 2. Dinsdag werd door de Veenendaalse politie te Arnhem in zijn woning al daar ene S. gearresteerd, verdacht van diefstal van een bedrag van 550 gulden ten nadele van een kleermaker in de Zandstraat alhier. Het betrof hier een wel zeer geraf fineerde zakkenroller. S. was de win kel van de kleermaker binnengekomen voorgevende een pak te willen kopen en verzocht de kleermaker een jasje dat hem wel leek eens voor hem te willen aantrekken, zodat hij het ook goed op een afstand kon zien. De kleer maker voldeed aan dit verzoek, hing zijn colbert even over de leuning van een stoel, S. ging op de stoel zitten en terwijl de kleermaker zich ronddraaide om het jasje goed te laten zien, zag S. kans genoemd bedrag aan geld uit de portefeuille in de colbert van de kleer maker te rollen. Het geld werd in de woning van S. te Arnhem geheel teruggevonden. De verdachte is ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. Afgelopen nacht, kort na twaalf uur, werd ene J. B., uit Ede, in beschonken toestand achter het stuur van een vrachtwagen aangetroffen. De politie nam de man mee naar het bureau, waar tevens diens rijbewijs in beslag genomen werd. De wagen werd door een bevriende relatie opgehaald. De vroegere plaatselijke predikant, Ds. W. Hop, is na een langdurige ziekte, woensdagochtend overleden. Ds. Hop, die de leeftijd van 56 jaar heeft bereikt, laat een weduwe met 6 minderjarige kinderen achter. Van okto ber 1946 tot maart 1956 was de heer Hop predikant der Ned. Herv. gemeente te Renswoude en nadien te Nieuwe Tonge. In Renswoude heerst een oprecht mede leven met het zwaar getroffen gezin. CURSUS ALGEMENE ONTWIKKELING Door een combinatie van een groot aantal hoofden van lagere scholen in deze streek zal een avondcursus algemene ontwikkeling worden georganiseerd, die in het a.s. winterseizoen wordt gegeven. De cursus omvat onder meer rekenen, Nederlandse taal, correspondentie en al gemene ontwikkeü^» en is geheel in schriftelijke lessen verwerkt, zodat geen leerboeken e.d. aangeschaft behoeven te worden. Bovendien zullen in totaal nog 12 mon delinge lessen worden gegeven, en wel eenmaal per 14 dagen. De deelnemers zijn zodoende in de ge- gelegenheid de vervlogen kennis weer op te frissen, terwijl zij tevens een goede grondslag ontvangen voor eventuele ver dere studie. Ook de inwoners van Renswoude kun nen hun algemene ontwikkeling op deze wijze enigszins bevorderen. Voor nadere bijzonderheden en aanmeldingen kan men zich wenden tot de heer A. C. M. Gründ- lehner, hoofd van de school met de Bij bel te Renswoude. Deelname staat open voor personen van ongeveer 16 tot 45 jaar. Het is de bedoeling, dat omstreeks half september een aanvang wordt gemaakt met de cursus, die ongeveer een half jaar zal duren. Het cursusgeld bedraagt in totaal 52.- of 2.- per week, welk be drag zonodig in termijnen kan worden voldaan. OPBRENGST COLLECTE De in de afgelopen week in Renswoude gehouden collecte voor het Prins Bern- hardfonds, heeft, inclusief de verkoop van kaarten van het Koninklijk gezin, een bedrag opgebracht van 40.70. Met het OOG op uw OGEN en uw UITERLIJK een betere BRIL van Fa. J. F. TAK Hoofdstraat 106, Telefoon 2576 Leverancier van alle ziekenfondsen Wij worden dit jaar wel zeer goed bedacht met waarlijk zomerse dagen. Enkele malen is het zelfs voorgekomen dat Nederland het warmste land van Europa was, een warmterecord dat, hoe gek dat ook klinkt, zijn schaduwkanten heeft. Wij voelen ons immers niet zo actief als normaal en verlangen ernaar nu eens echt gemakkelijk te gaan zitten uitblazen. Dat dit op prettige en com fortabele wijze kan gebeuren, daarvoor zorgt de Nederlandse industrie van al of niet opklapbare tuin- en ligstoelen. DIVERSE SOORTEN TUIN EN LIGSTOELEN Voor hen, die eens echt lekker lui willen zijn, komen de ligstoelen met voetrust in aanmerking, die kunnen worden ingeklapt of opgevouwen en dus gemakkelijk kunnen worden opgebor gen en medegenomen in een auto. Mo dern en practisch is de uitvoering in stalen buizen, waarbij de lopers in felle kleuren zo gezellig afsteken en het ge heel een fleurig aanzien geven. Er zijn ligstoelen waarvan de voetrust verstel baar is en sedert kort is er ook een zo genaamde zwevende ligstoel van Ne derlands fabrikaat op de markt in mo derne stalen uitvoering. Door de druk van het lichaamsgewicht kan de stand van de stoel op simpele wijze worden veranderd. Wilt u nu niet direct het moede hoofd neerleggen, maar toch gemakkelijk zitten bij het handwerken, lezen of thee drinken, dan zijn de kleinere fauteuils aan te bevelen, die ook weer in velerlei uitvoeringen worden gemaakt. Ook deze zijn veelal opvouwbaar. Heel prettig is een combinatie zit-ligstoel. Terwijl u zit in deze stoel kunt u hem met één handbeweging verstellen door de leu ningen aan de uiterste voorzijde omhoog en naar achteren een duwtje te geven. Hierdoor gaat de rugleuning naar ach teren, zodat u kunt gaan liggen, zonder eerst uit de stoel op te staan. Een te genovergestelde beweging brengt de stoel weer in de zitstand. Ook deze stoel is opvouwbaar. Aardig, fleurig en praktisch zijn de stoelen van stalen buizen met dik, massief plastic koord, die in elkaar kunnen worden geklapt en kunnen wor den gestapeld. Vijf stoelen vinden bij voorbeeld gemakkelijk een plaats in Vier stoelen en een tafel in één koffer De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven by textielhandel Turkesteen, Zandstraat, Veenendaal, doch werd niet gevonden. De waar de van de riks van deze week is daardoor met 2,50 gestegen en nu 7,50 geworden. Het rode nummer van de riks van deze week is: Deze wordt dus weer in het ver- sreidingsgebied van „De Vallei" uit gegeven en wanneer u hem vindt en vóór a.s. donderdag, 12 uur, aan het bureau van ons blad kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke nu dus alweer 5,bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Kykt u dus goed uit naar de ryksdaalder met het rode nummer U 058527. Dezet dagen is het zwembad in de Rijn weer in orde gemaakt. Wel wat aan de late kant, maar bij gebrek aan een badmeester kon het niet eerder gebeuren. De badgelegenheid is niet meer op de oude plaats gezet wegens de daar altijd aanwezige modder. Voor de Elsterse zwemliefhebbers is het er echter niet beter op geworden, want het bad is nu verplaatst naar het „Schut" aan de Ingense kant van de rivier, wat voor de Elstenaren wel een heel eind verder uit de buurt is. Het bad is nu een Betuwse aangelegenheid geworden. De Elsterse bestuurders van de stich ting schijnen te menen dat er in Eist geen liefhebberij meer voor bestaat. Het tegendeel is echter waar. Er zijn genoeg zwemmers in ons dorp die van het bad gebruik willen maken. Nader vernemen wij dat de badmees ter die toegezegd had te zullen komen, toch niet is komen opdagen, zodat er nu weer wel een zwembad is, maar geen toezicht. SCHILDERIJENTENTOONSTELLING Van 20 juli tot 24 augustus wordt in de raadzaal ten gemeentehuize alhier een schilderijententoonstelling gehou den. Men kan hier etsen en plastieken bezichtigen van de overleden kunste naar G. van Niftrik. Zaterdag 20 juli om 3 uur, wordt de tentoonstelling officieel geopend door burgemeester Martens. De tentoonstelling is opengesteld op werkdagen van 2 tot 5 uur en vrijdags avonds van 6.30 tot 8 uur. DUIVEN-WEDVLUCHT „De Luchtpost" deed mede aan een wedvlucht vanaf Roosendaal, een afstand van 90 km. Er waren in concours 138 dui ven en zij werden gelost om 7.25 uur, de eerste duif arriveerde om 8.22.40 uur. Uitslagen waren: 1, 12 en 22 W. v. Ries- sen; 2, 17 en 20 J. v. Oostrum; 3 C. v. d. Wetering; 4 Gebr. v. Ede; 5, 31 en 34 J. A. Vink; 6, 21, 30 en 31 P. Wagensveld; 7 en 35 A. v. Ginkel; 8, 10 en 15 C. Gijsbertsen; 9, 11 en 18 W. Wagensveld; 13, 14 en 27 P. ter Burg; 16, 19, 28 en 29 A. Marcus; 23 H. Gazenbeek; 24, 26 en 38 A. Voskuilen; 25 J. de Jong. Verder een wedvlucht vanaf Pont Sint Maxense, een afstand van 341 km. In con cours 44 duiven en zij werden gelost om 6.15 uur, de eerste duif arriveerde om 10.32.43 uur. De uitslagen waren: 1 A. Marcus; 2, 7 en 11 W. v. Ede; 3 en9 J. v. Oostrum; 4 en 6 C. Gijsbertsen; 5 C. v. d. Wetering; 8 P. Wagensveld; 10 A. Vos kuilen. SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen waren deze week als volgt: Geweer: C. Valkenburg jr. 50 p.; J. Koudijs 48 p.; A. Valkenburg 46 p.; H. Valkenburg 45 p.; G. v. Spankeren 45 p.; M. Berendse 45 p.; G. v. Elst 45 p.; A. v. Dusschoten 44 p.; J. Overeem 44 p.; J. v. Elst 42 p.; Mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg 42 p. Petite carabine: G. v. Spankeren 44 p.; A. Valkenburg 44 p.; H. K. Berendse 44 p.; P. Engelenburg 43 p.; A. Blanken 43 p.; M. Berendse 42 p.; A. v. Dusschoten 42 p.; J. Overeem 42 p.; J. Koudijs 40 p.; H. Veldhuizen 40 p.; C. Valkenburg jr. 40 p. EDERVEEN. Vrijdag 19 juli 1957. Eier markt. Aanvoer 440.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 17.- tot 18.25, voor henneëieren van 8.- tot 15.-, dit per 100 stuks. De handel was vlug. een kleine kofferruimte of op één zit plaats van een auto. VIER STOELEN EN EEN TAFEL IN EEN KOFFER Verpoost u graag in de vrije natuur, maar houdt u er niet van om dan op de grond zittend uw boterham op te eten, geen nood, ook hierin is oor de Nederlandse industrie voorzien. Wat zoudt u denken van een koffer van normaal formaat (bijv. 40 x 57 cm), die kan worden uitgeklapt tot een flinke tafel (80 x 57 cm)? Twee stoeltjes met en twee zonder rugleuningen, die in de koffer-tafel waren verborgen, geven een prettig zitje. Tafel en stoelen kun nen buispoten hebben of de stoelen zijn geheel uitgevoerd in hout en alleen de tafel heeft buispoten. Er zijn verschil lende koffermaten en verschillende com binaties van tafel en stoelen. Ook be staan er koffers die speciaal geschikt zijn voor vervoer per scooter of brom fiets, dan echter worden twee stoelen bijgeleverd. OOK HET BED KAN MEE Zelfs bestaan er geheel opvouwbare bedden, bijvoorbeeld met verstelbaar hoofdeinde en rustend op zes rubber stootbuffers, die ook als logeerbed kun nen worden gebruikt. De afmetingen in uitgeklapte toestand kunnen zijn: 65 x 190 x 39 cm en 60 x 190 x 38 cm. En - lest best - er worden in Nederland ook voortreffelijke hangmatten van wit katoenkoord gemaakt. Wie tegenwoordig- de liedjes hoort de lofliederen, welke over de oude Am sterdamse stadswijk de Jordaan met zo veel succes worden gezongen, zou on willekeurig denken dat het daar niet minder dan een paradijs op aarde is. Daar, aan de voet van „die oude Wes tertoren", waar de bloemen voor de ra men staan waar de Amsterdamse hu mor nooit verloren zal gaan, zolang de lepel in de brijpot staat u kent al dat moois wel, waarvan de liedjes getuigen, daar moet het toch wel een ideaal woon oord zyn. Wie deze veel geprezen stads wijk bezoekt, komt echter wel tot ande re gedachten. Zeker, er zijn daar mooie, romantische plekjes er zijn oude hui zen, maar dezelfde romantisch aandoen de huizen zyn vaak woningen, die de naam krot nauwelijks verdienen. Wie door deze veelal trieste en saaie Amster damse stadswijk dwaalt en er zijn ogen de kost geeft, zal menig bordje met de aanduiding „Onbewoonbaar verklaarde woning" zien, onder welk bordje dan staat „Tijdelijk noodverblijf", een tijde lijkheid, die al vele jaren duurt. Dertig jaar geleden waren er al plan nen, de Jordaan als woonwijk te sane ren, doch dat die plannen nog niet veel zyn opgeschoten, blijkt uit het gebouw van de Geneeskundige Dienst, dat in de Willemsstraat op de nieuwe rooilijn werd gebouwd. De oude huizen, die aan de sa neringsplannen ten offer zouden vallen, staan er nog net zo Misschien heeft u wel eens gehoord, dat in de Jordaan de mensen elkaar al tijd helpen. Stelt u zich er niet te veel van voor. Natuurlijk, de mensen helpen elkaar wel eens, maar wij spraken er een geboren en getogen Jordaner die bitter zei: „Als jongen, zo'n veertig jaar gele den, ging ik met een cent naar school. Ik kocht daar dan een Hoornse wortel voor. Dat was m'n ontbijt. We kregen nooit voldoende te eten, maar ik heb nog nooit gemerkt, dat de een of ander mee levende Jordaner zei: „Hier heb je een bord eten" DE LEENVROUWEN „Weet u, hoe wij destyds in de Jor daan werden geholpen? Er waren leen vrouwen Wie een tientje wou lenen, moest beginnen twee gulden te geven, voor de spaarpot van de kindertjes. Die was moeder dan al kwyt. De geleende tien gulden, die er in werkelijkheid dus maar acht waren, moesten in tien weken met 1,25 worden afbetaald. Moeder mocht wel eens een week overslaan, maar moest dan toch het kwartje „ren te" geven. Weet u, hoeveel procent die leenvrouwen van hun geld maakten Reken het maar na: 531,56 procent. Er zyn nog kleinkinderen van die zogenaam de leenvrouwen, die huizen of behoorlijke zaken ervan hebben. De arme Jordaner kon ook via zo'n leenvrouw een pak ko pen. Dan kreeg hij een bonnetje mee: „Goed voor een pak". Daar werd je dan voor duur geld een slecht kostuum ge leverd. Een kostuum, in die winkel, ge prijsd voor 50,kostte om te beginnen KEURING K.I.-VERENIGING De K.I.-vereniging te Woudenberg hield een keuring van vazen en schotten, zijnde afstammelingen van de stieren Pietjes Adema en Yta, op het terrein van de heer T. Top alhier. Als keurmeesters fungeerden de heren Ir. W. v. Oyen, rijksveeteeltconsulent te Utrecht, de heer A. v. d. Goot, inspecteur Ned. rundveestamboek, de heer A. Brou wer te Soest en de heer G. van Eek te Bunnik. Aangevoerd werden door D. Lokhorst, 6 stuks; D. van Loennen 2; D. de Kruif 5; G. v. d. Lagemaat 6; G. van Ekris 4; G. van Leersum 2; W. de Greef 4; G. M. v. Donselaar 6; J. M. Versteeg 3; W. Meer- veld 4; H. J. de Fliert 11; J. Blaauwen- draad 4; allen te Woudenberg. W. v. Maa- nen 5; A. v. d. Brandhof 1; R. v. d. Brand- hof 1; D. A. Verbeek 3; J. Jochemsen 4; allen te Renswoude. C. Wolfswinkel 4; te Maarsbergen; J. Tichelaar 1; J. v. d. Vliert 9; G. C. Moesbergen allen te Scher penzeel en W. de Greef 1; te Overberg. Hierbij waren 52 afstammelingen van de stier Pietjes Adema en 38 van Yta. De dieren werden ingedeeld in drie groepen n.l.Ie groep A. 2e groep B. en 3e groep stamboekwaardige of eervol vermeld. Van de afstammelingen van Pietjes Adema kregen 8 vazen een le prijs; 7 een 2e prijs en 5 een 3e prijs, terwijl aan 15 dieren geen prijs kon worden toegekend. Van de afstammelingen van Yta kregen 12 vazen een le prijs; 8 een 2e prijs en 6 een 3e prijs. Van de schotten verwierven 13 een le prijs en 13 een 2e prijs. De afstammelingen van de stier Pietjes Adema maakten een zeer goede indruk en alles wijst er op, dat vele van deze dieren in aanmerking zullen komen voor de stamboekkeuring te Utrecht. De in druk van de afstammelingen van Yta was iets minder, doch toch nog ruimschoots voldoende. De heer Van Oyen adviseerde dan ook de eigenaren van de aangebrach te dieren, de stier Pietjes Adema van de K.I. in stand te houden en daarnaast nog gebruik te.maken van Yta. MENEER MOCHT GRATIS PROCE DEREN. Te Ludwigshafen, Duitsland, werd een aandeelhouder van een chemisch wereld concern, die een maandelijks inkomen had van 540,en over een aandelen kapitaal van ongeveer ƒ74.000,be schikte, toch in de gelegenheid gesteld, pro deo te procederen. Deze man meende, de chemische fa briek ertoe te kunnen dwingen, tal van inlichtingen over de gang van zaken aan de aandeelhouders op hun algemene ver gadering te verstrekken. Aangezien met de dagvaarding een voorschot moet worden verstrekt dat af hankelijk is van het aandelenkapitaal der te dagvaarden maatschappij en in dit ge val het voorschot ruim een half miljoen gulden zou moeten bedragen, kon men van deze aandeelhouder niet verwach ten, een procedure te kunnen voeren. De rechtbank stond hem echter toe, het pro ces pro deo aanhangig te maken. Toen de maatschappij dit vernam, vond zij het raadzaam, tot een minnelijke schikking met de querulante aandeel houder te komen. Ook deze minnelijke schikking kostte de maatschappij ettelij ke honderdduizenden guldens. Want ook bij dergelijke schikkingen houden de kos ten nauw verband met de hoogte van het aandelenkapitaal. 80,Daar kwam dan nog de woeker rente bij." ALS HULPJE „Mijn moeder werd door een melkboer geholpen," valt de vrouw van onze Jor daner in. Voor schooltijd, van kwart voor acht tot negen uur „mocht" ik die man helpen. Ik verdiendedrie cent per week. Daarvoor sleepte ik met litertjes melk de hoogste en de steilste trappen op en af. Zondags kreeg ik een glaasje taptemelk, omdat het zondag was en nog een daisy-koekje mee voor m'n zusje". Zo'n leenvrouw, waar m'n man het net over had, moest elke dag twaalf eieren en een halve liter room hebben. Dat is niet bepaald om over te zingen" „Zijn die leenvrouwen er nog?" vragen wij. „Waarschijnlijk niet. De afbetalings magazijnen maken wat dat aangaat het leven in de Jordaan wat gemakkelijker!" is het antwoord. Mijn moeder kon echter lezen noch schrijven. Als zo iemand in de handen van zulk een geldschietster viel, zat ze er haar hele leven aan vast. Dan kwam er geen eind aan het betalen! Moeder wilde ook voor vader niet weten, dat ze geld leende, maar geloof maar, dat het mens, net als vele andere Jor- daners, in de zorgen zat. Er kwam eens een buurvrouw bij ons, met de vraag, of zij de schoenen van m'n vader naar Viooltje mocht brengen. Viooltje, of ome Jan, was de lommerd. Dat kreeg ze niet voor elkaar. Dat durf de moeder niet. Zij durfde wel de zon dagse kleren naar Viooltje te brengen. Dat gebeurde vrij algemeen. Maandags inleveren en zaterdags weer inlossen. In verband met vakantie van druk kerij en redactie, zal het woensdag nummer van komende week niet verschynen. Het volgende nummer verschynt dus weer aanstaande vrydag. De uitgever. Er zijn in politieke kringen stemmen opgegaan, die er voor pleiten volgend jaar in de gemeente Ede geen raadsver kiezingen te houden. Deze verkiezingen zouden kunnen worden voorkomen als alle politieke partijen ter plaatse van te voren de hoofden bijeen steken en ge- zamelijk één candidatenlijst i ndienen, waarop nie meer dan 31 namen voor komen. In dat geval zouden alle can- didaten automatisch gekozen kunnen worden verklaard. Dit idee is naar voren gekomen omdat de voorgenomen grenswijziging met Vee nendaal, die in 1958 tegelijk met de raads verkiezingen zou plaats vinden, waar schijnlijk zal worden uitgesteld tot 1959, hetgeen tot gevolg zou hebben dat twee jaren achtereen raadsverkiezingen moe ten worden gehouden. Voor de politieke partijen brengt dat natuurlijk financiële bezwaren mee en ook het gemeentebe stuur zou het in deze tijd van bestedings beperking niet onwelkom zijn als men in 1958 de kosten van één verkiezing zou kunnen besparen. Het vooroverleg zou zich bovendien moeten uitstrekken tot die partijen, die wel aan de verkiezingen plegen deel te nemen, zonder veel kans op een zetel te hebben. In 1953 waren dit de communis ten en het gereformeerd politiek verbond en het is niet onmogelijk, dat hier of daar ook nog een zogenaamde „wilde" lijst opduikt, die eveneens de indiening van een gecombineerde lijst zou kunnen verhinderen. DUITSE VLUCHTELING HAD SUCCES In 1848 moest een jonge Duitse student, Karl Schurz, uit Duitsland vluchten. Zo als vele andere intellectuelen was hij het niet eens met het feudale systeem, dat toen in Duitsland de kop opstak en onder andere de persvrijheid tot een paskwil maakte. Het jongmens kwam in Parijs terecht. Er gingen verzoeken om aan houding naar de Franse collega's van de Duitse politie, echter zonder resultaat, daar men in Frankrijk duizenden van die intellectuelen asylrecht verleende. Schurz kwam in de V.S. waar hij door zijn verkiezingscampagne voor Abraham Lincoln een beroemd man werd. Hij was voor de V.S. achtereenvolgens ambassadeur te Madrid, Divisie-generaal in de USA-burgeroorlog, Senator en uit eindelijk minister van binnenlandse za ken. Na 1871 sprak men in Duitse officiële kringen reeds minder minachtend over deze revolutionnaire vluchteling, mede door de goede verstandhouding tussen de V.S. en Duitsland. Natuurlijk treft men tal van „Karl Schurz-straten" in Duitsland aan. Schurz stierf in 1906, 77 jaar oud. WAGENINGEN. Deze week heeft de Zuidafrikaanse minister van landbouw Le Roux in gezelschap van tien Afri kaanse boeren een bezoek gebracht aan de landbouwhogeschool alhier. WIJZE WOORDEN KWAAD EN GOED In vele gevallen is, wat wy kwaad noemen iets dat goed is, doch verkeerd toegepast of over dreven. (Lubbock) -\ Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbcheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1957 | | pagina 1