»Wat Lezers Schrijven PAUK Dokter HOLL MULDER WOUDENBERG LI ENDEN „Renswoude" in finale van eigen voetbaltoernooi Burgerlijke stand EDERVEEN KERKDIENSTEN ROVANNA Een tweede BRIL is geen luxe ASSURANTIEKANTOOR V.Z.C. versloeg Flevo met 7-1 Met ingebouwde gramofoon slechts I 398.- bij: AOIO BALLEGOIJEN V.Z.C. II speelt gelijk tegen Vahalis II Gevonden en verloren voorwerpen RENSWOUDE BRIL OPTIEK WESTERA Onveilig Veenendaal Dinsdagkoopjes Kop en schotels porcelein, hoog model, fris decor, nu 6 stuks 3.9» Pannesponzen nu 2 stuks 15 cent Alleen dinsdag 30 juli Hoofdstraat 7 - Veenendaal Telefoon 3103 Vier doelpunten van midvoor Hardeman Zondagsdienst doktoren Ingekomen en vertrokken Amerongen Rhenen HET RAADSEL VAN FEUILLETON r ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN KERKEWIJK f67 -TEL.3000-VEE NIEN DAAL Wie dur denkt, dat ik dit stukkie net zoo as altijd netjes bij me eige mit een koppie koffie nust me in 't achter huis, zit te schrijve die is net effies ebbuis. We zijn dur tusse uitgetrokke en ik zit een eind buite 't Veen mit et schrijf gerei te knutsele. In een kefeetje. „Mins nog an toe", zei Bram, die hier net as ik an een flessie Heinekes zit te kloeke, „hoe oud jij ok bint, echt uit bin jij nooit. Nou zit je nog te werke." Ik zee: „Bram, me plicht teege-oover de Veense roept me overal. Ik bin een peblieke feguur en waar ik ok zit: ze motte me lot- en andere gevalle in 't Veen weete. Zoodoende schrijf ik nou „erreges vanaf de Veeluwe". Tusse ons gezeid, eerlijk ik doch me dur van de week een bietjie makkelik af te maake. Ik ging effies goeiedag zegge op 't ketoor van de Vallei, een dinsdag, want toen zijn we vertrokke, en ik denk, vraage hullie niks, dan zeg ik ok niks en ik knijp em dur zoo tusse uit. Mar ik zoo stom, ik laat me adres achter en van- morrege daar had je 't gesmijt in de glaaze. „Tillefoon veur meheer Blauwkous," riep de daame waar we in de kost zijn. Driek gelijk al oover stuur. Die ging dur heele femielje en al dur bekende al naa, mit wie dur wat gebeurt kos zijn. Ik zeg: „Kalm blijve, dat zulle wel zaake veur mijn zijn." En waarachies, de hoofdredakteur van „De Vallei" an de andere kant van de draad. „Wout" zee die, „wat dunk ie, krijge we nog wat of krijge we niks." „Waar moe'k in vreedesnaam oover schrijve" vroeg ik. „Schrijf mar wat oover de Veeluuwe en zoo" zee de baas. „Je ken nie gemist worde." Dat leste gaf de deurslag, ik voel me eige gauw gestreelt. En zo schrijf ik nouw, erreges op de Veeluuwe. Jelui zulle misschien denke, wat doet ie tog geheimzinnig en wat is tie dur stiekumpies tusse uitgetrokke, zonder van te voore iets te zegge. Veur de minsche, die et kwaaje dur soms weer van denke: alles is betaald hoor; de bakker en de slager en de hele kliek. Mar ze hoeve op de Veeluuwe niet te weete dat ik er bin. Dur zitte al Veensche genog hier. Net as in Kat wijk. Daar kun je ok gien Katwijkse zien van al de Veense. Ik bin - as ik et goed zeg - in kie- moonoo op reis, net as de Konegin. Dur zatte net al een paar Veensche vlak bij ons die het gloof ik in de gaate hadde en da's al erg genog. Mar ons pesion is goed. Goed te ete en te drinke. De eerste nacht hadde Driek en Mijntjie niet best geslaape. Driek had een vlooi gehad, doch ze. Mar die loope de vlooie al mit seksies oover de rug, as ie dur allenig mar oover praat. Bram ziet er zoo mooi uit. Klaar aar digheid, net een Ammerikaander. Een sporthemd met palmboome het ie an en een petjie met zo'n hoeplaa-klep op. Mar de petoffels het ie angehouwe. En die houd ie an, zeit ie. „Op de petoffels loop ik allenig mar makkelik" zee die, „en mit de vakansie wil ik makkelik loope. 't Weer is niet zoo best. Veur ons soort minse wel mar wij zwemme toch niet meer. Mar dan moe je mar niet gelijk mit de bouwvakkers gaan. Die hebbe meer weer om binne te zitte, omdat ze altijd in de buitelucht zijn. De Vreemdelingverkeersminse van 't Veen motte hier mar es een poossie in de leer gaan. Toen we op de bus stapte van de week, viel me oog nog op dat rigtingwijzertie van V.V.V. an 't spoor, 't Was een wonder dat me oog dur óp viel, want je ken et bijna niet zien. En 't wijst mar twee kante op: het beroo van V.V.V. en de jeugdherberg. Verders veur de rest is ter in 't Veen niks. Gien zwembad en niks meer. Mar affijn, 't is nouw vakansie. Dat komt laater wel in order. Dan motte ok al die bollebooze, die van 't jaar veur der eksaame gezakt binne, weer vlug mit de neus in de boeke. En niet dur oover heen kijke, want dan is 't veur de schoolmeesters om uit dur vel te springe. We kunne jullie allemaal gien an- zichtkaart stuure, daarom langs deeze - ongeïeluustreerde - weg de groete van Driek en Mijntjie en Bram en Wout. ziekenfonds leverancier Hoofdstraat 51 Tel. 3184 Veenendaal GESLAAGD Aan de Technische school te Wagenin- gen slaagden voor het examen: machine- bankwerken onze plaasgenoten: W. J. G. Ebben, A. v. d. Kraats, F. Lansing, R. L. Santbuiten en P. W. H. M. v. d. Vorst. Landbouwwerktuig en tractormonteur: A. v. Bennekom. Autotechniek: J. L. Wes terink en voor electro- sanitairtechniek: J. A. Willemsen. GESLAAGD De heer B. Vonk slaagde vorige week voor het eindexamen autotechniek, aan de Hogere Technische school te Apel doorn. Belust op een revanche met het Nij- kerkse Flevo I, dat de Veenendaalse spe lers tijdens het Ritmeestertoernool een overwinning afsnoepte en daardoor de beker inrekende, ging V.Z.C. I j.l. woens dagavond te water. In de eerste vijftien seconden, nauwe lijks na het afzwemmen, schoot Koomen van veraf, vóór de helft, ln (1-0). En met dit doelpunt van Koomen opende een, in vergelijking tot het Ritmeestertoernooi, herboren V.Z.C. een score, welke te machtig was voor de Nijkerkenaren en wel speciaal voor hun zwak spelende keeper. V.Z.C.-midvoor Henny van de Loos- drecht, zwaar afgedekt door Flevo mid- achter Kiok, liet het maar bij één doel punt. (2-0). Er zat opmerkelijk veel vaart in de Veenendaalse ploeg, en er werd in de breedte gespeeld, zodat ook de meeste van cfe zeven doelpunten van de vleugels kwamen. Na het tweede doelpuntt van Henny van de Loosdrecht, loste Koomen, als im mer, een keihard schot, dat wederom doel trof. (3-0). Van de volgende doelpunten namen Jan Kets en Wim v. d. Loosdrecht er ieder twee voor hun rekening. Het enige doelpunt, dat keeper Jan, Bakker te machtig was, kwam uit een hem overigens niet aan te rekenen fout- van Rompes. Op fraaie wijze wist Rompes midvoor Geijtenbeek van Flevo de bal afhandig te maken. Bij het naar voren plaatsen gleed de bal echter van zijn hand en kwam in het bezit van de Flevo- rechtsvoor, die zonder aarzelen inschoot. Flevo bracht het echter niet verder dan dit ene doelpunt tegen het opper machtige Veenendaalse zevental, dat in een sportieve en aantrekkelijke wedstrijd, geleid door badmeester Kok uit Ede, weer eens zijn werkelijke waarde aan het grote aantal toeschouwers liet zien. WATERPOLO VOOR DE KOMENDE WEEK V.Z.C. I gaat a.s. donderdag 1 augustus voor zijn laatste competitiewedstrijd naar Zeist tegen Zeist I. Zeist is een pittige ploeg, hetgeen deze competitie is gebleken, waaraan de Vee- nendalers hun handen vol zullen hebben. De overige V.Z.C.-zeventallen zijn reeds uitgespeeld in de competitie. RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 - Rh«nan - Tol. 579 Een, voor zijn doen, zeer matig spelend V.Z.C. II moest in Tiel tegen Vahalis II met een gelijk spel genoegen nemen. Het is ons nog niet bekend, of V.Z.C. II hiermee zijn kansen op een kampioen schap heeft verspeeld, aangezien de an dere gegadigde Woestduin uit Doorn nog nog niet is uitgespeeld. Ook staat er nog een Inhaalwedstrijd van V.Z.C. II tegen Woestduin op het programma. V.Z.C. kon in Tiel niet erg loskomen. Vóór de rust was de stand 3-0 in het voordeel van de Veenendalers, doch na de rust liet de keeper drie doelpunten aan Vahalis, zonder veel moeite tot stop pen te doen. De twee laatste competitiewedstrijden in het „Bergbad" j.l. woensdagavond le verden V.Z.C. I en V.Z.C. II een mooie winst op. V.Z.C. III bracht de kampioenen van hun afdeling Z.E.W. I uit Ermelo een verdiende nederlaag toe, ondanks het feit, dat de jeugdploeg niet geheel compleet was. Via 1-0 voor Ermelo maakte Steffers gelijk, terwijl dezelfde speler daarop met een afgemeten, achterwaarts geschoten bal 2-1 maakte. Er werd slecht geplaatst in het V.Z.C.- kamp en speciaal werd dit de achter hoede noodlottig, toen Z.E.W. door een fout kon scoren. (2-2). Steffers gaf na de rust V.Z.C. wederom een voorsprong na een vrije worp van Kees van Schuppen. Dijkstra probeerde het nog eens met een drukbal op de Er- melose keeper, die in verhouding tot V.Z.C.-keeper Jacques Suydendorp ver beneden peil bleef. Na een gelijke stand 3-3, bracht Stef fers V.Z.C. nog winst. (4-3). COLLECTEN EN GIFTEN NED. HERV. GEMEENTE Collecten en giften bij de Ned. Herv. gemeente in de maand juni, diaconie 458.86, voor kerkvoogdij 452.24, collec te bouwfonds 164.24, collecte Chr. Mil. tehuizen en Herv. schippers 141.05 en zendingsbussen 14.23. MIDDENSTANDSVERENIGING HOUDT VAKANTIE-FEESTDAG De middenstandsvereniging te Wou denberg, organiseert op woensdag 31 juli a.s. een vakantie-feestdag op het gemeen telijk sportterrein aan de Geeresteinse- laan alhier. Om 2 uur namiddags zal een aanvang gemaakt worden met een vlie gerwedstrijd. Een prijs zal worden toe gekend voor de mooiste (door de kinderen zelf vervaardigde vlieger) en een prijs voor de best staande vlieger. 's Avonds om 7 uur, stoelendans voor dames, waarvoor aardige prijzen beschik baar zijn gesteld. Tot slot staat een ge- costumeerde voetbalwedstrijd op het pro gramma. Opgave tot deelname bij het bestuur. EERVOL ONTSLAG Bij besluit van burgemeester en wet houders werd aan de heer W. A. Jellema, met ingang van 1 september a.s. eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Ingen. Met ingang van die datum werd tot tij delijk onderwijzeres aan die school be noemd mej. A. du Bois te Woerden. De datum van ingang van het aan de heer H. Klinge, hoofd der openbare lagere school te Ommeren verleende ontslag werd bepaald op 1 augustus a.s. Hij wordt per 1 sept. a.s. opgevolgd door de heer J. J. M. van Bommel, thans hoofd van de openbare lagere school te Hamersveld, gemeente Leusden. OPBRENGST COLLECTE RODE KRUIS Dat het Rode Kruis een vaste plaats in de harten van de inwoners heeft we ten te verwerven, bleek ook nu weer on dubbelzinnig uit het fraaie resultaat van de in deze gemeente gehouden collecte. De opbrengst was 844.80. Voorzeker een bedrag dat er zijn mag. ORANJEVERENIGING HOUDT LOTERIJ Aan de Oranjevereniging te Lienden is door het gemeentebestuur toestemming verleend tot het houden van een loterij, teneinde uit de opbrengst daarvan o.m. verlichtingsartikelen enz. voor oranje feesten bij gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin te kunnen aan schaffen. Er zullen 4000 loten worden uitgegeven 50 cent. Hoofdprijs een Solex-bromfiets. Gevonden: 2 grijze demi-saison jassen. Verloren: grijs/bruin jongensjasje. Aangelopen: fox-terrier (bruin); hond bruin met wit; hond met lang beige haar. VOOR EEN NAAR E'g. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN Na 3Vï jaar Veenendaal uit geweest te zijn, moet ik zeggen dat mijn ge boorteplaats veel veranderd en ver beterd is! Het is werkelijk een stad ge worden, met veel mooie wegen, fabrie ken enz. Van deze wegen moet in de eerste plaats de Kerkewijk genoemd worden. Goed, het heeft een miljoen gekost. Maar nu kan er gezegd worden dat men „iets" ervoor in de plaats heeft! Over dit „iets" zou ik het zeer graag even met u willen hebben. Wanneer we Veenendaal binnenrij den van richting „De berg", zien we als eerste kruispunt de driesprong Vee- nendaal-Elst-Achterberg. Een geel knip perlicht als algemeen gevaarsteken zou daar zeer zeker op zijn plaats zijn. Te meer om het razendsnelle verkeer een beetje vaart te doen minderen en op merkzaam te maken dat het een stad nadert. Een voertuig is te vervangen door nieuw. Een mensenleven is nooit te vervangen! Het mensenleven dat u spaart, kan uw naaste familielid zijn! We gaan verder en zien Bergweg en Bilderdijkstraat waar 20 uur per dag bussen in en uit rijden. Dan komen wé bij de kruispunten Patrimoniumlaan en Spoorlaan, Parallelweg en Stations singel, waar ook geen verkeerslicht is en de behoefte toch zo groot! Als we het er zover levend afgebracht hebben, moeten we de Hoofdstraat ook maar trotseren, misschien staat er wel een behulpzame agent bij de Markt of einde Hoofdstraat. Dit zijn geen gevaarlijke kruispunten meer, hier mag gerust van een verkeers-CHAOS gesproken wor den. Echt, ik neem mijn hoed af voor alle weggebruikers in Veenendaal dat men zichzelf plus het verkeer nog zo goed regelt. Hoe alles nog zo goed gaat is voor mij een raadsel. Om over de Nieuweweg maar niet te spreken. Wanneer men zich echter de vraag stelt: „Is Veenendaal veilig?", moet een ieder dit jammer genoeg ontkennen en zeggen: „Neen, Veenendaal is zeer on veilig!" Moet dit zo blijven? Neen. Het kan heel goed veranderen. Geef Veenendaal een vijf stoplichten en wat knipper lichten en Veenendaal is direct 35 veiliger. Op het ogenblik is het zo, dat bijna alleen een weggebruiker met een zeer snel reactievermogen in staat is over te steken bij kruispunten zoals we er in 't Veen jammer genoeg zoveel hebben. Oudere mensen, kinderen moe ten het help-yourself-systeem maar toepassen, met de beste wensen. Teveel wordt in Veenendaal het oversteken aan de individueel overgelaten, met de bekende, meestal noodlottige gevolgen, welke door een simpel stoplicht hadden kunnen worden voorkomen. Ook moet een gemeente als Veenendaal het pret tig vinden een buitenlander of toerist een Veilig Verkeer te kunnen aanbie den, daar anders Veenendaal bij voor baat vermeden wordt. Momenteel rijd ik liever door down town Detroit of Toronto dan door de Hoofdstraat in Veenendaal. Ook zou een groot bord: „Welkom in VEILIG VEENENDAAL, denkt u ook aan onze kinderen?" niet onaardig zijn voor de zo welkome bezoekers. Wanneer we Veenendaal uitrijden zou een bord: „Dank u, komt u' eens terug, in 'tVeen kijken we niet op een turfje", erg leuk zijn. Dit doet de bezoeker goed aan en hij weet dat hij welkom is. Vooral voor de zakenwereld is dit belangrijk. En dus voor elke Veenendaler. Als oud-Veenendaler hoop ik altijd trots te kunnen "blijven op mijn ge boorteplaats, wat later misschien VEI LIG VEENENDAAL genoemd kan worden. S. BUDDING, Kerkewijk 146. Voor een goed begrip van de be doelingen van de heer Budding diene dat hij in Canada woont en nu na enkele jaren weer eens zijn geboorte land komt bezoeken. Met de heer Budding vragen ook wij ons vaak af hoe het mogelijk is dat er in het rommelige verkeer zoals wij dat in tal van plaatsen, en heus niet alleen in Veenendaal kennen, niet meer on gelukken gebeuren. Wij kunnen ons voorstellen dat de heer Budding zich daarin niet meer behaaglijk voelt. De heer Budding weet waarschijn lijk niet dat er na de reorganisatie van het wegdek van de Kerkewijk, welke een wel zeer ingrijpende verbetering van de verkeersveiligheid in Veenen daal betekende, nu ook wordt gewerkt „Renswoude" speelde zondagmiddag in het kader van de door deze vereniging georganiseerde seriewedstrUden tegen D.V.S.U. uit Utrecht. De gasten stelden in deze wedstrijd, vooral in de eerste helft, bijzonder teleur. De voorwaartsen van Renswoude waren daarentegen bij zonder goed op dreef en we mogen wel verwachten, dat men met deze voorhoede resp. v. d. Horst, v. d. Veer, Hardeman, v. d. Weerd en v. Raay, ook het vol gende seizoen ln de competitie zal uit komen. Als spil fungeerde weer Stutvoet en ook hij speelde weer een prima partij. Verder had de keuzecommissie op de rechtsbackplaats B. Veldhuizen opgesteld, die over het algemeen wel een voldoende behaalde. Reeds na twee minuten openden de rood-witten de score. G. v. d. Horst gaf een schitterende voorzet, die door v. d. Weerd op de juiste manier werd afge rond. G. van Raay miste enkele ogenblik ken later een opgelegde kans, maar het was toch grotendeels door zijn toedoen, dat Hardeman binnen tien minuten de score tot 3-0 kon opvoeren. Na ongeveer twintig minuten konden de Utrechters een tegenpunt scoren, maar naar later zou blijken hadden zij hier mede ook al hun kruit verschoten. De Renswoudse kanonniers echter nog lang niet, want na 22 minuten was het weder om Hardeman, die nu uit een kopbal de stand op 4-1 bracht. G. v. Raay en G. v. d. Weerd voerden de score op tot 6-1, waarna spil Stutvoet na een soloren voor de zevende voltreffer zorgde. T. Hardeman gaf kort voor het verstrij ken van de eerste helft een goede pass aan G. v. Raay, die ook deze wist te be nutten. Het schuttersfestijn werd in de 44ste minuut besloten door een voltreffer van Hardeman, die hiermede de stand op 9-1 bracht. In de tweede helft ging het meer gelijk op, maar doelpunten kwamen er nu niet meer. Renswoude belandde door deze overwinning tevens in de finale, die over twee weken plaats zal vinden. De andere finale-kandidaat is „Rhenus" uit Rhenen. In het 600-jarig Edam vond vorige week een wedstrijd plaats in het tonsteken. Iedere deel nemer moest proberen de ring, die onder de ton hangt, weg te steken. Mist men en raakt men de ton, dan is een water bad het gevolg. In kar retjes gaan deze twee deelnemers van de hel ling om de ring te „ver schalken". De rechtse deelnemer mist, met als gevolg een nat pak, tot hilariteit van het publiek VEENENDAAL Geboren: Gijsbertus, z. v. G. Veenhof en G. Krouwel; Gerritje, d. v. E. Vlastuin en G. Snellen; Gretha, d. v. C. Huibers en H. v. d. Berg; Adrianus Josephus Christianus Maria, z. v. A. H. J. de Zwart en E. J. M. Oomen. Ondertrouwd: G. A. v. Kruietum en W. Sukkel; C. Beijer en W. Ariesen; B. G. v. d. Hurk en S. M. v. Nleuwamerongen; F. Willemsen en H. E. v. d. Pol. Getrouwd: W. Siemons en L. J. T. M. v. Latum; A. Jacobsen en J. v. Swetse- laar; B. v. d. Oosterkamp en G. Achter berg; Chr. Tanis en J. Pater; J. Stomp- horst en C. Bos; T. v. Laar en W. H. v. Kooten; W. v. d. Lustgraaf en J. Bleijen- berg; H. v. Leeuwen en W. v. Ginkel. Overleden: Anthonie van de Pol, 62 jaar en 11 mnd. echtgen. van T. v. Leeu wen; Roelof Peters, 65 jaar en 10 mnd. echtgen. van J. Houkema; Rijk van Ma nen, 71 jaar en 4 mnd. wedn. van C. M. Labrie. RHENEN Geboren: Willem Cornelis, z. v. P. v. Doorn en M. v. Essen; Johanna Arina, d. v. J. v. Walsem en H. v. Swetselaar; Hendrik, z. v. M. v. Nieuwamerongen en P. v. d. Bovenkamp; Jan, z. v. A. v. d. Scheur en C. J. Lansing; Elsje, d. v. H. v. Gelderen en E. v. Thuijl. Ondertrouwd: A. H. Wiggers en D. v. Veenendaal; B. Vervat en M. N. v. d. Scheur; A. Bos en F. Bos. Getrouwd: F. W. v. Remmerden en A. M. C. v. Vlijmen; H. J. du Pré en M. Stomphorst; A. Banga en H. G. v. Ginkal. Overleden: Evert Snijders 98 jaar wedn. van H. E. Jochems. AMERONGEN Geboren: Arie Gijsbert, z. v. A. W. Brouwer en J. Schimmel; Teunis, z. v. A. v. Grootveld en T. G. Heikamp; Ge rald Johan, z. v. B. J. v. Dijk en A. J. Kloosterman. Ondertrouwd: W. J. v. Ginkel en H. v. Manen. RENSWOUDE Geboren:Geurtje, d. v. A. C. Pater en G. Ditewig. WOUDENBERG Geboren: Gijsbertha, d. v. M. Davelaar en J. Hazeleger. Getrouwd: W. Ederveen en J. W. v. d. Lagemaat; P. v. Leeuwen en N. ter Maa- ten; H. v. Ede en H. v. Ginkel; H. Meer beek en H. J. v. Domselaar; D. Wagens- veld en N. v. Bruggen; L. A. Gerritsen en J. Beek; W. J. Smit en M. M. de Kruijf SCIIERPENZEEL Geboren: Dirk, z. v. W. v. Bruggen en G. v. Agterveld Ondertrouwd: H. v. d. Vlierd en A. C. Verschuur. Overleden: G. Veldhuizen, 87 jaar wed. van G. W. Vreedendaal. aan beveiliging en verbetering van de Hoofdstraat en Nieuweweg. Er komen oversteekplaatsen en verkeerslichten welke de voetganger en wielrijder die bescherming moet geven, welke dan ook in Toronto en Detroit te vinden is. We kunnen Veenendaal echter niet met dergelijke steden gaan vergelijken. Veenendaal is een snel groeiende plaats met snel in omvang toenemend verkeer. Kan de weggebruiker in Veenendaal zich in de drukte nu nog bewegen met veel gewurm en gehol, binnenkort is dit niet meer mogelijk. Men kan dan ook in de Hoofdstraat niet meer maar raak lopen en rijden. De Veenendaler past zich in dit op- zich steeds meer aan. Hij ondervindt dat ordelijkheid in het verkeer veilig heid voor eigen leven betekent. De heer Budding kan dat niet zo weten, maar als bewijs dat het verkeer in Veenen daal al zeer veel ordelijker is gewor den, kan genoemd worden het feit dat Veenendaal in de afgelopen drie, vier maanden een duidelijk en sprekend laagterekord heeft te zien gegeven van het aantal verkeersongevallen sinds 10 jaar. Moge dit de heer Budding gerust stellen als hij straks weer in Canada is en hem het vertrouwen geven dat wan neer hij weer over enkele jaren bij ons komt kijken, hij die weggebruikers die er nu nog „met de pet naar gooien", niet meer zal herkennen aan de wijze waarop zij zich over de weg bewegen. Verkeerslichten en andere middelen van beveiliging helpen immers niets wan neer ook de weggebruiker zelf zich niet aan de regels van het verkeer houdt. Red. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A. van Dijk, behaalde zatredag bij het te Utrecht ge houden examen, het diploma vakbe kwaamheid in de schilderskunst. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. J. C. Wolters van Oude Tonge 5 uur ds. A. J. de Jong van Scheveningen. Julianakerk 9.30 uur ds. A. J. de Jong van Scheveningen, 5 uur ds. J. Verwelius van Oldebroek. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. J. Verwelius van Oldebroek, 5 uur ds. J. C. Wolters van Oude Tonge. Veeneind 3 uur dhr J. Gaasbeek, woensdag 7.30 uur ds. Middelkoop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Van Wijngaarden. „Sola Fide" 10 uur ds. H. J. van Schuppen van Lun- teren. 5.30 uur ds. P. G. de Vey Mesdag van Den Haag. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Mulder van Naarden. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. H. Volten van Rhenen. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) 9.30 uur ds. Jongeneel van Wageningen, 5 uur ds. Kok. Chr. Ger. kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Ger. Gem. (syn. „Eltheto") 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Fluitersstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst, woensdag 7.30 uur ds. Mallan van Bruinisse. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. R.K. Kerk Nieuweweg en Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligings- dienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Open luchtsamenkomst, 8 uur Verlossingssa menkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 en 5 uur dhr H. Vroon van Am stelveen. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Dijkstra, 6 uur ds Kooreman (jeugddienst) Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Zwierts van Enkhuizen. Ger. Gem. (syn.) 9.30 en 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl, woensdag 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst. ELST. Ned Herv. Kerk 10 uur ds. Van Druten van Driebergen, 6 uur ds. Kooten. van Nijkerk. Ger .Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort, Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. Vos van Bennekom, 6.30 uur ds. Wis- gerhof van Veenendaal. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. P. Bouw van Ede. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 uur ds. Ockhuyzen in de Schans. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 ur ds. A. L. v. d. Smit uit Maarssen, 6.30 uur ds. P. Stekelenburg uit Linschoten. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. H. Herder uit Onstwedde. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur Leesdienst. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. E. R. Damstee van IJsselstein. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur cand. C. van Schoonhoven te Barneveld. Ger. Kerk 10 uur ds. J. Over- duin van Veenendaal, 6.30 uur ds. H. Volte uit Rhenen. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur, Dr. W. Remme, Kerkewijk, tel. 2134. RHENEN. Dr. Ch. H. Paris, Herenstr.83, telefoon 432. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen, van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur Dr. Kars van Amerongen. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. RingelestUn van Ederveen, telefoon K 8387-201. SCHERPENZEEL. Dr. H. G. J. Wensink, Dorpsstraat, tel. K 3497-220. Ingekomen: J. Sauer van Maarssen; R. van Laar van Ede. Vertrokken: G. Groeneweg naar Nu- mansdorp; H. G. Klaassens naar Drieber gen; C. J. M. Jeuster naar Zwitserland; W. F. H. Engels naar Leiden; P. Bakker naar Enkhuizen. Ingekomen: H. Brandsma van Valburg R. v. d. Laan van Putten; A. Coenrades van Weststellingwerf; G. Goebel van Duitsland; A. Keijzer van Amsterdam; J. Aalderink, wed. v. N. Mehagnoul van Amsterdam. Vertrokken: H. A. v. d. Meer, (gez.) naar Veenendaal; G. H. Kieviet naar Veenendaal; M. A. Boere naar Veenen daal; G. J. Schuurink naar Enschede; J. v. Londen naar 's-Gravenhage./ (34) De schildwacht liet zich echter niet zomaar terugdringen. „Dat weet ik nog zo net niet", gromde hij met een duistere blik op Ochron, die het meisje nog steeds vasthield. De krijger velde zijn speer en wilde zich een weg naar haar toebanen, doch met een bliksemsnelle beweging had Tybalt zijn zwaard getrokken. „Ik zal u leren, brutale hond!" beet hij de wachter toe, en voor de man erop bedacht was, had Tybalt de sper met een forse houw in tweeën geslagen. Opnieuw ging zijn zwaard de hoogte in, maar de schildwacht wist de tweede slag handig te pareren met het afgebroken stuk van zijn speer, terwijl hij tgelijkrtijd zelf zijn zwaard trok. Een ogenblik stond Ochron in tweestrijd. Moest hij de gravin loslaten en zijn meester te hulp komen? Maar Tybalt was een ervaren zwaardvechter en wanneer hij het meisje nu losliet zou zij waar schijnlijk wegvluchten en ales verraden. Wanhopig worstelde Jolande om zich uit zijn knellende greep te bevrijden, tevergeefs echter! Inmiddels speelde zich in het bos een geheel ander tafreel af. Aram had de rafelige mantel van de troubadour om zijn eigen schouders gehangen en de kap opgezet, zodat er haast niets meer van zijn gezicht te zien was. Ten overvloede had hij daar bovenop nog het petje van Presto gezet. Ter wijl Bliondello met vrolijke oogjes naar de geld buidel in zijn handen staarde, nam Aram de luit en maakte zich gereed om naar Rovanna terug te keren. „Vaarwel, edele zoon der muzen! Dat het geluk met u zij!" riep Presto hem vrolijk na in de gezwollen taal, die hij van Bliondello had gehoord. (Wordt vervolgd.) (5.) Zij beweerde dat Stefan een geniaal student in de medicijnen was en vlak voor een schitterend examen stond. Daarom was het hoopvoller en korter, wanneer hij volhield en zij zich voor-' lopig terugtrok. Wanneer hij eenmaal een betrekking had en geld zou ver dienen, dan kon zij weer beginnen en zich door hem laten onderhouden. Dat was toch logisch en duidelijkof niet misschien? Natuurlijk was het dat! En van dit tijdstip af beschouwden Stefan en Helga zich als definitief verbonden, of burgerlijk uitgedrukt, als verloofd. Zij wilden trouwen zodra hij een betrek king had, die zo'n luxueuse toestand zou veroorloven. Hij was er zich van bewust dat hij sindsdien een verant woording en verplichting had, maar hij ondervond dit geenszins als een last. Alleen vond hij het thans wat bitter, dat zij, terwille van een goed inkomen, voor drie maanden naar een kliniek aan het Comomeer was gegaan. Maar het was natuurlijk een kans om iets te sparen en praktijk op te doen, vooral ook in het spreken van een vreemde taal. Helga had zeker gelijk gehad om de ze kans aan te grijpen. Maar hij miste haar wel. In vele opzichten was Helga volkomen anders dan hij. Zij stond met beide benen op de grond. En hoewel zij Stefan's kulturele verlangens begreep, kon zij hem daarin toch niet volgen. Zij wilde dat ook helemaal niet, want zijn vooroorlogse opvoeding, zijn harts tocht voor muziek en, al die belangstel ling voor kunst waarover hij zo nu en dan eens sprak, waren voor haar kin derachtigheden van een grote jongen, die nog niet helemaal rijp was. Maar een moederlijk verstandige vrouw liet ook het kind in de geliefde man rustig begaan. Toen de eerste tonen van de ouvertu re weerklonken, ging Holl op de trap tussen de zitplaatsen zitten, hoewel hij eigenlijk slechts een staanplaats had. Van hieruit, hoog boven op de derde rang, kon hij het toneel nog goed zien. Professor Amriss kon toch wel eens gelijk hebben, de pervitine werkte slechts gedurende korte tijd en hij was nu al weer moe. Maar thans klonk de muziek en, of schoon hij de ogen sloot, kon het niet voorkomen, dat hij in slaap viel. Hoofdstuk 4. Geluidloos uitlopend stopte de Mer cedes in de slecht verlichte straat. Ongelooflijk, Eckert, zei Helga, terwijl ze uitstapte, ik had niet gedacht dat men met u net zo volgens schema reist als met de Rome-express. De man hield het portier voor haar open en lachte: Wanneer Eckert iets belooft, dan houdt hij die belofte ook, juffrouw RömerAnders was ik niet zo lang bij meneer Alberti. Is hij dan zo streng? Eckert haalde de schouders op. OchHij wil alles altijd erg precies hebben. Wanneer ik zeg dat we iets in tien uur kunnen doen, dan mo gen het er geen elf zijn, of zelfs maar negen. Helga zag omhoog naar het huis. Ik ga vlug even naar boven en zal u dan zeggen wat er gebeuren moet. Zij drukte op een knop naast de huisdeur. „Pension von Bergmann" stond op het blinkende koperen bord. Eindelijk zoemde de elektrische deur opener en zij duwde de zware deur open. Het trappenhuis rook nog precies als vroeger. Ook de versleten loper lag nog op de treden. Daar de lichtschake laar het weer eens niet deed, moest zij in het donker haar weg naar boven zoeken. Op de tweede verdieping stond Heimwee wel, mevrouw Von Berg mannmaar jammer genoeg kan ik er niet aan toegeven. Maar kom toch eerst binnen! Ik heb verse thee gezet! Helga volgde haar enige stappen in de halfduistere gang. Erg vriendelijk, mevrouw Von Bergmann, maar waarschijnlijk heb ik daar helemaal geen tijd voor. Ik heb namelijk een vreselijke haastIs Dr. Holl thuis? Mevrouw Von Bergmann hief haar handen op. Helaas niet, zuster Helga, helaas niet! Hij is even thuis geweest, heeft Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur de deur aan, en Helga deed hem open. Een grote, energieke dame met sneeuw wit haar kwam haar tegemoet. Even bleef ze staan. Bent u hetof bent u het niet? riep mevrouw Von Bergmann verheugd uit. Ja werkelijk! U bent het, Helga, oik moet nu eigenlijk zuster Helga zeggen! Wat heerlijk, dat u zich weer eens laat zien! Hebt u geen heimwee naar uw oude kamer? Lachend schudde Helga de hand van haar hospita. zich verkleed en is naar de opera ge gaan. U weet welDe Traviata, en Kara jan dirigeert. Dat kon hij zich natuurlijk niet laten ontgaan, knikte Helga. Ik wilde hem meenemeneen zeer dringend geval. U hebt er toch niets tegen wan neer ik een paar dingen van hem in pak? Ik haal hem dan van de opera af en neem hem meteen mee. Ik mag toch ook wel even telefoneren, niet waar? Zij wachtte het antwoord niet eens af, maar haastte zich naar Holl's kamer en boog zich daar uit het raam. Over vijftien minuten gaan we verder! riep zij de chauffeur toe. Als u nog vlug wat eten wilt, aan de over kant is een eethuisje! Dank u.dat is niet nodig! Zij sloot het venster, keek snel de kamer rond en ging vervolgens de gang in naar de telefoon. In Bellagio kwam Alberti zelf aan de telefoon, maar hij scheen in het geheel niet verrast dat zij goed aangekomen was en onmiddel lijk weer zou terugrijden met Dr. Ste fan Holl. De grote pauze was voorbij en de laatste akte zojuist begonnen. Er gaan vele mensen naar de opera. Zij, die dit terwille van de muziek doen, en zij, die van huis uit daaraan gewend zijn. Wie echter met een biljet voor een staanplaats, hierboven op de derde rang, op de trap zat, was wel werkelijk een toegewijd toehoorder. Muziekstu denten hurkten hier neer, leunend op de ellebogen, een opengeslagen parti tuur op de knieën. Een man met wit haar en bezielde gelaatstrekken leunde verzonken tegen de balustrade. Mis schien had hij zelf eens beneden op het toneel gestaan en dezelfde rol gezongen. Een jong paar zat droomverloren dicht tegen elkaar. Ook de doktersassistent Dr. Stefan Holl hoorde en zag niets dan wat be neden op het toneel gebeurde. Hij merkte niet, dat de deur zachtjes ge opend werd en licht van buiten over de toeschouwers schoot. Hij bemerkte niet, dat Helga binnengekomen was. Even bleef zij staan om aan het halfduister hierboven te wennen. Daarna zocht zij hem met de ogen. Tóen zij Stefan Holl niet in de rijen van de staanplaatsen vond, waar de gezichten belicht werden door de weer schijn van het toneel, ging zij voor zichtig de trap af. Maar hoe stil zij dit ook deed, toch stoorde zij de aandachtig luisterenden en menige geërgerde blik volgde haar. Eindelijk vond zij hem. Een ogenblik bleef zij achter hem staan en keek op hem neer. Dan boog zij zich over hem heen en legde behoedzaam de hand op zijn schouder. Stefan! Zij moest het tweemaal zeggen. Het rukte hem uit zijn wereld van dromen en klanken. Maar tenslotte drong haar aanwezigheid tot hem door. Helga! Een beetje onzeker stond hij op en wilde iets vragen. Zij legde hem echter snel de hand op de mond. Kom alsjeblieft meeik moet je dadelijk spreken! Hij wierp nog een verlangende blik naar he toneel, wilde bijna verzoeken hem nog even hier te laten, maar durfde het toch niet te doen en volgde haar gehoorzaam, hoe wel iets of wat versuft. Buiten, in het heldere licht, bleven zij tegenover elkaar staan. Wat is er gebeurd? vroeg hij be zorgd. Je bent toch aan het Comomeer, hebben ze je er uitgesmeten? Zeg dan toch wat! Helga trok hem mee naar de trap. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2