»Wat Lezers Schrijven<c V.C.Z. sloeg een goed figuur in de waterpolo- competitie 1957 „DE NATUUR IN EIGEN OMGEVING" Vereniging voor bedrijfsvoorlichting hield onderzoek ROVANNA de nieuwe prijs 3799.- sutieeafr Garage De Rlioter Rhenen Gevonden en verloren voorwerpen VEENENDAAL Marktberichten Ik heb het zelf ondervonden Vordering verbinding Veenendaal - Oss De watersnip Marihuana Goedkoper dan distributie! F 108.- ADIO BALLEGOIJEN HET RAADSEL YAN De Veenendaalse zwemclub heeft met al z\jn zeventallen een krachtige partij meegeblazen in de - nagenoeg - afgelopen zomercompetitie van de K.N.Z.B. De competitie 1957 leverde één kam pioen op, uit de V.Z.C.-gelederen, n.l. het dameszcvental. En gezien de laatste wedstrijden van de verschillende zeventallen hadden er nog meer kampioenen in gezeten, wanneer de Veenendaalse zwemwereld niet had te kampen met de grootste handicap, n.l. een voldoende wintertraining. Weliswaar trekt V.Z.C. ieder jaar een belangrijk bedrag uit voor de winter training, maar met dit bedrag brengt men het nog niet verder dan éénmaal per twee weken trainen in het Sportfondsenbad te Arnhem. Dat deze tweewekelijkse training on voldoende is kan men afleiden uit de tijd, welke -de V.Z.C.-zeventallen iedere zo mercompetitie nodig hebben om „er in te komen". Aan het begin van de competitie komen de speelsters en spelers niet genoeg voor bereid in het water en de resultaten blij ven dan ook de eerste wedstrijden bene den peil. Deze competitie vertoonde hetzelfde beeld. Pas op de helft van de competitie kwamen de zeventallen tot ontplooiing en behaalden de ene overwinning na de an dere. Toch hebben de technische leiders van „V.Z.C." in het geheel geen reden tot klagen. Na de dames-kampioenen bereikten alle teams een tweede plaats. Het eerste herenzevental moest de kampioenseer laten aan „Wilskracht" uit Utrecht, van welke jonge ploeg V.Z.C. tweemaal verloor. V.Z.C. I leed nog één nederlaag, de uitwedstrijd tegen Flevo I te Nijkerk, doch in de andere wedstrijden boekten de Veenendaalse heren over winningen. In de tweede klasse kring midden van Nederland namen het tweede en het derde herenzevental beiden een tweede plaats in, zij het dan in verschillende afdelingen. Boven V.Z.C.II kwam als kampioen te staan Woestduin uit Doorn en heren III - de jeugdploeg van V.Z.C. - eindigde on der Z.E.W. I uit Ermelo als tweede. Van deze jeugdploeg gaat de nodige toekomst muziek uit. In de laatste wedstrijd ver sloegen deze jongens hun afdelingskam pioen Z.E.W. met 4-3. De Veenendaalse dames gaan binnen kort beginnen aan de promotiewedstrij den. Een kans op promotie - hoewel klein - naar de eerste klasse van de kring midden Nederland zit er in. Het jongens-adspirantenzevental kon het ook niet verder brengen dan een tweede plaats in de competitie. De V.Z.C. jongens verloren tweemaal van kampioen Vahalis uit Tiel, doch wonnen alle ove rige wedstrijden. CANADA EN HET BINNENLANDS PORTO Van Canada uit kan men brieven tegen binnenlands porto sturen naar alle landen van het Britse Gemenebest, Frankrijk, Spanje en de meeste landen van het Amerikaanse continent. Cana da zegt dat dit de landen zijn waarmee het bijzondere relaties onderhoudt van wege zijn politieke en geografische ge steldheid. De postale relaties met de V.S. zijn door bijzondere bilaterale ver dragen geregeld. Waar blijft Nederland? EEN POOLSE LUXE AUTO IS.... LUXE In Polen bestaat slechts een enkele fabriek voor luxe auto's. De kosten van een dergelijke auto zijn in het binnen land dan ook zo hoog dat slechts een zwarte handelaar aan het aanschaffen van een Poolse luxe auto kan denken.. Om een idee van de prijs te geven, zij hier vermeld dat de prijs overeenkomt met het jaarloon van vijftig mijnwer kers, de best betaalde arbeiders in Polen. Nemen wij gemakshalve aan dat een mijnwerker in Nederland 5000, verdient, dan zou een luxe-auto van een Westeuropese waarde van nog geen tienduizend gulden liefst 250.000, kosten. nrn Telefoon 200 NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Dezer dagen vond de aansluiting op het telefoonnet plaats van Pfaff naaimachine huis, Kerkewijk 9 onder nummer 3043. GESLAAGD Van het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal slaagden voor het erkende diploma van de Nederlandse Unie voor praktijkexamens in stenografie en ma- chineschrijven: voor steno „Groote" Ned. 130 letergr. per minuut, de dames R. A. Blankestein, W. ten Broek te Scherpen- zeel, W. E. van Dijk, H. Henzen te Eist, J. W. Stoter, K. M. Stoter en M. de Vries. Voor kantoortypist(e): mej. A. Achter berg, Ely van Barneveld, Sara de Bas, dhr N. Boers, R. G. Boers, Henny Bos, Margreet A. Bos, mej. E. Bosch te Rhe nen, Rijk van de Bovenkamp, Eep van Burken, mej. S. M. Cramm, Alie van Doorn, Joop van Doorn, Henk J. M. Dor- gelo, Willie Ederveen te Scherpenzeel, mej. J. van Engelenhoven, Aneke H. van Esse, Adri J. Gersen te Renswoude, Arie P. van Ginkel, Adri Hardeman, mej. Cor- rie Hardeman, mej. W. L. de Hartog, Ger- da Heykamp, Jan C. van Hunnik, mej. H. M. H. J. Hutink, Jo M. Huydink, mej. W. A. van Resteren, Tini J. M. Knoop. Jopie R. Koldewey te Rhenen, Evy C. de Ko ning, Winco Molenbeek, Henk van de Pol, Ans C. Prins, Wily G. Puyk te Rhe nen, Corrie Roelofsen, mej. W. Roseboom, Alie van der Scheur, mej. H. Slotboom, Kees Slotboom, Hans Smaling te Rhenen, mevr. E. M. J. Spoon-Horvath te Rhenen, Mien C. van Stempvoort, M. J. W. van Tuil, Kees Vermeer te Renswoude, Emma J. Vlastuin te Ederveen, Henny v. Voort huizen te Renswoude, Nel Vroon, Barend A. van de Weerd, Kees van de Weerd, mej. C. J. van de Weerdhof, Teus van Wessel te Scherpenzeel, Sjaan de Wit te Maurik, Peter G. van Wijk, Jannie C. Onink te Rhenen, Greet B. Wijnands, Riek Zandbergen te Ede en Heieen M. Zandijk te Resteren. Gevonden: bovengebit; gesl. kip in d. verpakt; waterschildpad; witte 1. netga- ren dameshandsch.; zak, inh. 6 klossen bindtouw; koerduif; gele plast, bood schappentas; dasspeld m. paardenhoofd; paar zw. nylon dameshandsch.; witte da mes glacé m. ritssl.; doek m. bromfiets sleutel en borstel; Daf benzinetank; grijs kinderjack; 1. portem. m. ritssl.; zwart poesje; groene herenregenjas; rose tule dameshandsch.; huissleutel; vulpotlood; broodzak; spoel m. houder v. een elek. naaimachine; br. plast, étui, inh. zonne bril; sleutel no. 7; 1. portef., inh. enige foto's; wit-bruin konijntje; rood-wit-bl. muts v. wandelcl. „Hollandia"; rood re genkapje; zwemabonnement; enige munt biljetten; portem. m. inh. w.o. een p. sleu teltjes en girostrookje; grijze regenjas, m. „Shelter"; gladde gouden ring, waarin datum en naam; br. portem. m. inh.; gr.- geel-rood meisjesmuts; rood r. kinder sandaaltje; muntbiljet; slagersmes. Verloren: lichtbl. vest m. ritssl.; br. al pinopet; ring v. zonnekapje v. een foto toestel; br. zwembroek; br. alpinomuts; br. pinchertje; rode autoped en een rood kinderfietsje; bankbiljet v. 100.-; zonne bril; zw. damesportem. m. inh., w.o. 2 bonnen coöp. .Eendracht'; res. wiel met band, m. 700x20 m. Michelin; br. kinder schoentjes m. ingeb. steunzolen; wieldop v. Volkswagen; br. knipportem. m. fl. inh. grijs zadeldekje m. schuimr. vulling; rood 1. kindersch.; geel w. meisjesvest; zwarte vulpen, m. „Osmia"; wit kindersch.; don- kerbl. japonceintuur m. broche; rode da mesportem. m. zakje op de zijde, inh. een fl. bedrag aan geld; aktetas, inh. reisétui m. scheerapp. pyama en plast, regenjas; groen plast, portef. inh. enige foto's en zwembad abonnement; pakje, inh. snel binders; rood m. geel gesch. autoped. VEENENDAAL. Dinsdag 30 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer 130.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 16.50 tot 17.40, voor henneëieren van 9.- tot 14.- alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt. Aanvoer 75 stuks. Er werden prijzen besteed van 40.- tot 56.- per stuk. De handel was matig. EDE. Maandag 29 juli. Eiermarkt. Aan voer 220.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 17.- tot 18.- voor henneëieren van 12.- tot 16.- per 100 stuks. De handel was vlug. WOUDENBERG. Dinsdag 30 juli 1957. Eiermarkt. Aanvoer 110.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 17.- tot 17.75 (middelprijs 17.25 per 100 stuks) voor henneëieren van 11.- tot 15.25 per 100 stuks. Handel goed. SCHERPENZEEL. Heden 31 juli. Eier markt. Aanvoer 900.000 stuks. Prijzen va rieerden voor kippeëieren van 17.- tot 18.-, voor henneëieren van 11.- tot 16.- per 100 stuks. Handel vlug. Biggen markt. Aanvoer 165 stuks. Prijzen van 52.- tot 64.- per stuk. Zeugen 325.- tot 450.-. Handel matig. Nu het Ned. Rode Kruis haar negen tigjarig bestaan heeft gevierd, voel ik mij geroepen mijn dank aan deze ver eniging te betuigen, wat ze in het al gemeen voor de mensheid, en in het bijzonder voor de minder-validen, be tekent. Ik mocht het genoegen smaken deze zomer een week in het Dunanthuis te Zeist door te brengen. Met nog meer meisjes en jongens zullen we deze week niet gauw vergeten. Ik had wel veel van de goede dingen van het Ned. Rode Kruis gelezen, maar als je deze zelf meemaakt, dringt dit dieper tot je door. Wij waren deze week geheel vergeten dat wij meer of minder hulpbehoevend zijn, en de week was ons gauw voorbij. In het bijzonder wil ik een woord van dank brengen aan de vrijwillige mede werkers van genoemd huis, die hun vrije tijd gaven, om ons een gelukkige week te bezorgen. Nellie Rebergen Zandstraat 98, Veenendaal De ANWB meldt dat de Provinciale Waterstaat van Gelderland dezer da gen heeft aanbesteed het aanbrengen van de asfaltverharding op het nieuwe 8 km lange wegvak tussen de Waal dijk bij Druten en de Maasdijk bij Megen. Aan weerszijden zullen beton nen vrij liggende rijwielpaden van 2.40 m breedte worden aangelegd. Dit wegvak is een onderdeel van de nieuwe noord-zuidverbinding tussen Veenendaal en Oss. Voor zover het de provincie Gelderland betreft is volgens de ANWB de stand van zaken op deze weg thans als volgt. Het gedeelte tus sen Veenendaal en Rhenen is reeds in gebruik, behalve een klein stuk bij Veenendaal waaraan nog wordt ge werkt. De brug over de Rijn bij Rhenen zal vermoedelijk op 1 oktober a.s. in ge bruik worden genomen. Het gedeelte tussen Rhenen en de Linge is gereed en de bouw van een nieuwe brug over de Linge zal dezer dagen worden aanbesteed. De afsnijding om Ochten zal ver moedelijk volgend voorjaar gereed zijn; intussen is een nieuwe veerpont over de Waal bij Ochten in gebruik geno men, terwijl tegen het einde van het jaar een tweede pont gereed zal zijn. Aan de zuidoever van de Waal is de brug over de uiterwaarden eveneens gereed en de verharding van het res terende weggedeelte tot de provinciale grens bij Megen is thans aanbesteed. Op Brabants grondgebied zijn nog geen vorderingen gemaakt in de aanleg van deze nieuwe verbindingsweg. „DE SNELPOST" VLOOG VANAF VILVOORDE De uitslag van de door de postduiven vereniging ,,De Snelpost" georganiseerde wedvlucht Vilvoorde 144 km. luidt als volgt: D. C. Schans 1; G. de Geit 2, 8; P. W. van Zetten 3, 6; A. van Asselt 4; J. van 't Veen 5, 9; J. van Doorn 7; C. Don kelaar 10. Gelost werd om 9.40 uur. Eerst aan komende duif 11.47.48, snelheid 1123 m. per minuut. INFLATIE OOK BIJ „STEENGELD" Sinds onheuglijke tijden werd op het eiland Yap in de Zuidzee een bepaald soort stenen (argoniet) als geld of ruil- basis gebruikt. De steen moest zo dun, mogelijk zijn. Een ronde steen van on geveer l'/ï m diameter had in 1885 de waarde van ongeveer 20.000 klapper noten. Om een idee van de waarde van die noten te geven, zij hier terloops ver meld, dat een gezin van zes mensen ge durende een maand met behulp van een steen van 25 cm en 8 cm dikte in zijn onderhoud kon voorzien. Nadat men in Europa de voor- en nadelen van de munt-inflatie had léren kennen, hebben gewetenloze hande laren op genoemd eiland door een al te ruim aanbod van de geldstenen of het steengeld een flinke inflatie tot stand gebracht. De waarde van dit steengeld hield verband met het feit dat deze stenen op het eiland, dat tot de Carolinen- eilanden behoort, niet voorkwamen. De stenen waren afkomstig van de Palau-eilanden op een afstand van ruim 500 km en moesten door middel van ranke bootjes met uitleggers wor den gehaald. ALS men 's avonds bij de SKF de Wageningselaan opfietst in volzomertijd, heeft men de zon pre cies in de rug. Rechts, voorbij het Merino's-terrein, overheerst het bouwland. Grote rogge-akkers die snel rijpen, waartussen het blauw van de koren bloemen plekt. De kanten zijn felrood van de klap rozen, langs de slootranden overheerst de moeras- spiraea met z'n roomgele pluimen. Lila wilgen roosjes vormen flinke groepen. Daartussen in grote verscheidenheid een bonte flora. Paars en wit de klavers. Geel de havikskruiden, het hertshooi en de rolklaver, welke laatste vaak ook heel mooi rood te zien geeft. Paars de distels en het knoopkruid, ter wijl langs de slootranden het fijne blauw van de vergeetmijnietjes schittert. Een bonte variatie van vormen en kleuren. Aan de einder de wazigblauwe afsluiting van de bosrand waarin het zandgat in de Wielingsheuvel oplicht. Nog verder weg de mooie glooiingen van de Rhenense rogge-akkers en bouwlanden. Het einde van de vier daagse te Nijmegen. In een druilende regen mar cheerde het vierdaagse leger voor het laatst Nij megen binnen. De vereniging voor bedrijfsvoorlichting voor Woudenberg en omstreken, hield j.l. maandagavond een bespreking met be langhebbende over het gehouden onder zoek van bodem, plant en dier in de zaal van de coöperatie alhier. Een groot aantal landbouwers uit Wou denberg en omgeving, op wiens bedrijf grondmonstering heeft plaats gevonden, waren aanwezig om nader te worden in gelicht. De heer G. M. Houterman, voorzitter van de coöperatie, sprak een welkomst woord, waarbij hij zei, verheugd te zijn, dat zovelen gehoor hebben gegeven deze vergadering bij te wonen. Het is wel een bewijs, dat het onderzoek wat thans in de gemeente gaande is en waarvan Wouden berg de primeur heeft, bij de aanwezigen de volle aandacht heeft. Hij heette in het bijzonder welkom Ir. Bakker v. d. Schot horst en de heer Brandsma, hoofdassis tent van de voorlichtingsdienst, die een toelichting gaven op de uitslagen van het gehouden onderzoek in het belang van de bedrijfsvoering. Ir. Bakker begon zijn uiteenzetting met te zeggen: „Het stemt mij tot vreugde, dat zovelen hier aanwezig zijn. De deel nemers hebben voor dit onderzoek 20.- per ha. gestort en daarvoor moet iets terug komen. Tot dusverre hebben wij nog geen officiële mededelingen gedaan, omdat alles nog in voorbereiding is en ONDERWIJSBENOEMING Aan de vrije Christelijke school aan de Nieuweweg zijn met ingang van 1 oktoder a.s. benoemd als onderwijzeres mej. D. Batelaan te Utrecht en de heer P. J. van der Worp, onderwijzer te Enschede. ZIJ MOCHTEN MEERIJDEN.... Een vrachtautochauffeur had twee lifters meegenomen naar Arnhem. Toen het tweetal met een bedankje was ver trokken, merkte de chauffeur, dat hij een portefeuille met 550,miste. Hij deed daar onmiddellijk aangifte van. Toen was gebleken, dat de lifters een taxi naar Amsterdam hadden genomen (het kon nu lijden!) werd een verzoek om aanhouding naar Utrecht doorgege ven. De twee ondankbare lifters wer den daar gepakt. Zij hadden de buit reeds verdeeld en een van hen had de portefeuille nog in zijn bezit. daarom geven wij ook nu een voorlopig advies. Er zijn pogingen in het werk ge steld om te komen tot een stichting voor Woudenberg en omstreken, waarin vele landbouworganisaties zitting zullen ne men, opdat zoveel mogelijk alles in één hand kan blijven. De algemene Mole- naarsbond heeft reeds daadwerkelijke hulp toegezegd". Spreker behandelde daarna de uitkoms ten aangaande het gehouden onderzoek, van grond, gras, bloed en urine. Bij het grondonderzoek, bracht spreker naar vo ren de aanwezigheid van allerlei sporen elementen, waarbij hij aangaf dat bij 50 van de bedrijven in Woudenberg de P.H. te hoog ligt. De heer Brandsma gaf een nadere uit eenzetting over datgene wat door Ir. Bak ker was behandeld, in hoofdzaak wat de bemesting betreft. Hierbij gaf hij aan de soort en de hoeveelheid van bemesting, die nodig zijn op de bemonsterde gronden. Er werden door de aanwezigen vele vragen aan de sprekers gesteld, die ge zien de voorbereiding helaas niet alle konden worden beantwoord. NIEUWE DRIEWIELER IN ENGELAND Een ingenieursfirma ui Yorkshire, wel ke in de afgelopen honderd jaar lokomo- tieven heeft gebouwd die naar alle delen van de wereld zijn verscheept, heeft be sloten met een nieuw soort voertuig op de markt te komen. Het nieuwe produkt, de „Scootacar" is een driewieler die de bescherming van een auto geeft en een normale autodeur heeft. Er is reeds een prototype gebouwd en beproefd en voor het einde van het jaar zullen de eerste „wagentjes" van de band komen, die voor de binnenlandse markt bestemd zijn. La ter zullen ze ook worden uitgevoerd. De „Scootacar" is geen miniatuur autootje, maar een „dichte" scooter. Het voertuig biedt plaats aan twee volwassenen en een kind en heeft een redelijke bagageruimte. Het heeft twee bumpers, ruitenwissers, knipperlichten en een verwarmingskachel De 197 Villiers motor met een vier-ver- snellingsbak levert een kruissnelheid van 45 mijl per uur (bijna 70 km.) Het benzine verbruik is 80 mijl per gallon (iets minder dan 1 op 30 km.) bij een snelheid van 45 km. per uur. Het wagentje is uitgerust met hydraulische Lockheed remmen en gaat in Engeland 297.10.0 kosten, ^an de linkerkant be gint al gauw het ter rein van „De Hel". Eerst percelen met slecht gras land. De distels zijn daar rijkelijk aanwezig. Lang en recht staan hun nogal kale, stekelige bloeisten- gels. „Kale jonkers" he ten ze officieel; een zeer goede naam. Meer naar de Ketelweg wordt het nog ruiger. La ge wildernissen van riet en zegge. Verspreid staan daar wat jonge ijle elze- boompjes. Let daar even op de koekoek, dat ter rein is bij hen erg in trek. Ik mis ze daar vrijwel nooit. Dan komt de echte riet wildernis. het restant van een prachtig stuk natuur, waar nog een geweldige bekoring van uitgaat. •y^e zijn echter op snip pen uit vanavond en gaan door naar de Rau- weveldseweg, het gedeel te dat naar de Grift voert. Vooraan staat een rij wil gebomen. Aan de rech terkant beginnen de wei- landen tot waar heel in de verte Wageningen dui delijk is te zien tegen de bosrand. Het vs daar best zitten in de ruige begroeiing langs de weg. Vlak voor aan is he,t weiland erg slecht en drassig; een strook met riet en zegge dringt er in door. De koeien hebben het nogal vertrapt en het is vol kuilen en hobbels. De jonge kievitjes zijn al flink gegroeid en drib belen vlug naar de andere kant van het weiland. Even de hekpalen af zoeken met de kijker. Een paar graspiepers is alles wat de inspectie oplevert. Het duurt echter niet lang of de watersnippen laten zich horen: tjèk tjèk. Laag vliegen er een paar op, met snelle wen dingen in zig-zagvlucht, vallen wat verder neer en zijn meteen verdwenen. Daar komt er nog een aansuizen van veel ver der weg, strijkt neer op een vlak stuk grond. Zo. nu kunnen we iets zien. Het beste kenmerk, de lange snavel, valt direct op. Hij dribbelt wat rond en laat een heel ander geluid horen: kuk-kuk- kuk- kuk- kuk- kuk. Me teen gaat ie er weer van door, alles even snel. Eerst laag over het land, dan snel stijgend, nog Mischien is het u weieens overkomen dat u op een tocht door de Meent of andere plaatsen op een stille avond in het voor jaar of de zomer een ge luid hoorde dat veel op zacht blaten van een lam geleek. Mogelijk heeft u tevergeefs naar zo'n vier voeter gezocht. Of u hebt omhoog gekeken en een kleine vogel gezien en ontdekt dat die dat geluid maakte. Dat was weer een grote boog over me heen. Rechts is een afraste ring en met een scherpe bocht valt de snip om laag en kiest een van de palen als rustplaats. Dank je, vriend, daar wilde ik je graag hebben. Twintig meter is de af stand ongeveer. De zon stuurt nog juist heel laag haar lange stralen over het riet en geeft een goe de belichting. De prisma brengt de vogel vlak voor m'n neus. Een beetje typisch ge vormd is zo'n snip. Nogal kort en gedrongen, wat ook wel door het korte staartje komt. De ogen staan enigszins naar ach teren in de kop en dat geeft hem een eigenaar dig uiterlijk. Mooi is de tekening van de veren. De borst en de zijkanten grijsachtig bruin, heel fijn gestreept en gegolfd. De rug don kerbruin gevlekt met in de lengte drie geelachtige strepen. Midden over de kop en boven de ogen zijn ook lichte strepen. Poten groenachtig en de snavel donker en lang, ongeveer tweemaal zo lang als de kop. Hoor, daar begint hij weer: têppe-têppe-têppe- têppe-têppe. Let op het staartje, in dezelfde ca dans van het roepen wipt het op en neer. Links begint er nog een en voor me ook. Weer komen er aanvliegen en zitten el kaar achterna, strijken neer en zijn verdwenen tussen de kluiten. Min stens tien zijn er op het kleine stukje voor me. Dan zoekt er een het hogerop. In grote krin gen vliegt hij rond, steeds weer met scherpe zwen kingen. Daartussendoor laat hij zich omlaag val len en dan hoor je een geluid dat sterk doet den ken aan het geblaat van een lam, maar dan zacht en heel vlug, fibrerend: mê-mê-mê-mê-mêHet gaat eigenlijk over in een trilling. Dit geluid is karakte ristiek voor de watersnip, klinkt het méést in de paartijd, maar wordt vol gehouden tot ver in het broedseizoen. Het is geen geluid van de snip zelf. Bij het omlaagvallen tij dens het rondvliegen wordt het korte staartje wijd gespreid gehouden. Door het snelle dalen worden de staartpennen door de luchtverplaat sing in trillende bewe ging gebracht en daar door ontstaan die bibbe rende tonen. Daarom ook hoor je het geluid alleen als ze zich tijdens hun vlucht omlaag laten val len. Met wat geduld en geluk kun je het heel mooi zien als er een vlak boven z'n rondvluchten maakt. Door het grillige, snelle vliegen, met die regel matige valpartijen, zijn die speelvluchten van de snip heel boeiend om te zien. Gelukkig is de snip in onze omgeving nog niet zeldzaam. Wel zijn ze door de verbeterde wa terafvoer van de Gelder se Vallei heel wat van hun gebied kwijtgeraakt, want droge weilanden zijn niets voor een snip. Juist die stukken grond die voor de mens niet zo geschikt zijn vormen hun terrein. Die drassige lage stuk ken hebben ze nodig en liefst bevinden ze zich in de buurt van water. Daar maken ze hun goed ver scholen nest, van eind maart tot nog wel in augustus. De omgeving van „De Hel" met de drassige stukken weiland is dus wel geschikt voor onze trommelaar of weer- lam, zoals twee van z'n volksnamen luiden. Ook op de modderige plaatsen langs de Grift voelen ze zich thuis want daar scharrelen ze graag hun kostje op. De lange buigzame snavel boren ze diep in de modder, op zoek naar eetbare waar. Het is dus wel begrijpe lijk dat ze niet op droge, stevige grond hun voed sel zoeken. Bij tochten door ge schikte terreinen maken ze je nog weieens aan het schrikken door vlak voor je op te vliegen, onder ketsend geroep. Door hun schutkleur vallen ze niet spoedig op en ze zijn daarbij erg zwijgzaam. Erg schuw zijn ze niet. 's Morgens vroeg en in de avond tref je ze nogal eens op hekpaaltjes aan. Als men niet teveel be wegingen maakt kan men vrij dichtbij komen en hun mooi getekend ve renpakje bewonderen en de vreemde uitdrukking op hun snippengezicht. Schouten v. d. Velden. (Vervolg van pagina 1.) hoofdkwartier van deze handel gevestigd is. Vandaar wordt de opium verder ver voerd naar Bangkok. Te Bangkok kost deze opium aan de verbruikers 1200 gul den per kilo. Ook de morfine komt in Bangkok aan en kost ongeveer 3000 gul den per kilo. De heroïne kost zelfs het drievoudige. Vandaaruit wordt dit kwaad over de wereld verspreid. Het vervoer geschied dan verder per boot of per vliegtuig. Het is dan ook wel te begrijpen dat de meeste morfinisten te zoeken zijn in de havenplaatsen. Vooral in Amerika zijn wijdvertakte organisaties die handelen in verdovende middelen. Men vindt in de Amerikaanse havensteden, maar helaas ook in Europa, de menselijke wrakken als het ware op gestapeld. Men kan ze vinden rond de tapkast van een goor cafeetje, in derde rangs cabarets en in clandestiene speel holen waar fantastische bedragen worden ingezet en verloren. Ook in Amsterdamse bars en cabarets is een bloeiende handel in deze rommel aan de gang. Onder de verslaafden zijn vele jonge jazzmusici, die menen dat ze onder deze doop beter kunnen spelen. HEEFT MAO-TSE-TOENG BEPAALDE PLANNEN? De herkomst van deze verdovende mid delen is van oudsher gelegen in China, India en Perzië. In beide laatste staten doen de autoriteiten al het mogelijke om de kweek daarvan binnen redelijke gren zen te houden. China daarentegen doet dit niet. Integendeel, het stimuleert deze kweek. De reden is tweeërlei. In de eers te plaats zal de westerse wereld bij veel vuldig gebruik van verdovende middelen zich steeds meer verzwakken, iets wat communistisch China zeer gaarne ziet. In de tweede plaats kan de Chinese pre mier Mao-Tse-Toeng zich op deze manier de dollars verschaffen, die hij zo hard nodig heeft om zijn communistische pro- Dit moderne Philips radio toe stelletje kost slechts F 108 - Ideaal als 2e toestel voor slaapkamer, keu ken enz- RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 paganda in Azië te bekostigen. Dit is geen veronderstelling, want de feiten spreken haast voor zichzelf. Op dit ogenblik worden in het Rode China niet minder dan 275.000 hectaren opium papaver gekweekt, wat een jaarlijkse oogst betekent van twee en een half mil joen kilo ruwe opium. In Junan hebben de communisten daarbij 13 grote fabrie ken opgericht om deze ruwe opium te zuiveren en gedeeltelijk te verwerken in morfine en heroïne. Beide produkten worden zelfs bereid onder staatscontrole en zijn dus als het ware uit de clandes tiniteit getreden. In de westerse wereld, waar het ver bruik van verdovende middelen schrik barend stijgt, moet met alle middelen op getreden worden om deze weerzinwek kende handel tegen te gaan en de verslaafden te genezen. Want dit kwaad is erger dan de vreselijkste ziekte. Ben van Brabant. (35) Onvervaard had de schildwacht zijn zwaard getrokken en onstuimig drong hij op heer Tybalt in. Een kort ogenblik kletterden de wapens op el kaar, doch de krijger was niet opgewassen tegen de edelman, die een meester op het zwaard was. „Daar, hond! Neem dat voor je bemoeizucht!" siste Tybalt, terwijl hij een felle uitval deed. De krijger slaakte een reutelende kreet, het wapen ontviel aan zijn handen en met een doffe bons sloeg hij achterover. „Zo, die zal zich nooit meer ergens mee bemoeien", merkte Tybalt op, terwijl hij zich over zijn verslagen tegenstander heenboog. „De man is dood! Maarmaar.... wat is er?" ging hij ver schrikt verder, terwijl hij zich naar Ochron wendde. Ontsteld staarde de rentmeester naar de gravin, die bleek en bewegingloos in zijn armen hing. „Ik geloof, dat zij flauw gevallen is", mompelde hij. „Die verwenste schildwacht ook! Nu dreigt alles mis te lopen!" Inmiddels was de vermomde Aram met zijn luit bij de burchtpost aangekomen. Dezelf de dikke poortwachter, die hen ook de vorige maal had toegelaten, trad hem in de weg. „Wat zoekt ge hier?" vroeg hij nors, terwijl hij de ander wan trouwend opnam. „Ik zoek niets, mijn vriend!" antwoordde Aram, terwijl hij een zwierige buiging maakte. „Ik ben gekomen om u vrolijkheid te bren gen! Vrolijkheid en gezang! De schoonste zaken die men zich denken kan! Breng mij bij uw meester!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2