Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken MARIHUANA De Wereld van WEEK-tot-WEEK sys ©mm Veenendaalse vierdaagse- lopers ingehaald MULDER Vakantie - jeugd - voetbal - competitie begint vandaag Raad van Scherpenzeel vergaderde RENSWOUDE EDERVEEN ELST AMERONGEN OVERBERG Nieuws uit de omgeving 31e jaargang WOENSDAG 31 JULI 1957 No. 59 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Arrestatie i.v.m. ver duistering AGENDA Wachtverbod cn voorrangs kruisingen in Zandstraat auto tussen de rails Wie komt er voor de radio? Voor grof geld koopt men zijn ondergang Nog dit jaar inenting tegen polio Vakantieplannen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaa! Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Een twintigtal Veenendalers dat had deelgenomen aan de Nijmeegse vierdaag se werd zaterdagmiddag officieel in Vee nendaal ingehaald van de trein aan De Klomp. Per bus ging men naar het cen trum om vervolgens een ere-rondje te maken, vooraf gegaan door het tambours- korps van de mondaccordeonvereniging „Kunst en Vriendschap" uit Rhenen. Bij het gemeentehuis gekomen werd men door burgemeester Bakker en wet houder De Ruiter opgewacht. De burge meester sprak de tippelaars toe en deze wees erop hoe er in het Veenendaalse kamp geen uitvallers waren. Vervolgens richtte spreker zich tot de heer Wildeman die nu al voor de achtste maal, en dat op zijn klompen, in Nijmegen heeft meege- Maandag werd een zekere V., wonende te Deventer door de Veenendaalse politie aangehouden, verdacht van verduistering in dienstbetrekking tot een bedrag van 4500 gulden, ten nadele van zijn vroegere werkgever, een Veenendaalse winkelier. De verduistering werd ongveer een half jaar geleden gepleegd en eerst veel later ontdekt, toen V. reeds naar Deven ter was vertrokken. V. die dezer dagen in het huwelijk trad,' heeft bekend en wordt vrijdag ter be schikking gesteld van de officier van justitie. NACHTELIJK ONGELUK VAN BROMFIETSER In de nacht van vrijdag op zaterdag reed de bromfietser H. op het fietspad van de Kerkewijk tegen een lichtmast aan. Aanvankelijk bleef de man liggen, maar toen mensen naderbij kwamen stond hij op om weer op zijn bromfiets te stappen, hoewel hij niet goed bij kennis was. De man reed maar in het rond en toen de politie hem tenslotte tot stoppen wist te brengen bleek hij een zware hersenschud ding te hebben opgelopen. Door motor aangereden en ernstig gewond Gisterochtend omstreeks 11 uur werd mej. G. G. v. d. B. van de Kerkewijk in de Hoofdstraat bij het oversteken door een motor aangereden en daarbij zo ernstig gewond dat zij naar het Juliana zieken huis moest worden overgebracht. De dokter die de eerste hulp verleende constateerde een zware hersenschudding en verschillende andere verwondingen. Mej. v. d. B. en de bestuurder van het motorrijwiel, een bewoner van de Mun- nikenweg, hadden elkaar te laat opge merkt. Krachtig remmen op het laatste moment kon niet verhinderen dat het slachtoffer tegen de straat werd geslin gerd. Het ongeluk gebeurde tijdens de enor me vakantiedrukte van gisteren in de winkelstraten en in korte tijd was de rijweg versperd door een groot aantal mensen. MEISJE KREEG HERSENSCHUDDING BIJ VAL Het negenjarig dochtertje van de fam. De Bruin aan de Valleistraat kwam zon dagavond j.l. met haar rijwiel zo ernstig te vallen, dat zij zich met een hersen schudding onder behandeling van dokter Remme moest stellen. GEEN SPREEKUUR WONINGCOMMISSJE Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat de commissie van advies woonruimtewet geen spreek uur zal houden gedurende de maand augustus 1957. Het eerstvolgende spreek uur zal derhalve op donderdag 5 septem ber 1957 worden gehouden. De wethouder van volkshuisvesting, de heer C. N. van Kuijk, is verhinderd op 15 augustus 1957 spreekuur te houden. SECRETARIS WONINGCOMMISSIE BENOEMD Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat met ingang van 1 augustus 1957 is benoemd tot se cretaris van de commissie van advies woonruimtewet 1947, de heer C. Kramer, Middellaan 61 te Veenendaal. Vanaf genoemde datum zijn aanvraag formulieren ter verkrijging van woon ruimte uitsluitend bij de heer Kramer verkrijgbaar. Men wordt verzocht deze formulieren bij voorkeur des avonds tus sen 19 en 21 uur aan te vragen. HOEVEEL KIJKERS EN LUISTERAARS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg per 1 juli 2.300.710 tegen 2.292.017 op 1 juni 1957. Op 1 juli 1957 waren er 534.496 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 536.967 op 1 juni 1957. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen steeg in hetzelfde tijdvak van 151.737 tot 159.998. VEENENDAAL Donderdag 1 augustus, 2 uur „Da verende avonturen van Sjors en Sjimmie". Zaterdag 3 augustus. Propaganda wandeltocht in Vee nendaal en omgeving. Luxor the ater: heden woensdag en morgen donderdag de film „Inspecteur Cal- lagan en de geheime code". RHENEN 2, 3 cn 1 augustus Nationale zwem wedstrijden in Ouwehands Na tuurbad. daan. Bij de deelnemers waren ook nog als oude getrouwen in de persoon van de heren Van Manen, Van de Weerdhof en Van Viegen, die de Nijmeegse mars nu al voor de tiende maal uitliepen, hetgeen vooral voor de heer Van Viegen met zijn 63 jaren een bijzondere prestatie is. Ver der waren er bij de groep zes deelnemers, leden van de Ritmeester-wandelclub en enkele van die van de Frisia. Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat bij hun be sluit van 29 juli 1957, A. een verbod wachten is ingesteld voor de zuidelijke rijbaan van de Zandstraat; B. tot voorrangskruisingen zijn verklaard: a. de kruising van de Gortstraat met de Rozenstraat, met dien verstande, dat voorrang wordt toegekend aan het ver keer op de Gortstraat voornoemd; b. de kruisingen van de Zandstraat met: 1. het Kostverloren, 2. de Beatrixstraat, 3. de Fluitersstraat, met dien verstande, dat voorrang wordt toegekend aan het verkeer op de Zandstraat voornoemd: C. dat hun onder I. genoemde besluit in werking zal treden op 31 juli 1957. Treinen konden nog stoppen Vrijdagmiddag j.l. geraakte een perso nenauto van Van G. uit Bennekom tussen de spoorrails van de onbewaakte overweg aan de Kooiweg, doordat hij enigszins van de rijbaan ter plaatse afweek. Het gevolg was, dat de auto niet meer op eigen kracht kon worden verplaatst, waardoor derhalve een zeer gevaarlijke situatie ontstond, mede doordat daar veel treinen passeren. De eigenaar-chauffeur kon de auto op tijd verlaten, doch daarmede was de si tuatie nog niet opgelost. Inmiddels naderde er een trein uit de richting Utrecht. De aandacht van de be stuurder kon gelukkig nog tijdig op het obstakel op de spoorlijn worden geves tigd. zodat deze de trein, dank zij zeer sterk afremmen, op enkele meters vóór de auto tot stilstand kon brengen. Hetzelfde was het geval met een trein uit de richting Arnhem, die eveneens tij dig kon afremmen, doordat ook de machi nist van deze. trein werd gewaarschuwd door het zwaaien met een rode doek. Het is wel zeker, dat hierdoor een spoorwegongeval op het nippertje werd voorkomen. Met man en macht werd vervolgens de auto uit de rails gelicht, waarna beide treinen weer op gang konden worden gebracht, zij het met een vertraging van ongeveer tien minuten. Tegen de autobestuurder werd proces verbaal opgemaakt, terwijl hij tevens voor schadevergoeding zal worden aan gesproken. Groep I (leeftijd van 14 t/m 16 jaar:) Terrein SKF: 31 juli 18.30 uur J.V.V. III - Veenendaal oost; 31 juli 19.30. uur Arma da - Sp. en Vriendschap; 2 augustus 18.30 uur J.V.V. III - Mulderslaan; 2 augustus 19.30 uur Veenendaal oost - Sport en Vriendschap. Groep II (leeftijd van 11 t/'m 13 jaar:) Terrein Veenendaal: 31 juli 15.00 uur SJORS EN SJIMMIE WEER IN VEENENDAAL Het bekende stel waaghalzen en on deugende knapen, Sjors en Sjimmie ko men, nog maar slechts enkele maanden na hun laatste bezoek, morgen donderdag 1 augustus weer in Veenendaal, en wel in het gebouw aan de Eikenlaan 's mid dags om twee uur. Temeer waar het hier een vakantie- bezoek geldt zal het deze van film en vervolgverhalen bekende jongens ook in Veenendaal weer niet aan belangstelling ontbreken. De titel van de voorstelling van deze keer is: „Handige jongens". ZWEMEXAMENS Op zaterdag 24 augustus a.s., te begin nen om twee uur, zullen in het „Bergbad" de zwemexamens van de Kon. Ned. zwem- bond worden afgenomen. Badmeester Rompes heeft voor gega digden speciale trainingsuren ingesteld. Er is gelegenheid examen te doen voor de K.N.Z.B.-diploma's A. B, C en D. De kosten van deze zwemexamens zijn uitzonderlijk laag, n.l. 1.- per examen, diploma en training inbegrepen. Er wordt instructie gegeven op iedere maandagavond vanaf half zeven voor het diploma A; iedere vrijdagavond voor het diploma B en iedere woensdagavond voor de diploma's C en D. Iedere avond vanaf half zeven. Deze instructie-avonden vangen aan op 5 augustus a.s. VERKIEZING WATERSCHAPSBESTUUR De stemming voor een heemraad en twee hoofdingelanden voor het district Ederveen van het waterschap Lunterse beek heeft tot resultaat gehad, dat drie aftredende functionarissen met grote meerderheid van stemmen zijn herkozen. De aftredende heemraad W. Thomassen kreeg 66 van de 74 uitgebrachte geldige stemmen en de hoofdingelanden S. Boon- zaaijer en M. Nap elk 68 stemmen. V.O.P. - J.S.V.; 31 juli 16.14 uur Singel boys - Valleivogels; 2 aug. V.V.D.O.W. - J.V.V. II; 2 aug. V.O.P. II - Singelboys. Groep III (leeftijd van 8 t/m 10 jaar:) Terrein Veenendaal: 1 augustus 15.00 uur S.A.N.O. - K.M.D.; 1 augustus 16.15 uur Stationsstraat - J.V.V. II. Wie van jullie zou niet graag eens voor de microfoon willen spreken, zodat je vader en moeder en je vriendjes of vrien dinnetjes je door de radio kunnen horen? Allemaal natuurlijk. Welnu, let dan goed op! In de maand augustus zal de politie heel scherp uitzien naar kinderen* tussen 8 en 14 jaar, die opvallen door hun bij zonder keurig gedrag in het verkeer en die een voorbeeld zijn voor andere weg gebruikers. Om jullie een beetje op de goede weg te helpen, volgen hier enkele gedragsregels, die je extra goed moet na leven. Neem de verkeersregels en de ver keersborden goed in acht. Wees bejaarde weggebruikers behulpzaam bij het over steken van de rijbaan. Stap af bij gevaar lijke kruispunten en voorrangswegen. Haal niet eerder in of je moet zeker we ten, dat het veilig kan. Geef steeds richting aan bij het afslaan. Sla je linksaf, kijk dan allereerst over je linkerschouder achterom of er geen an der verkeer nadert. Er zijn natuurlijk veel meer voorbeel den, doch daar moet je zelf maar eens goed over nadenken. Wat gebeurt er nu verder? Wel, de politieman, die vindt, dat jullie gedragingen werkelijk uitstekend zijn, schrijft je naam op en geeft deze door aan de A.V.R.O. Deze omroepvereniging begint in september een jeugdprogramma onder de titel „Knipperbolleboos", als onderdeel van de Tovercirkel (uitzending iedere dinsdag van 16.30-17.?0 uur). Je gaat dan met de politieman, die je heeft opgeschreven, naar de studio irt Hilver sum en mag daar voor de microfoon het een en ander zeggen. Heeft de politie in augustus geen enkel voorbeeldig weggebruiker kunnen note ren, dan wordt een kind opgegeven, waarvan bekend is, dat het zich in het algemeen op bijzonder keurige wijze in het verkeer gedraagt. Doe dus allemaal je uiterste best en zorg, dat je één van de gelukkigen bent. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TWEE ZWAARGEWONDEN Vrijdagmorgen heeft vlak bij café de .Morgenster" een ernstig auto-ongeval plaats gahad, tusen een bestelauto van „Spanjaard" isolatiewerken uit Delft en een toeringcar uit Duisburg (Duitsland). Bij dit ongeval werden de twee inzitten den van de bestelauto de heer H. L. J. Spanjaard en zijn echtgenote J. Span jaard- v. d. Aker, ernstig gewond. De be stelauto, die uit de richting Amerongen kwam, moest stoppen voor een voor hem tot stilstand komende auto, hij deed dit echter niet en zwenkte de linkerweghelft op, zag daarbij de van Rhenen komende autobus te laat met het gevolg dat hij de bus aan de rechterkant ramde en ver volgens tegen een boom werd geslingerd. Dat het hard aankwam moge wel blijken uit het feit dat de dikke boom flink scheef kwam te staan en de rondvliegen de stukken, de ruiten vernielden van de woning van de fam. Honders. De heer S. bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. De gewonden wer den naar het Juliana ziekenhuis overge bracht, waar bleek dat de heer S. een schedelbasisfractuur en zijn vrouw een zware hersenschudding had opgelopen. VIERDAAGSE LOPER VALT VAN BROMFIETS Zaterdag omstreeks het middaguur is de 70-jarige heer E. A.Roodschaar uit Amsterdam bij het benzinestation Van Ginkel van zijn bromfiets gevallen. Hij is in zorgwekkende toestand naar het Ju liana ziekenhuis vervoerd. De heer R. kwam van Nijmegen waar hij de vier daagse had meegelopen en is vermoede lijk door oververmoeidheid komen te vallen. GOUDEN HUWELIJK Het echtpaar C. van Rhee, P. van Rhee- Van Voorst, hoopt op 10 augustus de dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapten. Het zal hun stellig op die dag niet aan belangstelling ontbreken. RESTAURATIE ELSTER MOLEN WEER IN AMERONGENS GEMEENTERAAD Donderdagavond 1 augustus a.s. komt de gemeenteraad om 7 uur bijeen. De volgende punten komen ter tafel: Ge meenschappelijke streek werkplaats; be noeming wegwerkers; benoeming onder- •vijzares; uitbreidingsplan in voorberei ding; restauratie Korenmolen te Eist (Amerongen); onbewoonbaar verklaring v.c. woning; voorziening Nederstraat; vuilnisstortplaats; begrotingswijziging en Het verschrikkelijke kwaad van het verdovingsmiddel marihuana vindt een internationale bestrijding. Tijdens een congres, gehouden te Instamboel, werd Nederland niet onder de bedreigde ge bieden gerekend. Thans moeten we be kennen dat ook Amsterdam gaat prijken op de internationale lijst van plaatsen waar de handel in dit produkt bedreven wordt. De Nederlandse hoofstad heeft onder de Amerikanen in Duitsland zelfs enige bekendheid als'marihuana-centrum. Ook in Nederland zijn dus mensen ver slaafd aan marihuana. En gaan er aan ten onder. Want een zo'n sigaret is vol doende om hen tot slaven te maken van deze zogenaamde opwekkende prikkeling. De man die zich overgeeft aan een zo'n marihuanasigaret kan er niet meer buiten. Hij wil meer, steeds maar meer. Maar marihuana is duur. Doch hij geeft er des noods zijn weekgeld voor uit, verkoopt zijn meubels en zijn kleren. Als hij maar marihuana heeft. Weldra is hij niet meer tevreden met marihuana, maar wil he roïne, cocaïne. En de man gaat willens en wetens ten onder aan de vreselijk ste aller ziekten. Meestal zijn het a-socialen die zich aan marihuana verslaven en de oorzaken kun nen veelvuldig zijn. Tegenslag in het werk, geldverlies bij speculaties, echte lijke twist. Om zijn zorgen voor een ogen blik te vergeten zoekt hij zijn toevluch bij een marihuanasigaret. Een enkele si garet slechts. Maar na die ene sigaret is het hek van de dam. Hij kan er niet meer buiten, is zelfs in staat tot een misdaad om het te bemachtigen. MINUTEN DUREN UREN Wat is eigenlijk marihuana? Marihuana is een produkt van de hennepplant, die in Azië op grote schaal verbouwd wordt. Het woord is een verbastering van Maria Johanna, een Mexicaanse schone, die een cafeetje dreef, waarin verpulverde hen nep te krijgen was. Marihuana kan men tot zich nemen door inspuiting (vloeibare marihuana), ofwel in een sigaret (droge marihuana). Begrijpelijk dat dit laatste eenvoudiger is en dus veelvuldiger voorkomt. Marihuana wordt iets anders gerookt dan gewone sigaretten. Aan een marihu anasigaret wordt gezogen tot de wangen bol staan. De rook wordt geïnhaleerd en ongeveer een halve minuut in de longen gehouden. Dan pas wordt, wat er nog aan rook is overgebleven, uitgeblazen. Na het derde of vierde trekje komt de moed, de durf. De roker krijgt na gebruik een gevoel van dronkenschap over zich. dat tijdens het roken langzaam opkomt en een vermeerdering der prikkels ten gevolge heeft. Wat later geraakt hij in een ernstige geïllusionaire toestand, waarin allerlei schone beek'. 2.i aan zijr. geest voorbij trekken. Daarbij verliest de verslaafde alle gevoel voor tijd en maat. Soms denkt hij b.v. dat zijn benen enorm lang zijn. Soms duren de minuten vele Vrijdagavond was de raad van Scher penzeel in openbare vergadering bijeen. Het voornaamste punt der agenda was benoeming onderwijzer openbare school. Nummer één van de voordracht de heer M. Appelhof te Leeuwarden, werd met algemene stemmen benoemd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het ministerie van onder wijs kunsten en wetenschappen, dat bij kon. besluit toestemming is gegeven tot het bouwen en instand houden van een Chr. landbouwhuishoudschool en de sub sidie inging per 1 januari 1957. Een ver zoek van de heer P. Egink om verminde ring van zijn aanslag van hondenbelasting werd afgewezen. Besloten werd van de nog resterende 500 meter van de Glindhorsterweg het onderhoud voor rekening van de gemeen te te doen uitvoeren. Punt zes bracht nog even de tongen in beweging en wel over het verhuur van de gemeentewoning Pr. Irenelaan 4 aan J. C. Rollema, onderwij zer aan de Chr. school. De heer Renken (arb.) vroeg waarom iemand met zulk een klein gezin zo spoedig zo'n woning kreeg toegewezen. De voorzitter deelde mede, dat dit was geschied op uitdruk kelijk verzoek van het bestuur van de school met de Bijbel en de betrokkene. Als laatstgenoemde geen andere woning kreeg zou hij een benoeming in een an dere plaats aannemen. Aangezien er ge brek was aan goede krachten waren b. en w. tot deze toewijzing overgegaan. De heren Renken en Berendse konden het besluit van b. en w. begrijpen maar von den het optreden van betrokkene niet sympatiek en spraken de hoop uit, dat b. en w. hieraan zo min mogelijk zouden toegeven. Verder deelde de voorzitter nog mede dat alle kinderen geboren in 1955 tegen het einde van 1957 zouden wor den ingeënt tegen kinderverlamming. Tenslotte deelde hij nog mede, dat zij die in een gemeentewoning wonen deze kun nen kopen op de door het rijk gestelde voorwaarden. G. van Leuveren vroeg of men het schuren bouwen bij "de nieuwe woningen wil beperken. Voorzitter deelde mede, dat hier streng de hand aan zou worden gehouden en ook wat varkens houden betreft. Van de candidaten, die door de heer W. A. M. Schreuders, werden opgeleid voor het middenstandsexamen, slaagden de dames H. Antonides, M. van Eem, H. Henken en Ch. van Zwetselaar en de heren G. van de Dikkenberg en L. Lager- wey. Hiervan slaagden er twee met eer volle vermelding. Eén candidaat werd afgewezen. INSECT. Mieren, byen, sprinkhanen, termieten en an dere insecten leven evenals de mensen in een samenleving. En de geleerden denken dat wij door die sociale dierenstelsels te bestuderen de oplossingen zul len vinden ^oor alle kwalen waaraan de menselijke gemeen schap mank gaat. Uit alle delen van de wereld zijn ze naar Pa rijs gekomen, waar ze hun ont dekkingen op dit gebied uitwis selen. Een van hen beweert dat sprinkhanen net als honden op fluitsignalen reageren. Men hoopt deze wetenschap te kun nen gebruiken ter bestrijding van dit dier (door de zwermen al fluitende naar zich toe te lok ken?). Volgens een andere ge leerde dreigen de termieten de Franse steden te verwoesten. Ze tieren hoe langer hoe weliger in huizen en huizenblokken met centrale verwarming en tasten alles wat van hout is aan. Een middel om deze dieren naar zich toe te lokken en dan te vernie tigen had de geleerde heer nog niet kunnen ontdekken. Een fluit had hij nog niet gepro beerd. Maar wie weet Overigens zullen de ontdekkin gen van de wetenschapsmensen niet alleen voor goede doelen dienen (waaronder de mens de uitroeiing van diersoorten ver staat als zc hem schadeiyk voorkomen), want de militairen mengen zich ook hier al weer in de zaak. Volgens hen bezitten insecten voorbeeldige verborgen middelen om met elkaar in con tact te komen en ze willen graag weten welke die middelen zyn. Zo'n ontdekking zou vol gens hen strategische waarde hebben (in een aanvals- of een verdedigingsoorlog 1 Ook de psychologen liggen op de loer. Zij verwachten van het insect nog meer dan de militai ren, namelijk de openbaring van het geheim van het gevoel „van op slag verliefd worden" en van het succes in politieke zaken. Er is ook niet zo veel voor no dig om ons te doen geloven dat de dieren het in him sociale ge woontes tot een hogere trap hebben gebracht dan de mens... JAS. Gooi uw oude regenjas direct weg of gééf hem weg. Trek hem in elk geval niet per ongeluk aan zoals die man in Parijs die vanwege zijn sjofele jas door de politie werd opge pakt, verdacht van bedelarij. Op het politiebureau bleek dat hg meer dan tienduizend gulden op zak had, die hij bij zich droeg omdat hij de Franse banken niet vertrouwde (de Franse schatkist is immers leeg!). Met veel verontschuldigingen werd hy weer losgelaten. Maar wat zou er met hem zyn ge beurd wanneer hij die tiendui zend niet by zich had gehad HOED. D&t wat betreft uw regenjas. Maar zet vooral uw hoed op als u achter het stuur gaat zitten. Daardoor vermin dert u het risico dat u by een aanryding aan het hoofd wordt gewond met 40 procent, zegt dokter André Soubiran. En be- langryker dan u medisch te la ten keuren is uw sociaal gedrag te laten analyseren en uw ge- voelsreacties. Want een een ogige maar evenwichtige chauf feur is meer waard dan een ge- irriteerde met twee ogen. DIAMANT. Van de erfenis van de Agha Khan zyn de dia manten en andere sieraden voor zijn weduwe. Echter niet alle worden haar eigen bezit. Een deel gaat naar de toekomstige vrouw van de nieuwe Khan. Voor de Begum zelf blijven er dan echter nog over ter waarde van 2,5 miljoen gulden. Alle diamantencolliers op een rij gelegd hebben een lengte van 18 meter. JA EN NEE. De filmster Ginger Rogers heeft zich laten scheiden van haar vierde echt genoot. Als reden tot echtschei ding gaf zy op dat haar man reeds vier weken niets meer te gen haar had gezegd dan „ja" en „nee". KAUWGUM. Terwijl het Amerikaanse congres 400 mil joen gulden uittrek voor weten schappelijk onderzoek, was de gemiddelde staatsburger met zijn belangstelling bij andere za ken. Want de bewoners van de Ver. Staten eten per jaar voor ruim een miljard gulden aan kauwgom, kopen voor ruim een miljard gulden aan felicitatie- kaarten en zij geven samen 490 miljoen aan sham poon uit. PLASTIC. In Amerika kost een hart van plastic 196 gulden, een hand komt op 32, een sche del op 143 en een volledig skelet op 1160 gulden. Een der fabri kanten van deze artikelen heeft gezegd ernaar te streven de pryzen zo te verlagen dat zij binnen het bereik van iedere burger komen. Tot nu toe zyn de grootste afnemers de me dische faculteiten, de advocaten en de verzekeringsmaatschap pijen. Verder zet de Amerikaan graag een skelet in zijn badkamer om het elk ogenblik te kunnen raadplegen en geven de Ameri kaanse doktersvrouwen met Kerstmis him man bij voorkeur een menselijke schedel cadeau. Sinds de handel in echte sche dels en botten verboden is, bloeit die in plastic lichaams delen in een fantastische om vang. SCHILDERIJ. Te Troves in Frankryk heeft tydens een hu- welyksvoltrekking op het stad huis de bruidegom een schildery van 35 kilo om zyn hoofd ge kregen waarna de plechtigheid naar het ziekenhuis moest wor den verplaatst. De bruid had het voorvoeld. „Als dat schildery eens naar be neden kwam", zei zij en ging een paar stapjes vooruit. Een paar seconden later brak het touw en viel het gevaarte boven op de bruidegom. uren. Na het eerste sigaretje kan het slachtoffer niet meer buiten marihuana. Langdurig gebruik heeft een uitputting van het organisme tot gevolg. Door het veelvuldig gebruik vervaagd de geest, teert het lichaam langzaam weg. Ten slotte zal de dood zich over het slacht offer ontfermen. Het roken van marihuana is naar ons land komen overwaaien uit Amerika. Daar is het een ware volksziekte gewor den. Van de 3000 Amerikanen is er een volkomen verslaafd aan marihuana. Soms blijken hele legeronderdelen en hele klassen van highschools verslaafd te zijn aan het gif. Handelaren staan daar voor kazernes en scholen te leuren met hun gifstrootjes. Vijftien dollarcent per stuk. In kleine fabrieken worden de „reefers", zo worden de marihuanasiga- retten in Amerika genoemd, gemaakt. DE OPIUMBOOM IN HET VERRE OOSTEN Vorig jaar werd bij de aankomst van een super-constellation te San-Francisco, de stewardess opgewacht omdat ze in het bezit was van een kilo morfine. Onlangs werd te Bangkok een Chinese diploma tieke koerier aangehouden die drie kilo zuivere heroïne bij zich droeg. Te Hong kong werd een Amerikaan gepakt toen hij aankwam met liefst twintig kilo opium en morfine afkomstig uit Bangkok. In drie gevallen werden deze middelen vervoerd voor rekening van de Chinese communisten. Schijnbaar zijn dit kleine onbetekenende feitjes. In werkelijkheid is het de zoveelste bevestiging dat er nog steeds mensen zijn, die zich met de han del in verdovende middelen willen ver rijken. Bovendien staan deze drie feiten niet zo op zichzelf als men wel zou menen. Immers, zij wijzen alle drie duidelijk in een en dezelfde richting, n.l. naar het China van Ma-Tse-Toeng. Inderdaad is in het Verre Oosten een ware opiumboom aan het groeien. Alleen in Thailland wordt thans jaarlijks 100 ton opium ver kocht. Deze opium gaat naar Chienmai, een klein stadje in Thailland, waar het (Zie verder pagina 2.) EEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak i" bHIlon Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal EDE. Het ligt in de bedoeling naast de parochie van de H. Antonius te Ede, in Ede-west een tweede R.K. parochie te stichten, namelijk de parochie van de Goede Herder. Dezer dagen werd de bouw van deze tweede kerk aanbesteed, waarbij de fa. G. H. Bröring te Apeldoorn met 378.000 de laagste inschrijver was. De gunning is nog aangehouden. Waarschijnlijk zal in oktober met de bouw worden begonen, waarna men de kerk tegen het eind van het volgend jaar gereed hoopt te hebben. BENNEKOM. Met een heel oude sleutel, die vermoedelijk drie eeuwen geleden nog door de toenmalige bewoner baron Sloet is gebruikt, heeft de nestor van de Edese gemeenteraad, de heer Jac. van Steenbergen, zaterdagmiddag de oudheid kamer Boekelo te Benekom officieel ge opend. Boekelo is een mooi historisch gebouw, dat reeds eeuwen oud is. Het ligt even ten westen van Bennekom en werd vroe ger bewoond door de adelijke familie Sloet. Het herenhuis werd later tot boer derij ingericht. Na de oorlog verkeerde het in een zo vervallen toestand, dat men op het punt stond tot afbraak over te gaan. Ir. Van Hoffen heeft dit weten te voorkomen. Met steun van monumenten zorg, rijk, provincie en gemeente werd het oude gebouw prachtig gerestaureerd. De grote kamer van dit historisch ge bouw is thans geheel als oudheidkamer ingericht. Men vindt er een prachtige verzameling oude kledingstukken, oud meubilair en gereedschappen, die vroeger door boeren en ambachtslui werden ge bruikt. Om te voorkomen, dat de kamer te „vol" zou worden heeft men verschei dene grotere stukken ondergebracht in een bij de boerderij behorende schuur. LUNTEREN. De rundveefokvereniging Lunteren en omstreken houdt ook dit jaar weer een fokveedag op het terrein van de heer H. van de Brink aan de Meulunterseweg. Aan deze fokdag zal een tentoonstelling van landbouwwerktuigen worden verbonden. Als datum is vastge steld vrijdag 30 augustus. WIJZE WOORDEN SCHULDIG.... Helaas! Hoe moeilyk is het zyn schuld niet door het gelaat te verraden! (Ovidius) KERKEWIJK 167 -TEL.3000" VEENENDAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1