Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal steeds meer vakantie-centrum Voor de KANTONRECHTER DE SIGARET IN DE BEKLAAGDENBANK Wist V WAAR IS x DE VALLEI-RIKS? AMERONGEN ACHTERBERG OVERBERG Geweldige belangstelling bij openlucht rechtzitting in Eist RENStVOLDE SCHERPENZEEL J Nieuws uit de omgeving De Brillenspecialist 31e jaargang VRIJDAG 26 JULI 1957 No. 58 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Nieuweweg wordt afgesloten Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is 10,- waard 2 AS 388595 Brandalarm Damesvoetbal in Eist Oudjes gaan voor tiende keer Firma A. en R. van Rhee opende modelslagerij in zuid Wel secuurder en niet duurder Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Viel het in de afgelopen weken al steeds op dat zoveel vreemdelingen vakantiegangers in Veenendaal waren, afgelopen week bleek dit nog zoveel te meer nu de Veenendalers zelf meren deels naar elders trokken. Ook in de winkels en vooral ji. dins dag op de Markt, waren het over wegend vreemdelingen die hun inkopen deden. Het lijdt geen twijfel meer dat steeds meer mensen Veenendaal en omgeving als vakantiecentrum kiezen. Zij vinden het hier mooi en men heeft hier niet het rommelige van een groot vakantie centrum. Verheugend in dit verband is het verder dat in de afgelopen twee jaar de pension- en kampeergelegenheid, kampeerboerderijen e.d. veel ruimer is geworden. Alles bijeen verblijven in deze hoogtijdagen vele honderden vreemdelingen in Veenendaal en di recte omgeving. Van betekenis is dat zich hieronder velen bevinden die nu al enkele jaren naar hier komen en ook velen die van anderen de raad kregen in en bij Vee nendaal hun vakantie door te brengen. Over het algemeen is men dan ook Ds. W. L. MULDER ZEVENTIG JAAR Ds. W. L. Mulder te Voorthuizen, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk, is maandag 22 juli zeventig jaar geworden. Ds. Mulder werd op 22 juli 1887 uit een burgemeestersgezin te Overzande geboren, bezocht het gymnasium te Zwolle en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Nadat hij in 1915 door het provinciaal kerkbe stuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 13 februari van het daaropvolgende jaar te Arnemui- den in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris verder nog te Gou derak 1918; Garderen 1918-1921; Bent huizen 1921-1924; Enter 1924-1926; Voorthuizen 1926-1932; Huizen 1932- 1933; Hoevelaken 1933-1937; Veenen daal 1937-1945; Rijssen 1945-1948; Maar tensdijk 1948-1951, en tenslotte nog twee jaar te Houten, waar hem met ingang van 1 mei 1953 op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Mulder zich metterwoon te Voorthuizen. Van zijn hand verschenen vele pre ken in de serie „Genade voor genade" en tal van meditaties in „De Waarheids vriend, het orgaan van de Gerefor meerde Bond. Daar het de wens van ds. Mulder was, dat de dag van 22 juli zo stil mo gelijk zou voorbijgaan, maken wij pas heden melding van zijn zeventigste verjaardag. BEROEP AANGENOMEN De kandidaat in de N.H. Kerk, de heer P. J. Bos te Veenendaal, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. gemeente in Sprang (N.B.) aangenomen en voor de andere zeven beroepen be- dankt. GESLAAGDE STAATSEXAMEN BEIAARD Voor het staatsexamen L.O. beiaard (le ged.) slaagde de bekende Veenendaal- se muziekleraar en organist (o.a. van de Cunerakerk te Rhenen) Leo van Stemp- voort. De musicus Van Stempvoort ontving zijn opleiding van de heren Leen 't Hart, directeur van de Ned. beiaardschool en stadsbeiaardler van Amersfoort, Rotter dam, Leiden en Delft, en Drs. H. Bol, musicoloog en docent aan de Ned. bei aardschool. Wellicht zulen de Rhenenaren in de toekomst Leo van Stempvoort op hun ca rillon horen spelen. OPBRENGST VOOR STICHTING MINDER VALIDEN De collecte onder de Veenendaalse fa brikanten en grossiers voor de A.V.O. (de stichting t.b.v. de minder-validen) heeft ƒ630.- opgebracht. dat a.s. zaterdagmiddag de Veenen daalse winkelstraten zullen worden op gevrolijkt met muziek van de bekende boerenkapel uit Ingen? dat een en ander verband houdt met de gezellige drukte die daardoor dus nog weer wordt versterkt? dat die drukte in de winkels voor een groot deel wordt veroorzaakt door de vele vakantiegangers die in Veenen daal of omgeving hun vakantie door brengen? dat deze vakantiegangers niet al leen verblijven in de jeugdherberg „De Eikelenkamp" en het z.g. „Kolenkamp" nabij het Egelmeer, maar ook in Veenen daal zelf in pensions en kampeerboerde rijen? dat deze mensen vrijwel zonder uit zondering enthousiast zijn over de schoon heid en aantrekkelijkheid van de natuur in onze omgeving? dat de bussen en treinen zaterdag een enorm aantal Veenendalers van hier hebben weggevoerd? dat de drukte in de dagen daarna veel minder was dan voorgaande jaren? dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden in het feit dat ditmaal op vallend veel Veenendalers hun vakantie in het buitenland doorbrengen en heel veel per fiets of bromfiets daarheen zijn gereisd voor het maken van trektochten? dat ook de enorme vraag naar bui tenlands geld vorige week bij de plaatse lijke banken hieraan te wijten was? VEENENDAAL Zaterdag 3 augustus. Propaganda- wandeltocht. Luxor theater van vrijdag t/m zondag de film „The Indian Fighter", maandag en dins dag „De loodgieter en het atoom geheim", woensdag en donderdag „Inspecteur Callagan en de gehei me code". RHENEN 2, 3 en 4 augustus Nationale zwem- kampioenschappen in Ouwehands natuurbad. enthousiast over de rijk geschakeerde natuur hier. Kunnen wij als Veenenda lers de schoonheid van onze omgeving heus wel waarderen, voor een vreem deling moet deze een werkelijk heel bijzondere bekoring hebben. De Veenendaalse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer kon op heden nog geen totaalcijfers verstrekken van het aantal gevallen waarin voor het onderbrengen van de vakantiegangers werd bemiddeld, maar ook hier hoor den wij hetzelfde geluid: het vreemde- lingenbezoek is weer veel groter dan vorig jaar en ook hier verwacht men dat deze toename zich in de komende jaren zal voortzetten. In dit verband diene nog dat het aantal aanvragen voor pension, kam peergelegenheid, zomerhuisjes en kam peerboerderijen nog steeds de beschik bare gelegenheid overtreft en dat nog teveel mensen moeten worden teleur gesteld of naar plaatsen in de om geving verwezen. In verband met de intussen begonnen werkzaamheden voor de algehele recon structie van de Nieuweweg zal deze per 31 juli a.s. voor het verkeer worden af gesloten. Het verkeer komende van de richting Hoofdstraat zal dan worden geleid via de Hoogstraat, Prins Bernhardlaan en Buurtlaan naar de Nieuweweg hoek Hol- leweg, terwijl het verkeer van tegenover gestelde richting wordt omgelegd over de Gortstraat en Zandstraat. Ook de routes van de busdiensten wor den naar genoemde straten verlegd. De- bushalten zowel van De Haas als van de N.B.M. zullen nu tijdelijk worden inge richt in de Hoogstraat bij de fa. Ant. de Ruiter, op de Prins Bernhardlaan, bij de Mulderslaan en weer bij de Holleweg en voor de andere richting in de Zandstraat- hoek Molenstraat en tegenover de ingang van de Scheepjeswolfabriek. PROPAGANDA WANDELTOCHT IN VEENENDAAL Op zaterdag 3 augustus a.s. organiseert de Nedelandse wandelsportbond een pro paganda wandeltocht in Veenendaal, waarvan de start om drie uur zal plaats vinden vanuit de kantine van de Rit meester sigarenfabrieken aan de Kerke- wijk. Ér wordt gelopen in drie afstanden, n.l. 12, 18 en 25 kilometer. Het parcours van de 12 km. is: Kerkewijk, Veenendaal- sestraatweg tot Eist, Franseweg, Drift- weg door het bos tot aan Prattenburg, via Zandweg naar de Dijkstraat, Kleine Geer- seweg, Franse Gat naar Ritmeester. De tippelaars van de 18 km. lopen de volgende route: Kerkewijk, Veenendaal- sestraatweg tot Eist, Franseweg, Paarde- kop. Bosweg, fietspad oversteken tot vanouds Klom tot aan Berghuis, van Berghuis liksaf tot betumeweg en daarna fietspad volgen tot Cuneraweg, via Zand weg naar de Dijkstraat, Kleine Geerseweg Franse Gat naar de Ritmeester. Het traject van de 25 km. is: Kerkewijk Veenendaalsestraatweg, Franseweg, Paar- dekop, Bosweg, fietspad oversteken tot vanouds Klom en recht door naar het Berghuis, Vanaf het Berghuis rechtsaf naar de Grindweg en deze volgen tot aan paddestoel 588, hier rechtsaf via Oude Graafseweg onder aan de berg tot aan de viersprong. Zwarteweg volgen tot aan Prattenburg, via Zandweg naar de Dijk straat, Kleine Geerseweg, Franse Gat naar de Ritmeester. De wandelaars van de 12 km. hebben verplichte rust bij café Hensen in Eist, terwijl de 18 en 25 km. tippelaars ver plichte rust bij het Berghuis in Ameron gen hebben. GESLAAGD Onze plaatsgenpot de heer D. J. Jansen, onderwijzer, slaagde voor de hoofdacte onderwijzer A en B. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De kantonrechter Mr A. C. van den Brand deelde in de zitting van Vrijdag van het kantongerecht te Wageningen strenge straffen uit aan een aantal personen uit Lunteren, Ede, Bennekom en Veenendaal, die onrechtmatig in het bezit waren ge weest van vuurwapens. Zij bleken allen op een of andere manier met elkaar in contact gestaan te hebben; hun overtre dingen werden dan ook in één zaak be handeld. Acht personen waren hierbij gedagvaard, waarvan er drie ter zitting waren verschenen. De 41-jarige J. S., te Lunteren, werd veroordeeld tot een geldboete van drie maal 75 gulden, te vervangen door drie maal 30 dagen hechtenis, alsmede tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. S. scheen wel een van de hoofdrolen in deze affaire gespeeld te heben. Maar liefst vijf feiten waren hem ten laste ge legd, van één-werd hij vrijgesproken, bij gebrek aan bewijs. Dit geval betrof het afleveren in 1956 van een defect parabel lumpistool aan een zekere De V.; ter zit ting verklaarde verdacht S., dat hier van afleveren geen sprake geweest kon zijn, omdat dit pistool eerder in het bezit van De V. was geweest. Op de vraag van de kantonrechter „Wat deed u met al die wapens?" antwoordde S. niet rechtstreeks. Wel zeide hij destijds niet ingezien te heb ben, hoe fout hij wel geweest was. Nader hand had hij goed samengewerkt met de plaatselijke politie, die zeer correct was geweest, om opheldering in deze zaken te brengen. Geenszins was zijn motief winstbejag geweest. Van hoger beroep zag hij af, want „ik ben schuldig", vond S. De officier van justitie, Mr. J. J. Bre- dius, had boetes tot 300 gulden tegen S. geëist. Niet vanwege de overtreding, maar de omstandigheden van S. in aan merking nemende, was de kantonrechter milder in zijn uitspraak. In april had ver dachte n.l. op het punt gestaan te emi greren, door familieomstandigheden was hij echter op het laatste moment ver hinderd. Hierbij had hij een financiële strop gehad. Overeenkomstig de eis werd de 33-jarige H. v.M. uit Bennekom veroordeeld tot een boete van 100 gulden, subsidair 40 dagen. M. die ook afnemer van S. was geweest, was zelf als leverancier opge treden voor een pistool. In deemoed deed M. niet veel onder voor de vorige ver- De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven by de firma Geha van Leeuwen in de Hoogstraat te Veenendaal, doch werd niet ge vonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en nu 10, geworden. Het rode nummer van de riks van deze week is: Deze wordt dus weer in het ver spreidingsgebied van ons blad uit gegeven en wanneer u hem vindt en vóór a.s. donderdag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke dus alweer 7,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AS 388595. ORANJEFEEST Vrijdagavond 9 augustus wordt een de- filé gehouden van de plaatselijke vereni gingen. Zaterdag 10 augustus zijn er 's ochtends kinderspelen en 's middags om 3 uur volksspelen. Verder verschillende attrac ties op „De Hof". TUINFEEST „HAZENBERG" Vandaag wordt op het terrein van het nationale dierenpark voor zwerfdieren „De Hazenberg" een tuinfeest georgani seerd. Hieraan werken enkele amateur- gezelschappen mee, terwijl de tuin ver licht wordt. Zaterdag 3 augustus komt de boerenkapel „Bont en Blauw" uit Culem- borg naar „De Hazenberg". De opbrengst van beide avonden komt ten goede aan de verzorging van de zwerfdieren. DAMMEN Van Loon - M. v. d. Grift20 E. v. Zomeren - A. v. d. Grift02 C. Blankestein - C. v. d. Kolk 20 Door de nederlaag van C. v. d. Kolk kwam A. v. d. Grift voor een jaar in het bezit van de wisselbeker. De beslissingswedstrijd in groep B. tus sen G. v. d. Grift en Rebergen eindigde onbeslist. NIEUWE LAGERE LADBOUWSCHOOL? De lagere landbouwschool te Achter berg wordt met ingang van de nieuwe cursus uitgebreid met een nieuw vak, n.l. hand- en vakvaardigheid. De jongens krijgen dan les in eenvoudig timmeren, metselen, betonwerk enz. zodat ze later niet te ingewikkelde karweitjes op de boerderij zelf handig zullen kunnen ver richten. Hiervoor is het nodig, dat de lokali teiten worden uitgebreid. Er zal voorlopig een loods worden geplaatst dicht bij de lagere school, waarin de landbouwschool nu is ondergebracht. In de toekomst hoopt men echter de beschikking te krij gen over een nieuwe moderne school, die aan alle eisen voldoet. Plannen hiervoor worden uitgewerkt en een terrein is al aangekocht. Zie voor verdere gegevens de advertentie elders ln dit blad. GESLAAGD Aan de Technische school te Wagenin gen slaagden voor het examen autotech niek: A. P. Veltman te Overberg. DE AFSLUITING VAN HET HARINGVLIET Het westelijke lange dekstuk van l|i§Ws 1500 meter van de ringdijk voor de wmfflMm bouwput van de sluizen voor de afwatering is nu boven water. De andere helft van de ringdijk kan nu in stroomloos water worden af gebouwd. Aan het eind van het dijkstuk gaat het opspuiten van het djjklichaam tus sen de kraagstuk ken steeds door. Gistermiddag omstreeks 6 uur werd de Veenendaalse brandweer gealarmeerd en loeide de sirene over onze gemeente. Het ging hier om een brand ontstaan op de slaapkamer van de fam. v. d. W. in de Zandstraat. Een van de kinderep lag hier ziek te bed. Blijkbaar weer aan de betere hand rakende was het met lu cifers gaan spelen. De gordijnen vlogen in brand en ook het houtwerk van de kamer dreigde vlam te vatten. i Direct op de alarmering echter kwam al het bericht dat men er in geslaagd was het vuur te blussen zodat de brand weer niet behoefde uit te rukken. ONTVLUCHT EN IN VEENENDAAL AANGEHOUDEN Drie knapen, ontvlucht uit het rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort, konden door de Veenendaalse politie in de omge ving van rijksweg 12 worden aangehou den. Later werden zij weer naar Amersfoort overgebracht. De vluchtelingen waren twee dagen onderweg geweest. De openluchtrechtzitting van het kan tongerecht uit Wageningen, in Eist op het terrein van de heer Kosters gehouden, trok een geweldige belangstelling. Er werd een zitting gehouden over een varkenskwestie tussen de heer v. B. en de hoei K. Do hecAB. beticht de heer K. ervan dat zijn varkens een onfrisse geur verspreiden en zodoende hinder veroor zaken voor de omwonenden. Even zovele omwonenden verklaren echter dat zij van de varkens van K. geen hinder ondervinden. Voordat het voltallige kantongerecht op de plaats was gearriveerd waren al een groot aantal belangstellenden op de hoek Franseweg - Verbindingsweg samenge stroomd. Toen de heren van het gerecht arri veerden wilde ook de heer v. B. die niet v/as gedagvaard het erf van K. betreden, hij werd echter door K. op een hardhan dige wijze buiten het hek gewerkt. Toen de gemoederen weer wat tot bedaren wa ren gekomen werd een rondleiding ge maakt door de heren van het gerecht en werden de opstallen waarin de varkens huizen en het terrein waar zij lopen in ogenschouw genomen. Na de rondleiding trok men zich terug in de woning van de heer K. waar de zitting werd gehouden. De pers werd daarbij niet toegelaten. Toen de zitting was afgelopen deelde de advocaat van de heer K., mr. Van Es uit Veenendaal mee, dat de zitting voor onbepaalde tijd was verdaagd. De Commissie Uitgaansdag ouden van dagen deelt mede, dat zaterdag 3 aug. a.s. een voetbalwedstrijd in Eist wordt gespeeld tussen twee dameselftallen uit Veenendaal, waarin ook drie dames uit Eist meespelen. De opbrengst komt geheel ten goede van de uitgaansdag van de ouden van dagen uit Eist. De commissie zal nog nader berichten op welk terrein gespeeld wordt. Naar wij vernemen gaan de oudjes van Eist weer een dagje uit en wel op 21 augustus a.s. Wij vragen ons ieder jaar weer af hoe de organiserende commissie het steeds weer voor elkaar krijgt, want er is veel nodig voor zo'n uitgaansdag. Niet alleen financieel, maar ook voor wat betreft de organi satie. Het is dit jaar de tiende keer dat er een tocht wordt gemaakt, dus zal het zeker een bijzondere worden. De bevolking van Eist kan de commissie helpen door een flinke bijdrage voor de lijstcollecte welke dezer dagen zal worden gehouden. GESLAAGD Aan de Technische school te Wagenin gen slaagden voor het examen autotech niek: C. Henken, G. W. Kruidenier, C. Looijen, C. van Rotterdam en J. v. d. Scheur. Schilderen: J. Vervat. Timmeren: P. Kok, Eist. Instrumentmaken: R. van Zomeren. dachte. „*t Mag niet, ik ben schuldig", zei M. „Waarom deed u het dan?", vroeg de officier. „Om iemand te helpen". „Was hij er dan zo verlegen om?". „Dat weet ik niet, daar heb ik niet om gevraagd" zei M. en haalde zijn schouders op. Vol gens verdachte had hem dit helpen van een ander zelf al veel geld gekost. Ook M. was sterk de mening toegedaan, dat hoger beroep nutteloos zou zijn. „De lichtste broeder" noemde de offi cier in zijn requisitoir de 25-jarige G. v. D. uit Veenendaal. Ook deze had van S. een pistool ontvangen. De kantonrechter ver oordeelde het tot 40 gulden boete, te ver vangen door 16 dagen, met verbeurd ver klaring van het in beslag genomen pistool; de eis van Mr. Bredius was 50 gulden ge weest. Tot zijn verdediging voerde v. D. aan, dat er moeilijk sprake geweest kon zijn van het in bezit hebben van een vuurwapen. Van het pistool was de slag- pin defect geweest, zodat het niet kon functioneren. Zichzelf noemde verdachte een verzamelaar, die het wapen als een curiosum beschouwde. Hierbij kwam nog, dat ditzelfde pistool eerder bij S. thuis tegen de muur had gehangen. De politie zou hiervan op de hoogte geweest zijn, maar had destijds geen actie ondernomen. De overige verdachten werden bij ver stek veroordeeld. De als stroper bekend staande v. E. kreeg een boete van twee maal 60 gulden met verbeurdverklaring van het in beslag genomen karabijn en de daarbij aangetrofen onderdelen van vuur wapenen, benevens een voorwaardelijke hechtenis van 14 dagen. Tweemaal 100 gulden, ook vanwege stropen, kreeg De K., zijn geweer werd voorgoed in beslag genomen. De kantonrechter zag af van de tegen deze verdachte geëiste voorwaar delijke hechtenis. Tegen de twee neven J. G. vielen de boetes resp. uit in 80 gul den en 100 gulden met verbeurdverkla ring van de wapens. In het laatste geval was door vondst van een stroperslantaarn stroperij vast komen te staan. Tegen de 29-jarige ijzerwerker J. J. V. uit Oosterbeek eiste de officier 25 gulden. Als bestuurder van een bromfiets was hij in de afgelopen winter tegen een stil staande auto aangereden. V. had even een boodschap gedaan in Arnhem en was op de terugweg verblind door een sneeuwbui. „Ik had die hele wagen niet gezien" zei V. ter zitting, „want ik zat voorover". Mr. Bredius vond, dat ver dachte op deze manier het verkeer wel zeer in gevaar bracht. Toen, na het uit spreken van den eis de verdachte de ge legenheid werd gegeven nog iets te zeg gen, vroeg V. aan de kantonrechter, „Vindt u het niet wat hoog?". „Dat zult u wel aan mijn vonnis horen" repliceerde Mr. Van den Brand. Overigens bleef het bij de eis: 25 gulden of tien dagen hech tenis. De 51-jarige H. S. uit Uithoorn had te Veenendaal enige maanden geleden met zijn auto een wielrijder aangereden, zo, dat deze ernstig ten val was gekomen. Het was omstreeks het middaguur ge beurd, en aan weerskanten van de weg waren stromen fietsers. Volgens deze verdachte had hij niet harder gereden dan 25 km. Hij had naar de kant moeten uitwijken, toen een autobus uit de tegen overgestelde richting kwam. Op dat mo ment botste de jongeman S. met zijn fiets tegen de zijkant van verdachte's auto aan. Hij werd enige meters meege sleurd. De expediteur was zeer spraakzaam; maar bij zijn niet ter zake doende ver halen raakte de kantonrechter herhaal delijk zijn geduld kwijt. Vast kwam wel te staan, dat H. S. de fietsende jongeman niet gezien had. In zijn requisitoir ver klaarde Mr. Bredius gaarne te willen aan nemen, dat verdachte geen opzet ge pleegd had, wat H. S. al herhaaldelijk had pogen aan te tonen. „Maar in deze zaak gaat het er om, of u bepaalde dingen ge zien hebt of niet". Ten aanzien van het eerste deel van het ten laste gelegde, het onvoldoende uitwijken naar links voor de wielrijders, eiste de officier vrijspraak. Het was n.l. tevens vast komen te staan, dat het ongeluk zich bij een wegversmal ling had voorgedaan. Het tweede gedeel te, het onvoldoende rekening houdende met het overige wegverkeer achtte Mr. Bredius wel bewezen. Hiervoor eiste hij een boete van 35 gulden, te vervangen door 14 dagen, en toewijzing van de ci viele vordering, die ruim 70 gulden be droeg. De uitspraak was conform de eis. Tot 40 gulden boete werd de Amster damse onderwijzeres, de 48-jarige mej. D. M. J. T. overeenkomstig de eis veroor deeld met toekenning van de civiele vor dering, tegen haar ingediend door de 43-jarige metselaar D. v. d. H. uit Benne kom. Aan mej. T. was ten laste gelegd, dat zij geen voorrang had verleend op een voorrangskruising in Bennekom, die zij als berijdster van een auto was gepas seerd. Hierdoor was de motorfiets, be stuurd door v. d. H., tegen haar achter wiel opgevlogen, waardoor beide voer tuigen licht beschadigd werden. Mej. T. was het helemaal oneens met de ten laste legging, evenals de door haar meege brachte getuige mej. C., uit Amsterdam, die bij haar in de auto had gezeten. Zij had heel kalm gereden, toen zij het kruis punt overstak. De motorfiets had zij in het geheel niet gezien. Deze was volgens de verdachte met grote vaart, tevoor schijn gekomen, toen zij het grootste deel van het kruispunt over was. Inder daad bleek de weg, waarlangs v. d. H. ge reden had vlak voor het kruispunt een bocht te bevatten. Maar deze motorrijder had geen moeite gedaan om een botsing te vermijden, hoewel er ruimte genoeg was geweest, aldus mej. T. Volgens de officier stond het ten laste gelegde feit wel volkomen vast. Het be roep op overmacht wees hij terug. De snelheid van de bromfiets kon nooit bij zonder groot geweest zijn. Mej. T. had deze wel degelijk kunnen opmerken. In de geschiedenis der mensheid is er niets zo snel toegenomen als het roken van sigaretten. Dit geld voor alle landen der wereld: van de Eskimo's in Groen land tot de Hottentotten in Zuid-Afrika. En met het jaar wordt het verbruik van sigaretten groter. Kortgeleden is er in Engeland een si- garettendebat gehouden waaraan zowel bekende kankerspecialisten als sigaretten- fabrikanten deelnamen. Na dit debat is men tot de slotsom gekomen, dat sigaret tenrokers, meer dan niet-rokers, de kans lopen om longkanker, lipkanker of tong kanker te krijgen. Tijdens dit debat heb ben een aantal niet-rokende doktoren een verzoek tot de regering gericht om de verkoop van rookartikelen te verhinde ren. Rokende dokters daarentegen vonden dat onzin en een Amerikaanse sigaretten- fabriek loofde een premie uit van 100.000 dollar aan de persoon, die aan kan tonen dat men van roken longkanker krijgt. Ook in ons land is over dit vraagstuk reeds meermalen geschreven en gespro ken. Pas onlangs hebben nog grote stuk ken in de krant gestaan van leidingge vende figuren op kankergebied, die aan willen tonen dat er wel degelijk verband bestaat tussen roken en longkanker. Maar in hoeverre zijn sigaretten dan gevaar lijk? Laten we eens een gedeelte van het Engelse sigarettendebat volgen. De dokter: De rook die we inademen bevat benzypyrine en nicotine. Bij het roken verdwijnt tweederde van de nico tine in de lucht, éénderde gaat met de geïnhaleerde rook mee naar binnen. Daar van wordt een klein gedeelte door de slijmvliezen van mond en keel in de lon gen opgenomen. Hoe sneller men rookt, hoe meer nicotine men naar binnen krijgt. De directeur van een sigarettenfabriek: Virginia-sigaretten bevatten 6*/« nicotine. Turkse 1,5 West-Indische 0,36 Maar de roker kan zich hiertegen beschermen door filters, mondstukken en pijpjes. De dokter: Maar men krijgt toch de rook binnen. Iemand, die 20 sigaretten per dag rookt, rookt een glasugbv4 tp per dag rookt, absorbeert in een week 400 milligram nicotine. Als men dit aantal ineens in het lichaam van een persoon zou spuiten zou dit dodelijk zijn. Wie iedere dag een pakje sigaretten rookt, rookt een glas vol vloeibare teerproduk- ten. De kans op longkanker is bij zware rokers 20 x zo groot als bij niet-rokers. Het roken neemt sinds 1920 toe, de curve van longkanker stijgt in gelijke mate. De directeur: Maar nergens wordt zo veel gerookt als in Afrika en daar is kan ker onbekend. Ik geloof eerder dat kan ker voortkomt uit de verontreinigde lucht, welke we dagelijks inademen. Want longkanker komt het meest voor in dichtbevolkte industriewijken. De sigaret in de beklaagdenbank zwijgt. Koor van aanklagers (niet-rokers) „De curve van de longkanker stijgt in gelijke mate als de sigarettenverkoop!" Het publiek op de tribune (geestdrif tige rokers) zwijgt. Want het definitieve bewijs is nog steeds niet geleverd en daarom kan er geen vonnis worden uit gesproken. Moeten we nu doorgaan of ophouden met roken? Er zijn veel mensen die pro- GOUDEN HUWELIJKSFEEST Heden, vrijdag 26 juli herdenken de heer en mevrouw Van de Pol-Overeem, Barneveldsestraat 23, de dag dat zij voor 50 jaar in de echt werden 'verbonden. De heer en mevrouw Van de Pol zijn beiden in Renswoude geboren en getogen en derhalve in het dorp algemeen bekend. De heer Van de Pol, die thans 75 jaar is, heeft aanvankelijk bij zijn ouders op de boerderij gewerkt en is daarna veelal in de houtvesterij werkzaam geweest. Aan deze tijd draagt hij altijd nog een minder prettige herinnering met zich. Bij de uitvoering van een bepaald werk is hij met een medearbeider in aanraking gekomen met een hoogspanningsleiding, waardoor zijn collega op slag werd ge dood. Van de Polondervond daarbij ook een zeer zware schok, doch deze bleek gelukkig niet dodelijk. Thans mag hij zich nog in een goede gezondheid verheugen, ofschoon hij sinds enkele jaren nietmeer in staat is veel werkzaamheden te verrichten. Mevrouw Van de Pol, in de leeftijd van 72 jaar, kan wat dat betreft nog wat beter uit de voeten dan haar man, hoewel ook zij enigszins rheumatisch is. Zij verzorgt haar huishouding grotendeels zelfstandig en levert ook nog haar aandeel in de verzorging van de kippen en de varkens, die thans de gehele veestapel vormen. Tevens gaat zij practisch elke zondag ter kerke. Nadat het bruidspaar ln 1907 eerst een woning aan de Dorpsstraat had betrok ken, werd in 1924 de tegenwoordige wo ning gebouwd aan de Barneveldsestraat. De omgeving van dit huis bestond hoofd zakelijk uit woeste grond, die geheel door het echtpaar Van de Pol is ontgonnen. Vervolgens werd op dit terrein een boe- renbedrijfje gevestigd, dat veelal werd verzorgd door en onder leiding van mevr. Van de Pol, aangezien haar man elders werkzaam was. De boerderij is thans ge deeltelijk opgeheven en de grond bij an deren in gebruik, zodat zij min of meer van een rustige oude dag kunnen ge nieten. Ook wij willen bij deze de heer en me vrouw Van de Pol onze welgemeende ge lukwensen aanbieden en hun samen nog vele goede jaren toewensen. OPBRENGST COLLECTE De in de afgelopen weken in Renswou de gehouden huis-aan-huis collecte ten behoeve van de sociale zorg voor minder validen (A.V.O.) heeft het bedrag van 42.38 opgebracht. WEDVLUCHT VANAF BORDEAUX „De Luchtpost" deed mee aan een wed vlucht vanaf Bordeaux, een afstand van 920 km. In concours waren 26 duiven. Zij werden om zes uur gelost en de eerste duif arriveerde om 20.38.11 uur. De uit slag was: 1, 2, 4 W. van Ede; 3 W. Wa- gensveld; 5.6 J. van Oostrum; 7 C. v. d. Wetering. De jonge duiven vlogen vanaf Duffel een afstand van 130 km. In concours wa ren 141 duiven. Zij werden gelost om 8.50 uur en de eerste duif arriveerde om 10.30.41 uur. De uitslagen waren 1, 3, 27 P. Wagensveld; 2, 6, 14, 24 L. Stutvoet; 4, 15 J. A. Vonk; 5, 8, 32 W. v. Riesen; 7, 17, 20, 22, 28, 34 W. Wagensveld; 9 C. Gijs- bertsen 10, 12, 29 A. van Ginkel; 11, 16, 29, 23, 26 J. van Oostrum; 13 A. Voskuilen; 18, 21 H. Gazenbeek; 25, 30 A. Marcus; 31 J. de Jong; 33, 35 C. v. d. Wetering. beren het roken af te leren, maar de reis bij lange na niet halen. Het is dan ook een zeer moeilijk af te leren gewoonte. Nu zegt men weer, dat de mogelijke oor zaken van longkanker gelegen zijn in werkzaamheden met benzine: in garages en langs de weg bij veel benzinedampen. Bij de verwerking van asfalt en teer- produkten in de wegenbouw, maar ook door antraciet-haarden. Als men dus een actie wil voeren om het roken te staken, dan moet men ook een actie voeren tegen auto's, motoren, geasfalteerde wegen en haarden. Wel of niet roken? Er zijn dokters, die aarzelen een rookverbod op te leggen, omdat dit hen minder populair maakt bij de patiënten. Er zijn dokters, die als eers te een strikt rookverbod opleggen. Maar dat zijn meestal dokters, die zelf niet roken. Wat moeten wij, arme leken, dan van het rookprobleem denken? Ophouden met roken? Maar dat is een zeer zware opgave, vooral als men niet zeker aan kan tonen dat roken longkanker veroor zaakt. Zolang dit niet gebeurd houd ik me aan de volgende theorie: Toen de mensheid het aardrijk erfde was daar ook de ta baksplant bij. En net als alle andere goe de gave van de Schepper moeten we ook de tabak met mate leren genieten. Een paar sigaren of sigaretten per dag zullen de mens geen kwaad doen. En verder spiegel ik me aan de dok toren, die op het sigarettendebat in Lon den aanwezig waren. In de pauze haast ten allen zich naar de gang om een lek ker sigaretje te roken Ben van Brabant. In tegenstelling tot de meeste verbou wingen en nieuwbouw van winkelpanden is het bij het bouwen van de schitterende slagerij van de firma A. en R. van Rhee aan de Patrimoniumlaan geweest, dat men niet heeft gehaast en de tijd heeft genomen bij de inrichting hiervan. Het resultaat was werkelijk verbluf fend. Een opvallend ruime slagerij in een buitengewoon aantrekkelijke en moderne uitvoering. De royale koeltoonbank, wel ke het mogelijk maakt de koper uit een grote sortering vleeswaren een keuze te laten doen. Ook de eigenlijke geheel in gebouwde koelkast met automatische vriesinstallatie, is bijzonder groot. Kort om een slagersinrichting welke een zeer frisse indruk maakt en waar van de nieuwste vindingen en middelen beslist geen karig gebruik gemaakt werd. Trou wens de gehele slagerswinkel is royaal opgezet en getuigt van vakmanschap en ervaring van de ondernemers, die wij veel succes toewensen. ONDERW'IJSBENOEMING De heer W. J. Dijkstra, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is per 1 oktober a.s. benoemd tot onderwijzer aan de openbare ulo-school te Schagen. EDE. De Edese heideweek, die van 17 tot en met 24 augustus wordt gehouden, zal dank zij de medewerking van het ge nootschap Nederland-Italië, dit jaar in het teken staan van de Italiaans-Neder landse samenwrking. In verband daar mede heeft de ambassadeur van Italië, de markies Benzoni, zich bereid ver klaard, de heideweek op 17 augustus te openen. De Nederlandse ambassadeur in Italië, Dr. H. Boon, nam zitting in het ere-comité. De Nederlands-Italiaanse delegatie, die deze plechtigheid zal bijwonen, wordt in de ochtend van 17 augustus door het pro vinciaal bestuur in het provinciehuis te Arnhem ontvangen. EDE. Anneke Elro, die ook in Ede bij zonder populair is door haar prachtige sprookjesvoorstelling, komt ook deze zo mer weer naar Ede. Op zaterdag 27 juli, 's middags om half drie, geeft zij een voorstelling in het openluchttheater. Zij brengt deze middag geen sprookje, maar een klucht, waar stellig de jeugd van smullen zal. Want op deze middag komt Pietje Bell, de beroemde figuur uit één der meest gelezen kinderboeken, in le vende lijve naar Ede om de jeugd van zijn kwajongensstreken te laten genieten. WIJZE WOORDEN EIGEN SCHULD Iedere onthulling van een geheim is de schuld van hem die het heeft toevertrouwd. (La Bruyère) Met het OOG ep uw OGEN en uw UITERLIJK een betere BRIL van Fa. J. F. TAK Hoofdstraat 106, Telefoon 2576 Leverancier van alle ziekenfondsen

De Vallei | 1957 | | pagina 1