Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken MENSENROOF »D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist U aan Veenendaalse Nieuweweg WAAR IS De Brillenspecialist bekendheid in ons land KELTÖ1 31e jaargang VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 No. 60 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongcn, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Landtscheydinge tiisschen die Gelderschen ende die van Utrecht IJET thans in voorbereiding zijnde wetsontwerp van de inter provinciale commissie voor de wijziging van de Stichts- Gelderse provinciale grens heeft in Veenendaal en omliggende gemeenten beroering gewekt. In feite is niemand tevreden. Men mene echter niet dat een dergelijke grenskwestie zich voor het eerst voordoet. Geenszins, het grensprobleem tussen Utrecht en Gelder is een oud zeer en zeer oud. Hollandse en Gelderse expansiedrang De slag bij de Grebbe- berg 1196 HISiKmBffl AGENDA Verraad Grendels Mensenroof RAADSVERGADERING Hij is 12,50 waard 2 AJ 668300 WATERPOLO Wel secuurder en niet duurder Programma Jeiigdcompetitie DE OLANDER KALKSTEEN Bijzondere Zweedse natuursteen krijgt ELST Damesvoetbal in Eist Ds. C. Vlasblom tachtig jaar Half miljoen bezoekers Ouwehand RENSWOUDE Trottoir is geen fietspad STRENGER POLITIETOEZICHT Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, S. BOS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 11 cent Speciale contractprüzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Eeuwen oud is de rivaliteit tussen beide gewesten, een vijandschap ten dele voort komend uit het feit dat de Veluwe tot het gebied der Utrechtse bisschoppen behoor de - de laatsten waren namelijk ook wereldlijke vorsten. - Hoewel de oor sprong van de Stichtse rechten op de Veluwe nog een onopgelost raadsel is, staat wel vast, dat de Gelderse graven in de 13e eeuw de Veluwe in ban hielden na de hertog van Brabant en deze op zijn beurt na de Utrechtse bisschop. De leen- band werd allengs losser en losser, zo dat de Gelderse vorst de Veluwe als zijn ter ritoir beschouwen ging. De bisschop voel de zich toen als wereldlijk vorst te kort gedaan: een bron van onenigheid begon te wellen. Daarbij kwam nog. dat de graaf van Holland en die van Gelre. later verheven tot de hertoglijke waardigheid, hun in vloed op het Sticht trachtten uit te brei den. Beiden, keizerlijke vazallen evenals de bisschop, bestreden elkander vaak, waarbij één van hen dikwijls de zijde van de bisschop koos. In het jaar 1196 b.v. stonden Dirk VII van Holland en Otto I van Gelre onverzoenlijk tegenover elkaar. Maar laat de Gelderse geschiedschrijver Arend van Stichtenhorst u dat vertellen. „Diderick viel al stroopende met syne versch-geworvene Hollandsche en Zceuwsche knaepen in de Velouw. Als hy nu een ryken buyt ut de dorpen en wey- den byeen hebbende gehaelt weder op syn vertreck stond, is hem O t h o tot aen den Heymers-bergh (d.i. Grebbe- berg) na-geset, op hoop van eer. deel der plundcrary hem te ontjaegen. Maer wan neer naer een weynig vechtens veele aen beyde kanten quamen te tuymclen, en de Geldersche allenykens den wijk naemen, is O t h o, gevende aen syn paerd de spooren, den dans over den Niedam ofte Neudam (daer nu de Grebbe is) gelucke- Iyken ontsprongen, achter laetende een goede menighte van slechte votgezelien, die Diderick gevangen wegh voerde". dat Veenendaals oudste inwo ner volgende maand - om precies te zijn 27 september - honderd jaar hoopt te worden? dat hij nog steeds zijn krantje leest en ook zijn gehoor en geheugen nog uitstekend zijn? dat hij nu toch echt wel een dagje ouder wordt en eigenlijk nooit meer buiten komt? dat hij het grootste deel van de dag in bed doorbrengt en al gedurende ruim een jaar nog maar zeer weinig eet? dat Middelhoven met zijn 100 jaar niet alleen de oudste Veenenda- ler is maar ook de oudste inwoner van de gemeente Ede? dat ook twee Veenendaalse pad vinders naar Engeland zijn vertrokken voor deelname aan de grote Jamboree daar, n.l. Henk Huibers uit de Zand straat en Dick Schoonderbeek van de Klaas Katerstraat? dat wij zeer waarschijnlijk bin nenkort een nieuw element in onze Veenendaalse samenleving zullen ken nen, n.l. vrouwelijke tamboers? dat de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" tenminste in een adverten tie in dit nummer leden voor de drum band vraagt, waaronder ook vrouwe lijke? dat men hiermee het voorbeeld volgt van nog enkele andere harmo nieën in het land? dat het ons niet zou verwonderen indien hiervoor ook in Veenendaal grote belangstelling bleek te bestaan? dat toch ook het damesvoetbal, misschien nog wel een bijzonderheid, maar in ieder geval geen zeldzaamheid meer is? dat toch ook weer een dames voetbalwedstrijd zal voorafgaan aan de beslissinswedstrijd in het Vetera- nentoernooi op zaterdagavond 10 augus tus? VEENENDAAL Zaterdag 3 augustus. Propaganda wandeltocht in Veenendaal en om geving. Donderdag 8 aug. Openba re raadsvergadering, aanvang 19.30 uur. Luxor theater, van vrijdag t/m donderdag „Sissy, de jonge kei zerin". RHENEN 2, 3 en 4 augustus, Nationale zwem- kampioenschappen in Ouwehands natuurbad. Bio „Eigen Gebouw", zaterdagavond en zondagmiddag „Je bent nooit te jong", zondag avond en woensdagavond „De machinist", zaterdagmiddag en woensdagmiddag, kindervoorstel ling „Sjors van de rebellenclub". 1 III I I II III P lil1! Dat list, verraad en hinderlaag in de strijd niet geschuwd werden, bewijst het vervolg van de geschiedenis: „Dit gedaen, is Willem van Holland, (broer van graaf Dirk VII en landvoogd van Friesland) hoewel van zyne moeder Ade gewaerschouwd, ut Vriesland naer het huys ter Horst gekoemen, om sin broeder te begroeten en geluck te bieden. Dan binnen gaende wierd op staende voet door Hcnrick Kraen een Geldersch-man aengegreepen, ende in de gevangenis ge- leyd, die voor desen in Vriesland aen dese zijd van 't Vlie in Willems heer- schappy op buyt loopende, van Willems volkweder met verlies was utgedreeven. De Vriesen melden, dat Kraen door Otho van Gelre, wiens naem hy nochtans ver- sweegh, bedecktelyken was utgesonden. Maer Willem onlanx daer na met ge- swindigheid ut den band springende, tot blijdschap van alle menschen die dit broederlyke schelm-stuck verfoeyden, is behouden in Gelderland geraekt, en van den inwoonders voor den Grave gebraght. die Willem, sijn vorigen kaemeraed in den Asiaenschen tocht, (Van Hichtenhorst bedoelt de derde kruistocht onder leiding van Frederik Barbarossa, Philips II, Au gust en Richard Leeuwenhart) met alle minnelyke eerbiedigheyd onthaelde, ende daedelyken weder vry naer Vriesland liet trecken, daer hem zyne lieve ondersaeten op 't vroolyxte hebben gewellekomd." (Alle de XIV boeken van de Gelderse geschiedenissen. Boek VI bl. 84-85). Dat de legers van Dirk VII en Otto I elkaar bij de Grebbeberg ontmoeten is ixiel ei wonderlijk. Want tussen het kc dersticht en Gelre strekten zich brede veenstroken uit. Slechts bij Rhenen be vond zich een corridor. In 1945 heeft de geschiedenis zich herhaald, toen de Ne derlandse en Duitse legers elkaar weer bij de Grebbeberg ontmoetenOm de corridor af te grendelen, liet bisschop Godfried van Rhenen omstreeks 1178 het slot Ter Horst bouwen, wat de Geldersen bewoog op hun beurt kastelen te bouwen om er Stichtse plunderaars een halt toe te roepen: „Schrix tegen over ende naby ter Horst hadden de Geldersse Vorsten, in spijt van de Bisschopsse, doen legghen eene andere Sterkte, hoewel van mindere sterkte en begrijp, (omvang) met naemen Tart-horst, om alzoo het eene mes met het ander in dé kooker te doen houden", zegt Van Slichtenhorst laconiek. Behalve Tarthorst lagen aan de Gelderse zijde de sterkten Harselo, Aergena, Boekelo e.a., zodat de afgrendeling van de zuidelijke corridor wederzijds was. Ondanks deze voorzorgen werd er van beide kanten geplunderd en gebrandschat. Toen in 1527 Rhenen door de Geldersen was ingenomen, werd Ter Horst door hen geslecht „op dat het schier ofte morghen (d.i. vroeg of laat) weder in des vyands (Vervolg van pagina 2.) De Veenendaalse gemeenteraad is voor het houden van een openbare vergadering bijeengeroepen tegen a.s. donderdagavond om half acht in de tijdelijke raadszaal in het voormalige postkantoor aan de Kerkewijk. De Vallei-riks van de vorige week werd uitegeven by Levensmiddelen- bedrijf De Rooi, Groenelaan te Vee nendaal, doch werd niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en nu 12,50 geworden. Het rode nummer van de riks van deze week is: Deze wordt dus weer in het ver spreidingsgebied van ons blad uit gegeven en wanneer u hem vindt en vóór a.s. donderdag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie welke dus alweer 10,bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 2 AJ 668300. DUITSE MOTORRIJDER VERONGELUKT Op de Rijksweg 12 nabij Veenendaal werd woensdagavond de Duitse motor rijder Meier, afkomstig uit Munchen, door een passerende vrachtauto met oplegger gegrepen. De motorrijder liep inwendige kneuzingen op en werd in vrij ernstige toestand per ziekenauto naar het Julianaziekenhuis te Veenen daal overgebracht. ONDERWIJSBENOEMING Met ingang van 1 oktober a.s. zijn als onderwijzeressen benoemd aan de Chr. Nat. School II (Slot de Bruïne- plein) de dames A. Mandersloot te Am sterdam, H. van Ruiter te Zeist en J. C. Boot eveneens te Zeist. GESLAAGD Voor de hoofdakte (laatste gedeelte) slaagde de heer R. van der Poel, on derwijzer van de Herv. Prinses Bea- trixschool. ét":* Door de steeds voortdurende droogte heeft men in Den Briel te kampen met een ernstig gebrek aan drinkwater. De waterbronnen in de duinen bü Oostvoor- ne staan volkomen leeg. Woensdagmorgen is men nu by Oostvoorne begonnen met brandweerwagens water r.aar de duinen te pompen. Voor dit pompen moest men uit de hele omtrek slangen lenen om een lengte van 3 km. te krygen. Het leggen van de slangen; onder aan de dijk de pompwagen. In een matige wedstrijd speelde V.Z.C. I gisteravond in Zeist tegen Zeist I en wist daarbij een gelijk spel te behalen, n.l. 1-1. De V.Z.C.-dameskampioenen spelen a.s. maandagavond te Hilversum tegen H.Z.C. III aldaar hun eerste promotie wedstrijd. Woensdagavond a.s., te beginnen om 6 uur, wordt een door V.Z.C. georgani seerd polotoernooi gehouden waaraan zal worden deelgenomen door SEDNA uit Amersfoort, de Waterkippen uit Barneveld, Woestduin uit Doorn en V.Z.C. zelf. In een pauze van dit toernooi spelen de V.Z.C.-dames hun tweede promotie wedstrijd tegen H.Z.C. III. Met het OOG op uw OGEN en uw UITERLIJK een betere BRIL van Fa. J. F. TAK Hoofdstraat 106, Telefoon 2576 Leverancier van alle ziekenfondsen Het programma voor de vakantie- jeugdcompetitie voor de komende dagen luidt als volgt: Groep I. (leeftijd 14-16 jaar) 5 aug. 18.30 uur terrein Dovo! Armada Davidsplein V.O.P.; 19.30 uur Veenendaal-oost S.D.O.; 7 aug. 18.30 uur terrein SKF: Sport en Vriendschap Mulderslaan; ,19.30 uur S.D.O. Davidsplein V.O.P.; ;3 ajg. 18.30 uur terrein Dovo: Davidsplein V.O.P. Mulderslaan; 19.30 uur J.V.V. II Sport en Vriendschap; 18.30 uur ter rein SKF: Veenendaal-oost Armada. Groep II. (leeftijd 11-13 jaar) 6 aug. 15 uur terrein Dovo: Davidsplein V.O.P. II Valleivogels; 16.15 uur Nieuweweg J.S.V. Singelvogels; 8 aug. 15 uur ter rein Veenendaal: Valleivogels V.V.D. O.W.; 16.15 uur Singelboys J.V.V. II; 9 aug. 15 uur terrein Dovo: Nieuweweg J.S.V. Valleivogels. Groep III. (leeftijd 8-10 jaar) 5 aug. 15 uur terrein Veenendaal: S.A.N.O. Sta tionsstraat; 16.15 uur K.M.D. J.V.V. I; 7 aug. 15 uur terrein Dovo: K.M.D. Stationsstraat; 16.15 uur S.A.N.O. J.V. V. I; 9 aug. 15 uur terrein Veenendaal: S.A.N.O. K.M.D.; 16.15 uur Stations straat J.V.V. I. UITSLAGEN GESPEELDE WEDSTRIJDEN Groep I. J.V.V. III Veenendaal-oost Armada Sport en Vriendschap Groep II. V.O.P. II J.S.V Singelboys Valleivogels 71 Groep III. S.A.N.O. K.M.D Stationsstraat J.V.V. I 4—1 1—5 2—2 2—1 0—3 DOVO—V.V.O.G. Zatredagmiddag om 4 uur speelt Dovo aan het Panhuis een wedstrijd tegen V.V.O.G. (Harderwijk). Het behoeft geen betoog dat het hier niet aan spanning zal ontbreken. EDERVEEN. Vrijdag 2 augustus 1957. Eiermarkt. Aanvoer 480.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 16.- tot 17.-, voor henneëieren van 8.- tot 14.-, dit per 100 stuks. De han del was matig. Na een lange tijd van voorbereiding heb ben een Groninger tuinarchitect en de directeur van een scheepvaart- en han delsmaatschappij in Delfzijl nu serieuze plannen voor de invoer van een bijzonder soort steen. Het is de Ölander kalksteen, afkomstig van het Zweedse eiland öland, die tot voor kort in ons land en in west Europa vrijwel onbekend was. Voorlopig zal men deze steen alleen gebruiken als tuinsteen, maar zo langzamerhand denkt men hem ook voor andere doeleinden in te voeren. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan tegels voor bekleding van vloeren en wanden, aan het gebruik als bouwmate riaal en voor de bedekking van betonte- gels. Voor dat laatste doel worden dan afval-brokstukken fijn gemalen. Men ver wacht dat de betontegels door een der gelijke bewerking veel duurzamer zullen worden, terwijl ze bovendien aanzienlijk zullen worden verfraaid. De Delfzijlse maatschappij en de Groninger tuinarchi tect ontvingen de alleenrechten voor ge heel west Europa. Steen „polijst" zichzelf De laatste tijd is deze Zweedse natuur steen vooral in het noorden van ons land Zoals wij reeds eerder berichten wordt zaterdag 3 augustus een damesvoetbal wedstrijd gespeeld, ten bate van de uit gaansdag ouden van dagen van Eist. In de pauze zal een demonstratie ter reinrijden voor motoren gegeven worden. Dit alles wordt gehouden op het terrein hoek Franseweg-Schoohveg. Aanvang 7 uur. De Elsterse muziekvereniging „Cres cendo" zal het geheel muzikaal opluis teren. Ds. C. Vlasblom te Eist, emeritus predi kant van de Ned. Herv. Kerk, hoopt don derdag 8 augustus a.s. de leeftijd van de zeer sterken te bereiken. Ds. Vlasblom werd op 8 augustus 1877 te Oud-Beijerland geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens eerst aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam en daarna aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat kandidaat Vlasblom in november 1902 door het provinciaal kerk bestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 8 februari van het daaropvolgend jaar (1903) te Cothen in het ambt bevestigd. Daarna stond de ju bilaris verder nog te Urk 1907-1910; Woudsend 1910-1914; St. Pancras 1914- 1916; Zuid Beijerland 1916-1921; Oud Beijerland 1921-1924; Driesum 1924-1928; Langer- en Kortraar 1928-1929; Oude Ton- ge 1929-1931; Wapenveld 1931-1939 en ten slotte nog bijna vier jaar te Kamperveen, waar hem met ingang van 1 november 1943 na ruim veertig volbrachte dienst jaren op 66 jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Overlangbroek in Utrecht, waar tot november 1947 nog bijna vier jaar hulpprediker is geweest. Daarna was hij tot 15 oktober 1950 nog bijna drie jaar te Eist werkzaam als hulpprediker. Ruim een maand vroeger dan in enig ander jaar het geval was, verwacht de directie van Ouwehands Dierenpark nu de komst van de 500.000ste bezoeker. Bij dit aantal bezoekers zijn niet inbegrepen de kwart miljoen schoolkinderen, die elke zomer een bezoek in klasseverband aan het park brengen. Hem of haar, die een dezer dagen als vijfhonderdduizend- ste bezoeker zal worden verwelkomd, wacht behalve een hartelijk welkomst woord een fraai geschenk. COHEN. Voorwaardelijk vrijgelaten na zevenentwintig jaar in de gevangenis te heb ben gezeten, opnieuw opge pakt wegens het presenteren van een ongedekte chèque, wachtte Myron Cohen, 51 jaar, in een gevangenis te Brooklyn op het moment dat hij voor de rechter zou worden geleid, zo vertelt France Soir. Drie cellen verder zat Sol Cohen, 47 jaar, te wachten op zijn broer Emmanuel Cohen, die een borgsom van 2000 gul den zou komen storten, waar door Sol voorwaardelijk in vrijheid zou worden gesteld. Plotseling opende een be waker de deur van de cel van Myron en vroeg: „Cohen?" „Ja!" Zonder uitleg te vragen ver trok Myron met achterlating van een gefingeerd adres. Hij vroeg aan een automobilist voor de gevangenis of hij mee mocht rijden. Dat mocht. En de chauffeur was niemand anders dan Emmanuel Cohen die zojuist zijn 2000 gulden had gebracht. Twee uur later belde Emmanuel, die maar niet begreep waar Sol bleef, de gevangenis op. Nu, Sol zat nog steeds in zijn cel. Ogen blikkelijk vertrokken twee agenten naar het adres dat Myron had achtergelaten. Zij belden. Een man deed open: „U bent Cohen?" „Ja!" „Naar de gevangenis!" De man protesteerde. Te recht, want hij heette Sam Cohen en had niets op z'n ge weten. Toen men begreep waar men aan toe was, werd Sol vrijgelaten. Maar de kous is nog steeds niet af, want My ron is nog steeds zoek! HAAST. Arabieren kunnen we ons moeilijk voorstellen als lieden die haast hebben. Verplaats zulke mensen naar Parys en zy zullen werkelyk de indruk krygen dat onze wereld aan vlyt ten onder gaat. Toen enige Arabische leiders onlangs de gasten waren van de Franse regering en hun gevraagd werd wat hen in Parijs het meest had getroffen, antwoordden zy dan ook: „De haast waarmee de Paryzenaars zich naar hun werk begeven!" DREIGEMENT. ,rust in de Franse Om de nationale vergadering die tijdens de de batten over Algerië geheel zoek was, te herstellen, zei de voorzitter: „Als u zich niet kalmer gedraagt dan zal ik opnieuw een half uur spreek tijd geven aan de heer Tixier- Vignancour MELKBOER. Tijdens die zelfde debatten antwoordde de heer Bidault, ex-minister van buitenlandse zaken, als volgt een communistische af gevaardigde: „U wilt weten wat dat isy een vrij land? Dat is een land, waar men 's mor gens om 6 uur de huisbel kan horen gaan en als men dan de deur opendoet men kan horen zeggen: „Hier is de melkboer". ERFENIS. Greta Garbo, die met haar filmspel miljoe nen dollars verdiende, heeft van haar oom, de Zweedse boer Rudolf Johansson 245 gulden geërfd. HOND. In Frankrijk heeft een hond op eigen houtje een treinreis van 30 km gemaakt om zijn baas terug te vinden. Elfe, een Duitse herder, was door haar baas uitgeleend aan een vriend in een ander dorp. Het exil moe, liep Elfe op een goede dag weg, ging naar het station, installeerde zich in een eerste klas apar- tement en stapte 30 km ver der rustig uit en liep naar huis. (Waarbij dient vermeld dat ze dezelfde reis al enige keren met haar baas had ge maakt.) VLIEG. Te Wisconsin in Amerika heeft men een brug voor het verkeer moeten slui ten vanwege de vele vliegen, die des avonds op het kunst licht van de brugverlichting afkwamen. Wolken vliegen streken op het wegdek neer en werden door de passerende auto's tot brij gereden. Het wegdek werd daardoor zo glad. dat de auto's slipten en tegen elkaar reden. TE VEEL. Sterven van vreugde over het terugkrijgen van het gezichtsvermogen, dat is het lot geworden van de 78-jarige mevrouw Becker te Essen. Zij was blind sinds 1939. Onlangs onderging ze een oogoperatie die goed ge lukte. Toen men haar het ver band wegnam, begon ze alle voorwerpen op te noemen die ze rondom zich zag. „En nu ga ik naar de kleinkinderen kijken", zei ze, maar deze ge dachte bleek een te grote emotie, zij zeeg op een stoel neer en sloot de ogenvoor altijd. ARM. Op zoek naar pad destoelen vond een inwoner van het Franse dorpje Croth geheel iets anders: een men selijke arm in verregaande staat van ontbinding. DAN MAAR EEN SIGA RET. Bij een wandeling met zijn gezin in het bos van Fon- tainebleau werd een huisva der aangehouden door een ge maskerd heerschap, dat hem dwong zijn portefeuille af te geven. Toen hij echter ont dekte dat er slechts 500 francs in zat, maakte hij een gebaar van minachting en gaf por tefeuille plus geld terug. Hij stelde zich daarop tevreden met het pakje sigaretten dat het slachtoffer bij zich droeg. hier en daar gebruikt bij de aanleg van tuinen en terrassen en overal tot volle tevredenheid. De steen bezit dan ook enige zeer bijzondere kwaliteiten en heeft vele voordelen boven de tot nu toe gebrui kelijke flag-stones. Een van de grootste voordelen is de taaiheid, waardoor de duurzaamheid ten zeerste wordt bevor derd en een merkwaardige bijzonderheid is dat de steen zichzelf als het ware „po lijst", wanneer men er geregeld over loopt. Een zeer interessante bijzonderheid is bovendien dat verscheidene van deze natuurstenen allerlei fossiele delen van inktvissen en kreeften bevatten. Sinds (Zie verder pagina 4.) FINALE RENSWOUDE-RHENUS Aanstaande zaterdagavond wordt de fi nale gespeeld van de seriewedstrijden, welke door de plaatselijke voetbalvereni ging „Renswoude" zijn georganiseerd. De eerste elftallen van de verenigingen Rhenus uit Rhenen en Renswoude zullen elkaar dan bekampen om de eerste en tweede prijs. Een overwinning voor welk elftal dan ook is moeilijk te voorspellen, daar beide clubs de afgelopen competitie in dezelfde klasse hebben gespeeld en respectievelijk als nummer 4 en 5 op de ranglijst zijn geëindigd. De wedstrijd begint om 7 uur. Toen de Taets van Amerongenweg werd aangelegd in 1948, was het aan vankelijk niet de bedoeling, dat langs deze weg een trottoir zou komen. Toen echter de eerste huizen waren gebouwd en de exploitatiekosten van de grond naar verhouding niet te hoog bleken te zijn, besloot het gemeentebestuur alsnog over te gaan tot de aanleg van een trottoir, van de rijbaan afgeschei den door een z.g. groenstrook. Het aanzien van de straat verbeterde hierdoor aanmerkelijk, doch bovenal voor de bewoners van de aan deze weg gebouwde woningen betekende het voetpad een belangrijke vooruitgang. De groenstrook wordt op verschil lende plaatsen wel niet bijzonder ont zien, doch nu het gehele tro'toir ge reed is, geeft het straatbeeld zeker een prettiger aanzien. Velen denken waarschijnlijk echter, dat dit trottoir zowel voetpad alsook rijwielpad is. Een groot aantal volwas senen en nog meer jongeren rijden na melijk rustig met fietsen en brom- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen YVoningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 fietsen over de tegels, alsof het zo hoort. Zo zagen wij dat een vader met liefst drie kinderen op één fiets op het trottoir reed en daarbij een bejaarde voetganger, die zeer slecht ter been was, met zijn fietsbel deed schrikken en tot uitwijken dwong. Gelukkig liep dit nog goed af, doch niemand zal kun nen ontkennen, dat een dergelijke han delwijze afkeurenswaardig is. Dergelijke voorvallen kan men zowel op de Taets van Amerongenweg, als ook op de Oude Holleweg en het voet pad van de Dorpsstraat bijna dagelijks zien Voor de voetgangers en speciaal de kleuters is dit levensgevaarlyk. De plaatselijke politie zal dan ook in de toekomst hierop strenger gaan toezien, en, indien dit geen succes heeft, zo nodig tot verbaliseren overgaan. Wiel rijders en bromfietsers zijn derhalve gewaarschuwd om ook in dit opzicht de wetsvoorschriften na te leven. NIEUWE BAANTJES VOOR SPORT LERAREN IN DE V.S. De eigenaren van bioscopen in grote steden der V.S. gebruiken stoottroepen van sportleraren en gepensionneerde agenten van politie enz. ter bescher ming van hun inventaris, wanneer er gevaar dreigt, dat teenagers van het soort der Rock 'n Roll-vrienden tot aanvallen op de stoelen enz. overgaan, aangezien dit nog steeds de goed koopste bescherming van hun eigen dommen bleek te zijn. WIJZE WOORDEN SCHANDELIJKE SLAVERNIJ Geen slavernij is schandelyker dan vrijwillige slaverny. (Seneca) A Horlogerie

De Vallei | 1957 | | pagina 1